WRZESIEŃ -  PAŹDZIERNIK  2023 r.



  -  HISTORIA
  - maj-sierpień 2023 r.
 - wrzesień-październik 2023 r.
  - Operacja "Żelazne Miecze"





 

1 września 2023 r. w Izraelu rozpoczął się nowy rok szkolny. Do przedszkoli i szkół wróciło po wakacjach ponad 1 mln 700 tys. uczniów. Prezydent Icchak Herzog wraz z żoną otworzyli rok szkolny w podstawowej szkole artystycznej w mieście Jokneam.

1 września 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Aqaba wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    1 września 2023 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do obozu uchodźców Dajr Ammar w południowej części Samarii, gdzie przeszukali dom terrorysty odpowiedzialnego za wczorajszy atak terrorystyczny na punkcie kontrolnym Maccabim. Dom został zmapowany i przygotowany do wyburzenia. W trakcie tych działań wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    1 września 2023 r. popołudniem kilkuset Arabów demonstrowało przy płocie granicznym w Strefie Gazy. Podpalono opony oraz rzucano kamieniami i koktajlami Mołotowa, usiłując uszkodzić ogrodzenie. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało co najmniej 3 demonstrantów.

2 września 2023 r. - Szabat.
    2 września 2023 r. popołudniem w Tel Awiwie wybuchły gwałtowne zamieszki i starcia między przeciwnikami reżimu w Erytrei a jego zwolennikami. Rannych zostało 135 osób, w tym 49 policjantów. Policja zatrzymała 39 uczestników zajść.
    2 września 2023 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu zapowiedział zwołanie ministerialnej grupy zadaniowej, która zajmie się sobotnimi zamieszkami w Tel Awiwie, w których uczestniczyły osoby z Erytrei ubiegające się o azyl w Izraelu. Grupa zadaniowa rozważy podjęcie kroków przeciwko uczestnikom zamieszek, w tym deportację z Izraela. Są to nielegalni imigranci, nie będący Żydami.

3 września 2023 r. na wniosek ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben Gwira oraz za zgodą ministerstwa spraw wewnętrznych i prokuratury, policja otrzymała zgodę na wdrożenie procedury aresztu administracyjnego względem zatrzymanych uczestników wczorajszych zamieszek w Tel Awiwie. Minister Ben Gwir zażądał, aby policja zatrzymała w ten sposób większą liczbę uczestników zamieszek. Ponadto rząd postanowił, że zbada możliwość anulowania wiz pracowniczych dla osób przebywających w Izraelu nielegalnie.
    3 września 2023 r. premier Beniamin Netanjahu powołał specjalny zespół ministerialny, aby zbadał sposób postępowania z nielegalnymi imigrantami z Afryki, którzy brali udział we wczorajszych zamieszkach w południowym Tel Awiwie. "Żądamy podjęcia zdecydowanych kroków wobec uczestników tych zamieszek, w tym natychmiastowej deportacji osób, które brały w nich udział."
    3 września 2023 r. ministerstwo obrony rozpoczęło procedurę pozyskania od rządu Stanów Zjednoczonych 25 myśliwców wielozadaniowych piątej generacji F-35 w ramach umowy obejmującej wsparcie militarne Izraela. Po sfinalizowaniu transakcji, Izrael będzie posiadał flotę 75 myśliwców F-35. Dostawy nowych samolotów rozpoczną się w 2027 r. w tempie trzech samolotów rocznie.
    3 września 2023 r. minister energii i infrastruktury Israel Katz rozmawiał telefonicznie z egipskim ministrem ds. ropy naftowej, nowym tureckim ministrem energetyki i specjalnym wysłannikiem USA ds. rozszerzenia Porozumień Abrahamowych, Danem Shapiro. Rozmowy dotyczyły współpracy gospodarczej, w szczególności możliwości rozszerzenia rynków zbytu dla izraelskiego gazu ziemnego. Po rozmowie, turecki minister energetyki powiedział: "Odbyłem owocną rozmowę telefoniczną z Israelem Katzem. Omówiliśmy możliwości współpracy dwustronnej i regionalnej w dziedzinie energii, w tym gazu ziemnego. Na zaproszenie ministra odwiedzę Izrael."

3 września 2023 r. w nocy izraelscy żołnierze aresztowali terrorystę, który około tydzień temu rzucił bombę przy grobowcu Racheli w Betlejem. Podejrzany to 20-letni mieszkaniec obozu uchodźców Al-Aida. Podczas przeszukania jego domu zabezpieczono granat ogłuszający oraz amunicję.
    3 września 2023 r. wieczorem terroryści obrzucili kamieniami dwa izraelskie autobusy na obwodnicy arabskiej wioski Nabi Elias w zachodniej części Samarii. Oba pojazdy zostały uszkodzone, a jeden z kierowców został lekko ranny odłamkami szyby.

3 września 2023 r. popołudniem premier Benjamin Netanjahu udał się z oficjalną wizytą na Cypr, gdzie ma odbyć się trójstronny szczyt Izraela, Cypru i Grecji. Wieczorem premier spotkał się z prezydentem Cypru Nicos Christodoulidisem. Po spotkaniu Netanjahu powiedział: "Omówiliśmy kwestię budowy kabla energetycznego, który połączyłby Cypr z Grecją i Europą kontynentalną, oraz z Cypru do Izraela, a być może także do innych krajów na wschodzie. Omówiliśmy także kilka opcji współpracy w dziedzinie gazu ziemnego."
    3 września 2023 r. egipska gazeta Al-Arabi Al-Jadeed napisała, że w ostatnim czasie administracja Stanów Zjednoczonych była mocno zaangażowana w rozmowy z szeregiem regionalnych ugrupowań, aby zapobiec w najbliższej przyszłości wybuchowi konfliktu na Bliskim Wschodzie. Amerykanie starali się nakłonić Egipt, aby wywrzeć presję na Hamas i Islamski Dżihad, aby wstrzymały obecną falę terroru. W odpowiedzi Egipt miał podobno zażądać, aby Izrael odstąpił od polityki eliminowania przywódców organizacji terrorystycznych. Odrębne rozmowy dotyczyły Libanu.
    3 września 2023 r. w Bejrucie (Liban) odbyło się trójstronne spotkanie przywódców Hezbollahu, Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Rzecznik Hamasu, Hazem Kassem powiedział: "Spotkanie miało na celu wyrażenie głębokości koordynacji i konsultacji pomiędzy organizacjami ruchu oporu w regionie, w kontekście izraelskiej groźby wyeliminowania ich przywódców. Ponadto w kontekście eskalacji na Zachodnim Brzegu, dla Izraela musi być jasne, że stoi w obliczu zjednoczonej osi oporu, która może podważyć jego kalkulacje i sformułować wspólne stanowisko, jeśli ten popełni głupie działania przeciwko naszemu narodowi i jego świętym miejscom."
    3 września 2023 r. wieczorem minister spraw zagranicznych Eli Cohen udał się z oficjalną wizytą do Bahrajnu. Na lotnisku w Manamie przywitał go jego odpowiednik z Bahrajnu, Abdul Latif bin Raszid Al-Zajani. W skład izraelskiej delegacji weszli przedstawiciele polityki i gospodarki Izraela. Cohen oficjalnie zainauguruje stałą ambasadę Izraela w Manamie i podpisze szereg protokołów ustaleń między Izraelem a Bahrajnem.

4 września 2023 r. ministerstwo zdrowia ostrzegło, że w nadchodzących dniach w Izraelu spodziewana jest fala ekstremalnych upałów. Wezwano społeczeństwo, a w szczególności osoby starsze i pacjentów z chorobami przewlekłymi, do zachowania ostrożności i unikania w miarę możliwości wystawiania się na ciepło i słońce, unikania niepotrzebnego wysiłku fizycznego, dbania o picie wody oraz przebywanie w miarę możliwości w klimatyzowanych pomieszczeniach.
    4 września 2023 r. rano premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Nikozji z prezydentem Cypru Nikosem Christodoulidis. Następnie odbyło się spotkanie z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem.
    4 września 2023 r. minister obrony Joav Gallant rozmawiał telefonicznie z niemieckim ministrem obrony Borisem Pistoriusem, któremu podziękował za zaufanie Niemiec dla izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3. Gallant podkreślił także ważność zacieśniania więzi współpracy w zakresie bezpieczeństwa między oboma państwami. Obaj ministrowie obrony rozmawiali także o destabilizujących działaniach Iranu na Bliskim Wschodzie.
    4 września 2023 r. minister gospodarki Nir Barkat spotkał się w Tel Awiwie ze swoim japońskim odpowiednikiem Jasutoszi Niszimurą, który przybył do Izraela w towarzystwie delegacji biznesowej składającej się z przedstawicieli 80 japońskich firm. Obaj podpisali dokument porozumienia między Izraelem a Japonią w sprawie gospodarki i innowacji. Barkat powiedział: "Celem jest wzmocnienie relacji i powiązań między Izraelem a Japonią. Mamy ogromny potencjał do wykorzystania i w tym celu współpracuję z japońskim ministrem gospodarki."
    4 września 2023 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że średnie wynagrodzenie pracowników w czerwcu 2023 r. wyniosło 13 267 szekli, co oznacza wzrost o 6% w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku. Płaca realna (pomniejszona o wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich) wzrosła o 1,8%. W czerwcu 2023 r. liczba miejsc pracy wyniosła 4,062 mln, co oznacza wzrost o 1,5% w porównaniu z czerwcem 2022 r. i 1% w porównaniu z majem br. Odsetek pracowników zatrudnionych w branżach, w których przeciętne wynagrodzenie jest niższe od przeciętnego wynagrodzenia ogólnego, wynosi 66,5%. Branżą, w której pracownicy zarabiają najwięcej, są badania naukowe i rozwój high-tech, gdzie średnia płaca wynosi 31 772 szekli. W programowaniu i doradztwie w zakresie komputerów wynagrodzenie wynosi 30 587 szekli, w produkcji komputerów, przyrządów elektronicznych i optycznych przeciętne wynagrodzenie wynosi 29 521 szekli, ogółem w high-tech przeciętne wynagrodzenie wynosi 29 480 szekli.

4 września 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 16 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Kfar Kobar i Kfar Tamon wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Odrębną operację przeprowadzono w obozie uchodźców w Dżeninie, gdzie zatrzymano 3 poszukiwanych terrorystów, którzy odpowiadają za szereg ostatnich ataków. Podczas starć w Dżeninie rannych zostało 5 Arabów. Terroryści zdołali zestrzelić izraelski bezzałogowy dron.
    4 września 2023 r. rano Hamas wystrzelił dwie rakiety z północnej części Strefy Gazy w kierunku Morza Śródziemnego. Prawdopodobnie były to testy rakiet.

4 września 2023 r. rano minister spraw zagranicznych Eli Cohen odwiedził bazę 5. Floty USA w Bahrajnie oraz spotkał się z wiceadmirałem Bradem Cooperem i ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Bahrajnie Stevem Bondim. Rozmowa dotyczyła współpracy na rzecz utrzymania bezpieczeństwa w regionie.
    4 września 2023 r. popołudniem minister spraw zagranicznych Eli Cohen spotkał się księciem koronnym Bahrajnu, księciem Salmanem Bin Hamadem Al-Kalifem. Omówiono regionalne wyzwania bezpieczeństwa oraz perspektywy współpracy w ramach Porozumień Abrahamowych. Następnie odbyła się uroczystość otwarcia ambasady Izraela w Bahrajnie. Cohen powiedział: "Państwo Izrael pracuje nad poszerzeniem kręgu pokoju. Mamy nadzieję, że w nadchodzącym roku więcej krajów przyłączy się do Porozumień Abrahamowych. Nie ma wątpliwości, że zmieniły one oblicze Bliskiego Wschodu, a przyłączenie się większej liczby krajów może przyczynić się do wprowadzenia zmian oraz osiągnięcia większej stabilności i dobrobytu dla krajów regionu."
    4 września 2023 r. prezydent Isaac Herzog spotkał się w Bratysławie z prezydent Słowacji Zuzaną Caputovą. Rozmowy dotyczyły rozszerzenia współpracy w zakresie nauki, technologii i innowacji.

