ROZEJM W GAZIE  -  STYCZEŃ - MARZEC  2011 r.



  -  HISTORIA
      - październik-grudzień 2010
 - styczeń-marzec 2011 r.
      - kwiecień-czerwiec 2011





 

 

1 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    1 stycznia 2011 r. trzęsienie ziemi o sile 3,6 stopnia w skali Richtera nawiedziło wieczorem Dolinę Jordanu. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w rejonie Beit She’an. Uszkodzony został jeden dom mieszkalny.
    1 stycznia 2011 r. grupa około 20 członków międzynarodowych organizacji pokojowych wszczęła wieczorem zamieszki przed domem ambasadora Stanów Zjednoczonych w Herzliya. Przez uchylone okno wrzucono do domu granat z gazem łzawiącym. Policja aresztowała 11 demonstrantów.
    1 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Jedna kobieta doznała szoku.

1 stycznia 2011 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat potępił śmierć demonstrującej Palestynki. "Potępiamy tą straszną zbrodnię popełnioną przez izraelskie wojsko wobec uczestników pokojowej demonstracji. Jest to część zbrodni wojennych, jakie dopuścił się Izrael na naszym narodzie."
    1 stycznia 2011 r. palestyński terrorysta usiłował wieczorem zaatakować nożem 2 izraelskie żołnierki na punkcie kontrolnym w rejonie Gush Etzion w Judei. Po aresztowaniu zamachowiec powiedział, że jego celem było zabicie izraelskich żołnierzy.

1 stycznia 2011 r. kuwejcka gazeta "al-Rai" napisała, że Stany Zjednoczone prowadzą tajne rozmowy z syryjskimi dyplomatami w nadziei na osiągnięcie kompleksowego porozumienia pokojowego izraelsko-syryjskiego. Syryjski minister spraw zagranicznych Walid al-Moallem miał powiedzieć, że "Syryjczycy są gotowi na ponowne zaangażowanie się w dialog z Izraelem w celu osiągnięcia pokoju." Stało się to początkiem tajnych rozmów, w trakcie których doradca amerykańskiego prezydenta, Dennis Ross powiedział, że "Syria jest gotowa odsunąć się od Iranu i ograniczyć kontakty z Hezbollahem i Hamasem, oraz współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w walce z terroryzmem."
    1 stycznia 2011 r. do egipskiego portu Arish dotarł międzynarodowy konwój humanitarny Asia 1, przewożący 300 ton pomocy medycznej z 18 różnych krajów azjatyckich do Strefy Gazy. Wśród przewożonych materiałów znajdują się trzy karetki pogotowia. Konwój dotrze do Strefy Gazy przez przejście graniczne Rafah. Egipskie władze nie wyraziły jednak na wjazd do Strefy irańskich członków konwoju. Jako przyczynę odmowy podano względy bezpieczeństwa.
    1 stycznia 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas potępił działania izraelskiej armii w Bil’lin podczas których w dniu wczorajszym zginęło Palestynka. Abbas nazwał to zdarzenie "nowym przestępstwem popełnionym przez izraelską armię okupacyjną przeciwko naszemu bezradnemu narodowi."

2 stycznia 2011 r. rząd zatwierdził szeroki plan pomocy dla mieszkańców miasta Sderot i osiedli położonych w otoczeniu Strefy Gazy, które znajdują się w zagrożeniu ostrzałem rakietowym. Plan ma na celu wzmocnić lokalne społeczności, oraz dać wsparcie gospodarce i administracji samorządowej. Dodatkowo program obejmuje pomoc psychologiczno-społeczną, która będzie udzielana potrzebującym w pięciu ośrodkach pomocy. Zwiększona zostanie także ilość karetek ratunkowych i zwiększona ilość całodobowych centrów ratownictwa medycznego. Plan pomocy ma wartość 184 mln NIS.
    2 stycznia 2011 r. premier Benjamin Netanyahu zadeklarował, że jest gotów prowadzić bezpośrednie rozmowy z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem aż do czasu, gdy uda się osiągnąć porozumienie pokojowe.

2 stycznia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały fabrykę broni i inne obiekty Hamasu w środkowej części Strefy Gazy. Rannych zostało 2 Palestyńczyków. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał Izraela.
    2 stycznia 2011 r. palestyński terrorysta usiłował rano zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Beka'ot w pobliżu Nablusu, w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika.
    2 stycznia 2011 r. młody Palestyńczyk podszedł w południe z podejrzanym przedmiotem do punktu kontrolnego w Dolinie Jordanu. Gdy nie reagował na wezwania do zatrzymania się, izraelscy żołnierze otworzyli ogień zabijając napastnika. W ręku miał butelkę. Wcześniej na tym punkcie kontrolnym udaremniono przemyt bomb domowej roboty.
    2 stycznia 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas wezwał premiera Benjamina Netanyahu do wznowienia rozmów pokojowych. Dodał, że osiągnięcie porozumienia pokojowego jest możliwe w ciągu dwóch miesięcy, jeśli Jerozolima zostanie stolicą państwa palestyńskiego.

2 stycznia 2011 r. arabskie media doniosły, że izraelska marynarka wojenna zatrzymała na wodach międzynarodowych statek, który usiłował wpłynąć na zamknięte wody Strefy Gazy. Na pokładzie statku miało znajdować się 8 syryjskich działaczy lewicowych. Izraelska marynarka wojenna nie skomentowała doniesień.
    2 stycznia 2011 r. portal internetowy Wikileaks opublikował przebieg rozmowy szefa Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela gen. Gabi Ashkenazi z amerykańską delegacją w dniu 15 listopada 2009 r. Ashkenazi powiedział, że izraelska armia jest przygotowana do dużej wojny prowadzonej jednocześnie na dwóch frontach z Hamasem i Hezbollahem. Izraelski wywiad oceniał, że Hezbollah posiada około 40 tys. rakiet, podczas gdy CIA podawało liczbę 50 tys. rakiet jako bardziej prawdopodobną. Ashkenazi ocenił, że "Hamas będzie miał możliwość ostrzelania aglomeracji miejskiej Tel Awiwu." Kongresmenowi Ike Skeltonowi powiedział, że Iran dysponuje około 300 rakietami Shihab, które mogą zostać w ciągu kilku minut wystrzelone przeciwko Izraelowi. Ashkenazi podkreślił jednak, że większym zagrożeniem dla Izraela są Hamas w Strefie Gazy i Hezbollah w Libanie. W innej opublikowanej depeszy dyplomatycznej znajduje się wypowiedź gen. Gabi Ashkenazi po operacji "Płynny Ołów" w grudniu 2008 r. w Strefie Gazy. Ashkenazi powiedział, że kolejne wejście wojsk izraelskich do Strefy będzie oznaczało jeszcze większą liczbę ofiar palestyńskich i podkreślił, że izraelska armia nie przyjmie "jakiekolwiek ograniczenia w działaniach wojennych prowadzonych w obszarach zamieszkanych."

3 stycznia 2011 r. premier Benjamin Netanyahu poinformował parlamentarną komisję spraw zagranicznych i obrony, że eskadra samolotów gaśniczych będzie gotowa do służby w lato 2011 r. Pierwszy etap szkolenia będzie obejmować wynajem samolotów, a następnie szkolenie pilotów w Kanadzie i Izraelu. Eskadra będzie przygotowana do gaszenia dużych pożarów lasów, jak i pożarów wywołanych uderzeniem pocisków rakietowych.
    3 stycznia 2011 r. gabinet bezpieczeństwa przedłużył o kolejne sześć miesięcy zakaz zawierania małżeństw izraelskich Arabów z Palestyńczykami pochodzącymi z Autonomii Palestyńskiej. Zakaz wynika z faktu, że wielu arabskich przywódców nawołuje Palestyńczyków do zawierania fikcyjnych małżeństw, a następnie w ramach polityki "łączenia rodzin" przesiedlania się z Autonomii Palestyńskiej do Izraela, i w ten sposób wpływać na niekorzystne dla Arabów dane statystyczne o populacji.
    3 stycznia 2011 r. izraelska policja aresztowała 2 palestyńskich pracowników brytyjskiego konsulatu w Jerozolimie. Służba bezpieczeństwa wewnętrznego Shin Bet przedstawiła im zarzuty nielegalnego handlu bronią na rzecz aresztowanych wcześniej terrorystów, którzy planowali ostrzał rakietami stadionu piłkarskiego imienia Teddy'ego Kolleka w Jerozolimie.
    3 stycznia 2011 r. zarząd gospodarki wodnej poinformował, że pomimo ulewnych deszczów, poziom wody w jeziorze Kinnaret wrócił pod koniec grudnia 2010 r. do swojego wcześniejszego niskiego poziomu. Izraelskie służby meteorologiczne poinformowały, że rok 2010 był najgorętszym w historii Izraela. Temperatury były wyższe o 1-1,5 stopnia Celsjusza od poprzedniego najgorętszego 1998 roku. W Jerozolimie i Hajfie zanotowano najmniejszą liczbę dni deszczowych od 80 lat.

3 stycznia 2011 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem rozruchy w rejonie wioski Beit Umar, położonej w pobliżu żydowskiego osiedla Carmei Tzur w Judei. Izraelska armia wprowadziła blokadę lokalnych dróg w okolicy.
    3 stycznia 2011 r. grupa około 30 Palestyńczyków obrzuciła wieczorem kamieniami izraelskich żołnierzy na południe od Betlejem w Judei.

3 stycznia 2011 r. grupa egipskich prawników oskarżyła izraelski wywiad Mosad o przeprowadzenie zamachu terrorystycznego na chrześcijański kościół koptyjski w Aleksandrii (Egipt), w wyniku którego zginęło 22 chrześcijan i doszło do rozruchów na tle religijnym.
    3 stycznia 2011 r. portal internetowy Wikileaks opublikował słowa jakie powiedział pewien wysoki oficer Mosadu grupie amerykańskich kongresmenów w 2009 r. Oficer ten powiedział, że Mosad spodziewa się, że w przyszłej wojny z Hezbollahem na Izrael będzie spadać około 400-600 rakiet dziennie. Szacuje się, że około 100 rakiet spadnie na aglomerację miejską Tel Awiwu. W przypadku wystrzelenia przez Iran pocisków dalekiego zasięgu, Izrael będzie miał około 10-12 minut na przygotowanie się na uderzenie. Iran posiada około 300 rakiet zdolnych uderzyć w Izrael.
    3 stycznia 2011 r. statek "Shekou" należący do izraelskich linii ZIM uderzył w łódź rybacką przy wyjściu z portu Qingdao w Chinach. Uratowano jednego chińskiego rybaka, a 9 uznano za zagionionych.

4 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w rejonie nadmorskiego miasta Ashkelon.
    4 stycznia 2011 r. premier Benjamin Netanyahu oficjalnie zwrócił się do amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy z prośbą o ułaskawienie żydowskiego szpiega Jonathana Pollarda, który od 25 lat odsiaduje w Stanach Zjednoczonych karę dożywotniego więzienia za szpiegostwo na rzecz Izeraela. Pollard był analitykiem służby wywiadowczej amerykańskiej marynarki wojennej. W 1985 r. aresztowano go za przekazywanie tajnych informacji wywiadowi izraelskiemu. W 1998 r. Izrael oficjalnie przyznał, że Pollard był agentem izraelskich służb specjalnych.
    4 stycznia 2011 r. premier Benjamin Netanyahu zadzwonił do palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa z kondolencjami z powodu śmierci brata Abbasa, Atta Abbasa. Netanyahu dodał, że ma nadzieję na wspólne spotkanie i wznowienie procesu pokojowego. "Jesteśmy sąsiadami i wierzę z całego serca, że przy wysiłku i dobrej woli możemy iść naprzód w kierunku prawdziwego pokoju między naszymi narodami."
    4 stycznia 2011 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że rok 2010 okazał się "najspokojniejszym od wielu lat" pod względem bezpieczeństwa Izraela, ale podkreślił, że Siły Obronne Izraela pozostają w gotowości na "wszelkie możliwości". "Otacza nas skomplikowana rzeczywistość ... Najważniejszym zadaniem pozostaje znalezienie sposobu na osiągnięcie postępu w procesie politycznym, zarówno w rozmwoach z Palestyńczykami, jak i na poziomie regionalnym."
    4 stycznia 2011 r. minister przemysłu, handlu i pracy Benjamin Ben Eliezer powiedział, że dla rozwoju Izraela koniecznym jest aby takie grupy społeczne jak ortodoksyjni Żydzi (Heredim) i Arabowie mieli normalny dostęp do rynku pracy. "Izrael nie może sobie pozwolić na opuszczenie takich grup, jak Heredim, Arabowie oraz osoby niepełnosprawne, i umieszczenie ich poza gospodarką narodową." Dodał, że grupy te "mają za zadanie przełamać bariery kulturowe, w tym religijne i edukacyjne, i iść w kierunku celu, jakim jest bardzo mocne zintegrowanie się z gospodarką. Bez determinacji i ambicji tych grup aby stać się częścią siły roboczej, nie zdołamy osiągnąć wspólnego rozwiązania."

    4 stycznia 2011 r. koncerny samochodowe opublikowały wyniki sprzedaży samochodów w Izraelu w 2010 roku. Najpopularniejszą marką samochodu okzała się Mazda (sprzedaż 32 tys. aut). Na kolejnych miejscach znalazły się Hyundai (30,5 tys. aut) i Toyota (22 tys. aut). W sumie sprzedano 216 tys. nowych aut, o 25% więcej niż w minionym roku.

4 stycznia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukwianych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    4 stycznia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód przy wiosce Beit Umar, w pobliżu Betlejem w Judei. Samochód został uszkodzony.
    4 stycznia 2011 r. w wybuchu bomby podłożonej w samochodzie zginął 1 Izraelczyk w osiedlu Afula w Samarii. Do wybuchu doszło w godzinach wieczornych przed lokalnym urzędem pocztowym. Policja nie wyklucza porachunków gangsterskich.

5 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Popołudniem ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Późnym wieczorem kolejna rakieta Qassam spadła na Negew.
    5 stycznia 2011 r. rząd zatwierdził plan zwiększenia liczby Palestyńczyków z Autonomii Palestyńskiej, którzy otrzymają zezwolenia na pracę w Izraelu. Zgodnie z planem, 4000 Palestyńczyków zostanie zatrudnionych w budownictwie, a 1250 w rolnictwie. Minister przemysłu, handlu i pracy Benjamin Ben Eliezer powiedział, że natychmiastowe wprowadzenie w życie planu umożliwi uzupełnić niedobór siły roboczej w sektorze budowlanym, co w dalszej konsekwencji przyniesie większą podaż mieszkań na rynku i spadek cen nieruchomości. "Palestyńscy pracownicy w odróżnieniu do pracowników zagranicznych, każdego dnia będą wracać do swoich domów, i jest to bardziej korzystne dla nas."
    5 stycznia 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman spotkał się w Jerozolimie z szefem dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton. Lieberman powiedział, że "jeśli chcecie abyśmy zakończyli blokadę Strefy Gazy, musicie wziąść na siebie odpowiedzialność i stworzyć prawdziwe i skuteczne siły, które powstrzymają przemyt broni ... Mogę zapewnić, że w chwili zatrzymania przemytu broni do Strefy Gazy, blokada zostanie zniesiona."
    5 stycznia 2011 r. premier Benjamin Netanyahu późnym wieczorem przeprowadził rozmowę telefoniczną z jordańskim królem Abdullahem II. Król wezwał Netanyahu do kontynuowania pełnego zaangażowania na rzecz pokoju i usunięcia "przeszkód", które utrudniają wznowienie bezpośrednich rozmów pokojowych z Palestyńczykami. Rozmowy powinny doprowadzić do utworzenia niepodległego państwa palestyńskiego, które będzie istnieć w pokoju z Izraelem. "Kontynuacja obecnego impasu będzie stanowić zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa całego regionu."

5 stycznia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy bazę szkoleniową Hamasu przy mieście Deir al-Bala oraz podziemny tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem.
    5 stycznia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukwianych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

5 stycznia 2011 r. libański minister spraw zagranicznych Ali Shami zwrócił się do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona z prośbą o interwencję w Libanie w celu ochrony narodowych złóż gazu ziemnego, które chce eksploatować na Morzu Śródziemnym Izrael. Libański rząd zgłasza zaszczerzenia do przebiegu morskiej granicy i wyłącznych stref ekonomicznych na Morzu Śródziemnym.

6 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    6 stycznia 2011 r. szef Rady Regionalnej Doliny Jordanu, David Elhiani powiedział, że budowa bariery bezpieczeństwa "po wschodniej i zachodniej stronie doliny Jordanu" byłaby doskonałym pomysłem, zabezpieczającym osiedla żydowskie przed atakiem terrorystów z siedzib w Jordanii lub Autonomii Palestyńskiej.

6 stycznia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukwianych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    6 stycznia 2011 r. dwóch Palestyńczyków zbliżyło się w nocy do bariery granicznej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień, zabijając jednego i raniąc drugiego.
    6 stycznia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowski autobus w rejonie Gush Etzion w Judei. Ranna została 1 turystka.
    6 stycznia 2011 r. jordański minister spraw zagranicznych Nasser Judeh spotkał się w Ramallah z władzami Autonomii Palestyńskiej. Judeh przekonywał Palestyńczyków do powrotu do stału negocjacyjnego z Izraelem.
    6 stycznia 2011 r. szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Catherine Ashton odwiedziła Betlejem i Ramallah w Autonomii Palestyńskiej. Podczas tej wizyty wezwała Kwartet Bliskowschodni (USA, UE, ONZ i Rosja) do spotkania się na początku przyszłego miesiąca, aby pomóc Izraelowi i Palestyńczykom wyjść z impasu w rozmowach pokojowych.
    6 stycznia 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zdecydował o uwolnieniu z palestyńskiego więzienia 6 terrorystów z Hamasu. Wśród uwolnionych znajduje się Wael Bitar, odpowiedzialny za zabójstwo 4 Żydów w pobliżu miasta Beit Chaggai w Judei. Bitar był także zaangażowany w samobójczy zamach bombowy w Dimona, w którym zginęła 1 osoba, a kilka innych zostało rannych. Uwolnieni terroryści zostali przewiezieni przez palestyńskie władze do Hebronu w Judei.
    6 stycznia 2011 r. szef Rady Judei i Samarii, Danny Dayan wezwał izraelską armię do podjęcia szybkich działań w celu aresztowania uwolnionego przez palestyńskie władze zabójcę Wael Bitara z Hamasu. Dayan dodał, że "plany Abbasa o walce z terroryzmem po raz kolejny zostały rozbite."

6 stycznia 2011 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Sharm el-Sheikh (Egipt) z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Netanyahu wezwał Mubaraka do wywarcia nacisku na Palestyńczyków aby wznowić bezpośrednie rozmowy pokojowe. Jednocześnie Netanyahu podkreślił, że porozumienie pokojowe między Izraelem a Autonomią Palestyńską jest możliwe tak długo, jak istnieje chęć zakończenia konfliktu wśród Palestyńczyków. W odpowiedzi Mubarak powiedział, że Izrael musi zmienić swoje stanowisko do rozmów pokojowych i wstrzymać rozbudowę żydowskich osiedli, dopiero wówczas będzie możliwe osiągnięcie ostatecznego porozumienia pokojowego z Palestyńczykami. Mubarak ostrzegł także Netanyahu przed "każdym nowym atakiem" na Strefę Gazy.
    6 stycznia 2011 r. chilijski prezydent Sebastian Pinera oficjalnie ogłosił, że Chile uznaje niepodległe państwo palestyńskie.

7 stycznia 2011 r. na międzynarodowym lotnisku im. Ben-Guriona doszło w nocy do kolizji kołującego samolotu Boeing 747-400 (linie lotnicze Delta) z ciągnikiem. Kolizja wywołała znaczne zakłócenia w ruchu lotniczym.

7 stycznia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy podziemny tunel na granicy Strefy Gazy z Izraelem. Tunel miał być wykorzystany przez palestyńskich terrorystów do przeniknięcia na terytorium Izraela i przeprowadzenia zamachu terrorystycznego.
    7 stycznia 2011 r. izraelscy komandosi przeprowadzili w nocy rajd w Hebronie, w Judei. Aresztowano 6 palestyńskich terrorystów z Hamasu, którzy zostali dzień wcześniej uwolnieni przez palestyńskie władze. Wśród zatrzymanych znajduje się zabójca Wael Bitar. Podczas operacji w wymianie ognia zginął przypadkowy Palestyńczyk. Izraelska armia wyraziła żal z powodu przypadkowej smierci niewinnej osoby.
    7 stycznia 2011 r. około 4 tys. Palestyńczyków uczestniczyło w Hebronie w pogrzebie 65-letniego Amr Qawasme, który przypadkowo zginął podczas nocnej operacji izraelskich komandosów. Przewodniczący Rady Legislacyjnej Autonomii Palestyńskiej, Aziz Duwaik (członek Hamasu) powiedział: "Izraelscy okupanci głupio działają, zabijając z zimną krwią trzynastoma pociskami człowieka, który spał w swoim łóżku ... Oni nie chcą naszego pojednania (Hamasu i al-Fatah), starając się nas podzielić i zniszczyć działanie państwa." W pogrzebie uczestniczyli wysocy przedstawiciele Hamasu i al-Fatah.
    7 stycznia 2011 r. kilkuset Palestyńczyków i międzynarodowych działaczy lewicowych demonstrowało przeciwko budowie bariery granicznej w rejonie wioski Bil'lin. Izraelska armia aby przeciwdziałać zamieszkom, ogłosiła wcześniej cały rejon zamkniętą strefą wojskową. Demonstranci przeniknęli jednak do strefy przechodząc przez pola. W rejonie zajść zniszczono liczne zasieki z drutu kolczastego.
    7 stycznia 2011 r. grupa palestyńskich terrorystów usiłowała wieczorem podłożyć bombę przy barierze granicznej w Strefie Gazy. W miejsce zdarzenia wysłano patrol izraelskich komandosów. Na wysokości kibucu Be'eri izraelski patrol został w nocy przypadkowo ostrzelany przez własną artylerię.
Rannych zostało 5 żołnierzy, których ewakuowano helikopterem. Jeden z rannych zmarł od odniesionych ran. Izraelskie helikoptery szturmowe ostrzelały teren w rejonie obozu uchodźców Maghazi w centralnej części Strefy Gazy.
    7 stycznia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy wiosce Azoun w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.

8 stycznia 2011 r. młodzi Palestyńczycy wszczęli rano zamieszki w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Gdupa kilkudziesięciu Arabów zaatakowała izraelskich policjantów, którzy usiłowali przeprowadzić rewizję w domu jednego z podejrzanych. Policjanci musieli się w pośpiechu wycofać, pożucając w zamieszaniu skrzynkę z pociskami używanymi do rozpraszania demonstracji. Następnie Palestyńczycy zaatakowali lokalny posterunek policji. Przybyłe na miejsce posiłki uspokoiły sytuację. Aresztowano 9 Palestyńczyków. Rannych zostało 3 policjantów.
    8 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu ostrzelali popołudniem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Rannych zostało 3 zagranicznych robotników z Tajlandii, pracujących przy uprawach rolnych. Wieczorem 3 rakiety Qassam spadły na Negew. Ranny został 1 Izraelczyk.

8 stycznia 2011 r. młody Palestyńczyk podszedł do punktu kontrolnego Beka'ot w Dolinie Jordanu i trzymając w ręku nierozpoznany przedmiot krzyczał "Allah Akbar". Gdy nie reagował na wezwania żołnierzy do wyrzucenia podejrzanego przedmiotu i położenia się na ziemi, żołnierze postępując zgodnie z procedurami otworzyli ogień, zabijając domniemanego zamachowca. Podejrzany przedmiot okazał się butelką. Przy zabitym znaleziono także nóż.

8 stycznia 2011 r. zamachowiec otworzył ogień podczas wiecu politycznego demokratów w mieście Tuscon (Arizona, USA). W strzelaninie zginęło 6 osób, a 13 zostało rannych. Wśród ciężko rannych znajduje się kongresmena Gabrielle Giffords, która była głównym celem zamachu. Giffords jest pierwszą żydowską kongresmenką ze stanu Arizona. Zamachowiec Jared Lee Loughner powiedział, że jego ulubionymi książkami są "Mein Kampf" Hitlera oraz Manifest Komunistyczny.

9 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    9 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści rzucili rano granat w wejście na posterunek izraelskiej straży granicznej w dzielnicy Silwan, we Wschodniej Jerozolimie. Nikt nie odniósł obrażeń.
    9 stycznia 2011 r. izraelskie buldożery przystąpiły rano do wyburzania opuszczonego hotelu Shepherd w dzielnicy Sheikh Jarrah we Wschodniej Jerozolimie, na miejscu którego powstanie luksusowy apartamentowiec dla 20 żydowskich rodzin. Zezwolenie na wyburzenie budynku wydano w 2009 r.
    9 stycznia 2011 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział na posiedzeniu rządu, że kwota 800 mln NIS zostanie przeznaczona na rozwój służb ratunkowych. W kwocie tej znajduje się 350 mln NIS na obronę cywilną, 350 mln NIS na straż pożarną i 100 mln NIS na służby ratownictwa specjalistycznego w przypadku katastrof. Minister spraw wewnętrznych Eli Yishai powiedział, że zły stan funkcjonowania straży pożarnej podczas pożaru lasu Karmel odpowiada były premier Ariel Szaron, który podjął decyzję o likwidacji wojskowej lotniczej jednostki strażackiej.
    9 stycznia 2011 r. rząd zatwierdził wniosek ministra przemysłu, handlu i pracy Benjamina Ben-Eliezera, aby umożliwić 5250 Palestyńczykom podjęcie legalnej pracy w Izraelu. W trybie natychmiastowym zostanie wydanych 4 tys. zezwoleń na prace budowlane dla Palestyńczyków z terenów Judei i Samarii. Natomiast pozostałych 1250 zezwoleń będzie wydanych w późniejszym czasie. Ben-Eliezer powiedział, że decyzja rządu toruje drogę do zapełnienia około 10 tys. miejsc pracy, których nie chcą obsadzać Izraelczycy.
    9 stycznia 2011 r. rząd przegłosował plan zwiększenia zakresu służby wojskowej dla ortodoksyjnych Żydów (Heredim). Zgodnie z planem, studenci jesziw po ukończeniu 22 roku życia, będą musieli odsłużyć jeden rok w armii. Minister obrony Ehud Barak powiedział, że jest to "krok we właściwym kierunku, który będzie zachęcał Heredim do podjęcia ciężaru służby wojskowej i publicznej." Barak dodał, że plan umożliwi Heredim podjęcie pracy, co będzie korzystne dla całego społeczeństwa i kraju.
    9 stycznia 2011 r. ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło żal z powodu uznania przez Chile państwa palestyńskiego. Wydane oświadczenie mówi, że ten krok nic nie czyni w celu poprawy stosunków wzajemnych i nie jest pomocny dla wznowienia bezpośrednich negocjacji pokojowych.

9 stycznia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Judei.
    9 stycznia 2011 r. wysoki przedstawiciel Hamasu w Strefie Gazy, Ayman Taha poinformował, że Hamas rozpoczął rozmowy z innymi frakcjami zbrojnymi, aby nakłonić je do zaprzestania ostrzału rakietowego Izraela i w ten sposób uchronić Strefę Gazy przed nową ofensywą izraelską. "Zaczęliśmy kontakty z frakcjami, aby rozmawiać nad obecną sytuacją. Hamas dąży do przejęcia kontroli nad sytuacją i wezwał frakcje do powrotu do narodowego porozumienia [o zawieszeniu broni]."

9 stycznia 2011 r. sekretarz stanu USA Hillary Clinton potępiła rozbiórkę hotelu Shepherd we Wschodniej Jerozolimie, określając go jako zakłócenie procesu pokojowego.

