PAŹDZIERNIK - GRUDZIEŃ 2022 r.



  -  HISTORIA
  - sierpień-wrzesień 2022 r.
 - październik-grudzień 2022 r.
  - styczeń-marzec 2023 r.





 

1 października 2022 r. - Szabat.
    1 października 2022 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że otrzymała 80 ostrzeżeń o możliwych atakach terrorystycznych w całym kraju. Z tego powodu izraelskie siły bezpieczeństwa są w podwyższonym stanie gotowości i tak pozostanie do święta Jom Kippur.
    1 października 2022 r. wieczorem wybuchły arabskie zamieszki w dzielnicach Issawija i Silwan we wschodniej Jerozolimie. Demonstranci protestowali przeciwko śmierci młodego Araba w al-Azariji. Podpalano kosze na śmieci i obrzucono kamieniami izraelskich policjantów.

1 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń i fundusze terrorystyczne. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    1 października 2022 r. popołudniem wybuchły arabskie zamieszki w miejscowości al-Azarija, na wschód od Jerozolimy. Demonstranci rzucali kamieniami w funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Gdy jeden z demonstrantów usiłował rzucić bombę zapalającą, został śmiertelnie postrzelony. Śmierć tego 18-letniego Palestyńczyka wywołała masowe protesty w miejscowości. Izraelscy policjanci wkroczyli do al-Azariji poszukując sprawców uszkodzenia przebiegającej w pobliżu bariery bezpieczeństwa.

1 października 2022 r. przewodniczący libańskiego parlamentu Nabih Berri, powiedział, że projekt umowy wytyczający sporną granicę morską między Libanem a Izraelem, jest pozytywny, ale musi zostać przeanalizowany przed udzieleniem ostatecznej odpowiedzi. Projekt został przedstawiony przez amerykańskiego mediatora Amosa Hochsteina, który wcześniej w tej sprawie był w Izraelu.

2 października 2022 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Jair Lapid powiedział: "Prowadzimy z Libanem rozmowy na temat ostatecznych szczegółów porozumienia w sprawie granicy morskiej. Przedstawiona propozycja chroni nasze bezpieczeństwo i interesy gospodarcze. Nie mamy zastrzeżeń do rozwoju libańskiego złoża gazu, który zmniejszy ich zależność od Iranu, ograniczy Hezbollah i przyniesie stabilizację w regionie."
    2 października 2022 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet ujawniła, że kilka tygodni temu rozbito komórkę terrorystyczną ISIS w mieście Nazaret na północy kraju, gdzie aresztowano 6 podejrzanych. Przesłuchania ujawniły, że zatrzymane osoby głęboko identyfikują się z ideologią ISIS i przygotowywały ataki terrorystyczne. Jednym z celów miało być arabskie liceum w Nazarecie, które oskarżyli o to, że działa tak samo jak szkoły niewiernych. Planowano także atak na dworzec autobusowy na północy kraju, posterunki policji oraz miejsca rekreacji popularne wśród Żydów. Ponadto zatrzymani byli zaangażowani w handel narkotykami.
    2 października 2022 r. kontroler państwa Matanjahu Englman opublikował raport z kontroli przeprowadzonych w bazach wojskowych w Judei i Samarii. Wynika z niego, że Siły Obronne Izraela nie są przygotowane logistycznie na długotrwałą operację na terytoriach palestyńskich. "W ostatnim czasie Siły Obronne Izraela przeprowadzają ważne operacje bojowe w Judei i Samarii. „Zakłada się, że ta operacja będzie trwała przez dłuższy czas. Z tego powodu przeprowadziliśmy inspekcje warunków życia żołnierzy i rezerwistów w bazach w tym obszarze. Odbyłem niespodziewane wizyty w tych bazach. Żołnierze skarżą się na złe warunki bytowe i brakuje im sprzętu niezbędnego do prowadzenia działań polowych, w tym zarówno broni, jak i wozów bojowych. Nie ma powodu, dla którego żołnierze rezerwy nie mieliby otrzymywać zgodnych z wymogami racji żywnościowych podczas pierwszego tygodnia działań operacyjnych. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której żołnierze pozostają bez źródła wody, podczas służby w bazie w Dolinie Jordanu, gdzie temperatury 40 stopni Celsjusza, i są zmuszeni polegać na nieefektywnych klimatyzatorach, z których niektóre są niesprawne z powodu niedoborów budżetowych." W bazie Jakir wystąpił spadek norm żywności, który był spowodowany tym, że baza przystosowana do obsługi batalionu, musiała przyjąć dodatkowy drugi batalion piechoty. "W ciągu ostatnich kilku miesięcy Siły Obronne Izraela zwiększyły swoją obecność w Judei i Samarii za pomocą dużej liczby batalionów bojowych, środków technologicznych i zaawansowanych technologii w ramach operacji Falochron, aby udaremnić i zapobiec atakom terrorystycznym. Siły Obronne Izraela nie zmodernizowały przy tym wszystkich swoich obiektów w Judei i Samarii, aby sprostać zwiększonym wymaganiom trwającej operacji. Główną przyczyną tego są wysokie koszty. Biorąc to pod uwagę, w przypadkach, w których konieczne jest wzmocnienie sił operujących w danym obszarze, potrzeba jest więcej czasu, aby właściwie przyjąć jednostki wzmocnienia. Bazy szkoleniowe Brygady Kfir zostały w tym roku unowocześnione i odnowione, i proces ten będzie kontynuowany w przyszłym roku. Siły Obronne Izraela inwestują znaczne środki w poprawę infrastruktury i warunków życia żołnierzy, kładąc nacisk na bazy szkoleniowe i wysunięte placówki wojskowe. Przygotowanie bojowe na wszystkich frontach jest wysokie. W przypadku dwóch wizytowanych baz, dostrzeżone niedociągnięcia nie wpływają na gotowość bojową ani zdolności operacyjne sił. Niektóre z ustaleń raportu zostały uwzględnione i skorygowane natychmiast po wizycie, a pozostałe są w trakcie rozpatrywania."
    2 października 2022 r. wieczorem dyrektor ds. prawa międzynarodowego w Kohelet Policy Forum z siedzibą w Jerozolimie, Eugene Kontorowicz ujawnił, że proponowana umowa o granicy morskiej między Izraelem a Libanem, wynegocjowana przez administrację Joe Bidena, stanowi całkowitą kapitulację wobec organizacji terrorystycznej Hezbollah, i łamie izraelskie przepisy prawne. "Proponowana umowa dotycząca gazu ziemnego między Izraelem a Libanem, reprezentuje całkowitą kapitulację przed Hezbollahem i przekazuje suwerenne terytorium Izraela w ręce irańskiego państwa marionetkowego. Kiedy ludzie w Iranie walczą o swoją wolność, Izrael poddaje się Teheranowi poprzez Bejrut, nawet nie otrzymując w zamian potwierdzenia swojego istnienia, nie mówiąc już o pokoju. Po tym, jak dziesięć lat temu została zaproponowana i odrzucona umowa w tej sprawie, teraz, zaledwie kilka tygodni przed izraelskimi wyborami - z naruszeniem izraelskich zasad prawnych - pojawia się nowa umowa. Jest tak, ponieważ administracja Bidena i Hezbollah rozumieją desperację i słabość rządu Lapida-Bennetta."
    2 października 2022 r. były szef wywiadu wojskowego, Amos Jadlin, skomentował wieczorem negocjacje w sprawie granicy morskiej między Izraelem a Libanem. "Stabilność jest bardzo ważna dla Izraela, a Liban potrzebuje gazu bardziej niż Izrael. Jeszcze niczego nie podpisano i wszystko jest możliwe. Izrael ma interes w tym, aby od przyszłego miesiąca rozpocząć tłoczenie gazu z pola Karish, a jeśli dojdzie do porozumienia, to nikt nie będzie ingerował w tą działalność."

2 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 3 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    2 października 2022 r. nad ranem terroryści ostrzelali izraelski autobus w pobliżu osiedla żydowskiego Alona Moreh w środkowej części Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk. Ostrzelano także taksówkę.
    2 października 2022 r. popołudniem żydowscy osadnicy zorganizowali demonstrację w pobliżu miasta Nablus w środkowej części Samarii, żadając od rządu Izraela podjęcia zdecydowanych działań przeciwko terrorystom na palestyńskich terytoriach. Gdy protest zakończył się, a osadnicy opuszczali teren, terroryści otworzyli do nich ogień. Ranny został 1 izraelski żołnierz, który zabezpieczał demonstrację.
    2 października 2022 r. wieczorem terroryści ostrzelali dom w osiedlu żydowskim Kiryat Arba w pobliżu Hebronu w Judei. Nikt nie odniósł obrażeń.

3 października 2022 r. izraelscy żołnierze i policjanci udaremnili próbę przemytu broni przez granicę z Jordanii. Zatrzymano 2 podejrzanych oraz przejęto 61 pistoletów i karabin M-16.
    3 października 2022 r. minister energetyki Karine Elharrar odniosła się do porozumienia z Libanem w sprawie granicy morskiej między obydwoma krajami. "Musimy wiedzieć, że Liban również będzie miał platformę gazową. To uspokoi region, umożliwi im wydobycie gazu oraz uniezależni energetycznie od Iranu."
    3 października 2022 r. parlamentarna komisja finansów zatwierdziła budżet 15 mln szekli na zakup kuloodpornych autobusów, które będą obsługiwać linie w Judei i Samarii.
    3 października 2022 r. po raz pierwszy od 10 lat zebrała się Rada Stowarzyszenia Unia Europejska-Izrael. Rozmowom przewodniczył premier Jair Lapid. Podczas spotkania poruszono szereg projektów: wspieranie izraelskich firm i ich partnerstwa w przedsięwzięciach przy finansowaniu europejskim, podpisanie umowy o roamingu danych, która radykalnie obniży koszty telekomunikacji, oraz umowy, które umożliwią eksport ekologicznych produktów rolnych do Europie i przyjęcie standardów, które obniżą ceny produktów. Lapid powiedział: "W ciągu ostatniego roku nastąpiła pozytywna zmiana w naszej współpracy z Autonomią Palestyńską. Współpracujemy z nimi i pomagamy im w rozwoju ich gospodarki. Izrael chce pokoju, który doprowadzi do bezpieczeństwa, ale nie pokoju, który zdestabilizuje Bliski Wschód. Po raz kolejny wyrażam swoje zaangażowanie w rozwiązanie dwupaństwowe, ale Palestyńczycy muszą położyć kres terroryzmowi i podżeganiu."

3 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 16 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Jalazone, terroryści usiłowali staranować samochodem żołnierzy z elitarnej jednostki Egoz. Żołnierze otworzyli ogień zabijając 2 terrorystów. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    3 października 2022 r. w nocy terroryści obrzucili kamieniami izraelski samochód w pobliżu osiedla żydowskiego Ma'ale Hever, w rejonie Hebronu w Judei. Uszkodzone zostały szyby w samochodzie, ale nikt nie odniósł obrażeń.
    3 października 2022 r. przywódca Hamasu Khaled Mashaal powiedział: "Podbój Palestyny zostanie osiągnięty jedynie poprzez dżihad i opór męczenników. Droga podboju nie będzie prowadziła poprzez negocjacje, ponieważ Jerozolima nie zostanie nam zwrócona na podstawie fałszywych porozumień pokojowych z wrogiem lub poprzez normalizację stosunków, których celem jest zmylenie palestyńskiego narodu i uczynienie z naszego wroga sojusznika. Izrael jest naszym najniebezpieczniejszym wrogiem w Palestynie i regionie. Teraz pod stopami okupujących najeźdźców płonie i prowadzi walkę dżihadu Zachodni Brzeg. Chcemy, aby krew arabska i muzułmańska krwawiła na palestyńskiej ziemi. Kiedy widzisz mieszanie się krwi palestyńskiej z krwią arabską i muzułmańską, wiedz, że jesteśmy na skraju wyzwolenia Palestyny."

3 października 2022 r. minister obrony Benny Gantz odwiedził Azerbejdżan. Wizyta miała na celu zacieśnienie współpracy obronnej obu krajów. Gantz spotkał się z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Relacje Azerbejdżanu z Izraelem nie są nowe, a Baku jest kluczowym partnerem w izraelskiej strategii. Azerbejdżan jest głównym źródłem ropy naftowej dla Izraela - ponad połowę zapotrzebowania na ropę naftową uzyskuje się od tego państwa. Azerbejdżan korzysta z izraelskiej pomocy wojskowej w konflikcie z Armenią (chodzi głównie o drony).
    3 października 2022 r. Centrum Simona Wiesenthala wysłało list otwarty do Unii Europejskiej, wzywając do poprawy stosunków między Unią a Izraelem. "Abba Eban, pierwszy międzynarodowy dyplomata Izraela, reprezentował nowe państwo żydowskie podczas podziału ziemi przez ONZ w 1947 roku. Żydzi niechętnie zaakceptowali ten plan, Arabowie odmówili. Gdyby go zaakceptowali, dzisiaj obchodziliby 75-lecie niepodległości swego państwa. Od 1993 roku, wraz z Porozumieniem z Oslo, rozpoczął się proces - kończący Pierwszą Intifadę i tworzący nowe ramy dla pokoju - który został zaakceptowany przez Izrael, ale nie był wystarczający dla Palestyńczyków, którzy wraz z Drugą Intifadą wysadzili go w powietrze. Egipt i Jordania zamieniły wojnę w trudny pokój, który ich przywództwo wciąż utrzymuje przy życiu, z korzyścią dla wszystkich stron. W 2011 r. na spotkaniu przygotowawczym do Konferencji Narodów Zjednoczonych przeciwko Rasizmowi w Durbanie wyjaśnialiśmy, że negacja Holokaustu jest formą antysemityzmu. Ale za plecami słyszeliśmy szept: Jeśli dacie nam Palestynę, uznamy Holokaust. Szeptał to prawnik Al-Haq, którego Izrael ostatnio umieścił na swojej liście terrorystów. Teraz przystępujemy do odnowienia Układu Stowarzyszeniowego Unii Europejskiej z Izraelem, który obejmuje badania, rozwój, handel i zajmuje się kwestią BDS w nowej atmosferze Porozumień Abrahamowych. Umieściły one postęp stosunków izraelsko-arabskich w w centrum uwagi, w celu przeciwdziałania irańskim zagrożeniom w regionie, pozostawiając Palestyńczyków daleko w tyle. Wygląda na to, że Josep Borrell - Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa - pojawił się w próbach odnowienia porozumienia nuklearnego z Iranem. Borrell najwyraźniej teraz zajął się kwestią palestyńską. Agendę palestyńską wspierają również Amnesty International i Human Rights Watch, które próbują wcisnąć na spotkanie Unii Europejskiej i Izraela, wysuwając oskarżenia o apartheid. Te tak zwane organizacje pozarządowe wydają się obawiać, że pokój na Bliskim Wschodzie oznaczałby utratę ich dochodów. Poprawa stosunków Unii Europejskiej z Izraelem będzie korzystna dla szerszego obszaru eurośródziemnomorskiego, wspierając współpracę w dziedzinie technologii, zdrowia, energii, środowiska, gospodarki i innych. A jeśli chodzi o przywódców palestyńskich, to po raz kolejny możemy powiedzieć: Oni nigdy nie przegapią okazji, aby przegapić swoją okazję!"

4 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    4 października 2022 r. wieczorem terrorysta usiłował staranować samochodem izraelskich żołnierzy, którzy zatrzymali go do rutynowej kontroli w pobliżu osiedla żydowskiego Ofra w południowej Samarii. Podejrzany próbował uciec i przyśpieszył, próbując przejechać żołnierzy, którzy otworzyli ogień. Lekko potrącony został 1 żołnierz. Pojazd z rannym terrorystą został zatrzymany na pobliskim punkcie kontrolnym.

5 października 2022 r. - Jom Kippur.
    5 października 2022 r. w nocy do miasta Bat Jam wjechał samochód z piątką Arabów. Tłum Żydów obchodzących Jom Kippur, zaatakował jadący samochód, wywracając go na bok. Doszło do ulicznych bójek, w których lekko rannych zostało 2 Arabów. W próbie linczu uczestniczyło około 100 osób. Policja ewakuowała Arabów do szpitala. Wszczęto dochodzenie.

5 października 2022 r. izraelskie siły specjalne wkroczyły do miasta Deir al-Hatab w środkowej Samarii i zatrzymały poszukiwanego terrorystę z Hamasu. Otoczono dom w którym ukrywał się podejrzany. Doszło wówczas do wymiany ognia, do której dołączyli się inni terroryści. W strzelaninie zginął 1 terrorysta, a 6 innych zostało rannych. Rannych zostało także 2 dziennikarzy, którzy przebywali w rejonie walk. Po wymianie ognia, poszukiwany terrorysta wyszedł z budynku i poddał się, oddając swój karabin M-16. Zatrzymany to Salman Amran. Odpowiada on za ostrzelanie w minionym tygodniu izraelskiego autobusu i taksówki w pobliżu Nablusu.
    5 października 2022 r. w nocy pewien Żyd pomyłkowo wjechał samochodem do miasta Nablus w środkowej części Samarii. Jego samochód otoczył tłum Arabów, jednak palestyńscy policjanci wydobyli go z pojazdu i wywieźli poza miasto, gdzie przekazali w ręce izraelskiej policji granicznej.

6 października 2022 r. minister obrony Benny Gantz przeprowadził ocenę sytuacji bezpieczeństwa z udziałem szefa Sztabu Generalnego i innych dowódców Sił Obronnych Izraela. Gantz polecił armii przygotować się na scenariusz eskalacji sytuacji na północy, zarówno w działaniach ofensywnych, jak i defensywnych. Gabinet bezpieczeństwa upoważnił premiera Jaira Lapida, ministra obrony Benny'ego Gantza i wicepremiera Naftaliego Bennetta do podejmowania decyzji dotyczących bezpieczeństwa w przypadku eskalacji na północy.
    6 października 2022 r. wysoki rangą izraelski urzędnik powiedział, że szanse na podpisanie umowy o granicy morskiej z Libanem przed zbliżającymi się wyborami w Izraelu, są bliskie zeru. Powodem jest kilka istotnych zmian wprowadzonych przez Liban do projektu. "Kiedy Izrael otrzymał projekt umowy, powiedział amerykańskiemu mediatorowi Amosowi Hochsteinowi, że się zgadza. Izrael wyjaśnił również Hochsteinowi, że jeśli Libańczycy odpowiedzą ze znaczącymi poprawkami, nie będziemy w stanie osiągnąć porozumienia. Hochstein wiedział o tym z góry. Libańczycy również z góry wiedzieli, jakie jest stanowisko Izraela. Izrael myślał, że umowa przyniesie mu wiele korzyści i odpowie na wiele jego żądań w zakresie bezpieczeństwa i gospodarki. Jednak odpowiedź Libanu zawierała zasadnicze zmiany, których Izrael nie jest skłonny zaakceptować."
    6 października 2022 r. wieczorem szef Mossadu David Barnea ostrzegł rząd, że sytuacja na północnej granicy może być problematyczna ze względu na zachowanie sekretarza generalnego Hezbollahu Hassana Nasrallaha. "Nasrallah publicznie zobowiązał się do powstrzymania produkcji gazu z platformy Karish, jeśli nie dojdzie do zawarcia porozumienia w sprawie morskiej granicy z Libanem. Teraz istnieje obawa, że będzie on musiał pokazać, że dotrzymuje słowa i podejmie choćby symboliczne działanie." Barnea dodał, że Nasrallah nie jest zainteresowany dużym konfliktem zbrojnym i wolałby, aby wynegocjować porozumienie, na którym mógłby skorzystać.

6 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwanych Arabów. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    6 października 2022 r. w nocy spłonęła rolnicza farma rodziny Dor w moszawie Mehola, położonym w Dolinie Jordanu. Pożar gasiło 11 sekcji strażackich. Spłonęły magazyny, pakowalnia, szklarnie, traktory i inny sprzęt rolniczy. Policja podejrzewa podpalenie, a wojskowi tropiciele odnaleźli ślady prowadzące do pobliskiej arabskiej wioski Ein El Bida.

6 października 2022 r. Rada Praw Człowieka ONZ po raz pierwszy zatwierdziła izraelski projekt rezolucji. Rezolucja dotyczy walki z nękaniem dzieci w Internecie i została jednogłośnie przyjęta przez wszystkich członków Rady.

7 października 2022 r. w południe w bazie sił powietrznych Ramat David wylądował lekki samolot cywilny z dwoma pasażerami. Lot był wcześniej zaplanowany i przez cały czas monitorowany przez kontrolę ruchu lotniczego. Samolot był pilotowany przez licencjonowanego pilota, który miał wylądować na pobliskim cywilnym pasie startowym, ale pomyłkowowylądował na pasie startowym na terenie bazy. Wszczęto dochodzenie w tej sprawie.

7 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły szereg działań antyterrorystycznych w Judei i Samarii. Zatrzymano 5 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    7 października 2022 r. wieczorem wybuchły gwałtowne arabskie zamieszki w rejonie wioski Mizra al-Kabalija w pobliżu Ramallah. Kilkadziesiąt osób obrzuciło kamieniami sąsiednie osiedle żydowskie Horesz Jaron oraz działających w tym rejonie funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej. Lekko ranny został 1 żołnierz. Policjanci użyli środków do rozpraszania tłumu, a przy próbie rzucenia bomb zapalających użyto ostrej amunicji. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 2 zostało rannych.

8 października 2022 r. - Szabat.
    8 października 2022 r. w nocy izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu 165 kg narkotyków przez granicę z Egiptu. Wartość rynkowa przejętych narkotyków to prawie 4 mln szekli.
    8 października 2022 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że we wrześniu doszło do znacznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa w Judei i Samarii, oraz w rejonie Jerozolimy. W obszarze tym odnotowano 34 ataki terrorystyczne z użyciem broni palnej, czyli więcej niż jeden dziennie - jest to wzrost o 23% w porównaniu do sierpnia (23 ataki) i o 126% w porównaniu do lipca (15 ataków). Ogółem we wrześniu odnotowano 212 ataków (w sierpniu 172, wzrost o 23%), z czego 139 było z użyciem koktajli Mołotowa. Były też 4 ataki taranowania z użyciem samochodu. We wrześniu zginęło 2 Izraelczyków, a 14 zostało rannych. 15 września w pobliżu Dżeninu zginął 30-letni major Bar Falah, a 21 września w odległości 50 metrów od własnego domu w Holonie została zamordowana 84-letnia Shulamit Rachel Ovadiah. Najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie Dżeninu i Nablusu, gdzie dochodzi do największej liczby zdarzeń. Siły Obronne Izraela już w kwietniu rozpoczęły operację "Falochron", mającą na celu powstrzymać wzbierającą falę terroru. W tym celu w Judei i Samarii rozmieszczono rekordową liczbę 24 batalionów piechoty. Okazuje się jednak, że im bardziej armia wkracza w głąb terytoriów palestyńskich, tym większy opór napotyka. Od początku roku w starciach zginęło ponad 100 Palestyńczyków.
    8 października 2022 r. wieczorem terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelski punkt kontrolny przy arabskiej dzielnicy Shuafat we wschodniej części Jerozolimy. Rannych zostało 2 funkcjonariuszy policji granicznej, z których jedna (20-letnia kobieta) zmarła po przewiezieniu do szpitala. Policja rozpoczęła obławę z użyciem helikoptera. Trzecie osoba została lekko ranna odłamkami szkła. Wstępne śledztwo wykazało, że terrorysta przybył na miejsce zdarzenia pieszo, otworzył ogień i uciekł białą toyotą.
    8 października 2022 r. wieczorem mieszkańcy arabskiej dzielnicy Shuafat świętowali z powodu ataku terrorystycznego na izraelski punkt kontrolny. Z tego powodu strzelano fajerwerkami i rozdawano słodycze na ulicach.

    8 października 2022 r. wieczorem do arabskiej dzielnicy Shuafat w Jerozolimie, wkroczyły duże siły izraelskiej policji granicznej poszukującej sprawców ataku terrorystycznego na punkt kontrolny przy tej dzielnicy. Zatrzymano trzech podejrzanych. Policja poinformowała, że zna tożsamość sprawców. Kierowca pojazdu, który odwiózł terrorystę z miejsca zamachu pod Shuafat, samemu zgłosił się na policję. W dzielnicy Shuafat wybuchły zamieszki.

8 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców w Dżeninie zatrzymano poszukiwanego członka Islamskiego Dżihadu. Doszło tam do gwałtownej wymiany ognia z terrorystami. W starciach zginęło 2 terrorystów, a 11 zostało rannych. Według niepotwierdzonych doniesień, na niebie nad obozem widziano drony Heron 450 i helikoptery Apache. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    8 października 2022 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelski samochód w pobliżu osiedla żydowskiego Karnei Shomron w zachodniej części Samarii. Pojazd został uszkodzony, ale nikt nie odniósł obrażeń.
    8 października 2022 r. wieczorem rzecznik palestyńskiego przewodniczącego, Nabil Abu Rudaineh powiedział: "Nasz palestyński naród stoi w obliczu totalnej wojny, która ani na chwilę nie ustaje. Wzywamy administrację Stanów Zjednoczonych do wypełnienia swoich obietnic, zaprzestania wszelkich jednostronnych działań i wywarcia poważnej presji na Izrael, aby zaprzestał totalnej wojny przeciwko naszemu narodowi palestyńskiemu, zanim będzie za późno. Jeśli Izrael wierzy, że jego zbrodnie przyniosą mu bezpieczeństwo i stabilność, to ma urojenia. Dalsza kontynuacja przemocy popchnie sprawy w kierunku powszechnej eksplozji, która będzie miała druzgocące konsekwencje dla wszystkich, a wówczas Palestyńczycy wdrożą poprzednie rezolucje OWP, aby wstrzymać koordynację bezpieczeństwa z Izraelem i zawiesić wszystkie podpisane porozumienia między obiema stronami. Palestyńczycy będą również kontynuować swoje wysiłki w celu osądzenia Izraela przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym i innymi międzynarodowymi forami."

9 października 2022 r. koncern Energean poinformował, że od rana rozpocznie się pierwszy etap rozruchu platformy gazowej Karish. Podczas tego etapu nastąpi testowe wsteczne przetłoczenie gazu z lądu na platformę, która znajduje się około 100 km od wybrzeża. W ten sposób sprawdzona zostanie integralności systemów. Firma Energean odmówiła podania dokładnej daty rozpoczęcia wydobycia gazu ziemnego, ale nastąpi to w kilka tygodni po zakończeniu wszystkich testów. Siły Obronne Izraela udzieliły zgodę już trzy tygodnie temu, co oznacza, że platforma jest nieustannie chroniona. Obecnie integralności systemów. Firma Energean realizuje harmonogram rozruchu zgodnie z planem.

9 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Przejęto karabin M-16 oraz dwie strzelby. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

10 października 2022 r. - Sukkot I.
    10 października 2022 r. wieczorem premier Jair Lapid powiedział: "Zdecydowanie potępiam rosyjskie ataki na ludność cywilną w Kijowie i innych miastach Ukrainy. Przesyłam nasze szczere kondolencje rodzinom ofiar i narodowi ukraińskiemu."
    10 października 2022 r. późnym wieczorem ambasada Rosji w Izraelu wydała oświadczenie odnoszące się do potępienia przez premiera Jaira Lapida rosyjskich ataków na ukraińskie miasta. "Niestety, Izrael zdecydował się przez osiem lat milczeć wobec ukraińskich ataków terrorystycznych na obywateli Donbasu, przymknął oko na ostatni ukraiński morderczy atak na konwój uchodźców w rejonie Charkowa, potworne morderstwa ludności cywilnej w ukraińskich miastach dokonywane przez neonazistowski motłoch, brutalne zabójstwo rosyjskiej dziennikarki Darii Duginy, ukraiński atak terrorystyczny na most krymski, a także wiele innych przerażających zbrodni popełnionych przez kijowski reżim."

10 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Abu Shahid wybuchły arabskie zamieszki. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    10 października 2022 r. przywódca działającej w rejonie Nablusu grupy terrorystycznej Lions' Den, Wadee Alhouh odmówił spełnienia żądania władz Autonomii Palestyńskiej do złożenia broni. Alhouh powiedział, że jego ludzie są zdeterminowani, by podążać "ścieżką chwały aż do zwycięstwa lub męczeństwa". Władze zażądały od nich złożenia broni i dołączenia do palestyńskich sił bezpieczeństwa. Grupa Lions' Den składa się z dziesiątek byłych członków Fatahu, Hamasu i Islamskiego Dżihadu. Gubernator Nablusu Ibrahim Ramadan zaoferował członkom grupy, że jeśli spełnią postawione żądanie, będą chronieni w Autonomii Palestyńskiej i rozpoczną się negocjacje w ich sprawy z władzami izraelskimi. Odpowiadają oni za szereg ataków terrorystycznych przeprowadzonych w ostatnim czasie i są poszukiwani przez izraelskie siły bezpieczeństwa. Jak do tej pory tylko nieliczna grupa terrorystów zaakceptowała ofertę dołączenia do palestyńskich sił bezpieczeństwa.

10 października 2022 r. amerykański mediator w negocjacjach dotyczących granicy morskiej między Izraelem a Libanem, Amos Hochstein powiedział, że Stany Zjednoczone robią wszystko, co w ich mocy, aby przyspieszyć porozumienie. "Alternatywą dla porozumienia jest wojna, a nikt nie jest nią zainteresowany." Liban otrzymał ostateczny projekt umowy o granicy morskiej z Izraelem za pośrednictwem Stanów Zjednoczonych. Główny libański negocjator Elias Bou Saab powiedział: "Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wysiłki Amosa Hochsteina mogą doprowadzić do historycznego porozumienia. Kilka minut temu otrzymaliśmy ostateczny projekt. Liban uznał, że uwzględnia on wszystkie nasze wymagania i wierzymy, że druga strona powinna czuć to samo." Izraelski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, dr Ejal Hulata, powiedział: "Wszystkie nasze żądania zostały spełnione. Zmiany, których żądaliśmy, zostały wprowadzone. Chronimy izraelskie interesy bezpieczeństwa. Jesteśmy na drodze do osiągnięcia historycznego porozumienia."

11 października 2022 r. - Sukkot II.
    11 października 2022 r. minister obrony Benny Gantz przeprowadził ocenę sytuacyjną w Dowództwie Północnym. Gantz powiedział: "W ciągu kilku ostatnich miesięcy nasz establishment obronny wspierał proces negocjacyjny z Libanem. Byliśmy niezłomni w kwestii zapewnianiu interesów bezpieczeństwa państwa Izrael. Jest to nasze bezpieczeństwo. Pomimo gróźb ze strony organizacji terrorystycznej Hezbollah, która próbowała zniszczyć ten proces, doszło do osiągnięcia porozumienia. Pochwalam oświadczenie prezydenta Libanu o zaakceptowaniu porozumienia. Państwo Izrael jest zainteresowane posiadaniem stabilnego i dostatniego sąsiada Libanu. Negocjowana umowa jest sprawiedliwa i pozytywna dla obu stron. Będziemy nadal chronić nasze interesy bezpieczeństwa, będąc przygotowani na każdy scenariusz, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom Izraela i poszanowanie prawa gospodarczego państwa Izrael. Warunki umowy przedstawimy społeczeństwu izraelskiemu w sposób przejrzysty i jasny, zgodnie z prawem."
    11 października 2022 r. w południe kancelaria premiera potwierdziła, że Izrael i Liban osiągnęły porozumienie w sprawie granicy morskiej. Jair Lapid powiedział: "Jest to historyczne osiągnięcie, które wzmocni bezpieczeństwo Izraela, wstrzyknie miliardy do izraelskiej gospodarki i zapewni stabilność naszej północnej granicy." Premier zwołał na jutro posiedzenie gabinetu ds. bezpieczeństwa, a następnie odbędzie się specjalne posiedzenie rządu w celu zatwierdzenia umowy morskiej z Libanem.
    11 października 2022 r. izraelska policja graniczna poinformowała, że zmieni procedury na punkcie kontrolnym przy dzielnicy Shuafat we wschodniej Jerozolimie. Na dzień dzisiejszy punkt kontrolny posiada dwa przejścia, jedno dla pieszych, drugie dla pojazdów. Obecna procedura pozwalała przechodniom nieposiadającym izraelskiego dowodu osobistego, wysiąść z pojazdu i przejść przez przejście dla pieszych - dzięki czemu, podczas ostatniego ataku, terrorysta swobodnie wysiadł z pojazdu, którym przyjechał. Kierowca, który przywiózł terrorystę, oddał dowód tożsamości żołnierzom, ale sam terrorysta wysiadł z pojazdu i dokonał ataku. W związku z tym ta procedura zostanie całkowicie anulowana, a kontrole zostaną odpowiednio zaostrzone - Arabowie nieposiadający izraelskiego dowodu osobistego nie będą mogli opuścić obozu.
    11 października 2022 r. minister budownictwa Ze'ev Elkin odpowiedział na wezwania, aby Izrael udostępnił Ukrainie system obrony przeciwrakietowej Iron Dome. "Iron Dome nie będzie skuteczny przeciwko nowoczesnym rakietom, którymi Rosja atakuje Ukrainę. Iron Dome zapewnia ochronę przed prostymi rakietami, przed którymi nie chronią inne zwykłe systemy. Takie systemy Ukrainie zapewnia Zachód."
    11 października 2022 r. wieczorem rząd ujawnił, że wraz z podpisaniem umowy wyznaczającej granice morskie między Izraelem a Libanem, Izrael otrzyma list gwarancyjny od Stanów Zjednoczonych, oznaczający zaangażowanie Ameryki w zapewnienie bezpieczeństwa i prawa gospodarczego Izraela na wypadek ataku Hezbollah lub innej strony, która może zakwestionować podpisaną umowę. Podstawą listu będą gwarancje dla tzw. "Linii boi" jako linii obrony izraelskich praw gospodarczych w obszarze złoża gazowego Sydon (Pole Qana), a także uniemożliwienie Hezbollahowi czerpanie wpływów z eksploatacji libańskiego pola gazowego. "Linia boi" zostanie uznana za status quo i nie będzie możliwości wysunięcia żadnych roszczeń względem zmiany tej linii, chyba że w przyszłości zostanie osiągnięte inne porozumienie. "Linia boi" będzie oparta na "linii 23". Izrael otrzyma rekompensatę finansową za przychody z eksploatacji złoża Sydon. Ocenia się, że porozumienie zabezpiecza wszystkie interesy bezpieczeństwa Izraela i spełnia wszystkie wymagania systemu bezpieczeństwa. Porozumienie przyniesie ze sobą strategiczną stabilizację regionalną i pozwoli Libanowi uruchomić platformę gazowę, tak aby w pobliżu siebie mogły funkcjonować dwie platformy wydobywcze gazu - izraelska i libańska. Umowa powinna zmniejszyć zależność Libanu od Iranu i Hezbollahu, oraz przyczyni się do poprawy stabilności gospodarczej państwa. Pieniądze z gazu nie dotrą do Hezbollahu - tę sprawę regulują amerykańskie sankcje i gwarancje.
    11 października 2022 r. wieczorem niewielki bezzałogowy dron usiłował ze Strefy Gazy wlecieć w izraelską przestrzeń powietrzną. Dron był przez cały czas monitorowany i został zestrzelony zanim przekroczył granicę Izraela. Został on zabrany do analizy wojskowej.

11 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Przejęto karabin M-16 i Carlo, oraz odzyskano skradziony samochód. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    11 października 2022 r. w południe terrorysta ostrzelał z przejeżdżającego samochodu izraelskich żołnierzy na skrzyżowaniu przy osiedlu żydowskim Shavei Shomron w środkowej części Samarii. Poważnie ranny został 1 żołnierz, który po przewiezieniu do szpitala zmarł. W ramach pościgu za sprawcami ataku, siły bezpieczeństwa zablokowały okoliczne drogi i wkroczyły do sąsiednich arabskich wiosek. Do ataku przyznała się organizacja terrorystyczna Lions' Den.
    11 października 2022 r. popołudniem ponad 10 000 osób wyszło z osiedla żydowskiego Shavei Shomron w Samarii, w marszu protestacyjnym przeciwko bezsilności władz Izraela wobec arabskiego terroru w Judei i Samarii. Ten tzw. "Marsz Samarii" skończył się na starej stacji kolejowej Sabastia. Przewodniczący Rady Regionalnej Samarii, Jossi Dagan powiedział: "Przybyliśmy tu dzisiaj, aby machać izraelską flagą, aby oświadczyć, że nie poddamy się tym, którzy chcą nas wyrzucić z naszej ziemi. Będziemy nadal osiedlać się tutaj, maszerować i wędrować przez cały nasz kraj. W odpowiedzi na terror, odbudujemy Ziemię Izraela. Cieszymy się, widząc tysiące, które maszerują z nami. Bezradność tego rządu kosztuje naszą krew. Już od ponad miesiąca ostrzegamy, błagamy, krzyczymy: Zamknijcie punkty kontrolne, zabierzcie im broń, powstrzymajcie podżeganie, przeprowadźcie operację wojskową przeciwko Autonomii Palestyńskiej, która finansuje tę falę terroru tutaj! Wygodne życie terrorystów w Nablusie jest więcej warte niż krew obywateli Izraela. To kosztuje krew cywilów, krew żołnierzy i krew ochroniarzy na punktach kontrolnych. Żądamy, aby rząd odzyskał zdrowy umysł, gdyż porzucił życie cywilów i żołnierzy Izraela. Zmieńcie paradygmaty i przestańcie przedkładać jakość życia naszych wrogów nad życie obywateli Izraela."
    11 października 2022 r. późnym wieczorem izraelski kierowca pomyłkowo skręcił i zamiast do osiedla żydowskiego Halamisz, wjechał do sąsiedniej arabskiej wioski Nabi Saleh w zachodniej Samarii. Pojazd został obrzucony kamieniami, a po unieruchomieniu otoczony przez dziesiątki Arabów uzbrojonych w kamienie i kije. Izraelczyka uratowali palestyńscy policjanci, którzy wywieźli go z wioski i rannego przekazali izraelskim siłom bezpieczeństwa.

