JAKIE  BĘDĄ  SKUTKI  WOJNY  W  UKRAINIE ?



  -  Czasy i fakty


 

 

Trwająca w Ukrainie wojna spowodowała nie tylko zakłócenie dostaw rosyjskiego gazu i ropy, wymuszając gwałtowny wzrost cen energii, ale także doprowadziła do odcięcia całego ukraińskiego eksportu zboża, z którego 95% przechodziło przez porty nad Morzem Czarnym. To samo dotyczy rosyjskiego eksportu zboża, który przechodzi przez porty nad Morzem Azowskim. Doprowadziło to do gigantycznego kryzysu na światowych rynkach i zaostrzyło kryzys żywnościowy.

Dwa lata pandemii spowodowały niedobór podstawowych produktów w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, oraz zakłócenia w ogólnoświatowym łańcuchu dostaw, czego konsekwencje odczuły gospodarki na całym świecie. Teraz rosyjska inwazja na Ukrainę pogorszyła globalne bezpieczeństwo żywnościowe, powodując gwałtowny wzrost cen takich produktów, jak pszenica, kukurydza i olej słonecznikowy. Rosja i Ukraina dostarczają ponad 30% międzynarodowego eksportu pszenicy, 20% eksportu kukurydzy i prawie 80% eksportu oleju słonecznikowego.

Szczególnie zagrożonym jest region Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Obszar ten zamieszkuje zaledwie 5% światowej populacji ludzkości, ale z powodu niedoboru własnej żywności wymaga około 35% globalnego importu zbóż. Kraje takie jak Libia, Egipt, Liban, Jemen, Tunezja i Algieria są uzależnione od dostaw żywności z Rosji i Ukrainy. Prezes i dyrektor generalny The Hunger Project, Tim Prewitt powiedział: "Wojna w Ukrainie stworzyła globalny kryzys bezpieczeństwa żywnościowego, a wzrost cen już teraz jest znaczny. Doprowadzi to do długotrwałych niedoborów żywności, niedożywienia i głodu wśród mieszkańców regionu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej."

Analityk ekonomiczny Mohammed Khabisa powiedział: "Cena pszenicy wzrosła ze średnio 300 dolarów za tonę przed wojną, do 500 dolarów za tonę, by w ostatnich dniach spaść do 420 dolarów za tonę. Doprowadziło to do wzrostu cen niesubsydiowanego chleba na rynku egipskim, zmuszając niektóre rządy w regionie, takie jak Egipt, Jordanię, Algierię i Liban do zaprzestania eksportu żywności oraz ochrony krajowych towarów lokalnych, z obawy przed większym wzrostem ceny żywności na światowych rynkach." Egipt jest największym importerem pszenicy na świecie, sprowadzając około 60% zboża z zagranicy. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa ostrzegła, że istnieje niebezpieczeństwo poważnego głodu, ponieważ wojna na Ukrainie zagroziła dostawom kluczowych produktów.

Izraelski konsultant ekonomiczny Alex Coman powiedział: "Zakłócenia w dostawach pszenicy i kukurydzy na świecie dotknęły również Izrael. W ciągu kilku ostatnich tygodni zauważyliśmy wzrost cen chleba. W Izraelu utrzymujemy kontrolę cen podstawowego chleba, a jego wartość jest ustalana przez rząd, aby zapewnić, że wszyscy biedni będą mogli kupić chleb. W przyszłym miesiącu jest święto Paschy i konsumpcja mąki wtedy wzrasta. W czasie Paschy spożycie macy przez bogatych i biednych wzrasta. Wierzę, że rząd uspokoi ludzi i będzie dotować produkty pszenne. W innej sytuacji znajduje się Egipt. Jego turystyka bardzo ucierpiała podczas pandemii, a teraz brak rosyjskich i ukraińskich turystów pozbawi ten kraj wielu wpływów do budżetu. Jeśli wzrośnie koszt bochenka chleba, będzie to katastrofalne dla egipskiego społeczeństwa i rządu. Egipski rząd musi być bardzo sprytny, aby dotować część podwyżek pszenicy, w przeciwnym razie spowoduje to wiele niepokojów na Bliskim Wschodzie. Dla Egiptu i innych krajów Bliskiego Wschodu wzrost cen żywności jest niepokojącą wiadomością. W przeszłości gwałtowne wzrosty cen żywności powodowały niepokoje polityczne w Egipcie i innych arabskich krajach, wyprowadzając tysiące ludzi na ulice. Tak było podczas Arabskiej Wiosny i jest to źródłem naszego niepokoju."

Tim Prewitt powiedział: "Wielu obserwatorów obawia się drugiej Arabskiej Wiosny, ponieważ autorytarne reżimy w regionie już teraz walczą o zabezpieczenie wystarczająco dużych zapasów pszenicy i kukurydzy. Jestem pewien, że rząd egipski i inne arabskie rządy są świadome, że Arabska Wiosna była związana z kryzysem żywnościowym lat 2008-2009. Im dłużej będzie trwać obecny konflikt, tym dłużej będzie utrzymywać się negatywny wpływ na dostępność żywności, po części dlatego, że na Ukrainie będą mniejsze zbiory. Dzieje się tak dlatego, że mężczyźni chwycili za broń i walczą z rosyjskim wojskiem, a kobiety i ich rodziny uciekły przed zniszczeniami w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Kraje takie jak Chiny, od roku czasu gromadzą już pszenicę w celu ochrony własnego społeczeństwa przed szokiem cenowym, a w ten sposób przyczyniają się do jeszcze większego wzrostu cen, przez co mniejsze kraje muszą płacić więcej."

 

The jerusalem post (Mohammed Al-Kassim)



Na poczatek

  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2022 by Gedeon