ROZEJM W GAZIE  -  STYCZEŃ - MARZEC  2010 r.



  -  HISTORIA
      - październik-grudzień 2009
 - styczeń-marzec 2010 r.
      - kwiecień-czerwiec 2010





 

 

1 stycznia 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Grad, które spadły w pobliżu miasta Netivot na Negewie. Do ataku przyznały się Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny.

1 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezapieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    1 stycznia 2010 r. około 50 Palestyńczyków i lewicowych działaczy demonstrowało w Na'alin przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa. Inna grupa 150 demonstrantów zebrała się w Bil'in. Doszło do starć z izraelską policją.
    1 stycznia 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że Autonomia Palestyńska nie otrzymała żadnej oficjalnej urzędowej propozycji o spotkaniu Abbasa z Netanyahu, co mogłoby stanowić przełom w procesie pokojowym.

    1 stycznia 2010 r. mała grupa czterech ultra-ortodoksyjnych Żydów (z Kanady i USA) z antysyjonistycznej organizacji Neturei Karta obchodziło początek szabatu w Strefie Gazy. Uczestniczyli oni w demonstracji domagającej się zniesienia blokady ze Strefy Gazy i wyzwolenia całej Palestyny.

2 stycznia 2010 r. grupa około 50 ortodoksyjnych Żydów demonstrowało w Jerozolimie przeciwko otwarciu fabryki Intela w szabat.

2 stycznia 2010 r. izraelskie samoloty F-16 zbombardowały w nocy dwa podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Rannych zostało 4 Palestyńczyków. Równocześnie izraelski czołg wystrzelił dwa pociski, które spadły w otwartej przestrzeni na północ od miasta Gazy. Huk wybuchów było słychać w mieście.

2 stycznia 2010 r. jordańska policja aresztowała 3 izraelskich rybaków, którzy wpłynęli na wody terytorialne Jordanii. Do incydentu doszło w pobliżu Ejlatu, na Morzu Czerwonym. Po przesłuchaniu zostali przekazani izraelskiej straży granicznej.
    2 stycznia 2010 r. somalijscy piraci porwali w nocy w Zatoce Adeńskiej izraelski statek "St. James Park" należący do armatora rodziny Ofer. Statek przewoził samochody i płynął pod brytyjską flagą.

3 stycznia 2010 r. rząd zatwierdził przekazanie 340 mln NIS pomocy dla miasta Sderot i osiedli położonych w pobliżu granicy Strefy Gazy. Środki te umożliwią budowę schronów i wzmocnień stropów budynków mieszkalnych, tak aby chroniły przed uderzeniami pocisków rakietowych. Dodatkowo obniżono opłaty za energię elektryczną o 35% dla odbiorców indywidualnych i 30% dla przedsiębiorstw.

3 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezapieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 stycznia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w wielu miejscach Samarii i Judei. W południe uszkodzony został samochód w Nablusie w Samarii. Wieczorem uszkodzony został samochód przy wiosce El-Aroub w Judei.
    3 stycznia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskich osadników z osiedla Nevei Tzuf w Samarii. Ranny został 16-letni Izraelczyk. Interweniowali izraelscy żołnierze.
    3 stycznia 2010 r. palestyńscy terroryści ostrzelali izraelski patrol straży granicznej przy barierze granicznej Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem.
    3 stycznia 2010 r. palestyński parlament Hamasu zatwierdził budżet Strefy Gazy na bieżący rok. Budżet opiewa na kwotę 540 mln USD, z których 60 mln pochodzi z podatków i 480 mln z datków organizacji międzynarodowych i innych państw. Większość podatków pochodzi z ceł nałożonych przez Hamas na towary nielegalnie przemycane przez podziemne tunele z Egiptu. Koszty energii elektrycznej i wody opłaca administracja Autonomii Palestyńskiej w Ramallah.
    3 stycznia 2010 r. palestyński premier Salam Fayyad powiedział wieczorem podczas demonstracji w Ramallah, że przyszłe państwo palestyńskie w Samarii i Judei musi być wolne od wszystkich Żydów.

4 stycznia 2010 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman odrzucił naciski zachodnich rządów, aby Izrael w ciągu 9 miesięcy wytyczył granice i wyraził zgodę na utworzenie w ciągu 2 lat państwa palestyńskiego w Samarii i Judei. Minister powiedział, że należy rozpocząć szczery i uczciwy dialog z miejscowymi Arabami, bez tworzenia bezpodstawnych złudzeń, które kończą się wywołaniem uczucia frustracji, prowadzącej do wybuchu przemocy.
    4 stycznia 2010 r. koordynator działalności rządowej w Judei i Samarii, gen. Eitan Dangot poinformował parlamentarną komisję ustawodawczą, że władze cywilne wydały 237 nakazów wstrzymania prac budowlanych prowadzonych w osiedlach żydowskich w Samarii i Judei, oraz skonfiskowano 36 różnego rodzaju sprzętów budowlanych.

4 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezapieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    4 stycznia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w wielu miejscach Samarii i Judei. Wieczorem uszkodzony został samochód przy wiosce Dir Abu-Mashaal w Samarii.
    4 stycznia 2010 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało wejść z nożami do Grobowca Patriarchów w Hebronie i zaatakować modlących się tam Żydów. Napastników zatrzymała izraelska policja.

4 stycznia 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas spotkał się Sharm Al-Sheikh (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem, który przedstawił izraelską propozycję wznowienia procesu pokojowego. Po spotkaniu Abbas powiedział, że na stole negocjacji brakuje rozmów nad przyszłym statusem Jerozolimy i powtórzył żądanie całkowitego wstrzymania rozbudowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei, co jest warunkiem wznowienia rozmów pokojowych.
    4 stycznia 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się z przedstawicielem Kwartetu Bliskowschodniego, Tony Blairem i poprosił go, by zachęcił palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa do wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem.

5 stycznia 2010 r. dowództwo obrony cywilnej poinformowało, że do 2013 r. planuje się zaopatrzenie wszystkich Izraelczyków w maski przeciwgazowe.
    5 stycznia 2010 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem zaatakować przy pomocy noża Żydów na Starym Mieście w Jerozolimie. Policja aresztowała napastnika, przy którym znaleziono list pożegnalny. Niedoszły zamachowiec miał 16 lat i planował wtargnąć na plac przed Ścianą Płaczu.

5 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezapieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    5 stycznia 2010 r. palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Kalandia w pobliżu Jerozolimy. Napastnika aresztowali izraelscy żołnierze. Znaleziono przy nim koktajle Mołotowa oraz nóż o długości 30 cm.
    5 stycznia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w wielu miejscach Samarii i Judei. Rano i popołudniem uszkodzone zostały 2 autobusy w rejonie Gusz Etzion w Judei. Po tych atakach linia autobusowa Egged zdecydowała się na zawieszenie połączeń z osiedlami żydowskimi w Samarii i Judei.
    5 stycznia 2010 r. palestyński premier Salam Fayyad uczestniczył w publicznym spaleniu izraelskich produktów wytworzonych w żydowskich osiedlach w Samarii i Judei. Fayyad zaapelował do międzynarodowej społeczności o "zmuszenie Izraela do przestrzegania międzynarodowego prawa."
    5 stycznia 2010 r. palestyński terrorysta z nożem usiłował wieczorem wejść do Grobowca Patriarchów w Hebronie w Judei, i zaatakować modlących się tam Żydów. Został zatrzymany przez izraelskich policjantów i przyznał się do przygotowywania zamachu.
    5 stycznia 2010 r. szef zespołu palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział, że widzi możliwość wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem, jednak w rzeczywistości "to Izrael stawia warunki. Domagamy się, aby upoważniony izraelski przywódca publicznie rozpoczął negocjacje oparte na granicach z 1967 r., zgodnie z planem mapy drogowej... Izrael rząda by zjednoczona Jerozolima pozostała pod jego kontrolą, kontynuuje rozbudowę osiedli we wschodniej części miasta i chce kontrolować 40 procent Zachodniego Brzegu Jordanu - a jednocześnie mówi, że nie stawia żadnych wstępnych warunków."
    5 stycznia 2010 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem stanowisko wyrzutni rakiet Qassam w rejonie Khan Younis na południu Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk, a 3 osoby zostały ranne. Gotowa do użycia wyrzutnia rakiet należała do Ludowych Komitetów Oporu. Zabitym okazał się Jihad Samir, dowódca jednostki rakietowej tej organizacji.

5 stycznia 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się z przewodniczącym ONZ Ban Ki-Moonem i poprosił go, by zachęcił palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa do wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem. Barak przedstawił wykaz działalności Izraela na rzecz pomocy humanitarnej dla mieszkańców Strefy Gazy.
    5 stycznia 2010 r. doszło do starć działaczy organizacji Viva Palestina z egipską policją w porcie w al-Arish (Egipt). Rannych zostało 20 demonstrantów i 10 policjantów egipskich. Do starć doszło po decyzji egipskich władz, że 59 ciężarówek z międzynarodowego konwoju pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy będzie musiała przejść przez kontrolę po stronie Izraela. W proteście przeciw tej decyzji 520 działaczy rozbiło bramę wjazdową portu. Konwój 210 samochodów ciężarowych wyruszył cztery tygodnie temu z Wielkiej Brytanii.

6 stycznia 2010 r. władze miejskie Jerozolimy wydały zezwolenie na budowę nowego żydowskiego osiedla Shufat na Wzgórzu Oliwnym we Wschodniej Jerozolimie. Osiedle będzie się składać z trzech nowych 5-piętrowych budynków mieszkalnych, których budowę sfinansuje amerykański żydowski milioner Irving Moskovich. W budynkach zamieszkają 24 rodziny.

6 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

6 stycznia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami egipską straż graniczną na granicy Strefy Gazy z Egiptem, domagając się przepuszczenia konwoju pomocy humanitarnej Viva Palestina, który jest przetrzymywany w porcie al-Arish w Egipcie. Egipscy żołnierze odpowiedzieli ogniem. Członkowie Hamasu również otworzyli ogień, zabijając 1 egipskiego żołnierza. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    6 stycznia 2010 r. ministerstwo spraw zagranicznych Syrii wydało oświadczenie, że jeśli Izrael napadnie na libański Hezbollah, wówczas Syria nie będzie biernym obserwatorem wydarzeń. Jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności Libanu będzie uznawane jako bezpośrednie zagrożenie dla Syrii.
    6 stycznia 2010 r. amerykański wicekretarz bezpieczeństwa narodowego Jane Holl Lute poprosił Izrael o udostępnienie informacji o procedurach bezpieczeństwa podjętych na izraelskich lotniskach i w izraelskich liniach lotniczach aby przeciwdziałać zamachom terrorystycznym. Doświadczenie Izraela w tym zagadnieniu jest niezwykle cenne dla Stanów Zjednoczonych.

7 stycznia 2010 r. palestyńscy terroryści z Ludowych Komitetów Oporu ostrzelali popołudniem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Wieczorem rakieta Qassam spadła przy mieście Aszkelon.

7 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 stycznia 2010 r. izraelskie samoloty zrzuciły dziesiątki tysięcy ulotek nad południową częścią Strefy Gazy. Ulotki wezwały mieszkańców do opuszczenia terenów położonych w odległości 300 metrów od granicy z Izraelem i Egiptem. Wezwano mieszkańców Strefy Gazy do przekazywania informacji o działających tunelach przemytniczych.
    7 stycznia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili liczne żydowskie samochody kamieniami w różnych miejscach Samarii i Judei. Wieczorem uszkodzony został samochód w rejonie osiedla Ariel w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.
    7 stycznia 2010 r. palestyńscy terroryści z Ludowych Komitetów Oporu ostrzelali rano z moździerza teren przejścia granicznego Kerem Shalom w Strefie Gazy. Przejście graniczne zostało czasowo zamknięte ze względów bezpieczeństwa.
    7 stycznia 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem przeciwpancerną rakietę w patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem.

7 stycznia 2010 r. libańska armia rozpoczęła pięciodniowe ćwiczenia prowadzone razem z międzynarodowymi siłami UNIFIL w południowym Libanie, przy granicy z Izraelem. Ćwiczenia mają przygotować libańską armię do wzięcia odpowiedzialności za bezpieczeństwo na granicy izraelsko-libańskiej.

8 stycznia 2010 r. izraelskie samoloty zbombardowały w nocy trzy podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Celem nalotu był także zakład produkujący rakiety położony na obrzeżach miasta Gaza. Zginęło 3 Palestyńczyków.
    8 stycznia 2010 r. kilkudziesięciu Palestyńczyków obrzuciło kamieniami żydowskie osiedle Neveh Tzuf w Samarii. Doszło do starć z żydowskimi osadnikami. Interweniowali izraelscy żołnierze, którzy rozdzielili walczące strony.
    8 stycznia 2010 r. Palestyńczycy i lewicowi izraelscy działacze demonstrowali przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w rejonie wiosek Naalin i Billin w Samarii.

9 stycznia 2010 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat odrzucił wezwanie amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton by wznowić rozmowy izraelsko-palestyńskie bez wstępnych warunków. Erekat podkreślił, że rozmowy mogą być wznowione po zamrożeniu rozbudowy wszystkich żydowskich osiedli, wliczając w to Jerozolimę.
    9 stycznia 2010 r. rzecznik zbrojnego skrzydła Islamskiego Dżihadu, Brygad Męczenników Al-Quds, Abu Ahmad oskarżył Izrael o prowokowanie zbrojnego konfliktu z palestyńskimi grupami w Strefie Gazy. "Ostatnia eskalacja militarnych działań Izraela w Gazie jest prowokacją prowadzącą do militarnej konfrontacji." Ahmad nazwał ostrzał rakietowy Izraela uzasadnionym i usprawiedliwionym ruchem oporu.

9 stycznia 2010 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Aboul Gheit powiedział, że konwoje z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy będą miały zakaz korzystania z terytorium Egiptu. Przyczyną wydania zakazu były ostatnie starcia z aktywistami konwoju Viva Palestina w porcie El-Arish. Gheit podkreślił, że popełnili oni "czyny przestępcze na egipskiej ziemi podczas swojej podróży do Gazy."
    9 stycznia 2010 r. niemiecka policja oskarżyła libański Hezbollah o dostarczanie narkotyków do Europy, aby w ten sposób finansować swoją działalność w Libanie. Pierwsze podejrzenia pojawiły się w maju 2008 r., kiedy na lotnisku we Frankfurcie aresztowano 4 Libańczyków z 8,7 mln Euro w torbach podróżnych.

10 stycznia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu podjął decyzję o budowie bariery bezpieczeństwa wzdłuż granicy izraelsko-egipskiej na pustyni Negew, aby w ten sposób powstrzymać infiltrację nielegalnych imigrantów oraz przemytników narkotyków z Półwyspu Synaj. Koszt budowy jest szacowany na 1,5 mld NIS. Odnosząc się do sytuacji w Strefie Gazy premier powiedział: "Nasza polityka jest jasna. Każdy pocisk albo inny atak spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią." Odnosząc się do prób wznowienia negocjacji pokojowych z Palestyńczykami powiedział, że Izraelowi bardzo zależy na wznowieniu tych rozmów. Dodał jednak, że jeśli do nich nie dojdzie, wówczas budowa żydowskich osiedli ponownie rozpocznie się za osiem miesięcy.
    10 stycznia 2010 r. minister obrony Ehud Barak powiedział: "jako minister obrony Izraela sądzę, że przywódcy naszego kraju muszą poruszyć niebo i ziemię w swoich wysiłkach aby osiągnąć upragniony pokój... zgodnie z postawionymi założeniami działamy na rzecz wznowienia pertraktacji z naszymi palestyńskimi sąsiadami, zatem musimy zrobić to samo z Syrią i Libanem. Jestem realistą i sądzę, że jest to możliwe."

10 stycznia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w wielu rejonach Samarii i Judei. Rano kilka samochodów zostało uszkodzonych w okolicach Ramallah w Samarii. Popołudniem uszkodzony został samochód w rejonie Gusz Etzion w Judei.
    10 stycznia 2010 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem przygotowaną do użycia wyrzutnię rakiet Qassam na południu Strefy Gazy. Zginęło 2 palestyńskich terrorystów Islamskiego Dżihadu, w tym wysoki dowódca tej organizacji, Awad Abu Nosir.

10 stycznia 2010 r. egipski minister spraw zagranicznych Aboul Gheit powiedział, że w aktualnej sytuacji są niewielkie szanse na wznowienie rozmów pokojowych izraelsko-palestyńskich. Jako najważniejszy powód podał nieustający spór pomiędzy najważniejszymi palestyńskimi partiami politycznymi al-Fatah i Hamasem. Dopiero po osiągnięciu porozumienia wewnątrz Autonomii Palestyńskiej będzie możliwe rozpoczęcie negocjacji pokojowych. Gheit podkreślił, że Egipt w obecnej sytuacji nie jest w stanie doprowadzić do zorganizowania szczytu z udziałem Netanyahu i Abbasa.
    10 stycznia 2010 r. brytyjskie linie lotnicze BMI British Midland zawiesiły z powodów ekonomicznych wszystkie swoje loty do i z Izraela.

11 stycznia 2010 r. przewodniczący Knessetu, Reuven Rivlin spotkał się w Jerozolimie z bułgarskim premierem Boiko Borissovem. Rivlin powiedział, że rozdzielenie Żydów i Arabów poprzez stworzenie odrębnego państwa palestyńskiego nie zaprowadzi pokoju, ale raczej doprowadzi do eskalacji konfliktu. "W praktyce żyjemy bardzo blisko siebie i nie ma żadnej możliwości w pełni oddzielić te dwa narody. Ponadto zostało już udowodnione, że izraelskie wycofanie nie jest rozwiązaniem konfliktu, ponieważ dotychczasowe umocniły tylko Hezbollah i Hamas."
    11 stycznia 2010 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman wezwał ministra obrony Ehuda Baraka do odłożenia planowanej na przyszły tydzień wizyty w Turcji, z powodu antyizraelskich wypowiedzi tureckiego premiera. Wiceminister Danny Ayalon wezwał na rozmowę tureckiego ambasadora w Izraelu, w celu wyjaśnienia okoliczności powstania tureckiego programu telewizyjnego, w którym aktorzy przebrani za oficerów izraelskiej służby Shin Bet porywali dzieci.
    11 stycznia 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

11 stycznia 2010 r. turecki premier Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Izrael stanowi największe zagrożenie dla światowego pokoju, ponieważ używa przesadnie dużej siły przeciwko Palestyńczykom, narusza przestrzeń powietrzną Libanu i nie ujawnia szczegółów swojego programu nuklearnego.
    11 stycznia 2010 r. w mieście Meksyk (Meksyk) podczas gęstej mgły rozbił się helikopter. W wypadku zginęło 5 osób, w tym 3 członków żydowskiej rodziny Saba. Wśród zabitych znajduje się milioner Moshe Saba, jeden z najbogatszych ludzi w Meksyku.

12 stycznia 2010 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że Siły Obronne Izraela są przygotowane na jakąkolwiek zmianę status quo z Hezbollahem w Libanie. Barak podkreślił, że "granice były spokojne od 2006 r., ale obecnie sytuacja szybko się pogarsza... Nie chcemy aby do czegoś doszło, ale jeśli zajdzie potrzeba to nie będziemy obawiać się i zareagujemy odpowiadając na atak." Zwracając się do Hezbollahu powiedział: "unikajcie wchodzenia w konflikt z nami", a następnie dodał: "widzimy rozwijający się Hezbollah w Libanie, wzrost jego wpływów, politycznych i innych... Jeszcze raz chcę jasno dać do zrozumienia libańskiemu przywództwu, że widzimy wszystko, i obarczymy odpowiedzialnością partie, które powodują wzrost napięcia."
    12 stycznia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu oświadczył wieczorem, że Izrael nigdy nie zrzeknie się kontroli nad zjednoczoną Jerozolimą i nie wycofa się do granic z 1967 r.

12 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

12 stycznia 2010 r. Armia Stanów Zjednoczonych podjęła decyzję o zwiększeniu wartości magazynowanego w Izraelu awaryjnego wyposażenia wojskowego do wartości 800 mln USD. W magazynach tych znajdują się pojazdy opancerzone, amunicja artyleryjska, bomby lotnicze i wyposażenie artyleryjskie. Izraelowi wolno skorzystać z tych zapasów tylko w razie nagłej wojskowej potrzeby.

13 stycznia 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    13 stycznia 2010 r. Kontroler Państwowy opublikował raport o występujących licznych nieprawidłowościach w zarządzaniu policją graniczną. Raport mówi: "Te niedostatki odnoszą się do standartów organizacyjnych, personelu i wyposażenia jednostek policji granicznej, które potencjalnie mogą zaszkodzić sprawności działania operacyjnego i profesjonalizmowi policji granicznej." Rewident księgowy potwierdził braki w dokumentacji finansowej i nadużycia w wykorzystywaniu tymczasowych policjantów oraz braki wyposażenia.
    13 stycznia 2010 r. ministerstwo gospodarki opublikowało wstępne wyniki stanu gospodarki Izraela za 2009 r. Deficyt budżetu państwa w 2009 r. wyniósł 39,3 mld NIS, co stanowi 5,15% PKB. Rząd planował deficyt na poziomie 6% PKB. Mniejszy deficyt budżetu był zasługą zwiększenia wysokości podatków w minionym roku. Równocześnie ściągalność podatków wzrosła o 15%.

13 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    13 stycznia 2010 r. Palestyńczycy ubrzucili rano żydowski samochód w pobliżu osady Beit Horon w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk. W rejonie Gusz Etzion w Judei uszkodzony został samochód. Popołudniem uszkodzono kamieniami żydowski autobus w rejonie osiedla Neve Tsuf w Samarii.

13 stycznia 2010 r. Magen David Adom (izraelska Czerwona Gwizda Dawida, odpowiednik Czerwonego Krzyża) wysłał 7-osobową misję ratunkową na zniszczone przez trzęsienie ziemi Haiti. Misja będzie współpracować z amerykańskim Czerwonym Krzyżem, utworzy przychodnie we współpracy z lokalnymi ekipami medycznymi i zbada możliwość wysłania zespołów lekarzy. Członkami misji są eksperci z dziedzin inżynierii, logistyki, medycyny, ratownictwa i pomocy rządowej.