12 października 2022 r. - Sukkot III.
    12 października 2022 r. rano około 50 tysięcy Żydów zgromadziło się na placu przed Zachodnim Murem w Jerozolimie na tradycyjne błogosławieństwo kapłańskie (Birkat Kohanim). Wieczorem o godz. 18:00 zostaną poświęcone trzy zwoje Tory i odbędzie się uroczysta ceremonia "Hakhel", która odbywa się raz na siedem lat na zakończenie roku szabatowego (Szmitta). Jest to uroczystość z czasów Świątyni, kiedy to król Izraela odczytywał Torę na dziedzińcu Świątyni.
    12 października 2022 r. gabinet rządowy zatwierdził tekst porozumienia wyznaczającego ostateczną granicę morską między Izraelem a Libanem. Jedynie minister spraw wewnętrznych Ajelet Szaked wstrzymała się od głosu. Szef Mossadu David Barnea powiedział, że umowa de facto oznacza uznanie Izraela przez Liban. Przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego dr Ejal Hulata zauważył jednak, że amerykańskie gwarancje dotyczące umowy nie zostały jeszcze podpisane. Potem na konferencji prasowej premier Jair Lapid powiedział, że "po miesiącach złożonych negocjacji, które osiągnęły szczyt w ostatnich dniach, udało się osiągnąć porozumienie dyplomatyczno-gospodarcze z Libanem w sprawie granicy morskiej między naszymi krajami. Jest to wielkie osiągnięcie dla państwa Izrael, dla bezpieczeństwa i dla gospodarki Izraela. Umowa zapewnia bezpieczeństwo społecznościom na północy, a także swobodę działania Sił Obronnych Izraela oraz sprawowania kontroli przez izraelską marynarkę wojenną nad obszarem przy linii brzegowej, na tak zwanej linii boi. Umowa zwiększa nasze bezpieczeństwo i oddala możliwość starcia militarnego z Hezbollahem. Izrael nie boi się Hezbollahu. Siły Obronne Izraela są silniejsze niż jakakolwiek organizacja terrorystyczna i gdybyśmy wyruszyli do walki, zadalibyśmy im ciężki cios. Pomimo znajomości tych faktów, zadaniem odpowiedzialnego rządu jest zapobieganie wojnie. Na każdym kroku jasno dawaliśmy do zrozumienia Libańczykom, że z umową lub bez niej, Izrael nawet o jeden dzień nie opóźni wydobycia gazu z platformy Karish i nie ulegnie żadnym groźbom. Pole Karish znajduje się na naszym suwerennym terytorium, a atak na platformę byłby atakiem na państwo Izrael. Ani chwili nie zawachalibyśmy się przed użyciem siły w obronie naszego pola gazowego. Dodatkowo ta umowa zapewni bezpieczeństwo energetyczne państwa Izrael i przyniesie miliardowe dochody, z których skorzysta każda rodzina w Izraelu. Izrael otrzyma około 17% dochodów z libańskiego pola gazowego Qana-Sidon, gdy zostanie ono uruchomione do eksploatacji. Porozumieliśmy się z Amerykanami, aby pieniądze z tego pola nie dotarły do Hezbollahu. Teraz, gdy negocjacje zostały zakończone, a rząd zatwierdził przekazanie tekstu porozumienia do Knesetu, przez 14 dni będzie tam się znajdować. Wszystkie tajne materiały wywiadowcze, których nie możemy wnieść na plenum Knesetu, zostaną złożone przed komisją spraw zagranicznych i obrony. Kiedy umowa zostanie przedstawiona opinii publicznej, każdy będzie mógł na własne oczy przekonać się, że jest to historyczne osiągnięcie dla Izraela, a powszechnie szerzona krytyka jest fałszywą i trującą propagandą oderwaną od rzeczywistości, robioną dla celów politycznych przez ludzi, którzy nie widzieli umowy i nie mają pojęcia, co w niej jest."
    12 października 2022 r. wieczorem doszło do licznych arabskich zamieszek we wschodniej części Jerozolimy. W dzielnicy Beit Hanina obrzucono kamieniami izraelski samochód i doszło do próby linczu na żydowskiej rodzinie. Na Górze Oliwnej obrzucono izraelski samochód bombami zapalającymi. W wielu miejscach młodzi Arabowie obrzucali kamieniami izraelskich policjantów, na co ci odpowiadali środkami do rozpraszania tłumu. W dzielnicy Issawija rannych zostało 2 policjantów. Aresztowano 9 osób.

12 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Podczas akcji było słychać strzały w okolicy, ale nikt nie odniósł obrażeń. Rano zablokowano drogi dojazdowe do miasta Nablus w środkowej Samarii. Mieszkańcy mogą opuszczać miasto korzystając tylko z trzech punktów kontrolnych. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    12 października 2022 r. wieczorem kilkuset Arabów zaatakowało żydowską placówkę osadniczą Esh Kodesh w środkowej części Samarii. Osiedle obrzucono kamieniami, a okoliczne pola podpalono. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze przegonili napastników.
    12 października 2022 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki przy punkcie kontrolnym Kalandija na północ od Jerozolimy. W pewnym momencie z tłumu demonstrantów oddano strzały. Funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej odpowiedzieli ogniem. Nikt nie odniósł obrażeń.

13 października 2022 r. - Sukkot IV.
    13 października 2022 r. helikopter z izraelskiej 669 Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej ewakuował 70-letniego obywatela amerykańskiego, który doznał ataku serca podczas rejsu statkiem wycieczkowym po Morzu Śródziemnym. Starsza kobieta została przewieziona do szpitala Rambam w Hajfie.
    13 października 2022 r. w odpowiedzi na arabskie zamieszki postawiono w stan gotowości 10 rezerwowych kompanii policji granicznej. Cztery kompanie zostały zmobilizowane w celu wzmocnienia sił we wschodniej Jerozolimie. Połowa rezerwistów obsadzi pozycje wewnątrz miasta, a połowa będzie zabezpieczać jego obrzeża.
    13 października 2022 r. premier Jair Lapid przeprowadził ocenę sytuacji bezpieczeństwa z ministrem bezpieczeństwa publicznego Omerem Bar-Levem, komisarzem izraelskiej policji Kobi Szabtai, szefem Szin Bet Ronenem Barem i innymi urzędnikami sił bezpieczeństwa. Lapid powiedział: "Nasze siły bezpieczeństwa są rozmieszczone w całym kraju i umożliwiają spokojny przebieg wszystkich świątecznych wydarzeń w Jerozolimie i w innych miejscach kraju. Jesteśmy zdeterminowani, by zapewnić spokojne kontynuowanie obchodów świąt, i dlatego będziemy silnie i bezkompromisowo działać przeciwko terrorowi i gwałtownym zamieszkom." Minister obrony Benny Gantz podkreślił znaczenie właściwego przygotowania wzmocnionych sił w punktach tarcia. Wzmocnienie odbywa się poprzez zmobilizowanie czterech rezerwowych kompanii policji granicznej. Ich mobilizacja nastąpi w piątek rano, po czym dwie kompanie zostaną rozmieszczone w Jerozolimie, a pozostałe dwie w okolicy. Na wypadek dalszej eskalacji sytuacji w stan gotowości postawiono łącznie 10 rezerwowych kompanii policji granicznej. Siły rezerwowe będą rozmieszczane obok sił regularnych prowadzących rutynowe działania operacyjne w terenie. Obok nich działają brygady bojowe Sił Obronnych Izraela oraz jednostki sił specjalnych. Gantz powiedział: "Obszary Nablusu i Dżeninu są bardzo trudne i dlatego rozmieściliśmy tam wojsko i gromadzimy dane wywiadowcze. Używamy wszelkich dostępnych nam środków i wzmacniamy siły we wszystkich obszarach. Prowadzimy również operacje ofensywne w Nablusie, Dżeninie i wszędzie tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Szczególnie niebezpieczna jest grupa terrorystyczna Lions' Den, a siły bezpieczeństwa aresztują osoby związane z nimi. Wymyślimy sposób jak do nich dotrzeć i ich wyeliminować. Ta grupa terrorystyczna zostanie zlikwidowana i mam nadzieję, że stanie się to jak najszybciej." Minister bezpieczeństwa publicznego Omer Bar-Lew powiedział: "Incydenty, które minionej nocy miały miejsce w Jerozolimie, były bardzo poważne, a policja działała na rzecz przywrócenia pokoju. Policja kontrolowała sytuację, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się incydentów poza wschodnią Jerozolimą. Trwają wydarzenia związane z wielkimi świętami żydowskimi, a do Jerozolimy przybyło wielu gości, aby się modlić, bez względu na ich przekonania religijne. Nie mamy zamiaru dopuścić do dalszych zakłóceń porządku i przemocy. Policja będzie działać przeciwko każdemu, kto będzie usiłował zakłócić spokój i porządek publiczny, kontynuując jednocześnie poszukiwania terrorysty, który dokonał w sobotę ataku w Shuafat. Mamy również do czynienia z licznymi przypadkami podżegania w Internecie i rozpowszechniania fałszywych wiadomości o działaniach Izraela w tym obszarze. Funkcjonariusze policji nieustannie pracują, ryzykując własnym życiem."
    13 października 2022 r. wieczorem wybuchły arabskie zamieszki w dzielnicy Szimon Hatzadik we wschodniej Jerozolimie. Rannych od uderzeń kamieniami zostało 2 Żydów, których ewakuowano do szpitala. Policja użyła środków do rozpraszania tłumu i zatrzymała 5 osób. Do rozruchów doszło także w dzielnicach Ras al-Amud i Beit Hanina, gdzie policja zatrzymała 4 osoby.

13 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 6 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Kalandija doszło do arabskich zamieszek. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    13 października 2022 r. w nocy grupa ortodoksyjnych Żydów udała się na modlitwy do grobowca patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w środkowej Samarii. Ich przejazd oraz pobyt w grobowcu zabezpieczali żołnierze. W trakcie tych działań doszło do arabskich zamieszek i wymiany ognia z terrorystami. Nikt nie odniósł obrażeń.
    13 października 2022 r. dziesiątki Arabów obrzucało kamieniami izraelskie samochody przejeżdżające przez arabskie miasto Huwara w środkowej Samarii, w drodze do osiedla żydowskiego Icchar. W pewnym momencie żydowscy kierowcy wysiedli ze swoich pojazdów i doszło do konfrontacji. Obecni na miejscu izraelscy żołnierze użyli granatów z gazem łzawiącym, aby rozdzielić strony. Osadnicy podpalili później okoliczne pola.
    13 października 2022 r. wieczorem terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelski punkt kontrolny Gilboa na północy Samarii. Pociski trafiły w ścianę i nikt nie odniósł obrażeń. Żołnierze wszczęli pościg za sprawcami ataku. Punkt kontrolny został zamknięty.

13 października 2022 r. libański prezydent Michel Aoun oficjalnie ogłosił, że Liban akceptuje porozumienie o granicy morskiej z Izraelem. "Zgadzamy się na przyjęcie ostatecznej formuły przedłożonej przez amerykańskiego mediatora, i czekamy dopóki niezbędne teksty nie zostaną podpisane przez stronę amerykańską i izraelską."

14 października 2022 r. - Sukkot V.
    14 października 2022 r. nad ranem izraelska policja graniczna zatrzymała 18 arabskich mieszkańców wschodniej Jerozolimy, za uczestnictwo w ostatnich brutalnych atakach na Żydów w dzielnicy Szimon Hatzadik.

14 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 11 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W rejonie Nablusu zatrzymano 3 terrorystów odpowiedzialnych za ostatnie ostrzelanie izraelskich żołnierzy przy grobowcu patriarchy Józefa. Nad ranem wkroczono do obozu uchodźców w Dżeninie na północy Samarii. Ujęto terrorystę Diaa Muhammada Jusefa Salama z Hamasu, który odpowiada za liczne ataki terrorystyczne. W Dżeninie doszło do wymiany ognia z terrorystami. W starciu zginął 1 terrorysta, a kilku zostało rannych. W trakcie wymiany ognia śmiertelnie postrzelony został lekarz z arabskiej karetki. Przejęto karabiny M-16 i amunicję. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    14 października 2022 r. wieczorem kilkudziesięciu Arabów wszczęło zamieszki przy punkcie kontrolnym Ejal w pobliżu Kalkiliji w zachodniej Samarii. Uczestnicy zamieszek podpalili opony i rzucali kamieniami oraz koktajlami Mołotowa. Od uderzenia kamieniem lekko ranny został żołnierz.
    14 października 2022 r. wieczorem terroryści ostrzelali osiedle żydowskie Beit El, położone na północ od miasta Ramallah w południowej Samarii. Ranny został Izraelczyk, który przebywał w kuczce. Przebywający w pobliżu oddział izraelskich żołnierzy z 890 Batalionu Spadochroniarzy namierzył napastników i otworzył do nich ogień, zabijając jednego terrorystę. Drugi z napastników został ranny i arabska karetka przewiozła go do szpitala w Ramallah. Inny uzbrojony terrorysta uciekł, i ruszył za nim pościg. W międzyczasie rannego Izraelczyka ewakuowano do szpitala w Izraelu.

14 października 2022 r. polskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało na poniedziałek ambasadora Izraela, po tym jak dyplomata skrytykował polski rząd za to, że rzekomo nie zezwala na wyjazdy studentów z Izraela do miejsc pamięci o Holokauście w Polsce. Polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział: "Wyjazdy edukacyjne o Holokauście dla izraelskich studentów do Polski zostały zawieszone na początku tego roku z powodu tego, że uzbrojeni strażnicy towarzyszyli studentom w podróżach. Żałuję, że ambasador Jacov Livne zdecydował się komunikować z ministerstwem spraw zagranicznych RP za pośrednictwem mediów i wystąpień publicznych - dodatkowo wprowadzając w błąd opinię publiczną, dlaczego te wyjazdy się nie odbywają. Dla wyjaśnienia sytuacji zostanie on w poniedziałek wezwany do ministerstwa spraw zagranicznych. Jesteśmy gotowi na przyjęcie izraelskich grup nawet od jutra. Zasady bezpieczeństwa powinny być takie same jak w innych podobnych krajach, czyli brak ochrony zbrojnej. Polska powinna być traktowana według tego samego standardu."
    14 października 2022 r. w Algierii odbyło się spotkanie przedstawicieli Fatahu i Hamasu, zakończone podpisaniem porozumienia o pojednaniu. Postanowiono, że wkrótce odbędą się wybory w Autonomii Palestyńskiej.

15 października 2022 r. - Szabat i Sukkot VI.

15 października 2022 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Deir-Jarir, w południowej części Samarii. Zatrzymano 19-letniego Muhammada Odeha, odpowiedzialnego za wczorajszy atak terrorystyczny przy osiedlu żydowskim Beit El. W domu terrorysty znaleziono broń oraz materiały propagandowe organizacji terrorystycznych.
    15 października 2022 r. popołudniem izraelscy żołnierze dostrzegli 4 Arabów usiłujących ominąć punkt kontrolny w rejonie Morza Martwego. Gdy podejrzani nie zareagowali na wezwania do zatrzymania się i na ostrzegawcze strzały oddane w powietrze, żołnierze postrzelili jednego mężczyznę w nogi. Zatrzymano całą czwórkę.
    15 października 2022 r. wybuchły arabskie zamieszki w rejonie Nablusu w środkowej części Samarii. Kamieniami obrzucono funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Rannych zostało 2 Arabów oraz 1 żołnierz. Izraelscy żołnierze eskortowali pojazdy osadników przejeżdżających przez miejscowość Huwara. W pobliżu miejscowości Azzun uszkodzono kamieniami izraelski samochód.

16 października 2022 r. - Sukkot VII.
    16 października 2022 r. rano Arabowie obrzucili kamieniami Żydów, którzy wyszli z kuczki w dzielnicy Shimon HaTzadik we wschodniej Jerozolimie. Rannych zostało 2 Żydów, w tym trafiony kamieniem w głowę 17-letni chłopiec, który stracił przytomność i w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala. W dzielnicy doszło do starć żydowsko-arabskich, a policja rozdzielała obie strony. Policjanci zatrzymali 11 Arabów pod zarzutem rzucania kamieni. Szpital poinformował, że 17-letni Itamar Elkoubi ma trzy pęknięcia czaszki. Jego stan jest bardzo ciężki.
    16 października 2022 r. rano koordynator działań rządowych na terytoriach palestyńskich gen. Rassan Alian poinformował, że po ocenie stanu bezpieczeństwa przeprowadzonej z ministrem obrony Bennym Gantzem, podjęto decyzję o cofnięciu zezwoleń na wjazd do Izraela dla 164 członków rodzin terrorystów w rejonie Nablusu. Alian powiedział: "System obronny wykorzystuje wszelkie dostępne mu środki, aby udaremnić terror w Judei i Samarii. Terroryści ukrywający się pomiędzy ludnością cywilną w Nablusie muszą wiedzieć, że ich tożsamość jest dobrze znana naszemu systemowi obronnemu, a wybrana przez nich ścieżka terroru wpłynie również na członków ich rodzin, którzy nie będą już mogli kontynuować zarabiać na życie w Izraelu." Poinformowano także, że od czasu nałożenia blokady na Nablus, ani jeden atak terrorystyczny nie wyszedł z tego miasta. Blokada ma obowiązywać bezterminowo, w zależności od rozwoju sytuacji.

16 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 6 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Przejeto dwa karabiny M-16 oraz amunicję. Na skrzyżowaniu Zif żołnierze otworzyli ogień do młodych Arabów, którzy rzucali bombami zapalającymi w przejeżdżający autobus. Jeden z napastników został ranny. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron". Nad ranem przy osiedlu żydowskim Ariel w zachodniej części Samarii, podczas rutynowego patrolu przewrócił się wojskowy pojazd terenowy. Rannych zostało 4 żołnierzy, których ewakuowano do szpitala.
    16 października 2022 r. palestyński premier Mohammad Sztajjeh odwiedził obóz uchodźców w Dżeninie, gdzie spotkał się z ojcem terrorysty, który w kwietniu ubiegłego roku przeprowadził atak terrorystyczny na Dizengoff Street w Tel Awiwie. Sztajjeh powiedział, że "Izrael nie chce porządku ani pokoju, a palestyńska krew finansuje izraelskie kampanie wyborcze. Izrael walczy z nami, niszcząc nasze źródła utrzymania, wywłaszczając ziemię oraz przyspieszając projekt osadnictwa - ale to nas nie zniechęci. Błogosław rodziców męczenników i więźniów."
    16 października 2022 r. popołudniem terroryści rzucili z przejeżdżającego samochodu improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskiego punktu kontrolnego przy wyjeździe z miasta Nablus w środkowej Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem. Nikt nie odniósł obrażeń. Napastnikom udało się zbiec, a krótko później pościg odnalazł porzucony pojazd, w którym odkryto ładunki wybuchowe. W trakcie tych poszukiwań, żołnierze weszli na obrzeża arabskiej wioski Arak Borin, gdzie zostali ostrzelani. Żołnierze odpowiedzieli ogniem.

17 października 2022 r. - Shmini Atzeret.
    17 października 2022 r. Fundacja Dziedzictwa Zachodniego Muru poinformowała, że podczas wielkich świąt miesiąca tiszri, Ścianę Płaczu odwiedziły dwa miliony ludzi. "Z satysfakcją zauważamy, że okres świąteczny był ekscytujący i budujący na duchu. Jesteśmy głęboko wdzięczny za niestrudzone wysiłki oddanych pracowników fundacji, sił bezpieczeństwa i izraelskiej policji, którzy umożliwili dwóm milionom ludzi bezpiecznie przybycie pod Ścianę Płaczu."
    17 października 2022 r. minister diaspory Nachman Shaia napisał na Twitterze: "Dzisiaj rano poinformowano, że Iran przesyła rakiety balistyczne do Rosji. Nie ma już wątpliwości, gdzie Izrael powinien stanąć w tym krwawym konflikcie. Nadszedł czas, aby Ukraina również otrzymała naszą pomoc wojskową, tak jak zapewniają to Stany Zjednoczone i państwa NATO."

17 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 2 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano fundusze terrorystyczne. Najtrudniejszym działaniem było wjechanie sił na przedmieścia Nablusu, gdzie doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    17 października 2022 r. wieczorem terroryści ostrzelali izraelską bazę wojskową Salem na północy Samarii. Żołnierze ochrony odpowiedzieli ogniem, a następnie rozpoczęli poszukiwanie napastników.

17 października 2022 r. australijski minister spraw zagranicznych Penny Wong oficjalnie ogłosił anulowanie uznania przez Australię, Jerozolimy jako stolicy Izraela. "Nie będziemy wspierać podejścia, które podważa rozwiązanie dwupaństwowe. Australijska ambasada zawsze była i pozostanie w Tel Awiwie."
    17 października 2022 r. wieczorem były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział: "Wygląda na to, że Izrael dostarczy broń reżimowi w Kijowie. Byłby to bardzo lekkomyślny ruch, który zniszczy wszystkie stosunki rządowe między naszymi krajami. Banderowcy byli nazistami i tacy pozostali. Wystarczy przyjrzeć się symbolice ich współczesnych popleczników. Jeśli otrzymają broń, to nadszedł czas, aby Izrael ogłosił Banderę i Szuchewycza swoimi bohaterami."

18 października 2022 r. - Simchat Tora.
    18 października 2022 r. ministerstwo spraw zagranicznych Izraela wezwało rano ambasador Australii w Izraelu. "Izrael wyraża głębokie rozczarowanie decyzją rządu australijskiego, która wynika z krótkowzrocznych względów politycznych. Jerozolima od 3 000 lat była stolicą narodu żydowskiego i nadal będzie odwieczną oraz zjednoczoną stolicą Izraela, niezależnie od tej czy innej decyzji." Premier Jair Lapid powiedział: "Biorąc pod uwagę sposób, w jaki Australia pośpiesznie podjęła tę decyzję, wydaje się, że mogła to być reakcja na fałszywe doniesienia medialne. Możemy tylko mieć nadzieję, że rząd australijski jest bardziej poważny i profesjonalny w innych sprawach. Jerozolima jest odwieczną stolicą Izraela i nic tego nie zmieni."
    18 października 2022 r. ambasador Stanów Zjednoczonych w Izraelu, Thomas Nides powiedział: "Prezydent Joe Biden wierzy, podobnie jak ja, że jeśli Izrael ma pozostać demokratycznym państwem żydowskim, nie możemy zrezygnować z wizji rozwiązania dwupaństwowego. Moim zadaniem jako ambasadora jest współpraca z Izraelczykami i Palestyńczykami, aby upewnić się, że ta wizja jest możliwa do zrealizowania. A więc nad tym pracuję i nad tym pracuje Joe Biden. Jest to rozwiązanie dwupaństwowe oparte na linii granicznej z 1967 r., z zamianą gruntów. Postawmy sprawę jasno: stolicą Izraela jest Jerozolima. Ambasador amerykański mieszka teraz w Jerozolimie. Mam dom w Jerozolimie. O przyszłości Jerozolimy strony zadecydują w odpowiednim czasie. Nie możemy narzucać naszych pragnień, ale stolicą Izraela jest Jerozolima."
    18 października 2022 r. wieczorem szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi poinstruował dowódców sił działających w Judei i Samarii, aby ich żołnierze zwiększyli czujność w najbliższych dniach.
    18 października 2022 r. wieczorem minister obrony Benny Gantz powiedział, że Izrael nie zamierza sprzedawać broni Ukrainie. "Chcę jasno powiedzieć, że nie sprzedawaliśmy broni Ukrainie. Udzieliliśmy im pomocy medycznej i humanitarnej. Powinno być jasne, że nie sprzedamy im broni."
    18 października 2022 r. wieczorem funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej przeprowadzili dużą operację w dzielnicy Shuafat we wschodniej Jerozolimie, gdzie zatrzymano 8 Arabów pod zarzutem udzielenia pomocy terroryście, poszukiwanym za zabójstwo sierżant Noa Lazar. Podczas tych działań doszło do arabskich zamieszek, a policja użyła środków do rozpraszania tłumu.

18 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 5 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Przejęto karabin M-16 i Carlo, oraz amunicję. W obozie uchodźców Jalazone wybuchły arabskie zamieszki, w trakcie których obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    18 października 2022 r. rano terroryści ostrzelali osiedle żydowskie Shaked na północy Samarii. Pociski trafiły dwa domy, ale nikt nie odniósł obrażeń.
    18 października 2022 r. wieczorem izraelska jednostka sił specjalnych wkroczyła do arabskiej wioski Salem, w pobliżu Nablusu w środkowej części Samarii. Aresztowano poszukiwanego terrorystę Zahivę Aafha Jamila Asztejeha, członka grupy terrorystycznej Lion's Den.

18 października 2022 r. ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział: "Wyślemy do Izraela oficjalną prośbę o natychmiastowe dostarczenie systemów obrony przeciwlotniczej i współpracę w terenie." Nie wiadomo o jakie systemy uzbrojenia poprosi Ukraina, jednak z nieoficjalnych przecieków wiadomo, że Izrael dostarcza już ukraińskiej armii zdjęcia satelitarne z precyzyjną lokalizacją rosyjskich sił oraz systemy do walki z dronami. Izrael uważnie obserwuje wykorzystanie przez Rosjan irańskich dronów, gdyż stanowią one zagrożenie dla całego Bliskiego Wschodu.

19 października 2022 r. służby meteorologiczne poinformowały, że na czwartek i piątek w Izraelu spodziewane są opady. Wydano ostrzeżenie przed możliwymi powodziami, zwłaszcza na pustyni Judzkiej.
    19 października 2022 r. ministrowie rolnictwa Izraela i Bahrajnu podpisali umowę o współpracy rolniczej. Uzgodniono również wzajemną wymianę wiedzy i technologii w celu rozszerzenia produkcji rolnej i poprawy jakości produktów.
    19 października 2022 r. minister obrony Benny Gantz spotkał się z ambasadorami państw członkowskich Unii Europejskiej. Gantz powiedział: "Izrael wspiera i stoi po stronie Ukrainy, NATO i Zachodu - jest to coś, co mówiliśmy w przeszłości i powtarzamy dzisiaj. Izrael ma politykę wspierania Ukrainy poprzez pomoc humanitarną i dostarczanie sprzętu ratującego życie. Planuję przejrzeć możliwości i zatwierdzić dodatkowy pakiet, który dostarczymy w przyszłości. Mając to na uwadze, chciałbym podkreślić, że Izrael nie dostarczy Ukrainie systemów uzbrojenia z różnych względów operacyjnych. Będziemy jednak nadal wspierać Ukrainę w ramach naszych ograniczeń, tak jak to robiliśmy w przeszłości. Wysłaliśmy do Ukraińców prośbę o udostępnienie nam informacji o ich potrzebach w zakresie systemów alarmowania przeciwlotniczego. Gdy otrzymamy te informacje, będziemy mogli pomóc im w stworzeniu cywilnego systemu wczesnego ostrzegania. Ten system przyniesie korzyści w postaci ratowaniu życia cywili, oraz w skoncentrowaniu alarmów syren na odpowiednich obszarach, bez potrzeby alarmowania całego kraju. Śledzimy zaangażowanie Iranu w wojnę w Ukrainie. Widzimy, że Iran dostarcza Rosji drony UAV, a w niedalekiej przyszłości może również dostarczyć im dodatkowe zaawansowane systemy. Irańczycy metodycznie kłamią na temat sprzedaży tego sprzętu. Ten rodzaj irańskiego zaangażowania ma również miejsce w Iraku, Syrii, Libanie, Jemenie i innych miejscach. Iran kłamie również w temacie swojego programu nuklearnego. Oni kontynuują swoje działania w zakresie wzbogacania uranu, a także rozwoju i rozbudowy obszarów chronionych dla swojego programu jądrowego. Dlatego musimy zwiększyć współpracę międzynarodową, zbudować koalicję wywiadowczą i stworzyć wiarygodny militarny nacisk. Izrael będzie nadal rozwijał i utrzymywał swoje zdolności obronne."
    19 października 2022 r. wieczorem minister obrony Benny Gantz przedstawił ekspertom Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym główne wyzwania bezpieczeństwa stojące przed Izraelem: "Jako minister obrony i jako ktoś, kto większość swoich lat życia poświęcił bezpieczeństwu Izraela - muszę powiedzieć, że stoimy przed trudnymi latami w zakresie bezpieczeństwa narodowego, których od wielu lat nie znaliśmy, być może od czasu wojny Jom Kippur. Siły Obronne Izraela i siły bezpieczeństwa są zobowiązane do podejmowania codziennych działań przeciwko pięciu aktywnym frontom i nie tylko - w Izraelu, w Gazie, na północnej granicy z Syrią, Libanem, a także w wymiarze cybernetycznym, w połączeniu z operacjami, które mają miejsce daleko poza liniami wroga i o czym najlepiej byłoby nic nie mówić. Izrael stoi przed wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa, które będą miały wpływ na naszą egzystencję i naszą przyszłość w nadchodzących dziesięcioleciach. Niektóre z nich są tuż za rogiem i będziemy musieli się nimi zająć natychmiast po wyborach. Jeśli chodzi o Iran, jsteśmy w strategicznym punkcie krytycznym, który może doprowadzić do tego, że w ciągu kilku miesięcy Iran stanie się nuklearnym państwem progowym. Od czasu wycofania się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego za namową Netanjahu, Iran zwiększył wzbogacanie uranu i liczbę wirówek, znacznie zbliżając się do osiągnięcia nuklearnego stanu progowego. Po wyborach śródokresowych w Stanach Zjednoczonych, które odbędą się w przyszłym miesiącu, Izrael stanie przed dwoma scenariuszami - może dojść do podpisanie porozumienia nuklearnego, które może być nawet mniej kompleksowe niż pierwotne porozumienie, z którego Stany się wycofały. W tym przypadku będziemy potrzebować szeroko zakrojonych międzynarodowych wysiłków w celu zbudowaniu opcji wojskowej, współpracy wywiadowczej i oczywiście w samoobronie. W drugim scenariuszu nie zostanie podpisana żadna umowa, a Iran będzie mógł zdecydować o przyspieszeniu do 90% wzbogacenia uranu, co prawie uczyni go państwem stojącym na progu nuklearnym. Aby tak się nie stało, będziemy musieli stworzyć skuteczny środek odstraszający wspólnie z naszymi partnerami, na czele ze Stanami Zjednoczonymi. Jeżeli chodzi o Liban, tamtejszy reżim nadal się rozpada, ubóstwo rośnie, a w tej sytuacji wzrastają wpływy Hezbollahu, a za jego pośrednictwem także wpływy irańskie. Obecnie istnieje równowaga między odstraszaniem i działaniem w interesie obu stron, co ma także potencjał zmniejszenia wpływów Iranu w Libanie. Oprócz tego, niestabilność, kryzys gospodarczy i polityczny na naszej północnej granicy tworzą rzeczywistość niepewności. Natomiast w Autonomii Palestyńskiej wyrosło nowe pokolenie, które nie należy do żadnej organizacji terrorystycznej. Około dwie trzecie sprawców ataków w ubiegłym roku byli to młodzi ludzie, którzy urodzili się na początku Drugiej Intifady, a zdecydowana większość z nich nie doświadczyła Pierwszej Intifady. Izrael przez lata osłabiał Autonomię Palestyńską - my teraz zmieniamy ten trend, rozumiejąc, że jest to stosunkowo umiarkowany organ, z którym możliwa jest współpraca i koordynacja bezpieczeństwa."
    19 października 2022 r. wieczorem z meczetów w dzielnicy Shuafat we wschodniej Jerozolimie wezwano do opłakiwania terrorysty, który dzisiaj zginął w ataku przy mieście Ma'aleh Adumim. Zamieszki wybuchły w dzielnicach Shuafat i Al-Ram.

19 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 12 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Podczas działań w Nablusie było słychać strzały. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    19 października 2022 r. przed południem grupa Arabów obrzuciła młodych Żydów przy osiedlu żydowskim Ma'ale Amos w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Całą trójkę przewieziono do szpitala. Wcześniej przy osiedlu doszło do starć osadników z lewicowymi aktywistami i Arabami. W starciach tych rannych zostało 3 osadników i 2 aktywistów.
    19 października 2022 r. wieczorem żydowscy osadnicy wszczęli zamieszki w rejonie arabskiej miejscowości Huwara, w pobliżu Nablusu w środkowej Samarii. Osadnicy obrzucali kamieniami arabskie samochody. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze zostali zaatakowani przy użyciu gazu pieprzowego, w wyniku czego lekkie obrażenia doznało 3 żołnierzy.
    19 października 2022 r. wieczorem wybuchły arabskie zamieszki przy przejściu kontrolnym Jalameh, w pobliżu Dżeninu na północy Samarii. Pod osłoną zamieszek do punktu kontrolnego zbliżyło się 3 terrorystów. Jeden z nich rzucił improwizowany ładunek wybuchowy, a pozostali otworzyli ogień. Nikt nie odniósł obrażeń.
    19 października 2022 r. wieczorem terrorysta otworzył ogień do izraelskich ochroniarzy strzegących wjazdu do miasta Ma'aleh Adumim, położonego na wschód od Jerozolimy. Postrzelony w rękę został jeden ochroniarz, a drugi odpowiedział ogniem, zabijając napastnika. Policja poinformowała, że zabity terrorysta to poszukiwany Udai Tamimi, który w zeszłym tygodniu zabił izraelskiego żołnierza Noę Lazar przy dzielnicy Shuafat w Jerozolimie. Przy terroryście znaleziono granat i nóż.
    19 października 2022 r. wieczorem przez arabskie miasta Judei i Samarii przeszły marsze poparcia dla terrorysty, który dzisiaj zginął w ataku przy mieście Ma'aleh Adumim. W Ramallah przez miasto przejechał konwój samochodów, a przez głośniki puszczano pieśni wychwalających zbrojny opór przeciwko Izraelowi. W obozie Dheisha na południe od Betlejem odbył się marsz z udziałem kilku tysięcy osób. W Dżeninie tłum zebrał się na placu miejskim, gdzie uzbrojeni członkowie grup terrorystycznych skandowali: "Dżihad jest naszą ścieżką, a śmierć na drodze Allaha jest szczytem naszej nadziei! Muzułmaninie, zawołajcie: Allahu Akbar i rozwalcie głowę syjonistów!"

19 października 2022 r. wieczorem rozpoczęło się oddawanie głosów w wyborach parlamentarnych do Knesetu. Wcześniejsze głosowanie odbywa się w 103 placówkach dyplomatycznych Izraela na całym świecie, w których uprawnionych jest około 4,5 tys. pracowników. Głosowanie potrwa do piątku rano. Po dotarciu tych urn wyborczych do Izraela, zostaną one przewiezione do ministerstwa spraw zagranicznych, a następnie przetransportowane do Centralnej Komisji Wyborczej. Liczenie głosów pracowników misji dyplomatycznych odbędzie się po dniu wyborów, które zostały zaplanowane na wtorek 1 listopada 2022 r.

20 października 2022 r. rząd zatwierdzi utworzenie Uniwersytetu Alberta Einsteina w kampusie Givat Ram Uniwersytetu Hebrajskiego. Budowa nowego muzeum będzie kosztować 64 mln szekli.
    20 października 2022 r. wieczorem premier Jair Lapid powiedział ukraińskiemu ministrowi spraw zagranicznych Dmytro Kulebie, że Izrael jest zaniepokojony współpracą wojskową Rosji z Iranem. Powiedział, że jednym z powodów odmowy udostępnienia Ukrainie izraelskich systemów obrony przeciwrakietowej jest ryzyko wpadnięcia ich w ręce Rosjan, w wyniku czego Iran poznałby ściśle strzeżone tajemnice Izraela. Lapid powiedział: "Fakt, że Rosja używa irańskich dronów do zabijania cywilów, jest nie do przyjęcia, jednak stosunki zagraniczne Izraela są skomplikowane. Mamy obowiązek chronić bezpieczeństwo i interesy Izraela, ale jednocześnie jasno dajemy do zrozumienia, że popieramy Ukrainę." Lapid dodał, że Izrael podjął kroki w celu zapewnienia, aby rosyjscy Żydzi będą mogli swobodnie imigrować do Izraela, niezależnie od zdolności Agencji Żydowskiej do prowadzenia działania w Rosji. "Podjęliśmy pewne kroki, aby zapewnić, że nawet jeśli praca Agencji Żydowskiej będzie utrudniona w Rosji, to nadal będziemy mogli sprowadzać imigrantów do Izraela, aby wszyscy, którzy chcą wyemigrować, mogli to zrobić, a my możemy pomóc tym ludziom. Problemy Rosji nie dotyczą Izraela. Rosja stworzyła sobie problemy z całym światem."

20 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 7 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Odzyskano także 14 skradzionych pojazdów. W rejonie Nablusu doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    20 października 2022 r. al-Fatah ogłosił dzień gniewu na piątek, po śmierci terrorysty Udai Tamimi w Ma'aleh Adumim, oraz wezwał do strajku generalnego na terytoriach palestyńskich. "Wzywamy do wszechstronnego strajku i dnia eskalacji we wszystkich guberniach palestyńskich w odpowiedzi na zbrodnie okupanta, oblężenie Nablusu i kontynuację polityki egzekucji w terenie." Grupa terrorystyczna Lions' Den również dołączyła do apeli o dzień gniewu: "Wzywamy nasze rodziny w mieście Nablus i na całym Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie, aby wzniosły się na dachy, ulice i wszędzie indziej, by pozdrowić bohatera Palestyny."
    20 października 2022 r. popołudniem grupa Arabów obrzuciła kamieniami izraelskie samochody w rejonie wioski Seir, w pobliżu Hebronu w Judei. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze podjęli próbę ich przegonienia, a w pewnym momencie otworzyli ogień. Ciężko ranny został 1 Arab.

    20 października 2022 r. wieczorem izraelscy żołnierze zamknęli wjazdy do miejscowości Huwara od strony Nablusu w środkowej Samarii. Działania są odpowiedzią na wzmożoną aktywność grup terrorystycznych w tym obszarze. Minister obrony Benny Gantz zarządził także zamknięcie punktu kontrolnego i przejścia Karam Abu Salem dla wjazdu izraelskich Arabów do Autonomii Palestyńskiej i w obszar Dżeninu.
    20 października 2022 r. późnym wieczorem terroryści ostrzelali punkt kontrolny Salem, w pobliżu Dżeninu na północy Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń.

