MAJ  -  SIERPIEŃ  2023 r.



  -  HISTORIA
  - Operacja "Tarcza i strzała"
 - maj-sierpień 2023 r.
  - wrzesień-październik 2023 r.





 

15 maja 2023 r. ministerstwo transportu i Israel Railways przedstawiły projekt przedłużenie linii kolei dużych prędkości, tak aby dotarła ona do centrum Jerozolimy. Projekt przewiduje budowę podziemnego tunelu oraz dwóch nowych podziemnych stacji kolejowych w stolicy - Jerozolima-Merkaz i Jerozolima Khan. Umożliwi to podróżnym przyjeżdżającym spoza miasta kontynuować podróż pociągiem bezpośrednio do centrum Jerozolimy, bez konieczności wychodzenia ze stacji Yitzhak Navon i przesiadania się do tramwaju lub autobusu. Jako pierwsza ma powstać stacja Jerusalem-Merkaz, w pobliżu skrzyżowania ulic King George i Jaffa. Stacja będzie połączona z liniami komunikacji autobusowej oraz dwoma liniami kolei lekkiej, z istniejącą linią czerwoną i linią niebieską, która ma zostać uruchomiona przed końcem tej dekady. Stacja Jerozolima-Khan będzie znajdować się w pobliżu centrów turystycznych, takich jak Bell Garden i odnowiony Teatr Caron. Stacja będzie połączona wygodnymi ścieżkami spacerowymi ze Starym Miastem, z możliwością skorzystania ze wszystkich środków transportu publicznego. Plac wejściowy do budynku dworca będzie pełnił funkcję centralnej bramy do szlaków turystycznych i miejsc kultury w okolicy.
    15 maja 2023 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że stopa bezrobocia w Izraelu spadła z 3,3% w marcu (149,4 tys. osób) do 3,1% w kwietniu (138,2 tys.). Jest to najniższy poziom od początku 2019 r.

15 maja 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 7 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Kfar Arora, Beit Omer i Beit Kahil doszło do arabskich zamieszek, w których żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W Nablusie przeszukano i przygotowano plany do wyburzenia domu terrorysty odpowiedzialnego za zastrzelenie 2 Izraelczyków w dniu 26 lutego b.r. w Huwara. W trakcie tych działań wybuchły zamieszki oraz doszło do wymiany ognia z terrorystami. Zginął 1 terrorysta. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    15 maja 2023 r. w Ramallah odbyło się posiedzenie palestyńskiego rządu z okazji Dnia Nakby, który w oczach Palestyńczyków jest "dniem katastrofy", upamiętniającym ustanowienie państwa Izrael w 1948 r. Palestyński premier Mohammad Ishtia powiedział: "Nakba to ciągła zbrodnia trwająca 75 lat, a nasi ludzie wciąż krwią i ciałem płacą cenę walki z agresją, cenę walki o przywrócenie swoich praw i udaremnienia ekspansjonistycznej polityki kolonialnych syjonistów. W 75. rocznicę Nakby, nasz naród udowodnił, że mimo, że starzy ludzie pomarli, to młodzi nie zapomnieli historii i po 75 latach Nakby nadal wierzą i walczą o powrót, ponieważ powrót jest podstawowym prawem naszego narodu, uchodźców na całym świecie. W dniu Nakby mówimy: Nadszedł czas, aby obudziło się sumienie świata i zaczęło usuwać historyczną niesprawiedliwość, jaką ruch syjonistyczny i system międzynarodowy wyrządziły narodowi palestyńskiemu. W imieniu 14 milionów Palestyńczyków mówimy: Byliśmy poddani największej masakrze, największej niesprawiedliwości, największej kradzieży i wywłaszczeniu mienia i aktywów w historii. Każdy Palestyńczyk ma prawo domagać się zwrotu swojej własności i wnosić pozwy przed sądami międzynarodowymi w celu przywrócenia mu praw, kontynuując jednocześnie naszą walkę o osiągnięcie zbiorowego prawa naszych ludzi, gdziekolwiek się znajdują."

15 maja 2023 r. dowódca obrony przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych gen. Daniel Karbler powiedział, że jeśli Ukraina poprosi o system obrony powietrznej Iron Dome, to Stany Zjednoczone pomogą w jego dostarczeniu. W odpowiedzi zastępca sekretarza obrony ds. polityki kosmicznej John Plumb powiedział, że Stany Zjednoczone pomagają Ukrainie w jej wysiłkach wojennych "rzeczami, które możemy dostarczyć z naszych własnych zapasów", takimi jak baterie rakietowe Patriot. Dokonaliśmy znacznych inwestycji w obronę przeciwrakietową i zachęcamy naszych sojuszników do zrobienia tego samego. Nie wiem, czy system Iron Dome jest oferowany Ukrainie." Gen. Karbler dodał, że Stany Zjednoczone mają teraz "dwie baterie Iron Dome. Na jednej ukończono szkolenie obsługi i jest przygotowana do wdrożenia operacyjnego. Druga właśnie kończy szkolenie. Tak więc armia ma jedną baterię dostępną do rozmieszczenia, jeśli otrzymamy prośbę z Ukrainy." Jako główny producent systemów Iron Dome, Izrael musiałby zezwolić USA na wysłanie ich do jakiegokolwiek innego kraju. Izrael nie komentuje tej sprawy.
    15 maja 2023 r. Autonomia Palestyńska zorganizowała specjalną konferencję poświęconą 75 rocznicy Nakba, która odbyła się przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ. 35 państw zbojkotowało to wydarzenie. Palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że "Stany Zjednoczone i Wielka Brytania ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność za los narodu palestyńskiego".

16 maja 2023 r. główna ekonomistka w ministerstwie finansów Szira Greenberg opublikowała prognozę makroekonomiczną, która obniża oczekiwania dotyczące wzrostu PKB oraz poziomu dochodów państwa. Według najnowszych danych, wzrost PKB na koniec 2023 r. wyniesie 2,7%, w porównaniu do 3% z prognozy ze stycznia ubiegłego roku. Według najnowszych szacunków dochody państwa wyniosą 463,6 mld szekli, co oznacza spadek o około 5,3 mld szekli w stosunku do poprzedniej oficjalnej prognozy.

16 maja 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 11 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Wadi Brokin doszło do wymiany ognia z terrorystami, a w obozie uchodźców Daheisha obrzucono pojazdy wojskowe koktajlami Mołotowa. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

17 maja 2023 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w Jerozolimie obecnie mieszka 966 200 osób, z czego 576 600 to Żydzi, 375 600 Arabów (w tym 362 600 muzułmanów i 12 900 chrześcijan), 3500 nie-arabskich chrześcijan i 10 500 mieszkańców bez klasyfikacji religijnej. Wśród ludności żydowskiej w mieście, wyróżnia się część ludności ultraortodoksyjnej, która stanowi 48% ludności żydowskiej w Jerozolimie i około 29% ogółu mieszkańców miasta. Spośród 322 800 Żydów w wieku 20 lat i starszych mieszkających w Jerozolimie - 19% określiło się jako świeccy (62 400 mieszkańców), 25% stwierdziło, że przestrzega tradycji (81 800), 20% określiło się jako osoby religijne (65 600), a 35% stwierdziło, że są ultraortodoksami (113 100). Średnia wieku wśród mieszkańców Jerozolimy wynosi 24,2 lata, w porównaniu do 30,1 w ogólnej populacji Izraela. Jerozolima charakteryzuje się również wysokim odsetkiem dzieci (do 14 roku życia), które stanowią 33% ogółu mieszkańców miasta. Jerozolima ma wysoki współczynnik dzietności, który wynosi 3,9, w porównaniu do 3,0 w całym Izraelu. Współczynnik dzietności żydowskich kobiet w Jerozolimie wynosił 4,4 i był wyższy od dzietności arabskich kobiet w Jerozolimie (3,1). Różnice we współczynnikach dzietności wynikają głównie z bardzo wysokiego współczynnika dzietności w populacji ultraortodoksyjnej i religijnej oraz spadku dzietności izraelskich Arabek. W roku szkolnym 2021/22 w żydowskich szkołach w Jerozolimie uczyło się 183 100 uczniów, z czego 37% uczyło się w różnych szkołach państwowych, a 63% w szkołach ultraortodoksyjnych. Zakres szkolnictwa arabskiego w mieście obejmował 119 700 uczniów, którzy stanowili 40% wszystkich uczniów w systemie oświaty Jerozolimy. Liczba nowych imigrantów, którzy zdecydowali się zamieszkać w Jerozolimie, była najwyższa wśród izraelskich miast i wyniosła 3 700 imigrantów - około 14% wszystkich imigrantów przybyłych do Izraela. W 2021 roku 39% rodzin w Jerozolimie (125 900) żyło poniżej granicy ubóstwa, dotyczyło to 51% dzieci w mieście (202 400). Wskaźnik ubóstwa w Jerozolimie jest znacznie wyższy niż w całym Izraelu, gdzie poniżej granicy ubóstwa żyło 21% rodzin i 28% dzieci. Zjawisko ubóstwa w Jerozolimie jest szczególnie powszechne wśród społeczności ultraortodoksyjnych i arabskich, które charakteryzują się rodzinami wielodzietnymi i niskimi dochodami. Jerozolima była również wiodącym kierunkiem turystów z zagranicy, w mieście zarejestrowano 34% wszystkich noclegów turystów z zagranicy w Izraelu.
    17 maja 2023 r. wiceburmistrz Jerozolimy, Arjeh King powiedział, że cała stolica przygotowuje się do uroczystości Dnia Jerozolimy. "Miasto zostało posprzątane, ulice udekorowaliśmy trzema tysiącami flag, zakończyliśmy remonty i przygotowania, głównie w obszarach turystycznych takich jak Stare Miasto, aby wszystko było gotowe na przyjęcie przyjezdnych. Teraz cała uwaga skupiona jest na tym, aby w ponad stu zaplanowanych wydarzeniach wszystko przebiegło zgodnie z tym, co zostało zaplanowane." Burmistrz dodał, że do Jerozolimy napływają grupy młodzieży i w całym mieście nie ma już nawet jednego wolnego pokoju w hotelach.
    17 maja 2023 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Obywatele Izraela, w Dniu Jerozolimy po raz kolejny stawiamy Jerozolimę na czele naszej radości. Ale prawda jest taka, że robimy to w naszym narodzie dzień po dniu, rok po roku. Przez setki lat mówiliśmy: Na następny rok w Jerozolimie. No i wróciliśmy do kraju. W połowie XIX wieku w Jerozolimie istniała już społeczność żydowska. Oczywiście minęło kolejne 100 lat, zanim w pełni wróciliśmy i ustanowiliśmy nasz kraj z Jerozolimę jako oficjalną stolicę. Minęło kolejnych 19 lat, aż do tego pamiętnego dnia w 1967 roku, kiedy wyzwoliliśmy Jerozolimę i ponownie ją zjednoczyliśmy. Zjednoczyliśmy ją. Pojawiły się nowe horyzonty i ona stała się miastem, ogromną metropolią w Izraelu. Budujemy ją, budujemy w niej i umożliwiamy wszystkim jej mieszkańcom lepsze życie, gdyż jest to nasza wieczna stolica. Zobowiązujemy się do utrzymania bezpieczeństwa Jerozolimy, zapewnienia jej dobrobytu i dalszego rozwoju. Robimy to w obliczu wszystkich otaczających nas zagrożeń, ostatnio podczas operacji Tarcza i Strzała, ale przez cały czas. Zagrożenia nie ustają, ale posiadamy zdolność stawienia czoła naszym wrogom, odparcia ich i zapewnienia bezpieczeństwa w Jerozolimie i we wszystkich częściach naszego kraju. Jest to ciągła walka - razem możemy to zrobić. Jest to wspaniały dzień, w którym oddajemy cześć naszemu powrotowi do naszej wiecznej stolicy, która jest naszą stolicą od ponad 3000 lat. Nie ma czegoś takiego drugiego na świecie, jest tutaj, w centrum naszego żydowskiego świata, w Jerozolimie. Wesołego święta Jerozolimo."

17 maja 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 12 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. Żołnierze zabezpieczyli też przejazd i modlitwy wiernych w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu, gdzie doszło do arabskich zamieszek. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    17 maja 2023 r. zastępca szefa Ruchu Islamskiego, szejk Kamal Khatib wezwał muzułmanów w Izraelu do przeciwstawieniu się zaplanowanej na jutro Paradzie Flag, która ma przejść przez Stare Miasto w Jerozolimie. "Wzywam wiernych do ochrony meczetu Al-Aqsa przed planami osadników i wysiłkami Żydów, przed nowymi prowokacjami."

17 maja 2023 r. podczas aukcji w Sotheby's w Nowym Jorku sprzedano Codex Sassoon - najstarszą i najbardziej kompletną hebrajską Biblię. Biblia została zakupiona za 38,1 mln dolarów przez stowarzyszenie przyjaciół "Ano - Museum of the Jewish People" w Stanach Zjednoczonych i będzie wystawiona jako część stałej ekspozycji muzeum w Tel Awiwie. Licytacja zakończyła się w ciągu kilku minut.

18 maja 2023 r. - Dzień Jerozolimy.
    18 maja 2023 r. około 50 tys. Izraelczyków wzięło udział w Marszu Flag podczas Dnia Jerozolimy. Marsz odbył się tradycyjną trasą, wychodząc z centrum miasta ulicami Króla Jerzego i Agron, po czym podzielił się na dwie części - mężczyźni przeszli przez Bramę Damasceńską i Dzielnicę Muzułmańską, a kobiety przez Bramę Jafy - aby ponownie spotkać się na placu przed Zachodnim Murem. Policjanci wielokrotnie interweniowali na Starym Mieście, gdzie wybuchały kłótnie i bójki między Żydami a Arabami, jednak nie odnotowano żadnego poważnego incydentu. Na Wzgórze Świątynne weszło ponad tysiąc Żydów. Kilka osób podniosło tam izraelską flagę i zaintonowało hymn Izraela. Wzgórze odwiedziło wielu parlamentarzystów i ministrów z rządu.

18 maja 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Nablusie doszło do arabskich zamieszek oraz wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    18 maja 2023 r. wieczorem dziesiątki osób zgromadziło się przy barierze granicznej na północy Strefy Gazy, aby zaprotestować przeciwko marszowi z flagami w Jerozolimie. Demonstranci rzucali kamieniami i innymi rzeczami w barierę, usiłując ją uszkodzić. Izraelscy żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.

19 maja 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 7 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

20 maja 2023 r. - Szabat.
    20 maja 2023 r. wieczorem około 150 tys. Izraelczyków demonstrowało w wielu miejscach kraju przeciwko rządowi i reformie sądownictwa. Wiece odbyły się w około 150 miejscach, a demonstranci krytykowali rząd za projekt budżetu państwa.

21 maja 2023 r. rząd zatwierdził budżet w wysokości 60 mln szekli na rozwój i rozbudowę placu oraz tuneli przy Zachodnim Murze w Jerozolimie. Pięcioletni plan przewiduje modernizację infrastruktury, aby zachęcić więcej osób do odwiedzania Zachodniego Muru. Natomiast rozwój tuneli ma na celu udostępnienie zwiedzającym znalezisk archeologicznych.

21 maja 2023 r. w nocy terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelski posterunek wojskowy przy wiosce Ertah. Nikt nie odniósł obrażeń, a żołnierze odpowiedzieli ogniem trafiając pojazd. Wszczęto poszukiwania napastników.
    21 maja 2023 r. wieczorem terrorysta wjechał samochodem w izraelskich żołnierzy wykonujących rutynowe czynności w miejscowości Huwara w środkowej Samarii. Ranny został 1 żołnierz, którego ewakuowano do szpitala. Inni żołnierze otworzyli ogień do pojazdu, który uciekł w kierunku Nablusu. Stan rannego określono jako średni.

22 maja 2023 r. w nocy izraelska marynarka wojenna odebrała sygnał wzywający pomoc. Po zlokalizowaniu źródła sygnału, okazało się, że był to tonący izraelski statek w odległości 50 km od brzegu. Ewakuowano 6 Izraelczyków. Nie podano żadnych więcej szczegółów.
    22 maja 2023 r. dyrektor generalny Israel Aerospace Industries, Boaz Levy powiedział: "Obserwujemy, jak przewaga technologiczna powoli wkracza i dominuje na linii frontu. Widzimy potrzebę synchronizacji i koordynacji między różnymi narzędziami, które umożliwiają precyzyjne działania. Jesteśmy w tym miejscu dzięki przyszłościowemu myśleniu i różnorodnym produktom, które rozwijamy. Technologia dyktuje jak będzie wyglądać przyszłe pole walki, a my to dostrzegamy, więc w zależności od tego, jak poprowadzimy nasz dalszy rozwój technologiczny będzie zależało, czy przesuniemy pole bitwy na terytorium wroga. To, co widzimy w Gazie, jest prekursorem tego, co wydarzy się w przyszłości. Jeśli chcemy prowadzić działania 1600 km stąd, to pierwszą rzeczą, której potrzebujemy, są zdolności obserwacyjne jakie niewątpliwie posiadamy dzięki satelitom okołoziemskim. Przypominam wszystkim, że tylko w tym roku wystrzeliliśmy trzy satelity obserwacyjne. Ich połączenie razem daje nam bardzo dobrą ocenę sytuacyjną, która pozwala wiedzieć, co dzieje się wokół nas i gdzie skierować konkretne narzędzia. Opracowujemy kolejną generację satelitów. Mamy również wystarczająco dużo narzędzi ofensywnych, które są zdolne dotrzeć do wyznaczonego punktu z wymaganą precyzją. Posiadamy też warstwę obronną naszego państwa. W dobie dzisiejszych systemów uzbrojenia, za mało jest dostrzec przygotowania do ataku. Musimy zapewnić optymalne zdolności obrony oraz do reakcji na przyszłym polu bitwy. I dzięki szerokiemu wykorzystania sztucznej inteligencji do przetwarzania bardzo dużej ilości danych, wiemy jak to zrobić. Dziś wiemy, jak rozmieścić czujniki różnych typów, niektóre w Izraelu, a niektóre w kosmosie, jak je połączyć z możliwościami morskimi i powietrznymi, aby uzyskać z nich jednolity obraz pola bitwy w czasie rzeczywistym. Kiedy patrzę w przyszłość, widzę rozwiązania, które analizują pole bitwy i próbują znaleźć rozwiązania z możliwościami autonomicznych zdalnych systemów, przetwarzaniu dużych zasobów danych oraz wysyłania odpowiedzi na zagrożenia z bardzo dużą precyzją, przy minimalnym zaangażowaniu personelu i maksymalnym technologii. W końcu to technologia określi przyszłe pole bitwy. Myślę, że w Izraelu opracowaliśmy najlepszy na świecie system obronny przeciwrakietowej. Cieszę się ze współpracy, jaka powstała między rządem izraelskim a rządem niemieckim w ramach zrozumienia, że Amerykanie są partnerami w tej umowie. Zmierzamy w kierunku zawarcia umowy w sprawie sprzedaży systemu Arrow 3 do Niemiec. Obecnie jesteśmy na etapie negocjacji, które oczywiście przebiegają pod nadzorem trzech rządów. Jeśli mogę podać jakąś prognozę, to myślę, że umowa zostanie podpisana w ciągu trzech miesięcy. Myślę, że system Arrow 3 dotrze do większej liczby krajów. W Izraelu obecnie pracujemy nad jeszcze bardziej zaawansowanym systemem Arrow 4."
    22 maja 2023 r. wieczorem szef wywiadu wojskowego gen. Aaron Haliva powiedział: "Iran jest realnym zagrożeniem dla Izraela, a konfrontacja z pełnomocnikami Iranu może przekształcić się w bezpośrednią konfrontację z samą Republiką Islamską, która byłaby prowadzona na wielu polach walki. Naszym zdaniem w Iranie nie została jeszcze podjęta żadna decyzja o osiągnięciu zdolności do uzyskania broni jądrowej, ani w zakresie wzbogacania uranu, ani rozwoju samej broni. Mamy oczy otwarte i jesteśmy wyczuleni na wszelkie sygnały, gdy Iran w jakiejkolwiek chwili zasygnalizuje gotowość w tej sprawie. Izrael musi głęboko przyjrzeć się swojej pozycji w regionie. Izrael jest regionalną potęgą i musi nadal wykorzystywać swoje atuty w całym regionie. Żyjemy w czasach, w których nie ma wspólnej płaszczyzny dla wszystkich naszych wrogów - są różne płaszczyzny odstraszania przed wojną. Relacje ze Stanami Zjednoczonymi i umiejętność koordynowania działań z nimi, są oparte na wspólnych wartościach. Ta wspólna polityki w regionie ma najwyższą wartość. Jednak przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah jest bliski popełnienia błędu, który może doprowadzić do wielkiej wojny. Fakt, że zezwala na wystrzeliwanie dronów z Syrii, stwarza duży potencjał eskalacji w regionie i musimy być na to przygotowani. Nie zrozumcie nas źle. Jesteśmy gotowi do użycia siły."

22 maja 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 13 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Balata w Nablusie zlikwidowano laboratorium produkujące materiały wybuchowe. Podczas tych działań doszło do wymiany ognia z terrorystami, w której zginęło 2 napastników. W trakcie ulicznych zamieszek żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Również w Dżeninie doszło do wymiany ognia z terrorystami. W wiosce Abu Dis wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    22 maja 2023 r. w nocy doszło do pożaru plantacji palm daktylowych przy kibucu Kalia w pobliżu Morza Martwego. W gaszeniu pożaru udział wzięło 20 zastępów straży pożarnej. Ogień szybko rozprzestrzeniał się z powodu silnego wiatru. Pożar został ugaszony dopiero rano, po użyciu samolotu gaśniczego. Policja podejrzewa, że było to podpalenie.
    22 maja 2023 r. popołudniem wznowił się pożar plantacji palm przy kibucu Kalia w pobliżu Morza Martwego. Zamkniętą sąsiednią drogę, a do akcji gaszenia zaangażowano 8 samolotów strażackich.
    22 maja 2023 r. wieczorem terroryści ostrzelali izraelski samochód w pobliżu osiedla żydowskiego Tappuah w środkowej części Samarii. Samochodem jechała kobieta i jej cztery córki. W pojazd trafiły dwie kule. Kobieta kontynuowała jazdę, aż dotarła do pozycji izraelskich służb bezpieczeństwa, które rozpoczęły poszukiwanie sprawców. Nikt nie odniósł obrażeń.

23 maja 2023 r. szef wydziału operacyjnego policji, nadkomisarz Sigal Bar Zvi wezwała do ogłoszenia stanu wyjątkowego w związku z eskalacją przemocy w arabskim sektorze społeczeństwa. "Mamy kłopoty. Jest problem. Kwestii bezpieczeństwa wewnętrznego nie poświęca się uwagi, na jaką zasługuje. Bezpieczeństwo wewnętrzne traktowane jest z obojętnością. Policja osłabła, a to nie jest dobra oznaka społeczeństwa, które nie może optymalnie funkcjonować. Problem braku siły roboczej jest sprawą centralną i poważną. Arabska ulica jest zmęczona, zepsuta i wyczerpana w związku z sytuacją, w której życie kontrolują organizacje przestępcze. Jeśli coś ci się dzieje, wtedy zwracasz się do nich, a nie do rządów prawa. To utrata zaufania. Społeczeństwo arabskie zapada się w sobie, musimy ogłosić stan wyjątkowy."
    23 maja 2023 r. Światowy Kongres Syjonistyczny przyjął rezolucję przeciwko reformie sądownictwa promowanej przez rząd w Izraelu. "Kongres Syjonistyczny uważa, że zmiana w strukturze sądowniczej państwa Izrael może nastąpić jedynie poprzez szerokie porozumienie społeczne, jako wynik prawdziwego i otwartego dialogu, oraz jako część procesu leczenia rozłamów społecznych w całym społeczeństwie izraelskim." Ponadto postanowiono domagać się niezmieniania Prawa Powrotu, a także zwiększenia reprezentacji kobiet w instytucjach państwowych. Inna uchwalona rezolucja głosił, że "Kongres Syjonistyczny sprzeciwia się anulowaniu przez państwo Izrael uznania konwersji w judaizmie konserwatywnym i reformowanym."

23 maja 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 11 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Kfar Kabatija doszło do gwałtownych starć z terrorystami. W wiosce Kfar Nelin wyburzono dom terrorysty odpowiedzialnego za atak terrorystyczny w Tel Awiwie z 9 marca b.r. W trakcie tych działań doszło do arabskich zamieszek, w których żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    23 maja 2023 r. kontynuowano dogaszanie pożaru plantacji palm daktylowych przy kibucu Kalia w pobliżu Morza Martwego. W działaniach było zaangażowanych 20 sekcji straży pożarnej.

23 maja 2023 r. Izrael i Maroko podpisały protokół ustaleń w sprawie budowy centrum badań nad innowacjami w dziedzinie sztucznej inteligencji i aeronautyki. Umowę podpisały Międzynarodowy Uniwersytet w Rabacie i Israel Aerospace Industries.

24 maja 2023 r. wczesnym rankiem Kneset przyjął w drugim i trzecim czytaniu budżet państwa na lata 2023-2024. Budżet poparło 64, przy sprzeciwie 55 parlamentarzystów. Budżet państwa na 2023 r. wyniesie około 484 mld szekli, a na 2024 r. około 514 mld szekli. W szczegółach budżet ministerstwa edukacji wyniesie odpowiednio ok. 77 mld i 82 mld szekli, budżet obronny wyniesie ok. 63 mld i 64 mld szekli, a budżet ministerstwa zdrowia wyniesie ok. 44 mld i 50 mld szekli. Budżet przeznacza co najmniej 5,9 mld szekli NIS na finansowanie uznaniowe, aby spełnić obietnice polityczne złożone partiom ultraortodoksyjnym. Obejmuje to stypendia dla studentów jesziw, wsparcie szkół religijnych, które nie uczą podstawowych przedmiotów, takich jak matematyka i nauki ścisłe, oraz finansowanie programu bonów żywnościowych, który jest obliczony dla społeczności ultraortodoksyjnej. Budżet rozszerza także stypendia dla studentów jesziw w wysokości do 250 mln szekli, wykorzystując na to wszelkie nadwyżki środków pozostałych po ultraortodoksyjnych szkołach. Umowa ta stłumiła bunt wśród ultraortodoksyjnych polityków, zapewniając ich poparcie dla budżetu.
    24 maja 2023 r. funkcjonariusze agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet aresztowali 20-letniego mieszkańca Umm al-Fahm (w Dystrykcie Hajfy). Przedstawiono mu zarzut przygotowywania zamachu bombowego na autobus linii 921 w Haderze oraz zarzut przygotowywania zamachu bombowego na stadionie pilkarskim w Afuli. Zatrzymany to izraelski Arab, Muhammad Nadir, który został zwerbowany przez Hamas. Utrzymywał kontakt z Hamasem w Strefie Gazy.

24 maja 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 15 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Dżeninie i Nablusie doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    24 maja 2023 r. Palestyńczycy opublikowali w mediach społecznościowych nagranie z próby odpalenia rakiety w pobliżu osiedla żydowskiego Szaked, na północy Samarii. Na nagraniu widać małą rakietę i improwizowaną wyrzutnię. Próba wystrzelenia nie powiodła się. Siły Obronne Izraela zbadały sprawę i przejęły atrapę wyrzutni w pobliżu pobliskiej arabskiej wioski Kfar Nazlat. Agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że za próbą wystrzelenia rakiety prawdopodobnie stoi Islamski Dżihad.

25 maja 2023 r. w nocy izraelscy komandosi weszli do arabskiej wioski Al-Jamum, położonej w pobliżu Dżeninu na północy Samarii. Komandosi aresztowali terrorystę odpowiedzialnego za ostrzelanie w Dolinie Jordanu autobusu z izraelskimi żołnierzami we wrześniu ubiegłego roku. Rannych zostało wówczas 6 żołnierzy. Od tamtej pory agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poszukiwała sprawców.

26 maja 2023 r. - Szawuot.

26 maja 2023 r. rano terrorysta wtargnął do osiedla żydowskiego Teneh Omarim, w pobliżu Hebronu w Judei. Gdy z nożem zbliżył się do synagogi, w której trwały modlitwy, ochroniarz zastrzelił napastnika. Nikt więcej nie odniósł obrażeń. Dochodzenie wykazało, że terrorysta przeczołgał się pod bramą wjazdową, która nie była wówczas przez nikogo pilnowana, a następnie przeszedł obok placu zabaw pełnego dzieci. Został powstrzymany, gdy próbował wtargnąć z nożem do synagogi.

27 maja 2023 r. - Szabat.
    27 maja 2023 r. w całym kraju wybuchło 176 pożarów. Najwięcej pożarów (53) wybuchło na północy. 32 pożary wybuchły na wybrzeżu, 28 w okolicach Jerozolimie, 24 na południu, 22 w centrum, a 14 na terenach Judei i Samarii. W wielu przypadkach podejrzewa się podpalenia. Komisarz ds. straży pożarnej i ratownictwa Ejal Caspi wydał zarządzenie, które zabrania rozpalania ognia na otwartych przestrzeniach.

27 maja 2023 r. sekretarz generalny Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah powiedział: "Izrael zbliża się do zrobienia błędu, który może rozpocząć wielką wojnę. Tej welkiej wojny powinni się bać Izraelczycy. Chcę powiedzieć, abyście byli ostrożni i nie popełnili błędu w swoich ocenach. Wasz błąd doprowadzi do wielkiej wojny w regionie, a także do waszego zniszczenia."

28 maja 2023 r. nad ranem izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu narkotyków przez granicę z Egiptem. Przejęto 62 kg narkotyków o wartości rynkowej 6,2 mln szekli.
    28 maja 2023 r. policjanci z Kfar Qassem otrzymali zgłoszenie o kradzieży samochodu i słuchawek do iPada. Podczas interwencji przypadkowo odkryli infrastrukturę podziemnego laboratorium narkotykowego utworzonego pod drogą nr 6, w skład której wchodzą urządzenia klimatyzacyjne i przyłącze elektryczne kradnące prąd ze słupów oświetleniowych wzdłuż drogi.
    28 maja 2023 r. popołudniem terroryści ostrzelali wioskę Gan Ner na Wzgórzach Gilboa na północy Izraela. W jednym z budynków odkryto ślady po kulach, ale nikomu nic się nie stało. Bezpośrednio przy wiosce przebiega bariera bezpieczeństwa, a strzały oddano z terytorium Autonomii Palestyńskiej. Do ataku przyznał się Islamski Dżihad.
    28 maja 2023 r. wieczorem policja otrzymała zgłoszenie o podejrzanym pakunku leżącym w Tyberiadzie na północy kraju. Ustalono, że był to improwizowany ładunek wybuchowy odpalany bezprzewodowo. Saperzy policyjni zneutralizowali bombę.

28 maja 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 5 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Tulkarem doszło do wymiany ognia z terrorystami, w trakcie której uszkodzony został izraelski pojazd wojskowy. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    28 maja 2023 r. popołudniem terroryści ostrzelali osiedle żydowskie Mevo Dotan na północy Samarii. Do ataku przyznał się Islamski Dżihad.
    28 maja 2023 r. wieczorem izraelscy żołnierze patrolujący drogę nr 458 dostrzegli terrorystę podkładającego improwizowany ładunek wybuchowy przy drodze. Żołnierze oddali strzały do podejrzanego, uzyskując trafienia. Terrorysta zdołał jednak uciec. Saperzy zneutralizowali bombę. Do zdarzenia doszło w pobliżu arabskiej wioski Mughajr w środkowej Samarii.

29 maja 2023 r. jednostka policji morskiej uratowała 44-letniego mężczyznę, który został porwany małą łódką daleko od brzegu i był bez możliwości samodzielnego powrotu na ląd. Mężczyzna wypłynął z plaży Tel Baruch w Tel Awiwie.
    29 maja 2023 r. marynarka wojenna pomyślnie ukończyła serię testów systemu obrony powietrznej Kipfat Magen, który jest morską odmianą Iron Dome. Testy prowadzono na korwecie rakietowej "Magen", ćwicząc szereg scenariuszy symulujących atak rakiet, samolotów i dronów. Próby przebiegły pomyślnie.
    29 maja 2023 r. Siły Obronne Izraela rozpoczęły ćwiczenia "Punch Fist", które potrwają dwa tygodnie. Ćwiczenia będą symulować długotrwały konflikt na kilku arenach walki w powietrzu, morzu, lądzie i cyberprzestrzeni. W trakcie ćwiczeń będzie odczuwalny wzmożony ruch pojazdów wojskowych oraz lotnictwa.
    29 maja 2023 r. wieczorem prezydent Icchak Herzog rozmawiał telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Prezydent złożył gratulacje Erdoganowi zwycięstwa w wyborach i dodał, że oczekuje dalszej kontynuacji dobrych stosunków między Izraelem a Turcją. Obaj prezydenci podkreślili znaczenie współpracy na rzecz utrzymania stabilności i pokoju w regionie, a nawet wyrazili nadzieję, że wkrótce się spotkają.

29 maja 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 6 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Dżeninie doszło do wymiany ognia z terrorystami i gwałtownych arabskich zamieszek. Rannych zostało 8 Arabów. Uszkodzonych zostało kilka pojazdów wojskowych. W obozie uchodźców Askar również doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

29 maja 2023 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku. Aktywowany został syryjski system obrony powietrznej. Wiadomo, że doszło do dwóch fal powietrznych ataków. Jednym z celów była baza syryjskich wojsk obrony przeciwlotniczej, w której przebywali agenci Hezbollahu. Drugim celem był rejon portu lotniczego w Damaszku.
    29 maja 2023 r. Izrael i Maroko podpisały trzy umowy transportowe. Pierwsza jest porozumieniem w sprawie wzajemnego uznawania praw jazdy, co umożliwi Izraelczykom prowadzenie pojazdu w Maroku z izraelskim prawem jazdy. Druga umowa ma na celu wzmocnienie morskich stosunków handlowych między Izraelem i Marokiem oraz zachęcić do bezpośrednich połączeń między portami morskimi obu krajów. Trzecie porozumienie dotyczy kwestii bezpieczeństwa ruchu drogowego i innowacji.

30 maja 2023 r. rano zmarł Rabin Gerszon Edelstein, przywódca litewskiej społeczności ortodoksyjnej w Izraelu, rosh jesziwy Ponevezh i duchowy przywódca partii politycznej Degel HaTorah.
    30 maja 2023 r. minister transportu Miri Regev polecił zwiększenie ilości pociągów i autobusów komunikacji publicznej, aby umożliwić wiernym przybycie na pogrzeb Rabina Gerszona Edelsteina w Bnei Berak. Policja zablokowała część dróg w mieście. Pogrzeb zabezpieczy 2600 policjantów. Prezydent Isaac Herzog powiedział: "Razem z Domem Izraela w Izraelu i na świecie, opłakuję śmierć Maran Rosz Jesziwy Ponivaz Gaona Rabbi Gerszona Edelsteina. Rabin Edelstein był duchowym przywódcą ogromnej rangi, którego wielkość w Torze i szacunek wpłynęły na nasze pokolenie i będą wpływać na przyszłe pokolenia. Jego żydowskie spojrzenie na Torę, które niejednokrotnie znalazło swój wyraz w zasadach wychowawczych, których wielu nauczał - widziało człowieka we wszystkich ludziach. Jest to wielka strata dla świata jesziwy i całego narodu izraelskiego. Wyrazy współczucia dla rodziny, uczniów i bliskich. Niech pamięć o nim będzie błogosławieństwem."
    30 maja 2023 r. do Izraela przyleciał z oficjalną trzydniową wizytą szef Centralnego Dowództwa Armii Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) gen. Michael Korilla. Podczas wizyty odwiedzi jednostki biorące udział w ćwiczeniach "Punch Fist".

30 maja 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 5 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Noura Shams doszło do arabskich zamieszek i wymiany ognia z terrorystami. Ranny został 1 żołnierz, którego ewakuowano do szpitala. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    30 maja 2023 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Askar, położonej w pobliżu Nablusu w środkowej części Samarii. Sporządzono mapę domu Hassana Suleimana Katnaniego, jednego z terrorystów, którzy 7 kwietnia b.r. zastrzelili w Dolinie Jordanu Lucy, Maję i Rinę Dee. Mapy domu zostały przygotowane na potrzebę jego wyburzenia. Podczas tych działań doszło do gwałtownych arabskich zamieszek i wymiany ognia z terrorystami. W starciach zginął 1 terrorysta, a inna osoba została ranna.
    30 maja 2023 r. przed południem terroryści ostrzelali izraelski samochód w pobliżu osiedla żydowskiego Homesz w Samarii. Ranny został 40-letni Izraelczyk, którego ewakuowano do szpitala. Pomimo udzielenia mu szybkiej pomocy medycznej, zmarł w szpitalu. Żołnierze rozpoczęli pościg za sprawcami ataku.

30 maja 2023 r. prezydent Isaac Herzog został przywitany w Azerbejdżanie hymnem Izraela. Prezydent Herzog i prezydent Ilham Alijew przeprowadzili rozmowy na temat irańskiego zagrożenia w regionie. Po spotkaniu Alijew wspomniał, że "Azerbejdżan od wielu lat ma dostęp do izraelskiego sprzętu, który pozwala zmodernizować nasze zdolności obronne i pozwala bronić naszych interesów narodowych i integralności terytorialnej." Powiedział też, że Azerbejdżan niedawno rozpoczął współpracę z Izraelem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Prezydenci rozmawiali także o zacieśnieniu współpracy w sektorze energetycznym, w tym o inwestycjach w izraelski gaz ziemny. Około 40% ropy importowanej do Izraela pochodzi z Azerbejdżanu.