14 stycznia 2010 r. minister sprawiedliwości Yaakov Neeman powiedział podczas konferencji w Herzliji: "Analiza źródeł żydowskiego prawa umożliwia nam zastanawianie się jak dalece zakłóciliśmy własne społeczeństwo poprzez opieranie się na obcym prawie, szczególnie prawie amerykańskim." Dodał, że do potrzeb nowoczesnego żydowskiego państwa najlepiej dostosowane jest prawo żydowskie, które "umożliwia nam spostrzeganie własnych korzeni etycznych i kulturowych."

14 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    14 stycznia 2010 r. kilkuset Palestyńczyków obrzuciło kamieniami żydowskie osiedle Neve Tzuf w Samarii. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, którzy nie dopuścili do wybuchu starć z żydowskimi osadnikami.
    14 stycznia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w wielu miejscach Samarii i Judei. W południe uszkodzony został samochód przy Modiin Ilit w Samarii. Ranna została 1 Izraelka. Popołudniem uszkodzone zostały samochody przy wiosce Na'alin i osiedlu Ariel w Samarii. Wieczorem zniszczony został samochód w rejonie Betlejem w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

14 stycznia 2010 r. islamscy terroryści zdetonowali dwie bomby przy przejeżdżającym konwoju z izraelskimi dyplomatami jadącymi z Ammanu (Jordania) do Izraela. Do zdarzenia doszło w odległości 20 km od izraelskiej granicy. Nikt nie odniósł obrażeń.
    14 stycznia 2010 r. Siły Obronne Izraela wysłały na Haiti mobilny szpital polowy z pełnym zespołem medycznym lekarzy. Sprzęt dotrze drogą lotniczą do Dominikany, a następnie transportem drogowym dojedzie do Haiti. Grupa medyczna z żołnierzami ochrony liczy 220 osób.

15 stycznia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w wielu miejscach Samarii i Judei. W rejonie Kalkilii ranny został 1 Izraelczyk. W południe uszkodzony został samochód w pobliżu wioski Na'alin w Samarii.
    15 stycznia 2010 r. w wybuchu bomby domowej roboty w Dir el-Balah w Strefie Gazy zginął palestyński terrorysta z Hamasu.
    15 stycznia 2010 r. Palestyńczycy i izraelscy działacze lewicowi demonstrowali w rejonie żydowskiego osiedla Neve Tzuf w Samarii. Doszło do starć z policją, w których rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy. Aresztowano 7 demonstrantów.

15 stycznia 2010 r. przywódca polityczny Hamasu, Khaled Meshal wezwał Egipt do zaprzestania budowy bariery granicznej wzdłuż granicy Strefy Gazy. Nazwał on tą barierę "murem śmierci", który przypieczętuje izraelską blokadę Strefy Gazy. "Mur jest wznoszony między wrogami, a nie między braćmi." Meshal wezwał także al-Fatah do pojednania z Hamasem.

16 stycznia 2010 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    16 stycznia 2010 r. izraelscy Arabowie obrzucili kamieniami radiowóz izraelskiej policji w wiosce Deir al-Assad w Galilei. Radiowóz został zniszczony.
    16 stycznia 2010 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon powiedział, że jeśli Izrael zostanie zaatakowany, wówczas wszystkie opcje będą rozważane, włącznie z wydaleniem ambasadorów.

16 stycznia 2010 r. zawalił się tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem. W wypadku rannych zostało 7 Palestyńczyków. Ocenia się, że w wypadkach w podziemnych tunelach przemytniczych zginęło 125 Palestyńczyków, a około 950 zostało rannych.

16 stycznia 2010 r. izraelski personel medyczny uruchomił szpital polowy na Haiti, którego ochronę zapewniają eksperci Sił Obronnych Izraela.
    16 stycznia 2010 r. nieznani sprawcy podłożyli w nocy ogień w synagodze na Krecie (Grecja). Straż pożarna zdołała ugasić ogień, jednak zniszczenia są duże. Spłonęło około 2,5 tys. książek, w tym wiele zabytkowych egzemplaży.

17 stycznia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się z przedstawicielami rządu niemieckiego. Omówiono kwestie współpracy gospodarczej pomiędzy obydwoma państwami. Równocześnie minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman spotkał się ze swoim norweskim odpowiednikiem Jonas Gahr Storrem.
    17 stycznia 2010 r. rząd zatwierdził plany dalszej budowy linii szybkiej kolei pomiędzy Tel Awiwem a Jerozolimą. Po ukończeniu projektu, nowa linia kolejowa skróci czas podróży pomiędzy oboma miastami do 28 minut, a między Jerozolimą i Modiin do 17 minut. Koszt projektu oszacowano na 2 mld NIS. Do tej pory szybka kolej dociera z Tel Awiwu do międzynarodowego portu lotniczego im. Dawida Ben Guriona w Lod.

17 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy operację w obozie palestyńskich uchodźców w Nablusie, w Samarii. Wykryto trzy gotowe do użycia bomby domowej produkcji, które zostały zdetonowane przez saperów. Aresztowano 4 Palestyńczyków. W innej nocnej operacji aresztowano 3 członków al-Fatah, którzy byli związani z zabójstwem rabina Meir Hai.
    17 stycznia 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że Stany Zjednoczone muszą interweniować i wyznaczyć "czerwoną linię" Izraelowi, aby mieć pewność powodzenia procesu pokojowego. Abbas powtórzył swój warunek całkowitego wstrzymania rozbudowy żydowskich osiedli, jako koniecznego do spełnienia, aby można było wznowić rozmowy pokojowe.

17 stycznia 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Ankarze (Turcja) z tureckim ministrem spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu. Barak przeprosił za niestosowne potraktowanie tureckiego ambasadora i wyraził pragnienie poprawienia kontaktów pomiędzy obydwoma państwami. Omówiono również kwestię negocjacji pokojowych z Palestyńczykami. Turecki minister obrony Vecdi Gonul podkreślił, że Turcja pozostanie strategicznym partnerem Izraela tak długo, jak będzie to konieczne, pomimo dyplomatycznych nieporozumień pomiędzy sojusznikami.
    17 stycznia 2010 r. kuwejcki minister spraw zagranicznych Muhammad a-Sabah nazwał premiera Netanyahu "głupim i szalonym władcą, którego minister spraw zagranicznych mówi o zaatakowaniu Tamy Asuańskiej przy pomocy broni jądrowej." a-Sabah dodał, że nie widzi żadnej możliwości na wznowienie rozmów pokojowych palestyńsko-izraelskich.
    17 stycznia 2010 r. amerykański wywiad poinformował, że Syria umożliwiła na terytorium swojego państwa członkom libańskiego Hezbollahu przejść wojskowe szkolenie na bateriach rakiet przeciwlotniczych SA 2. Wysoki urzędnik CIA ostrzegł, że jeżeli Syria dostarczy takie wyrzutnie rakiet do Libanu, to Izrael może zdecydować się na bombardowania Syrii.

    17 stycznia 2010 r. papież Benedykt XVI odwiedził Wielką Synagogę w Rzymie (Włochy). Część włoskich rabinów wyraziła swój sprzeciw przeciwko tej wizycie, potępiając wstrzemięźliwość papieża Piusa XII podczas Holokaustu. Benedykt XVI nazwał Hitlera wrogiem Boga i dodał: "mordując żydowski naród chciał zabić Boga."

18 stycznia 2010 r. wicepremier Silvan Shalom poprosił Watykan o otworzenie archiwów z dokumentami z czasów Holokaustu, co przyczyniłoby się do zmniejszenia napięcia pomiędzy judaizmem a chrześcijaństwem.
    18 stycznia 2010 r. ulewne deszcze spowodowały gwałtowną powódź w rejonie Arawa na pustyni Negew. Odciętych zostało kilka miejscowości położonych na pustyni. Kilka samochodów zostało porwanych przez wezbrane wody. Zginęła 1 Izraelka. Służby ratownicze przy pomocy helikopterów ewakuowały 4 osoby. Z powodu złej pogody czasowo zamknięto przejścia graniczne z Egiptem i Jordanią.

18 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

18 stycznia 2010 r. Siły Obronne Izraela wysłały na Haiti dodatkowy zespół ratunkowy oraz pomocniczy zespół medyczny, wraz z dodatkowym wyposażeniem medycznym do szpitala polowego.
    18 stycznia 2010 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, Hassan Nasrallah oskarżył Izrael o pobudzanie uczucia zagrożenia w Libanie groźbą nowej wojny. "Oni próbują odzyskać swoją pozycję poprzez grożenie nową ofensywą wojskową w Libanie i przeciwko Palestyńczykom w Gazie."
    18 stycznia 2010 r. Iran obarczył odpowiedzialnością Izrael i Stany Zjednoczony za śmierć w zeszłym tygodniu fizyka jądrowego, który zginął w tajemniczym zamachu bombowym przy swoim domu w Teheranie. Zamach ten określono jako przeprowadzony w "syjonistycznym stylu" i zagrożono zemstą.

19 stycznia 2010 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman i sekretarz generalny OECD Angel Gurria podpisali porozumienie o nadaniu Izraelowi legalnego statusu w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Porozumienie stanowi przygotowanie do członkostwa Izraela w OECD.
    19 stycznia 2010 r. rządowa komisja budownictwa zatwierdziła plan budowy nowego miasta Kassif na pustyni Negew. Miasto powstanie na powierzchni 4,75 ha. W 10 tys. domów zamieszka ponad 50 tys. ludzi.
    19 stycznia 2010 r. do Izraela przyleciała grupa 81 nowych imigrantów z Etiopii (Falashmura). Ich przylot zorganizowała Agencja Żydowska, która przygotowała imigrację 600 etiopskich Żydów w tym roku.
    19 stycznia 2010 r. norweski minister spraw zagranicznych Jonas Gahr Storr spotkał się w Jerozolimie z palestyńskimi ministrami Rafik al-Husseini i Ahmed al-Rawidi. Do spotkania doszło w szpitalu Augusta Victoria Hospital na Wzgórzu Oliwnym.Al-Rawidi podkreślił ważność tego spotkaniu, które było pierwszym zagranicznym spotkaniem palestyńskich dyplomatów w Jerozolimie, od czasu zamknięcia w 2011 r. Orient House. Husseini powiedział: "Państwo palestyńskie bez Jerozolimy będzie bez znaczenia."

19 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    19 stycznia 2010 r. izraelscy żołnierze zlikwidowali rano nielegalne żydowskie placówki osiedleńcze Elon-More, Cochav Hashachar i Cochav Ya'akov w Judei. Nie doszło do incydentów z osadnikami.
    19 stycznia 2010 r. przedstawiciel Unii Europejskiej Christian Burger spotkał się w Ramallah z palestyńskim premierem Salam Fayyadem. Podpisano porozumienie o udzieleniu przez Unię pomocy finansowej dla Autonomii Palestyńskiej w wysokości 158 mln Euro. Burger powiedział, że Unia Europejska będzie wspierać powstanie niepodległego państwa palestyńskiego, jednak pomoc finansowo nie będzie trwała wiecznie i jest uzależniona od postępów w procesie pokojowym z Izraelem.
    19 stycznia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w wielu miejscach Samarii i Judei. Wieczorem uszkodzony został samochód przy Beitar Ilit w Samarii.

19 stycznia 2010 r. amerykański wysłannik na Bliski Wschód George Mitchell rozpoczął wizytę w Libanie. Mitchell powiedział, że Liban jest kluczem do bliskowschodniego pokoju.

20 stycznia 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    20 stycznia 2010 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman spotkał się w Jerozolimie ze swoim norweskim odpowiednikiem Jonasem Gahr Store. Lieberman powiedział, że palestyński Orient House położony we Wschodniej Jerozolimie będzie nadal pozostawał zamknięty. Unia Europejska i Rosja w zeszłym tygodniu poprosiły Izrael o ponownie otwarcie Orient House i innych instytucji Autonomii Palestyńskiej we Wschodniej Jerozolimie jako wyraz "dobrej woli" Izraela aby nakłonić Mahmouda Abbas do wznowienia rozmów pokojowych. Lieberman powiedział: "Nie będzie już więcej gestów dobrej woli. Nie będzie żadnych rozmów o otwarciu Orient House, zamrożeniu budownictwa w Jerozolimie albo jakichkolwiek innych dodatkowych gestów. Teraz jest czas na gest dobrej woli ze strony Palestyńczyków."
    20 stycznia 2010 r. sekretarz generalny OECD, Angel Gurria powiedział w Jerozolimie, że Izrael oczekuje wzrostu gospodarki o 3-3,5% w 2010 r. i o 4% w 2011 r.

20 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    20 stycznia 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zaproponował, aby amerykański wysłannik na Bliski Wschód przeprowadził negocjacje nad ostatecznym przebiegiem granic państwa palestyńskiego. Abbas powtórzył, że nie wróci do rozmów pokojowych bez całkowitego zamrożenia izraelskiego budownictwa w Samarii, Judei i Jerozolimie.

20 stycznia 2010 r. minister turystyki Stas Misezhnikov spotkał się na międzynarodowej konferencji turystyki w Madrycie (Hiszpania) ze swoim irańskim odpowiednikiem Hamidem Baghaei. Obaj ministrowie uścisnęli sobie ręce. Baghaei zaprosił izraelskiego ministra do odwiedzenia Iranu. Misezhnikov wyraził nadzieję, że już wkrótce Izraelczycy będą mogli swobodnie odwiedzić Iran i dodał, że "turystyka może służyć jako most między państwami."
    20 stycznia 2010 r. amerykański wysłannik na Bliski Wschód George Mitchell rozpoczął wizytę w Syrii. Mitchell powiedział, że Liban i Syria są kluczem do bliskowschodniego pokoju.
    20 stycznia 2010 r. opublikowano wyniki sondażu opnii publicznej przeprowadzonej w listopadzie 2009 r. w Egipcie i Arabii Saudyjskiej. Okazało się, że jedynie 9% Saudyjczyków i 26% Egipcjan akceptuje Izrael jako "państwo żydowskie".
    20 stycznia 2010 r. Watykan opublikował dokumenty obwiniające Izrael za masowe opuszczenie Samarii i Judei przez chrześcijańskich Arabów. Watykańska analiza całkowicie pominęła dyskryminacyjną politykę palestyńskiego al-Fatah oraz antychrześcijański terror prowadzony przez lokalnych arabskich przywódców.

    20 stycznia 2010 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy pochwalił izraelską politykę monetarną i przedstawił budżet Izraela za "przykład poprawnej polityki, którą należy wdrażać w życie w ciężkich czasach."

21 stycznia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George'm Mitchell. Netanyahu powiedział, że Izrael będzie musiał nadzorować każdą arabską społeczność w Judei i Samarii, aby uniemożliwić przemyt rakiet. Izrael musi zapewnić "bezpieczne drogi i przejścia graniczne, oraz kontrole graniczne aby uniemożliwić przemyt rakiet na tereny położone blisko Izraela... Będzie to wymagało stałej obecności izraelskiej na wschodnich terenach państwa palestyńskiego." Osobne rozmowy z Mitchell'em przeprowadzili minister obrony Ehud Barak i minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman.
    21 stycznia 2010 r. prezydent Szymon Peres spotkał się w Jerozolimie z amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George'm Mitchell. Peres wyraził nadzieję na szybkie wznowienie negocjacji z Palestyńczykami i dodał, że czas odgrywa tutaj kluczową rolę.
    21 stycznia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się z dowódcami wojskowymi nadzorującymi granicę izraelsko-egipską. Po spotkaniu premier powiedział, że "sytuacja jest poważniejsza niż początkowo myśleliśmy. Istnieje duże niebezpieczeństwo ze strony terrorystów i przemytników... Musimy wzmocnić granicę aby zminimalizować infiltrację terrorystów, handlarzy narkotyków i nielegalnych robotników... Jeśli nie wybudujemy bariery granicznej to problem będzie narastał... Egipt nie sprzeciwia się wzniesieniu bariery i wszystko zostanie zrealizowane w ramach obowiązującego traktatu pokojowego... Granice państwa nie mogą być nieszczelne, jest to zagrożenie na poziomie narodowym." Dowódca 80 Dywizji, gen. Tamir Yadai przedstawił raport za 2009 r. W zeszłym roku na granicy z Egiptem skonfiskowano 1,3 tony haszyszu i 130 kg heroiny. Zatrzymano także około 5 tys. nielegalnych imigrantów.
    21 stycznia 2010 r. rząd przedstawił kosztorys działalności izraelskiej misji ratunkowej na Haiti. Tydzień działalności ekip ratunkowych i szpitala polowego kosztował 40 mln NIS. Dodatkowo Siły Obronne Izraela wydały 30 mln NIS, stworzenie ośrodka komunikacji satelitarnej kosztowało 10 mln NIS, przeloty samolotów transportowych z zaopatrzeniem medycznym kosztowały 10 mln NIS, wizyta delegacji ministerstwa spraw zagranicznych kosztowała dodatkowe 8 mln NIS. Pierwszy tydzień misji ratunkowej kosztował około 90 mln NIS. Każdy kolejny dzień działalności misji na Haiti będzie kosztował 1,5 mln NIS.

21 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W wiosce Biet Diko w pobliżu Ramallah, wykryto skład nielegalnej broni.
    21 stycznia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w wielu miejscach Samarii i Judei. Wieczorem uszkodzony został autobus przy wiosce El-Aroub w Judei.
    21 stycznia 2010 r. palestyński minister spraw więziennictwa Issa Kara spotkał się z przedstawicielami ONZ, aby omówić sposób zaskarżenia Izraela w Międzynarodowym Sądzie Karnym w Hadze. Autonomia Palestyńska chce wytoczyć sprawę Izraelowi, domagając się traktowania palestyńskich więźniów skazanych za działalność terrorystyczną jako "jeńców wojennych". Zmiana statusu więźniów przyznałaby terrorystom liczne dodatkowe prawa.

    21 stycznia 2010 r. żydowska organizacja Chasdei Meir postanowiła uczcić pamięć zamordowanego przez palestyńskich terrorystów rabina Meira Kahane przez zasadzenie 15 tys. młodych drzewek w Samarii i Judei. Przedstawiciel organizacji, Benzi Gopstein powiedział: "Za każde zasadzone drzewko zapłaci nasza organizacja. Rząd Izraela zamroził budownictwo, ale nie zakazał sadzenia drzew, i w ten sposób pokażemy premierowi Benjaminowi Netanyahu i jego przyjacielom, że nigdy nie odejdziemy z tej ziemi. Oni zamrażają, a my sadzimy."
    21 stycznia 2010 r. grupa około 200 żydowskich osadników weszła do arabskiej wioski Awarta w pobliżu Nablusu, w Samarii. Osadnicy wznosili antyarabskie okrzyki i zdewastowali cmentarz w wiosce. Policja wszczeła śledztwo w tej sprawie.

21 stycznia 2010 r. amerykański prezydent Barack Obama powiedział, że jego rząd przecenił swoje umiejętności przekonania Izraelczyków i Palestyńczyków do wznowienia rozmów pokojowych. Obama powiedział, że obie strony nie chciały zrobić odważnych kroków by przełamać nieporozumienia. Dodał, że Stany Zjednoczone będą kontynuować działania na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie.

22 stycznia 2010 r. amerykański wysłannik na Bliski Wschód George Mitchell wezwał do wznowienia negocjacji pokojowych pomiędzy Izraelem a Autonomią Palestyńską. Mitchell przedstawił 5-punktowy plan pokojowy, który koncentruje się na wznowieniu rozmów pokojowych i wstrzymaniu rozbudowy osiedli żydowskich w Samarii i Judei. Status Jerozolimy miałby zostać odłożony na przyszłe negocjacje, a państwo palestyńskie powstałoby w granicach sprzed 1967 r.
    22 stycznia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu wezwał Palestyńczyków do wznowienia rozmów pokojowych. Premier dodał: "skończcie z graniem na czas, prowadząc rozmowy na temat jak wznowić rozmowy pokojowe."
    22 stycznia 2010 r. rząd izraelski przekazał 10,5 mln USD na rzecz UNRWA w Strefie Gazy. ONZ oszacowało straty poniesione przez infrastrukturę UNRWA podczas ostatniej izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy na kwotę 11,2 mln USD.
    22 stycznia 2010 r. kilkuset izraelskich aktywistów lewicowych demonstrowało wieczorem w dzielnicy Sheikh Jarrah we Wschodniej Jerozolimie, przeciwko nadmiernej roli religijnych Żydów w Jerozolimie. Podczas demonstracji doszło do starć pomiędzy Arabami a żydowskimi osadnikami. Ranny został 1 Palestyńczyk. Policja aresztowała 15 demonstrantów.

22 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    22 stycznia 2010 r. amerykański wysłannik na Bliski Wschód George Mitchell spotkał się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Abbas powtórzył swoje żądanie jako warunku do wznowienia negocjacji pokojowych: całkowite zamrożenie budownictwa żydowskiego w Samarii, Judei i Wschodniej Jerozolimie, która musi być częścią przyszłego państwa palestyńskiego.

22 stycznia 2010 r. syryjska armia oraz siły libańskiego Hezbollahu zostały postawione w stan gotowości bojowej w obawie przed atakiem Izraela. Media syryjskie i libańskie doniosły o koncentracji izraelskich wojsk na granicach.
    22 stycznia 2010 r. sekretarz generalny ONZ Ban ki-Moon wezwał Izraelczyków i Palestyńczyków do wznowienia negocjacji pokojowych, dodając że odciąganie decyzji w czasie może przeszkodzić osiągnięciu pokoju w przyszłości.

23 stycznia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że Izrael nie ma żadnych planów ofensywnych przeciwko Libanowi. Dodał, że w obecnej chwili konflikt pomiędzy Izraelem a Hezbollahem jest mało prawdopodobny.
    23 stycznia 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Tel Awiwie z amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchell'em. Rozmowa dotyczyła promocji nowego planu pokojowego.