5 września 2023 r. policja poinformowała, że 53 Erytrejczyków zostało przekazanych do aresztu administracyjnego w więzieniu Givon. Wszyscy mają zarzuty uczestnictwa w zamieszkach w Tel Awiwie.
    5 września 2023 r. od rana w całym Izraelu rozpoczął się strajk generalny arabskiego sektora społeczeństwa, który jest protestem przeciwko wysokiemu poziomowi przestępczości i braku odpowiednich środków ze strony izraelskich władz. Według organizacji Abraham Initiatives, od początku 2023 r. w Izraelu w wyniku aktów przestępczości zginęło około 167 Arabów (w tym samym okresie ubiegłego roku zginęło 75 Arabów). Podczas strajku uczniowie będą mieli skrócone zajęcia szkolne, aby mogli udać się na protesty. Oficjalny plakat strajku przedstawia zakrwawioną rękę i napisy: "Izrael jest patronem gangów" oraz "Życie i bezpieczeństwo to nasze prawa, jesteśmy właścicielami kraju". Organizatorzy wezwali arabskich obywateli, aby przyłączyli się do strajku "w świetle ciągłego, szalejącego cyklu przestępczości i przemocy w społeczeństwie arabskim oraz ujawnionej zmowy oficjalnego rządu, mającej na celu utopienie naszej części społeczeństwa w terrorze i krwi. Nasz strajk musi odzwierciedlać zbiorowe stanowisko narodu wobec trwającej przestępczości i wsparcie rządu dla niej, aby powstrzymać to, co się dzieje i zapewnić bezpieczne życie i lepszą przyszłość naszym dzieciom i następnym pokoleniom."
    5 września 2023 r. ministerstwo finansów przedstawiło plan odzyskanie długów należnych Israel Electric Corporation za energię elektryczną dostarczaną do Autonomii Palestyńskiej. Chodzi o kwotę 2 mld szekli. Problem jest konsekwencją ustaleń Porozumień z Oslo, które pozwalają Izraelowi na odliczenie długów Autonomii Palestyńskiej od funduszy przekazywanych Autonomii. Takie odliczenie wymaga podpisu ministra finansów i może być dokonane jedynie w przypadku korporacji znajdujących się pod bezpośrednią kontrolą Autonomii Palestyńskiej. Jednakże podmiotem kupującym energię elektryczną od IEC i dostarczającym ją Arabom w Autonomii Palestyńskiej jest spółka Hami, która nie ma bezpośredniego połączenia z Autonomią Palestyńską. Jednakże ministerstwo finansów znalazło bezpośrednie powiązanie między Hamim a Autonomią Palestyńską po tym, jak udowodniono, że 19% akcjonariuszy to władze lokalne Autonomii (60% to rodziny arabskie z mniej niż jednym procentem udziałów), a siedmiu z 18 członków dyrekcji to członkowie reprezentujący władze miejskie w Autonomii. Tym samym po raz pierwszy minister finansów podpisał za pośrednictwem spółki Hami zarządzenie dotyczące odliczenia Autonomii Palestyńskiej zaległych rachunków za prąd. Oznacza to, że Israel Electric Corporation będzie mogła odzyskiwać 20-30 mln szekli miesięcznie.
    5 września 2023 r. sąd okręgowy w Jerozolimie orzekł, że Arab, który 9 lat temu napadł na dwóch młodych Żydów w Jerozolimie i zranił ich, zapłaci poszkodowanym odszkodowanie w wysokości 525 tys. szekli. Do zdarzenia doszło 3 czerwca 2014 r. Po ataku Arab został aresztowany i skazany na 20 miesięcy więzienia.
    5 września 2023 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu i minister spraw zagranicznych Eli Cohen wzięli udział w ceremonii otwarcia ambasady Papui-Nowej Gwinei w Jerozolimie. Jest to piąta ambasada otworzona w stolicy Izraela. W uroczystości uczestniczył premier Papui-Nowej Gwinei, James Marapa.

5 września 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 19 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Noor al-Schams zneutralizowano gotowe do użycia ładunki wybuchowe. Podczas tych działań doszło do gwałtownych arabskich zamieszek, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    5 września 2023 r. popołudniem terrorysta otworzył ogień na terenie restauracji "Zipora Meeting" w pobliżu węzła Argaman w Dolinie Jordanu. Nikt nie odniósł obrażeń, a napastnik uciekł. Izraelskie siły bezpieczeństwa natychmiast ruszyły w pościg za terrorystą, który uciekł w kierunku arabskiej wioski Zebidat. Podczas próby jego zatrzymania, terrorysta otworzył ogień, a żołnierze odpowiedzieli zabijając napastnika. W strzelaninie lekko ranny został 1 żołnierz.
    5 września 2023 r. wieczorem kilkudziesięciu Arabów wszczęło zamieszki przy ogrodzeniu granicznym w Strefie Gazy. Uczestnicy zamieszek rzucali kamieniami i koktajlami Mołotowa. Zdetonowano także ładunek wybuchowy, usiłując uszkodzić płot graniczny. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.

5 września 2023 r. prezydent Isaac Herzog przybył z oficjalną wizytą do Austrii i w Wiedniu spotkał się z austriackim prezydentem Alexandrem Van der Bellen. Rozmowa dotyczyła współpracy między krajami. Następnie obaj prezydenci złożyli wieńce pod pomnikiem ofiar Holokaustu. Popołudniem prezydent spotkał się z kanclerzem Austrii, Karlem Nehammerem, który powiedział: "Izrael jest naszym ważnym partnerem i przyjacielem. Nasze kontakty zostały w zeszłym roku wzmocnione przez zawarcie umowy o strategicznym partnerstwie. Na dzisiejszym spotkaniu rozmawialiśmy nie tylko o współpracy dwustronnej, ale także o walce z antysemityzmem."
    5 września 2023 r. przewodniczący Knesetu Amir Ohana odwiedził Gruzję i wziął udział w uroczystości otwarcia centrum badawczo-rozwojowego technologii szklarni hydroponicznych. Ohana powiedział: "Izrael inwestował i nadal będzie inwestować w Gruzji za pośrednictwem izraelskiego programu współpracy międzynarodowej Mashav, dzieląc się wiedzą z naszymi kolegami i przyjaciółmi tutaj w Gruzji." Technologie upraw hydroponicznych to innowacyjna metoda upraw roślin bez gleby.
    5 września 2023 r. wydawana w Wielkiej Brytanii arabska gazeta Al-Arabi Al-Jadeed napisała, że zastępca sekretarza stanu USA ds. terytoriów palestyńskich Barbara Leaf zażądała od Palestyńczyków, aby nie stawiali Arabii Saudyjskiej żadnych warunków w sprawie porozumienia o normalizacji stosunków z Izraelem. Leaf miała dać do zrozumienia palestyńskim przywódcom, że Stany Zjednoczone są zainteresowane normalizacją stosunków między Izraelem a Arabią Saudyjską, bez ponoszenia jakiejkolwiek ceny politycznej związanej z Palestyńczykami. Autonomia Palestyńska zobowiązała się nie krytykować publicznie żadnego potencjalnego porozumienia normalizacyjnego z Izraelem, aby uniknąć zawstydzenia Arabii Saudyjskiej. W zamian Palestyńczycy mają otrzymać "hojny pakiet finansowy, który wyprowadzi gospodarkę palestyńską z obecnego stanu".

6 września 2023 r. ministerstwo turystyki poinformowało, że w sierpniu do Izraela przyjechało 234 tys. turystów, co oznacza wzrost o 21% w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku i spadek o 7% w porównaniu z sierpniem 2019 r., który był rekordowym rokiem dla turystyki w Izraelu. Minister turystyki Haim Katz powiedział: "Liczby dotyczące wjazdu do Izraela pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze do ponownego bicia rekordów. Stany Zjednoczone to nasz największy i wiodący rynek."
    6 września 2023 r. ministerstwo gospodarki zatwierdziło budowę nowej fabryki chipów amerykańskiej korporacji KLA w strefie przemysłowej Cipori w Galilei. Nowa fabryka będzie zatrudniać około 700 pracowników. Oczekuje się, że pomoże ona pobudzić gospodarkę w tym obszarze.
    6 września 2023 r. popołudniem terrorysta dźgnął nożem 50-letniego mężczyznę przy Bramie Jaffy w Jerozolimie. Mężczyzna w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala. Policjanci obezwładnili i aresztowali napastnika, który okazał się 17-letnim mieszkańcem wschodniej Jerozolimy.

6 września 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Al-Arow i wiosce Zurif wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W wiosce Beit Rima wywrócił się pojazd wojskowy, który w wyniku tego zdarzenia został uszkodzony.
    6 września 2023 r. izraelskie siły specjalne wkroczyły rano do obozu uchodźców w Dżeninie na północy Samarii. Aresztowano poszukiwanego terrorystę, który odpowiada za liczne ataki terrorystyczne z ostatniego czasu. W trakcie tych działań doszło do wymiany ognia z terrorystami.

7 września 2023 r. minister transportu Miri Regev powiedziała, że latem 2024 roku rozpocznie się dalsza budowa autostrady nr 5, tak aby po linii obecnej drogi nr 505 połączyła węzeł przy mieście Ariel z węzłem przy osiedlu żydowskim Kraf Tapuach w środkowej części Samarii. Rozbudowa drogi będzie kosztować 500 mln szekli, a jej dalsza kontynuacja do Doliny Jordanu ma kosztować 1,5 mld szekli. W ten sposób powstała by pierwsza poprzeczna autostrada w Izraelu, która będzie miała dla państwa duże znaczenie strategiczne, transportowe i bezpieczeństwa. Minister Regev nakazała rozpoczęcie prac planowania budowy w terenie. Autostrada będzie miała cztery pasy ruchu. Połączy ona nadmorskie autostrady i drogi szybkiego ruchu z Doliną Jordanu. "Postawiliśmy sobie za cel sprowadzenie miliona mieszkańców do Samarii. Droga do miliona mieszkańców Samarii wiedzie przez budowę infrastruktury drogowej."
    7 września 2023 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Obaj przywódcy rozmawiali o kontynuacji izraelskiej pomocy dla Ukrainy, w tym dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Izraelu, a także o kontynuacji pomocy w rozwoju ukraińskich systemów obrony ludności cywilnej. Netanjahu poruszył także potrzebę zapewnienia jak największego bezpieczeństwa chasydów przybywających do Humania na święto Rosz ha-Szana.

7 września 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 19 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W rejonie Ramallah, s wiosce Billin i w obozie uchodźców Daheisha wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Lekko ranny został 1 żołnierz.
    7 września 2023 r. wieczorem terroryści ostrzelali dwa izraelskie punkty kontrolne Jalma i Salem na północ od Dżeninu, na północy Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń, a napastnicy uciekli.

7 września 2023 r. po około miesięcznej przerwie, wieczorem zostały wznowione starcia w obozie uchodźców palestyńskich Ein al-Khilwa w Sydonie w południowym Libanie. Do starć doszło między zwolennikami ruchu al-Fatah a bojownikami islamskimi.

9 września 2023 r. - Szabat.
    9 września 2023 r. wieczorem ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że po dzisiejszym trzęsieniu ziemi w Maroku, około 56 Izraelczyków przebywających w tym kraju, nie nawiązało jeszcze kontaktu z rodzinami. Ministerstwo próbuje się z nimi skontaktować. Według szacunków, duża część z nich nie nawiązała kontaktu ze względu na przestrzeganie szabatu. W Maroku zginęło co najmniej 2000 osób. Siła wstrząsów wynosiła 6,8 w skali Richtera. W Maroku przebywało około 479 izraelskich turystów, w większości w Marrakeszu i okolicach. Do rana nawiązano kontakt z wszystkimi Izraelczykami.
    9 września 2023 r. wieczorem minister obrony Joav Galant rozmawiał telefonicznie ze swoim marokańskim odpowiednikiem Abdel-Latifem Lodim, i poinformował go, że polecił Siłom Obronnym Izraela wysłanie zespołu ratownictwa medycznego do pomocy po trzęsieniu ziemi. "Istotną częścią Porozumień Abrahamowych jest wzajemne zobowiązanie się krajów do wzajemnego wspierania w chwilach kryzysu. Państwo Izrael wyciąga rękę i pomoże Maroku w tym trudnym czasie." Premier Beniamin Netanjahu poinstruował "wszystkie ministerstwa i siły, aby pomagały Maroku w stopniu, w jakim jest to konieczne, w tym przygotowały się do wysłania delegacji pomocowej do regionu."

10 września 2023 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu wezwał przywódców opozycji do potępienia podżegających wypowiedzi i uspokojenia nastrojów społecznych "Dokładamy wszelkich starań, aby uspokoić nastroje i dążyć do szerokiego konsensusu społecznego w sprawie reformy prawa, dlatego nie mogę zaakceptować nawoływań do podżegania, które płyną od przywódców partii, a raczej od przywódców lewicowych demonstracji. Jeden z czołowych przywódców lewicowych protestów nazwał ministrów rządu nazistami. Inny wybitny działacz napisał na Twitterze do ministra rządu: Jesteś gorszy od nazistów. Od tych szokujących wypowiedzi nie minęło jeszcze kilka godzin, a podczas wczorajszej lewicowej demonstracji w Modiin demonstracji wzywali do mojej śmierci i śmierci mojej żony, skandując: Obyście w przyszłym roku byli na cmentarzu. Jak dotąd żaden z przywódców opozycji nie uznał za stosowne potępić te zdarzenia. Wzywam was, abyście to uczynili i przyłączyli się do nas w uspokajaniu nastrojów społecznych. Oczekuję, że organy ścigania będą stanowczo przeciwdziałać podżeganiu, ale do chwili obecnej nie uczyniono niczego konkretnego przeciwko tym podżegaczom. Wolność demonstrowania nie jest wolnością podżegania."
    10 września 2023 r. rząd zatwierdził plan rozwiązania problemu nielegalnych imigrantów, dysponujący łącznym budżetem w wysokości około 30 mln szekli. Główne punkty programu zatwierdzonego przez rząd: zachęcanie do dobrowolnego wyjazdu infiltratorów, powołanie zespołu do reagowania na mieszkańców, wsparcie dla okolicznych wiosek studenckich oraz pomoc prawna dla lokalnych mieszkańców.

10 września 2023 r. rano terroryści wystrzelili rakietę z rejonu Dżeninu na północy Samarii. Rakieta miała spaść w pobliżu moszawu Ram On na południu Doliny Jezreel. Do ataku przyznał się Batalion El Ajasz, który jest powiązany z Islamskim Dżihadem. Siły Obronne Izraela rozpoczęły dochodzenie. W pobliżu arabskiej wioski Silat A Harithija znaleziono wyrzutnię i potwierdzono nieudaną próbę wystrzelenia rakiety. To siódmy podobny przypadek w ostatnich miesiącach.

10 września 2023 r. firma ubezpieczeniowa PassportCard wysłała dwa samoloty do Maroka, aby ewakuować stamtąd Izraelczyków. Autobusami przeprowadzono ewakuację Izraelczyków z Marakeszu do Casablanki.