31 maja 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 8 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

31 maja 2023 r. arabskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy pozycje głównej kwatery palestyńskiej organizacji terrorystycznej Frontu Ludowego na granicy libańsko-syryjskiej. Zginąć miało 5 osób.
    31 maja 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen odwiedził Węgry w ramach wizyty dyplomatycznej w czterech krajach Europy Środkowej: Chorwacji, Słowacji, Węgrzech i Austrii. Cohen spotkał się z prezydent Węgier Katalin Novak oraz ministrem spraw zagranicznych Petarem Siarto. Omówiono między innymi kwestie zagrożenia Bliskiego Wschodu i Europy ze strony Iranu, oraz konieczności podjęcia natychmiastowych działań przeciwko temu. Minister Sziarto powiedział, że Węgry zwrócą się do Międzynarodowego Trybunału Karnego i poprą stanowisko Izraela przeciwko palestyńskim inicjatywom oraz zadeklarował, że Węgry sprzeciwiają się palestyńskiej polityce wypłacania pensji terrorystom mordującym Żydów.
    31 maja 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen spotkał się ze swoim węgierskim odpowiednikiem Peterem Sierto. Cohen otrzymał wiadomość, że węgierski rząd ma wkrótce ogłosić przeniesienie ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy, stając się tym samym pierwszym krajem Unii Europejskiej, który przeniósł ambasadę do Jerozolimy.

1 czerwca 2023 r. Jerozolimski Instytut Studiów Politycznych ujawnił dane statystyczne dotyczące poboru podatku od nieruchomości w żydowskich i arabskich dzielnicach Jerozolimy. Z opublikowanych danych wynika, że w 2022 r. średni pobór podatku od nieruchomości w 37 dzielnicach żydowskich wyniósł 91,5%. Natomiast w dzielnicach arabskich odsetek ten wynosił 71,3%, przy czym w dzielnicy Shuafat podatek od nieruchomości płaciło tylko 23% mieszkańców. Podkreślono, że gmina ma trudności z wyegzekwowaniem dziesiątek milionów szekli od mieszkańców wschodniej części miasta, i to bez uwzględnienia nielegalnie wzniesionych budynków, co jest problemem na bardzo dużą skalę, od których nie pobiera się żadnego podatku od nieruchomości.
    1 czerwca 2023 r. premier Benjamin Netanjahu odwiedził Sztab Generalny Sił Obronnych Izraela w bazie Kirya w Tel Awiwie i zapoznał się z przebiegiem ćwiczeń wojskowych "Punch Fist". Netanjahu powiedział: "Cały czas pracujemy nad utrzymaniem przewagi państwa Izrael. Nasze możliwości są niemalże nieograniczone."

1 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 19 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W trakcie tych działań doszło do arabskich zamieszek w kilku miejscach, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    1 czerwca 2023 r. w ręce izraelskich sił bezpieczeństwa oddał się terrorysta Naim Dares Hasan, który w zeszłą niedzielę przeprowadził atak taranowania samochodem w wiosce Huwara i lekko zranił żołnierza.
    1 czerwca 2023 r. wieczorem terroryści ostrzelali izraelski posterunek wojskowy przy osiedlu żydowskim Neve Tsuf w zachodniej części Samarii. W wyniku ostrzału rannych zostało dwóch Arabów - 3-letni chłopiec był w stanie krytycznym, a 40-letni mężczyzna w stanie ciężkim. Obydwu ewakuowano do szpitala. Wstępne dochodzenie wykazało, że izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem na ostrzał terrorystów, i przypadkowo trafili rannych Arabów. Wszczęto dochodzenie w tej sprawie.

2 czerwca 2023 r. w miejscowości Beit Dagan zmierzono 43,8 stopnia i pobito rekord temperatury w czerwcu. Poprzedni rekord padł 21 lat temu.

2 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 2 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

3 czerwca 2023 r. - Szabat.
    3 czerwca 2023 r. nad ranem terrorysta ostrzelał izraelski posterunek graniczny, strzelając z terytorium Egiptu. Zginęło 2 izraelskich żołnierzy. Rano wysłano patrol, aby sprawdzić przyczynę nie zgłaszania się przez radio obsady posterunku granicznego. Po odkryciu ciał zabitych żołnierzy, ściągnięto posiłki oraz przeprowadzono przeszukanie okolicy w celu odnalezienia sprawców. Stwierdzono, że sprawca prawdopodobnie w nocy przedostał się przez granicę z Egiptu. Po nawiązaniu kontaktu z egipską armią, ustalono, że prawdopodobnie sprawcą był egipski funkcjonariusz straży granicznej. Krótko po południu doszło do strzelaniny między izraelskimi siłami a terrorystą, który został zabity. W wymianie ognia zginął kolejny izraelski żołnierz.
    3 czerwca 2023 r. szef Sztabu Generalnego gen. Herzi Halevi przeprowadził ocenę sytuacji w rejonie dzisiejszego ataku terrorystycznego na granicy z Egiptem.

4 czerwca 2023 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Incydent na granicy egipskiej jest poważny i niezwykły. Zostanie on dokładnie zbadany. Izrael wysłał jasny komunikat do rządu egipskiego: spodziewamy się, że wspólne śledztwo będzie wyczerpujące i dokładne. Jest to część współpracy w zakresie bezpieczeństwa między nami, która istnieje od lat z korzyścią dla obu krajów. Wyciągniemy wszystkie niezbędne wnioski dotyczące naszych działań wzdłuż ogrodzenia na południowej granicy, na granicy izraelsko-egipskiej."

5 czerwca 2023 r. premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z amerykańskim miliarderem Elonem Muskiem, założycielem SpaceX, CEO Tesli, właścicielem Twittera i współzałożycielem firm Neuralink i OpenAI. Premier powiedział: "Jesteśmy na początku nowej ery dla ludzkości, ery sztucznej inteligencji. Wszystko zmienia się w zawrotnym tempie i Izrael musi sformułować narodową politykę w tej sprawie. Ostatniej nocy odbyłem długą rozmowę z Elon Musk, człowiekiem, którego inteligencję i wkład w rozwój ludzkości bardzo sobie cenię. Musk obszernie mówił o dwóch rzeczach. Po pierwsze - o potrzebie zrozumienia przez rządy zarówno możliwości, jak i zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją. Po drugie - wyraził swoją ocenę, że Izrael może stać się znaczącym czynnikiem w tej sprawie na świecie. Jestem pewien, że to prawda i będziemy to robić."

5 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Antaba przejęto fundusze terrorystyczne oraz skonfiskowano samochód. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    5 czerwca 2023 r. wieczorem terrorysta staranował samochodem izraelskich żołnierzy w miejscowości Huwara w środkowej części Samarii. Rannych zostało 2 żołnierzy, w tym jeden doznał złamania nogi. Ewakuowano go do szpitala. Napastnik zbiegł, ale po godzinie aresztowano go w pobliżu Nablusu. W jego pojeździe znaleziono nóż.

5 czerwca 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen rozpoczął swoją historyczną wizytę dyplomatyczną w Filipinach. Spotkał się z prezydentem Filipin Marcosem i ministrem spraw zagranicznych Manelo. Cohen przedstawił możliwość stworzenia lądowo-morskiego szlaku transportowego z Azji, przez Bliski Wschód i Izrael do Europy, co znacznie obniżyłoby koszty międzynarodowego transportu towarów. Oczekuje się, że ta wizyta przyniesie wzmocnienie izraelskiej obecności w Azji Wschodniej.

6 czerwca 2023 r. rano premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z prezydentem Egiptu Abdel Fattah al-Sisi. Poruszono kwestię sobotniego incydentu na granicy izraelsko-egipskiej i podkreślono znaczenie pełnej współpracy w celu zbadania wszystkich okoliczności tego zdarzenia. Izrael zwrócił do Egiptu ciało terrorysty, który przeprowadził atak, w którym zginęło trzech izraelskich żołnierzy. Ustalono, że był to 22-letni Muhammad Salah, mieszkaniec dzielnicy Ein Shams w Kairze. Około rok temu zaciągnął się do egipskiej armii i służył jako policjant na granicy z Izraelem. Ostatnio bardzo narzekał na warunki służby, a nawet przez blisko trzy tygodnie był nieobecny na służbie, po czym wrócił do bazy. Według różnych doniesień, cierpiał na problemy psychiczne po śmierci swojego przyjaciela. W przeszłości wyrażał swoje poparcie dla terrorystów w Strefie Gazy.
    6 czerwca 2023 r. przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Juli Edelstein odniósł się do katastrofy związanej z wysadzeniem tamy na Zbiorniku Kachowskim w Ukrainie. "Nasze serca są z Ukraińcami, którzy ponieśli wielkie straty, będąc ofiarami dzikich i nieludzkich ataków na obiekty infrastruktury cywilnej. Poza natychmiastowymi, niszczycielskimi skutkami, zniszczenie tamy w elektrowni Chersoń będzie mieć długoterminowe konsekwencje. Państwo Izrael będzie pomagać w odbudowie tego obszaru tak długo, jak tylko będzie to możliwe. Jest to właściwe i moralne postępowanie."
    6 czerwca 2023 r. Izraelski Instytut Demokracji opublikował wyniki ostatniego badania opinii publicznej, które pokazało, że 43% Izraelczyków jest optymistycznie nastawionych co do przyszłości bezpieczeństwa Izraela. Jest to znaczący wzrost w porównaniu z badaniem opublikowanym w zeszłym miesiącu, kiedy to 34% wyraziło optymizm w tej kwestii. 44% Izraelczyków uważa, że obecny rząd dotrwa do końca swojej kadencji. Zaufanie do Knesetu okazało 26% Izraelczyków, co oznacza dwukrotny wzrost od upadku rządu Benetta i Lapida. Zaufanie do Sądu Najwyższego wyraża 43% respondentów. Relacje między prawicą a lewicą jako złe określiło 67% Izraelczyków.
    6 czerwca 2023 r. Siły Obronne Izraela ujawniły, że z bunkra wojskowego w bazie Tzalim na Negewie skradziono dużo ilość amunicji. Sprawa została wykryta podczas rutynowej kontroli, która ujawniła włamanie do bunkra amunicyjnego. Według szacunków skradziono około 30 tys. pocisków karabinowych kalibru 5,56 mm. Żandarmeria wojskowa i policja wszczęły wspólne dochodzenie. Do śledztwa dołączyła także agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet.

6 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Bnei Naim skonfiskowano tokarkę, wykorzystywaną do produkcji broni. W Nablusie doszło do wymiany ognia z terrorystami. W wiosce Mejin żołnierzy ostrzelano z przejeżdżającego samochodu, rzucono w nich także improwizowany ładunek wybuchowy. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    6 czerwca 2023 r. popołudniem terroryści ostrzelali izraelski punkt kontrolny Jalma, położony na północ od Dżeninu na północy Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń. Żołnierze rozpoczęli poszukiwanie sprawców ataku.
    6 czerwca 2023 r. wieczorem terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelski samochód w pobliżu miejscowości Huwara w środkowej Samarii. Lekko ranny został Izraelczyk, który zdołał dojechać do pobliskiej izraelskiej bazy wojskowej Hetmar, gdzie otrzymał pomoc medyczną. Żołnierze rozpoczęli poszukiwania sprawców ataku.

6 czerwca 2023 r. podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych minister gospodarki Nir Barkat spotkał się z zespołem sztucznej inteligencji Amazona, kierowanym przez izraelskiego naukowca prof. Dana Rotha. Barkat powiedział: "Sztuczna inteligencja zmieni świat, a państwo Izrael musi przejąć inicjatywę w tej dziedzinie. Tak jak Internet zmienił świat nie do poznania, tak samo oczekuje się, że technologie sztucznej inteligencji spowodują ogromną rewolucję w świecie. Izraelskie firmy i izraelscy naukowcy przodują technologicznie we wszystkim, co jest związane z działalnością w tej dziedzinie, a my jako kraj mamy obowiązek stworzyć dla nich najkorzystniejszą i najbezpieczniejszą przestrzeń działania, która zapewni dobrobyt tym firmom w przyszłości oraz najbezpieczniejsze i najbardziej sprawiedliwe wykorzystanie tych technologii dla dobra naszych obywateli i obywateli całego świata. Przywództwo w dziedzinie sztucznej inteligencji zapewni naszą przyszłość gospodarczą i bezpieczeństwo naszego kraju."

7 czerwca 2023 r. dyrektor generalny ministerstwa imigracji i absorpcji, Avihai Kahana powiedział: "Naszym największym wyzwaniem jest absorpcja imigrantów w Izraelu. Lepsza absorpcja zachęci do Aliji. Dorastałem podczas wielkiej fali imigracji do Izraela w latach 90-tych. Było to coś bardzo ważnego w naszym życiu jako małych dzieci w Hajfie. W szkole podstawowej, co tydzień do naszej klasy przychodziły nowe dzieci imigrantów z całego świata. To był czas, kiedy co chwilę pojawiali się nowi bracia i siostry, którzy zamieszkali w Izraelu z nami. Naszym największym wyzwaniem jest teraz nauka języka hebrajskiego. Rozumiemy, że hebrajski to nie tylko język, ale także kultura. Klasa szkolna to nie tylko klasa, ale także ośrodek absorpcji imigrantów. Zgodnie z tym ministerstwo rozpoczyna reformę nauki hebrajskiego, która połączy zaawansowane osiągnięcia cyfrowe z tworzeniem społeczności imigrantów."
    7 czerwca 2023 r. zastępca szefa Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) gen. Gregory Gilo odwiedził centrum szkolenia izraelskiej 7 Brygady Pancernej. Podczas tej wizyty omówiono perspektywy dalszego pogłębiania współpracy między izraelską i amerykańską armią.
    7 czerwca 2023 r. funkcjonariusze agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet aresztowali dwie osoby podejrzane o kradzież dzień wcześniej amunicji z bazy wojskowej Tze'elim na południu kraju. Zatrzymani to mieszkańcy beduińskiego miasta na pustyni Negew. Odzyskano około 26 tys. pocisków karabinowych kalibru 5,56 mm.

7 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 13 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. Zlokalizowano i zneutralizowano samochód wypełniony materiałami wybuchowymi. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

8 czerwca 2023 r. Siły Obronne Izraela zakończyły ćwiczenia "Punch Fist". W pierwszym tygodniu 91 Dywizja "Galilea" ćwiczyła scenariusze obronne na froncie libańskim. Dywizja utrzymuje dwie brygady terytorialne (300 Brygada Piechoty "Bar'am" i 769 Brygada Piechoty "Hiram"), które odpowiadają za wschodnią i zachodnią część granicy izraelsko-libańskiej. Wsparcie zapewniają 671 Batalion Łączności "Nofim" i 869 Batalion Wywiadu Polowego "Shahaf". W rezerwie dywizja posiada trzy jednostki operacyjne: 3 Brygada Piechoty "Alexandroni" (rezerwowa), 8 Brygada Pancerna (rezerwowa) i 7338 Pułk Artylerii (rezerwowy). W tym samym czasie siły powietrzne ćwiczyły złożone scenariusze obrony, które obejmowały strategiczny atak w głębi terytorium wroga. W drugim tygodniu ćwiczono przejście z działań obronnych do rozbudowanych scenariuszy ofensywnych. Działania 91 Dywizji "Galilea" wsparła wówczas 36 Dywizja Pancerna "Ga'asz". W jej skład wchodzą: 1 Brygada Piechoty Zmechanizowanej "Golani", 7 Brygada Pancerna "Saar me-Golan", 188 Brygada Pancerna "Barak" i 282 Brygada Artylerii. Wsparcie zapewniają jednostki logistyczne, wywiadu i łączności. Dywizja posiada także w odwodzie 6 Brygadę Piechoty "Etzioni" (rezerwowa), 474 Brygadę Piechoty "Golan" (rezerwowa) i 263 Brygadę Pancerną "Merkavot Ha-Esz" (rezerwowa). Przećwiczono transport jednostek drogą lotniczą i działania manewrowe wchodzące w głąb terytorium wroga.
    8 czerwca 2023 r. nad Izraelem przeleciały dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-1, które były w drodze powrotnej znad Zatoki Perskiej. Podczas przelotu nad Izraelem towarzyszyły im dwa izraelskie samoloty wielozadaniowe F-16D.
    8 czerwca 2023 r. Siły Obronne Izraela zleciły wzmocnienie podwozi swoich jeepów operujących głęboko w terytorium Judei i Samarii. Ma to związek ze zwiększoną liczbą przypadków użycia przez terrorystów improwizowanych ładunków wybuchowych odpalanych zdalnie poprzez telefon komórkowy.

8 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Baitot wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W obozie uchodźców Aqat Jaber doszło do wymiany ognia z terrorystami. Rannych zostało 8 Arabów, uszkodzony został także izraelski pojazd wojskowy. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    8 czerwca 2023 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do Ramallah na południu Samarii. Nad ranem wysadzono dom terrorysty Aslama Farouka, który 23 listopada 2022 r. w dwóch miejscach w Jerozolimie zdetonował ładunki wybuchowe, zabijając 2 osoby. Podczas tych działań doszło do arabskich zamieszek, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.

9 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    9 czerwca 2023 r. wieczorem terrorystka usiłowała zaatakować nożem izraelskich żołnierzy w miejscowości Huwara w środkowej części Samarii. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastniczkę. Nikt więcej nie odniósł obrażeń.

10 czerwca 2023 r. - Szabat.

10 czerwca 2023 r. libańska gazeta "Al-Akhbar" poinformowała, że przedstawiciele Izraela i Autonomii Palestyńskiej przygotowują się na dzień po śmierci 88-letniego przewodniczącego Mahmouda Abbasa. Podano, że niedawno wezwano lekarzy do jego gabinetu, a on potajemnie przeszedł pilne badania w Jordanii.

11 czerwca 2023 r. podczas porannego posiedzenia rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Chciałbym odnieść się do fali morderstw w arabskim sektorze społeczeństwa, które stały się prawdziwą plagą. Znaczna część tych zbrodni to sprawka organizacji przestępczych. Nie mamy już czasu. Jesteśmy zdeterminowani, by walczyć z tym przestępczym zjawiskiem. Zwołam posiedzenie ministerstw w celu włączenia Szin Bet do walki z tym problemem." Od początku tego roku zginęły 102 osoby w sektorze arabskim, a w całym 2022 r. zginęło 106 osób.

11 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

12 czerwca 2023 r. były szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eisenkot ujawnił, że Siły Obronne Izraela zaatakowały w 2015 r. organizację terrorystyczną ISIS. "ISIS najlepiej wie, jak dobrze działają Siły Obronne Izraela na Bliskim Wschodzie - zapłacili za to setkami zabitych i rannych. W 2015 roku w pewnym miejscu doszło do zdarzenia, w wyniku którego poproszono nas o przeprowadzenie ataku. Przeprowadziliśmy bardzo rozległy atak i uderzyliśmy w wielu członków ISIS. Kampania przeciwko ISIS była intensywna i daleko wykraczała poza kampanie prowadzone przez inne kraje. Jej rezultaty w niektórych miejscach przerosły wszelkie wyobrażenia dotyczące rodzaju przeprowadzanych operacji i ataków. Niewiele krajów na świecie wie, jak zidentyfikować cele wielkości znaczka pocztowego i wystrzelić pocisk w taki cel będący w odległości tysiąca kilometrów od Izraela. Nasi wrogowie to widzieli, widzieli to Rosjanie, widzieli to Amerykanie. Ci, którzy najlepiej wiedzą, jak dużo Siły Obronne Izraela działały na całym Bliskim Wschodzie, to członkowie ISIS, ponieważ zapłacili cenę setek zabitych i rannych." W 2015 r. niemiecki dziennikarz Jurgen Todenhofer spędził 10 dni wśród ludzi ISIS. Potem powiedział, że ISIS bało się tylko jednego przeciwnika, i był nim Izrael. Siły Obronne Izraela były zbyt groźne dla nich, by mogli z nimi walczyć. Natomiast siły amerykańskie i brytyjskie często wabili w pułapki i zadawali im bolesne straty.

12 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 13 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Daheisha doszło do wymiany ognia z terrorystami. W Nablusie doszło do gwałtownych arabskich zamieszek, w których żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

13 czerwca 2023 r. Siły Obronne Izraela wdrożyły system operacyjny obsługi dronów obserwacyjnych w całym obszarze Dowództwa Centralnego. Operatorzy systemu przeszli półtoramiesięczne szkolenie. System może prowadzić trzy rodzaje zadań: (1) standardowe loty patrolowe, (2) monitoring punktów starć, oraz (3) wsparcie nocnych działań operacyjnych. Jedną z wyjątkowych funkcji jest możliwość wymienienia drona na pozycji obserwacyjnej w powietrzu po zwykłym naciśnięciu jednego przycisku na konsoli operatora. Automatycznie startuje wówczas inny dron i zajmuje stanowisko obok zmienianego drona. Udostępniają sobie one wtedy wszystkie dane oraz synchronizują kamery, zachowując w ten sposób ciągłość obserwacji i działań.
    13 czerwca 2023 r. komisja dochodzeniowa przedstawiła raport w sprawie ataku terrorystycznego na granicy z Egiptem, w którym zginęło 3 izraelskich żołnierzy. Raport wskazał wiele błędów. Dowództwo było przekonane, że żołnierze strzegący granicy pełnią nocną służbę po czterech na posterunku. Tymczasem okazało się, że żołnierze przebywali na granicy od dwóch miesięcy, pełniąc 12-godzinne warty pojedynczo lub we dwoje. Uznano, że zbyt długa służba prowadziła do zmęczenia i znużenia, obniżając gotowość bojową żołnierzy. Kolejnym problemem okazała się aktywność przemytników na granicy, która zmuszała żołnierzy do koncentrowania się na tym zagrożeniu. Stwierdzono, że musi zostać zwiększona liczba żołnierzy, a czas nieprzerwanej służby musi zostać skrócony. Podkreślono potrzebę określenia minimalnej obsady posterunków obserwacyjnych. Zalecono, aby każdy posterunek posiadał czteroosobową obsadę i 360-stopniowy zasięg obserwacji, aby uniemożliwić zakradnięcie się od tyłu. Dochodzenie wykazało, że egipski policjant wszedł na terytorium Izraela przez przejście bezpieczeństwa w ogrodzeniu granicznym. System alarmowy wykrył naruszenie bariery granicznej, a żołnierz będący na stanowisku przeskanował rejon, jednak nie wykrył żadnego zagrożenia. Przejścia bezpieczeństwa posiadają wymiary pół metra na pół metra i są starannie zamaskowane. Są one znane tropicielom i dowódcom, jednak żołnierze nie znają ich lokalizacji. Utrzymywanie przejścia w tajemnicy przed żołnierzami było błędem. Podkreślono potrzebę likwidacji tych przejść. Napastnik zaskoczył pierwszą dwójkę żołnierzy, którzy zginęli bez nałożonych hełmów. Strzały zostały oddane z odległości 2 metrów. Odrzucono podejrzenie niestosownego zachowania się żołnierzy (na posterunku był mężczyzna i kobieta), ponieważ zostali zabici w pewnej odległości od siebie i byli w pełni ubrani. W odległości 170 metrów dalej znajdował się kolejny posterunek graniczny, ale żołnierz tam będący zignorował odgłos strzałów. Gdy wykryto zdarzenie, na miejsce przybyli tropiciele, którzy na podstawie śladów stwierdzili, że terrorysta opuścił Izrael i przeszedł na egipską stronę granicy. Dowódca zignorował jednak ten raport i nakazał przeczesanie całego terenu, co zakończyło się wykryciem i neutralizacją napastnika. Terrorysta został dostrzeżony przez lornetkę z odległości 2 km. Podejście do terrorysty zostało przeprowadzone nieprofesjonalnie, co miało swoje dalsze konsekwencje. Specjalne posiłki antyterrorystyczne przybyły na miejsce dopiero dwie godziny po wyeliminowaniu terrorysty, ponieważ była odmowa startu helikoptera. Z powodu trudnej pogody nie aktywowano także uzbrojonych dronów.

13 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Nablusie sporządzono mapę domu terrorysty odpowiedzialnego za atak 7 kwietnia b.r. w Hamra, w którym zginęło 3 Izraelczyków. Dom został przygotowany do wyburzenia. Sporządzono także mapę domu innego terrorysty, który odpowiada za atak z dnia 30 maja b.r. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    13 czerwca 2023 r. popołudniem terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelski pojazd w pobliżu posterunku kontrolnego Rihan przy osiedlu żydowskim Mevo Dotan na północy Samarii. Ranny został Izraelczyk, którego w stanie umiarkowanym ewakuowano do szpitala. Żołnierze podjęli pościg za sprawcami ataku, którzy odjechali w stronę sąsiedniej arabskiej miejscowości Ja'abad. Znaleziono tam porzucony i podpalony samochód, który został użyty w ataku. Wtedy terroryści ostrzelali izraelski pojazd wojskowy, lekko raniąc 4 żołnierzy. Ewakuowano ich do szpitala. Siły bezpieczeństwa zablokowały drogi w całej okolicy.
    13 czerwca 2023 r. organizacja terrorystyczna Lion's Den, zrzeszająca ludzi z kilku palestyńskich organizacji terrorystycznych, nakazała działającym w jej ramach terrorystom przygotowanie się na możliwość rozpoczęcia przez Izrael operacji wojskowej na dużą skalę w północnej Samarii.

14 czerwca 2023 r. arabskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku. Aktywowany został syryjski system obrony powietrznej. Celem były obiekty wykorzystywane przez proirańskie milicje, a rakiety nadlatywały w dwóch falach. Na kilka godzin przed atakiem w Damaszku wylądował irański samolot transportowy.
    14 czerwca 2023 r. niemiecka parlamenta komisja obrony zatwierdziła zakup izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3 za 560 mln euro. Ambasador Izraela w Niemczech, Ron Proschauer powiedział: "Dzisiaj komisja obrony Bonstagu zatwierdziła 560 milionów euro na zakup systemu Arrow 3. Decyzja stanowi znaczące ulepszenie struktury strategicznych stosunków między Izraelem a Niemcami, i po raz kolejny dowodzi, że nawet transakcje wojskowe wymagają silnej otoczki politycznej. Niemcy i cała Europa skorzystają na tym posunięciu, podobnie jak izraelska gospodarka."

15 czerwca 2023 r. popołudniem wybuchł pożar na wzgórzach wokół Jerozolimy. Ewakuowano zagrożony biblijny ogród zoologiczny. W gaszenie zaangażowano 10 zastępów strażackich i 4 samoloty gaśnicze. Wieczorem ogień został opanowany.
    15 czerwca 2023 r. ministerstwo obrony poinformowało, że prowadzone są rozmowy w sprawie sprzedaży 200 czołgów Merkava Mk2 i Mk3 do dwóch państw (w tym jednego europejskiego), których nazwy nie ujawniono. Czołgi te będą mogły następnie trafić do Ukrainy. Wszystkie te czołgi zostały wycofane z eksploatacji i zakonserwowane znajdują się w magazynach. Siły Obronne Izraela obecnie używają czołgi Merkava Mk3, Mk4 i Mk5. Czołgi Merkava Mk2 były produkowane w latach 1983-1990. Wersję tę wprowadzono na podstawie doświadczeń zdobytych podczas wojny w Libanie. Wyprodukowano 580 czołgów, które były lepiej dostosowane do walk miejskich niż wersja wcześniejsza. Od 2015 r. wycofane czołgi tej wersji zaczęto przerabiać na transportery opancerzone. Pod koniec 2016 r. wycofano ze służby ostatni czołg Merkava Mk2. Czołgi Merkava Mk3 były produkowane w latach 1987-2002. Posiadają one ulepszony układ napędowy, układ napędowy, uzbrojenie i systemy elektroniczne. Zmodernizowano także wieżę, która pozwala śledzić cel podczas ruchu czołgu. Wyprodukowano 780 czołgów. Od 2003 r. produkowano wersję Merkava Mk4, który jest pierwszym współczesnym czołgiem bez włazu u góry wieży, aby w ten sposób wzmocnić ochronę pojazdu przed uderzeniem pocisków przeciwpancernych. W 2023 r. do służby wprowadzono najnowszą wersję Merkava Mk5.

15 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Aqabat Jaber wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    15 czerwca 2023 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do Nablusu w środkowej części Samarii. Po kilku godzinach przygotowań wyburzono dom terrorysty Osamy Tawila, który odpowiada za atak terrorystyczny z 11 października 2022 r. w pobliżu Shavei Szomron, w którym zginął izraelski żołnierz Ido Baruch. W trakcie tych działań doszło do gwałtownych arabskich zamieszek i wymiany ognia z terrorystami. W starciach zginął 1 terrorysta, a 2 osoby zostały ranne.

15 czerwca 2023 r. wieczorem mnister obrony Joav Galant spotkał się w Brukseli z sekretarzem obrony USA, gen. Lloydem Austinem. Spotkanie odbyło się w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Belgii. Rozmowa koncentrowała się na problematyce Iranu. Gallant zwrócił uwagę na irańską agresję w całym regionie i powtórzył stanowisko Izraela, że ma on prawo do obrony przed jakimkolwiek zagrożeniem.

16 czerwca 2023 r. komisarz straży pożarnej Tafsar Ejal Kaspi wydał zakaz rozpalania ognia w otwartym terenie, który będzie obowiązywać przez 24 godziny na terenie całego kraju. Zakaz wprowadzono ze względu na wysoką temperaturą.
    16 czerwca 2023 r. funkcjonariusze agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet aresztowali w mieście Lod młodego 16-letniego Araba, który jest podejrzany o planowanie ataku terrorystycznego w Izraelu w najbliższym czasie. Ten młody człowiek pochodzi z obozu uchodźców Balata w Nablusie i bez zezwolenia przebywał w Izraelu. Nie był on związany z żadną organizacją terrorystyczną, a jego motywacja wynikała z pragnienia zemsty za ostatnie izraelskie działania w Nablusie.

16 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

17 czerwca 2023 r. - Szabat.
    17 czerwca 2023 r. w rejonie Parku Żabotyńskiego wybuchł pożar. Na miejscu działało 13 zastępów strażackich i 6 samolotów gaśniczych.
    17 czerwca 2023 r. wieczorem w około 150 miejscowościach całego kraju odbyły się protesty przeciwko reformie sądownictwa. Główna demonstracja odbyła się w Tel Awiwie.

 

18 czerwca 2023 r. na rozpoczęciu porannego posiedzenia rządu premier Benjamin Netanjahu wyjaśnił, że w tym tygodniu koalicja rozpocznie ponowne promowanie reformy sądownictwa. "W zeszłym tygodniu doszliśmy do przekonania, że opozycja tylko marnuje nasz czas. Mija kolejny miesiąc, kolejne trzy... a ich intencją jest tylko tłumienie każdej proponowanej przez nas zmiany, podczas gdy zdecydowana większość opinii publicznej rozumie, że obecny system prawny wymaga zmian. W tym tygodniu zaczniemy praktyczne kroki. Podejmiemy je w sposób wyważony, odpowiedzialny, zgodnie z otrzymanym mandatem." Odnośnie Iranu premier powiedział: "Pracujemy nad zapobieżeniem nuklearyzacji Iranu. Sprzeciwialiśmy się pierwotnemu porozumieniu, a nasz pryncypialny sprzeciw przyczynił się do tego, że Stany Zjednoczone nie powróciły do pierwotnego porozumienia. Sprzeciwiamy się również propozycji zawarcia nowego porozumienia. Powtarzam, że Izrael zrobi wszystko, co konieczne, aby się chronić."
    18 czerwca 2023 r. Centralne Biuro Statystyczne opublikowało dane za drugi kwartał, z których wynika, że PKB Izraela wzrosło o 0,8%, co odpowiada wzrostowi PKB o 3,1% w skali roku. Wstępne szacunki z maja mówiły o wzroście o 2,5%. Według aktualnych szacunków, PKB per capita Izraela wzrośnie o 0,7% rocznie, wobec 0,1% według wstępnych szacunków z maja. Nowa ocena wynika z "aktualizacji danych o eksporcie towarów".
    18 czerwca 2023 r. minister finansów Bezalel Smotritz poinformował, że globalny koncern technologiczny Intel otworzy w Izraelu nową fabrykę, która będzie znajdować się w mieście Kiryat Gat. Wartość inwestycji wyniesie około 25 mld dolarów. Zakład zostanie uruchomiony w 2027 r. Ministerstwo zgodziło się przyznać koncernowi Intel dotację na realizację inwestycji w celu zachęcenia do inwestycji kapitałowych w wysokości 12,8% całkowitej wartości inwestycji.
    18 czerwca 2023 r. rząd zatwierdził przedłużenie autostrady nr 6 na północ kraju, od węzła Somech w Dolinie Jezreel do kibucu Beit Hamek w Zachodniej Galilei. Zezwolenie obejmie budowę autostrady o długości około 22 km, budowę trzech nowych węzłów autostradowych, nowych dróg rolniczych i skrzyżowań, oraz zachowanie pasa terenu równoległego do autostrady z przeznaczeniem pod budowę przyszłej linii kolejowej. Wartość projektu wynosi około 3 mld szekli. Autostrada ułatwi podróżowanie z północy do centrum kraju, znacznie zmniejszając korki na północy.

    18 czerwca 2023 r. popołudniem wybuchł pożar lasu przy miejscowości Mevasseret Syjon w centralnej części kraju. Z powodu zadymienia zamknięto czasowo autostradę nr 1 w obu kierunkach. Po kilku godzinach sytuację opanowano.

18 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 5 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Hassan wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W Dżeninie i Tulkarem doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

19 czerwca 2023 r. do Izraela z wizytą przyleciała Olena, żona prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego. Razem z żoną prezydenta Izraela, Michal Herzog, odwiedziła Centrum Medyczne Szeba Tel Haszomer. Olena powiedziała: "Bardzo dziękuję za gościnę. Mam nadzieję, że przy współpracy naszych ekspertów z Ukrainy i Izraela stworzymy nowe programy, aby wzmocnić ukraiński system opieki zdrowotnej, zwłaszcza w zakresie zdrowia psychicznego i wspierania rehabilitacji poszkodowanych obywateli, w tym dzieci, dorosłych i osób starszych. Nasz system medyczny nie poradzi sobie sam."
    19 czerwca 2023 r. rzecznik armii ppłk Daniel Hagari powiedział, że Siły Obronne Izraela kontynuują działania w rejonie Dżeninu, których celem jest ewakuacja uszkodzonych 7 pojazdów wojskowych. Przez cały czas dochodzi tam do starć z terrorystami. Operacja może potrwać jeszcze kilka godzin. W starciach zginął kolejny 1 terrorysta, a 15 zostało rannych.

19 czerwca 2023 r. nad ranem izraelscy żołnierze wkroczyli do miejscowości Burkin, położonej niedaleko Dżeninu na północy Samarii. Celem operacji było zatrzymanie poszukiwanego terrorysty. W trakcie tych działań wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Po aresztowaniu poszukiwanego, podczas wycofywania się z miejscowości, kolumna izraelskich pojazdów wpadła w zasadzkę. Pod jednym z opancerzonych pojazdów wybuchł rzucony duży ładunek wybuchowy, raniąc 5 żołnierzy. Równocześnie terroryści otworzyli ogień, strzelając nawet z meczetu. W celu umożliwienia ewakuacji rannych, do Burkin wprowadzono dodatkowe siły wsparcia, a helikopter szturmowy AH-64 Apache prowadził ostrzał odstraszający terrorystów. Rannych żołnierzy ewakuowano helikopterem do szpitala. Ranni to członkowie jednostki Jamas, odpowiedzialnej za tajne operacje antyterrorystyczne prowadzone przez policję graniczną. W starciach rannych zostało kolejnych 2 żołnierzy. Do zorganizowania zasadzki przyznał się Islamski Dżihad. Przez osiem godzin trwała dalsza operacja wycofania 7 uszkodzonych izraelskich pojazdów wojskowych. W sumie w starciach zginęło 6 terrorystów, a co najmniej 46 osób zostało rannych.
    19 czerwca 2023 r. wieczorem zbrojne ramię Islamskiego Dżihadu, Batalion Dżenin Brygad Al-Quds, opublikował oświadczenie dotyczące starć w okolicach Dżeninu. Poinformowano, że zdetonowano trzy ładunki wybuchowe, które uszkodziły izraelski pojazd opancerzony Panther. Ostrzelano także izraelskie śmigłowce wojskowe, które osłaniały ewakuację rannych żołnierzy. Starcia trwały osiem godzin. Islamski Dżihad zaangażował Batalion Dżenin, który otrzymał wsparcie od Batalionów Jabba i Tulkarm. "Kolejna runda walki, naszej nieustępliwości i konfrontacji z wrogiem uzurpującym sobie prawa do naszej ziemi, dobiegła końca. Wyszliśmy z tej bitwy silniejsi i bardziej zdeterminowani. Teraz Izrael dwa razy zastanowi się przed wysłaniem żołnierzy do Dżeninu."
    19 czerwca 2023 r. wieczorem izraelscy żołnierze otworzyli ogień do arabskiego samochodu, który jechał bardzo niebezpiecznie i prawie uderzył w żołnierzy. Do zdarzenia doszło przy osiedlu żydowskim Szaked na północy Samarii. Żołnierze uznali, że była to próba taranowania samochodem. Rannych zostało 2 Arabów jadących pojazdem. Udzielono im pomocy medycznej i aresztowano.
    19 czerwca 2023 r. późnym wieczorem terroryści obrzucili kamieniami izraelskie samochody w rejonie Betlejem, w Judei. Gdy jeden z napastników przygotowywał się do rzucenia koktajlu Mołotowa, izraelscy żołnierze otworzyli ogień. Napastnik został ranny i zatrzymany.

19 czerwca 2023 r. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił decyzję Izraela o promowaniu rozbudowy osiedli żydowskich w Judei i Samarii, oraz wezwał rząd w Jerozolimie do uchylenia "niepokojących decyzji dotyczących działalności osadniczej na Zachodnim Brzegu". Sekretarz generalny dodał, że "osiedla stanowią poważną przeszkodę w realizacji sprawiedliwego i kompleksowego rozwiązania dwupaństwowego".

20 czerwca 2023 r. protestujący Druzowie zablokowali skrzyżowania Rame i Eliakim w północnym Izraelu, w proteście przeciwko instalacji turbin wiatrowych na północny Wzgórz Golan. W miejscu protestu doszło do naruszenia porządku publicznego, gdyż demonstranci rzucali kamieniami i fajerwerkami w policjantów, a także podpalono okoliczne zarośla. Według władz, plan budowy wiatraków jest zrealizowany bez wywłaszczania gruntów, a ziemie potrzebne do realizacji projektu zostały wydzierżawione od właścicieli na 20 lat w zamian za duże pieniądze. Druzowie obawiają się, że po upływie tego czasu zostaną wywłaszczeni z gruntów. Prace wykonuje firma Energix.
    20 czerwca 2023 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu uczestniczył w ocenie sytuacji bezpieczeństwa po ostatnim ataku terrorystycznym. Premier powiedział: "Wszystkie opcje są otwarte. Będziemy nadal z całych sił walczyć z terroryzmem i go pokonamy." Dyskusja toczyła się wokół operacji wojskowej w północnej Samarii, a spór dotyczył skuteczności takich działań oraz konsekwencji dla Autonomii Palestyńskiej. Postanowiono jeszcze dzisiejszej nocy wzmocnić siły w Judei i Samarii dodatkowymi trzema batalionami piechoty. Policja graniczna zwiększy obecność swoich sił na drogach Judei i Samarii, z naciskiem na newralgiczne obszary, skrzyżowania i miejsca gromadzenia się tłumu.