20 października 2022 r. komisja śledcza ONZ w sprawie naruszeń praw człowieka w Izraelu, na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy opublikowała drugi raport oskarżający Izrael o łamanie prawa międzynarodowego. Komisja pod przewodnictwem Navi Pillaya wezwała Radę Bezpieczeństwa ONZ do położenia kresu "trwałej okupacji" palestyńskich terytoriów arabskich przez Izrael i zwróciła się do państw członkowskich ONZ o ściganie izraelskich przywódców. 28-stronicowy raport, który zostanie zaprezentowany Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ w dniu 27 października, oskarża Izrael o "pogwałcenie prawa międzynarodowego poprzez utrwalenie okupacyjnej kontroli nad Zachodnim Brzegiem i zaanektowanie arabskich ziem w Jerozolimie i Zachodnim Brzegu, jak również syryjskiej ziemi na Wzgórzach Golan. Działania Izraela stanowiące de facto aneksję, obejmują wywłaszczenie ziemi i zasobów naturalnych, zakładanie osiedli i placówek osadniczych, utrzymywanie wobec Palestyńczyków restrykcyjnego i dyskryminującego systemu wydawania zezwoleń na budowy, oraz eksterytorialne rozszerzenie prawa izraelskiego na izraelskich osadników na Zachodnim Brzegu."
    20 października 2022 r. ekspertka ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay powiedziała, że "okupacja terytorium palestyńskiego przez Izrael poza liniami granicznymi z 1967 r. jest nielegalna, ponieważ ona coraz bardziej zbliża się do faktycznej aneksji." Pillay zwróciła uwagę, że Izrael zaanektował wschodnią Jerozolimę bezpośrednio po wojnie sześciodniowej w 1967 r., czego społeczność międzynarodowa nigdy nie uznała i co potępiła. "Od tamtej wojny Izrael utrzymuje wojskową władzę nad Zachodnim Brzegiem, choć w 2005 r. wycofał się z Gazy. Pomimo to, społeczność międzynarodowa utrzymuje, że Izrael nadal okupuje Gazę, gdyż nadal kontroluje jej granice. Na początku tego miesiąca, Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło rosyjską próbę aneksji czterech regionów na Ukrainie, nazywając ją jako nielegalną. To niedawne oświadczenia Sekretarza Generalnego i wielu państw członkowskich, wyraźnie wskazuje, że każda próba jednostronnej aneksji terytorium jednego państwa przez inne państwo, jest naruszeniem prawa międzynarodowego i jest nielegalne. Jeśli ta zasada nie zostanie zastosowana do sytuacji na okupowanych terytoriach palestyńskich , ta podstawowa zasada Karty Narodów Zjednoczonych stanie się bez znaczenia."

21 października 2022 r. szef Południowego Dowództwa gen. Eliezer Toledano powołał płk. Elada Tzuriego do poprowadzenia dochodzenia w sprawie kradzieży amunicji z bazy sił powietrznych przy Beer Szewie (Teyman Airfield). Z bunkra należącego do Brygady Givati skradziono prawie 21 tys. pocisków kalibru 5,56 mm, 690 pocisków 7,62 mm do karabinów maszynowych typu FN MAG, oraz 8 740 pocisków 5,56 mm do karabinów maszynowych Negev. Tymczasem do ochrony bazy skierowano dodatkowych żołnierzy. Rzecznik armii wydał oświadczenie: "Siły Obronne Izraela będą nadal pracować nad ograniczeniem zjawiska kradzieży amunicji i broni z baz wojskowych poprzez dedykowane plany działania i alokację zasobów w celu poprawy infrastruktury obronnej."

21 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Dżeninie doszło do ciężkich starć z terrorystami, w trakcie których zginął 1 terrorysta, a kilku zostało rannych. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    21 października 2022 r. popołudniem terroryści przedostali się na teren żydowskiej placówki osadniczej Oz Zion w południowej części Samarii. Terroryści podłożyli i podpalili cztery bomby zapalające, usiłując podpalić domy mieszkalne. Doszło do zapłonu tylko jednej z tych bomb, lecz deszcz szybko ugasił ogień. Zaalarmowani dymem mieszkańcy odkryli pozostałe bomby. Tropiciele armii wskazali, że napastnicy przyszli z pobliskiej arabskiej miejscowości Kafr Burqa.
    21 października 2022 r. popołudniem osadnicy żydowscy zablokowali drogę wjazdową do Hebronu (od południa). Demonstracja była przeciwko arabskiemu terrorowi, z żądaniem, aby rząd Izraela zdecydowanie rozprawił się z terrorystami. Izraelscy żołnierze zabezpieczali ten protest.

21 października 2022 r. izraelski koncern zbrojeniowy Elbit otworzył nowoczesne centrum szkolenia pilotów greckich sił powietrznych, które znajduje się w bazie wojskowej przy mieście Kalamata na południu Grecji. Centrum po pomóc w modernizacji greckich sił powietrznych, które starają się uzyskać przewagę nad Turcją. Wartość kontraktu wynosi 1,65 mld dolarów.
    21 października 2022 r. rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price odrzucił próbę porównania działań Rosji w Ukrainie do traktowania Palestyńczyków przez Izrael, co zasugerowała ekspertkę ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay. Price powiedział: "Administracja Joe Bidena kategorycznie odrzuca porównywanie działań Rosji z działaniami Izraela. Rosja rozpoczęła i prowadzi brutalną agresywną wojnę przeciwko innemu suwerennemu państwu, które nigdy nie stanowiło i nie stanowi żadnego zagrożenia dla Kremla. Żniwo tej kampanii militarnej można już mierzyć w tysiącach śmiertelnych ofiar. Myślę, że ważne jest, aby zrobić krok wstecz i dostrzec głębokie różnice między tymi dwoma sytuacjami. Kluczową różnicą jest to, że Ukraina jest suwerennym państwem, a Palestyna nigdy takim państwem nie była. Oczywiście żaden kraj nie jest i nie powinien być odporny na krytykę. Dotyczy to także Izraela, a wiele z krytycznych uwag jest uzasadnionych. Pomimo to, od samego początku wyrażaliśmy nasze obawy dotyczące powołania tej komisji śledczej. Izrael jest konsekwentnie niesprawiedliwie atakowany w systemie ONZ, w tym w trakcie prac tej komisji śledczej. Izrael jest jedynym krajem, który jest ciągłym przedmiotem ataków ze strony wielu krajów. Ważne jest, aby Izrael nie był niesprawiedliwie traktowany - i używam tego terminu niesprawiedliwie - kładąc na to nacisk. Żaden kraj nie powinien być zwolniony z kontroli, ale również żaden kraj nie powinien być niesprawiedliwie atakowany, i to jest zasada, którą staramy się przestrzegać."

22 października 2022 r. - Szabat.
    22 października 2022 r. wieczorem terrorysta zaatakował nożem 20-letniego ortodoksyjnego Żyda, który czekał na tramwaj przy osiedlu Givat Hamivtar we wschodniej Jerozolimie. Ciężko rannego Żyda przewieziono do szpitala, a napastnik zbiegł w stronę sąsiedniej dzielnicy Sheikh Jarrah. Policjanci zdołali go jednak odnaleźć i w trakcie pościgu zastrzelili. Terrorysta w pewnym momencie odwrócił się z nożem w ręku i ścigający go policjant poczuł się zagrożony, przez co otworzył ogień.

22 października 2022 r. wieczorem doszło do starć żydowskich osadników z placówki osadniczej Kida z Arabami z sąsiedniej wioski Al-Mudżajjir. Obie strony oskarżyły się wzajemnie o sprowokowanie starć.
    22 października 2022 r. wieczorem terrorysta usiłował staranować samochodem izraelski posterunek wojskowy przy skrzyżowaniu Reihan, w pobliżu Dżeninu na północy Samarii. Samochód rozbił się jednak i zatrzymał na jednym ze słupów chroniących posterunek, a żołnierze aresztowali napastnika.
    22 października 2022 r. wieczorem funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej dostrzegli jak 3 Arabów nielegalnie przekroczyło barierę bezpieczeństwa w pobliżu miasta Kalkilija w zachodniej Samarii. Po stronie izraelskiej czekał na nich samochód, którym usiłowali odjechać. Policja wszczęła za nimi pościg, a pojazd potrącił policjanta, który próbował ich zatrzymać. Policjanci otworzyli wówczas ogień, śmiertelnie raniąc kierowcę. Pozostałe osoby zatrzymano. Potrącony policjant został lekko ranny.
    22 października 2022 r. późnym wieczorem izraelska policja graniczna wkroczyła do arabskiej miejscowości Anata, położonej na północny wschód od Jerozolimy. Przeszukano dom terrorysty, który kilka godzin wcześniej zginął podczas ataku z użyciem noża przy osiedlu Givat Hamivtar we wschodniej Jerozolimie. Aresztowano jego ojca i brata w celu przesłuchania. Podczas tych działań doszło do masowych arabskich zamieszek, w których rannych zostało 3 izraelskich policjantów. W policjantów rzucano kamieniami, bombami zapalającymi oraz ładunkami wybuchowymi. Miejscowość Anata i sąsiedni obóz uchodźców Shuafat są oddzielone od Jerozolimy murem bezpieczeństwa.

22 października 2022 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie międzynarodowego lotniska w Damaszku. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej. Uderzone zostały magazyny z bronią Hezbollahu. Izrael nie skomentował tych doniesień.

23 października 2022 r. burmistrz Jerozolimy Mosze Leon powiedział: "Dzisiejsza opinia publiczna jest wystarczająco inteligentna, aby zrozumieć, że Jerozolima jest spokojna i bezpieczna, chociaż są problemy na jej obrzeżach, którymi się zajmujemy. Jak tylko zdecydowaliśmy, że Jerozolima jest zjednoczona, to znaczy, że wschodnia i zachodnia część miasta zostały połączone, tym samym 300 tysięcy Arabów zamieszkało razem z nami. Przez ostatnie cztery lata skupiałem się na dzielnicach na wschodzie miasta, które są bardzo zacofane. W izraelskim systemie edukacji uczy się 5% uczniów ze wschodniej Jerozolimy, a reszta jest w systemie edukacyjnym Jordanii lub Autonomii Palestyńskiej, który zawiera antyżydowskie materiały podżegające i ma niski poziom akademicki. Każda nowa szkoła, którą otwieramy, spotyka się z zainteresowaniem rodzin, które chcą zapisać swoje dzieci do naszego systemu edukacji. Rodzice we wschodniej części miasta również preferują izraelską edukację dla swoich dzieci. Oczywiście, w naszym zainteresowaniu jest, aby w Jerozolimie zapanował pokój dla obu stron miasta, ponieważ mieszkamy tutaj razem. Na szczęście w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nie ponieśliśmy żadnych szkód ekonomicznych. Okres świąteczny obfitował w turystykę krajową i zagraniczną. Dbamy o rozwój zatrudnienia w mieście i budujemy ponad milion metrów kwadratowych w biurowcach w celu zwiększenia zatrudnienia w całym mieście, ponieważ bez nich nie będzie wzrostu miejsc pracy. Podobnie jest w przypadku mieszkań - rocznie budujemy 6000 mieszkań, w porównaniu z poprzednimi lat, kiedy budowaliśmy tylko 2000 jednostek mieszkaniowych. Jerozolima jest u szczytu rewolucji. Budujemy linie lekkiej kolei i już w nadchodzącym maju będziemy mogli bezpiecznie podróżować w kierunku Hadassah Ein Kerem i Neve Ja'akov. Pracujemy, aby zakończyć problemy i trudności mieszkańców tego obszaru. Jestem burmistrzem Jerozolimy, a to oznacza, że jestem burmistrzem milionowego miasta, w którym każdy mieszkaniec musi czuć, że dostaje to, do czego ma prawo. Pomagam haredim w rozwiązywaniu swoich problemów, a równocześnie budujemy kulturę, która wcześniej nie istniała w Jerozolimie. Mamy największą liczbę studentów w całym kraju - 47 000 studentów - jest to wzrost w porównaniu z poprzednimi latami. Priorytetowo traktujemy edukację i zachęcamy studentów do studiowania tutaj, aby wszyscy byli usatysfakcjonowani. Jestem burmistrzem wszystkich mieszkańców Jerozolimy."
    23 października 2022 r. Sąd Najwyższy odrzucił petycje, które miały na celu zablokowanie umowy morskiej z Libanem, torując w ten sposób drogę rządowi do zatwierdzenia i podpisania jej jeszcze w tym tygodniu.
    23 października 2022 r. premier Jair Lapid spotkał się z albańskim premierem Edi Rama. Uzgodniono i podpisano umowę o współpracy w zakresie obrony przed irańskimi cyberatakami. Lapid powiedział: "Po ostatnich atakach Izrael pomoże Albanii we wszystkim, co może."
    23 października 2022 r. rząd zatwierdził nominację gen. Herzi Halevi na stanowisko 23. szefa Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela. Powołanie wejdzie w życie 17 stycznia 2023 r. po zakończeniu procedury przekazania obowiązków. Odchodzący szef sztabu, gen. Aviv Kochavi powiedział: "Pochwalam zatwierdzenie przez rząd nominacji gen. Herzi Halevi na 23. szefa Sztabu Generalnego. Herzi i ja znamy się od wielu lat, podczas których poznałem go jako odważnego, profesjonalnego i wykwalifikowanego oficera. Herzi jest doskonałym i doświadczonym oficerem. Jestem przekonany o jego zdolności do dalszego przewodzenia Siłami Obronnymi Izraela w przyszłości. Życzę mu wielkich sukcesów."

23 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    23 października 2022 r. w nocy doszło do tajemniczej eksplozji motocyklu w Nablusie w środkowej części Samarii. W wyniku wybuchu zginął wysoki przywódca organizacji terrorystycznej Lion's Den, Tamer Kilani. Prawdopodobnie terrorysta próbował przymocować do motocykla ładunek wybuchowy, gdy doszło do przypadkowej detonacji. Pomimo to, grupa Lion's Den oskarżyła Izrael o celową eliminację jednego z jej dowódców.

24 października 2022 r. w nocy izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu narkotyków przez granicę z Libanu. Przejęto 2 pistolety i 30 kg narkotyków o wartości około 800 tys. szekli.
    24 października 2022 r. służby meteorologiczne poinformowały, że przelotne deszcze i burze będą padały w Izraelu przez cały tydzień. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi na pustyni Judzkiej i w rejonie Morza Martwego.
    24 października 2022 r. premier Jair Lapid spotkał się ze swoim holenderskim odpowiednikiem, Mark Ruttem. Podczas spotkania omówiono sposoby zwiększenia współpracy Izraela z Unią Europejską w dziedzinie energetyki. Lapid powiedział: "Musimy współpracować, aby znaleźć odnawialne, ekologiczne rozwiązania energetyczne w perspektywie średnio- i długoterminowej. Po podpisaniu porozumienia o granicy morskiej z Libanem, Izrael stanie się największym dostawcą gazu do Europy."
    24 października 2022 r. minister obrony Benny Gantz rozmawiał telefonicznie z ukraińskim ministrem obrony Ołeksijem Reznikowem, który przedstawił aktualny przebieg wojny w Ukrainie. Gantz złożył kondolencje w związku z licznymi ofiarami śmiertelnymi oraz zaniepokojenie pogłębiającym się kryzysem humanitarnym w wyniku wojny. Gantz podkreślił stanowisko Izraela w relacjach z narodem ukraińskim i Zachodem, oraz wyraził zaangażowanie we wspieranie Ukrainy poprzez dostarczanie pomocy humanitarnej i sprzętu obronnego ratującego życie. Podkreślił również ograniczenia operacyjne, z jakimi boryka się Izrael, w wyniku czego nie może dostarczyć Ukrainie systemów uzbrojenia. Ministrowie zgodzili się na przeprowadzenie profesjonalnego dialogu w celu stworzenia w Ukrainie nowoczesnego cywilnego systemu wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami. W nadchodzących tygodniach odbędą się dalsze konsultacje. Tymczasem przedstawiciel ukraińskiego ministerstwa obrony powiedział, że Izrael dostarczył Ukrainie dane wywiadowcze potrzebne do zestrzelania irańskich dronów.

24 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Ezbabada doszło do arabskich zamieszek. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

24 października 2022 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele położone w rejonie międzynarodowego lotniska w Damaszku. Zaatakowane zostały irańskie magazyny, w tym prawdopodobnie zakład montujący bezzałogowe drony. Zniszczono także konwój ciężarówek przewożących strategiczną broń dla Hezbollahu w Libanie. Celem ataku była również syryjska bateria przeciwlotnicza na południe od Damaszku. Obecnie Iran napotyka na duże trudności z produkcją dronów, których po 300 dostarcza w każdej dostawie do Rosji.
    24 października 2022 r. ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w trakcie konferencji video zwrócił się do Izraelczyków: "W ciągu ośmiu miesięcy wojny na pełną skalę, Rosja użyła przeciwko nam prawie 4500 rakiet, a ich zapasy rakiet kurczą się. Dlatego Rosja zaczęła szukać niedrogiej broni w innych krajów do kontynuowania terroru. Znalazła je w Iranie. Jak Rosja płaci Iranowi? Iran w zamian za sprzedaż broni Rosji, nie otrzymał pieniądzy, ale pomoc w programie broni jądrowej. Ten ich sojusz nie doszedłby do skutku, gdyby wasi politycy podjęli tylko jedną decyzję, o którą prosiliśmy. Chodzi o pomoc w walce z dronowym terrorem. Mówimy też o naszych partnerach, którzy już nam pomagają lub w najbliższym czasie mogą nam pomóc w chronieniu naszego niebo, ale niestety nie słychać takich słów od Izraela. Izraelski rząd zdecydował się nie pomagać Ukrainie już podczas inwazji na Krym w 2014 roku, aby nie drażnić Kremla. Gdyby Izrael dostarczył Ukrainie systemy obrony przeciwlotniczej, o które prosimy, Rosja nie miałaby teraz nawet motywu, by udać się do Iranu i zaoferować mu coś w zamian za pomoc w terrorze."

25 października 2022 r. prokuratura wojskowa wszczęła dochodzenie w sprawie wczorajszego incydentu w Hebronie w Judei, gdzie 2 izraelskich żołnierzy dopuściło się nieuprawnionej i nadmiernej przemocy fizycznej wobec Araba. Obu żołnierzy zawieszono w obowiązkach do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności zdarzenia.
    25 października 2022 r. ministerstwo energetyki udzieliło firmie Energean zezwolenia na rozpoczęcie wydobycia gazu ziemnego na przybrzeżnym polu gazowym Karish u wybrzeży Izraela. Energean poinformował, że jego platforma rozpocznie eksploatację złoża Karish w trzecim kwartale bieżącego roku, ale nie podano dokładnej daty. Premier Jair Lapid powiedział: "Produkcja gazu ziemnego z platformy Karish wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Izraela, wzmocni naszą pozycję jako eksportera energii, wzmocni izraelską gospodarkę i pomoże w radzeniu sobie z globalnym kryzysem energetycznym."

25 października 2022 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do Nablusu w środkowej części Samarii. Wkroczono do ufortyfikowanego centrum Kasbach, która jest główną bazą organizacji terrorystycznej Lion's Den. Wysadzono zakład produkujący materiały wybuchowe. Arabowie natychmiast po wkroczeniu wojska do miasta, podpalili opony i rozpoczęli stawiać barykady uliczne. W walkach zginęło 5 terrorystów, a 22 zostało rannych. Zginął przywódca Lion's Den, Wadii Alhuh. Mieszkańcy miasta zostali wezwani przez głośniki meczetu, aby przyłączyli się do walki z izraelskimi siłami. W trakcie tej operacji zniszczono krytyczną infrastrukturę terrorystyczną w Nablusie. Nad ranem izraelscy żołnierze wycofali się z miasta. Przez cały czas nad Nablusem znajdował się izraelski wojskowy dron, nie został on jednak użyty.
    25 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 3 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Przejęto karabin Kałasznikow i inny sprzęt wojskowy. W rejonie wioski Nabi Saleh rzucono w żołnierzy bombę zapalającą. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, uzyskując trafienie. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    25 października 2022 r. rzecznik prasowy Autonomii Palestyńskiej, Nabil Rudeineh powiedział, że nocny nalot Izraela na Nablus i jego ciągła agresja w tym mieście, to zbrodnia wojenna. Rudeineh dodał, że Mahmoud Abbas uważnie obserwował te wydarzenia i pochwalił lokalnych mieszkańców za ich hart ducha w obronie swojej ziemi.
    25 października 2022 r. rzecznik Islamskiego Dżihadu, Tarek Salmi powiedział: "Islamski Dżihad opłakuje poległych palestyńskich bohaterów, których czysta krew podlała ziemię Nablusu - ich krew nie pójdzie na marne. Zbrodnie okupanta w Nablusie wymagają zjednoczonej narodowej postawy, by odeprzeć agresję i odpowiedzieć na te zbrodnie." Szef biura politycznego Hamasu, Ismail Hanijeh powiedział, że "Izrael pożałuje przeprowadzenia nalotu w Nablusie. Te ofiary rozpalą cały Zachodni Brzeg. Okupant pożałuje popełnienia tych zbrodni. Grupa Lions' Den jest siłą Palestyny i nadal będzie domem dla bojowników ruchu oporu."
    25 października 2022 r. wieczorem terrorysta zaatakował nożem 50-letniego Izraelczyka, który wszedł do sklepu w arabskiej wiosce Al-Funduq w środkowej Samarii. Wezwani na miejsce izraelscy żołnierze ewakuowali rannego do szpitala i zatrzymali napastnika. Ranny osadnik był z pobliskiego osiedla Kdumim.
    25 października 2022 r. wieczorem funkcjonariusze izraelskiej policji granicznej zatrzymali podejrzanie zachowującego się Araba, który na przejściu kontrolnym Kalandija szedł między samochodami (co jest zabronione). Przy zatrzymanym znaleziono nóż. Podczas przesłuchania przyznał się, że planował zaatakować żołnierzy.

25 października 2022 r. prezydent Isaac Herzog spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem. Herzog powiedział: "Mamy wiele tematów do omówienia. Stosunki między naszymi krajami są tak silne jak zawsze i pragnę podziękować waszej administracji za wyjątkowe wsparcie, a także podziękować prezydentowi Bidenowi, z którym mam nadzieję spotkać się jutro. Prezydent waszego kraju jest wielkim przyjacielem Izraela i wyrażam mu głęboką wdzięczność za to. Chcę podziękować waszej administracji, tobie i twojemu zespołowi za pomoc w promowaniu umowy o granicy morskiej między Izraelem a Libanem. Chcę podziękować za wspieranie Izraela na forach międzynarodowych. Będziemy kontynuować dialog nad wyzwania, jakie Iran stawia przed nami i całą ludzkością. Nasze serca kierują się teraz do mieszkańców Iranu, do kobiet z Iranu, które dzień i noc są uciskane i atakowane. Ujawnię więcej dowodów, że to irańska broń jest używana przeciwko cywilom na Ukrainie. Omówimy także integrację Izraela w regionie i Porozumienia Abrahamowe, a także potencjalne dalsze otwarcia regionu na Izrael." Blinken powiedział: "Jesteśmy razem przeciwko niebezpiecznym, destabilizującym i terrorystycznym działaniom, które Iran podejmuje w regionie i daleko poza regionem. Dostarczenie przez Iran dronów Rosji, aby umożliwić jej dalszą agresję w Ukrainie, przynosi przerażające rezultaty i jesteśmy zdeterminowani, aby się temu przeciwstawić."
    25 października 2022 r. przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i przywódca większości w Senacie Chuck Schumer zaprosili prezydenta Isaaca Herzoga do przemówienia na wspólnym posiedzeniu Kongresu USA. Data przemówienia nie została ustalona.

26 października 2022 r. wieczorem koncern Energean poinformował, że dotarł do gazu ziemnego na złożu Karish i rozpoczął jego eksploatację. "Gaz jest wydobywany z odwiertu Karish Main-02, a przepływ gazu jest stale zwiększany." Dyrektor generalny Energean, Mathios Rigas powiedział: "Cieszę się, że mogę potwierdzić, że Energean dotarł do pierwszego gazu na złożu Karish w morskiej strefie ekonomicznej Izraela." Oczekuje się, że wkrótce zostaną otwarte dwa kolejne odwierty. W ten sposób Karish dołączyło do Tamar i Lewiatana, aby stać się trzecią platformą morską Izraela dostarczającą gaz ziemny, z których każda jest połączona z lądem osobną infrastrukturą.

26 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 18 poszukiwanych Arabów, w tym w Nablusie ujęto 3 członków grupy terrorystycznej Lions Den. Przejęto także nielegalną broń oraz inny sprzęt wojskowy, zadając kolejny poważny cios w infrastrukturę terrorystyczną. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    26 października 2022 r. wieczorem czterech członków organizacji terrorystycznej Lions' Den oddało się w ręce Autonomii Palestyńskiej. Wśród nich jest zastępca dowódcy tej grupy, Mahmoud al-Bana, który brał udział w ataku na grobowiec patriarchy Józefa i innych strzelaninach. Organizacja zwróciła się do palestyńskich sił bezpieczeństwa z prośbą o ochronę Al-Bana, który został ranny w starciach z Izraelczykami. Zostanie on umieszczony w palestyńskim areszcie w Jerycho. W ostatnich dniach Izrael mocno uderzył w Lions' Den, pokazując swoje możliwości wejścia nawet do centrum Nablusu. Wyeliminowany został dowódca tej grupy, a jego brat i kilka innych osób zostało aresztowanych.

26 października 2022 r. prezydent Isaac Herzog spotkał się w Białym Domu z prezydentem Joe Bidenem. Obaj przywódcy spotkali się w Gabinecie Owalnym, gdzie wygłosili oświadczenia dla mediów. Biden pochwalił umowę o granicy morskiej, którą Izrael i Liban mają jutro podpisać - "Myślę, że jest to historyczny przełom. Potrzeba było dużo odwagi, by to zrobić. Ta umowa pozwoli na rozwój energetyki obu krajów, a to stworzy nowe możliwości gospodarcze Libańczykom oraz zwiększy bezpieczeństwo i stabilność dla narodu izraelskiego." Rozmowy dotyczyły głównie problematyki irańskiej.
    26 października 2022 r. wieczorem prezydent Isaac Herzog rozmawiał z Wolfem Blitzerem ze stacji telewizyjnej CNN. Herzog wyjaśnił, że istnieją ograniczenia, które uniemożliwiają Izraelowi dostarczanie Ukrainie niektórych systemów obrony powietrznej. "Istnieją systemy uzbrojenia, dla których nie mamy wersji eksportowej. Są rzeczy, których nie chcemy, by wpadły w ręce naszych wrogów. Są tajemnice, których nie możemy dostarczyć. Ale gdziekolwiek możemy pomóc, staramy się to czynić. Izrael analizuje sytuację, jeśli chodzi o rozmieszczenie przez Rosję dronów produkcji irańskiej w konflikcie. Iran stanowi zagrożenie dla światowego porządku i stabilności."
    26 października 2022 r. egipski minister ds. ropy Tarek al-Mala poinformował, że "osiągnięto porozumienie ramowe w sprawie zagospodarowania podmorskiego pola gazowego u wybrzeży Strefy Gazy". Al-Mala dodał, że obecnie trwają rozmowy między egipskimi, izraelskimi i palestyńskimi urzędnikami na temat "ostatecznego porozumienia" w tej sprawie z Autonomią Palestyńską.
    26 października 2022 r. ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenskij powiedział, że widzi "pozytywny trend" w stosunkach Kijowa z Izraelem. "Jesteśmy na samym początku współpracy, ale jest to pozytywny trend w stosunkach z Izraelem. Po długiej przerwie widzę, jak idziemy do przodu. Dane wywiadowcze, którymi się obecnie wymieniamy, po raz kolejny potwierdzają to, o czym nasz wywiad wiedział - około 400 irańskich dronów zostało już użytych przeciwko ludności cywilnej Ukrainy, 60-70 procent z nich zostało zestrzelonych."

27 października 2022 r. rząd zatwierdził umowę o granicy morskiej z Libanem. Kilka godzin wcześniej uczynił to rząd Libanu. Premier Jair Lapid powiedział: "Cieszę się, że mogę otworzyć to specjalne posiedzenie gabinetu w celu zatwierdzenia tego historycznego porozumienia w sprawie granicy morskiej z Libanem. Jest to ogromne osiągnięcie dla państwa Izrael i dla rządu Izraela. To porozumienie wzmacnia bezpieczeństwo Izraela oraz naszą swobodę działania przeciwko Hezbollahowi i zagrożeniom dla naszej północy. W establishmencie bezpieczeństwa panuje rzadki konsensus co do konieczności zawarcia tego porozumienia. Minister obrony Benny Gantz, Siły Obronne Izraela, Mossad, Szin Bet i Aman: Wszyscy podpisali się pod tą umową oraz jej wkładem w bezpieczeństwo Izraela i nasze potrzeby operacyjne. Jest to także osiągnięcie dyplomatyczne. Nie każdego dnia wrogi kraj w pisemnym oświadczeniu uznaje fakt istnienia państwa Izrael przed społecznością międzynarodową. Nie codziennie Stany Zjednoczone i Francja stoją za nami, zapewniając nam bezpieczeństwo i ekonomiczne gwarancje tej umowy. Jest to także osiągnięcie gospodarcze. Wczoraj rozpoczęto produkcję gazu z platformy Karish. Izrael otrzyma 17% zysków z libańskiego pola Qana-Sidon. Pieniądze te trafią do izraelskiej gospodarki i zostaną przeznaczone na zdrowie, opiekę społeczną, edukację i bezpieczeństwo. Piętnaście dni temu rząd złożył tekst tego porozumienia w Knesecie. Kneset przeprowadził dokładny przegląd umowy przede wszystkim w komisji spraw zagranicznych i obrony, w tym poufne fragmenty, które zostały przedstawione podkomisji wywiadu. Dziękuję przewodniczącemu tej komisji, Ramowi Ben-Barakowi, który przeprowadził głębokie, wszechstronne i bezstronne dyskusje na ten temat. Jak wiadomo, zastrzeżenia zostały wniesione do Sądu Najwyższego, który jednogłośnie stwierdził, że rząd przeprowadził sprawiedliwy, godny i zgodny z prawem proces. Dzisiaj wygrało państwo Izrael. W sprawach bezpieczeństwa, gospodarczych, dyplomatycznych i energetycznych."
    27 października 2022 r. Rada Bezpieczeństwa Narodowego wezwała obywateli Izraela do unikania zbędnych podróży do Nigerii, a osoby przebywające w tym kraju wezwano do skrócenia pobytu do minimum. Ostrzeżenie wynika z obaw przed atakami terrorystycznymi w Nigerii, ze szczególnym uwzględnieniem stolicy Abudży. Podobne ostrzeżenia wydały Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada i Australia.
    27 października 2022 r. ambasador Rosji w Izraelu Anatolij Wiktorow wysłał do izraelskiego rządu groźbę: "Jeśli Izrael dostarczy Ukrainie broń, rosyjski rząd uzna to za nieprzyjazny gest, który będzie wymagał odpowiedzi."

27 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 11 poszukiwanych Arabów, w tym dwóch członków Lion's Den. Skonfiskowano nielegalną broń oraz inny sprzęt wojskowy. W obozie uchodźców Daheisha doszło do arabskich zamieszek. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    27 października 2022 r. wieczorem Siły Obronne Izraela złagodziły blokadę miasta Nablus w środkowej części Samarii. Zniesiono zamknięcie niektórych dróg wyjazdowych z miasta oraz złagodzono procedury na punktach kontrolnych. Decyzja jest wynikiem poprawy sytuacji bezpieczeństwa w tym rejonie.

27 października 2022 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie międzynarodowego lotniska w Damaszku. Aktywowany został syryjski system obrony przeciwlotniczej. Prawdopodobnie trafiona została dostawa irańskiej broni dla Hezbollahu.
    27 października 2022 r. popołudniem izraelska delegacja przybyła do bazy ONZ Naqura na granicy z Libanem w celu podpisania umowy w sprawie granicy morskiej. Później w Tel Awiwie premier Jair Lapid powiedział: "Jest to historyczne porozumienie, które wzmacnia bezpieczeństwo i gospodarkę Izraela, oraz przyniesie stabilność w regionie, co było celem numer jeden całej sprawy. Izrael rozpoczął produkcję gazu ze złoża Karish, dzięki czemu staniemy się głównym dostawcą gazu ziemnego do Europy w czasie, gdy świat jest w rozpaczliwej potrzebie."
    27 października 2022 r. minister obrony Benny Gantz spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. W spotkaniu uczestniczy również turecki minister obrony Hulusi Aker. Gantz poprosił Erdogana o ostrzeżenie Iranu, że przemyt broni do pełnomocników przez Syrię spotka się z izraelską reakcją. Poprosił także o usunięcie Hamasu z terytorium Turcji. W zamian Izrael zaoferował pomoc w poprawie stosunków Turcji ze Stanami Zjednoczonymi. Turcja dąży także do odnowienia zakupów izraelskich systemów uzbrojenia i technologii.
    27 października 2022 r. prezes izraelskiego Banku Leumi, Samer Haj-Jehia odwiedził Rijad w Arabii Saudyjskiej, gdzie przemawiał na trzydniowej konferencji Future Investment Initiative. "Widać, że gospodarka Arabii Saudyjskiej jest bardzo zdrowa, w przeciwieństwie do innych gospodarek na całym świecie, a jej perspektywy na przyszłość są bardzo pozytywne. Jest to wynikiem łatwego dostępu do kapitału z ropy naftowej i przyjęcie przez młodą populację Arabii Saudyjskiej bardzo zaawansowanych technologii mobilnych. Tutejsze możliwości są niesamowite, a branża high-tech w szczególności rośnie." Haj-Jehia odmówił odpowiedzi na pytania dziennikarzy o to, jak jego bank może przezwyciężyć obecne przeszkody, z jakimi borykają się izraelskie firmy w prowadzeniu interesów na rynku saudyjskim. Odmówił również odpowiedzi na pytania dotyczące logistyki jego podróży i używanego paszportu.

28 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 3 poszukiwanych Arabów. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    28 października 2022 r. w nocy terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelski posterunek wojskowy w pobliżu Nablusu w środkowej Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem uzyskując trafienia. Nikt z żołnierzy nie odniósł obrażeń. Według palestyńskich źródeł zginął 1 terrorysta, a 2 zostało rannych. Atak przeprowadzono z dwóch pojazdów.

28 października 2022 r. ujawniono zdjęcia satelitarne pokazujące rozmieszczone izraelskie systemy obrony przeciwrakietowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na zdjęciach widać dwie baterie Barak-8 oraz radar Elta EL/M-2084, które zostały rozmieszczone w pobliżu bazy lotniczej al-Dhafra w pobliżu Abu Dabi. Izrael sprzedał ten system Azerbejdżanowi, Indiom i Maroku. Wiadomo, że w kwietniu b.r. w bazie lotniczej Nevatim lądowały emirackie samoloty transportowe C-17 Globemaster, którymi być może przewieziono uzbrojenie do Emiratów.
    28 października 2022 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało rezolucję wzywającą Izrael do pozbycia się całej swojej broni nuklearnej i umieszczenia swoich obiektów nuklearnych pod kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Rezolucję poparły 152 państwa, przy sprzeciwie pięciu: Kanady, Izraela, Mikronezji, Palau i Stanów Zjednoczonych. Kolejne 24 kraje wstrzymały się od głosu, w tym członkowie Unii Europejskiej. Projekt rezolucji przygotowała Autonomia Palestyńska i 19 państw, w tym Bahrajn, Jordania, Maroko i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Rezolucja stwierdza, że Izrael jest jedynym krajem na Bliskim Wschodzie i jednym z niewielu spośród 193 państw członkowskich ONZ, które nie podpisało Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Wzywa ona wezwał Izrael "do przystąpienia do Traktatu bez dalszej zwłoki, aby nie rozwijał, nie produkował, nie testował ani w inny sposób nie nabywał broni jądrowej, aby zrzekł się posiadania broni jądrowej i aby wszystkie jego niebezpieczne obiekty jądrowe zostały objęte pełnym zakresem zabezpieczeń Agencji jako ważny środek budowy zaufania między wszystkimi państwami regionu oraz jako krok w kierunku wzmocnienia pokoju i bezpieczeństwa."

29 października 2022 r. - Szabat.
    29 października 2022 r. w nocy nieznani sprawcy podpalili 6 samochodów w dzielnicy Silwan we wschodniej Jerozolimie. Część pojazdów należała do Żydów.
    29 października 2022 r. wieczorem premier Jair Lapid przeprowadził ocenę sytuacji bezpieczeństwa po ataku w Kiryat Arba i nakazał wzmocnienie sił bezpieczeństwa w tym obszarze. Minister obrony Benny Gantz obiecał ujęcie wszystkich związanych z tym atakiem. Minister bezpieczeństwa wewnętrznego Omer Barlev powiedział: "Jestem zasmucony śmiercią jednego z rannych w dzisiejszej wieczornej strzelaninie w pobliżu Kiryat Arba i podzielam smutek jego rodziny. Palestyński terroryzm nas nie złamie, ani nie obezwładni. Nadal będziemy z nim walczyć z całą naszą determinacją i siłą, gdziekolwiek są terroryści."

29 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń i amunicję. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    29 października 2022 r. wieczorem terrorysta otworzył ogień do grupy Żydów w pobliżu domu Itamara Ben-Gvira w osiedlu żydowskim Kiryat Arba, w sąsiedztwie Hebronu w Judei. Cywilny ochroniarz odpowiedział ogniem, zabijając napastnika. Rannych zostało 5 Izraelczyków, z których jeden (60-letni mężczyzna) zmarł. Terrorysta był powiązany z Hamasem.
    29 października 2022 r. wieczorem Arabowie wyszli na ulice Hebronu by świętować atak terrorystyczny w sąsiednim osiedlu żydowskim Kiryat Arba. Na ulicach rozdawano słodycze.

30 października 2022 r. w nocy Izrael przeszedł na czas zimowy. O godz. 2:00 zegary zostały cofnięte o godzinę. Czas standardowy będzie obowiązywał do 24 marca 2023 r.
    30 października 2022 r. policja ujawniła, że Muhammad Kamal al-Dżabari, który dokonał śmiertelny atak terrorystyczny w osiedlu Kiryat Arba w Judei, był śmiertelnie chory na raka i była to jego misja samobójcza. Dżabari był członkiem militarnego skrzydła Hamasu, Brygad Izz ad-Din al-Qassam. Podczas ataku posłużył się karabinem M-16. Był on nauczycielem w arabskiej szkole podstawowej w Hebronie.
    30 października 2022 r. popołudniem grupa zamaskowanych Arabów zaatakowała na Wzgórzu Oliwnym w Jerozolimie samochód, którym z cmentarza wracała żydowska rodzina (matka z dziećmi i babcia). Arabowie wybili szyby i usiłowali zlinczować Żydów, kobieta zdołała jednak zawrócić i uciec. Policja wszczęła dochodzenie.