10 stycznia 2011 r. wicepremier Silvan Shalom nazwał ostatni ostrzał rakietowy Izraela "bardzo poważnym", podkreślając, że Hamas usiłuje w ten sposób sabotować proces pokojowy. Wicepremier nie wykluczył, że może dojść do kolejnej operacji wojskowej w Strefie Gazy.
    10 stycznia 2011 r. rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Yigal Palmor powiedział, że niezrozumiałym jest mieszanie się innych państw w sprawy wewnętrzne Izraela i potępianie decyzji o wyburzeniu hotelu Shepherd w Jerozolimie, w celu budowy nowych mieszkań. "Jest to mieszanie się w prawo do prywatnego majątku, prawo międzynarodowe i politykę." Palmor dodał, że działka na której znajdował się stary i opuszczony hotel Shepherd jest prywatną własnością amerykańskiego Żyda Irving Moskovitza, i to on ma prawo do decydowaniu o losach własnej posiadłości.
    10 stycznia 2011 r. premier Benjamin Netanyahu wydał oświadczenie w związku z międzynarodową reakcją na wyburzenie hotelu Shepherd w Jerozolimie. Netanyahu powiedział, że rząd nie był zaangażowany w wyburzanie, które zostało przeprowadzone w zgodzie z izraelskim prawem. "Nikt nie powinien oczekiwać, że państwo Izrael wprowadzi dla Żydów zakaz nabywania prywatnej własności w Jerozolimie. Żaden demokratyczny rząd nie nałoży takiego zakazu na Żydów i Izrael na pewno tego nie zrobi ... Tak jak arabscy mieszkańcy Jerozolimy mogą kupować lub wynajmować nieruchomości w żydowskich dzielnicach, tak samo Żydzi mogą kupować lub wynajmować nieruchomości w arabskich dzielnicach Jerozolimy."
    10 stycznia 2011 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Tel Awiwie ze swoim kanadyjskim odpowiednikiem Peterem McKay. Barak podkreślił, że "Kanada jest przyjacielem Izraela" i wyraził nadzieję na dalszą współpracę między oboma państwami w dziedzinie bezpieczeństwa, wymiany technologii wojskowych i informacji.
    10 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły w okolicy miasta Ashkelon.

10 stycznia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem dwa obiekty wojskowe Hamasu w Strefie Gazy.
    10 stycznia 2011 r. popołudniem 65-letni Palestyńczyk wjechał do strefy buforowej w pobliżu przejścia granicznego Erez na północy Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze oddali strzały ostrzegawcze. Gdy Palestyńczyk nie zareagował, żołnierze zastrzelili potencjalnego napastnika.

10 stycznia 2011 r. szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Catherine Ashton, potępiła rozbiórkę hotelu Shepherd we Wschodniej Jerozolimie. Wydała ona oświadczenie, że żydowskie "osiedla są nielegalne w świetle prawa międzynarodowego, podważają zaufanie między stronami i stanowią przeszkodę dla pokoju."
    10 stycznia 2011 r. Egipt potępił rozbiórkę hotelu Shepherd we Wschodniej Jerozolimie, dodając, że budowa nowych 20 apartamentów stanowi zagrożenie "nowego wybuchu przemocy." W podobnym oświadczeniu Jordania ostrzegła, że może nastąpić "destabilizacja" regionu.
    10 stycznia 2011 r. państwowa telewizja irańska poinformowała o rozbiciu siatki szpiegów powiązanych z izraelskimi służbami wywiadowczymi i stojących za zabójstwem irańskiego naukowca energetyki jądrowej Masuda Mohammadi w 2010 r.

11 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w rejonie miasta Ashkelon.
    11 stycznia 2011 r. minister obrony Ehud Barak wypowiedział się na temat wzrostu napięcia w Strefie Gazy, dodając: "Radzę, nie testujcie nas." Barak podkreślił, że "jeśli ostrzał Izraela będzie nadal trwał, to my wystrzelimy więcej pocisków. Zamierzamy podjąć walkę o bezpieczeństwo bariery granicznej."

11 stycznia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    11 stycznia 2011 r. izraelski helikopter ostrzelał w południe palestyńskiego terrorystę, który jechał na motorze w centralnej części Strefy Gazy. Zabitym był jeden z dowódców Islamskiego Dżihadu, który odpowiadał za ostatni ostrzał rakietowy Izraela.

12 stycznia 2011 r. minister infrastruktury Uzi Landau powiedział, że w związku z palestyńskim wezwaniem do bojkotu Izraela, izraelscy przywódcy powinni zweryfikować swoje podejście do umów gospodarczych pomiędzy Izraelem a Autonomią Palestyńską. Landau zaznaczył, że Izrael przestrzega zawartych porozumień o handlu bez granic z Autonomią Palestyńską, pomimo faktu, że druga strona narusza postanowienia porozumienia. W ostatnich dniach rząd podjął decyzję o wydaniu 5 tys. nowych zezwoleń dla palestyńskich pracowników na pracę w Izraelu. Obecnie 11% populacji Autonomii Palestyńskiej jest zatrudniona w Izraelu. Landau powiedział, że w sytuacji bojkotu należało by odwołać te decyzje i unieważnić zezwolenia na pracę. Wezwanie do bojkotu jest jawnym naruszeniem porozumień z Oslo i traktatu z Paryża z 1994 r. Wypełniając te porozumienia Izrael nadal podejmuje działania na rzecz pobudzenia palestyńskiej gospodarki. Izrael dostarcza wodę, energię elektryczną i gaz do Strefy Gazy, i to pomimo, że Hamas przejął kontrolę nad regionem.
    12 stycznia 2011 r. dowódca okręgu wojskowego Dan, płk. Dan Zusman powiedział, że "podczas następnej wojny pociski i rakiety ze wszystkich frontów dotrą do Tel Awiwu ... Mówimy o dziesiątkach różnego rodzaju pocisków, że trafią Tel Awiw, a zatem musimy oszacować ile setek ludzi zginie, jakie budynki zostaną zniszczone i co stanie się z infrastrukturą ... Jestem mniej zainteresowany czy pozostaną teatry, ważniejszym jest czy nasze banki i gospodarka znajdzie szybkie alternatywne sposoby funkcjonowania, tak szybko jak tylko to będzie możliwe ... nie straszymy obywateli, ale dajemy do zrozumienia, że zagrożenie istnieje i jest prawdziwe ... Jest dla nas ważne, aby obywatele przygotowali zestawy ochronne, przygotowali bezpieczne miejsca ukrycia i zgromadzili potrzebne rzeczy do przetrwania ... Nie ma wątpliwości, że pierwszy pocisk, który uderzy w Tel Awiw zaskoczy ludzi, którzy są przyzwyczajeni do siedzenia w kawiarniach. Ale dzięki naszym działaniom i wysokiej dyscyplinie obywateli, szacujemy, że początkowy szok szybko minie."
    12 stycznia 2011 r. Kneset przyjął ustawę "Prawo Jerozolimy", które zgłosił poseł Uri Ariel (Narodowe Zjednoczenie). Ustawa określa Jerozolimę jako priorytetowy obszar rozwoju, w którym będą przyznawane dotacje dla młodych małzeństw, a miasto otrzyma specjalny bonus od rządu.
    12 stycznia 2011 r. Rada Stosunków Zagranicznych opublikowała wyniki badań przeprowadzonych w Jerozolimie przez naukowca Davida Pollocka. Okazuje się, że w Jerozolimie tylko 30% Arabów chce mieć obywatelstwo Autonomii Palestyńskiej, a 35% woli obywatelstwo Izraela, pozostali są niezdecydowani. 40 % Arabów powiedziała, że przeniosła by się do Izraela, gdyby ich dzielnica znalazła się w palestyńskim państwie. 27 % Arabów wyraziło gotowość przeniesienia się do państwa palestyńskiego, reszta uznała, że pozostanie w miejscu zamieszkania.
    12 stycznia 2011 r. Instytut Analiz "Jims" z Jerozolimy przedstawił raport w sprawie rzeczywistych kosztów pomocy udzielanej Izraelowi przez Stany Zjednoczone. Analityk Jarden Gazit powiedział, że "pomoc Stanów Zjednoczonych przynosi stratę netto Izraelowi, i Izraelowi byłoby lepiej bez niej." Stany Zjednoczone udzielają Izraelowi corocznej pomocy w wysokości 3 mld USD, co jest potępiane przez wielu amerykańskich konserwatystów i cały świat arabski. Raport ujawnia, że amerykańska pomoc wojskowa w rzeczywistości pomaga amerykańskiemu przemysłowi zbrojeniowemu, ponieważ warunkiem udzielenia pomocy jest, że trzy czwarte dotacji musi być wydana w Stanach Zjednoczonych. "Kupowanie amerykańskiego uzbrojenia prowadzi do kupowania przez Izrael broni po zawyżonych cenach, często nawet produktów, których Izrael nie potrzebuje kupować." Z tego powodu izraelski przemysł zbrojeniowy ponosi każdego roku straty w wysokości 600-750 mln USD. Powoduje to także spadek konkurencyjności izraelskich towarów na rynkach światowych, zwłaszcza w Chinach i Indiach. Kraje te znajdują się pod dużym naciskiem, aby kupować amerykańskie towary i w ten sposób pomagać Stanom Zjednoczonym w kryzysie gospodarczym i nadętym budżecie federalnym. Izrael jest także zmuszony do wydawania każdego roku ponad 3 mld USD aby utrzymywać jakościową przewagę nad Arabią Saudyjską, Egiptem i Jordanią, które otrzymują olbrzymią pomoc gospodarczą i wojskową od Stanów Zjednoczonych. Każdy dolar pomocy przyznany Egiptowi wymaga, aby Izrael wydał 1,60 do 2,10 dolara w celu utrzymania równowagi sił.

    12 stycznia 2011 r. patrol izraelskiej straży granicznej zatrzymał Libańczyka, który wieczorem usiłował przekroczyć nielegalnie granicę libańsko-izraelską. Zatrzymanego przesłuchano, po czym przekazano międzynarodowym siłom ONZ.
    12 stycznia 2011 r. ministerstwo spraw zagranicznych wydało wieczorem oświadczenie, że uważnie śledzi rozwój wydarzeń w Libanie, który pogrąża się w poważny kryzys polityczny. "Nie ma wątpliwości, że jest to wewnętrzna libańska sprawa, ale przyglądamy się wydarzeniom z bliska ... wiemy, że libańskie elementy ekstremistyczne próbują wykorzystać obecną sytuację, a rozpoczęcie walk wewnętrznych byłoby niebezpiecznym hazardem."

12 stycznia 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele na południu Strefy Gazy.
    12 stycznia 2011 r. Autonomia Palestyńska wezwała do bojkotu Izraela. Bojkot obejmuje izraelskie towary i izraelskie firmy.

12 stycznia 2011 r. szyicka partia Hezbollahu opuściła libański rząd jedności narodowej. Ich decyzja może doprowadzić do upadku rządu premiera Saad Hariri. Szyici posiadali 11 członków w 30-osobowym gabinecie ministrów. Decyzja Hezbollahu jest związana z zapowiedzią międzynarodowego trybunału ONZ o szybkiej publikacji raportu ze śledztwa w sprawie morderstwa byłego libańskiego premiera Rafika Hariri. Międzynarodowy trybunał zamierza przedstawić zarzuty udziału w planowaniu morderstwa kilku przywódcom Hezbollahu.
    12 stycznia 2011 r. sekretarz Ligii Arabskiej, Amr Moussa wyraził wielkie zaniepokojenie możliwością wybuchu wojny domowej w Libanie, która może doprowadzić do eskalacji przemocy w całym regionie. Moussa dodał, że utworzenie rządu jedności narodowej jest jedynym rozwiązaniem dla Libanu.
    12 stycznia 2011 r. Stany Zjednoczone przyznały Jordanii dodatkową pomoc w wysokości 100 mln USD, aby rząd jordański mógł spokojnie zamknąć rok budżetowy 2010. Każdego roku Stany Zjednoczone udzielają Jordanii pomocy w wysokości 363 mln USD, jako wsparcie wojskowe i na rozwój gospodarki. Od 1952 r. Jordania otrzymała 7 mld USD amerykańskiej pomocy.
    12 stycznia 2011 r. Grecja i Izrael podpisały porozumienie o utworzeniu wspólnych sił do walki z klęskami żywiołowymi. Wezwano inne państwa z regionu do przyłączenia się do prac zespołu.
    12 stycznia 2011 r. hiszpański minister spraw zagranicznych Trinidad Jiménez powiedział, że hiszpański rząd sprzeciwia się arabskiemu bojkotowi izraelskich produktów, który został ogłoszony w Hiszpanii. Jiménez dodał, że rządowi zależy na dobrych stosunkach pomiędzy Izraelem a Hiszpanią.

13 stycznia 2011 r. Siły Obronne Izraela postawiły swoje oddziały na północy kraju w stan podwyższonej gotowości. Jest to związane z kryzysem rządowym w Libanie. Nie powołano jednak rezerwistów do służby, brak także doniesień o dyslokacji oddziałów w kierunku północnym.

13 stycznia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 stycznia 2011 r. około 300 Palestyńczyków wszczęło rano zamieszki przy żydowskim osiedlu Esh Kodesz w Samarii. Od rzuconych kamieni rannych zostało 3 żydowskich osadników. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze rozproszyli demonstrantów przy pomocy strzałów z broni palnej i gazu łzawiącego. Mieszkańcy arabskiej wioski Kafr Kusra oskarżyli żydowskich osadników o podpalanie swoich domów i niszczenie upraw.
    13 stycznia 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że jest gotowy wznowić rozmowy pokojowe z Izraelem pod warunkiem, że Stany Zjednoczone uznają prawo do powstania państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r., włącznie ze Wschodnią Jerozolimą. Jednocześnie Abbas wyraził wątpliwość w pełne zaangażowanie się Stanów Zjednoczonych w proces pokojowy.
    13 stycznia 2011 r. przywódca Hamasu w Strefie Gazy, Ismail Haniyeh polecił swoim oddziałom zwiększenie patroli w rejonie granicy z Izraelem i wymuszenie na innych ugrupowaniach islamskich przestrzeganie warunków zawieszenia broni z Izraelem.

13 stycznia 2011 r. libański prezydent Michel Suleiman potwierdził upadek rządu, z którego Hezbollah i jego sojusznicy wycofali swoich 11 ministrów i zwrócił się do Saada Haririego o pozostanie na czele rządu tymczasowego. Jeszcze dzisiaj mają się rozpocząć konsultacje w sprawie utworzenia nowego rządu.
    13 stycznia 2011 r. przywódca libańskiego Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah powiedział, że w Libanie nie dojdzie do wybuchu wojny domowej. "Nigdy nie będzie wojny między sunitami a szyitami."
    13 stycznia 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman spotkał się w Atenach (Grecja) z greckim premierem George Papandre. Obaj politycy wyrazili nadzieję na coraz lepszą współpracę gospodarczą pomiędzy Izraelem a Grecją.

14 stycznia 2011 r. szef wywiadu wojskowego Amos Yadlin powiedział, że "w środowisku wywiadu istnieją dwa poglądy na możliwość osiągnięcia pokoju z Syrią. Są tacy, którzy twierdzą, że tego rodzaju pokój jest sprzeczny z charakterem syryjskiego reżimu, a inni mówią, że Assad nie należy w sposób naturalny do osi zła [Hezbollah i Iran]. W mojej opinii, jeśli Syryjczycy zobowiążą się do zerwania z Iranem, wówczas Izrael mógłby podjąć ryzyko rezygnacji ze Wzgórz Golan."
    14 stycznia 2011 r. izraelski negocjator Icchak Molcho spotkał się w Jerozolimie z amerykańskim wysłannikiem na Bliski Wschód, George Mitchellem. Rozmowy dotyczyły możliwości wznowienia rozmów pokojowych z Palestyńczykami.

14 stycznia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    14 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy izraelski patrol w rejonie żydowskiego osiedla Itamar w Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem.
    14 stycznia 2011 r. amerykański wysłannik na Bliski Wschód, George Mitchell, spotkał się w Ramallah z szefem palestyńskich negocjatorów Saeb Erakatem. Rozmowy dotyczyły możliwości wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem.

14 stycznia 2011 r. libańska gazeta "Al-Akhabar" napisała, że międzynarodowe siły pokojowe UNIFIL zmniejszyły ilość swoich patroli w południowym Libanie. Większość zagranicznych dowódców UNIFIL prowadzi rozmowy z dyplomatami swoich krajów i libańskimi urzędnikami w Bejrucie w celu zagwarantowania bezpieczeństwa dla swoich wojsk.
    14 stycznia 2011 r. turecki premier Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Turcja uznaje Hamas jako ugrupowanie polityczne, a nie jako organizację terrorystyczną. "Popieramy Hamas, ponieważ jest to ruch oporu. Jego członkowie walczą w obronie własnej ziemi, i jest to grupa polityczna, która wygrała wybory." Erdogan ostrzegł Kwartet Bliskowschodni, aby nie podejmować negocjacji izraelsko-palestyńskich bez udziału Hamasu. "Obecnie al-Fatah i Hamas są dwoma najważniejszymi ugrupowaniami w Palestynie. Jeśli nie uwzględnicie obu tych elementów, pokój nie zostanie osiągnięty." Erdogan powtórzył także swoje żądania względem Izraela, w sprawie wypłacenia odszkodowań dla członków rodzin zabitych podczas ataku izraelskich komandosów na Flotyllę Wolności w maju 2010 r. Erdogan skrytykował obecny rząd izraelski, mówiąc że premier Netanyahu jest "najgorszym" dla Turcji, a minister spraw zagranicznych Lieberman "nikczemnie działa."
    14 stycznia 2011 r. gujański minister spraw zagranicznych oświadczył, że Gujana uznaje niepodległe państwo palestyńskie w granicach z 1967 r.

15 stycznia 2011 r. dwudziestu izraelskich ambasadorów wystosowało list do premiera Benjamina Netanyahu z prośbą o interwencję w strajk pracowników ministerstwa spraw zagranicznych w "celu ratowania służby zagranicznej Izraela." Ambasadorowie napisali, że ministerstwo finansów ignoruje ich trudną sytuację finansową. "W przeciwieństwie do systemu obronnego, w którym pracują tysiące ludzi, walka polityczna jest prowadzona przez kilkuset dyplomatów w ministerstwie spraw zagranicznych i w stu ambasadach na świecie. Niestety, państwo, które odpowiednio nagradza tysiące pracowników systemu obrony, nie działa uczciwie wobec nas – żołnierzy w garniturach w Izraelu i na świecie – i systematycznie obniża nasze pensje i nasz status." Strajk dyplomatów trwa już prawie miesiąc.
    15 stycznia 2011 r. około 10 tysięcy działaczy lewicowych i organizacji obrony praw człowieka demonstrowało w Tel Awiwie na znak protestu przeciw decyzji Knessetu o powołaniu komisji śledczej do zbadania źródeł finansowania lewicowych ugrupowań w Izraelu. W marszu protestacyjnym uczestniczyli lewicowi posłowie. Demonstranci skandowali hasła o zagrożeniu demokracji w Izraelu. Policja aresztowała 3 osoby, które naruszyły przepisy o porządku publicznym.

15 stycznia 2011 r. ewakuowano grupę 20 izraelskich turystów z ogarniętej chaosem Tunezji. Zostali oni przewiezieni do państwa trzeciego, skąd samolotem ewakuowano ich do Izraela. Nie podano szczegółów tej skomplikowanej misji ratunkowej.
    15 stycznia 2011 r. amerykański portal internetowy Newsmax napisał, że przygotowany przez międzynarodowy trybunał raport wskazuje na ścisłe powiązania pomiędzy zabójstwem byłego libańskiego premiera Rafika Hariri a Iranem i Hezbollahem. Według portalu, raport wskazuje, że w 2005 r. duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei zlecił zabójstwo premiera Hariri. Plan zabójstwa przygotowali Strażnicy Rewolucji we współpracy z Hezbollahem. Rozkaz wykonania zadania otrzymał wojskowy dowódca Hezbollahu, Imad Mughniyeh, które dobrał skład zespołu zabójców. Sam Mughniyeh zginął 12 lutego 2008 r. w zamachu bombowym w Damaszku (Syria). Iran planował, że zabójstwo premiera Hariri umożliwi Hezbollahowi przejęcie władzy w Libanie. Raport Trybunału ONZ ma być opublikowany w poniedziałek 17 stycznia.
    15 stycznia 2011 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad powiedział, że Izrael usiłuje wykorzystać trudną sytuację w Libanie dla własnych celów. W rozmowie z tureckim premierem Recep Erdoganem powiedział: "Reżim syjonistyczny chce wykorzystać sytuację w Libanie w celu wyrządzenia szkody, dlatego państwa regionu powinny współpracować w celu znalezienia rozwiązania."
    15 stycznia 2011 r. amerykański dziennik "New York Times" napisał, że wpuszczony do irańskiego systemu komputerowego robak komputerowy Stuxnet został stworzony przez zespół izraelskich i amerykańskich specjalistów. Został on przetestowany w kompleksie nuklearnym Dimona na pustyni Negew w Izraelu, gdzie zainstalowano dokładnie takie same wirówki jakich używa Iran. Testy prowadzono przez dwa lata. Użycie robaka komputerowego zostało zaakceptowane przez administrację amerykańskiego prezydenta Goerge W. Buscha. Był to pierwszy przypadek użycia zaawansowanej broni komputerowej w nowoczesnej cyberwojnie. Stany Zjednoczone i Izrael odmówiły komentarzu tym doniesieniom.

16 stycznia 2011 r. premier Benjamin Netanyahu na posiedzeniu rządu wyraził zaniepokojenie pogłębiającym się chaosem w Tunezji, który wskazuje na niestabilność całego Bliskiego Wschodu. Wydarzenia te pokazują, że cały region może bardzo szybko utracić swoją stabilność, co będzie bardzo niebezpieczne dla Izraela. "Istnieje kilka ośrodków niestabilności w naszym regionie, ale mamy nadzieję na powrót pokoju i bezpieczeństwa do regionu." Netanyahu podkreślił, że zamieszki w Tunezji są powodem rosnących wątpliwości wokół ewentualnego traktatu pokojowego na Bliskim Wschodzie. W Izraelu istnieje obawa, czy taki traktat pokojowy będzie przestrzegany przez wszystkie strony w sytuacji rosnącej niestabilności politycznej w regionie.
    16 stycznia 2011 r. rząd po raz pierwszy opublikował roczne plany pracy ministerstw na 2011 rok. Przed publikacją premier Netanyahu powiedział, że "rząd chce, aby Izrael stał się regionalną potęgą gospodarczą i światowym centrum technologii." Ministerstwo Transportu otrzymało zadanie rozszerzenia połączeń kolejowych. Planowane jest rozpoczęcie budowy linii kolejowych Z Hajfy do Beit Szean i z Akko do Carmiel. Ma być kontynuowana dalsza budowa autostrady nr 6. Mają być również podjęte działania zachęcające mieszkańców do korzystania z transportu publicznego i zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych o 6% (w 2010 r. było 396 ofiar śmiertelnych). Ministerstwo Komunikacji ma na celu zwiększyć uczciwą konkurencję w sektorze. Planowane jest zwiększenie dostępu do bezprzewodowego Internetu w miejscach publicznych. Ministerstwo Zdrowia ma na celu zmniejszyć różnice w dostępie do usług medycznych pod względem różnic społecznych. Ma nastąpić również interwencja na rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych i uporządkowanie czasu oczekiwania na zabiegi w szpitalach. Ministerstwo planuje także wprowadzić nowe cieższe przepisy antynikotynowe oraz rozpocząć kampanie zachęcające do zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania się. Ministerstwo Spraw Społecznych planuje rozpocząć wieloletni program pomocy rodzinom i osobom będącym w niekorzystnej sytuacji. Planuje się także stworzenie dodatkowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych i budowę większej ilości mieszkań dla ofiar przemocy w rodzinie. Ministerstwo Infrastruktury ma za zadanie zwiększyć wydobycie gazu ziemnego, zachęcać do oszczędzania energii i wprowadzić na rynek rozwiązania konkurencyjne dla samochodów napędzanych benzyną. W tym roku na drogi trafi 500 elektrycznych samochodów. Wydobycie gazu ziemnego powinno do 2013 r. zaspokajać 48% potrzeb krajowych (obecnie 40%). Program oszczędzania energii przewiduję wymianę 3 mln żarówek i 25 tys. starych urządzeń na nowe energooszczędne. Ministerstwo Finansów planuje wzrost gospodarczy, wzrost stabilności gospodarczej i zmniejszenie nierówności społecznych.
    16 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

16 stycznia 2011 r. palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Malki powiedział, że Autonomia Palestyńska nie przedstawi w ONZ wniosku o uznanie państwa palestyńskiego przed wrześniem. Al-Malki dodał, że planuje kontynuować działania promocyjne na rzecz uznania państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r. przez kolejne państwa na świecie.

16 stycznia 2011 r. kuwejcka gazeta "Al-Siyasa" napisała, że Iran w 2013 r. wyprodukuje trzy małe bomby jądrowe. Jedna z nich zostanie przekazana libańskiemu Hezbollahowi, a dwie pozostaną w Iranie jako środek odstraszający dla państw Zatoki Perskiej, w szczególności wojsk obcych. Informację tę przekazał do gazety wysoki dowódca Strażników Rewolucji.
    16 stycznia 2011 r. prawie tysiąc islamistów demonstrowało przez parlamentem w Ammanie (Jordania) przeciwko podwyżkom cen żywności i autorytarnym rządom, który oskarżono o pogarszającą się sytuację bytową Jordańczyków.
    16 stycznia 2011 r. nieznani sprawcy obrzucili kamieniami cztery synagogi i szkołę żydowską w Quebec w Kanadzie. W budynkach zostały wybite okna.

17 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    17 stycznia 2011 r. minister obrony Ehud Barak zapowiedział rano, że ustąpi ze stanowiska przewodniczącego Partii Pracy i założy nową partię polityczną o nazwie Atzmaut (Niepodległość). Dołączył do niego jego zastępca Matan Vilnai, oraz trzech posłów Szalom Simhon, Einat Wilf i Ori Noked. Barak powiedział: "Zakładamy frakcję, ruch i ostatecznie partię, która będzie centrowa, syjonistyczna i demokratyczna. Priorytetem będzie przede wszystkim państwo, partia, a dopiero na końcu my." W proteście z rządu ustąpiło kilku ministrów Partii Pracy.
    17 stycznia 2011 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że partie polityczne Likud i Atzmaut zawarły porozumienie koalicyjne. Zwolnione miejsca w rządzie zostaną natychmiast zastąpione nowymi osobami. Netanyahu dodał, że rząd wychodzi z tego kryzysu wzmocniony. Do tej pory Palestyńczycy odmawiali przystąpienia do rozmów pokojowych, uważając, że zawsze mogą posłużyć się szantażem w postaci wystąpienia lewicowej Partii Pracy z koalicji rządowej. W nowej sytuacji politycznej, gdy Partia Pracy uległa podziałowi, rząd jest dużo silniejszym i bardziej odporny na zewnętrzne czynniki.
    17 stycznia 2011 r. na lotnisku im. Dawida Ben-Guriona wylądował samolot z grupą 170 żydowskich imigrantów z Etiopii (Falashmura). Zostali oni przywitani przez przedstawicieli Agencji Żydowskiej.
    17 stycznia 2011 r. Beduini zorganizowali demonstrację przy nieautoryzowanej wiosce al-Arkib na pustyni Negew. Protestowano przeciwko rządowym planom zasadzenia w tym miejscu nowego lasu. Doszło do starć z izraelską policją, w których rannych zostało 2 Beduinów. Aresztowano 5 osób.
    17 stycznia 2011 r. obrona cywilna poinformowała o skróceniu czasu ostrzeżenia dla Tel Awiwu i aglomeracji miejskiej Gusz Dan o nadchodzącym zagrożeniu ostrzałem rakietowym z 2 minut do 90 sekund. Decyzja ta wynika z faktu, że Hamas i Hezbollah dysponują coraz bardziej zaawansowanymi technologicznie rakietami. Według ocen Sił Obronnych Izraela, do 2013 roku nie będzie istniał skuteczny system obrony przeciwrakietowej Izraela. Obecnie instalowane baterie rakietowe nie będą w stanie przechwycić przewidywanej wielkości ostrzału rakietowego ze strony Hezbollahu i Hamasu.
    17 stycznia 2011 r. władze miejskie Jerozolimy zatwierdziły budowę 90 nowych mieszkań w dzielnicy East Talipiot i 32 mieszkańc w Pisgat Zeev we Wschodniej Jerozolimie. Elisha Peleg powiedział, że "fakt, że budowa znajduje się poza zieloną linią ma niewielkie znaczenie, gdyż jest oczywiste, że tylko ziemia znajduje się w tym obszarze. Jerozolima cierpi na poważny niedobór dostępnych mieszkań."

