STYCZEŃ - MARZEC  2008 r.



  -  HISTORIA
      - Annapolis 2007 r.
 - styczeń-marzec 2008 r.
      - kwiecień-czerwiec 2008 r.


Siedemnasty Knesset (2006- )
Porozumienie Olmert-Abbas





 

 

1 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie.
    1 stycznia 2008 r. minister bezpieczeństwa publicznego Avi Dichter poinformował o wycofaniu ochraniarzy z autobusów i pociągów transportu publicznego.

1 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    1 stycznia 2008 r. doszło do starć pomiędzy bojówkami Hamasu i al-Fatah w Gazie. Zginęło 8 Palestyńczyków, a około 50 zostało rannych.
    1 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Sufa w Strefie Gazy. W innym incydencie przygranicznym zginął palestyński terrorysta z Hamasu, a 3 Palestyńczyków zostało rannych.

2 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza ze Strefy Gazy tereny przygraniczne na Negewie.

2 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    2 stycznia 2008 r. izraelscy komandosi zostali ostrzelani w nocy w Strefie Gazy przez bojówkę Hamasu. Wezwany na pomoc śmigłowiec szturmowy "Apache" ostrzelał napastników zabijając 6 Palestyńczyków i raniąc 5 osób. Zniszczono zestaw przeciwlotniczej broni maszynowej zamontowany na furgonetce terenowej.
    2 stycznia 2008 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał wieczorem arabski samochód w rejonie Beit Lahia na północy Strefy Gazy. Ranny został lokalny dowódca Ludowych Komitetów Oporu.

2 stycznia 2008 r. do Strefy Gazy weszło poza jakąkolwiek kontrolą graniczną około 1 tys. Palestyńczyków powracających z pielgrzymki do Mekki. Wśród pielgrzymów było wielu wysokich przywódców Hamasu, któzy wnieśli do Strefy około 1 mln USD pomocy finansowej od Arabii Saudyjskiej. Było to złamanie porozumienia z Egiptem o kontroli granicznej ze Strefą Gazy.
    2 stycznia 2008 nieznani sprawcy wysłali przesyłkę pocztową z białym proszkiem do ambasady Izraela w Canberze (Australia). Ambasadę ewakuowano.

3 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 7 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Pocisk rakietowy Grad (wyprodukowany w Iranie) spadł na miasto Ashkelon. Ostrzelano z moździerza rejon kibucu Nahal Oz na Negewie.
    3 stycznia 2008 r. Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że u padłych kurcząt w mini-ZOO przy przedszkolu w mieście Binjamina stwierdzono wirus ptasiej grypy H5N1. ZOO zostało zamknięte, a szczególnym dozorem objęto fermy drobiarskie w odległości 10-km od przedszkola.

3 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 28 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali nad ranem izraelski patrol w rejonie Khan Younis, na południu Strefy Gazy. W wymianie ognia zginęło 3 Palestyńczyków, a 30 osób zostało rannych. Pocisk czołgowy trafił w dom mieszkalny, w którym zginął wysoki dowódca Islamskiego Dżihadu i 3 członków jego rodziny. Wezwany na wsparcie śmigłowiec "Apache" ostrzelał grupę palestyńskich terrorystów, zabijając 3 osoby.
    3 stycznia 2008 r. rzecznik prasowy prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Nabil Abu Rudeneh wezwał Izrael do wstrzymania ataków na Strefę Gazy.
    3 stycznia 2008 r. Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski autobus w rejonie Betlejem w Judei. Autobus został uszkodzony.

    3 stycznia 2008 r. izraelscy komandosi wkroczyli wieczorem do Nablusu w Samarii. W ulicznych starciach zostało rannych 25 Palestyńczyków. Aresztowano lokalnego dowódcę Fatahu, przy którym znaleziono broń. Wykryto i zniszczono laboratorium produkujące materiały wybuchowe oraz rakiety Qassam. Skonfiskowano 33-kg materiałów wybuchowych i 120 karabinów należących do Hamasu.

3 stycznia 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Aqabie (Jordania) z jordańskim królem Abdullahem. Rozmowy dotyczyły procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

4 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Uszkodzony został dom mieszkalny. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

4 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poczukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Palestyńscy terroryści rzucili bombę w izraelski patrol wojskowy w pobliżu Hebronu, w Judei.
    4 stycznia 2008 r. izraelscy komandosi zastrzelili w nocy 2 uzbrojonych palestyńskich terrorystów z Hamasu w rejonie Beit Lahia, na północy Strefy Gazy.
    4 stycznia 2008 r. izraelscy żołnierze kontynuowali operację w Nablusie, w Samarii. Aresztowano 20 Palestyńczyków. W starciach rannych zostało conajmniej 30 osób.
    4 stycznia 2008 r. palestyński premier Salam Fayyad skrytykował Izrael za przeprowadzenie operacji antyterrorystycznej w Nablusie, w Samarii. Powiedział, że Nablus znajduje się pod kontrolą palestyńskich sił bezpieczeństwa.
    4 stycznia 2008 r. przywódca palestyńskiego ruchu Hamas Chaled Meszal oświadczył, że jego ugrupowanie jest gotowe do wznowienia "dialogu bez warunków wstępnych" z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem i ruchem Fatah.

5 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 7 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Zniszczony został samochód w mieście Sderot.

5 stycznia 2008 r. izraelscy żołnierze wycofali się z Nablusu w Samarii. W ciągu 3 dni aresztowano ogółem 32 Palestyńczyków.
    5 stycznia 2008 r. dwóch palestyńskich terrorystów z Hamasu usiłowało przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastników. Wśród zabitych był wysoki dowódca Hamasu, Mohammed Abu Oeida.

5 stycznia 2008 r. Egipt poinformował o wykryciu i zniszczeniu 5 podziemnych tuneli przemytniczych na granicy Strefy Gazy. Wykrycie tuneli ułatwiły obfite opady deszczu, pod których wpływem tunele częściowo się zawaliły.
    5 stycznia 2008 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Busch powiedział w wywiadzie w telewizji Channel 2, że Ameryka będzie bronić Izraela w przypadku irańskiego ataku nuklearnego.

6 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 9 rakiet Qassam, które spadły na Negew.

6 stycznia 2008 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 terrorystów z Hamasu w Ramallah, w Samarii. Terroryści przygotowywali zamach przeciwko Izraelowi.
    6 stycznia 2008 r. administracja Hamasu wprowadziła reglamentację energii elektrycznej w Strefie Gazy. Prąd będzie włączany jedynie na 8 godzin dziennie. Jest to wynik zmniejszenia dostaw energii przez Izrael.
    6 stycznia 2008 r. izraelski oddział wkroczył do centralnej części Strefy Gazy. W rejonie obozu uchodźców al-Bureij doszło do starć z bojówkami Hamasu. Wystrzelono rakieta RPG trafiła w izraelski pojazd opancerzony. Rannych zostało 5 izraelskich żołnierzy. W starciach zginęło 5 Palestyńczyków, a 35 osób zostało rannych.
    6 stycznia 2008 r. izraelski myśliwiec F-16 ostrzelał na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów, którzy wystrzelili rakietę Qassam na Izrael. Zginął 1 Palestyńczyk.

    6 stycznia 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w rejonie Dżeninu w Samarii. Samochód został zniszczony.

7 stycznia 2008 r. Izrael przedstawił plan budowy nowego osiedla Tzofei Rachel, położonego pomiędzy Gilo a Har Homa w Jerozolimie, w odległości 400 metrów od grobowca Racheli (Betlejem).
    7 stycznia 2008 r. Komitet Narodowej Infrastruktury przedstawił plan rozbudowy dróg nr 65 i 85 (łączą Golan z Galileą) w sześcio pasmowe autostrady.

7 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 21 poczukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Palestyńscy terroryści rzucili bombę w izraelski patrol wojskowy w pobliżu Betlejem, w Judei.
    7 stycznia 2008 r. dwóch palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu usiłowało podłożyć bombę przy barierze granicznej na północy Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastników.
    7 stycznia 2008 r. izraelscy żołnierze zastrzelili uzbrojonego palestyńskiego terrorystę z Islamskiego Dżihadu, który usiłował przekroczyć punkt kontrolny przy Dżeninie, w Samarii. Terrorysta nie reagował na wezwania do zatrzymania się i podniesienia rąk.

8 stycznia 2008 r. szyiccy terroryści z Hezbollahu wystrzelili w nocy z południowego Libanu 2 rakiety Katiusza, które spadły w rejonie izraelskiej wioski Szlomi. Uszkodzony został dom mieszkalny.
    8 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot.
     8 stycznia 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbasem i palestyńskim premierem Salam Fayyadem. Rozmowy dotyczyły spraw bezpieczeństwa izraelsko-palestyńskiego. Postanowiono rozpocząć dwustronne rozmowy w najbardziej trudnych kwestiach procesu pokojowego.

8 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poczukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Ostrzelano izraelski patrol w Ramallah w Samarii.
    8 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Eretz w Strefie Gazy.

8 stycznia 2008 r. Izrael złożył na ręce sekretarza generalnego ONZ oficjalny protest przeciwko ostrzałowi swego terytorium z Libanu.

9 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot. Uszkodzony został dom mieszkalny. Ranna została 1 Izraelka. Ostrzelano z moździerza przygraniczne tereny na Negewie.
    9 stycznia 2008 r. do Izraela przyleciał prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush. Przeprowadził rozmowy z prezydentem Szymonem Peresem i premierem Ehudem Olmertem. Tematem rozmów był proces pokojowy na Bliskim Wschodzie oraz problematyka Iranu. Bush zapewnił, że Stany Zjednoczone są gwarantem bezpieczeństwa Izraela.

9 stycznia 2008 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły całkowitą blokadę terenów Autonomii Palestyńskiej na czas wizyty w Izraelu prezydenta Busha.
    9 stycznia 2008 r. izraelski śmigłowiec "Apache" ostrzelał na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów, którzy wystrzelili rakiety na Izrael. Zginął 1 Palestyńczyk, a 6 osób zostało rannych.
    9 stycznia 2008 r. wielotysięczna demonstracja Palestyńczyków przeszła przez Gazę przeciwko wizycie prezydenta Busha w Izraelu. W demonstracji uczestniczyło około 20 tys. uzbrojonych członków Hamasu.
    9 stycznia 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus w rejonie Ramallah w Samarii. Autobus został uszkodzony. W rejonie Gush Etzion rzucono koktajl Mołotowa w żydowski samochód.

10 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na kibuc Yad Mordechai na Negewie. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    10 stycznia 2008 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush wezwał w Jerozolimie do zakończenia okupacji terytoriów arabskich na Zachodnim Brzegiem Jordanu. Bush podkreślił, że porozumienie pokojowe między Palestyńczykami a Izraelczykami wymaga ustanowienia Palestyny, będącej ojczyzną ludu palestyńskiego, tak jak Izrael jest ojczyzną ludu żydowskiego.

10 stycznia 2008 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush spotkał się w Ramallah z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem. Bush wyraził przekonanie, że przed końcem 2009 roku powstanie państwo palestyńskie, podkreślił jednak, że Izrael musi uzyskać "poczucie bezpieczeństwa".
    10 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali amerykańską szkołę międzynarodową w Gazie. Ostrzelano przejście graniczne Kissufim w Strefie Gazy.
    10 stycznia 2008 r. Palestyńscycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w pobliżu Kalkilii w Samarii. Samochód został zniszczony.

11 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    11 stycznia 2008 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush odiwedził Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. W czasie wizyty Bush ze łzami w oczach powiedział, że Stany Zjednoczone powinny były w czasie wojny zbombardować nazistowski obóz zagłady Auschwitz, by powstrzymać ludobójstwo.

11 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Judei.
    11 stycznia 2008 r. przywódca Hamasu w Strefie Gazy, Ismail Hanije odrzucił pokojowe propozycje złożone przez prezydenta Busha oświadczając, że są stronnicze i szkodzą aspiracjom Palestyńczyków do własnego państwa.

12 stycznia 2008 r. izraelski myśliwiec zbombardował pozycje Hamasu w rejonie Khan Younis na południu Strefy Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 4 osoby zostały ranne.

13 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy z moździerza osiedle Netiv HaAsara na Negewie. Uszkodzony został dom mieszkalny.
    13 stycznia 2008 r. po raz kolejny został pobity rekord zużycia energii elektrycznej w Izraelu: 9 900 MW (w grudniu 2006 r. było 9 450 MW).

13 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Eretz w Strefie Gazy.

13 stycznia 2008 r. kanadyjski minister spraw zagranicznych Maxime Bernier poinformował, że Kanada przekaże 300 mln USD pomocy dla palestyńskich sił bezpieczeństwa.
    13 stycznia 2008 r. nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w Chicago (USA).

14 stycznia 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Jerozolimie z przywódcą palestyńskich negocjatorów Ahmedem Qureia. Rozmowy dotyczyły spornych kwestii w negocjacjach izraelsko-palestyńskich.
    14 stycznia 2008 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że deficyt handlowy w 2007 roku wyniósł 10,2 mld USD.
    14 stycznia 2008 r. po raz kolejny został pobity rekord zużycia energii elektrycznej w Izraelu: 10 200 MW.

14 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    14 stycznia 2008 r. izraelski myśliwiec ostrzelał rakietami okolicę rezydencji przywódcy Hamasu, Ismaila Haniye, w dzielnicy al-Shati w Gazie. Zginęło 3 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, a 3 osoby zostały ranne.
    14 stycznia 2008 r. izraelscy żołnierze wykryli 2 tony materiałów wybuchowych przewożonych w międzynarodowej pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. Do zatrzymania doszło na przejściu granicznym Karem Shalom. Transport żywności i leków był własnością World Health Organization.
    14 stycznia 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w pobliżu Nablusu w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.