20 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 6 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Hassan wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    20 czerwca 2023 r. popołudniem dwóch terrorystów przyjechało na stację benzynową przy osiedlu żydowskim Eli w środkowej części Samarii. Terroryści otworzyli ogień do ludzi będących w restauracji na stacji benzynowej, gdzie zabili trzech Izraelczyków i zranili kolejne 4 osoby. Następnie wyszli i zastrzelili czwartego Izraelczyka, który tankował samochód. Jeden z cywilów odpowiedział ogniem, zabijając jednego z napastników. Drugi terrorysta zbiegł. Przybyli na miejsce zdarzenia żołnierze zablokowali okoliczne drogi i rozpoczęli pościg. W działania zaangażowano śmigłowiec. Samochód terrorystów odnaleziono porzucony w pobliżu punktu kontrolnego Bekaot. Podczas dalszego pościgu odnaleziono i zastrzelono drugiego terrorystę. Jeden ranny jest w stanie ciężkim, dwóch w stanie umiarkowanym, a jeden w stanie lekkim. Ewakuowano ich do szpitala. Do przeprowadzenia ataku przyznał się Hamas.
    20 czerwca 2023 r. wieczorem grupa osadników żydowskich weszła do arabskiej wioski Luban al-Szarqija na południe od Nablusu w środkowej części Samarii. Osadnicy mścili się za atak terrorystyczny, podpalając samochody i okoliczne pola. Interweniowała policja graniczna, która zatrzymała 3 osoby. Zamieszki rozwścieczonych osadników rozszerzyły się w nocy na arabskie wioski Huwara, Beit Furik, Burin i inne bardziej na południe. Rannych zostało 34 Arabów, a podpalono 140 różnych pojazdów.

20 czerwca 2023 r. ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do ostrej i zdecydowanej reakcji na szokującą masakrę pod Eli, w której zamordowano czterech Żydów. "Moje serce bardzo boli, gdy słyszę straszne wieści o czterech niewinnych Izraelczykach, którzy zostali zamordowani przez nikczemnych palestyńskich terrorystów. Składam kondolencje rodzinom ofiar. Próżne potępienia ze strony ONZ nic nie znaczą. Przedstawiciele ONZ dokonują niemoralnych i fałszywych porównań między demokracją, która neutralizuje niebezpiecznych terrorystów, a złymi terrorystami, którzy atakują niewinnych obywateli. Nazywanie tego 'cyklem przemocy' daje jedynie zielone światło dla dalszego terroryzmu. ONZ nie pociąga do odpowiedzialności Mahmouda Abbasa, który nie tylko odmawia potępienia morderstw, a ponadto nadal wypłaca pensje terrorystom i zezwala na świętowanie na ulicach po atakach. Takie zachowanie Palestyńczyków nie może być tolerowane."

21 czerwca 2023 r. od rana kilkuset Druzów demonstrowało przeciwko budowie turbin wiatrowych na Wzgórzach Golan. Doszło do gwałtownych starć z użyciem kamieni i koktajli Mołotowa. Policja użyła dronów do rozproszenia tłumu, rzucając granaty ogłuszające i gaz łzawiący. W pewnym momencie policjant, który znalazł się w sytuacji, którą uznał jako zagrożenie własnego życia, oddał strzały z broni palnej. W starciach rannych zostało 3 demonstrantów.
    21 czerwca 2023 r. premier Benjamin Netanjahu, minister obrony Joav Galant i minister finansów Smotrich zgodzili się na natychmiastową promocję planu budowy około 1000 nowych mieszkań w osiedlu żydowskim Eli, przy którym wczoraj doszło do ataku terrorystycznego. "Naszą odpowiedzią na terroryzm jest mocne uderzenie i rozbudowa naszego kraju." Minister obrony Joav Galant polecił koordynatorowi działań rządowych na terytoriach, gen. Rasanowi Alianowi, unieważnienie zezwoleń na wjazd i pracę w Izraelu członków rodzin terrorystów, którzy wczoraj przeprowadzili atak terrorystyczny przy osiedlu Eli.
    21 czerwca 2023 r. Siły Obronne Izraela ujawniły, że w minionym tygodniu terroryści Hezbollahu naruszyli granicę libańsko-izraelską i w rejonie góry Har Dov utworzyli militarny posterunek. Pozycja ta składa się z dwóch namiotów, które zajmuje od 3 do 8 uzbrojonych terrorystów. Wchodzi ona kilka metrów na terytorium Izraela, pomiędzy izraelskimi posterunkami wojskowymi Zivonite i Gladiola. Obecnie nie stanowi ono żadnego zagrożenia. Ze względu na wrażliwość tego obszaru i duże ryzyko zasadzki, Siły Obronne Izraela nie interweniowały. O incydencie granicznym powiadomiono ONZ oraz siły pokojowe UNIFIL w południowym Libanie.
    21 czerwca 2023 r. popołudniem premier Benjamin Netanjahu zawarł porozumienie z przywódcą społeczności Druzów, szejkiem Muafek Tarifem, na mocy której zostaną wstrzymane prace przy budowie wiatraków na Wzgórzach Golan, a jednocześnie ustaną demonstracje.
    21 czerwca 2023 r. minister obrony Joav Galant rozmawiał telefonicznie z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem. Gallant został poinformowany o rozwoju sytuacji na Ukrainie i wyraził zaniepokojenie sytuacją humanitarną. Omówiono także kwestię Iranu w kontekście jego współpracy z Rosją i wpływu na sytuację w Ukrainie. Reznikow powiedział, że Ukraina liczy na pomoc Izraela w obronie powietrznej przed irańskimi dronani.
    21 czerwca 2023 r. małżonka premiera, Sara Netanjahu spotkała się z żoną prezydenta Ukrainy, Oleną Zełeńską. Rozmowa dotyczyła pomocy humanitarnej dla Ukrainy, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki leczenia traumy pourazowej dzieci.

21 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. Przejęto także tokarkę wykorzystywaną do produkcji broni. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    21 czerwca 2023 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Orif, niedaleko Nablusu, skąd pochodzili obaj terroryści, którzy przeprowadzili wczorajszy atak w pobliżu osiedla żydowskiego Eli. Przeszukano domy terrorystów oraz przesłuchano członków ich rodzin. Aresztowano 3 osoby. Zmapowano także oba domy, przygotowując je do przyszłej rozbiórki.
    21 czerwca 2023 r. w nocy doszło do wybuchu w obozie uchodźców Balata w Nablusie, w środkowej części Samarii. W wybuchu zginęło 2 Arabów. Okazało się, że pracowali oni przy improwizowanym ładunku wybuchowym, który przedwcześnie wybuchł.
    21 czerwca 2023 r. nad ranem terroryści ostrzelali izraelski posterunek wojskowy przy osiedlu żydowskim Ofra w środkowej części Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, a sprawcy zbiegli. Żołnierze podjęli pościg.
    21 czerwca 2023 r. sekretarz komitetu wykonawczego OWP, Hussein al-Szejk obarczył izraelski rząd pełną odpowiedzialnością za "zorganizowany terroryzm osadników", którzy minionej nocy podpalali domy, samochody i pola uprawne w kilku arabskich wioskach. Al-Szejk stwierdził, że działania osadników były prowadzone "pod ochroną armii okupacyjnej" i wezwał palestyńską opinię publiczną do powołania ludowych komitetów w celu "ochrony własności mieszkańców Palestyny i zajęcia się terroryzmem osadników". Al-Szejk wezwał także rząd amerykański i społeczność międzynarodową do zmuszenia "okupacyjnego rządu i jego armii do położenia kresu terroryzmowi osadników i ich zbrodniom przeciwko naszemu ludowi".
    21 czerwca 2023 r. w południe izraelscy żołnierze zatrzymali w Hebronie terrorystę, który z usiłował z siekierą wejść na teren Grobowca Patriarchów. Przyznał się, że planował zaatakować Żydów.

    21 czerwca 2023 r. wieczorem agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet namierzyła na północy Samarii komórkę terrorystyczną, która odpowiadała za serię ataków terrorystycznych przeciwko osiedlom żydowski. Terroryści poruszali się samochodem, który został zniszczony rakietą wystrzeloną przez bezzałogowy dron Hermes 450. Zginęło 3 terrorystów Islamskiego Dżihadu. Ostatnie takie wykorzystanie dronów w Judei i Samarii miało miejsce pod koniec drugiej Intifady w 2006 r.
    21 czerwca 2023 r. wieczorem Arabowie obrzucili kamieniami izraelski autobus na obwodnicy Jerycha w Dolinie Jordanu. Jedna osoba została ranna odłamkami szyby.

21 czerwca 2023 r. w Nikozji na Cyprze odbyło się forum izraelsko-grecko-cypryjskie. Forum zgromadziło ambasadorów, dyplomatów, eksporterów i urzędników z Izraela, Grecji i Cypru. Prelegenci zwrócili uwagę na szerszą integrację, która zapewnia stabilność regionowi rozciągającemu się od Europy przez wschodnią część Morza Śródziemnego do Izraela, Egiptu i Jordanii, a następnie dalej do Zatoki Perskiej i Indii. Zwrócono także uwagę na trudne wyzwania, z których najtrudniejszym są złe stosunki Grecji i Cypru z Turcją. Ponadto Grecja i Cypr nie podzielają w pełni poglądów Izraela na Iran. Organizacja takich forum dyskusyjnych umożliwia wypracowanie wspólnych kierunków działania.
    21 czerwca 2023 r. izraelski koncern Israel Aerospace Industries zaprezentował na targach Air Show w Paryżu swój najnowszy samolot szpiegowski Mars2 ELI-3150. Jest to odrzutowiec stealth przeznaczony do zbierania strategicznych informacji wywiadowczych przy użyciu śledzenia obwodowego w promieniu tysięcy kilometrów, z zaawansowanymi kamerami, wielkoskalowymi czujnikami, możliwościami nasłuchu oraz technologiami sztucznej inteligencji. Samolot otrzyma nazwę Oron i będzie służył w bazie lotniczej Nevatim. Jego cena wynosi około 1 mld dolarów.

22 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 6 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Doha wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środki do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    22 czerwca 2023 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do Nablusu w środkowej części Samarii. Wyburzono mieszkanie terrorysty Kamela Guri, który 11 października 2022 r. przeprowadził atak przy osiedlu żydowskim Szavei Szomron, w którym zginął izraelski sierżant Ido Baruch. Podczas operacji wyburzania mieszkania, doszło do gwałtownych arabskich zamieszek. Demonstranci podpalili opony, a ponadto rzucali kamieniami i bombami zapalającymi w żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Uszkodzony został jeden pojazd wojskowy.
    22 czerwca 2023 r. wieczorem osadnicy żydowscy starli się z Arabami przy wiosce Jalud w Samarii. Obie strony obrzucały się kamieniami, a w okolicy rozpalono liczne ogniska. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, starając się rozdzielić obie strony. Do podobnych starć doszło także przy wjeździe do miasta Nahalin na północy Judei, oraz przy mieście Deir Dibwan na południu Samarii.

22 czerwca 2023 r. szef agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet, Ronan Bar spotkał się w siedzibie ONZ z wyższymi urzędnikami tej organizacji, ostrzegając, że Autonomia Palestyńska utraciła zdolność kontrolowania północnej części Samarii, gdzie wiele obszarów pozostaje całkowicie poza jakąkolwiek kontrolą, i dlatego Siły Obronne Izraela będą musiały tam działać.

23 czerwca 2023 r. w nocy w fabryce Israel Military Industries w Hercliji doszło do wybuchu. Jak poinformowała straż pożarna, w miejscu eksplozji powstał krater o średnicy około siedmiu metrów. Na miejsce przybyły zastępy straży pożarnej oraz śmigłowiec. Prawdopodobnie wybuch był spowodowany niewłaściwie przechowywanym prochem strzelniczym ze starej fabryki amunicji. Materiały te zostały zakopane około 25 lat temu. Urzędnicy z zakładu wiedzieli, że jeśli dojdzie do uszkodzenia izolacji, wówczas proch zostanie wystawiony na działanie tlenu i może się zapalić w sposób wybuchowy. Na miejscu pracują saperzy oraz zespół dochodzeniowy.
    23 czerwca 2023 r. po czterech latach przerwy lotnisko w Hajfie wznowiło loty międzynarodowe. Komercyjne loty z Hajfy na Cypr będą odbywać się sześć dni w tygodniu, z dwoma lotami dziennie do Larnaki i jednym lotem dziennie do Pafos. Loty są obsługiwane przez samolot Bombardier 8-100 z 34 miejscami na pokładzie. Samolot jest obsługiwany przez Universal Air z siedzibą na Malcie. Loty są sprzedawane przez izraelskie linie lotnicze Israir i Issta.

23 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 6 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Nablusie doszło do arabskich zamieszek oraz wymiany ognia z terrorystami. Do zamieszek doszło także w wioskach Tsida i Beit Omer. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

23 czerwca 2023 r. wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Volker Turk powiedział: "Jeszcze w tym tygodniu przemoc na okupowanym Zachodnim Brzegu może wymknąć się spod kontroli, podsycana przez ostrą retorykę polityczną i eskalację użycia zaawansowanej broni wojskowej przez Izrael. Ostatnie naloty na obóz uchodźców w Dżeninie stanowiły znaczną intensyfikację użycia broni, bardziej związaną z prowadzeniem działań zbrojnych niż z egzekwowaniem prawa. Izrael musi pilnie zmienić swoją politykę i działania na Zachodnim Brzegu, aby były one zgodne z międzynarodowymi standardami praw człowieka, w tym ochrony i poszanowania prawa do życia."

24 czerwca 2023 r. - Szabat.
    24 czerwca 2023 r. wieczorem szef Sztabu Generalnego gen. Hertzi Halevi, szef Szin Bet Ronan Bar i nadinspektor policji Kobi Szabtai potępili brutalne ataki skrajnie prawicowych aktywistów na arabskie wioski w Judei i Samarii. "W ostatnich dniach na terytoriach Judei i Samarii miały miejsce brutalne ataki obywateli Izraela na niewinnych Palestyńczyków. Ataki te są sprzeczne z wszelkimi wartościami moralnymi i żydowskimi, a także pod każdym względem są nacjonalistycznym terroryzmem i jesteśmy zobowiązani z nim walczyć. Siły bezpieczeństwa działają przeciwko uczestnikom tych zamieszek, ryzykując życie żołnierzy, funkcjonariuszy izraelskiej policji i funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa. Ta przemoc nasila terroryzm palestyński, szkodzi państwu Izrael i międzynarodowej legitymacji sił bezpieczeństwa do walki z palestyńskim terroryzmem oraz odwraca uwagę sił bezpieczeństwa od ich głównej misji przeciwko terroryzmowi palestyńskiemu. Siły Obronne Izraela, Szin Bet i izraelska policja są zobowiązane do kontynuowania zdecydowanych działań przy użyciu wszystkich dostępnych nam środków w celu utrzymania bezpieczeństwa i prawa w Judei i Samarii. Siły Obronne Izraela zmienią kierunek działań i zwiększą siły, aby zapobiec tego typu incydentom w Judei i Samarii, a Szin Bet rozszerzy liczbę aresztowań, w tym aresztowań administracyjnych przeciwko uczestnikom zamieszek, którzy w brutalny i ekstremalny sposób działają w arabskich wioskach. Apelujemy również do przywódców osiedli, wychowawców i liderów o publiczne potępienie tych aktów przemocy i do gotowości walki z nimi."
    24 czerwca 2023 r. wieczorem tysiące Izraelczyków demonstrowało przeciwko reformie sądownictwa w wielu miejscach kraju. Główna demonstracja odbyła się w Tel Awiwie, gdzie kilkadziesiąt osób weszło na autostradę Ayalon i rozpaliło flary.

24 czerwca 2023 r. w nocy terrorysta otworzył ogień do izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandija, na północ od Jerozolimy. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając napastnika. Dochodzenie wykazało, że przyszedł on pieszo i był uzbrojony w karabin M-16. Lekko rannych zostało 2 izraelskich ochroniarzy. Odpowiedzialność za incydent wzięły Brygady Męczenników Al-Aksa.
    24 czerwca 2023 r. wieczorem osadnicy żydowscy starli się z Arabami przy wiosce Umm Safa, na północ od Ramallah w Samarii. Obie strony obrzucały się kamieniami. Gdy na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, jeden z żołnierzy został lekko ranny kamieniem. Wkrótce potem osadnicy weszli do arabskiej wioski i podpalili dwa domy oraz pojazdy.

25 czerwca 2023 r. Siły Obronne Izraela wydały zarządzenie zabraniające wszystkim żołnierzom i oficerom podróży do Rosji i Białorusi. Ponadto, zobowiązano żołnierzy do anulowania wcześniej zarezerwowanych lotów do tych krajów.
    25 czerwca 2023 r. ministerstwo obrony złożyło zamówienie na 2,8 tys. karabinów typu Micro Tavor z koncernu Israel Weapons Industries. Wartość kontraktu wynosi 10,5 mln szekli. Nowa broń trafi do brygad piechoty Nahal, Golani i Givati.

25 czerwca 2023 r. rano terroryści obrzucili koktajlami Mołotowa izraelski posterunek wojskowy przy obozie uchodźców Al-Jalzon, w pobliżu Ramallah w Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń.
    25 czerwca 2023 r. rano terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelski posterunek kontrolny Sela, w pobliżu Nablusu w środkowej części Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem trafiając samochód napastników. Nikt nie odniósł obrażeń, ale posterunek został uszkodzony.
    25 czerwca 2023 r. Siły Obronne Izraela skierowały dodatkowe dwa bataliony piechoty w celu wzmocnienia Dywizji Judei i Samarii.

25 czerwca 2023 r. administracja prezydenta Joe Bidena poinformowała Izrael, że Stany Zjednoczone przestaną finansować oraz uczestniczyć w projektach badawczych, rozwojowych i współpracy naukowej w Judei i Samarii. Decyzja dotyczy osiedli żydowskich, Uniwersytetu Ariel oraz tamtejszych ośrodków badawczych.

26 czerwca 2023 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział rano, że Izrael przygotowuje się na dzień po śmierci przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa. ". Potrzebujemy Autonomii Palestyńskiej. Nie możemy dopuścić do jej upadku. Jesteśmy zainteresowani kontynuowaniem działalności przez Autonomię Palestyńską. Tam, gdzie udaje się jej funkcjonować, wykonuje one pracę za nas. Nie jesteśmy zainteresowani jej upadkiem."
    26 czerwca 2023 r. opublikowano wyniki sondażu opinii publicznej przeprowadzonego w Izraelu przez organizację Hutam i Instytut Geokartografii. Wyniki ankiety pokazują, że 59% respondentów opowiedziała się za zmianą Prawa powrotu, tak aby nie-Żydzi nie byli uprawnieni do imigracji do Izraela i uzyskania obywatelstwa, w porównaniu do 41%, którzy sprzeciwiają się poprawce wspomnianego prawa. Badanie pokazało również, że 63% społeczeństwa jest zaniepokojonych spadkiem żydowskich mieszkańców kraju po imigracji gojów do Izraela, w porównaniu do 37%, którzy nie są tym zaniepokojeni. 62% Izraelczyków uznało, że wzrost liczby nie-Żydów stwarza niebezpieczeństwo dla istnienia Izraela jako państwa żydowskiego. Prezes organizacji Hutamu, Amital Barali powiedział: "Trzeba wiedzieć, że na całym świecie jest około 10 milionów osób uprawnionych do Prawa Powrotu, którzy nie są Żydami. Prawo Powrotu służy dziś całkowicie przeciwnemu celowi, niż temu, dla którego została uchwalona. Zmieniła się z czynnika, który zachowywał żydowską większość w państwie Izrael, w czynnik, który obniża żydowską większość. Na poziomie demograficznym większość żydowska w kraju straciła w ostatnich dziesięcioleciach 10%, tak, że obecnie wynosi tylko 74%. W latach pięćdziesiątych wynosił 89%. Zachowanie żydowskiej większości jest podstawą zachowania żydowskiej tożsamości."

26 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Kfar Azon wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    26 czerwca 2023 r. rano terroryści wystrzelili z rejonu Dżeninu rakietę, która spadła na terytorium Autonomii Palestyńskiej. Do ataku przyznał się Islamski Dżihad, którego Batalion Al-Ijash oświadczył, że rakietę wystrzelono w kierunku moszawu Ram On. Błąd przy wystrzeleniu lub wadliwa konstrukcja spowodowały, że rakieta nie spowodowała zagrożenia. Siły Obronne Izraela wszczęły dochodzenie w tej sprawie. Okazało się, że odnaleziono szczątki dwóch wystrzelonych rakiet. Jedna przeleciała 5 metrów, a druga około 80 metrów. Analiza szczątków wskazała, że żadna z tych dwóch rakiet nie posiadała głowicy z materiałem wybuchowym. Były to rakiety domowej roboty.

26 czerwca 2023 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że bezzałogowy dron obserwacyjny spadł w południowym Libanie, nie ma jednak obaw przed wyciekiem danych. Krótko później Hezbollah oświadczył, że stoi za zestrzeleniem izraelskiego drona.

27 czerwca 2023 r. podczas nocnych ćwiczeń na południu kraju zginął izraelski żołnierz. Trwa dochodzenie wyjaśniające okoliczności wypadku.

27 czerwca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 17 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Nablusie doszło do gwałtownych starć i wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

27 czerwca 2023 r. Pew Research opublikował wyniki sondażu, z którego wynika, że najbardziej proamerykańskim krajem na świecie jest Polska, z poparciem dla Stanów Zjednoczonych na poziomie 93%. Na drugim miejscu uklasyfikował się Izrael, z poparciem 83%. Około 74% Izraelczyków uważa, że Stany Zjednoczone przyczyniają się do pokoju i stabilności na świecie.

28 czerwca 2023 r. po porannych modlitwach w związku z muzułmańskim świętem Eid al-Adha, młodzi Arabowie wywiesili w meczecie Al-Aqsa flagę Hamasu oraz zdjęcia terrorystów, którzy przeprowadzili atak w osiedlu Eli. Interweniowała izraelscy policjanci, którzy zatrzymali 15 osób.
    28 czerwca 2023 r. skład sędziowski w procesie oskarżonego o korupcję premiera Benjamina Netanjahu zapowiedział, że opublikuje skróconą wersję swoich komentarzy, które wygłosił za zamkniętymi drzwiami dla prokuratury i obrony na początku tego tygodnia. Sędziowie powiedzieli adwokatom, że zarzut przekupstwa znajdujący się w akcie oskarżenia, będzie trudny do udowodnienia.
    28 czerwca 2023 r. szef jednostki cybernetycznej gen. Eran Niv powiedział, że spodziewa się, że w ciągu kilku lat całe Siły Obronne Izraela będą działać w oparciu o generatywną sztuczną inteligencję. "Sztuczna inteligencja to zjawisko, które zyskuje na popularności i rozwija się, z naciskiem na generatywną sztuczną inteligencję. To rewolucja, która zwiększa nasze możliwości, ale jednocześnie zwiększa naszą zależność od infrastruktury cyfrowej w każdym obszarze. Szacuję, że w ciągu kilku lat każdy obszar działań wojennych będzie oparty na generatywnych informacjach AI. Bez silnej i skutecznej podstawy cyfrowej nikt nie będzie w stanie prowadzić wojny w jakimkolwiek obszarze współczesnego pola walki. Bez mocnych podstaw cyfrowych nie będziemy w stanie zarządzać dużymi operacjami. Na współczesnym polu bitwy wszystkie narzędzia, od dronów, przez czołgi, okręty wojenne i inne, mogą przesyłać informacje do wszystkich innych platform i wszystkie będą ze sobą połączone. Taka jest wizja stworzenia cyfrowego frontu na polu bitwy."

    28 czerwca 2023 r. wieczorem 12-letni arabski chłopiec podszedł z nożem w ręku do izraelskiego punktu kontrolnego przy arabskiej dzielnicy Shuafat we wschodniej Jerozolimie. Funkcjonariusze policji granicznej podjęli rutynową procedurę do momentu, gdy chłopiec wyrzucił nóż z ręki. Na miejsce incydentu przyjechała izraelska policja, która przejęła nieletniego chłopca.

28 czerwca 2023 r. popołudniem terroryści ostrzelali izraelski punkt kontrolny Gilboa na północy Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń. Żołnierze podjęli pościg za sprawcami ataku.

28 czerwca 2023 r. arabska gazeta Al-Arabi Al-Jadid napisała, że w ostatnich tygodniach Izrael i Egipt przeprowadziły rozmowy w sprawie bezpieczeństwa granicy na Synaju. Egipt miał odrzucić izraelskie żądanie zmniejszenia liczby żołnierzy stacjonujących wzdłuż granicy. Następnie Izrael zaoferował Egiptowi zaawansowany technologicznie system ostrzegawczy do wykrywania prób przekroczenia granicy, co umożliwi zmniejszenie liczby żołnierzy wzdłuż granicy.
    28 czerwca 2023 r. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wydał oświadczenie, w którym ostro skrytykował Izrael po zatwierdzeniu budowy nowych domów w Judei i Samarii: "osiedla są rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego i odpowiednich rezolucji ONZ. Jeszcze raz wzywamy rząd Izraela do zaprzestania i anulowania ekspansji osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich, do natychmiastowego i całkowitego zaprzestania wszelkiej działalności osadniczej na okupowanych terytoriach palestyńskich oraz do pełnego przestrzegania zobowiązań prawnych w tym zakresie."

29 czerwca 2023 r. izraelska telewizja publiczna Kan Reshet Bet poinformowała, że Autonomia Palestyńska rozważa możliwość ogłoszenia bankructwa finansowego. Decyzja pociągnęłaby za sobą całkowite zamknięcie urzędów Autonomii Palestyńskiej, co mogłoby doprowadzić do niestabilności w Judei i Samarii. Już teraz duża liczba pracowników palestyńskich sił bezpieczeństwa złożyła wypowiedzenia i szuka pracy w sektorze prywatnym. W ostatnich miesiącach otrzymywali oni 80% swoich pensji, przez co wielu popadło w długi, a banki zamknęły im konta.
    29 czerwca 2023 r. izraelskie linie lotnicze El Al i amerykańskie Delta Air Lines podpisały porozumienie o rozpoczęciu strategicznej współpracy, która obejmie współdzielenie kodów dla lotów między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi, a także możliwość dalszych lotów obu firm do i z USA. Umożliwi to liniom El Al zwiększenie częstotliwości lotów do większej liczby miejsc docelowych w Stanach Zjednoczonych, rozszerzenie siatki połączeń poprzez loty bezpośrednie i loty łączone z Deltą, zapewnienie lepszej oferty cenowej dla szerszego grona klientów poprzez umożliwienia lotów w szerszym zakresie godzin i we wszystkie dni tygodnia. Umowa między firmami będzie obejmowała rozszerzenie zakresu usług dla pasażerów luksusowych, a w późniejszym okresie udostępnienie danych członków klubów, aby pasażerowie często podróżujący El Al mogli gromadzić i wymieniać punkty na loty Delty, i odwrotnie. Klienci, którzy kupią bilety lotnicze łączące loty El Al i Delty, będą mogli dokonać jednej odprawy na całej trasie, otrzymać kartę pokładową w miejscu wylotu i oznakować bagaż aż do miejsca docelowego. Delta oferuje codziennie do 200 lotów łączonych ze wszystkich miejsc docelowych w USA, podczas gdy El Al oferuje swoim klientom szeroką gamę bezpośrednich lotów do Tel Awiwu z Los Angeles, Miami, Bostonu, Nowego Jorku (JFK) i Nowego Jorku.

29 czerwca 2023 r. szef niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji w Turyngii, Stephan Kramer powiedział, że jeśli Alternatywa dla Niemiec (AfD) wejdzie w skład rządu, on i jego rodzina opuszczą Niemcy. Kramer od 15 lat jest sekretarzem generalnym Centralnej Rady Żydów w Niemczech. Federalny Urząd Ochrony Konstytucji nazwał AfD prawicowymi ekstremistami. Kramer powiedział: "Jesteśmy w zasadzie krajową agencją wywiadowczą porównywalną z Szin Bet lub MI5 w Wielkiej Brytanii, utworzoną pierwotnie po wojnie, kiedy Niemcy były w zasadzie nowo narodzone. Natomiast partia AfD jest parlamentarnym ramieniem dużo większego spisku, który nowa prawica planuje od ostatnich 20-30 lat. Właściwie to on już nie jest nowy. Oni chcą obalić konstytucję, rząd, państwo i cały system, który został ustanowiony w Republice Federalnej Niemiec od czasu jej powstania." Kramer dodał, że w Niemczech narasta szowinizm, antysemityzm i postawy autorytarne, a postawy prawicowe są coraz bardziej zakorzenione w Niemczech.

30 czerwca 2023 r. w nocy izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu narkotyków przez granicę z Egiptem. Zatrzymano 1 osobę i przejęto 38 kg narkotyków o wartości rynkowej 1,5 mln szekli.
    30 czerwca 2023 r. około 40 tys. muzułmańskich wiernych wzięło udział w piątkowej modlitwie w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie. Osoby, które ze względów bezpieczeństwa otrzymały zakaz wstępu na Wzgórze Świątynne, uczestniczyły w modlitwie przy Lwiej Bramie. Podczas kazania, szejk Mohammed Sarandah powiedział, że meczet Al-Aksa nie będzie przedmiotem żadnej sprzedaży ani kupna, gdyż należy do mieszkańców Jerozolimy i podlega wyłącznie decyzjom Allaha. Szejk powiedział również, że w meczecie Al-Aqsa nie ma miejsca dla nie-muzułman, a muzułmańscy wierni mogą przychodzić do niego kiedy tylko chcą.

30 czerwca 2023 r. UNESCO zgodziło się na ponowne przyjęcie Stanów Zjednoczonych jako członka. Przeciwko głosowały Rosja, Korea Północna, Autonomia Palestyńska, Białoruś, Chiny, Erytrea, Indonezja, Iran, Nikaragua i Syria. Izrael wycofał się z UNESCO w 2019 r., po tym, jak Stany Zjednoczone wydały oświadczenie w związku z antyizraelskim nastawieniem tej agencji ONZ, a decyzja o powrocie była motywowana obawą, że Chiny wypełniają lukę pozostawioną przez USA w kształtowaniu polityki UNESCO, zwłaszcza w ustalaniu standardów sztucznej inteligencji i edukacji technologicznej na całym świecie. UNESCO w ostatnich latach zatwierdziło kilka antyizraelskich rezolucji. W 2018 r. zatwierdziła rezolucję stwierdzającą, że Grobowiec Patriarchów w Hebronie i Grób Racheli w Betlejem są "integralną częścią okupowanego terytorium palestyńskiego". Inna rezolucja ogłosiła Stare Miasto w Hebronie jako "palestyńskie miejsce światowego dziedzictwa". W 2016 r. UNESCO przyjęło rezolucje stwierdzające, że Izrael nie ma praw do Jerozolimy, oraz określiła Wzgórze Świątynne i Stare Miasto w Jerozolimie jako święte miejsca muzułmańskie.

1 lipca 2023 r. - Szabat.
    1 lipca 2023 r. wieczorem tysiące Izraelczyków demonstrowało w wielu miejscach kraju przeciwko reformie sądownictwa. Jest to już 26 tydzień protestów.

1 lipca 2023 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, któremu wyraził pełne poparcie po nieudanym buncie Grupy Wagnera, który miał miejsce w ubiegły weekend.

2 lipca 2023 r. na porannym posiedzeniu rządu podjęto decyzję o utworzeniu w Galilei nowej osady, która otrzyma nazwę Ramat Arbel. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Wiadomość, którą dziś przynosimy, to decyzja o założeniu nowej osady w Galilei, Ramat Arbel. Jest to święto państwa Izrael i rodzin pionierów. Jest to bardzo ważna wiadomość dla osadnictwa żydowskiego. Ta osada jest zakładana w miejscu, gdzie istniała osada w okresie Drugiej Świątyni." Będzie to miasto w Dolnej Galilei, w którym początkowo zamieszka około 500 rodzin.
    2 lipca 2023 r. minister obrony Joav Gallant zatwierdził zakup 25 myśliwców wielozadaniowych piątej generacji F-35, aby w ten sposób Izrael dysponował flotą 75 tych samolotów (trzy eskadry). Wartość kontraktu wyniesie około 3 mld dolarów. Umowa zostanie podpisana w najbliższych miesiącach i będzie sfinansowana z funduszy pomocowych Stanów Zjednoczonych dla Izraela.
    2 lipca 2023 r. ministerstwo transportu poinformowało, że otrzymało wszystkie atesty bezpieczeństwa czerwonej linii lekkiej kolei miejskiej w aglomeracji Gusz Dan. Dzięki temu czerwona linia będzie mogła być uruchomiona jeszcze w tym miesiącu. Ma ona długość 24 km i 33 przystanki na trasie z Petah Tikva, przez Ramat Gan, Bnei Brak, Tel Awiw i Jaffę, do Bat Jam.
    2 lipca 2023 r. Start-Up Nation Policy Institute poinformował, że inwestycje w izraelski sektor high-tech w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wyniosły 3,7 mld dolarów, co oznacza spadek o około 31% w stosunku do poprzedniej mediany i spadek o 68% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

    2 lipca 2023 r. ministerialna komisja legislacyjna zatwierdziła projekt ministra spraw zagranicznych Eli Cohena, który będzie zobowiązywać dyplomatów wyższego szczebla do deklarowania wierności Izraelowi jako państwu żydowskiemu i demokratycznemu.
    2 lipca 2023 r. pragnący zachować anonimowość pracownik izraelskich służb dyplomatycznych powiedział, że amerykańska administracja jest bardzo zdeterminowana, aby w nadchodzącym roku doprowadzić do porozumienia pokojowego między Izraelem a Arabią Saudyjską. W trakcie tajnych negocjacji pojawiło się żądanie Arabii, aby Izrael wyraził zgodę na uznanie państwa palestyńskiego i jednoczesne przekazanie części Strefy C, które znajdują się pod izraelskim bezpieczeństwem i kontrolą cywilną do Strefy B, gdzie władza jest podzielona między Autonomię Palestyńską i państwo Izrael. Propozycja ta spotkała się ze zdecydowaną odmową prawicowego bloku koalicji rządowej. Trwają jednak bardzo silne naciski ze strony Białego Domu, który chce pozostawić trwały ślad w zagranicznej polityce prezydenta Bidena. Arabia Saudyjska chce także od Stanów Zjednoczonych porozumienia obronnego, zaawansowanych systemów uzbrojenia, a także technologię cywilnej energii jądrowej.

2 lipca 2023 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w dzielnicy Homs. Celem były magazyny z bronią należące do proirańskiej milicji. Aktywowany został syryjski system obrony powietrznej. Jedna z wystrzelonych syryjskich rakiet przeciwlotniczych wleciała w przestrzeń powietrzną Izraela i eksplodowała w powietrzu. Jej odłamki spadły na beduińskie miasto Rahat na Negewie. Nikt nie odniósł obrażeń. Była to rakieta klasy ziemia-powietrze S-200.
    2 lipca 2023 r. nad ranem izraelskie samoloty uderzyły w syryjską baterię przecielotniczą, której rakieta spadła na izraelskie miasto Rahat. Ponadto myśliwce uderzyły w inne cele w okolicy.
    2 lipca 2023 r. Izrael poprzez zagraniczne kanały przekazał przywódcom Hezbollahu informację, że namioty w granicznej enklawie Har Dov "zostaną usunięte nawet kosztem dni walki". W odpowiedzi, wieczorem Hezbollah rozebrał jeden z namiotów.

3 lipca 2023 r. w nocy rzecznik armii Daniel Hagari powiedział, że "Siły Obronne Izraela działają w obozie dla uchodźców przeciwko agentom terrorystycznym i infrastrukturze terrorystycznej. W ciągu ostatnich dwóch lat obóz stał się miejscem schronienia dla palestyńskiego terroryzmu. Operacja była wcześniej przygotowanym ruchem, który rozpoczął się o godzinie 1:10 w nocy, atakiem z powietrza na kwaterę główną, z której rozpoczynano operacje terrorystyczne. Tym, co zapewni krótki czas trwania operacji, jest wywiad. Celem nie jest okupacja obozu dla uchodźców. To operacja z pewnością nie jest skierowana przeciwko Autonomii Palestyńskiej. Z tego obozu wyszło ponad 50 ataków terrorystycznych." Równocześnie Izrael za pośrednictwem egipskiego wywiadu przesłał wiadomość do przywódców Hamasu i Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy: "Nie włączajcie się w to, gdyż nie jesteście celami tej operacji. Jeśli wystrzelicie rakiety, zareagujemy ostro." Minister obrony Joav Galant powiedział rano: "W ciągu ostatnich kilku godzin nasze siły bezpieczeństwa działają w skoncentrowanym wysiłku przeciwko ośrodkom terroryzmu w Dżeninie. Podjęliśmy ofensywne działania przeciwko terroryzmowi - każdy, kto krzywdzi obywateli Izraela, zapłaci wysoką cenę. Uważnie monitorujemy zachowanie naszego wroga - system bezpieczeństwa jest przygotowany na każdy scenariusz."
    3 lipca 2023 r. ze względu na ryzyko ostrzału rakietowego ze strony Strefy Gazy, Siły Obronne Izraela rozmieściły rano dodatkowe baterie systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome na południu kraju.
    3 lipca 2023 r. rano rzecznik armii gen. Daniel Hagari odniósł się do szeroko zakrojonej działalności wojskowej w Dżeninie i oświadczył: "Przygotowujemy się do znaczących walk wewnątrz obozu. Naszym celem jest uderzenie w główną część terrorystów. Rozpoczęliśmy tę operację nalotem powietrznym, uzyskując taktyczne zaskoczenie. W tej chwili poruszamy się wewnątrz obozu. Trwają walki, ale wciąż przygotowujemy się do większych starć. W obozie są cywile, dlatego nasz ruch kładzie nacisk na to, by nie skrzywdzić niewinnych. Rozszerzamy swobodę naszych działań, ale nie mamy zamiaru walczyć z Autonomią Palestyńską i palestyńskimi siłami bezpieczeństwa, a one też nie ocierają się o nas."