11 września 2023 r. premier Benjamin Netanjahu zapowiedział prace nad międzynarodowym projektem łączącym Azję i Europę, który ma przebiegać przez Izrael. Premier podkreślił, że realizacja tego projektu zmieni oblicze całego Bliskiego Wschodu, a na pewno wizerunek Izraela i wzmocni jego siłę. Ekspert ds. Indii i Azji, Lev Aran powiedział: "Jeśli rzeczywiście powstanie taki korytarz z Indii przez Zatokę Perską i Arabię ??Saudyjską, i dalej przez nas do Europy, jasne jest, że zmieni to strategiczną istotę Izraela i naszych stosunków z Indiami oraz infrastrukturę naszych stosunków z sunnickimi krajami arabskimi, a także infrastrukturę naftową. Pojawienie się takiego oświadczenia Amerykanów pokazuje, że taki plan rzeczywiście istnieje, on powstaje, to nie jest mrzonka. Podobne plany istniały od bardzo dawna, na przykład minister transportu Israel Katz mówił o podobnym powiązaniu Izraela z Bliskim Wschodem przez Jordanię. Takie pomysły istnieją od dawna, ale w przeciwieństwie do chińskiego korytarza biegnącego przez Pakistan, gdzie Chiny twierdzą, że są jedynym podmiotem finansującym i udzielają pożyczek wszystkim zainteresowanym stronom, tutaj mamy do czynienia ze złożonym partnerstwem Indii, Unii Europejskiej, Emiratów, Arabii Saudyjskiej i Omanu. Nie jest łatwo umieścić wszystkie dane w pliku Excela, aby zobaczyć, kto co daje i jak to się stanie. Ponieważ sytuacja jest nadal niejasna, obecnie pozostaje oświadczenie, do którego przyznały się Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Jesteśmy na etapie początkowym. Prawdą jest, że prezydent Joe Biden nie odważyłby się zgłosić projektu bez pewnych zasadniczych porozumień, które zostały już zawarte na szczycie G-20, a nawet wcześniej, i prawdopodobne jest, że do projektu poczyniono już pewne przygotowania. Oman i Emiraty nie są członkami grupy G-20, a pomimo to, zaproszono je do Indii, aby zajęły się drobnymi szczegółami projektu, tak aby Oman nie wprowadził zamieszania w pierwszym etapie procesu. Dlatego też jest to to bardzo duży krok naprzód, ale minie trochę czasu, zanim zobaczymy właściwą infrastrukturę na ziemi. Infrastruktura morska będzie prostsza, natomiast infrastruktura kolejowa będzie znacznie bardziej złożona. Izrael, Stany Zjednoczone i Indie mają pieniądze, podobnie jak kraje arabskie i Unia Europejska. Istnieje możliwość powstania egalitarnego korytarza w zakresie inwestycji finansowych, nawet jeśli nie wiemy jeszcze, ile każdy z nich będzie zainwestuje, gdy rozpoczną się prace. Teraz rozumiemy, dlaczego podejmuje się tak międzynarodowe wysiłki na rzecz ustanowienia stosunków między Izraelem a Arabią Saudyjską. Jasne jest, że będziemy potrzebować dobrych stosunków z Arabią Saudyjską. Zainteresowanie pokojem saudyjsko-izraelskim staje się interesem globalnym. Można założyć, że Izrael będzie musiał coś zapłacić Arabii Saudyjskiej na poziomie palestyńskim w celu wygenerowania legitymizacji ze strony Arabii Saudyjskiej, ale jasne jest, że takie porozumienie będzie stać ponad moralnym zaangażowaniem Saudyjczyków w kwestie Palestyńczyków."
    11 września 2023 r. minister obrony Joav Galant ujawnił wieczorem, że Iran buduje w Libanie lotnisko w celach terrorystycznych. "Po raz pierwszy ujawniam zdjęcia lotniska budowanego do celów terrorystycznych przez Iran w Kelat Jabour w południowym Libanie - 20 kilometrów od granicy z Izraelem. Na zdjęciach widać irańską flagę powiewającą nad budynkami."
    11 września 2023 r. szef Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) gen. Michael Kurilla przyleciał z wizytą roboczą do Izraela. Spotkał się z szefem Sztabu Generalnego gen. Harzi Halevi. Rozmowy dotyczyły kluczowych kwestii bezpieczeństwa, współpracy regionalnej oraz rozbudowy zdolności operacyjnych na Bliskim Wschodzie.

11 września 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 6 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Abu Dis i Bidou, a także w mieście Ramallah i obozie uchodźców Aqabat Jaber wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Uszkodzony został pojazd wojskowy. W Dżeninie doszło do wymiany ognia z terrorystami.

11 września 2023 r. delegacja izraelska przybyła na konferencję UNESCO w Arabii Saudyjskiej, mimo że Izrael wycofał się z tej organizacji. Na czele delegacji izraelskiej stoi Amir Weisbrod. Jest to pierwsza tego typu delegacja, która stanowi sygnał w stronę możliwości normalizacji. Wizyta jest wynikiem tego, że Izrael został wybrany na członka komitetu planowania strategicznego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Turystyki, który jest uważany za członka centralnego UNESCO.

12 września 2023 r. OECD opublikowała raport za 2023 rok o stanie edukacji w 38 krajach członkowskich. Z raportu wynika, że Izrael zajmuje pierwsze miejsce pod względem wzrostu młodej populacji (25,1%, przy średnim spadku o 1,1% w krajach OECD). Izrael wydaje na edukację 6,2% PKB, podczas gdy w krajach OECD jest to średnio 4,5% PKB. Ponadto z raportu wynika, że ludność Izraela należy do najlepiej wykształconych na świecie. Odsetek osób z wykształceniem wyższym wyniósł 50,6%, w porównaniu do 40,4% średnio w krajach OECD. Jednocześnie odsetek osób słabo wykształconych wyniósł 11,8% w Izraelu, w porównaniu do średniej OECD wynoszącej 19,8%. Około 88% populacji Izraela ukończyło szkołę średnią wykształcenie (średnia OECD wynosi około 81%). Izrael należy także do krajów, w których liczba godzin obowiązkowej nauki szkolnej należy do najwyższych. Uczeń szkoły podstawowej w Izraelu uczy się 918 godzin, w porównaniu do 805 średnio w krajach OECD, natomiast w gimnazjum izraelski uczeń uczy się 976 godzin w porównaniu do 916 średnio w krajach OECD. Ponadto państwo Izrael jest jednym z dwóch krajów w OECD (wraz z Meksykiem), gdzie liczba lat obowiązkowej nauki szkolnej wynosi 15 lat - 3 lata w edukacji przedszkolnej, 6 lat w szkole podstawowej, 3 lata w gimnazjum i 3 lata w szkole średniej. Ponadto Izrael jest jednym z niewielu krajów (obok Meksyku, Węgier i Francji), w których obowiązek szkolny rozpoczyna się w wieku 3 lat.

12 września 2023 r. wieczorem terroryści ostrzelali izraelski samochód w arabskiej miejscowości Huwara w środkowej Samarii. Rannych odłamkami szyby zostało 2 Izraelczyków, których ewakuowano do szpitala. Siły bezpieczeństwa rozpoczęły pościg za sprawcami ataku.

13 września 2023 r. nad ranem do Izraela dotarła burza "Daniel", która wcześniej spowodowała duże straty w Grecji, Libii i innych krajach. Meteorolodzy oczekują, że burza, która dotrze do Izraela, będzie znacznie łagodniejsza, ale tak duża burza o tej porze roku jest niezwykłą rzeczą. Intensywne i krótkotrwałe opady deszczu wystąpią na obszarze całego kraju, ale już w czwartek temperatury wrócą do średniej o tej porze roku.
    13 września 2023 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że ludność Izraela wynosi 9,662 mln osób, z czego obywatele żydowscy liczyli 7,101 mln (73,5% ogółu ludności), Arabowie 2,039 mln mieszkańców (21,1%) i pozostali (niechrześcijanie Arabowie, wyznawcy innych religii oraz osoby bez klasyfikacji religijnej) 522 tys. mieszkańców (5,4%). Roczna stopa wzrostu liczby ludności wyniósł 2,2% (w porównaniu do 1,8% w 2021 r.). W zeszłym roku w Izraelu urodziło się około 172 tys. dzieci, a ogólna populacja Izraela wzrosła o około 194 tys. osób. Oczekuje się, że populacja Izraela osiągnie 10 mln mieszkańców na koniec 2024 r., 15 mln mieszkańców na koniec 2048 r. i 20 mln mieszkańców na koniec 2065 r. Wśród ludności żydowskiej 44,2% określiło siebie jako osoby niereligijne, czyli świeckie. Jako przestrzegających tradycyji, ale niereligijnych określiło się 21,0%, 11,7% tradycyjno-religijnych, 11,5% religijnych i 10,8% ultraortodoksyjnych. Okazuje się także, że 73% (około 4,28 mln ludzi) Izraelczyków wierzy, że religia ma silny wpływ na życie w Izraelu.
    13 września 2023 r. ministerstwo obrony sprostowało doniesienia mediów, że rzekomo Izrael wyraził zgodę na przekazanie przez Stany Zjednoczone pojazdów opancerzonych i broni dla sił bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej. Transfer sprzętu miał być dokonany przez Jordanię. "Wbrew fałszywym doniesieniom wynikającym z różnych mediów, od czasu objęcia urzędu przez ministra obrony Joava Galanta nie zatwierdzono przekazania Autonomii Palestyńskiej żadnej śmiercionośnej broni. Jakakolwiek próba przedstawiania spraw w inny sposób jest fałszywa i grzechem wbrew prawdzie." Zezwolono jedynie na transfer lekkich opancerzonych (kuloodpornych) pojazdów kołowych.
    13 września 2023 r. prezydent Icchak Herzog ujawnił wieczorem, że koalicji rządowej i opozycji przedstawiono kompromisowy zarys reformy prawa. "Przed stronami stoi propozycja, która stanowi podstawę do porozumienia, które pozwoli zachować państwo Izrael jako stabilną demokrację, w duchu wartości Deklaracji Niepodległości - tak, w duchu tego dokumentu założycielskiego i pozwoli nam wszystkim wyjść z trwającego około dziewięć miesięcy obecnego kryzysu. Ta propozycja cieszy się szerokim poparciem. Powtarzam: ta propozycja ma szerokie poparcie partii koalicyjnych i opozycyjnych, członków wymiaru sprawiedliwości, rządu i szerokiego wachlarza przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Teraz wymagana jest decyzja. Teraz wymagana jest decyzja przywództwa. Teraz, tuż przed Rosz haSzana, nadeszła kolej na nasze przywództwo - przedłożyć państwo nad politykę. Nadszedł moment, aby publicznie wyciągnąć rękę w sposób uczciwy i pełen szacunku, odpowiedzieć i osiągnąć porozumienie."
    13 września 2023 r. wieczorem komendant policji dystryktu Jerozolimy Doron Turgeman powiedział, że w związku ze wzrostem liczby ataków terrorystycznych i zbliżającym się okresem wielkich świąt (Rosz HaSzana, Jom Kippur i Sukkot), przed każdą synagogą w stolicy zostaną rozmieszczeni uzbrojeni funkcjonariusze policji. Od początku roku w Jerozolimie doszło do 19 ataków, a 31 innych incydentów skutecznie udaremniono. W odróżnieniu do synagog w Europie czy w Stanach Zjednoczonych, izraelskie synagogi zazwyczaj nie mają uzbrojonych ochroniarzy. Również na placu przed Zachodnim Murem zostaną wprowadzone dodatkowe procedury bezpieczeństwa, w tym punkty kontrolne i środki kontroli tłumu.

13 września 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 13 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W miastach Betlejem i Kalkilija, oraz w wioskach Gilkamos i Kabatia wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Lekko uszkodzony został pojazd wojskowy.
    13 września 2023 r. popołudniem kilkudziesięciu Arabów demonstrowało przy płocie granicznym w Strefie Gazy. Rzucano kamieniami, koktajlami Mołotowa i ładunkami wybuchowymi, usiłując uszkodzić ogrodzenie graniczne. W pewnym momencie grupa Arabów zbliżyła się do ogrodzenia, a pod ich osłoną terroryści usiłowali podłożyć duży ładunek wybuchowy. Doszło jednak do przedwczesnego wybuchu bomby, w wyniku czego zginęło 4 terrorystów, a rannych zostało 6 Arabów.

14 września 2023 r. w urzędzie celnym przy Porcie Aszdod zatrzymano do kontroli dwa kontenery o wadze 54 ton, w których miały znajdować się worki z gipsem, przybyłe z Turcji i przesyłane do Strefy Gazy. Podczas kontroli, celnicy nabrali podejrzeń, że część materiału znalezionego w kontenerach nie była gipsem. Materiał przewieziono do laboratorium, a badanie potwierdziło podejrzenie, że znalezioną substancją jest chlorek amonu o wadze 16 ton, ukryty pomiędzy workami gipsowymi. Chlorek amonu to substancja podwójnego zastosowania, stosowana przez organizacje terrorystyczne w Gazie w procesie produkcji rakiet, które następnie są wystrzeliwane w kierunku państwa Izrael.
    14 września 2023 r. ministerstwo zdrowia zdecydowało się przyspieszyć wprowadzenie nowych szczepionek przeciwko koronawirusowi, ze względu na wzrost zachorowalności w ostatnich tygodniach. Za dwa tygodnie do Izraela dotrze pierwsza dostawa około 200 tys. szczepionek, a akcja szczepień rozpocznie się zaraz po świętach, w tygodniu rozpoczynającym się 8 października. Później w październiku dotrze dostawa kolejnego półtora miliona szczepionek. Szczepienie jest zalecane osobom powyżej 65 roku życia i osobom z przewlekłymi chorobami.
    14 września 2023 r. w Jerozolimie doszło do masowych protestów ultraortodoksyjnych Żydów, którzy w godzinach szczytu zablokowali kilka głównych skrzyżowań w mieście. Protesty wybuchły po tym, jak żandarmeria wojskowa aresztowała ortodoksyjnego Żyda za niestawienie się w biurze werbunkowym armii. Zatrzymanego ogłoszono "więźniem Tory", który został niesprawiedliwie uwięziony za wiarę. Policja ogłosiła protesty jako nielegalne, wprowadzając siły do rozpraszania tłumu. Użyto policji konnej oraz pojazdu z armatką wodną. Ostatecznie policja udrożniła drogi.