15 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 30 rakiet Qassam. Jedna z rakiet spadła na kibuc Alumim, jedna spadła na korty tenisowe przy mieście Ashkelon, a pozostałe spadły na miasto Sderot. Uszkodzone zostały 2 domy mieszkalne. Rannych zostało 5 Izraelczyków. Ostrzelano z moździerzy tereny przygraniczne na Negewie.
    15 stycznia 2008 r. palestyński snajper z Hamasu zastrzelił ze Strefy Gazy robotnika z Ekwadoru pracującego na polu przy kibucu Ein HaShlosha na Negewie.

15 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    15 stycznia 2008 r. izraelska kolumna pancerna wjechała w nocy do Strefy Gazy, rozpoczynając działania w dzielnicy Zeitun na przedmieściach Gazy. W starciach zginęło 17 Palestyńczyków, a 45 osób zostało rannych. Izraelski helikopter ostrzelał rakietami arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów na przedmieściach Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków, w tym Mahmoud Al-Zahar, jeden z założycieli Hamasu i były minister spraw zagranicznych w rządzie Hamasu.

16 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 53 rakiety Qassam, które spadły na okolice miast Ashkelon i Sderot na Negewie. Ranna została 1 Izraelka. Uszkodzone zostały 2 domy mieszkalne i fabryka w Sderot. Ostrzelano z moździerzy tereny przygraniczne na Negewie.
    16 stycznia 2008 r. nacjonalistyczna partia Nasz Dom Izrael (Israel Beiteinu) ogłosiła, że opuszcza koalicję rządową Ehuda Olmerta w proteście przeciwko wznowieniu negocjacji pokojowych z Palestyńczykami. Na czele Israel Beiteinu stoi wicepremier i minister do spraw strategicznych Awigdor Lieberman.
    16 stycznia 2008 r. minister rolnictwa Simhon Shalom poinformował, że eksport świeżych produktów rolniczych osiągnął w 2007 roku wartość 1,5 mld USD (wzrost o 27% w stosunku do poprzedniego roku). Warzywa, owoce, kwiaty i zioła trafiają do 42 państwa na całym świecie.
    16 stycznia 2008 r. doszło do przypadkowego wybuchu pocisku artyleryjskiego na pokładzie okrętu rakietowego INS "Tarshish" w bazie marynarki w Hajfie. Rannych zostało 7 marynarzy.

16 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 25 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W wiosce Kabatia pod Dżeninem doszło do starcia w którym zginął lokalny dowódca Islamskiego Dżihadu, Walid Obeidi.
    16 stycznia 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał rakietami arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów w dzielnicy Sheikh Radwan w Gazie. Zginęło 5 Palestyńczyków.
    16 stycznia 2008 r. Siły Obronne Izraela ewakuowały dwa żydowskie osiedla: Shvut Ami i Harchivi w pobliżu Nablusu, w Samarii.

16 stycznia 2008 r. Izrael wystosował oficjalny list do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moon z protestem przeciwko terrorystycznym ostrzałom rakietowym prowadzonym ze Strefy Gazy. List ostrzega, że "Izrael nie będzie stał podczas gdy jego mieszkańcy są pod ciągłymi atakami ... Izrael ma prawo do samoobrony przed zbrojnym atakiem jakiegokolwiek państwa, co wynika z artykułu 51 konwencji ONZ".

17 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 40 rakiet Qassam, które spadły na okolice miast Ashkelon i Sderot na Negewie. Rannych zostało 4 Izraelczyków.
    17 stycznia 2008 r. premier Ehud Olmert powiedział: "Wojna trwa na południu, każdego dnia i każdej nocy." Olmert zapowiedział, że Siły Obronne Izraela będą kontynuowały działania w Strefie Gazy tak długo, aż ustanie terrorystyczny ostrzał rakietowy Izraela. Minister obrony Ehud Barak zapowiedział rozszerzenia zakresu operacji wojskowych prowadzonych w Strefie Gazy.
    17 stycznia 2008 r. Shin Bet poinformowała, że w wyniku przeprowadzonych miesiąc temu aresztowań rozbito komórkę Islamskiego Dżihadu w Betlejem w Judei, która planowała serię zamachów bombowych, w tym na pociągi pasażerskie na linii Tel Awiw-Jerozolima.
    17 stycznia 2008 r. premier Ehud Olmert odwiedził miasto Sderot, zapowiadając niszczenie bojowników palestyńskich "bezkompromisowo, bez ustępstw i bez litości".

17 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 stycznia 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał w nocy rakietami arabski samochód z palestyńskimi terrorystami w rejonie obozu uchodźców Al-Bureij w Strefie Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków. Popołudniem został ostrzelany samochód w rejonie Bet Lahiya. Zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Ludowych Komitetów Oporu, a 2 osoby zostały ranne. Wieczorem w kolejnym ataku zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu.
    17 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w rejonie Ramallah w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
    17 stycznia 2008 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas zagroził, że wycofa się z rozmów z Izraelem, a nawet poda się do dymisji w przypadku kontynuowania śmiertelnych ataków izraelskich w Strefie Gazy.

17 stycznia 2008 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad oświadczył, że jego kraj z całą gwałtownością odpowie na ewentualny atak ze strony Izraela. Po raz kolejny nazwał Izrael "zbrodniczym, terrorystycznym, wrogim ludzkości tworem syjonistów."
    17 stycznia 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. Omawiano problematykę irańskiego programu atomowego i dostaw rosyjskiego uzbrojenia oraz pomocy naukowej do Iranu. W kwestii palestyńskiej Livni powiedziała, że izraelskie operacje w Strefie Gazy są "częścią wojny z terroryzmem."

18 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 28 rakiet Qassam, które spadły na miasta Sderot i Ashkelon na Negewie. Ostrzelano z moździerzy tereny przygraniczne na Negewie.
    18 stycznia 2008 r. premier Ehud Olmert powiedział, że nie będzie kontynuował jakichkolwiek negocjacji z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem jeśli al-Fatah nawiąże współpracę z Hamasem.

18 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Podczas próby aresztowania w obozie uchodźców Balata w Nablusie zginął wysoki dowódca Brygad Męczenników Al-Aksa, Ahmeda Sanakra.
    18 stycznia 2008 r. Siły Obronne Izraela zamknęły nad ranem wszystkie przejścia graniczne ze Strefą Gazy. Granicę będą mogły okazjonalnie przekraczać jedynie transporty z pomocą humanitarną.
    18 stycznia 2008 r. wysocy przywódcy al-Fatah z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem wjechali nad ranem do Strefy Gazy i spotkali się w Gazie z przywódcami Hamasu. Do spotkania doszło na zaproszenie Hamasu.
    18 stycznia 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał rano w pobliżu obozu uchodźców Jabalaya grupę palestyńskich terrorystów, którzy wystrzelili rakiety Qassam na Izrael. Zginął 1 Palestyńczyk. Myśliwiec F-16 wystrzelił rakietę w opuszczony budynek palestyńskiego ministerstwa spraw wewnętrznych w Gazie. Zginęła 1 Palestynka, a 15 osób zostało rannych. Ostrzelano także posterunek milicji Hamasu w obozie uchodźców Deir el-Balah. Rannych zostało 4 Palestyńczyków.
    18 stycznia 2008 r. młodzi Palestyńczycy obrzucili kamieniami i koktajlami Mołotowa izraelskie posterunki wojskowe w Hebronie, w Judei.

18 stycznia 2008 r. rządy Egiptu i Jordanii wezwały Izrael do zaprzestania operacji antyterrorystycznej w Strefie Gazy, gdyż może ona pogorszyć sytuację bezpieczeństwa w całym regionie.
    18 stycznia 2008 r. setki Palestyńczyków demonstrowało w obozie uchodźców Yarmuk w Syrii przeciwko izraelskim działaniom w Strefie Gazy. Izraelską operację nazwano "masakrą w Gazie". Skandowano hasła: "Nie dla pokoju z Żydami!"

19 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 8 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Ostrzelano z moździerzy tereny przygraniczne na Negewie.

19 stycznia 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał nad ranem arabski samochód na północy Strefy Gazy. Rannych zostało 2 Palestyńczyków, którzy wcześniej wystrzelili rakiety Qassam na Izrael.
    19 stycznia 2008 r. izraelscy komandosi aresztowali w rejonie obozu uchodźców Jabalaya w Strefie Gazy 4 palestyńskich terrorystów z Hamasu. Zostali oni wywiezieni ze Strefy Gazy do Izraela.
    19 stycznia 2008 r. przedstawiciele Hamasu poinformowali, że podczas wizyty przywódców al-Fatah w Gazie planowali oni zabójstwo przywódcy Hamasu, Ismaila Haniyeh.

20 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Ostrzelano z moździerzy tereny przygraniczne na Negewie.

20 stycznia 2008 r. została wyłączona jedyna elektrownia w Strefie Gazy. Przyczyną wyłączenia był brak paliwa wywołany izraelską blokadą Strefy Gazy. Wieczorem Gaza pogrążyła się w całkowitych ciemnościach.
    20 stycznia 2008 r. przywódca Hamasu w Strefie Gazy, Ismail Haniye wezwał Egipt do otworzenia granicy i dostarczenia Palestyńczykom żywności, leków i paliwa.
    20 stycznia 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w pobliżu osiedla Neve Tzuf w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
     20 stycznia 2008 r. młodzi Palestyńczycy podpalili wieczorem opony przy "murze bezpieczeństwa" w rejonie Ramallah w Samarii. Mur został także obrzucony koktajlami Mołotowa.

21 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 6 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    21 stycznia 2008 r. premier Ehud Olmert powiedział, że pomimo międzynarodowych protestów będą kontynuowane budowy żydowskich osiedli we Wschodniej Jerozolimie.
    21 stycznia 2008 r. minister obrony Ehud Barak zatwierdził uruchomienie ograniczonych dostaw ropy naftowej do elektrowni w Strefie Gazy. Wydano także zgodę na przepuszczenie transportów z pomocą humanitarną (żywność i leki). Przez cały czas blokady Israel Electric Corp. (IEC) dostarczał energię elektryczną do Strefy Gazy.

    21 stycznia 2008 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w 2007 r. liczba żydowskich mieszkańców Samarii i Judei wzrosła o 5,2% osiągając wielkość 282 000 mieszkańców.

21 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Betlejem przejęto 5 bomb domowej roboty gotowych do użycia. Ostrzelano izraelski patrol w rejonie Tulkarem w Samarii. Ranny został 1 izraelski żołnierz. W wymianie ognia zginął także 1 palestyński terrorysta.

21 stycznia 2008 r. libańska armia ostrzelała 6 izraelskich myśliwców F-16, które naruszyły przestrzeń powietrzną nad południowym Libanem.
    21 stycznia 2008 r. w Indiach został wystrzelony izraelski satelita szpiegowski TecSar. Nowy satelita został zbudowany przez Israel Aerospace Industries (IAI) i umożliwia robienie zdjęć obiektów o wielkości 10 cm. Jest to zupełnie nowa rodzina satelitów izraelskich.

22 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 16 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Ostrzelano robotników pracujących na polu przy kibucu Ein Hashlosha na Negewie.
    22 stycznia 2008 r. Izrael wznowił przesyłanie paliwa do Strefy Gazy. Przepompowano 700 tys. litrów oleju napędowego.

22 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Ostrzelano izraelski patrol w rejonie Dżeninu w Samarii.

22 stycznia 2008 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na synagodze w Melbourne, w Australii.

23 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści rzucili w nocy bombę zapalającą w stację benzynową w północnej Jerozolimie.
    23 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy z moździerza kibuc Nahal Oz na Negewie.
    23 stycznia 2008 r. premier Ehud Olmert poinformował, że w sierpniu zostanie przeprowadzona ewakuacja nielegalnego żydowskiego osiedla Migron w Samarii. Plan ewakuacji obejmuje ogółem 18 osiedli w Samarii i Judei.
    23 stycznia 2008 r. prawicowy poseł Uri Ariel zwrócił się do ministra obrony Ehuda Baraka z protestem przeciwko planom likwidacji żydowskich osiedli w Samarii i Judei. Ariel zwrócił uwagę, że gdy likwiduje się nielegalne żydowskie osiedla to jednocześnie nikt nic nie robi z nielegalnym palestyńskim budownictwem. Ocenia się, że bez wymaganych zezwoleń wybudowano 40 tys. arabskich domów.

23 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Ostrzelano izraelski patrol w rejonie Dżeninu w Samarii.
    23 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wysadzili (zdetonowano 17 bomb) w nocy fragment muru granicznego w pobliżu Rafah na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Po eksplozji około 200 tys. Palestyńczyków przekroczyło granicę, udając się do Egiptu na zakupy.
    23 stycznia 2008 r. izraelscy komandosi starli się z bojówką Hamasu w pobliżu Khan Younis na południu Strefy Gazy. Zginął 1 palestyński terrorysta. Podczas operacji aresztowano 20 Palestyńczyków.

23 stycznia 2008 r. egipska straż graniczna usiłowała powstrzymać tysiące Palestyńczyków, którzy nielegalnie przekraczali granicę przez wysadzony mur graniczny Strefy Gazy. W starciach rannych zostało 60 Palestyńczyków. Egipcjanie użyli między innymi psów policyjnych usiłując zmusić Palestyńczyków do powrotu do Strefy Gazy.
    23 stycznia 2008 r. przedstawiciel ONZ ocenił, że około 350 tys. Palestyńczyków przekroczyło nielegalnie granicę Strefy Gazy z Egiptem.