17 stycznia 2011 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały rano 26 członków Hamasu w Samarii i Judei.

18 stycznia 2011 r. młodzi Palestyńczycy zaatakowali rano izraelskich policjantów, którzy weszli do wioski Yafi w pobliżu Nazaretu w poszukiwaniu podejrzanego o popełnienie przestępstwa. Policjanci aresztowali 3 napastników.
    18 stycznia 2011 r. szef Szin Bet, Yuval Diskin powiedział przed parlamentarną komisją spraw zagranicznych i obrony, że Autonomia Palestyńska może uzyskać we wrześniu uznanie państwa palestyńskiego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Diskin podkreślił, że najrozsądniejszym byłoby ustalić dokładny przebieg granicy Izraela w Samarii i Judei, zanim powstanie państwo palestyńskie. Omawiając temat przemytu broni do Strefy Gazy, Diskin powiedział, że gdyby Egipt chciał podjąć skuteczne działania, to w ciągu 48 godzin drogi przemytu byłyby zamknięte.
    18 stycznia 2011 r. Beduini obrzucili popołudniem kamieniami patrol izraelskiej policji w wiosce Trabin Hachadasha na pustyni Negew. Rannych zostało 3 policjantów. Przybyłe na miejsce posiłki aresztowały 8 osób.
    18 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem ze Strefy Gazy z moździerza przygraniczne tereny na Negewie.
    18 stycznia 2011 r. prawicowi aktywiści zorganizowali wieczorem paradę w Bat Yam, wzywając mieszkańców miasta do odmawiania nie-Żydom wynajmowania lub sprzedaży domów. Demonstranci wzywali do zachowania żydowskiego charakteru miasta.

18 stycznia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 stycznia 2011 r. kilkudziesięciu Palestyńczyków zablokowało rano drogi i obrzuciło kamieniami żydowskich osadników przy osiedlu Esh Kodesh w Samarii. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze rozproszyli siłą demonstrantów.
    18 stycznia 2011 r. rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew spotkał się w Jerycho z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Miedwiediew powiedział, że Rosja uznaje Autonomię Palestyńską jako państwo. "Rosja wyraziła swoje stanowisko w tej sprawie w 1980 roku, a my w pełni popieramy niezbywalne prawo narodu palestyńskiego do ustanowienia niezależnego, zjednoczonego państwa ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie".
    18 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści zdetonowali popołudniem bombę przy barierze granicznej w Strefie Gazy. W wybuchu uszkodzony został izraelski samochód patrolowy. Do incydentu doszło na wysokości kibucu Kfar Aza. Wcześniej patrol izraelskiej straży granicznej wykrył drugą bombę, którą rozbroili saperzy.

    18 stycznia 2011 r. kolumna izraelskich czołgów i buldożerów wjechała popołudniem kilkaset metrów w głąb Strefy Gazy. W wymianie ognia zginął 1 palestyński terrorysta. Buldożery wyrównały teren w którym wcześniej podłożono bombę, której wybuch uszkodził izraelski pojazd wojskowy. Po zakończeniu operacji kolumna powróciła do Izraela.

18 stycznia 2011 r. w krótkiej uroczystości członkowie palestyńskiej delegacji po raz pierwszy oficjalnie wywiesili flagę Autonomii Palestyńskiej w Waszyngtonie (USA). Przewodniczący delegacji Maen Rashid Areikat powiedział: "To historyczny dzień. Będę pamiętał ten moment do końca życia." Departament Stanu USA powiedział, że Palestyńczycy mają prawo przebywać pod swoją flagą w swoim biurze w Waszyngtonie.
    18 stycznia 2011 r. saudyjska gazeta "Al-Rijad" napisała krótki pozytywny artykuł o Izraelu: "Niestety, Izrael jest krajem, który zasługuje na szacunek ... Izrael jest lepszy od wszystkich muzułmańskich krajów w odniesieniu do demokracji i uczciwości politycznej ... Współczesny Izrael zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem eksportu broni i pierwsze miejsce w świecie w produkcji samolotów bezzałogowych. Jest to także najmniejsze państwo na świecie, które może produkować czołgi i samoloty."

19 stycznia 2011 r. w skład rządu weszli nowi ministrowie z partii Atzmaut. Ministrem obrony cywilnej został Matan Vilnai, ministrem rolnictwa został Orit Noked, ministrem przemysłu, handlu i pracy oraz ministrem spraw mniejszości został Szalom Simhon, a tymczasowym ministrem komunikacji został Mosze Kahlon.
    19 stycznia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili póxnym wieczorem kamieniami grupę Żydów w osiedlu Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Jeden z zaatakowanych Izraelczyków oddał ostrzegawczy strzał w powietrze. Przybyła na miejsce zdarzenia policja nie dopuściła do eskalacji zajść.

19 stycznia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 18 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    19 stycznia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami patrol izraelskiej straży granicznej przy obozie uchodźców palestyńskich Shuafat, na północny-wschód od Jerozolimy. Jeden policjant został ranny. Pozostali policjanci użyli gazu łzawiącego do rozproszenia demonstrantów.

19 stycznia 2011 r. policja ewakuowała pracowników komercyjnego banku izraelskiego Bank Hapoalim na Manhatanie, w Nowym Jorku (USA). Przyczyną ewakuacji była podejrzana paczka. Saperzy nie wykryli bomby.
    19 stycznia 2011 r. portal internetowy Wikileaks opublikował amerykańskie depesze dyplomatyczne, które ujawniły, że Stany Zjednoczone zobowiązały w 2008 r. amerykańskich dyplomatów do zbierania informacji o systemach kodowania izraelskiej telekomunikacji.
    19 stycznia 2011 r. państwa arabskie złożyły w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt uchwały potępiającej izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu Jordanu. Projekt mówi, że "izraelskie osiedla położone na palestyńskich terytoriach okupowanych po 1967 r., w tym we Wschodniej Jerozolimie, są nielegalne i stanowią główną przeszkodę w osiągnięciu trwałego i wszechstronnego pokoju."

20 stycznia 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman spotkał się ze swoim francuskim odpowiednikiem Miche'le Alliot-Marie. Lieberman powiedział, że jego ministerstwo przygotowuje dokładne sprawozdanie z działalności Izraela na rzecz procesu pokojowego z Palestyńczykami. Zaznaczył, że Izrael zniósł liczne punkty kontroli w Samarii i Judei, złagodził przepisy bezpieczeństwa, ogłosił 10-miesięczne moratorium na rozbudowę żydowskich osiedli oraz przydzielił oddzielną częstotliwość dla palestyńskiej sieci komórkowej. W odpowiedzi władze Autonomii Palestyńskiej złożyły skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ, Rady Praw Człowieka przy ONZ, w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości w Hadze, i nadały palestyńskim ulicom oraz placom nazwy na część terrorystów, którzy zginęli w zamachach przeciwko Izraelowi. Lieberman skrytykował także Ligę Arabską, która nieustannie krytykuje Izrael, pomijając krytykę obecnej sytuacji w Tunezji, Libanie, Iraku i innych państwach arabskich.
    20 stycznia 2011 r. prezydent Szimon Peres spotkał się w Jerozolimie z francuskim ministrem spraw zagranicznych Miche'le Alliot-Marie. Peres wyraził zadowolenie ze współpracy z Unią Europejską i wezwał Europę do "nie ustawania" w dążeniu do osiągnięcia porozumienia izraelsko-palestyńskiego.
    20 stycznia 2011 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się wieczorem w Jerozolimie z członkiem Rady Bezpieczeństwa USA Dennis Ross'em i zastępca amerykańskiego wysłannika na Bliski Wschód George Mitchell'e, Davidem Hale. Omówiono tematykę procesu pokojowego i bezpieczeństwa regionalnego na Bliskim Wschodzie. Netanyahu położył nacisk na potrzebę utrzymania strategicznej przewagi Sił Obronnych Izraela w regionie.
    20 stycznia 2011 r. minister transportu Yisrael Katz poinformował, że planowane jest przedłużenie autostrady nr 31 od Be'er Shevy do Morza Martwego. Będzie to dwukierunkowa autostrada z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Droga przejdzie przez miasto Arad, dwa nowo budowane miasta Hura i Kuseifa, oraz beduińską wioskę Derijat. Koszt budowy wyniesie około 1 mln USD. Obecnie autostrada nr 31 ma jeden z najwyższych wskaźników wypadków śmiertelnych w kraju.
    20 stycznia 2011 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się wieczorem w Jerozolimie z francuskim ministrem spraw zagranicznych Miche'le Alliot-Marie. Netanyahu powiedział, że Izrael będzie systematycznie wycofywać się z infrastruktury działającej w Strefie Gazy - chodzi tutaj przede wszystkim o dostarczanie wody i energii elektrycznej.

20 stycznia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    20 stycznia 2011 r. palestyński terrorysta ostrzelał rano patrol izraelskich żołnierzy w pobliżu osiedla Mevo Dotan w Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając napastnika.
    20 stycznia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy wiosce El-Aroub w Judei. Samochód został uszkodzony.

20 stycznia 2011 r. brytyjski minister spraw zagranicznych Alistair Burt, podczas wizyty w Jordanii powiedział, że Wielka Brytania rozważy poparcie propozycji uchwały Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającej izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    20 stycznia 2011 r. minister edukacji Gidon Sa'ar podczas Konferencji Przewodniczących Amerykańskich Organizacji Żydowskich powiedział, że tylko premier Benjamin Netanyahu może przyśpieszyć proces dyplomatyczny z Arabami.

21 stycznia 2011 r. w nocy wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 3,5 stopnia w skali Richtera w rejonie Kiryat Shemona na północy kraju.

21 stycznia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

21 stycznia 2011 r. sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon skrytykował Izrael za kontynuowanie rozbudowy żydowskich osiedli w Samarii i Judei. Wyrażając swoje zaniepokojenie sytuacją, Ban Ki-moon wezwał Izrael do przedłużenia moratorium na rozbudowę osiedli.

22 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści z Hamasu usiłowali podłożyć ładunek wybuchowy przy barierze granicznej w pobliżu przejścia granicznego Karni w Strefie Gazy. W wyniku niewłaściwego obchodzenia się z materiałami wybuchowymi doszło do wybuchu, w którym zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne. Hamas oskarżył Izrael, że wybuch był wynikiem izraelskiego ostrzału czołgowego. Siły Obronne Izraela zdecydowanie zaprzeczyły temu.
    22 stycznia 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas w wywiadzie dla telewizji Al-Jazeera powiedział, że wyklucza możliwość jednostronnego ogłoszenia deklaracji niepodległości państwa palestyńskiego. "Na tym etapie nie istnieje opcja uznania państwa palestyńskiego bez współpracy Izraela. Państwo palestyńskie powstanie jedynie na podstawie porozumienia z Izraelem." Abbas ostrzegł, że jeśli we wrześniu nie będzie osiągnięty postęp w tej sprawie, wówczas konsekwencje byłyby niebezpieczne. "Rezultaty mogą być katastrofalne ... mogłyby doprowadzić do Intifady lub narodowego powstania palestyńskiego."

22 stycznia 2011 r. libański generał Jean Kahwaji powiedział, że jego oddziały wojskowe są gotowe do wzięcia na siebie odpowiedzialności za bezpieczeństwo i stabilność państwa, niezależnie od dalszego rozwoju sytuacji politycznej w Libanie. "Wojsko jest gotowe do interwencji w razie potrzeby." Obecnie w Libanie przywódca Druzów, Walid Jumblatt, wyraził gotowość utworzenia wspólnego rządu z Hezbollahem. Obie frakcje polityczne dysponują 57 miejscami w parlamencie, co umożliwiłoby utworzenie nowego rządu. Przywódca libańskich chrześcijan, Samir Geagea, skrytykował decyzję Druzów, mówiąc, że Hezbollah chce przekształcić Liban w Strefę Gazy.
    22 stycznia 2011 r. panarabska gazeta "Asharq al-Awsat" napisała, że Stany Zjednoczone wycofają swoją pomoc Libanowi, jeżeli Hezbollah przejmie władzę w kraju. Pod koniec ubiegłego roku dwóch amerykańskich prawników usiłowało zatrzymać pomoc wojskową w wysokości 100 mln USD dla libańskiej armii, do czasu upewnienia się, że środki te i broń trafiają do armii, a nie do Hezbollahu.
    22 stycznia 2011 r. były brytyjski premier Tony Blair powiedział, że Zachód musi być przygotowany do ewentualnej wojny z Iranem, który wyraźnie nie planuje zrezygnować z programu nuklearnego i kontynuuje udzielanie wsparcia radykałom islamskim. Blair dodał, że Iran wspiera terrorystów, i Wielka Brytania powinna podjąć wobec Iranu takie same zdecydowane działania jak miało to miejsce w Iraku.

23 stycznia 2011 r. gabinet bezpieczeństwa omówił rano sytuację wewnętrzną w Libanie i wynikające z tego konsekwencje dla bezpieczeństwa Izraela. Istnieje realne zagrożenie, że Hezbollah przejmie całkowitą kontrolę nad Libanem. Minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman poinformował premiera Benjamina Netanyahu o przygotowaniu map tymczasowych granic państwa palestyńskiego.
    23 stycznia 2011 r. przewodniczący Komitetu Obrony Shaul Mofaz omawiając sytuację w Libanie powiedział, że "w perspektywie długoterminowej siła militarna i polityczna Hezbollahu będzie rosła. Również wpływy Iranu będą rosły w Libanie, a później w Syrii i Strefie Gazy." Mofaz dodał, że Siły Obronne Izraela są przygotowane na każdy scenariusz i mogą skutecznie bronić mieszkańców północy kraju.
    23 stycznia 2011 r. Komisja Turkel opublikowała końcowy raport w sprawie ataku izraelskich komandosów na Flotyllę Wolności. Raport oświadcza, że działania Izraela nie naruszały międzynarodowego prawa, a izraelscy żołnierze otworzyli ogień w własnej obronie, gdy zostali brutalnie zaatakowani przez tureckich aktywistów. W wyniku tej konfrontacji zginęło 9 obywateli tureckich. Pierwsza część raportu szczegółowo omawia legalność izraelskiej blokady Strefy Gazy i działań podjętych w celu utrzymania tej blokady. Obejmuje to także określenie tożsamości i celu organizacji Flotylli Wolności, oraz jej pasażerów. Raport opisuje przebieg operacji, podczas której izraelscy żołnierze rzeczywiście otworzyli ogień dopiero we własnej obronie. Raport krytycznie wypowiedział się odnośnie samej blokady Strefy Gazy, zalecając izraelskiemu rządowi zbadanie "medycznych potrzeb mieszkańców Gazy w celu znalezienia sposobów poprawy obecnej sytuacji." Rząd powinien szukać sposobów, aby "skupić swoje sankcje na Hamasie" unikając szkodzenia ludności cywilnej. W ciągu kilku następnych miesięcy zostanie opublikowana druga część raportu, obejmująca analizę mechanizmów rzucających na Izrael podejrzenie o złamanie prawa międzynarodowego. Przedstawi on także analizę procesu decyzyjnego izraelskiej armii podczas interwencji przeciwko Flotylli Wolności.
    23 stycznia 2011 r. minister Yuli Edelstein powiedział, że końcowy raport Komisji Turkel w sprawie ataku izraelskich komandosów na Flotyllę Wolności, potwierdza to, co wszyscy od dawna już wiedzieli, czyli, że Izrael działał zgodnie z prawem podejmując działania wobec statków usiłujących przełamać morską blokadę Strefy Gazy. "Nie ma wątpliwości jaki będzie międzynarodowy odbiór raportu, który zwalnia Izrael od odpowiedzialności. On wywoła określone reakcje, o których my z góry wiemy, jakie będą. Ale nie ma powodu aby nie wierzyć w obiektywność raportu."

23 stycznia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii i Judei.
    23 stycznia 2011 r. grupa żydowskich osadników usiłowała w nocy wejść do Nablusu w Samarii, aby dostać się do grobowca Józefa. Izraelscy żołnierze powstrzymali ich i aresztowali 6 osadników.
    23 stycznia 2011 r. dwóch Palestyńczyków usiłowało rano przejść przez barierę bezpieczeństwa przy punkcie kontrolnym Dahariya, w pobliżu Hebronu w Judei. Izraelscy żołnierze wezwali ich do zatrzymania, a wobec braku reakcji otworzyli ogień raniąc obu napastników.
    23 stycznia 2011 r. przywództwo palestyńskiej partii al-Fatah wezwało Arabów do rozwijania nielegalnego budownictwa we Wschodniej Jerozolimie, aby w ten sposób ustalić nowe fakty na ziemi. Władze Autonomii Palestyńskiej poinformowały, że na ten cel przekażą 400 mln USD, nie ujawniając jednak źródła finansowania tego projektu.
    23 stycznia 2011 r. palestyński minister do spraw Jerozolimy, Hatem Abdel Qader, powiedział że Izrael przegra bitwę demograficzną z Palestyńczykami w Jerozolimie. Odnosząc się do wezwania do rozwoju nielegalnego budownictwa we Wschodniej Jerozolimie, Qader powiedział, że tempo rozbiórki nielegalnych domów nie będzie nadążać za szybkim wzrostem powstających nowych domów. W ten sposób zostanie wygrana demograficzna walka z żydowskimi osadnikami osiedlającymi się w Jerozolimie od 1967 r.
    23 stycznia 2011 r. przedstawiciel Hamasu oficjalnie potępił opublikowany raport Komisji Turkel w sprawie ataku na Flotyllę Wolności. Wydane oświadczenie mówi, że "Syjoniści nie znają sprawiedliwości ... Raport jest desperacką próbą legitymizacji zbrodni okupanta i poprawienia wizerunku Izraela, ukrywającego swoje zbrodnie."

23 stycznia 2011 r. jordański premier Samir Rifai, powiedział, że stosunki Jordanii z Izraelem są "na najgorszym poziomie od czasu podpisania traktatu pokojowego." Dodał, że przyczyną pogorszenia się stosunków jest kontynuowanie przez Izrael osadnictwa żydowskiego na Zachodnim Brzegu Jordanu, co jest "naruszeniem praw narodu palestyńskiego."
    23 stycznia 2011 r. egipskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że istnieją dowody wskazujące na powiązania zamachu bombowego na koptyjski kościół w Aleksandrii (1 stycznia 2011 r. zginęły 23 osoby) z działającym w Strefie Gazy palestyńskim ugrupowaniem Armia Islamu, które jest powiązane z Al-Kaidą. Armia Islamu odpowiada także za uprowadzenie w 2006 r. izraelskiego żołnierza Gilada Shalita, który nadal jest więziony w nieznanym miejscu w Strefie Gazy.
    23 stycznia 2011 r. turecki premier Recep Tayyip Erdogan odrzucił raport izraelskiej Komisji Turkel w sprawie ataku na Flotyllę Wolności, nazywając go bezwartościowym i niewiarygodnym.

24 stycznia 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Liebermann powiedział, że ujawnione przez Al-Jazeera dokumenty dowodzą, że najlepszym rozwiązaniem dla negocjacji izraelsko-palestyńskich będzie poszukiwanie tymczasowych rozwiązań, które będą następnie uzgadniane w toku dalszych rozmów.

24 stycznia 2011 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat skrytykował ujawnienie przez arabską stację telewizyjną Al-Jazeera tajemnic dotyczących negocjacji palestyńsko-izraelskich. Erekat dodał, że wypowiedzi "zostały wyjęte z kontekstu."
    24 stycznia 2011 r. grupa około 250 Palestyńczyków zdewastowała biura arabskiej telewizji Al-Jazeera w Ramallah w Samarii. Oskarżyli oni stację o działalność na rzecz Izraela przeciwko palestyńskim przywódcom.

24 stycznia 2011 r. arabska stacja telewizyjna Al-Jazeera ujawniła dokumenty ukazujące szczegóły tajnych negopcjacji pokojowych palestyńsko-izraelskich prowadzonych w 2008 r. Palestyńscy negocjatorzy godzili się na zachowanie przez Izrael wszystkich oprócz jednego, żydowskich osiedli we Wschodniej Jerozolimie. W zamian domagali się przekazania terenów przygranicznych Autonomii Palestyńskiej, na których mieszka wielu Palestyńczyków. Obie strony zgodziły się także na przejściowy okres sprawowania międzynarodowej kontroli (Autonomia Palestyńska, Izrael, USA, Arabia Saudyjska, Egipt i Jordania) nad miejscami świętymi w Jerozolimie. Po okresie przejściowym Izrael i Palestyńczycy mieli wypracować trwałe porozumienie. Dodatkowo Izrael wyraził zgodę na przyjmowanie 10 tys. palestyńskich uchodźców rocznie przez 10 lat - w sumie 100 tys. uchodźców. Rozmowy zakończyły się niepowodzeniem, ponieważ Izrael rozpoczął w grudniu 2008 r. operację wojskową w Strefie Gazy.
    24 stycznia 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas podczas pobytu w Kairze (Egipt) oskarżył arabską stację telewizyjną Al-Jazeera o celowe wprowadzania widzów w błąd.
   24 stycznia 2011 r. portal internetowy Wikileaks opublikował dokumenty ujawniające, że na kilka dni przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych w 2008 r., ówczesna sekretarz stanu Condoleezza Rice podpisała polecenie dla amerykańskich dyplomatów i urzędników, aby przeprowadzili zmasowane działania szpiegowskie przeciwko Izraelowi. Poszukiwano wszelkich informacji dotyczących systemu politycznego, społecznego i infrastruktury łączności izraelskiej armii. Działania wywiadowcze objęły terytorium Izraela, Libanu, Jordanii, Egiptu i Arabii Saudyjskiej.

25 stycznia 2011 r. szef wojskowego wywiadu gen. Aviv Kochavi powiedział parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony, że Iran osiągnie zdolność budowy bomby atomowej w ciągu jednego do dwóch lat od momentu podjęcia decyzji o zintensyfikowaniu wzbogacania uranu. Kochavi dodał, że ten moment jeszcze nie nadszedł.
    25 stycznia 2011 r. lewicowy poseł Benjamin Ben-Eliezer po posiedzeniu parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony powiedział, że powinno być jasne dla każdego, że przynajmniej część mieszkańców Judei i Samarii będzie musiała opuścić swoje domy. "Oferty jakie otrzymaliśmy i nad którymi pracowaliśmy, a teraz zostały opublikowane w arabskich mediach, pozostawiały około 250 tys. osadników w swoich domach. Czy ktoś uważa, że w ramach porozumienia wszystkie osiedla pozostaną? Oczywiście że nie, niektóre z nich zostaną ewakuowane."
    25 stycznia 2011 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się wieczorem w Jerozolimie z ambasadorem Kwartetu Bliskowschodniego Tony Blair'em. Omówiono kwestie regionalne oraz sposoby przełamania impasu w rozmowach izraelsko-palestyńskich.
    25 stycznia 2011 r. wicepremier Silvan Shalom powiedział wieczorem, że "nowy rząd w Libanie jest bardzo niebezpieczny. Po raz pierwszy organizacja terrorystyczna odgrywa wiodącą rolę w państwie na Bliskim Wschodzie. A co więcej, od teraz będzie kontrolować wszystkie siły bezpieczeństwa i wojsko. Rząd będzie zatwierdzany przez irański reżim i myślę, że przyniesie destabilizację Bliskiego Wschodu i całego świata ... Izrael przygląda się nowej sytuacji w Libanie ... Wszyscy pamiętamy co się stało w 2006 roku. Krótko po zakończeniu wojny Nasrallah powiedział bardzo wyraźnie, że gdyby wiedział co zrobią Żydzi, to nigdy by nie rozpoczynał wojny z Izraelem." Shalom dodał, że Izrael nie podejmie żadnych kroków przeciwko Libanowi, o ile nie zostanie do tego sprowokowany przez Liban. Odrzucił on twierdzenie, że Hezbollah jest partią polityczną, mówiąc: "Czy ktoś słyszał na świecie o partii politycznej, która ma 50 tysięcy pocisków i rakiet? Czy ktoś słyszał o partii politycznej, która wystrzeliwuje pociski rakietowe na swojego sąsiada? Dlatego oni nie są partią polityczną. Są organizacją terrorystyczną, która próbuje przejąć inicjatywę w Libanie za pomocą systemu demokratycznego."
    25 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili późnym wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

25 stycznia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    25 stycznia 2011 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat oskarżył arabską telewizję Al-Jazeera o publikowanie nieprawdziwych wiadomości i narażanie jego życia na niebezpieczeństw zamachu.
    25 stycznia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód, który wjechał do wioski Kfar Akav w Samarii. W samochodzie jechało troje izraelskich Arabów. Ranna została 12-letnia dziewczynka.

25 stycznia 2011 r. arabska telewizja Al-Jazeera opublikowała tajne dokumenty zawierające informacje o tym, że palestyński premier Salam Fayyad protestował przeciwko możliwości otwarcia przez Izrael przejść granicznych Strefy Gazy, ponieważ zostałoby to zinterpretowane jako zwycięstwo Hamasu. Inne dokumenty ujawniły szczegóły jednego z posiedzeń koordynacyjnych w zakresie bezpieczeństwa między Izraelem a Autonomią Palestyńską. Szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat powiedział na nim, że palestyńskie siły bezpieczeństwa muszą zabijać "swoich ludzi" aby udowadniać, że stanowią prawo i porządek na obszarach będących pod kontrolą Autonomii Palestyńskiej. Erekat mówił o incydencie w Kalkilii, w którym w wymianie ognia zginęło 6 członków Hamasu i 2 palestyńskich policjantów. W innym opublikowanym dokumencie Ahmed Korei sugeruje Izraelowi ponowne zajęcie korytarza Filadelfia na granicy Strefy Gazy z Egiptem, aby przeciwdziałać przemytowi broni.
    25 stycznia 2011 r. libański parlament udzielił większością głosów libańskiemu miliarderowi Najib Makati misję utworzenia nowego rządu. Makati jest popierany przez szyicki Hezbollah.
    25 stycznia 2011 r. sekretarz stanu USA Hillary Clinton ostrzegła, że przejęcie przez Hezbollah kontroli nad libańskim rządem będzie miało "poważny wpływ" na stosunki Stanów Zjednoczonych z Libanem.
    25 stycznia 2011 r. irlandzkie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie, że przyjęcie przez Irlandię misji dyplomatycznej Autonomii Palestyńskiej nie oznacza uznania państwa palestyńskiego. Palestyńska misja w Irlandii otrzymała status ambasady.