24 stycznia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się z amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchell'em. Premier powiedział, że nie ma żadnego przełomu w rozmowach z Palestyńczykami, którzy trwają w swoim nieprzejednanym stanowisku odmawiania wznowienia negocjacji.
    24 stycznia 2010 r. wicepremier Silvan Shalom powiedział, że przyszedł najwyższy czas by dać jasno do zrozumienia Palestyńczykom, że Izrael nie poczyni żadne ustępstwa do czasu wznowienia negocjacji. "Palestyńczycy udoskonalili swój plan, domagając się, aby Izrael poszedł na liczne ustępstwa przed rozpoczęcie się negocjacji... oni robią to, ponieważ dobrze wiedzą, że podczas prawdziwych negocjacji będą musieli pójść na kompromis, dlatego używają Stanów Zjednoczonych do wywierania nacisku na nas, aby wymusić ustępstwa przed negocjacjami."
    24 stycznia 2010 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon spotkał się z dyrektorem NASA, Charlesem Bolden, który przyjechał do Izraela na seminarium poświęcone pierwszemu izraelskiemu astronaucie Ilanowi Ramon. Ayalon wyraził nadzieję na kolejnego izraelskiego astronautę.
    24 stycznia 2010 r. minister rolnictwa Shalom Simchon ogłosił całkowity zakaz połowu ryb na jeziorze Galilejskim na okres 2 lat. Zakaz będzie obowiązywał także na wszystkich rzekach w rejonie jeziora, w tym na rzece Jordan. Celem wprowadzenia zakazu jest odbudowa naturalnej populacji ryb. Zakaz wejdzie w życie 1 marca. Ministerstwo finansów szacuje, że suma odszkodowań dla rybaków wyniesie około 15 mln NIS.

24 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    24 stycznia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu uczestniczył w sadzeniu nowych drzew w żydowskiej enklawie Gusz Etzion w Judei. Premier powiedział: "Nasza wiadomość jest prosta: sadzimy tu, zostaniemy tu, to miejsce będzie nieodłączną częścią państwa Izrael na wieki." Netanyahu dodał, że w Izraelu pozostaną także dwa największe osiedla: Maale Adumim i Ariel.
    24 stycznia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w wielu miejscach Samarii i Judei. W południe uszkodzony został autobus w rejonie Gusz Etzion w Judei.

25 stycznia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w kilku miejscach w Samarii i Judei. Wieczorem uszkodzony został samochód w pobliżu Betlejem w Judei.

25 stycznia 2010 r. Komisja Europejska opublikowała raport w sprawie izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy. Raport oskarżył Izrael o "niewspółmierną odpowiedź" i użycie broni chemicznej w walkach z siłami Hamasu.

26 stycznia 2010 r. izraelscy Arabowie obrzucili kamieniami samochód ministra bezpieczeństwa publicznego Itzchaka Aharanowicza, który przebywał w wiosce Arabeh w Galilei na konferencji z nauczycielami i uczniami lokalnych szkół.

26 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    26 stycznia 2010 r. specjalna jednostka izraelskiej policji Yassam wkroczyła rano do żydowskich osiedli Neriah, Talmon, Nachliel i Haresha. Mieszkańcy osiedla Dolev zablokowali wjazd do osiedla uniemożliwiając wkroczenie sił policyjnych. W osiedlu Nachliel policja wyburzyła budynek synagogi, który został wzniesiony bez wymaganych przez prawo zezwoleń. Wcześniej z budynku wyniesiono zwoje Tory. Osadnicy zapowiedzieli odbudowanie synagogi.
    26 stycznia 2010 r. izraelska policja aresztowała rabina Yitzchaka Shapira w jesziwie Od Josef Chai Jeschiwa w osiedlu żydowskim Yitzhar, w Samarii. Rabin został oskarżony o zachęcanie do podpalenia w zeszłym miesiącu meczetu w wiosce Kafr Yassuf. Do tej pory policja aresztowała 5 młodych Żydów podejrzanych o udział w tym podpaleniu.
    26 stycznia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w wielu miejscach Samarii i Judei. Popołudniem uszkodzonych zostało kilka samochodów przy osiedlu Karnei Shomron w Samarii.
    26 stycznia 2010 r. około 100 Palestyńczyków obrzuciło popołudniem kamieniami żydowskie osiedle Nachliel w Samarii. Rannych zostało 4 żydowskich osadników.

26 stycznia 2010 r. prezydent Szimon Peres spotkał się w Berlinie (Niemcy) z niemiecką kanclerz Andreą Merkel. Peres powiedział, że Izrael jest gotowy uczynić kolejne "gesty dobrej woli" aby zachęcić Palestyńczyków do wznowienia negocjacji pokojowych. Merkel powiedziała, że luty będzie "decydującym" miesiącem w działaniach dyplomatycznych Zachodu wobec Iranu. Ostrzegła, że odmowa Iranu w sprawie wstrzymania programu atomowego, zmusi ONZ do nałożenia surowych sankcji na Iran.
    26 stycznia 2010 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon przemawiał przed Parlamentem Europejskim. Ayalon powiedział, że Izrael "siedzi samotnie przy stole negocjacyjnym, czekając od dziewięciu miesięcy, czyli od czasu utworzenia obecnego rządu. Złożyliśmy ofertę i czekamy aż Palestyńczycy podejdą do stołu... Powtarzamy swoją ofertę i podkreślamy nasze pragnienie wznowienia rozmów bez wstępnych warunków."
    26 stycznia 2010 r. rząd Kanady poinformował o wstrzymaniu swojego wsparcia dla międzynarodowej agencji ONZ, UNWRA, która niesie pomoc dla Autonomii Palestyńskiej. Rząd kanadyjski obwieścił, że nie będzie udzielał wsparcia finansowego agencji, na której liście płac znajdują się terroryści Hamasu. Opublikowany raport informuje, że Kanada od tej pory będzie angażować się jedynie w projekty, które zapewnią rzeczywistą kontrolę wydawanych pieniędzy, tak aby nie trafiały one do terrorystów.
    26 stycznia 2010 r. nastąpiło zamknięcie izraelskiego szpitala wojskowego na Haiti. Całość zespołu ratowniczo-medycznego przygotowuje się do powrotu do Izraela. W ciągu 10 dni w szpitalu przeprowadzono ponad 300 operacji (urodziło się 16 dzieci). Udzielono pomocy medycznej 960 pacjentom.

27 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

27 stycznia 2010 r. minister obrona Ehud Barak spotkał się w Sharm el-Sheikh (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Omówiono problematykę procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie i potrzebę ustępstw terytorialnych dla Palestyńczyków. W spotkaniu uczestniczył szef egipskiego wywiadu Omar Suleiman.
    27 stycznia 2010 r. prezydent Szimon Peres zaapelował w niemieckim Bundestagu o wymierzenie sprawiedliwości żyjącym jeszcze uczestnikom zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Peres mówił również o pokoju na Bliskim Wschodzie. W uroczystości w Bundestagu uczestniczył prezydent Niemiec Horst Koehler, kanclerz Angela Merkel, a także były dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, ocalały z Holokaustu Feliks Tych.
    27 stycznia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu uczestniczył w uroczystościach Międzynarodowego Dnia Pamięci Holokaustu na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Netanyahu powiedział: "Nigdy więcej nie pozwolimy rękom zła niszczyć nasze życie i życie naszego kraju." W uroczystościach uczestniczył między innymi polski prezydent Lech Kaczyński.
    27 stycznia 2010 r. nieznani sprawcy sprofanowali żydowski cmentarz w Strasbourgu (Francja), wymalowując swastyki na około 20 nagrobków.

28 stycznia 2010 r. izraelska policja wykryła skład broni w pobliżu arabskiej wioski Achbara w Galilei. Przejęto 6 bomb domowej roboty, pistolety oraz narkotyki.
    28 stycznia 2010 r. inspektorzy sanitarni nadzorowali rano uśmiercenie 43 tys. kurczaków na fermie w kibucu Ein-Shemer, z powodu wykrycia wirusa ptasiej grypy. Ferma zostanie zdezynfekowana i nowe kurczaki będą mogły być przyjęte dopiero po upływie miesiąca czasu. Właściciele otrzymają odszkodowanie.

28 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    28 stycznia 2010 r. żydowscy osadnicy z osiedla Neguhot zablokowali drogę w pobliżu Hebronu, w Judei. Protestowali przeciwko decyzji Sądu Najwyższego o udostępnieniu tej drogi dla ruchu arabskiego. Palestyńczycy obrzucili osadników kamieniami.
    28 stycznia 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że Palestyńczycy nie zadowolą się uznaniem wioski Abu Dis (obecnie część Jerozolimy) jako stolicy państwa palestyńskiego. Autonomia Palestyńska domaga się uznania całej Wschodniej Jerozolimy, wraz ze Starym Miastem, jako palestyńskiej stolicy.

28 stycznia 2010 r. prezydent Szimon Peres spotkał się na szczycie ekonomicznym w Davos (Szwajcaria) z jordańskim królem Abdullahem. Peres powiedział, że martwi się zastojem w procesie pokojowym, który może mieć konsekwencje dla całego regionu. Abdullah powiedział, że "Jordania nie chce jakiejkolwiek części Zachodniego Brzegu Jordanu ... Jedynym wiarygodnym rozwiązaniem jest utworzenie dwóch państw."

29 stycznia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu wyraził zgodę na zwolnienie z więzień około 100 palestyńskich więźniów będących członkami al-Fatah. Miałby to być kolejny gest dobrej woli, mający na celu nakłonienie Autonomię Palestyńską do wznowienia rozmów pokojowych.

29 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    29 stycznia 2010 r. premier Benjamin Netanyahu zasaził symboliczne drzewo w mieście Ariel w Samarii, oznajmiając, że Ariel jest "żydowską stolicą Samarii." Wcześniej premier zasadził podobne drzewa w Gush Etzion i Maaleh Adumin. Premier powiedział, że "każdy kto zna geografię Ziemi Izraela wie jak ważnym jest Ariel... Utworzone tu osiedle jest sercem naszej ziemi... Chcemy umocnić pokój i współpracę z naszymi sąsiadami, ale to pragnienie nie powstrzyma nas przed kontynuowaniem naszego życia tutaj, gdzie będziemy kontynuować sadzenie drzew i budownictwo."

29 stycznia 2010 r. przywódca Hamasu, Khaled Meshal przemówił w Damaszku (Syria) do kilku tysięcy zgromadzonych Palestyńczyków. Oskarżył Izrael odpowiedzialnością za zabicie 20 stycznia b.r. w Dubaju wysokiego dowódcę Hamasu, Mahmouda al-Mabhouha. "Mówię Wam, Syjoniści cieszą się. Zabili go, ale jego synowie będą walczyć z wami." Al-Mabhouh prowadził działalność terrorystyczną przeciwko Izraelowi od 30 lat i odpowiadał bezpośrednio za śmierć co najmniej 2 Izraelczyków.

30 stycznia 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że rozważa amerykańską propozycję wznowienia negocjacji z Izraelem, prowadzonych za pośrednictwem amerykańskiego wysłannika na Bliski Wschód George Mitchell'a, który podróżowałby pomiędzy Jerozolimą a Ramallah przekazując wiadomości obu stronom. W późniejszym czasie mogłyby rozpocząć się rozmowy urzędników niskiego szczebla.
    30 stycznia 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przejęły wieczorem w rejonie Nablusu w Samarii, sześć bomb domowej roboty. Bomby zostały zdetonowane przez saperów.

31 stycznia 2010 r. pracownicy przedsiębiorstwa wodociągowego dokonali odczytu poziomu wody w jeziorze Kinneret po dwumiesięcznym okresie deszczów. W dniu 3 grudnia poziom wody wynosił 214,31 metrów poniżej poiomu morza. Był to poziom wody wyższy o 16 cm od najniższego zanotowanego w historii poziomu wody w jeziorze. Po okresie opadów poziom wody wzrósł do 213,44 metrów poniżej poziomu morza - wzrost o 87 cm. Optymalny poziom wody to 208,8 m. p.p.m. Normy wodne nie pozwalają dopuścić do spadku lustra wody poniżej 213 m. p.p.m. Tak zwana czarna linia poziomu wody została ustalona na 215 m. p.p.m. Jeśli susza doprowadzi do takiego spadku poziomu wody, nie będzie można czerpać wody z jeziora, aby nie zagrozić jego ekosystemowi.
    31 stycznia 2010 r. członkowie ruchu społecznego Im Tirtzu demonstrowali przed domem przewodniczącego New Israel Fund (NIF), Naomi Chazana. Demonstranci byli przebrani w arabskie stroje i udawali terrorystów z Hamasu, którzy dziękują NIF za pomoc udzieloną po izraelskiej operacji antyterrorystycznej w Strefie Gazy. Ruch społeczny Im Tirtzu nazywa siebie "drugą rewolucją syjonistyczną."

31 stycznia 2010 r. palestyńscy terroryści ostrzelali nad ranem patrol izraelskiej armii w pobliżu Betlejem w Judei.
    31 stycznia 2010 r. żydowscy osadnicy odbudowali i otworzyli zniszczoną przez policją synagogę w osiedlu Nachliel w Samarii. W uroczystości uczestniczył naczelny rabin Kiryat Arba, Rabbi Dov Lior.
    31 stycznia 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w Hebronie, w Judei. Samochód został uszkodzony.

31 stycznia 2010 r. turecki premier Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jeśli brak zaufania pomiędzy Turcją a Izraelem będzie nadal się utrzymywał, to wpłynie to niekorzystnie na zawarte wcześniej porozumienia pomiędzy obu państwami.
    31 stycznia 2010 r. Stany Zjednoczone zapowiedziały rozmieszczenie baterii rakiet przeciwrakietowych Patriot w Katarze, Bahrajnie, Kuwejcie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Planowane jest także rozmieszczenie specjalnych okretów rakietowych w Zatoce Perskiej.

1 lutego 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z włoskim premierem Silvio Berlusconim. Berlusconi powiedział, że marzy o tym, aby Izrael został członkiem Unii Europejskiej.
    1 lutego 2010 r. minister obrony Ehud Barak ostrzegł, że opóźnianie procesu pokojowego z Syrią może źle wróżyć całemu Bliskiemu Wschodowi. "Wobec braku porozumienia z Syrią, może dojść do zbrojnych starć, które mogą doprowadzić do powszechnej, regionalnej wojny."
    1 lutego 2010 r. popołudniem doszło do starć Arabów z Żydami w osiedlu Shimon Hatzadik we Wschodniej Jerozolimie. Do starć doszło, gdy izraelska straż graniczna aby uniknąć prowokacji, uniemożliwiła Żydom wejście do domu, o którym wyrok sądowy potwierdził że należy do nich. Arabowie obrzucili wówczas Żydów kamieniami.

1 lutego 2010 r. nieznani sprawcy zniszczyli dwie izraelskie flagi na olimpijskiej wystawie w Vancouver, w Kanadzie.

2 lutego 2010 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu i Brygad Męczenników Al-Aqsa przeprowadzili nieduany atak terrorystyczny ze Strefy Gazy. Nad ranem spuścili z łodzi rybackich co najmniej cztery beczki z 20-kg materiałów wybuchowych, których detonacja miała odbyć się za pośrednictwem telefonu komórkowego. Prawdopodobnie celem ataku były izraelskie okręty patrolowe. Dwie takie beczki zostały wyrzucone na plażę w Aszkelonie, a dwie inne zniszczyła izraelska marynarka na morzu. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto plaże w rejonie Aszkelonu i Aszdod.
    2 lutego 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    2 lutego 2010 r. wysoki oficer Sił Obronnych Izraela powiedział, że budowana "bariera bezpieczeństwa" odgrywa ważną rolę w redukcji samobójczych zamachów terrorystycznych w Izraelu. Wybudowane odcinki bariery umożliwiły armii zmniejszenie sił wojskowych strzegących linii granicznej, i skierowanie tych żołnierzy do oddziałów liniowych. Jednakże z powodu opóźnień budowa bariery granicznej zostanie ukończona dopiero w 2020 r. Przyczyną opóźnienia są liczne skargi Palestyńczyków i procesy sądowe o ustalenie własności ziemi, na której mają przebiegać budowane odcinki bariery.

2 lutego 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Rano wykryto skład broni w pobliżu Tulkarem. Przejęto 1 bombę domowej roboty. Aresztowano arabskiego właściciela domu.
    2 lutego 2010 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód w pobliżu wioski Huwara w Samarii. Samochód został uszkodzony.
    2 lutego 2010 r. członkowie młodzieżowego ruchu Ezra zasadzili ponad 3 tys. nowych drzew w rejonie osiedla żydowskiego Efrata, na południe od Jerozolimy w Judei. W akcji uczestniczyli członkowie lokalnych władz samorządowych.

2 lutego 2010 r. amerykański wysłannik na Bliski Wschód, George Mitchell wezwał państwa europejskie do wywarcia nacisku na palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa, aby zgodził się on na wznowienie rozmów pokojowych z Izraelem. "Nadeszła pora aby przestać wynajdywać coraz to nowe usprawiedliwienia na odmowę wznowienia rozmów pokojowych." Mitchell dodał, że Palestyńczycy odmawiają wznowienia negocjacji, ponieważ taka bierna postawa jest bardziej bezpieczna, niż ponowne wchodzenie w dialog, którego wynik jest niepewny.

3 lutego 2010 r. włoski premier Silvio Berlusconi w specjalnym przemówieniu w Knessecie skrytykował raport Goldstone'a i wyraził poparcie dla Izraela.
    3 lutego 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła przy kibucu Shaar Hanegev na Negewie.
    3 lutego 2010 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział wieczorem, że "w nadchodzących tygodniach zostanie wznowiony proces pokojowy z Palestyńczykami bez warunków wstępnych... Społeczność międzynarodowa zdała sobie sprawę, że Izrael chce wznowienia procesu pokojowego, i tylko dzięki naciskom społeczności międzynarodowej stało się to możliwe."

3 lutego 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 lutego 2010 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem 2 podziemne tunele przemytnicze na granice Strefy Gazy z Egiptem. Zginął 1 Palestyńczyk. Nalot był odpowiedzią za ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

3 lutego 2010 r. syryjski prezydent Bashar Assad powiedział, że Izrael nie traktuje poważnie swoich propozycji pokojowych wobec Syrii, a "jego zachowanie prowadzi region ku wojnie." Syryjski minister spraw zagranicznych Walid Moallem dodał, że "Izrael w rzeczywistości sadzi nasiona wojny w regionie, i chciałbym aby powstrzymali się przed zbiorami na Bliskim Wschodzie... jednego dnia grożą Gazie, następnego dnia grożą Libanowi, później Iranowi, a teraz Syrii."

4 lutego 2010 r. minister obrony Ehud Barak odnosząc się do wczorajszej wypowiedzi syryjskiego prezydenta Assada, powiedział, że "porozumienie z Syrią jest strategicznym celem Izraela."
    4 lutego 2010 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman ostrzegł Syrię przed ciągnięciem Izraela do kolejnej wojny, w której zginęłoby wielu syryjskich żołnierzy i upadłby reżim Bashara Assada. Dodatkowo Lieberman ostrzegł Syrię przed próbami odebrania Wzgórz Golan, wyzwolonych przez Izrael w 1967 r. "Musimy sprawić, aby Syria zdała sobie sprawę, że upadło jej marzenie o stworzeniu Wielkiej Syrii, która rządzi Libanem... będzie musiała również zrzec swoich żądań wobec Wzgórz Golan."

4 lutego 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 22 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    4 lutego 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem żydowski samochód w rejonie wioski El-Aroub w Judei. Samochód został uszkodzony.

4 lutego 2010 r. Stany Zjednoczone poinformowały o przyznaniu 40 mln USD pomocy finansowej dla międzynarodowej organizacji UNRWA, niosącej pomoc dla Palestyńczyków na obszarze Jordanii, Libanu, Syrii i Autonomii Palestyńskiej. Pomoc przyznano pomimo zamówienia przez Komisję Europejską raportu, który ma sprawdzić przypadki przyznawania środków międzynarodowej pomocy UNRWA terrorystom z Hamasu.

5 lutego 2010 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym konwoju międzynarodowej pomocy humanitarnej Czerwonego Krzyża w Strefie Gazy. Uszkodzony został opancerzony pojazd.

6 lutego 2010 r. doszło do wybuchu miny lądowej przy kibucu Merom Golan na Wzgórzach Golan. Rannych zostało 5 Izraelczyków, w tym 3 dzieci. Teren był przykryty śniegiem i rodzina nie zauważyła tablic z ostrzeżeniem przed minami.

7 lutego 2010 r. minister transportu Israel Katz oraz minister budownictwa Ariel Atias przedstawili plan zamknięcia lotniska Sde Dov w Tel Awiwie i wybudowania w tym miejscu osiedla mieszkaniowego z 12 tys. apartamentów. Zamknięcie lotniska mogłoby nastąpić już za kilka miesięcy.

7 lutego 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei.
    7 lutego 2010 r. Palestyńczycy obrzucili liczne żydowskie samochody w kilku miejscach Samarii i Judei. Popołudniem uszkodzony został autobus w rejonie Gusz Etzion w Judei. Wieczorem uszkodzono samochód przy żydowskim osiedlu Tekoa w Judei.

7 lutego 2010 r. syryjski prezydent Bashar Assad poprzysiągł stanąć u boku Libanu w przypadku jakiejkolwiek agresji Izraela.

8 lutego 2010 r. popołudniem wybuchły arabskie zamieszki w palestyńskim obozie dla uchodźców w dzielnicy Shuafat w północnej Jerozolimie. Do zamieszek doszło, gdy do obozu wjechał patrol izraelskiej armii. W starciach rannych zostało 5 izraelskich policjantów i 10 Palestyńczyków. Aresztowano 25 demonstrantów.

8 lutego 2010 r. palestyńscy terroryści rzucili wieczorem bombę domowej roboty w patrol izraelskich żołnierzy w rejonie wioski El-Aroub w Judei. Nikt nie został ranny.