24 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie.
    24 stycznia 2008 r. wiceminister obrony Matan Vilnai zapowiedział przerwanie na stałe dostaw wody, elektryczności i wszelkich leków do Strefy Gazy. Vilnai uznał to jako odpowiedź Izraela na przerwanie granicy Strefy Gazy z Egiptem. Dodał: "Jak rozumiemy, kiedy Gaza jest otwarta, z nas spada odpowiedzialność za Strefę. Tak więc chcemy się po prostu od niej oderwać ... odrywanie się ... trwa w tym sensie, że chcemy przestać zaopatrywać Strefę w elektryczność, wodę i leki, aby wszystko to mogło przychodzić skądinąd. Izrael jest odpowiedzialny za zaopatrzenie Strefy, kiedy nie ma alternatywy, co oznacza, że od teraz te potrzeby będzie musiał zaspokajać rząd egipski, który przez lata sprawował władzę nad Strefą Gazy, aż dostała się pod okupację Izraela od wojny 1967 roku." Vilnai poinformował o zamknięciu przejść granicznych i zerwaniu wszystkich stosunków gospodarczych ze Strefą Gazy. Przepuszczana będzie jedynie pomoc humanitarna ONZ.
    24 stycznia 2008 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły stan alarmu na granicy z Egiptem. Zamknięto dla ruchu cywilnego przygraniczną drogę nr 10 i zwiększono ilość patroli granicznych. Istnieje możliwość przenikania palestyńskich terrorystów ze Strefy Gazy poprzez Egipt do Izraela.
    24 stycznia 2008 r. rząd wezwał wszystkich Izraelczyków odpoczywających na Półwyspie Synaj do powrotu do Izraela z powodów bezpieczeństwa.

24 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    24 stycznia 2008 r. izraelscy komandosi zastrzelili w nocy palestyńskiego terrorystę w pobliżu przejścia granicznego Eretz w Strefie Gazy. Palestyńczyk był uzbrojony w rakietę przeciwpancerną i przygotowywał się do ataku na izraelskie pozycje. Nad ranem izraelska kolumna wkroczyła do południowej części Strefy Gazy. Aresztowano 50 Palestyńczyków.
    24 stycznia 2008 r. tysiące Palestyńczyków kontynuowało nielegalne przekraczanie granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    24 stycznia 2008 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do Jerycha w Judei. Przejęto magazyn 9 ton azotanu potasu, który był wykorzystywany do produkcji materiałów wybuchowych. Posiadanie azotanu potasu jest zakazane na obszarze Autonomii Palestyńskiej. W pobliżu Hebronu przejęto gotową do użycia bombę, która saperzy zdetonowali.

24 stycznia 2008 r. pierwszy batalion palestyńskich sił bezpieczeństwa (700 policjantów) przejechał do Jordanii, aby rozpocząć przygotowane przez Stany Zjednoczone szkolenie wojskowe, które docelowo ma objąć 20 tys. palestyńskich policjantów.
    24 stycznia 2008 r. egipski prezydent Hosni Mubarak oskarżył Hamas o próbę wciągnięcia Egiptu w wewnętrzne rozgrywki między Palestyńczykami. Mubarak wezwał Palestyńczyków do nie wstrzynania starć z egipskimi siłami bezpieczeństwami. Egipski rzecznik prasowy Hossam Zaki odrzucił izraelską ofertę przejęcia przez Egipt odpowiedzialności za Strefę Gazy.
    24 stycznia 2008 r. egipskie siły policyjne zablokowały tysiące Palestyńczyków przy granicy Strefy Gazy. W rejonie miasta El-Arish rozlokowano dodatkowe siły, aby uniemożliwić Palestyńczykom przedostanie się na południe do Egiptu.
    24 stycznia 2008 r. prezydent Szymon Peres i minister spraw zagranicznych Tzipi Liwni spotkali się w Davos (Szwajcaria) z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-moon. Tematem rozmów była sytuacja w Strefie Gazy.
    24 stycznia 2008 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice wezwała Egipt do zamknięcia wyłomu w granicy ze Strefą Gazy i powstrzymania nielegalnego przemytu ludzi i towarów.

25 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali w nocy z przejeżdżającego samochodu punkt kontrolny przy osiedlu Shuafat w Jerozolimie. Zginął 1 Izraelczyk, a 1 osoba została ranna.
    25 stycznia 2008 r. minister bepieczeństwa publicznego Avi Dichter poinformował, że palestyńscy terroryści koncentrują w Strefie Gazy zapasy około 100 ton materiałów wybuchowych oraz zaawansowane technologicznie bronie, w tym pociski przeciwlotnicze i rakiety średniego zasięgu.
    25 stycznia 2008 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły alarm antyterrorystyczny we wszystkich żydowskich osiedlach położonych w pobliżu granicy z Egiptem. Izraelski wywiad poinformował o licznych doniesieniach o planowanych atakach terrorystycznych, które mają być przeprowadzone z Półwyspu Synaj.

25 stycznia 2008 r. dwaj palestyńscy terroryści wdarli się w niocy do żydowskiego osiedla Gush Etzion w Judei i otworzyli ogień do jesziwy Rabbi Adin Steinsaltz's Mekor Chaim. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Studenci jesziwy zastrzelili obu napastników.
    25 stycznia 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał w nocy dwa arabskie samochody w rejonie Rafah, na południu Strefy Gazy. Zginęło 4 palestyńskich terrorystów z Hamasu.

25 stycznia 2008 r. egipska straż graniczna zamknęła jeden z trzech wyłomów w barierze granicznej na granicy ze Strefą Gazy. Doszło do starć z Palestyńczykami, podczas których egipscy policjanci strzelali w powietrze. Rannych zostało 6 Egipcjan (w tym jeden postrzelony przez terrorystę z Hamasu).
    25 stycznia 2008 r. tysiące Jordańczyków demonstrowało w Ammanie swoje poparcie dla Hamasu w Strefie Gazy.
    25 stycznia 2008 r. komisja praw człowieka ONZ przegłosowała rezolucję potępiającą Izrael za operacje antyterrorystyczne w Strefie Gazy. Propozycję rezolucji wysunęły państwa muzułmańskie. 30 państw poparło rezolucję, jedynie Kanada głosowała przeciwko, a 15 państw wstrzymało się od głosu. Państwa europejskie wstrzymały się oświadczając, że rezolucja nie porusza tematu ostrzału rakietowego Izraela. Stany Zjednoczone i Izrael nie są członkami komisji.
    25 stycznia 2008 r. Stany Zjednoczone wezwały Radę Bezpieczeństwa ONZ do potępienia kryzysu w Strefie Gazy. Oficjalne oświadczenie miałoby po raz pierwszy potępiać ostrzał rakietowy terytorium Izraela i inne palestyńskie działania terrorystyczne.

26 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie.
    26 stycznia 2008 r. palestyński terrorysta zranił nożem izraelskiego policjanta przy strefie przemysłowej Atarot w Jerozolimie.

26 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści z Hamasu wyburzyli w nocy buldożerami kolejne odcinki muru granicznego oddzielającego Strefę Gazy od Egiptu. Przez nowe wyłomy tysiące Palestyńczyków przekraczało nielegalnie granicę.
    26 stycznia 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w pobliżu Betlejem w Judei. Rannych zostało 4 Izraelczyków.

26 stycznia 2008 r. egipskie siły bezpieczeństwa podjęły próbę opanowania sytuacji na granicy ze Strefą Gazy. W starciach rannych zostało 36 Egipcjan.
    26 stycznia 2008 r. odbyło się w Damaszku (Syria) spotkanie przedstawicieli Hamasu, Islamskiego Dżihadu, Ludowych Komitetów Oporu i Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Na spotkaniu nie byli obecni przedstawiciele Al-Fatah i Demokratycznego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Grupy obecne oświadczyły, że Al-Fatah nie reprezentuje ich interesów i nie ma prawa zawierać zadnych porozumień z Izraelem w imieniu Palestyńczyków.

27 stycznia 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły kryzysu w Strefie Gazy. Olmert dał gwarancje wpuszczenia do Strefy Gazy transportów z międzynarodową pomocą humanitarnę. Jednak blokada Strefy Gazy będzie trwała tak długo, aż ustanie ostrzał rakietowy terytorium Izraela.
    27 stycznia 2008 r. rząd Olmerta przegłosował nadzwyczajny plan ochrony zasobów wodnych w Izraelu. Plan przewiduje zmniejszenie ilości wody używanej w prakach i ogrodach, aby zwiększyć ilość zasobów wodnych. Izrael otrzymał tej zimy tylko 65% średnich rocznych opadów deszczu, a jezioro Kinnaret otrzymało niespełna 60% średnich rocznych opadów. Istnieje możliwość wystąpienia deficytu wody w wysokości 300 mln m3. Rząd rozważa plan budowy dwóch zakładów odsalania wody o mocy przerobowej do 505 mln m3 wody rocznie. Planuje się także wprowadzenie ograniczeń w użyciu wody w rolnictwie.

27 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    27 stycznia 2008 r. przedstawiciele Hamasu odrzucili możliwość przejęcia kontroli nad granicą Strefy Gazy z Egiptem przez palestyńskie siły bezpieczeństwa podległe prezydentowi Mahmoudowi Abbasowi.
    27 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelską bazę wojskową Sallem w pobliżu Dżeninu, w Samarii.
    27 stycznia 2008 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas powiedział, że państwo palestyńskie nie powstanie bez Jerozolimy.

27 stycznia 2008 r. egipskie siły bezpieczeństwa uszczelniły kordon bezpieczeństwa wokół granicy Strefy Gazy. Naprawiono część zniszczonej bariery granicznej i aresztowano 20 Palestyńczyków. Egipscy policjanci otrzymali pozwolenie użycia broni palnej w przypadku zaatakowania ich.
    27 stycznia 2008 r. egipski prezydent Hosni Mubarak zgodził się na propozycję prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa w sprawie przejęcia kontroli na przejściu na egipskiej granicy ze Strefą Gazy przez proprezydenckie palestyńskie siły bezpieczeństwa.
    27 stycznia 2008 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Paryżu (Francja) z pakistańskim prezydentem Pervez Musharrafem. Rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa pakistańskiego potencjału nuklearnego w obliczu zagrożenia ekstremistami islamskimi. Musharraf zapewnił o bezpieczeństwie pakistańskich głowic jądrowych.

28 stycznia 2008 r. kilkuset izraelskich Arabów demonstrowało w Nazarecie przeciwko blokadzie Strefy Gazy. Lokalni arabscy przywódcy polityczni nazwali Izrael "państwem terrorystycznym".

28 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    28 stycznia 2008 r. izraelski helikopter zniszczył w nocy rakietami pojazd opancerzony Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Rannych zostało 4 Palestyńczyków. Pojazd zdobyły bojówki Hamasu podczas walk z Al-Fatahem w 2007 roku.
    28 stycznia 2008 r. wysoki dowódca Hamasu, Ahmad Yousef powiedział, że zniszczenie bariery granicznej w Rafah jest zapowiedzią zniszczenia przejścia granicznego Eretz na północy Strefy Gazy. Według Yousefa zniszczenie granicy z Egiptem jest początkiem trzeciej Intifady.
    28 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Kissufim w Strefie Gazy.
    28 stycznia 2008 r. Palestyńczycy zaatakowali kamieniami i koktajlami Mołotowa izraelski patrol w Betlejem, w Judei. Podczas starć zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne. Aresztowano lokalnego dowódcę Islamskiego Dżihadu.

28 stycznia 2008 r. egipska armia rozlokowała dodatkowych 6 tys. żołnierzy w rejonie granicy ze Strefą Gazy. Mają oni przeciwdziałać przenikaniu Palestyńczyków na południe, w głąb Egiptu. Egipscy policjanci współdziałając z palestyńskimi terrorystami z Hamasu zamknęli jeden z wyłomów w barierze granicznej Strefy Gazy.
    28 stycznia 2008 r. odbył się nadzwyczajny szczyt Ligii Arabskiej w Kairze (Egipt). Arabscy ministrowie (w tym z Egiptu i Jordanii) za kryzys w Strefie Gazy obwinili "reżim syjonistyczny". Pochwalono Egipt za próbę udzielenia pomocy mieszkańcom Gazy. Irański minister spraw zagranicznych Ali Asghar Mohammadi zaproponował Egiptowi irańska pomoc w rozwiązaniu kryzysu w Strefie Gazy. Nie podano żadnych szczegółów złożonej oferty.
    28 stycznia 2008 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Aboul Gheit powiedział, że kontrolę nad granicą Strefy Gazy przejmą siły bezpieczeństwa prezydenta Mahmouda Abbasa, a sytuację będą nadzorować obserwatorzy Unii Europejskiej.
    28 stycznia 2008 r. nieznani sprawcy pobili na ulicy w Dniepropietrowsku (Ukraina) Rabbi Dov-Ber Baitmana.
    27 stycznia 2008 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice wezwała do rozmieszczenia palestyńskich sił bezpieczeństwa na granicy Strefy Gazy z Egiptem.

29 stycznia 2008 r. gwałtowne opady śniegu aparaliżowały komunikację w całym Izraelu.
    29 stycznia 2008 r. PayPal kupił izraelską firmę Fraud Sciences, specjalizującą się w wykrywaniu internetowych oszustw finansowych. Wartość kontraktu wynosi 169 mln USD.

29 stycznia 2008 r. egipscy żołnierze rozciągnęli zasieki z drutu kolczastego, które zablokowały wyłomy w barierze granicznej na granicy Strefy Gazy.

30 stycznia 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    30 stycznia 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami grupę żydowskich osadników w Hebronie, w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

31 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasta Sderot i Ashkelon na Negewie.
    31 stycznia 2008 r. wiceminister obrony Matan Vilnai wydał zezwolenie na wjazd do Strefy Gazy 106 ciężarówek z lekami i żywnością międzynarodowej pomocy humanitarnej.