26 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    26 stycznia 2011 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że świat pamięta Holokaust, ale nie robi wystarczająco dużo, aby powstrzymać Iran i jego antysemityzm.
    26 stycznia 2011 r. minister bezpieczeństwa publicznego Itzchak Aharonovitch zażądał od rządu przeznaczenia dodatkowych finansów na straż pożarną, aby można było w ciągu następnych czterech lat zatrudnić i wyszkolić 2 tys. nowych strażaków. Umożliwiłoby to osiągnięcie europejskich standardów. Obecnie w Izraelu na milion mieszkańców przypada 160 strażaków, co stanowi jedną z najniższych na świecie (np. Wielka Brytania ma 500 strażaków, Francja i Belgia mają 660, a Cypr aż 1000 strażaków).
    26 stycznia 2011 r. izraelska organizacja obrony praw człowieka B'Tselem opublikowała raport mówiący, że w 2010 r. izraelska administracja cywilna na Zachodnim Brzegu wyburzyła więcej arabskich domów niż w roku wcześniejszym. Dane obejmują Strefę C Autonomii Palestyńskiej, która podlega kontroli izraelskiej administracji cywilnej i izraelskim siłom bezpieczeństwa. W 2010 r. w obszarze tym wyburzono 86 domów, w tym namioty i szałasy (w porównaniu w 2009 r. było to 28 domów). W rezultacie 472 Palestyńczyków, w tym 223 nieletnich, utraciło swoje domy (w porównaniu 217 Palestyńczyków w 2009 r.). Rozbiórki odbywają się pod naciskiem żydowskich osadników i prawicowych organizacji izraelskich, które domagają się likwidacji nielegalnie wybudowanych domów arabskich na takich samych prawach, na jakich rozbierane są domy w żydowskich osiedlach.
    26 stycznia 2011 r. ekspert do spraw Bliskiego Wschodu, David Bukai powiedział, że obecne protesty w Tunezji i Egipcie są oznakami niepokojącego trendu na Bliskim Wschodzie. Wyraźnie widać, że poparcie armii dla arabskich reżimów słabnie, co stwarza możliwość wzrostu islamizacji tych państw. "Pierwszy raz, gdy armia przestała popierać rząd, stało się to za czasów Szacha w Iranie. Obecnie coś takiego samego dzieje się w Tunezji. To samo może się zdarzyć również w Egipcie, Jordanii i Maroku. Rząd przejdzie faktycznie w ręce ludzi ... Osłabienie obecnie istniejących rządów arabskich świadczy o rosnącej sile radykalnych ruchów islamskich ... Islamski ruch przejął obecnie inicjatywę w Tunazji, i to samo może wydarzyć się w innych państwach."

26 stycznia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    26 stycznia 2011 r. kilka tysięcy Palestyńczyków demonstrowało w Gazie przeciwko palestyńskiemu prezydentowi Mahmoudowi Abbasowi. Demonstranci nazywali Abbasa zdrajcą i nieśli portrety przywódców al-Fatah okrytych izraelskimi flagami lub przekreślone. Jest to reakcja Hamasu na opublikowane przez Al-Jazeera materiały dotyczące negocjacji palestyńsko-izraelskich.
    26 stycznia 2011 r. czterech uzbrojonych Palestyńczyków zdemolowało wieczorem biuro arabskiej telewizji Al-Jazeera w Nablusie, w Samarii.
    26 stycznia 2011 r. nieznani sprawcy podpalili późnym wieczorem arabski samochód w wiosce Iniabus w Samarii. Policja poinformowała, że wszystkie ślady wskazują, że sprawcami podpalenia byli żydowscy osadnicy mszczący się za wyburzenie swoich domów w osiedlu Bat Ayin kilka tygodni temu. Wszczęto dochodzenie.

26 stycznia 2011 r. szef Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela gen. Gabi Ashkenazi wziął udział w konferencji dowódców NATO w Brukseli (Belgia) i powiedział zebranym, że konieczne jest podjęcie działań na rzecz powstrzymania rozpowszechniania się dostępu do broni niekonwencjonalnych.
    26 stycznia 2011 r. arabska telewizja Al-Jazeera opublikowała tajne dokumenty zawierające szczegóły współpracy palestyńskich i izraelskich sił bezpieczeństwa. Wśród instrukcji znjadują się szczegółowe informacje na temat planu zabójstwa komendanta Brygad Męczenników Al-Aksa, które wspólnie planowały izraelskie i palestyńskie siły specjalne.

27 stycznia 2011 r. wicepremier Silvan Shalom powiedział, że Izrael uważnie obserwuje sytuację w Egipcie. "Egipt jest najważniejszym państwem w świecie arabskim. Egipsko-izraelski traktat pokojowy jest bardzo silny, i wzajemne interesy obu państw są bardzo ważne. Na razie Izrael nie widzi zagrożenia dla tych wzajemnych stosunków."
    27 stycznia 2011 r. ministerstwo spraw zagranicznych wydało ostrzeżenie dla Izraelczyków, doradzając rezygnacji z wszelkich wyjazdów do Egiptu w najbliższych dniach. Ostrzeżenie obejmuje także półwysep Synaj z wszystkimi kurortami turystycznymi.
    27 stycznia 2011 r. izraelski instytut badawczy Palestinian Media Watch opublikował dokumenty potwierdzające, że kilka tygodni temu palestyński prezydent Mahmoud Abbas przekazał 2 tys. USD rodzinie terrorysty, który zginął podczas nieudanego zamachu samobójczego w dolinie Jordanu.

27 stycznia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    27 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści podłożyli rano bombę przy drodze w pobliżu osiedla żydowskiego Havat Gilad w Samarii. Patrol wojskowy wykrył bombę, a saperzy następnie ją zdetonowali.
    27 stycznia 2011 r. izraelska administracja cywilna Judei i Samarii ogłosiła, że arabska wioska Um Reihan, położona w bezpośrednim sąsiedztwie bariery bezpieczeństwa, a będąca w rejonie Dżeninu w Samarii, zostanie podłączona do izraelskiego systemu energetycznego. Jest to odpowiedź na wielokrotne prośby mieszkańców wioski, a jednocześnie humanitarny gest ze strony Izraela. Infrastruktura zostanie wybudowana na koszt Izraela.
    27 stycznia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowski samochód przy wiosce Susia, w pobliżu Hebronu w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.
    27 stycznia 2011 r. popołudniem doszło do starcia Palestyńczyków z wioski Iraq Burin z żydowskimi osadnikami z osiedla Yitzhar w Samarii. W trakcie bójki, jeden z osadników zastrzelił 19-letniego Palestyńczyka. Policja wszczeła dochodzenie.
    27 stycznia 2011 r. grupa Palestyńczyków i izraelskich anarchistów weszła wieczorem do żydowskiej placówki osadniczej położonej na wzgórzu Sinai Farm, przy osiedlu Susiya w pobliżu Hebronu w Judei. Demonstranci obrzucili kamieniami żydowskich osadników. Przybyła na miejsce policja aresztowała 3 osoby.

27 stycznia 2011 r. trzeci dzień z rzędu trwały antyrządowe demonstracje w Egipcie. W starciach zginęło conajmniej 6 osób, a kilkaset zostało aresztowanych. Demonstranci żądają dymisji prezydenta Hosni Mubaraka i przeprowadzenia reform kraju. Władze egipskie zablokowały dostęp do Internetu i telefoni komórkowej. Podobne antyrządowe zamieszki wybuchły także w Jemenie.
    27 stycznia 2011 r. dziennik "Guardian" napisał, że podczas izraelsko-palestyńskich rozmów prowadzonych w czerwcu 2008 r. w Berlinie, była amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice zaproponowała, aby palestyńscy uchodźcy osiedlili się w Ameryce Południowej. Wymieniła przy tym takie państwa jak Argentyna i Chile, w których obecnie już mieszka największa liczba Palestyńczyków.

28 stycznia 2011 r. minister spraw strategicznych Moshe Yaalon ostrzegł, że agenci Hezbollahu przeniknęli do Strefy Gazy i szkolą lokalne grupy terrorystyczne taktyki wojny partyzanckiej. Droga przeżutu agentów i broni prowadzi z Libanu, poprzez Sudan i Egipt, a następnie podziemnymi tunelami do Strefy Gazy. Nowe strategie działania odradzają przeprowadzania samobójczych zamachów bombowych, na rzecz infiltracji na terytorium Izraela oraz ostrzału rakietowego, który osłabia potencjał państwa i paralizuję ludność cywilną.
    28 stycznia 2011 r. Palestyńczycy wszczęli popołudniem rozruchy w dzielnicach Silwan i Abu Tor we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami żydowskie domy i izraelskich policjantów. Ranny został 1 Palestyńczyk, któremu wypadł z ręki koktajl Mołotowa, który chciał rzucić w izraelskich policjantów. W osiedlu Silwan ranna została 1 Izraelka, gdy jej samochód został obrzucony kamieniami.
    28 stycznia 2011 r. kancelaria premiera wydała wieczorem surowe wytyczne wszystkim ministrom i urzędnikom państwowym nie wypowiadać się na temat obecnej sytuacji w Egipcie.

28 stycznia 2011 r. palestyński terrorysta ostrzelał rano grupę około 150 żydowskich turystów idących w pobliżu miasta Kiryat Arba, przy Hebronie w Judei. Turyści schronili się na terenie osiedla żydowskiego. Jeden z Izraelczyków odpowiedział ogniem, raniąc 17-letniego Palestyńczyka, który zmarł w szpitalu. Policja wszczęła dochodzenie wyjaśniające.

28 stycznia 2011 r. paragwajskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Paragwaj uznaje niepodległe państwo palestyńskie w granicach z 1967 r.

29 stycznia 2011 r. w Izraelu wylądował samolot z ewakuowanymi z Egiptu izraelskimi dyplomatami i ich rodzinami. Ewakuowano ambasadę w Kairze. Przewieziono ogółem około 200 Izraelczyków, w tym część turystów.
    29 stycznia 2011 r. kilkuset izraelskich Arabów demonstrowało popołudniem w Jafie przeciwko prześladowaniom ze strony żydowskich osadników. Demonstranci zablokowali ulice i skandowali hasła: "Allah Akbar!" i "Wyzwolimy Jafę!".

29 stycznia 2011 r. Palestyńczycy wzniecili w południe zameiszki podczas pogrzebu zabitego nastolatka w pobliżu osiedla żydowskiego Beit Ayin. Do zamieszek doszło przy osiedlu Beit Omar, gdzie obrzucono kamieniami i koktajlami Mołotowa pozycje izraelskich żołnierzy. Żołnierze odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami.

29 stycznia 2011 r. tysiące Jordańczyków demonstrowało popołudniem w Ammanie (Jordania) żądając dymisji premiera Samir Rifai i przeprowadzenia reform. Demonstranci krytykowali wysoki poziom bezrobocia i rosnące ceny żywności. W Egipcie demonstrancje objęły wszystkie większe miasta. Na ulice wyprowadzono wojsko z czołgami. W wielu miejscach żołnierze przyłączali się do demonstrantów.
    29 stycznia 2011 r. z egipskiego więzienia Abu Za'abal, położonego na północ od Kairu, uciekło kilka tysięcy więźniów, którzy rozbroili strażników. Wśród nich było wielu członków Hamasu i egipskiego Bractwa Muzułmańskiego. Istnieje obawa, że wielu z nich będzie starało się znaleźć schronienie w Strefie Gazy. W nocy demonstranci otworzyli ogień z broni palnej przy ambasadzie Izraela w Kairze.
    29 stycznia 2011 r. cypryjski prezydent Dimitris Christophias poinformował, że Cypr uznaje niepodległe państwo palestyńskie w granicach z 1967 r. ze stolicą w Jerozolimie. Christophias dodał, że osiedla żydowskie stanowią najpoważniejszą przeszkodę do osiągnięcia pokoju palestyńsko-izraelskiego.

30 stycznia 2011 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział, że w obliczu niepokojów w Egipcie, jego gabinet musi działać odpowiedzialnie i powściągliwie, kierując się troską o zachowanie stabilizacji i pokoju z Egiptem. "Traktat pokojowy między Izraelem a Egiptem trwa ponad trzy dekady, a naszym celem jest zapewnienie, aby te stosunki nadal istniały ... Nasze wysiłki zmierzają do dalszego utrzymania stabilności i bezpieczeństwa w regionie."
    30 stycznia 2011 r. wicepremier Silvan Shalom powiedział, że "przez wiele lat, świat obwiniał Izrael o niestabilność Bliskiego Wschodu ... Wydarzenia, których jesteśmy obecnie świadkami w krajach arabskich wskazują, że były to jedynie bajki."
    30 stycznia 2011 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że armia jest przygotowana na ewentualność, że organizacje terrorystyczne w Strefie Gazy i na półwyspie Synaj będą usiłowały wykorzystać chaos w ogarniętym rewolucją Egipcie, i zwiększą ilość transportów broni przemycanych do Gazy. Istnieje także obawa wzrostu aktywności terrorystycznej na granicy izraelsko-egipskiej, zwłaszcza, że są doniesienia o egipskich żołnierzach opuszczających swoje posterunki graniczne. Wzdłuż granicy z Egiptem rozpoczęto stawianie zasieków z drutu kolczastego.
    30 stycznia 2011 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Tel Awiwie z sekretarzem obrony USA Robertem Gates'em. Omówiono problematykę rewolucji w Egipcie i jej wpływu na cały region.
    30 stycznia 2011 r. Izraelska Agencja Kosmiczna podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną porozumienie o współpracy w dziedzinach inżynierii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Osobne punkty dotyczą współpracy w zakresie technologii, nano-satelitów, obserwacji Ziemii i badań mikrograwitacji. Minister nauki Daniel Hershkowitz powiedział, że "porozumienie oznacza międzynarodowe uznanie statusu Izraela jako potęgi kosmicznej."

30 stycznia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Judei.
    30 stycznia 2011 r. Palestyńczycy obrzucili rano kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Ma'aleh Levonah w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk. W podobnym zdarzeniu w rejonie Ramallach została ranna 1 Izraelka.
    30 stycznia 2011 r. w Hebronie doszło do rozruchów arabskich. Podczas pogrzebu zabitego dwa dni wcześniej młodego chłopaka, Palestyńczycy zaatakowali kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami.

30 stycznia 2011 r. grupa beduińskich terrorystów zaatakowała posterunek policji oraz budynki graniczne w Rafah, na granicy Egiptu ze Strefą Gazy. W wymianie ognia zginęło 20 osób. Posterunek policji został zniszczony. W odpowiedzi na atak, egipska armia poinformowała o przesunięciu dodatkowych oddziałów na półwysep Synaj, w tym dwóch batalionów do ochrony kurortów wypoczynkowych Sharm El-Sheikh.
    30 stycznia 2011 r. władze syryjskie ograniczyły dostęp do Internetu w Syrii. Kroki podjęto w obawie przed możliwością rozprzestrzeniania się zamieszek arabskich na kolejne kraje regionu.

31 stycznia 2011 r. prezydent Szimon Peres ostrzegł przed możliwością przejęcia władzy w Egipcie przez islamskich fundamentalistów. "Mamy wielki szacunek dla Mubaraka, który uczynił pomiędzy nami pokój."
    31 stycznia 2011 r. na lotnisku im. Ben-Guriona wylądowały dwa samoloty El Al przewożąc grupę 400 Izraelczyków ewakuowanych z Egiptu.
    31 stycznia 2011 r. popołudniem odbyła się uroczystość wbudowania kamienia węgielnego pod budowę nowego żydowskiego osiedla na północnych stokach góry Oliwnej we Wschodniej Jerozolimie. Obecnie w rejonie tym mieści się jesziwa Beit Orot. Nowe osiedle będzie liczyć 24 domy mieszkalne.
    31 stycznia 2011 r. popołudniem wybrzeże dotknęło niewielkie trzęsienie ziemi o sile 3,3 stopnia w skali Richtera. Epicentrum wstrząsów znajdowało się pod dnem Morza Śródziemnego, w odległości około 140 km na zachód od Hajfy.
    31 stycznia 2011 r. premier Benjamin Netanyahu spotkał się wieczorem w Jerozolimie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Omówiono możliwości wznowienia rozmów pokojowych na Bliskim Wschodzie. Merkel wezwała Izrael do wstrzymania rozbudowy żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu.
    31 stycznia 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili późnym wieczorem ze Strefy Gazy 2 rakiety Grad, które spadły na miasta Netivot i Ofakim na Negewie. Zniszczony został samochód, a 4 osoby doznały szoku.

31 stycznia 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 22 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

31 stycznia 2011 r. arabska telewizja Al-Jazeera poinformowała, że Izrael udzielił pomocy egipskim siłom bezpieczeństwa, dostarczając wyposażenie oraz gaz łzawiący do rozpraszania demonstracji. Izrael stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom.
    31 stycznia 2011 r. w porozumienia z Izraelem, egipska armia po raz pierwszy od 1979 r. wprowadziła na półwysep Synaj dwa bataliony zmechanizowanej piechoty (około 800 żołnierzy), które ruszyły w kierunku Sharm El-Sheikh. Traktat pokojowy zabrania Egiptowi posiadania wojsk na Synaju. Tym razem Izrael wyraził na to zgodę.

1 lutego 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    1 lutego 2011 r. biuro prezesa rady ministrów wydało oświadczenie wyjaśniające stanowisko Izraela w sprawie rewolucji w Egipcie. Premier Benjamin Netanyahu konsultował się w ostatnich dniach z wieloma zachodnimi przywódcami, wzywając do wywarcia nacisku na każdy nowy rząd egipski, aby w zamian za uznanie przez Zachód przestrzegał on zawarte z Izraelem porozumienie pokojowe. "Nie jesteśmy przeciwnikami demokracji w Egipcie, ale dla nas ważne jest zachowanie porozumienia pokojowego."
    1 lutego 2011 r. minister obrony Ehud Barak poinformował, że gen. Yoav Galany nie obejmie stanowiska Szefa Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela ze względu na zarzuty, że był on zaangażowany w podejrzane transakcje dotyczące gruntów w moszawie Amikam.
    1 lutego 2011 r. Kneset przyjął ustawę o rozminowaniu kraju. Szacuje się, że w zamkniętych strefach wojskowych w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej jest rozmieszczonych od 500 tys. do 1 mln min lądowych. Część z tych pól minowych zostanie zlikwidowana.

1 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    1 lutego 2011 r. palestyński minister gospodarki dr Hassan Abu-Libdeh, wezwał do kontynuowania bojkotu towarów wytwarzanych w żydowskich osiedlach na Zachodnim Brzegu. Podkreślił, że bojkot powinien odbywać się na wszystkich poziomach: lokalnym, regionalnym i międzynarodowym. Taka działalność oczyści lokalny rynek Autonomii Palestyńskiej z tych produktów oraz uniemożliwi rozwój osiedli na koszt Arabów.

1 lutego 2011 r. podczas zamieszek w Tunezji demonstranci spalili synagogę w mieście Gabe, gdzie publicznie na ulicy spalono zwoje Tory. W mieście Djerba spalono 4 żydowskie samochody.
    1 lutego 2011 r. surinamski prezydent Dési Bouterse ogłosił, że Surinam uznaje niepodległe państwo palestyńskie w granicach z 1967 r.

2 lutego 2011 r. premier Benjamin Netanyahu powiedział,że jeśli w Egipcie zwycięży demokracja, nie będzie ona stanowić zagrożenia dla pokoju z Egiptem. "Wszyscy, którzy cenią sobie wolność, są zainspirowani wezwaniem do demokratycznych reform w Egipcie ... Jeśli Egipt zdecyduje się na reformy, będzie źródłem nadziei dla świata. Jeśli podstawy demokracji są silne, to podstawy pokoju także są silniejsze." Premier ostrzegł jednak, że istnieje ryzyko, że destabilizacja w Egipcie może potrwać latami, i może tam się powtórzyć to samo co w Iranie. "W sytuacji chaosu, zorganizowany ruch islamski może przejąć kontrolę w kraju. Stało się tak w Iranie. Stało się tak i w innych przypadkach ... Czy istnieje wolność w Iranie? Czy jest demokracja w Gazie? Czy Hezbollah promuje prawa człowieka? Irańczycy proponują Egiptowi czasy średniowiecza. Chcą Egiptu, aby przyłączyć do niego Strefę Gazy, i rządzić krajem przy pomocy radykalnych sił, które sprzeciwiają się temu wszystkiemu, co oznacza demokratyczny świat."
    2 lutego 2011 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Shin Bet opublikowała raport o poziomie zagrożenia terrorystycznego w styczniu b.r. W poprzednim miesiącu doszło do 83 ataków terrorystycznych (w grudniu 2010 r. było 74 ataków). Wzrost ataków wystąpił w Judei i Samarii, gdzie odnotowano 33 ataki (w grudniu 18 ataków). Jeden atak został zakwalifikowany jako bombowy, cztery przypadki rzucenia granatów i jedno użycie broni palnej. Pozostałe były przeprowadzone przy użyciu bomb zapalających. Od bomb zapalających rannych zostało 3 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Napastnicy często obrzucali kamieniami poruszające się pojazdy, doprowadzając do wypadków i powstania obrażeń ciała lub śmierci. W Jerozolimie doszło do 20 ataków (w grudniu było 18). W rejonie Strefy Gazy liczba ataków spadła do 30 (w grudniu było 38), z czego 12 było ostrzałami rakietowymi, 13 ostrzałem moździerzowym, 3 zdarzenia z użyciem broni palnej, 1 ostrzał granatnikiem RPG i 1 zakwalifikowany jako bombowy.
    2 lutego 2011 r. młodzi Palestyńczycy obrzucili późnym wieczorem koktajlami Mołotowa patrole izraelskiej straży granicznej we Wschodniej Jerozolimie.

2 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    2 lutego 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały popołudniem 1 tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Była to odpowiedź za ostatnie przypadki ostrzału rakietowego Izraela.

2 lutego 2011 r. izraelski ambasador przy ONZ, Meron Reuven wystosował list protestacyjny do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona i Rady Bezpieczeństwa ONZ, zwracając uwagę na wystrzelenie rakiet typu Grad ze Strefy Gazy na Izrael. Reuven napisał, że Izrael oczekuje, że społeczność międzynarodowa potępi palestyńskie ataki rakietowe.
    2 lutego 2011 r. podczas gwałtownych zamieszek w Kairze (Egipt) egipska armia aresztowała 4 izraelskich dziennikarzy, pod zarzutami naruszenia godziny policyjnej oraz wjazdu do Egiptu na podstawie wizy turystycznej a nie pracowniczej. Ministerstwo spraw zagranicznych podjęło starania, aby uwolnić dziennikarzy.

3 lutego 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy wiosce Beit Umar w Judei. Samochód został uszkodzony.

3 lutego 2011 r. rzecznik egipskiego Bractwa Muzułmańskiego, Mohamed Morsy powiedział wieczorem, że "Izrael nie przestrzega" porozumienia pokojowego z Egiptem i wezwał do anulowania traktatu. "Nie jesteśmy przeciwko Żydom. Jesteśmy przeciwko Syjonizmowi."

4 lutego 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    4 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa ogłosiły rano stan podwyższonej gotowości wokół Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Uczyniono to w obawie przed możliwością wystąpienia arabskich zamieszek. Ograniczono dostęp Arabów do meczetu al-Aksa.
    4 lutego premier Benjamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z wysłannikiem Kwartetu Bliskowschodniego, Tony Blair'em. Po rozmowach Blair powiedział, że "w stosunku do Jerozolimy Wschodniej, rząd izraelski zgodził się poprzeć realizację wszystkich zgodnych z prawem projektów, które poprawią infrastrukturę palestyńską, w szczególności mieszkaniową ... Na Zachodnim Brzegu planuje się zezwolenie działalności palestyńskich sił bezpieczeństwa w strefie B, ze szczególnym uwzględnieniem siedmiu miast. W strefie C nastąpi przyśpieszenie budowy lub przebudowy arabskich szkół i przychodni zdrowia, zgodnie z planami przedstawionymi przez Autonomię Palestyńską." Odrębne deklaracje dotyczą utworzenia "zakładu odsalania wody morskiej w celu zaspokojenia potrzeb Gazy w czystą wodę." Netanyahu zgodził się również wznowić dyskusję z władzami Autonomii Palestyńskiej na temat eksploatacji złóż gazu ziemnego po obu stronach granicy Strefy Gazy, i ustalenia zasad zaopatrzenia w gaz nowej elektrowni, która ma zostać wybudowana w Gazie. Zyski z eksploatacji tego złoża gazu ziemnego trafiłyby do Autonomii Palestyńskiej, a nie do Hamasu w Strefie Gazy. Ogłoszone decyzje stanowią izraelski pakiet deklaracji dobrej woli względem Palestyńczyków, aby ponownie rozważyli możliwość wznowienia bezpośrednich negocjacji pokojowych.

4 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa ogłosiły rano stan podwyższonej gotowości w Samarii i Judei w związku z możliwością wystąpienia arabskich zamieszek.
    4 lutego 2011 r. Hamas poinformował, że od trzech dni dostarcza pożywienia egipskim żołnierzom strzegącym granicy Strefy Gazy z Egiptem. Egipscy żołnierze są pozbawieni normalnego zaopatrzenia z powodu rozruchów, które objęły Egipt.

4 lutego 2011 r. około 50 tys. Egipcjan uczestniczyło w antyrządowej demonstracji w egipskiej części miasta Rafah, na granicy Egiptu ze Strefą Gazy.

5 lutego 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    5 lutego 2011 r. premier Benjamin Netanyahu oświadczył, że Izrael nie ucierpi z powodu przerwania dostaw gazu ziemnego z Egiptu. Obecnie 40% dostaw gazu pochodzi z Egiptu.

5 lutego 2011 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat odrzucił propozycję izraelskich ułatwień gospodarczych i bezpieczeństwa dla Autonomii Palestyńskiej. Erekat dodał, że są to "sztuczki" Netanyahu obliczone na odwrócenie międzynarodowej uwagi od żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu.
    5 lutego 2011 r. dwóch Palestyńczyków weszło w południe do zamkniętej strefy przy barierze granicznej na północy Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze wezwali ich do oddalenia się, po czym otworzyli ogień raniąc obu mężczyzn. Palestyńczycy zbierali złom.

5 lutego 2011 r. islamscy terroryści wysadzili gazociąg, który przebiega przy mieście al-Arish na półwyspie Synaj i transportuje gaz ziemny z Egiptu do Izraela. Egipska telewizja podała, że doszło do serii wybuchów wzdłuż rurociągu. Egipska armia zamknęła rurociąg aby ugasić szalejący pożar.

6 lutego 2011 r. prezydent Szimon Peres otworzył konferencję bęzpieczeństwa w Herzliji, apelując o wznowienie pokojowych rokowań izraelsko-palestyńskich. "Ostatnie dramatyczne wydarzenia naciskają na nas, aby powrócić do stołu obrad, aby jak najszybciej zakończyć konflikt izraelsko-palestyński. W przeciwnym razie konflikt zostanie wykorzystany na niekorzyść obu stron." Peres dodał także, że "Izrael musi utrzymać swoją siłę przeciwko wszystkim wrogom, którzy pojawią się w momencie rozszerzania pokoju. Nasza siła odstarszania musi być wiarygodna i widoczna dla wszystkich, podobnie jak nasza gotowość do pokoju z sąsiadami. Obecnie pokoju potrzebują nasi sąsiedzi, nie tylko my."
    6 lutego 2011 r. rząd przyznał 125,5 mln NIS na wzmocnienie domów mieszkalnych w promieniu 4,5 km wokół Strefy Gazy. Dzięki temu około 800 budynków zostanie wzmocnionych na wypadek ostrzału rakietowego. Do tej pory na ten cel wydano 930 mln NIS.
    6 lutego 2011 r. minister infrastruktury Uzi Landau powiedział, że wybuch w egipskim terminalu gazowym dowodzi, że Izrael musi "zrobić wszystko, aby poprawić swoje bezpieczeństwo energetyczne." Rząd wydał oświadczenie, że ograniczenie dostaw gazu nie wpłynie na produkcję energii elektrycznej, ponieważ jest on wytwarzana z węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego. Każda z elektrownii posiada odpowiednie rezerwy strategiczne paliw. Może to jednak mieć wpływ na ceny energii. Izrael kupował w Egipcie 1,7 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Obecne rozruchy społeczne w Egipcie mogą stanowić zagrożenie dla międzynarodowych umów. W 2013 r. rozpocznie się eksploatacja podmorskiego złoża gazu o nazwie Tamar. Złoże to posiada około 8 mld m3 gazu, a sąsiednie pole Lewiatan to około 16 mld m3 gazu.
    6 lutego 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

6 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.

6 lutego 2011 r. egipski premier Ahmed Shafiq powiedział, że w ciągu około dwóch tygodni zostaną wznowione dostawy gazu ziemnego dla Izraela.
    6 lutego 2011 r. czołowy przywódca egipskiej opozycji Mohamed El-Baradei powiedział, że Zachód nie powinien obawiać się demokracji na Bliskim Wschodzie. Wyraził przekonanie, że układ pokojowy Egiptu z Izraelem będzie przestrzegany przez przyszły rząd egipski.