8 lutego 2010 r. palestyński minister spraw zagranicznych Riyad al-Malki powiedział w Tokio (Japonia), że negocjacje pokojowe z Izraelem przy mediacji amerykańskiej, muszą skupić się przede wszystkim na wytyczeniu stałych granic państwowych. Dodatkowe rozmowy powinny dotyczyć takich spraw jako woda, bezpieczeństwo i Jerozolima. Rozmowy powinny trwać przez około 3-4 miesiące.
    8 lutego 2010 r. polityczny przywódca Hamasu, Khaled Mashaal powiedział w Moskwie (Rosja), że nie widzi możliwości utrzymania przez dłuższy czas pokoju z Izraelem. Podczas rozmów z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Sergei Ławrowem omówiono możliwość pojednania pomiędzy Hamasem a al-Fatah.
    8 lutego 2010 r. irański minister spraw zagranicznych Manchour Mottaki oświadczył, że Izrael jest obecnie słabszy niż kiedykolwiek wcześniej. Według jego oceny Izrael nie jest w stanie wdać się w żaden konflikt zbrojny z powodu politycznego przesilenia wewnętrznego oraz z powodu wysokich strat poniesionych podczas ostatniej wojny w Libanie. Dodał, że Izrael to "szalony kraj rządzony przez szalonych ludzi... dlatego trzeba
być przygotowanym na możliwość, że Izrael zrobi coś szalonego przeciwko Syryjczykom, Libańczykom i Palestyńczykom.
"
    8 lutego 2010 r. grupa izraelskich i żydowskich inwestorów zakupiła za 16 mln USD pakiet kontrolny 70% akcji w ukraińskim polu gazowym. Przedsiębiorstwo zobowiązało się do przeprowadzenia próbnych odwiertów.

9 lutego 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    9 lutego 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z ambasadorami Unii Europejskiej w Izraelu. Premier powiedział, że "ostatnie dwa dni brutalnego zachowania się reżimu w Teheranie jasno dał do zrozumienia, że jego pragnieniem jest eliminacja Izraela. Izrael oczekuje ze strony każdego odpowiedzialnego rządu na świecie, ostrego potępienia tych wydarzeń. Ale to obejmuje dużo więcej niż tylko słowa... Iran przyśpiesza swoje działania dążąc do osiągnięcia broni jądrowej, i nie zważa na stanowisko społeczności międzynarodowej, która będzie musiała obronić światowy pokój i nałożyć sankcje na Iran. Nie częściowe lub umiarkowane sankcje. Czas wzywa do nałożenia natychmiastowych paraliżujących sankcji na Iran."
    9 lutego 2010 r. przewodniczący parlamentarnej komisji edukacji Zevulun Orlev powiedział, że "Arabowie z Autonomii Palestyńskiej już mają swoje państwo w Jordanii." Odnosząc się do obecnej sytuacji dodał: "podstawą dla każdego planu jest nasze prawo do Ziemi Izraela, prawo halachiczne i historyczne. Jednakże w obecnej sytuacji, musimy znaleźć najbardziej korzystne rozwiązanie. Nie możemy wydalić wszystkich Arabów, którzy obecnie żyją w Judei i Samarii, wobec tego pytaniem jest, jak rozwiążemy tą sytuację. Moja propozycja opiera się na fakcie, że w Judei i Samarii jest bardzo mało przestrzeni na utworzenie państwa palestyńskiego, które jeśli powstanie będzie stanowić zagrożenie dla Izraela. Dodam, że takie państwo nie będzie stabilne, i nigdy nie będziemy wiedzieć kto w nim faktycznie rządzi? Hamas, Al Qaeda czy Iran?... Dlatego jedynym rozwiązaniem jest Jordania, którego 80% obywateli jest Palestyńczykami. Z tego powodu powinno to być państwo palestyńskie, z odgałęzieniami na obszary Autonomii Palestyńskiej w Judei i Samarii... powinni być w federacji z Jordanią - ale nie mogą być niezależnym państwem. Izrael musi mieć pewność, że suwerenne i silne wojska kontrolują teren Samarii i Judei, wliczając w to Dolinę Jordanu. W taki sposób zachowamy nasze historyczne prawo do ziemi i nasze bezpieczeństwo."
    9 lutego 2010 r. poseł Einat Wilf powiedział, że Izrael stoi "w obliczu trzeciej Intifady... Jest to Intifada oparta na atakach intelektualnych, a nie na polityce rządowej jako takiej. Ataki są skierowane na legalność działalności syjonistycznej i prawo Izraela do istnienia jako siedziba narodu żydowskiego w Ziemi Izraela... Podczas gdy poświęcamy wiele sił do walki z fizycznymi zagrożeniami dla państwa, rząd Izraela i ministerstwo spraw zagranicznych nawet nie rozpoczęły przygotowań do stosownej obrony na froncie intelektualnym."

    9 lutego 2010 r. wicepremier Silvan Shalom przedstawił projekt rozbudowy wojskowego lotniska Nevatim w pobliżu Beer Shevy w drugi duży nowoczesny międzynarodowy port lotniczy, który odciążyłby przeciążony port lotniczy im. Dawida Ben-Guriona przy Tel Awiwie. Baza lotnicza Nevatim posiada najdłuższe lądowisko na Bliskim Wschodzie, które umożliwia lądowanie wszystkim typom samolotów. Po ukończeniu prac budowlanych, nowy port lotniczy mógłby obsługiwać do 12 mln pasażerów rocznie. Umożliwiłoby to pobudzenie gospodarcze całego regionu Negewu i dałoby wiele miejsc pracy.
    9 lutego 2010 r. popołudniem ponownie doszło do arabskich rozruchów w osiedlu Shuafat w Jerozolimie. Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich policjantów, którzy ochraniali robotników mających przeprowadzić prace porządkowe w obozie dla palestyńskich uchodźców po wczorajszych rozruchach. Aresztowano 9 Palestyńczyków.

9 lutego 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    9 lutego 2010 r. specjalna jednostka izraelskiej policji wjechała rano do żydowskiej placówki osiedleńczej Mitzpe Avichai, położonej przy osiedlu Kiryat Arba w Judei. Mieszkańcom przedstawiono zarządzenie likwidacji placówki. Osadnicy przebili opony w pojazdach policyjnych. W drugiej policyjnej akcji, zniszczono synagogę w placówce osiedleńczej Nachliel w Samarii.
    9 lutego 2010 r. grupa Palestyńczyków obrzuciła kamieniami amerykańskich ochotników pracujących na polu przy żydowskim osiedlu Har Bracha w Samarii. Doszło do starcia z żydowskimi osadnikami. Rannych zostało 6 Izraelczyków i 5 Palestyńczyków. Interweniowali żołnierze z ochrony osiedla, którzy oddali strzały w powietrze.

9 lutego 2010 r. tłum Irańczyków zaatakował ambasady Włoch, Francji i Danii w Teheranie (Iran). Budynki ambasad zostały obrzucone kamieniami.

10 lutego 2010 r. Knesset przegłosował obniżenie podatku do wysokości 13% dla mieszkańców 33 żydowskich osiedli na Wzgórzach Golan. Szacowany koszt tej obniżki będzie wynosił około 35 mln NIS. Obniżka ma na celu wsparcie rozwoju osadnictwa żydowskiego na Wzgórzach Golan.

10 lutego 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    10 lutego 2010 r. izraelska jednostka specjalna policji Yassam wkroczyła nad ranem do żydowskich placówek osiedleńczych Gilad Farm i Yeshivat Shiru LaMelekh w Samarii. Aresztowano 5 żydowskich osadników, podejrzanych o napaść na Araba w zeszłym miesiącu.
    10 lutego 2010 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem podziemny tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    10 lutego 2010 r. palestyński terrorysta śmiertelnie zranił nożem izraelskiego żołnierza, który stał samochodem na skrzyżowaniu w pobliżu Nablusu, w Samarii. Uciekający napastnik został potrącony przez samochód cywilnych ochroniarzy, którzy go aresztowali. Napastnik okazał się palestyńskim policjantem. Ranny żołnierz zmarł w drodze do szpitala.

10 lutego 2010 r. libański premier Sa'ad Hariri ostrzegł, że jego rząd w przypadku kolejnej wojny z Izraelem udzieli oficjalnego poparcia siłom szyickiej organizacji Hezbollah.
    10 lutego 2010 r. irański prezydent Mahmoud Ahmadineżad powiedział syryjskiemu prezydentowi Bashar Assad'owi, że jeśli Izrael wywoła kolejną wojnę na Bliskim Wschodzie, wówczas Iran "położy kres raz na zawsze" Izraelowi.
    10 lutego 2010 r. Al-Qaeda z Jemenu wezwała do Świętego Dżihadu i zablokowania dostępu do Morza Czerwonego dla izraelskich statków.

11 lutego 2010 r. kilkuset ortodoksyjnych Żydów demonstrowało wieczorem w dzielnicy Mea She'arim w Jerozolimie, protestując przeciwko przedłużenia aresztu dla studenta jesziwy oskarżonego o zakłócanie spokoju. Demonstranci wywracali kosze na śmieci i podpalali ich zawartość.

11 lutego 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 26 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    11 lutego 2010 r. oddział Sił Obronnych Izraela wjechał w nocy do arabskiej wioski Yaabed w Samarii, z której pochodził palestyński policjant, który dzień wcześniej zabił izraelskiego żołnierza. Oficerowie wywiadu przesłuchali licznych mieszkańców wioski, aresztowano 5 członków rodziny zamachowca. Dom terrorysty zostanie wyburzony.
    11 lutego 2010 r. grupa palestyńskich terrorystów przygotowywała się nad ranem do ataku na przejście graniczne Karni w Strefie Gazy. Nalot izraelskiego myśliwca udaremnił zamach. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne. Zamachowcy należeli do organizacji Global Jihad, powiązanej z Al-Qaeda.

11 lutego 2010 r. syryjskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie, że obniżenie przez Izrael wysokości podatku dla mieszkańców żydowskich osiedli na Wzgórzach Golan, jest dowodem, że Izrael nie pragnie pokoju.
    11 lutego 2010 r. kenijski minister spraw bezpieczeństwa George Saitoti zwrócił się do Izraela z zapytaniem o możliwości udzielenia Kenii pomocy w zwalczaniu terroryzmu. "Dżihad przejmuje kontrolę nad Somalią i grozi, że opanuje Kenię a następnie całą Afrykę... Nikt nie ma większego doświadczenia w walce z terroryzmem od Izraela."
    11 lutego 2010 r. irański prezydent Mahmoud Ahmadinejad powiedział, że Iran jest "państwem atomowym". Prezydent poinformował, że w irańskich zakładach atomowych uzyskano pierwszą partię wzbogaconego uranu o czystości 20% i w najbliższym czasie zostanie osiągnięta czystość 80%.
    11 lutego 2010 r. amerykański sekretarz pomocniczy dla spraw publicznych, Filip J. Crowley powiedział, że Stany Zjednoczone podchodzą sceptycznie do irańskiej informacji o zdolności wzbogacania uranu do czystości 80%.

12 lutego 2010 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Wieczorem rakieta Qassam spadła na Negew.

12 lutego 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Judei.
    12 lutego 2010 r. palestyńscy terroryści zdetonowali rano bombę przy barierze granicznej w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień do 4 palestyńskich terrorystów, którzy usiłowali uciec z miejsca ataku. Zginęło 2 Palestyńczyków.
    12 lutego 2010 r. palestyńscy terroryści ostrzelali przed południem z moździerza patrol izraelskiej straży granicznej przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    12 lutego 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami dom żydowskiego osadnika w Hebronie, w Judei. W odpowiedzi do Starego Miasta w Hebronie wkroczyli izraelscy żołnierze. Palestyńczycy obrzucili ich kamieniami. Jeden z Palestyńczyków usiłował zaatakować żołnierza nożem. Biegnącego z nożem zamachowca wezwano do zatrzymania, a gdy nie posłuchał wezwania, oddano strzały. Postrzelony terrorysta zmarł w drodze do szpitala.
    12 lutego 2010 r. odbyły się trzy demonstracje Palestyńczyków i lewicowych działaczy izraelskich przeciwko budowie bariery granicznej. W Dir Nizaf demonstrowało 50 osób, w Na'alin i Billin demonstrowało po 100 osób.

12 lutego 2010 r. Egipcjanie wstrzymali prace przy budowie podziemnej bariery granicznej wzdłuż granicy Strefy Gazy. Jako przyczynę podano problemy natury technicznej - położone pod ziemią głazy uniemożliwiają pracę wiertarek na głębokości poniżej 4 metrów pod ziemią.
    12 lutego 2010 r. polityczny przywódca Hamasu, Khalad Mashaal powiedział podczas wizyty w Rosji, że kolejna wojna z Izraelem "nie wyrządzi szkody tylko Gazie, ale w całym regionie. Dlatego odpowiedzialność ciąży na wszystkich państwach arabskich. My w Hamasie nie chcemy wojny, jeśli jednak zostanie ona nam narzucona, odeprzemy syjonistyczną agresję taj jak to zrobiliśmy już poprzednio."
    12 lutego 2010 r. sekretarz generalny ONZ, Ban Ki-moon zaapelował do Izraelczyków i Palestyńczyków o natychmiastowe wznowienie rozmów pokojowych, i zaniechanie rozstrzygania sporów na drodze konfliktu zbrojnego.

13 lutego 2010 r. palestyński premier Salam Fayyad wysłał wieczorem kondolencje dla rodziny terrorysty, który dzień wcześniej zginął podczas próby zabójstwa izraelskiego żołnierza w Hebronie. Fayyad nazwał zamachowca Fa'iz Faraja "męczennikiem". "Odczuwam ból tych wszystkich zabitych przez siły okupacyjne, szczególnie zabitych przez najemników i terrorystów osadników."

13 lutego 2010 r. islamscy terroryści zdetonowali bombę w restauracji niedaleko żydowskiego centrum Chabadu w mieście Pune (Indie). Zginęło 8 osób.

14 lutego 2010 r. szef Połączonych Sztabów Stanów Zjednoczonych, admirał Mike Mullen przyleciał do Izraela z oficjalną wizytą. Przeprowadził rozmowy z ministrem obrony Ehud Barakiem i szefem Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela, gen Gabi Ashkenazi. Mullen wyraził zaniepokojenie "niemożliwymi do przewidzenia konsekwencjami" wojny na Bliskim Wschodzie, do której może doprowadzić kontynuowanie przez Iran swojego programu atomowego. Odnosząc się do irańskich groźb odwetowego zaatakowania Izraela i amerykańskich baz w rejonie Zatoki Perskiej, dodał, że "Irańczycy są bardzo trudni do przewidzenia."

14 lutego 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

14 lutego 2010 r. cztery izraelskie samoloty myśliwskie naruszyły przestrzeń powietrzną Libanu. Libańska armia poinformowała o otworzeniu ognia do przelatujących samolotów w rejonie Doliny Bekaa.
    14 lutego 2010 r. amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton wyraziła swoją frustrację z powodu opóźnienia we wznowieniu negocjacji izraelsko-palestyńskich. Dodała, że "ludzie są rozczarowani, że jeszcze nie osiągnęliśmy przełomu... Musimy pamiętać, że ani Stany Zjednoczone ani jakiekolwiek inne państwo nie wymusi rozwiązania. Obie strony muszą na drodze negocjacji wyjaśnić swoje różnice poglądów."

15 lutego 2010 r. trzech Palestyńczyków usiłowało przenieść bombę domowej roboty przez izraelski punkt kontrolny przy Nablusie w Samarii. Wszyscy trzej zostali aresztowani.

15 lutego 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Moskwie (Rosja) z rosyjskim prezydentem Dmitrim Miedwiedewem. Netanyahu poprosił aby Rosja odstąpiła od kontraktu sprzedaży do Rosji systemów przeciwlotniczych S-300. Rozmawiano także o rosyjskim zaangażowaniu w irańskim programie atomowym. Netanyahu poprosił także o zwrot kolekcji starych żydowskich rękopisów Guenzberga (14 tys. książek, 45 inkunabułów oraz 2 tys. rękopisów).

16 lutego 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei.
    16 lutego 2010 r. palestyńscy terroryści podłożyli dużą bombę w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze wykryli bombę, a saperzy ją zdetonowali.
    16 lutego 2010 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód w pobliżu żydowskiego osiedla Tekoa w Judei. Samochód został uszkodzony. W innym incydencie raniony kamieniem został Izraelczyk w Hebronie, w Judei. Żołnierze aresztowali Palestyńczyka, który rzucał kamieniem.

16 lutego 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Moskwie (Rosja) z rosyjskim premierem Władimirem Putinem. Netanyahu wyraził zaniepokojenie postępami irańskiego programu atomowego i zapytał się o możliwość przyłączenia się Rosji do sankcji nałożonych na Iran. Po spotkaniu Netanyahu powiedział do dziennikarzy, że Izrael nie szykuje się do żadnej wojny.
    16 lutego 2010 r. ambasador w Stanach Zjednoczonych, Michael Oren, podziękował 300 chrześcijańskim przywódcom i pastorom za ich zaangażowanie na rzecz Izraela.
    16 lutego 2010 r. sekretarz generalny libańskiego Hezbollahu, Hassan Nasrallah zagroził, że jeśli Izrael zaatakuje Liban, wówczas Hezbollah uderzy w Izrael. "Jeśli zaatakujecie międzynarodowe lotnisko w Bejrucie, my uderzymy w lotnisko Ben-Guriona w Tel Awiwie... Jeśli uderzycie w nasze porty, my zbombardujemy wasze porty, jeśli uderzycie w nasze rafinerie, my zbombardujemy wasze rafinerie."

17 lutego 2010 r. prezydent Szimon Peres spotkał się w Jerozolimie z austriackim ministrem spraw zagranicznych Michaelem Spindeleggerem. Peres powiedział, że jest zaskoczony, że społeczność międzynarodowa nie potępia irańskiego reżimu za jego ludobójczą dyktaturę i prześladowania opozycji.
    17 lutego 2010 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman wydał oświadczenie, że nie ma żadnych dowodów wskazujących na jakikolwiek związek izraelskiej agencji wywiadowczej Mossad z zabójstwem wysokiego dowódcy Hamasu w Dubaju. Członkowie komanda zabójców posługiwali się tożsamością pięciu Izraelczyków, którzy wyemigrowali ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Lieberman nie zaprzeczył, że Mossad prowadził tajne operacje wywiadowcze w Dubaju, dodał jednak, że nie jest zamieszany w zabójstwo Mahmouda al-Mabhouha.
    17 lutego 2010 r. grupa pięciu Izraelczyków oskarżonych o uczestniczenie w zabójstwie palestyńskiego terrorysty z Hamasu w Dubaju, oświadczyła, że nie brali udziału w tym zabójstwie i ich tożsamość została im skradziona. Wyrazili swoje zaniepokojenie o bezpieczeństwo swoich rodzin. Są to: Paul Jan Keeley z kibucu Nahsholim, Stefan Daniel Hodes, Melvyn Adam Milidner, Michael Bodenheimer z Bnei Brak, oraz Michael Lawrence Barney. Wszyscy oni są żydowskimi imigrantami ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Żaden z nich nie był w ostatnim czasie w Dubaju.

17 lutego 2010 r. izraelscy żołnierze przejęli cztery bomby domowej roboty w arabskiej wiosce w pobliżu Dżeninu, w Samarii. Saperzy zdetonowali bomby.
    17 lutego 2010 r. żydowscy osadnicy obrzucili popołudniem kamieniami grupę izraelskich żołnierzy, którzy przeprowadzali ćwiczenia wojskowe w pobliżu żydowskiego osiedla Yitzhar w Samarii. Rannych zostało 3 żołnierzy. Osadnicy uznali, że żołnierze przygotowują się do próby likwidacji osiedla.

17 lutego 2010 r. grupa 85 Izraelczyków, którzy byli poszkodowani w wyniku ostrzału rakietowego podczas drugiej wojny libańskiej, złożyła pozew przeciwko irańskim bankom w sądzie federalnym w Waszyngtonie (USA). Irańskie banki (Kaplan v. Central Bank of Iran (CBI), Bank Saderat w Teheranie i Bank Saderat PLC w Londynie) przekazały libańskiemu Hezbollahowi ponad 50 mln USD na rok przed wybuchem wojny. Środki te umożliwiły zakupienie broni, która została użyta przeciwko Izraelowi.
    17 lutego 2010 r. brytyjski premier Gordon Brown poinformował, że Wielka Brytania przeprowadzi śledztwo w sprawie wykorzystania sfałszowanych brytyjskich paszportów przez jednostkę specjalną podczas morderstwa wysokiego dowódcy Hamasu w Dubaju w zeszłym miesiącu. Premier zapowiedział, że rząd będzie się starał zebrać dowody aby ustalić "co w rzeczywistości się zdarzyło". Opozycja zarządała wezwania w tej sprawie izraelskiego ambasadora, premier powiedział jednak, że nie żadnych dowodów wskazujących na powiązanie Izraela z tą sprawą.

18 lutego 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 lutego 2010 r. palestyńscy terroryści zdetonowali rano bombę przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej straży granicznej w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    18 lutego 2010 r. palestyński premier Salam Fayyad wezwał izraelską armię do natychmiastowego przerwania wszelkich działań prowadzonych na terenach Autonomii Palestyńskiej. Dodał, że taka decyzja będzie wyraźnym znakiem poparcia Izraela dla pokoju.
    18 lutego 2010 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowski autobus w pobliżu wioski Shilo w Samarii. Autobus został uszkodzony. Samochody obrzucono kamieniami także w rejonie Alfei Menashe w Samarii.
    18 lutego 2010 r. Palestyńczyk usiłował wieczorem przenieść 2 bomby domowej roboty przez izraelski punkt kontrolny w rejonie Gilboa, w Samarii. Arab został aresztowany.

18 lutego 2010 r. Wielka Brytania, Irlandia, Francja i Niemcy zwróciły się do Izraela z prośbą o przedstawienie jakichkolwiek informacji, które pomogłyby w wyjaśnieniu okoliczności zabójstwa wysokiego dowódcy Hamasu w Dubaju. Grupa zabójców posługiwała się paszportami brytyjskimi, irlandzkimi, francuskim i niemieckim.
    18 lutego 2010 r. Interpol opublikował zdjęcia 11 osób podejrzanych o zabójstwo dowódcy Hamasu w Dubaju. Komisarz dubajskiej policji, Dahi Khalfan Tamim, powiedział, że "śledztwo wskazuje, że Mossad jest zamieszany w morderstwo. Jest to pewne na 99%, jeśli nie na 100%."