30 października 2022 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do miasta Hebron w Judei. Przeszukano i zmapowano dom terrorysty, który wczoraj przeprowadził atak terrorystyczny w Kiryat Arba. Mapowanie zrobiono w celu przyszłego wyburzenia domu. Zatrzymano także brata terrorysty. Ponadto w innych działaniach w Judei i Samarii zatrzymano 2 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Jilzon doszło do arabskich zamieszek. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    30 października 2022 r. w nocy terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelskich żołnierzy na skrzyżowaniu przy miejscowości Bani Naim, na wschód od Hebronu w Judei. Żołnierze odpowiedzieli ogniem. Nikt nie odniósł obrażeń.
    30 października 2022 r. popołudniem terrorysta staranował osoby czekające na przystanku autobusowym przy Nabi Musa w Dolinie Jordanu. Rannych zostało 5 izraelskich żołnierzy. Gdy pojazd zawrócił by ponowić atak, a następnie pojechał w stronę skrzyżowania Almog, gdzie próbował staranować przystanek autobusowy, zatrzymał się jednak na betonowych słupkach stanowiących ochronę przystanku. Funkcjonariusze policji otworzyli ogień i zastrzelili napastnika. Terrorysta odbywał w przeszłości w izraelskim więzieniu karę za przestępstwa związane z narkotykami.

    30 października 2022 r. wieczorem Siły Obronne Izraela przeprowadziły ocenę sytuacji bezpieczeństwa, po czym ogłoszono, że w dniu wyborów będą zamknięte terytoria Autonomii Palestyńskiej oraz Strefa Gazy. Zamknięcie rozpocznie się o godz. 0:01 we wtorek 1 listopada, i będzie obowiązywać do godz. 23:59. Przejście przez punkty kontrolne będzie możliwe w przypadkach humanitarnych, medycznych i wyjątkowych, oraz za zgodą koordynatora.
    30 października 2022 r. wieczorem Siły Obronne Izraela postanowiły wzmocnić oddziały operujące w Judei i Samarii. W obszar ten skierowano kompanię piechoty 97 Batalionu Jehuda z Brygady Kfir, jednostkę sił specjalnych policji granicznej, kompanię policji granicznej, a także funkcjonariuszy izraelskiej policji.

31 października 2022 r. w pobliżu elektrowni Hadera dostrzeżono w morzu grupę rekinów. W związku z tym wydano ostrzeżenie dla pływaków i nurków, by unikali tego rejonu.

31 października 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 8 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Dżeninie i Nablusie doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

1 listopada 2022 r. w Izraelu odbyły się piąte w ciągu trzech i pół roku wybory parlamentarne. Uprawnionych do głosowania było 6 788 804 Izraelczyków. Każdy obywatel Izraela, który ukończył 18 lat i został zarejestrowany w spisie wyborców, mógł oddać głos. Lokale wyborcze w całym kraju zostały otwarte o godz. 7:00 rano. Łącznie działało 12 495 lokali wyborczych, z których większość zamknięto o godz. 22:00, kiedy w kanałach telewizyjnych zostały opublikowane sondaże exit polls. W miejscowościach, w których mieszka mniej niż 350 mieszkańców lokale wyborcze zamknięto o godz. 20.00. Tak samo było z lokalami wyborczymi zorganizowanymi w szpitalach, więzieniach i domach opieki (od godz. 8:00 do 20:00). Liczenie głosów rozpocznie się wraz z zamknięciem lokali wyborczych. Każda komisja wyborcza przeliczy głosy i przekaże je do Centralnej Komisji Wyborczej Dystryktu, wraz z urnami wyborczymi, w celu zatwierdzenia protokołu głosowania. Stamtąd wyniki będą przesyłane internetowo do Centralnej Komisji Wyborczej w Knesecie. Wstępne wyniki zostaną opublikowane na stronie Centralnej Komisji Wyborczej już we wtorek wieczorem i będą stopniowo aktualizowane. Ostateczne wyniki, po przeliczeniu oddanych głosów, mają wpłynąć w czwartek. Oficjalne wyniki końcowe zostaną opublikowane w piątek po południu, a 9 listopada zostaną przekazane prezydentowi Isaacowi Herzogowi. Wybory odbyły się także za granicą, w lokalach wyborczych w izraelskich ambasadach i konsulatach. Głosować mogli tylko Izraelczycy, którzy oficjalnie przebywają za granicą oraz ich małżonkowie. Głosy te zostały już oddane przed dniem wyborów w 103 lokalach wyborczych w 102 izraelskich misjach dyplomatycznych na całym świecie. Ich głosy będą liczone w dniu wyborów po godzinie 22:00.
    1 listopada 2022 r. wieczorem opublikowano wyniki sondaży exit polls, według których blok Benjamina Netanjahu zdobył 61 mandatów, co oznacza, że prawdopodobnie to właśnie Netanjahu będzie następnym premierem Izraela. Jednak arabska partia Balad jest bliska przekroczenia progu wyborczego. Jeśli tak się stanie, blok Netanjahu spadnie do 60 mandatów, czyli jednego mniej do większości koalicyjnej. Frekwencja wyborcza wyniosła 71,3%.

1 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń i inny sprzęt wojskowy. Przejęto 2 karabiny M-16 oraz fundusze terrorystyczne. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

2 listopada 2022 r. po przeliczeniu 80% oddanych głosów, blok prawicowy posiada 65 mandatów, co umożliwia utworzenie stabilnego prawicowego rządu i zakończenie politycznego impasu z poprzednich cykli wyborczych. Wygląda na to, że arabska partia Balad przekroczyła minimalny próg wymagany do wejścia do Knesetu, podczas gdy lewicowa partia Meretz i islamska partia Ra'am nadal wydają się nie przekraczać tego progu. Izraelskie partie religijne osiągnęły duży sukces.

2 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    2 listopada 2022 r. rano palestyński premier Muhammad Sztajjeh skomentował wstępne wyniki wyborów w Izraelu: "Wzrost siły skrajnie prawicowych partii religijnych jest dowodem na wzrost ekstremizmu i rasizmu w społeczeństwie izraelskim. Naród palestyński cierpi z powodu tych zjawisk od wielu lat. Wybory w Izraelu udowodniają, że nie mamy partnera do pokoju."
    2 listopada 2022 r. rano terrorysta staranował izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy osiedlu żydowskim Beit Horon w południowo zachodniej Samarii. Ciężko ranny został 1 żołnierz. Terrorysta wysiadł wówczas z pojazdu i usiłował zabić rannego żołnierza, ten jednak zdołał zastrzelić napastnika. Rannego żołnierza ewakuowano do szpitala Shaare Zedek w Jerozolimie.

3 listopada 2022 r. rano terrorysta zaatakował nożem izraelskich policjantów w Dzielnicy Muzułmańskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. Ranny został 1 policjant. Pozostali dwaj policjanci otworzyli ogień i zastrzelili napastnika. W ogniu krzyżowym postrzelili się także ci dwaj policjanci, którzy zostali lekko ranni. Napastnikiem okazał się 20-letni Badr Amaar, arabski mieszkaniec dzielnicy Beit Hanina w Jerozolimie.
    3 listopada 2022 r. wieczorem Centralna Komisja Wyborcza opublikowała oficjalne wyniki wyborów. Uzyskane mandaty: Likud 32, Jesz Atid 24, Syjonizm Religijny 14, Jedność Narodowa 12, Szas 11, Zjednoczony Judaizm Tory 7, Israel Beytenu 6, Raam 5, Chadasz-Ta'al 5, Partia Praca 4. Prawicowy blok polityczny Benjamina Netanjahu uzyskał 64 mandaty.
    3 listopada 2022 r. wieczorem premier Jair Lapid zatelefonował do lidera opozycji Benjamina Netanjahu i pogratulował zwycięstwa w wyborach. Lapid powiedział, że polecił wszystkim oddziałom swojej kancelarii przygotowanie uporządkowanego przekazania władzy. "Państwo Izrael to przede wszystkim kwestia polityczna. Życzę Netanjahu sukcesu dla dobra narodu izraelskiego i państwa Izrael."

    3 listopada 2022 r. wieczorem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy salwę rakiet, z których trzy spadły wewnątrz strefy, natomiast jedną zestrzelił system Iron Dome. W przygranicznych społecznościach ogłoszono alarm. Do ataku przyznał się Islamski Dżihad.

3 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 14 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Bajt Duqu wybuchły arabskie zamieszki, w trakcie których zginął 1 Arab. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    3 listopada 2022 r. nad ranem Siły Obronne Izraela poinformowały, że w związku z poprawą sytuacji bezpieczeństwa w rejonie miasta Nablus w środkowej części Samarii, zostają zniesione ograniczenia na drogach dojazdowych do tego miasta.
    3 listopada 2022 r. popołudniem izraelscy żołnierze wkroczyli do Dżeninu na północy Samarii. Jako pierwsza wkroczyła tajna jednostka w arabskich przebraniach, a następnie siły specjalne wspierane przez Szin Bet. Po wjechaniu izraelskich pojazdów wojskowych do miasta, syreny ogłosiły ostrzeżenie dla ludności, a z meczetów wezwano do walki z Izraelczykami. Wojsko otoczyło dom terrorysty z Islamskiego Dżihadu, Farouka Salameha, który przygotowywał nowy atak terrorystyczny. Podczas próby zatrzymania terrorysta otworzył ogień i w trakcie strzelaniny zginął. Zatrzymano 5 terrorystów oraz przejęto karabin M-16 i inną broń. W starciach rannych zostało kilku innych terrorystów.
    3 listopada 2022 r. wieczorem Arabowie obrzucili kamieniami Żydów przy osiedlu żydowskim Kiryat Arba w Judei. Ranny został Izraelczyk. Kilka godzin wcześniej postrzelona została tam 14-letnia Izraelka. Dziewczyna została postrzelona w głowę i jest w stanie krytycznym. Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie i prawdopodobnie strzał został oddany spoza ogrodzenia osiedla. Wieczorem Arabowie obrzucili kamieniami izraelski autobus przy osiedlu Kedumim w zachodniej Samarii. Ranny został kierowca, który kontynuował jazdę do pobliskiej stacji benzynowej, gdzie zaalarmował wojsko. Rannego ewakuowano do szpitala.

4 listopada 2022 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Zniszczono podziemny kompleks wykorzystywany przez Hamas jako ośrodek rozwoju i produkcji rakiet. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela.
    4 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 3 poszukiwanych Arabów. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

5 listopada 2022 r. - Szabat.

5 listopada 2022 r. wieczorem Arabowie obrzucili kamieniami izraelskie samochody w rejonie Benjamin w Samarii. Uszkodzonych zostało kilka pojazdów. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze podjęli próbę rozproszenia agresorów, a gdy sami stali się obiektem ataku, otworzyli ogień. Zginął 1 napastnik, a drugi został poważnie ranny.

6 listopada 2022 r. nad ranem izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu narkotyków przez granicę z Egiptem. Przejęto 31 kg narkotyków o wartości rynkowej 1,2 mln szekli.
    6 listopada 2022 r. podczas ceremonii ku czci Icchaka Rabina, ustępujący premier Jair Lapid ostrzegł: "Dwadzieścia siedem lat po zabójstwie premiera Rabina, polaryzacja polityczna społeczeństwa i towarzysząca jej nienawiść znajdują się w krytycznym momencie. Musimy zdecydować, dokąd będzie dalej zmierzać kraj. Jesteśmy blisko punktu, z którego nie ma odwrotu, ale wciąż wszystko jest w naszych rękach. Nadal możemy zmienić kierunek. Bezwzględna większość obywateli Izraela nie chce, aby nienawiść kierowała ich życiem. Icchak Rabin został zamordowany przez kogoś, u kogo brutalne podżeganie sprawiło, że uwierzył, że nie powinien akceptować decyzji wyborców. Nie ma żadnego scenariusza, w którym wejdziemy do nowego rządu, ale akceptujemy wyniki wyborów. Będziemy walczyć do czasu powrotu do władzy. Ci, którzy wierzą w izraelską demokrację, kiedy wygrywają - powinni w nią wierzyć, nawet gdy przegrywają."
    6 listopada 2022 r. prezes zarządu Agencji Żydowskiej dla Izraela, Doron Almog przedstawił swój nowy plan budowania silniejszych powiązań między Izraelczykami a światowym żydostwem żyjącym w Diasporze. Almog powiedział: "Sztandarowy program, który będziemy wspólnie promować, skupia się na zacieśnianiu więzi między nami; pogłębieniu relacje Izraela z każdym Żydem, każdą żydowską rodziną i każdą żydowską społecznością na całym świecie. Nie możemy stracić żadnego z nich. Chciałbym poświęcić 75. rocznicę Izraela pogłębieniu naszych relacji ze wszystkimi społecznościami żydowskimi." Plan Almoga uwzględnia także wyzwania integracji dziesiątek tysięcy imigrantów (olimów), którzy co roku przenoszą się do Izraela.
    6 listopada 2022 r. ministerstwo transportu ogłosiło cztery firmy, które zostały uprawnione do realizacji dwuletniego pilotażowego programu autonomicznych autobusów w Izraelu. Są to: Egged, Metropolin, Dan i Nateev Express. Wartość programu wynosi 61 mln szekli, po którym zwycięskie firmy będą mogły uruchomić komercyjne usługi transportu publicznego autonomicznymi autobusami na drogach publicznych. Dyrektor Krajowego Urzędu Transportu Publicznego Ran Shadmi powiedział: "Wybraliśmy cztery najbardziej obiecujące propozycje i cieszymy się, że jesteśmy jedni z pierwszych na świecie, którzy łączą technologię pojazdów autonomicznych z transportem publicznym. Przed nami wciąż jest długa droga do przebycia, ale nie mamy wątpliwości, że ta inicjatywa ma potencjał, aby poprawić usługi i wygodę pasażerów w transporcie publicznym, oraz poprawić poziom bezpieczeństwa." Program pilotażowy zostanie przeprowadzony w dwóch etapach. W pierwszej kolejności firmy udowodnią wykonalność technologiczną z utrzymaniem zasad bezpieczeństwa, oraz wykonalność biznesową w eksploatacji autonomicznych autobusów w zamkniętych, eksperymentalnych obszarach. Następnie autobusy zaczną obsługiwać autonomiczne linie autobusowe na drogach publicznych, w zasięgu, który będzie stopniowo zwiększany w trakcie dwuletniego okresu pilotażowego. Ami Appelbaum powiedział: "Izrael zajmuje wiodącą pozycję na świecie w dziedzinie sztucznej inteligentnej i autonomicznej mobilności. Liczba izraelskich start-upów w tych dziedzinach wzrosła z 400 w 2016 roku do ponad 600 w 2020 roku. Jest to wzrost o 26% w tym okresie. Organ ds. innowacji i jego partnerzy w sektorach prywatnym i państwowym muszą określić możliwości rynkowe, technologiczne i operacyjne, aby osiągnąć wymagany wzrost liczby użytkowników i zakresu usług autonomicznej mobilności w Izraelu. Tworząc zaawansowaną infrastrukturę drogową, która umożliwi działanie autonomicznych pojazdów, oraz zapraszając cztery firmy do udziału w tym pilotażowym programie, Izrael dąży do usprawnienia transportu publicznego, co ostatecznie zmieni Izrael w światowego lidera w autonomicznym transporcie publicznym, umożliwiając izraelskim firmom stanie się światowymi liderami w tym sektorze."
    6 listopada 2022 r. wieczorem izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu narkotyków przez granicę z Egiptem. Przejęto 16 kg narkotyków o wartości rynkowej 640 tys. szekli.

6 listopada 2022 r. siły bezpieczeństwa Hamasu aresztowały w Strefie Gazy dwóch Arabów, odpowiedzialnych za ostatni ostrzał rakietowy Izraela. Hamas wydał oświadczenie, że aresztowani Arabowie nie są bezpośrednio powiązani z Hamasem, a ich akcja posłużyła izraelskim interesom, dając powód do ataku na infrastrukturę militarną Hamasu w Strefie Gazy. Obaj są mieszkańcami Beit Hanun w północnej części strefy i są powiązani z ekstremistyczną sektą salaficką islamu.

7 listopada 2022 r. amerykański prezydent Joe Biden złożył telefoniczne gratulacje Benjaminowi Netanjahu wygranej w wyborach. Pogratulował także Izraelowi wolnych i demokratycznych wyborów. Biden potwierdził siłę dwustronnego partnerstwa amerykańsko-izraelskiego opartego na fundamencie wspólnych wartości demokratycznych i wzajemnych interesach, oraz podkreślił niezachwiane poparcie Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa Izraela.
    7 listopada 2022 r. koncern Energean ogłosił odkrycie prawie 17 mld metrów sześciennych gazu ziemnego u wybrzeży Izraela. Na polu Zeus potwierdzono 13 mld metrów sześciennych gazu, a na polu Athena kolejne 3,75 mld metrów sześciennych. Dyrektor generalny Energean, Mathios Rigas powiedział: "Po rozpoczęciu w zeszłym tygodniu wydobycia gazu ze złoża Karish, teraz cieszę się z sukcesu naszego programu wiertniczego. Uzyskaliśmy pięć udanych na pięć przeprowadzonych odwiertów, cozapewni bezpieczeństwo dostaw i konkurencję energetyczną w całym regionie."

7 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 11 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Balata w Nablusie doszło do wymiany ognia z terrorystami. Do gwałtownych zamieszek doszło także w miejscowości Kalkilija. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

7 listopada 2022 r. prezydent Isaac Herzog udał się do Szarm el-Szejk w Egipcie, na szczyt klimatyczny COP27. Herzog został przywitany przez egipskiego prezydenta Abd Al-Fattah A-Sisi i z sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Później Herzog spotkał się z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejkiem Mohammedem bin Zajed Al-Nahjanem i królem Jordanii Abdullahem II. Herzog zainaugurował pierwszy w historii izraelski pawilon na szczycie COP27. Prezydent powiedział: "Izrael jest zaangażowany w globalne wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatu. Jest to temat, który jest ponad polityką i granicami. To może być jedyny temat, który jednoczy całą ludzkość."
    7 listopada 2022 r. amerykańska poczta US Postal Service (USPS) wydała nowy znaczek pocztowy na Chanukę. Znaczek został zaprojektowany przez artystkę Jeanette Kuvin Oren. Zawiera dzieła sztuki z oryginalnego obrazu wiszącego na ścianie. Włókna były ręcznie farbowane i pikowane, aby stworzyć abstrakcyjny obraz Chanuka. Według artystki kolory niebieski i fioletowy reprezentują niebo, zielenie i brązy reprezentują ziemię. Jaskrawe żółcie i pomarańcze reprezentują Chanukę jako Święto Świateł.

8 listopada 2022 r. służby meteorologiczne poinformowały, że przez dwa dni będzie padać w Izraelu. Wydano ostrzeżenie przed możliwymi powodziami na pustyni Judzkiej i s rejonie Morza Martwego.
    8 listopada 2022 r. zmarła izraelska ofiara ataku terrorystycznego z 25 października b.r. w wiosce Al Funduq. Żydowski mieszkaniec sąsiedniego osiedla Kedumim udał się wówczas na zakupy do arabskiej wioski. W sklepie spożywczym został zaatakowany i wielokrotnie ugodzony nożem w brzuch. W stanie ciężkim został przewieziony do szpitala Szeba Tel Haszomer, gdzie przez dwa tygodnie walczono o jego życie. Zmarły to 63-letni Szalom Sofer.

8 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 8 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W rejonie wioski Balata doszło do wymiany ognia. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

8 listopada 2022 r. na konferencji klimatycznej w Szarm el-Szejk podpisano memorandum o porozumieniu między Izraelem, Jordanią, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Stanami Zjednoczonymi w celu dalszego promowania Projektu Prosperity - zakupu przez Izrael "zielonej energii" z Jordanii w zamian za wodę pitną. 200 mln metrów sześciennych wody ma pochodzić z zakładów odsalania wody morskiej, a 600 MW energii z elektrowni słonecznej na pustyni.

9 listopada 2022 r. rano prezydent Isaac Herzog otrzymał oficjalne wyniki wyborów do Knesetu. Popołudniem prezydent rozpocznie konsultacje z delegacjami reprezentującymi wszystkie frakcje wybrane do Knesetu w celu ustalenia, który kandydat powinien otrzymać mandat do utworzenia nowego rządu. Proces konsultacji zakończy się w piątek, a w przyszłym tygodniu prezydent powierzy wybranej osobie mandat na przyszłego premiera rządu. Oczekuje się, że 64 posłów poprze kandydaturę Benjamina Netanjahu, w porównaniu do zaledwie 28 dla urzędującego premiera Jaira Lapida.

9 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 12 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Nabi Saleh doszło do gwałtownych arabskich zamieszek. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    9 listopada 2022 r. w nocy grupa przyszłych posłów Knesetu z Likudu i partii religijnych, udała się na modlitwy do grobowca patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w środkowej części Samarii. Ich przejazd zabezpieczali izraelscy żołnierze. Podczas wchodzenia do grobowca doszło do ataku terrorystów, którzy usiłowali rzucić improwizowany ładunek wybuchowy. Żołnierze otworzyli ogień do napastników i bomba wybuchła zanim zdołali ją rzucić. Zginął 1 terrorysta, a 3 zostało rannych.
    9 listopada 2022 r. w nocy terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu izraelskich żołnierzy przy kibucu Ma'ale Gilboa w Górach Gilboa na północy. Żołnierze odpowiedzieli ogniem. Nikt nie odniósł obrażeń.

9 listopada 2022 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy konwój ciężarówek na granicy syryjsko-irackiej. Zginęło 25 członków proirańskiej milicji, a 10 zostało rannych. Do nalotu doszło w pobliżu Al-Bukamal w regionie Deir Ezzor we wschodniej Syrii. Podobno w ataku użyto bezzałogowe drony. Prawdopodobnie przewożona była broń dla Hezbollahu.
    9 listopada 2022 r. Katar wyraził wstępną zgodę na utworzenie przez Izrael tymczasowego biura dyplomatycznego w Doha, aby umożliwić izraelskim kibicom udział w tegorocznych Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej (20 listopada-18 grudnia b.r.). Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) postawiła warunek przy wydaniu zgody na zorganizowanie Mundialu, że Katar nie może zabronić żadnym kibicom uczestnictwa w mistrzostwach ze względu na ich narodowość, czego skutkiem jest zezwolenie na przyjazd izraelskich kibiców. Oczekuje się, że na Mundial w Katarze poleci około 30 tys. Izraelczyków.

10 listopada 2022 r. od rana Izrael zmienił przepisy obowiązujące na przejściu granicznym Most Allenby z Jordanią. Od teraz przejście będzie otwarte 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby w ten sposób przynieść ulgę w warunkach podróży mieszkańcom Autonomii Palestyńskiej. Przejście graniczne Allenby umożliwia Palestyńczykom wjazd do Jordanii, a stamtąd do wszystkich części świata.
    10 listopada 2022 r. dwa izraelskie samoloty myśliwskie F-35I towarzyszyły dwóm amerykańskim bombowcom strategicznym B-52 podczas ich przelotu nad Izraelem w drodze do Zatoki Perskiej.

10 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 5 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Dżeninie zatrzymano terrorystę odpowiedzialnego za zabójstwo żołnierza Noama Raza około pół roku temu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    10 listopada 2022 r. przed południem terroryści ostrzelali punkt kontrolny Gilboa na północy Samarii. Pociski trafiły jeden z budynków, ale nikt nie odniósł obrażeń. Przejście zostało zamknięte dla osób dojeżdżających do pracy, a żołnierze przeszukują okolicę.

10 listopada 2022 r. Izrael osiągnął historyczne porozumienie z Katarem. Podczas mistrzostw świata będą realizowane bezpośrednie loty czarterowe między między lotniskiem Ben Gurion w Tel Awiwie a międzynarodowym lotniskiem Hamad w Doha. Loty będzie obsługiwać linia lotnicza posiadająca prawa do lądowania w Katarze, z zastrzeżeniem izraelskich wymogów bezpieczeństwa i operacyjnych. Więcej szczegółów zostanie ogłoszonych w odpowiednim czasie. Odwiedzający będą potrzebować zarejestrowanego Hayya (identyfikator kibica wymagany do wjazdu do Kataru podczas turnieju) oraz ważnego biletu lotniczego na podróż do i z Kataru.

11 listopada 2022 r. kancelaria prezydenta poinformowała, że 64 posłów wskazało Benjamina Netanjahu jako kandydata na premiera.

11 listopada 2022 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję w sprawie statusu Jerozolimy, która jest punktem spornym między Izraelczykami a Palestyńczykami. Rezolucja zignorowała żydowskie związki z Wzgórzem Świątynnym w Jerozolimie, odnosząc się wyłącznie do muzułmańskiej nazwy al-Haram, al-Sharif. Zasugerowała także bezprawność izraelskiej "okupacji" terytoriów palestyńskich. Kwestią sporną jest pytanie, czy po 56 latach panowania Izraela nad terytoriami zdobytymi od Jordanii, Egiptu i Syrii podczas wojny sześciodniowej w 1967 r., można uznać je za równoznaczne z de facto aneksją, a tym samym nielegalne w świetle prawa międzynarodowego. Od czasu wojny sześciodniowej Izrael przyznał suwerenność wschodniej Jerozolimie i Wzgórzom Golan, ale opuścił Strefę Gazy i terytorium Autonomii Palestyńskiej w Judei i Samarii, które pozostało pod administracją wojskową. Rezolucję poparło 92 państw, przy sprzeciwie 17 i wstrzymaniem się od głosu 52 państw. Przeciwko rezolucji głosowały: Australia, Austria, Czechy, Estonia, Gwatemala, Izrael, Kanada, Liberia, Litwa, Mikronezja, Nauru, Niemcy, Palau, Stany Zjednoczone, Węgry, Włochy i Wyspy Marshalla. Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan powiedział: "Nikt nie ma autorytetu, który mógłby stwierdzić, że naród żydowski jest okupantem w swojej własnej ojczyźnie. Zwrócenie się ONZ do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze jest ostatnim gwoździem do trumny pojednania izraelsko-palestyńskiego. Jednostronne środki spotkają się z jednostronnymi odpowiedziami. Usiłując nakłonić Trybunał w Hadze do wydania decyzji politycznej, Palestyńczycy otrzymują doskonały pretekst do dalszego bojkotowania powrotu do stołu negocjacyjnego w celu utrwalenia konfliktu."

12 listopada 2022 r. - Szabat.
    12 listopada 2022 r. żandarmeria wojskowa ujawniła dużą kradzież broni z bazy wojskowej Tznobar, w pobliżu miasta Katzrin na Wzgórzach Golan. Wstępne dochodzenie wykazało, że w nocnej kradzieży zginęło około 70 tys. pocisków kalibru 5,56 mm i około 70 granatów przeznaczonych do wystrzeliwania z granatników M-203. Wszczęto dochodzenie.
    12 listopada 2022 r. wieczorem premier Jair Lapid powiedział: "Izrael zdecydowanie odrzuca palestyńską rezolucję przyjętą w ONZ. Jest to kolejny jednostronny palestyński ruch, który podważa podstawowe zasady rozwiązania konfliktu i może zaszkodzić wszelkim możliwościom przyszłego procesu pokojowego. Palestyńczycy chcą zastąpić negocjacje jednostronnymi krokami. Ponownie wykorzystują ONZ do ataku na Izrael. Ten krok nie zmieni rzeczywistości w terenie, ani w żaden sposób nie pomoże narodowi palestyńskiemu. Może on nawet doprowadzić do eskalacja. Poparcie tego ruchu jest nagrodą dla organizacji terrorystycznych i kampanii prowadzonych przeciwko Izraelowi. Dziękujemy krajom, które nie poparły tej rezolucji i dały jasno do zrozumienia, że nie jest to droga ani do promowania stabilności, ani do rozwiązania konfliktu. Wzywamy wszystkie kraje, które poparły wczorajszą propozycję, do ponownego rozważenia swojego stanowiska, aby sprzeciwiać się jemu, gdy będzie głosowana w Zgromadzeniu Ogólnym. Droga do rozwiązania konfliktu nie prowadzi przez korytarze ONZ ani innych organów międzynarodowych, ale przez bezpośrednie negocjacje."

12 listopada 2022 r. nad ranem izraelskie siły specjalne wkroczyły do miejscowości Kabatija na północy Samarii, gdzie zatrzymano dwóch członków Islamskiego Dżihadu. Podczas tych działań doszło do arabskich zamieszek.

12 listopada 2022 r. firma ratingowa S&P potwierdziła, że rating kredytowy Izraela pozostaje na poziomie "AA-". Firma zauważyła, że izraelska gospodarka szybko odbudowała się po kryzysie związanym z COVID-19 w porównaniu z resztą świata.

13 listopada 2022 r. w nocy izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu narkotyków przez granicę z Egiptu. Przejęto 30 kg narkotyków o wartości 1,2 mln szekli.
    13 listopada 2022 r. w południe prezydent Isaac Herzog spotkał się z liderem Likudu Benjaminem Netanjahu i powierzył mu mandat na utworzenie nowego rządu. Netanjahu ma teraz 28 dni na utworzenie rządu. Jeśli nie zrobi tego w tym terminie, prezydent ma prawo przyznać mu kolejne 14 dni.
    13 listopada 2022 r. dowódca 210 Dywizji gen. Tzion Ratzon, przedstawił wyniki wstępnego śledztwa w sprawie kradzieży amunicji z bazy wojskowej Tznobar na Wzgórzach Golan. Według wstępnego dochodzenia istniały luki w infrastrukturze bezpieczeństwa obozu, w wyniku czego aktywowane były liczne fałszywe alarmy, czego skutkiem było zobojętnienie pracowników ochrony i brak właściwej reakcji. Dodatkowo część amunicji nie była przechowywana w zamkniętych bunkrach amunicyjnych. Aresztowano kilku żołnierzy, którzy są podejrzewani o współpracę ze złodziejami. Zatrzymano także kilkunastu Beduinów z pobliskiej miejscowości Tuba-Zangharija. Prawdopodobnie złodzieje otrzymali poufne informacje od żołnierzy. Przygotowano program, który w nadchodzącym roku usunie luki w systemie bezpieczeństwa.
    13 listopada 2022 r. do bazy sił powietrznych Nevatim dotarły trzy nowe myśliwskie samoloty wielozadaniowe F-35I "Adir". Obecnie Izrael dysponuje 35 samolotami F-35I z 50 zamówionych, a planowane jest zakupienie 75 kolejnych.

13 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 5 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Przejęto karabin M-16 i pistolet maszynowy Carlo. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

13 listopada 2022 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem syryjską bazę lotniczą Szajrat w prowincji Homs. Celem były obiekty wykorzystywane przez proirańską milicję. Zginęło 2 żołnierzy, a 3 osoby zostały ranne. Izraelskie samoloty miały rzekomo nadlecieć od strony Libanu. Zaatakowana baza lotnicza została w minionych latach rozbudowana przez Rosję, a z lotniska regularnie korzystały rosyjskie samoloty. Baza posiada podziemne schrony lotnicze. Krótko przed nalotem, do bazy dotarły irańskie bezzałogowe drony. Prawdopodobnie miały być one przewiezione do Rosji, w celu użycia w wojnie przeciwko Ukrainie.
    13 listopada 2022 r. ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan wyraził rozczarowanie poparciem Ukrainy dla palestyńskiej rezolucji w ONZ. "Spodziewałem się, że będą się temu sprzeciwiać. Izrael pomógł im bardziej niż większość krajów na świecie, i pomimo złożoności sytuacji głosowaliśmy w ONZ przeciwko Rosji. Jeśli to wszystko nie skłoniło ich do poparcia nas w tak drażliwym temacie - to naprawdę nie wiem, co powiedzieć."

14 listopada 2022 r. izraelska policja rozpoczęła rano rozległą operację "Wędrująca Burza", wymierzoną w przestępczość zorganizowaną i handlarzy bronią w arabskim sektorze społeczeństwa. Około 850 funkcjonariuszy policji jednocześnie wkroczyło do 63 różnych miejsc w całym kraju. Zatrzymano 20 osób związanych z handlem bronią oraz przejęto broń i amunicję.
    14 listopada 2022 r. w związku z niedzielnym zamachem terrorystycznym w Stambule, Izraelska Rada Bezpieczeństwa Narodowego powtórzyła ostrzeżenia dotyczące podróży do Turcji. Izraelczykom zaleca się unikanie podróży do Turcji, jeśli one nie są niezbędne, dodając, że Izraelczycy odwiedzający Turcję powinni zachować ostrożność, przestrzegać lokalnych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa i zachować zwiększoną ostrożność w miejscach publicznych.
    14 listopada 2022 r. ambasador Ukrainy w Izraelu, Jewgen Korniczuk, został wezwany do izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych w celu udzielenia "oficjalnej nagany" za głosowanie Ukrainy w ONZ w zeszłym tygodniu w sprawie poparcia palestyńskiego wniosku o skierowanie sprawy izraelskiej "okupacji" Judei i Samarii do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.
    14 listopada 2022 r. Centralne Biuro Statystyczne Izraela opublikowało nowe dane na temat stopy bezrobocia, z których wynika, że stopa bezrobocia wzrosła z 3,9% we wrześniu, do 4,3% w październiku b.r.
    14 listopada 2022 r. policja graniczna przedstawiła raport z śledztwa w sprawie ataku terrorystycznego na punkcie kontrolnym Shu'afat, w którym zginęła sierżant Noa Lazara. Dochodzenie wykazało liczne uchybienia w rutynowym działaniu punktu kontrolnego, które wpłynęły na szybkość i jakość reakcji w momencie wystąpienia strzelaniny. Funkcjonariuszom nie udało się szybko nawiązać kontaktu ze strzelcem. Ponadto stwierdzono, że sposób obsługi ruchu pieszego na przejściu był wadliwy i spowodował, że terrorysta mógł opuścić swój pojazd i uciec z miejsca zdarzenia. Stwierdzono również, że chociaż trzech funkcjonariuszy otworzyło ogień do terrorysty, to nie zareagowali oni zgodnie z oczekiwaniami i wartościami policji granicznej. W następstwie tego podjęto decyzję o zwolnieniu ze służby tych trzech funkcjonariuszy (za nieprzestrzeganie wartości policji granicznej) oraz odsunięciu funkcjonariusza policji ze stanowiska dowódcy na okres jednego roku. Zarządzono również wdrożenie nowych procedur na przejściach kontrolnych, mających na celu zapobieżenie podobnym zdarzeniom w przyszłości, w tym nowe przeszkolenie funkcjonariuszy kierujących przejściami, instalację nowych środków technologicznych oraz zaostrzenie mechanizm nadzoru.

14 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W miejscowości Beitonia ostrzelano samochód, który pomimo wezwań do zatrzymania się, zbliżał się do żołnierzy. Zginęła jedna osoba, a druga została ranna. Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane. W Nablusie zatrzymano handlarza bronią. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    14 listopada 2022 r. terroryści podłożyli improwizowany ładunek wybuchowy w pobliżu bariery bezpieczeństwa i wieży obserwacyjnej przy wjeździe do wioski Nabi Saleh, na północny zachód od Ramallah w południowej Samarii. Patrol wojskowy wykrył bombę, którą następnie zdetonowali saperzy.

14 listopada 2022 r. na forum MEDRC w Omanie doszło do tajnego spotkania wysokiego rangą izraelskiego urzędnika z ministrem spraw zagranicznych Omanu, Sajjidem Badrem bin Hamadem bin Hamudem al-Busaidim. Prawdopodobnie Oman jest zainteresowany normalizacją stosunków z Izraelem, ale chce, aby porozumienie było jego własną sprawą, odrębną od poprzednich Porozumień Abrahamowych, które Izrael zawarł ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem, Marokiem i Sudanem. Izrael chce, aby Oman otworzył swoją przestrzeń powietrzną dla izraelskich linii lotniczych, co pozwoliłoby im w pełni wykorzystać otwarcie saudyjskiej przestrzeni powietrznej dla lotów.
    14 listopada 2022 r. doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Aleksiej Arestowich powiedział: "Głosowanie Ukrainy przeciwko Izraelowi w ONZ było poważnym błędem."
    14 listopada 2022 r. Izrael wstrzymał się od głosowania w ONZ nad rezolucją zobowiązującą Rosję do wypłaty reparacji na rzecz Ukrainy po inwazji na ten kraj. Propozycja została przyjęta większością 94 krajów, przy 13 głosach sprzeciwu. Izrael był jednym z 74 krajów, które wstrzymały się od głosu.

15 listopada 2022 r. rano terrorysta zaatakował nożem ludzi w strefie przemysłowej przy mieście Ariel w zachodniej Samarii. Atak rozpoczął się przy bramie wejściowej, gdzie ranny został ochroniarz. Jego kolega oddał strzały w powietrze i rozpoczął udzielanie pomocy rannemu, zamiast wszcząć pościg za napastnikiem w celu jego eliminacji. Terrorysta przebiegł na sąsiednią stację benzynową, gdzie kontynuował atak. Rannych zostało 5 Izraelczyków. Następnie terrorysta podjął próbę ucieczki skradzionym samochodem, uderzył jednak w inny pojazd i potrącił kolejną osobę. Podczas dalszej ucieczki terrorysta został zastrzelony przez żołnierzy. Cały atak trwał 20 minut. Terrorystą okazał się 19-letni Arab z wioski Kafr Hares, niedaleko Dżeninu. Posiadał on zezwolenie na pracę w Izraelu. W szpitalu zmarły trzy ofiary nożownika.
    15 listopada 2022 r. popołudniem odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowego Knesetu. Prezydent Isaac Herzog powiedział: "Obywatele Izraela są dziś dumni ze swojego kraju, który w tym roku będzie obchodził 75. lat niepodległości i wierzą w słuszność jego sprawy; ale jednocześnie - prawdę mówiąc - są wyczerpani wewnętrznymi sporami i ich skutkami. Teraz odpowiedzialność spoczywa przede wszystkim na was, wybranych przedstawicielach społeczeństwa. Odpowiedzialność za próbę odzwyczajenia nas od uzależnienia się od niekończących konfliktów. Izraelczycy chcą, aby rząd po prostu dla nich pracował. Oczekują od was wszystkich, że będziecie dla nich pracować w komisjach, na plenum oraz na różnych stanowiskach publicznych i parlamentarnych. Oczekują, że my wszyscy będziemy budzić się każdego ranka i dbać o nich."
    15 listopada 2022 r. ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że na podstawie międzynarodowych porozumień uruchomiono specjalną platformę, za pomocą której prywatne linie lotnicze mogły ubiegać się o licencję na obsługę bezpośrednich lotów z Izraela do Kataru, na Mundial. Okazało się jednak, że jak dotąd żadna linia lotnicza nie złożyła swojej oferty. Ocenia się, że około 10 tys. Izraelczyków może starać się pojechać na Mundial do Kataru, chociaż oficjalnie tylko 3,5 tys. osób zarejestrowało się jako Izraelczycy. Będą oni mogli skorzystać z cypryjskich linii lotniczych Tus Airways, które będą latać z Tel Awiwu do Larnaki na "przesiadkę dyplomatyczną" - czyli samolot wyląduje na Cyprze i przez krótki czas będzie stał na płycie lotniska przed kontynuowaniem lotu do Kataru. Ministerstwo spraw zagranicznych ostrzegło, że Katar zapowiedział, że Izraelczycy, którzy przyjadą na zagranicznych paszportach, będą uważani za obywateli tego trzeciego kraju, co oznacza, że Izrael nie będzie mógł interweniować, jeśli oni zostaną ranni, zaginą lub zostaną aresztowani. Ponadto ministerstwo zaleciło wszystkim Izraelczykom pobranie nowej aplikacji TravIL, która zawiera numery telefonów alarmowych, powiadomienia o ostrzeżeniach dotyczących podróży i inne informacje potrzebne Izraelczykom podróżującym za granicę.
    15 listopada 2022 r. w Izraelu z oficjalną wizytą przebywał dowódca Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) gen. Michael Erik Kurilla. Głównym celem było pogłębienie współpracy.
    15 listopada 2022 r. Izrael podpisał porozumienie z dwoma europejskimi firmami energetycznymi dotyczącą sposobu obliczania izraelskiego udziału w dochodach z libańskiego złoża gazu ziemnego Kana-Sidon. Umowa pozwoli Libanowi, poprzez francuską firmę energetyczną TotalEnergies i włoską ENI, na zagospodarowanie zbiornika Kana i rozpoczęcie wydobycia gazu ziemnego.