31 stycznia 2008 r. izraelscy żołnierze zastrzelili palestyńskiego terrorystę, który niebezpiecznie zbliżył się do bariery granicznej w Strefie Gazy. Przy zabitym znaleziono broń maszynową.
    31 stycznia 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali przejście graniczne Karem Shalom w Strefie Gazy.

31 stycznia 2008 r. ambasador Izraela w ONZ, Dan Gillerman, powiedział w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że "Gaza nie jest okupowana przez Izrael, lecz jest okupowana przez Hamas."

1 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę przeciwpancerną w stronę izraelskiego pojazdu wojskowego patrolującego rejon granicy ze Strefą Gazy.

1 lutego 2008 r. egipska straż graniczna aresztowała 12 palestyńskich terrorystów, którzy planowali przeprowadzić zamachy na izraelskich turystów na Półwyspie Synaj. Przy aresztowanych znaleziono broń i materiały wybuchowe.
    1 lutego 2008 r. sześciu terrorystów z Al-Kaidy ostrzelało ambasadę Izraela w Nouakchott (Mauretania). Ochrona odpowiedziała ogniem. Ranne zostały 3 osoby.

2 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie.

2 lutego 2008 r. rzecznik al-Fatah, Fahmi al-Zaarir odrzucił plan Hamasu o uniezależnieniu gospodarczym Strefy Gazy od dostaw z Izraela. Według tego planu dostawy energii elektrycznej, paliwa i żywności docierałyby do Strefy Gazy z Egiptu. Byłyby one w całości sfinansowane z datków pochodzących z muzułmańskich państw.

2 lutego 2008 r. przedstawiciele Hamasu przeprowadzili w Kairze rozmowy z egipskim rządem na temat kryzysu w Strefie Gazy. Postanowiono, że granica Strefy Gazy zostanie zamknięta następnego dnia. Egipt wyraził zgodę, na przepuszczenie tysięcy Palestyńczyków do trzecich krajów, pod warunkiem, że będą posiadali wizy albo prawo stałego pobytu. Hamas wyraził zgodę na obecność obserwatorów Unii Europejskiej na przejściu granicznym Rafah.

3 lutego 2008 r. minister obrony Ehud Barak wezwał rząd do podjęcia decyzji o budowie bariery granicznej wzdłuż 220-km granicy izraelsko-egipskiej, od Kerem Shalom do Ejlatu. Barak powiedział: "Budowa bariery granicznej jest pilną koniecznością i prace muszą rozpocząć się natychmiast by przeciwdziałać terrorystom, infiltracji i przemytowi."
    3 lutego 2008 r. premier Ehud Olmert zwrócił się do władz Autonomii Palestyńskiej z prośbą o zezwolenie na odbudowę zniszczonego w 2000 roku grobowca Józefa, położonego w Nablusie w Samarii.
    3 lutego 2008 r. izraelskie służby medyczne poinformowały, że podczas ostatniego ochłodzenia w Izraelu zmarło z wyziębienia organizmu 14 osób. W większości byli to bezdomni.
    3 lutego 2008 r. szyiccy terroryści z Hezbollahu ostrzelali izraelski patrol straży granicznej w rejonie wsi Ghajar na granicy izraelsko-libańskiej.

3 lutego 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Hebronie przejęto magazyn broni i amunicji.
    3 lutego 2008 r. Palestyńczycy w wielu miejscach Samarii i Judei obrzucili kamieniami żydowskie samochody. W rejonie Kalkilii ranna została 1 Izraelka.

3 lutego 2008 r. egipska straż graniczna zamknęła wszystkie wyłomy w barierze granicznej Strefy Gazy. Wezwano Palestyńczyków do przejęcia kontroli i odpowiedzialności nad granicą z Egiptem. Ocenia się, że około 10 tys. Palestyńczyków pozostało w Egipcie.
    3 lutego 2008 r. egipski prezydent Hosni Mubarak obwinił Palestyńczyków, Izrael i Unię Europejską odpowiedzialnością za ostatni kryzys w Strefie Gazy. Rzecznik prezydenta, Suleiman Awad powiedział o zniszczonej granicy egipskiej, że "to nigdy się nie powtórzy ... Egipt jest krajem honoru i nikt nie będzie robił wyłomu w jego granicach, a jego żołnierze nie będą obrzucani kamieniami."
    3 lutego 2008 r. młodzi Arabowie obrzucili kamieniami żydowską wycieczkę w Londynie. Rannych zostało 2 żydowskich turystów.

4 lutego 2008 r. dwóch Libańczyków usiłowało w nocy nielegalnie przekroczyć granicę izraelsko-libańską w rejonie wioski Ghajar. Izraelscy żołnierze zastrzelili jednego napastnika i zranili drugiego. Napastnicy okazali się przemytnikami narkotyków.
    4 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    4 lutego 2008 r. palestyński terrorysta-samobójca z Armii Palestyny (frakcja Brygad Męczenników Al-Aksa) wysadził się w handlowej dzielnicy miasta Dimona, na pustyni Negew. Izraelski policjant zastrzelił drugiego terrorystę, zanim zdołał on zdetonować bombę. W zamachu zginęła 1 Izraelka, a 18 osób zostało rannych. Zamachowcy przedostali się do Izraela przez pustynię z Egiptu (pochodzili ze Strefy Gazy).

4 lutego 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W rejonie Kabatiya w Samarii ostrzelano izraelski patrol. W wymianie ognia zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu.
    4 lutego 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał rakietami arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów w północnej części Strefy Gazy. Zginął jeden z dowódców Ludowych Komitetów Oporu, a 2 osoby zostały ranne.
    4 lutego 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w Samarii i Judei.

4 lutego 2008 r. egipska straż graniczna zatrzymała przy granicy Strefy Gazy palestyńskiego terrorystę przenoszącego gotową do użycia bombę. Na granicy doszło do starć, w których zginął 1 Palestyńczyk. Rannych zostało 2 egipskich żołnierzy i 44 Palestyńczyków. Wieczorem doszło do ponownego otwarcia wyłomów w barierze granicznej. W Kairze aresztowano 5 Palestyńczyków z bronią maszynową.
    4 lutego 2008 r. nieznani sprawcy zdewastowali żydowski cmentarz w Kaposvar na Węgrzech.
    4 lutego 2008 r. administracja prezydenta Busha (USA) zaproponowała nowy pakiet 10-letniej pomocy wojskowej dla Izraela w wysokości 30 mld USD. W przyszłym roku Izrael miałby dostać już 2,5 mld USD.

5 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 12 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Trafiony został dom mieszkalny i magazyn fabryki urządzeń kuchennych. Rannych zostało 4 Izraelczyków. Ostrzelano robotników pracujących na polu przy kibucu Nir Oz.
    5 lutego 2008 r. dyrektor Mossadu, Meir Dagan poinformował komisję spraw zagranicznych i obrony w Knesecie, że zaawansowanie irańskiego projektu nuklearnego umożliwi Iranowi ukończenie prac nad bombą atmową w ciągu 3 lat.
    5 lutego 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Jerozolimie z 75 członkami europejskiego parlamentu. Livni ostrzegła parlamentarzystów przed irańskim programem nuklearnym, który będzie stanowił zagrożenie także dla Europy.

5 lutego 2008 r. izraelscy komandosi zastrzelili w nocy 2 palestyńskich terrorystów z Hamasu w starciu w pobliżu Rafah, na południu Strefy Gazy.
    5 lutego 2008 r. izraelski myśliwiec zbombardował główną kwaterę Hamasu w rejonie Khan Younis w Strefie Gazy. Zginęło 7 Palestyńczyków, a 20 osób zostało rannych.

5 lutego 2008 r. egipska straż graniczna poinformowała, że nie będzie tolerować członków Hamasu na przejściu granicznym Rafah w Strefie Gazy.
    5 lutego 2008 r. ambasador Kuby w ONZ, Rodrigo Malmierca oskarżył Izrael odpowiedzialnością za blokadę Strefy Gazy i wywołania kryzysu humanitarnego.
    5 lutego 2008 r. nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w dzielnicy Queens w Nowym Jorku (USA).

6 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 8 rakiet Qassam, które spadły na okolice miast Sderot i Ashkelon na Negewie. W kibucu Be’eri ranne zostały 2 dzieci. Uszkodzony został dom mieszkalny w Sderot.
    6 lutego 2008 r. rząd Ehuda Olmerta zatwierdził plan budowy dwóch fragmentów bariery granicznej na granicy z Egiptem. Fragmenty bariery zostaną wybudowane w rejonie Strefy Gazy oraz na południu w rejonie Ejlatu. Koszt budowy wyniesie 1,37 mld USD.
    6 lutego 2008 r. Izrael i Unia Europejska podpisały porozumienie o zniesieniu ograniczeń w ruchu lotniczym. Umożliwi to zwiększenie ilości wzajemnych połączeń lotniczych.

6 lutego 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Hebronu zdetonowano bombę przy przejeżdżającym izraelskim patrolu.
    6 lutego 2008 r. izraelscy komandosi ostrzelali w nocy grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu, którzy na północy Strefy Gazy przygotowywali się do wystrzelenia rakiet Qassam na Izrael. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.
    6 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę ukrytą w samochodzie-pułapce przy przejściu granicznym Eretz, na północy Strefy Gazy.
    6 lutego 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w Samarii i Judei. W pobliżu osiedla Aleh Zahav ranny został 1 Izraelczyk.

6 lutego 2008 r. egipska gazeta "Al-Masry Al-Youm" poinformowała, że w ostatnich dniach do Strefy Gazy przeszło około 2 tys. radykalnych islamskich fundamentalistów z Egiptu. Wzmocnili oni siły Hamasu w Strefie Gazy.

7 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 18 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Uszkodzona została fabryka w strefie przemysłowej Sderot. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    7 lutego 2008 r. minister obrony Ehud Barak ostrzegł, że "jeśli ostrzał rakietowy Qassam z Gazy nie ustanie, wówczas zwiększymy nasze działania".
    7 lutego 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Jerozolimie ze specjalnym wysłannikiem USA generałem James Jonesem. Rozmowy dotyczyły palestyńskich ataków rakietowych prowadzonych ze Strefy Gazy. Livni powiedziała: "Musimy udzielić zdecydowanej odpowiedzi na groźby z Gazy jeszcze przed powstaniem państwa palestyńskiego." Dodała, że bezpieczeństwo Izraela jest priorytetem, zwłaszcza że Palestyńczycy chcą uznać Strefę Gazy jako część swojego przyszłego państwa.
    7 lutego 2008 r. Izrael zmniejszył wieczorem o 5% ilość energii elektrycznej dostarczanej do Strefy Gazy. Obecnie Izrael dostarcza 10 liniami energetycznymi 126 MW energii dziennie. Ograniczenia w dostawach wprowadzono jako odpowiedź na palestyński ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Palestyńczycy produkują 65 MW i z Egiptu pochodzi 17 MW.

7 lutego 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 lutego 2008 r. izraelscy komandosi ostrzelali w nocy grupę palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy na północy Strefy Gazy przygotowywali się do wystrzelenia rakiet Qassam na Izrael. W starciu zginęło 12 Palestyńczyków. W wymianie ognia zaangażowane były izraelskie czołgi i helikopter. Zniszczono dwie podziemne wyrzutnie rakiet Qassam, które miały czasowy mechanizm odpalania rakiet. Podobne rozwiązania podziemnych bunkrów stosował Hezbollah w Libanie.
    7 lutego 2008 r. izraelscy żołnierze przejęli 800 kg potasu w rejonie Kalkilii w Samarii. Ten związek chemiczny służy do produkcji materiałów wybuchowych i jest zakazany na terenach Autonomii Palestyńskiej.
    7 lutego 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w Samarii i Judei. W rejonie osiedla Pisgat-Zeev uszkodzony został autobus. W pobliżu osiedla Itamar ranny został 1 Izraelczyk.
    7 lutego 2008 r. rzecznik Hamasu Fawzi Barhoum odrzucił propozycję prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa ogłoszenia zawieszenia broni z Izraelem. Powiedział, że takie propozycje pozwalają tylko Izraelowi na kontynuowanie "masakr" Palestyńczyków.
    7 lutego 2008 r. członkowie Hamasu skonfiskowali w Strefie Gazy 14 ciężarówek z żywnością i lekarstwami międzyanrodowej pomocy humanitarnej. Międzynarodowy Czerwony Krzyż planował zaopatrzyć tymi dobrami 8 tys. potrzebujących pomocy rodzin.

7 lutego 2008 r. Departament Stanu Stanów Zjednoczonych zaapelował do Izraela, aby nie czynił nic, co mogłoby pogorszyć sytuację humanitarną w Strefie Gazy.

8 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 30 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Jedna z rakiet spadła na szklarnie w moszawie Hof Ashkelon. Uszkodzony został dom mieszkalny w Sderot.
    8 lutego 2008 r. Siły Obronne Izraela poinformowały o nasileniu przygotowań do ewentualnej zakrojonej na dużą skalę operacji wojskowej w Strefie Gazy.

8 lutego 2008 r. Egipt rozlokował dodatkowe siły bezpieczeństwa na granicy ze Strefą Gazy. Dowodzący siłami oskarżył Hamas o "eksport kryzysu do Egiptu".

9 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 6 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Jedna z rakiet spadła na centrum Sderot. Rannych zostało 2 dzieci.
    9 lutego 2008 r. prokurator generalny Izraela Menahem Mazuz zapowiedział rozszerzenie prawa dotyczącego zezwoleń na adopcję dzieci przez pary homoseksualne, przy czym decyzje będą podejmować sądy.
    9 lutego 2008 r. Rada Miejska Tel Awiwu zamroziła porozumienie o partnerstwie miast z Gazą z powodu palestyńskiego ostrzału rakietowego terytorium Izraela.