19 lutego 2010 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że gospodarka Izraela w czwartym kwartale 2009 r. wzrosła o 4,4% (liczona w stosunku rocznym). Jest to największy wzrost od niemal dwóch lat. PKB za cały 2009 r. wzrósł o 0,5%. Na rok 2010 planowany jest wzrost PKB o około 3,5%.

19 lutego 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    19 lutego 2010 r. około 1 tys. Palestyńczyków demonstrowało przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu wioski Bil'in w Samarii. Podczas demonstracji przewrócono około 30-m długości fragment bariery granicznej. Izraelscy żołnierze nie interweniowali i zabezpieczali teren, zostali jednak obrzuceni kamieniami.

19 lutego 2010 r. brytyjska gazeta "Daily Mail" napisała, że Mossad informował brytyjską agencję wywiadowczą MI 6, o planowanej operacji izraelskich agentów w Dubaju, z wykorzystaniem brytyjskich paszportów.

20 lutego 2010 r. grupa uzbrojonych palestyńskich terrorystów zbliżyła się rano do bariery granicznej w Strefie Gazy. Izraelski helikopter ostrzelał ich, raniąc 3 Palestyńczyków. Napastnicy byli członkami Demokratycznego Frontu Wyzwolenia Palestyny i Brygad Męczenników Al-Aksa.
    20 lutego 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód w pobliżu wioski Hussan w Judei. Samochód został uszkodzony.
    20 lutego 2010 r. arabski samochód usiłował wieczorem staranować izraelskich żołnierzy przy wiosce Hussan, w pobliżu Betlejem w Judei. Żołnierze otworzyli ogień raniąc 3 Palestyńczyków.

20 lutego 2010 r. syryjski premier Mahomet Naji al-Atari ostrzegł, że kolejna wojna na Bliskim Wschodzie będzie miała "fatalne" konsekwencje nie tylko dla regionu, ale dla całego świata.

21 lutego 2010 r. rząd zatwierdził listę miejsc żydowskiego dziedzictwa, na której znalazły się między innymi Grobowiec Patriarchów w Hebronie i Grobowiec Racheli w Betlejem. Obiekty z tej listy będą podlegać szczególnej ochronie izraelskich sił bezpieczeństwa. Izrael zainwestuje pieniądze w rozwój infrastruktury wokół tych miejsc, aby pobudzić turystykę i pomóc w rozwoju okolicy.
    21 lutego 2010 r. lekki cywilny helikopter lądował awaryjnie w południe w rejonie Latrun. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Byli to pracownicy firmy Israel Electric Company.

21 lutego 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Judei.
    21 lutego 2010 r. izraelski czołg ostrzelał rano grupę uzbrojonych palestyńskich terrorystów na północ od wioski Beit Lahiya, w północnej części Strefy Gazy. Rannych zostało 5 Palestyńczyków.
    21 lutego 2010 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowski autobus w pobliżu Hebronu, w Judei. Autobus został uszkodzony.

21 lutego 2010 r. islamski terrorysta rzucił bombę w synagogę Shaar Hashamayim w centrum Kairu (Egipt). Bomba wybuchła obok synagogi, nie wyrządzając nikomu szkód.
    21 lutego 2010 r. libańska gazeta "Al-Qanat" napisała, że irańscy Strażnicy Rewolucji szkolą w Sudanie palestyńskich terrorystów z Hamasu w obsłudze pocisków rakietowych średniego zasięgu. W pierwszym szkoleniu wzięło udział 14 Palestyńczyków ze Strefy Gazy.

22 lutego 2010 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że jeśli ONZ nie wyrazi zgody na nałożenie na Iran ciężkich sankcji, to społeczność międzynarodowa powinna nałożyć oddzielne embargo na irański sektor energetyczny. Dodał, że jeśli świat "naprawdę chce zatrzymać Iran, to trzeba przestać okazywać niejednoznaczną aprobatę... ale okazać skuteczne działanie, które ograniczy import oraz eksport irańskiej ropy."
    22 lutego 2010 r. Ministerstwo Informacji i Diaspory zwróciło się do wszystkich Izraelczyków oraz Żydów na całym świecie z apelem o podjęcie pracy na rzecz poprawy wizerunku Izraela. Nowa kampania reklamowa ma walczyć ze szkodliwymi stereotypami, które spostrzegają Izrael jako kraj trzeciego świata.
    22 lutego 2010 r. Izrael i Ukraina podpisały umowy o wolnym handlu i ruchu lotniczym.

22 lutego 2010 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód w pobliżu Betlejem, w Judei. Samochód został uszkodzony. W południe około 100 Palestyńczyków obrzuciło kamieniami izraelskich żołnierzy strzegących Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei.
    22 lutego 2010 r. Palestyńczyk usiłował przenieść bombę domowej roboty przez punkt kontrolny w pobliżu Nablusu w Samarii. Izraelscy żołnierze aresztowali go, a saperzy zdetonowali bombę.
    22 lutego 2010 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa poinformowały Izrael o uzyskaniu informacji, że na Zachodnim Brzegu Jordanu rozpoczęto produkcję rakiet Qassam.
    22 lutego 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas ostrzegł, że ogłoszenie izraelskiej listy miejsc żydowskiego dziedzictwa może doprowadzić do "wojny religijnej". Powiedział, że jest to "niebezpieczna prowokacja", dodając równocześnie, że żydowskie osadnictwo w Samarii i Judei "zabija proces pokojowy... i musi być zatrzymane."

22 lutego 2010 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman spotkał się w Brukseli (Belgia) ze swoimi odpowiednikami państw członkowskich Unii Europejskiej. Lieberman wyjaśniał niejasności dotyczące udziału agentów Mossadu w tajnej operacji w Dubaju. Minister zaprzeczył, jakoby Izrael miał coś wspólnego z zabójstwem wysokiego dowódcy Hamasu w Dubaju. "Arabowie mają skłonność obarczania Izrael winą za wszystko, co się zdarzy na Bliskim Wschodzie." Następnie Lieberman skupił się na omówieniu zagrożenia ze strony irańskiego programu atomowego.
    22 lutego 2010 r. francuski prezydent Nicolas Sarkozy zaapelował o wznowienie rozmów pokojowych na Bliskim Wschodzie, w przeciwnym razie może dojść do katastrofy. "Jeśli nie dojdzie do żadnych rozmów... jako społeczność międzynarodowa bierzemy na siebie odpowiedzialność za wybuch trzeciej Intifady."

23 lutego 2010 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że palestyński przywódca Mahmoud Abbas jest "kłamliwym hipokrytą". Dodał, że Izrael jest demokratycznym państwem, które szanuje potrzeby i prawa Muzułmanów na swoim terytorium.

23 lutego 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    23 lutego 2010 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami liczne żydowskie samochody w pobliżu Betlejem w Judei. Uszkodzonych zostało 5 samochodów.

24 lutego 2010 r. prezydent Szimon Peres spotkał się w Jerozolimie ze specjalnym wysłannikiem ONZ, Robertem Serry. Serry powiedział: "Obecnie nie ma żadnego problemu humanitarnego w Gazie." Dodał, że istnieją pewne potrzeby dostarczenia materiałów budowlanych do odbudowy budynków, jednak twierdzenia niektórych międzynarodowych organizacji o "kryzysie humanitarnym" w Gazie są kłamstwem. Izrael przepuszcza przez swoje przejścia graniczne tysiące ton pomocy humanitarnej, która zapewnia podstawowe zaopatrzenie mieszkańcom Strefy Gazy.
    24 lutego 2010 r. rząd przyjął wieczorem plan "połączenia Izraela". Premier Benjamin Netanyahu powiedział: "Nareszcie, po 62 latach, zdecydowaliśmy się połączyć Negew i Galileę. Ta nowa sieć autostrad i kolei przyniesie Negewowi i Galilei nowe miejsca pracy, rozwój gospodarczy, nowe mieszkania i pieniądze." Plan rozbudowy infrastruktury jest obliczony na 15 lat i będzie kosztował budżet państwa około 25 mld NIS.
    24 lutego 2010 r. kilkudziesięciu Palestyńczyków zaatakowało wieczorem kamieniami żydowskie domy w dzielnicy Shimon Hatzaddik w Jerozolimie. Doszło do starć z ultra-ortodoksyjnymi Żydami, w których rannych zostało 2 Palestyńczyków. W nocy kilkuset Arabów i lewicowych działaczy żydowskich demonstrowało w dzielnicy Szejku Jarrah. Protestowali oni przeciwko aresztowaniu Araba, który oddał kilka strzałów w powietrze. Policja aresztowała go za nielegalne posiadanie broni i strzelanie w miejscu publicznym.

24 lutego 2010 r. palestyński turniej piłkarski rozgrywany w Ramallah został nazwany imieniem zabitego palestyńskiego terrorysty Abu Jihad Tournamenta, który był założycielem al-Fatah i odpowiada za śmierć kilkudziesięciu Izraelczyków. Turniej piłkarski jest sponsorowany przez międzynarodową organizację UNRWA.
    24 lutego 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w rejonie Gush Etzion, w Judei. Ranna została 1 Izraelka.

24 lutego 2010 r. irański prezydent Mahmoud Ahmadinajad spotkał się w Damaszku (Syria) ze swoim syryjskim odpowiednikiem Bashar Assadem. Assad powiedział: "Przypuszczamy, że stoimy twarzą w twarz z izraelskimi wojskami, które są gotowe zaatakować nas w każdej chwili. Jesteśmy przygotowani odeprzeć agresję." Ahmadinajad powiedział, że "nowy Bliski Wschód będzie Bliskim Wschodem bez Syjonistów i bez imperialistów. Z pomocą Allaha do tego dojdzie... oni muszą zrozumieć, że jeśli będą kontynuować swoje wypaczone spostrzeganie przyszłości, to nie będzie dla nich żadnego miejsca w naszym regionie. Jeśli Syjoniści będą kontynuować swoje wypaczone działania, wówczas wszystkie państwa regionu staną przeciwko nim i wytną ich do korzeni."

25 lutego 2010 r. prezydent Szimon Peres odnosząc się do wczorajszej wypowiedzi syryjskiego prezydenta Assada, powiedział: "mogliśmy podpisać traktat pokojowy z Syrią trzydzieści lat temu, tak jak zrobiliśmy to z Egiptem. Pomimo tego, co zrobili Syryjczycy, my nie porzuciliśmy naszych zamiarów." Prezydent dodał, że nie spodziewa się w tym roku wybuchu wojny z Hezbollahem, jednak ta grupa terrorystyczna "uniemożliwia Libanowi stanie się Szwajcarią Bliskiego Wschodu."
    25 lutego 2010 r. minister bezpieczeństwa publicznego Minister Yitzchak Aharonovitch powiedział, że nie ma dużego prawdopodobieństwa wybuchu trzeciej Intifady. "Mamy na tyle dużo siły i bezpieczeństwa, że ci którzy nam grożą mogą jedynie kontynuować swoje wygrażanie."
    25 lutego 2010 r. Siły Obronne Izraela zakończyły duże ćwiczenia sztabowe, podczas których przeanalizowano wnioski z Drugiej Wojny Libańskiej oraz Operacji "Płynny Ołów" w Strefie Gazy. Szef Sztabu Głównego, gen Gabi Ashkenazi powiedział, że "Izrael nie jest zainteresowany eskalacją regionalnego napięcia, jednakże Siły Obronne Izraela są dalekowzroczne i utrzymują gotowość odstraszającą i uderzeniową."
    25 lutego 2010 r. premier Benjamin Netanyahu wydał oficjalne polecenie ministrowi transportu Yisrael Katz, rozpoczęcia planowania budowy linii kolejowej z Ejlatu do Kiryat Shmona.

25 lutego 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 20 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    25 lutego 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy wiosce Azoun w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
    25 lutego 2010 r. Palestyńczycy kontynuowali rozruchy w Hebronie, w Judei. Atakowano kamieniami izraelskich żołnierzy strzegących Grobowca Patriarchów. Żołnierze odpowiadali gazem łzawiącym i granatami hukowymi.

25 lutego 2010 r. Sąd Najwyższy Unii Europejskiej orzekł, że Zachodni Brzeg Jordanu nie jest częścią Izraela i towary produkowanych w żydowskich osiedlach położonych na tym obszarze nie mogą być zwolnione z ceł przywozowych UE.
    25 lutego 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Waszyngtonie (USA) z amerykańskim sekretarzem obrony Robertem Gates'em. Barak powiedział, że Stany Zjednoczone muszą pomóc w nakłonieniu społeczności międzynarodowej do nałożenia skutecznych sankcji na Iran. Omówiono także aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie.

26 lutego 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    26 lutego 2010 r. około 200 Palestyńczyków kontynuowało rozruchy w Hebronie, w Judei. Palestyńczycy obrzucili także kamieniami żydowskie osiedle Yitzhar, w Samarii.

26 lutego 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Waszyngtonie (USA) z amerykańską sekretarz stanu Hillary Clinton oraz z wiceprezydentem Joe Bidenem.

27 lutego 2010 r. minister spraw Diaspory, Yuli Edelstein powiedział, że grobowiec Racheli i Grobowiec Patriarchów pomimo palestyńskich protestów pozostaną w żydowskich rękach.

27 lutego 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami patrol izraelskich żołnierzy w rejonie wioski Husan w Judei. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, ostrzeliwując podejrzanie zachowujący się arabski samochód. Rannych zostało 4 Palestyńczyków. Policja wszczęła wyjaśniające śledztwo, a dowodzący żołnierzami oficer został zawieszony w obowiązkach do czasu wyjaśnienia incydentu.

28 lutego 2010 r. przez izraelskie miasta przeszły tradycyjne parady z okazji święta Purim.
    28 lutego 2010 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami izraelskich policjantów strzegących wejść na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Policjanci wkroczyli na teren Wzgórza Świątynnego, używając gazu łzawiącego i kul gumowych w celu powstrzymania eskalacji zamieszek. Rannych zostało 4 policjantów i 12 Palestyńczyków. Aresztowano 7 Arabów. Grupa 15 Palestyńczyków zabarykadowała się we wnętrzu meczetu al-Aqsa i wezwała Palestyńczyków do przybycia do Jerozolimy w obronie meczetu, który chcą zburzyć Żydzi.
    28 lutego 2010 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowskie domy w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Izraelscy żołnierze straży granicznej rozproszyli uczestników zamieszek.

    28 lutego 2010 r. przewodniczący Organizacji Praw Człowieka na Wzgórzu Świątynnym, Jehuda Glick, pochwalił działania policji z protestującymi Arabami na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Powiedział, że wszyscy Żydzi nie-Muzułmanie powinni mieć wolny dostęp na Wzgórze, a policja powinna zapewnić im bezpieczeństwo przed atakami ze strony arabskich terrorystów. Dodał: "Również wzywamy Żydów do przyjścia jutro na Wzgórze Świątynne, aby okazać że nie boimy się i nie jesteśmy słabi."

28 lutego 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    28 lutego 2010 r. kilkudziesięciu Żydów wzięło udział w purimowej paradzie przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie, w Judei.
    28 lutego 2010 r. minister Hamasu od spraw religii, Taleb Abu Shaar, wezwał do "obrony naszych świętych islamskich miejsc" przed zagrożeniem żydowskim.

28 lutego 2010 r. król Jordanii Abdullah skrytykował Izrael za działania podjęte odnośnie grobowca Racheli w Betlejem i Grobowca Patriarchów w Hebronie. Abdullah ostrzegł Izrael przed podejmowaniem "prowokujących kroków, takich jak wysyłanie policji na Wzgórze Świątynne, aby stłumić arabskie zamieszki." Równocześnie król wezwał członków Ligii Arabskiej do "chronienia świętych miejsc Islamu."

1 marca 2010 r. prezydent Szimon Peres spotkał się w Jerozolimie z przewodniczącym komisji spraw zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych, senatorem John Kerry. Peres zapytał się, czy Stany Zjednoczone planują przedsięwziąć jakieś kroki mające na celu ochronę państw arabskich przed irańskim programem atomowym. Według Peresa, obecna sytuacja doprowadzi do wyścigu zbrojeń państw arabskich, które będą chciały posiadać odstraszającą siłę wobec atomowego Iranu.
    1 marca 2010 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon spotkał się w Jerozolimie z panamskim wiceministrem spraw zagranicznych Meliton Arrocha. Ayalon podziękował Panamie za zdecydowany sprzeciw przeciwko sprawozdaniu Goldstone'a podczas debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ayalon wyraził również zaniepokojenie coraz większym zaangażowaniem Iranu w sprawy Ameryki Łacińskiej.
    1 marca 2010 r. Organizacja Izraelska Inicjatywa zwróciła się do przewodniczącego Knessetu Reuven Rivlina i burmistrza Jerozolimy Nir Barkat z prośbą o podjęcie działań zmierzających do zamknięcia obozów palestyńskich uchodźców, które nadal znajdują się na obrzeżach Jerozolimy. Przewodniczący tej organizacji, Benny Elon powiedział: "Rivlin niedawno mówił na ten temat, że to hańba, że wciąż istnieją obozy dla uchodźców w Jerozolimie. On oczywiście ma rację, ale teraz nadchodzi czas na podjęcie działań w celu zmiany tej sytuacji."
    1 marca 2010 r. izraelska policja zaostrzyła przepisy dotyczące wstępu na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Wstęp jest możliwy jedynie dla mężczyzn Muzułmanów powyżej 50 roku życia, którzy legitymują się specjalnymi niebieskimi przepustkami. Równocześnie wzmocniono siły policyjne w obrębie Starego Miasta.

1 marca 2010 r. palestyński terrorysta z Ludowych Komitetów Oporu niebezpiecznie zbliżył się do barioery granicznej na północy Strefy Gazy. Izraelski czołg wystrzelił w jego stronę cztery pociski. Palestyńczyk został ranny. Ludowe Komitety Oporu poinformowały, że ich członek przeprowadzał rekonesans terenów przygranicznych.

1 marca 2010 r. jordański minister ds. komunikacji Nabil Sharif powiedział, że "szturmowanie al-Aksy jest obrazą dla społeczności międzynarodowej i takie działania mogą utrudnić próby wznowienia procesu pokojowego w celu osiągnięcia stabilizacji w regionie... Jordania odrzuca wszelkie działania podejmowane przez izraelskie siły okupacyjne, które mogą zaszkodzić świętym miejscom na terytoriach palestyńskich."
    1 marca 2010 r. Zjednoczone Emiraty Arabskie postanowiły o wprowadzeniu zakazu wjazdu do kraju obywateli państwa Izrael, nawet jeśli będą oni posługiwać się paszportami innymi niż izraelskie.
    1 marca 2010 r. dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano powiedział, że Iran nie współpracuje z komisją dochodzeniową w sprawie jego programu nuklearnego. Amano dodał: "Nie możemy potwierdzić, że wszystkie materiały jądrowe są wykorzystywane do celów pokojowych, gdyż Iran nie współpracuje z nami".

2 marca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że Izrael nie zgodzi się na wycofanie z Doliny Jordanu, nawet w ramach zawartego porozumienia pokojowego z Palestyńczykami. Dodał, że dolina ma strategiczne znaczenie dla Izraela, stanowiąc zabezpieczenie przed przemytem rakiet do Autonomii Palestyńskiej.
    2 marca 2010 r. Izraelska Komisja Energii Atomowej i Israel Electric Corporation podpisały umowę o rozwoju infrastruktury niezbędnej do budowy elektrowni jądrowej. Obie organizacje zgodziły się, że niezbędnym jest utworzenie uniwersyteckich kierunków studiów przygotowujących inżynierów energetyki jądrowej.

2 marca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

2 marca 2010 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Abul-Gheitem powiedział, że izraelska lista narodowego dziedzictwa, która obejmuje starożytne grobowce na Zachodnim Brzegu Jordanu, jest "zagrożeniem dla pokoju". Dodał, że "Egipt i Turcja nie uznają żadnych izraelskich działań przy Grobowcu Abrahama i meczecie al-Aksa w Jerozolimie."

3 marca 2010 r. Ministerstwo Obrony poinformowało o podpisaniu umowy ze specjalistyczną amerykańską firmą budowlaną na budowę nowego centrum dowodzenia dla Sił Obronnych Izraela. Zostanie ono wybudowane w kompleksie wojskowym Kirya w Tel Awiwie i zastąpi stare podziemne centrum dowodzenia, które jest już za małe i nie spełnia wymogów współczesnego pola walki. Koszt budowy wyniesie co najmniej 30 mln USD.

3 marca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 marca 2010 r. kilkudziesięciu Palestyńczyków zaatakowało kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy ochraniali pracowników budujących "barierę bezpieczeństwa" w rejonie Beit Jalla, w pobliżu Betlejem w Judei. Podczas prac budowlanych rozpoczęto usuwanie drzew oliwnych, co doprowadziło do wybuchu rozruchów. Nikt nie został ranny.
    3 marca 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus w pobliżu Betlejem, w Judei. Autobus został uszkodzony.

3 marca 2010 r. ministrowie spraw zagranicznych Ligii Arabskiej obradowali w Kairze (Egipt). Zgodzono się na rozpoczęcie pośrednich negocjacji palestyńsko-izraelskich, które mogłyby trwać przez cztery miesiące. Palestyński prezydent Mahmoud Abbas oświadczył, że podporządkuje się decyzji Ligii Arabskiej.
    3 marca 2010 r. Unia Europejska zgodziła się ze stanowiskiem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, że Iran potajemnie realizuje program nuklearny dla celów wojskowych.

4 marca 2010 r. rząd na specjalnym posiedzeniu przyjął projekt budżetu na lata 2011-2012. Premier Benjamin Netanyahu powiedział, że "przyjęcie budżetu na lata 2011-2012 umożliwi następnemu rządowi kontynuowanie rozbudowę państwa, dróg, kolei, edukacji i walką z terroryzmem, a także umożliwi każdemu ministerstwu długoterminowe planowanie i skupienie się na najważniejszych priorytetach. Państwo Izraela dokonało przełomu i wierzę, że coraz więcej krajów pójdzie za nami." Opozycja krytykuje przyjmowanie budżetu na dwa lata, twierdząc, że jest ono oparte na makroekonomicznych danych, co może spowodować kosztowne błędy.