14 września 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 13 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Al-Aza wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.

14 września 2023 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie miejscowości Homs, Tartus i Hama. Aktywowany został syryjski system obrony powietrznej. Zaatakowane zostały magazyny broni Hezbollahu przy porcie w Tartus. Zginąć miało kilku syryjskich żołnierzy.
    14 września 2023 r. zakończyły się wspólne ćwiczenia sił powietrznych Izraela i Grecji, w których wzięło udział kilkadziesiąt myśliwców z kilku eskadr, a także samoloty tankujące i samoloty wywiadowcze. Podczas ćwiczeń kilkadziesiąt samolotów wystartowało i przeleciało kilka tysiący kilometrów z Izraela w głąb Morza Śródziemnego, aby następnie dotrzeć do Grecji. Na terytorium Grecji myśliwce ćwiczyły loty na małych wysokościach i zrzucanie ostrej amunicji w wyznaczonych obszarach poligonów. Loty odbywały się w szczególnie trudnych warunkach pogodowych. Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności operacyjnych w zakresie lotów na duże odległości, tankowania, głębokiego ataku i osiągania przewagi powietrznej nad terytorium wroga.
    14 września 2023 r. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy od początku wojny spotkał się z ukraińskimi rabinami i przedstawicielami Chabadu. Zełenski powiedział, że postara się pomóc Izraelczykom, którzy utknęli na granicach w drodze do Humania. Szacuje się, że granicę Ukrainy przekroczyło około 30 tys. Żydów i jest w drodze do Humania (od Mołdawii 18 tys., od Polski 7,5 tys., od Węgier 6 tys.). Na przejściach granicznych Polski, Mołdawii, Węgier i Rumunii, obecni są izraelscy przedstawiciele, których zadaniem jest pomaganie żydowskim pielgrzymom.

15 września 2023 r. w nocy około 50 tys. Żydów uczestniczyło w modlitwach przed Zachodnim Murem w Jerozolimie.
    15 września 2023 r. Agencja Żydowska poinformowała, że na całym świecie obecnie żyje około 15,7 mln Żydów, z czego 7,2 mln Żydów żyje w Izraelu. Największa społeczność żydowska poza Izraelem znajduje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie żyje około 6,3 mln Żydów. Na kolejnych miejscach plasuje się Francja z ok. 440 tys. Żydów, Kanada z 398 tys., Wielka Brytania z 312 tys. i Argentyna, gdzie mieszka 171 tys. Żydów. Populacja żydowska na świecie wzrosła w ciągu ostatniego roku o około 100 tys. osób.

15 września 2023 r. o północy Siły Obronne Izraela wprowadziły ogólne zamknięcie terytoriów Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy, które będzie obowiązywać przez czas święta Rosz HaSzana (do północy z niedzieli na poniedziałek). W okresie zamknięcia przejście przez punkty kontrolne będzie dozwolone wyłącznie w przypadkach humanitarnych, medycznych i wyjątkowych, pod warunkiem uzyskania zgody koordynatora działań rządowych na terytoriach.

15 września 2023 r. organizacja United Hatzalah otworzyła dwie kliniki polowe w odległych wiejskich terenach w górach Atlasu w Maroku. Lokalizacje wybrano w taki sposób, aby nieść pomoc ludziom, którzy jeszcze nie otrzymali pomocy po trzęsieniu ziemi.

16 września 2023 r. - Szabat i Rosz Haszana.

16 września 2023 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Bajta Al-Tahta, położonej w sąsiedztwie miejscowości Huwara w środkowej części Samarii. W trakcie tych działań doszło do arabskich zamieszek, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W starciach rannych zostało 63 Arabów, w większości w wyniku wdychania gazu łzawiącego.
    16 września 2023 r. popołudniem terroryści ostrzelali izraelski posterunek kontrolny przy mieście Tulkarem w zachodniej części Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń, a napastnicy zbiegli w kierunku sąsiedniej wioski Shuweika. Gdy do tej wioski wkroczyli izraelscy żołnierze, wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.

16 września 2023 r. zastępca szefa biura politycznego Hamasu, Saleh al-Arouri spotkał się w Bejrucie (Liban) z delegacją Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, na czele której stał jego zastępca sekretarza generalnego Jamil Mazhar. Głównym celem spotkania było zakończenie nieporozumień w obozie uchodźców Ain Al-Hilweh w Libanie, gdzie ogłoszono zawieszenie broni. Obie frakcje wezwały przywódców Autonomii Palestyńskiej do "powrotu do intifady w celu osiągnięcia jedności narodowej i odzyskania palestyńskiej siedziby narodowej".

17 września 2023 r. Komitet Dziedzictwa UNESCO ogłosił, że jednym z nowych obiektów światowego dziedzictwa kulturowego dodanych jest Tel a-Sultan w Jerychu. Wzgórze to zostało uznane za "palestyńskie miejsce światowego dziedzictwa kulturowego". Tel a-Sultan jest znane również jako Tel Jericho. Jest to centralne wzgórze miasta. Wznosi się na wysokość 21 metrów nad otoczeniem. Znajduje się na nim okrągła Wieża Jerycha, która miała średnicę 8,50 m i zachowała się do wysokości 7,70 m. Najwcześniejsze osadnictwo sięga około 9500 roku p.n.e.

18 września 2023 r. rano izraelscy funkcjonariusze policji granicznej zwrócili uwagę na podejrzanie zachowującego się mężczyznę na punkcie kontrolnym Mazmorija w południowej części Jerozolimy. Gdy poprosili go do kontroli, ten wyciągnął nóż i podjął próbę ich zaatakowania. Policjanci postrzelili i obezwładnili napastnika. Nikt więcej nie odniósł obrażeń.
    18 września 2023 r. minister transportu Miri Regev zatwierdziła powstanie nowej izraelskiej linii lotniczej Air Haifa, która będzie obsługiwać loty z lotniska w Hajfie do różnych miejsc docelowych. Nowa linia otrzymała pozwolenie na obsługę lotów komercyjnych do takich miejsc jak Ejlat, Cypr, Grecja i Turcja. Firma rozpocznie działalność w 2024 r. i będzie stanowić odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców Hajfy i północy kraju. Za nową linią lotniczą stoi kilku poważnych ludzi, w tym były dyrektor generalny, dyrektor ds. finansowych i wiceprezes ds. operacyjnych EL AL. Największym udziałowcem nowej linii lotniczej jest Nir Zuk, założyciel Palo Alto Networks. Linia lotnicza będzie przewoźnikiem niskokosztowym, zatem można spodziewać się niskich cen biletów podstawowych, a następnie opłat za dodatkowe usługi. Plan zakłada również, że Air Haifa będzie latać małymi samolotami. Pas startowy lotniska w Hajfie ma zaledwie 1300 m długości, co oznacza, że jest za krótki, aby mógł tam wylądować jakikolwiek komercyjny odrzutowiec. Największym samolotem, jaki mógłby tam wylądować, jest Bombardier Dash 8 Q400.
    18 września 2023 r. Komisja Infrastruktury Krajowej zatwierdziła plan budowy linii tramwajowej (lekkiej kolei) M2 w aglomeracji miejskiej Gusz Dan. Będzie ona miała długość 25 km. Jest to tzw. niebieska linia. Rozpocznie się w strefie przemysłowej Segula, a następnie przez moszaw Kfar Sirkin, miasto Petah Tikva, Uniwersytet Bar-Ilan, Bnei Berak, Ramat Gan, Givatajim do Tel Awiwu, gdzie zakończy się przy szpitalu Wolfsona.

18 września 2023 r. przed południem terroryści ostrzelali izraelski posterunek wojskowy przy arabskiej wiosce Deir Sharaf, niedaleko Nablusu w środkowej części Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń, a żołnierze rozpoczęli poszukiwanie sprawców.

18 września 2023 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w fabryce Tesli we Fremont w Kalifornii (USA) z przedsiębiorcą Elonem Muskiem. Musk powiedział, że "technologia rozwija się w coraz szybszym tempie. Chcemy mieć pewność, że technologia będzie czymś, co przyniesie korzyści ludzkości. Rozmawiamy o sztucznej inteligencji, która może być największym zagrożeniem dla ludzkości. Mówię, że może, mówiąc o maszynie, która jest mądrzejsza od najinteligentniejszej osoby. Wtedy pojawia się pytanie, kto tak naprawdę rządzi." Netanjahu powiedział: "Myślę o wyborze, jaki stanął przed Mojżeszem. Wyborze między błogosławieństwem a przekleństwem. Możesz wybrać błogosławieństwo - możesz poprawić opiekę nad dziećmi, zwiększyć produkcję rolną, koniec korków drogowych. Koniec zjawiska niedoboru za pomocą sztucznej inteligencji. Ale sztuczna inteligencja może doprowadzić do wojen, a nawet końca demokracji, jeśli maszyny będą kontrolować ludzi. Tempo postępu jest ogromne."
    18 września 2023 r. Arabia Saudyjska i Unia Europejska uruchomiły nową inicjatywę o nazwie "Wysiłki z okazji Dnia Pokoju", aby zebrać pakiet zachęt dla Izraelczyków i Palestyńczyków w nadziei na szybkie rozpoczęcie izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego. W inicjatywę włączyły się także Jordania, Egipt i Liga Arabska. Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Faisal bin Farhan powiedział wieczorem, że nie ma rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego bez niepodległego państwa palestyńskiego. Na pierwszym planie musi znajdować się rozwiązanie dwupaństwowe. Stany Zjednoczone naciskają na zawarcie paktu bezpieczeństwa z Rijadem, który obejmowałby porozumienie normalizacyjne między Arabią Saudyjską a Izraelem, co wymagałoby uczynienie pewnych izraelskich gestów skierowanymi do Palestyńczyków.

19 września 2023 r. ministerstwo obrony i koncern Elbit Systems zaprezentowały czołg bojowy piątej generacji Merkava "Barak". Jego wyposażenie obejmuje nowe systemy celownicze i noktowizyjne, najnowszy system kierowania ogniem i komunikacji na polu walki. Czołg wykorzystuje w systemie kierowania ogniem oprogramowanie oparte o sztuczną inteligencję. Załoga dysponuje obrazem 360 stopni wokół czołgu. Pierwsze czołgi zostały dostarczone do 52 Batalionu z 401 Brygady Pancernej.
    19 września 2023 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że Dywizja Gazy przygotowuje się na możliwość eskalacji na granicy ze Strefą Gazy. Na tym etapie nie wydano żadnych specjalnych instrukcji dla mieszkańców przygranicznych społeczności.

19 września 2023 r. Siły Obronne Izraela postanowiły utrzymać zamknięcie przejścia granicznego Eretz ze Strefą Gazy, ze względu na powtarzające się zamieszki przy płocie granicznym wewnątrz strefy. Podłożem obecnych niepokojów jest różnica zdań między Hamasem a Katarem w sprawie dotacji z Kataru. W ostatnich miesiącach Hamas zażądał od Kataru zwiększenia wysokości dotacji, a jak dotąd Katar odmawia. Wobec tego przywódca Hamasu, Jahja Sinwar polecił wznowić zamieszki przygraniczne, aby wywrzeć presję na Izrael, aby ten wywarł nacisk na Katar.
    19 września 2023 r. popołudniem kilkuset Arabów demonstrowało przy płocie granicznym w Strefie Gazy. Rzucano kamieniami i koktajlami Mołotowa, usiłując uszkodzić ogrodzenie graniczne. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Arab, a co najmniej 4 zostało rannych.
    19 września 2023 r. wieczorem terroryści obrzucili kamieniami izraelski autobus w Dolinie Jordanu. Odłamkami szyby lekko ranne zostały 2 osoby.

19 września 2023 r. podczas zgromadzenia ogólnego ONZ w Nowym Jorku, premier Benjamin Netanjahu spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Schulzem. Omówiono współpracę na rzecz powstrzymania irańskiego programu nuklearnego oraz dwustronną współpracę w zakresie bezpieczeństwa. Następnie Netanjahu spotkał się z prezydentem Paragwaju Santiago Pena, któremu podziękował za decyzję przeniesienia ambasady do Jerozolimy, co ma nastąpić pod koniec roku. Jednocześnie Izrael ponownie otworzy ambasadę w stolicy Paragwaju. Ważnym było także spotkanie Netanjahu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Premier zapewnił, że Izrael będzie nadal zaangażowany w pomoc humanitarną oraz rozminowywanie terenów po walkach. Zełenski powiedział: "Wiele oczekuję od Izraela, ale w naszych stosunkach nie ma żadnych problemów." Wyraził on także obawę o rosnącą współpracą wojskową między Rosją a Iranem. Netanjahu spotkał się także z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Netanjahu powiedział: "Więzi między nami stają się coraz silniejsze." Obaj omawili stosunki w różnych dziedzinach, a także kwestie regionalne i międzynarodowe, w tym normalizację stosunków między Izraelem a Arabią Saudyjską. Ponadto obie strony zaprosiły się wzajemnie na wizyty w Izraelu i Turcji. Uzgodniono, że wizyty te będą skoordynowane i wkrótce się odbędą.
    19 września 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen spotkał się z szeregiem ministrów spraw zagranicznych z całego świata na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Cohen spotkał się ze swoimi odpowiednikami z Czech, Bułgarii, Szwecji, Malty, Grecji i Cypru.
    19 września 2023 r. jordański król Abdullah w swoim przemówieniu przed forum ogólnym ONZ odniósł się do palestyńskich protestów w Izraelu: "Widzimy Izraelczyków zaangażowanych w obronę swojej tożsamości narodowej, podczas gdy narodowi palestyńskiemu uniemożliwia się takiego zaangażowania. Musimy sprawić, aby rezolucje ONZ w sprawie wsparcia dla Palestyńczyków były bardziej przydatne i wiarygodne."