7 grudnia 2011 r. władze miejskie Jerozolimy wydały zezwolenie na budowę 13 nowych domów żydowskich w osiedlu Shimon HaTzaddik we Wschodniej Jerozolimie.
    7 grudnia 2011 r. Szef Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela gen. Gabi Ashkenazi powiedział, że "musimy być przygotowani na prowadzenie wojny na więcej niż jednym froncie ... Siły Obronne Izraela są przygotowane do wojny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej ... Hamas i Hezbollah są świadome, że starcie z nami w wojnie konwencjonalnej, będzie miało dla nich katastrofalne skutki ... dlatego z pewnością uderzą oni w obszary miejskie." Komentując ostatnie zamieszki społeczne w Egipcie, generał powiedział, że "pokój z Egiptem jest strategicznie ważny dla Izraela ... mam nadzieję, że pozostanie on stabilny."
    7 grudnia 2011 r. Palestyńczycy wzniecili wieczorem zamieszki w osiedlu Abu Tor we Wschodniej Jerozolimie. Policja użyła gazu łzawiącego do rozproszenia demonstrantów.

7 lutego 2011 r. grupa islamskich terrorystów zaatakowała bazę egispkich sił bezpieczeństwa w Rafah, w Egipcie. Atak trwał przez dwie godziny, podczas których bazę ostrzelano z granatników i broni maszynowej. Ranny został 1 egipski żołnierz.

8 lutego 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły w rejonie miasta Sderot. Ostrzelano także z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Uszkodzony został jeden samochód. Do ostrzału przyznał się Islamski Dżihad.

8 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    8 lutego 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas ogłosił termin wyborów samorządowych w Autonomii Palestyńskiej na 9 lipca.
    8 lutego 2011 r. rzecznik Hamasu oświadczył, że wybory samorządowe w Autonomii Palestyńskiej są niezgodne z prawem, ponieważ rządy Mahmouda Abbasa są sprawowane niezgodnie z konstytucją. Dlatego Hamas nie będzie brał udziału w wyborach.

9 lutego 2011 r. sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przemawiając na konferencji bezpieczeństwa w Herzliji wezwał do wznowienia izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych, co jest niezbędne dla zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa w regionie. "Nie mam złudzeń co do roli NATO w regionie. NATO nie może i nigdy nie zamierzało rozwiązać wszystkich problemów bezpieczeństwa ... Stabilność i dobrobyt mogą przyjść tylko w wyniku wewnętrznych działań w regionie." Dodał, że do czasu znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, bezpieczeństwo na Bliskim Wschodzie jest "prawie utopią". Rasmussen powiedział także, że sojusz gotów jest zaangażować się w próbę zawarcia pokoju na Bliskim Wschodzie pod trzema warunkami. Oprócz zgody Palestyńczyków i Izraela, konieczny jest też mandat ONZ oraz przyjęcie zasady, że traktat pokojowy doprowadzi do utworzenia dwóch odrębnych państw.

9 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    9 lutego 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy warsztat produkujący broń oraz podziemny tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Seria eksplozji do której doszło po bombardowaniu dowodzi, że trafiony został skład rakiet lub materiałów wybuchowych. Rannych zostało 8 Palestyńczyków. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela.

9 lutego 2011 r. wysoki urzędnik Departamentu Stanu USA powiedział, że decyzje izraelskich włądz w sprawie rozbudowy żydowskiego osiedla we Wschodniej Jerozolimie są sprzeczne z logiką i nie powinny nastąpić przed osiągnięciem porozumienia w sprawie przyszłego statusu miasta.
    9 lutego 2011 r. brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague ostrzegł, że proces pokojowy na Bliskim Wschodzie może stać się ofiarą obecnych zamieszek, które wstrząsają całym regionem. "Istnieją uzasadnione obawy co do krajów takich jak Tunezja i Egipt, że proces pokojowy na Bliskim Wschodzie straci impet i zostanie odłożony na bok, pozostając niepewną wypadkową zdarzeń w regionie ... Obawiam się, że niepewność zmian jeszcze bardziej skomplikuje proces pokojowy. Oznacza to, że istnieje pilna potrzeba przyśpieszenia działań przez Izrael i Stany Zjednoczone ... Jeśli nie zostaną podjęte działania teraz, pokój może stać się niemożliwym."
    9 lutego 2011 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Waszyngtonie (USA) z sekretarz stanu Hillary Clinton, sekretarzem obrony Robertem Gates i doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa Tomem Donilon. Barak podkreślił znaczenie wsparcia Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa Izraela w świetle obecnych rozruchów w Egipcie. Amerykańscy dyplomaci potwierdzili swoje dalsze zaangażowanie na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie, dodając, że ich kraj jest "niezmiennie zaangażowany na rzecz bezpieczeństwa Izraela, w tym ciągłe wspieranie izraelskiej armii, oraz niespotykaną gdzie indziej współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa między naszymi rządami."

10 lutego 2011 r. Beduini wszczęli rano zamieszki w nielegalnej wiosce El-Arakib na Negewie. demonstranci protestowali przeciwko planom Narodowego Funduszu Żydowskiego zalesienia okolicy i likwidacji nielegalnej wioski. Doszło do starć z policją. Ranna została 1 kobieta. Aresztowano 3 demonstrantów.
    10 lutego 2011 r. Jerozolimski Instytut Sprawiedliwości odwołał się do Sądu Najwyższego żądając uznania prawa do ślubu cywilnego w Izraelu. Według Instytut obecne prawo dyskryminuje, upokarza i szkodzi rodzinom osób niewierzących, które nie mogą zawierać ślubów cywilnych lub związków partnerskich.
    10 lutego 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że Izrael stoi przed kolejnym kryzysem finansowym, który jest konsekwencją wielkiego światowego załamania z 2008 r. "To nie będzie zwykły prosty kryzys ... Niepewność spowoduje gwałtowny wzrost cen." Netanyahu spotkał się z liderami narodowej gospodarki, aby przedyskutować metody przeciwdziałania wzrostowi cen strategicznych surowców.
    10 lutego 2011 r. premier Benjamin Netanyahu ogłosił wieczorem plan pobudzenia gospodarki. Między innymi obniżona zostanie akcyza na gaz ziemny, aby w ten sposób obniżyć cenę gazu. Prawdopodobnie anulowana będzie podwyżka cen gazu planowana na początek 2012 r. Ponadto wprowadzono zwolnienia z podatku VAT na wodę i obniżono ceny usług transportu publicznego w godzinach szczytu, aby w ten sposób zachęcać ludzi do korzystania z autobusów i pociągów. Koszt całego pakietu będzie wynosił około 3-4 mld NIS i zostanie pokryty z oszczędności wypracowanych we wszystkich ministerstwach.

10 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

10 lutego 2011 r. minister obrony Izraela Ehud Barak oświadczył w Nowym Jorku (USA), że świat powinien zachęcać do zmian w Egipcie, ale kraj ten potrzebuje na więcej nie czasu, by nie wpaść w ręce ekstremistów. "Rzeczywistym zwycięzcą przyspieszonych wyborów w Egipcie będzie radykalne Bractwo Muzułmańskie."
    10 lutego 2011 r. Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych oskarżył libański bank Canadian Bank SAL o pranie brudnych pieniędzy pochodzących z przemytu narkotyków i przekazywanie ich grupom powiązanym z Hezbollahem. Ocenia się, że w ten sposób Hezbollah pozyskuje 200 mln USD miesięcznie. Narkotyki są przemycane z Ameryki Południowej przez Afrykę Zachodnią na Bliski Wschód i do Europy. Do prania brudnych pieniędzy stworzono skomplikowany system obejmujący liczne firmy na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych.

11 lutego 2011 r. były ambasador Izraela w Egipcie, Zvi Mazel powiedział, że "jest zbyt wcześnie by przewidzieć dalszy bieg wydarzeń. Mamy nadzieję, że demokratyczne zmiany w Egipcie przebiegną bez przemocy i porozumienie pokojowe przetrwa ... Przed nami jest trudny okres. Iran i Turcja mają jasny stosunek do nas. Zapomnijmy o dawnym Egipcie. Teraz będzie zupełnie nowa rzeczywistość, i nie będzie ona łatwa."
    11 lutego 2011 r. izraelskie biuro do walki z terroryzmem wydało ostrzeżenie przed możliwością przeprowadzenia przez Hezbollah prób porwania Izraelczyków. Jako szczególnie niebezpieczne miejsca wymieniono Egipt, Turcję, Azerbejdżan, Gruzję, Armenię, Wybrzeże Kości Słoniowej, Mauretanię i Wenezuelę. Zalecono wszystkim Izraelczykom wyjeżdżającym z kraju przestrzeganie wszystkich zaleceń w zakresie bezpieczeństwa. Ministerstwo spraw zagranicznych wydało osobne ostrzeżenie, odradzając Izraelczykom podróży do Australii.

11 lutego 2011 r. rzecznik Hamasu w Strefie Gazy, Sami Abu Zuhri powiedział, że "rezygnacja Mubaraka jest początkiem zwycięstwa egipskiej rewolucji." Na ulicach Gazy było słychać wystrzały jako oznaki radości Palestyńczyków.

11 lutego 2011 r. egipski prezydent Hosni Mubarak oficjalnie zrezygnował z urzędu i podał się do dymisji. Władza przeszła w ręce armii. Wojsko oznajmiło też, że "będzie czuwać na zagwarantowaniem pokojowego przekazania władzy w ramach systemu demokratycznego, który pozwoli pochodzącej z wyboru władzy cywilnej zarządzać krajem w celu zbudowania wolnego demokratycznego państwa".

12 lutego 2011 r. premier Benjamin Netanyahu z zadowoleniem przyjął oświadczenie egipskiej armii, że Egipt zobowiązuje się do przestrzegania wszystkich traktatów międzynarodowych, w tym traktatu pokojowego z Izraelem. "Traktat pokojowy pomiędzy Izraelem a Egiptem od dawna przyczynia się dla rozwoju obu państw, i jest podstawą pokoju i stabilności całego Bliskiego Wschodu."
    12 lutego 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział, że Izrael nie był zainteresowany ingerowaniem "w wewnętrzne sprawy Egiptu", dodając, że jedyną rzeczą jakiej pragnął Izrael, to "zachowania stabilności regionu i przestrzegania traktatu pokojowego."
    12 lutego 2011 r. minister obrony Ehud Barak przeprowadził rozmowę telefoniczną z egipskim ministrem obrony Mohammedem Hussein Tantawi. Nie ujawniono szczegółów przeprowadzonej rozmowy.

12 lutego 2011 r. dwóch Palestyńczyków weszło rano do zamkniętej strefy przygranicznej na północy Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze wezwali ich do zatrzymania, a następnie otworzyli ogień raniąc obu mężczyzn. Ranieni zbierali materiały budowlane na terenie opuszczonego żydowskiego osiedla Dugit.
    12 lutego 2011 r. biuro palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa poinformowało, że we wrześniu b.r. odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne w Autonomii Palestyńskiej. Poinformowano, że OWP rozpoczęło już przygotowywania w tej sprawie. "Wzywamy wszystkie partie, aby odłożyły na bok wszystkie swoje pretensje i skupiły się na przeprowadzeniu wyborów najpóźniej we wrześniu."
    12 lutego 2011 r. rzecznik Hamasu, Fawzi Barhoum powiedział, że Hamas nie pozwoli na przeprowadzenie wyborów w Strefie Gazy. "Hamas nie weźmie udziału w tych wyborach, które uznajemy jako spisek przeciwko narodowi palestyńskiemu ... wybory mogą nastąpić tylko po pojednaniu [Hamasu z al-Fatah]."

12 lutego 2011 r. Rada Najwyższa Egipskich Sił Zbrojnych wydało oświadczenie, że Egipt będzie przestrzegał wszystkie międzynarodowe traktaty zawarte w minionych latach.

13 lutego 2011 r. ministerstwo spraw zagranicznych wezwało Izraelczyków do natychmiastowego opuszczenia półwyspu Synaj w obawie, że staje się on bazą dla terrorystów. W ostatnich dniach doszło tam do serii ataków terrorystów beduińskich na posterunki egipskiej policji, których funkcjonariusze pozbawieni wsparcia zaczęli masowo opuszczać synajskie posterunki. Wysoki przedstawiciel ministerstwa obrony powiedział, że "Synaj jest znany jako obszar bezprawia, ale teraz jest poważne ryzyko, że będzie on wielkim zagrożeniem dla Izraela, jeśli Egipt szybko nie odzyska kontroli nad półwyspem."

13 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    13 lutego 2011 r. Palestyńczycy obrzucili w południe kamieniami żydowski autobus w rejonie Gush Etzion w Judei. Autobus został uszkodzony.

13 lutego 2011 r. libijski przywódca Muammar Ghaddafi wezwał palestyńskich uchodźców do wykorzystania fali rewolucyjnej na Bliskim Wschodzie i wywołania masowych buntów na granicach Izraela, aby zmusić go do spełnienia arabskich żądań. "Flota palestyńskich łodzi powinna stanąć u wybrzeży Palestyny i czekać, dopóki ich problem nie zostanie rozwiązany ... Musimy stworzyć problem dla całego świata. To nie jest wypowiedzenie wojny. Jest to wołanie o pokój ... Wszystkie państwa arabskie, które nawiązały stosunki z Izraelem są tchórzliwymi reżimami."

14 lutego 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    14 lutego 2011 r. gen. Benny Gantz został mianowany nowym Szefem Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela. Gantz powiedział, że "czas uśmiechania się skończył, teraz zaczyna się czas ciężkiej pracy."
    14 lutego 2011 r. władze miejskie Jerozolimy zatwierdziły plan budowy nowych 120 mieszkań w osiedlu Ramon we Wschodniej Jerozolimie.

14 lutego 2011 r. gabinet palestyńskiego premiera Salama Fayyada podał się do dymisji. Prezydent Mahmoud Abbas powierzył premierowi Fayyadowi misję sformowania nowego rządu, który będzie funkcjonował do czasu wyborów.
    14 lutego 2011 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat podał się do dymisji, biorąc na siebie winę za wyciek tajnych dokumentów związanych z negocjacjami izraelsko-palestyńskimi, które zostały opublikowane przez arabską telewizję Al-Jazeera.
    14 lutego 2011 r. przywódca Hamasu w Strefie Gazy, Mahmud al-Zahar powiedział, że imperium Stanów Zjednoczonych upada i upadnie, ponieważ jest to kraj "niemoralności", promujący "wolność seksualną" i "polityczną niesprawiedliwość." Omawiając sytuację w Egipcie, al-Zahar wyraził zadowolenie z rewolucji, która doprowadziła do dymisji powiązanego ze Stanami Zjednoczonymi prezydenta Mubaraka.

14 lutego 2011 r. kandydat na egipskiego prezydenta i lider opozycyjnej partii Jutro, dr Ayman Nour powiedział, że porozumienie pokojowe z Izraelem "jest skończone".
    14 lutego 2011 r. jordański minister sprawiedliwości Hussein Mjali dołączył do demonstrantów protestujących na ulicach Ammanu i opowiedział się za przedterminowym uwolnieniem jordańskiego żołnierza Ahmeda Daqamseh, który w 1997 r. zabił siedem izraelskich uczennic podczas wycieczki przy granicy z Jordanią. Daqamseh został skazany na dożywocie, co obecnie w Jordanii oznacza 25 lat więzienia.

15 lutego 2011 r. ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało o ogłoszeniu specjalnego alarmu we wszystkich ambasadach Izraela na całym świecie. Cztery placówki dyplomatyczne zostały całkowicie zamknięte ze względu na wzrost zagrożenia terrorystycznego. Przedstawiciel ministerstwa powiedział, że poziom zabezpieczeń wszystkich izraelskich obiektów na świecie został podniesiony na najwyższy istniejący poziom.

16 lutego 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział w Knesecie, że "dzisiaj w nocy dwa irańskie okręty wojenne mają przejść przez Kanał Sueski na Morze Śródziemne i dotrzeć do Syrii." Lieberman nazwał ten ruch "prowokacją" i wyraził żal, że "wspólnota międzynarodowa nie jest przygotowana do radzenia sobie z powtarzającymi się prowokacjami Iranu. Społeczność międzynarodowa musi zrozumieć, że Izrael nie może wiecznie ignorować takie prowokacje."
    16 lutego 2011 r. minister finansów Yuval Steinitz poinformował, że w czwartym kwartale 2010 r. PKB wzrosło o 7,8%, wobec spodziewanych 4,2%. Minister dodał, że świadczy to o dobrym stanie izraelskiej gospodarki.

16 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

16 lutego 2011 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah wezwał "islamski ruch oporu" aby był "gotowy na dzień, w którym rozpocznie się wojna w sprawie Libanu." Dodał, że "przywódcy ruchu oporu zwrócili się z prośbą o przejęcie kontroli nad Galileą."
    16 lutego 2011 r. szef dyplomacji UE Catherine Ashton spotkała się w Bejrucie (Liban) z desygnowanym na libańskiego premiera Najib Mikati, który powiedział, że przyszły libański rząd będzie respektował Rezolucję ONZ nr 1701, która m.in wzywała do rozbrojenia libańskich milicji, w tym Hezbollahu.
    16 lutego 2011 r. jordański minister spraw zagranicznych Hussein Mjali nazwał Izrael "państwem terrorystycznym, które zostanie zniszczone."

17 lutego 2011 r. grupa palestyńskich terrorystów usiłowała w nocy podłożyć bombę przy barierze granicznej w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze otworzyli do nich ogień, zabijając 3 napastników.
    17 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 lutego 2011 r. amerykański prezydent Barack Obama rozmawiał telefonicznie przez 50 minut z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem, którego usiłował namówić do wycofania z Rady Bezpieczeństwa ONZ projektu rezolucji potępiającej izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu. Obama powiedział, że takie głosowanie zaszkodzi interesom Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie i może skłonić Kongres USA do wstrzymania pomocy finansowej dla Autonomii Palestyńskiej. W zamian Obama zaproponował wygłoszenie odpowiedniego oświadczenia w sprawie izraelskich osiedli w Radzie Bezpieczeństwa, a następnie wizytę przedstawicieli Rady Bezpieczeństwa w Ramallah, aby wyrazić poparcie dla powstania państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r.

17 lutego 2011 r. egipskie władze poinformowały o uniemożliwieniu irańskim okrętom wojennym przepłynięcia przez Kanał Sueski na wody Morza Śródziemnego. Iran poinformował, że zawrócił swoje okręty na Ocean Indyjski.
    17 lutego 2011 r. egipskie siły bezpieczeństwa zostały rozlokowane wzdłuż gazociągu transportującego gaz ziemny z Egiptu do Jordanii i Izraela. Celem działań jest ochrona rurociągu przed atakami terrorystycznymi.
    17 lutego 2011 r. międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch poinformowała, że ma ponad 360 zgłoszeń przypadków łamania praw człowieka przez funkcjonariuszy palestyńskich sił bezpieczeństwa. W Autonomii Palestyńskiej dochodzi do bezkarnych pobić, aresztowań i torturowania więźniów. Przesłuchania potrafią trwać bez przerwy przez 14 godzin, bez podawania więźniom picia i jedzenia. Organizacja zwróciła się do palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa o wszczęcie niezależnego śledztwa i wyjaśnienia tych doniesień.
    17 lutego 2011 r. Jordania i Turcja podpisały porozumienie o współpracy nuklearnej między oboma państwami. Jordański program jądrowy zakłada wybudowanie elektrowni atomowej w rejonie Petry, w pobliżu granicy Izraela. Elektrownia ma być uruchomiona w 2019 r.

18 lutego 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman potępił zamiar przejścia irańskich okrętów wojennych przez Kanał Sueski, nazywając je poważną prowokacją wobec Izraela.

18 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Samarii.
    18 lutego 2011 r. około 300 Palestyńczyków demonstrowało przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w rejonie wiosek Bil'in i Modi'in. W starciach ranny został 1 izraelski policjant.

18 lutego 2011 r. rzecznik egipskiego Bractwa Muzułmańskiego, Essam al-Erian powiedział, że wszelkie decyzje dotyczące traktatu pokojowego z Izraelem należą do egipskiego narodu, i nikt nie może narzucać swojego zdania w tym temacie. Bractwo Muzułmańskie w ostatnich dniach zarejestrowało w Egipcie swoją partię polityczną i jako licząca się siła przystąpi do wyborów. Erian skrytykował blokadę Strefy Gazy i dodał, że "niesprawiedliwość nałożona na mieszkańców Gazy musi zostać zniesiona, przejście graniczne musi być otworzone, a Egipt nie może brać udziału w zabijaniu i głodzeniu ludzi będących w stanie oblężenia."
    18 lutego 2011 r. Egipt zezwolił na przejście dwóch irańskich okrętów wojennych przez Kanał Sueski i wpłynięcie na Morze Śródziemne. Zespół irańskich okrętów skałada się z fregaty rakietowej klasy "Alvand" i okrętu zaopatrzeniowego. Na ich pokładach znajdują się kadeci szkoły morskiej odbywający roczny rejs szkoleniowy wokół Półwyspu Arabskiego na Morze Śródziemne.
    18 lutego 2011 r. rzecznik amerykańskiego prezydenta, Jim Carney poinformował, że Stany Zjednoczone bacznie śledzą ruchy irańskich okrętów wojennych na Morzu Czerwonym. "Musimy też zaznaczyć, że Iran nie ma obszernego rejestru odpowiedzialnego zachowania w regionie."
    
18 lutego 2011 r. kilkuset Arabów demonstrowało przed główną synagogą na wyspie Djerba w Tunezji, skandując hasła: "Żydzi czekajcie, armia Mohammeda powraca" i "Jesteśmy gotowi na bitwę Khaybar", podczas której wojska Mahometa wymordowały Żydów na terenie obecnej Arabii Saudyjskiej.
    18 lutego 2011 r. przywódca społeczności tunezyjskich Żydów, Roger Bismuth spotkał się z tymczasowym premierem Mohammedem Ghanoucci i wezwał o zapewnienie większego bezpieczeństwa Żydom w Tunezji.
    18 lutego 2011 r. Stany Zjednoczone zawetowały w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucję potępiającą izraelską działalność osadniczą na Zachodnim Brzegu. Projekt rezolucji złożyła Autonomia Palestyńska i państwa arabskie. Pozostałych 14 członków Rady Bezpieczeństwa poparło projekt rezolucji. Wydane oświadczenie mówi, że Stany Zjednoczone sprzeciwiają się obecności żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu, ale rezolucja ONZ tylko skomplikuje wysiłki zmierzające do wznowienia izraelsko-palestyńskich negocjacji pokojowych.
    
18 lutego 2011 r. stały przedstawiciel Autonomii Palestyńskiej w ONZ, Riyad Mansour powiedział, że "Rada Bezpieczeństwa nie ustosunkowała się do kryzysu izraelsko-palestyńskiego, i nie wysłała wyraźnego i mocnego komunikatu dla Izraela, że musi zaprzestać wszystkich działań naruszających i utrudniających proces pokojowy. Obawiamy się, że wysłana dzisiaj wiadomość może tylko zachęcić Izrael do bezkompromisowości i bezkarności." Dodał, że amerykańskie weto było bardzo "niefortunne."
    18 lutego 2011 r. portal internetowy WikiLeaks opublikował dokumenty informujące, że Syria i Katar oferowały Hamasowi sumę 50 mln USD za uniemożliwienie zawarcia porozumienia w sprawie uwolnienia izraelskiego żołnierza Gilada Shalita, który jest przetrzymywany w Strefie Gazy. Opublikowany dokument nie precyzuje, czy Hamas zgodził się na tę propozycję.

19 lutego 2011 r. premier Beniamin Netanyahu wyraził głęboką wdzięczność dla Stanów Zjednoczonych za zablokowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucji potępiającej żydowskie osadnictwo w Samarii i Judei. "Izrael bardzo docenia decyzję prezydenta Baracka Obamy o zawetowaniu rezolucji Rady Bezpieczeństwa." Premier dodał, że Izrael był "przygotowany na kontynuowanie energicznych negocjacji" i pragnął osiągnąć z Palestyńczykami porozumienie pokojowe. "Decyzja Stanów Zjednoczonych wskazuje, że jedyna droga do osiągnięcia pokoju prowadzi drogą bezpośrednich negocjacji, a nie poprzez decyzje międzynarodowych organów."
    19 lutego 2011 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon pochwalił weto Stanów Zjednoczonych w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. "Ciągłe próby Palestyńczyków obejścia bezpośrednich negocjacji i wymuszenie rozwiązań, są skazane na niepowodzenie … Jeśli Palestyńczycy rzeczywiście pragną rozwiązania konfliktu, powinni wstrzymać się od politycznych ataków na Izrael i natychmiast wznowić bezpośrednie negocjacje, bez żadnych wymówek."
    19 lutego 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

20 grudnia 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że cięcia wydatków budżetowych nie będą dotyczyły ministerstw edukacji, pracy i obrony. Zapowiadane oszczędności zostaną wypracowane w pozostałych ministerstwach. Odnosząc się do planowanego przepłynięcia przez irańskie okręty wojenne przez Kanał Sueski, powiedział, że Izrael "bardzo uważnie" obserwuje rozwój wydarzeń. Dodał, że Iran wykorzystuje niepokoje na Bliskim Wschodzie, aby zwiększyć swoje wpływy w regionie.

20 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    20 lutego 2011 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód w rejonie wioski El-Aroub w Judei. Samochód został uszkodzony. Wieczorem uszkodzony został autobus przy wiosce Beit Umar w Judei.
    20 lutego 2011 r. palestyński premier Salam Fayyad gniewnie potępił amerykańskie weto w Radzie Bezpieczeństwa ONZ mówiąc, że "Amerykanie zdecydowali się pozostać w osamotnieniu aby na arenie międzynarodowej działać przeciwko władzom palestyńskim." Odnosząc się do groźby Baracka Obamy o możliwości wstrzymania wsparcia finansowego dla Autonomii Palestyńskiej, Fayyad powiedział, że "jest to obraźliwe ... Nie jesteśmy skłonni na kompromis w zamian za garść dolarów." Stany Zjednoczone przekazują Autonomii Palestyńskiej pomoc w wysokości 200 mln USD rocznie.
    20 lutego 2011 r. palestyński premier Salam Fayyad zaprosił Hamas do utworzenia rządu jedności narodowej po wyborach w Autonomii Palestyńskiej. Zakończyło to rozłam we władzach Autonomii Palestyńskiej, w której al-Fatah rządzi na Zachodnim Brzegum, a Hamas we Strefie Gazy.
    20 lutego 2011 r. władze Autonomii Palestyńskiej rozpoczęły realizację projektu zasiedlania odremontowanych arabskich domów położonych w samym centrum dawnego żydowskiego osiedla w sąsiedztwie Grobowca Patriarchów w Hebronie. Domy zostały odremontowane z funduszy Unii Europejskiej, a ich nowymi mieszkańcami są Arabowie przesiedlani do Hebronu z wiosek Beit Kahel i Halhoul. Według informacji, mieli oni w przeszłości konflikt z prawem i byli oskarżani o działalność terrorystyczną. Obecnie Autonomia Palestyńska chce się nimi posłużyć, aby odciąć miasto Kiryat Arba od Grobowca Patriarchów w Hebronie. Już w ostatnich miesiącach doszło do nasilenia liczby incydentów na skrzyżowaniach dróg w spornym regionie. Wiele żydowskich samochodów zostało obrzuconych kamieniami.

20 lutego 2011 r. Egipt otworzył przejście graniczne w Rafah dla ruchu w jedną stronę, aby umożliwić Palestyńczykom przebywającym w Egipcie powrót do swoich domów w Strefie Gazy. Podczas rewolucji egipskiej w rejonie El-Arish utknęło około 6,5 tys. Palestyńczyków.
    20 lutego 2011 r. beduińscy terroryści porwali w nocy 3 egipskich żołnierzy straży granicznej na granicy egipsko-izraelskiej na półwyspie Synaj.
    20 lutego 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zwrócił się do Zgromadzenia Ogólnego ONZ o odrzucenie weta Stanów Zjednoczonych w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i przyjęcie rezolucji potępiającej izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie.