4 marca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    4 marca 2010 r. pracownicy palestyńskiej agencji celnej zniszczyli 20 ton produktów z tworzyw sztucznych pochodzących z osiedli żydowskich w Samarii i Judei.
    4 marca 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochod w pobliżu Betlejem i Gush Etzion w Judei. Kilka samochodów zostało uszkodzonych.

4 marca 2010 r. przedstawiciel Hamasu, Izzat al Rishak wezwał z Damaszku (Syria) palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa do dymisji z powodu wyrażenia zgody na rozpoczęcie negocjacji z Izraelem. "Abu Mazen sprzedaje Palestyńczykom złudzenia. Jakie korzyści mogą przynieść cztery miesiące negocjacji następujących po 18 latach dialogu z Izraelem bez rezultatów?"
    4 marca 2010 r. poinformowano, że w ostatnim tygodniu dwa izraelskie okręty rakietowe przepłynęły przez Kanał Sueski (Egipt) udając się na Morze Czerwone.

5 marca 2010 r. Palestyńczycy zaatakowali kamieniami modlących się Żydów przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie. Izraelscy policjanci wkroczyli wówczas na teren Wzgórza Świątynnego. W starciach rannych zostało 18 policjantów i 30 Palestyńczyków. Popołudniem na żądanie muzułmańskiego Waqfu policja opuściła teren wzgórza, aby umożliwić normalne modły. W związku z zamieszkami Magen David Adom ogłosił stan podwyższonego pogotowia w Jerozolimie.
    5 marca 2010 r. Siły Obronne Izraela poinformowały o odwołaniu w zeszłym tygodniu dużych ćwiczeń wojskowych "Firestones 12" w celu nie podwyższania napięcia w stosunkach z Syrią. Scenariusz ćwiczeń przewidywał działania wojskowe w przypadku wojny z libańskim Hezbollahem i Hamasem w Strefie Gazy. Przegrupowania dużych formacji wojskowych mogłyby być odebrane w Syrii jako zagrożenie.

5 marca 2010 r. specjalna jednostka policji i izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do nielegalnego żydowskiego osiedla Mitzpeh Avichai w Judei. Wyburzono domy i ewakuowano osadników.
    5 marca 2010 r. kilkudziesięciu Palestyńczyków i lewicowych aktywistów izraelskich obrzuciło w południe kamieniami żydowskie osiedle Neve Tzuf w Samarii.
    5 marca 2010 r. rzecznik prasowy Hamasu, Ahmad Bahar, wyraził oburzenie na decyzję Ligii Arabskiej i władz Autonomii Palestyńskiej o przystąpieniu do pośrednich negocjacji z Izraelem. Bahar dodał, że Hamas nie będzie respektował żadnych decyzji podjętych w trakcie negocjacji, tak długo jak al-Fatah jest jedynym reprezentantem Palestyńczyków w rozmowach.
    5 marca 2010 r. doszło w nocy do wypadku samochodowego przy żydowskim osiedlu Ofra, w pobliżu Ramallah w Samarii. Kierowca arabskiego samochodu stracił kontrolę nad pojazdem i zderzył się z wojskowym jeppem. W wypadku zginęło 6 Palestyńczyków. Przyczyną było pęknięcie opony w arabskim samochodzie.

5 marca 2010 r. irlandzki minister spraw zagranicznych Micheal Martin wezwał kraje członkowskie Unii Europejskiej do zwiększenia nacisków na Izrael w celu wymuszenia zniesienia blokady Strefy Gazy.

6 marca 2010 r. izraelska policja została postawiona wieczorem w stan pogotowia na Starym Mieście oraz w arabskich dzielnicach we Wschodniej Jerozolimie.
    6 marca 2010 r. lewicowi aktywiści izraelscy oraz Palestyńczycy zorganizowali wieczorem anty-Syjonistyczną demonstrację w dzielnicy Nahlat Shimon w Jerozolimie. Demonstranci domagali się usunięcia żydowskich mieszkańców ze Wschodniej Jerozolimy. Palono flagi izraelskie. Doszło do starć z żydowskimi osadnikami. W pobliżu góry Scopus obrzucono kamieniami grupę modlących się ortodoksyjnych Żydów. W nocy Palestyńczycy obrzucili kamieniami patrol izraelskiej policji granicznej w dzielnicy Shuafat w Jerozolimie. Ranny został 1 policjant.
    6 marca 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w nocy w Jerozolimie ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchell'em. Omówiono tematykę negocjacji izraelsko-palestyńskich, które mają się rozpocząć w tym tygodniu.

6 marca 2010 r. Palestyńczycy demonstrowali w pobliżu Ramallah w Samarii. Aby nie dopuścić do eskalacji zamieszek izraelscy żołnierze użyli gazu łzawiącego i gumowych kul. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.
    6 marca 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas oskarżył Izrael o wywołanie eskalacji napięcia przed wznowieniem palestyńsko-izraelskich negocjacji pokojowych. Dodał, że Autonomia Palestyńska domaga się uznania palestyńskiej suwerenności na Wschodnią Jerozolimą i meczetem al-Aksa.
    6 marca 2010 r. palestyński terrorysta usiłował przenieść 3 bomby domowej roboty przez punkt kontrolny przy Nablusie, w Samarii. Izraelscy żołnierze aresztowali Araba, a saperzy zdetonowali bomby.

6 marca 2010 r. Organizacja Islamskiego Kongresu potępiła Izrael za sprowokowanie eskalacji przemocy na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Wydane oświadczenie potępiło państwo żydowskie za naruszenie muzułmańskich "świętych miejsc" i wezwało międzynarodową społeczność do interwencji by "zakończyć izraelską agresję".

7 marca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchell'em. Omówiono tematykę negocjacji izraelsko-palestyńskich, które mają się rozpocząć w tym tygodniu.
    7 marca 2010 r. minister finansów, Yuval Steinitz, wyraził obawy przed pogarszającym się stanem gospodarki Uni Europejskiej. "Nie spoczywajmy na laurach, Europa może mieć wpływ na gospodarkę Izraela".

7 marca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 marca 2010 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski autobus w pobliżu osiedla Tekoa, w rejonie Gush Etzion w Judei. Autobus został uszkodzony. Popołudniem szukodzony został samochód przy Gush Etzion.
    7 marca 2010 r. Palestyńczycy i lewicowi aktywiści izraelscy demonstrowali przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w pobliżu osiedla Gilo, na obrzeżach Wschodniej Jerozolimy. Na terenach wioski Beit Jala doszło tam do konfiskaty gruntów pod budowę "bariery". Doszło do starć z izraelskimi żołnierzami.
    7 marca 2010 r. grupa Palestyńczyków weszła wieczorem do żydowskiego osiedla Yitzhar w Samarii, dopuszczając się licznych zniszczeń. Straty oszacowano na ponad 5 tys. NIS.
    7 marca 2010 r. Komitet Wykonawczy OWP wyraził zgodę na wznowienie negocjacji palestyńsko-izraelskich przez palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa. Zaznaczono, że w przypadku wznowienia rozbudowy żydowskich osiedli nastąpi natychmiastowe przerwanie negocjacji. Palestyński negocjator Saeb Erekat powiedział, że "proces pokojowy nie może ciągnąć się bez końca... teraz jest czas na decyzje."

7 marca 2010 r. szef Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela, gen Gabi Ashkenazi odwiedził z wizytą roboczą Stany Zjednoczone. Spotkał się z doradcą bezpieczeństwa narodowego gen Jim Jones'em, szefem Połączonego Kolegium Szefów Sztabów adm. Mike Mullen'em i innymi urzędnikami.
    7 marca 2010 r. turecki premier Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Wzgórze Świątynne, Grobowiec Patriarchów i grobowiec Racheli "nigdy nie były miejscami żydowskimi, ale są miejscami muzułmańskimi. Palestyna pozostaje problemem i nigdy o niej nie zapomnimy." Dodał, że wyraża zgodę na negocjacje palestyńsko-izraelskie.

8 marca 2010 r. minister obrony Ehud Barak poinformował parlamentarną komisję spraw zagranicznych i obrony, że według danych wojskowego wywiadu, libański Hezbollah zgromadził w południowym Libanie około 40 tys. rakiet. W ocenie ekspertów, mogą one skutecznie razić cele w północnym i centralnym Izraelu. W przypadku kolejnej wojny na Izrael po raz pierwszy w historii mogą spaść rakiety dalekiego zasięgu w tak dużej ilości. Barak podkreślił, że "dla Izraela istotnym jest poszukiwanie sposobu, aby rozpocząć rozmowy dyplomatyczne z Syrią... Nawet jeśli Izrael jest silny i stabilny, należy próbować osiągnięcia porozumienia na drodze pokojowych negocjacji."
    8 marca 2010 r. minister obrony Ehud Barak podpisał zezwolenie na budowę 112 domów mieszkalnych w mieście Betar Illit w Judei. Poinformowano, że zgoda na budowę tych mieszkań była już wydana dwa lata temu, a obecnie zostaną rozpoczęte prace budowlane. Opozycja skrytykowała tą decyzję.
    8 marca 2010 r. minister infrastruktury Uzi Landau poinformował, że Izrael podjął decyzję o realizacji planu budowy elektrowni atomowej. Projekt będzie realizowany we współpracy z Francją. Landau dodał, że elektrownia zostanie wybudowana w zgodzie ze wszystkimi światowymi normami bezpieczeństwa, we współpracy z naukowcami i inżynierami arabskich sąsiadów Izraela.
    8 marca 2010 r. wieczorem w Izraelu wylądował amerykański wiceprezydent Joe Biden, który ma oficjalnie rozpocząć pośrednie negocjacje izraelsko-palestyńskie.

8 marca 2010 r. specjalny amerykański wysłannik na Bliski Wschód, George Mitchell spotkał się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Mitchell przekazał list od amerykańskiej sekretarz stanu Hillary Clinton, z zapewnieniem, że Stany Zjednoczone dopilnują wypełnienia obietnic Izraela o wycofaniu się do granic z 1967 r. Palestyński negocjator Saeb Erekat oświadczył, że pismo to jest zapowiedzią i gwarancją oddania przez Izrael całej Judei, Samarii i części Jerozolimy.
    8 marca 2010 r. arabski traktor stranował wieczorem żydowski samochód w pobliżu żydowskiego osiedla Havat Gilad w Samarii. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Kierowca traktora zbiegł z miejsca zdarzenia. Policja aresztowała sprawcę wypadku. Dochodzenie wykazało, że był to wypadek, a nie atak terrorystyczny.

8 marca 2010 r. minister obrony Ehud Barak złożył Turcji propozycję pomocy przy akcji ratunkowej po trzęsieniu ziemi. Jednak rząd turecki odmówił przyjęcia pomocy od Izraela.
    8 marca 2010 r. organizacja Nefesz B'Nefesh zwiększyła działalności marketingowej zachęcającej amerykańskich Żydów do emigracji do Izraela. W tym celu zostaną zorganizowane specjalne targi aliji: New York (7 marca), Baltimore (8 marca), Los Angeles (9 marca), Montreal (10 marca), Toronto (10 marca), San Francisco (10 marca), Chicago (11 marca), South Florida (14 marca).
    8 marca 2010 r. rzecznik Departamentu Stanu USA PJ Crowley powiedział, że decyzja Izraela o budowie nowych domów w mieście Betar Illit w Judei nie narusza warunku zamrożenia rozbudowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei. "Z jednej strony decyzja ta nie narusza moratorium, które wcześniej Izraelczycy ogłosili. Z drugiej strony, jest to jedna z tych rzeczy, na które obie strony muszą uważać aby był możliwy postęp w rozmowach."

9 marca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z amerykańskim wiceprezydentem Joe Biden'em. Później doszło do spotkania z prezydentem Szimonem Peresem. Biden potępił izraelski plan budowy nowych domów w Jeroozlimie. Dodał, że decyzja ta może okazać się niezwykle groźna dla procesu pokojowego z Palestyńczykami. Jednocześnie Biden zapewniał izraelskich polityków, że Waszyngtonowi zależy na bezpieczeństwie Izraela oraz na zapobieżeniu budowie broni atomowej przez Iran. Dodał, że amerykańska mediacja w rozmowach izraelsko-palestyńskich jest "prawdziwą okazją" na pokój.
    9 marca 2010 r. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden złożył wieniec na grobie Theodora Herzla. Jest on pierwszym światowym liderem, który zdecydował się odwiedzić to miejsce. Biden powiedział, że nie trzeba być Żydem, aby być Syjonistą.
    9 marca 2010 r. Komisja Planowania i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zatwierdziły plan budowy 1600 nowych domów mieszkalnych w dzielnicy Ramat Shlomo we Wschodniej Jerozolimie.

9 marca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    9 marca 2010 r. Rada Osadników Judei i Samarii skrytykowała decyzję rządu o rozpoczęciu pośrednich negocjacji z Autonomią Palestyńską. "Wznowienie negocjacji z Arabami jest przepisem na stały wzrost terroru i przemocy, przekazaniem państwa w ręce arabskich szantażystów i staczaniem się po śliskim zboczu ku porzuceniu kilku części państwa, które wejdą w skład arabskiego państwa terrorystycznego."
    9 marca 2010 r. rzecznik Autonomii Palestyńskiej, Nabil Abu-Rudeineh, powiedział, że jeśli izraelskie władze rzeczywiście zatwierdzą plan budowy 1600 nowych domów w dzielnicy Ramat Shlomo we Wschodniej Jerozolimie, najprawdopodobniej będzie to oznaczać koniec negocjacji pokojowych. "Jest to niebezpieczna sytuacja, która utrudnia negocjacje i pokazuje brak wysiłków Stanów Zjednoczonych do doprowadzenia do negocjacji, zanim one jeszcze się zaczęły." Rzecznik wezwał Stany Zjednoczone do natychmiastowej reakcji na "tę prowokację".

9 marca 2010 r. turecki premier Tayyip Erdogan powiedział, że Izrael zgodził się na tureckie pośrednictwo w negocjacjach z Syrią, które wkrótce się rozpoczną.

10 marca 2010 r. minister spraw wewnętrznych Eli Yishai powiedział, że rząd nie planuje wstrzymywać budowę nowych domów we Wschodniej Jerozolimie. Dodał, że zamrożenie rozbudowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei nigdy nie dotyczyło miasta Jerozolimy.
    10 marca 2010 r. rano doszło do starć między zwaśnionymi arabskimi klanami w wiosce al-Armasha w Galilei. Rannych zostało 7 Arabów. Policja przywróciła porządek w wiosce i aresztowała 6 osób.

10 marca 2010 r. amerykański wiceprezydent Joe Biden spotkał się w Ramallah z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem.

10 marca 2010 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon potępił Izrael za decyzję o budowie nowych domów we Wschodniej Jerozolimie. ONZ popiera podział Jerozolimy na część izraelską i palestyńską.
    10 marca 2010 r. brytyjski minister spraw zagranicznych David Miliband potępił decyzję Izraela o budowie nowych domów we Wschodniej Jerozolimie, mówiąc, że decyzja ta wzmocni tych, którzy twierdzą, że Izrael nie pragnie pokoju. "Jest to zła decyzja podjęta w niewłaściwym czasie... Wraz z partnerami z Uni Europejskiej potępiamy ją, jako naruszenie wzajemnego zaufania, którego potrzebujemy."
    10 marca 2010 r. Parlament Europejski przyjął raport Goldstone'a dotyczący wojny w Strefie Gazy i wezwał 27 swoich państw członkowskich do monitorowania izraelskich oraz palestyńskich działań mających na celu wyjaśnienie zbrodni wojennych.
    10 marca 2010 r. Liga Arabska na nadzwyczajnym posiedzeniu wycofała swoje poparcie dla pośrednich negocjacji palestyńsko-izraelskich, prowadzonych przy pośrednictwie Stanów Zjednoczonych. Jako przyczynę podano decyzję Izraela o budowie nowych domów we Wschodniej Jerozolimie.

11 marca 2010 r. amerykański wiceprezydent Joe Biden przemawiał na Uniwersytecie Tel Awiwu. Biden potępił izraelską decyzję o budowie nowych domów we Wschodniej Jerozolimie, dodając, że podważa to wzajemne zaufanie przystępujących do negocjacji stron. Biden podkreślił, że jedynym rozwiązaniem obecnej sytuacji jest powstanie niepodległego i niezależnego państwa palestyńskiego.
    11 marca 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Tel Awiwie z amerykańskim wiceprezydentem Joe Biden'em. Omówiono szczegóły dotyczące wznowienia negocjacji izraelsko-palestyńskich.
    11 marca 2010 r. prezydent Szimon Peres zaprzysiężył 23 nowych sędziów. Podczas oficjalnej uroczystości Peres powiedział do nowych sędziów: "Wypadki drogowe stały się nieszczęściem i państwo powinno wprowadzić surowsze kary. Nie ma prawdziwego przebaczenia dla tych, którzy odebrali życie."
    11 marca 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

11 marca 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy strzegących Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei.
    11 marca 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody w licznych miejscach Samarii i Judei. Wieczorem uszkodzone zostały dwa samochody w pobliżu Ramallah i Kalkilii, w Samarii.
    11 marca 2010 r. specjalny amerykański wysłannik na Bliski Wschód, George Mitchell spotkał się wieczorem z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem, którego usiłował nakłonić do zmiany decyzji i powrotu do negocjacji palestyńsko-izraelskich. Abbas zarządał od Stanów Zjednoczonych złożenia gwarancji wstrzymania izraelskiego planu budowy nowych domów we Wschodniej Jerozolimie.
    11 marca 2010 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły w nocy całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej. Celem tej jednodniowej blokady jest uniemożliwienie przenikania przez granicę w związku ze wzrostem napięcia i podburzaniem ze strony palestyńskich władz.

11 marca 2010 r. przewodniczący Ligi Arabskiej Amr Moussa powiedział, że palestyński prezydent Mahmoud Abbas postanowił nie uczestniczyć w pośrednich negocjacjach palestyński-izraelskich z powodu decyzji Izraela o budowie nowych domów we Wschodniej Jerozolimie.
    11 marca 2010 r. Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego uwolnienia porwanego w Strefie Gazy izraelskiego żołnierza Gilad Shalita. Powinien on być traktowany zgodnie z Konwencją Genewską i Międzynarodowy Czerwony Krzyż powinien mieć do niego dostęp.
    11 marca 2010 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon spotkał się w Waszyngtonie (USA) z Radą Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Ayalon podkreślił rosnące zagrożenie ze strony irańskiego programu atomowego i wezwał Stany Zjednoczone do nałożenia surowych sankcji na Iran.

    11 marca 2010 r. irański prezydent Mahmoud Ahmadinejad powiedział: "Najbardziej znienawidzonym reżimem na świecie jest reżim syjonistyczny, i dobiega on do końca swego życia."

12 marca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa w rejonie Jerozolimy od rana zostały postawione w stan alarmowy, w związku z niebezpieczeństwem wybuchu arabskich zamieszek w mieście. Na Wzgórze Świątynne zezwolono wchodzić jedynie Muzułmanom w wieku powyżej 50 lat, którzy posiadają specjalne izraelskie karty identyfikacyjne. W rejonie Starego Miasta rozlokowano dodatkowe siły policyjne.
    12 marca 2010 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami izraelskich policjantów w rejonie Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Usiłowali się przebić siłą do meczetu al-Aqsa. Aresztowano 1 Palestyńczyka. Palestyńczycy obrzucili kamieniami patrol izraelskiej policji w dzielnicy Maaleh Har HaZaytim we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 policjant.

12 marca 2010 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Celem drugiego nalotu był zakład produkujący rakiety na południu Strefy Gazy.
    12 marca 2010 r. około 100 Palestyńczyków obrzuciło kamieniami w południe żydowskie osiedle Neve Tzuf w Samarii. Po przybyciu patrolu izraelskich żołnierzy, Palestyńczycy obrzucili kamieniami żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym.
    12 marca 2010 r. żydowscy osadnicy z osiedla Havat Gilad obrzucili kamieniami Palestyńczyków z okolicznych wiosek. Interweniowali izraelscy żołnierze, którzy aresztowali 3 osadników.
    12 marca 2010 r. około 200 Palestyńczyków i lewicowych aktywistów izraelskich protestowało przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w rejonie wiosek Na'alin i Bal'een. Demonstranci zaatakowali kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym.

12 marca 2010 r. Kwartet Bliskowschodni potępił Izrael za decyzję o budowie nowych domów we Wschodniej Jerozolimie.
    12 marca 2010 r. amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton powiedziała, że ogłoszenie przez Izrael decyzji o budowie nowych domów w żydowskiej dzielnicy we Wschodniej Jerozolimie stało się w wyjątkowo niefortunnym i trudnym momencie dla wszystkich.

13 marca 2010 r. grupy młodych Palestyńczyków usiłowały wzniecić zamieszki na Starym Mieście w Jerozolimie, zostały jednak szybko rozproszone przez siły policyjne.
    13 marca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu wyraził swoje zaskoczenie amerykańskim potępieniem decyzji Izraela o budowie nowych domów we Wschodniej Jerozolimie. Domy te mają powstać w osiedlu zamieszkałym przez ortodoksyjnych Żydów. Premier dodał, że jakakolwiek propozycja pokojowa składana kiedykolwiek przez Izrael lub Stany Zjednoczone, zawsze zastrzegały, że żydowskie dzielnice położone we Wschodniej Jerozolimie pozostaną pod izraelską suwerennością.
    13 marca 2010 r. około 1 tys. Izraelczyków demonstrowało przed biurem premiera w Jerozolimie przeciwko decyzji ministra transportu o utrzymaniu restrykcyjnych przepisów o oddzielnych miejscach dla mężczyzn i kobiet w autobusach na liniach obsługujących ortodoksyjnych Żydów. Demonstranci skandowali, że "Izrael nie jest Iranem".