9 lutego 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    9 lutego 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał nad ranem na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Ludowych Komitetów Oporu, którzy wystrzelili rakiety Qassam na Izrael. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    9 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Eretz na północy Strefy Gazy.
    9 lutego 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w Samarii i Judei. W pobliżu punktu kontrolnego HaMovil w Samarii została ranna 1 Izraelka.

10 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    10 lutego 2008 r. minister obrony Ehud Barak poinformował Knesset, że Siły Obronne Izraela są przygotowane do wkroczenia do Strefy Gazy. Minister spraw wewnętrznych Meir Szeetrit powiedział: "Powinniśmy zająć okolice Gazy i zetrzeć te tereny z mapy świata." Minister budownictwa Zeew Boim opowiedział się za fizyczną likwidacją przywódców Hamasu na czele z Ismailem Hanije. Premier Olmert nie wyraził jednak zgody na wkroczenie do Gazy, określając to za zbyt niebezpieczne.

10 lutego 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    10 lutego 2008 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły nad ranem całkowitą blokadę miasta Dżenin w Samarii. Uczyniono to z powodu wywiadowczych informacji o przygotowywanych zamachach terrorystycznych przez ludzi mieszkajacych w tym mieście.
    10 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Karni w Strefie Gazy.
    10 lutego 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w Samarii i Judei. W pobliżu Nablusu w Samarii został ranny 1 Izraelczyk.
     10 lutego 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu, którzy wystrzelili rakiety Qassam na Izrael. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.

11 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    11 lutego 2008 r. minister obrony Ehud Barak na zamkniętym posiedzeniu komisji parlamentu do spraw zagranicznych i obrony zagroził obaleniem siłą władz Hamasu w Strefie Gazy.

11 lutego 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał w rejonie Rafah na południu Strefy Gazy arabski samochód przewożący palestyńskich terrorystów z Hamasu. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    11 lutego 2008 r. palestyński terrorysta z Islamskiego Dżihadu zranił nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym w pobliżu Dżeninu, w Samarii. Napastnika aresztowano.

12 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 7 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerza przygraniczne osady Nahal Oz i Alumim na Negewie.
    12 lutego 2008 r. szef Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela gen. Gabi Ashkenazi powiedział, że armia jest gotowa do przeprowadzenia dużej operacji antyterrorystycznej w Strefie Gazy, ale czeka na decyzje rządu.
    12 lutego 2008 r. osada Kfar Kassem otrzymała prawa miejskie.

12 lutego 2008 r. izraelska kolumna pancerna wspierana przez helikoptery wjechała rano do północnej części Strefy Gazy. Na przedmieściach Gazy doszło do starć z bojówkami Hamasu. Zginęło 7 Palestyńczyków. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

12 lutego 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Berlinie (Niemcy) z niemiecka kanclerz Angelą Markel. Omówiono aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie.
    12 lutego 2008 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Ankarze (Turcja) z tureckimi liderami. Turcja zaoferowała swoje pośrednictwo w mediacjach Izraela z Syrią i rozmowach z przywódcami Hamasu w Strefie Gazy.
    12 lutego 2008 r. setki tysięcy Irańczyków uczestniczyły w masowych wiecach, organizowanych w miastach i wsiach Iranu z okazji 29. rocznicy rewolucji islamskiej. Manifestanci wznosili okrzyki "Śmierć Ameryce!" i "Śmierć Izraelowi!".

13 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Uszkodzony został dom mieszkalny.

13 lutego 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 70 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 lutego 2008 r. izraelska kolumna pancerna ponownie wjechała rano do północnej części Strefy Gazy. W wymianie ognia ranny został 1 izraelski żołnierz.

13 lutego 2008 r. w zamachu bombowym w Damaszku (Syria) zginął jeden z najważniejszych dowódców Hezbollahu, Imad Fayez Mugniyah. Hezbollah oskarżył Izrael o przeprowadzenie zamachu.
    13 lutego 2008 r. we wszystkich placówkach dyplomatycznych Izraela na całym świecie wprowadzono specjalny podwyższony alarm antyterrorystyczny.

14 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 13 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. W osiedlu Netiv HaAsarah zniszczona została szklarnia.
    14 lutego 2008 r. Siły Obronne Izraela rozlokowane w pobliżu granicy z Libanem zostały popołudniem postawione w stan gotowości bojowej. Uczyniono tak z powodu zagrożenia atakiem ze strony Hezbollahu.

14 lutego 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    14 lutego 2008 r. izraelskie wojskowe buldożery wyburzyły opuszczone domy położone w pobliżu przejścia granicznego Eretz na północy Strefy Gazy. Wyburzone domy należały do dawnego żydowskiego osiedla. Obawiano się możliwości ich wykorzystania do atakowania izraelskich pozycji.

14 lutego 2008 r. przywódca radykalnego libańskiego szyickiego Hezbollahu, Hasan Nasrallah zapowiedział, że jego ugrupowanie jest gotowe na "otwartą wojnę" z Izraelem w odwecie za śmierć jednego ze swoich dowódców Imada Fayeza Mugniyaha.
    14 lutego 2008 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Aboul Gheit oświadczył, że egipska straż graniczna otworzy ogień do każdego Palestyńczyka, który będzie usiłował nielegalnie przekroczyć granicę Strefy Gazy.
    14 lutego 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Waszyngtonie (USA) z sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice. Livni powiedziała, że ostrzał rakietowy terytorium Izraela musi się zakończyć, w przeciwnym razie zakończą się rozmowy pokojowe. "Izrael nie pozwoli na powstanie państwa terrorystycznego przy swoich granicach."
    14 lutego 2008 r. FBI zwiększyło ochronę synagog i obiektów żydowskich na terytorium Stanów Zjednoczonych.

15 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    15 lutego 2008 r. w północnym i centralnym Izraelu wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 5,3 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów było w rejonie granicy syryjsko-libańskiej.

15 lutego 2008 r. Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski samochód w pobliżu Kalkilii w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.

16 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

16 lutego 2008 r. doszło do przypadkowej eksplozji bomby domowej roboty w obozie uchodźców Al-Bureij w Strefie Gazy. Zginęło 8 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, a 40 osób zostało rannych.
    16 lutego 2008 r. izraelscy policjanci aresztowali w Hebronie palestyńskiego terrorystę, który usiłował wejść z nożem do Grobowca Patriarchów. Napastnik planował zaatakować modlących się Żydów.
    16 lutego 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskich osadników w pobliżu osiedla Givat HaOr w Samarii. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Osadnicy odpowiedzieli kamieniami. Interweniowali izraelscy żołnierze.
    16 lutego 2008 r. francuski minister spraw zagranicznych Bernard Kouchner spotkał się w Betlejem w Judei z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem. Kouchner powiedział, że powstanie państwa palestyńskiego jest w interesie Izraela i zaapelował o zniesienie blokady Strefy Gazy.

16 lutego 2008 r. libańska gazeta "A-Safir" napisała, że Hezbollah dysponuje 50 tys. uzbrojonych ludzi w południowym Libanie i ogłosił pełną gotowość do wojny z Izraelem.
    16 lutego 2008 r. egipski prezydent Hosni Mubarak spotkał się w Sharm el-Sheikh (Egipt) z jordańskim królem Abdullahem. Obaj wezwali Izrael do zakończenia operacji antyterrorystycznych i zniesienia blokady Strefy Gazy.

17 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 6 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie.
    17 lutego 2008 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami autobus w dzielnicy Pisgat Ze'ev w Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk.
    17 lutego 2008 r. rząd Ehuda Olmerta zatwierdził plan wzmocnienia stropów we wszystkich domach położonych w odległości 4,5 km od Strefy Gazy. Ma to na celu wzmocnienie konstrukcji budynków, aby zabezpieczeć mieszkańców przed ostarzałem rakietowym. Koszt prac wyniesie 350 mln NIS. Projekt obejmuje 3 600 domów.
    17 lutego 2008 r. przedstawiciel ONZ John Holmes odwiedził miasto Sderot na Negewie. Holmes powiedział: "Całkowicie potępiam ostrzał rakietowy. Nie ma dla niego żadnego uzasadnienia. Oni są bezkrytyczni, tutaj nie ma żadnych celów wojskowych."

17 lutego 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 lutego 2008 r. izraelscy komandosi ostrzelali nad ranem grupę palestyńskich terrorystów z Hamasu w pobliżu Rafiah, na południu Strefy Gazy. Zginęło 3 Palestyńczyków, a 15 osób zostało rannych. Aresztowano 80 Palestyńczyków. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

18 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 9 rakiet Qassam, które spadły na Negew. W kibucu Sha'ar Hanegev uszkodzony został dom mieszkalny. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    18 lutego 2008 r. wojskowe radio poinformowało, że Izrael i Hamas zawarły porozumienie o uwolnieniu 230 palestyńskich więźniów w zamian za uwolnienie izraelskiego żołnierza Gilada Shalita.
    18 lutego 2008 r. Siły Obronne Izraela rozlokowały w rejonie Hajfy baterie rakiet "Patriot", po raz pierwszy od wojny libańskiej 2006 r. Izrael obawia się ostrzału rakietowego ze strony Hezbollahu.
    18 lutego 2008 r. Siły Obronne Izraela poinformowały o ukończeniu prac budowlanych przy budowie nowej bazy sił powietrznych Nevatim na Negewie. Powstał tam najdłuższy na Bliskim Wschodzie pas startowy, o długości ponad 3 km. Nowa baza zastąpi starą w Lod. Na budowę bazy Nevatim wydano dotychczas 421 mln USD. Docelowo ma tutaj powstać do końca 2009 roku olbrzymi kompleks wojskowy dla 20 tys. żołnierzy. Całkowity koszt wyniesie 658 mln USD.

18 lutego 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

18 lutego 2008 r. egipska policja deportowała 500 Palestyńczyków z Półwyspu Synaj do Strefy Gazy. Egipska straż graniczna przejęła 100 kg materiałów wybuchowych, które usiłowano przemycić do Strefy Gazy.
    18 lutego 2008 r. nieznani sprawcy obrzucili koktajlami Mołotowa centrum kultury żydowskiej w Los Angeles (USA).

19 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 8 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    19 lutego 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem. Zdecydowano, że status Jerozolimy będzie ostatnim dyskutowanym tematem podczas dwustronnych negocjacji.

19 lutego 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    19 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus w pobliżu Nablusu w Samarii. Autobus został uszkodzony.
    19 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali nad ranem izraelski patrol przy granicy Strefy Gazy. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk. W innej wymianie ognia przypadkowo ranny został 10-letni palestyński chłopiec. Ostrzelano z moździerza przejście graniczne Kissufim w Strefie Gazy.

19 lutego 2008 r. libański premier Fouad Siniora powiedział, że Liban pragnie dobrych stosunków ze wszystkimi państwami na całym świecie, za wyjątkiem Izraela "który jest naszym jedynym wrogiem".
    19 lutego 2008 r. Hiszpania poinformowała, że rozważa wycofanie swoich żołnierzy z międzynarodowych sił UNIFIL stacjonujących w południowym Libanie. Podczas pokojowej operacji w 2007 r. zginęło 6 hiszpańskich żołnierzy, a kilku zostało rannych. Hiszpanie obawiają się rosnącej aktywności Hezbollahu, który może zaatakować jako pierwszych żołnierzy UNIFIL.
    19 lutego 2008 r. Izrael zawarł z Unią Europejską porozumienie w sprawie znoszenia utrudnień w przemieszczaniu się. Umożliwi to zwiększenie ilości lotów pasażerskich do Izraela i zmniejszenie cen biletów lotniczych o 30%.

20 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie.

20 lutego 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Dżeninu przejęto bombę, 5 kg materiału wybuchowego.
    20 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści zdetonowali nad ranem bombę przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej straży granicznej na granicy Strefy Gazy. Ostrzelano z moździerza przejście graniczne Eretz.
    20 lutego 2008 r. doradca palestyńskiego prezydenta, Jaser Abed Rabbo oświadczył, że władze Autonomii Palestyńskiej nie wykluczają możliwości jednostronnego proklamowania niepodległości państwa Palestyna.

21 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    21 lutego 2008 r. izraelskie linie lotnicze El Al zapowiedziały kupno 3 nowych samolotów Boeing 737-800 od hiszpańskich linii lotniczych za 145 mln USD. Zastąpią one 5 starych Boeingów 757, które zostaną wynajęte innym liniom albo przebudowane na samoloty transportowe. El Al dysponuje obecnie 36 samolotami pasażerskimi i 4 transportowymi.

21 lutego 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 23 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    21 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali patrol izraelskiej straży granicznej na granicy Strefy Gazy. Ranny został 1 izraelski żołnierz. Ostrzelano z moździerza przejście graniczne Karni w Strefie Gazy.
    21 lutego 2008 r. z palestyńskiego więzienia w Nablusie uciekło 14 palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa. Prawdopodobnie w ucieczce pomogli palestyńscy policjanci.

21 lutego 2008 r. Parlament Europejski zażądał od Izraela, aby zaprzestał blokady Strefy Gazy i zgodził się na otwarcie przejść granicznych. Unia Europejska zapowiedziała przekazanie 221 mln USD pomocy dla Autonomii Palestyńskiej. Środki mają posłużyć do szkolenia palestyńskich sił bezpieczeństwa i zabezpieczenia więzień.
    21 lutego 2008 r. nieznani sprawcy pobili i zranili Żyda w Melbourne (Australia).