15 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 7 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Przejęto także ponad 12 tys. dolarów funduszy terrorystycznych. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    15 listopada 2022 r. popołudniem izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Kafr Hares na północy Samarii, skąd pochodził sprawca dzisiejszego ataku terrorystycznego w mieście Ariel. Przeszukano jego dom i zatrzymano członków rodziny w celu przesłuchania.
    15 listopada 2022 r. członkowie Hamasu świętowali w Strefie Gazy z powodu ataku terrorystycznego w Ariel. Na ulicach Gazy rozdawano słodycze i wychwalano zamachowca.

15 listopada 2022 r. irański bezzałogowy dron Shahed-136 zaatakował izraelski tankowiec "Pacific Zircon" w pobliżu wybrzeży Omanu. Tankowiec płynął z Soharu do Buenos Aires pod banderą Liberii. Jest on obsługiwany przez firmę Eastern Pacific Shipping z siedzibą w Singapurze, a jego właścicielem jest izraelski miliarder Idan Ofer. Statek został trafiony bombą, a jego uszkodzenia są niewielkie. Nikt z załogi nie doznał obrażeń. CENTCOM potwierdziło incydent, wskazując Iran jako państwo odpowiedzialne za atak.

16 listopada 2022 r. Centrum Badań i Informacji Knesetu opublikowało raport w sprawie imigracji żydowskiej z krajów byłego ZSRR w latach 1990-2020. Ocenia się, że 36% tych imigrantów wogóle nie było Żydami. W 2020 r. 72% imigrantów z Rosji było potomkami Żydów, ale w rozumieniu prawa wogóle nie byli Żydami. W porównaniu w 1990 r. za Żydów uznano 93% rosyjskich imigrantów. W latach 2008-2020 do Izraela przyjechało 99 807 imigrantów z krajów byłego ZSRR, z których tylko 16 197 dokonało konwersji na judaizm. Ekspert od imigracji Netantel Fisher powiedział: "Tylko jeden na dziesięciu imigrantów z krajów byłego ZSRR przeszedł na judaizm. Musimy zawrzeć umowę pakietową: konwersja powinna być łatwiejsza, ale jednocześnie należy ograniczyć imigrację nieżydowską. W przeciwnym razie nic się nie zmieni. Musimy wprowadzić poprawkę do prawa powrotu i ograniczyć imigrację nieżydowską. Z drugiej strony musimy zwiększyć możliwości konwersji na judaizm." W stosunku do krajów zachodnich sytuacja wygląda zupełnie inaczej: 94% imigrantów z USA uważa się za Żydów. Zgodnie z izraelskim Prawem powrotu, każdy Żyd może dokonać aliji i zostać obywatelem Izraela, ale ci, którzy mają przynajmniej jednego żydowskiego dziadka, mogą również dokonać aliji na podstawie ich związku z Żydem. Klauzula dziadków została dodana do prawa w 1970 r.
    16 listopada 2022 r. wieczorem minister obrony Benny Gantz przeprowadził ocenę sytuacji bezpieczeństwa w Judei i Samarii. Postanowiono cofnąć członkom rodzin terrorystów zezwolenia na pracę w Izraelu. Wycofano ponad 500 zezwoleń.

16 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    16 listopada 2022 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ostatnim czasie rozmieściły pierwsze zdalnie sterowane roboty ze sztuczną inteligencją w dwóch niestabilnych miejscach w Judei. Na wieży obserwacyjnej przy obozie uchodźców Al-Aroub umieszczono dwa zaatomatyzowane systemy, które monitorują sytuację, a w razie potrzeby wystrzeliwują pociski z gazem łzawiącym i gumowe kule w protestujących. Podobny system umieszczono wcześniej w Hebronie. Bezpośrednio przy robotach nie ma żołnierzy, jednak to ludzie wszystko nadzorują i wydają zezwolenie na ostrzelanie celów. Używane są wyłącznie środki do rozpraszania tłumu. Na obecnym etapie system jest testowany, aby w przyszłości wykorzystać go na większą skalę. System minimalizuje własne straty, oddalając żołnierzy od miejsc przemocy i ogranicza szkody uboczne, zwiększając celność strzałów, gdyż specjalne algorytmy oceniają złożone czynniki, takie jak prędkość wiatru, odległość oraz prędkość przemieszczania się celu.
    16 listopada 2022 r. popołudniem terroryści ostrzelali osiedle żydowskie Shaked w północnej części Samarii. Pociski trafiły jeden z budynków mieszkalnych, ale nikt nie odniósł obrażeń. Żołnierze przeszukują otoczenie osiedla. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aqsa.

16 listopada 2022 r. ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział: "W mojej ostatniej rozmowie z Benjaminem Netanjahu poprosiłem go o pomoc Izraela w zakresie dostarczenia Ukrainie systemów obrony powietrznej. Netanjahu odpowiedział, że poważnie rozważy tę prośbę."

17 listopada 2022 r. desygnowany na premiera Benjamin Netanjahu wyznaczył najbliższą środę (23 listopada), jako termin sformowania kolejnego rządu. Netanjahu podniósł również możliwość zaprzysiężenia rządu posiadającego poparcie zaledwie 57 posłów z partii Likud, Zjednoczonego Judaizmu Tory, Szas i Otzma Jehudit - bez partii Religijnego Syjonizmu. Jest to następstwo impasu w negocjacjach koalicyjnych.
    17 listopada 2022 r. izraelska policja kontynuowała działania przeciwko handlarzom broni. W mieście Kfar Qasim wykryto skrytkę z bronią, w której znaleziono dwa karabiny, w tym jeden Tavor - prawdopodobnie skradziony izraelskiej armii. Od początku operacji skonfiskowano 752 sztuki broni i udaremniono 31 prób przemytu przez granicę. Ponadto zatrzymano 3405 osób podejrzanych o różne wykroczenia - wniesiono 477 aktów oskarżenia, skonfiskowano 30 mln szekli i 442 pojazdy.
    17 listopada 2022 r. izraelska marynarka wojenna poinformowała o ukończeniu testów morskiej wersji systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome. Testy przeprowadzono na korwecie rakietowej INS "Oz", która została przeznaczona do obrony platform gazowych. Osiągnięcie sprawności operacyjnej tego systemu na pierwszej korwecie klasy Sa'ar 6, oznacza kamień milowy w zwiększaniu zdolności bojowych tych okrętów. Niedawno korweta INS "Magen" osiągnęła sprawność operacyjną i rozpoczęła patrolowanie morskiej strefy ekonomicznej Izraela.

17 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 13 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń oraz 52 tys. szekli funduszy terrorystycznych. Przejęto także izraelskie mundury wojskowe, prawdopodobnie skradzione z magazynów. W rejonie Nablusu doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    17 listopada 2022 r. w nocy terroryści ostrzelali izraelski posterunek wojskowy w pobliżu Nablusu w środkowej Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń.
    17 listopada 2022 r. popołudniem terroryści ostrzelali punkt kontrolny Gilboa na północy Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń. Wojsko zamknęło przejście.

    17 listopada 2022 r. wieczorem tajna jednostka policji granicznej przeprowadziła operację w wiosce Bir al-Basha w rejonie Dżeninu, na północy Samarii. Zatrzymano poszukiwanego terrorystę Abdullaha Lubaniego, który odpowiadał za kontakty lokalnej komórki Islamskiego Dżihadu z dowództwem w Strefie Gazy oraz organizował ataki terrorystyczne.
    17 listopada 2022 r. wieczorem Izrael złożył Strefie Gazy propozycję udzielenia pomocy humanitarnej w postaci ewakuacji ofiar pożaru domu mieszkalnego w obozie uchodźców Dżabalia do szpitali w Autonomii Palestyńskiej. W pożarze zginęło 21 osób i jest wielu rannych. Hamas obwinił Izrael o pożar, gdyż izraelskie sankcje zmniejszyły zdolności straży pożarnej do poradzenia sobie z pożarem.

18 listopada 2022 r. w nocy izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu narkotyków przez granicę z Egiptu. Przejęto 20 kg narkotyków o wartości rynkowej 800 tys. szekli.
    18 listopada 2022 r. wieczorem izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu narkotyków przez granicę z Egiptu. Przejęto 27 kg narkotyków o wartości rynkowej ponad 1 mln szekli.

18 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 3 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W rejonie Tulkarm ostrzelano żołnierzy. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    18 listopada 2022 r. rano policjanci zatrzymali podejrzanie zachowującego się Araba, który kręcił się przy stacji benzynowej przy wjeździe do osiedla żydowskiego Kiryat Arba przy Hebronie w Judei. Przy zatrzymanym znaleziono ukryty nóż. Podczas przesłuchania Arab przyznał się, że planował zaatakować Żydów.

18 listopada 2022 r. parlament Azerbejdżanu ogłosił historyczną decyzję o otwarciu ambasady w Izraelu. Ambasada będzie zlokalizowana w Tel Awiwie. W ten sposób Azerbejdżan będzie pierwszym szyickim krajem, który otworzy swoją ambasadę w Izraelu.

19 listopada 2022 r. - Szabat.
    19 listopada 2022 r. szef agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet, Ronen Bar ostrzegł przed niebezpieczeństwem szybkiego upadku Autonomii Palestyńskiej oraz dalszego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa w Judei i Samarii. Zwrócono uwagę na rozwój takich ugrupowań terrorystycznych jak Lion's Den, które skupiają młodych Arabów niezwiązanych z żadną inną organizacją, którzy nie pamiętają drugiej intifady i jej skutków, oraz którzy mają łatwy dostęp do broni. Równocześnie władze Autonomii Palestyńskiej coraz bardziej tracą kontrolę nad swoim terytorium, co budzi w Izraelu obawy przed możliwością wybuchu największych od dwóch dekad starć. Do nowego izraelskiego rządu mają wejść Itamar Ben-Gvir i Bezalel Smotrich, którzy popierają intensyfikację działań Sił Obronnych Izraela oraz zmianę warunków otwierania ognia podczas arabskich zamieszek, co będzie skutkować wzrostem liczby ofiar i dalszą eskalacją. Tymczasem minęło 250 dni, odkąd armia rozpoczęła operację "Falochron" mającą na celu stłumienie ataków terrorystycznych, w których zginęło 20 Izraelczyków. W tym celu w Judei i Samarii rozlokowano 25 batalionów, a znaczna część działań była skupiona na rozbiciu grupy terrorystycznej Lion's Den. Jednak od początku tej operacji zginęło kolejnych 13 izraelskich cywilów i 4 żołnierzy, a także ponad 130 Palestyńczyków. W wojsku panuje poczucie, że operacja znalazła się na rozdrożu, a sytuacja w Judei i Samarii może się gwałtownie pogorszyć. Profil napastników nie różni się od poprzednich fal - są to głównie młodzi Palestyńczycy, ale w przeciwieństwie do fali terroru w latach 2015-2016, gdy najczęściej wybieraną bronią był nóż, tym razem coraz częściej jest to broń palna. Ocenia się, że broń znajduje się w prawie każdym domu w Autonomii Palestyńskiej i chociaż w przeszłości używanie broni przeciwko Izraelczykom nie było tak "popularne", w ciągu ostatnich sześciu miesięcy arabska młodzież jest coraz bardziej skłonna do użycia broni w atakach strzeleckich. To właśnie dlatego służby bezpieczeństwa koncentrują swoje działania na handlarzach bronią. Trudno oszacować, ile nielegalnej broni palnej znajduje się w Judei i Samarii, oraz jak bardzo jest ona rozpowszechniona w grupach terrorystycznych i wśród różnych uzbrojonych mężczyznach. Pojawiające się w mediach zdjęcia mogą przedstawiać jedynie wierzchołek góry lodowej. Widoczny jest jednak zupełnie nowy trend - w przeszłości terroryści używali w większości przypadków karabiny AK-47, podczas gdy teraz są to karabiny M-16. Nasuwa to pytanie: Skąd pochodzi ta broń? Broń ta zwykle pochodzi z Syrii lub Iraku, które od wielu lat są pogrążone w odmętach wojny domowej. Według danych Szin Bet w październiku w Judei i Samarii miało miejsce łącznie 326 ataków terrorystycznych - w porównaniu we wrześniu było 212 ataków, w sierpniu odnotowano 172 ataki, w lipcu 113, a w czerwcu 147 ataków.

19 listopada 2022 r. w nocy izraelscy żołnierze wkroczyli do centrum Nablusu w środkowej części Samarii. W trakcie tych działań doszło do arabskich zamieszek i starć z terrorystami. Przed świtem żołnierze wycofali się z miasta. Zatrzymano poszukiwanego terrorystę Mahmouda Hassaneina. W starciach ranny został co najmniej 1 terrorysta. Równocześnie działania były prowadzone w Hebronie w Judei, gdzie dzień wcześniej polecono sklepikarzom zamknąć swoje sklepy i stragany do godz. 16. Wieczorem rozpoczęto dużą operację antyterrorystyczną, którą przed świtem zakończono.
    19 listopada 2022 r. przed południem wybuchły arabskie zamieszki w Hebronie w Judei. Zamieszki zostały prawdopodobnie sprowokowane przez młodych żydowskich osadników. Na ten Szabat do Hebronu przyjechały setki osadników, świętujących historyczne wydarzenie zakupu przez Abrahama ziemi i jaskini, w której pochował swoją żonę Sarę. Młodzi osadnicy wypili za dużo alkoholu, doprowadzając do kłótni z Arabami, które przerodziły się w zamieszki. Izraelska policja graniczna zablokowała drogi wokół miasta.

19 listopada 2022 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano cele położone w przybrzeżnej i centralnej Syrii. Samoloty miały nadlecieć od strony Morza Śródziemnego. Dokładne cele są jeszcze nie znane. Zginęło 4 syryjskich żołnierzy.

20 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 1 poszukiwanego Araba oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    20 listopada 2022 r. rano około 100 arabskich robotników protestowało przy bramie wjazdowej do strefy przemysłowej przy mieście Ariel w zachodniej Samarii. Demonstranci protestowali przeciwko zaostrzonym procedurom bezpieczeństwa, które wprowadzono po ostatnim ataku terrorystycznym. Policja graniczna rozproszyła demonstrantów.

21 listopada 2022 r. nad ranem izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu broni przez granicę z Jordanii. Zatrzymano 2 osoby, przy których znaleziono 21 pistoletów, 2 karabiny M-16 oraz 50 różnych dodatkowych części do karabinów M-16. Policja wszczęła dalsze śledztwo w tej sprawie.
    21 listopada 2022 r. szef izraelskiego wywiadu wojskowego gen. Aaron Haliwa ostrzegł, że Iran rozważa możliwość zakłócenia Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze. Haliwa powiedział: "Trwa Mundial. Musimy powiedzieć, że Iran jest obecny na boisku, a także pod boiskiem. Musimy widzieć te wydarzenia, gdyż Iran rozważa czy przerwać lub zakłócić mecze mistrzostw świata w Katarze. To, co ich powstrzymuje, to obawa o to, jak zareagują Katarczycy. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone przygotowują się na taki irańskie atak terrorystyczny. Mimo to nie jestem przekonany, czy świat rozumie siłę terroru, jaki niosą ze sobą Irańczycy, w skali globalnej. Iran postępuje do przodu w realizacji swoich planach wzbogacania uranu, a świat nie podejmuje żadnych skutecznych kroków, aby Iran nie stał się mocarstwem nuklearnym. Prawdopodobnie wkrótce Iran przeprowadzi przynajmniej symboliczne wzbogacenie uranu do poziomu 90%. Wkrótce świat zostanie poddany próbie jak nigdy dotąd. Do tej pory Republika Islamska nigdy nie odważyła się przekroczyć tego progu wzbogacania uranu. Protesty, które wstrząsają Iranem, zaczynają przypominać powstanie ludowe, ale obecnie nie stanowią one żadnego realnego zagrożenia dla przetrwania irańskiego reżimu. Odnosząc się do konfliktu między Iranem a Izraelem, można powiedzieć, że wizja dowódcy Sił Quds, Kasema Soleimaniego upadła. W południowej Syrii pozostało już bardzo niewielu Irańczyków. Iran widzi determinację Izraela, aby poradzić sobie z irańską obecnością w Syrii, a przecież w większości przypadków, gdy Iran naciska, większość świata ustępuje. Islamska Republika jest zaskoczona izraelską determinacją i ponownie rozważa sposoby, jak najlepiej rozszerzyć swoje wpływy. Dla izraelskich operacji może być obojętna kwestia tego, kiedy Syria powróci do bycia suwerennym państwem bez Irańczyków. Hezbollah jest teraz czołowym partnerem Teheranu i osiągnął on poziom, na którym stał się prawdziwym partnerem w szerszej strategii Iranu. Iran jest rozczarowany większością swoimi pełnomocnikami, gdyż nie potrafią oni zwiększyć irańskich wpływów w regionie. Jednak oni nie przestaną swojej działalności. Nie zatrzymają się w Iraku, Jemenie czy Syrii, a Izrael musi być gotowy na ekspansję ajatollahów także w innych krajach."

21 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W rejonie Dżeninu doszło do wymiany ognia z terrorystami. Rannych zostało 3 terrorystów. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    21 listopada 2022 r. palestyński premier Mohammad Sztajjeh powiedział: "Jeśli negocjacje w sprawie ustanowienia rządu w Izraelu opierają się na tym, kto zbuduje więcej osiedli, i kto chce ułatwić strzelanie do nas, i kto chce skonfiskować więcej naszej ziemi, to tak naprawdę jest to kwestia gotowości do wypowiedzenia wojny przeciwko nam pod przywództwem ekstremistycznych osadników. Świat musi głośno powiedzieć, że sprzeciwia się takiej polityce i że jest gotów zmusić Izrael do zapłacenia ceny za tę systematyczną politykę agresji przeciwko naszemu narodowi."

21 listopada 2022 r. szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi otrzymał odznaczenie "Legion of Merit" w stopniu Komandora, z rąk szefa Połączonych Szefów Sztabu USA gen. Marka Milleya. Odznaczenie przyznano za pogłębianie strategicznego partnerstwa między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi oraz umacnianiem pozycji Izraela jako lidera w zakresie zdolności operacyjnych na Bliskim Wschodzie. Medal został wręczony w imieniu Sekretarza Obrony USA Lloyda Jamesa podczas odprawy honorowej, która odbyła się w Fort Myer w Waszyngtonie. "Legion of Merit" (Legia Zasług) jest jednym z najwyższych odznaczeń Stanów Zjednoczonych.
    21 listopada 2022 r. saudyjski dziennik Al-Hadath napisał, że Irańczycy zdołali przewieźć 110 rakiet Fajr (zasięg 75 km, głowica bojowa 175 kg) i ponad 300 rakiet Fateh (zasięg 300 km, głowica bojowa 500 kg) do syryjskiego miasta Al-Kusajr, położonego 5 km od granicy z Libanem. Przy pomocy ekspertów z Korei Północnej zdołano wprowadzić chlorek tionylu do głowic bojowych, przekształcając te rakiety w broń chemiczną. Zidentyfikowano irańskiego eksperta nadzorującego tę operację - jest nim Qassem Abdullah Massoudjan. Operację prowadzi tajna Jednostka 2250 z irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Obecnie trwają przygotowania do transportu rakiet do Bint Jbeil w południowym Libanie. Informacje te mogą tłumaczyć ostatnie izraelskie naloty na różne cele w przybrzeżnej i centralnej Syrii. Chlorek tionylu jest wykorzystywany do produkcji gazu musztardowego - gazu bojowego zakazanego przez międzynarodowe konwencje.

22 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 16 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W rejonie Nablusu i Dżeninu doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    22 listopada 2022 r. wieczorem doszło do wypadku drogowego w pobliżu Dżeninu na północy Samarii. Rannego 17-letniego Izraelczyka ewakuowano ambulansem Czerwonego Półksiężyca do szpitala w Dżeninie. Drugiego rannego przewieziono do Izraela. Gdy w Dżeninie wyszło na jaw, że ranny to Izraelczyk, uzbrojeni terroryści wkroczyli do szpitala i odłączyli go od respiratora, a następnie wykradli jego ciało ze szpitala. Izraelczyk został zidentyfikowany jako Tiran Fero, z druzyjskiego miasta Dalijat el-Karmel, na południowy wschód od Hajfy. Rodzina zmarłego, spotkała się z koordynatorem działań rządu na terytoriach, a przywódca społeczności Druzów w Izraelu, szejk Mowafaq Tarif skontaktował się z gubernatorem Dżeninu Akramem Al-Rajoubem. Szejk Tarif zażądał natychmiastowego zwrotu ciała Fero jego rodzinie.

22 listopada 2022 r. szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi odbył serię spotkań w Pentagonie i Białym Domu. Po rozmowach Kochavi powiedział: "Chciałbym podziękować władzom rządzącym i wyższym rangą członkom amerykańskich instytucji obronnych za ich partnerstwo i wsparcie dla państwa Izrael i Sił Obronnych Izraela. Z jednej strony Iran znajduje się pod wieloma naciskami gospodarczymi, militarnymi i wewnętrznymi, z drugiej strony nadal promuje on swój program nuklearny. Siły Obronne Izraela zdecydowanie promują wszystkie swoje plany operacyjne przeciwko zagrożeniu ze strony Iranu. Podczas rozmów uzgodniliśmy, że znajdujemy się w krytycznym momencie, który wymaga przyspieszenia planów operacyjnych i współpracy przeciwko Iranowi i jego terrorystycznym marionetkom w regionie. Nasza głęboka współpraca z naszym największym sojusznikiem była i nadal jest centralnym filarem naszego bezpieczeństwa narodowego."
    22 listopada 2022 r. laboratorium U.S.Navy w Bahrajnie potwierdziło związek Iranu z atakiem bezzałogowego drona z 15 listopada na tankowiec pływający pod banderą Liberii.
    22 listopada 2022 r. Izrael udzielił Katarowi zgody na udział w odwiertach na polu gazowym Qana w Libanie. Oczekuje się, że Katarska firma Energy Consortium zastąpi rosyjską firmę, która miała być częścią wierceń wraz z francuskim Totalem i włoskim ENI. Oczekuje się, że Energy Consortium będzie zaangażowane w maksymalnie 30% rozwoju eksploatacji złoża Qana.
    22 listopada 2022 r. administracja Bidena mianowała Hady'ego Amra na nowo utworzone stanowisko specjalnego przedstawiciela ds. Palestyny w Departamencie Stanu USA w celu poprawy stosunków Stanów Zjednoczonych z Autonomią Palestyńską. Urząd będzie miał swoją siedzibę w Waszyngtonie.
    22 listopada 2022 r. ukraińskie ministerstwo obrony uhonorowało swoich spadochroniarzy poprzez udostępnienie zdjęcia ukraińskiego żołnierza uzbrojonego w izraelski karabin Tavor. Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow skomentował to zdjęcie: "Gratuluję naszym żołnierzom z okazji Dnia Ukraińskich Sił Powietrznych! Dziękuję za odwagę i profesjonalizm wykazany w zaciętych walkach o wolność Ukrainy!"

23 listopada 2022 r. rano doszło do wybuchu bomby podłożonej przy centralnym dworcu autobusowym na bulwarze Weizmanna przy wjeździe do Jerozolimy. Bomba była ukryta w torbie na skuterze. Wybuch poważnie uszkodził autobus. Rannych zostało 10 osób, w tym 1 w stanie krytycznym i 2 w stanie ciężkim. Jedna z rannych zmarła w szpitalu. Zginął Arieh Shechopek, 16-letni student jesziwy i mieszkaniec dzielnicy Har Nof w Jerozolimie.
    23 listopada 2022 r. rano doszło do wybuchu bomby podłożonej na przystanku autobusowym przy skrzyżowaniu Ramot w północno zachodniej Jerozolimie. Rannych zostało 9 osób. Prawdopodobnie bomba była ukryta w bombie na rowerze. Do wybuchu doszło w momencie, gdy na przystanek podjechał autobus.
    23 listopada 2022 r. rano policja podniosła poziom alarmu terrorystycznego w Jerozolimie. Jednostki antyterrorystyczne sprawdzają różna podejrzane miejsca w mieście. Rzecznik policji powiedział, że istnieje ryzyko podłożenia dodatkowych materiałów wybuchowych na innych skrzyżowaniach w Jerozolimie. Zamknięto drogę nr 1 od węzła Sacharow na zachód. Szef policji Kobi Shabtai powiedział, że doszło do dwóch skoordynowanych zamachów. Każdy autobus w Jerozolimie zostanie przeszukany przez funkcjonariuszy policji, a wszystkie psy tropiące bomby w Izraelu zostaną uruchomione w celu poszukiwania ładunków wybuchowych.
    23 listopada 2022 r. wysoki funkcjonariusz policji powiedział: "Były to duże bomby, które zostały zdetonowane zdalnie przez telefon z dużej odległości, po umieszczeniu ich w workach wypełnionych kulkami, gwoździami i trującym sprayem w celu zwiększenia efektu odłamków i większej liczby rannych. Prawdopodobnie obie bomby zostały umieszczone na dwóch przystankach autobusowych przez jednego terrorystę. Celem było skrzywdzenie jak największej liczby osób. Takie ataki terrorystyczne mają bardziej niszczycielskie skutki, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni." Atak był wymierzony w dzieci i młodzież szkolną, gdyż była to godzina, gdy uczniowie i studenci dojeżdżają autobusami do szkół. Na drugim z zaatakowanych przystanków w większości znajdowali się studenci jesziwy oraz dziewczęta jadące do religijnej szkoły.
    23 listopada 2022 r. w południe izraelska policja podniosła stan gotowości we wszystkich częściach kraju. Szef wydziału operacyjnego policji Sigal Bar Zvi powiedział: "Mieliśmy wczesne informacje wywiadowcze na temat tego typu ataku w Jerozolimie, ale nie były one konkretne ani szczegółowe. Stoi za nimi zorganizowana komórka, a nie spontanicznie powstała grupa." Ekspert od bezpieczeństwa płk Mosze Elad powiedział, że komórka, która przeprowadziła atak, najprawdopodobniej pochodziła ze wschodniej Jerozolimy i jest bardzo możliwe, że byli to terroryści z Hamasu, którzy przeszli szkolenie Hezbollahu w Libanie, gdzie nauczyli się koordynowania wielokrotnych ataków bombowych. Komórka ta mogła być finansowana przez Saleha Arouriego, przywódcę wojskowego Hamasu i finansistę mieszkającego w Turcji. "Dzisiejszy atak wymagał starannego przygotowania, finansowania, szkolenia i koordynacji, w przeciwieństwie do ataków samotnych wilków z użyciem noża lub taranowania samochodem."
    23 listopada 2022 r. kontroler państwowy Matanjahu Englman opublikował raport o stanie bezpieczeństwa izraelskich samolotów. W 2014 r. izraelski przemysł lotniczy zajął 21. miejsce na świecie pod względem bezpieczeństwa, ale w tym roku Izrael spadł na 52. miejsce. Englman stwierdził, że przyczyną tego spadku jest korzystywanie z przestarzałego i starzejącego się sprzętu. Jednym z przykładów jest zautomatyzowany system terminali radarowych, który jest tak przestarzały, że nie można go nawet odpowiednio i wydajnie zaktualizować. Kontroler stwierdził, że stan bezpieczeństwa samolotów wojskowych jest jeszcze niższy, częściowo dlatego, że standardy wojskowe mogą być niższe niż standardy samolotów cywilnych. Siły powietrzne czyniły starania, aby zalegalizować niższe standardy, zamiast ponieść koszty modernizacji lub wymiany sprzętu. Englman zauważył, że wysoce problematyczne jest to, że Izrael posiada tylko jedno główne funkcjonujące międzynarodowe lotnisko - Ben Guriona. Oznacza to, że jeśli dojdzie do awaryjnego zamknięcia portu lotniczego Ben Guriona, kraj może zostać skutecznie odcięty od większej części świata. Ben Gurion jest także bardziej narażony na przeciążenie lotami, a to samo w sobie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia błędów i związanych z tym zagrożeń. W raporcie napisano, że rząd zidentyfikował ten problem już w 2011 r. i ponownie omówił go w 2014, 2017 i 2021 r., ale nie podjął działań w celu rozwiązania tego problemu.
    23 listopada 2022 r. wieczorem Druzowie zablokowali autostradę nr 6 w rejonie Eljakim, domagając się od izraelskich władz podjęcia zdecydowanych działań w celu odzyskania przetrzymywanego w Dżeninie ciała zmarłego Tirana Ferro. Wieczorem grupa zamaskowanych uzbrojonych Druzów opublikowała nagranie video: "Jeśli ciało Tirana Fero nie zostanie zwrócone do jutra rano - wejdziemy do Dżeninu." Tiran Fero obchodziłby jutro swoje 18. urodziny. Został poważnie ranny podczas wypadku samochodowego i trafił do szpitala w Dżeninie. Gdy palestyńscy terroryści odkryli, że w szpitalu jest Izraelczyk, wtargnęli na oddział i odłączyli Tirana od respiratora. Ciało zmarłego przetrzymują Brygady Męczenników Al-Aqsa.

23 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwanych Arabów. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    23 listopada 2022 r. w nocy grupa Żydów udała się na modlitwy do grobowca patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w środkowej części Samarii. Ich przejazd oraz modlitwy zabezpieczali izraelscy żołnierze. W trakcie tych modlitw, terroryści ostrzelali teren grobowca. W wymianie ognia zginął 1 terrorysta, a około 30 kolejnych zostało rannych.
    23 listopada 2022 r. nad ranem izraelscy żołnierze zamknęli wszystkie punkty kontrolne w rejonie Dżeninu na północy Samarii, a pracownikom z tego obszaru nie wolno wjeżdżać do pracy w Izraelu. Jest to następstwo uprowadzenia ciała izraelskiego nastolatka Tirana Fero przez arabskich terrorystów.
    23 listopada 2022 r. rzecznik Hamasu, Abd al-Latif Kanou pochwalił ataki terrorystyczne w Jerozolimie: "Dzisiaj syjonistyczni okupanci płacą cenę za swoje zbrodnie i agresję przeciwko naszemu ludowi i meczetowi Al-Aksa. Wielokrotnie przed tym ostrzegaliśmy. Nasz lud nie będzie milczeć w obliczu agresji na Al-Aksę. To eksploduje i rozprzestrzeni się we wszystkie obszary Palestyny." Serwis Abu Ali Expres opublikował grafikę z wielkim wybuchem i komentarzem: "Palestyńskie Mistrzostwa Świata".
    23 listopada 2022 r. koordynator działań rządowych na terytoriach przekazał władzom Autonomii Palestyńskiej oficjalne stanowisko Izraela. "Izrael domaga się, aby Autonomia Palestyńska zwróciła ciało izraelskiego młodzieńca jego rodzinie w Izraelu. Izrael dąży do zakończenia incydentu na poziomie dyplomatycznym, ale jeśli sprawa nie zostanie załatwiona w ten sposób, to ministerstwo obrony jest przygotowane do odzyskania ciała środkami wojskowymi, w wyniku czego Autonomia Palestyńska zapłaci cenę." Równocześnie ogłoszono, że punkty kontrolne Gilboa i Salem (w pobliżu Dżeninu) będą zamknięte od jutra do odwołania.

24 listopada 2022 r. rano z bazy lotniczej Nevatim na Negewie wystartował oficjalny samolot rządowy "Kanaf Zion" (dosł. "Skrzydło Syjonu"). Samolot przez ostatni rok przechodził prace serwisowe w bazie i odbył 15-minutowy przelot. W ciągu kilku tygodni samolot będzie gotowy do lotów.
    24 listopada 2022 r. w południe terrorysta wjechał samochodem w 18-letniego Izraelczyka w centrum Beer Szewy. Nastolatek w stanie średnim został przewieziony do szpitala. Ofiara była uczniem szkoły wojskowej z internetem. Szedł on w wojskowym mundurze i tym przyciągnął uwagę terrorysty. Policjanci zatrzymali napastnika, który okazał się 39-letnim Beduinem. Po przesłuchaniu policja poinformowała, że było to celowe taranowanie pieszego.
    24 listopada 2022 r. popołudniem do Izraela powrócił szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi, który skrócił swoją oficjalną wizytę w Stanach Zjednoczonych. Kochavi powiedział: "W najbliższej przyszłości nasza współpraca z CENTCOM zostanie znacznie rozszerzona w celu poprawy naszych zdolności do sprostania wyzwaniom w regionie. Jednocześnie Siły Obronne Izraela będą nadal działać w przyspieszonym tempie przeciwko umacnianiu się irańskiego reżimu w regionie." Wczoraj Kochavi odwiedził główną kwaterę amerykańskiej marynarki wojennej w Norfolk, gdzie zwiedził atomowy okręt podwodny oraz lotniskowiec, aby lepiej poznać możliwości operacyjne tych jednostek.
    24 listopada 2022 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet anulowała 200 zezwoleń na pracę w Izraelu, które były wydane mieszkańcom Strefy Gazy (ogółem wydano 15,5 tys. takich zezwoleń). Jako przyczynę podano obawę przed wykorzystaniem pracowników do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych w Izraelu. Ujawniono, że zatrzymano arabskiego mieszkańca strefy, którego zwerbował Islamski Dżihad do przeniesienia bomby na terytorium Izraela i podłożenia jej w autobusie.

24 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano amunicję. W Nablusie doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    24 listopada 2022 r. nad ranem palestyńskie siły bezpieczeństwa przekazały do Izraela ciało zmarłego wczoraj 18-letniego druzyjskiego nastolatka Tirana Fero z Dalijat el-Karmel. W negocjacjach z terrorystami miał pośredniczyć między innymi szejk z Hebronu. W rozmowy zaangażowane były także Katar, Jordania i Egipt. Według doniesień napastnicy wierzyli, że Fero był tajnym izraelskim oficerem i żądali uwolnienia terrorystów przetrzymywanych przez Izrael w zamian za jego ciało. Gdy zrozumieli, że jest to druzyjski nastolatek i uczeń szkoły średniej, oddali uprowadzone ze szpitala ciało pracownikom Czerwonego Półksiężyca, którzy przewieźli je na izraelski punkt kontrolny i przekazali Magen David Adom.
    24 listopada 2022 r. rano koordynator działań rządowych na terytoriach gen. Chasan Alian ogłosił, że przejścia Gilboa i Salem zostaną ponownie otwarte, a arabscy pracownicy z rejonu Dżeninu będą mogli udawać się do miejsc pracy w Izraelu. Wysoki rangą oficer sił bezpieczeństwa wyjaśnił, że "Izrael nic nie dał w zamian za ciało Tirana. Nie prowadziliśmy żadnych negocjacji z osobami przetrzymającymi ciało. Postawiliśmy sprawę jasno: ciało zmarłego musi wrócić do rodziny." Oficer powiedział, że gdyby Autonomia Palestyńska nie podjęła działań, Siły Obronne Izraela użyłyby innych środków, aby odzyskać ciało. Palestyńskie siły bezpieczeństwa straciłaby wówczas wszelkie uprawnienia do działania w przyszłych incydentach. Napastnicy należeli do różnych grup terrorystycznych i stracili poparcie dla swoich działań ze strony Palestyńczyków w Dżeninie.

25 listopada 2022 r. ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że w minionym tygodniu Izrael wysłał tajną depeszę do kilkudziesięciu swoich ambasad na całym świecie z poleceniem rozpoczęcia kampanii dyplomatycznej przeciwko transferom broni z Iranu do Rosji. Depesza zawierała informacje wywiadowcze o dotychczasowych transferach irańskiego uzbrojenia z datami przekazania broni, oraz kwoty wypłacone Irańczykom przez Rosję. Ten stanowi zdecydowaną zmianę postępowania Izraela w sprawie zaangażowania Iranu w wojnę w Ukrainie. Według raportu Irańczycy korzystali z usług czterech linii lotniczych: Iran Air, Mahan Air, Saha Airlines i Fouya Air. Poza transportem lotniczym Iran wykorzystuje również szlak morski na Morzu Kaspijskim. Drony są najpierw przerzucane do portu w Anzali, a stamtąd do portu w Astrachaniu lub Machaczkale.
    25 listopada 2022 r. ministerstwo obrony przyśpieszyło zakup 50 pojazdów opancerzonych Plasan SandCat ze względu na "wyzwania operacyjne stojące przed siłami w terenie". Pojazdy SandCat są produkowane przez firmę Plasan - jest to zmodyfikowany Ford F-550 wzmocniony lekkimi materiałami kompozytowymi. Zakupiony model Stormrider waży 12 ton, posiada niezależne zawieszenie i skorupowy kadłub zaprojektowany w celu ochrony pasażerów przed minami oraz innymi materiałami wybuchowymi. Pojazd znajduje zastosowanie w siłach specjalnych, a także w siłach bezpieczeństwa wewnętrznego i patrolach granicznych. Dodatkowo pojazdy mogą służyć jako centra dowodzenia i kontroli oraz do transportu żołnierzy w obszarach objętych konfliktem.

25 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 2 poszukiwanych Arabów. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    25 listopada 2022 r. grupa izraelskich działaczy lewicowych zorganizowała w Hebronie protest przeciwko osadnictwu żydowskiemu. W trakcie protestu, izraelscy żołnierze zatrzymali jednego demonstranta. Gdy w powstałym zamieszaniu, usiłował on oddalić się, został ponownie zatrzymany. Żołnierz z Brygady Givati uderzył go wówczas. W wyniku postępowania żandarmerii wojskowej, żołnierz został zawieszony w obowiązkach służbowych. Szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi powiedział: "Każdy przypadek przemocy fizycznej lub słownej ze strony izraelskich żołnierzy jest sprzeczny z wartościami Sił Obronnych Izraela."