3 lipca 2023 r. w nocy Siły Obronne Izraela rozpoczęły dużą operację wymierzoną przeciwko infrastrukturze terrorystycznej w Dżeninie, na północy Samarii. Głównym celem była tzw. "kwatera główna", która pełniła funkcję wspólnego dowództwa wszystkich frakcji terrorystycznych w Dżeninie. Ta "kwatera główna" znajdowała się w obozie uchodźców w Dżeninie i była również wykorzystywana jako punkt obserwacyjny, miejsce gromadzenia się terrorystów przed i po atakach terrorystycznych, a także miejsce przechowywania broni i materiałów wybuchowych, oraz służyło jako centrum kontaktowe i komunikacyjne terrorystów. W ostatnich miesiącach chronili się tam poszukiwani terroryści po przeprowadzeniu zamachów. Atak na "kwaterę główną" przeprowadzono przy użyciu bezzałogowego drona. W wybuchu bomby miało zginąć 3 terrorystów, a 10 zostało rannych. Równocześnie do Dżeninu z kilku kierunków wkroczyły izraelskie siły specjalne. W znacznej części obozu uchodźców wyłączono prąd. Komandosi rozpoczęli przeszukania domów, prowadząc jednocześnie potyczki z terrorystami. W starciach do rana zginęło 2 terrorystów, a 5 zostało rannych. Aresztowano 15 osób.
    3 lipca 2023 r. nad ranem rzecznik Islamskiego Dżihadu Daoud Shahab powiedział: "Przywództwo ruchu oporu śledzi to, co dzieje się w Dżeninie, a wszystkie jego opcje są otwarte. Jeśli agresja nie ustanie - opcje reakcji będą rozległe i wszechstronne." Godzinę później wojskowe ramię Islamskiego Dżihadu w Dżeninie ogłosiło rozpoczęcie operacji wojskowej w odpowiedzi na izraelski atak. Przywódca Hamasu, Ismail Hanij powiedział, że będzie zdecydowana odpowiedź na szeroko zakrojoną izraelską operację w Dżeninie. Wezwał arabskich mieszkańców Judei i Samarii, aby "stanęli po prawej stronie mieszkańców Dżeninu i pokrzyżowali plany wroga. Krew przelana w Dżeninie określi charakter następnej fazy walki we wszystkich kierunkach. Nasi ludzie i ich organizacje bojowe we wszystkich miejscach, w których się znajdują, wiedzą, jak odpowiedzieć na tę barbarzyńską agresję." Rzecznik Hamasu, Hazem Kassem, powiedział, że "agresja na szeroką skalę przeciwko Dżeninowi nie osiągnie swoich celów, a syjonistyczny wróg poniesie porażkę. Skrajnie faszystowski wrogi rząd, kierowany przez kryminalistę Netanjahu, ponosi pełną odpowiedzialność za agresję przeciwko Dżeninowi. Dżenin w całej swojej historii udowodnił, że jest twardym orzechem do zgryzienia i ma ogromną zdolność do zdecydowanego przeciwstawienia się wrogowi."
    3 lipca 2023 r. rano terroryści ostrzelali osiedle żydowskie Avni Hefetz w zachodniej części Samarii. Trafiony został dom mieszkalny, ale nikt nie odniósł obrażeń.

    3 lipca 2023 r. w południe Siły Obronne Izraela poinformowały, że od rozpoczęcia operacji w Dżeninie, przeprowadzono już ponad dziesięć ataków powietrznych na cele infrastruktury terrorystycznej i uzbrojonych ludzi w obozie dla uchodźców w Dżeninie. Ponadto zniszczono laboratorium do produkcji i przechowywania materiałów wybuchowych, oraz przejęto improwizowaną wyrzutnię rakiet oraz wiele innej broni. Wciąż trwają intensywne starcia, w których zginęło 8 terrorystów, a 50 osób zostało rannych. Lekko ranny został 1 izraelski żołnierz, którego ewakuowano do szpitala.
    3 lipca 2023 r. popołudniem terroryści podpalili uprawy rolne przy osiedlu żydowskim Homesz, w północnej części Samarii. Gdy osadnicy wyszli z osady i gasili pożar, zostali obrzuceni kamieniami. Ranny w głowę został 1 osadnik. Żołnierze ewakuowali go do szpitala.
    3 lipca 2023 r. wieczorem siły bezpieczeństwa poinformowały, że w trakcie operacji antyterrorystycznej w Dżeninie zatrzymano ponad 100 podejrzanych, których natychmiast przesłuchano i część z nich została zwolniona, a część została przekazana agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet w celu dalszego dochodzenia. W trakcie działań zlokalizowano trzy laboratoria produkujące materiały wybuchowe, w których znajdowało się około 300 ładunków wybuchowych oraz liczne środki do tworzenia bomb. Wewnątrz meczetu znaleziono podziemny szyb, w którym znajdowało się wiele broni. Żołnierze zaatakowali około 20 celów w obozie dla uchodźców i mieście Dżenin.
    3 lipca 2023 r. wieczorem palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podjął decyzję o zakończeniu koordynacji bezpieczeństwa z Izraelem, jako odpowiedź na izraelską operację w Dżeninie.

4 lipca 2023 r. rano rzecznik armii gen. Daniel Hagari powiedział, że przez całą noc izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały działania w Dżeninie. "Wstępnie wybrano kilkadziesiąt celów do wyeliminowania. Były to centra dowodzenia terrorystów oraz miejsca składowania broni i materiałów wybuchowych. W centrum obozu uchodźców pozostało nam jeszcze ponad 10 celów, które mają infrastrukturę sabotażową i produkcyjną. Zamierzamy najechać je wszystkie i po kolei zająć się nimi. Jak dotąd zginęło 9 Palestyńczyków - wszyscy brali udział w walkach. Jest także około 100 rannych, w tym tacy, którzy nie brali udziału w starciach. Od 1500 do 3000 cywilów z własnej inicjatywy ewakuowało się wieczorem z obozu dla uchodźców. Operacja w Dżeninie może zakończyć się szybciej niż początkowo oczekiwano, nawet w ciągu kilku dni." Siły bezpieczeństwa zatrzymały 128 poszukiwanych osób, poza którymi przesłuchały około 110 podejrzanych, z których część zatrzymano do dalszego postępowania. Ocenia się, że w obozie uchodźców ukrywa się około 300 uzbrojonych terrorystów, z których 160 jest poszukiwanych.
    4 lipca 2023 r. popołudniem terrorysta staranował samochodem dostawczym ludzi w północnym Tel Awiwie, a następnie wysiadł z pojazdu i kontynuował atak z użyciem noża. Jeden z przechodniów zastrzelił napastnika. Do ataku doszło na ulicy Pinchas Rosen. Rannych zostało 7 osób, w tym 3 w stanie ciężkim. Terrorystę zidentyfikowano jako 23-letniego mieszkańca Samua, w pobliżu Hebronu w Judei. Wjechał on do Izraela na podstawie zezwolenia w celach medycznych i przybył na miejsce zdarzenia pojazdem, który ukradł swojemu pracodawcy.
    4 lipca 2023 r. wieczorem rzecznik armii gen. Daniel Hagari powiedział, że siły bezpieczeństwa zajęły cały obóz uchodźców w Dżeninie. W trakcie przeszukań podejrzanych domów zlokalizowano 14 pomieszczeń ze sprzętem komputerowym i monitoringiem, które służyły jako centra koordynacji działań terrorystycznych. Wykryto i zniszczono 6 laboratoriów produkujących materiały wybuchowe, w których znaleziono około 300 ładunków wybuchowych. Ponadto odkryto 6 podziemnych szybów służących jako skrytki broni i materiałów wybuchowych. Przejęto setki sztuk broni, w tym 24 karabiny M-16. Zneutralizowano 11 improwizowanych ładunków wybuchowych. "Nasze siły przemieszczają się od domu do domu. Kilka minut temu doszło do kontrolowanej eksplozji podziemnego szybu operacyjnego. Podobne eksplozje zdarzają się tutaj przez cały dzień. Celem jest zapewnienie nam swobodnego działania w całym obozie w przyszłości." W starciach do tej pory zginęło 11 terrorystów.
    4 lipca 2023 r. wieczorem wybuchły arabskie zamieszki w dzielnicach Shuafat i Issawija we wschodniej Jerozolimie. Policja graniczna użyła środków do rozpraszania tłumu. W rejonie dzielnicy A-Tur obrzucono kamieniami autobus, w wyniku czego lekko ranne zostały 4 osoby.

4 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Beitonia wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    4 lipca 2023 r. wieczorem izraelskie oddziały zaczęły wycofywać się z obozu uchodźców w Dżeninie. Równocześnie izraelski dron bezzałogowy zaatakował grupę uzbrojonych terrorystów ukrywających się na cmentarzu w Dżeninie. "Uzbrojeni mężczyźni stanowili zagrożenie dla sił bezpieczeństwa opuszczających obóz dla uchodźców. Jest to kolejny dowód na wykorzystywanie obiektów cywilnych w całym mieście i obozie dla uchodźców w Dżeninie przez elementy terrorystyczne."

5 lipca 2023 r. w nocy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet, które zostały zestrzelone przez system obrony Iron Dome. Fragmenty jednej z rakiet spadły na dom w mieście Sderot, powodując jego uszkodzenia. Nikt nie odniósł obrażeń, gdyż mieszkańcy przebywali wówczas w schronie.
    5 lipca 2023 r. rano rzecznik armii gen. Daniel Hagari poinformował, że jednostki Sił Obronnych Izraela ukończyły wycofywanie się z Dżeninu, na północy Samarii. Hagari poruszył temat śmierci sierżanta Dawida Icchaka: "Dawid został ranny w wybuchu materiałów wybuchowych, gdy pod koniec operacji żołnierze jego grupy stracili kontakt. Badamy okoliczności jego śmierci."
    5 lipca 2023 r. popołudniem minister obrony Joav Galant podsumował operację w Dżeninie: "W ciągu ostatnich 48 godzin poważnie uszkodziliśmy infrastrukturę terrorystyczną w Dżeninie, burząc zakłady produkcji terroru. Należy rozumieć, że było to kilkadziesiąt miejsc, wśród których znajdowały się: laboratoria produkujące materiały wybuchowe, warsztaty produkujące broń, składy, a także punkty nadzorujące wejścia do obozu, które starały się monitorować rutynowe działania. Byli tam snajperzy oraz podziemny tunel. Aresztowaliśmy wiele osób zaangażowanych w terroryzm. Jeśli chodzi o cele, to cele operacji zostały w pełni osiągnięte i od dzisiejszego ranka Siły Obronne Izraela oraz Szin Bet mają inną swobodę działania w Dżeninie. Tym razem faktycznie przeprowadziliśmy dużą operację na poziomie dowództwa dywizji, aby w przyszłości umożliwić użycie mniejszych sił, aż dojdziemy do sytuacji, że grupa żołnierzy będzie mogła swobodnie poruszać się ulicami Dżeninu i przeprowadzać swoje misje, które wcześniej były możliwe tylko na poziomie batalionu i dywizji. Może to wymagać jeszcze jednej lub dwóch operacji, ale dzisiejsza sytuacja jest inna od tej, jaką mieliśmy na początku tygodnia. Żaden terrorysta, który wróci do obozu uchodźców w Dżeninie, nie rozpozna go. Nie jest to już miejsce bezpieczne dla nich, na pewno nie na tym samym poziomie. Z naszego punktu widzenia to nie koniec historii. Nadal będziemy działać z taką siłą, jaka jest wymagana w konkretnym miejscu lub w całym obozie uchodźców. Tak naprawdę, jeśli połączymy to z operacją sprzed miesięcy przeciwko Islamskiemu Dżihadowi w Gazie, to zauważymy, że istnieje między nimi linia łącząca. Ta linia to instrukcje przeciwko terroryzmowi, które wydałem pierwszego dnia na moim stanowisku. Wyznaczyły one kierunek aktywnych posunięć i ataków. Nie musimy teraz czekać, aż oni zaczną działać, gdyż teraz my reagujemy zanim oni zaczną działać. Przyjęliśmy ofensywną i proaktywną linię działania, i idziemy do miejsc, z których oni operują, tak jak zrobiliśmy to w Dżeninie. Mamy możliwość skopiowania naszych działań w innych miejsc, także ze zmieniającymi się metodami, w zaskakującym momencie i w miejscu, które wybierzemy. Zauważmy, że pomimo wszystkim wcześniejszym przechwałkom, w chwili prawdy terroryści w Dżeninie zdecydowali się ukryć lub uciec. A sytuacja z ostatnich dwóch dni dowodzi, że nie chodziło tam o jakąś armię czy oddziały samobójcze, a byli tam tylko terroryści walczący za pieniądze lub aby pokazać znajomym i otoczeniu, że są bohaterami. Większość z nich szybko opuściła swoje miejsca zamieszkania, a ci, którzy zostali, ukryli się w szpitalach i wokół dzieci. Myślę, że jest to coś, co bardziej niż cokolwiek innego wskazuje na tchórzostwo i brak odwagi, które wcześniej starali się pokazać na zewnątrz. Powinniście wiedzieć, że głównie były to ręce Islamskiego Dżihadu, który jest najbardziej dominującą siłą w obozie uchodźców w Dżeninie, ale są też inne. Ale finansowanie pochodzi z Iranu. Nawiasem mówiąc, widzimy długi okres irańskich prób promowania terroryzmu w Judei i Samarii, co czyniono poprzez finansowanie i próby przemycenia broni. To, zrobiliśmy teraz, będziemy mogli w przyszłości powtórzyć w innych miejscach, takich jak Nablus."
    5 lipca 2023 r. wieczorem tysiące Izraelczyków demonstrowało w Tel Awiwu przeciwko reformie sądownictwa i rządowi. Demonstranci kilka razy zablokowali autostradę Ayalon.

5 lipca 2023 r. w nocy terroryści ostrzelali izraelskie oddziały wycofujące się z obozu uchodźców w Dżeninie. W wymianie ognia zginął izraelski żołnierz - 23-letni sierżant David Jehuda Icchak z elitarnej jednostki komandosów Egoz. W stanie krytycznym ewakuowano go do szpitala, gdzie stwierdzono zgon.
    5 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 7 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Betlejem wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    5 lipca 2023 r. nad ranem izraelskie siły powietrzne zbombardowały dwa cele Hamasu w Strefie Gazy. Zniszczono podziemne laboratorium produkujące materiały wybuchowe oraz warsztat produkujący rakiety. "Organizacja terrorystyczna Hamas ponosi odpowiedzialność za to, co dzieje się w Strefie Gazy, i to ona zapłaci cenę za naruszenia bezpieczeństwa wobec państwa Izrael."

    5 lipca 2023 r. rano przywódca Hamasu, Ismail Hanijja opublikował oświadczenie: "Izrael poniósł porażkę i został pokonany w Dżeninie, a teraz nosi w sobie emocje wstydu i porażki. Wysłaliśmy do wroga za pośrednictwem wszystkich źródeł jasny komunikat, że muszą natychmiast powstrzymać tę agresję. W Dżeninie ruch oporu miał wszystkie opcje na stole, a bohaterski atak terrorystyczny w Tel Awiwie i to, co dzieje się na całym Zachodnim Brzegu, to nic innego jak odpowiedź narodu palestyńskiego, który w ten sposób popiera bitwę w Dżeninie. Opór jest tym, co charakteryzuje naród palestyński i jest jego strategicznym wyborem w odpowiedzi na agresję i okupację. Ruch oporu dał wrogowi trudną lekcję i pozostawił go z ciężkimi stratami. Nadchodzące dni przyniosą Izraelowi terror i zmuszą go do ponownego przemyślenia kursu działań przeciwko naszemu narodowi. Minęły czasy, kiedy Izrael działał przeciwko narodowi palestyńskiemu bez płacenia za to ceny. Dżenin dał Izraelowi lekcję siły ruchu oporu."
    5 lipca 2023 r. w południe terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu budynki na górze Gerizim w środkowej części Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń, ale uszkodzony został budynek i pojazd. Żołnierze podjęli pościg za sprawcami.
    5 lipca 2023 r. popołudniem wybuchł duży pożar w pobliżu osiedla żydowskiego Migdal Oz w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Do ugaszenia pożaru uruchomiono cztery sekcje strażackie. Istnieje podejrzenie podpalenia.

6 lipca 2023 r. wieczorem w Tel Awiwie antyrządowi demonstranci ponownie zablokowali autostradę Ayalon.

6 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 13 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W mieście Kalkilia oraz w wioskach Naama i Kfar Kober wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    6 lipca 2023 r. popołudniem terrorysta otworzył ogień do patrolu ochrony przy osiedlu żydowskim Kedumim w środkowej części Samarii. Ciężko ranny został ochroniarz, który zmarł od odniesionych ran. Terrorysta następnie podbiegł do pojazdu, którym przyjechał na miejsce ataku, i podjechał do pobliskiego skrzyżowania, gdzie otworzył ogień do Izraelczyków stojących na przystanku autobusowym. Będący tam żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając napastnika. Szin Bet zidentyfikowało terrorystę jako 16-letniego członka Hamasu, Ahmeda Jassina Gidana z wioski Qibya w zachodniej Samarii.

6 lipca 2023 r. rano terroryści wystrzelili z południowego Libanu dwie rakiety, które spadły tuż przy izraelskiej granicy, w rejonie spornym w pobliżu wiosek Wazzani i Ghadżar. Ani Hezbollah, ani libańska armia lub UNIFIL nie skomentowały tego incydentu. W odpowiedzi izraelska artyleria ostrzelała miejsce z którego wystrzelono rakiety. Wystrzelono 15 pocisków artyleryjskich 155 mm w rejon pomiędzy libańskimi wioskami Halta i Kfar Chouba.
    6 lipca 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen spotkał się w Atenach ze swoim greckim odpowiednikiem Giorgosem Gerapetritisem. Cohen podkreślił strategiczne więzi między Izraelem a Grecją, które wzmacniają pozycję Izraela i promują stabilność na Bliskim Wschodzie. Rozmowy mają dotyczyć głównie spraw energetyki i turystyki.

7 lipca 2023 r. około 50 tys. muzułmanów uczestniczyło w tradycyjnej piątkowej modlitwie w meczecie Al-Aqsa w Jerozolimie. Tłum ofiarował masową modlitwę w intencji 12 "męczenników", którzy zginęli w izraelskiej operacji w Dżeninie. Na placu przed meczetem wywieszono flagi i plakaty Brygad al-Qassam. Szejk Ichrama Sabri wygłosił kazanie, w którym pochwalił mieszkańców Dżeninu za ich stanowczą postawę i niepodporządkowanie się Izraelowi, oraz palestyńskie społeczeństwo za udzielenie im pomocy, a także potępił Izrael za niszczenie infrastruktury cywilnej, meczetów i domów. Izraelscy policjanci wkroczyli na Wzgórze Świątynne, usuwając symbole terrorystów i zatrzymując szejka Sabri za podżeganie.

7 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 6 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W mieście Betlejem oraz wiosce Silwad wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    7 lipca 2023 r. w nocy terroryści obrzucili kamieniami autobus w pobliżu osiedla żydowskiego Kiryat Arba w Judei. Nikt nie odniósł obrażeń, ale autobus został uszkodzony.
    7 lipca 2023 r. rano izraelscy żołnierze wkroczyli do centrum Nablusu, aby aresztować dwóch poszukiwanych terrorystów. Podczas tych działań doszło do wymiany ognia, w której obaj terroryści zginęli. Byli oni poszukiwani za udział w ostatnich atakach terrorystycznych. Zatrzymano także 3 inne osoby.
    7 lipca 2023 r. w rejonie arabskiej wioski Umm Safa w południowej Samarii, wybuchły starcia żydowskich osadników z Arabami. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze starali się rozdzielić obie strony. W starciach zginął 1 Arab.
    7 lipca 2023 r. wieczorem al-Fatah zorganizował przemarsze w kilku miastach Autonomii Palestyńskiej. Terroryści odnowili przysięgę wierności dla idei palestyńskiej niepodległości narodowej.

8 lipca 2023 r. - Szabat.
    8 lipca 2023 r. wieczorem tysiące Izraelczyków demonstrowało w wielu miejscach kraju przeciwko reformie sądownictwa. Największa demonstracja miała miejsce w Tel Awiwie.

8 lipca 2023 r. wojskowe ramię ruchu al-Fatah, Brygady Męczenników Al-Aqsa ogłosiły stan otwartej wojny z Izraelem i poinstruowały "bojowników", aby atakowali izraelskie cele na całym świecie. "Otrzymaliśmy instrukcje. Niniejszym ogłaszamy podniesienie stanu ogólnej gotowości wszystkich naszych bojowników do najwyższego stopnia, czyli stanu otwartej wojny. Wzywamy wszystkich naszych bojowników i nasze jednostki wojskowe we wszystkich miejscach na Zachodnim Brzegu, do ataku na syjonistycznego wroga we wszystkich jego elementach, w tym w sercu Tel Awiwu. To jest rewolucja i zbrojna intifada, która będzie trwała aż do zwycięstwa. Miłosierdzie dla bohaterskich męczenników, powrót do zdrowia dla naszych rannych bohaterów i wolność dla naszych bohaterskich więźniów." Fatah jest kierowany przez Mahmouda Abbasa.

9 lipca 2023 r. Siły Obronne Izraela ujawniły niezwykły incydent, który miał miejsce w zeszłym tygodniu w rejonie Manara na granicy libańskiej. Dziesiątki osób przekroczyło granicę Izraela i pozostawało tam przez około 20 minut. W większości byli żołnierze armii libańskiej, a obok nich osoby cywilne i terroryści Hezbollahu. Do incydentu doszło, gdy Izraelczycy prowadzili prace budowlane w rejonie Ramim Ridge. Libańscy żołnierze byli uzbrojeni i umundurowani. Izraelscy żołnierze zachowali ostrożność, aby uniknąć eskalacji. O incydencie powiadomiono międzynarodowe siły UNIFIL.
    9 lipca 2023 r. prezydent Isaac Herzog potępił spalenie Koranu w Szwecji i wezwał do podjęcia szybkich działań w celu zaradzenia tej sytuacji. "Nie możemy milczeć w obliczu tego haniebnego czynu w Szwecji. Całkowicie potępiam ten haniebny czyn wobec tego, co jest święte dla naszych braci i sióstr - synów Abrahama, którzy wierzą w Boga."
    9 lipca 2023 r. wieczorem izraelskie i amerykańskie siły powietrzne rozpoczęły wspólne ćwiczenia lotnicze z serii "Juniper Oak". Ćwiczenie obejmie kilka scenariuszy, w tym atak na strategiczne cele położone głęboko w terytorium wroga, walka o zdobycie przewagi powietrznej oraz cyberobrona. Ćwiczenie obejmuje symulację ataku na irańskie instalacje jądrowe.
    9 lipca 2023 r. popołudniem terrorystka usiłowała zaatakować nożem ludzi stojących na przystanku tramwajowym na Wzgórzu Amunicyjnym w Jerozolimie. Interweniował ochroniarz z tramwaju, który postrzelił i obezwładnił napastniczkę, do czasu przybiegnięcia policjantów.
    9 lipca 2023 r. wieczorem rząd przyjął rezolucję wniesioną przez premiera Netanjahu w sprawie wzmocnienia Autonomii Palestyńskiej. Rezolucja mówi: "Izrael będzie działał na rzecz zapobieżenia upadkowi Autonomii Palestyńskiej, jednocześnie wysuwając pozew o zaprzestanie jej działań przeciwko Izraelowi na międzynarodowej arenie prawno-politycznej, od podżegania w jego mediach i systemie edukacji, poprzez wypłaty dla rodzin terrorystów i morderców, do nielegalnego budownictwa w Strefie C." Kancelaria Premiera nie podała szczegółów, w jaki sposób Izrael uratuje Autonomię Palestyńską przed upadkiem.

9 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    9 lipca 2023 r. palestyńskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie: "Ataki terrorystyczne osadników żydowskich na palestyńskie osady i wioski, w szczególności te położone w obszarze C, stanowią zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości zgodnie z prawem międzynarodowym. Rządząca w Izraelu koalicja, która jest zaznajomiona z ekstremizmem, faszyzmem i rasizmem, akceptuje te zbrodnie popełniane przez organizacje osadnicze i ich terrorystycznych agentów, oraz daje tym milicjom wolną rękę dla kradzieży kolejnych obszarów palestyńskiej ziemi, przydzielając je pod rozbudowę osiedli na Zachodnim Brzegu. Codzienne ataki osadników są wynikiem wypowiedzi przywódców rządzącej izraelskiej koalicji, a w szczególności podżegania ekstremistycznych ministrów Smotricha i Bena Gvira, którzy poza wsparciem, pomocą i ochroną tych milicji ze strony okupacyjnych sił zbrojnych, zachęcają je do popełniania kolejnych aktów łamania prawa, zbrodni i strzelanin w celu zabicia mieszkańców Palestyny." Ministerstwo spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej wezwało sekretarza generalnego ONZ i społeczność międzynarodową do wpisania izraelskich organizacji osadniczych popełniających zbrodnie na Palestyńczykach na listę organizacji terrorystycznych, oraz zażądania od Izraela rozwiązania uzbrojonych milicji osadników i wstrzymania ich finansowania.

9 lipca 2023 r. saudyjska gazeta "Al-Sharq al-Ost" napisała, że Izrael prowadzi za pośrednictwem Rosji negocjacje z Iranem, dotyczące wymiany więźniów, aby doprowadzić do uwolnienia porwanej w Iraku rosyjskiej akademiczki Elizabeth Zurkov, która ma żydowskie pochodzenie. Iran zażądał uwolnienia Josefa Shahbazi Abbasalilo, dowódcy irańskiego oddziału, który został aresztowany przez Mossad po planowaniu ataków na izraelskie cele na Cyprze.
    9 lipca 2023 r. amerykański prezydent Joe Biden powiedział w wywiadzie dla CNN: "Jesteśmy bardzo daleko od normalizacji stosunków między Izraelem a Arabią Saudyjską. Jest o czym rozmawiać."

10 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 3 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Beit Rima i Kfar Malek wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    10 lipca 2023 r. rano izraelscy żołnierze będący na patrolu w pobliżu osiedla żydowskiego Neve Tsuf w zachodniej Samarii, dostrzegli podejrzany samochód bez tablic rejestracyjnych. Zatrzymali go w celu przeprowadzenia kontroli. Wtedy z pojazdu wysiadł terrorysta, który rzucił granat w stronę żołnierzy i otworzył ogień z karabinu Carlo. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając napastnika. Granat nie wybuchł i nikt więcej nie odniósł obrażeń. Patrol prowadzili żołnierze z 94 Batalionu z Brygady Kfir.
    10 lipca 2023 r. terroryści z Hamasu opublikowali nagranie wystrzelenia rakiety z rejonu Dżeninu w stronę osiedla żydowskiego Szaked na północy Samarii. Siły Obronne Izraela potwierdziły wystrzelenie 2 rakiet.
    10 lipca 2023 r. palestyński premier Mohammad Sztajjeh na posiedzeniu rządu Autonomii Palestyńskiej powiedział: "Wczoraj izraelski rząd wyszedł z propozycją dotyczącą pomocy Autonomii Palestyńskiej, co w ich mniemaniu jest gestem dobrej woli wobec Palestyńczyków. W imieniu palestyńskiego rządu odpowiadamy, że od Izraela wymaga się zaprzestania agresji względem naszego narodu, zaprzestania zabójstw, budowy osiedli i kradzenia naszych pieniędzy. Rozmowa o uzależnieniu zwrotu naszych pieniędzy od wstrzymania naszych działań na forach międzynarodowych nie dojdzie do skutku. Działania Izraela to piractwo i kradzież naszych pieniędzy. Wypłaty pieniędzy dla rodzin męczenników i więźniów bezpieczeństwa będą kontynuowane. Fundusze Autonomii Palestyńskiej przejęte przez Izrael należą do Palestyńczyków i muszą zostać im bezwarunkowo i bez szantażu zwrócone. Nasi ludzie bardzo dobrze znają te fakty i odrzucają ten szantaż."

10 lipca 2023 r. dowódca sił pokojowych UNIFIL gen. Aroldo Lázaro spotkał się w Bejrucie z libańskim premierem Najibem Mikati. Rozmowa dotyczyła sytuacji na granicy izraelsko-libańskiej, ze szczególnym uwzględnieniem warunków Rezolucji ONZ nr 1701 i konieczności współpracy z libańską armią, aby utrzymać stabilizację w południowym Libanie.
    10 lipca 2023 r. służby bezpieczeństwa Azerbejdżanu zatrzymały obywatela Afganistanu, podejrzanego o planowanie ataku na ambasadę obcego kraju w kraju. Zasugerowano, że prawdopodobnie celem miała być ambasada Izraela w Baku.

11 lipca 2023 r. od rana w całym kraju rozpoczęły się protesty antyrządowe w ramach "Dnia Zakłóceń". Policja zlokalizowała stos opon w pobliżu skrzyżowania El Al w pobliżu torów kolejowych w pobliżu lotniska Ben Gurion, które rzekomo miały na celu naruszenie porządku publicznego i zagrożenie dla użytkowników dróg.
    11 lipca 2023 r. Magen David Adom poinformowało rano, że w związku z blokadami dróg nastąpiło spowolnienie ruchu karetek. Organizacja poinformowała, że siły ratownicze zostały wzmocnione dodatkowymi karetkami, pojazdami intensywnej terapii oraz motocyklami ratunkowymi, ale mimo to są opóźnienia. Zaapelowano do protestujących o umożliwienie swobodnego poruszania się karetkom jadącym do nagłych wypadków. Policja stwierdziła, że "bardzo poważnie potraktuje blokowanie dróg dla przejazdu pojazdów uprzywilejowanych i ratowniczych".
    11 lipca 2023 r. przed południem na Wzgórzach Gilboa wybuchł pożar. Na miejsce wysłano 4 zastępy strażaków ze stacji Afula, 4 samoloty gaśnicze oraz zespół ochotników z Kfar Jehezkel. Istnieje podejrzenie podpalenia.
    11 lipca 2023 r. minister komunikacji Szlomo Karai skrytykował dzisiejsze protesty antyrządowe w kraju. "Nigdy w Izraelu nie byli atakowani dziennikarze. Anarchiści na ulicach przekraczają każdą linię, a organy ścigania, kierowane przez prokuratora, ignorują to lub zachęcają do dalszych aktów bezprawia. To jest demokracja pana Lapida i pana Gantza, i to jest hańba opozycji - najbardziej rozwiązłej w Izraelu historia." Jak do tej pory policja zatrzymała 66 demonstrantów. Protesty objęły drogi dojazdowe do portu lotniczego Ben Guriona, co może utrudnić podróżnym dotarcie na zaplanowane loty.
    11 lipca 2023 r. Rada ds. Bezpieczeństwa Dzieci zareagowała na publikację zdjęcia, na którym mała dziewczynka siedzi na przejściu dla pieszych na drodze przed dwoma autobusami podczas protestu antyrządowego. "Dzieci nie powinny być wykorzystywane jako przedmiot, który można dobrze sfotografować lub wykorzystać w celu promowania celów dorosłych, bez względu na to, jak słuszne są one w oczach dorosłych. Dzieci i niemowlęta nie powinny uczestniczyć w demonstracjach, w których może pojawić się niebezpieczeństwo doznania krzywdy."
    11 lipca 2023 r. ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że w wyniku dużych powodzi w północnej części Indii odciętych zostało około 120 Izraelczyków. Ambasada Izraela w New Delhi wraz z innymi izraelskimi i lokalnymi urzędnikami pracuje nad jak najszybszym nawiązaniem z nimi kontaktu.
    11 lipca 2023 r. wieczorem izraelska policja poinformowała, że w trakcie "Dnia Zakłóceń" w całym kraju zatrzymano 120 demonstrantów, z których 89 zwolniono, a 31 aresztowano do dalszego postępowania za różne wykroczenia.
    11 lipca 2023 r. około 300 żołnierzy różnych izraelskich jednostek rezerwy, podpisało list mówiący, że w ramach antyrządowych protestów odmawiają stawienia się w swoich jednostkach wojskowych na wypadek wezwania.

11 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Askar wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    11 lipca 2023 r. palestyński premier Muhammad Sztajjeh skrytykował administrację Stanów Zjednoczonych, mówiąc, że prezydent Joe Biden nic nie zrobił, aby wznowić rozmowy pokojowe między Izraelem a Autonomią Palestyńską. "Prezydent Joe Biden i jego administracja są jedynym prezydentem i administracją Stanów Zjednoczonych, którzy nie przedstawili żadnej inicjatywy rozwiązania konfliktu. Palestyńczycy oczekują od społeczności międzynarodowej innego podejścia do kwestii konfliktu palestyńsko-izraelskiego."

11 lipca 2023 r. libański premier Najib Mikati i minister spraw zagranicznych Abdallah Bou Habib odrzucili izraelskie żądanie usunięcia namiotu ustawionego przez Hezbollah na terytorium Izraela, twierdząc, że namiot znajduje się na terytorium Libanu. Zażądali także wycofania Izraela z północnej części miasta Ghajar, które uznają za terytorium Libanu.
    11 lipca 2023 r. naczelny Rabin Wielkiej Brytanii, Rabin Ephraim Mirvis otrzymał tytuł szlachecki od króla Karola podczas ceremonii w zamku Windsor. Jego tytuł, Rycerz Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego, jest jednym z najwyższych tytułów szlacheckich nadawanych przez króla. Rabin Mirvis otrzymał ten tytuł w uznaniu za jego "niezwykłą troskę o społeczność żydowską oraz działalność na rzecz krzewienia stosunków międzyreligijnych i wychowania w tolerancji".

12 lipca 2023 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet rozbiła komórkę terrorystyczną, która działała w zachodniej Samarii i odpowiadała za kilka ataków terrorystycznych. Aresztowano 6 terrorystów, przejmując broń i fundusze terrorystyczne. Grupa była finansowana ze Strefy Gazy, a broń kupowała w rejonie Dżeninu. Przyjęła ona nazwę Grupa Męczenników Raad Neesan.

12 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W mieście Kalkilija, w obozach uchodźców Kalandija i Deheisha, oraz w wioskach Jebel i Shamali wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Przejęto improwizowany ładunek wybuchowy. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    12 lipca 2023 r. rano izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Turmus Ajja w środkowej części Samarii. Podczas operacji przejęto 650 tys. szekli funduszy terrorystycznych. W trakcie tych działań wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Lekko rannych zostało 2 żołnierzy. Zatrzymano 2 demonstrantów.
    12 lipca 2023 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas odwiedził Dżenin na północy Samarii. Abbas powiedział: "bohaterski obóz w Dżeninie jest symbolem walki, stanowczego stanowiska i oporu, który stanął w obliczu izraelskiej agresji i poniósł ofiary za ojczyznę, jeńców i rannych. Przybyłem tu dzisiaj, aby zobaczyć odbudowę obozu i miasta, aby powróciły one do poprzedniego stanu, a nawet lepszego. Nie zapomnieliśmy i nigdy nie zapomnimy obozu w Nablusie i wszystkich innych obozów, i nigdy nie zapomnimy Jerozolimy, odwiecznej stolicy państwa Palestyna. Pozostaniemy niezachwiani na naszej ziemi, nigdy jej nie opuścimy i nie zaakceptujemy ataku żadnej ze stron i pozostaniemy silni, dopóki Allah nie przekaże nam ziemi i tego, co na niej jest. Przyjechałem powiedzieć, że jesteśmy jedną władzą, jednym krajem, jednym prawem, jednym bezpieczeństwem i stabilnością, i że odetniemy rękę temu, kto szkodzi jedności naszego narodu i jego bezpieczeństwu."

12 lipca 2023 r. sekretarz generalny Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah powiedział: "Jeśli Izrael podejmie działania przeciwko namiotom, które zostały ustawione za niebieską linią - nie przejdzie to w milczeniu. To jest ziemia libańska i za wszelką cenę musi być w rękach Libanu, a obowiązkiem Hezbollahu jest to zrobić. Zwrócić naszą ziemię we współpracy z rządem libańskim. Izraelskie odstraszanie osłabło, ale arogancja izraelska nie uległa erozji. Izrael nadal narusza suwerenność Libanu. Nasze zwycięstwo w drugiej wojnie libańskiej położyło kres Wielkiemu Planowi Izraela, a także amerykańskiemu planowi Nowego Bliskiego Wschodu, który nie powiódł się w Libanie i został zniszczony w Palestynie, Iraku, Syrii i Iranie. Zwycięstwo w 2006 roku postawiło Izrael na ścieżce odwrotu. Izraelski wróg próbował wszelkimi sposobami zapobiec wzmocnieniu potęgi Hezbollahu w Libanie, ale bezskutecznie. Pokój i bezpieczeństwo w południowym Libanie są wynikiem zaufania opinii publicznej do istniejącej zdolności odstraszania z naszej strony."
    12 lipca 2023 r. popołudniem kilkadziesiąt osób demonstrowało przy ogrodzeniu granicznym w południowym Libanie, na wysokości izraelskiej osady Metulla. Demonstranci podpalili opony, podpalili okoliczne zarośla i próbowali uszkodzić ogrodzenie. Izraelscy żołnierze oddali ostrzegawcze strzały w powietrze. Pożar wywołał wybuch min w strefie przygranicznej.
    12 lipca 2023 r. rzeczniczka Sił Tymczasowych ONZ w Libanie (UNIFIL) Kandice Ardiel powiedziała: "Zdajemy sobie sprawę z niepokojących doniesień o incydencie na niebieskiej linii. Badamy to. Tymczasem sytuacja jest niezwykle delikatna. Wzywamy wszystkich do zaprzestania wszelkich działań, które mogą prowadzić do jakiejkolwiek eskalacji. Sytuacja na granicy izraelsko-libańskiej jest niezwykle delikatna."