22 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły w okolicy miasta Sderot na Negewie.
    22 lutego 2008 r. ponad 10 tys. Izraelczyków przyjechało do miasta Sderot na znak solidarności z mieszkańcami tego miasta, które jest pod nieustannym ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy.

22 lutego 2008 r. dwaj palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu usiłowało w nocy podłożyć bombę przy barierze granicznej w północnej części Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili obu napastników.
    22 lutego 2008 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że grupa palestyńskich więźniów, która wczoraj uciekła z więzienia w Nablusie, dobrowolnie zgłosiła się na policję i pozwoliła się aresztować.
    22 lutego 2008 r. rzecznik prasowy Hamasu, Sami Abu Zuhri, pogratulował Parlamentowi Europejskiemu za wezwanie Izraela do zakończenia blokady Strefy Gazy. Zuhri powiedział: "Hamas jest skłonny rozważyć każdą inicjatywę, która zakończy konflikt."
    22 lutego 2008 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Billin. W starciach ranny został 1 izraelski żołnierz oraz 23 międzynarodowych aktywistów lewicowych.
    22 lutego 2008 r. izraelscy komandosi aresztowali wieczorem w Nablusie wysokiego dowódcę Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny, Majdi Mabrouk.

22 lutego 2008 r. przywódca Hezbollahu, Hassan Nasrallah oświadczył, że jego organizacja od miesięcy przygotowuje się w Libanie do nowej wojny z Izraelem. Dodał, że "zniszczenie Izraela jest nieuniknione, mamy do tego historyczne prawo" i "wojna trwa nieustannie od 1948 roku."
    22 lutego 2008 r. niemieccy naziści wypisali hitlerowskie hasła na pomniku Holokaustu w Berlinie (Niemcy).

23 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły w okolicy miasta Sderot na Negewie. Wystrzelono rakietę przeciwpancerną w stronę izraelskiego patrolu przy barierze granicznej Strefy Gazy.

23 lutego 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiet Qassam na Izrael. Zginęło 3 Palestyńczyków, a 2 osoby zostały ranne.

24 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w okolicy miasta Sderot na Negewie.

24 lutego 2008 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało w nocy zaatakować przejście graniczne Karni w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili jednego z napastników, drugi zbiegł.

25 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 7 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Uszkodzony został dom mieszkalny. Ranne zostały 3 osoby, w tym dziecko.
    25 lutego 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni i minister obrony Ehud Barak wydali wspólne oświadczenie, że "Izrael będzie bronił swego terytorium i powstrzyma wszelkie próby infiltracji w jego suwerenne granice. Izrael działa na rzecz zapobieżenia eskalacji, ale stawia sprawę jasno - jeśli do tego dojdzie, odpowiedzialność spadnie całkowicie na Hamas."

25 lutego 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    25 lutego 2008 r. dwóch palestyńskich terrorystów z Hamasu usiłowało w nocy przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili obu napastników.
    25 lutego 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał nad ranem na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiet Qassam na Izrael. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne.
    25 lutego 2008 r. około 50 tys. Palestyńczyków utworzyło "żywy łańcuch" przeciwko blokadzie Strefy Gazy. Łańcuch ciągnął się przez 40 km od Rafah do Beit Hanoun w Strefie Gazy. Manifestację zorganizował Ludowy Komitet przeciw Oblężeniu Strefy Gazy, który jest blisko związany z Hamasem.
    25 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Kissufim w Strefie Gazy.

    25 lutego 2008 r. izraelscy komandosi wkroczyli wieczorem do Nablusu w Samarii. Aresztowano 4 poszukiwanych Palestyńczyków i przejęto magazyn broni oraz materiałów wybuchowych.

25 lutego 2008 r. egipska straż graniczna zastrzeliła Palestynkę, która usiłowała w nocy przekroczyć granicę Izraela na Synaju. Aresztowano 21 Palestyńczyków pochodzących ze Strefy Gazy.
    25 lutego 2008 r. Izrael wysłał samolot transportowy z 3 tonami sprzętu medycznego dla szpitali w Kenii. Dodatkowo 800 kg sprzętu przekazał American Jewish Joint Distribution Committee.

26 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    26 lutego 2008 r. dowódca wojskowego wywiadu generał Amos Yadlin poinformował, że w ostatnim czasie Egipt rozlokował 1,5 tys. żołnierzy straży granicznej przy granicy Strefy Gazy, łamiąc w ten sposób porozumienie pokojowe z Izraelem, które określa ilość egipskich żołnierzy mogących przebywać w pobliżu izraelskiej granicy (750 żołnierzy). Izrael nie wyraził w tej sprawie protestu, gdyż te działania mają na celu zapobieganie przenikaniu palestyńskich terrorystów przez granicę.
    26 lutego 2008 r. Egipt rozpoczął przesyłanie gazu do Izraela podwodnym rurociągiem z El Arish do Ashkelonu. Gaz pochodzi ze złóż w północnej części Półwyspu Synaj.

26 lutego 2008 r. palestyński minister edukacji Ibrahim Al-Abrash oraz przewodniczący komitetu negocjacyjnego spraw więźniów Kaddura Faris złożyli rezygnację ze stanowisk, motywując ją frustracją z powodu braku porozumienia w sprawie żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu.
    26 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Sufa w Strefie Gazy. Palestyński terrorysta usiłował podłożyć bombę przy przejściu granicznym Kissufim. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastnika.

26 lutego 2008 r. kuwejcka gazeta "Al-Watan" napisała, że Hezbollah planuje w porozumieniu z Syrią i Iranem przeprowadzenie w marcu "na dużą skalę ataku na Izrael, jako odwetu za zabójstwo wysokiego dowódcę Hezbollahu, Imad Mugniyaha".
    26 lutego 2008 r. Costa Rica oficjalnie uznała istnienie państwa Palestyna.
    26 lutego 2008 r. ekspert ONZ John Dugard przedstawił raport w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Zasugerował on, że palestyński terroryzm jest naturalną konsekwencją izraelskiej okupacji i prawa, które dyskryminuje Palestyńczyków.
    26 lutego 2008 r. izraelska korporacja Africa Israel Industries zakupiła 65% akcji rosyjskiej grupy stalowej Apogey za 12,4 mln USD.

27 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 50 rakiet Qassam, które spadły na miasta Sderot i Ashkelon na Negewie. Na Ashkelon spadły rakiety Katiusza, typu Grad. Trafiony został budynek Sapir College i fabryka w strefie przemysłowej Shaar Hanegev. Zginął 1 Izraelczyk, a 1 osoba została ranna.

27 lutego 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    27 lutego 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał nad ranem obóz uchodźców al-Bureij w Strefie Gazy. Zginął wysoki dowódca Islamskiego Dżihadu, Zaki Abu-Ziyad. Rankiem do kolejnego nalotu doszło w rejonie Khan Younis, na północy Strefy Gazy. Zginęło 5 palestyńskich terrorystów z Hamasu.
    27 lutego 2008 r. izraelscy komandosi wkroczyli rankiem do Nablusu w Samarii. Podczas próby aresztowania zastrzelono 2 palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa. Aresztowano 3 Palestyńczyków.
    27 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem przejście graniczne Kerem Shalom w Strefie Gazy.
    27 lutego 2008 r. izraelskie lotnictwo zbombardowało wieczorem północne rejony Strefy Gazy, z których wystrzeliwano rakiety Qassam na Izrael. Zginęło 3 Palestyńczyków.

28 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 30 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Na Ashkelon spadło 8 rakiet Grad. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

28 lutego 2008 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem budynki Hamasu w Gazie. Zginęło 13 Palestyńczyków.
    28 lutego 2008 r. izraelscy komandosi wkroczyli rankiem do Nablusu w Samarii. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.
    28 lutego 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał wieczorem rakietami posterunek palestyńskiej policji w Gazie, położony w odległości 150 metrów od domu przywódcy Hamasu, Ismaila Haniye. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 30 osób zostało rannych. Sześciokronie bombardowane były północne tereny Strefy Gazy.

29 lutego 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 16 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Uszkodzony został dom mieszkalny. Rannych zostało 2 Izraelczyków.
    29 lutego 2008 r. wiceminister obrony Matan Wilnaj powiedział: "W sytuacji coraz intensywniejszego ostrzału rakietami Kasim i zwiększania zasięgu tych pocisków, Palestyńczycy w coraz większym stopniu mogą oczekiwać, iż sprowadzą na siebie wielki holokaust. Uruchomimy bowiem wszelkie siły do naszej obrony."

29 lutego 2008 r. izraelscy komandosi zastrzelili w nocy uzbrojonego palestyńskiego terrorystę w rejonie Beit Hanoun, na północy Strefy Gazy.
    29 lutego 2008 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały warsztaty produkujące rakiety Qassam w Gazie.
    29 lutego 2008 r. przywódca Hamasu, Ismail Haniyeh wezwał Palestyńczyków w Strefie Gazy do podjęcia walki w obliczu "wojny ogłoszonej przez Izrael".
    29 lutego 2008 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas wezwał Izrael do wstrzymania operacji wojskowych w Strefie Gazy i wezwał palestyńskie frakcje do wstrzymania ostrzału rakietowego Izraela.

1 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 48 rakiet Qassam i Grad, które spadły na miasta Sderot i Ashkelon na Negewie. Rannych zostało 7 Izraelczyków.
    1 marca 2008 r. minister obrony Ehud Barak oświadczył, że za śmierć cywilów podczas starć w Strefie Gazy ponosi odpowiedzialność radykalne ugrupowanie Hamas. Dodał: "Nie jesteśmy zadowoleni, że cywile odnoszą obrażenia w Gazie", ale Izrael nie zrezygnuje z działań zbrojnych przeciwko tym, którzy wystrzeliwują rakiety i "zapłacą oni za to".
    1 marca 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem osiedle Gilo w Jerozolimie. Ogień prowadzono z arabskiej wioski Beit Jala.

------- Operacja "Gorąca Zima" -------

1 marca 2008 r. izraelskie kolumny pancerne wjechały nad ranem do północnej części Strefy Gazy. W rejonie obozu uchodźców Jabalaya doszło do starć z palestyńskimi bojówkami Hamasu. W starciach użyto śmigłowce "Apache". Zginęło 61 Palestyńczyków, a około 200 osób zostało rannych. Zginęło także 2 izraelskich żołnierzy, a 7 zostało rannych.
    1 marca 2008 r. izraelski helikopter zniszczył wieczorem na północy Strefy Gazy rakietami arabską ciężarówkę, która przewoziła około 160 rakiet Qassam. Zginęło 2 Palestyńczyków.
    1 marca 2008 r. około 300 Palestyńczyków demonstrowało w Ramallah w Samarii, przeciwko izraelskiej operacji w Strefie Gazy. Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas nazwał izraelską operację "Holokaustem".
    1 marca 2008 r. przywódca Hamasu, Chaled Meszal, oskarżył w Damaszku (Syria) Izrael o "prawdziwy holokaust" prowadzony "od 60 lat przeciwko palestyńskiemu narodowi". Zapowiedział także dalsze kontynuowanie ostrzału rakietowego Izraela. "Rakiety to reakcja. Najpierw była agresja izraelska".

1 marca 2008 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ spotkała się w Nowym Jorku (USA) na nadzwyczajnym posiedzeniu poświęconym sytuacji w Strefie Gazy. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun potępił obie strony konfliktu i wezwał do zaprzestania przemocy.
    1 marca 2008 r. rzecznik Białego Domu (USA) Gordon Johndroe wezwał do zaprzestania przemocy w Strefie Gazy, która zagraża izraelsko-palestyńskiemu procesowi pokojowemu. Dodał, że ataki rakietowe na terytorium Izraela są celowym działaniem obliczonym na udaremnienie procesu pokojowego.
    1 marca 2008 r. Libia wezwała państwa arabskie do powstrzymania izraelskiej operacji przeciwko Palestyńczykom.

2 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 33 rakiety Qassam i Grad, które spadły na Negew. Rannych zostało 3 Izraelczyków.
    2 marca 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni powiedziała, że jakakolwiek decyzja ONZ "nie wpłynie na operacje Izraela, który musi bronić swoich obywateli". Dodała, że Mahmoud Abbas i inni umiarkowani palestyńscy politycy "w momencie rozpoczęcie rozmów wiedzieli, że Izrael będzie kontynuować swoje operacje antyterrorystyczne." Rzecznik izraelskiego MSZ Arie Mekel ocenił, że palestyńska decyzja jest "błędem" i wyraził nadzieję, że rozmowy pokojowe zostaną wznowione "w bardzo bliskiej przyszłości".

2 marca 2008 r. izraelski helikopter "Apache" zniszczył w nocy rakietami biuro przywódcy Hamasu, Ismaila Haniye, w Gazie. Rannych zostało 2 Palestyńczyków. Zniszczono także rakietami posterunek Hamasu w Rafah, na południu Strefy Gazy. Zginęło 6 Palestyńczyków. Zbombardowano także warsztaty produkujące rakiety Qassam w Gazie i na południu Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk.
    2 marca 2008 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy koktajlami Mołotowa posterunek izraelski w Hebronie, w Judei. W pobliżu wioski Beit Omer palestyński terrorysta usiłował podłożyć bombę przy izraelskim punkcie kontrolnym. W przedwczesnym wybuchu ranny został zamachowiec. Ostrzelano posterunek wojskowy przy wjeździe do osiedla Psagot w Samarii. Ostrzelano izraelski patrol w rejonie Ramallah w Samarii.
    2 marca 2008 r. izraelska kolumna wjechała w nocy do centralnej części Strefy Gazy. W rejonie el-Bureij doszło do starć z bojówkami Hamasu. Zginęło 3 Palestyńczyków. W starciach na północy Strefy Gazy zginęło 3 Palestyńczyków. Rannych zostało 4 izraelskich żołnierzy.
    2 marca 2008 r. doszło do palestyńskich rozruchów w Betlejem, w Judei. Podczas starć ulicznych ranny został 1 izraelski żołnierz. W rejonie Hebronu doszło do licznych ataków na żydowskie samochody. Ranny został 1 Izraelczyk. W starciach ulicznych w Hebronie zginął 1 Palestyńczyk. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. Aresztowano 4 Palestyńczyków.
    2 marca 2008 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas zawiesił wszelkie kontakty z Izraelem w proteście przeciwko izraelskiej ofensywie w Strefie Gazy. Rzecznik Abbasa, Nabil Abu Rudeina oświadczył: "Zawieszamy negocjacje oraz wszelkie kontakty na wszystkich szczeblach, gdyż nie mają one żadnego sensu w obliczu izraelskiej agresji - oświadczył rzecznik Abbasa, Nabil Abu Rudeina."
    2 marca 2008 r. Siły Obronne Izraela wpuściły popołudniem do Strefy Gazy konwój 62 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną.
    2 marca 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza przejście graniczne Kisufim w Strefie Gazy.