26 listopada 2022 r. - Szabat.
    26 listopada 2022 r. wieczorem Israel Railways poinformowały, że dzisiaj w całym kraju nie będą kursować pociągi. Jako przyczynę wskazano konieczność przeprowadzenia testów urządzeń sygnalizacyjnych na większości stacji, chociaż nieoficjalnie mówi się o nietypowej awarii komputerowego systemu sterowania.

26 listopada 2022 r. syryjskie media poinformowały, że w ostatnim czasie Syria z pomocą Iranu wzmocniła obronę przeciwlotniczą w rejonie Damaszku. Już w sierpniu Irańczycy sprowadzili do Syrii poprzez Irak dwie baterie obrony powietrznej Bavar-373. Są to irańskie systemy rakiet ziemia-powietrze o zasięgu operacyjnym ponad 200 km, które są wzorowane na rosyjskim systemie S-400. Jedną baterię umieszczono w pobliżu miasta Rakhlah, położonego w pobliżu granicy z Libanem i zaledwie około 30 km na północ od Wzgórz Golan. W październiku przetestowano systemy zagłuszające, odnosząc sukces i co najmniej dwukrotnie zmuszając izraelskie samoloty do opuszczenia syryjskiej przestrzeni powietrznej. Być może tłumaczy to miesięczną przerwę w izraelskich nalotach na rejon Damaszku. Ostatnie takie naloty miały miejsce w przybrzeżnych i centralnych regionach Syrii. Tymczasem syryjskie źródła donoszą o wzroście w ostatnich miesiącach liczby lotów izraelskich i amerykańskich samolotów zwiadowczych w pobliżu terytorium Syrii. Wskazuje to, że Izrael i Stany Zjednoczone próbują zlokalizować nowe systemy obrony powietrznej.

27 listopada 2022 r. nad ranem izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu narkotyków przez granicę z Egiptu. Przejęto 18 kg narkotyków o wartości rynkowej 720 tys. szekli.
    27 listopada 2022 r. izraelska policja poinformowała, że w wyniku ostatnich działań w arabskim sektorze na północy kraju, przejęto 594 sztuk broni palnej, 385 granatów oraz 33 ładunków wybuchowych.
    27 listopada 2022 r. odbyła się konferencja zatytułowana Forum Bezpieczeństwa, Zarządzania i Osadnictwa, na której zaproponowano przyjęcie planu walki z przestępczością i przywrócenia praworządności na peryferiach kraju. Burmistrz Akki, Szimon Lankri ostrzegł: "Jesteśmy krótko przed wybuchem wojny domowej, a mówię to na podstawie wydarzeń, których byłem świadkiem w maja 2021 r. Punkt końcowy tamtych wydarzeń jest początkiem nadchodzących wydarzeń. Kto jeszcze tego nie zrozumiał musi dostrzec, że jesteśmy na krawędzi wojny domowej w państwie Izrael - i to nie wojny charedim przeciwko świeckim Żydom, ale raczej wojny Arabów przeciwko Żydom - to będzie kolejna wojna domowa. To nas wkrótce spotka. Musimy w Galilei i na Negewie zrobić rzeczy, których do tej pory nie robiliśmy. Opuściliśmy ten obszar i on już nie jest w naszych rękach." Burmistrz Beer-Szewy, Ruvik Danilovich również ostrzegł, że "cywilny terror rozprzestrzeni się na resztę kraju. On nie ma granic i nie budzi się. On trwa." Generał rezerwy Ejal Ben-Reuven podkreślił, że "dzisiaj największym zagrożeniem dla izraelskiego społeczeństwa jest zagrożenie wewnętrzne. Zagrożenie bezpieczeństwa osobistego mieszkańców. Doszło do poważnych zaniedbań dotyczących osadnictwa żydowskiego w Galilei i Negewie. Brak równowagi demograficznej stworzył napięcia i stanowi doskonałą bazę dla ekstremistycznych podmiotów, które podżegają do tego typu działań na tle nacjonalistycznym." Zaproponowany plan zakłada podwojenie w ciągu 10 lat ogólnej populacji w Galilei i Negewie, co oznacza dodanie w tych obszarach około 1 750 000 ludzi. Realizacja tego programu musi być związana z dużymi inwestycjami w policję.
    27 listopada 2022 r. w południe Arabowie obrzucili kamieniami izraelski autobus przy dzielnicy Beit Hanina we wschodniej Jerozolimie. Ranny został kierowca.

27 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 5 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

27 listopada 2022 r. dziennikarze izraelskiego serwisu informacyjnego Ynetnews podzielili się swoimi doświadczeniami z Mundialu w Katarze. "Czujemy się tutaj znienawidzeni, otoczeni wrogością i niechciani. Miły Katar, który zapytał nas, czy jesteśmy z Izraela, powiedział, że chętnie by nas przyjął, ale w rzeczywistości nie byliśmy mile widziani. Bez wahania mówią nam, abyśmy się stąd wynosili, im szybciej, tym lepiej. I słyszymy to od kogoś reprezentującego kraj gospodarza, a nie od przypadkowego turysty z Libanu czy skądkolwiek indziej. Nie zrozumcie nas źle - relacjonowanie tego wydarzenia sportowego, ustępującego jedynie igrzyskom olimpijskim, jest to wielkie przeżycie. Mieliśmy szczęście być tutaj, aby relacjonować wydarzenie sportowe, który kochamy. Jest to spełnienie marzeń i jest to także ciężka praca, ale zgodzilibyśmy się spać na chodniku i przytulać meksykańskich fanów, żeby się rozgrzać - gdyby katarskie prawo na to pozwalało. Ale nasze doświadczenia tutaj wcale nie są zabawne. Przez cały czas śledzą nas Palestyńczycy, Irańczycy, Katarczycy, Marokańczycy, Jordańczycy, Syryjczycy, Egipcjanie i Libańczycy - wszyscy rzucają nam spojrzenia pełne nienawiści. Co dziwne, fani z Arabii Saudyjskiej są zupełnie inni i witają nas z uśmiechem. Na początku identyfikowaliśmy się jako Izraelczycy i wyjaśnialiśmy, że przybywamy w pokoju, ale podchodząc do nich, tylko wplątywaliśmy się w kłótnie z Arabami, włączając w to obelgi w języku, który w pewnym stopniu rozumiemy. Po jakimś czasie zdecydowaliśmy się odpowiadać na pytania skąd pochodzimy, że jesteśmy Ekwadorczykami. Dzięki temu mogliśmy przez tydzień czasu osłaniać grupę irańskich kobiet, na co jako Izraelczycy nie mielibyśmy szansy. Gdy dowiedzieliśmy się, że podobnie jak my, także muzułmanie są fanami reprezentacji Brazylii, podeszliśmy do świętujących Brazylijczyków, aby zrobić z nimi kilka zdjęć. Ale przy każdej próbie, w naszym kierunku wyciągano palestyńskie flagi i kierowano w naszą stronę grad obelg. Pewnego razu antyizraelska grupa otoczyła arabskiego kibica z arabsko-izraelskiego miasta Kafr Qasem, który podszedł, aby z nami porozmawiać, i go odstraszyli. Katar nauczył nas, że nienawiść istnieje przede wszystkim w umysłach ludzi na ulicy. Oni naprawdę chcieliby zobaczyć nasze unicestwienie z powierzchni ziemi, a jakakolwiek myśl o Izraelu wywołuje u nich zupełną odrazę."
    27 listopada 2022 r. papież Franciszek wezwał w izraelskie i palestyńskie władze do podjęcia większych wysiłków na rzecz dialogu. Papież wspomniał także o ostatnich zamachach bombowych w Jerozolimie, nazywając je "nikczemnymi". "Przemoc zabija przyszłość, przerywając życie najmłodszych i osłabiając nadzieję na pokój. Módlmy się za tych młodych ludzi, którzy zginęli i za ich rodziny, a zwłaszcza za ich matki. Mam nadzieję, że władze Izraela i Palestyny wezmą sobie do serca wezwanie do poszukiwania dialogu, aby budować wzajemne zaufanie, bez którego w Ziemi Świętej nigdy nie będzie rozwiązania dla pokoju."

28 listopada 2022 r. kontroler państwa Matanjahu Engelman przedstawił raport, z którego wynika, że 38% strażniczek w izraelskich więzieniach doświadczyło molestowania seksualnego ze strony współwięźniów lub przełożonych. Wskaźnik molestowania seksualnego w Siłach Obronnych Izraela wyniósł 38%, a w policji 25%. Ponadto 70% ofiar molestowania seksualnego zgłosiło, że ich sprawy były rozpatrywane w sposób nieodpowiedni (44%) lub w ogóle nie były rozpatrywane (26%). Kontroler nazwał te dane "czerwoną flagą", która wskazuje na potrzebę podjęcia szybkich działań i reform ze strony ministerstw obrony i bezpieczeństwa publicznego. Jednym z problemów, na które zwrócił uwagę rewident, była różnica wieku między kobietami-żołnierzami, które zwykle mają 18-21 lat, a ich dowódcami i więźniami, którzy mogą być o kilkadziesiąt lat starsi.

28 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 16 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    28 listopada 2022 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że w minionym tygodniu zlikwidowano laboratorium produkujące materiały wybuchowe zlokalizowane w rejonie Dżeninu na północy Samarii. Przejęto 11 gotowych do użycia ładunków wybuchowych oraz dużą ilość materiałów niezbędnych do produkcji bomb. Aresztowano 2 terrorystów, a ich przesłuchanie ujawniło, że Islamski Dżihad przygotowywał serię dużych zamachów bombowych.

29 listopada 2022 r. odbyło się zamknięte posiedzenie parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony, na którym przedstawiciel agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet przedstawił pesymistyczną prognozę kontynuacji trwającej fali terroru. "Oczekuje się wzrostu zasięgu ataków i eskalacji jakości ataków, które nadejdą z terytoriów Judei i Samarii, i być może w zeszłym tygodniu otrzymaliśmy pierwszy sygnał tego podczas podwójnego zamachu bombowego w Jerozolimie." Podkreślono jednak, że Autonomia Palestyńska funkcjonuje i nie ma realnego zagrożenia jej upadku, ani przejęcia władzy przez Hamas w Judei i Samarii. Zwrócono uwagę, że następny rząd powinien wzmocnić Autonomię Palestyńską tak mocno, jak to tylko będzie możliwe. "Należy dążyć do poprawy życia mieszkańców Autonomii Palestyńskiej na poziomie cywilnym i ekonomicznym, oraz oddzielić tę politykę od walki z terroryzmem."
    29 listopada 2022 r. izraelskie i amerykańskie siły powietrzne rozpoczęły jedne z największych ćwiczeń, które przez trzy dni będą trwać nad Morzem Śródziemnym i Izraelem. Ćwiczenia obejmują loty dalekiego zasięgu, takie jak te, które izraelscy piloci mogą potrzebować, aby dotrzeć do Iranu i zaatakować tamtejsze instalacje nuklearne. W ćwiczeniach uczestniczą amerykańskie cysterny powietrzne KC-135, oraz izraelskie samoloty F-16, F-22 i F-35. Izrael i Stany Zjednoczone podpisały porozumienie, zgodnie z którym amerykańska armia przyjdzie z pomocą Izraelowi w zakresie obrony przeciwrakietowej w czasie ewentualnej wojny.

29 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 2 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Kafr Ain na północ od Ramallah doszło do arabskich zamieszek, w których zginęło 2 Arabów. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    29 listopada 2022 r. w nocy doszło do ciężkich starć w mieście Beit Ummar, na północ od Hebronu w Judei. Tłum Arabów zablokował tam kilka izraelskich pojazdów wojskowych. Było to spowodowane tym, że dwa wojskowe jeepy przewożące rezerwistów zepsuły się podczas ćwiczeń. Gdy żołnierze oczekiwali na przyjazd pomocy i ewakuację, zostali zaatakowani kamieniami i materiałami wybuchowymi, na co odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Arab, a 21 zostało rannych. Żołnierzy i uszkodzone pojazdy pomyślnie ewakuowano.
    29 listopada 2022 r. rano terrorysta podjął próbę taranowania samochodem na skrzyżowaniu na drodze nr 60 przy osiedlu żydowskim Kokhav Ja'akov w południowej Samarii. Lekko ranna została 1 Izraelka (żołnierz). Napastnik zbiegł z miejsca ataku, lecz policjanci natychmiast ruszyli w pościg i zastrzelili terrorystę.

29 listopada 2022 r. po raz pierwszy w historii misja Izraela w ONZ otworzyła wystawę poświęconą wypędzeniu Żydów z krajów arabskich. Wystawa zawiera dokumentację historyczną ilustrującą życie Żydów w krajach arabskich i Iranie, oraz ich wspaniałą historię, która została przerwana w wyniku zanegowania przez świat arabski decyzji ONZ o powstaniu państwa żydowskiego w Mandacie Palestyny. Następnego dnia po decyzji ONZ, kraje arabskie zaczęły brutalnie i przemocą wypędzać Żydów, a setki tysięcy osób zostało zmuszonych do ucieczki, zostawiając za sobą całe swoje życie. Ambasador Gilad Erdan powiedział: "Przez 75 lat w ONZ opowiadano całkowicie fałszywą historię o konflikcie izraelsko-palestyńskim. Od czasu planu podziału Palestyny, który Arabowie odrzucili, a państwo Izrael zaakceptowało, historia palestyńskiej Nakby była tutaj w ONZ opowiadana z całkowitym przemilczeniem wypędzenia Żydów. Dzień po ogłoszeniu decyzji o Planie Podziału, Żydzi zostali brutalnie i okrutnie wypędzeni z krajów arabskich i Iranu. W tym roku, po długich zmaganiach udało się wreszcie zorganizować wystawę ze zdjęciami dokumentującymi historię prawdziwej Nakby. Nadal będę walczył o prawdę, przeciwko fałszywej narracji, którą rozpowszechniają Palestyńczycy i ich zwolennicy."

30 listopada 2022 r. izraelska marynarka z powodzeniem zakończyła test przechwycenia rakiet dalekiego zasięgu przez system obrony przeciwrakietowej Barak zainstalowany na korwecie rakietowej klasy Saar-6.
    30 listopada 2022 r. Siły Obronne Izraela dodały do Korpusu Ochrony Granicy nowy batalion - 49 Batalion "Panther". Został on utworzony na podstawie wniosków wyciągniętych z operacji "Falochron". Zajmie on miejsce przy berierze bezpieczeństwa rozdzielającej Judeę i Samarię od terytorium Izraela, skąd zabrano jednostki rezerwowe do działań operacyjnych w terenie. Żołnierze nowego batalionu będą przechodzić 6-miesięczne szkolenie. Batalion będzie wyspecjalizowany w obronie obszaru bariery bezpieczeństwa zarówno w scenariuszach rutynowych, jak i awaryjnych.

30 listopada 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 11 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

30 listopada 2022 r. ambasador Izraela w ONZ Gilad Erdan, przemawiając przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, powiedział: "Dwa dni po ustanowieniu państwa Izrael, w gazecie New York Times nie można było przeczytać nagłówku: Arabowie w niebezpieczeństwie wypędzenia ze wszystkich żydowskich ziem, gdyż tam pisało: Żydzi w niebezpieczeństwie wygnania ze wszystkich arabskich ziem. Kraje arabskie i Iran natychmiast zaczęły wyrzucać Żydów mieszkających na całym Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnym - setki tysięcy żydowskich rodzin zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, zrabowano ich kosztowności i nieruchomości, a następnie całkowicie wyrzucono ich z krajów, w których mieszkali od tysiąca lat. To była prawdziwa Nakba. To była katastrofa przeprowadzona przeciwko żydowskiemu narodowi, i jest to katastrofa, którą ten organ ignoruje od dziesięcioleci. Spójrzcie na rodzinę widoczną na tym zdjęciu - ona została wydalona. Przestańcie ignorować żydowską Nakbę! Przestańcie ignorować żydowską Nakbę! Wielu ambasadorów mówi mi na osobności, że wiedzą, że nie ma szans, ani nie ma sensu, aby miliony potomków palestyńskich uchodźców kiedykolwiek powróciło do Izraela. Takie żądania są niesprawiedliwe. I wszyscy wiecie, że to natychmiast i całkowicie zniszczyłoby Izrael. Ale boicie się powtórzyć tę prawdę publicznie! Dlaczego ONZ musi stale pełnić funkcję domu kłamstw? Wspierając rezolucje, które potępiają i izolują Izrael, mówicie Palestyńczykom, że ich droga podżegania i finansowania terroru, naprawdę się opłaca. Oni nadal mogą mordować niewinnych Izraelczyków, bojkotować każdy dialog lub negocjacje, a społeczność międzynarodowa nadal będzie za nimi stać. Czy można oczekiwać, że palestyńskie przywódctwo będzie skłonne do kompromisu w odniesieniu do którekolwiek ze swoich absurdalnych żądań, jeśli są one popierane przez rezolucje ONZ? Jeśli chcecie rozwiązać ten konflikt, przestańcie wspierać te kłamstwa!"
    30 listopada 2022 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przegłosowało zorganizowanie wydarzenia na cześć 75. Dnia Nakba, w połączeniu z obchodami Dnia Niepodległości Izraela. Dla Arabów Dzień Nakba jest dniem tragedii i organizują wówczas masowe protesty. Za przyjęciem tej uchwały głosowało 90 krajów, przy czym 30 było przeciw i 47 wstrzymało się od głosu. Przeciwko zagłosowały: Albania, Australia, Austria, Brazylia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Grecja, Gwatemala, Izrael, Kanada, Liberia, Litwa, Mikronezja, Nauru, Niderlandy, Niemcy, Palau, Rumunia, San Marino, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy i Wyspy Marshalla. Od głosu wstrzymała się między innymi Polska, Białoruś, Belgia, Finlandia, Francja, Islandia, Irlandia, Łotwa, Norwegia, Portugalia, Rosja, Hiszpania.

1 grudnia 2022 r. kilka wojskowych i wywiadowczych źródeł powiedziało, że istnieją obawy co do możliwości wystrzelenia rakiet ze Strefy Gazy po tym, jak dwóch członków Islamskiego Dżihadu zginęło w starciach w rejonie Dżeninu.
    1 grudnia 2022 r. minister obrony Benny Gantz dokonał pożegnalnego przeglądu strategicznego. Na temat wojny w Ukrainie Gantz powiedział: "Izrael stoi po stronie Ukrainy i potępia ataki na ludność cywilną. Ta wojna przypomina, że wojny są czymś namacalnym, a kraje mają obowiązek budować swoją siłę i być gotowe do ochrony swoich obywateli oraz do wzmacniania współpracy, która zapewnia stabilność regionalną i globalną. W ostatnich tygodniach odbyłem dwie rozmowy z ukraińskim ministrem obrony, z którym omówiliśmy dostawę i adaptację cywilnych systemów alarmowych." Odnosząc się do zagrożenia ze strony Iranu, powiedział: "Iran rozszerza swoje agresywne działania w wielu krajach świata - i to nie tylko na Bliskim Wschodzie. W ciągu ostatnich pięciu lat, Iran zaatakował ponad 16 celów cywilnych na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej. Tylko w zeszłym miesiącu byliśmy świadkami ataku na statek niedaleko Omanu, który przeprowadzono przy użyciu drona typu Shahed 136 wystrzelonego z Chah Bahar. To nie pierwszy raz, kiedy to miejsce jest użyte do wystrzelenia dronów przeciwko celom cywilnym. Iran narusza wolność żeglugi i zagraża stabilności w tym regionie. Iran nadal próbuje zadomowić się w Syrii, a zwłaszcza na Wzgórzach Golan - a Izrael nie pozwoli na utworzenie irańskich baz przy swoich granicach. Iran ma interes w niestabilności, gdyż tamtejszy reżim wie, że im mniej stabilny jest region, tym łatwiej będzie mu zwiększyć własną stabilność wewnętrzną. Jednocześnie Iran zwiększa swoje możliwości wzbogacania uranu i czyni postępy w projekcie nuklearnym. Znajdujemy się w sytuacji, w której Iran ma wystarczającą ilość materiału na poziomie wzbogacenia 60%, aby móc osiągnąć poziom wzbogacenia 90% i za około dwa tygodnie będzie posiadać wystarczającą ilość materiału do budowy bomby atomowej. W obliczu irańskiej agresji musimy wzmacniać współpracę regionalną w ramach CENTCOM, a w szczególności przeprowadzać wspólne ćwiczenia, rozwijać współpracę wywiadowczą, odbywać pokazy siły, a także stanowczo uderzać w irańskie cele w odpowiedzi na irańskie akty agresji. Powtarzam, że Iran jest przede wszystkim zagrożeniem dla świata i regionu, a nie tylko wyzwaniem dla Izraela. Od czasu zawarcia Porozumień Abrahamowych i przystąpienia Izraela do CENTCOM, w regionie odbyło się ponad 200 spotkań partnerskich. W ciągu ostatnich dwóch lat podpisano około 140 porozumień dotyczących bezpieczeństwa między Izraelem a innymi krajami." W sprawie Arabów palestyńskich powiedział: "W ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadziliśmy dziesiątki działań mających na celu budowanie zaufania, a także wzmocnienia Autonomii Palestyńskiej i poprawy sytuacji. Niestety, obserwujemy problemy z zarządzaniem w Autonomii Palestyńskiej i wciąż dochodzi do ataków terrorystycznych, które wymagają od nas podejmowania szeroko zakrojonych działań. Staramy się je prowadzić tylko miejscowo, ale w razie potrzeby nie zawahamy się podjąć działań w celu usunięcia jakiegokolwiek zagrożenia dla obywateli Izraela. Społeczność międzynarodowa musi nie tylko potępić terroryzm emanujący z Judei i Samarii, ale także aktywnie wywierać presję na przywódców Autonomii Palestyńskiej, aby go powstrzymali poprzez rozwijanie różnych projektów. Tylko w zeszłym tygodniu byliśmy na skraju rozpoczęcia dużej operacji, w celu zwrotu ciała nieżyjącego Tirana Fero. Terrorystyczne gangi, które przeprowadziły tę operację, szkodzą również samym mieszkańcom Palestyny, a Izrael nadal będzie działał przeciwko nim."
    1 grudnia 2022 r. desygnowany na premiera Benjamin Netanjahu osiągnął długo oczekiwaną umowę koalicyjną z liderem partii Religijny Syjonizm, Bezalelem Smotrichem. Religijny Syjonizm będzie sprawował kontrolę nad ministerstwem finansów na zmianę z partią Szas, ministerstwem imigracji i absorpcji oraz stanie na czele nowo utworzonego ministerstwa misji narodowych, ale szczegóły dotyczące rotacji nie zostały jeszcze określone. Członek Religijnego Syjonizmu zajmowałby specjalne stanowisko ministerialne w ministerstwie obrony odpowiedzialne za budowę osiedli żydowskich w Judei I Samarii. Minister ten będzie miał pełną władzę nad sporami o ziemię w nielegalnych placówkach osadniczych, bez konieczności odpowiadania przed ministrem obrony, który od 1967 r. sprawował nadzór nad sprawami wojskowymi i cywilnymi na tych terytoriach. Religijny Syjonizm obejmie również przewodnictwo w nowej komisji parlamentarnej ds. konstytucji, prawa i sprawiedliwości, która przejmie odpowiedzialność za usługi dla wspólnot religijnych oraz stanie na czele nowo powołanej komisji ds. reform, która zajmie się legislacją zmian w izraelskim systemie sądownictwa. Netanjahu powiedział: "Jest to znaczący krok, który przybliża nas do zapewnienia prawicowego rządu narodowego, który będzie dbał o wszystkich obywateli Izraela. Dziękuję liderowi Religijnego Syjonizmu za współpracę i jestem przekonany, że będziemy razem pracować dla dobra narodu izraelskiego."

1 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W pobliżu Dżeninu doszło do wymiany ognia z terrorystami. Zginęło 2 terrorystów Islamskiego Dżihadu, a kilku zostało rannych. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    1 grudnia 2022 r. agencja UNRWA poinformowała o wykryciu podziemnego tunelu pod jedną ze szkół w Strefie Gazy. Agencja potępiła tunel znaleziony pod szkołą, ale nic nie wspomniała o Hamasie.

2 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 2 poszukiwanych Arabów. W Nablusie aresztowano Ahmeda Bassama Haraza, który zajmował się handlem bronią i produkował materiały wybuchowe. W mieście doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    2 grudnia 2022 r. w nocy terroryści ostrzelali izraelski autobus w pobliżu osiedla żydowskiego Ofra w zachodniej Samarii. Autobus został uszkodzony, ale dzięki temu, że był opancerzony, nikt nie odniósł obrażeń. Żołnierze zaczęli przeczesywać teren w celu identyfikacji sprawców.
    2 grudnia 2022 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły obszar Hebronu jako zamkniętą strefę wojskową, uniemożliwiając w ten sposób dotarcie do miasta kilkuset izraelskich aktywistów lewicowych, którzy planowali organizację demonstracji przeciwko osadnictwu żydowskiemu. Według raportu, żołnierze cofnęli około 300 osób.
    2 grudnia 2022 r. popołudniem terrorysta uzbrojony w nóż zaatakował izraelski samochód w arabskim mieście Huwara w środkowej Samarii. Gdy napastnik zdał sobie sprawę, że drzwi pojazdu są zamknięte, próbował kamieniem wybić szybę. Kierowcą samochodu był izraelski żołnierz będący na przepustce - otworzył on ogień w samoobronie i zranił napastnika. Terrorysta zaatakował następnie będący tuż obok patrol funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej. Terrorysta podszedł do nich i zadał nożem cios w twarz jednego z policjantów. Dowódca patrolu rzucił się, aby obezwładnić napastnika, który usiłował wyrwać mu karabin. W szamotaninę zaangażowało się wówczas dwóch arabskich przechodniów, którzy usiłowali pomóc terroryście. W obawie o swoje życie, oficer zastrzelił terrorystę. Lekko rannego policjanta ewakuowano.

2 grudnia 2022 r. Izrael przekazał Ukrainie opancerzony ambulans medyczny produkcji firmy Plasan Re'em. Mają być przekazane cztery takie w pełni wyposażone ambulansy.

3 grudnia 2022 r. - Szabat.
    3 grudnia 2022 r. wieczorem terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie w Izraelu.

4 grudnia 2022 r. w nocy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy kolejne dwie rakiety, które spadły w otwartym terenie w Izraelu. Hamas oświadczył, że była to odpowiedź na izraelskie ataki na strefę.
    4 grudnia 2022 r. rano prezent Icchak Herzog udał się w swoją pierwszą oficjalną wizytę do Bahrajnu. Podczas wizyty Herzog ma spotkać się z królem Bahrajnu Hamadem bin Isa Al-Khalifem, wyższymi urzędnikami królestwa oraz członkami społeczności żydowskiej.
    4 grudnia 2022 r. nad ranem pojazd przedarł się przez punkt kontrolny portu lotniczego Ben Guriona. Ochroniarze otworzyli ogień do pojazdu i lekko zranili jednego z pasażerów, który próbował uciekać pieszo. Pojazd został zatrzymany, a dwaj pasażerowie, którzy prawdopodobnie ukradli pojazd, zostali zatrzymani i przewiezieni na przesłuchanie. W trakcie incydentu pasażerowie w Terminalu 3 zostali poproszeni o położenie się na podłodze i nie ruszanie się przez kilka minut. Kierowca został zidentyfikowany jako mieszkaniec Autonomii Palestyńskiej, który nielegalnie przebywał w Izraelu i ukradł pojazd z regionu Szaron.
    4 grudnia 2022 r. rano Siły Obronne Izraela rozpoczęły wyburzanie obiektów na byłym przejściu granicznym Karni ze Strefą Gazy. Przejście było aktywne do 2011 r., jednak zamknięto je z powodu licznych incydentów bezpieczeństwa. W jego miejsce zostanie wybudowanych kilkaset metrów bariery granicznej, dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo południa Izraela.
    4 grudnia 2022 r. wieczorem premier Jair Lapid przeprowadził ocenę sytuacji bezpieczeństwa w Judei i Samarii, oraz otrzymał raport z działań operacyjnych i dane wywiadowcze z tego obszaru. Lapid powiedział, że "w obliczu działań organizacji terrorystycznych, potrzebujemy silnej, zdyscyplinowanej armii, z jasnym łańcuchem dowodzenia, działającej wyłącznie zgodnie z prawem. Jest to sekret naszej siły, jest to to, co wykuło potęgę Sił Obronnych Izraela. Rząd w pełni wspiera naszych żołnierzy. Nie pozwolimy, aby nasi żołnierze byli przesłuchiwani przez zagraniczne podmioty, nie zaakceptujemy zniesławienia żołnierzy Sił Obronnych Izraela, Szin Bet i funkcjonariuszy policji granicznej, którzy każdego dnia ryzykują życiem, aby chronić państwo i obywateli Izraela. Każdy żołnierz powinien wiedzieć, że jeśli będzie przestrzegał prawa i wykonywał rozkazy, to zawsze będzie miał nasze poparcie. Wy chronicie nas, ale i my was chronimy."

4 grudnia 2022 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Uderzono w warsztat produkujący rakiety oraz podziemny tunel terrorystyczny Hamasu na południu strefy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela. Podczas nalotu wystrzelono rakietę w kierunku izraelskich samolotów. W odpowiedzi zbombardowano te pozycje.
    4 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 7 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Kalandia zidentyfikowano pojazd usiłujący przeprowadzić atak taranowania. Żołnierze otworzyli ogień uzyskując trafienia. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    4 grudnia 2022 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że Palestyńczycy "mają uzasadnione prawo do walki. Każdego dnia, a nawet więcej - co godzinę - dochodzi do brutalnych izraelskich ataków i gwałtów wobec naszego ludu, naszej ziemi i naszych świętych miejsc. Izraelskie osadnictwo kolonialne rozprzestrzenia się jak rak na naszej ziemi. Terrorystyczni osadnicy sieją spustoszenie na ziemi oraz niszczą uprawy i zwierzęta. Codziennego zabijania przez okupantów nie ma końca. Nigdy nie podniesiemy białej flagi i nie poddamy się. Będziemy twardo stać na naszej ziemi oraz walczyć z okupacją i agresją. Będziemy również działać na poziomie międzynarodowym, współpracując z tymi, którzy miłują pokój i sprawiedliwość, aby zmusić okupacyjne państwo Izrael, do położenia kresu okupacji i agresji, oraz postawienia ich przed wymiarem sprawiedliwości za zbrodnie i naruszenia międzynarodowego prawa."

4 grudnia 2022 r. w nocy Egipt poinformował, że egipski wywiad prowadzi rozmowy z palestyńskimi frakcjami, aby zapobiec eskalacji sytuacji w Strefie Gazy.
    4 grudnia 2022 r. rano prezydent Isaac Herzog wylądował w Królestwie Bahrajnu. Prezydenta powitała kompania honorowa pod przewodnictwem ministra spraw zagranicznych Abd al-Latifa al-Zajaniego. Herzog powiedział: "Moja wizyta tutaj w Bahrajnie niesie przesłanie pokoju oraz uczucia przyjaźni od ludu Izraela do ludu Bahrajnu i Jego Królewskiej Mości." Następnie prezydent został powitany w Pałacu Al-Qudaibija w Manamie, gdzie odegrano hymny narodowe Izraela i Bahrajnu. Herzog spotkał się z królem Hamadem bin Isa Al-Khalifem. Omówiono znaczenie, jakie oba kraje przywiązują do stosunków dwustronnych i rozwoju współpracy izraelsko-bahrajńskiej.
    4 grudnia 2022 r. wieczorem prezydent Isaac Herzog wziął udział w forum gospodarczym Bahrajnu, z udziałem księcia koronnego i premiera Bahrajnu, Salmana bin Hamada Al-Khalifa. Herzog powiedział: "Porozumienia Abrahamowe uwolniły energię, która istniała, ale musiała zostać uwolniona dzięki porozumieniom między narodami i teraz tutaj naprawdę czujemy się jak w rodzinie. Naprawdę czujemy, że spotykamy się z naszymi kuzynami, naszymi braćmi i siostrami. Przywożę poselstwo dobrej woli i pozdrowienia od narodu izraelskiego dla mieszkańców Bahrajnu, mając nadzieję na stworzenie większej liczby kontaktów biznesowych i innych relacji we wszystkich dziedzinach życia. Możemy pokazać całemu regionowi, dlaczego pokój jest tak ważny."
    4 grudnia 2022 r. sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział: "Będziemy sprzeciwiać się jakiemukolwiek krokowi w kierunku aneksji Zachodniego Brzegu. Palestyńskiej młodzieży należy przynajmniej pozwolić wyobrazić sobie lepsza przyszłość. Administracja Bidena będzie oceniać nowy rząd w Izraelu zgodnie z jego polityką, a nie według tożsamości konkretnych osobowości. Stany Zjednoczone będą domagać się od nowego rządu spełniania standardów naszych wzajemnych stosunków z ostatnich 70 lat. Normalizacja między Izraelem a jego sąsiadami nie zastępuje budowania pokoju między Izraelczykami a Palestyńczykami. Izraelczycy i Palestyńczycy nie mają tego samego poziomu wolności. Stany Zjednoczone popierają równe traktowanie przemocy na Zachodnim Brzegu , bez względu na to, czy pochodzi ona z Izraela, czy Palestyńczyków."

5 grudnia 2022 r. rano, po 12 godzinach negocjacji, partia Zjednoczony Judaizm Tory podpisała umowę koalicyjną z Likudem.

5 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 14 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozach uchodźców w Dżeninie i Betlejem doszło do wymiany ognia z terrorystami. Aresztowano Jahję al-Saadiego, syna przywódcy Islamskiego Dżihadu Bassama al-Saadiego. W starciach zginął 1 terrorysta, a 6 zostało rannych. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    5 grudnia 2022 r. przed południem terroryści obrzucili kamieniem izraelski samochód przy osiedlu żydowskim Tapuah w środkowej Samarii. Ranna odłamkami szyby została 29-letnia Izraelka, którą ewakuowano do szpitala.
    5 grudnia 2022 r. popołudniem wybuchły arabskie zamieszki przy grobowcu Racheli na przedmieściach Betlejem w Judei. Arabowie rzucili ładunek wybuchowy oraz kamienie, na co funkcjonariusze policji granicznej odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Rannych zostało 2 policjantów.
    5 grudnia 2022 r. wieczorem terroryści podjechali samochodem do tylniej bramy wjazdowej osiedla żydowskiego Ofra w zachodniej części Samarii i ostrzelali budynek strażników pilnujących bramę. Nikt nie doznał obrażeń, a napastnicy zbiegli.

5 grudnia 2022 r. prezydent Isaac Herzog spotkał się z prezydentem Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejkiem Mohammedem bin Zajedem Al-Nahjanem w jego prywatnym domu w Abu Dabi.

6 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 3 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W rejonie osiedla Karmi Tzur było słychać strzały, i wojsko przeszukało okolicę. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    6 grudnia 2022 r. wieczorem terroryści ostrzelali izraelski samochód w pobliżu Hebronu w Judei. Odłamkami potłuczonego szkła lekko ranny został 19-letni Izraelczyk. Dochodzenie wykazało, że do ostrzału pojazdu użyto pistoletu pneumatycznego typu Airsoft, który strzela plastikowymi kulkami o średnicy 6 mm.

6 grudnia 2022 r. izraelskie i francuskie siły powietrzne zakończyły wspólne ćwiczenia "Eastern Breeze", które odbywały się nad Morzem Śródmiemnym i Izraelem. W ćwiczeniach uczestniczył francuski atomowy lotniskowiec "Charles de Gaulle", który z rejonu Cypru wysłał do Izraela cztery samoloty myśliwskie Rafale. Wspólnie z izraelskimi F-16I ćwiczyły wspólne uderzenia i przeciwdziałanie zagrożeniom z powietrza.
    6 grudnia 2022 r. izraelska firma NewMed Energy podpisała umowę z Adarco Energy Limited i Marocco's National Office of Hydrocarbons and Mines na prowadzenie działalności w zakresie poszukiwania i wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej na koncesji poszukiwawczej Boujdour Atlantique, która znajduje się u wybrzeży Maroka na Oceanie Atlantyckim. Zgodnie z umową NewMed Energy będzie posiadał 37,5% udziałów w koncesji.
    6 grudnia 2022 r. szwajcarskie siły powietrzne rozpoczęły eksploatację izraelskiej produkcji dronów bezzałogowych Hermes StarLiner. Szwajcaria zamówiła sześć dronów Hermes 900 Starliner w izraelskiej firmie Elbit Systems. Kontrakt podpisany w 2015 r. był wart 290 mln dolarów.
    6 grudnia 2022 r. niemieccy i izraelscy przedstawiciele obrony odbyli doroczne dwustronne spotkanie strategiczne. Skupiono się na globalnych i regionalnych kwestiach strategicznych, omówiono rosnące zagrożenie ze strony Iranu i złośliwe zachowanie Iranu, globalne konsekwencje wojny rosyjsko-ukraińskiej, dwustronną współpracę obronną, wspólne interesy w celu wzmocnienia stabilności regionalnej, oraz kwestie poszerzenia badań i procesów rozwojowych. Ponadto strony omówiły rozwój propozycję dostarczenia Niemcom systemu obrony powietrznej Arrow-3. Transakcja kosztowałaby około 3 mld euro, co uczyniłoby ją największą umową obronną w historii Izraela. W systemie Arrow-3 są wykorzystywane komponenty stworzone we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, dlatego do podpisania umowy potrzebna jest zgoda Waszyngtonu. Amerykanie domagają się, aby co najmniej 50% sprzedawanych rakiet przechwytujących było produkowanych lokalnie. Oczekuje się, że zakup systemu będzie częścią budowy wspólnego europejskiego programu obrony powietrznej pod nazwą European Sky Shield Initiative, w który zaangażowanych będzie 14 krajów członkowskich NATO (Belgia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Niemcy, Węgry, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Słowacja, Słowenia, Rumunia i Wielka Brytania).