21 lutego 2011 r. Urząd Energetyki wydał 38 nowych licencji na budowę średniej wielkości elektrowni słonecznych o mocy do 5 MW każda (łącznie 66 MW). Nowe elektrownie będą mogły sprzedawać energię elektryczną po subsydiowanej cenie 1,49 NIS za kilowatogodzinę. Do tej pory władze otrzymały 660 wniosków o wydanie zezwoleń na budowę podobnych elektrowni o łącznej mocy 1156 MW. Rząd planuje wspierać rozwój elektrowni do mocy 300 MW.

21 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    21 lutego 2011 r. ponad 3 tys. Palestyńczyków demonstrowało w Ramallah w Samarii, przeciwko amerykańskiemu weto zgłoszonemu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przeciwko rezolucji potępiającej izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu. Demonstranci krzyczeli: "Obama odejdź!" Demonstrację oficjalnie poparł al-Fatah.

21 lutego 2011 r. egipskie władze administracyjne Kanału Sueskiego poinformowały, że dwa irańskie okręty wojenne przepłyną przez kanał na Morze Śródziemne we wtorek 22 lutego. Iran musi za to zapłacić 290 tys. USD.

22 lutego 2011 r. prokuratura zażądała przed sądem Dystryktu Tel Awiwu najwyższej kary dla byłego prezydenta Mosze Kacawa, który został winny gwałtu. Najwyższa kara grożąca za to przestępstwo wynosi 16 lat więzienia, jednak mało jest możliwe wydanie takiego wyroku. Sędziowie zapowiedzieli wydanie wyroku na dzień 8 marca.

22 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    22 lutego 2011 r. wieczorem doszło do starć żydowskich osadników z osiedla Yitzhar z Palestyńczykami z sąsiedniej wioski Borin w Samarii. Ranny został 1 Palestyńczyk. Interweniowali izraelscy żołnierze przybyli na miejsce zdarzenia. Obie strony wzajemnie oskarżają się o sprowokowanie starć.

22 lutego 2011 r. prezydent Szimon Peres spotkał się w Madrycie (Hiszpania) z hiszpańskim królem Juan Carlosem. Peres powiedział, że Hamas dąży do zniszczenia Izraela i w rzeczywistości nie ma żadnego programu politycznego. Dodał, że Izrael jeszcze nie wie w jaki sposób przeprowadzić wycofanie z Samarii i Judei, aby nie powstało tam państwo terrorystyczne, tak jak było po wycofaniu się ze Strefy Gazy. Podkreślił, że jedynym sposobem na osiągnięcie porozumienia są bezpośrednie negocjacje pokojowe z Autonomią Palestyńską. Komentując sytuację w Libii, Peres powiedział, że jest "ironią historii", że niedawno Kadafi wyraził pragnienie uczynienia "Bliskiego Wschodu bez Izraela", a teraz wygląda na to, że "Libia będzie bez Kadafiego."
    22 lutego 2011 r. dwa irańskie okręty wojenne wpłynęły nad ranem do Kanału Sueskiego. Fregata "Alvand" i okręt zaopatrzeniowy "Kharg" płyną z wizytą do Syrii. Wieczorem okręty wpłynęły na Morze Śródziemne. Ich powrót planowany jest na 3 marca. Wydanie przez Egipt zgody na przepłynięcie przez Kanał Sueski jest wyraźnym dowodem zmiany polityki zagranicznej po rewolucji egipskiej.
    22 lutego 2011 r. węgierski minister spraw zagranicznych Janos Martonyi (Węgry przewodniczą w UE) powiedział, że rosnąca niestabilność Bliskiego Wschodu naciska na Izrael aby natychmiast wznowić proces pokojowy z Palestyńczykami.
    22 lutego 2011 r. dyrektor Komitetu Amerykańskich Żydów, David Harris wezwał Zgromadzenie Ogólne ONZ do zawieszenia członkostwa Libii w Komitecie Praw Człowieka ONZ. "Wzywający do użycia brutalnej przemocy przeciwko demonstrantom reżim Kadafiego robi sobie kpiny z Komitetu Praw człowieka ONZ ... Członkostwo Libii w Radzie Praw Człowieka ONZ jest niezgodne ze szlachetnymi celami tej międzynarodowej organizacji ... Liczymy na Stany Zjednoczone, Unię Europejską i inne demokratyczne państwa prawdziwie angażujące się w ochronę praw człowieka i dobre imię ONZ. Przejmijcie inicjatywę w Zgromadzeniu Ogólnym w tej palącej sprawie." Libia została członkiem Rady Praw Człowieka ONZ rok temu, głosem większości 155 państw (na 192 członków). "Libia powinna być przedmiotem dochodzenia Rady Praw Człowieka ONZ, a nie jej aktywnym członkiem ... Nie zwołanie nadzwyczajnej sesji w sprawie Libii prowokuje postawienie nieuchronnych pytań dotyczących roli Rady w obronie uniwersalnych praw człowieka i propozycji różnych rezolucji ONZ, które stwarzają pozory podwójnych standartów i upolitycznienia tej organizacji."
    22 lutego 2011 r. syn izraelskiego emigranta do Stanów Zjednoczonych, Rahm Emanuel został wybrany burmistrzem miasta Chicago (USA).

23 lutego 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że Izrael pozwoli 300 Palestyńczykom z Libii powrócić do Autonomii Palestyńskiej w najbliższych dniach. "Ze względu na obecną przemoc w Libii uwzględniłem osobisty wniosek prezydenta Abbasa ... Izrael pozwoli 300 Palestyńczykom wjechać na Zachodni Brzeg." Netanyahu dodał, że zdecydował się na ten humanitarny gest ponieważ Palestyńczycy znajdowali się w stanie zagrożenia ich życia.
    23 lutego 2011 r. premier Beniamin Netanyahu w przemówieniu w Knesecie powiedział, że Bliski Wschód przechodzi okres niestabilności, który może potrwać przez wiele lat. "Mamy nadzieję, że świat arabski i Iran przyjmą prawdziwą demokratyzację, ale musimy być przygotowani na każdą opcję ... Będziemy przechodzić przez niestabilny okres przejściowy, który może trwać przez wiele lat." Ostrzegł, że arabskie rewolucje mogą stanowić duże zagrożenie dla Izraela. "Obecnie nie możemy rozpoczynać debaty pokojowej, ponieważ nie mamy żadnej pewności, czy jutro będziemy mieli partnerów do rozmowy ... najlepsi eksperci wywiadu na świecie nie są w stanie przewidzieć dalszego przebiegu wydarzeń i nie potrafią powiedzieć, jak to zamieszanie się skończy. Nie wiemy co się stanie na zachód od nas, i nie wiemy co się stanie na wschód od nas. A kto może przewidzieć co się stanie wewnątrz - czy powstanie państwo palestyńskie?" Netanyahu dodał jeszcze, że "cały świat wskazywał nam, że przyczyną niestabilności Bliskiego Wschodu jest konflikt izraelsko-palestyński. Nie zgadzaliśmy się z tym twierdzeniem. Problem jaki musimy rozwiązać to islamscy ekstremiści, którzy wszędzie się szerzą."

23 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    23 lutego 2011 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu zdetonowali w południe bombę przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej straży granicznej wzdłuż bariery granicznej w Strefie Gazy. Następnie ostrzelano patrol z moździerza. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem, raniąc 11 Palestyńczyków. Do ataku doszło w pobliżu przejścia granicznego Karni.

23 lutego 2011 r. prezydent Szimon Peres podczas wizyty w Hiszpanii powiedział, że przejście dwóch irańskich okrętów wojennych przez Kanał Sueski na Morze Śródziemne powinno być ostrzeżeniem dla całej Europy, że potencjał militarny Iranu stanowi rosnące zagrożenie dla wszystkich, zwłąszcza w świetle rozwijania irańskiego programu jądrowego. "Jest to irańska prowokacja. Przejście okrętów samo w sobie nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego regionu, ale stanowi jasny sygnał ostrzegawczy dla Europy i całego świata ... Iran rozwija broń jądrową ... i kiedy broń jądrowa dostanie się w ręce Iranu lub grup terrorystycznych, wówczas europejskie stolice znajdą się w zagrożeniu."

24 lutego 2011 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Grad, które spadły na miasto Beer Sheva na Negewie. Uszkodzony został 1 budynek. 6 osób doznało szoku.
    24 lutego 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że nie radzi grupom terrorystycznym ze Strefy Gazy "dalszego testowania obronności Izraela. Nie będziemy tolerować ostrzału rakietowego przeciwko naszym obywatelom. Żaden kraj na to nie zgodzi się i będziemy odpowiednio działać."
    24 lutego 2011 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z polskim premierem Donaldem Tuskiem. Po rozmowach obaj politycy wydali wspólne oświadczenie mówiące, że nawoływanie do zniszczenia państwa Izrael i negowanie Holokaustu jest absolutnie niedopuszczalne. Ministrowie obrony Polski i Izraela Bogdan Klich i Ehud Barak podpisali deklarację dotyczącą rozwoju współpracy obronnej. Umowa dotyczy współpracy w dziedzinie przemysłu obronnego, szkoleniach i obsłudze samolotów F-16, a także współpracy w zakresie szkoleń wojsk specjalnych.

24 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    24 lutego 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy skład broni Islamskiego Dżihadu we wschodniej części miasta Gaza. Magazyn został zniszczony. Rannych zostało 2 Palestyńczyków. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela.
    24 lutego 2011 r. kierownictwo al-Fatah sformułowało plan rządu jedności narodowej z Hamasem, który sprawowałby kontrolę nad całością Autonomii Palestyńskiej - Zachodnim Brzegiem i Strefą Gazy. Plan został przedstawiony przez premiera Salam Fayyada, i zatwierdził go prezydent Mahmoud Abbas.
    24 lutego 2011 r. izraelski myśliwiec F-16 zbombardował wieczorem budynki Hamasu w mieście Rafah na południu Strefy Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków.

24 lutego 2011 r. ambasador Izraela przy ONZ, Meron Reuben, wystosował list do prezesa Rady Bezpieczeństwa ONZ Maria Luiza Ribeiro Viotti, prosząc o potępienie ostrzału rakietowego Izraela. Reuben napisał, że ataki stanowią wyraźną eskalację działań terrorystycznych prowadzonych ze Strefy Gazy. Jest to wyraźne pogwałcenie prawa międzynarodowego i powinno być potraktowane z największą powagą.
    24 lutego 2011 r. dwa irańskie okręty wojenne wpłynęły do portu Latakia w Syrii. Irański admirał Habibollah Sayyari powiedział, że okręty "wiozą przesłanie pokoju dla narodów świata."

25 lutego 2011 r. Bank Izraela opublikował raport finansowy za miniony rok. W 2010 r. centralny bank poniósł stratę w wysokości 17,9 mld NIS, w porównaniu do zysku 1,4 mld NIS w 2009 r. Dyrektor Stanley Fisher powiedział, że przyczyną strat były wahania kursu szekla względem dolara. Bank Izraela zwiększył rezerwę walutową do 70,9 mld USD, w porównaniu do rezerwy 60,6 mld USD w 2009 r. Bank nadal skupuje duże ilości dolarów na rynku. "Wniki finansowe Banku Izraela podobnie jak innych banków centralnych na całym świecie, są wynikiem jego działalności na rzecz osiągnięcia celów określonych w Prawie Bank Izraela: stabilizacja cen, utrzymanie stabilnego wzrostu finansowego. Bank nie ma za zadanie maksymalizować swoje korzyści finansowe."

25 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    25 lutego 2011 r. kilkuset Palestyńczyków demonstrowało w Hebronie w Judei, z okazji 17. rocznicy masakry w Grobowcu Patriarchów. Doszło do starć z izraelską policją, w których rannych zostało 4 policjantów.
    25 lutego 2011 r. Palestyńczycy demonstrowali przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w rejonie wiosek Bilin, Na'alin, Nabi i Saleh Al-Maasara.

26 lutego 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    26 lutego 2011 r. minister bezpieczeństwa wewnętrznego Yitzhak Aharonovitch odnosząc się do ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy powiedział: "Nie możemy ignorować Hamasu i innych organizacji terrorystycznych biorących sobie Izrael za cel ... Rząd musi dać jasny i jednoznaczny komunikat, że na każdy rakietowy atak Siły Obronne Izraela odpowiedzą uderzając ciężką ręką."
    26 lutego 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.

26 lutego 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano 2 obiekty Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. Popołudniem celem kolejnego bombardowania były 3 obiekty Hamasu oraz tunel przemytniczy na granicy z Egiptem. Rannych zostało 4 Palestyńczyków. Był to odwet za ostrzał rakietowy miasta Beer Sheva w Izraelu.

27 lutego 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    27 lutego 2011 r. policja podniosła poziom bezpieczeństwa w Izraelu na drugi najwyższy poziom. Wyższy poziom będzie obowiązywał przez tydzień czasu w związku ze wzrostem ilości ataków rakietowych ze Strefy Gazy oraz arabskie zamieszki na Bliskim Wschodzie.
    27 lutego 2011 r. rząd zatwierdził plan wzmocnienia publicznego systemu opieki zdrowotnej. Plan przewiduje dodanie 960 łóżek w szpitalach, zatrudnienie 160 lekarzy i zakupienie dodatkowego sprzętu medycznego aby w ten sposób zmniejszyć przeciążenie szpitali. Koszty planu wyniosą 500 mln NIS (137 mln USD).

27 lutego 2011 r. szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt i jego portugalski odpowiednik Luis Amado odwiedzili Jordanię aby ocenić perspektywy wznowienia rozmów pokojowych izraelsko-palestyńskich. Przeprowadzili rozmowy z jordańskim królem Abdullahem II, premierem Marouf Bakhit i ministrem spraw zagranicznych Nasser Judeh. Jordańscy politycy wezwali Unię Europejską do wywarcia presji na Izrael, aby zaprzestał "jednostronnych działań", które utrudniają postęp w rozmowach pokojowych.
    27 lutego 2011 r. rosyjska agencja energetyki jądrowej poinformowała o konieczności usunięcia paliwą jądrowego z reaktora budowanej elektrownii atomowej w Busharze (Iran). Nie pdoano przyczyn przeprowadzanej operacji i nie wiadomo czy ma to coś wspólnego z robakiem komputerowym Stuxnet.

28 lutego 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że Izrael nie może ignorować rosnącej międzynarodowej presji na istniejące żydowskie osiedla na Zachodnim Brzegu i dlatego wstrzyma wydawanie zezwoleń na kolejne budowy. "Jesteśmy w trakcie podejmowania działań mających na celu utrzymanie istniejących budów, ale musimy rozumieć, że jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji międzynarodowej ... Ameryka z wielkim trudem uzyskała weto w Radzie Bezpieczeństwa ... Możemy to wszystko zignorować i powiedzieć, że nie ma żadnego problemu, ale jako premier odpowiadam za państwo i mam najwyższą odpowiedzialność."
    28 lutego 2011 r. minister obrony Ehud Barak powiedział, że syryjski prezydent Baszar Assad jest gotowy rozważyć porozumienie pokojowe z Izraelem. Barak dodał, że jeśli Assad rzeczywiście pragnie zawrzeć pokój z Izraelem, to znajdzie chętnego partnera. Od kilku miesięcy rozmowy w tej sprawie prowadził w Syrii amerykański senator John Kerry.
    28 lutego 2011 r. izraelscy policjanci zatrzymali Palestyńczyka, który usiłował z nożem wejść na teren centralnego dworca autobusowego w Jerozolimie. Palestyńczyk przyznał się, że planował zaatakować nożem któregoś z izraelskich żołnierzy.

28 lutego 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    28 lutego 2011 r. palestyński terrorysta usiłował rano podłożyć bombę przy barierze granicznej w pobliżu przejścia granicznego Kerem Shalom w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień zabijając napastnika.
    28 lutego 2011 r. duże siły izraelskiej policji wkroczyły rano do nielegalnej żydowskiej placówki osadniczej Chavat Gilad w Samarii. Wojskowe buldożery wyburzyły nielegalne domy. Doszło do starć z żydowskimi osadnikami, w których policja użyła gumowych kul i gazu łzawiącego. Rannych zostało 15 osadników. Aresztowano 8 osób.
    28 lutego 2011 r. żydowscy osadnicy przeprowadzili wieczorem akcję protestacyjną blokując liczne drogi w Judei i Samarii. Między innymi zablokowane zostały wszystkie drogi wjazdowe do Nablusu i część dróg w rejonie Ramallah. Osadnicy przepuszczali przez blokady jedynie Żydów.
    28 lutego 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Givat Ze'ev w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.

28 lutego 2011 r. egipska firma Egyptian National Gas Company poinformowała, że dostawy gazu do Izraela zostaną wznowione 4 marca. Zniszczony rurociąg został wysadzony przez terrorystów w wybuchu 5 lutego. Wybuch zakłócił dostawy gazu do Izraela i Jordanii.
    28 lutego 2011 r. Izrael zdobył dwie nagrody Oskara w Los Angeles (USA). W kategorii krótkiego filmu dokumentalnego wygrał izraelski film "No More Strangers" pokazujący życie dzieci zagranicznych pracowników w szkole Rogozin Bialik w Tel Awiwie. W kategorii najlepszej aktorki nagrodę zdobyła Natalie Portman (z domu Herschlag, ur. w Jerozolimie) za rolę w "Black Swan".

1 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu zaapelował o międzynarodową interwencję w Libii i Iranie. Premier powiedział, że jeśli obecnie świat podejmuje określone działania wobec libijskiej dyktatury, musi również podjąć podobne kroki wobec Iranu. Dodał, że zdecydowana i silna operacja w Libii będzie jasnym przesłaniem niosącym nadzieję i otuchę narodowi irańskiemu.
    1marca 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman wyraził chęć rozpoczęcia negocjacji pokojowych z Syrią, dodał przy tym, że "nie ma uzasadnienia na rezygnację przez Izrael ze Wzgórz Golan ... Niestety, Syryjczycy rozpaczliwie chcą rozpoczęcia rozmów pokojowych w celu uzyskania zachodniej akceptacji, jednak nie szukają prawdziwego pokoju."
    1 marca 2011 r. ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że w ostatnim miesiącu zanotowano gwałtowny spadek liczby nielegalnych imigrantów napływających z Egiptu do Izraela. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy przez pustynię Negew przedostało się do Izraela około 700 imigrantów z Afryki - jest to mniej niż średnia z jednego miesiąca ubiegłego roku. Prawdopodobnie jest to związane z zaburzeniami politycznymi w Egipcie, które miały wpływ na zerwanie współpracy pomiędzy egipską policją a Beduinami, którzy przemycali Afrykanów przez granicę.
    1 marca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem rakietę RPG w stronę izraelskiego czołgu Merkava 4 jadącego wzdłuż bariery granicznej Strefy Gazy. Rakieta została przechwycona i zniszczona przez system antyrakietowy Trophy-Windbreaker. Było to pierwsze użycie systemu w bojowej akcji. Do incydentu doszło w południowej części Strefy Gazy.

1 marca 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    1 marca 2011 r. żydowscy osadnicy powybijali w nocy szyby w kilkudziesięciu arabskich samochodach w Hebronie, w Judei. Skrajnie prawicowa działaczka Baruch Marzel potępiła wczorajszą operację izraelskiej armii w osiedlu Chavat Gilad nazywając ją jako niesprawiedliwą wobec Żydów. "Ten kto zdecydował się na otworzenie ognia kulami gumowymi w Samarii, wywołał pożar."
    1 marca 2011 r. izraelskie helikoptery ostrzelały wieczorem grupę palestyńskich terrorystów w rejonie Khan Younis na południu Strefy Gazy. Terroryści wystrzelili wcześniej rakietę w stronę Izraela. Grupa została także ostrzelana przez artylerię. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.

2 marca 2011 r. kilkuset prawicowych aktywistów zorganizowało marsz "Jewish Pride March" w Jaffie. Demonstracja została zakłócona przez lewicowych działaczy i Palestyńczyków, którzy rzucali kamieniami krzyczeli hasła: "Śmierć osadnikom". Ranny został 1 policjant. Aresztowano 16 lewicowych działaczy.

2 marca 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskie samochody w rejonie Hebronu w Judei. Uszkodzone zostały 4 samochody.

2 marca 2011 r. pełniący obowiązki egipskiego przywódcy, gen. Mohamad Hussein Tantawi, wysłał list do palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa, podkreślając głebokie więzi między Egiptem a Autonomią Palestyńską. Tantawi zapewnił, że Egipt będzie nadal kontynuować współpracę z Palestyńczykami.

3 marca 2011 r. lekki prywatny samolot Cesna-172 rozbił się rano w pobliżu lotniska Rosh Pina na północy kraju. W wypadku zginęły 2 osoby.
    3 marca 2011 r. agencja bezpieczeństwa Shin Bet opublikowała raport o stanie zagrożenia terrorystycznego za miesiąc luty b.r. Nastąpił spadek ilości ataków terrorystycznych do 61 w lutym (83 w styczniu). Wyraźny spadek dotyczy Strefy Gazy, w której zanotowano 18 takich ataków (30 w styczniu), w tym 5 ostrzałów rakietowych, 9 moździerzowych, 1 przypadek wymiany ognia, 1 ostrzelanie rakietą przeciwpancerną i 2 ataki przy użyciu podłożonych bomb. W Judei i Samarii odnotowano 23 ataki (33 w styczniu). Najbardziej rozpowszechnioną formą ataków jest obrzucanie kamieniami przejeżdżających samochodów. W Jerozolimie odnotowano 43 ataki (47 w styczniu), z czego 41 było atakami z użyciem koktajlów Mołotowa, a 2 z użyciem granatów ręcznych. Pomimo wyraźnego spadku, liczba ataków pozostaje wyższa niż w poprzednim kwartale (20 w październiku, 20 w listopadzie i 18 w grudniu).
    3 marca 2011 r. prawicowi aktywiści przeprowadzili akcję blokowania autostrad i ważnych węzłów komunikacyjnych. Przy wjeździe do Jerozolimy podpalono opony. Był to protest przeciwko użyciu brutalnej siły przez policję w żydowskim osiedlu Havat Gilad. Policja użyła siły do odblokowania dróg. Aresztowano 12 aktywistów.
    3 marca 2011 r. Israel Electric Company poinformowała, że od najbliższej soboty elektrownie przestaną używać gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej. Przedsiębiorstwo wystąpiło do Ministerstwa Ochrony Środowiska z wnioskiem o pozwolenie na używanie oleju napędowego i innych paliw do napędzania elektrowni w razie potrzeby.

3 marca 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    3 marca 2011 r. nieznani sprawcy podpalili w nocy arabski samochód w palestyńskiej wiosce Beit Ilu w Samarii. Mieszkańcy wioski wskazali na żydowskich osadników jako na sprawców podpalenia. Policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie.
    3 marca 2011 r. Hamas poinformował o aresztowaniu przywódcy grupy al-Jihad Tawhid (powiązanej z Al-Kaidą), Hishama Saidani. Aresztowania dokonała milicja Hamasu w obozie palestyńskich uchodźców al-Maazi w Strefie Gazy.

3 marca 2011 r. Egipt poinformował, że termin wznowienia dostaw gazu ziemnego do Izraela przedłuży się, ponieważ uszkodzenia rurociągu i terminalu gazowego okazały się dużo poważniejsze niż początkowo spodziewano się. Akcjonariusze koncernu EMG wystąpili do rządów USA, Tajlandii i UE, aby wywrzeć nacisk na egipski rząd w celu przyśpieszenia prac naprawczych i wznowienia dostaw gazu do Izraela.
    3 marca 2011 r. dwa irańskie okręty wojenne przed południem weszły do Kanału Sueskiego w drodze powrotnej na Morze Czerwone.
    3 marca 2011 r. delegacja wysokich urzędników Hamasu wyjechała wieczorem ze Strefy Gazy przez przejście graniczne Rafah do Egiptu. Udają się oni do Damaszku (Syria) na rozmowy z przywódcą Hamasu, Khaledem Mashalem, w sprawie uwolnienia porwanego w 2006 r. izraelskiego żołnierza Gilada Shalita. Rozmowy w tej sprawie prowadzi niemiecki mediator, który będzie uczestniczył w spotkaniu w Damaszku.

    3 marca 2011 r. amerykański prezydent Barack Obama spotkał się w Białym Domu z delegatami Konferencji Przywódców Głównych Amerykańskich Organizacji Żydowskich. Podczas spotkania Obama powiedział, że Izrael musi wykorzystać swoje wojskowe i polityczne siły, aby stworzyć warunki umożliwiające zawarcia pokoju z Palestyńczykami. Prezydent dodał, że Stany Zjednoczone nadal zobowiązują się do zapewnienia suwerenności i bezpieczeństwa Izraela.

4 marca 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Judei.
    4 marca 2011 r. żydowscy osadnicy obrzucili w nocy kamieniami arabski samochód w pobliżu Nablusu w Samarii. Samochód został uszkodzony.

5 marca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Trzecia rakieta spadła w Strefie Gazy.
    5 marca 2011 r. wiceminister spraw zagranicznych Daniel Ayalon wezwał Palestyńczyków do kompromisu z Izraelem, który jest niezbędny w świetle kryzysu ogarniającego cały Bliski Wschód. "Niestabilność w regionie może dosięgnąć Autonomię Palestyńską, dlatego ważne jest jak najszybsze osiągnięcie porozumienia ... Palestyńczycy kontynuują swój największy historyczny błąd - stawianie ciągłych warunków i brak kompromisu."
    5 marca 2011 r. minister infrastruktury Uzi Landau skomentował niedobór dostaw gazu ziemnego, że dostawy energii elektrycznej w Izraelu nie ulegną zakłóceniu. "Izrael jest przygotowany na każdy scenariusz niedoboru gazu ziemnego." W dniu dzisiejszym nastąpiły zakłócenia w dostawach gazu ze zbiornika Yam Tatis. Przyczyną była usterka techniczna powstała podczas prac konserwacyjnych.

    5 marca 2011 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że od końca moratorium na budowy w żydowskich osiedlach pięć miesięcy temu, wybudowano 114 domów mieszkalnych i rozpoczęto budowę kolejnych 1175 domów. Jest to czterokrotny wzrost budownictwa w Samarii i Judei. Dane te są jednak częściowe, ponieważ nie obejmują nielegalnego budownictwa prowadzonego w nielegalnych żydowskich osiedlach.

5 marca 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że jest najwyższy czas, aby niepodległe państwo palestyńskie stało się stałym członkiem ONZ. Abbas zwrócił się do Kwartetu Bliskowschodniego (USA, Rosja, UE i ONZ), aby podczas następnego posiedzenia "podjął wszelkie niezbędne kroki, aby powstrzymać agresję Izraela i okupację naszego kraju." Ponadto Abbas powtórzył, że nie akceptuje żadnej izraelskiej inicjatywy pokojowej, jeśli będzie ona obejmować tymczasowe granice Palestyny. "Wiemy, że nigdy nie było w przeszłości pojęcia państwa z tymczasowymi granicami, a jeśli taki pomysł pojawi się ponownie, nie będziemy go akceptować."
    5 marca 2011 r. przedstawiciel Hamasu, Sami Abu Zuhri poinformował, że jego organizacja przygotowuje obszerną inicjatywę zakończenia wewnętrznych podziałów politycznych w Autonomii Palestyńskiej i pojednania z al-Fatah w celu "odzyskania jedności narodowej". Inicjatywa jest odpowiedzią na działania młodych Palestyńczyków, którzy zapowiedzieli na Facebooku masowe demonstracje na 15 marca, aby okazać swoje niezadowolenie z podziału między Strefą Gazy a Zachodnim Brzegiem. Domagają się oni rzeczywistych reform politycznych i zmian podobnych jak w Tunezji i Egipcie.
    5 marca 2011 r. ponad 150 Palestyńczyków i izraelskich działaczy lewicowych zorganizowało popołudniem marsz z Ramallah do Jerozolimy. Przy punkcie kontrolnym Qalandiya na "barierze bezpieczeństwa", wszczęli rozruchy obrzucając kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i granatami hukowymi. Ranny został 1 żołnierz.