2 marca 2008 r. Egipt otworzył przejście graniczne Rafah w Strefie Gazy, aby umożliwić ewakuację rannych Palestyńczyków. Granicę przekroczyło około 150 rannych Palestyńczyków.
    2 marca 2008 r. w Jordanii i Libanie doszło do masowych demonstracji antyizraelskich, podczas których palono flagi Izraela i Stanów Zjednoczonych.
    2 marca 2008 r. Unia Europejska potępiła nieadekwatne użycie siły przez wojska izraelskie. Zaapelowała też do Izraela o wstrzymanie działań, które zagrażają cywilom, gdyż jest to sprzeczne z prawem międzynarodowym. Bruksela wezwała także do wstrzymania ostrzału rakietowego Izraela z terytoriów palestyńskich.
    2 marca 2008 r. Arabia Saudyjska potępiła izraelską operację w Strefie Gazy, nazywając ją "nazistowską wojną kryminalną".

3 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 32 rakiety Qassam i Grad, które spadły na Negew.
    3 marca 2008 r. minister obrony Ehud Barak oznajmił, że wbrew krytyce ze strony ONZ, UE i USA Izrael będzie kontynuować ofensywę w Strefie Gazy. "Nadszedł czas na działanie. Operacja trwa - oni [Hamas] strzelają do niewinnych ludzi. Nie pozostawiają nam wyboru. Użyjemy siły aby tę sytuację zmienić - i zmienimy ją."
    3 marca 2008 r. premier Ehud Olmert powiedział, że Izrael będzie kontynuować operację przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. "Jesteśmy w trakcie walki. To, co zdarzyło się w ciągu ostatnich dni nie było jednorazowym incydentem."
    3 marca 2008 r. około 100 Palestyńczyków zaatakowało izraelski samochód policyjny we Wschodniej Jerozolimie. Przybyłe na miejsce zamieszek posiłki aresztowały 4 Palestyńczyków.

3 marca 2008 r. Palestyńczycy w licznych miejscach Samarii i Judei obrzucili kamieniami żydowskie samochody. W rejonie osiedla Talmon w Samarii zastrzelono palestyńskiego terrorystę, który atakował samochody. Ranny został 1 Izraelczyk.
    3 marca 2008 r. izraelskie siły obronne aresztowały w nocy 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Rzucono bombę w izraelski patrol w pobliżu Nablusu w Samarii. Nad ranem izraelski żołnierz postrzelił w rejonie Nablusu palestyńskiego terrorystę, który usiłował rzaucić bombę w wojskowy patrol.
    3 marca 2008 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cztery warsztaty produkujące rakiety Qassam w Gazie. Zginął 1 Palestyńczyk.
    3 marca 2008 r. Siły Obronne Izraela wycofały się nad rankiem z zajmowanych pozycji na północy Strefy Gazy. Izraelska artyleria ostrzelała tereny północnej Strefy Gazy, z której wystrzelono rakiety Qassam. Zginęło 3 Palestyńczyków.

    3 marca 2008 r. przedstawiciele Hamasu w Strefie Gazy ogłosili zwycięstwo nad Izraelem. "Wróg został pokonany." Wezwano al-Fatah do zawarcia porozumienia przeciwko Izraelowi.
    3 marca 2008 r. w Hebronie doszło do arabskich rozruchów, podczas których izraelscy żołnierze otworzyli ogień. Rannych zostało 20 Palestyńczyków. Do rozruchów doszło także w rejonie Betlejem, w Judei. W Kalkilii rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.
    3 marca 2008 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas zaproponował pośredniczenie w mediacji pomiędzy Izraelem a Hamasem, w celu osiągnięcia porozumienia i zawieszenia broni. Abbas wezwał Izrael do "zaakaceptowania tej inicjatywy".

4 marca 2008 r. nieznani sprawcy zdewastowali otoczenie meczetu Hassan-Beck w Tel Awiwie. Policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie.
    4 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 8 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot, na Negewie. Zniszczony został dom mieszkalny.
    4 marca 2008 r. kilkuset izraelskich policjantów wzmocniło nad ranem siły bezpieczeństwa we Wschodniej Jerozolimie, aby zapobiegać arabskim rozruchom w mieście.
    4 marca 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice. Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji w Strefie Gazy i stosunków izraelsko-palestyńskich.
    4 marca 2008 r. kilka tysięcy izraelskich Arabów demonstrowało w Umm al-Fahm przeciwko izraelskiej operacji w Strefie Gazy. Demonstrowano pod flagami palestyńskimi i syryjskimi.

4 marca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    4 marca 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał nad ranem pozycje w północnej części Strefy Gazy, z których wcześniej wystrzelono rakiety Qassam na terytorium Izraela. Izraelska kolumna pancerna wjechała rano do południowej części Strefy Gazy. W starciach zginęło 2 Palestyńczyków, a 9 osób zostało rannych.
    4 marca 2008 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice spotkała się w Ramallah z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem. Rice wyraziła nadzieję na kontynuowanie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.
    
4 marca 2008 r. izraelscy komandosi ostrzelali wieczorem grupę palestyńskich terrorystów w rejonie wioski Beit Hanoun na północy Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 8 osób zostało rannych

4 marca 2008 r. egipski helikopter naruszył przestrzeń powietrzną Strefy Gazy. Pod eskortą izraelskiego myśliwca F-16 zawrócił do Egiptu.

5 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 10 rakiet Qassam, które spadły na Negew.
    5 marca 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Jerozolimie z sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice. Livni oświadczyła, że organizacja terrorystyczna Hamas przekształciła się w regularną armię. Zwróciła uwagę na niepowodzenie Egiptu w powstrzymaniu przemytu broni do Strefy Gazy, co umożliwiło Hamasowi uzbrojenie się w nowoczesną broń. Condoleezza Rice zapowiedziała wysłanie specjalnego wysłannika Davida Welcha do Egiptu, w sprawie powstrzymania przemytu broni do Gazy.
    5 marca 2008 r. izraelscy Arabowie zaatakowali kamieniami patrol izraelskiej policji w mieście Nazaret. Obrzucono kamieniami żydowski autobus w rejonie Afula, w Galilei.

5 marca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 26 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    5 marca 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Hebronu, w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

5 marca 2008 r. ministrowie spraw zagranicznych Ligi Arabskiej wydali oświadczenie potępiające izraelską operację w Strefie Gazy. Została ona nazwana "przestępstwem przeciwko ludzkości."

6 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 9 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Zniszczony został dom mieszkalny, a uszkodzona stacja benzynowa stanęła w ogniu. Rannych zostało 4 Izraelczyków. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    6 marca 2008 r. palestyński terrorysta z Hamasu wdarł się do jesziwy Mercaz Harav w Jerozolimie i otworzyło ogień do modlących się ortodoksyjnych Żydów. Zginęło 8 Izraelczyków, a 11 zostało rannych. Ochraniarze zastrzelili napastnika, przy którym znaleziono materiały wybuchowe przygotowane do zdetonowania.
    6 marca 2008 r. kilkuset ortodoksyjnych Żydów demonstrowało wieczorem w Jerozolimie skandując hasła "śmierć Arabom!"

6 marca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    6 marca 2008 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu zdetonowali minę przy przejeżdżającym izraelskim patrolu w rejonie przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Ostrzelano izraelskich żołnierzy prowadzących akcję ratunkową. W kierunku izraelskich helikopterów wystrzelono rakiety przeciwlotnicze. Zginął 1 izraelski żołnierz, a 3 żołnierzy zostało rannych. Zniszczony został wojskowy jeep.
    6 marca 2008 r. izraelski helikopter "Apache" ostrzelał na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów, którzy wcześniej wystrzelili rakiety Qassam na Izrael. Zginął 1 Palestyńczyk.
    6 marca 2008 r. przedstawiciel Hamasu, Sami Abu Zuhri, odrzucił propozycję ogłoszenia zawieszenia broni, którą przedstawiła egipska delegacja.
    6 marca 2008 r. tysiące Palestyńczyków demonstrowało wieczorem w Strefie Gazie radość z zamachu terrorystycznego w Jerozolimie. W meczetach odprawiono dziękczynne modły. Przedstawiciel Hamasu nazwał zamach "heroicznym czynem" i stwierdził, że jest to odpowiedź na "zbrodnie" Izraela. Zagroził, że podobnych ataków będzie więcej.
    6 marca 2008 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas potępił zamach terrorystyczny w Jerozolimie.

6 marca 2008 r. egipscy robotnicy rozpoczęli budowę muru na całej długości granicy Egiptu ze Strefą Gazy.
    6 marca 2008 r. dwa amerykańskie okręty wojenne zajęły pozycje przy wybrzeżu Libanu, aby wywierać nacisk na Hezbollah w celu stabilizacji sytuacji w tym kraju. Dodatkowo niszczyciel USS "Cole" wypłynął z Zatoki Perskiej i ruszył w kierunku Libanu.
    6 marca 2008 r. Stany Zjednoczone poinformowały o przekazaniu 148 mln USD dla agencji UNRWA z celem przeznaczenia ich na pomoc humanitarną dla palestyńskich uchodźców na Bliskim Wschodzie.
    6 marca 2008 r. filipińskie siły bezpieczeństwa aresztowały 4 islamskich terrorystów, którzy planowali zamachy bombowe na ambasady USA, Izraela, Wielkiej Brytanii i Australii w Manili (Filipiny). Zamachowcy pochodzili z Bliskiego Wschodu.
    
6 marca 2008 r. przywódcy Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec zdecydowanie potępili palestyński zamach w Jerozolimie.
    6 marca 2008 r. podczas sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ przedstawiciel Libii zawetował projekt rezolucji potępiającej zamach terrorystyczny w Jerozolimie.

7 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Uszkodzony został dom mieszkalny.
    7 marca 2008 r. izraelska policja została nad ranem postawiona w stan alarmu antyterrorystycznego na terenie całego kraju. W Jerozolimie zakazano wstępu na Wzgórze Świątynne Palestyńczykom poniżej 45 roku życia. Podwojono liczbę dyżurujących karetek.
    7 marca 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice. Rice złożyła kondolencje z powodu zamachu w Jerozolimie i wezwała Izrael do wstrzymania działań odwetowych.
    7 marca 2008 r. izraelscy Palestyńczycy obrzucili w Jerozolimie kamieniami żydowskie samochody. Do zamieszek doszło w dzielnicy Shoafat. Rannych zostało 4 Izraelczyków.

7 marca 2008 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami liczne żydowskie samochody w Samarii i Judei. W rejonie osiedla Ofra został ranny 1 Izraelczyk.
    7 marca 2008 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu usiłowali podłożyć w nocy bombę przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili 4 napastników.
    7 marca 2008 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły rano całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej.
    7 marca 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał nad ranem na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy wystrzelili rakiety Qassam na Izrael. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 1 osoba została ranna.
    7 marca 2008 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice spotkała się w Ramallah z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji.

7 marca 2008 r. dwa izraelskie myśliwce naruszyły przestrzeń powietrzną Libanu i przeleciały nad Bejrutem.
    7 marca 2008 r. jordański król Abdullah II ostrzegł, że niepowodzenie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie podniesie regionalne ambicje Iranu. Abdullah zaapelował o wzmocnienie wysiłków by uzyskać izraelsko-palestyńskie porozumienie pokojowe.

8 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

8 marca 2008 r. trzech palestyńskich terrorystów usiłowało podłożyć bombę przy żydowskim osiedlu Migdal Oz, w Judei. Izraelscy żołnierze aresztowali napastników.
    8 marca 2008 r. prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbasa powiedział, że proces pokojowy z Izraelem musi być kontynuowany.
    8 marca 2008 r. wysoki dowódca Hamasu powiedział w wywiadzie dziennikarzom "British Sunday Times", że 150 bojowników Hamasu przechodzi szkolenie wojskowe w Iranie, a kolejnych 62 w Syrii. Szkolenia trwają od 45 dniu do 2 lat i obejmują taktykę wojskową, budowę bomb i inne.

8 marca 2008 r. egipscy żołnierze zniszczyli 6 podziemnych tuneli przemytniczych na granicy ze Strefą Gazy.