7 grudnia 2022 r. w nocy izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu narkotyków przez granicę z Egiptem. Przejęto 140 kg narkotyków o wartości rynkowej 6 mln szekli.
    7 grudnia 2022 r. ministerstwo spraw zagranicznych wstrzymało wydawanie zezwoleń na wjazd do Izraela urzędnikom Biura Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) ze względu na systematycznie zniekształcane i zaniżanie doniesień o atakach terrorystycznych w kraju. Według ministerstwa, pracownicy OCHA konsekwentnie zaniżają liczbę izraelskich ofiar palestyńskich ataków terrorystycznych i nie klasyfikują odpowiednio takich ataków.
    7 grudnia 2022 r. międzyresortowy komitet zatwierdził wnioski 12 izraelskich firm filmowych (Hive Studio Jerusalem, Strawberries Productions, Abot Hameiri Communications, Green Productions-Kurland Greenspan, Split, Snowball VFX, Spiro Films, FIRMA Films, udiVsagi Productions, Bustan Films i inne) o dotacje w łącznej wysokości około 23 mln szekli, co spowoduje napływ ponad 172 mln szekli na inwestycje w produkcje filmowe i telewizyjne w Izraelu. Dyrektor urzędu ds. inwestycji i rozwoju Szlomo Attias powiedział: "Ten program stawia Izrael na równi z większością krajów świata, oraz zapewni pomoc i zachętę dla produkcji filmowych na naszym terytorium. W trakcie naszej pracy odkryliśmy piękne oblicze izraelskiego przemysłu filmowego i duże międzynarodowe zainteresowanie Izraelem. Mam nadzieję, że nasza pomoc skłoni kolejne zagraniczne firmy produkcyjne do inwestowania w Izraelu." Dyrektor administracji kultury i sztuki w ministerstwie kultury i sportu Galit Wahba Shasho powiedział: "Ten program przeniesie magiczne krajobrazy Izraela na ekrany na całym świecie. Mechanizm wsparcia produkcji zagranicznej w Izraelu jest znaczącym wsparciem dla naszej lokalnej siły roboczej w różnych dziedzinach produkcji filmowej. Dziękuję wszystkim naszym partnerom w tej mile widzianej inicjatywie." Dyrektor generalny ministerstwa spraw zagranicznych Alon Ushpiz powiedział: "W ostatnich latach Izrael stał się supermocarstwem w zakresie treści telewizyjnych i kinowych, a izraelska historia wzbudza globalne zainteresowanie. Oprócz promowania umów o współpracy w dziedzinie kina, nasze ministerstwo pracuje nad wzmocnieniem kontaktów dwustronnych i dyplomatycznych poprzez kulturę, a ta nowa umowa wzmocni zarówno izraelską gospodarkę, jak i zachęci do turystyki, oraz zaprezentuje piękne oblicze Izraela, które wszyscy znamy."

7 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 8 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wiosce Beit Deko doszło do gwałtownych arabskich zamieszek, natomiast w Nablusie doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    7 grudnia 2022 r. popołudniem terrorysta ostrzelał z przejeżdżającego samochodu posterunek wojskowy przy osiedlu żydowskim Ofra w zachodniej części Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, a następnie rozpoczęli pościg. W trakcie pościgu, podejrzany zauważył jadące za sobą pojazdy wojskowe, zatrzymał się i wysiadł, strzelając do żołnierzy, którzy odpowiedzieli ogniem. Terrorysta został zabity. Po jego identyfikacji stwierdzono, że odpowiadał on za kilka ataków z ostatnich dni. Nikt z żołnierzy nie odniósł obrażeń.

7 grudnia 2022 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ potwierdziło przyjętą w październiku przez Piąty Komitet Zgromadzenia Ogólnego wersję tekstu rezolucji wzywającej Izrael do zrezygnowania z broni jądrowej. Rezolucję poparło 149 państw, a 6 było przeciwko: Kanada, Liberia, Izrael, Mikronezja, Palau i Stany Zjednoczone. W Piątym Komitecie Ukraina zagłosowała przeciwko Izraelowi, ale po mocnej krytyce tym razem była nieobecna podczas obrad. Od głosu wstrzymało się 26 państw. Przyjęta rezolucja jest częścią corocznego pakietu ponad 15 antyizraelskich i pro-palestyńskich tekstów zatwierdzanych przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Izrael jest jedynym krajem, względem którego kierowanych jest tak wiele rezolucji. Przyjęta rezolucja zakłada, że Izrael posiada broń jądrową. Wzywa Izrael, aby "nie rozwijał, nie produkował, nie testował ani nie nabywał broni jądrowej oraz wyrzekł się posiadania broni jądrowej". W rezolucji wezwano również Izrael do przystąpienia do traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej i objęcia "wszystkich swoich obiektów jądrowych kompleksowymi międzynarodowymi zabezpieczeniami energii atomowej".

8 grudnia 2022 r. ministerstwo zdrowia opublikowało cotygodniowe zestawienie danych dotyczących zachorowań na grypę i syncytialnego wirusa oddechowego (RSV), które wykazało około 30% wzrost liczby hospitalizacji w Izraelu w porównaniu z poprzednim tygodniem. Jak dotąd 15,2% Izraelczyków zostało zaszczepionych przeciwko grypie, co stanowi 53,6% osób w wieku 65 lat i starszych zostało. W ciągu ostatnich dwóch tygodni nastąpił także wzrost zachorowań na Covid-19. Każdego dnia odnotowuje się 15-20 ciężkich zachorowań. Spośród 470 ciężko chorych pacjentów, którzy byli hospitalizowani w ciągu ostatniego miesiąca, tylko 3% otrzymało nową szczepionkę.
    8 grudnia 2022 r. wieczorem kandydat na premiera Benjamin Netanjahu oficjalnie zwrócił się do prezydenta Izaaka Herzoga o dwutygodniowe przedłużenie negocjacji w celu utworzenia koalicji rządzącej. "Prowadzone były intensywne negocjacje między przedstawicielami Likudu a zespołami negocjacyjnymi każdej z frakcji. Najpierw skupiono się na kwestiach zasadniczych, w tym na podstawowych zasadach i wytycznych powstającego rządu. Następnie odbywały się spotkania stron w sprawie podziału ról w rządzie. Spotkania były intensywne i trwały do późnych godzin nocnych. Do tego momentu zostały podpisane aneksy lub pisma dotyczące stanowisk w rządzie ze wszystkimi frakcjami, które rekomendowały mnie na stanowisko premiera (64 posłów). Dokumenty te zostały zgodnie z prawem złożone na stole Knesetu. Niemniej jednak nadal istnieją kwestie sporne w zakresie stanowisk (na przykład z frakcjami Szas i Zjednoczonego Judaizmu Tory nadal nie ma szczegółowego załącznika do współpracy, a jedynie ogólne pismo), a wszystkie wymienione frakcje domagają się podpisanie pełnych umów koalicyjnych jako warunek podziału stanowisk w rządzie. Umowy te zawierają odniesienia do wielu i złożonych kwestii merytorycznych. Jak wspomniałem, negocjacje idą pełną parą i poczyniono duże postępy - jednak zgodnie dotychczasowymi postępami, będę potrzebował przedłużenia okresu, który jest mi przyznany zgodnie z prawem, abym utworzył rząd. W związku z powyższym, Czcigodny Prezydent Państwa jest proszony o przedłużenie terminu sformowania rządu o czternaście dodatkowych dni."

8 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 15 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Dżeninie doszło do gwałtownych starć z terrorystami, w których zginęło 3 arabskich napastników. Skonfiskowano także 17 nielegalnych pojazdów. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    8 grudnia 2022 r. popołudniem Arabowie obrzucili kamieniami izraelskie samochody między osiedlami żydowskimi Neve Zuf i Ofarim w zachodniej Samarii. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze podjęli próbę zatrzymania napastników, a gdy zostali zaatakowani, otworzyli ogień. Zginął 1 Arab, a 3 zostało rannych.

8 grudnia 2022 r. amerykańska korporacja energetyczna Chevron Mediterranean Ltd. poinformowała o zawarciu umowy inwestycyjnej z właścicielami udziałów w złożu gazu ziemnego Tamar - są to firmy Isramco, Mubadala Energy, Tamar Petroleum, Dor Gas i Everest. Pierwsza faza rozbudowy infrastruktury obejmie budowę trzeciego gazociągu (do 2025 r.) o długości 150 km ze złoża Tamar do platformy morskiej Tamar, który zostanie przystosowany do obsługi dostaw do 1,2 mld stóp sześciennych gazu ziemnego na dobę. W drugiej połowie 2025 r. planowane jest ukończenie drugiej fazy projektu, która opiera się na spodziewanym zawarciu umowy o sprzedaży gazu do Egiptu, w związku z czym zostaną rozbudowane gazociągi między Izraelem a Egiptem. Decyzja będzie również wymagać zwyczajowych zgód organów regulacyjnych, w tym wydania pozwolenia eksportowego przez izraelskie ministerstwo energii. Umożliwi to pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych zakładów skraplania gazu w Egipcie i jego wysyłkę do Europy.

9 grudnia 2022 r. izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu narkotyków przez granicę z Egiptem. Przejęto około 75 kg narkotyków o wartości rynkowej około 3 mln szekli.
    9 grudnia 2022 r. prezydent Izaak Herzog dał desygnowanemu na premiera Benjaminowi Netanjahu jeszcze dziesięć dni na sfinalizowanie rozmów koalicyjnych i przedstawienie nowego rządu. Aby osiągnąć rządzącą większość w Knesecie, Likud musi zapewnić sobie poparcie obu frakcji charedi - Szasu i Zjednoczonego Judaizmu Tory. Negocjatorzy podpisali już wstępne umowy określające stanowiska, jakie każda ze stron otrzyma w kolejnym rządzie, jednak szczegóły dotyczące polityki rządu w odniesieniu do kluczowych kwestii muszą zostać uzgodnione przed podpisaniem pełnych umów koalicyjnych.

9 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 2 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

10 grudnia 2022 r. - Szabat.
    10 grudnia 2022 r. Israel Railways poinformowało rano, że przecięto i skradziono kable komunikacyjne podłączone do systemu sygnalizacji torów kolejowych w pobliżu Lehavim w południowym Izraelu. Incydent spowodował wyłączenie systemu sygnalizacji pociągów na południu, a stacja kolejowa Beer Szewa może być zamknięta wieczorem.
    10 grudnia 2022 r. wieczorem izraelscy funkcjonariusze udaremnili próbę przemytu amunicji przez przejście graniczne z Jordanią. Przejęto około 5 tys. pocisków kaliber 5,56. Skrzynki z amunicją przewozili dwaj mieszkańcy południowego Izraela.
    10 grudnia 2022 r. wieczorem Siły Obronne Izraela rozpoczęły niespodziewane ćwiczenia "Ciepła zima 2", które potrwają trzy dni. Celem ćwiczenia jest wzmocnienie gotowości jednostek bojowych oraz systemu logistycznego wsparcia na różne scenariusze w północnym Izraelu. W ćwiczeniu wezmą udział jednostki z poziomu batalionów, brygad, dywizji, dowództw, a nawet Sztabu Generalnego. W ćwiczeniu weźmie udział około 8 tys. żołnierzy ze służby regularnej i około 5 tys. rezerwistów z różnych jednostek.

10 grudnia 2022 r. saudyjska gazeta Al-Sharq al-Awast poinformowała ze "źródeł politycznych w Tel Awiwie", że Izrael wysłał wiadomość z pogróżkami do rządu libańskiego, dotyczącą możliwości ataku na lotnisko w Bejrucie, gdyby zostało ono użyte do przemytu irańskiej broni. Według informacji wywiadowczych, samoloty irańskich linii lotniczych Meraj (powiązane z Gwardią Rewolucyjną) rozpoczęły obsługę lotów z Iranu na lotnisko w Bejrucie. Samoloty mogą przewozić broń i wrażliwy sprzęt, a w ten sposób lotnisko w Bejrucie stanie się szlakiem przemytu broni z Iranu dla Hezbollahu.
    10 grudnia 2022 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem wojskową stację radarową na górze Tel Kalib w rejonie A-Suvidaa. W okolicy było słychać liczne wybuchy.

11 grudnia 2022 r. przedstawiciele Sił Obronnych Izraela zaalarmowali, że niektóre jednostki armii regularnej oraz oddziały rezerwy, posiadają zaledwie 50-60% potrzebnego zaopatrzenia medycznego. Ten deficyt sprzętu medycznego może zagrozić gotowości operacyjnej w następnej wojnie, w tym w lądowych misjach transgranicznych. Wśród deficytowych materiałów znajdują się m.in. leki do znieczulenia oraz podstawowe środki medyczne, a większość posiadanych środków wkrótce straci ważność. Rzecznik armii powiedział: "Jest to bardzo złożony rynek. Wprowadziliśmy reformy, które wydłużyłyby czas wygaśnięcia ważności tych środków i chociaż nadal istnieją znaczne luki, to regularne brygady działają i są w pełni wyposażone w środki medyczne, nawet jeśli jutro wybuchnie wojna. Jeżeli w przeszłości europejski producent farmaceutyczny dostarczał nam sprzęt medyczny w ciągu miesiąca, obecnie może to zająć dużo więcej miesiący, ponieważ ten sprzęt jest bardzo poszukiwany z powodu wojny w Ukrainie."

11 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 6 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

12 grudnia 2022 r. urzędnik sił bezpieczeństwa omówił rano śmierć 16-letniej arabskiej dziewczyny w Dżeninie. Wiadomo, że do zdarzenia doszło gdy izraelscy żołnierze zostali zaatakowani przez Arabów kamieniami i ładunkami wybuchowymi rzucanymi z dachów domów. W starcie była zaangażowana Brygada Dżeninu Islamskiego Dżihadu. Gdy padły strzały, żołnierze odpowiedzieli ogniem. 16-letnia Jana Zakarneh została śmiertelnie postrzelona, gdy stała na dachu swego domu. "W tamtym momencie na dachach znajdowała się bardzo duża liczba uzbrojonych ludzi, którzy strzelali, i jest możliwe, że ta dziewczyna zginęła w wyniku izraelskiego ostrzału, ale nie można mieć pewności." Dodał, że materiały z kamer video na mundurach żołnierzy prowadzących działania na miejscu zdarzenia, zostały zebrane i będą przeanalizowane, aby sprawdzić, czy którać z nich udokumentowała moment śmiertelnej strzelaniny.
    12 grudnia 2022 r. izraelskie przedsiębiorstwo wodociągowe Mekorot zakończyło budowę projektu budowy rurociągów w celu przesyłania odsalonej wody do jeziora Kinneret (Morze Galilejskie). Budowa rozpoczęła się ponad pięć lat temu, podczas wyniszczającej suszy, która trwała przez cały 2018 rok. Pierwotnie projekt został zatwierdzony jako plan awaryjny mający na celu rozwiązanie problemu rosnącego niedoboru wody. Zakłady odsalania wody morskiej zapewniają Izraelowi około 70% wody pitnej, a Kinneret dostarcza coraz mniejszą ilość wody pitnej. Dzięki obecnie ukończonemu projektowi będzie możliwe ustabilizowanie sytuacji hydrologicznej w obszarze jeziora Kinnaret oraz zwiększenie dostaw wody do Jordanii.
    12 grudnia 2022 r. popołudniem Siły Obronne Izraela opublikowały wstępny raport z dochodzenia w sprawie śmierci 16-letniej arabskiej dziewczyny w Dżeninie. "Podczas działań, podejrzani rzucali materiałami wybuchowymi i prowadzili zmasowany ostrzał w kierunku żołnierzy, rzucali ładunki wybuchowe i butelki z różnymi środkami zapalającymi, w tym z dachów domów. Żołnierze strzelali do zidentyfikowanych terrorystów w okolicy. Nie było żadnych ofiar w naszych siłach. Po zakończeniu wstępnego dochodzenia stwierdzono, że rzeczywiście istnieje duże prawdopodobieństwo, że zabita dziewczyna została trafiona przypadkowym strzałem, który został oddany do uzbrojonych mężczyzn będących na dachu w rejonie, z którego strzelano. Podobno zabita dziewczyna znajdowała się na dachu jednego z domów w pobliżu uzbrojonych mężczyzn. Twierdzenie, że siły bezpieczeństwa celowo strzelały do osób niezaangażowanych, jest bezpodstawne. Siły bezpieczeństwa będą kontynuować dochodzenie i pracować nad wyjaśnieniem okoliczności tego incydentu. Siły Obronne Izraela i jej dowódcy wyrażają ubolewanie z powodu jakiejkolwiek krzywdy wyrządzonej osobom niezaangażowanym, nawet tym, które znajdują się w środowisku bojowym i w wymianie ognia w pobliżu uzbrojonych terrorystów. Siły bezpieczeństwa nadal będą podejmować działania w celu zwalczania terroryzmu tam, gdzie to konieczne, jednocześnie starając się unikać krzywdzenia osób niezaangażowanych."

12 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 18 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Dżeninie doszło do gwałtownych starć i wymiany ognia z terrorystami. Zginęła tam 16-letnia Arabka. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    12 grudnia 2022 r. w przemówieniu z okazji 35. rocznicy powstania Hamasu, przywódca tej organizacji terrorystycznej Ismail Hanijeh powiedział: "Jerozolima jest sercem konfliktu z syjonistycznym wrogiem oraz wyraża wiarę, że jako nasza stolica symbolicznie zjednoczy nasz islamski naród w każdym miejscu i czasie. Nigdy nie pozwolimy na realizację syjonistycznych planów w meczecie Al-Aqsa lub ogólnie w Jerozolimie. Syjoniści nie powinni myśleć, że ich droga będzie wybrukowana różami, gdyż ona będzie wybrukowana ogniem. Jeśli syjonistyczny rząd wierzy, że może zrealizować swoje plany w Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu, to jest to złudzenie. Hamas odetnie rękę, która zbliży się do meczetu Al-Aqsa, a Zachodni Brzeg stanie w ogniu i płomieniach przed okupantem. Palestyński naród pogrzebie ten rząd w drodze do wyeliminowanie całego syjonistycznego tworu z ziemi Palestyny. Na Zachodnim Brzegu już rozpoczęła się nowa intifada, a walki nasilają się pomimo prób przejęcia kontroli przez okupantów. Tamtejsza ludność dokonuje aktów heroizmu na Zachodnim Brzegu i w Palestynie, która jest okupowana od 1948 roku. Jesteśmy tymi, którzy ustanowią nowe warunki na Zachodnim Brzegu. Stoimy w obliczu nowej fazy konfrontacji z wrogiem. Wkrótce zobaczymy kontynuację naszego stanowczego stanowiska, walkę oraz operacje na Zachodnim Brzegu i wokół niego."

12 grudnia 2022 r. ambasada Izraela w Waszyngtonie zorganizowała obchody Chanuki. W uroczystości wzięli udział wysocy rangą przedstawiciele amerykańskiej administracji, członkowie Kongresu, liderzy społeczności żydowskiej oraz przedstawiciele mediów. Ambasador Michael Herzog powiedział: "Żydowskiemu państwu Izrael zagrażają ciemne siły, przede wszystkim Iran i jego zastępcy. Staramy się nie tylko walczyć i odstraszać, ale także szerzyć światło poprzez rozszerzoną normalizację stosunków i współpracę z naszymi partnerami w regionie. Jesteśmy głęboko przekonani, że jest to ważny klucz do stabilności i dobrobytu na Bliskim Wschodzie, a nawet do jego przyszłości."

13 grudnia 2022 r. izraelscy żołnierze wraz z policją udaremnili próbę przemytu broni przez granicę z Libanu. Zatrzymano 4 osoby, przy których znaleziono 20 sztuk broni.
    13 grudnia 2022 r. przemawiając rano na plenum Knesetu, desygnowany na premiera Benjamin Netanjahu podziękował ustępującemu marszałkowi Knesetu Mickeyowi Levy za jego służbę, a także podziękował tymczasowemu marszałkowi Knesetu Jarivowi Levinowi za objęcie stanowiska "na kilka tygodni, lub tak długo, jak to będzie trwało". Netanjahu odniósł się także do swoich przeciwników, którzy potępili elementy rodzącej się umowy koalicyjnej z partią Zjednoczonego Judaizmu Tory: "Będzie elektryczność w Szabat i będą plaże dla wszystkich. To nie będzie kraj zarządzany według chalachicznego prawa żydowskiego - będzie to kraj, który dba o wszystkich. Będziemy iść drogą skrzydła nacjonalistycznej i liberalnej prawicy."
    13 grudnia 2022 r. ministerstwo spraw zagranicznych wydało ostrzeżenie dla Izraelczyków podróżujących do Peru ze względu na napiętą sytuację polityczną i zamieszki w tym kraju. W swoim oświadczeniu ministerstwo ostrzegło Izraelczyków przebywających w Peru, aby unikali zgromadzeń i demonstracji oraz zwracali uwagę na media i dalsze instrukcje ministerstwa.
    13 grudnia 2022 r. ministerstwo transportu i firma Trans Israel Company poinformowały, że zamierzają przyspieszyć planowany projekt budowy lekkiej kolei Nofit, która połączy północne miasta Hajfa i Nazaret, oraz skróci czas podróży stamtąd do centrum kraju. Linia kolejowa będzie mieć 41 km długości między Hajfą i Nazaretem, na której powstanie 20 przystanków kolejowych. Linia będzie obsługiwać około 100 tys. pasażerów dziennie. Koszt budowy wyniesie 7 mld szekli. Pod naciskiem Stanów Zjednoczonych, Izrael zablokował najtańsze oferty chińskich firm CRRC i CRCC.

13 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 15 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

14 grudnia 2022 r. po raz pierwszy od sześciu lat wznowiony został dialog polityczny między Izraelem i Unią Europejską. Izrael reprezentowała Tayla Lador, a Unię reprezentował Carl Hallergard, który zapewnia ogólną orientację strategiczną względem Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.
    14 grudnia 2022 r. szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi powiedział, że niedawno Izrael przeprowadził nalot na konwój przewożący broń na granicy iracko-syryjskiej. "Kilka tygodni temu dowiedzieliśmy się o syryjskim konwoju. Jechał z Iraku do Syrii, a my wiedzieliśmy co przewozi. W ósmej spośród dwudziestu pięciu ciężarówek była broń dla irańskiego sojusznika w Libanie. Musieliśmy wysłać pilotów we właściwe miejsce, a oni musieli uniknąć wystrzeliwanych w ich stronę rakiet ziemia-powietrze. Czasami w nasze samoloty wystrzeliwuje się od 30 do 40 pocisków, przy czym najwyższa liczba wystrzelonych w jednej operacji to 70. A nasi piloci muszą zaatakować, uzyskać czyste trafienie i wrócić do domu. Są również zobowiązani do nie zabijania niezaangażowanych osób. Są to bardzo zaawansowane możliwości." Prawdopodobnie chodziło o atak przeprowadzony 8 listopada w pobliżu miasta Al-Bukamal, co do którego było przypuszczenie, że wykonały go bezzałogowe drony. Zginąć miało 10 osób, w tym 2 Irańczyków. Generał Kohavi podał ten przykład, aby pokazać, jak kluczowa dla bezpieczeństwa Izraela była rewolucja technologiczna, która połączyła możliwości wywiadu że zdolnościami operacyjnymi sił zbrojnych. Dodał, że "wojna między wojnami" nie była hermetyczna i czasami Iranowi udawało się przemycać broń do Syrii i Hezbollahu w Libanie, ale ogólnie irańskie marzenie o utworzeniu nowego Hezbollahu na syryjskich Wzgórzach Golan zostało udaremnione. Kochavi powiedział także, że Hamas po ciężkich stratach w operacji przeprowadzonej w maju 2021 r. w Strefie Gazy, teraz stara się trzymać z daleka od wszelkich zatargów i napięć. Od ośmiu miesięcy Hamas nie wystrzelił żadnej rakiety ze Strefy Gazy.
    14 grudnia 2022 r. Siły Obronne Izraela ujawniły lokalizacje wyrzutni rakiet Hamasu w Strefie Gazy. Wszystkie one znajdują się bezpośrednio przy szkołach UNRWA, co stanowi naruszenie prawa wojennego dotyczącego utrzymywania kwestii związanych z wojną z dala od obszarów cywilnych. Pierwsza lokalizacja dotyczy wyrzutni rakiet znajdującej się przy szkole "Mo'ath Bin Jabal" w dzielnicy Szejaija w mieście Gaza. Szkoła posiada 20 klas i 750 uczniów. Budynek szkoły służy także jako schronienie UNRWA dla ludności cywilnej w nagłych wypadkach. Druga lokalizacja dotyczy wyrzutni rakiet przy szkole "Khalil Al Nobani" w dzielnicy Zeitoun w mieście Gaza. Jest to szkoła przeznaczona dla muzułmańskich dziewcząt. Trzecia lokalizacja dotyczy dwóch wyrzutni rakiet znajdujących się przy szkole "Al-Furqan" w dzielnicy Zeitoun w mieście Gaza. Szkoła posiada 24 klasy i 600 uczniów. "W ten sposób organizacja terrorystyczna Hamas wykorzystuje szkoły i edukację do promowania swojego programu terrorystycznego. Obecnie ujawniane są kolejne przypadki celowego wykorzystywania przez Hamas dzieci jako żywych tarcz. Cyniczne wykorzystanie szkół po raz kolejny dowodzi, że ta organizacja terrorystyczna świadomie decyduje się na narażanie ludności cywilnej Gazy na niebezpieczeństwo i używa ich jako żywych tarcz dla korzyści swoich terrorystycznych programów."
    14 grudnia 2022 r. wieczorem ortodoksyjni Żydzi wszczęli zamieszki w dzielnicy Mea Szearim w Jerozolimie. Podpalano kosze na śmieci, oraz uszkodzono autobus i inny samochód. Powodem było zatrzymanie przez policję Żyda, który jest podejrzany o podpalenie sklepu z telefonami komórkowymi w mieście.

14 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 15 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Nablusie doszło do wymiany ognia z terrorystami. W Tulkarem oraz w wioskach Arvuna, Kfar Rei, Bidou i Al-Moair doszło do arabskich zamieszek, w których żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    14 grudnia 2022 r. przywódca Hamasu w Strefie Gazy, Jahja Sinwar ujawnił, że jego organizacja prowadziła tajne negocjacje z Izraelem w sprawie wymiany uwięzionych Izraelczyków w zamian za uwolnienie palestyńskich terrorystów przetrzymywanych w izraelskich więzieniach. Hamas był gotów uwolnić Averę Mengistu i Haszem al-Sajeda, którzy przekroczyli granicę Strefy Gazy odpowiednio w 2014 i 2015 roku. "Dajemy Izraelowi ograniczony czas na sfinalizowanie tej umowy, a jeśli do niej nie dojdzie, to na zawsze zamkniemy kwestię czterech izraelskich żołnierzy i znajdziemy inny sposób na uwolnienie naszych więźniów. Naszym przesłaniem do przywódców faszystowskiej okupacji jest: Nie boimy się was! Nie boimy się waszych gróźb! Jesteśmy silniejsi niż wy! Obaliliśmy wasze rządy i jesteśmy w stanie obalić każdy kolejny z waszych rządów. Nigdy nie odniesiecie sukcesu w walce przeciwko naszemu ludowi i naszym organizacjom ruchu oporu." Zaprezentowano karabin Tavor wraz z jego numerem seryjnym, który należał do porucznika Hadara Goldina - zginął on osiem lat w Strefie Gazy, a jego ciało jest przetrzymywane przez Hamas, co stanowi złamanie międzynarodowego prawa. Odtworzono także nagranie z przemówieniem dowódcy wojskowego Hamasu, Mohammeda Deifa: "Pokój wam, wszyscy święci, ranni, więźniowie i deportowani. Zobowiązaliśmy się podążać waszą drogą, aż spotkamy Boga. Cudzoziemcy będący w naszym kraju i ich ojcowie założyciele, którzy są u szczytu swojej tyranii i oddania złośliwej ideologi syjonizmu, nie zdołali unicestwić nas, naszego ludu, ani wymazać naszej tożsamości. Wszystkie nasze flagi zjednoczą się dla jednego wielkiego, szlachetnego i świętego celu, którym jest wyzwolenie Palestyny."

15 grudnia 2022 r. minister obrony Benny Gantz spotkał z ambasadorem Egiptu w Izraelu Khaledem Azmim. Gantz powiedział: "Omawialiśmy głębokie powiązania między Izraelem a Egiptem oraz różne kwestie, które promowaliśmy dla stabilności regionu w ciągu ostatnich dwóch i pół roku. Egipt jest ważnym partnerem i przyjacielem Izraela i mam nadzieję, że że nasze stosunki w zakresie pokoju i bezpieczeństwa będą nadal się umacniać i rozszerzać." Rozmowa dotyczyła także aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w Strefie Gazy i nacisków na arabskie frakcje, by zachować spokój w regionie.
    15 grudnia 2022 r. wieczorem ortodoksyjni Żydzi wszczęli zamieszki w dzielnicy Mea Szearim w Jerozolimie oraz w Bene Barak. Protestujący podpalali kosze na śmiecie oraz zablokowali drogi, a policja podjęła działania by przywrócić porządek. Zatrzymano 2 demonstrantów.

15 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Nablusie oraz w wioskach Beit Omer i Bitonia wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Do poważnych starć doszło także w obozie uchodźców Kalandia. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

15 grudnia 2022 r. Kongres Stanów Zjednoczonych poparł ustawę budżetową 2023 National Defense Authorization Act (NDAA), która ustala politykę obowiązkowych wydatków Pentagonu. Ustawa zawiera znaczne proizraelskie zapisy, co pochwaliło proizraelskie lobby AIPAC: "Te zapisy pomogą Izraelowi chronić się przed ciągłymi zagrożeniami." W 2023 r. Stany Zjednoczone przekażą 500 mln dolarów na izraelską obronę przeciwrakietową. Inne ważne postanowienia obejmują: (1) Ustawa DEFEND, która w szczególności upoważnia Stany Zjednoczone do współpracy z sojusznikami i partnerami na Bliskim Wschodzie - w tym z tymi, którzy podpisali Porozumienia Abrahamowe - w celu opracowania i wdrożenia architektury systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej do obrony przed Iranem; (2) Zwiększenie autoryzacji dla programu US-Israel Counter Unmanned Aerial Systems (C-UAS) z 25 do 40 mln dolarów rocznie; (3) Ustawa o monitorowaniu potencjału broni jądrowej Iranu, która ustanawia wspólną grupę zadaniową w celu monitorowania sytuacji s zakresie irańskiej broni jądrowej i rakietowej. Poza tym, od 2016 r. funkcjonuje dziesięcioleci program pomocy wojskowej o wartości 38 mld dolarów.

16 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Odzyskano także 13 skradzionych samochodów. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    16 grudnia 2022 r. popołudniem terroryści ostrzelali izraelski samochód w pobliżu żydowskiej placówki osadniczej Havat Gilead w środkowej części Samarii. Jedna z kul przebiła przednią szybę i zagłówek kierowcy, ale nikomu nic się nie stało. Strzały padły z przejeżdżającego samochodu. Izraelskie siły rozpoczęły poszukiwanie sprawców.

17 grudnia 2022 r. - Szabat.

18 grudnia 2022 r. policja jerozolimska wszczęła śledztwo po tym, jak do poczty Knesetu dotarła podejrzana przesyłka zaadresowana do premiera Jaira Lapida. Według raportu, w przesyłce znajdowało się wino rosé, książeczka ze zdjęciami samego Lapida, nóż z drewnianą rączką oraz dwie koperty z pieniędzmi: jedna zawierała 777 euro, a druga 1154 euro. Policja nie ma obecnie żadnych wskazówek co do tożsamości ani zamiarów nadawcy i rozpoczęła dochodzenie w celu ustalenia, kto wysłał paczkę i dlaczego.
    18 grudnia 2022 r. władze Jerozolimy przeprosiły za to, że jeden z urzędników umieścił choinkę na szczycie góry Scopus. Zastępca burmistrza Arieh King powiedział: "To nie kierownictwo miasta zdecydowało się to zrobić, tylko niższy urzędnik, który zrobił to bez naszej zgody. Wstydzę się tego i proszę o przebaczenie."

18 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 2 terrorystów odpowiedzialnych za ostrzelanie samochody przy osiedlu Havat Gilad w Samarii. W trakcie tych działań doszło do gwałtownych starć z terrorystami w obozie uchodźców Askar w Nablusie. Inną poszukiwaną osobę zatrzymano w Dżeninie. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    18 grudnia 2022 r. wieczorem terroryści ostrzelali izraelski autobus, którym wracali aktywiści z ceremonii zapalenia chanukiji w zlikwidowanej w 2005 r. przez władze społeczności Sa-Nur w środkowej Samarii. Autobus ostrzelano w pobliżu osiedla żydowskiego Mevo Dotan. W pojazd trafiło co najmniej 7 pocisków, ale nikt nie odniósł obrażeń.

19 grudnia 2022 r. - Chanuka I.
    19 grudnia 2022 r. ministerstwo wywiadu po raz pierwszy w historii ujawniło krajowy raport szacunkowy wywiadu. Według tego raportu świat znajduje się w punkcie przejściowym - analogicznym do znajdowania się na skraju przepaści - po którym seria kryzysów uderzających jednocześnie w wielu miejscach, zmieni światową geopolitykę, technologie, porządek gospodarczy i wiele innych dziedzin, picząwszy od zdrowia aż po energetykę. Zespół ekspertów przedstawił zalecenia, które koncentrowały się na rozwijaniu kluczowych sojuszy geopolitycznych, służących jako geopolityczny i technologiczny pomost pomiędzy krajami i zapobiegawczo wypełniając potencjalne luki w odporności narodowej.

19 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 13 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

19 grudnia 2022 r. Unia Europejska odtajniła dokument sporządzony przez Komisję Europejską w celu udzielenia pomocy Autonomii Palestyńskiej w przejęciu kontroli nad terenami położonymi w obszarze C, która na mocy Porozumień z Oslo miały znajdować się pod pełną kontrolą Izraela. Z dokumentu wynika, że Unia Europejska postanowiła opracować mapy gruntów, aby udowadniać prawa własności ziemi Arabów, bez pozostawiania śladów swojej działalności. W tym celu, prace te miały być prowadzone przez różne organizacje lewicowe, sponsorowane i finansowane w różny sposób ze środków Unii Europejskiej. Dokument stwierdza również, że potrzebna jest wspólna europejska wizja i bardziej skoordynowane podejście państw członkowskich Unii Europejskiej, aby zmaksymalizować zaangażowanie w obszarze C. Dokument wezwał również do "śledzenia i monitorowania izraelskiej działalności archeologicznej na tym obszarze" - ponieważ jest ona rzekomo wykorzystywana jako pretekst do rozbudowy osadnictwa żydowskiego w Judei i Samarii.

20 grudnia 2022 r. - Chanuka II.
    20 grudnia 2022 r. w nocy w szpitalu Shamir w mieście Be'er Ja'akov zmarł arabski więzień bezpieczeństwa 51-letni Nasser Abu Hamid, jeden z założycieli Brygad Męczenników Al-Aqsa. Chorował on na nieuleczalną chorobę i od początku zdiagnozowania raka, był on profesjonalnie leczony. Dzień wcześniej służba więzienna zezwoliła matce osadzonego na spotkanie z umierającym synem. Hamid już w 1990 r. został skazany na cztery dożywocia, ale został zwolniony w ramach umowy wynegocjowanej z Autonomią Palestyńską. W 2002 r. został skazany na siedem wyroków dożywocia plus dodatkowych 50 lat. Udowodniono mu zabójstwo co najmniej 7 Izraelczyków. Jego czterej bracia również odsiadują wyroki dożywocia w izraelskich więzieniach.
    20 grudnia 2022 r. przed południem izraelscy żołnierze dostrzegli na północy kraju bezzałogowy dron, który nadleciał od strony Libanu. Żołnierze przez cały czas monitorowali ruch tego drona, po czym go zestrzelili. Według nich, dron należy do ruchu Hezbollah.

    20 grudnia 2022 r. izraelskie służby meteorologiczne wydały ostrzeżenie przed zapowiadanymi na jutro opadami deszczu. W związku z tym mogą wystąpić gwałtowne powodzie w niektórych częściach Pustyni Judzkiej i na południu kraju. Wydano ostrzeżenie, w którym zabrania się wchodzenia do koryt rzek pieszo lub pojazdem, aby uniknąć sytuacji zagrażających życiu. Ponadto nikt nie powinien zbliżać się do brzegów szybko płynącej rzeki ze względu na możliwość zapadnięcia się brzegu.
    20 grudnia 2022 r. ministerstwo turystyki poinformowało, że wkrótce uruchomi inicjatywę śledzenia wzorców mobilności zagranicznych i krajowych turystów w krajowych firmach telefonii komórkowej. Rzeczniczka ministerstwa Anat Shihor-Aronson powiedziała, że ministerstwo od wielu lat działa bez bezpośredniej wiedzy na temat rzeczywistych upodobań turystów przyjeżdżających do Izraela, poza oczywistymi atrakcjami, takimi jak Ściana Płaczu. Shihor-Aronson wyjaśniła, że zebrane dane będą służyć ministerstwu w dwóch różnych obszarach: (1) zarządzaniu ruchem turystycznym, aby uniknąć w jednym miejscu i w jednym czasie nadmiernego tłumu, oraz (2) przeprowadzeniu koniecznych inwestycji w infrastrukturę. "Chcemy mniej więcej wiedzieć, gdzie i kiedy piruszają się grupy turystów. Tak więc, jeśli w jednym miejscu w jednym czasie znajdują się dziesiątki tysięcy ludzi, chcielibyśmy powiedzieć liderom tych grup turystycznych, aby może znaleźli inny czas, aby tam pojechać. Nasz nadrzędny cel brzmi: Chcemy, aby nikt nie musiał stać godzinami w kolejce do wejścia do jednego obiektu. Jest to proces, który pozwoli ministerstwu poprawić obsługę ruchu turystycznego poprzez zmniejszenie tłumów i zwiększenie przemieszczania się mas ludzi w znacznie bardziej efektywny sposób, dzięki czemu turystyka w Izraelu będzie o wiele przyjemniejsza. Drugim celem tej inicjatywy jest zdobycie wiedzy o tym, wokół tych obiektów rozwijać infrastrukturę. Każdego roku inwestujemy setki milionów szekli w budowę nowej infrastruktury. Skoro więc wykorzystujemy publiczne pieniądze, chcemy je inwestować w najlepszy możliwy sposób. Skąd inaczej dowiemy się, dokąd jadą turyści i co im się podoba? Nie wykorzysta się żadnych danych osobowych. Ministerstwo będzie otrzymywać tylko ogólne zestawienia o obecności turystów konkretnych, bez naruszenia zasad RODO. Jeśli chodzi o firmy komórkowe, to są one związane prawem i zasadami ochrony prywatności."