20 września 2023 r. rzecznik izraelskiej policji Eli Levi powiedział: "Jak co roku, w ramach przygotowań do Wielkich Dni, poziom gotowości został podwyższony w niektórych obszarach, ze szczególnym uwzględnieniem miast takich jak Jerozolima, Tel Awiw oraz miejsc modlitwy i rozrywki. W tym czasie Izrael stoi w obliczu poważnych zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego ze strony przestępczości i terroru. Teraz, na kilka dni przed Jom Kippur i w okresie świątecznym, pojawiają się dziesiątki ostrzeżeń. Narastające podżeganie do terroru w mediach społecznościowych doprowadziło izraelską policję do wysłania tysięcy funkcjonariuszy policji, policji granicznej i ochotników. Koncentrujemy się na powstrzymywaniu ataków terrorystycznych przed ich wystąpieniem, możliwości natychmiastowej reakcji w przypadku ich wystąpienia i dokładaniu wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo społeczeństwu. Dzisiaj ponawiamy wezwanie szefa policji oraz wzywamy społeczeństwo do noszenia broni oraz przeszkolenia się w zakresie jej użycia, jeśli będzie to konieczne, oraz do noszenia broni w najbliższych dniach, nawet w miejscach modlitwy i rodzinnych rozrywek."
    20 września 2023 r. izraelska policja i żandarmeria wojskowa poinformowały, że na wysypisku złomu w pobliżu Hajfy znaleziono czołg, który wczoraj został skradziony z bazy szkoleniowej na północy kraju. Zatrzymano dwie osoby zamieszane w tę sprawę. Podano, że był to czołg Merkava 2, całkowicie pozbawiony uzbrojenia i wszystkich systemów. Czołg był niesprawny i ogólnie dostępny dla osób odwiedzających bazę szkoleniową. Czołg powrócił na swoje miejsce do bazy, a policja prowadzi dochodzenie.

20 września 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 12 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Kfar Katana i obozie uchodźców Aqabat Jaber wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W starciach tych zginął terrorysta, który rzucił ładunek wybuchowy w stronę żołnierzy.
    20 września 2023 r. wieczorem około stu Arabów demonstrowało przy płocie granicznym w Strefie Gazy. Uczestnicy zamieszek podpalili opony i rzucali kamieniami oraz koktajlami Mołotowa w płot graniczny. Izraelscy żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Rozmieszczono także stanowiska snajperów, aby przeciwdziałać użyciu ładunków wybuchowych przez terrorystów.

20 września 2023 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem w hotelu David Intercontinental w Nowym Jorku. Netanjahu czekał pół godziny na przybycie Bidena. Gdy ten wreszcie przybył, spotkanie trwało około godziny. Biden powiedział: "Zadbamy o to, aby Iran nigdy, przenigdy nie posiadał broni nuklearnej." Spotkanie dotyczyło głównie sposobów zawarcia historycznego porozumienia pokojowego między Izraelem a Arabią Saudyjską, porozumienia, które mogłoby znacznie przyspieszyć zakończenie konfliktu arabsko-izraelskiego i umożliwiłoby utworzenie korytarza gospodarczego łączącego Azję, Bliski Wschód i Europę. Biden zaprosił Netanjahu do złożenia wizyty w Białym Domu przed końcem 2023 roku.
    20 września 2023 r. podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku premier Benjamin Netanjahu spotkał się z prezydentem Malawi Lazarusem Chakwarą i prezydentem Sudanu Południowego Salvą Kiirem. Netanjahu oświadczył, że jest zdeterminowany zacieśnić więzi z krajami afrykańskimi i zacieśnić współpracę w obszarach innowacji, rolnictwa, bezpieczeństwa żywnościowego i wody. Następnie Netanjahu spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Premier wyraził nadzieję, że międzynarodowe wysiłki na rzecz normalizacji stosunków z Arabią Saudyjską wkrótce przyniosą owoce. Netanjahu powiedział, że "nie jest możliwe, aby, gdy na całym świecie i na Bliskim Wschodzie zachodzą poważne zmiany, jedynie w Organizacji Narodów Zjednoczonych nie było żadnych zmian i nadal utrzymała ona swoje wrogie stanowisko wobec Izraela. Nadszedł czas, aby ONZ potępiła działalność wywrotową Iranu, terroryzm palestyński przeciwko niewinnym cywilom i zaprzestała bezpodstawnej krytyki Izraela."
    20 września 2023 r. książę koronny Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman powiedział, że porozumienie z Izraelem wydaje się bliższe niż kiedykolwiek. "Z każdym dniem Arabia Saudyjska i Izrael zbliżają się do normalizacji stosunków. Kwestia palestyńska jest w tym kontekście bardzo ważna. Jeśli uda nam się osiągnąć porozumienie między Izraelem a Arabią Saudyjską, będzie to najważniejsze porozumienie od czasów zimnej wojny - i wtedy nawiążemy stosunki z Izraelem niezależnie od tego, kto będzie mu przewodził. Niepokoimy się, że jakikolwiek kraj w naszym regionie zdobędzie broń nuklearną. Będzie to zły krok. Każdy kraj, który użyje broni nuklearnej, w rzeczywistości rozpocznie wojnę z resztą świata. Świat nie chce widzieć kolejnej Hiroszimy. Zdobywanie broni nuklearnej jest bezużyteczne, ponieważ nie można jej użyć, ale jeśli Iran zdobędzie broń nuklearną, my również musimy ją mieć ze względów bezpieczeństwa i aby umocnić naszą władzę na Bliskim Wschodzie."

21 września 2023 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że na chwilę obecną obserwuje się umiarkowany wzrost liczby pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa w Izraelu, z których większość to pacjenci z łagodnym przebiegiem choroby COVID-19. Zwiększa się także liczba pacjentów w stanie ciężkim, jak również odnotowano bardzo umiarkowany wzrost śmiertelności z powodu wirusa. W Izraelu dominującymi są pododmiany omikronu.

21 września 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 8 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Kfar Ezaria, Beitonia, Kfar Aram, Tubas i Kfar Sair, oraz w obozie uchodźców Jilzon wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Ostrzelano także izraelski posterunek wojskowy przy wiosce Ertah.
    21 września 2023 r. w południe terrorysta staranował izraelskiego strażnika na punkcie kontrolnym Kalandija, na północ od Jerozolimy. 32-letni strażnik został lekko ranny i ewakuowano go do szpitala. Inni funkcjonariusze postrzelili I aresztowali napastnika.
    21 września 2023 r. kilkuset Arabów demonstrowało przy płocie granicznym w Strefie Gazy. Rzucano kamieniami i koktajlami Mołotowa, usiłując uszkodzić ogrodzenie graniczne. W pewnym momencie terroryści otworzyli ogień do izraelskich żołnierzy strzegących ograniczenia. W odpowiedzi snajper zastrzelił terrorystę, który strzelał.

21 września 2023 r. podczas zgromadzenia ogólnego ONZ premier Benjamin Netanjahu spotkał się z prezydentem Korei Południowej Yoon Suk Yeol. Omówiono możliwości współpracy i kwestie międzynarodowe. Następnie Netanjahu spotkał się z przywódcami państw Pacyfiku - Palau, Nauru, Wysp Marshalla, Fidżi i Papui-Nowej Gwinei. Państwa te są zainteresowane rozwiązaniem kryzysu klimatycznego i pozyskaniem izraelskich technologii. Ważnym było spotkanie z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Felixem Tshisekedim, który ogłosił, że otworzy ambasadę w Jerozolimie. Izrael otworzy ambasadę w Kinszasie. Obaj przywódcy rozmawiali o wzmocnieniu współpracy między krajami w obszarach rolnictwa, handlu, obronności i cybernetyki.
    21 września 2023 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas wygłosił przemówienie w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ i wysłał wiadomość do Arabii Saudyjskiej. "Pokój nie zostanie osiągnięty na Bliskim Wschodzie, jeśli Palestyńczycy nie otrzymają tego, na co zasługują."

22 września 2023 r. ośrodek studiów wojskowych Sił Obronnych Izraela przedstawił szczegółowe szacunki dotyczące wojny pełnoskalowej z Hezbollahem w Libanie. Analizę przygotował gen. Meir Finkel. Celem tej wojny byłoby unieszkodliwienie Hezbollahu jako siły bojowej na 10 lat lub dłużej. Według oceny, początkowa faza konfliktu będzie trwała około miesiąca. Umożliwi to izraelskim siłom lądowym dotarcie do serca Hezbollahu i zniszczenie znacznej części jego infrastruktury terrorystycznej i sprzętu wojskowego. Następnie Siły Obronne Izraela będą potrzebować jeszcze kilku tygodni, aby oczyścić obszar z sił wroga i zniszczyć pozostałe aktywa Hezbollahu. Szacuje się, że Hezbollah straciłby 3 tys. zabitych i 12 tys. rannych, co oznaczałoby zneutralizowanie około połowy sił bojowych grupy, skutecznie niszcząc jej zdolność do walki. Izraelskie badanie szacuje, że w konflikcie może zginąć 1-2 tys. libańskich cywilów, a liczba ta może potencjalnie wzrosnąć do 5 tys., jeśli mieszkańcy pozostaną w strefach walk. Znaczna część ofiar cywilnych miałaby miejsce w szyickich wioskach, gdzie Hezbollah zbudował rozległe obiekty wojskowe. Z analizy wynika, że w przeciętnej szyickiej wiosce naloty prawdopodobnie doprowadziłyby do zniszczenia dziesiątek budynków. Każda wioska szyicka będąca miejscem izraelskich operacji lądowych prawdopodobnie zostałaby zamieniona w ruinę. Oceniono, że do pełnoskalowej operacji wojskowej w Libanie, Siły Obronne Izraela musiałyby zaangażować sto batalionów wojska, które wchodząc na libańskie terytorium napotkałyby silny opór. Hezbollah może wystawić wykwalifikowane siły bojowe, które będą walczyć na ufortyfikowanych pozycjach, posługując się zaawansowaną bronią przeciwpancerną. Grupy bojowe Hezbollahu przypominają syryjskich komandosów, którzy stawili czoła Izraelowi podczas wojny w Libanie w 1982 r. Te siły są w stanie skutecznie walczyć w obszarach górskich i zabudowanych, co będzie wymagać od Sił Obronnych Izraela przeprowadzania wielokrotnych ataków. Hezbollah posiada także różnorodny arsenał rakiet, a ataki rakietowe na zaplecze izraelskie będą prawdopodobnie kontynuowane aż do końcowej fazy wojny. Plany wojenne Hezbollahu obejmują ataki rakietowe na Tel Awiw i inne obszary zurbanizowane na terytorium Izraela. Izrael jest również zaniepokojony tym, że Hezbollah może użyć broni chemicznej przeciwko żołnierzom i ludności cywilnej. Szacuje się, że wejście sił izraelskich na terytorium Libanu prawdopodobnie doprowadzi do wzmożenia ostrzału rakietowego, ponieważ oddziały terrorystyczne będą starały się wykorzystać cały swój arsenał, zanim same zostaną zneutralizowane. Oceny mówią, że w wojnie zginie około 200-250 izraelskich cywilów. Przewidywana liczba ofiar śmiertelnych na polu bitwy wynosi 600-800 żołnierzy, a w bardziej ekstremalnym scenariuszu liczba ta może wzrosnąć do ponad 1 tys. żołnierzy.
    22 września 2023 r. po raz pierwszy od dwóch lat, terroryści wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, powodując pożary terenów przygranicznych w Izraelu.

22 września 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Dan terroryści rzucili ładunek wybuchowy w stronę żołnierzy, w wyniku czego uszkodzony został pojazd wojskowy. Ostrzelano także izraelski patrol wojskowy w pobliżu Avni Hefetz. W Nablusie wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    22 września 2023 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że na czas święta Jom Kippur zostanie wprowadzone zamknięcie terytoriów Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy. Zamknięcie rozpocznie się o północy w nocy z soboty na niedzielę. Przekraczanie punktów kontrolnych będzie możliwe w sytuacjach humanitarnych, medycznych i wyjątkowych, za zgodą koordynatora.
    22 września 2023 r. wieczorem kilkuset Arabów demonstrowało przy płocie granicznym w Strefie Gazy. Podpalono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, usiłując uszkodzić ogrodzenie graniczne. Izraelscy żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu, a snajperzy trafili i doprowadzili do wybuchu dwie wyrzutnie ładunków wybuchowych, które były przygotowane do użycia. W zajściach rannych zostało 14 Arabów. Izraelskie drony bezzałogowe zaatakowały dwa przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu.