9 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    9 marca 2008 r. dowództwo wywiadu wojskowego i Mossadu przedstawiło rządowi raport o skutkach ewentualnej wojny z Syrią. Analitycy stwierdzili, że nie zostałaby ona rozstrzygnięta przez wojnę konwencjonalną na ziemi i walki powietrzne, ale przez rakiety średniego i dalekiego zasięgu. "Syria bardzo szybko się zbroi... między innymi w rakiety dalekiego zasięgu." Najbardziej prawdopodobny scenariusz wojny przewiduje wybuch wojny na granicy libańskiej z Hezbollahem, która następnie przenosi się na granicę syryjską. Wymieniono pięć głównych zagrożeń dla Izraela: Syria, Liban, Iran, Strefa Gazy i cały Dżihad. Ogólnie raport rosnących zagrożeń na 2008 rok jest pesymistyczny dla Izraela.
    9 marca 2008 r. premier Ehud Olmert zatwierdził plan zbudowania 750 mieszkań w dzielnicy Pisgat Zew na obrzeżach Jerozolimy Wschodniej i 350 w osiedlu Giwat Zew na Zachodnim Brzegu.

9 marca 2008 r. Palestyńczycy w nocy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w Samarii i Judei. Izraelscy żołnierze aresztowali 10 młodych Palestyńczyków. W pobliżu Nablusu postrzelono 2 uzbrojonych palestyńskich terrorystów.

10 marca 2008 r. ministerstwo obrony poinformowało o "zredukowaniu operacji armii" w rejonie Strefy Gazy w związku ze spadkiem liczby ataków rakietowych na terytorium Izraela.

10 marca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 29 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Kalkilii przejęto 70 litrów chemikaliów służących do produkcji materiałów wybuchowych.
    10 marca 2008 r. Siły Obronne Izraela zniosły nad ranem blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej.

11 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w rejonie miasta Ashkelon na Negewie.

11 marca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    11 marca 2008 r. Siły Obronne Izraela wpuściły do Strefy Gazy 48 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną. Na ogólną liczbę 165 ciężarówek z pomocą, które wjechały w ostatnim czasie do Strefy Gazy z Izraela, z Egiptu do Strefy wjechało 9 ciężarówek.

12 marca 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    12 marca 2008 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że nie ma zawieszenia broni z Hamasem. Jednocześnie ostrzegł, że Izrael będzie kontynuował operacje wojskowe jako odpowiedź na ostrzał rakietowy swojego terytorium.
    12 marca 2008 r. wiceminister spraw zagranicznych Madżalli Wbi oświadczył, że Izrael zastosuje sankcje wobec arabskiej telewizji satelitarnej Al-Dżazira, której zarzuca jednostronność przekazu polegającą na faworyzowaniu Hamasu. Wbi powiedział, że nie zostaną wydane wizy pracownikom sieci Al-Dżazira.

12 marca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Podczas próby aresztowania zastrzelono wysokiego dowódcę Islamskiego Dżihadu w rejonie Kalkilii w Samarii.
    12 marca 2008 r. przywódca Hamasu, Ismail Hanije, ogłosił warunki zawieszenia broni z Izraelem. Są to m.in. zaprzestanie izraelskich operacji na terytoriach Autonomii Palestyńskiej i zniesienie blokady Strefy Gazy.
    12 marca 2008 r. izraelscy żołnierze wkroczyli popołudniem do Betlejem. W strzelaninie zginęło 4 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu. Między innymi zginął Muhammad Shahade, odpowiadający za ostatni zamach na jesziwę w Jerozolimie.

13 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 24 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot na Negewie. Zniszczony został dom mieszkalny.
    13 marca 2008 r. Ministerstwo Obrony poinformowało, że w ciągu dwóch ostatnich miesięcy wystrzelono ze Strefy Gazy ponad 830 rakiet, które spadły na terytorium Izraela. W całym 2007 r. było to 1 271 rakiet.

13 marca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 marca 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał rano na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiet Qassam na Izrael.

14 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    14 marca 2008 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Jerozolimie z emisariuszem Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, generałem Williamem Fraserem. Rozmowy dotyczyły wznowienia procesu pokojowego. Fraser skrytykował izraelskie plany rozbudowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei.

14 marca 2008 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "muru bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Billin. Rannych zostało 2 izraelskich aktywistów lewicowych.
    14 marca 2008 r. emisariusz Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód generał William Fraser spotkał się w Ramallah z palestyńskim premierem Salamem Fajedem. Fraser nalegał na wznowienie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

15 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

15 marca 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał rano na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy przygotowywali się do wystrzelenia rakiet Qassam na Izrael. Zginęło 3 Palestyńczyków, a 6 osób zostało rannych. Palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali izraelski helikopter, który uszkodzony powrócił do bazy.

15 marca 2008 r. nieznani sprawcy rzucili dwa koktajle Mołotowa w budynek Agencji Żydowskiej w Nowym Jorku (USA).

16 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    16 marca 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Jerozolimie z niemieckim kanclerzem Angelą Markel. Rozmowy dotyczyły relacji pomiędzy obydwoma państwami i procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.
    16 marca 2008 r. setki prawicowych żydowskich aktywistów wtargnęło wieczorem do osiedla Jabal Mukabar w Jerozolimie i zdewastowało dom rodziny palestyńskiego terrorysty, który przeprowadził ostatni zamach na jesziwę. Policja aresztowała 13 osób. Kilku Arabów zostało rannych przez kamienie rzucane przez Żydów.
    16 marca 2008 r. izraelscy Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus w rejonie Rosh Pina, w Galilei. Rannych zostało 2 izraelskich dzieci.

16 marca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

17 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    17 marca 2008 r. minister spraw zagranicznych Tzipi Livni spotkała się w Jerozolimie z szefem palestyńskiej komisji negocjacyjnej Ahmedem Korei. Rozmowy dotyczyły aktualnych problemów blokujących postęp negocjacji pokojowych izraelsko-palestyńskich.

17 marca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 marca 2008 r. Siły Obronne Izraela wpuściły do Strefy Gazy 119 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną.

17 marca 2008 r. Egipt wpuścił do Strefy Gazy 20 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną.

18 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    18 marca 2008 r. niemiecka kanclerz Angela Merkel wystąpiła z przemówieniem w Knesecie. Powiedziała: "Szoah przepełnia nas, Niemców, wstydem. Składam pokłon ofiarom. Składam pokłon tym, którzy przeżyli, a przede wszystkim tym, którzy pomogli im przeżyć."
    18 marca 2008 r. grupa młodych Izraelczyków zaatakowała wieczorem arabskich robotników w dzielnicy Ramot w Jerozolimie. Interweniowała policja.

18 marca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 23 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 marca 2008 r. Siły Obronne Izraela wpuściły do Strefy Gazy 147 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną.
    18 marca 2008 r. izraelski myśliwiec ostrzelał na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy wystrzelili rakiety Qassam na Izrael. Rannych zostało 12 Palestyńczyków.
    18 marca 2008 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza rejon przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy.

18 marca 2008 r. kierownik biura bezpieczeństwa politycznego w Ministerstwie Obrony, Amos Gilad spotkał się w Kairze (Egipt) z szefem egipskiego wywiadu, Omar Suleimanem. Rozmowy dotyczyły możliwości zawarcia długoterminowego zawieszenia broni z Hamasem.

19 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

19 marca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    19 marca 2008 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas świąt Purim.
    19 marca 2008 r. palestyński terrorysta ostrzelał izraelskich robotników pracujących przy ogrodzeniu granicznym w Strefie Gazy.

20 marca 2008 r. ministrowie spraw zagranicznych Izraela i Rosji, Tzipi Liwni i Siergiej Ławrow, podpisali w Tel Awiwie porozumienie o ruchu bezwizowym. Posiadanie wiz będzie odtąd obowiązywało obywateli obu krajów jedynie w przypadku pobytów dłuższych niż 90 dni, bądź gdy celem podróży jest podjęcie pracy lub studiów.

20 marca 2008 r. przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden zaapelował do Palestyńczyków, by "ogniem i żelazem" zakończyli blokowanie przez Izrael Strefy Gazy i wyzwolili Palestynę.

21 marca 2008 r. rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow spotkał się w Ramallah z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem. Ławrow wezwał do zakończenia izraelskiej blokady Strefy Gazy i wstrzymania budowy osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu.

21 marca 2008 r. Egipt zapowiedział zwiększenie dostaw energii elektrycznej do Strefy Gazy z obecnych 17 do 150 MW, aby pomóc Palestyńczykom w przetrzymaniu izraelskiej blokady.

22 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    22 marca 2008 r. premier Ehud Olmert spotkał się z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Dick Cheneyem, który oświadczył, iż Waszyngton popiera prawo Izraela do samoobrony i nie będzie zmuszał państwa żydowskiego do podejmowania kroków, które zagrażałyby jego bezpieczeństwu. Cheney dodał: "Amerykańskie zobowiązanie wobec bezpieczeństwa Izraela jest trwałe i niewzruszalne, tak jak prawo Izraela do tego, by zawsze bronić się przed terroryzmem, atakami rakietowymi i innymi atakami sił, pragnących zniszczenia Izraela".

24 marca 2008 r. palestyńscy terroryści z Ludowych Komitetów Oporu ostrzelali izraelski wojskowy buldożer wykonujący roboty ziemne przy ogrodzeniu granicznym na południu Strefy Gazy. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna.

25 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 6 rakiet Qassam, które spadły na Negew. Ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

26 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 16 rakiet Qassam, które spadły na Negew. W kibucu Mefalsim zniszczone zostały zabudowania gospodarcze. W mieście Sderot rannych zostało 2 Izraelczyków. Palestyński snajper ostrzelał ze Strefy Gazy kibuc Ein HaShlosha. Ranny został 1 Izraelczyk.

26 marca 2008 r. Siły Obronne Izraela wpuściły do Strefy Gazy 149 ciężarówek z międzynarodową pomocą humanitarną.

27 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 17 rakiet Qassam, które spadły na Negew.

27 marca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    27 marca 2008 r. palestyński terrorysta rzucił rano bombę domowej roboty w przejeżdżający żydowski samochód w pobliżu Hebronu, w Judei.

28 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na okolice miasta Sderot na Negewie. Ostrzelano z moździerza przygraniczne tereny na Negewie.
    28 marca 2008 r. minister do spraw infrastruktury narodowej Benjamin Ben- Eliezer powiedział, że Izrael stara się wznowić proces pokojowy z Syrią i w zamian za pokój może zaoferować zwrot Wzgórz Golan. "Robimy wszystko, co się da, by wrócić do negocjacji z Syrią ... dobrze znamy koszt tego porozumienia."
    28 marca 2008 r. ugrupowanie skrajnie prawicowych żydowskich ortodoksów "Sanhedryn" zażądało usunięcia kobiet z armii izraelskiej jako "odpowiedzialnych za porażki wojskowe" Izraela. Przedstawiciel "Sanhedrynu" Hillel Weiss oświadczył przedstawicielom mediów, że nie wystarczy separowanie mężczyzn i kobiet w wojsku, ponieważ kobiety powinny być z wojska usunięte.

28 marca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 54 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Skonfiskowano duże zapasy broni i amunicji.
    28 marca 2008 r. izraelski oddział wkroczył nad ranem do Strefy Gazy, w rejonie przejścia granicznego Kissufim. Doszło do starcia z bojówką Hamasu. W wymianie ognia zginął 1 Palestyńczyk, a 3 osoby zostały ranne.
    28 marca 2008 r. doszło do gwałtownych starć pomiędzy rywalizującymi ze sobą arabskimi klanami rodzinnymi w Kalkilii, w Samarii. W starciach zginęło 3 Palestyńczyków, a 13 osób zostało rannych. Palestyńskie siły bezpieczeństwa w mieście zostały wzmocnione o 100 policjantów.

29 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

29 marca 2008 r. izraelski helikopter ostrzelał na północy Strefy Gazy grupę palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy wcześniej wystrzelili rakietę Qassam na terytorium Izraela. Rannych zostało 4 Palestyńczyków.

29 marca 2008 r. przywódcy państw arabskich obradujących na szczycie Ligii Arabskiej w Damaszku (Syria) oświadczyli, że bez "prawa powrotu" ponad miliona Arabów do Palestyny nie istnieje żadna możliwość na traktat pokojowy z Izraelem.

30 marca 2008 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    30 marca 2008 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Jerozolimie z sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice i palestyńskim premierem Salam Fayyadem. Tematem rozmów był izraelsko-palestyński proces pokojowy. Zawarto porozumienie o budowie dwóch nowych arabskich osiedli w Ramallah oraz utworzeniu trzech stref przemysłowych w Autonomii Palestyńskiej. Izrael ma stopniowo zlikwidować część punktów kontrolnych w Samarii i Judei, oraz przekazać Palestyńczykom kontrolę nad miastem Dżenin. Ehud Barak oświadczył, że otwarcie negocjacji pokojowych z Syrią jest "głównym celem" izraelskiej dyplomacji.

30 marca 2008 r. w nocy 2 palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa usiłowało podłożyć bombę przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze zastrzelili obu napastników.
    30 marca 2008 r. Palestyńczycy w wielu miejscach obrzucili kamieniami żydowskie samochody w Samarii i Judei. Izraelscy żołnierze aresztowali 6 Palestyńczyków w rejonie Dżeninu.

30 marca 2008 r. sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Condoleezza Rice spotkała się w Jordanii z królem Abdullahem II i szefem palestyńskich negocjatorów Ahmedem Qureia.
    30 marca 2008 r. dyrektor CIA Michael Hayden powiedział, że Iran dąży do uzyskania broni jądrowej.

31 marca 2008 r. władze miasta Jerozolima zatwierdziły plan budowy 600 mieszkań w osiedlu Pisgat Zev.

31 marca 2008 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    31 marca 2008 r. Siły Obronne Izraela zlikwidowały dwa punkty kontrolne w rejonie Jerycha, w Judei.
    31 marca 2008 r. palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem żydowskich osadników przy osiedlu Shiloh w Samarii. Osadnicy zastrzelili napastnika.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: kwiecień-czerwiec 2008 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2008-2012 by Gedeon