    13 marca 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

13 marca 2010 r. kilkudziesięciu Palestyńczyków obrzuciło kamieniami izraelski punkt kontrolny w pobliżu Jerozolimy. Rzucono także jeden koktajl "Mołotowa". Izraelscy żołnierze aresztowali 4 Palestyńczyków.
    13 marca 2010 r. amerykański specjalny wysłannik na Bliski Wschód, George Mitchell rozmawiał telefonicznie z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Mitchell złożył obietnicę Abbasowi, że Stany Zjednoczone wstrzymają budowę nowych domów we Wschodniej Jerozolimie.
    13 marca 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas obwinił Iran za brak porozumienia pomiędzy palestyńskimi ugrupowaniami politycznymi al-Fatah i Hamasem. Abbas powiedział, że irańskie władze nie chciały, by Hamas wyraził zgodę na podpisanie egipskiego planu pojednania pomiędzy Palestyńczykami. Dodał, że Palestyńczycy powinni się uwolnić od irańskich wpływów.

13 marca 2010 r. wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych, Catherine Asthon, powiedziała w drodze do Egiptu, że Unia może wywrzeć nacisk ekonomiczny na Izrael, aby zmusić go do przystąpienia do rozmów pokojowych z Palestyńczykami. "Jesteśmy ważnym dostawcą pomocy i rozwoju w tym regionie. Jesteśmy związani z Izraelem umowami celnymi i Izrael pragnie rozwijać współpracę z nami."

14 marca 2010 r. minister obrony Ehud Barak skrytykował ogłoszenie rządowej decyzji o budowie nowych domów we Wschodniej Jerozolimie w momencie przyjazdu do Izraela amerykańskiego wiceprezydenta Joe Biden'a. Dodał , że był to "niefortunny wypadek... niezamierzony, i bez wątpienia niepotrzebny oraz szkodliwy."

14 marca 2010 r. Siły Obronne Izraela utrzymały blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej ze względów bezpieczeństwa.
    14 marca 2010 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowskie samochody w rejonie Hebronu w Judei. Uszkodzonych zostało 5 samochodów. Wieczorem obrzucono koktajlami "Mołotowa" żydowskie autobus w pobliżu Nablusu w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.

14 marca 2010 r. polityczny doradca amerykańskiego prezydenta, David Axelrod powiedział, że decyzja Izraela o budowie nowych domów we Wschodniej Jerozolimie jest obrazą dla Stanów Zjednoczonych. Dodał, że decyzja ta "wygląda na dobrze obliczony ruch, co martwi każdego, kto popiera ideę pokoju i bezpieczeństwa w regionie."

15 marca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu oświadczył, że budowa nowych 1600 domów w żydowskiej dzielnicy Ramat Shlomo we Wschodniej Jerozolimie będzie kontynuowana. "Budowy w Jerozolimie i we wszystkich innych miejscach będą kontynuowane w taki sam sposób, w jaki czyniliśmy to w ciągu ostatnich 42 latach." Dodał, że budowa nie wyrządzi żadnej krzywdy społeczności arabskiej.
    15 marca 2010 r. burmistrz Jerozolimy, Nir Barkat, wieczorem podczas przemówienia na uroczystości otwarcia synagogi Hurva powiedział, że wydarzenie to nie zmienia status quo Jerozolimy. Barkat podkreślił, że Izrael zawsze chronił święte miejsca należące do wszystkich religii.
    15 marca 2010 r. pozarządowa izraelska organizacja Centrum Informacyjne o Terroryzmie opublikowało 500-stronicowy raport o "wadach" raportu Goldsone'a w sprawie izraelskiej operacji wojskowej w Strefie Gazy. Raport publikuje dowody ze zdjęciami dowodzącymi, że terroryści z Hamasu wykorzystywali cywili jako "żywe tarcze" oraz korzystali ze szpitali, szkół i meczetów do prowadzenia walki z izraelskimi siłami.

15 marca 2010 r. Palestyńczycy zaatakowali kamieniami izraelskich żołnierzy w rejonie wioski Bir Zeit, w pobliżu Ramallah w Samarii. Żołnierze użyli gazu łzawiącego do rozproszenia demonstrantów. Rannych zostało 4 Palestyńczyków i 1 izraelski żołnierz.
    15 marca 2010 r. izraelska policja wykryła tajne palestyńskie laboratorium w pobliżu Hebronu w Judei. Laboratorium zajmowało się fałszowaniem dokumentów i różnych licencji wydawanych przez Państwo Izraela. Aresztowano 1 Palestyńczyka.
    15 marca 2010 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że z powodu nieustających palestyńskich protestów, w każdy piątek rejon wiosek Bil'lin i Na'alin będzie ogłaszany zamkniętą strefą wojskową.

16 marca 2010 r. Palestyńczycy wzniecili rano zamieszki na Starym Mieście w Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i koktajlami "Mołotowa" izraelskich policjantów. Rannych zostało 8 policjantów. Interweniowali izraelscy żołnierze, którzy użyli gazu łzawiącego i gumowych kul. Zamieszki wybuchły także w obozie palestyńskich uchodźców Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. W starciach rannych zostało 40 Palestyńczyków, a 60 demonstrantów aresztowano.
    16 marca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu oświadczył, że Izrael wielokrotnie okazywał swoje zaangażowanie na rzecz pokoju, zarówno w słowach jak i w czynach. Premier ponownie wezwał Palestyńczyków do wznowienia rozmów pokojowych, "ponieważ jest to jedyna droga do osiągnięcia porozumienia, które zapewni pokój, bezpieczeństwo i dobrobyt dla obu narodów." Odnosząc się do Stanów Zjednoczonych dodał, że "państwo Izrael ceni i szanuje ciepłe słowa powiedzane przez sekretarz stanu Hillary Clinton o głębokiej więzi łączącej Stany Zjednoczone z Izraelem, oraz zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do zapewnienia bezpieczeństwa Izraelowi."
    16 marca 2010 r. wiceburmistrz Jerozolimy David Hadari spotkał się wieczorem z żydowskimi mieszkańcami Wschodniej Jerozolimy. Hadari powiedział: "Musimy mówić donośnym głosem, że Żydzi mają prawo budować i żyć we wszystkich częściach Jerozolimy." Dodał, że Jeśli Izrael nie powie tego odważnie, to "nie powinniśmy się dziwić, że jesteśmy prześladowani i rzucają w nas kamieniami."

    16 marca 2010 r. palestyński terrorysta postrzelił wieczorem izraelskiego ochraniarza w arabskim osiedlu Ras al-Amud we Wschodniej Jerozolimie.
    16 marca 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami 2 autobusy w centrum Jaffy. Jeden z autobusów został uszkodzony.

16 marca 2010 r. przedstawiciele Hamasu ogłosili rano "dzień gniewu" na terytoriach Autonomii Palestyńskiej i wezwali do sprzeciwieniu się izraelskiej okupacji oraz ogłoszenia arabskiego strajku w Izraelu.
    16 marca 2010 r. kilka tysięcy Palestyńczyków uczestniczyło w Strefie Gazy w marszach protestacyjnych przeciwko izraelskim działaniom w Jerozolimie. Wysoki dowódca Hamasu, Ahmed Bahar wezwał do nasilenia ataków przeciwko Izraelowi i zaapelował do państw arabskich "aby wzięły na siebie odpowiedzialność i wysłały swoje samoloty oraz armie aby ratować meczet Al-Aksa w Jerozolimie i zakończyć żydowską politykę judaizacji Jerozolimy."
    16 marca 2010 r. grupa około 50 Palestyńczyków wszczęła rano zamieszki w rejonie Betlejem w Judei. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy. Aresztowano 1 Palestyńczyka.
    16 marca 2010 r. grupa około 50 Palestyńczyków wznieciła zamieszki na przedmieściach miasta Naalin w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy oraz palono opony i blokowano ulice.
    16 marca 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód w pobliżu osiedla Tekoa w Judei. Ranna została 1 Izraelka. W rejonie Gush Etzion uszkodzony został autobus. W pobliżu osiedla Ofra w Samarii zdetonowano bombe przy przejeżdżającym samochodzie. Nikt nie został ranny. Przy wjeździe do miasta Beitar Ilit w Judei obrzucono kamieniami żydowską parę. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

16 marca 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Madrycie (Hiszpania) z hiszpańskim premierem Louis Rodriguez Zapato. Barak powiedział, że "Izrael chce pokoju i jest zobowiązany przestrzegać porozumienia pokojowego wynegocjowanego przez Stany Zjednoczone zwanego mapą drogową." Dodał, że najlepszym sposobem rozwiązania konfliktu byłoby "zamknąć premiera Netanyahu i palestyńskiego prezydenta Abbasa w jednym pokoju i trzymać ich tam tak długo, aż omówią wszystkie istotne kwestie." Na spotkaniu z hiszpańskim ministrem obrony Carmen Chacón Picarares, Barak powiedział, że arabskie rozruchy do niczego nie doprowadzą, a jedynie "wzmocnią radykałów po obu stronach."
    16 marca 2010 r. w Damaszku (Syria) odbyło się wieczorem spotkanie wysokich przywódców palestyńskich organizacji terrorystycznych. Zebrali się: Khaled Mashal z Hamasu, Ramadan Salah z Islamskiego Dżihadu, Ahmed Jibril z Ludowego Frontu. Wspólnie wezwali oni do ogłoszenia Trzeciej Intifady i wstrzymania wszelkich kontaktów z Izraelem.
    16 marca 2010 r. amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton powiedziała, że różnica zdań pomiędzy Izraelem a Stanami Zjednoczonymi nie wpłynie na trwałość wzajemnych stosunków. "Stany Zjednoczone są zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa Izraela. Mamy bliskie, niezachwiane więci między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem."

17 marca 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    17 marca 2010 r. po spokojnej nocy izraelska policja zezwoliła na normalny dostęp na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie.
    17 marca 2010 r. prezydent Szimon Peres powiedział: "Moim zdaniem jest konieczne wznowienie rozmów, które otworzą drogę do negocjacji pokojowych. Mogę powiedzieć naszym palestyńskim sąsiadom i tym, którzy słuchają w Izraelu, że historyczna decyzja o utworzeniu dwóch państw dla dwóch narodów już nastąpiła. Pańtwo arabskie o nazwie Palestyna, a państwo żydowskie o nazwie Izrael. Nie wierzę, aby było możliwe inne rozwiązanie."
    17 marca 2010 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie potępiające wczorajsze odezwy wydawane przez Hamas, które wzywały do "mordowania Żydów" i nazywały "Żydów jako zwierzęta". Wydane oświadczenie stwierdza, że takie "pogardliwe, antysemickie wypowiedzi urzędników Hamasu mają na celu rozpalenie emocji w regionie."
    17 marca 2010 r. minister infrastruktury Uzi Landau poinformował, że Izrael ograniczy dostawy wody pitnej na tereny Autonomii Palestyńskiej do minimum wymaganego przez zobowiązania, jeśli władze palestyńskie nie zaczną prawidłowej gospodarki oczyszczania ścieków i przetwarzania odpadów. Dzieje się tak pomimo napływu do Autonomii Palestyńskiej dużych środków finansowych przeznaczonych właśnie na ten cel.

17 marca 2010 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że pomimo obowiązującej blokady Strefy Gazy, przez izraelskie terminale graniczne tylko w minionym tygodniu wpuszczono do Strefy Gazy 550 ciężarówek z ponad 13 tys. tonami międzynarodowej pomocy humanitarnej. Przepompowano także 1,2 mln litrów oleju napędowego i 883 ton gazu. Dodatkowo ze Strefy wyjechało 470 chorych osób na leczenie w Samarii i Judei, a 93 osoby wjechały do Izraela w różnych sprawach. W tym samym czasie Egipt utrzymywał przejście graniczne Rafah całkowite zamknięte dla ruchu palestyńskiego i pomocy humanitarnej.
    17 marca 2010 r. Hamas podjął decyzję o nazwaniu dwóch głównych placów w mieście Gaza nazwiskami dwóch terrorystów z al-Fatah i Hamasu. W przyszłym tygodniu al-Fatah nazwie jeden z placów w Ramallah nazwiskiem terrorystki-samobójczyni, która zabiła w zamachu 35 Izraelczyków.
    17 marca 2010 r. Palestyńczycy napadli i pobili w nocy grupę izraelskich żołnierzy w rejonie Hebronu w Judei. Żołnierze wracali po ćwiczeniach fitness i stracili w nocy orientację, skręcając na palestyńskie tereny, gdzie czekało na nich kilkudziesięciu Arabów. Rannych zostało 3 żołnierzy.

17 marca 2010 r. jordański król Abdullah II powiedział, że międzynarodowa społeczność nie powinna biernie pozwalać Izraelowi na próby usunięcia arabskich mieszkańców z Jerozolimy.
    17 marca 2010 r. amerykański prezydent Barack Obama powiedział, że nie ma żadnego kryzysu w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem. Obama dodał, że izraelski plan budowy domów w Ramat Shlomo nie wpłynie na stosunki między oboma państwami.

18 marca 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Rano rakieta Qassam spadła na szklarnię przy moszawie Netiv HaAsarah. Zginął 1 robotnik tajlandzki. Wieczorem kolejna rakieta spadła na Negew.
    18 marca 2010 r. wiceminister obrony Matan Vilnai powiedział: "Hamas jest odpowiezialny za wszystkie ataki rakietowe ze Strefy Gazy. Izrael nie jest zainteresowany konfrontacją, ale nie pozwoli na ostrzał rakietowy swoich mieszkańców. Hamas musi zapobiec pogorszeniu się sytuacji." Wicepremier Silvan Shalon powiedział, że "izraelska odpowiedź będzie odpowiednia. Będzie silna... Było to przekroczenie czerwonej linii, czego Izrael nie może zaakceptować."
    18 marca 2010 r. minister Uzi Landau powiedział: "Izrael i Stany Zjednoczone muszą współpracować w znalezieniu alternatywy dla ropy naftowej. W ten sposób możemy pokonać terroryzm bez oddania jednego strzału."
    18 marca 2010 r. izraelska policja przeprowadziła popołudniem próbę eksmisji ultra-ortodoksyjnych Żydów, którzy zajęli sporne mieszkania w dzielnicy Mea Shearim w Jerozolimie. Tłum ortodoksyjnych Żydów zaatakował policjantów i zablokował drogi w obrębie dzielnicy. Policja aresztowała 4 demonstrantów.
    18 marca 2010 r. około 4 tys. biegaczy uczestniczyło w 18 międzynarodowym maratonie w Jerozolimie. Zwycięzcami zostali: Bikla Baiza i Kalkidan Balatza.

18 marca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 marca 2010 r. w południe Palestyńczycy wzniecili zamieszki w Hebronie w Judei. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, blokowano drogi oraz palono opony.
    18 marca 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w Samarii i Judei. Rano i w południe w rejonie Gush Etzion w Judei uszkodzonych zostało kilka samochodów. Ranna została 1 Izraelka. Wieczorem w pobliżu Betlejem w Judei ranny został 1 Izraelczyk.
    18 marca 2010 r. do Strefy Gazy z wizytą wjechała sekretarz polityki zagranicznej Unii Europejskiej Catherine Ashton. Na konferencji prasowej w Gazie powiedziała: "Potępiam wszelkiego rodzaju przemoc, musimy znaleźć pokojowe rozwiązanie spornych kwestii i problemów." Asthon nie potępiła ostrzału rakietowego Izraela.
    18 marca 2010 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy, w rejonie kibucu Kfar Aza. Izraelscy żołnierze wezwali go do zatrzymania, a następnie otworzyli ogień. Palestyńczyk zginął na miejscu.

18 marca 2010 r. syryjski prezydent Bashar al-Assad powiedział, że "przywrócenie pokoju na Bliskim Wschodzie jest niemożliwe z powodu braku izraelskiego partnera." Izraelski plan budowy nowych domów we Wschodniej Jerozolimie może okazać się "prawdziwą przeszkodą, która może stworzyć" więcej wojen i napięć w całym regionie. Assad dodał, że Syria jest zainteresowana ustanowieniem trwałego pokoju z Izraelem, ale obecny klimat polityczny uniemożliwia wznowienie pośrednich negocjacji.

19 marca 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    19 marca 2010 r. izraelska policja rozlokowała rano wzmocnione siły w rejonie Starego Miasta w Jerozolimie. Ograniczono dostęp do Wzgórza Świątynnego. Ograniczenia mają na celu niedopuszczenie do wybuchu zamieszek.
    19 marca 2010 r. arabski parlamentarzysta w Knesecie, Ibrahim Tzartzur powiedział, że Żydzi nie mają prawa do Jerozolimy i wezwał "islamskie narody" do wyzwolenia jej z rąk izraelskich.

19 marca 2010 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy 3 podziemne tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Zniszczony został także warsztat produkujący broń w otoczeniu Gazy. Rannych zostało 14 Palestyńczyków.
    19 marca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    19 marca 2010 r. około 300 Palestyńczyków wznieciło rano zamieszki w rejonie wiosek Ni'lin, Bil'in, Deir Nizam i Baldas w otoczeniu Ramallah w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy oraz palono opony. Żołnierze odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Aresztowano 3 Palestyńczyków.
    19 marca 2010 r. w południe Palestyńczycy wzniecili zamieszki w Hebronie w Judei. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, blokowano drogi oraz palono opony. Żołnierze odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami.

19 marca 2010 r. niemiecki magazyn "Der Spiegel" napisał, że Arabia Saudyjska poinformowała Stany Zjednoczone, że jeśli Izrael zdecyduje się na zbombardowanie irańskich instalacji atomowych, wówczas Arabia otworzy swoją przestrzeń powietrzną dla izraelskich sił powietrznych.
    19 marca 2010 r. Kwartet Bliskowschodni (Rosja, USA, UE i ONZ) obradował w Moskwie (Rosja). Kwartet wezwał Izrael i Autonomię Palestyńską do wznowienia negocjacji pokojowych i utworzenia państwa palestyńskiego w ciągu dwóch lat.
    
19 marca 2010 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman odpowiedział w Brukselii (Belgia) na wezwanie Kwartetu Bliskowschodniego, że pokój nie jest czymś, co można stworzyć w sposób sztuczny na drodze nierealistycznych harmonogramów. "Działania Kwartetu są ignorowane od 16 lat, a stwarzają wrażenie, że Palestyńczycy mogą osiągnąć spełnienia swoich żądań, pomimo ciągłego odmawiania przystąpienia do bezpośrednich negocjacji pod fałszywymi pretekstami... Izraelski rząd zrobił wiele znaczących gestów. Teraz kolej aby Palestyńczycy udowodnili, że są naprawdę zainteresowani negocjacjami.

20 marca 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, z których dwie spadły w rejonie miasta Aszkelon, a dwie spadły na Negew.
    20 marca 2010 r. Palestyńczycy wzniecili popołudniem zamieszki w obozie palestyńskich uchodźców Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów i palono opony. Policja użyła gazu łzawiącego. Aresztowano 20 Palestyńczyków.
    20 marca 2010 r. dyrektor wywiadu wojskowego gen. Amos Yadlin spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki-Moonem, któremu przedstawił raport o drogach przemytu broni wykrozystywanych przez Iran do dostarczania broni Hamasowi do Strefy Gazy oraz Hezbollahowi do Libanu.

20 marca 2010 r. kilkudziesięciu Palestyńczyków zaatakowało kamieniami żydowskie osiedle Har Brachah w Samarii. Izraelscy żołnierze użyli gazu łzawiącego i gumowych kul do rozproszenia demonstrantów. Zginął 1 Palestyńczyk i 2 osoby zostały ranne.
    20 marca 2010 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon spotkał się w Ramallah z palestyńskim premierem Salaam Fayad. Ki-Moon wezwał Izrael do powstrzymania wzrostu liczebności żydowskich osiedli w Samarii i Judei, ponieważ ich wzrost stwarza utrudnienia arabskim społecznościom żyjącym w ich okolicy. "Świat potępił Izrael za plany budowy we Wschodniej Jerozolimie... Postawmy sprawę jasno. Muszą być rozliczone wszelkie niezgodne z prawem działania prowadzone na terytoriach okupowanych i muszą być zatrzymane."

21 marca 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się rano w Jerozolimie ze specjalnym amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchell'em, który przekazał zaproszenie amerykańskiego prezydenta Obamy, aby premier Netanyahu odwiedził go w tym tygodniu w Waszyngtonie.
    21 marca 2010 r. rząd Benjamina Netanyahu zatwierdził plan zwiększenia pomocy dla społeczności arabskiej w Izraelu. Kwota 800 mln NIS zostanie przeznaczona dla 12 arabskich i druzyjskich miast. Netanyahu powiedział, że "ważnym jest, aby równość wobec prawa dla nie-Żydów łączyła się z także z równością w sektorze gospodarczym i możliwością kształcenia."
    21 marca 2010 r. minister spraw wewnętrznych Eli Yishai podjął decyzję o przesunięciu rozpoczęciu prac budowlanych w osiedlu Ramat Shlomo we Wschodniej Jerozolimie na wrzesień. Oficjalnie plan budowy nowych domów nie został odwołany, tylko przełożony na późniejszą realizację. Jako przyczynę podano "problemy techniczne".

    21 marca 2010 r. Palestyńczycy wzniecili wieczorem zamieszki w osiedlu Issawiya we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów i palono opony.

21 marca 2010 r. dwóch palestyńskich terrorystów usiłowało rano napaść na izraelskich żołnierzy strzegących żydowskiego osiedla Itamar w Samarii. Napastnicy zostali zastrzeleni.
    21 marca 2010 r. około 100 Palestyńczyków wszczęło rano rozruchy przy żydowskim osiedlu Tekoa w Judei. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy. W południe Palestyńczycy wszczęli zamieszki na przedmieściu Beit Jala w Judei. Izraelscy żołnierze użyli gazu łzawiącego do rozproszenia demonstrantów. Do podobnych zamieszek doszło w południe w Hebronie. Aresztowano 3 Palestyńczyków. Wieczorem w wielu miejscach Samarii i Judei obrzucono kamieniami żydowskie samochody. W rejonie osiedla Ariel został uszkodzony samochód.
    21 marca 2010 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon odwiedził Strefę Gazy. Potępił Izrael za blokadę Strefy, która przyniosła zapaść gospodarczą regionu. Ki-Moon nie wspomniał o ostrzale rakietowym Izraela prowadzonym ze Strefy Gazy.
    21 marca 2010 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem patrol izraelskich żołnierzy w rejonie Hebronu, w Judei.