22 września 2023 r. popołudniem premier Benjamin Netanjahu przemówił na 78 Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku. Sala była w większości pusta, gdyż wielu przedstawicieli opuściła już zgromadzenie. "Ponad trzy tysiące lat temu nasz przywódca Mojżesz przemawiał do ludu Izraela przed wkroczeniem do Ziemi Obiecanej. Powiedział, że znajdą tam dwie góry zwrócone ku sobie. Góra Garizim, miejsce, gdzie zostanie ogłoszone wielkie błogosławieństwo, i góra Ebal, miejsce wielkiego przekleństwa. Mojżesz powiedział, że o losie ludu zadecyduje wybór pomiędzy błogosławieństwem a przekleństwem. Wybór ten odbija się echem przez pokolenia, nie tylko wśród ludu Izraela, ale całej ludzkości. Dzisiaj stoimy przed takim wyborem, który zadecyduje, czy doczekamy się historycznego błogosławieństwa pokoju, nieograniczonego dobrobytu i nadziei, czy też czeka nas przekleństwo straszliwej wojny, terroru i rozpaczy. Kiedy ostatni raz przemawiałem tutaj pięć lat temu, ostrzegałem przed irańskimi dyktatorami. Byli oni przekleństwem dla swojego narodu, dla naszego regionu i całego świata. Ale wtedy mówiłem też o wielkim błogosławieństwie, które widziałem na horyzoncie. Wspólne zagrożenie ze strony Iranu, zbliżyło Izrael i inne kraje arabskie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, w przyjaźniach, które nigdy nie istniały. Powiedziałem, że wkrótce nadejdzie dzień, w którym Izrael będzie mógł rozszerzyć pokój na inne sąsiednie kraje arabskie. Teraz, po niekończących się spotkaniach z przywódcami arabskimi, zdałem sobie sprawę, że Izrael i kraje arabskie mają wiele wspólnych interesów, a te mogą być przełomem dla uzyskania szerszego pokoju w naszym regionie. Teraz bijecie brawa, ale wtedy wielu traktowało mój optymizm z pesymizmem, jako myśl o nadziei, która opierała się na ćwierćwieczu dobrych zamiarów i nieudanych prób. Dlaczego one zawiodły? Ponieważ opierały się na jednym błędnym założeniu - że jeśli nie zawrzemy pokój z Palestyńczykami, żaden inny kraj arabski nie znormalizuje swoich stosunków z Izraelem. Od dawna próbujemy osiągnąć pokój z Palestyńczykami, ale uważam, że teraz powinniśmy dać Palestyńczykom weto i kontynuować pracę nad nowymi porozumieniami pokojowymi z krajami arabskimi. Palestyńczycy mogą wiele zyskać na szerokim pokoju. Powinni częścią tego procesu, ale nie mogą mieć w tej sprawie weta. Wierzę również, że pokój z krajami arabskimi zwiększy szanse na zawarcie pokoju między Izraelem a Palestyńczykami. Spójrzcie, Palestyńczycy stanowią tylko 2% świata arabskiego i wierzą, że pozostałe 98% pozostanie w stanie wojny z Izraelem, aby ostatecznie zdusić państwo żydowskie. Ale kiedy Palestyńczycy zobaczą, że większość świata arabskiego akceptuje państwo Izrael, wtedy także oni będą mogli porzucić fantazję o wymazaniu Izraela i otworzyć się na drogę pokoju. Przez długie lata moje podejście do prawdziwego pokoju było odrzucane przez rzekomych ekspertów, ale oni mylili się. Przez ich podejście do tego tematu, przez 25 lat nie przygotowaliśmy ani jednego porozumienia pokojowego. Jednak w 2020 roku spróbowaliśmy czegoś innego i wkrótce osiągnęliśmy niesamowity przełom: cztery porozumienia pokojowe z czterema krajami arabskimi. We współpracy z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi - Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn, Sudan i Maroko zawarły takie porozumienia. Porozumienia Abrahamowe były centralną osią w historii i dziś wszyscy widzimy błogosławieństwa tych porozumień. Handel i inwestycje z nimi kwitną. Inwestujemy w wodę, rolnictwo, klimat, medycynę i wiele innych dziedzin. W ciągu ostatnich trzech lat Zjednoczone Emiraty Arabskie odwiedziło blisko milion obywateli Izraela. Każdego dnia Izraelczycy oszczędzają czas i pieniądze, robiąc coś, czego wcześniej nie mogli zrobić - przelatują nad krajami arabskimi do miejsc docelowych na Dalekim Wschodzie. Porozumienia Abrahamowe zbliżyły do siebie Arabów i Żydów. Widzimy to na żydowskich weselach w Dubaju, w uruchomieniu szkoły Tory w Bahrajnie, u osób odwiedzających Muzeum Żydowskie w Maroku i widzimy to na zajęciach, na które uczniowie uczęszczają w Zjednoczonych Emiratów Arabskich na temat Holokaustu. Nie ma wątpliwości, że Porozumienia Abrahamowe przyniosły nowy świt pokoju, ale uważam, że jesteśmy u progu jeszcze bardziej niezwykłego przełomu. Historycznego pokoju między Izraelem a Arabią Saudyjską. Taki pokój w ogromnym stopniu przyczyni się do zakończenia konfliktu izraelsko-arabskiego, zachęci inne kraje arabskie do normalizacji stosunków z Izraelem, zwiększy możliwości pokoju między Izraelem a Palestyną, zachęci do wzmocnienia relacji między judaizmem a islamem, między Jerozolimą a Mekką, pomiędzy synami Izaaka i synami Izmaela. Dwa tygodnie temu byliśmy świadkami kolejnego błogosławieństwa: na konferencji G20 prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, premier Indii Narendra Modi i przywódcy arabscy ogłosili plan dotyczący budowy korytarza, który połączy Indie i Europę drogą morską, kolejową i nie tylko. Korytarz ten znacząco obniży koszty przesyłu towarów, energii i komunikacji dla ponad dwóch milionów ludzi. Cóż za historyczna zmiana dla mojego kraju. la mojego kraju. Izrael znajduje się na skrzyżowaniu dróg między Azją, Afryką i Europą, i przez setki lat mój kraj był stale okupowany przez imperia, które przez niego przechodziły. Ale dzisiaj, kiedy burzymy mury, Izrael może być most do dobrobytu między tymi krajami, i pokoju między Izraelem a Arabią Saudyjską. Prawdziwie tworząc nowy Bliski Wschód. Aby zrozumieć siłę zmiany, którą chcemy promować, pokażę wam mapę Bliskiego Wschodu w 1948 r., gdy powstało państwo Izrael. Oto Izrael w 1948 r. - mały, odizolowany kraj, otoczony przez wrogi arabski świat. W ciągu pierwszych 70 lat zawarliśmy pokój z Egiptem i Jordanią, a w 2020 r. zawarliśmy Porozumienia Abrahamowe z czterema kolejnymi krajami. Teraz spójrzcie, co się stanie, gdy między Izraelem a Arabią Saudyjską zapanuje pokój. Cały Bliski Wschód zmieni się. Zburzymy mury nienawiści, zaniesiemy przesłanie pokoju całemu regionowi. Ale zrobimy coś więcej. Kilka lat temu stałem tu z czerwonym markerem, żeby pokazać wam wielką klątwę nuklearnego Iranu, ale dzisiaj używam czerwonego markera, aby pokazać wielkie błogosławieństwo, błogosławieństwo nowego Bliskiego Wschodu między Izraelem, Arabią Saudyjską i resztą naszych sąsiadów. Nie tylko obalimy bariery między Izraelem a naszymi sąsiadami, ale zbudujemy nowy korytarz pokoju i dobrobytu, który połączy Azję przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabię ??Saudyjską, Jordanię z Izraelem i Europą. To niesamowita i bardzo znacząca zmiana. Kolejna fundamentalna zmiana w historii. Teraz krąg pokoju się rozszerza i wierzę, że pokój z Palestyńczykami może zostać naprawdę osiągnięty. Jednak należy poczynić jedną uwagę: pokój można osiągnąć jedynie poprzez prawdę. Pokoju nie można opierać na kłamstwach, na nienawiści do narodu żydowskiego. Mahmoud Abbas musi przestać szerzyć spiski przeciwko Żydom i narodowi żydowskiemu. Niedawno powiedział, że Hitler nie był antysemitą - coś takiego trudno jest wymyśleć, ale tak się stało. Palestyńskie władze muszą przestać gloryfikować terrorystów. Muszą przestać płacić palestyńskim terrorystom, którzy mordują Żydów. Wszystko to jest niedopuszczalne i musi się skończyć, aby nastał pokój. Antysemityzm należy odrzucić, gdziekolwiek on się pojawia, czy to po lewej, czy po prawej stronie. Aby zapanował pokój, Palestyńczycy muszą zaprzestać szerzenia nienawiści do Żydów, uznać państwo żydowskie, nie tylko istnienie państwa żydowskiego, ale prawo aby naród żydowski miał własne państwo w swojej historycznej ojczyźnie. Naród Izraela tęskni za pokojem, ja tęsknię za takim pokojem. Jako młody żołnierz, ponad pół wieku temu, ja i moi koledzy z izraelskich sił specjalnych staliśmy przed wieloma niebezpieczeństwami na wielu frontach, od ciepłych wód Kanału Sueskiego, przez zamarznięte szczyty góry Hermon, aż po lotnisko w Bejrucie. Te i inne doświadczenia, nauczyły mnie, jaka jest cena wojny. U mojego boku zginął pewien żołnierz, inny zginął na moich rękach, pochowałem mojego najstarszego brata. Ci, którzy osobiście doświadczyli klątwy wojny, ponad wszystko mogą docenić błogosławieństwo pokoju. Jednak na niesamowitej drodze do pokoju, którą właśnie opisałem, stoi wiele przeszkód - ale jestem zdecydowany zrobić wszystko, aby je pokonać i stworzyć lepszą przyszłość dla Izraela i wszystkich narodów w naszym regionie. Któregoś dnia omawiałem tę wizję z prezydentem Bidenem. Podzielamy ten sam optymizm co do tego, co można osiągnąć, i bardzo doceniam jego zaangażowanie w wykorzystanie tej szansy. Stany Zjednoczone są niezbędne w tych wysiłkach. Wierzę, że po osiągnięciu Porozumień Abrahamowych z prezydentem Donaldem Trumpem, teraz możemy osiągnąć pokój z Arabią Saudyjską pod przywództwem prezydenta Joe Bidena. Współpracując z księciem Mohammedem bin Salmanem, będziemy w stanie kształtować przyszłość pełną wielkich błogosławieństw dla całego naszego ludu. Jest jednak pewien cierń w boku, ponieważ możecie być pewni, że ekstremiści rządzący Iranem zrobią wszystko, co w ich mocy, aby powstrzymać wysiłki na rzecz pokoju. Iran nadal inwestuje miliardy w uzbrojenie swoich przedstawicieli terrorystów na Bliskim Wschodzie, w Europie, Azji, Ameryce Południowej, a nawet Ameryce Północnej. Próbowali nawet wyeliminować sekretarza stanu USA, próbowali nawet wyeliminować doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego USA. Mówi wam wszystko, co musicie wiedzieć o morderczych zamiarach i morderczej naturze Iranu. Iran w dalszym ciągu grozi liniom żeglugi morskiej i angażuje się w szantaż nuklearny. W zeszłym roku w wyniku zabójstw zginęło setki i aresztowano tysiące odważnych obywateli Iranu. Jego program rakietowy zagraża Izraelowi i naszym arabskim sąsiadom, a jego drony przynoszą śmierć i zniszczenie niewinnym ludziom w Ukrainie. A jednocześnie społeczność międzynarodowa jest obojętna na jego destrukcyjne sposoby działania. Osiem lat temu mocarstwa zachodnie obiecały, że jeśli Iran naruszy porozumienie nuklearne, sankcje wrócą. Cóż, Iran powrócił na swoje sposoby działania, ale sankcje nie wróciły. Aby to powstrzymać, należy zmienić tę politykę, sankcje muszą powrócić, gdyż Iran stanowi realne zagrożenie nuklearne. Jeśli chodzi o mnie, premiera Izraela, zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby uniemożliwić mu uzyskanie broni nuklearnej. Jednocześnie musimy wspierać odważnych i odważnych mężczyzn i kobiety Iranu, którzy gardzą reżimem, którzy dążą do wolności i odważnie wyszli na ulice stolicy Teheranu i innych jej krajów, ryzykując śmiercią. To oni, a nie ich prześladowcy, są naszymi prawdziwymi partnerami na rzecz lepszej przyszłości. Panie i panowie, to, czy nasza przyszłość będzie błogosławieństwem, czy przekleństwem, zależy również od tego, jak potraktujemy najważniejszy rozwój naszych czasów, czyli rozwój sztucznej inteligencji. Rozwija się ona z szybkością błyskawicy, a ludzkość musi przystosować się do niej. Przystosowanie się do rewolucji przemysłowej zajęło dziesięciolecia. Teraz możemy mieć krótkie czas, aby przystosować się do rewolucji sztucznej inteligencji. Ryzyko jest przed nami. Naruszenie demokracji, manipulacja opiniami, zanikanie miejsc pracy, kultura przestępczości i penetracja wszystkich systemów. Takie ryzyko jest przed nami."
    22 września 2023 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen, przemawiając bezpośrednio po przemówieniu premiera Netanjahu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, ujawnił dziennikarzom, że sześć lub siedem muzułmańskich krajów dołączy do Arabii Saudyjskiej w zawarciu porozumienia normalizacyjnego z Izraelem. "Ważne jest, aby powtórzyć to, co powiedział premier, że pokój z Arabią Saudyjską to także pokój między Żydami a muzułmańskim światem. Sześć lub siedem krajów z Afryki i Azji przyłączy się do porozumienia pokojowego z Saudyjczykami. Mówię wam, spotkałem się z kilkoma urzędnikami z krajów muzułmańskich, z którymi Izrael nie łączą żadne formalne powiązania."