6 marca 2011 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę przy wjeździe do dzielnicy Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Bomba znajdowała się w worku ze śmieciami i wybuchła rano, gdy pracownicy służb komunalnych zbierali śmieci. Ranne zostały 2 osoby.
    6 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że masakra libijskich obywateli pokazuje prawdziwe oblicze pułkownika Muammara Kadafiego. Premier dodał, że do niedawna Libia była członkiem Rady Praw Człowieka ONZ i potępiała Izrael, oskarżając go o łamanie praw człowieka.

6 marca 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy dwie bazy Hamasu i tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Była to odpowiedź za wcześniejszy ostrzał rakietowy Izraela.
    6 marca 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.

6 marca 2011 r. polityczny przywódca Hamasu, Khaled Meshal podczas konferencji w Sudanie powiedział, że rewolucje w Egipcie i Tunezji przyniosły ożywienie ruchu islamskiego w regionie. Meshal podkreślił, że Hamas i al-Fatah muszą połączyć swoje siły, a pojednanie musi być oparte na Dżihadzie przeciwko Izraelowi.

7 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że "od pierwszego dnia moich rządów dążyłem do wznowienia procesu pokojowego z Palestyńczykami. Pierwszego dnia wezwałem do wznowienia bezpośrednich negocjacji. Drugiego dnia wygłosiłem przemówienie na Uniwersytecie Bar Ilan wzywając do utworzenia dwóch państw dla dwóch narodów. Trzeciego dnia podjąłem decyzję o likwidacji około 400 punktów kontrolnych, barier ziemnych i innych utrudnień, aby ułatwić rozwój palestyńskiej gospodarki. Czwartego dnia zgodziłem się na 10-miesięczne moratorium na budowę nowych obiektów w osiedlach, czego żaden rząd nie zrobił przez 18 wcześniejszych lat. Piątego dnia zgodziłem się przedłużyć moratorium o kolejne 3 miesiące. Niestety, wszystkie nasze działania nie znalazły żadnej odpowiedzi ze strony Autonomii Palestyńskiej. Oni poprostu stawiali nowe warunki i kolejne terminy, aby uniknąć rozpoczęcia rozmów na temat pokoju. Starali się obejść negocjacje pokojowe. Powiem wam dlaczego: Dlatego, że pokój jest ciężki. Jest to ciężkie dla mnie. I to będzie ciężkie. Ciężko będzie pójść na ustępstwa, i trzeba będzie patrzeć w oczy ludziom i wszystko im wytłumaczyć ... ale kompromisy muszą być po obu stronach. Ale mając na względzie dobro Izraela byłem gotowy pójść tą drogą, jednak nie widziałem u Palestyńczyków takiej samej woli ... Oni wciąż powtarzają, że nie ma negocjacji. A równocześnie uczą dzieci szacunku dla morderców - nazwali plac w Ramallah na cześć terrorysty, który zamordował wielu Izraelczyków ... Muszą zrozumieć, że będą musieli zrezygnować ze zniszczenia Izraela. Izrael tu pozostanie. Państwo żydowskie zawsze będzie istnieć obok państwa palestyńskiego. Izrael nie przyjmie palestyńskich uchodźców, ponieważ przyjął potomków żydowskich uchodźców ... Rozwiązaniem, którego oczekujemy, to zdemilitaryzowane państwo palestyńskie, które uznaje państwo żydowskie. Nie możemy jednak osiągnąć porozumienia bez negocjacji, które nie mogą się rozpocząć. Izrael jest gotowy na rozpoczęcie negocjacji. Izrael jest gotowy na koniec tych negocjacji. Dlatego ta kwestia jest skierowana do palestyńskiego prezydenta i palestyńskiego rządu. Macie kolejną szansę."
    7 marca 2011 r. sekretarz premiera, Zvi Hauser poinformował, że rząd wydał polecenie wyburzenia do końca 2011 r. wszystkich nielegalnych placówek osadniczych w Samarii i Judei, które powstały na prywatnej arabskiej ziemi. Decyzja dotyczy placówek: Ramat Gilad, Mitzpe Yitzhar, Givat Har'eh, Givat Asaf, Ma'aleh Rehavam, Mitzpeh Lachish, Rehavam Ma'aleh i Mitzpeh Lakisz. Szczegóły praw własności ziemi będą ustalać odpowiednie sądy.
    7 marca 2011 r. wicepremier Dan Meridor poniedziałek, że partia Likud poprze przekazanie niektórych terenów pod kontrolę Autonomii Palestyńskiej w ramach nowej inicjatywy pokojowej. "Jest to w najlepszym interesie Izraela."

7 marca 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 marca 2011 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowskie osiedla Alei Ayin i Esh Kodesh w Samarii. Ranny został 1 osadnik. Osadnicy odpowiedzieli ogniem, raniąc 10 Palestyńczyków. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, którzy użyli gazu łzawiącego i gumowych kul aby rozdzielić walczące ze sobą strony.

7 marca 2011 r. BBC opublikowało wyniki przeprowadzonego sondażu w wybranych 27 państwach świata. Okazało się, że Izrael należy do czterech najgorzej postrzeganych krajów świata. Gorszą opinię mają tylko Iran, Korea Północna i Pakistan. 49% wszystkich ankietowanych uznało, że Izrael ma zły wpływ na świat, przeciwnego zdania było 21% Najlepiej Izrael postrzegają Amerykanie (43% ocen pozytywnych i 41% negatywnych) oraz Rosjanie, Indusi i mieszkańcy Ghany.

8 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że przyszłe porozumienie pokojowe z Palestyńczykami musi umożliwić pozostanie izraelskim żołnierzom w Dolinie Jordanu na granicy z Jordanią. "Linia obrony Izraela rozpoczyna się tutaj. Jeśli rakiety i pociski moździerzowe będą tędy przemycane, to one spadną na Tel Awiw, Hajfę i cały kraj."
    8 marca 2011 r. w rejonie aglomeracji miejskiej Tel Awiwu spadł ulewny deszcz. Burza uszkodziła kilka świateł ulicznych na skrzyżowaniach. W rejonie góry Hermon spadł śnieg. Burza powstała w wyniku gwałtownego zderzenia się zimnych mas powietrza znad Skandynawii z ciepłymi wilgotnymi masami powietrza znad Morza Śródziemnego. Na morzu panuje sztorm, który ma potrwać do piątku.

8 marca 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    8 marca 2011 r. rzecznik palestyńskiego prezydenta, Nabil Abu Rdainah odrzucił propozycję przedstawienia przez izraelskiego premiera Netanyahu nowego planu pokojowego, mówiąc, że "Netanyahu próbuje uciec od swoich zobowiązań wobec procesu pokojowego, i mówi o nowych propozycjach. Jeśli jest on rozsądny, to niech zamrozi osadnictwo i rozpoczniemy negocjacje." Rdainah dodał, że wszelkie rozmowy muszą skupić się na ustanowieniu państwa palestyńskiego "w granicach z 1967 roku ... Każdy inny plan ma na celu marnowanie czasu."
    8 marca 2011 r. palestyński terrorysta usiłował przenieść przez punkt kontrolny Tapuach w Samarii 5 bomb domowej roboty, 3 koktajle Mołotowa i nóż. Żołnierze aresztowali Palestyńczyka.
    8 marca 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami liczne żydowskie samochody w rejonie Gush Etzion w Judei. Uszkodzone zostały 2 autobusy. Ranna została 1 Izraelka. Droga do Hebronu była przez pewien czas zamknięta przez płonące opony.

8 marca 2011 r. brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague spotkał się w Londynie z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Hague ostrzegł, że proces pokojowy na Bliskim Wschodzie może paść ofiarą zamieszek, które ogarnęły cały region. Zażądał, aby Izraelczycy i Palestyńczycy wznowili dwustronne rozmowy i dążyli do osiągnięcia porozumienia przed końcem roku. Abbas powiedział, że Palestyńczycy pragną pokoju, ale działalność osadnicza musi zostać przerwana. Odmówił również ustanowienia państwa palestyńskiego w tymczasowych granicach.
    8 marca 2011 r. proarabscy studenci uniemożliwili przemówienie byłego izraelskiego parlamentarzysty Salomona Solon na Queen's University w Belfaście (Irlandia). Zmusili go do opuszczenia sali wykładowej i otoczyli w pokoju, gdzie się schronił. Pracownicy ochrony umożliwili mu opuszczenie terenu uczelni.

9 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu potępił wystąpienia żydowskich osadników, mówiąc, że Izrael jest państwem prawa i nie będzie tolerować działań małych grup skrajnych prawicowców, którzy usiłują wszcząć politykę dyskryminacji Palestyńczyków aby w ten sposób wymusić na rządzie ustępstwa w sprawie żydowskich osiedli w Samarii i Judei.

9 marca 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    9 marca 2011 r. palestyński premier Salama Fayyada oświadczył, że "nie będzie niepodległego państwa palestyńskiego bez Doliny Jordanu ... Dolina Jordanu jest integralną częścią Palestyny, tak jak Jerozolima."

9 marca 2011 r. sekretarz generalny Ligii Arabskiej i kandydat na urząd prezydenta Egiptu, Amr Moussa powiedział, że jest za utrzymaniem kontaktów i współpracy z Izraelem. Dodał jednak, że gospodarka egipska będzie wymagać restrukturyzacji i być może trzeba będzie renegocjować warunku umowy sprzedaży gazu ziemnego do Izraela.

10 marca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Rano na Negew spadła druga rakieta.
    10 marca 2011 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon powiedział, że przemyt broni z Egiptu do Strefy Gazy wzrósł od czasu rozpoczęcia się zamieszek w świecie arabskim. Ayalon podkreślił, że Izrael uważnie obserwuje "wzrost aktywności" w Strefie Gazy, w której terroryści "próbują wykorzystać niestabilność regionu do nasilenia swoich ataków na izraelskie miasta i obywateli Izraela."
    10 marca 2011 r. w całym kraju padały ulewne deszcze, a na Wzgórzach Golan spadł śnieg. Na górze Hermon spadło 1,5 metra śniegu.

10 marca 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    10 marca 2011 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że ze względów bezpieczeństwa w ciągu kilku tygodni zakończy swoją działalność przejście graniczne Karni w Strefie Gazy. Cały ruch towarowy zostanie przeniesiony na przejście Kerem Shalom, które jest obecnie rozbudowywane. Planuje się, że w drugiej połowie roku przez przejście będzie odprawianych 450 ciężarówek dziennie. Będzie to wzrost o 344% w porównaniu z zeszłym rokiem. Koszt budowy nowej infrastruktury wyniósł 100 mln NIS, które wydało Ministerstwo Obrony.
    10 marca 2011 r. władze palestyńskie nazwały młodzieżowy turniej piłkarski od imienia pierwszej samobójczej zamachowczyni - Wafy Idris, która w 2002 r. zabiła w Jerozolimie 1 osobę i raniła 150 innych. Centrum młodzieżowe w obozie dla uchodźców Ama'ari pod Ramallą nie tylko nazwało organizowane przez siebie zawody od imienia Idris, ale i użyło przy ich propagowaniu nazwy UNRWA.

11 marca 2011 r. służby meteorologiczne poinformowały, że w wyniku ostatnich 3-dni deszczów poziom wody w jeziorze Galilejskim wzrósł o 17 cm. W następnych dniach oczekuje się dalszego wzrostu wraz ze spłynięciem wód ze Wzgórz Golan i topnieniem śniegu na górze Hermon.
    11 marca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

11 marca 2011 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami liczne żydowskie samochody w Samarii i Judei. W rejonie Maaleh Efraim i El Aroub uszkodzone zostały 2 autobusy. Obrzucono koktajlami Mołotowa i kamieniami izraelskich żołnierzy przy grobowcu Racheli na przedmieściach Betlejem. Do ataków doszło także w rejonie Hebronu.
    11 marca 2011 r. palestyńscy terroryści usiłowali przenieść bomby domowej roboty przez punkt kontrolny Tzofim. Izraelscy żołnierze aresztowali obu terrorystów, a bomby zdetonowali saperzy.
    11 marca 2011 r. kilkudziesięciu Palestyńczyków i izraelskich działaczy lewicowych demonstrowało przeciwko "barierze bezpieczeństwa" w rejonach wiosek Bilin, Naalin i Nabi Salah. Doszło do starć z izraelskimi żołnierzami.

12 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu polecił siłom bezpieczeństwa rozszerzyć swoją działalność w celu wykrycia i ujęcia sprawców morderstwa w żydowskim osiedlu Itamar. "Było to nikczemne morderstwo całej niewinnej rodziny, rodziców i dzieci, podczas snu w swoim domu podczas szabatu." Netanyahu zażądał od palestyńskich władz udzielenia pomocy w odnalezieniu morderców.

12 marca 2011 r. palestyński terrorysta z Brygad Męczenników Al-Aksa wdarł się w nocy do żydowskiego osiedla Itamar w Samarii. Wszedł do jednego z domów i zabił dwoje dorosłych i troje dzieci (dwoje braci i 3-miesięczną siostrę). Odkrycia zbrodni dokonała 12-letnia córka, która wróciła do domu z obozu Bnei Akiva i zastała w domu rodziców leżących w kałużach krwi. Wstępne dochodzenie wykazało, że system elektronicznych zabezpieczeń osiedla był wyłączony.
    12 marca 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas oświadczył, że atak na osiedle Itamar był "heroiczną operacją, będącą częścią naturalnej reakcji na faszystowską okupację Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy, oraz masakry na naszym narodzie." Palestyński premier Salam Fayyad powiedział: "Jesteśmy przeciwni przemocy i potępiamy ją, bez względu na okoliczności i tożsamość ofiar."
    12 marca 2011 r. żydowscy osadnicy zablokowali wieczorem skrzyżowanie w rejonie Gush Etzion w Judei i obrzucili kamieniami Palestyńczyków. Policja aresztowała kilku osadników. W Hebronie osadnicy obrzucili kamieniami arabski samochód, raniąc 1 Palestyńczyka.

12 marca 2011 r. egipska firma EMG (East Mediterranean Gas) poinformowała o wznowieniu dostaw gazu ziemnego do Izraela.
    12 marca 2011 r. sekretarz stanu USA Hillary Clinton wezwała władze palestyńskie do "jednoznacznego" potępienia sprawców dzisiejszego zamachu terrorystycznego w żydowskim osiedlu Itamar. W specjalnym oświadczeniu Białego Domu czytamy, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla mordowania rodziców i dzieci w ich własnym domu".

13 marca 2011 r. rząd Netanyahu podjął rano decyzję o budowie nowych 500 domów w żydowskich osiedlach w Samarii i Judei. Wszystkie one powstaną w dużych blokach osiedli Maaleh Adumim, Ariel i Kiryat Sefer, w sąsiedztwie Modi'in.
    13 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu obwinił władze Autonomii Palestyńskiej o odpowiedzialność za zabójstwo żydowskiej rodziny w osiedlu Itamar w Samarii. "Nieodłącznym elementem codziennego życia w Autonomii Palestyńskiej jest podżeganie przeciwko Izraelowi, które przeradza się w otwarty antysemityzm. To antyizraelskie i antysemickie podżeganie słychać regularnie w państwowych i prywatnych mediach, podczas kazań w meczetach i w podręcznikach szkolnych. Terroryści są honorowani jako bohaterowie i stają się przykładem do naśladowania przez palestyńskie społeczeństwo ... Włądze przyznają stypendia rodzinom zabitych terrorystów, a główne place miast otrzymują nazwy zamachowców. To jest ich "edukacja dla pokoju" ... Zinstytucjonalizowane i systematyczne podżeganie przeciwko Izraelowi nigdy nie ustało w Autonomii Palestyńskiej, nawet w szczytowym okresie porozumień dyplomatycznych z lat 90-tych."
    13 marca 2011 r. około 100 żydowskich osadników zablokowało popołudniem autostradę nr 1 przy wjeździe do Jerozolimy, protestując przeciwko wczorajszemu zabójstwu rodziny Fogel w osiedlu Itamar. Demonstranci skandowali hasła: "Żydowska krew nie jest tania." Około 100 osób blokowało wcześniej skrzyżowanie Nir Am na Negewie, a 50 osób demonstrowało w Kiryat Bialik.
    13 marca 2011 r. minister obrony Ehud Barak powiedział wieczorem, że wobec zastoju bliskowschodnich rozmów pokojowych, Izrael może stanąć w obliczu prawdziwego tsunami dyplomatycznej nienawiści dążącej do delegitymizacji Izraela. "Błędem jest nie zauważać tego tsunami. Delegitymizacja Izraela jest w zasięgu wzroku, nawet jeśli obywatele tego nie widzą. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która wymaga działania ... Inicjatywa dyplomatyczna może zmniejszyć ryzyko o połowę ... Izrael musi zadeklarować gotowość do dyskusji nad bezpieczeństwem granic, uchodźców palestyńskich i statutem Jerozolimy, i tylko wówczas rozmowy mogą mieć szansę powodzenia."

13 marca 2011 r. kilkudziesięciu żydowskich osadników zablokowało skrzyżowanie przy osiedlu Kiryat Arba w Judei, protestując przeciwko wczorajszemu zabójstwu żydowskiej rodziny Fogel w osiedlu Itamar.
    13 marca 2011 r. rzecznik palestyńskiego prezydenta, Nabil Abu Rudeineh potępił decyzję izraelskiego rządu o rozbudowie żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu, mówiąc, że decyzja ta jest "nie do przyjęcia." Dodał, że budowa nowych domów "doprowadzi do nowych problemów." Nikt z palestyńskich włądz nie skrytykował wczorajszego zabójstwa żydowskich osadników.
    13 marca 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski autobus powracający z pogrzebu rodziny Fogel. Do incydentu doszło przy wiosce Huwara w Samarii. Autobus został uszkodzony.

13 marca 2011 r. Biały Dom potępił decyzję izraelskiego rządu o rozbudowie żydowskich osiedli w Samarii i Judei. Wydane oświadczenie mówi, że "działalność osadnicza jest nielegalna i stanowi przeszkodę dla pokoju."

14 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu wyraził swoje niezadowolenie z wypowiedzi palestyńskiego prezydenta Mehmouda Abbasa, której udzielił na temat masakry w żydowskim osiedlu Itamar. Abbas potępił tę zbrodnię w języku hebrajskim w izraelskiej rozgłośni radiowej. "Dzisiaj rano usłyszałem Abbasa potępiającego morderstwo w Itamar. W moich oczach nie ma znaczenia to, co on powiedział. Ważniejsze jest to, o co chodziło. On powinien to powiedzieć w palestyńskim radiu, a nie tylko w izraelskim radiu, którego nie słuchają Palestyńczycy."
    14 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się z cypryjskim prezydentem Demetris Christofiasem. Postanowiono utworzyć wspólny zespół roboczy do zbadania możliwości transferu gazu ziemnego ze złoża "Lewiatan" na wyspę Cypr, a następnie na rynki europejskie. Omówiono także możliwości rozszerzenia współpracy turystycznej pomiędzy oboma państwami.
    14 marca 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział: "Ministerstwo spraw zagranicznych ocenia, że Hamas jest silniejszy niż Fatah nie tylko w Strefie Gazy, ale również w Judei i Samarii. Jednak Hamas prowadzi inteligentną grę i nie planuje przejąć obecnie kontroli nad Judeą i Samarią, ponieważ czeka aż Abbas i Fayyad uzyskają maksimum tego co uda się wyciągnąć od społeczności międzynarodowej, a potem Hamas to wszystko przejmie." Lieberman wyjaśnił również dlaczego palestyńscy przywódcy nie chcą negocjować z Izraelem, ponieważ "mogą uzyskać dużo więcej na arenie międzynarodowej."
    14 marca 2011 r. Kneset przyjął ustawę o usunięciu pól min przeciwpiechotnych w Izraelu. Na realizację tego projektu przeznaczono 27 mln NIS. W ostatnim miesiącu armia rozpoczęła operację usuwania min przeciwpiechotnych wzdłuż granicy z Jordanią. Pola minowe zostały utworzone w latach 70. i 80. XX w., gdy obawiano się infiltracji terrorystów przez granicę z Syrią i Jordanią. Pas pól minowych w Dolinie Jordanu ma szerokość około 1,5 km. Duże pola minowe istnieją także na Wzgórzach Golan i stanowią zabezpieczenie na wypadek wojny z Syrią. Wcześniej usunięto miny przeciwczołgowe, które są łatwe do usunięcia. Pozostało około 90% min, które są przeciwpiechotnymi. Ich liczbę na granicy z Jordanią ocenia się na około 350 tys. min położonych na długości 250 km.

14 marca 2011 r. funkcjonariusze izraelskiej agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet aresztowali w arabskiej wiosce Awarta w Samarii, dwóch oficerów palestyńskiej policji, którym postawiono zarzuty morderstwa rodziny żydowskich osadników w osiedlu Itamar. W ostatnich dniach izraelskie siły bezpieczeństwa przesłuchały dziesiątki Palestyńczyków mieszkających w sąsiednich wioskach. Aresztowano 20 osób.
    14 marca 2011 r. około 100 młodych żydowskich aktywistów przeszło w marszu protestacyjnym z osiedla Itamar do sąsiedniej arabskiej wioski Awarta, w Samarii. Demonstrowali przeciwko zabójstwu rodziny żydowskich osadników, skandując hasła, że morderstwo nie zatrzyma rozbudowy osiedli. Wioska została obrzucona kamieniami. Rannych zostało 2 Palestyńczyków. W kilku miejscach Samarii doszło do podpaleń 2 arabskich samochodów i traktora.
    14 marca 2011 r. Brygady Męczenników Al-Aksa zaprzeczyły jakiemukolwiek związkowi z zabójstwem żydowskiej rodziny w osiedlu Itamar, dodając, że wydane wcześniej oświadczenie nie pochodziło od nich. Rzenik Brygad dodał, że ich członkowie "honorowo walczą o wolność, a nie mordują. W przeszłości mieli wiele takich możliwości, ale nigdy tego nie uczynili ze względu na obecność dzieci." Rzecznik Hamasu powiedział, że należałoby postawić pytanie, czy "osadnicy sami nie popełnili tego przestępstwa?"
    14 marca 2011 r. palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliqi powiedział, że ma duże wątpliwości, aby którakolwiek z palestyńskich grup zbrojnych mogła stać za zabójstwem żydowskiej rodziny w osiedlu Itamar.

14 marca 2011 r. Izrael ewakuował z Japonii rodziny dyplomatów i pomocniczy personel ambasady. Przyczyną są obawy o możliwy wyciek radioaktywny z elektrowni atomowej i umożliwienie rodzinom odpoczynku i relaksu po trzęsieniu ziemi w Japonii.

15 marca 2011 r. młody Palestyńczyk obrzucił wieczorem kamieniami żydowski autobus w osiedlu French Hill w Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk.

15 marca 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei.
    15 marca 2011 r. około 300 tys. Palestyńczyków demonstrowało w Gazie wzywając do przywrócenia wspólnych rządów Autonomii Palestyńskiej nad Strefą Gazy i Zachodnim Brzegiem, a tym samym do pojednania Hamasu z Fatahem. Około 400-500 zwolenników Hamasu zaatakowało tłum, bijąc demonstrantów pałkami. Rannych zostało 50 osób. W podobnej demonstracji w Betlejem w Judei wzięło udział około 3 tys. osób.

15 marca 2011 r. izraelscy komandosi przejęli w odległości 200 mil od wybrzeża niemiecki statek towarowy "Victory" płynący pod banderą Liberii z Syrii do Egiptu. Statek został odeskortowany do portu Aszdod, gdzie przeprowadzono szczegółową kontrolę towaru. Na jego pokładzie znaleziono duże ilości moździerzy, rakiet i amunicji. Ogółem 50 ton uzbrojenia. Między innymi było tam sześć zaawansowanych technologicznie chińskich rakiet C-704 klasy ziemia-morze, które umożliwiłyby Hamasowi rażenie izraelskich okrętów patrolowych u wybrzeży Strefy Gazy (zasięg rakiet do 35 km). Broń miała być przemycona z Egiptu do Strefy Gazy.
    15 marca 2011 r. francuski minister spraw zagranicznych Alain Juppe powiedział, że Unia Europejska może uznać Judeę, Samarię i część Jerozolimy jako "Palestynę".

16 marca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

16 marca 2011 r. izraelski helikopter ostrzelał w Strefie Gazy grupę palestyńskich terrorystów, którzy wcześniej wystrzelili rakietę na Izrael. Zginęło 3 Palestyńczyków.
    16 marca 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zaproponował możliwość spotkania się w Strefie Gazy z przedstawicielami Hamasu, aby przedyskutować możliwości pojednania z al-Fatah i perspektywy utworzenia rządu jedności narodowej.

16 marca 2011 r. jordański premier Marouf Bakhit powiedział, że decyzja o rozbudowie żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu przeczy pragnieniu pokoju przez Izrael. "Izrael powinien zdać sobie sprawę, że kontynuowanie tych dwóch działań jest niemożliwe." Dodał, że ma nadzieję, że rząd izraelski wyciągnie odpowiednie wnioski, wstrzyma budowę osiedli i wznowi negocjacje pokojowe. "Nadszedł czas na Europę, aby podjęła się pośrednictwa w negocjacjach."
    16 marca 2011 r. Urugwaj uznał istnienie niepodległego państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r.

17 marca 2011 r. prezydent Szimon Peres powiedział, że w 1996 r. wyraził zgodę na spotkanie z syryjskim prezydentem Hafezem Assadem, jednak Assad odmówił ustalenia daty spotkania. "Obecna Syria nie posiada takich liderów jakimi byli Sadat lub Husajn. Hafez Assad doprowadził do stagnacji i zaognienia sytuacji w regionie, a jego syn Baszar Assad nadal podąża tą samą drogą."
    17 marca 2011 r. zarząd zasobów wodnych zmienił normy zużycia wody i stawki ścieków przypadających na mieszkania. Zużycie wody na osobę podniesiono z 2,5 do 3,5 kubika przy stawce 8,63 NIS. Za każdy kolejny kubik wody trzeba będzie zapłacić 13,7 NIS.

17 marca 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 marca 2011 r. około 40 Palestyńczyków demonstrowało przed szkołą UNRWA w Gazie, domagając się pojednania Hamasu z al-Fatah. Milicja Hamasu aresztowała 3 osoby i usiłowała rozproszyć demonstrację, jednak jej uczestnicy schronili się na terenie szkoły UNRWA. Rzeczni kagencji ONZ, Chris Gunness podjął się negocjacji z Hamasem w sprawie zapewnienia bezpiecznego opuszczenia szkoły przez demonstrantów.
    17 marca 2011 r. żydowscy osadnicy podpalili popołudniem 2 arabskie samochody przy wiosce Qaddum w Samarii.

17 marca 2011 r. libańska armia poinformowała o wykryciu i zniszczeniu izraelskich urządzeń szpiegujących ukrytych w pobliżu portu Tyr na południu Libanu. Urządzenie przypominało skałę i mogło monitorować obszar 15 km wokół siebie. Obsługę zapewniały samoloty bezzałogowe przelatujące wzdłuż libańskiej granicy.
    17 marca 2011 r. egipski generał Murad Mohammed Muafi spotkał się w Damaszku (Syria) z syryjskim prezydentem Baszarem al-Assadem. Obaj politycy zgodzili się na wzmocnienie współpracy pomiędzy swoimi państwami, co oznacza, że tymczasowy rząd egipski dąży do zakończenia długotrwałego napięcia pomiędzy Syrią a Egiptem. Assad przekazał dla nowego egipskiego rządu pozdrowienia, życząc powodzenia i wyrażając gotowość do współpracy.