21 marca 2010 r. libańska armia poinformowała, że izraelskie samoloty kilkakrotnie naruszyły przestrzeń powietrzną południowego Libanu. Samoloty zostały ostrzelane przez libańską artylerię przeciwlotniczą.
    21 marca 2010 r. mauretański minister spraw zagranicznych Naha Mint Mouknass poinformował o całkowitym zerwaniu przez Mauretanię stosunków dyplomatycznych z Izraelem.

22 marca 2010 r. władze miejskie Jerozolimy wydały zezwolenie na budowę nowych domów w arabskich dzielnicach we Wschodniej Jerozolimie. Radny miejski Aryeh Gabbai nazwał tą decyzję "rasistowską", ponieważ w tym samym czasie nie pozwala się na budowanie żydowskich domów w mieście. "Ta decyzja jest rasizmem."
    22 marca 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

22 marca 2010 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem 1 podziemny tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    22 marca 2010 r. grupa 3 Palestyńczyków usiłowała wieczorem nielegalnie przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze aresztowali i przesłuchali ich. Usiłowali się oni przedostać do Izraela w poszukiwaniu pracy.
    22 marca 2010 r. w pomyłkowym ostrzale wieczorem zginął na granicy ze Strefą Gazy 1 izraelski żołnierz. Trzech żołnierzy z załogi czołgu weszło wieczorem w strefę zakazaną przy barierze granicznej. Przejeżdżający patrol straży granicznych uznał ich za terrorystów i otworzył ogień, zabijając jednego z żołnierzy.

22 marca 2010 r. specjalny amerykański wysłannik na Bliski Wschód, George Mitchell, spotkał się w Ammanie (Jordania) z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Rozmowy dotyczyły możliwości powrotu do negocjacji palestyńsko-izraelskich. Abbas postawił warunek całkowitego wstrzymania rozbudowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei, włączając w to Wschodnią Jerozolimę.
    22 marca 2010 r. amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton powiedziała, że administracja Baracka Obamy nie będzie akceptować atomowych sił zbrojnych Iranu i zapowiedziała wprowadzenie sankcji. "Naszym celem nie są bierne sanckje, ale wprowadzenie dotkliwych sankcji."

23 marca 2010 r. burmistrz Jerozolimy Nir barkat powiedział, że niedawno ogłoszone plany budowy 1600 nowych domów w dzielnicy Ramat Szlomo to tylko niewielka część planowanej budowy 50 tys. nowych domów dla Żydów i Arabów w całym mieście Jerozolima.
    23 marca 2010 r. Instytut Dahaf opublikował wyniki badań opinii publicznej w Izraelu. Ankieta wykazała, że 47% Izraelczyków uważa amerykańskiego prezydenta Obamę za pro-arabskiego. Jedynie 6% spostrzega go jako pro-izraelskiego. Równocześnie 82% respondentów uważa, że pomoc wojskowa Stanów Zjednoczonych jest ważna dla Izraela.
    23 marca 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na południe od miasta Aszkelon.

23 marca 2010 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem magazyn broni na przedmieściach Gazy. Rannych zostało 4 Palestyńczyków.
    23 marca 2010 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w wielu miejscach Samarii i Judei. Popołudniem w pobliżu Nablusu został ranny 1 Izraelczyk. Wieczorem w pobliżu osiedla Kfar Tapuach w Samarii zostało rannych 2 Izraelczyków.
    23 marca 2010 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem pozycje Hamasu na północy Strefy Gazy. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.

23 marca 2010 r. egipski minister spraw zagranicznych Ahmed Aboul Gheitem-powiedział, że izraelskie działania w obrębie Jerozolimy dowodzą, że Izrael nie jest zainteresowany rzeczywistym procesem pokojowym.
    23 marca 2010 r. brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o wydaleniu z Wielkiej Brytanii wysokiego izraelskiego dyplomatę z ambasady Izraela w Londynie. Jest to forma ukarania Izrael za wykorzystanie brytyjskich paszportów podczas tajnej operacji Mosadu w Dubaju.
    23 marca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się rano ze środowiskami amerykańskich Żydów na konwencji Izraelsko-Amerykańskiej Komisji Spraw Publicznych. Netanyahu powiedział, że "nie ma rozwiązania dla Jerozolimy, bo ona jest stolicą Izraela." Odnosząc się do procesu pokojowego powiedział, że budowanie żydowskich domów w zjednoczonej Jerozolimie "w żaden sposób nie wyklucza możliwości rozwiązania dwupaństwowego." Dodał, że "Izrael będzie zawsze sobie zastrzegał prawo do obrony."
    23 marca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się popołudniem z amerykańskimi kongresmenami, którym powiedział, że jeśli Palestyńczycy nie zmienią swojego stanowiska w sprawie zamrożenia żydowskiego budownictwa w Samarii, Judei i w Jerozolimie, wówczas rozmowy pomiędzy Izraelem a Autonomią Palestyńską odsuną się o wiele lat. "Palestyńskie żądania mogą opóźnić wznowienie negocjacji."
    23 marca 2010 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Waszyngtonie (USA) z amerykańskim doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego gen. James Jones. Rozmowa dotyczyła sposób wznowienia negocjacji izraelsko-palestyńskich. Następnie Barak spotkał się z wysokimi urzędnikami CIA.
    23 marca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu dwukrotnie spotkał się wieczorem w Waszyngtonie z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. Nie ujawniono szczegółów rozmów, poinformowano jednak, że strony nie osiągnęły porozumienia.

24 marca 2010 r. palestyńscy terroryści podłożyli dwie bomby domowej roboty na przystanku autobusowym w pobliżu miasta Umm el-Fahm w Galilei. Przechodnie zaalarmowali policję o podejrzanym pakunku. Bombę zdetonowali saperzy.

24 marca 2010 r. minister Hamasu, Fathi Hamad oświadczył, że jego organizacja wkrótce rozpocznie wykonywanie wyroków śmierci na Arabach oskarżonych o współpracę z Izraelem.

24 marca 2010 r. Hezbollah poinformował, że grupa 17 izraelskich żołnierzy na 2 godziny weszła na terytorium południowego Libanu. Siły Obronne Izraela nie potwierdziła zdarzenia.
    24 marca 2010 r. syryjski prezydent Bashar Assad powiedział, że jedynym językiem zrozumiałym dla Izraela "jest język siły." Dlatego Syria w dalszym ciągu będzie rozbudowywać swoją armię i "jest przygotowana na każdy rozwój wydarzeń."
    24 marca 2010 r. premier Benjamin Netanyahu odwołał cały swój harmonogram i przez cały dzień przebywał w ambasadzie Izraela w Waszyngtonie, kierując pracą swoich doradców Icchaka Molcho i Rona Dermera, którzy prowadzili rozmowy z amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchell'em i innymi wysokimi urzędnikami Białego Domu.
    24 marca 2010 r. amerykański prezydent Barack Obama przeprowadził videokonferencję z brytyjskim premierem Gordon Brownem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Rozmowy dotyczyły Iranu i procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Nie podano żadnych szczegółów rozmów.
    24 marca 2010 r. rzecznik prasowy Białego Domu, Tommy Viector powiedział, że Stany Zjednoczone nadal uważają, że rozbudowa żydowskich osiedli we Wschodniej Jerozolimie ma destrukcyjny wpływ na proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. Biały Dom poprosił Izrael o sprecyzowanie swoich planów budowlanych we Wschodniej Jerozolimie.

25 marca 2010 r. wicepremier Silvan Shalom powiedział, że pomimo zaistniałych różnic, relacje izraelsko-amerykańskie "posiadają mocne fundamenty i nadal cieszymy się dobrą współpracą ze Stanami Zjednoczonymi." Dodał, że aby dojść do porozumienia w obecnych spornych kwestiach, Stany Zjednoczone "muszą zrozumieć, że jednostronna presja wywierana na Izrael jest bezużyteczna i może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego."
    25 marca 2010 r. minister edukacji Gidon Sa'ar poparł premiera Benjamina Netanyahu za jego "nacisk na ważne interesy Izraela i nasze prawa w Jerozolimie... Żaden inny naród na świecie nie ma większego prawa do Jerozolimy jak my."
    25 marca 2010 r. minister spraw wewnętrznych Eli Yishai powiedział, że Izrael będzie kontynuować budowę nowych domów w Jerozolimie, niezależnie od napięć w tej sprawie ze Stanami Zjednoczonymi.
    25 marca 2010 r. Jewish Institute for National Security Affairs przedstawił raport z którego wynika, że Stany Zjednoczone od początku tego roku blokują sprzedaż do Izraela zaawansowanych technologicznie broni, a jednocześnie podpisały kontrakty na wartość 10 mld USD o sprzedaży broni do Kuwejtu, Jordanii, Egiptu, Maroka, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Między innymi odrzucono izraelską prośbę o zakup sześciu zaawansowanych helikopterów szturmowych AH-64D Apache Longbow.

25 marca 2010 r. jordański król Abdullah II powiedział, że jeśli Izrael będzie kontynuował budowę nowych domów w Jerozolimie, to będzie "grał z ogniem." Dodał, że ochłodzenie w stosunkach jordańsko-izraelskich "wynika z izraelskich działań, które uniemożliwiają znalezienie trwałego rozwiązania sporów i zapewnienie sprawiedliwości dla Palestyńczyków."
    25 marca 2010 r. Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła trzy anty-izraelskie rezolucje, które dotyczą "okupacji syryjskich Wzgórz Golan", dostępu do leczenia w Izraelu dla Palestyńczyków z Samarii i Judei oraz sprawy Jerozolimy. Między innymi rezolucja domaga się wypłacenia przez Izrael odszkodowania Palestyńczyków za operację "Lany Ołów". Jednak rezolucja nic nie wspomina o odszkodowaniach, które powinien wypłacić Hamas za wystrzelone tysiące rakiet na Izrael. Stany Zjednoczone jako jedyny kraj głosowały przeciwko rezolucjom.
    25 marca 2010 r. amerykański ambasador w Radzie Praw Człowieka ONZ, Eileen Chamberlain Donahoe, skrytykował podjęte decyzje jako wysoce polityczne i skoncentrowane wyłącznie na jednym kraju. "Rada jest zbyt często wykorzystywana jako platforma, przy pomocy której można atakować Izrael, co podważa wiarygodność Rady. Stany Zjednoczone zdecydowanie zachęcają Radę do poszukiwania alternatywy dla wysoce politycznych uchwał, które pokazują, że stałym porządkiem obrad są tematy koncentrujące się na jednym kraju."
    25 marca 2010 r. izraelski ambasador w ONZ, Aharon Leshno-Ya'ar podziękował Stanom Zjednoczonym za wsparcie okazane Izraelowi. Dodał, że "byliśmy dzisiaj świadkami kolejnego anty-izraelskiego show."
    25 marca 2010 r. ponad 300 amerykańskich kongresmenów podpisało się pod deklaracją potwierdzającą "nierozerwalne więzi, jakie istnieją między Stanami Zjednoczonymi i państwem Izraela." Deklaracja została skierowana do sekretarz stanu Hillary Clinton.
    25 marca 2010 r. Przewodniczący Kolegium Szefów Połączonych Sztabów admirał Mike Mullen, powiedział, że amerykańska armia pozostaje w "wyjątkowo" silnych więzach z Siłami Obronnymi Izraela. Mullen dodał, że w tym tygodniu dwa razy kontaktował się z szefem Sztabu Głównego IDF, gen Gabi Ashkenazi, konsultując sprawy bezpieczeństwa Izraela.
    25 marca 2010 r. Biały Dom poinformował o wydaniu zezwolenia na sprzedaż do Izraela trzech najnowszych samolotów transportowych Hercules C-130J, specjalnie przygotowanych pod izraelskie potrzeby. Wartość kontraktu wynosi 2,1 mld USD.

26 marca 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    26 marca 2010 r. urząd premiera Netanyahu oświadczył, że pomimo nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych, Izrael nie zmieni swojej polityki w sprawie Jerozolimy.

26 marca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    26 marca 2010 r. grupa uzbrojonych palestyńskich terrorystów z Ludowych Komitetów Oporu zbliżyła się rano do przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy. Izraelski oddział przeprowadził rekonesans, wchodząc na 500 metrów w głąb Strefy Gazy. Doszło do wymiany ognia, w której zginęło 2 Palestyńczyków i 2 izraelskich żołnierzy.

26 marca 2010 r. Liga Arabska przyznała 500 mln USD na walkę ze wzrostem żydowskiej obecności w Jerozolimie. Środki te zostaną przekazane do Autonomii Palestyńskiej, w celu wsparcia Palestyńczyków mieszkających w Jerozolimie.

27 marca 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

27 marca 2010 r. w nocy do Strefy Gazy wjechało pięć izraelskich czołgów oraz dwa opancerzone buldożery, który wyburzyły zbudowane dzień wcześniej przez palestyńskich terrorystów konstrukcje ziemne w rejonie przejścia granicznego Kissufim. Mogły być one wykorzystane do atakowania izraelskich pozycji. Wykryto podłożone materiały wybuchowe. Rano czołgi wycofały się ze Strefy Gazy. Rejon działań był nadzorowany przez samoloty bezzałogowe.

27 marca 2010 r. sekretarz generalny Ligi Arabskiej, Amr Moussa powiedział na szczycie w Libi, że państwa arabskie muszą być przygotowane na możliwość całkowitej porażki izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego, i przygotować scenariusze alternatywnych rozwiązań. Dodał, że jednym z rozwiązań jest jednostronne ogłoszenie przez Palestyńczyków powstania niepodległego państwa palestyńskiego. Obecny na szczycie palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że Jerozolima jest "kluczem do pokoju."
    27 marca 2010 r. turecki premier Recep Tayyip Erdogan powiedział na szczycie Ligi Arabskiej w Libii, że Izrael jest "szalony" uznając Jerozolimę jako niepodzielną stolicę swojego państwa. "Jest to szaleństwem i w żaden sposób nas nie obowiązuje... nie mozemy uznać obecności Izraela w mieście i w innych miejscach muzułmańskich." Dodał, że Izrael decydując się na rozbudowę Jerozolimy "podżega do wojny w regionie."
    27 marca 2010 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon, wyraził zaniepokojenie starciami w Strefie Gazy, w których zginęło 2 izraelskich żołnierzy. "Powtarzam swój apel o zachowanie powściągliwości i zakończenie wszelkich aktów przemocy, w szczególności w tym krytycznym momencie, gdy jesteśmy zaangażowani w działania na rzecz ożywienia rozmów pokojowych."

28 marca 2010 r. premier Banjamin Netanyahu powiedział, że Izrael odpowie na każdy atak na swoich obywateli i żołnierzy, dodając, że Hamas zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność. "Izraelska polityka silnego i zdecydowanego odwetu jest dobrze znana i będzie nadal kontynuowana."
    28 marca 2010 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że izraelskie siły powietrzne zaprzestaną lotów na Libanem gdy libańskie ugrupowanie terrorystyczne Hezbollah pozbędzie się swoich rakiet. Izraelskie samoloty wykonują loty zwiadowcze na Libanem ponieważ Hezbollah rozbudowuje swoją infrastrukturę i zwiększa potencjał swoich sił w tym obszarze.
    28 marca 2010 r. minister finansów Yuval Steinitz powiedział, że prędzej czy później Izrael będzie musiał usunąć od władzy Hamas w Strefie Gazy. Steinitz dodał, że obecne naciski Stanów Zjednoczonych na wstrzymanie budowy w Jerozolimie nie są pomocne ani sprawiedliwe, ponieważ Izrael wcześniej poszedł już na dwa duże ustępstwa: zamroził budownictwo w Samarii i Judei, oraz udzielił koncesji na budowę gospodarki Autonomii Palestyńskiej. "Musimy wyjaśnić Waszyngtonowi, że jego opowiadanie się po stronie palestyńskiej nie zwiększa u nich chęci do wznowienia negocjacji, ale odwrotnie, zwiększa chęci odrzucania procesu pokojowego."
    28 marca 2010 r. prawicowy ruch Erec Israel Shelanu (Nasza Ziemia Izraela) z rabinami Szalom-Dov Dobraczyńskim i Baruch Marzelem na czele, rozpoczął kampanię na rzecz budowy "Świątyni w krótkim czasie, jeszcze w naszych czasach." Rabin Marzel powiedział, że "meczet na Wzgórzu Świątynnym jest tymczasowy... ale to tylko kwestia czasu, a cały naród Izraela doczeka się odbudowy Świątyni." Rabin Dobraczyńki dodał, że izraelski rząd zwrócił się do "wroga narodu... ten rząd współpracuje z wrogiem i pomaga mu w czasie wojny."

28 marca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    28 marca 2010 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły wieczorem całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej na czas żydowskich świąt Pesach.

28 marca 2010 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział na szczycie Ligi Arabskiej w Libii, że odrzuca możliwość rozpoczęcia pośrednich rozmów z Izraelem, chyba, że nastąpi całkowite wstrzymanie budowy żydowskich domów w całej Samarii, Judei i Jerozolimie.
    28 marca 2010 r. syryjski prezydent Bashar Assad wezwał Stany Zjednoczone do wycofania się ze strategii pokojowej na Bliskim Wschodzie. Assad wezwał także państwa arabskie do wstrzymania wszelkich kontaktów z Izraelem, a także z Jordanią i Egiptem, które zawarły pokój z Izraelem.

29 marca 2010 r. minister obrony Ehud Barak odnosząc się do sił Hamasu w Strefie Gazy powiedział, że nasz "wróg w Gazie zapłacił i nadal będzie płacił wysoką cenę za próby naruszania równowagi na granicy."

29 marca 2010 r. turecki premier Tayyip Erdogan sprzeciwił się nakładaniu na Iran sankcji gospodarczych, dodając, że nie ma żadnego tajnego irańskiego programu atomowego. "Jesteśmy zdania, że sankcje nie są dobrym rozwiązaniem, a najlepszą drogą jest dyplomacja."

30 marca 2010 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

30 marca 2010 r. izraelscy żołnierze otworzyli ogień w nocy do Palestyńczyków, którzy usiłowali podejść do bariery granicznej w północnej części Strefy Gazy.
    30 marca 2010 r. przez miasta Autonomii Palestyńskiej przeszły marsze zorganizowane z okazji "Dnia Ziemi". Palestyński premier Salam Fayyad powiedział: "jest to symbol całkowitego odrzucenia przez nas planów żydowskiego osadnictwa i symbol naszej determinacji by utrzymać naszą ziemię."
    30 marca 2010 r. wieczorem Palestyńczyk usiłował nielegalnie przekroczyć barierę graniczną i przedostać się ze Strefy Gazy do Izraela. Izraelscy żołnierze zastrzelili napastnika, który nie reagował na wcześniejsze wezwania do zatrzymania się.

30 marca 2010 r. państwa członkowskie G8 opowiedziały się za zwiększeniem nacisku na Iran, aby w ten sposób powstrzymać jego nuklearne ambicje. Kanadyjski premier Stephen Harper powiedział, że Iran musi powstrzymać proces wzbogacania uranu i dostosować się do międzynarodowego żądania wstrzymania programu atomowego oraz przedstawić prawdę o zaawansowaniu badań w tym temacie.
    30 marca 2010 r. grupa brytyjskich prawników wezwała rząd Wielkiej Brytanii do renegocjowania kontraktów sprzedaży broni dla Izraela, ponieważ część brytyjskiej broni była na pewno wykorzystywana przez izraelską armię podczas "Operacji Lany Ołów" w grudniu 2008 r. "Jest to bezpośrednim naruszeniem polityki rządu Wielkiej Brytanii, że eksportowania do Izraela broń jest wykorzystywana na terytoriach okupowanych."
    30 marca 2010 r. francuski prezydent Nicolas Srakozy na spotkaniu w Waszyngtonie (USA) z amerykańskim prezydentem Barack Obamą, potępił izraelskie decyzje o rozbudowie osiedli we Wschodniej Jerozolimie. Sarkozy dodał, że "brak pokoju" w tym regionie "jest problemem dla nas wszystkich" i jest czynnikiem pobudzającym terroryzm na całym świecie. Obama odpowiedział, że "premier Netanyahu dobrze rozumie ten problem i musi podjąć jakieś śmiałe kroki. Myślę, że on to rozumie politycznie. Ale to nie jest tylko kwestia strony izraelskiej. Byłbym nie w porządku, gdybym nie powiedział, że Palestyńczycy również muszą podjąć kroki."

31 marca 2010 r. minister finansów Yuval Steinitz, powiedział, że "Izrael nie zaakceptuje Hamasu uzbrojonego w rakiety dalekiego zasięgu" i jeśli będzie taka potrzeba, to Siły Obronne Izraela ponownie zajmą Strefę Gazy.

31 marca 2010 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    31 marca 2010 r. około 200 Palestyńczyków i lewicowych aktywistów izraelskich demonstrowało rano na przedmieściach Jerozolimy. Zaatakowali oni kamieniami izraelski punkt kontrolny Bitunia, raniąc 4 żołnierzy. Aresztowano 2 Palestyńczyków.
    31 marca 2010 r. grupa około 250 żydowskich osadników zajęło w południe wzgórze na południe od osiedla Bat Ayin, w enklawie Gush Etzion w Judei. Na wzgórzu powstało nowe osiedle nazwane Shlomo Arazi. Osadnicy oświadczyli, że jest to "prawdziwa syjonistyczna odpowiedź na zabójstwa" Żydów.
    31 marca 2010 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami patrol izraelskich żołnierzy w Hebronie, w Judei. Ranny został 1 żołnierz.

31 marca 2010 r. somalijscy piraci usiłowali w nocy porwać izraelski statek "Africa Star", zostali jednak odparci przez ogień izraelskich ochraniarzy. Do zdarzenia doszło w pobliżu wybrzeża Kenii.
    31 marca 2010 r. przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Niemiec i Chin porozumieli się w sprawie wprowadzenia nowych sankcji przeciwko Iranowi, w celu wymuszenia zatrzymania irańskiego programu jądrowego.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: kwiecień-czerwiec 2010

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2010-2012 by Gedeon