23 września 2023 r. - Szabat.
    23 września 2023 r. popołudniem libański buldożer naruszył linię graniczną w rejonie góry Har Dov na granicy izraelsko-libańskiej. Jego ruch zabezpieczali libańscy żołnierze. Izraelscy żołnierze monitorowali sytuację i wystrzelili granaty dymne w stronę buldożera. Rzecznik międzynarodowych sił UNIFIL powiedział: "Jesteśmy w kontakcie ze wszystkimi stronami, aby zmniejszyć napięcie w południowym Libanie i zapobiec nieporozumieniom."

23 września 2023 r. wieczorem kilkuset Arabów demonstrowało przy płocie granicznym w Strefie Gazy. Rzucano kamieniami i bombami zapalającymi, usiłując uszkodzić ogrodzenie graniczne. Wypuszczono balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, powodując pożary terenów przygranicznych w Izraelu. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu, ponadto izraelski dron bezzałogowy zaatakował dwa posterunki Hamasu, a czołg ostrzelał trzeci posterunek Hamasu.

24 września 2023 r. grupa lewicowych aktywistów zakłóciła modlitwę w Jom Kipur na placu Dizengoffa w Tel Awiwie. Podłożem sporu była przegroda, oddzielająca podczas modlitwy mężczyzn od kobiet, co jest normalną tradycyjną praktyką ortodoksyjnych Żydów. Pomimo to, organizatorzy lewicowych protestów w Tel Awiwie uzyskali decyzję sądu, który orzekł, że należy zakazać segregacji płciowej podczas modlitwy w przestrzeni publicznej. Wobec tego organizatorzy modlitwy stworzyli przegrodę z flag izraelskich. Przybyli na miejsce demonstranci, skonfrontowali się z wiernymi, zniszczyli przegrodę, a nawet usunęli ustawione przez organizatorów krzesła. Ostatecznie modlitwę przerwano i przeniesiono na boczną uliczkę. Policjanci zatrzymali 2 osoby.

24 września 2023 r. izraelskie siły specjalne wkroczyły w nocy do obozu uchodźców Nur a-Shemesh w rejonie Tulkarm, w zachodniej części Samarii. Siły zlokalizowały budynek, w którym zniszczono laboratorium produkujące ładunki wybuchowe. W laboratorium znaleziono komputery, kamery monitoringu oraz różne urządzenia technologiczne, a przede wszystkim dziesiątki gotowych do użycia bomb. W trakcie działań na terenie obozu, czujniki wykryły szereg improwizowanych ładunków wybuchowych ukrytych wzdłuż dróg. Saperzy je zneutralizowali. W obozie wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Lekko ranny został 1 żołnierz.
    24 września 2023 r. rano terroryści ostrzelali izraelski pojazd wojskowy w pobliżu osiedla żydowskiego Avni Hefetz w zachodniej części Samarii. Następnie ostrzelano izraelski posterunek wojskowy w rejonie wsi Shavika, a przed południem ostrzelano osiedle żydowskie Hinanit w północnej Samarii. Stwierdzono trafienie w okno budynku. We wszystkich atakach nikt nie odniósł obrażeń.
    24 września 2023 r. kilkudziesięciu Arabów demonstrowało przy płocie granicznym w Strefie Gazy. Podpalono opony, rzucano kamieniami i koktajlami Mołotowa, usiłując uszkodzić ogrodzenie graniczne. Wypuszczono balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, powodując kilka pożarów terenów przygranicznych w Izraelu. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Drony bezzałogowe uderzyły w dwa posterunki obserwacyjne Hamasu w rejonie Bureij i Jabalija, gdzie miały miejsce gwałtowne zamieszki. Siły Obronne Izraela wzmocniły Dywizję Gazy dodatkowym batalionem wojska.

25 września 2023 r. - Jom Kippur.
    25 września 2023 r. zastępca burmistrza Tel Awiwu, Haim Goren, skomentował starcia, które wybuchły podczas modlitwy "Rosz Jehudi" w Jom Kippur na placu Dizengoffa w Tel Awiwie. "Pierwsze żydowskie miasto wstydzi się Jom Kippur. Podczas Jom Kippur w Tel Awiwie-Jaffa przekroczono czerwoną linię. Po raz pierwszy doszło do celowego i zaplanowanego zakłócenia modlitw świętych w hebrajskim mieście. Niestety, musimy powiedzieć że uczestnicy zamieszek, którzy w straszny i brutalny sposób wyrządzili szkody modlitwom i społeczeństwu wierzących, otrzymali windykację od burmistrza Huldai i ekstremistycznych radnych. Daję jasno do zrozumienia, że nie spuścimy głowy i nie poddamy się. Społeczność religijna ma swój udział w tym mieście i przestrzeń publiczna też do niej należy, i oczywiście do tożsamości żydowskiej na podstawie której to miasto zostało założone. Już w nadchodzącym Simchat Tora wyjdziemy i będziemy tańczyć z księgami Tory na ulicach miasta, jak to jest w zwyczaju od lat 30 w Tel Awiwie." Minister budownictwa Icchak Goldknopf powiedział: "Ludzie lewicy przy każdej okazji głoszą akceptację odmienności. Wczoraj w Tel Awiwie wyciągnęli miecz z pochwy, ale najwyraźniej dotyczy to obrony praw tylko infiltratorów i Palestyńczyków, a nie ludzi, którzy strzegą tradycji, Tory i micw. Akceptacja lewicy wtedy kończy się i ustępuje miejsca przemocy. Maska hipokryzji została odsłonięta w całej jej brzydocie. To bardzo niefortunne, że na skrajnej lewicy są tacy, którzy prawdopodobnie zapomnieli, czym jest judaizm i w imię wojny z reformami, byli gotowi zbezcześcić najświętszy dzień Jom Kippur. Wzywam przywódców lewicy, aby wykazali się odpowiedzialnością i zatrzymali się, zanim będzie za późno." Naczelny Rabin Izraela, Rabin David Lau powiedział: "Z wielkim smutkiem usłyszałem o wydarzeniach, które miały miejsce wokół modlitwy w najświętszy dzień dla narodu Izraela. Najbardziej wyjątkowy dzień w roku stał się dniem smutnym z powodu dzikiego podżegania przez elementy nienawidzące religii. Są tacy, którzy zapomniałem o istocie tego dnia i kontynuują fale wrzącej nienawiści. Mieszkańcy Tel Awiwu przyszli i poprosili o organizację modlitw według halachy, nie narzucając nikomu niczego, a tylko tym, którzy są tym zainteresowani modlitwami. Wtedy zobaczyliśmy, że pod pozorem wolności, bardzo duża część społeczeństwa nie może się modlić zgodnie ze swoimi zwyczajami. Wydarzenia te przypominają nam trudne dni w historii Żydów. Państwo Izrael powstało jako dom dla narodu żydowskiego i powinno być miejscem, w którym Żydzi będą mogli żyć zgodnie z wymaganiami judaizmu. Wszyscy, którzy twierdzą, że państwo Izrael jest państwem żydowskim i demokratycznym, powinni pamiętać, że bycie Żydem jest nie mniej ważne niż bycie demokratą. Jako rodowity mieszkaniec Tel Awiwu nie mam wątpliwości, że większość mieszkańców Tel Awiwu jest oburzona tymi zamieszkami i protestami przeciwko publicznym modlitwom w Jom Kippur na ulicach miasta. Wzywam tych, którzy nadal podburzają do niepokojów, aby przestali, zanim będzie za późno."
    25 września 2023 r. wieczorem ministerstwo spraw zagranicznych potwierdziło, że Stany Zjednoczone mają ogłosić w tym tygodniu zniesienie wiz dla obywateli Izraela. Minister spraw zagranicznych Eli Cohen: "Jak już zapowiadaliśmy na początku roku, w ciągu kilku tygodni Izraelczycy będą mogli odwiedzić Stany Zjednoczone bez konieczności długiego oczekiwania na wizę z ambasady amerykańskiej." Konieczne będzie posiadanie paszportu biometrycznego i wypełnienie formularza online za 21 dolarów - ankieta ESTA (Electronic System for Travel Authorization) amerykańskiej służby granicznej to ankieta w języku angielskim, w której każdy pasażer pytany jest o imię i nazwisko, datę urodzenia oraz dane paszportowe. Zatwierdzenie będzie ważne przez dwa lata. Rozpoczęcie wdrażania decyzji przewidywane jest na listopad.

25 września 2023 r. rzecznik Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych wyjaśnił, że nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja w sprawie kandydatury Izraela do programu zwolnienia z obowiązku wizowego. Sekretarz stanu Anthony Blinken i sekretarz obrony wewnętrznej Alejandro Mayorx przeprowadzą konsultacje i ogłoszą swoją decyzję w nadchodzących dniach.
    25 września 2023 r. minister spraw zagranicznych tymczasowego rządu Pakistanu Jalil Abbas Jilani nie wykluczył możliwości normalizacji stosunków z Izraelem, ale podkreślił, że taka decyzja zależy od interesów jego kraju i "dobra narodu palestyńskiego". Ponadto podkreślił wsparcie Pakistanu dla utworzenia niepodległego państwa palestyńskiego.

26 września 2023 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ostatnich dniach utrzymuje się wzrost liczby pacjentów hospitalizowanych w stanie krytycznym z powodu infekcji koronawirusem. Dzisiaj wieczorem do Izraela ma dotrzeć pierwsza dostawa 200 tys. szczepionek firmy Moderna, które są dostosowane do nowego szczepu Omicron. Szczepienie zalecono osobom powyżej 60 roku życia, mieszkańcom domów opieki, osobom z obniżoną odpornością oraz kobietom w ciąży. Oczekuje się, że za około dwa do trzech tygodni dotrze do Izraela około pół miliona dodatkowych szczepionek, a później ponad milion szczepionek.

26 września 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 5 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W miejscowości Al Bira wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    26 września 2023 r. w południe terroryści ostrzelali izraelski posterunek wojskowy przy wiosce Shavika, w zachodniej części Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń, a żołnierze odpowiedzieli ogniem. W trakcie poszukiwań sprawców odkryto łuski.
    26 września 2023 r. popołudniem kilkudziesięciu Arabów demonstrowało przy płocie granicznym w Strefie Gazy. Podpalono opony, rzucano kamieniami i koktajlami Mołotowa, usiłując uszkodzić ogrodzenie graniczne. W pewnym momencie grupa Arabów przekroczyła ogrodzenie i podpaliła izraelskie stanowisko snajperskie, po czym powróciła do strefy. Wypuszczono także balony z podwieszonymi bombami zapalającymi, wywołując pożar pól uprawnych przy kibucu Kfar Gaza. W starciach rannych zostało 11 Arabów. Wieczorem izraelski dron zaatakował posterunek obserwacyjny Hamasu w rejonie Rafah na południu strefy.

26 września 2023 r. ambasador Arabii Saudyjskiej przy Autonomii Palestyńskiej, Najef al-Sudairi odwiedził Ramallah I spotkał się z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Ambasador powiedział: "Pracujemy nad ustanowieniem państwa palestyńskiego, którego stolicą będzie Jerozolima Wschodnia."
    26 września 2023 r. minister turystyki Haim Katz wraz z delegacją udał się dziś do Rijadu, aby wziąć udział w konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Turystyki (UNWTO). Katz jest pierwszym izraelskim ministrem, który stoi na czele oficjalnej delegacji Izraela, jaka udała się do Arabii Saudyjskiej. Podczas dwudniowej wizyty minister Katz weźmie udział w szeregu spotkań, ze szczególnym uwzględnieniem ministrów z Bliskiego Wschodu.

27 września 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 11 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W miastach Kalkilija, Nablus i Tubas, oraz w wiosce Beit Deko i obozie uchodźców Deheisha wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.

27 września 2023 r. sekretarz stanu USA Anthony Blinken i minister bezpieczeństwa wewnętrznego Alejandro Mayorx oficjalnie ogłosili, że Izrael został przyjęty do programu bezwizowego. Szacuje się, że faktyczna realizacja tego posunięcia potrwa kilka tygodni i już w listopadzie Izraelczycy będą mogli wjechać do Stanów Zjednoczonych bez obowiązku okazywania wizy.

28 września 2023 r. do Izraela przypłynął nowy okręt desantowy INS "Nachshon". Na izraelskich wodach terytorialnych przywitały go okręty rakietowe, uroczyście doprowadzając do portu w Hajfie.
    28 września 2023 r. linie lotnicze El Al ogłosiły rozszerzenie od czerwca częstotliwości lotów do Stanów Zjednoczonych. Począwszy od czerwca 2024 r. El Al będzie obsługiwał tygodniowo 7 bezpośrednich lotów na Florydę, 6 lotów do Los Angeles, 3 loty do Bostonu i około 33 loty do Nowego Jorku (JFK i Newark). Oznacza to, że El Al będzie obsługiwać łącznie do 49 bezpośrednich lotów tygodniowo do różnych miejsc docelowych w Stanach Zjednoczonych.

28 września 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 15 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W miastach Kalkilija i Kfar al-Bira, wioskach Kfar Halhoul i Abu Shahidim, oraz obozie uchodźców Balata wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Terroryści zaatakowali także izraelski posterunek przy osiedlu żydowskim Pesagot. Izraelscy żołnierze przeprowadzili aktywne działania i w wymianie ognia postrzelili dwóch napastników.

28 września 2023 r. minister obrony Joav Gallant spotkał się w Berlinie z niemieckim ministrem obrony Borisem Pistorius. Podczas spotkania podpisano umowę sprzedaży izraelskiego systemu rakiet przeciwbalistycznych dalekiego zasięgu Arrow-3. W ramach umowy Niemcy zobowiązały się do wpłacenia zaliczki w wysokości 600 mln dolarów na rozpoczęcie projektu. Pierwsze dostawy spodziewane są w 2025 r., a pełne uruchomienie systemu obronnego planowane jest do 2030 r. Podpisanie pełnego kontraktu zaplanowano na listopad. Wartość kontraktu to 3,5 mld dolarów.