18 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że Iran tylko w obawie przed uderzeniem wojskowym może zatrzymać swój program jądrowy. "Oni mają wystarczającą ilość wzbogaconego uranu, aby skonstruować trzy bomby atomowe. Muszą go jeszcze ponownie wzbogacić, ale oni już rozpoczęli te prace ... Jedyną rzeczą, która będzie skutecznie działać po wprowadzeniu niewiarygodnych sankcji, są opcje militarne. Oznacza to działania, które zniszczą ich urządzenia jądrowe." Netanyahu dodał, że jeśliby Izrael rozpoczął działania wojskowe, wolałby, aby były prowadzone razem ze Stanami Zjednoczonymi. "To nie jest tylko nasz problem. Jest to także problem Europy i Stanów Zjednoczonych." Odnosząc się do procesu pokojowego z Palestyńczykami, premier powiedział, że jest możliwe osiągnięcie pokoju. Zastrzegł jednak, że nie widzi możliwości negocjacji z Hamasem, który pragnie zniszczenia Izraela. Ewentualne rozmowy pokojowe z Hamasem porównał do rozmów z Al-Kaidą. Netanyahu podkreślił, że Izraelowi nie można narzucić pokoju, tylko trzeba negocjować, a do rozmów potrzeba partnera. "Jeśli Mahmoud Abbas chce pokoju, to niech przestanie podróżować po całym świecie. Ramallah jest dziesięć minut od Jerozolimy ... obie strony powinny usiąść do stołu i rozpocząć rozmowy ... w ten sposób Izrael zawarł pokój z Egiptem i Jordanią." Dodał, że siedmiu wcześniejszych izraelskich premierów usiłowało zawrzeć pokój z Palestyńczykami, bez rezultatów, ponieważ oni "nie chcą uznać państwa żydowskiego."
    18 marca 2011 r. grecki ortodoksyjny patriarcha Teofilos III odsprzedał żydowskim inwestorom większość swoich gruntów w Jerozolimie za 80 mln NIS. Grunty zakupiła rodzina Davida Ben, jednego z najbogatszych ludzi w Jerozolimie. Sprzedaż obejmuje 85 działek położonych w najdroższych rejonach miasta. Umowa daje nabywcy prawa własności do ziemi do 2051 r., przy jednoczesnym rozpoczęciu rozmów o przedłużenie na dalsze lata.
    18 marca 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w południe ze Strefy Gazy z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Popołudniem ostrzał się powtórzył.
    18 marca 2011 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem rozruchy w osiedlu Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i koktajlami Mołotowa izraelskich policjantów. Ranny został 1 policjant.

18 marca 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 marca 2011 r. około 300 Palestyńczyków demonstrowało przeciwko barierze bezpieczeństwa w rejonie wsi Billin. Doszło do starć z izraelskimi żołnierzami.

19 marca 2011 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano ze Strefy Gazy przygraniczne tereny na Negewie. Wystrzelono ogółem 50 pocisków. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Uszkodzony został jeden dom w kibucu Kissufim, a jeden samochód uległ spaleniu. Do ostrzału przyznały się Brygady Al-Qassam, zbrojne skrzydło Hamasu. Władze nakazały mieszkańcom pozostać w domach i schronach.
    19 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że Izrael stanowczo odpowie na każdy pocisk lub rakietę wystrzeloną ze Strefy Gazy na terytorium Izraela.
    19 marca 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman potępił ostrzał terytorium Izraela prowadzony ze Strefy Gazy. "Ostrzał, który miał miejsce dzisiaj rano, w trakcie rozmów Hamasu i Autonomii Palestyńskiej na temat zjednoczenia, pokazuje, że międzynarodowe poparcie które Palestyńczycy próbują zdobyć dla utworzenia państwa palestyńskiego, byłoby poparciem udzielonym dla utworzenia państwa terrorystycznego."
    19 marca 2011 r. szef Sztabu Głównego Sił Obronnych Izraela, gen. Benny Gantz uspokoił mieszkańców południowego Izraela zaniepokojonych ostrzałem rakietowym prowadzonym ze Strefy Gazy. Gantz powiedział: "Wiemy co robimy, sytuacja jest pod kontrolą." W odróżnieniu od wcześniejszych ostrzałów, tym razem ostrzał przeprowadził Hamas, co może grozić eskalacją przemocy w rejonie Strefy Gazy. Siły Obronne Izraela postanowiły uruchomić radarowy system ostrzegania mieszkańców południowego Izraela. Rzecznik armii powiedział, że dzisiejsze bombardowania Gazy były tylko początkiem odpowiedzi Izraela, a pierwszymi celami mogą stać się przywódcy Hamasu.

19 marca 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały około 10 obiektów Hamasu w Strefie Gazy. Równocześnie artyleria ostrzelała pozycje obserwacyjne Hamasu rozłożone przy granicach Strefy. Bombardowanie i ostrzał trwał przez 45 minut. Zginął 1 Palestyńczyk, a 4 osoby zostały ranne. Uszkodzona została linia wysokiego napięcia, łącząca północne obszary Strefy Gazy z izraelskim systemem energetycznym. W rezultacie bez prądu pozostały niektóre dzielnice Gazy.
    19 marca 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa żydowski samochód przy wiosce Husan, na zachód od Betlejem w Judei. Samochód spłonął.

19 marca 2011 r. ambasador Izraela przy ONZ złożył oficjalną skargę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na dzisiejszy ostrzał terytorium Izraela przeprowadzony ze Strefy Gazy.

20 marca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. W południe ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie. Wieczorem rakieta Grad spadła na miasto Aszkelon.
    20 marca 2011 r. palestyński terrorysta zranił rano nożem izraelskiego żołnierza w osiedlu Jaffa w Tel Awiwie.
    20 marca 2011 r. tysiące Izraelczyków wzięło w paradach z okazji święta Purim.

20 marca 2011 r. Siły Obronne Izraela wprowadziły całkowitą blokadę terytorium Autonomii Palestyńskiej na czas trwania żydowskiego święta Purim. Przez przejścia kontrolne i graniczne przepuszczane będą wyłącznie osoby potrzebujące pomocy medycznej lub posiadające specjalne zezwolenia administracyjne.
    20 marca 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    20 marca 2011 r. izraelski okręt patrolowy otworzył rano ostrzegawczy ogień w stronę palestyńskich łodzi rybackich, które usiłowały wpłynąć do zakazanej strefy przy Strefie Gazy.
    20 marca 2011 r. izraelscy żołnierze zatrzymali popołudniem Palestyńczyka na punkcie kontrolnym przy Grobowcu Patriarchów w Hebronie. Przy zatrzymanym znaleziono nóż. Palestyńczyk przyznał się, że planował zaatakować jednego z Żydów w rejonie grobowca.
    20 marca 2011 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Beit Umar w Judei. Samochód został uszkodzony. Do podobnego ataku doszło przy wiosce El-Aroub w Judei.
    20 marca 2011 r. przedstawiciel Hamasu w Strefie Gazy oświadczył, że ostatni ostrzał Izraela jest "pierwszą wiadomością." Dodał, że Hamas "nie będzie siedział z założonymi rękami", podczas gdy izraelska armia atakuje na z pozycji terroru wykorzystując nasz spokój. Zapowiedział, że jeśli Izrael nie zaprzestanie swoich ataków, wówczas Hamas "mocno uderzy".

21 marca 2011 r. minister obrony Ehud Barak wyraził swoje zaniepokojenie sytuacją w Strefie Gazy. "Nie możemy akceptować ostrzału naszych obywateli. Nikt nie może, dlatego odpowiednio reagujemy na te ataki." Barak dodał, że ma nadzieję, że "sytuacja w Strefie Gazy się nie pogorszy. Jednak to zależy od nich, nie od nas."
    21 marca 2011 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem rozruchy w osiedlu Ramat Shlomo w Jerozolimie. Od wybuchu petardy ranny został 1 izraelski policjant.

21 marca 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei.
    21 marca 2011 r. nieznany sprawca ugodził w nocy nożem Palestyńczyka w rejonie Hebronu, w Judei. Policja podejrzewa, że sprawcą ataku był ultra-nacjonalistyczny żydowski osadnik.
    21 marca 2011 r. Palestyńczycy obrzucili popołudniem kamieniami liczne żydowskie samochody przy wiosce Beit Umar w Judei. Jeden z żydowskich osadników otworzył ogień, raniąc 2 Palestyńczyków. Policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie.
    21 marca 2011 r. izraelski myśliwiec F-16 zbombardował wieczorem podziemny tunel na północy Strefy Gazy. Tunel znajdował się przy granicy z Izraelem i miał służyć palestyńskim terrorystom do przeniknięcia przez granicę. Równocześnie izraelskie helikoptery ostrzelały kompleks garaży przy osiedlu Sajaya we wschodniej części miasta Gaza.
    21 marca 2011 r. rzecznik Brygad Al-Qassam, Abu Obeida powiedział, że jego organizacja jest gotowa do ponownego przystąpienia do zawieszenia broni pod warunkiem, że Izrael "zobowiąże się do powstrzymania agresji." Obeida ostrzegł, że jeśli Izrael będzie kontynuował naloty, wówczas "drogo za to zapłaci."

22 marca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Popołudniem kolejne 4 rakiety Qassam spadły na Negew, a następnie rakieta spadła na miasto Aszkelon. Wieczorem rakieta spadła na przedmieściach Aszkelonu. Wieczorem także ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    22 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu skrytykował opozycję za ich żądania wznowienia rozmów pokojowych z Palestyńczykami. Premier powiedział, że "Palestyńczycy nie są jeszcze gotowi na pokój z Izraelem."
    22 marca 2011 r. Sąd Rejenowy w Tel Awiwie skazał byłego prezydenta Mosze Kacawa za gwałt i inne przestępstwa seksualne popełnione wobec trzech kobiet, na karę 7 lat więzienia i wypłacenie odszkodowania w wysokości 125 tys. NIS dla pokrzywdzonych kobiet. Adwokat Kacawa zapowiedział wniesienie apelacji.
    22 marca 2011 r. prezydent Szimon Peres powiedział, że „jest to smutny dzień, ale wszyscy jesteśmy równi wobec prawa.” Peres podkreślił, że skazanie byłego prezydenta Kacawa nie podważa instytucji prezydenta państwa.
    22 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że państwo może być dumne ze swojego systemu wymiaru sprawiedliwości, który nie czynił żadnej różnicy na osobę lub stanowisko przy wydawaniu wyroku na byłego prezydenta Mosze Kacawa. "Jest to wyjątkowy dzień dla państwa Izrael. Jest to dzień smutku i wstydu, ale jest to również dzień głębokiej wdzięczności i dumy z izraelskiego systemu wymiaru sprawiedliwości. Sąd wydał ostre i jednoznaczne orzeczenie oparte na prostej zasadzie, że wszyscy są równi wobec prawa."
    22 marca 2011 r. Siły Obronne Izraela ostrzegły wieczorem mieszkańców południa kraju, aby przebywali w pobliżu schronów ze względu na rosnące zagrożenie ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy.

22 marca 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy obiekty Hamasu w Strefie Gazy. Zniszczone zostały 2 tunele przemytnicze na granicy z Egiptem, 2 magazyny broni oraz 2 obozy szkoleniowe. Rannych zostało 19 Palestyńczyków. Był to odwet za sobotni ostrzał Izraela.
    22 marca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w południe rakietę przeciwpancerną w kierunku patrolu izraelskiej straży granicznej na granicy ze Strefą Gazy. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem, raniąc 1 napastnika.
    22 marca 2011 r. minister edukacji Hamasu w Strefie Gazy, Mohammed Asqoul skrytykował plany UNRWA wprowadzanie do szkół w Gazie nauczania o Holokauście. Asquol powiedział, że Hamas zablokuje wszelkie takie próby, bez względu na tego cenę.

    22 marca 2011 r. izraelskie czołgi ostrzelały w południe pozycje Hamasu na przedmieściach Gazy. W ostrzale zginęło 4 Palestyńczyków, w tym 3 dzieci. Rannych zostało 13 osób. Popołudniem izraelski samolot F-16 zbombardował grupę palestyńskich terrorystów, która przygotowywała się do wystrzelenia rakiety w stronę Izraela. Zginęło 4 Palestyńczyków.

23 marca 2011 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu wystrzelili rano ze Strefy Gazy 3 rakiety Grad, które spadły na miasto Be'er Szewa na Negewie. Ranny został 1 Izraelczyk. Przed południem i wieczorem ostrzelano z moździerza tereny przygraniczne na Negewie.
    23 marca 2011 r. władze miejskie Aszkelonu i Be'er Szewy ze względów bezpieczeństwa zamknęły szkoły do odwołania. Przyczyną jest zagrożenie ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy.
    23 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział, że "Siły Obronne Izraela działają i nadal będą działać przeciwko organizacjom terrorystycznym w Strefie Gazy ... Żaden kraj nie zgodzi się na ostrzeliwywanie rakietami swoich miast i swoich obywateli .. Być może dojdzie do wymiany ciosów. Jeśli za jakiś czas do tego dojdzie, jesteśmy gotowi aby zdecydowanymi posunięciami zniszczyć zdolności operacyjne organizacji terrorystycznych, które szkodzą naszym obywatelom."

    23 marca 2011 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę podłożoną w budce telefonicznej przy Binyanei Hauma Convention Center w Jerozolimie. Do wybuchu doszło, gdy obok przystanku przejeżdżał autobus linii nr 74. Zginęła 1 Izraelka, a 30 osób zostało rannych.
    23 marca 2011 r. wiceminister spraw zagranicznych Danny Ayalon powiedział wieczorem, że dzisiejszy zamach terrorystyczny w Jerozolimie "jest bezpośrednią konsekwencją wzrostu podżegania do przemocy w Autonomii Palestyńskiej ... Wcześniej, w tym tygodniu, Palestyńczycy otwarcie stwiedzili, że porzucają proces dyplomatyczny i mają nadzieję na podjęcie jednostronnych działań, które przy wsparciu międzynarodowej społeczności doprowadzą do utworzenia państwa palestyńskiego. Oświadczenie o rezygnacji z procesu pokojowego dało zielone światło dla terroryzmu, i to jest coś, na co nie możemy pozwolić." Ayalon wezwał społeczność międzynarodową do potępienia zamachu i wywarcia nacisku na Autonomię Palestyńską, aby wstrzymała gloryfikację terrorystów i wznowiła rozmowy pokojowe.
    23 marca 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa ogłosiły trzeci najwyższy stan alarmu antyterrorystycznego na terytorium całego kraju. Policja wprowadziła blokady i kontrole na wielu drogach publicznych.

23 marca 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy pozycje na północy Strefy Gazy, z których zazwyczaj wystrzeliwane są rakiety na Izrael.
    23 marca 2011 r. palestyński premier Salam Fayyad ostro potępił dzisiejszy zamach w Jerozolimie, nazywając go "zamachem terrorystycznym."
    23 marca 2011 r. palestyńskie siły bezpieczeństwa aresztowały 2 członków Islamskiego Dżihadu w Dżeninie, w Samarii. Aresztowanie ma związek z dzisiejszym zamachem w Jerozolimie. Nie podano żadnych szczegółów.

23 marca 2011 r. amerykański prezydent Barack Obama powiedział: "W najostrzejszych słowach potępiam dzisiejszy zamach w Jerozolimie, jak również rakiety i pociski moździerzowe wystrzelone w ostatnich dniach ze Strefy Gazy. Wraz z narodem amerykańskim ofiaruję moje najszczersze wyrazy współczucia dla osób rannych i rodzin zabitych. Nigdy nie ma uzasadnienia dla terroryzmu."

24 marca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Grad, która spadła w rejonie miasta Szkelon. Przed południem rakieta Qassam spadła na Negew, a popołudniem 6 rakiet spadło w rejonie miasta Sderot i pobliskich kibuców. Wieczorem kolejna rakieta spadła na Negew.
    24 marca 2011 r. minister obrony Ehud Barak spotkał się w Tel Awiwie z amerykańskim sekretarzem obrony Robertem Gates'em. Gates powiedział, że "nie można tolerować ostrzału rakietowego suwerennego państwa." Barak obarczył Hamas odpowiedzialnością za ostrzał rakietowy Izraela, ponieważ to Hamas odpowiada za całą sytuację w Strefie Gazy. Omówiono także aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie.
    24 marca 2011 r. prezydent Szimon Peres spotkał się w Jerozolimie z amerykańskim sekretarzem obrony Robertem Gates'em. Peres powiedział: "Izrael zawsze znajdował się pod ostrzałem i nadal tak się dzieje. Strzelanie do nas jest bez sensu i prowadzi do nikąd. Nie mamy innego wyboru jak tylko się bronić, i będziemy to robić."
    24 marca 2011 r. minister spraw zagranicznych Avigdor Lieberman powiedział wieczorem, że istnieje możliwość podjęcia operacji militarnej w Strefie Gazy, której celem byłoby "doprowadzenie do upadku rządów Hamasu."

24 marca 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy obozy szkoleniowe Hamasu oraz tunele przemytnicze na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Rano przeprowadzono serię bombardowań magazynów broni Hamasu na północy Strefy Gazy.
    24 marca 2011 r. niewielki oddział izraelskich żołnierzy wkroczył rano do Strefy Gazy i zabrał szczątki samolotu bezzałogowego, który rozbił się z powodu usterki technicznej.
    24 marca 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem cele Hamasu na północy Strefy Gazy. Zbombardowane zostały także budynku wywiadu Hamasu w Gazie.

24 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem. Omówiono aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie i perspektywy procesu pokojowego. Miedwiediew wyraził ubolewanie z powodu wczorajszego zamachu w Jerozolimie, dodając, że walka z terroryzmem musi być kontynuowana. Netanyahu zaapelował do Rosji, aby przeciwdziałała powstaniu radykalnych islamskich reżimów w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie.
    24 marca 2011 r. egipski minister spraw zagranicznych Nabil Al-Arabi ostrzegł Izrael przed podejmowaniem militarnej operacji w Strefie Gazy.
    24 marca 2011 r. Rada Praw Człowieka ONZ (UNHRC) przyjęła rezolucję wzywającą do zakończenia izraelskiej obecności na Wzgórzach Golan. Rada wezwała także do zakończenia żydowskiego osadnictwa na Golanie. W głosowaniu 29 państw poparło rezolucję, 14 państw wstrzymało się od głosu, a jedynie Stany Zjednoczone głosowały przeciwko.

25 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu spotkał się w Jerozolimie z amerykańskim sekretarzem obrony Robertem Gates'em. Netanyahu powiedział, że Izrael jest przygotowany do działań z "wielką siłą" przeciwko sprawcom ostatnich ataków terrorystycznych. Dodał, że "każde cywilizowane społeczeństwo nie będzie tolerować tego rodzaju bezsensownych ataków na cywili."
    25 marca 2011 r. minister obrony Ehud Barak zapowiedział uruchomienie za kilka dni systemu antyrakietowego Iron Dome, którego normalne uruchomienie było zapowiadane za kilka lat. System ma chronić południe kraju przed ostrzałem ze Strefy Gazy.

25 marca 2011 r. Palestyńczyk zaatakował rano strażnika strzegącego wjazdu do moszawu Tomer w Dolinie Jordanu. Strażnik został ranny. Policjanci postrzelili i aresztowali napastnika.
    25 marca 2011 r. Palestyńczycy demonstrowali przeciwko barierze bezpieczeństwa przy wiosce Nabi Salah. Doszło do starć z izraelskimi żołnierzami, którzy aresztowali 4 demonstrantów.

26 marca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Uszkodzony został 1 dom. Wieczorem rakieta spadła na Negew.
    26 marca 2011 r. szef Południowego Dowództwa Sił Obronnych Izraela, gen. Tal Russo powiedział, że Strefa Gazy pogrąża się w anarchii i żadne z palestyńskich ugrupowań nie jest w stanie sprawować kontroli nad tym obszarem.

26 marca 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas spotkał się w Ramallah z przedstawicielami Hamasu. Celem rozmów było ustalenie szczegółów planowanej pierwszej wizyty Abbasa w Strefie Gazy. Abbas podkreślił, że Autonomia Palestyńska potrzebuje jednego zjednoczonego rządu, który będzie sprawiował pełnię władzy na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Przedstawiciel Hamasu powiedział, że wstrzymają ostrzał rakietowy jeśli Izrael wstrzyma swoje ataki.

27 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział na spotkaniu rządu, że "ostatnie dwa lata na południu kraju były stosunkowo spokojne. W ostatniej dekadzie mamy do czynienia z atakami na Izrael, które są zamierzone w celu wywołania niepokoju w regionie ... Nie chcemy doprowadzić do eskalacji napięcia w regionie, ale Siły Obronne Izraela nie zawahają się uderzyć w celu udaremnienia agresji wobec naszych obywateli."
    27 marca 2011 r. Siły Obronne Izraela rozpoczęły montaż systemu antyrakietowego Iron Dome w pobliżu miasta Beer Szewa na pustyni Negew. Zestaw baterii składa się z wyrzutni rakiet, radaru i systemu monitoringu. System wykorzystuje kamery oraz radary do wykrywania wystrzeliwanych rakiet, a następnie je niszczy. Wiadomo jednak, że system nie zdoła zapewnić pełnej ochrony południa kraju przed ostrzałem prowadzonym ze Strefy Gazy. W pierwszej kolejności zostaną zainstalowane dwie baterie, na których rozpocznie się próby i testy. Wiadomo, że niezbędnie konieczne jest zainstalowanie kolejnych trzech baterii, których narazie nie ma.

27 marca 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 1 poszukiwanego Palestyńczyka w Hebronie, w Judei.
    27 maja 2011 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami żydowski samochód w pobliżu Kalkilii w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.
    27 marca 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały rano palestyńskich terrorystów, którzy usiłowali wystrzelić rakietę ze Strefy Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 3 osoby zostały ranne.
    27 marca 2011 r. Islamski Dżihad oświadczył, że ostatnie rakiety wystrzelone ze Strefy Gazy były tylko "wiadomością" o tym, co nadejdzie na Izrael. Rakiety spadną na cele daleko poza miastami Aszdod i Beer Szewa.

28 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu wyraził uznanie dla Izraelczyków mieszkających w rejonie Strefy Gazy, z której wystrzeliwane są rakiety i pociski moździerzowe na Izrael. Dodał, że "wytrzymywanie tych trudów jest ważnym elementem w anszej walce z ostrzałem rakietowym ... Mamy sposoby reagowania na ostrzał, ale szczerze mówiąc, nie możemy wzmocnić konstrukcje każdego domu."
    28 marca 2011 r. premier Beniamin Netanyahu powiedział wieczorem, że władze Autonomii Palestyńskiej muszą wybrać, z kim chcą zawrzeć pokój - z Hamasem czy z Izraelem. "Władze palestyńskie myślą o zjednoczeniu z Hamasem i o porozumieniu pokojowym z Hamasem. Mam im tylko jedno do powiedzenia: nie możecie mieć porozumienia pokojowego i z Hamasem, i z Izraelem ... Wybierzcie jedno z dwóch, bo nie możecie mieć obu. Wybierzcie Izrael, porzućcie Hamas."
    28 marca 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem koktajlami Mołotowa patrol izraelskiej straży granicznej w osiedlu Shiloach we Wschodniej Jerozolimie.

28 marca 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    28 marca 2011 r. doradca palestyńskiego prezydenta, Ahmed Azzam powiedział, że włądze palestyńskie robią duży wysiłek dążąc do pojednania z Hamasem i jeśli zajdzie taka potrzeba, to są gotowe zrezygnować z setek milionów dolarów amerykańskiej pomocy, aby w ten sposób utworzyć rząd jedności narodowej. "Palestyńczycy potrzebują amerykańskich pieniędzy, ale jeśli są one używane jako narzędzie nacisku na nas, to jesteśmy gotowi zrezygnować z tej pomocy."
    28 marca 2011 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zlecił ustawodawcom Autonomii Palestyńskiej ukończenie w ciągu sześciu miesięcy projektu konstytucji przyszłego państwa palestyńskiego.

29 marca 2011 r. kontroler państwowy przestawił raport z kontroli przeprowadzonej w Siłach Obronnych Izraela. Raport wykazał, że armia kontroluje bezpośrednio lub pośrednio 79% ziemi w Izraelu. Według zapisów 33% tej ziemi jest zdefiniowanej jako strzelnice lub poligony służące do celów szkoleniowych. Na 40% tych gruntów jest mocno ograniczona działalność cywilna. Pomimo decyzji rządu z 1993 r. armia opóźnia przekazywanie 13,6 tys. ha, pomimo faktu, że koszty ich utrzymania są bardzo duże.

29 marca 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 40 Palestyńczyków we wsi Awarta w Samarii. Awarta jest położona przy osiedlu żydowskim Itamar. Zatrzymanie jest związane ze śledztwem w sprawie morderstwa pięciu członków żydowskiej rodziny Fogel. Od zatrzymanych pobrano odciski palców i krew w celu przeprowadzenia porównawczych testów DNA z próbkami krwi morderców, którą znaleziono w miejscu zabójstwa w osiedlu Itamar. Po przesłuchaniach Palestyńczycy zostali zwolnieni.

29 marca 2011 r. izraelska misja wojskowa otworzyła specjalistyczną klinikę medyczną w obszarze zniszczonym przez trzęsienie ziemi w Japonii.

29 marca 2011 r. Siły Obronne Izraela opublikowały mapę południowego Libanu z zaznaczonymi prawie tysiącem obiektów wojskowych Hezbollahu, których na mocy Rezolucji ONZ nie powinno być na południe od rzeki Litani. Wśród zaznaczonych obiektów znajduje się 550 podziemnych bunkrów, 100 magazynów broni i 300 punktów obserwacyjnych. Broń dla Hezbollahu pochodzi z nielegalnych dostaw z Syrii i Iranu. Według oficerów izraelskiego wywiadu, Hezbollah tworzy w południowym Libanie całe "rakietowe wioski", w których budowane są systemy wyrzutni rakietowych, bunkrów i podziemnych korytarzy.
    30 marca 2011 r. około tysiąca izraelskich Arabów demonstrowało z okazji "Dnia Ziemi" w wiosce Arrabe w pobliżu Hajfy. Demonstranci mieli palestyńskie flagi i wznosili antyizraelskie okrzyki.

30 marca 2011 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    30 marca 2011 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały nad ranem tunel przemytniczy na granicy Strefy Gazy z Egiptem. Później celem ostrzału stała się grupa terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy transportowali rakietę Qassam. Zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna.
    30 marca 2011 r. izraelska policja wkroczyła rano do żydowskiego osiedla Givat Ronen w Samarii, aby aresztować działacza prawicowej organizacji osadniczej. Mieszkańcy osiedla zaatakowali policjantów, obrzucając kamieniami pojazdy policyjne. Policja aresztowała 9 osadników.

30 marca 2011 r. około 2 tys. etiopskich Żydów demonstrowało przed ambasadą Izraela w Adis Abebie (Etiopia), domagając się przyznania izraelskiego obywatelstwa. Doszło do starć z etiopską policją, w których rannych zostało 80 demonstrantów.

31 marca 2011 r. Fundacji Friedricha Eberta i Macro Center for Political Economics opublikowała wyniki sondażu przeprowadzonego wśród młodych Izraelczyków. Okazało się, że 46% badanych opowiada się za tym, aby pozbawić podstawowych praw politycznych - w tym np. biernego prawa wyborczego - arabskich obywateli Izraela. Niemal 25% ankietowanych odczuwa nienawiść, gdy myśli o Arabach. 60% żydowskiej młodzieży w Izraelu przedkłada "silne przywództwo" nad rządy prawa. Za narodowy cel numer jeden ankietowani uznali "żydowskość" państwa (ponad 33%), a demokracja znalazła się na trzecim miejscu - z 14,3% wskazań. Młodzi największym zaufaniem darzą armię - tego wyboru dokonało 93% badanych.
    31 marca 2011 r. pierwsze 3 samoloty gaśnicze Air Tractor 802F przyleciały do bazy lotniczej Sde Dov w Izraelu. Będą one stanowić zaczątek eskadry samolotów pożarniczych.
    31 marca 2011 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w rejonie miasta Aszkelon.

31 marca 2011 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowski samochód przy wiosce Sa'ir w Judei. Samochód został uszkodzony.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: kwiecień-czerwiec 2011

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2011-2012 by Gedeon