13 lipca 2023 r. w nocy do Izraela dotarła fala upałów "Kleon", która potrwa około pięciu dni, co najmniej do poniedziałku. Ministerstwo zdrowia zaapelowało do ogółu społeczeństwa, w szczególności osób starszych i pacjentów z chorobami przewlekłymi, o zachowanie ostrożności i unikanie ekspozycji na ciepło i słońce, unikanie zbędnego wysiłku fizycznego, picie wody i przebywanie w miarę możliwości w klimatyzowanych miejscach. Ryzyko wystąpienia udaru cieplnego jest większe u osób starszych, dzieci w wieku 0-4 lata, u pacjentów z chorobami układu krążenia, u osób z otyłością, u pacjentów z innymi chorobami przewlekłymi, u pacjentów przyjmujących niektóre leki oraz w ostrym przebiegu choroby lub odwodnienia.
    13 lipca 2023 r. przedstawiciele Sił Obronnych Izraela powiedzieli, że Hezbollah chce wywołać kilkudniowe walki na granicy izraelsko-libańskiej. Sytuacja na granicy jest napięta, a stan bezpieczeństwa niepokojący. Od dwóch dni trwają kontrole gotowości izraelskich jednostek na północy kraju.

13 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 13 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Balata oraz wioskach Kfar Shioch, Bir Zeit i Bitunia wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Doszło tam także do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    13 lipca 2023 r. rano terroryści ostrzelali izraelski posterunek wojskowy w pobliżu miasta Tulkarem w zachodniej części Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem. Nikt nie odniósł obrażeń. Wszczęto poszukiwanie sprawców ataku, a w pobliżu znaleziono porzucone plecaki.
    13 lipca 2023 r. wieczorem terrorysta ostrzelał z przejeżdżającego samochodu bramę wjazdową żydowskiej placówki osadniczej Asael w południowej części Judei. Nikt nie odniósł obrażeń, a żołnierze wszczęli poszukiwania sprawcy. Zaatakowana placówka jest niezalegalizowanym osiedlem.

13 lipca 2023 r. minister obrony Joav Galant spotkał się w Baku z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Omówiono rozwój sytuacji regionalnej i sposoby wzmocnienia strategicznych więzi między krajami, aby wspólnie stawić czoła wyzwaniom bezpieczeństwa.

15 lipca 2023 r. - Szabat.
    15 lipca 2023 r. około 18 Libańczyków naruszyło granicę Izraela w rejonie spotkał góry Har Dov. Weszli oni około 80 metrów na terytorium Izraela. Izraelscy żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu, zmuszając ich do zawrócenia do Libanu. W grupie tej byli dziennikarze i jeden libański parlamentarzysta.
    15 lipca 2023 r. ogromny pożar lasu zagroził kibucowi Hefciba na wzgórzach Gilboa. Wiele zastępów straży pożarnej ze stacji Afula wspomaganych przez zespoły ze stacji rejonowych (w sumie 20 zespołów) pracowało gasząc ogień szalejącym na zboczu góry w pobliżu osady Hefciba. Ze względu na wielką obawę, że płomienie będą mogły dotrzeć do domów, ewakuowano pierwszą linię domów. Po czterech godzinach pożar opanowano.
    15 lipca 2023 r. popołudniem premier Benjamin Netanjahu został przyjęty na oddział ratunkowy w Sheba Medical Center w Tel Haszomer. Wstępna ocena wskazuje na odwodnienie jako główny czynnik.
    15 lipca 2023 r. ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że nawiązano kontakt z wszystkimi Izraelczykami odciętymi od świata przez powodzie w północnych Indiach.
    15 lipca 2023 r. wieczorem tysiące Izraelczyków demonstrowało w wielu miejscach kraju przeciwko reformie sądownictwa.

 

16 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 8 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Kfar Tel wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    16 lipca 2023 r. rano terrorysta otworzył ogień z przejeżdżającego samochodu do osób stojących przy skrzyżowaniu przy osiedlu żydowskim Tekoa w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Ciężko ranny został 35-letni mężczyzna, a dwie dziewczynki w wieku 14 i 9 lat zostały lekko ranne. Siły bezpieczeństwa rozpoczęły pościg za sprawcami ataku.
    16 lipca 2023 r. popołudniem izraelscy żołnierze wkroczyli do miasta Betlejem w Judei, gdzie prawdopodobnie schronili się terroryści odpowiadający za atak przy osiedlu żydowskim Tekoa. W Betlejem doszło do wymiany ognia z terrorystami. Specjalna jednostka policji granicznej zatrzymała poszukiwanego napastnika. To 26-letni Ammar al-Najjar z Hebronu. Według doniesień był członkiem Hamasu, a wcześniej przebywał w izraelskim więzieniu za przestępstwa terrorystyczne. Jego szybkie zatrzymanie było możliwe dzięki danym wywiadowczym Szin Bet.

17 lipca 2023 r. rano premier Benjamin Netanjahu powiedział, że namawianie żołnierzy rezerwy do odmowy służby w proteście przeciwko reformie sądownictwa i sama odmowa są "sprzeczne z demokracją i prawem. Nie może być tak, że mała grupa grozi bezpieczeństwu Izraela. Słyszę głosy zaniepokojenia w społeczeństwie, zwracam na nie uwagę. Wszyscy martwią się o przyszłość kraju, chcą, aby Izrael pozostał żydowski i demokratyczny. Nie mamy innego kraju. Obie strony różnią się między sobą, i właśnie w tym celu poszliśmy do urn wyborczych. Wszystkim, którzy machają flagą demokracji, chcę powiedzieć kilka słów o demokracji. W demokracji wojsko jest podporządkowane wybranemu rządowi, a nie odwrotnie, natomiast w huntach wojskowych rząd jest podporządkowany wojsku - a dokładniej jakiejś grupie w wojsku. To jest podstawowa różnica między demokracją a rządami wojskowymi. Podżeganie do odmowy służby wojskowej bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu wszystkich obywateli Izraela. Pożera to odstraszanie naszych wrogów, którzy z łatwością mogą dać się skusić do aktu agresji przeciwko nas i podjąć próbę destabilizacji kraju."
    17 lipca 2023 r. izraelska policja zwolniła grupę wolontariuszy, którzy zagrozili odejściem z pracy w policji w przypadku zatwierdzenia reformy sądownictwa. W petycji podpisanej przez około 170 ochotników policji czytamy: "Sprzeciwiamy się dokonanemu zamachowi stanu. Osłabienie wymiaru sprawiedliwości postrzegamy jako pogwałcenie fundamentalnych wartości ustroju państwa sformułowanych w Deklaracji Niepodległości. Ogłaszamy, że jeśli zamach się powiedzie, a policja izraelska stanie przy rządzie, przestaniemy mu służyć." W odpowiedzi zostali oni wezwani na komisariaty policji, gdzie zgłaszali się na ochotnika, gdzie zostali poinformowani o wstrzymaniu wolontariatu. Policja wydała oświadczenie: "Wolontariusze Policji Izraela podlegają normalnym procedurom policji, w tym zakazowi wypowiedzi politycznych związanych z ich wolontariatem, w związku z czym podjęto decyzję o czasowym wstrzymaniu działalności wolontariackiej tych wolontariuszy."
    17 lipca 2023 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Obaj rozmawiali o zaostrzającym się w Izraelu konflikcie wokół reformy sądownictwa. Biden podkreślił potrzebę podjęcia kroków w celu utrzymania rozwiązania dwupaństwowego i wyraził zaniepokojenie dalszą ekspansją osiedli żydowskich w Judei i Samarii. Ponadto obaj zgodzili się na spotkanie w Stanach Zjednoczonych w tym roku, jednak data nie została jeszcze ustalona.

17 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 15 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Beit Omer wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    17 lipca 2023 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy operację antyterrorystyczną w Dżeninie na północy Samarii. Zatrzymano 5 terrorystów Islamskiego Dżihadu.

17 lipca 2023 r. premier Benjamin Netanjahu wysłał list do króla Maroka, Muhammada VI, w którym poinformował go, że Izrael uznaje Saharę Zachodnią za terytorium Maroka.

18 lipca 2023 r. szef Sztabu Generalnego gen. Hertzi Halevi odwiedził tereny przygraniczne z Libanem na północy kraju, gdzie zapoznał się z sytuacją bezpieczeństwa, zagrożeniami i poziomem przygotowań Sił Obronnych Izraela.
    18 lipca 2023 r. tysiące Izraelczyków wzięło udział w protestach z okazji "Narodowego Dnia Oporu". Rano przeprowadzono serię blokad dróg i kluczowych skrzyżowań w całym kraju. Do południa policja odblokowała większość dróg. Następnie fala protestów objęła sądy rabinackie w głównych miastach. Popołudniem demonstranci przystąpili do próby zablokowania stacji kolejowych, aby zatrzymać transport kolejowy. Na około godzinę czasu ruch pociągów został zatrzymany w całym kraju. Zostało to spowodowane uruchomieniem przez demonstranta alarmu pożarowego w centrali kolei. Spowodowało to odcięcie zasilania elektrycznego i wyłączenie komputera odpowiedzialnego za sterowanie ruchem kolejowym. Policja ogółem zatrzymała 37 demonstrantów.
    18 lipca 2023 r. minister finansów Bezalel Smotrich powiedział: "Dzisiaj, kiedy ponownie zostaniecie poddani praniu mózgu w ramach kampanii antyrządowej, pamiętajcie, aby dostrzegać cywilów, którzy są zaniepokojeni i zmartwieni protestami, które zatrzymują normalne życie w kraju. To właśnie dla nich staramy się czynić bardzo wyważone kroki, jednocześnie wzywając do szerokiego porozumienia, natomiast media wyolbrzymiają skalę nieporozumień, nawołując do protestów, w których mniejszość usiłuje podporządkować sobie 2,4 miliona wyborców obecnej koalicji. Rozsądna większość chce porozumienia. Rozsądna większość nie chce, aby żadna ze stron podporządkowała sobie drugą. Nie pozwalajcie mniejszości bawić się waszymi umysłami, bez względu na to, jaką mają władzę. Bo w końcu wszyscy jesteśmy braćmi i wszyscy chcemy żyć razem w pokoju."

18 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 7 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Barka, Kfar Teko i Deir Abu Meshal wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    18 lipca 2023 r. w nocy Autonomia Palestyńska rozmieściła dodatkowe palestyńskie siły bezpieczeństwa w rejonie Hebronu i Ramallah. Decyzję podjęto z powodu silnych protestów Islamskiego Dżihadu, który zażądał uwolnienia 10 swoich członków, aresztowanych w ostatnich dniach przez palestyńskie siły bezpieczeństwa. Władze Autonomii Palestyńskiej obawiają się zbrojnego buntu. Batalion Dżenin oświadczył, że zamierza podjąć kroki w celu wsparcia mudżahedinów "porwanych" I uwięzionych w więzieniach Autonomii Palestyńskiej z powodu ich zaangażowania w walkę z Izraelem. Skierowano również wezwanie do działaczy Brygad Al-Aqsa, ruchu Fatah i sił bezpieczeństwa, aby wywiązali się z odpowiedzialności religijnej, moralnej i narodowej, aby wywrzeć presję na Autonomię Palestyńską, aby uwolniła zatrzymanych i położyła kres tym aresztowaniom.

18 lipca 2023 r. wieczorem prezydent Isaac Herzog spotkał się w Białym Domu z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem, który powiedział, że relacje między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi są nierozerwalne.
    18 lipca 2023 r. wieczorem prezydent Isaac Herzog spotkał się z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem. Blinken powiedział: "Mamy wyjątkową więź, zakotwiczoną w zaangażowaniu w bezpieczeństwo Izraela i wspólne wartości demokratyczne." Omówiono regionalne wyzwania bezpieczeństwa.

19 lipca 2023 r. rano rozpoczął się częściowy strajk służb opieki zdrowotnej (między 8:30 a 10:30) w proteście przeciwko reformie sądownictwa. Jest to ograniczony strajk, gdyż zaplanowane wcześniej zabiegi i operacje odbędą się zgodnie z planem. Leczenie w nagłych wypadkach będzie również odbywać się normalnie.
    19 lipca 2023 r. portal internetowy Booking ujawnił listę dziesięciu najbardziej popularnych miejsc w kraju, w których Izraelczycy najchętniej rezerwowali noclegi. Pierwsze miejsce utrzymał Ejlat, który jest wakacyjną stolicą Izraela. Drugie miejsce zajął Tel Awiw, a trzecie miejsce zajęła Jerozolima. Kolejne miejsca to: Tyberiada, Ein Bokek (Morze Martwe), Hajfa, Netanja, Mitzpe Ramon, Herzlija i Zichron Ja'akov.
    19 lipca 2023 r. Izrael poinformował, że od jutra rozpocznie się pilotażowy program umożliwiający swobodny przejazd Palestyńczykom z paszportami Stanów Zjednoczonych. Program obejmie przejścia graniczne w Izraelu oraz punkty kontrolne w Judei i Samarii. Wdrażanie programu zajmie kilka miesięcy i będzie nadzorowane przez delegację Departmentu Stanu USA. Program jest odpowiedzią na żądanie Stanów Zjednoczonych, jako warunku niezbędnego do zniesienia wiz dla Izraelczyków.
    19 lipca 2023 r. kilku izraelskich ekspertów ostrzegło, że jeśli Stany Zjednoczone i Europa jeszcze w tym roku wejdą w recesję, wówczas gospodarki Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej również ucierpią. Wiceprezes ds. globalnej ekonomii w S&P Global Market Intelligence, Ken Wattret powiedział, że europejskie wyniki gospodarcze i perspektywy wyraźnie się pogorszyły. Winę za to ponosi "efekt domina rosyjskiej inwazji na Ukrainę, który spowodował wzrost cen energii, wzrost inflacji i zmniejszenie dochodów gospodarstw domowych. Europa jest bardziej niż inne regiony narażona na recesję. Technicznie rzecz biorąc, kraje strefy euro weszły w recesję zeszłej zimy. Do tej pory Unia Europejska z małym marginesem unikała recesji, gdyż skorzystała z pewnych pozytywnych tendencji, w tym powrotu usług, które zostały obniżone w czasie pandemii. Jednak wyprzedzające wskaźniki europejskie ostatnio się osłabiły, co wraz z ciągłym zacieśnianiem polityki pieniężnej w wielu krajach europejskich sugeruje, że gospodarki regionu mogą wkrótce gwałtownie spaść. Recesja w Europie może być mała lub duża, a to w dużej mierze zależy od inflacji. Jeśli ceny będą nadal rosły, banki centralne utrzymają stopy procentowe na wysokim poziomie w 2024 r., wywołując pętle negatywnego sprzężenia zwrotnego, które mogą doprowadzić do znacznie głębszej i dłuższej recesji niż zeszłej zimy." Eran Peleg z Clarity Capital powiedział, że kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej odczują wpływ recesji w Europie i Ameryce poprzez przepływy handlowe i kapitałowe. Ralf Wiegert, dyrektor S&P Global Market Intelligence na Bliski Wschód i Afrykę Północną, powiedział, że kraje eksportujące ropę mogą również powodować problemy gospodarcze. "Arabia Saudyjska może ograniczyć produkcję ropy naftowej, co podniesie ceny ropy i pogłębi inflację. Wpływ wyższych cen ropy byłby najbardziej odczuwalny w Europie. Z drugiej strony Stany Zjednoczone mogą na tym skorzystać, ponieważ również eksportują ropę. Kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, które nie eksportują ropy, odczują spadek turystyki i popytu na produkty rolne, części samochodowe i nawozy. Biorąc pod uwagę globalną gospodarkę, jeśli Europa i Stany Zjednoczone, dwie duże gospodarki, osłabną, wpłynie to na prawie wszystkich innych."
    19 lipca 2023 r. wieczorem lider opozycyjnego sojuszu Jedności Narodowej, Benny Gantz wygłosił w mediach oświadczenie, w którym wezwał premiera do natychmiastowego powrotu do rozmów w rezydencji prezydenta i wstrzymania prac legislacyjnych z uzasadnionych powodów. "Chciałbym zaapelować do większości izraelskiego społeczeństwa, które chce szerokiego porozumienia. Do tych, którzy uważają, że należy przeprowadzić prawdziwą reformę, ale obawiają się zamachu stanu. Do tych, którzy obawiają się, że nawet porozumienie nie powstrzyma kontynuacji rozłamu, i przewrotu, po którym nastąpi powołanie sędziów politycznych i odwołanie prokuratora generalnego. Chciałbym też zaapelować do tych, którzy głosowali na rząd i chcą zobaczyć postęp we wdrażaniu reformy sądownictwa, aby odbywało się to przy szerokim porozumieniu wśród ludzi." Przewodniczący Partii Pracy, Merav Michaeli w odpowiedzi zaatakował Gantza: "Zabrania się prowadzenia jakichkolwiek negocjacji z Netanjahu w sprawie przepisów dotyczących puczu. Gantz musi poinformować Netanjahu, że jeśli ustawa o uchyleniu prawdopodobnej przyczyny zostanie uchwalona, drzwi do negocjacji zostaną definitywnie zamknięte. Netanjahu już okłamał opozycję, okłamał prezydenta Stanów Zjednoczonych, że ustawa zostanie przyjęta w drodze konsensusu." Przywódcy ruchu protestów Kaplan Force powiedzieli: "Wzywamy wszystkich obywateli do wyjścia i protestowania jutro wieczorem i ratowania kraju. Tylko uparty i zdecydowany protest zapobiegnie dyktaturze. Nadszedł czas, aby Gantz powiedział, że Netanjahu jest kłamcą, który chce zamienić Izrael w niebezpieczną dyktaturę. Nie będzie kompromisów na półdemokrację. W żaden sposób nie pozwolimy na szkodzenie demokracji i kompromis, którego celem jest początek dyktatury." Członkowie prawicowego Likudu odpowiedzieli: "Po tym, jak Gantz odrzucił w rezydencji prezydenta jakąkolwiek propozycję kompromisu i bez powodu wysadził w powietrze rozmowy, liczyliśmy na to, że usłyszymy od niego poważną propozycję. Niestety, otrzymaliśmy kolejny dyktat. Jeśli Gantzowi bardzo zależy na negocjacjach i kompromisie, to dziś wieczorem jest zaproszony do gabinetu premiera."
    19 lipca 2023 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu wypowiedział się na temat przemówienia prezydenta Herzoga w Kongresie USA: "Było to ważne przemówienie prezydenta, które wyraziło nasze zdecydowane stanowisko wobec Iranu." Lider opozycji Jair Lapid powiedział: "Gratuluję prezydentowi Herzogowi, który przedstawił wspólnemu posiedzeniu Kongresu piękne oblicze demokratycznego Izraela i podkreślił wspólne wartości - równe prawa, wolność słowa, trójpodział władzy i niezawisłość wymiaru sprawiedliwości."

19 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Doha, Bidou i Kfar Azon wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Przejęto improwizowany ładunek wybuchowy oraz materiały do produkcji bomb. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    19 lipca 2023 r. w nocy terroryści ostrzelali izraelski punkt kontrolny Dotan, położony w pobliżu Dżeninu na północy Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń, a żołnierze rozpoczęli poszukiwanie sprawców ataku.
    19 lipca 2023 r. rzecznik palestyńskiego przewodniczącego, Nabil Abu Rudina powiedział, że "zaprzestanie osadnictwa i zakończenie izraelskiej okupacji ziemi Palestyny, to jeden kompletny pakiet mający na celu zapewnienie ustanowienia pokoju, bezpieczeństwa i stabilności w regionie. Bez zmiany polityki Izraela, który dąży do aneksji, rozszerzenia i ustanowienia okupacji, cały region wkrótce stanie przed niebezpiecznym historycznym i strategicznym rozdrożem. Dlatego potrzebne jest wywarcie nacisku na Izrael w praktyczny i natychmiastowy sposób, oraz zobowiązanie go do wdrożenia międzynarodowych postanowień, przede wszystkim zaprzestania działalności osiedleńczej, która narusza prawo międzynarodowe, a zwłaszcza Rezolucję nr 2334. Wszystkie plany, które okupanci starają się realizować w celu przedłużenia swojej okupacji, do niczego nie doprowadzą ze względu na stanowczą postawę narodu palestyńskiego, który jest na własnej ziemi. To agresywna aktywność Palestyny na arenie międzynarodowej zaczęła osłabiać władzę Izraela, ponieważ on lekceważy międzynarodowe prawo. Oficjalne stanowisko Palestyny jest jasne i opiera się na podstawowych zasadach narodowych, międzynarodowej legitymacji i arabskiej inicjatywie pokojowej."

19 lipca 2023 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku. Aktywowany został syryjski system obrony powietrznej. celem ataku były obiekty wojskowe i składy amunicji Hezbollahu w Damaszku. Rannych zostało 2 syryjskich żołnierzy.
    19 lipca 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen spotkał się w Paryżu z minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonnade. Cohen powiedział: "Prowokacja ze strony organizacji terrorystycznej Hezbollah na granicy Libanu może przerodzić się w konfrontację militarną. Proszę, aby Francja wykorzystała swoje wpływy w Libanie, by pomóc w skutecznym i szybkim rozwiązaniu napięć."
    19 lipca 2023 r. prezydent Isaac Herzog spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jacke Sullivanem. Omówiono politykę bezpieczeństwa regionalnego, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożenia ze strony Iranu.
    19 lipca 2023 r. popołudniem prezydent Isaac Herzog wygłosił przemówienie do obu izb Kongresu USA. "Nie jestem obojętny na krytykę ze strony przyjaciół, w tym krytykę wyrażaną przez szanowanych członków tej Izby. Szanuję krytykę, zwłaszcza ze strony przyjaciół, choć nie zawsze trzeba ją akceptować. Ale krytyka Izraela nie może przekraczać linii negacji prawa państwa Izrael do istnienia. Kwestionowanie prawa narodu żydowskiego do samostanowienia nie jest uprawnioną dyplomacją, jest antysemityzmem. Oczernianie i atakowanie Żydów, czy to w Izraelu, w Stanach Zjednoczonych, czy gdziekolwiek na świecie, jest antysemityzmem. Antysemityzm jest hańbą w każdej postaci i pochwalam prezydenta Joe Bidena za przedstawienie pierwszej w historii narodowej strategii Stanów Zjednoczonych na rzecz zwalczania antysemityzmu ... Obecnie w Izraelu jesteśmy pochłonięci wyrażaniem różnic między nami, oraz rewizją i renegocjacją równowagi naszych uprawnień instytucjonalnych w sytuacji braku pisemnej konstytucji. W praktyce, intensywna debata tocząca się w domu, nawet w tej chwili, jest najwyraźniejszym wyrazem uznania dla męstwa izraelskiej demokracji. Demokracja Izraela zawsze opierała się na wolnych i uczciwych wyborach, na honorowaniu wyborów ludu, na ochronie praw mniejszości, na ochronie wolności człowieka i obywatela, oraz na silnym i niezależnym sądownictwie. Dobrze zdaję sobie sprawę z niedoskonałości izraelskiej demokracji i jestem świadomy pytań stawianych przez naszych największych przyjaciół. Ta doniosła debata w Izraelu jest bolesna i głęboko niepokojąca, ponieważ uwypukla pęknięcia w całości społeczeństwa. Jestem tutaj jako prezydent Izraela, aby powiedzieć narodowi amerykańskiemu i każdemu z was, że mam wielkie zaufanie do izraelskiej demokracji. Chociaż pracujemy nad niektórymi problemami, to tak jak wy, wiem, że nasza demokracja jest silna i odporna. Izrael ma demokrację w swoim DNA. Dziękuję Wam za wspieranie Izraela w całej jego historii. Stosunki amerykańsko-izraelskie to dwukierunkowy sojusz, w którym Izrael na wiele sposobów wnosi krytyczny wkład w bezpieczeństwo narodowe i interesy Stanów Zjednoczonych. Największym wyzwaniem stojącym obecnie przed Stanami Zjednoczonymi i Izraelem jest irański program nuklearny. Niedopuszczalne jest pozwolenie Iranowi na stanie się państwem progowym nuklearnym. Izrael jest zdeterminowany, aby powstrzymać go przed nabyciem zdolności nuklearnych. Iran buduje zdolności nuklearne, które stanowią zagrożenie dla stabilności Bliskiego Wschodu i poza nim. Każdy kraj lub region kontrolowany lub infiltrowany przez Iran doświadczył całkowitego spustoszenia. Widzieliśmy to w Jemenie, Gazie, Syrii, Libanie i Iraku. W rzeczywistości widzieliśmy to w samym Iranie, gdzie reżim zabija swoich ludzi i brutalnie ich uciska. Iran szerzy nienawiść, terror i cierpienie na całym Bliskim Wschodzie oraz poza nim, dolewając także oliwy do katastrofalnego ognia i cierpienia w Ukrainie. Izrael nie ma konfliktu z narodem irańskim, a pomimo to Iran dąży do unicestwienia Izraela. Tolerowanie tego jest oznaką upadku moralnego. Porozumienia Abrahamowe były prawdziwym przełomem w stosunkach Izraela z państwami arabskimi. Ręka Izraela jest wyciągnięta, a nasze serca są otwarte dla każdego partnera w pokoju - bliskiego lub dalekiego. Dziękuję Stanom Zjednoczonym za pracę na rzecz normalizacji stosunków między Izraelem a Arabią Saudyjską. Mam głęboką tęsknotę, aby zobaczyć, jak Izrael i Palestyńczycy zawierają pokój. Izrael podjął w przeszłości odważne kroki, aby spróbować to osiągnąć. Mimo to, powinno być jasne, że nie można mówić o pokoju, aprobując lub legitymizując terroryzm, w sposób dorozumiany lub jawny. Prawdziwy pokój nie może opierać się na przemocy. Terror palestyński przeciwko Izraelowi lub Izraelczykom podważa wszelkie szanse na pokój w przyszłości między naszymi narodami ... Kiedy Stany Zjednoczone są silne, Izrael jest silniejszy. Kiedy Izrael jest silny, Stany Zjednoczone są bezpieczniejsze ... Ameryka jest niezastąpiona dla Izraela, a Izrael jest niezastąpiony dla Ameryki. Nasza więź może być czasami kwestionowana, ale jest absolutnie nierozerwalna."
    19 lipca 2023 r. wieczorem prezydent Isaac Herzog spotkał się z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris. Rozmowa dotyczyła współpracy między krajami w dziedzinach bezpieczeństwa, gospodarki i walki z antysemityzmem. Omówiono także kwestię irańskiego programu nuklearnego oraz stosunek Izraela do Palestyńczyków. Po rozmowach ogłoszono nową wspólną inicjatywę klimatyczną, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Inicjatywa opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych izraelskich i amerykańskich technologii dla dobra ludzkości. USA i Izrael w ciągu pięciu lat wspólnie zainwestują 70 mln dolarów, z czego 35 mln dolarów z USA i 35 mln dolarów z Izraela. Jest to współpraca między rządem, środowiskiem akademickim i sektorem prywatnym.
    19 lipca 2023 r. ambasador Izraela w USA Mike Herzog i ustępujący ambasador USA w Izraelu Tom Neides podpisali memorandum o porozumieniu w sprawie przystąpienia Izraela do amerykańskiego programu bezwizowego. Izrael musi teraz osiągnąć próg 3% odmów w przyznawaniu amerykańskich wiz. Ponadto Izrael będzie musiał umożliwić Amerykanom dostęp do kryminalnych baz danych w Izraelu w celu sprawdzenia przeszłości osób ubiegających się o wjazd do Stanów Zjednoczonych. Departament Stanu USA poinformował, że do 30 września zostanie rozstrzygnięte, czy Izrael spełnia warunki programu bezwizowego.

20 lipca 2023 r. premier Beniamin Netanjahu spotkał się z prezesem amerykańskiego koncernu Boeing Global dr Brendanem Nelsonem oraz z prezesem Boeing Israel Alofem Ido Nehushtanem. Omówiono perspektywy współpracy z izraelskim przemysłem lotniczym, zwiększenie inwestycji w firmy w Izraelu oraz możliwości zawarcia nowych kontaktów.
    20 lipca 2023 r. popołudniem terrorysta zaatakował nożem Żyda w dzielnicy Gilo w Jerozolimie. Ciężko ranną ofiarę przewieziono do szpitala. Na miejsce znaleziono dwa noże. Policja zorganizowała obławę z użyciem helikoptera i zatrzymała podejrzanego, którego przekazano agencji Szin Bet.
    20 lipca 2023 r. izraelska policja przesłuchała mężczyznę, który na portalu społecznościowym wzywał do zabójstwa premiera Benjamina Netanjahu. Policja poinformowała, że podejrzany został zwolniony na restrykcyjnych warunkach, a śledztwo w jego sprawie trwa.
    20 lipca 2023 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu wygłosił oświadczenie: "Chcę was wszystkich uspokoić - Izrael nadal będzie państwem demokratycznym i liberalnym, oraz będzie chronił prawa jednostki. Nie ma bardziej i mniej godnych obywateli - tych, którzy są ponad prawem i mogą blokować drogi, karetki pogotowia i zagrażać życiu. Złożyliśmy szereg propozycji opozycji, ale niestety wyciągnięta przez nas ręka pozostała w powietrzu. Być może oni boją się ekstremistycznych elementów protestów, które twierdzą, że ich celem jest wywołanie chaosu w kraju. Zmiana przepisów tylko wzmocni demokrację, a na pewno jej nie zagrozi. Demokracji i bezpieczeństwu zagrozi natomiast odmowa przeprowadzenia reformy. Kiedy wojskowi próbują dyktować zasady polityki, to jest to złe, a jeśli im się to uda, to będzie to koniec demokracji. Niechęć z jednej strony prowadzi do niechęci z drugiej. Dobrze, że w ostatnim czasie niektórzy liderzy opozycji wystąpili przeciwko tej niechęci i oczekuję, że wszyscy to zrobią."
    20 lipca 2023 r. wieczorem antyrządowi demonstranci zablokowali szereg ulic w rejonie Tel Awiwu, próbując wejść na autostradę Ayalon. Interweniowała policja.

20 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 5 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Alhader, Savahra, Abu Dis, Beit Fajar i Ebidija wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W wiosce Senor doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    20 lipca 2023 r. w nocy grupa wiernych Żydów modliła się w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu, w środkowej części Samarii. Ich przejazd oraz modlitwy zabezpieczali izraelscy żołnierze. W trakcie modlitw, w otoczeniu grobowca wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Doszło także do wymiany ognia z terrorystami. W starciu zginął 1 terrorysta, a 4 zostało rannych.

20 lipca 2023 r. rano dwa izraelskie samoloty gaśnicze odleciały do Grecji, aby pomóc w gaszeniu pożarów. Natomiast samolot transportowy C-130 Hercules „Rhino” przewiózł do Grecji sprzęt oraz obsługę techniczną.
    20 lipca 2023 r. Algieria wydała oświadczenie, w którym zdecydowanie potępiła decyzję Izraela o uznaniu suwerenności Maroka w Saharze Zachodniej. "To naruszenie prawa międzynarodowego i rezolucji ONZ. Ogłoszenie przez Maroko decyzji Izraela jest umową, która nie może w żaden sposób legitymizować suwerenności nad ziemiami Sahary i okupowaną tam ludnością."

21 lipca 2023 r. w bazie lotniczej Nevatim wylądowały trzy nowe myśliwce wielozadaniowe piątej generacji F-35I "Adir", które dołączą do 140 Eskadry. Obecnie Izrael posiada 39 myśliwców F-35.

21 lipca 2023 r. wieczorem terroryści próbowali staranować samochodem izraelskich żołnierzy przy wiosce Sebastia, w pobliżu Nablusu w środkowej części Samarii. Żołnierze otworzyli ogień, zabijając kierowcę pojazdu. Drugiego rannego terrorystę aresztowano. Nikt więcej nie odniósł obrażeń.
    21 lipca 2023 r. wieczorem wybuchły arabskie zamieszki w rejonie Ramallah na południu Samarii. Demonstranci rzucali kamieniami i koktajlami Mołotowa w izraelską policję graniczną, która odpowiedziała środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 18-letni Arab.

22 lipca 2023 r. - Szabat.
    22 lipca 2023 r. wieczorem tysiące Izraelczyków demonstrowało w wielu miejscach kraju przeciwko reformie sądownictwa i rządowi. Do Jerozolimy dotarł marsz, który we wtorek wyruszył z Tel Awiwu. Protestujący maszerowali wzdłuż autostrady nr 1, powodując w wielu miejscach zatory. Policja oszacowała, że w marszu uczestniczyło około 30-40 tys. ludzi. Zajmowali oni jeden pas autostrady, pozostawiając dwa pozostałe pasy wolne dla ruchu samochodów. Marsz zakończył się przed Knesetem, gdzie w pobliskim Parku Sachera rozłożyli miasteczko namiotowe, które nazwali "Fortecą Demokracji". Na wiecu protestacyjnym w Modin, lider opozycji Jair Lapid powiedział: "W najbliższych dwóch dniach rząd Izraela ma tylko dwie opcje i musi wybrać: zniszczyć kraj lub nie. Zniszczyć armię, gospodarkę, stosunki z Amerykanami - albo tego nie robić. Mogą kontynuować swoje działania, ale wtedy naród Izraela zostanie rozdarty."

22 lipca 2023 r. popołudniem terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na przejściu kontrolnym Gilboa na północy Samarii. Terrorysta biegł z nożem w ręku, a żołnierze oddali strzały ostrzegawcze i obezwładnili napastnika. Terrorysta został ranny. Ustalono, że pochodził z Dżeninu.

23 lipca 2023 r. w nocy premier Benjamin Netanjahu przeszedł zabieg wszczepienia rozrusznika serca w szpitalu Sheba w Tel Haszomer. "Jego stan zdrowia jest dobry i pozostanie na oddziale kardiologii na obserwację." Netanjahu powiedział: "Czuję się świetnie, ale słucham moich lekarzy. Lekarze powiedzieli, że jutro po południu zostanę wypuszczony ze szpitala i będę mógł przybyć do Knesetu na głosowanie." Na początku tego miesiąca Netanjahu został przyjęty do Sheba Medical Center po utracie przytomności i uderzeniu głową w swoim domu w Cezarei. Po serii badań premier wyszedł ze szpitala z holterem, rodzajem przenośnego elektrokardiogramu do monitorowania pracy serca. W sobotę wieczorem monitor holtera wykrył problem z biciem serca, co doprowadziło do tego, że lekarze Netanjahu zalecili mu natychmiastową operację wszczepienia rozrusznika serca. Podczas operacji obowiązki premiera tymczasowo pełnił minister sprawiedliwości Jariv Levin.
    23 lipca 2023 r. rano setki demonstrantów zebrało się przed Zachodnim Murem w Jerozolimie. Po modlitwie utworzyli ludzki łańcuch od Ściany Płaczu do Knesetu. Lider opozycji Benny Gantz powiedział: "W narodzie jest rozłam i trzeba go uleczyć. Netanjahu musi powstrzymać ustawodawstwo."
    23 lipca 2023 r. wieczorem do Izraela powrócił ze Stanów Zjednoczonych prezydent Isaac Herzog. Prosto z lotniska udał się do szpitala, gdzie spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu. Rozmowa dotyczyła sytuacji w kraju. Następnie Herzog spotkał się z liderami opozycji Jairem Lapidem i Benny Gantzem. Celem rozmów była próba osiągnięcia kompromisu. Lapid podsumował spotkanie z Herzogiem: "Dziś wieczorem spotkałem się z prezydentem, po jego powrocie do Izraela. Podzielamy troskę o sytuację w kraju i rozumiemy, że naszym obowiązkiem jest dołożyć wszelkich starań, aby doprowadzić do porozumienia z obywatelami Izraela. Przedstawione mi przez prezydenta zasady są zgodne z zasadami, które stoją przed naszymi oczami: powstrzymanie rozłamu w narodzie i nie szkodzenie naszej demokracji. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby doprowadzić do szerokiego konsensusu dla demokratycznego i silnego Izraela." Prawdopodobnie osiągnięto pewien kompromis, gdyż reformy sądownictwa zostaną powstrzymane na sześć miesięcy. Jutro mają odbyć się kolejne spotkania, aby doprecyzować szczegóły porozumienia.
    23 lipca 2023 r. wieczorem w Izraelu wylądował samolot ewakuujący 60 izraelskich turystów z objętej pożarami greckiej wyspy Rodos. Lot ratunkowy wylądował w Netanji. Jeden z pasażerów powiedział: "Czuliśmy, jakbyśmy naprawdę mieli umrzeć. Czułem się, jakbyś przeżywał swoje ostatnie chwile. Chciałem tylko wrócić do domu."

23 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 5 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców El Arov wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

24 lipca 2023 r. w geście solidarności z protestującymi przeciwko reformie sądownictwa, około 150 izraelskich firm ogłosiło strajk. Znajdują się wśród nich: BIG Shopping Centers, Azrieli Malls, Shufersal i Fox. Sklepy spożywcze i banki pozostaną otwarte, gdyż określono je jako "przedsiębiorstwa o podstawowym znaczeniu". Duże centra handlowe będą jednak zamknięte.
    24 lipca 2023 r. rano lider opozycji Jair Lapid poinformował o upadku negocjacji w sprawie wypracowania kompromisu. Część członków Knesetu nie popiera uchwalenia ustawy o rozsądku bez osiągnięcia kompromisu, pomimo to parlament rozpoczął debatę.
    24 lipca 2023 r. popołudniem Knesset zatwierdził ustawę ograniczającą klauzulę racjonalności. Opozycja zbojkotowała głosowanie. Za głosowało 64 posłów koalicji rządowej. Ministrowie Bezalel Smotrich i Joav Galant naciskali na kompromis, pomimo gwałtownego sprzeciwu ministrów Jariva Levina i Itamara Ben Gvira. Obaj próbowali odroczyć głosowanie o ponad pół roku. Lider opozycji Jair Lapid powiedział: "W ciągu ostatnich dwudziestu czterech godzin postawiono przede mną dwie kompromisowe propozycje. Jedną od Histadrutu i pracodawców, drugą od prezydenta kraju. Obie mi się nie podobały. Obu stronom postawiłem trudne warunki, które nie zostały zaakceptowane." Po głosowaniu minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben Gabir powiedział: "Dobra wiadomość dla Izraela. Państwo Izrael będzie od dzisiaj trochę bardziej demokratyczne. Ustawa, którą dziś uchwaliliśmy, jest ważna dla demokracji, ale to dopiero początek. Dla dobra bardziej żydowskiego i bardziej demokratycznego państwa Izrael, musimy przeprowadzić resztę reformy, w tym zmianę składu komisji doboru sędziów i zmianę uprawnień prokuratorów. Gratuluję mojemu koledze ministrowi sprawiedliwości Jarivowi Levinowi, który walczył do końca." Minister finansów Bezalel Smotrich powiedział: "Po wielu latach ciężkiej pracy i wysiłków, zaczynamy naprawiać system sądownictwa i przywracać równowagę między władzami państwa, którą 30 lat temu naruszył Aaron Barak."
    24 lipca 2023 r. wieczorem doszło do gwałtownych demonstracji antyrządowych w Tel Awiwie. Demonstranci zablokowali autostradę Ayalon. W pewnym momencie jeden z kierowców ruszył swoim samochodem, raniąc 4 demonstrantów. Doszło także do starć z policją. Ogółem s starciach rannych zostało 10 policjantów i 32 demonstrantów. Policja zatrzymała 18 osób.