29 sierpnia 2023 r. szef agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet Ronan Bar ostrzegł przed poważnym kryzysem więziennym, w jakim znalazły się służby bezpieczeństwa z powodu braku miejsc w więzieniach, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc dla więźniów bezpieczeństwa, co szkodzi zakresowi prowadzonych działań prewencyjnych i aresztowań przeprowadzanych w cieniu fali ataków w Judei i Samarii. Począwszy od 1 września miało nastąpić administracyjne zwolnienie więźniów z wyrokami pozbawienia wolności do 3 lat za stosunkowo "drobne" przestępstwa. Ten trudny krok miano podjąć ze względu na problem przeludnienia w zakładach karnych, ale zablokował go minister bezpieczeństwa wewnętrznego Ben Gwir. Są to między innymi terroryści, którzy rzucali kamieniami i koktajlami Mołotowa, ale nie spowodowali obrażeń ciała, a Szin Bet domaga się ich wcześniejszego zwolnienia, aby zmniejszyć przepełnienie więzień.
    29 września 2023 r. wieczorem terroryści ostrzelali kibuc Meirav, położony na Wzgórzach Gilboa, blisko bariery bezpieczeństwa oddzielającej Izrael od terytoriów Autonomii Palestyńskiej. Nikt nie odniósł obrażeń. Napastnicy zbiegli do pobliskiej arabskiej wioski Dżalbun.

29 września 2023 r. wieczorem terroryści obrzucili koktajlami Mołotowa izraelski posterunek wojskowy przy osiedlu żydowskim Pesagot, na południu Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, raniąc i aresztując 2 napastników. Jeden z rannych zmarł w szpitalu. Zidentyfikowano go jako mieszkańca obozu uchodźców al-Amari. Hamas oświadczył, że był on jego członkiem.

29 września 2023 r. agencja informacyjna Reuters podała, że Arabia Saudyjska jest gotowa utrzymać dalsze działania zmierzające w kierunku normalizacji stosunków z Izraelem w zamian za wiążące porozumienie wojskowe ze Stanami Zjednoczonymi, nawet bez większych ustępstw ze strony Izraela w kwestii palestyńskiej.

30 września 2023 r. - Szabat i Sukkot I.

1 października 2023 r. - Sukkot II.
    1 października 2023 r. podjęto decyzję o utworzeniu w rejonie Morza Martwego nowego rezerwatu przyrody - Rezerwat Przyrody Ramat Mazar i Hawari HaKarra. Nowy rezerwat obejmie duże strumienie w obszarze, który jest siedliskiem wielu unikalnych gatunków zwierząt, z których niektóre występują obecnie wyłącznie w Izraelu, w tym antylopy nubijskiej, jelenia negewskiego, słowika pustynnego i lisa urwiskowego. W planach jest budowa łatwo dostępnych promenad, tras spacerowych dla pieszych i ścieżek dla rowerzystów, dodanie parkingu i innych ułatwień dla turystów.

1 października 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 2 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Beitonia zniszczono 5 tokarek służących do produkcji broni. Podczas tych działań wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    1 października 2023 r. popołudniem terroryści obrzucili kamieniami izraelski samochód w pobliżu osiedla żydowskiego Homesh na północy Samarii. Od odłamków szyby ranna została dziewczynka, którą ewakuowano do szpitala.
    1 października 2023 r. wieczorem terroryści ostrzelali żydowską placówkę osadniczą Asael, położoną na południu Judei. Nikt nie odniósł obrażeń, ale wykryto liczne ślady trafienia w domy.

1 października 2023 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele położone w rejonie Damaszku. Aktywowany został syryjski system obrony powietrznej. Celem ataku miał być transport irańskiej broni dla Hezbollahu. Do ataku doszło pomiędzy wioskami Al-Assad i Al-Dimas, na zachód od Damaszku.

2 października 2023 r. - Sukkot III.
    2 października 2023 r. deszcz zawitał m.in. do regionu Gusz Dan, Bnei Brak, Petach Tikwy, Azor i Hadery. Normalnie deszcze zaczynają padać na przełomie października i listopada.
    2 października 2023 r. Izraelski Urząd ds. Ludności i Imigracji odmówił prawa do aliji 75-letniemu żydowskiemu obywatelowi Stanów Zjednoczonych i synowi ocalałego z Auschwitz. Urząd powołał się na jego przynależność do nurtu judaizmu mesjanistycznego i oskarżył go o zamiar prowadzenia pracy misjonarskiej, nakazując mu opuścić Izrael w ciągu miesiąca. Zgodnie z izraelskim prawem powrotu, ten mężczyzna ma prawo do aliji, ponieważ jego ojciec był Żydem, chociaż matka była chrześcijanką. Mężczyzna założył i prowadził w Stanach Zjednoczonych stowarzyszenie, które niosło pomoc członkom społeczności Żydów mesjanistycznych. Adwokat mężczyzny, Jehoszua Fax, złożył odwołanie od decyzji, wskazując, że motywacją jego klienta do aliji było spełnienie starego marzenia, które chciał spełnić po przejściu na emeryturę, a także wzrost antysemityzmu w Stanach Zjednoczonych. Przez ostatnie cztery lata starał się o obywatelstwo izraelskie dla siebie i swojej żony, ale bezskutecznie.

2 października 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Jilzon wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    2 października 2023 r. popołudniem pięcioro Izraelczyków bez koordynacji ze służbami bezpieczeństwa weszło do grobowca Józefa na przedmieściach Nablusu w środkowej części Samarii. Ich przybycie dostrzegli Arabowie, którzy obrzucili Żydów kamieniami. Jeden z wiernych został ranny. Na miejsce przybyli palestyńscy policjanci, którzy ewakuowali Żydów poza miasto, gdzie przekazali ich izraelskim żołnierzom.
    2 października 2023 r. wieczorem doszło do starć osadników żydowskich z Arabami z wioski Kusra, położonej w środkowej części Samarii. Obie strony wzajemnie obrzucały się kamieniami. Uszkodzona została arabska ciężarówka. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, którzy rozdzielili obie strony. Żołnierze oddali strzały w powietrze.

2 października 2023 r. przywódca libańskiego Hezbollahu Hassan Nasrallah potępił próby promowania normalizacji stosunków między Izraelem a Arabią Saudyjską. "Syjoniści muszą usłyszeć głos świata islamskiego w sprawie Al-Aksa, a zamiast słyszeć taki głos, widzimy wzrost ruchów w stronę normalizacji. Każdy kraj, który mógłby podpisać takie porozumienie normalizacyjne, musi zostać potępiony, ponieważ jest to atak na naród palestyński i meczet Al-Aksa oraz wzmacnia wroga." Nasrallah odniósł się także do sporu między Libanem a Izraelem dotyczącego granicy lądowej obu krajów, stwierdzając, że mediacja w tej sprawie koncentruje się na mieście Ghajar (przedzielonym na pół Niebieską Linią) i namiotach rozstawionych przez Hezbollah na spornym terytorium w obszarze farm Shebaa. Nasrallah podkreślił, że kwestią mediacji zajmuje się rząd libański, a nie Hezbollah, i upierał się, że nie ma powodu do dyskusji na temat wytyczenia granicy między Izraelem a Libanem, ponieważ granica została już ustalona w porozumieniach między Wielką Brytanią a Francją w 20. latach XX wieku.
    2 października 2023 r. wieczorem izraelska delegacja z udziałem ministra komunikacji Szlomo Karai i przewodniczącego parlamentarnej komisji ekonomicznej Davida Bitana wylądowała w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej, aby wziąć udział w międzynarodowej konferencji. W trakcie wizyty minister Karai ma spotkać się z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Arabii Saudyjskiej.
    2 października 2023 r. Zgromadzenie Noblowskie Uniwersytetu Medycznego Instytutu Karolinska w Szwecji ogłosiło, że Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzyma Drew Weissman - żydowsko-amerykański naukowiec, który w dużym stopniu przyczynił się do opracowania skutecznych szczepionek mRNA na Covid-19.

3 października 2023 r. - Sukkot IV.
    3 października 2023 r. ministerstwo zdrowia poinformowało, że obecnie z powodu koronawirusa w Izraelu hospitalizowanych jest około 350 osób, z czego około 70 jest w stanie ciężkim. Utrzymuje się umiarkowany wzrost zachorowań.

3 października 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 12 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Ein Umm Ashrait, Beit Kahil i Kfar Aqab, oraz w obozie uchodźców Jilzon wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu.
    3 października 2023 r. rano Islamski Dżihad przeprowadził próbne wystrzelenie rakiet w Strefie Gazy. Na terenach przygranicznych w Izraelu ogłoszono alarm.

3 października 2023 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie miasta Dajr ez-Zor we wschodniej Syrii. Celem były pozycje proirańskich milicji na granicy syryjsko-irackiej. Jest to wrażliwy obszar, który Iran wykorzystuje do przewożnia broni i tworzenia oddziałów milicji. Iran stara się rozszerzyć tam swoje wpływy, ponieważ dolina Eufratu jest strategicznym szlakiem prowadzącym z Iraku do Syrii, i dalej do Libanu. Iran chce zdominować ten obszar i zachęca Hezbollah do założenia siedziby w Albukamal.

4 października 2023 r. - Sukkot V.

4 października 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 17 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Salafit i Akaba wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W starciach uszkodzonych zostało kilka pojazdów wojskowych.
    4 października 2023 r. wieczorem terroryści obrzucili kamieniami izraelski samochód w pobliżu arabskiej wioski Singil w Samarii. Ranny został kierowca, który podróżował z żoną i czwórką dzieci. Pomimo odniesionych ran, zdołał przejechać przez kamienną barierę drogową usypaną przez napastników i dojechał do najbliższego izraelskiego posterunku wojskowego, gdzie otrzymał pomoc. Podczas ataku oddał on strzał ostrzegawczy w powietrze, czym prawdopodobnie uratował życie swojej rodziny.

5 października 2023 r. - Sukkot VI.
    5 października 2023 r. Wzgórze Świątynne odwiedziło 5323 Żydów, co jest rekordem wszech czasów pod względem liczby Żydów udających się na wzgórze podczas jednego dnia świąt. Po raz pierwszy przekroczono pułap pięciu tysięcy osób dziennie.
    5 października 2023 r. amerykański turysta rozbił dwa starożytne posągi w Muzeum Izraela. Były to rzymskie posągi z II wieku n.e. Turysta został aresztowany. Podczas przesłuchania powiedział, że Tora zakazuje sporządzania ludzkich podobizn (posągów, obrazów itp.) i dlatego chciał zniszczyć te posągi, aby być wiernym Bogu.
    5 października 2023 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu zapoznał się z oceną stanu bezpieczeństwa w rejonie miejscowości Huwara w środkowej Samarii. Premier polecił przyśpieszenie prac przy budowie obwodnicy Huwara i skrócenie terminu jej oddania o połowę. Siły Obronne Izraela zdecydowały się zamknąć sklepy w Hawarze i zwiększyć obecność sił bezpieczeństwa w okolicy.

5 października 2023 r. w nocy Siły Obronne Izraela wprowadziły blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy, która będzie obowiązywać do północy z soboty na niedzielę. Przejście przez punkty kontrolne będzie możliwe w sytuacjach nadzwyczajnych, humanitarnych i medycznych za zgodą koordynatora.
    5 października 2023 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Balata w Nablusie wykryto centrum dowodzenia z systemem kamer wykorzystywanych przez terrorystów do obserwacji. W obozie doszło do starć, w trakcie których uszkodzony został pojazd wojskowy.
    5 października 2023 r. w nocy grupa wiernych Żydów modliła się w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w środkowej części Samarii. Ich przejazd oraz modlitwy zabezpieczali izraelscy żołnierze. Podczas modlitw doszło do gwałtownych arabskich zamieszek. Arabowie podpalili opony oraz rzucali kamieniami, koktajlami Mołotowa i ładunkami wybuchowymi w żołnierzy. W starciach lekko ranny został 1 żołnierz. Prowadził on w nocy działania, a po ich ukończeniu przewieziono go do szpitala.
    5 października 2023 r. rano terroryści ostrzelali osiedle żydowskie Avni Hefetz w zachodniej części Samarii. W pościg za napastnikami ruszył patrol z Brygady Golani. Podczas próby aresztowania doszło do wymiany ognia, w której zginął jeden z napastników. Drugiego rannego aresztowano. W samochodzie sprawców znaleziono karabin M-16.
    5 października 2023 r. wieczorem osadnicy żydowscy zbudowali kuczkę w miejscowości Huwara w środkowej Samarii, gdzie dochodzi do częstych ataków na Izraelczyków. Interweniowali izraelscy żołnierze, którzy nakazali rozebranie kuczki, aby uniknąć eskalacji sytuacji. Osadnicy jednak odmówili i doszło do starć z arabskimi mieszkańcami miejscowości. Ranny został 1 Żyd, uderzony kamieniem w głowę. Żołnierze rozdzielili obie strony.

6 października 2023 r. - Sukkot VII.

6 października 2023 r. popołudniem w miejscowości Huwara w środkowej Samarii, odbył się pogrzeb terrorysty, który dzień wcześniej zginął w ataku terrorystycznym na Izraelczyków. Siły Obronne Izraela zablokowały przejazd przez Huwarę na czas pogrzebu, pomimo to wybuchły arabskie zamieszki. W starciach rannych zostało 51 Arabów.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Operacja "Żelazne Miecze"


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2023 by Gedeon