20 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwanych Arabów oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Dżeninie doszło do wymiany ognia z terrorystami, a w stronę żołnierzy rzucono także ładunki wybuchowe. Poza bronią przejęto także fundusze terrorystyczne. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    20 grudnia 2022 r. rzecznik ruchu al-Fatah, Mandar al-Haik oskarżył Izrael o spowodowanie śmierci skazanego terrorysty, Nassera Hamida: "Śmierć więźnia Nassera Abu Hamida była spowodowana umyślnym zaniedbaniem medycznym. Izrael prowadzi politykę zabijania więźniów za kratkami. Ich rząd powinien ponieść odpowiedzialność za swoje zbrodnie." Palestyński premier Mohammad Sztajjeh powiedział: "Postrzegamy okupację jako stronę odpowiedzialną za śmierć więźnia Abu Hamida i wzywamy Czerwony Krzyż oraz inne międzynarodowe organizacje do zwiększenia ich zaangażowania w celu zapewnienia ochrony chorych więźniów, a także osób starszych i dzieci przebywających w izraelskich więzieniach." Palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział: "Hamid został zamordowany z powodu umyślnego zaniedbania medycznego. Jego matka, wojowniczka i matka męczenników, Umm Nasser Abu-Hamid i cała jej rodzina służą jako wzór poświęcenia."
    20 grudnia 2022 r. wieczorem terroryści trzykrotnie ostrzelali izraelskich żołnierzy. Pierwszy atak miał miejsce przy posterunku wojskowym przy Nablusie w Samarii. Drugi miał miejsce na posterunku wojskowym przy wiosce Tel A-Ras w Judei, a trzeci dotyczył ostrzelania pojazdu wojskowego przeszukującego teren. Nikt nie odniósł obrażeń. Do ataków przyznała się organizacja Lions' Den.

20 grudnia 2022 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku. Podobno celem ataku była irańska bateria obrony przeciwlotniczej, która niedawno została umieszczona w rejonie międzynarodowego lotniska w Damaszku. Rannych miało zostać dwóch syryjskich żołnierzy. Celem ataku były także pozycje irańskich milicji w rejonie Sajjidah Zajnab, na południe od Damaszku.
    20 grudnia 2022 r. Światowa Organizacja Turystyki ONZ (UNTWO) uznała Kfar Kama w północnym Izraelu za jedną z najlepszych wiosek turystycznych 2022 roku. Wioska oferuje wyjątkowy wgląd w kulturę i dziedzictwo izraelskiej mniejszości czerkieskiej. Została ona założona w 1878 roku przez czerkieskich uchodźców muzułmańskich uciekających przed wojną rosyjsko-czerkieską. Obecnie izraelska mniejszość czerkieska mieszka w Galilei i stanowi 0,05% całej populacji kraju. Podobnie jak mniejszość druzyjska, mężczyźni z Czerkiesów również podlegają służbie w izraelskiej armii. Kfar Kama zapewnia turystom przeżycie przypominające kapsułę czasu z unikalną architekturą i muzeum dziedzictwa czerkieskiego. Wioska pełna jest restauracji, atrakcji do jazdy konnej dla całej rodziny, mleczarni oferującej warsztaty z procesu produkcji sera oraz centrum ochrony dziedzictwa czerkieskiego, które oferuje wycieczki po zaułkach starej wsi, pokaz audiowizualny i degustacje kuchni czerkieskiej.

21 grudnia 2022 r. - Chanuka III.
    21 grudnia 2022 r. ministerstwo gospodarki poinformowało, że w ciągu pierwszych jedenastu miesięcy b.r. wartość wymiany handlowej między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi wyniosła 2 mld 357 mln dolarów. Jest to wzrost o 115% w porównaniu do poprzedniego roku.
    21 grudnia 2022 r. wieczorem desygnowany na premiera Benjamin Netanjahu zadzwonił do prezydenta Izaaka Herzoga i powiadomił go o pozytywnym ukończeniu negocjacji koalicyjnych i utworzeniu rządu. Koalicja będzie się składała z Likudu, Religijnej Partii Syjonistów, Szasu, Zjednoczonego Judaizmu Tory, Otzma Jehudit i Noam.

21 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 9 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W wioskach Brokin i Ebad w stronę żołnierzy rzucono ładunki wybuchowe, na co odpowiedziano ogniem. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

21 grudnia 2022 r. izraelska firma Elbit Systems podpisała kontrakt na dostawę do Rumunii siedmiu taktycznych bezzałogowych dronów Watchkeeper X z całym systemem sterowania. Kontrakt ma być zrealizowany w ciągu 5 lat, a jego wartość wynosi 410 mln dolarów. Drony Watchkeeper X zostały opracowane na bazie dronów Hermes 450, i są produkowane w Wielkiej Brytanii przez konsorcjum firm Elbit i Thales UK. Drony Watchkeeper X są użytkowane przez brytyjską armię.

22 grudnia 2022 r. - Chanuka IV.
    22 grudnia 2022 r. rano rosyjski prezydent Władimir Putin zadzwonił do desygnowanego na premiera Beniamina Netanjahu i pogratulował mu zwycięstwa w wyborach i utworzenia nowego rządu. W rozmowie omówiono szereg kwestii, wśród których najważniejsza była wojna w Ukrainie. Netanjahu powiedział, że ma nadzieję na szybkie znalezienie sposobu zakończenia tej wojny i spowodowanych przez nią cierpień. Netanjahu podkreślił, że jest zdeterminowany, aby uniemożliwić Iranowi zdobycie broni nuklearnej i chce powstrzymać jego próby utworzenia militarnej obecności na północnej granicy Izraela.
    22 grudnia 2022 r. szef Mossadu David Barnea ostrzegł: "W ostatnich miesiącach zidentyfikowaliśmy niebezpieczne i groźne działania ze strony Iranu. Iran radykalizuje się i nasila próby przeprowadzania ataków terrorystycznych, które codziennie tłumimy na całym świecie. Ostrzegamy również przed przyszłymi zamiarami Iranu, które oni starają się utrzymać w tajemnicy, aby pogłębić i rozszerzyć dostawy zaawansowanej broni do Rosji. Ostrzegamy także przed zamiarami rozszerzenia projektu wzbogacania uranu i ostrzegamy przed zamiarami intensyfikacji ataków na różne sposoby na przyjazne nam muzułmańskie kraje w regionie. Iran nie będzie miał broni nuklearnej ani w nadchodzących latach, ani nigdy. Jest to moje zobowiązanie, jest to zobowiązanie Mosadu. Nie jesteśmy zaskoczeni odwagą irańskiego reżimu. Podczas gdy jedno ich ramię wysyła irańskich dyplomatów do Wiednia, aby negocjowali porozumienie ze światowymi mocarstwami, drugie ich ramię wysyła irańskich terrorystów, aby zabijali niewinnych ludzi na całym świecie tylko dlatego, że są Izraelczykami lub Żydami. Kilka miesięcy temu Mosad zwrócił uwagę, że Iran planuje pomóc Rosji i rzeczywiście ta broń dotarła do rosyjskiej armii. Zwróciliśmy uwagę na dostawy broni do Rosji, pomimo kłamstw słyszanych z Iranu. Irańskie kłamstwa nie są dla nas nowością. A jednak na Zachodzie są elementy, które wzywają do podpisania porozumienia z Iranem, rażąco ignorując irańskie kłamstwa zawarte w samej umowie. Jedyną agencją wywiadowczą, która nie była zaskoczona tym, co zrobił Iran, był Mosad. Jest tak nie tylko z powodu naszego wywiadu, ale także z powodu naszej dogłębnej wiedzy na temat trwających oszustw ze strony Iranu. Irańczycy będą nadal udawać normalny kraj, jednocześnie realizując politykę zniszczenia, terroryzmu i brutalnych działań przeciwko swoim obywatelom, tylko po to, by ich reżim przetrwał."
    22 grudnia 2022 r. ministerstwo turystyki poinformowało, że w okresie chrześcijańskich świąt Bożego Narodzenia do Izraela prawdopodobnie przyjedzie około 120 tys. chrześcijańskich pielgrzymów i turystów z całego świata. "Około połowa wszystkich przyjeżdżających do Izraela turystów to chrześcijanie. 20% wszystkich turystów określa samych siebie jako pielgrzymi - czyli 480 000 pielgrzymów w okresie styczeń-listopad 2022 r."

22 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    22 grudnia 2022 r. w nocy duża grupa Żydów udała się na modlitwy w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w środkowej części Samarii. Przejazd 20 autobusów i modlitwy zabezpieczali izraelscy żołnierze. W trakcie tych działań doszło do gwałtownych arabskich zamieszek oraz wymiany ognia z terrorystami. Zginęła 1 arabska osoba, a 22 zostało rannych. Zabity podczas wymiany ognia został zidentyfikowany jako 23-letni Ahmed Daraghmeha, mieszkaniec Nablusu.

23 grudnia 2022 r. - Chanuka V.
    23 grudnia 2022 r. w nocy doszła do ataku terrorystycznego a arabskim mieście Kafr Qassem w środkowej części Izraela. Podczas arabskich zamieszek w tym mieście, terrorysta staranował samochodem funkcjonariuszy izraelskiej policji granicznej. Rannych zostało 2 policjantów, których ewakuowano do szpitala, a ich stan określono jako lekki. Pozostali policjanci zastrzelili napastnika. Policja powiedziała, że podejrzany wezwał funkcjonariuszy do swojego domu w związku z domniemanym brutalnym incydentem. Kiedy policja przybyła na miejsce zdarzenia, powitał ich grad kamieni i butelek po alkoholu wyrzuconych z domu. Następnie mężczyzna wybiegł z mieszkania z wyciągniętą bronią, ale gdy próbował strzelać do policjanta, pistolet nie wystrzelił. Chwilę później mężczyzna ruszył samochodem i jadącego tyłem staranował funkcjonariuszy policji, którzy otworzyli do niego ogień. Po zdarzeniu, na miejsce wysłano dodatkowe siły policji.
    23 grudnia 2022 r. Centralne Biuro Statystyczne opublikowało zaktualizowane dane dotyczące chrześcijan mieszkających w Izraelu. Według stanu na koniec 2021 r. ludność chrześcijańska w Izraelu liczyła około 183 000 mieszkańców, co stanowi 9,1% populacji Izraela. 75,8% chrześcijańskiej populacji w Izraelu to arabscy chrześcijanie - liczą około 138 000 obywateli i stanowią 6,9% całkowitej populacji arabskiej w Izraelu. 24,2% chrześcijańskiej populacji w Izraelu to chrześcijanie pochodzenia niearabskiego, co stanowi około 44 400 osób, w większości imigrantów, którzy przybyli do Izraela z żydowskimi członkami rodziny na mocy prawa powrotu (w tym ich dzieci urodzone w Izraelu) od lat 90. XX wieku. Większość arabskich chrześcijan wybiera na miejsce zamieszkania Północny Dystrykt Izraela (70,2%) i Hajfę (13,6%). Podobnie 36,3% niearabskich chrześcijan mieszka w bardziej północnych częściach Izraela, jednak 39% woli mieszkać w Tel Awiwie i dzielnicach centralnych. Miasta z największą populacją arabskich chrześcijan to: Nazaret (21 000), Hajfa (16 700), Jerozolima (12 900) i Szafarm (10 500). Podobnie chrześcijanie niearabscy wolą mieszkać w dużych metropoliach, takich jak Hajfa (3900), Tel Awiw-Jafa (3800) i Jerozolima (3400). W 2021 r. tempo wzrostu populacji chrześcijan wyniosło 2%. Dla porównania tempo wzrostu ludności żydowskiej wyniosło 1,6%, a muzułmańskiej 2,2%.

23 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    23 grudnia 2022 r. wieczorem terroryści ostrzelali osiedle żydowskie Shaked na północy Samarii. Jeden pocisk trafił w dom mieszkalny. Nikt nie odniósł obrażeń. Wojsko przeczesało okolicę w poszukiwaniu sprawców. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aqsa.

24 grudnia 2022 r. - Szabat, Chanuka VI.
    24 grudnia 2022 r. kierownictwo Izraelskiej Służby Więziennej zaproponowało więźniom z obywatelstwem jordańskim przeniesienie do zakładów karnych w Jordanii i dalsze odbywanie tam kary. Czterech spośród 18 więźniów posiadających obywatelstwo jordańskie, zgodziło się na izraelską propozycję, większość z nich jest skazana na dożywocie. Ofertę przyjął między innymi Abdullah Barghouti, który w 2004 r. został skazany na 67 wyroków dożywocia za działalność terrorystyczną.

25 grudnia 2022 r. - Chanuka VII.
    25 grudnia 2022 r. dyrekcja wywiadu wojskowego opublikowała raport, który koncentruje się na globalnych trendach stanowiących zagrożenia dla Izraela. Iran nadal pozostaje najpoważniejszym zagrożeniem, jednak jest teraz uznawany za część większej sieci powiązanych z sobą wyzwań stojących przed Izraelem. Oczekuje się, że globalna niestabilność, wynikająca z rywalizacji między Stanami Zjednoczonymi i Chinami oraz rosyjskiej inwazji na Ukrainę, będzie się utrzymywać i może w nadchodzącym roku jeszcze bardziej się nasilić. W wyniku wojny w Ukrainie, globalna niestabilność dotknęła Bliski Wschód, gdzie kraje takie jak Egipt i Jordania borykają się z poważnymi niedoborami żywności i kryzysem gospodarczym. Iran wciąż pozostaje jedynym finansistą Islamskiego Dżihadu i głównym finansistą Hamasu w Gazie, zachęcając mieszkańców Autonomii Palestyńskiej do aktów terroru. Iranowi nie udało się jednak stworzyć kolejnego zagrożenia na granicy Izraela z Syrią, ale nadal próbuje zbroić Hezbollah w Libanie. Szczególnie niepokojące są próby Iranu dostarczenia Hezbollahowi precyzyjnych rakiet i innych zaawansowanych technologicznie systemów uzbrojenia, które Iran dostarczył Rosji i które w ostatnim czasie zostały użyte przeciwko Ukrainie. Pomimo tych wysiłków Iranu, Hezbollah będzie w 2023 r. zajęty wewnętrznymi problemami Libanu, co prawdopodobnie zniechęci go do rozpoczęcia wojny z Izraelem. Iran nadal będzie rozwijał swój program broni jądrowej, ale powstrzyma się od podjęcia ostatecznego kroku w kierunku rzeczywistej budowy bomby atomowej. Strefa Gazy i Autonomia Palestyńska zostały potraktowane jako jeden problem, a nie dwa odrębne wyzwania. Głównym zmartwieniem jest dzień po ustąpieniu z urzędu przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej, Mahmuda Abbasa, który ma 87 lat i od 17 lat zajmuje ten urząd. Istnieje obawa, że Hamas i inne organizacje terrorystyczne, takie jak Lions Den, mogą wypełnić próżnię pozostawioną po Abbasie.
    25 grudnia 2022 r. izraelskie siły powietrzne podjęły decyzję o uziemieniu 11 myśliwców wielozadaniowych F-35I "Adir". Powodem podjęcia tej decyzji było zalecenie Amerykańskiej Administracji Produkcji Samolotów wydane po analizie danych z katastrofy amerykańskiego myśliwca F-35B, do której doszło dwa tygodnie temu w stanie Teksas w Stanach Zjednoczonych. Wszystkie samoloty przejdą przegląd, aby wykluczyć ewentualność podobnej awarii. Jednocześnie Lockheed Martin zwrócił uwagę, że nie jest pewne, czy izraelskie F-35I mają ten sam problem co amerykańskie F-35B. Uziemienie podjęto jako środek ostrożności. Izraelskie F-35I to zmodyfikowana wersja F-35A z izraelskimi systemami elektronicznymi, itp. Obecnie Izrael posiada 33 myśliwce F-35 w gotowości operacyjnej.

25 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 2 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

25 grudnia 2022 r. Kreml zażądał, aby Izrael przekazał Rosji własność trzech kościołów znajdujących się na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Były rosyjski premier Siergiej Stiepaszyn, odpowiedzialny za odzyskiwanie rosyjskich aktywów w Izraelu, zapowiedział, że złoży pozew do izraelskich sądów o kościół Marii Magdaleny (który jest miejscem spoczynku rosyjskich książąt Elżbiety Fiodorowna i księżnej Alicji), Kaplicy Wniebowstąpienia oraz kościoła Viri Galilaei, (używanego na letnie rekolekcje przez greckiego prawosławnego patriarchę). Władimir Putin zażądał również zakończenia sporu sądowego uniemożliwiającego odzyskanie przez Rosję cerkwi Aleksandra Newskiego na Starym Mieście Jerozolimy.

26 grudnia 2022 r. - Chanuka VIII.
    26 grudnia 2022 r. Fundacja Dziedzictwa Zachodniego Muru poinformowała, że podczas świąt Chanuka plac przed Ścianą Płaczu odwiedziło 250 tys. osób, wśród nich wielu turystów oraz całe rodziny modlące się do Boga. "Ten rok był jedną z najbardziej pracowitych Chanuk od lat. To było ekscytujące widzieć, jak naród żydowski podejmuje ten wysiłek, nawet w zimne i deszczowe dni, aby udać się do Jerozolimy i przyjść pod Zachodni Mur. Nadszedł czas, aby podziękować w miejscu położonym najbliżej tego miejsca, w którym wydarzył się tamten cud."
    26 grudnia 2022 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że 14 grudnia udaremniono samobójczy atak terrorystyczny, który miał być przeprowadzony w Izraelu. Rozbita została komórka terrorystyczna, a jej członkowie byli w ostatnich tygodniach przesłuchiwani. Zatrzymani należeli do Komitetów Oporu i Brygad Męczenników Al-Aqsa, a rozkazy przychodziły ze Strefy Gazy.
    26 grudnia 2022 r. wieczorem burzliwa pogoda spowodowała przerwy w dostawach prądu w Hajfie. Z tego powodu 30 osób zostało uwięzionych w kolejce linowej na górę Karmel. Ratownicy straży pożarnej ewakuowali wszystkich turystów. Natomiast na południu kraju doszło do licznych powodzi w okresowych wadi. Służby ratownicze ewakuowały 2 turystów uwięzionych przez wezbraną rzekę w rejonie Beer Szewy.

26 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 4 poszukiwane osoby oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców Jilzon doszło do arabskich zamieszek, w których żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    26 grudnia 2022 r. w nocy terroryści ostrzelali izraelski samochód jadący między osiedlami żydowskimi Havat Gilad i Itzhar w środkowej części Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń. Do ataku przyznała się organizacja terrorystyczna Lions' Den. W innym incydencie terroryści ostrzelali izraelski punkt kontrolny na zachód od Nablusu w środkowej Samarii. Również nikt nie odniósł obrażeń. Do tego ataku przyznał się Islamski Dżihad.

27 grudnia 2022 r. plenum Knesetu uchwaliło rano dwie kluczowe ustawy, torując drogę do zaprzysiężenia w czwartek nowego rządu Netanjahu. Są to: "Ustawa Deriego" i "Ustawa Smotricha", odpowiednio od szefa Szasu - Arjeha Deriego i przewodniczącego Religijnej Partii Syjonistycznej - Bezalela Smotricha. "Ustawa Smotricha" umożliwia przekazanie władzy nad sprawami cywilnymi w Judei i Samarii z ministra obrony na desygnowanego na ministra finansów Bezalela Smotricha. "Ustawa Deri" zmienia warunki pozbawienia skazanego możliwości pełnienia funkcji ministra, umożliwiając w ten sposób objęcie stanowiska ministra spraw wewnętrznych w nowym rządzie przez szefa Szasu, Arjeha Deri. Równocześnie tymczasowy przewodniczący Knesetu Jariv Levin złożył rezygnację ze stanowiska. Było to wcześniej zaplanowane, gdyż Levin ma zostać ministrem sprawiedliwości w nowym rządzie.
    27 grudnia 2022 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że zidentyfikowano i schwytano terrorystę odpowiedzialnego za dwa zamachy bombowe w Jerozolimie w zeszłym miesiącu, w których zginęły dwie osoby, a kilkanaście zostało rannych. Sprawcą okazał się 26-letni inżynier Eslam Froukh, który mieszkał zarówno w Ramallah w Autonomii Palestyńskiej, jak i w arabskiej wiosce Kafr Aqab w granicach miasta Jerozolima. Froukh został aresztowany w fabryce, w której był zatrudniony w strefie przemysłowej Mishor Adumim, sąsiadującej z Ma'ale Adumim. Podczas przesłuchań Froukh powiedział, że identyfikuje się z ruchem salafickim i jest zwolennikiem organizacji terrorystycznej ISIS. Przyznał się do samodzielnego przeprowadzenia 23 listopada dwóch zamachów bombowych na przystanki autobusowe w Givat Shaul i Ramot.
    27 grudnia 2022 r. izraelskie i amerykańskie siły powietrzne przeprowadziły serię wspólnych ćwiczeń, w których wzięły udział izraelskie F-35I oraz amerykańskie F-15.
    27 grudnia 2022 r. przedsiębiorstwo wodociągowe Mekorot uruchomiło nowy system przesyłu wody, który pompuje odsoloną wodę morską z Morza Śródziemnego do jeziora Kinneret (Morze Galilejskie). Projekt kosztował 1 mld szekli.
    27 grudnia 2022 r. Izraelski Urząd Starożytności, Izraelski Urząd Parków Narodowych i Fundacja Miasta Dawida ogłosiły rozpoczęcie wykopalisk w miejscu historycznej Sadzawki Siloe w Jerozolimie. Sadzawka jest położona w południowej części Miasta Dawida i na terenie Parku Narodowego Murów Jerozolimy - jest stanowiskiem archeologicznym i historycznym o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. Po raz pierwszy została wybudowana za panowania króla Ezechiasza około 2700 lat temu jako część systemu wodnego Jerozolimy w VIII wieku p.n.e. Służyła jako zbiornik wody ze źródła Gichon, która podziemnym tunelem docierała w to miejsce. Ze względu na swoje znaczenie, Sadzawka Siloe została odnowiona i rozbudowana około 2000 lat temu, pod koniec okresu Drugiej Świątyni. Uważa się, że w tym czasie sadzawka była używana jako rytualna mykwa przez pielgrzymów, którzy gromadzili się tutaj przed wejściem do Świątyni. Starożytny kompleks zostanie przekształcony wraz z przylegającą do niego przestrzenią koncertową w ogólnodostępny park, który będzie otwarty 365 dni w roku. Prace będą kosztować 100 mln szekli.

27 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 16 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W Nablusie doszło do wymiany ognia z terrorystami. W wiosce Al Khader przejęto ładunki wybuchowe oraz izraelski mundur wojskowy. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    27 grudnia 2022 r. wieczorem terroryści rzucili improwizowany ładunek wybuchowy w izraelski punkt kontrolny Jalameh na północy Samarii. Nikt nie odniósł obrażeń.

28 grudnia 2022 r. desygnowany na premiera Benjamin Netanjahu przedstawił w Knesecie umowy koalicyjne, ponieważ zgodnie z prawem musiał to zrobić 24-godziny przed zaplanowanym na jutro zaprzysiężeniem rządu.
    28 grudnia 2022 r. linie lotnicze Israir Airlines poinformowały, że po 15 latach przerwy wznowią regularne połączenia z Turcją. Loty będą realizowane w niedzielę, poniedziałek, środę, czwartek i piątek. Ceny lotów będą zaczynać się od 119 USD w jedną stronę.
    28 grudnia 2022 r. ministerstwo sprawiedliwości opublikowało swój pierwszy raport na temat handlu ludźmi w Izraelu. Raport obejmuje lata 2017-2021. W okresie tym zidentyfikowano 325 przypadków handlu ludźmi, z czego 71% ofiar to kobiety, a 1% to nieletni. Ujawniono również, że 40% osób było przedmiotem handlu w celu wykorzystania seksualnego, 44% było przetrzymywanych w miejscach pracy w warunkach niewolniczych, a 16% było przedmiotem handlu z innych powodów. Izraelska policja przeprowadziła 789 przesłuchań osób podejrzanych o handel ludźmi, z których 155 postawiono oskarżenia, a 99 skazano.

28 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 7 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. W obozie uchodźców El Amri wybuchły arabskie zamieszki, a żołnierze użyli środków do rozpraszania tłumu. W wiosce Jaba doszło do wymiany ognia z terrorystami. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".
    28 grudnia 2022 r. wysocy rangą przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej zwrócili się do Jordanii i Egiptu z prośbą o pomoc w zapobieżeniu upadkowi Autonomii i powstaniu po śmierci Mahmouda Abbasa na jej miejscu struktury, nad którą kontrolę sprawowałyby Hamas i Islamski Dżihad. Poprosili o pomoc finansową, aby w dalszym ciągu wypłacać wynagrodzenia 150 tys. pracownikom i urzędnikom Autonomii Palestyńskiej oraz pomoc w utrzymaniu władzy przez al-Fatah.
    28 grudnia 2022 r. organizacja Regavim opublikowała raport na temat nielegalnego budownictwa w obszarze C Autonomii Palestyńskiej - obszar ten znajduje się pod cywilną i wojskową administracją Izraela. Od kwietnia 2021 do kwietnia 2022 odnotowano 81 317 nielegalnych arabskich budów w tym obszarze, co stanowi wzrost o 80%.

28 grudnia 2022 r. jordańsk król Abdullah II wyraził zaniepokojenie planami członków nowego izraelskiego rządu forsowania zmiany status quo w Jerozolimie. "Jeśli ci ludzie zechcą wejść z nami w konflikt, jesteśmy na to całkiem dobrze przygotowani ... Mamy pewne czerwone linie ... Ale jeśli ci ludzie zechcą przesunąć te czerwone linie, poradzimy sobie z tym. Musimy obawiać się kolejnej Intifady, gdyż jeśli tak się stanie, będzie to całkowite załamanie prawa i porządku, z którego nie skorzystają ani Izraelczycy, ani Palestyńczycy. Myślę, że my wszyscy w regionie, w tym ci w Izraelu, którzy są po naszej stronie w tej sprawie, bardzo martwimy się i pragniemy, aby tak się nie stało."

29 grudnia 2022 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że liczba mieszkańców Izraela osiągnęła 9 656 000 osób, z czego 7 106 000 to Żydzi (ok. 73,6% populacji), 2 037 000 to Arabowie (ok. 21,1%), a 513 000 (5,3%) określa się jako innych. W 2022 r. populacja Izraela wzrosła o 2,2% - z czego 62% to nowe urodzenia i 38% osoby, które wyemigrowały do ??tego państwa. W 2022 r. w Izraelu urodziło się około 178 000 dzieci (74,8% żydowskich matek, 23,8% arabskich i 1,4% innych), a 73 000 osób dokonało aliji. Głównymi krajami, z których przybyli imigranci w tym roku, były: Rosja (58,1%), Ukraina (21,3%), Stany Zjednoczone (4,1%) i Francja (3,2%). W 2022 r. zmarło około 51 700 osób.
    29 grudnia 2022 r. Kneset przegłosował zatwierdzenie 37. rządu Izraela. Za głosowało 63 ze 120 członków parlamentu. Głosowanie odbyło się pod młotkiem nowo wybranego przewodniczącego Knesetu, Amira Ohany, pierwszego jawnie homoseksualnego polityka na tym stanowisku. Otwierając specjalną sesję Knesetu w celu przedstawienia nowego rządu, desygnowany na premiera Benjamin Netanjahu zwrócił się do plenum, aby przedstawić swoje cele. Jego przemówienie było wielokrotnie przerywane okrzykami posłów opozycji, z których pięciu zostało wyrzuconych z plenum po wielokrotnym lekceważeniu przepisów i otrzymaniu ostrzeżeń od przewodniczącego Knesetu, Amira Ohana. Netanjahu powiedział: "Nowy rząd jest zdeterminowany, aby przywrócić praworządność, pokój i bezpieczeństwo osobiste obywatelom Izraela. Słyszę ciągłe lamenty opozycji na temat ťkońca państwaŤ, a nawet ťkońca demokracjiŤ. Członkowie opozycji - przegrane wybory to nie koniec demokracji - to jest istota demokracji. Demokracja jest testowany przede wszystkim przez gotowość przegranej i zdolność do zaakceptowania decyzji większości. W zorganizowanej demokracji szanuje się reguły gry. Widzieliśmy to ostatnio w innym kontekście, gdy w finale mistrzostw świata, francuscy kibice byli rozczarowani, tak jak wy, ale zaakceptowali wynik. Nawet oklaskiwali reprezentację Argentyny. Wiem, że wy nie będziecie klaskać, ale oczekuję uszanowania decyzji wyborców i zaprzestania buntu przeciwko wybranemu rządowi."
    29 grudnia 2022 r. kilkaset osób zgromadziło się przed Knesetem, aby protestować przeciwko nowemu rządowi. Wokół budynku parlamentu rozmieszczono duże siły policji, uniemożliwiające demonstrantom zbliżyć się bliżej niż 300 metrów od Knesetu.
    29 grudnia 2022 r. wieczorem odbyło się pierwsze posiedzenie nowego gabinetu. Premier Benjamin Netanjahu przedstawił cele dla nowego rządu: "Jestem bardzo poruszony otwarciem pierwszego posiedzenia gabinetu 37. rządu. Jest to naprawdę świąteczny dzień. Po drodze z Knesetu udało mi się spotkać wielu obywateli. Byli uśmiechnięci i szczęśliwi. Cieszyli się przede wszystkim, że wróciliśmy i utworzyliśmy rząd, i że przywróciliśmy stabilizację, a oni są szczęśliwi, ponieważ są pewni, że wspólnie będziemy pracować dla dobra wszystkich obywateli Izraela. To już szósty raz, jak tworzę rząd Izraela. Mogę wam powiedzieć, że zaczynam 16 rok jako premier Izraela. Moi przyjaciele, możecie założyć, że już się do tego przyzwyczaiłem, ale ja nie przyzwyczaiłem się i jestem podekscytowany. Przede wszystkim jestem podekscytowany wielkim zaufaniem, jakim obdarzył nas naród Izraela. Jestem podekscytowany odpowiedzialnością, która na nas spoczywa. Jestem podekscytowany, ponieważ wiem, że że mamy wspaniały zespół wybitnych ludźmi przepojonych poczuciem misji, którzy będą pracować dla wszystkich obywateli Izraela. Nowy rząd będzie miał cztery główne cele. Po pierwsze zablokowanie Iranu. To kwestia egzystencjalna, więc zadbamy o nasze istnienie i bezpieczeństwo. Po drugie, przywrócenie bezpieczeństwa i praworządności w państwie Izrael. Po trzecie, poradzenie sobie z wysokimi kosztami utrzymania i problemem mieszkaniowym. Po czwarte, i wierzę, że jest to w zasięgu ręki, radykalne rozszerzenie kręgu pokoju. Jestem pewien, że to zrobimy, ponieważ jesteśmy zjednoczonym rządem. Mogę powiedzieć, że nie mamy wcześniejszych ograniczeń ponieważ jesteśmy zjednoczonym rządem, który ma wspólną wizję i cel."
    29 grudnia 2022 r. wieczorem tysiące demonstrantów przyłączyło się do protestu LGBT przeciwko rządowi w Tel Awiwie. Demonstranci zablokowali drogi w rejonie Azrieli Mall w Tel Awiwie. Policja zablokowała ruch na autostradzie Ayalon w obawie, że protestujący będą próbowali wejść na tę drogę.

29 grudnia 2022 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy liczne działania antyterrorystyczne w Judei i Samarii. Zatrzymano 10 poszukiwanych osób oraz skonfiskowano nielegalną broń. Odzyskano 21 skradzionych samochodów. Działania prowadzono w ramach operacji "Falochron".

30 grudnia 2022 r. ministerstwo spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej wydało oświadczenie wzywające społeczność międzynarodową do bojkotu nowego rządu Izraela. "Państwo Palestyna odrzuca aneksjonistyczne, brutalne, rasistowskie i podżegające do czystek etnicznych wytyczne polityki nowego rządu Izraela. Państwo Palestyna uważa ten program za egzystencjalne zagrożenie dla narodu palestyńskiego oraz jego niezbywalnych i nienaruszalnych praw. Wzywamy społeczność międzynarodową do wywiązania się ze swoich obowiązków i odrzucenia wszelkich kontaktów z rządem zaangażowanym w popełnianie międzynarodowych zbrodni, w tym aneksję, prześladowania polityczne i dyskryminację rasową. Wzywamy społeczność międzynarodową, w tym Radę Bezpieczeństwa ONZ, do zapewnienia ochrony narodu palestyńskiego przed trwającą izraelską kampanią wywłaszczania i wysiedlania, kolonizacji i aneksji, czystek etnicznych i prześladowań."

30 grudnia 2022 r. z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Falcon 9, która wyniosła na orbitę okołoziemską izraelskiego satelitę EROS-C3. Israel Aerospace Industries poinformowało, że nawiązało łączność z satelitą, który pracuje poprawnie. Satelita EROS-C3 to jeden z najbardziej zaawansowanych satelitów obserwacyjnych na świecie, który wykorzystuje pionierskie technologie. Na satelicie zamontowano między innymi kamerę opracowaną przez Elbit Systems, która może dostarczać obrazy o niezwykle wysokiej rozdzielczości do zastosowań zarówno rządowych, jak i biznesowych.
    30 grudnia 2022 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję wzywającą Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze do wydania opinii w sprawie konsekwencji prawnych izraelskiej "okupacji" terytoriów Judei i Samarii, które zostały wyzwolone spod Jordanii w ciągu Wojny sześciodniowej w 1967 roku. Rezolucja stwierdza, że obecność Izraela w Jerozolimie, Judei i Samarii jest nielegalna i zwraca się do Trybunału o zalecenie kroków, jakie ONZ i kraje na całym świecie powinny podjąć przeciwko Izraelowi, który, zgodnie z wnioskiem dokonał "aneksji" tych terytoriów. Rezolucja została przyjęta większością głosów 87 do 26, przy 53 krajach wstrzymujących się od głosowania. Przeciwko zagłosowały: Albania, Australia, Austria, Chorwacja, Costa Rica, Czechy, Estonia, Gwatemala, Izrael, Kanada, Kenia, Kongo, Liberia, Litwa, Mikronezja, Nauru, Niemcy, Palau, Papua Nowa Gwinea, Rumunia, Stany Zjednoczone, Togo, Węgry, Wielka Brytania, Włochy i Wyspy Marshalla. Niestety, ale Polska poparła rezolucję razem z takimi krajami jak Rosja, Chiny, Kuba, Egipt, Iran, Irak, Jordania, Wietnam i inne.
    30 grudnia 2023 r. ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan powiedział przed głosowaniem: "Oburzająca rezolucja wzywająca do uzyskania opinii doradczej Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości jest moralną plamą na ONZ i każdym kraju, który ją wspiera. Żaden organ międzynarodowy nie może zdecydować, że Żydzi są okupantami we własnej ojczyźnie. Jakakolwiek decyzja organu sądowego, który otrzymuje mandat od moralnie zbankrutowanej i upolitycznionej ONZ, jest całkowicie bezprawna. Palestyńczycy odrzucili każdą inicjatywę pokojową, jednocześnie wspierając i podżegając do terroru. Zamiast popychać Palestyńczyków do zmian, ONZ robi coś przeciwnego: pomaga im szkodzić jedynej żywej demokracji na Bliskim Wschodzie, która niedawno podpisała cztery porozumienia pokojowe z krajami arabskimi. Decyzja o przeprowadzeniu głosowania, które dotyczy Izraela w Szabat, jest kolejnym przykładem moralnego upadku ONZ, która uniemożliwia wysłuchanie stanowiska Izraela w głosowaniu, którego wyniki są z góry ustalone."

31 grudnia 2023 r. - Szabat.
    31 grudnia 2022 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Podobnie jak setki zniekształconych rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przeciwko Izraelowi na przestrzeni lat, dzisiejsza haniebna rezolucja do niczego nie zobowiąże rządu Izraela. Naród żydowski nie okupuje swojej ziemi ani swojej odwiecznej stolicy, Jerozolimy. Żadna rezolucja ONZ nie może zniekształcić tej historycznej prawdy."
    31 grudnia 2022 r. minister spraw zagranicznych Eli Cohen odpowiedział na decyzję Zgromadzenia Ogólnego ONZ o zwróceniu się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o opinię doradczą w sprawie konfliktu palestyńsko-izraelskiego: "Jest to antyizraelska decyzja, która udziela poparcia organizacjom terrorystycznym i antysemickiemu ruchowi BDS, co jest sprzeczne z uzgodnionymi zasadami samej ONZ. Ta inicjatywa to kolejny błąd popełniony przez palestyńskie przywództwo, które od lat wspiera i podżega do terroryzmu, oraz prowadzi swój naród w sposób, który szkodzi samym Palestyńczykom, jak również możliwości rozwiązania konfliktu. Zamiast pracować dla korzyści narodu palestyńskiego i walczyć z terroryzmem, palestyńscy przywódcy promują daremne wysiłki, by zaszkodzić Izraelowi. Ta decyzja nie zmieni sytuacji w terenie, ani nie powstrzyma Izrael od dalszej walki z terroryzmem, ochrony obywateli Izraela i realizacji interesów państwa Izrael. Izrael oczekuje, że ONZ odrzuci podejmowane przez Palestyńczyków próby upolitycznienia instytucji ONZ, co szkodzi międzynarodowej pozycji i integralności tej organizacji. Dziękuję dziesiątkom krajów, które nie poparły tej rezolucji. Kraje te rozumieją - podobnie jak my - że ta palestyńska rezolucja nie przyniesie rozwiązania konfliktu, a jedynie doprowadzi do radykalizacji i eskalacji w terenie. Dziękujemy wielu naszym przyjaciołom, zwłaszcza Stanom Zjednoczonym, za ich wysiłki na rzecz zapobieżenia przyjęciu rezolucji. Chciałbym również podziękować personelowi ministerstwa spraw zagranicznych - w Izraelu i w misjach dyplomatycznych na całym świecie - jak również wielu działaczom, którzy zmobilizowali się na rzecz wysiłków dyplomatycznych, które doprowadziły do tego, że wiele krajów świata zdecydowało się nie popierać tej palestyńskiej inicjatywy. Głosowanie Zgromadzenia Ogólnego ONZ to tylko jeden etap walki. Ministerstwo spraw zagranicznych i ja jesteśmy zobowiązani do kontynuowania walki z kampanią delegitymizacji prowadzoną przeciwko Izraelowi."
    31 grudnia 2022 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu powiedział: "W imieniu wszystkich obywateli Izraela przesyłam chrześcijańskiemu światu głębokie kondolencje z powodu odejścia papieża Benedykta XVI. Był on wielkim przywódcą duchowym, w pełni zaangażowanym w historyczne pojednanie między Kościołem katolickim a narodem żydowskim, co w poruszający sposób wyraził podczas swojej historycznej wizyty w Izraelu w 2009 roku. Podczas mojego spotkania z nim, on ciepło mówił o wspólnym dziedzictwie chrześcijaństwa i judaizmu oraz o wartościach, jakie to dziedzictwo dało całej ludzkości. Zapamiętamy go jako prawdziwego przyjaciela państwa Izrael i narodu żydowskiego."

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: styczeń-marzec 2023 r.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2022-2023 by Gedeon