24 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 17 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. Przejęto 10 improwizowanych ładunków wybuchowych. W obozie uchodźców Noor al-Shams i Tulkarem wybuchły starcia z terrorystami. W starciach w Tulkarem rannych zostało 16 Arabów. W obozie uchodźców Aqat Jaber wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

25 lipca 2023 r. palestyński ruch młodzieżowy w Jerozolimie ogłosił noc z środy na czwartek "Nocą Gniewu w całej okupowanej Jerozolimie". W opublikowanym przesłaniu organizacja wezwała muzułmanów, aby przybyli do meczetu Al-Aqsa i modlili się tam w noc, kiedy Żydzi będą obchodzić Tisza be'Aw, czyli post i żałobę po zniszczeniu Świątyni. Organizacja podkreśliła, że próba zniszczenia przez Izrael świętości Jerozolimy przyniesie jedynie katastrofę, wzywając palestyńską młodzież do konfrontacji z "okupantami" na każdej ulicy i placu.

25 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 8 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń.
    25 lipca 2023 r. w nocy terroryści obrzucili koktajlami Mołotowa izraelski samochód w pobliżu Hebronu w Judei. Kierowcy udało się wydostać z płonącego pojazdu.
    25 lipca 2023 r. w nocy terroryści ostrzelali izraelski autobus w pobliżu miejscowości Huwara w środkowej Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń, ale autobus został uszkodzony.
    25 lipca 2023 r. nad ranem terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelskich żołnierzy w pobliżu Nablusu w środkowej części Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając 3 terrorystów. Nikt więcej nie odniósł obrażeń. Przejęto trzy karabiny M-16.

25 lipca 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen rozpoczął podróż po krajach Afryki Zachodniej. Na początku wylądował z dwudniową wizytą w Ghanie, gdzie spotkał się z prezydentem Nana Akufo-Addo i ministrem spraw zagranicznych Ajorkor Botchwej. Rozmowy dotyczyły zacieśnienia współpracy między krajami w dziedzinie gospodarki, cyberprzestrzeni, rolnictwa, infrastruktury i medycyny.
    25 lipca 2023 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas odwiedził Turcję i spotkał się z prezydentem Recep Tayyip Erdoganem, który powiedział: "Nadal wspieramy kwestię palestyńską w możliwie najsilniejszy sposób. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni przemocą ze strony nielegalnych osadników." Przy okazji tej wizyty doszło do spotkania przedstawicieli Fatahu i Hamasu, którzy zgodzili się na rozmowy delegacji w Kairze (Egipt).
    25 lipca 2023 r. agencja ratingowa Moody's opublikowała zawiadomienie dla inwestorów: "Uchylenie klauzuli racjonalności stworzyło znaczne ryzyko szkód dla gospodarki Izraela. Istnieje realne ryzyko, że napięcia polityczne i społeczne będą się utrzymywać - i będą miały negatywny wpływ na izraelską gospodarkę." Amerykański bank Morgan Stanley napisał o sytuacji w Izraelu: "Kneset zrobił pierwszy krok w kierunku zmniejszenia wpływu systemu prawnego na ustawodawstwo i politykę publiczną. Widzimy rosnącą niepewność co do perspektyw gospodarczych w nadchodzących miesiącach."

26 lipca 2023 r. przewodniczący Najwyższej Rady Muzułmańskiej w Jerozolimie, szejk Ichrama Sabri powiedział, że spodziewane podczas Tisze bAw liczne odwiedziny Żydów w kompleksie meczetu Al-Aqsa są "zbrodnią", poprzez którą "syjonistyczny podmiot stara się zmniejszyć presję ze strony rzeczywistego i eskalującego kryzysu na izraelskiej ulicy. Przywódcy Izraela wykorzystują to święto do inwazji na meczet Al-Aqsa i zbezczeszczenia jego świętości, ale prawdziwym celem jest przeniesienie wewnętrznego kryzysu do meczetu Al-Aqsa. Izraelscy przywódcy uważają, że tworzenie napięć w meczecie Al-Aqsa i na placu wokół niego doprowadzi do przesunięcia punktu ciężkości presji społecznej i zmniejszenia presji na skrajnie prawicowy rząd Netanjahu. Wszystko jest możliwe, ponieważ Palestyńczycy, pomimo swoich skromnych środków w porównaniu z siłami okupacyjnymi, stawią czoła inwazji i nie pozwolą ekstremistom na zbezczeszczenie ich świętych miejsc. Wzywam muzułmanów, aby przyszli do meczetu Al-Aqsa i chronili go ze wszystkich sił przed agresywnymi działaniami ekstremistów."
    26 lipca 2023 r. dziesiątki restauratorów z Tel Awiwu ogłosiło, że wieczorem otworzą swoje lokale jak zwykle na znak protestu przeciwko reformie sądownictwa. Uczynią to pomimo tego, że wieczorem rozpocznie się Tish'a B'Av (post 9 Av). Zgodnie z ustawą z 1998 r. i nowelizacją z 2002 r., podczas Tish'a B'Av zabronione jest otwieranie miejsc rozrywki, restauracji i barów. Przepis daje władzom lokalnym możliwość wyznaczania inspektorów, którzy będą odpowiedzialni za egzekwowanie prawa i nakładanie grzywny na tych, którzy je naruszają, w wysokości 2600 szekli.
    26 lipca 2023 r. ministerstwo spraw zagranicznych wydało wieczorem zalecenie dla podróżnych planujących wyjazd do Grecji, aby w najbliższych dniach nie udawali się na wyspę Rodos. "Grecja znajduje się w środku niezwykłego systemu pogodowego, który obejmuje ekstremalne temperatury dochodzące do 45 stopni Celsjusza. Poważne pożary dotykają całą wyspę Rodos. Ze względu na obecny stan wyjątkowy obowiązujący na tej wyspie, zalecamy, aby nie jechać tam do czasu zniesienia stanu wyjątkowego."

26 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 32 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Brookin doszło do wymiany ognia z terrorystami. W Kfar Dora protestujący Arabowie uszkodzili kamieniami izraelski pojazd wojskowy. W obozie uchodźców Al-Aida również doszło do arabskich zamieszek, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    26 lipca 2023 r. przed południem izraelskie siły specjalne wkroczyły do obozu uchodźców Al-Ain w Nablusie, w środkowej części Samarii. Aresztowano poszukiwanego terrorystę. Podczas tych działań wybuchły arabskie zamieszki oraz doszło do wymiany ognia z terrorystami. Zginął 1 terrorysta, który strzelał do żołnierzy.
    26 lipca 2023 r. sekretarz generalny Islamskiego Dżihadu, Ziad al-Nakhala powiedział: "Nasza organizacja żąda od Autonomii Palestyńskiej uwolnienia więźniów politycznych, jako warunku naszego udziału w spotkaniu przywódców palestyńskich frakcji w Kairze."

26 lipca 2023 r. biuro prokuratora generalnego Ukrainy poinformowało, że ukraiński oligarcha o żydowskim pochodzeniu Wadim Rabinowicz, jest podejrzany o działalność na rzecz Rosji i zdradę Ukrainy. Według prokuratora, Rabinowicz szerzył antyukraińską propagandę w krajach Unii Europejskiej i "publikował manipulacyjne wypowiedzi, które szkodziły krajowi". W przypadku skazania, majątek biznesmena zostanie skonfiskowany przez władze Ukrainy i grozi mu do 15 lat więzienia.

27 lipca 2023 r. - Tisza B'Aw.
    27 lipca 2023 r. od samego rana na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie wchodziły grupy Żydów, pragnących odwiedzić to miejsce podczas Tisza B'Aw. Wśród odwiedzających byli minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben Gvir, minister Negewu, Galilei i bezpieczeństwa narodowego Icchak Waserlauf oraz poseł Amit Halevi. Policja wpuszczała tylko duże grupy liczące ponad sto osób, w kilku grupach jednocześnie, aby każdy mógł wejść na górę. Zatrzymano 16 osób, które oddały religijny pokłon.
    27 lipca 2023 r. ministerstwo spraw zagranicznych rozesłało wiadomość do wszystkich ambasad Izraela na świecie. "Izrael promuje reformę mającą na celu wzmocnienie pozycji władzy ustawodawczej, opierając się na przekonaniu, że w ostatnich latach zmieniła się równowaga między władzami, a pozycja władzy ustawodawczej uległa osłabieniu. Demonstracje są dowodem izraelskiej demokracji. W ostatnich miesiącach prezydent kraju prowadził dialog na rzecz kompromisu. Izrael musi pozostać silną demokracją, będzie nadal zachowywał indywidualne prawa dla wszystkich. Izrael nie stanie się państwem halachicznym. Sądy będą nadal niezależne i nie będą przejmowane przez żadną ze stron."
    27 lipca 2023 r. jeden z liderów protestów antyrządowych Mosze Redman powiedział: "Tak zniszczymy gospodarkę i obalimy rząd. Zaczniemy bardzo utrudniać sytuację gospodarczą. Już widać, że pieniądze są wyprowadzane z Izraela, wkrótce zobaczymy przejście do wycofania pieniędzy z giełdy. Niestety doprowadzi to do szalonej inflacji i wzrostu stóp procentowych i obciąży społeczeństwo. Ludzie zaczną się dusić od kredytów hipotecznych, nie będzie pieniędzy na zakupy w supermarkecie. Za trzy do czterech tygodni zobaczycie listy od dowódców Szin Betu i Mossadu mówiące, że przechodzą na emeryturę, a na koniec pojedynczy członek Knesetu przyjdzie i powie, że nie może już tego robić . Kraj upadnie, ale niestety będziemy musieli zamknąć oczy, zatkać nosy i pozwolić, by nas tam poprowadziły. Zobaczymy ludzi wycofujących pieniądze z giełdy, a nawet z rachunków bieżących, i będziemy kontynuować protest na ulicach, jakiego Izrael nigdy wcześniej nie widział. Jednocześnie system bezpieczeństwa i służba publiczna będą się stopniowo rozpadać. Mam nadzieję, że uda mi się wszystkich przekonać, że teraz celem jest obalenie rządu, bo dziś ten rząd podpisał własną delegitymizację." Minister finansów Bezalel Smotrich odpowiedział: "Kiedy spojrzysz poza nagłówki w kanałach medialnych, zobaczysz, że S&P, podobnie jak Moody's, nie zaleca obniżania ratingu kredytowego i nie ostrzega przed szkodami dla gospodarki w wyniku reformy prawnej, ale z powodu protestu, który tworzy niestabilność. Tymczasem Moshe Redman, jeden z przywódców protestu, również otwarcie deklaruje zamiar zaszkodzenia izraelskiej gospodarce. Opozycja musi potępić elementy takie jak on, które szkodzą państwu Izrael i doprowadzić do prawdziwego dialogu, który doprowadzi do wspólnych porozumień i wspólnie naprawimy podstawowe rzeczy w systemie prawnym i wzmocnimy izraelską gospodarkę."
    27 lipca 2023 r. zakończyły się ćwiczenia "Juniper Spartan", w których wzięły udział jednostki komandosów marynarki wojennej Izraela i Stanów Zjednoczonych. Ze strony Sił Obronnych Izraela ćwiczyła jednostka Shayetet 13, odpowiedzialna za operacje wojskowe poza granicami Izraela. Ze strony Stanów Zjednoczonych ćwiczyła jednostka komandosów marynarki wojennej Piątej Floty USA. Oficjalny komunikat mówi, że celem ćwiczenia było pogłębienie współpracy między siłami zbrojnymi obu krajów.
    27 lipca 2023 r. wieczorem kilkuset Izraelczyków demonstrowało w Tel Awiwie przeciwko rządowi. Policja uniemożliwiła demonstrantom wejścia i zablokowanie autostrady Ayalon.

27 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Aqabat Jaber oraz wioskach Bido i Kfar A-Ram wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W starciach w mieście Kalkilija zginął nastoletni Arab.
    27 lipca 2023 r. Hamas poinformował o wystrzeleniu rakiety z Dżeninu w stronę izraelskich osad na Wzgórzach Gilboa. Siły Obronne Izraela zlokalizowały szczątki rakiety i przekazały je ekspertom do analizy.
    27 lipca 2023 r. popołudniem dwóch terrorystów rzuciło improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskiego autobusu w pobliżu Hebronu w Judei. Funkcjonariusze policji granicznej zatrzymali obu napastników. Nikt nie odniósł obrażeń.
    27 lipca 2023 r. wieczorem liczni Arabowie demonstrowali przy ogrodzeniu granicznym w Strefie Gazy. Podpalono opony i obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Protest był przeciwko odwiedzinom Żydów na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.

27 lipca 2023 r. sekretariat generalny Ligi Państw Arabskich złożył oświadczenie prawne do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze w sprawie wydania doradczej opinii prawnej na temat charakteru "okupacji terytoriów palestyńskich, jej skutków i konsekwencji prawnych". Rzecznik sekretarza generalnego Ligi Państw Arabskich, Jamal Rushdie powiedział: "Zeznanie prawne zawiera dowody dotyczące warunków okupacji, jakim poddawany jest naród palestyński, trwającego osadnictwa kolonialnego oraz wdrażania systemu dyskryminacji i segregacji rasowej - w pewnym sensie apartheidu, co narusza wszelkie zasady prawa międzynarodowego i odpowiednie decyzje o międzynarodowej legitymacji. Walka na polu prawa międzynarodowego ma ogromne znaczenie dla konsolidacji praw Palestyńczyków i nałożenia na Izrael prawnej, moralnej i politycznej odpowiedzialności za utrzymywanie przez dziesięciolecia reżimu okupacyjnego. Wiele arabskich krajów, a także krajów zaprzyjaźnionych, zamierza złożyć przed trybunałem w Hadze pisma popierające stanowisko Palestyny i obalające argumenty, na których opiera się izraelska okupacja."
    27 lipca 2023 r. Izrael złożył pisemny wniosek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze przeciwko planowi wydania opinii doradczej w sprawie legalności "okupacji" przez niego terytoriów palestyńskich zajętych w 1967 r. Złożenie oświadczenia nie wskazuje, czy Izrael zamierza uczestniczyć w postępowaniu, które prawdopodobnie odbędzie się na początku 2024 r.

28 lipca 2023 r. rano opublikowano sondaż opinii publicznej przeprowadzonego przez Israel Hayom. Okazuje się, że 62% Izraelczyków jest niezadowolonych z funkcjonowania rządu. 52% respondentów oceniła, że reforma sądownictwa osłabia państwo, a 26% że je wzmacnia.

28 lipca 2023 r. popołudniem terrorysta staranował samochodem dwa izraelskie punkty kontrolne w arabskim mieście Huwara w środkowej części Samarii. Izraelscy żołnierze, obawiając się, że jest to próba ataku terrorystycznego przez taranowanie, oddali strzały ostrzegawcze w powietrze, zmuszając kierowcę do zatrzymania pojazdu. Aresztowano podejrzanego.

29 lipca 2023 r. - Szabat.
    29 lipca 2023 r. wieczorem tysiące Izraelczyków demonstrowało w Tel Awiwie przeciwko rządowi i reformie sądownictwa. Protestujący ustawili tablice z wizerunkami i nazwiskami policjantów, którzy według demonstrantów brutalnie zachowywali się podczas wcześniejszych protestów. Policja wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia o znieważenie funkcjonariuszy publicznych, oraz o zniesławienie i podżeganie do przemocy. Demonstranci zablokowali autostradę Ayalon. Doszło tam do wypadku, gdy jeden z kierujących potrącił i zranił osobę blokującą autostradę. Policja zatrzymała kierowcę.

29 lipca 2023 r. grupa żydowskich osadników podpaliła tereny przy arabskiej wiosce Burin, w pobliżu Nablusu w środkowej części Samarii. Spłonęło kilkadziesiąt drzew. Osadnicy zaatakowali również Arabów, którzy próbowali opanować pożar. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, którzy rozdzielili obie strony. Osadnicy powiedzieli, że był to odwet po tym, jak dzień wcześniej Palestyńczycy podpalili pola w pobliżu osiedla żydowskiego Itzchar.

30 lipca 2023 r. rząd zatwierdził plan budowy linii kolejowej, która połączy Kirjat Shmona i jego okolice na północy kraju, z krajową siecią kolejową aż do Ejlatu. Minister Negewu i Galilei Icchak Wasserlauf powiedział: "Jest to decyzja o znaczeniu krajowym, która stworzy możliwości rozwoju osiedli, rozwoju przemysłu obszarów i zatrudnienia wraz ze wzmacnianiem więzi międzynarodowych." Premier Netanjahu powiedział: "Dzisiaj rozpoczynamy projekt: Jeden Izrael - łączący cały kraj szybką koleją z Kirjat Szmona do Ejlatu. Moja wizja jest taka, że każdy obywatel kraju będzie mógł dojechać do i z centrum, do dowolnego miejsca w kraju - w mniej niż dwie godziny, a w wielu przypadkach w godzinę. Bez korków, bez zanieczyszczenia powietrza, bez problemów z parkowaniem - wygodnie i bezpiecznie. W przyszłości kolej może połączyć Izrael i Arabię Saudyjską. Teraz Izrael rozpoczyna z projektem o wartości 100 miliardów szekli, mającym na celu zbudowanie linii szybkiej kolei z Kirjat Szmona na północy Izraela do najbardziej wysuniętego na południe miasta, Ejlatu. W przyszłości będziemy mogli transportować ładunki koleją z Ejlatu do naszych portów na Morzu Śródziemnym, a także będziemy mogli połączyć Izrael pociągiem z Arabią Saudyjską i Półwyspem Arabskim. Nad tym już pracujemy. Ten projekt będzie miał rewolucyjny wpływ na kraj i środowisko."
    30 lipca 2023 r. w Jerozolimie otwarto najdłuższy wiszący most w Izraelu, który łączy jerozolimską Górę Syjon z Doliną Hinnom. Oczekuje się, że most o długości 202 metrów będzie jedną z głównych atrakcji turystycznych stolicy. Będzie on otwarty dla pieszych codziennie od 6:00 do 22:00. Z mostu zwiedzający będą mogli zobaczyć naturalną dolinę, która otacza Stare Miasto od południa.
    30 lipca 2023 r. lider opozycji Jair Lapid zapowiedział na plenum Knesetu, że nie będzie żadnych negocjacji, dopóki ustawodawstwo nie zostanie zamrożone na półtora roku. "Jedynym możliwym rozwiązaniem i jedyną rzeczą, która pozwoli na powrót do rozmów, jest zamrożenie ustawodawstwa. Rząd i opozycja powinni wspólnie uchwalić 18-miesięczne zamrożenie, podczas którego w rezydencji prezydenta będą mogły odbywać się rozmowy. Moja rola i rola całej opozycji nie polega na organizowaniu wizyty Netanjahu w Białym Domu, ani na uspokojeniu agencji ratingowych, ponieważ to Netanjahu skłamał. Jeśli rząd chce osiągnąć szerokie porozumienia, to na nim spoczywa odpowiedzialność. Dopóki nie ma zamrożenia ustawodawstwa, nie ma sensu mówić o innych ustawach czy innych porozumieniach, bo jest zupełnie jasne, że rząd znowu w ostatniej chwil zrobi jakiś unik."
    30 lipca 2023 r. opublikowano wyniki sondażu opinii publicznej przeprowadzonego przez Israel Hayom i Mind Pool, które wykazało, że 35% społeczeństwa Izraela preferuje rząd jedności narodowej. Badanie pokazało również, że 27% woli rząd centrolewicowy, a 29% woli rząd w pełni prawicowy, tak jak ma to miejsce obecnie.

    30 lipca 2023 r. popołudniem kilkunastu Libańczyków naruszyło granicę Izraela i rozwiesiło flagi Hezbollahu. Do incydentu doszło przy wiosce Ghajar. Izraelscy żołnierze obserwowali zdarzenie i unikali niepotrzebnej konfrontacji. Na miejsce incydentu byli obecni żołnierze międzynarodowych sił UNIFIL.
    30 lipca 2023 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu omówił sytuację na granicy z Libanem. Szefowie resortów bezpieczeństwa przedstawili opcje usunięcia namiotu Hezbollahu z obszaru Har Dov. Przedstawiono możliwe scenariusze wydarzeń, włącznie z możliwością eskalacji. Ewentualna izraelska operacja może wywołać wymianę ognia, ograniczoną bitwę lub kilka dni intensywnych walk, które mogą przerodzić się w wojnę. Minister obrony Joav Gallant miał podobno zatwierdzić plany operacyjne, jednak wydano oficjalne oświadczenie: "Nie chcemy konfrontacji na północy."

30 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń.
    30 lipca 2023 r. zwolennicy Hamasu zorganizowali demonstrację w Gazie, domagając się od przywódców palestyńskich frakcji osiągnięcia konsensusu narodowego w celu zmuszenia Izraela do zniesienia blokady Strefy Gazy.

30 lipca 2023 r. nad ranem Israel Aerospace Industries wystrzeliła satelitę DS-SAR, który wszedł na orbitę i nawiązał łączność z ziemią. Wystrzelono go z ośrodka kosmicznego Satish Dhawan w Indiach. Satelita jest wyposażony w radar z syntetyczną aperturą i umożliwia obserwację w każdych warunkach pogodowych zarówno w dzień, jak i w nocy.
    30 lipca 2023 r. w egipskim mieście el-Alamein spotkali się przedstawiciele palestyńskich frakcji al-Fatah i Hamas, aby dyskutować o "sposobach przywrócenia jedności narodowej i zakończenia podziału w Autonomii Palestyńskiej". Spotkanie zainicjował palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas. Zostało ono zbojkotowane przez Islamski Dżihad.

31 lipca 2023 r. rano na lotnisku Ben Guriona wylądował nowy samolot linii lotniczych El Al - Boeing 787 Dreamliner. Samolot odbył lot z fabryki Boeinga w Seattle do Tel Awiwu, przy użyciu zrównoważonego paliwa lotniczego, które powoduje znacznie mniej emisji dwutlenku węgla niż paliwa kopalne. Nowy samolot jest czwartym Dreamlinerem we flocie El Al Airlines. Samolot może pomieścić 238 pasażerów w trzech klasach - Business, Premium i Economy.
    31 lipca 2023 r. ministerstwo transportu poinformowało o pozytywnym ukończeniu kontroli bezpieczeństwa czerwonej linii tramwajowej (tzw. lekka kolej) w obszarze metropolitalnym Gusz Dan. Oznacza to, że czerwona linia będzie mogła zostać uruchomiona 18 sierpnia. Czerwona linia ma 24 km długości (w tym 12 km pod ziemią) i 34 przystanki (w tym 10 pod ziemią). Łączy ona miasta Tel Awiw, Petach Tikwa, Bnei Brak, Ramat Gan i Bat Jam. Częstotliwość przejazdów w godzinach szczytu w podziemnej części linii będzie wynosić półtorej minuty, natomiast w części naziemnej około trzech minut. Według prognoz rocznie z tej linii będzie korzystać 70 mln pasażerów.
    31 lipca 2023 r. Israel Railways ogłosiły przetarg na budowę stacji kolejowej Elad w ramach krajowego projektu "Eastern Rail". Nowa stacja zostanie zintegrowana z centralnym odcinkiem wschodniej linii kolejowej, między Haderą a Rosz Ha'Ain, która liczy około 65 km. Budowę tej linii kolejowej rozpoczęto w 2019, a zakończenie jest planowane na 2026 r. Linia będzie posiadać 7 stacji kolejowych i 47 nowych mostów . Po zakończeniu projektu na linii będzie kursować dziennie około 100 pociągów pasażerskich i kilkadziesiąt pociągów towarowych, a w godzinach szczytu po torze będzie przejeżdżać sześć pociągów na godzinę.
    31 lipca 2023 r. ministerstwo obrony ujawniło, że Izrael podpisał umowę z Elbit Systems o wartości ponad 60 mln dolarów na zakup dziesiątek tysięcy pocisków artyleryjskich kaliber 155 mm. Dostawa pocisków jest zaplanowana na 2024 r.
    31 lipca 2023 r. izraelskie media ujawniły, że około dwa tygodnie temu szef Mosadu, Dedi Barnea, potajemnie odwiedził Waszyngton i przeprowadził rozmowy z wyższymi urzędnikami w Białym Domu i amerykańskiej agencji wywiadowczej CIA na temat wysiłków administracji Bidena na rzecz promowania porozumienia między Stanami Zjednoczonymi i Arabią Saudyjską, która obejmowałyby również normalizację stosunków z Izraelem. Kluczowym punktem są ustępstwa Izraela względem Palestyńczyków, natomiast Stany Zjednoczone oferują Arabii Saudyjskiej traktat o współpracy wojskowej.
    31 lipca 2023 r. minister obrony Joav Galant powiedział przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i bezpieczeństwa, że Izrael wzniesie ogrodzenie na granicy z Jordanią, aby zapobiec przemytowi broni do Judei i Samarii.
    31 lipca 2023 r. Sąd Najwyższy ogłosił, że 12 września rozpatrzy petycję w sprawie ustawy ograniczającej klauzulę rozsądku, a w skład orzekający po raz pierwszy w historii wejdzie wszystkich 15 sędziów. Sąd wysłucha argumentów w ośmiu petycjach złożonych w krótkich odstępach czasu. Wśród składających petycje znalazły się organizacje i ruchy społeczne: Izraelska Izba Adwokacka, Izrael wolny od dymu tytoniowego, Ruch na rzecz Jakościowego Rządzenia w Izraelu oraz ruch OMETZ. W petycjach znajduje się argumentacja, że ustawa zaszkodzi systemowi demokratycznemu Izraela i jest wadliwa proceduralnie.
    31 lipca 2023 r. wieczorem minister spraw zagranicznych Eli Cohen powiedział: "Izrael jest najbliżej porozumienia pokojowego z Arabią Saudyjską, niż kiedykolwiek był. Mamy przed sobą okno czasowe do marca przyszłego roku, kiedy Stany Zjednoczone zostaną wciągnięte w wybory. Jeśli chodzi o zbliżenie Arabii Saudyjskiej z Iranem, jest to tylko show. Porozumienie izraelsko-saudyjskie jest zdecydowanie dobrym interesem Stanów Zjednoczonych. Kwestia palestyńska nie jest przeszkodą dla pokoju, jak już to udowodniliśmy w Porozumieniach Abrahamowych."

31 lipca 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 12 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. Nad ranem żołnierze wkroczyli do Dżeninu, gdzie doszło do starć z terrorystami. Uszkodzony został pojazd wojskowy (usterka techniczna), który ewakuowano. W wioskach Tubas, Scheuach i Eizeria, oraz w obozie uchodźców Al-Arov wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Skonfiskowano także fundusze terrorystyczne.

31 lipca 2023 r. izraelski statek handlowy "Ams1" jako pierwszy przełamał rosyjską morską blokadę portów Ukrainy i wpłynął na ukraińską odnogę Dunaju. Wypłynął on wcześniej z portu Aszdod w Izraelu. Na Morzu Czarnym zignorował wezwania rosyjskiej marynarki wojennej do zawrócenia i wpłynął na ukraińskie wody terytorialne. Za nim ruszyły cztery inne statki handlowe. Całość operacji nadzorował amerykański samolot patrolowy Boeing P8 Poseidon, wspierany przez dron bezzałogowy RQ-4 Global Hawk.
    31 lipca 2023 r. mężczyzna uzbrojony w pistolet usiłował wejść do żydowskiej szkoły Margolin Hebrew Academy w Memphis, w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Przed wejściem do budynku napastnik oddał kilka strzałów w stronę szkoły, co zaalarmowało ochronę i spowodowało zamknięcie całego kompleksu szkolnego. Dzięki temu został on zatrzymany przez podwójne drzwi bezpieczeństwa i wyszedł na zewnątrz, gdzie postrzelili go przybyli na miejsce policjanci. Przebywa on w stanie krytycznym w szpitalu. Po identyfikacji okazało się, że jest byłym uczniem tej szkoły, który cierpiał na problemy psychiczne.
    31 lipca 2023 r. indyjska policja aresztowała dwóch obywateli Pakistanu, którzy planowali atak terrorystyczny na siedzibę żydowskiego Chabadu w Bombaju. Przy zatrzymanych znaleziono sprzęt elektroniczny oraz komputery i zdjęcia domu Chabadu. Podejrzani planowali przeprowadzić atak w nadchodzących dniach.

1 sierpnia 2023 r. w porcie Aszdod zacumował gigantyczny kontenerowiec MSC "Nicola Mastro", największy, jaki kiedykolwiek przybył do izraelskich portów. Jest to nowy statek, zwodowany w tym roku, o długości 400 metrów i szerokości 61,5 metrów. Przypłynął on z Arabii Saudyjskiej przez Kanał Sueski.
    1 sierpnia 2023 r. prezydent Isaac Herzog spotkał się z prezydentem Zambii, Hakainde Hichilema. Spotkanie dotyczyło promowania dobrych relacji między oboma państwami.
    1 sierpnia 2023 r. dowódca Dowództwa Północnego gen. Uri Gordin skomentował groźby Hezbollahu: "Nawet w tej chwili, wróg będący po drugiej stronie granicy planuje, jak zaszkodzić suwerenności państwa Izrael i doskonali swoje umiejętności, aby zaszkodzić bezpieczeństwu naszych mieszkańców. Każdy, kto zechce nas wypróbować z zewnątrz, przekona się, że jesteśmy gotowi na każde wyzwanie i na każdy scenariusz, ponieważ naszą siłą jest nasza jedność i nasi wspaniali ludzie. Jest tak nawet w tych skomplikowanych dniach dla społeczeństwa Izraela. Nie zatrzymujemy się ani na chwilę - jesteśmy przygotowani i gotowi na każdy scenariusz."

1 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Aljib wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    1 sierpnia 2023 r. popołudniem terrorysta otworzył ogień do przechodniów w pobliżu centrum handlowego w Ma'ale Adumim. Terrorystę zastrzelił przebywający na urlopie funkcjonariusz policji granicznej. Rannych zostało 6 Izraelczyków. Napastnikiem okazał się 20-letni mieszkaniec Autonomii Palestyńskiej, który posiadał zezwolenie na pracę w Izraelu i pracował jako sprzątacz w domu kultury.
    1 sierpnia 2023 r. wieczorem terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym w pobliżu osiedla żydowskiego Kiryat Arba w Judei. Żołnierze postrzelili napastnika, który zmarł od ran.

1 sierpnia 2023 r. do Libanu przyleciał francuski minister spraw zagranicznych Jean-Ives Le Drian. Spotkał się w Bejrucie z przedstawicielami Hezbollahu i przekazał im pośrednie przesłanie od Izraela - ostrzeżenie, aby nie podejmować żadnych wrogich działań, na rzecz spokoju i zapobiegania przemocy.

2 sierpnia 2023 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z prezydentem Zambii, Hakainde Hichilema. Omówiono sposoby wzmacniania więzi gospodarczych i dyplomatycznych między oboma krajami. Współpraca Izraela i Zambii dotyczy dziedzin innowacji technologicznych, rolnictwa, bezpieczeństwa żywnościowego i wielu innych. Zambia zabiega o większą ekspansję izraelskich firm i dostęp do izraelskich technologii.
    2 sierpnia 2023 r. prezydent Isaac Herzog odwiedził rejon północnej granicy, gdzie odczuwalny jest wzrost napięcia z Hezbollahem. Herzog powiedział: "Na całej północy kraju, lud Izraela ma się dobrze. Ludzie pracują, budują, zapuszczają korzenie w ziemi, rozwijając, podnosząc i rozwiązując wszystkie problemy kraju. Patrzę przez granicę i widzę upadający Liban. Myślę, że wszyscy wyciągamy rękę do Libanu, mówiąc obywatelom Libanu, że nie zasługujecie na to, żeby Iran i Hezbollah niszczyli was. My dążymy do pokoju. Ale powiedzmy jasno, żeby nikt się nie mylił - z pewnością Hezbollah jest tutaj za granicą. Nie łódźcie się i nie dajcie się zmylić tym spokojem. Siły Obronne Izraela są bardzo silne! Jesteśmy przygotowani i gotowi na każdy scenariusz. Ponadto będziemy uważać, aby zachować naszą suwerenność i spokój naszych obywateli. Ich bezpieczeństwo jest dla nas ponad wszystko."
    2 sierpnia 2023 r. popołudniem pojawiły się doniesienia o podwyższonej gotowości w bazie sił powietrznych Ramat David na północy kraju. W bazie tej stacjonują obecnie trzy eskadry myśliwców wielozadaniowych F-16 oraz eskadra helikopterów szturmowych AH-64 "Apache". W przypadku problemów na granicy z Libanem, baza Ramat David jako pierwsza wkracza do działań. Podobno przegrupowywane są także jednostki sił specjalnych.

2 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. Ponadto żołnierze zapewnili ochronę wiernym podczas dojazdu i modlitw w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu. Wybuchły tam duże zamieszki arabskie, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    2 sierpnia 2023 r. w południe terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelski pojazd przy skrzyżowaniu Hamra w Dolinie Jordanu. Ranna została 1 Izraelka. W samochodzie jechało czterech członków rodziny i cudem nikt więcej nie odniósł obrażeń. Siły bezpieczeństwa zablokowały okoliczne drogi w poszukiwaniu sprawców.

3 sierpnia 2023 r. przewodniczący Najwyższej Rady Muzułmańskiej w Jerozolimie, szejk Ichram Sabri ostrzegł przed zamiarem "ekstremistycznych osadników żydowskich, którzy zamierzają zabić i spalić na popiół pięć czerwonych krów w meczecie Al-Aqsa. Jest to niebezpieczna sprawa przeciwko meczetowi Al-Aksa, Jerozolimie i świętym miejscom. Wszystko to opiera się na fałszywym przekonaniu ekstremistów, że kiedyś w Jerozolimie istniała żydowska świątynia, a ich głównym celem jest judaizacja meczetu Al-Aksa oraz jego zbezczeszczenie. Każde takie działanie okupantów w Jerozolimie lub w błogosławionym meczecie Al-Aksa, przebiera aspekt religijny, przez co promują oni swój pogląd i zachęcają Żydów na całym świecie do imigracji do Palestyny. To dlatego wymyślili tę historię o pięciu krowach, które zostały sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych, ale w rzeczywistości pokazuje to porażkę, jaka spotkała ruch syjonistyczny i okupantów po tym, jak nie znaleźli ani jednego kamienia podczas wykopalisk i wiercenia, który dowodziłby, że kiedykolwiek w tym miejscu istniało coś wspólnego ze Świątynią Salomona lub coś wspólnego z historią Żydów. Konflikt z okupacją syjonistyczną toczy się na wszystkich poziomach - religijnym, politycznym, cywilizacyjnym, kulturowym i egzystencjalnym - ponieważ okupanci prowadzą kampanię w tych wszystkich szerokich aspektach, a zatem nie ma uzasadnienia, aby oddzielać konflikt religijny od konfliktu politycznego i kulturowego."

3 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 12 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W rejonie Dżeninu Zatrzymano wysokiego rangą dowódcę Islamskiego Dżihadu.

4 sierpnia 2023 r. ministerstwo spraw zagranicznych wydało niezwykłe ostrzeżenie w związku z wojną w Etiopii: "Izraelczycy przebywający w dystryktach Gondar, Volo i Jogem proszeni są o pozostanie w domach, zapewnienie dostępności telefonów komórkowych, zachowanie maksymalnych środków ostrożności oraz kontakt i bieżące informowanie o swoich sytuację za pośrednictwem ambasady Izraela w Addis Abebie lub za pośrednictwem gorącej linii ministerstwa spraw zagranicznych. Zaleca się również unikanie podróży do dystryktu Amhara i sąsiednich miast w dystrykcie. Izraelczycy, którzy planują wyjazd do Etiopii, a w szczególności do wyżej wymienionych obszarów w najbliższej przyszłości, proszeni są o ponowne rozważenie swojej podróży i zaktualizowanie informacji za pośrednictwem mediów i strony internetowej ministerstwa spraw zagranicznych przed wyjazdem, dopóki sytuacja się nie zmieni."

4 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 5 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W mieście Tulkarem i wiosce Kfar Bidou wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    4 sierpnia 2023 r. wieczorem osadnicy żydowscy z placówki osadniczej Oz Syjon, weszli do sąsiedniej arabskiej wioski Burqa, na wschód od Ramallah na południu Samarii. Doszło do gwałtownych starć z użyciem kamieni i broni palnej. Zginął 19-letni Arab, a kilku innych zostało rannych. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze rozdzielili obie strony. Spór dotyczył kwestii własności ziemi. Policja wszczęła dochodzenie.

4 sierpnia 2023 r. Arabia Saudyjska przekazała Stanom Zjednoczonym i Izraelowi informację, że nie jest zainteresowana małymi krokami w kierunku normalizacji stosunków, ale raczej znaczącymi krokami dla wszystkich stron, a zwłaszcza zobowiązaniami USA wobec Saudyjczyków. Aby osiągnąć przełom w normalizacji stosunków z Arabią Saudyjską, Izrael będzie musiał podjąć realne kroki na rzecz Autonomii Palestyńskiej - państwo palestyńskie ze wschodnią Jerozolimą jako stolicą jest warunkiem wstępnym normalizacji stosunków Arabii Saudyjskiej z Izraelem. Premier Benjamin Netanjahu już wcześniej dał jasno do zrozumienia, że jego celem jest osiągnięcie porozumienia pokojowego z Arabią Saudyjską, które "skutecznie zakończy konflikt arabsko-izraelski".
    4 sierpnia 2023 r. Izrael oficjalnie nawiązał stosunki dyplomatyczne z wyspiarskim krajem Niue na południowym Pacyfiku. Ambasador Izraela w Nowej Zelandii, Ran Jaakoby, podpisał wspólny dokument z premierem tego kraju Daltonem Tagelagim, formalizujący stosunki między dwoma państwami. "Państwo Izrael wita naszego nowego partnera w dyplomacji, aby utorować w ten sposób drogę do obiecującej przyszłości w przyjaźni, zrozumieniu i współpracy między dwoma narodami."

5 sierpnia 2023 r. - Szabat.
    5 sierpnia 2023 r. popołudniem terrorysta otworzył ogień do miejskiego patrolu bezpieczeństwa na rogu ulic ulicy Montefiore i Nachalat Binyamin w centrum Tel Awiwu. Policjanci odpowiedzieli ogniem. Ciężko ranny napastnik został przewieziony do szpitala. Ustalono, że terrorysta to 27-letni mieszkaniec Dżeninu, członek Islamskiego Dżihadu. Był on od sześciu miesięcy poszukiwany przez Szin Bet. Terrorysta zmarł w szpitalu. Podczas wymiany ognia ranny został także 42-letni policjant z patrolu miejskiego, Chen Amir, który zmarł w wyniku odniesionych ran. Chen osierocił żonę Vered i trzy córki.
    5 sierpnia 2023 r. Siły Obronne Izraela podniosły poziom czujności wzdłuż bariery bezpieczeństwa oddzielającej terytorium Autonomii Palestyńskiej od Izraela, w obawie przed możliwością infiltracji terrorystów.

6 sierpnia 2023 r. rząd zatwierdził pakiet ustępstw względem Autonomii Palestyńskiej, które były zalecane przez ministerstwo obrony i były zgodne z obietnicami, które Izrael złożył Stanom Zjednoczonym. Wśród podjętych decyzji znajduje się wydłużenie godzin funkcjonowania przejścia granicznego Allenby z Jordanią. Postanowiono również wypromować strefę przemysłową w Tarkamija koło Hebronu. W trakcie dyskusji jest kwestia ustępstw podatkowych, które mogłyby być wprowadzone na okres roku czasu.
    6 sierpnia 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen odniósł się do możliwości zawarcia porozumienia normalizacyjnego stosunki z Arabią Saudyjską i kwestii palestyńskiej. "Poprawa standardu życia Palestyńczyków z ekonomicznego punktu widzenia jest wspólnym interesem nas wszystkich. Nie zapominajmy, że Netanjahu zawarł trzy porozumienia pokojowe w cieniu debat w sprawie palestyńskiej. Myślę, że najważniejszą rzeczą dla Saudyjczyków jest obrona przed zagrożeniem ze strony Iranu. Najważniejsze jest to, że istnieje wspólny interes Ameryki, Arabii Saudyjskiej i Izraela, aby nie dawać Iranowi przyczółka na terytoriach Autonomii Palestyńskiej w Judei i Samarii. Iran jest głównym finansistą terroryzmu w regionie i na świecie, jest jak rak - niszczy każdy kraj, do którego wejdzie."

6 sierpnia 2023 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Romana, w pobliżu Ramallah na południu Samarii. Z wioski tej pochodził terrorysta, który przeprowadził wczorajszy atak w Tel Awiwie. Sporządzono mapę jego domu, który zostanie wyburzony. Podczas tych działań, w wiosce wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    6 sierpnia 2023 r. popołudniem izraelskie siły specjalne wyeliminowały grupę terrorystyczną, która była w drodze na miejsce przeprowadzenia ataku terrorystycznego. Informacje przekazał wywiad i agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet. Na ich podstawie przygotowano zasadzkę, w którą wpadł pojazd jadący z Dżeninu na północy Samarii. Zabito 3 terrorystów i przejęto ich broń.

6 sierpnia 2023 r. izraelska firma Rafael poinformowała o podpisaniu umowy na dostarczenie Polsce kilkuset przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR, w ramach wartej około 100 mln dolarów umowy podpisanej pomiędzy Rafaelem a polskim partnerem Mesko w Skarżysku Kamiennej.

7 sierpnia 2023 r. Cypr zwrócił się do Izraela z prośbą o pomoc w walce z dużymi pożarami. W odpowiedzi premier Benjamin Netanjahu ogłosił rozpoczęcie operacji "Skrzydła ognia". Na Cypr polecą dwa izraelskie samoloty gaśnicze, a samolot transportowy przewiezie zespoły strażaków z 6 tonami sprzętu.
    7 sierpnia 2023 r. Siły Obronne Izraela poinformowały o wzroście prawdopodobieństwa wybuchu wojny na granicy izraelsko-libańskiej. W ocenie ekspertów, wojna nie ograniczałaby się tylko do jednej areny, ale byłaby wieloarenowa, gdyż nie można wykluczyć przyłączenia się Strefy Gazy do walk, a izraelskie siły bezpieczeństwa musiałyby równocześnie prowadzić szerokie działania w Judei i Samarii, a także zwalczać zamieszki i blokady dróg w miastach z arabską ludnością w samym Izraelu. Twierdzi się, że scenariusz wydarzeń, do którego przygotowuje się Izrael w przestrzeni cywilnej, jest określany przez siły bezpieczeństwa jako poważne działania bojowe. Wojna ta dotknie znaczną część kraju, zmuszając do działania wszystkie służby ratownicze. Ocenia się, że w pierwszych dniach wojny na Izrael może być wystrzeliwanych około 6000 rakiet dziennie. Później liczba ta będzie się zmniejszać, aż spadnie do 2000-1500 rakiet dziennie. Przy takiej wielkości ostrzału rakietowego, system obrony nie będzie w stanie prezentować tak wysokich współczynników przechwytywania, do jakich byliśmy przyzwyczajeni w ostatnich rundach walk na południu. Wielkość strat ocenia się na około 500 zabitych i tysiące rannych cywilów (bez strat żołnierzy). Wskazano, że rosnącym zagrożeniem jest precyzja wrogich rakiet oraz dronów, których skuteczność można zobaczyć w wojnie w Ukrainie. Z tego powodu nie wyklucza się, że Hezbollahowi, Iranowi lub ich pełnomocnikom uda się uderzyć w obiekty strategiczne w Izraelu, takie jak np. elektrownie. Izrael lub część jego terytorium może być pozbawiony energii elektrycznej przez wiele godzin, a może nawet dni. Zgodnie ze scenariuszem, Izrael zatrzyma się całkowicie na około 24-72 godzin. Zakłócony zostanie także system komunikacji, w tym infrastruktura telefonii komórkowej, co może ograniczyć zdolności ostrzegania ludności cywilnej przed ostrzałem rakietowym. W celu radzenia sobie z wewnętrznymi niepokojami społecznymi i zapewnieniem ciągłości funkcjonowania linii logistycznych, utworzono 16 batalionów rezerwowych. Sytuacja w całym kraju będzie bardzo trudna.

7 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 17 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Dżeninie doszło do wymiany ognia z terrorystami.
    7 sierpnia 2023 r. jeden z czołowych przywódców Islamskiego Dżihadu, Maher al-Ahras powiedział, że Autonomia Palestyńska realizuje plan ograniczenia obecności jego organizacji w Dżeninie, co jest czynione poprzez rozmieszczanie palestyńskich sił bezpieczeństwa przy wjazdach do miasta i przylegający do niego obozu uchodźców. Al-Ahras dodał, że Islamski Dżihad utrzymuje w Dżeninie kilkudziesięciu uzbrojonych ludzi, których rozmieszczono w różnych częściach miasta i przydzielono im różne zadania, w tym blokowania przejazdu palestyńskich sił bezpieczeństwa.
    7 sierpnia 2023 r. Hamas poinformował, że udaremnił próbę wystrzelenia rakiet ze Strefy Gazy przez Islamski Dżihad.

7 sierpnia 2023 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku. Aktywowany został syryjski system obrony powietrznej. Zginęło 4 syryjskich żołnierzy, a 4 innych zostało rannych.
    7 sierpnia 2023 r. izraelska firma ubezpieczeniowa PassportCard i Magnus International Search & Rescue przeprowadziły akcję ratunkową Izraelczyków z Etiopii, gdzie w prowincji Amhara wybuchły walki między armią etiopską a lokalną milicją FANO. W ramach operacji 13 Izraelczyków i 7 cudzoziemców zostało uratowanych z miasta Dabarak do miasta Shire w regionie Tigray, skąd będą kontynuować przelot do Addis Abeby. Izrael uważnie monitoruje rozwój wydarzeń w Etiopii.
    7 sierpnia 2023 r. minister Jerozolimy i tradycji Izraela, Meir Parosh, złożył roboczą wizytę w Mołdawii, aby omówić przygotowania do przejazdu tysięcy bresławskich chasydów, którzy tradycyjnie będą udawać się na święto Rosz ha-Szana do Humania w Ukraina. Minister zwiedził lotnisko w Kiszyniowie i dokonał przeglądu możliwości zwiększenia jego przepustowości, aby umożliwić przejazd przez Mołdawię tysięcy chasydów. Z przedstawicielami władz Mołdawii uzgodniono szereg działań na wypadek sytuacji awaryjnych.

8 sierpnia 2023 r. w nocy doszło do cybernetycznego ataku na Szpital Ma'aini Hashua w Bnei Brak. Po wykryciu ataku, służby cybernetycznej obrony wyłączyły administracyjne systemy komputerowe szpitala. Z tego, co obecnie wiadomo, sprzęt medyczny nie został uszkodzony, a atak nie miał wpływu na pacjentów przebywających w szpitalu. W obiekcie pracują służby. Prawdopodobnie jest to atak typu wymuszenia okupu w zamian za dostęp do oprogramowania i baz danych.
    8 sierpnia 2023 r. minister obrony Joav Galant odwiedził rejon góry Dov na granicy z Libanem. Minister powiedział: "Ostrzegam Hezbollah i jego przywódcę: Nie popełnijcie błędu. Nie chcemy wojny, ale jesteśmy gotowi bronić naszych obywateli, naszych żołnierzy i naszej suwerenności. Jeśli zajdzie taka potrzeba, nie zawahamy się użyć całej naszej siły i zaatakować każdy metr Hezbollahu i Libanu oraz przywrócić Liban do epoki kamienia łupanego."

8 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 21 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń i materiały wybuchowe. Przejęto także fundusze terrorystyczne.
    8 sierpnia 2023 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do obozu uchodźców Askar w Nablusie, w środkowej części Samarii. Wyburzono dom (jedno piętro) terrorysty Abdela Fattaha Kharushy, który przeprowadził atak terrorystyczny w Huwara w którym zginęło 2 Izraelczyków. Podczas tych działań w obozie wybuchły gwałtowne arabskie zamieszki. Palono opony, a w żołnierzy rzucano kamieniami i ładunkami wybuchowymi. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało 58 Arabów.
    8 sierpnia 2023 r. rano terroryści ostrzelali izraelski autobus w pobliżu arabskiej wioski Umm Safa, w południowej części Samarii. Autobus nie został trafiony i nikt nie odniósł obrażeń. Żołnierze przeszukali teren, w którym doszło do ataku.

8 sierpnia 2023 r. dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Quds Force, gen. Ismail Kaani, przybył do Bejrutu po zakończeniu wizyty w Syrii. Kaani ma spotkać się z przywódcą Hezbollahu, szejkiem Hassanem Nasrallahem.
    8 sierpnia 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen spotkał się z prezydent Mołdawii Mają Sandu. Rozmowy dotyczyły zapewnienia bezpiecznego przejazdu chasydów przez Mołdawię, w drodze do Humania w Ukrainie. Ponadto omówiono perspektywy zacieśnienia więzów między oboma krajami. Następnie Cohen spotkał się ze swoim mołdawskim odpowiednikiem Nicu Popescu. Obaj złożyli wieńce przy pomniku upamiętniającym pogrom Żydów w Kiszyniowie. Rząd Mołdawii powoła specjalnego koordynatora ds. przygotowań do przejazdu Izraelczyków do Humania w Ukrainie. Szef kancelarii premiera, Sergiego Diacono dokończy wszystkie przygotowania na lotnisku w Kiszyniowie. Oczekuje się, że w tym roku do Humania może pojechać rekordowa liczba 20 tys. Żydów.
    8 sierpnia 2023 r. w stoczni Pascagoula w Stanach Zjednoczonych odbyła się uroczystość przekazania izraelskiej marynarce wojennej pierwszego z dwóch zakupionych okrętów desantowych - INS "Ahi Nachshon". W najbliższych miesiącach do Izraela trafi drugi okręt. Ich bazą będzie port Aszdod. Oba okręty zwiększą możliwości operacyjne Sił Obronnych Izraela, zwłaszcza umożliwią działania desantowe przeciwko Hezbollahowi w Libanie, a także transport sprzętu i zaopatrzenia. Do tej pory Siły Obronne Izraela podczas ćwiczeń na Cyprze wypożyczały okręty desantowe od Grecji i Włoch.

9 sierpnia 2023 r. prezydent Icchak Herzog odwiedził rano klasztor Stella Maris w Hajfie, po tym jak w ostatnich miesiącach chasydzi organizowali prowokacyjne modlitwy przed tym kościołem. Herzog spotkał się na miejscu z komisarzem policji Jaakovem Shabtai, opatem Gene Josephem Bargarą oraz przedstawicielami społeczności chrześcijańskich w Izraelu. Herzog powiedział: "W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami bardzo poważnych incydentów przeciwko wyznaniom chrześcijańskim w Ziemi Świętej, przeciwko naszym braciom i siostrom, przeciwko chrześcijańskim obywatelom, którzy czują się atakowani w miejscach modlitwy, na cmentarzach i na ulicach. Traktuję to zjawisko niezwykle poważnie, jest ono w żaden sposób niedopuszczalne. Zjawisko to musi zostać wykorzenione i jestem bardzo wdzięczny izraelskiej policji i organom ścigania za poważne potraktowanie tego problemu. Musimy szanować członków wszystkich religii, zobowiązaliśmy się do tego od zarania naszego istnienia. To jest najbardziej podstawowe przykazanie: Kochaj bliźniego jak siebie samego."
    9 sierpnia 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen powiedział, że Arabia Saudyjska powinna budować swoje bezpieczeństwo na wzór Korei Południowej. "Korea Południowa, mimo że żyje w cieniu sąsiada uzbrojonego w broń nuklearną, i posiada środki do rozwijania własnej broni nuklearnej, to powstrzymała się od rozwoju broni nuklearnej. Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w obronę, działa jak środek odstraszający Korei Południowej przed agresją z północy. Porównywalne amerykańskie zobowiązanie obronne mogłoby uspokoić narody Bliskiego Wschodu, przede wszystkim Arabię Saudyjską i państwa Zatoki Perskiej. Jeśli Iran zbuduje broń nuklearną, prawie na pewno wywoła to regionalny wyścig zbrojeń nuklearnych, a Arabia Saudyjska, państwa Zatoki Perskiej, Egipt i Turcja już teraz rozważają zrobienie tego samego, co potencjalnie może pogrążyć cały Bliski Wschód w konflikcie."

9 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 7 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. Przejęto także fundusze terrorystyczne.
    9 sierpnia 2023 r. na przejściu granicznym Erez udaremniono próbę przemytu dronów do Strefy Gazy. Dziesięć małych dronów ze sprzętem fotograficznym było ukrytych w torbie w małym busie jadącym do Gazy. Drony mogły być użyte przez organizacje terrorystyczne do zwiadu fotograficznego.

9 sierpnia 2023 r. Departament Stanu USA wydał oświadczenie: "Jest postęp w wielu kwestiach w rozmowach na temat normalizacji stosunków między Arabią Saudyjską a Izraelem, ale droga wciąż jest długa."
    9 sierpnia 2023 r. Arabia Saudyjska, Kuwejt i Bahrajn wezwały swoich obywateli do opuszczenia Libanu "dla własnego bezpieczeństwa". Ambasada Arabii Saudyjskiej w Bejrucie opublikowała oświadczenie, wzywając swoich obywateli do trzymania się z dala od obszarów, w których toczą się starcia między rywalizującymi z sobą palestyńskimi frakcjami. Podkreślono "ważność przestrzegania saudyjskiego zakazu podróży do Libanu" i wezwano Saudyjczyków do szybkiego opuszczenia tego kraju. W zeszłym tygodniu Wielka Brytania i Niemcy odradziły swoim obywatelom podróżowanie do południowego Libanu.
    9 sierpnia 2023 r. ukraińskie władze wojskowe w ukraińskim mieście Humań wydały oświadczenie: "Władze odradzają żydowskim pielgrzymom odwiedzanie Humania w dniach 15-17 września, ale jednocześnie podejmują kroki w celu zwiększenia środków bezpieczeństwa. Radzimy jednak pielgrzymom, aby w miarę możliwości unikali odwiedzania Humania ze względu na wojnę i masowe ostrzały naszego kraju oraz możliwość prowokacji ze strony rosyjskiego wroga. Jednocześnie rozumiemy, że część pielgrzymów, podobnie jak w zeszłym roku, zdecyduje się tutaj przyjechać. Dlatego wraz z władzami miasta, już teraz pracujemy nad zabezpieczeniem tych, którzy przyjadą, z zachowaniem wzmożonych środków bezpieczeństwa."

10 sierpnia 2023 r. służba meteorologiczna wydała ostrzeżenie przed spodziewaną w nadchodzących dniach falą upałów. Wzrost temperatur spodziewany jest od soboty. Przewiduje się, że w górach temperatura osiągnie 38-40 stopni, 45-47 stopni w rejonie jeziora Kinneret, w Dolinie Jordanu, Morzu Martwym i rejonie Arawa. Na równinie przybrzeżnej spodziewane są 32-33 stopnie, przy dużej wilgotności. Szczyt fali spodziewany jest w niedzielę, aby w poniedziałek nieco osłabnąć.
    10 sierpnia 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen powiedział, że porozumienie o normalizacji stosunków z Arabią Saudyjską jest tylko kwestią czasu. "Jesteśmy w momencie, w którym interesy amerykańskie, saudyjskie i izraelskie się spotykają - dlatego słusznym jest mówienie, że zawarcie porozumienia jest możliwe w okresie od dziewięciu miesięcy do roku. Tyle dokładnie wynosi okno czasowe, zanim Stany Zjednoczone zostaną wciągnięte w kampanię wyborczą. I dlatego mówię, że pokój z Arabią Saudyjską jest tylko kwestią czasu. Przeprowadziliśmy poważne rozmowy z Arabią Saudyjską, a w ostatnich tygodniach dodatkowo spotkałem się z przedstawicielami kilku muzułmańskich krajów, z którymi nie mamy jeszcze żadnych relacji. Zdecydowanie wzmocniliśmy nasz status polityczny według każdego obiektywnego parametru, osiągając w minionym roku co najmniej dziewięć przełomowych porozumień. Byliśmy w Sudanie i położyliśmy podwaliny pod porozumienia pokojowe, które są obecnie opóźniane z powodu wojny domowej w tym kraju. W Izraelu otworzyliśmy pierwszą ambasadę szyickiego kraju muzułmańskiego - Azerbejdżanu. Otworzyliśmy nasze ambasady w Turkmenistanie i Serbii. Zażegnaliśmy kryzys z Polską i młodzieżowe wycieczki wracają do Polski. Rozpoczynając tę kadencję rządu, mieliśmy w Jerozolimie cztery ambasady, a w ciągu roku dodamy do nich kolejne cztery. Papua Gwinea ogłosiła, że przeniesie swoją ambasadę, podobny komunikat wydał Urugwaj, Rosja otwiera filię ambasadę w Jerozolimie, a w najbliższych tygodniach zostanie ogłoszone kolejne państwo będące członkiem Unii Europejskiej, które otworzy przedstawicielstwo w stolicy Izraela. Po wakacjach mamy wziąć udział w konferencji Forum Negewu w Maroku. Wspólnym celem Stanów Zjednoczonych i nas, jest dopilnowanie, aby kolejne dwa muzułmańskie kraje przystąpiły do Porozumień Abrahamowych jako obserwatorzy, w celu późniejszego podpisania porozumień normalizacyjnych. Spotkałem się już z przedstawicielami jednego z tych krajów i czuję, że jest duże zainteresowanie tą sprawą. W końcu wszyscy widzicie Porozumienia Abrahamowe, rozumiecie, że jest to historyczny sukces. Istnieje kombinacja różnych interesów, ponieważ większość krajów sunnickich traktuje Iran jako głównego wroga, a nie Izrael. Dla mnie na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo państwa Izrael. Porozumienie pokojowe z Arabią Saudyjską podpiszemy tylko pod warunkiem, że bezpieczeństwo państwa Izrael zostanie wzmocnione. Jeśli mamy wybierać między bezpieczeństwem a pokojem z innym krajem, nie mamy dylematu, ponieważ bezpieczeństwo jest najważniejsze. Z całym szacunkiem dla kwestii palestyńskiej, ale Saudyjczycy przede wszystkim widzą zagrożenie, jakie odczuwają ze strony Iranu. Są zainteresowani porozumieniami i myślę, że można je osiągnąć. Wzorem rozwiązania powinien być model południowokoreański. Korea Południowa jest najbliżej rzeczywistego zagrożenia nuklearnego ze strony sąsiedniej Korei Północnej. Koreańczycy z południa nie zdecydowali się na rozwój nuklearny - mimo że są bardzo zaawansowani technologicznie - ale otrzymali amerykańskie gwarancje obrony. Jest to rozwiązanie, które odpowiada Bliskiemu Wschodowi. Niech Stany Zjednoczone poprą Saudyjczyków przeciwko irańskiemu zagrożeniu nuklearnemu, odstraszą reżim w Teheranie i zapobiegną nuklearnemu wyścigowi zbrojeń na Bliskim Wschodzie. Myślę, że około dwa miesiące temu zbliżyliśmy się do siebie. Żądania Arabii Saudyjskiej leżą na stole od ponad roku czasu, ale dwa miesiące temu prezydent Biden postanowił przyspieszyć tę sprawę. Od tego czasu obserwujemy coraz częstsze wizyty wyższych urzędników amerykańskich w Arabii Saudyjskiej. W tej chwili rozmowy toczą się głównie między Amerykanami i Saudyjczykami, a my obserwujemy je z boku. Obecne czasy i warunki w administracji amerykańskiej stwarzają szansę osiągnięcia porozumienia. Naszym przyjaciołom ze Stanów Zjednoczonych mówię, że nie widzę możliwości osiągnięcia porozumienia z Palestyńczykami w dających się przewidzieć ramach czasowych. Dlatego zasugerowałem im, aby działali wbrew podżeganiu Autonomii Palestyńskiej w zamian za naszą zgodę na ustępstwa gospodarcze, i skoncentrowali się na rozszerzaniu Porozumień Abrahamowych. To jest droga, która przyniesie rezultaty. Widzieliśmy tych wszystkich, którzy radzili nam, abyśmy zrezygnowali ze Strefy Gazy i wynieśliśmy się stamtąd, a Gaza stała się państwem Hamasu. Gdziekolwiek Izrael przestaje sprawować kontrolę bezpieczeństwa, natychmiast tam wchodzą irańscy pośrednicy, więc nie dopuścimy do opuszczenia Autonomii Palestyńskiej - ani ideologicznie, ani pod względem bezpieczeństwa. Będziemy wiedzieć, jak przeciwstawić się Amerykanom w kwestii palestyńskiej."
    10 sierpnia 2023 r. izraelskie linie lotnicze El Al zaprezentowały nowy pięcioletni plan strategicznego rozwoju firmy, w ramach którego El Al chce zwiększyć swoją flotę z obecnych 46 samolotów do 59 w 2028 r. W tym celu prowadzone są rozmowy o zakupie 30 samolotów pasażerskich średniego zasięgu. Rozważane są możliwości zakupu konkrencyjnych względem siebie samolotów Airbus A321neo lub Boeing 737 MAX. Decyzja o zakupie nowych samolotów zostanie podjęta prawdopodobnie na początku 2024 r.

10 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Nablusie doszło do wymiany ognia z terrorystami, w której zginął Amir Khalifa, dowódca Brygad Al-Aksa w obozie dla uchodźców Al-Ain. W wioskach Dora al-Qara, Beit Awa i Beit Rima wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    10 sierpnia 2023 r. palestyńskie media poinformowały, że przewodniczący Mahmoud Abbas zdymisjonował ponad dziesięciu gubernatorów dystryktów Autonomii Palestyńskiej. Usunięto między innymi gubernatorów Dżeninu, Nablusu, Kalkiliji, Hebronu, Betlejem, Tulkarm, Tubas i Jerycha, oraz w Strefie Gazy gubernatorów Gazy, Chan Junis i Rafah. Niektórzy z gubernatorów dowiedzieli się o odwołaniu z mediów. Odwołanie gubernatorów w Strefie Gazy nie ma żadnego znaczenia, ponieważ Hamas kontroluje wszystkie dystrykty w strefie.

11 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. W Nablusie doszło do gwałtownych starć z terrorystami, w trakcie których zginął 1 terrorysta, a 7 innych zostało rannych. W Tulkarem terrorysta otworzył ogień do żołnierzy, którzy odpowiedzieli ogniem, zabijając napastnika. Zabity terrorysta był członkiem al-Fatah.
    11 sierpnia 2023 r. rano terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelski posterunek wojskowy przy osiedlu żydowskim Kfar Jawd w Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, ale napastnicy uciekli pojazdem. Nikt nie odniósł obrażeń. Żołnierze rozpoczęli poszukiwanie sprawców ataku.

12 sierpnia 2023 r. - Szabat.
    12 sierpnia 2023 r. wieczorem tysiące Izraelczyków demonstrowało w Tel Awiwie przeciwko rządowi i reformie sądownictwa.

12 sierpnia 2023 r. ambasador Arabii Saudyjskiej w Jordanii, Najef al-Sadiri, przedłożył doradcy politycznemu palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa, Majdi al-Khaldiemu, listy uwierzytelniające pierwszego w historii ambasadora nierezydenta Arabii Saudyjskiej przy Autonomii Palestyńskiej. Uroczystość wręczenia statutu odbyła się w ambasadzie Autonomii Palestyńskiej w stolicy Jordanii, Ammanie. Zgodnie z oświadczeniem ambasady Arabii Saudyjskiej w Jordanii, al-Sadiri będzie również konsulem nierezydentem Arabii Saudyjskiej w Jerozolimie. Krok ten odbywa się w kontekście rozmów normalizacyjnych między Izraelem a Arabią Saudyjską, oraz dyskusji na temat ustępstw, jakie Izrael będzie musiał poczynić wobec Palestyńczyków, aby doprowadzić do normalizacji stosunków.

13 sierpnia 2023 r. fala upałów w Izraelu osiągnie swój szczyt. We wszystkich regionach kraju będzie odczuwalne duże obciążenie cieplne. Zaapelowano, aby wszyscy dużo pili wodę, unikali wysiłku fizycznego lub przebywania na słońcu w czasie upału, oraz zwrócili szczególną uwagę na osoby starsze, dzieci i osoby chore. Tel Awiw 32 stopnie, Hajfa 31, Safed 38, Tyberiada 43, Jerozolima 37, Beer Szewa 36, Ejlat 42
    13 sierpnia 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen odniósł się do mianowania przez Arabię Saudyjską ambasadora przy Autonomii Palestyńskiej, który będzie również służył jako konsul generalny w Jerozolimie. "Nie poprosili nas o pozwolenie, i nie koordynowali tego z nami. Nie pozwolimy na otwarcie jakiegokolwiek przedstawicielstwa dyplomatycznego tego czy innego rodzaju. Tak naprawdę, Saudyjczycy chcieli przekazać Palestyńczykom wiadomość, że o nich nie zapomnieli. Ale my nie pozwalamy dowolnym krajom otwierać konsulatów u nas. Kwestia palestyńska nie jest najważniejszym tematem prowadzonych rozmów. Poprzednie porozumienia pokojowe udowodniły, że Palestyńczycy nie są przeszkodą dla pokoju. Porozumienia można osiągnąć choć jest to skomplikowane, ale jest to możliwe. Ostatecznie liczą się interesy. Interes Arabii Saudyjskiej jest nie mniejszy niż interes Izraela. Jest okno czasowe 9-12 miesięcy, ponieważ po tym okresie Stany Zjednoczone zostają wciągnięte w system wyborczy. Jeśli chodzi o negocjacje z Arabią Saudyjską, to nie sądzę, aby wchodzenie we wszystkie szczegóły było właściwe, ponieważ w negocjacjach między Stanami Zjednoczonymi a Arabią Saudyjską, ich częścią jest porozumienie pokojowe z Izraelem. Korea Południowa jest krajem zagrożonym atakiem nuklearnym ze strony Korei Północnej, a Stany Zjednoczone zdecydowały się dać jej parasol ochronny. Myślę, że sojusz obronny jest jak najbardziej słuszną rzeczą w przypadku Arabii Saudyjskiej. Myślę, że wszystko, co dzieje się na Bliskim Wschodzie zarówno przeciwko Iranowi, jak i przeciwko Arabii Saudyjskiej, wynika przede wszystkim z interesów amerykańskich."
    13 sierpnia 2023 r. popołudniem od strony Libanu do ogrodzenia granicznego zbliżył się podejrzany, który rzucił koktajle Mołotowa w płot graniczny, powodując drobne uszkodzenia kabla sygnalizacyjnego. Do ataku doszło w pobliżu miejscowości Metulla. Izraelscy żołnierze oddali ostrzegawcze strzały w powietrze.
    13 sierpnia 2023 r. wieczorem wybuchł duży pożar na wzgórzach jerozolimskich w rejonie miejscowości Kirjat Jaarim. W gaszenie pożaru zaangażowano 16 zespołów strażackich i 6 samolotów gaśniczych.
    13 sierpnia 2023 r. o godzinie 14:53 padł w Izraelu rekord wszechczasów zapotrzebowania na energię elektryczną, który wyniósł 15 690 megawatów.

13 sierpnia 2023 r. w nocy terroryści ostrzelali izraelski posterunek wojskowy przy arabskim mieście Jabad. Żołnierze odpowiedzieli ogniem. Nikt nie odniósł obrażeń, ani nie odnotowano żadnych szkód materialnych. Wszczęto poszukiwanie sprawców ataku i znaleziono łuski przy pobliskim meczecie.
    13 sierpnia 2023 r. pragnący zachować anonimowość urzędnik władz Autonomii Palestyńskiej powiedział: "Arabia Saudyjska nie jest chętna do pomocy Palestyńczykom, ale rozumie, że musi pokazać krajom arabskim, a także swoim obywatelom, że Arabia zajmuje się tą sprawą." Tak skomentował decyzję o ustanowieniu ambasadora Arabii Saudyjskiej przy Autonomii Palestyńskiej, który ma swoją siedzibę w Jordanii.

13 sierpnia 2023 r. Departament Stanu USA poinformował, że w dniach 9-10 sierpnia, amerykańskie i izraelskie grupy robocze odbyły w Jerozolimie spotkania w ramach strategicznego dialogu w sprawie współpracy technologicznej w ramach czterech grup roboczych: gotowości na wypadek pandemii, zmian klimatu, sztucznej inteligencji i technologii ekosystemów.

14 sierpnia 2023 r. służby graniczne poinformowały, że wczoraj na przejściu granicznym "Begin" między Ejlatem a egipską Tabą pobito rekord wszechczasów, odprawiając 14 010 osób - 9 218 osób przeszło z Ejlatu do Taby, a 4 886 wjechało do Izraela. Godziny szczytu były od rana do godz. 12:00 w południe. Służby zaapelowały do osób podróżujących na Synaj o uiszczenie opłaty tranzytowej z góry, za pośrednictwem strony internetowej firmy "Milgam".
    14 sierpnia 2023 r. Zarząd Portów Lotniczych poinformował, że z powodu fali upałów spodziewane są opóźnienia na lotnisku Ben Guriona. "Ze względu na warunki pogodowe i ich wpływ na systemy techniczne w jednostkach kontrolnych oraz w celu zachowania bezpieczeństwa lotów, podjęto decyzję o czasowym odwołaniu lotów lądujących na lotnisku. Może to powodować opóźnienia w lądowaniach i startach. Zaleca się, aby pasażerowie byli na bieżąco z danymi publikowanymi na stronach internetowych."
    14 sierpnia 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen powiedział, że "Izrael nie zezwoli żadnemu krajowi na otwarcie w Jerozolimie konsulatu dla Autonomii Palestyńskiej. Nie zatwierdziliśmy tego dla żadnego kraju i nie zatwierdzimy tego w przyszłości."

14 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń.

14 sierpnia 2023 r. w egipskim mieście El Alamein odbył się trójstronny szczyt Egiptu, Jordanii i Autonomii Palestyńskiej. Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi i król Jordanii Abdullah potwierdzili swoje "pełne poparcie" dla przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa i wezwali Izrael do wypełnienia swoich zobowiązań zgodnie z prawem międzynarodowym i przestrzegania wszystkich umów podpisanych z Palestyńczykami. "Znalezienie odpowiedniego rozwiązania sprawy palestyńskiej i osiągnięcie sprawiedliwego i wszechstronnego pokoju jest strategiczną opcją oraz wymogiem regionalnym i międzynarodowym."
    14 sierpnia 2023 r. amerykańska agencja ratingowa Fitch Ratings poinformowała, że pozostawiła rating państwa Izrael na poziomie "A+", a prognoza ratingu pozostaje stabilna. "Izrael posiada zróżnicowaną, elastyczną gospodarkę o wysokiej wartości dodanej i silne finanse wewnętrzne."

15 sierpnia 2023 r. komisja planowania zatwierdziła decyzję o przyspieszeniu planowania budowy linii tramwajowej (lekkiej kolei) dla Beer Szewy. Ukończenie projektu ma zająć dekadę i będzie kosztować około 8 mld szekli. Planowana linia będzie przebiegać między stacjami kolejowymi i dworcem autobusowym w Beer Szewie, aby następnie prowadząc wzdłuż drogi nr 60 dotrzeć do nowej bazy wywiadu wojskowego Kirjat Hamodi'in budowanej w Likit, na wschód od Beer Szewy. Linia będzie dalej prowadzić do Meitar i zakończy się w pobliżu punktu kontrolnego Meitar przy zielonej linii i barierze bezpieczeństwa z terytoriami Autonomii Palestyńskiej. Linia będzie również obsługiwała Centrum Medyczne Soroka i Uniwersytet Ben-Guriona. Linia o długości 25 km ma stanowić centralne rozwiązanie transportowe dla żołnierzy z tutejszych baz wojskowych i mieszkańców. Otwarcie linii planowane jest na około 2028-2033.

15 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 8 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Jatta i Silwad wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W obozie uchodźców Aqabat Jaber w Jerychu doszło do starć z terrorystami. W wymianie ognia zginęło 2 terrorystów.
    15 sierpnia 2023 r. Magen David Adom uruchomiła cztery nowe opancerzone ambulanse medyczne, które będą obsługiwały okolice Ariel, Efrat i Ofra w Samarii. Dzięki tym unikalnym kuloodpornym pojazdom, zespoły ratunkowe będą mogły bezpiecznie przemieszczać się w tym niebezpiecznym obszarze.
    15 sierpnia 2023 r. grupa terrorystyczna Al-Ijash Battalion działająca w rejonie Dżeninu poinformowała rano, że udało jej się wystrzelić rakietę (typu Qassam 1) w kierunku osady żydowskiej Szaked w północnej Samarii. Izraelscy żołnierze zlokalizowali pozostałości rakiety i wyrzutni. Eksperci wojskowi zajęli się zbadaniem użytych materiałów i ustaleniem źródła ich pochodzenia. Rozpoczęto także pościg za sprawcami ostrzału.

15 sierpnia 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen odwiedził z oficjalną wizytą Paragwaj i spotkał się z prezydentem Santiago Penia. Obaj zgodzili się na otwarcie ambasad w stolicach. Cohen powiedział: "Kontynuujemy wzmacnianie międzynarodowego statusu Jerozolimy jako wiecznej stolicy państwa Izrael. Zaprosiłem prezydenta Paragwaju, Santiago Penię, aby przyjechał w tym roku z prezydencką wizytą do Izraela i zainaugurował otwarcie ambasady Paragwaju w Jerozolimie, stolicy Izraela. Otwarcie ambasady Paragwaju w Jerozolimie i ambasady Izraela w Asuncion wzmocni regionalną i międzynarodową pozycję Izraela oraz ważne więzi między krajami. Będziemy kontynuować i wzmacniać historyczny związek z krajami Ameryki Łacińskiej, które stały po stronie państwa Izrael i narodu żydowskiego."

16 sierpnia 2023 r. rano w Izraelu wylądowała grupa 215 nowych imigrantów żydowskich ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Przelot specjalnym samolotem El Al zorganizowała organizacja Nefesh B'Nefesh, we współpracy z ministerstwem imigracji i absorpcji oraz Agencją Żydowską. Samolotem, który wylądował dziś rano w Izraelu, przyleciały 22 rodziny z 75 dziećmi, 15 samotnych mężczyzn i kobiet oraz 17 emerytów, przy czym najmłodszy z imigrantów ma 4 miesiące, a najstarszy ma 77 lat. W grupie jest 22 lekarzy i ratowników medycznych, oraz 45 młodych mężczyzn i kobiet, którzy w nadchodzących miesiącach rozpoczną służbę w Siłach Obronnych Izraela.
    16 sierpnia 2023 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ostatnich tygodniach dostarczono do Ukrainy leki i sprzęt medyczny o wartości 1 mln dolarów. Dostawy były realizowane poprzez Polskę i zostały zakończone dzisiaj rano. Minister zdrowia Mosze Arbel powiedział: "Jesteśmy dumni z przywileju, jaki przypadł nam w udziale, że mogliśmy pomóc tym, którzy są w niebezpieczeństwie i potrzebują pomocy. Sprzęt i leki, które dostarcza ministerstwo zdrowia pozwalają ratować życie i nieść ulgę narodowi ukraińskiemu."
    16 sierpnia 2023 r. minister aliji i absorpcji Ofir Sofer wyznaczył koordynatora do zbadania dalszej polityki imigracyjnej osób z Etiopii. Ma to związek z walkami w tym kraju oraz z protestami członków etiopskiej społeczności w Izraelu.

16 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W mieście Kalkilija oraz w wioskach Ezaria, Surda, Beit Pajer i Anta wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    16 sierpnia 2023 r. w nocy izraelskie siły specjalne wkroczyły do obozu uchodźców Balata w Nablusie, w środkowej części Samarii. Dzięki informacjom wywiadowczym zajęto laboratorium produkujące materiały wybuchowe, w którym przejęto siedem gotowych do użycia improwizowanych ładunków wybuchowych. W sąsiedztwie wykryto magazyn broni, w którym było osiem gotowych do użycia broni. Ponadto, przy wjeździe do obozu uchodźców wykryto podłożony ładunek wybuchowy, który zneutralizowali saperzy. W trakcie tych działań doszło do arabskich zamieszek, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    16 sierpnia 2023 r. w nocy terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelski posterunek wojskowy przy arabskiej miejscowości Huwara w środkowej części Samarii. Na miejscu znajdowali się żołnierze z Jednostki 636, którzy prowadzili tajne działania operacyjne. Natychmiast odpowiedzieli oni ogniem. Jeden z terrorystów zginął, a drugi ranny został aresztowany. W pojeździe znaleziono karabiny M-16, amunicję, improwizowane ładunki wybuchowe, granaty i sprzęt wojskowy.
    16 sierpnia 2023 r. w nocy grupa wiernych Żydów modliła się w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w środkowej Samarii. Ich przejazd oraz modlitwy zabezpieczali izraelscy żołnierze. Kolumna autobusów napotkała w Nablusie blokady drogowe, a tłum Arabów rzucał kamienie i koktajle Mołotowa. Żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu i umożliwili wiernym Żydom dostęp do grobowca. W starciach zginął 1 Arab.

    16 sierpnia 2023 r. agencja UNHRC poinformowała, że w lipcu b.r. odnotowano 67 769 wyjeżdżających osób ze Strefy Gazy do Izraela. Jest to najwyższy poziom od 19 lat. W liczbie tej znajduje się 17 tys. mieszkańców Strefy Gazy, którzy posiadają zezwolenia na pracę w Izraelu.

16 sierpnia 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen odwiedził z oficjalną wizytą Urugwaj i spotkał się z prezydentem Luis Alberto Lacalle Pou, który ogłosił, że Urugwaj otworzy swoją ambasadę w Jerozolimie.
    16 sierpnia 2023 r. Departament Stanu USA wydał decyzję zatwierdzającą sprzedaż izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3 do Niemiec. System został opracowany i wyprodukowany wspólnie przez Izrael i Stany Zjednoczone, dlatego wymagane było uzyskanie zgody USA. Jest to najbardziej zaawansowanym tego rodzaju systemem obrony powietrznej na świecie. Jest on przeznaczony do przechwytywania pocisków balistycznych poza atmosferą ziemską. Prawdopodobnie podpisanie umowy między Izraelem a Niemcami nastąpi do końca tego roku, a dostawa systemu zostanie ukończono w 2030 r. Wartość kontraktu wyniesie około 4 mld dolarów.

17 sierpnia 2023 r. w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa działały w Dżeninie na północy Samarii, zatrzymując 2 poszukiwane osoby. Podczas tych działań doszło do wymiany ognia z terrorystami. W starciach zginął 1 terrorysta. W operacji przejęto nielegalną broń oraz liczne ładunki wybuchowe. Zneutralizowano komórkę terrorystyczną Islamskiego Dżihadu. Lekko ranny został 1 żołnierz, którego ewakuowano do szpitala.

19 sierpnia 2023 r. - Szabat.
    19 sierpnia 2023 r. wieczorem tysiące Izraelczyków demonstrowało w Tel Awiwie przeciwko rządowi i reformie sądownictwa. Przez pewien czas zablokowana była autostrada Ayalon.

20 sierpnia 2023 r. ministerstwo bezpieczeństwa wewnętrznego przeznaczyło 120 mln szekli na wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców wschodniej Jerozolimy. Dzięki tym środkom zostanie zwiększona ilość funkcjonariuszy policji w dzielnicach we wschodniej Jerozolimie. Projekt zakłada także rozmieszczenie kamer systemu monitoringu w punktach tarcia i na głównych drogach. Równocześnie rząd jednogłośnie zatwierdził pięcioletni plan na lata 2024-2028 zmniejszania dysproporcji społeczno-gospodarczych i rozwoju gospodarczego we Wschodniej Jerozolimie. Plan zakłada inwestycje w wysokości 3,2 mld szekli.
    20 sierpnia 2023 r. rząd zatwierdził program "Masa Doctors", który ma ułatwić integrację 195 nowych lekarzy z diaspory żydowskiej z izraelskim systemem opieki zdrowotnej. Minister zdrowia Mosze Arbel powiedział: "Duży kryzys kadrowy w izraelskim systemie opieki zdrowotnej, który został przedstawiony w raporcie OECD, wymaga skupienia naszych wysiłków na tej kwestii. Ministerstwo zdrowia pod moim kierownictwem inwestuje wiele wysiłku i środków w naprawę tej sytuacji. Nowymi lekarzami wzmocnimy system opieki zdrowotnej. Są to wysokiej jakości profesjonaliści, którzy mają prawo do szabatu, i którzy postanowili związać swój los z losem państwa Izrael. Jest to kolejny ważny krok naprzód, który pomorze nam rozwiązać kryzys." Równocześnie przeznaczono 700 tys. szekli na stypendia dla dobrze zapowiadających się lekarzy.

20 sierpnia 2023 r. przez całą noc izraelskie siły bezpieczeństwa prowadziły rozległe działania w Samarii i Judei, mające na celu ujęcie terrorysty odpowiedzialnego za wczorajszy morderczy atak w Huwara. W trakcie tych działań w wiosce Beitat zatrzymano pojazd, w którym znaleziono karabin M-16 i amunicję. W Hebronie zatrzymano podejrzanego, przy którym znaleziono ukryty nóż. W mieście Tulkarem wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W starciach ranny został 1 Arab.
    20 sierpnia 2023 r. nad ranem izraelscy żołnierze zostali wezwani w rejon skrzyżowania przy osiedlu żydowskim Ma'ale Levona w środkowej części Samarii. Dostrzeżono zamaskowane osoby ukrywające się przy drodze, które rzucały kamieniami w przejeżdżające samochody. Przy próbie zatrzymania doszło do postrzelenia jednej osoby. Okazało się, że byli to żydowscy osadnicy. Poszkodowanego 20-letniego Żyda przewieziono do szpitala w stanie umiarkowanym. Policja wszczęła dochodzenie wyjaśniające zdarzenie.
    20 sierpnia 2023 r. rano na południu kraju uruchomiony został system obrony przeciwrakietowej Iron Dome, który zestrzelił bezzałogowy dron próbujący od strony Strefy Gazy wlecieć nad Izrael. Dron został wystrzelony z obszaru miasta Rafah, na południu strefy. Od momentu wystrzelenia był on obserwowany, nie wleciał nad terytorium Izraela i nie stworzył żadnego zagrożenia.
    20 sierpnia 2023 r. wieczorem Izraelczyk pomyłkowo wjechał samochodem do arabskiej wioski Turmus-Aiya na południu Samarii. Pojazd otoczył tłum Arabów rzucających kamieniami. Gdy kierowca wysiadł, pojazd został podpalony. Do wioski wkroczyli wezwani na pomoc izraelscy żołnierze, którzy ewakuowali niefortunnego kierowcę. Potwierdzono, że pomocy udzieło mu kilku miejscowych Arabów, dzięki czemu odniósł on tylko lekkie obrażenia.

21 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 13 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Kfar Aqab, Kfar Azon i Deir Abu Meshal wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    21 sierpnia 2023 r. Siły Obronne Izraela poinformowały o wzmocnieniu sił bezpieczeństwa w Judei i Samarii. Na ten obszar skierowano dodatkowy batalion piechoty i dwie kompanie policji granicznej. Poinformowano także, że w rejonie arabskiej miejscowości Halhul znaleziono spalony samochód, który był użyty w ataku terrorystycznym przy Hebronie.
    21 sierpnia 2023 r. rano izraelski system obrony przeciwrakietowej Iron Dome zestrzelił bezzałogowy dron nad Strefą Gazy. Poinformowano, że dron nie wleciał nad terytorium Izraela i nie było żadnego zagrożenia.
    21 sierpnia 2023 r. popołudniem kilkuset Arabów demonstrowało przy płocie granicznym w Strefie Gazy. Uczestnicy zamieszek rzucali kamieniami i koktajlami Mołotowa, usiłując uszkodzić ogrodzenie. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało 18 demonstrantów.

21 sierpnia 2023 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem cele położone w rejonie Damaszku w Syrii. Prawdopodobnie celem była dostawa irańskiej broni dla Hezbollahu. Atak koncentrował się w pobliżu lotniska w Damaszku, a także na obszarze El Kiswa. Ranny został 1 syryjski żołnierz.
    21 sierpnia 2023 r. Izrael zdecydował się na zakup nowej rezydencji dla ambasadora Izraela w Waszyngtonie. Nowa rezydencja będzie posiadać 11 pokoi, a także saunę i basen. Koszt zakupu i dostosowania budynku wyniesie 6-8 mln dolarów.
    21 sierpnia 2023 r. izraelska firma Elbit Systems wygrała kontrakt o wartości 55 mln dolarów na dostawę systemów obrony przed dronami do Holandii. W ramach kontraktu, Elbit dostarczy kilka mobilnych i stacjonarnych konfiguracji zunifikowanego systemu ReDrone C-UAS, wraz ze wsparciem logistycznym i pakietem szkoleniowym. Rozwiązanie ReDrone polega na połączeniu różnych systemów wykrywania i blokowania dronów - radaru DAiR o zaawansowanych możliwościach, czujników do wykrywania sygnałów komunikacyjnych (SIGINT) oraz zaawansowanego systemu elektrooptycznego COAPS-L, które razem zapewniają jednolity zintegrowany obraz przestrzeni powietrznej z zaawansowanymi możliwościami przeprowadzania ataków elektronicznych, a wszystko to pod pełną kontrolą dzięki ujednoliconej aplikacji Shob. System ReDrone lokalizuje, identyfikuje, wykrywa, śledzi i neutralizuje wrogie bezzałogowe statki powietrzne w dzień i w nocy, w środowisku miejskim i otwartym terenie, oraz w różnych warunkach pogodowych. Kontrakt będzie realizowany w ciągu czterech lat.

22 sierpnia 2023 r. rano do Izraela przyleciał przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Mark Milley. Spotkał się z wyższymi urzędnikami establishmentu obronnego Izraela i ministrem obrony Joav Gallantem.
    22 sierpnia 2023 r. Siły Obronne Izraela opublikowały rano raport z wnioskami z dochodzenia w sprawie śmierci sierżanta Davida Jehudy Icchaka, który 5 lipca b.r. zginął podczas operacji w obozie dla uchodźców w Dżeninie. Ustalono, że do śmiertelnej strzelaniny doszło podczas wycofywania się z obozu, a po obu stronach byli izraelscy żołnierze. Jedna z grup żołnierzy dostrzegła podejrzaną postać i podejrzane ruchy w jednym z budynków, i ostrzelały ją. W wyniku tego ostrzału zginął Dawid Jehuda Icchak. Przyczyną była błędna identyfikacja. Śledztwo ujawniło luki w wiedzy w czasie rzeczywistym o rozmieszczeniu własnych sił podczas wycofywania się z obozu uchodźców. "Był to trudny i niefortunny incydent, w którym podczas działań operacyjnych pod ostrzałem straciliśmy żołnierza. Jednostka Agoz wraz z jednostką komandosów w odważny i godny podziwu sposób działały w obozie uchodźców w Dżeninie, co zaowocowało sukcesem operacyjnym i rozszerzeniem swobody działania Sił Obronnych Izraela w tym obszarze. Wyciągniemy niezbędne wnioski z tego zdarzenia i wdrożymy je w jednostkach bojowych."
    22 sierpnia 2023 r. popołudniem zebrał się gabinet bezpieczeństwa narodowego. Podjęto szereg decyzji o działaniach antyterrorystycznych, a premier upoważnił ministra obrony do ich realizacji.
    22 sierpnia 2023 r. minister obrony Joav Galant polecił koordynatorowi operacji rządowych na terytoriach gen. Rasanowi Alianowi, anulowanie zezwoleń na pracę i uniemożliwianie wjazdu do Izraela rodzinom terrorystów, którzy przeprowadzili wczorajszy atak przy Hebronie, i którzy zostali aresztowani w nocy przez siły bezpieczeństwa. Poinformowano, że podczas wstępnego przesłuchania przez Szin Bet, dwaj aresztowani w nocy podejrzani, przyznali się do ataku. Aresztowanie miało miejsce w południowej części Hebronu, w ich rodzinnym domu. Gallant wyraził uznanie dla izraelskich sił bezpieczeństwa, obiecując, że terroryści "do końca życia będą gnić w więzieniach. Użyjemy każdego dostępnego nam narzędzia, aby wzmocnić bezpieczeństwo. Będziemy ścigać i dopadniemy naszych wrogów."
    22 sierpnia 2023 r. Ukraina poprosiła Izrael o wsparcie w wysokości 500 mln dolarów w budowie krajowych ośrodków rehabilitacyjnych. Ukraiński plan zakłada utworzenie szeregu klinik i ośrodków rehabilitacyjnych dla weteranów wojennych. Od wybuchu wojny z Rosją w lutym 2022 r., rannych zostało ponad 200 tys. ukraińskich cywilów i żołnierzy, a około 20 tys. przeszło różne amputacje. Ukrainie zależy na pozyskaniu wsparcia Izraela dla tego projektu ze względu na reputację Izraela jako międzynarodowej potęgi w dziedzinie rechabilitacji.

22 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 32 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. Zatrzymano 2 osoby podejrzane o związek z wczorajszym atakiem terrorystycznym przy Hebronie. Przekazano ich Szin Bet w celu dalszego dochodzenia. Przejęto także broń użytą w tym ataku.
    22 sierpnia 2023 r. wieczorem terroryści obrzucili kamieniami izraelski autobus przy arabskiej wiosce Khirbat Al-Nabi Elias w zachodniej Samarii. Autobus został uszkodzony, ale kierowca zdołał dojechać do najbliższego posterunku izraelskiej armii.

22 sierpnia 2023 r. amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że "w najbliższej przyszłości nie oczekuje się żadnych ogłoszeń w sprawie postępów w negocjacjach z Arabią Saudyjską. Nie będę wdawał się w szczegóły rozmów z Saudyjczykami i ich pragnienia posiadania cywilnej technologii nuklearnej, pozostawimy to kanałom dyplomatycznym. Biorąc pod uwagę wszystkie elementy tych dyskusji, to przed nami jeszcze długa droga. Negocjacje obejmą również sprawy techniczne, więc nie spodziewamy się w krótkim czasie żadnych ogłoszeń w tej sprawie."
    22 sierpnia 2023 r. australijskie ministerstwo obrony podpisało kontrakt z izraelską firmą Rafael na dostawę zaawansowanych rakiet przeciwpancernych LR2 Spike dla Australijskich Sił Obronnych. Spike LR2 to zaawansowany pocisk przeciwpancerny piątej generacji opracowany przez firmę Rafael. Kontrakt ma wartość ponad 50 mln dolarów.

23 sierpnia 2023 r. premier Beniamin Netanjahu odbył spotkanie z ministerialnym komitetem ds. gotowości cywilnej na wypadek sytuacji kryzysowych. "Skupiliśmy się głównie na trzęsieniach ziemi. Państwo Izrael leży w miejscu podatnym na katastrofy. Rozmawiamy teraz o dwóch głównych kwestiach: po pierwsze, należy przekazać społeczeństwu ostrzeżenie i instrukcje dotyczące postępowania w przypadku trzęsienia ziemi. W listopadzie zrobimy duże ćwiczenia. Drugą rzeczą jest podjęcie działań zapobiegawczych, poprzez wzmocnienie budynków zlokalizowanych w najbardziej niebezpiecznych miejscach."
    23 sierpnia 2023 r. Izraelczyk Elijahu Dahan, który około rok temu został ciężko ranny w ataku w Jerozolimie, za pośrednictwem organizacji Honnu złożył pozew cywilny przeciwko terroryście na kwotę 10 mln szekli. W maju ubiegłego roku terrorysta został skazany na 15 lat więzienia i zapłatę 250 tys. szekli odszkodowania. Adwokat Haim Bleicher powiedział: "Obywatele Izraela stoją w obliczu niekończącej się terrorystycznej wojny ze strony morderczych terrorystów podżeganych przez Autonomię Palestyńską i przywódców arabskiego islamu. Ci kochający śmierć wysłannicy diabła, postępują brutalnie i bezkrytycznie, aby wszelkimi dostępnymi sposobami skrzywdzić, zamordować i okaleczyć obywateli Izraela. Musimy z nimi walczyć i działać wszelkimi środkami, aby zwyciężył miłujący życie naród Izraela. Elijahu Dahan, który odniósł poważną kontuzję, przeszedł i przechodzi rehabilitację, mając silną wolę życia. Współpracuję z Elijahu, aby terrorysta zapłacił wysoką cenę za swój czyn. To odszkodowanie jest jednym ze sposobów finansowej walki z terroryzmem i jego agentami. Oczekujemy, że sąd zgodzi się na nasze roszczenie i przyzna maksymalne odszkodowanie, stwierdzając, że jest to wystarczająca cena, aby potępić zbrodnie terroryzmu." W październiku 2022 r. Elijahu Dahan został zaatakowany nożem na ulicy Szeszet Haim w Jerozolimie, w pobliżu stacji kolei miejskiej. Terrorysta brutalnie go dźgnął, a Dahan doznał poważnych obrażeń i został przewieziony do szpitala. Od tamtej pory przechodzi rehabilitację.

23 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 19 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Jabba, Kfar Tel, Kfar Azon, Kfar Ezaria i Kfar Halhol wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W wiosce Kfar Tsida doszło do wymiany ognia z terrorystami. Postrzelonego terrorystę aresztowano i udzielono mu pomocy medycznej.
    23 sierpnia 2023 r. w nocy izraelscy żołnierze zmapowali domy terrorystów odpowiedzialnych za ostatni atak przy Hebronie. Domy te przygotowano w ten sposób do wyburzenia. W trakcie tych działań, w Hebronie wybuchły arabskie zamieszki. Demonstranci rzucali kamieniami i bombami zapalającymi w żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.

23 sierpnia 2023 r. libańska gazeta Al-Akhbar napisała, że palestyńskie organizacje zbrojne w Strefie Gazy zwiększają czujność i obawiają się, że Siły Obronne Izraela powrócą do polityki ukierunkowanych zabójstw. Przedstawiciel jednej z tych organizacji powiedział reporterowi libańskiej gazety, że ich reakcja na każde zabójstwo "przekroczy oczekiwania Izraela, który będzie zaskoczony ich charakterem i intensywnością. Taki krok mógłby doprowadzić do poważnej eskalacji - co będzie miało wpływ na różne dziedziny życia w Izraelu". Wczoraj nad Strefą Gazy krążył izraelski samolot wywiadu elektronicznego.

24 sierpnia 2023 r. w rezerwacie przyrody Ein Gedi nad Morzem Martwym rano doszło do osuwiska skalnego, w wyniku czego zginął 5-letni chłopiec, a rannych zostało 9 osób.
    24 sierpnia 2023 r. ministerstwo ochrony środowiska poinformowało, że po dzisiejszym obsunięciu skał, Nahal David i Nahal Ergot będą zamknięte do czasu przeprowadzenia na tym obszarze badań geologicznych.
    24 sierpnia 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen wyjaśnił, że w tym roku Izraelczycy nie będą mieli problemu z odwiedzeniem Umanu w Rosz ha-Szana. "Jestem w stałym kontakcie z moim ukraińskim kolegą ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kolbą, a wyżsi urzędnicy ministerstwa są w kontakcie ze swoimi kolegami w Ukrainie. Oczywiście istnieje ostrzeżenie dotyczące podróży do Ukrainy. Jest to kraj pogrążony w wojnie. Ale pomimo ostrzeżenia o podróżach, w minionym roku do Humania przybyło 30 tys. chasydów. Główna ich droga prowadzi przez Mołdawię i przygotowujemy się na ten ruch."

24 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 19 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Aqraba, El-Power i Azon wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    24 sierpnia 2023 r. rzecznik Hamasu Hazem Kassem powiedział, że prowadzone są rozmowy z mediatorami z Egiptu, Kataru i ONZ w celu uspokojenia napięć w zakresie bezpieczeństwa między Izraelem a Palestyńczykami.

26 sierpnia 2023 r. - Szabat.

26 sierpnia 2023 r. w Ramallah zebrała się Rada Rewolucyjna ruchu al-Fatah, pod przewodnictwem Mahmuda Abbasa. W oświadczeniu opublikowanym na zakończenie spotkania, przywódcy Fatahu stwierdzili, że dążą do zakończenia okupacji Palestyny i ustanowienia niepodległego państwa palestyńskiego w granicach z 4 czerwca 1967 r., ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie, oraz realizację prawa uchodźców do powrotu. Podkreślono także, że "nie będzie państwa w Gazie i nie będzie państwa bez Gazy". Za zgodą Mahmouda Abbasa postanowiono utworzyć Lokalne Komitety Obrony, których zadaniem będzie powstrzymanie "agresji osadników".
    26 sierpnia 2023 r. zastępca dowódcy wojskowego Hamasu, Saleh al-Aaruri powiedział, że polityka izraelskiego rządu i podejmowane przez niego kroki, ostatecznie doprowadzą do totalnej wojny w regionie, w której Izrael zostanie pokonany, a jego strategiczna pozycja ulegnie zasadniczej zmianie na gorsze. "Wszystkie czynniki przemawiają za przyszłym wybuchem wojny totalnej, więc nie ma wątpliwości, że ona rzeczywiście wybuchnie. Wyżsi rangą urzędnicy Hamasu omawiają w zamkniętych pomieszczeniach scenariusze takiej totalnej wojny i zdolności militarne potrzebne do tego konfliktu. Scenariusze wojenne implikują cele ataków dla Hamasu i Hezbollahu. Podczas tej wojny, przestrzeń powietrzna i morska Izraela zostanie zamknięta, a Izraelczykom będzie ciężko żyć bez prądu, wody i komunikacji, gdyż elektrownie zostaną zaatakowane, gospodarka się zatrzyma, a końca kampanii wojskowej nie będzie widać. Izrael zostanie pokonany w bezprecedensowy sposób, narzucona zostanie mu nowa rzeczywistość, światowy podejście do niego ulegnie zmianie, a pewność siebie Izraela zostanie nadszarpnięta."

26 sierpnia 2023 r. amerykański korpus piechoty morskiej opublikował zapowiedź zakupu trzech baterii systemu Iron Dome od izraelskiego koncernu Rafael Advanced Defense Systems. Trzy baterie to 44 wyrzutnie i 1840 rakiet przechwytujących Tamir.

27 sierpnia 2023 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Stoimy w obliczu fali terroryzmu, zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. To nie są łatwe dni, są to trudne dni dni. Musimy połączyć siły w obliczu terroryzmu, wobec przestępczości w społeczeństwie arabskim, w obliczu zewnętrznych i wewnętrznych zagrożeń organizowanych głównie przez Iran. Będziemy działać razem i przezwyciężymy ten problem."
    27 sierpnia 2023 r. Centralne Biuro Statystyczne podało, że w 2022 r. do Izraela przybyło 74 714 imigrantów - to rekordowa liczba imigrantów od początku XXI w. Najwięcej imigrantów przybyło z Rosji (60,9%), Ukrainy (19,6%), Stanów Zjednoczonych (4%), Białorusi (3%) i Francji (3%). Szacuje się, że Izrael może znajdować się na początku kolejnej fali imigracji z krajów byłego ZSRR, głównie z Rosji i Ukrainy, co jest wynikiem wojny w Ukrainie.
    27 sierpnia 2023 r. prezes izraelskiego koncernu Rafael Advanced Defense Systems, Juval Steinitz powiedział: "Za rok Izrael będzie pierwszym krajem, który będzie miał częściową ochronę laserową. Za dwa lata może istnieć pełna ochrona przed rakietami, pociskami lub czymkolwiek innym. To ochroni nas zarówno na południu, jak i na północy."

27 sierpnia 2023 r. tymczasowy premier Libii Abd al-Hamid Dabeiba ogłosił wieczorem, że zawiesza w obowiązkach minister spraw zagranicznych Najla Almankoush, po tym jak ujawniono, że w minionym tygodniu odbyła we Włoszech tajne spotkanie z izraelskim ministrem spraw zagranicznych Eli Cohenem. Libijskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało wyjaśnienie, w którym stwierdziło, że spotkanie z ministrem Cohenem miało charakter "nieformalny i niezaplanowany" i odbyło się w ramach szerszego spotkania z ministrem spraw zagranicznych Włoch w Rzymie. Podczas spotkania ministrowie rozmawiali o historycznych powiązaniach między narodami, dziedzictwie libijskich Żydów oraz możliwościach współpracy obu krajów i izraelskiej pomocy w kwestiach humanitarnych, rolnictwie i gospodarce wodnej. Libijski parlament zwołał nadzwyczajne posiedzenie w tej sprawie, a w całym kraju odbyły się demonstracje przeciwko kontaktom z Izraelem.

28 sierpnia 2023 r. rano w rejonie Hajfy spadł deszcz, a na morzu dostrzeżono trąbę wodną (odmiana trąby powietrznej).
    28 sierpnia 2023 r. rano morze wyrzuciło na plażę ciało martwego wieloryba. Stwierdzono, że był to 10-metrowej długości wieloryb grenlandzki. Doszło do tego na plaży rezerwatu przyrody Szaron Beach przy kibucu Ga’asz, na północ od Tel Awiwu.
    28 sierpnia 2023 r. premier Benjamin Netanjahu utworzył zespół ekspertów, który ma rozstrzygnąć spór pomiędzy resortami finansów i energetyki dotyczący ekspansji eksportu gazu z Izraela, głównie do Egiptu. Minister energetyki Izrael Katz opowiada się za zwiększeniem eksportu, podczas gdy wyżsi urzędnicy w ministerstwie finansów sprzeciwiają się temu, argumentując, że w dłuższej perspektywie izraelskiemu społeczeństwu nie pozostanie wystarczających rezerw gazu.

28 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 16 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Beitat, Abu Dis i Latach, oraz w mieście Betlejem wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    28 sierpnia 2023 r. w nocy oddział terrorystów otworzył ogień z przejeżdżającego pojazdu i rzucił ładunki wybuchowe w izraelski punkt kontrolny Dotan w pobliżu Dżeninu, na północy Samarii. W pobliżu tego miejsca izraelscy żołnierze wyczekiwali w ukryciu w zasadce. Po identyfikacji nadjeżdżającego pojazdu, jako należącego do sprawców ataku, żołnierze podjęli próbę zatrzymania i otworzyli ogień. Jeden z terrorystów zginął, a dwóch zostało rannych. Ponadto izraelscy żołnierze wkroczyli do wioski Romana, położonej na zachód od Dżeninu. W wyniku wymiany ognia ranny został 1 terrorysta.
    28 sierpnia 2023 r. palestyński premier Mohammad Isztia wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia niezbędnych kroków w celu położenia kresu "zbrodniom apartheidu" popełnionym przez Izrael przeciwko narodowi palestyńskiemu. Isztia powiedział, że "rasistowski reżim apartheidu" Izraela uchwalił między innymi ustawę o obywatelstwie, a społeczność międzynarodowa powinna wsłuchać się w słowa ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben Gwira i zrozumieć, że "rasistowskie idee" dominują wśród tych, którzy obecnie stoją na czele rządu w Izraelu. "Rasistowskie działania Ben Gwira i wszystkich innych elementów izraelskiego rządu oraz podległych mu milicji, które przyjmują koncepcję zabijania, palenia, wymazywania istnienia arabskiego i ludobójstwa, wystarczą, aby świat przestał utrzymywać kontakty z tym rządem, aby potępić jego działania, wprowadzić w życie międzynarodowe prawo wzywające do bojkotu tego rządu i zapewnić ochronę narodowi palestyńskiemu przed zbrodniami. Izrael twierdzi, że Żydzi byli właścicielami domów w Palestynie w okresie przed 1948 rokiem, a co z tysiącami domów, które były własnością Palestyńczyków i istnieją do dziś?"

28 sierpnia 2023 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy rejon lotniska w Aleppo na północy Syrii. Uszkodzony został pas startowy lotniska. Prawdopodobnie atak miał na celu uniemożliwienie transferu irańskiej broni.
    28 sierpnia 2023 r. minister obrony Joav Galant spotkał się wieczorem z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Galant powiedział: "Ryzyko eskalacji na północnej granicy Izraela wzrasta w następstwie rażącego naruszania suwerenności Libanu. Iran popycha Hezbollah do działania. ONZ musi zachować ostrożność i zachować zdolność do niezależnego działania międzynarodowych sił w południowym Libanie."

29 sierpnia 2023 r. premier Benjamin Netanjahu polecił ministerstwom zatwierdzanie z nim wszystkich przyszłych tajnych spotkań dyplomatycznych. Nowa dyrektywa jest efektem fiaska wysiłku dyplomatycznego, jaki nastąpił po spotkaniu ministra spraw zagranicznych Eli Cohena z jego libijskim odpowiednikiem. Ujawnienie tajnego spotkania doprowadziło do usunięcia z urzędu libijskiego ministra, który musiał uciec z Libii do Turcji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Cała afera zaszkodziła także wysiłkom Stanów Zjednoczonych na rzecz poprawy stosunków Izraela z arabskimi państwami.
    29 sierpnia 2023 r. szef agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet Ronan Bar ostrzegł przed poważnym kryzysem więziennym, w jakim znalazły się służby bezpieczeństwa z powodu braku miejsc w więzieniach, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc dla więźniów bezpieczeństwa, co szkodzi zakresowi prowadzonych działań prewencyjnych i aresztowań przeprowadzanych w cieniu fali ataków w Judei i Samarii. Począwszy od 1 września miało nastąpić administracyjne zwolnienie więźniów z wyrokami pozbawienia wolności do 3 lat za stosunkowo "drobne" przestępstwa. Ten trudny krok miano podjąć ze względu na problem przeludnienia w zakładach karnych, ale zablokował go minister bezpieczeństwa wewnętrznego Ben Gwir. Są to między innymi terroryści, którzy rzucali kamieniami i koktajlami Mołotowa, ale nie spowodowali obrażeń ciała, a Szin Bet domaga się ich wcześniejszego zwolnienia, aby zmniejszyć przepełnienie więzień.
    29 sierpnia 2023 r. popołudniem w Izraelu wylądował samolot zastępczy linii Air Seychelles z Izraelczykami, którzy utknęli w Arabii Saudyjskiej. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Naprawdę doceniam ciepłe podejście władz Arabii Saudyjskiej do izraelskich pasażerów, których samolot miał kłopoty i musiał awaryjnie lądować w Dżuddzie. Cieszę się, że wszyscy wracają do domu."

29 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 24 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. W mieście Ramallah oraz wioskach Beit Sira, Beit Rima i Beit Omer wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    29 sierpnia 2023 r. spółka Electra Afikim wprowadziła do eksploatacji w Samarii jedenaście nowych opancerzonych autobusów, które zapewnią pasażerom bezpieczeństwo w przypadku ostrzału lub obrzucaniu kamieniami. Zakup autobusów kosztował 6 mln szekli.
    29 sierpnia 2023 r. rano Arabowie zaatakowali żydowskich pasterzy między osiedlami żydowskimi Ma'ale Michmesh i Ramonim w południowej części Samarii. Rannych zostało 4 osadników, których ewakuowano do szpitala.

29 sierpnia 2023 r. w nocy samolot linii lotniczych Air Seychelles, lecący z Seszeli do Izraela, musiał z powodu usterki technicznej wylądować na lotnisku w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej. Na pokładzie samolotu znajdowało się 128 Izraelczyków. Samolot wylądował bezpiecznie, a wszyscy pasażerowie spędzili noc w hotelu w terminalu na lotnisku. Ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że sprawą zajmuje się departament ds. Izraelczyków za granicą w ministerstwie we współpracy z odpowiednimi izraelskimi agencjami. Wiadomo, że poproszono o pomoc Stany Zjednoczone. Linia lotnicza zapewniła samolot zastępczy, który wystartował z Dubaju do Dżudda. Powrót został zaplanowany na popołudnie.

30 sierpnia 2023 r. w nocy duże siły policji granicznej wkroczyły do arabskiej dzielnicy Isawija we wschodniej Jerozolimie. Zatrzymano 7 podejrzanych, względem których są liczne zarzuty o ataki z użyciem kamieni i koktajli Mołotowa.
    30 sierpnia 2023 r. ministerstwo turystyki zwołało forum w sprawie serii przypadków prześladowań chrześcijan na Starym Mieście w Jerozolimie. Dyrektor generalny ministerstwa turystyki Danny Shahar powiedział: "Każdy turysta, który przyjeżdża do Izraela, staje się naszym ambasadorem i dlatego jesteśmy zaangażowani w zapewnianie im wyjątkowych wrażeń o najwyższej jakości. Tylko współpracując i łącząc siły będziemy w stanie wykorzenić bezprawne i brzydkie zjawiska skierowane przeciwko turystom." Minister turystyki Haim Katz podkreślił: "Państwo Izrael zapewnia każdemu wolność wyznania i kultu. Zdecydowanie potępiam wyrządzanie jakiejkolwiek krzywdy turystom lub chrześcijańskim symbolom religijnym. Jest to nikczemne zjawisko, sprzeczne z wartościami judaizmu, którego podstawową zasadą jest miłować bliźniego jak siebie samego."
    30 sierpnia 2023 r. nieznani sprawcy oddali strzały do szkoły w arabskiej dzielnicy Kfar Aqab we wschodniej części Jerozolimy. Szkoła odeszła od jordańsko-palestyńskiego programu nauczania i przyjęła program izraelski, który umożliwia dzieciom zdanie izraelskiego egzaminu maturalnego i kontynuowanie nauki na wyższych uczelniach w Izraelu. Z tego powodu na ścianach szkoły wymalowano napis: "Nie wolno rozpoczynać roku szkolnego" z podpisem organizacji Brygad Męczenników Al-Aksa z frakcji al-Fatah. Izraelska policja wszczęła dochodzenie, gdyż dzielnica jest położona w strefie C w Autonomii Palestyńskiej i odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na Izraelu. Dzielnica leży na północ od punktu kontrolnego Qalandia i jest oddzielona od Izraela barierą bezpieczeństwa. Jej mieszkańcy potrzebują zezwoleń na wjazd do Izraela.
    30 sierpnia 2023 r. wieczorem terrorysta zaatakował nożem osoby stojące na przystanku tramwajowym przy ulicy Shebti Israel w Jerozolimie. Średnio ranny został 25-letni Izraelczyk. Będący na miejscu policjanci zastrzelili napastnika. Terrorystę zidentyfikowano jako 14-letniego mieszkańcę wschodniej części Jerozolimy.

30 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 16 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Kfar Kedom, Beit Rima i Abu Dis wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W Tulkarem doszło do wymiany ognia z terrorystami.
    30 sierpnia 2023 r. rano terrorysta usiłował staranować samochodem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy osiedlu żydowskim Beit Hagai, położonym na południe od Hebronu w Judei. Lekko ranny został 1 żołnierz, a pozostali zastrzelili napastnika. Na punkcie kontrolnym byli żołnierze z 603 Batalionu wsparcia inżynieryjnego 7 Brygady Pancernej.
    30 sierpnia 2023 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły operację w mieście Tulkarem w zachodniej części Samarii. W mieście usunięto zapory uliczne, które wystawiono, aby utrudnić działania izraelskich sił bezpieczeństwa. W trakcie tych działań doszło do arabskich zamieszek, w których palestyńscy policjanci zastrzelili 1 Araba.
    30 sierpnia 2023 r. popołudniem izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Karma, położonej niedaleko Hebronu w Judei. Przeszukano dom terrorysty Mahmuda Abu Szejka, który rano przeprowadził atak terrorystyczny przy osiedlu żydowskim Beit Hagai.

30 sierpnia 2023 r. Autonomia Palestyńska przekazała Arabii Saudyjskiej listę propozycji ustępstw, jakie Izrael musiałby poczynić wobec Palestyńczyków w zamian za normalizację stosunków z Arabią Saudyjską. Palestyńczycy zażądali m.in. przekazania części Strefy C w Judei i Samarii pod cywilną kontrolę Autonomii Palestyńskiej, oficjalnego ponownego otwarcia konsulatu Stanów Zjednoczonych we wschodniej Jerozolimie, który działał dla ludności arabskiej przed utworzeniem ambasady w mieście, oraz wznowienia wysiłków w celu ustanowienia państwa palestyńskiego.

31 sierpnia 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 17 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Halchol i Beitonia wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    31 sierpnia 2023 r. w nocy grupa wiernych Żydów modliła się w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w środkowej części Samarii. Ich przejazd oraz modlitwy zabezpieczali izraelscy żołnierze. W pewnym momencie terroryści rzucili ładunek wybuchowy w jeden z pojazdów wojskowych. Rannych zostało 4 żołnierzy, których ewakuowano do szpitala. Do ataku przyznał się Batalion Dżenin Islamskiego Dżihadu. W Nablusie doszło także do gwałtownych arabskich zamieszek. Arabowie rzucali kamieniami i koktajlami Mołotowa w żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało 39 Arabów.
    31 sierpnia 2023 r. rano terrorysta staranował ciężarówką kilkoro Izraelczyków stojących przy punkcie kontrolnym Maccabim na drodze 443 w południowo zachodniej części Samarii. Rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy, w tym dwoje w stanie krytycznym. Terrorysta odjechał z miejsca ataku, został jednak odnaleziony i zastrzelony na pobliskim punkcie kontrolnym Hasmonaim. Jeden z rannych zmarł w szpitalu od odniesionych obrażeń.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: wrzesień-październik 2023 r.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2023 by Gedeon