STYCZEŃ - MARZEC 2019 r.



  -  HISTORIA
  - październik-grudzień 2018 r.
 - styczeń-marzec 2019 r.
  - kwiecień-czerwiec 2019 r.




 

1 stycznia 2019 r. w nocy w Tel Awiwie zablokowano kilka ulic w centrum, aby umożliwić osobom chętnym świętowanie Nowego Roku 2019. Rano służby ratownicze poinformowały, że 68 osób zostało hospitalizowanych z powodu łagodnego zatrucia alkoholowego. Kolejnych 18 osób zostało rannych w wyniku różnych incydentów związanych z rękoczynami, a 7 osób zostało rannych w wypadkach samochodowych.
    1 stycznia 2019 r. służby meteorologiczne poinformowały, że grudzień 2018 r. był najbardziej deszczowym grudniem w Izraelu od 1991 r. Opady znacznie przekroczyły wieloletnią średnią opadów, zwłaszcza w regionie centralnym i na północy kraju. W rejonie Arava w grudniu spadło 143% średnich grudniowych opadów. Na równinie nadmorskiej odnotowano 18 deszczowych dni, podczas gdy średnio było 9-11 takich dni. Ocenia się, że już spadło około połowy rocznych opadów w całym kraju, a wciąż większość deszczowej pory zimowej jest przed nami.

1 stycznia 2019 r. izraelskie siły bezpieczeństwa w odpowiedzi na względny spokój, postanowiły rozszerzyć strefę połowów wzdłuż wybrzeża Strefy Gazy.

1 stycznia 2019 r. Izrael oficjalnie wystąpił z UNESCO, rok po tym jak złożył stosowne dokumenty z tym związane. Izrael i Stany Zjednoczone pozostaną jako państwa obserwatorzy w UNESCO. Izrael przyłączył się do tej międzynarodowej agendy 16 września 1949 r., jednak w ostatnich latach UNESCO podjęło szereg uchwał podważających suwerenność Izraela nad Jerozolimą, a także umieściło Grobowiec Patriarchów oraz Stare Miasto Hebronu na liście zagrożonych miejsc światowego dziedzictwa należących do państwa Palestyna. Nazwano także Wzgórze Świątynne w Jerozolimie arabską nazwą Al-Haram al-Szarif, twierdząc, że Żydzi nie mają żadnych historycznych więzów z tym miejscem. Ogółem w latach 2009-2014 UNESCO przyjęło 46 rezolucji przeciwko Izraelowi. Dla porównania przeciwko Syrii przyjęto zaledwie 1 rezolucję, a żadna nie dotyczyła Iranu, Sudanu i Korei Północnej. Stany Zjednoczone już wcześniej opuściły UNESCO w 1984 r. i powróciły do niej w 2003 r. Wówczas jako powód wystąpienia podano złe zarządzanie agendą i wykorzystywanie jej do rozwijania interesów sowieckich.
    1 stycznia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu i jego żona wzięli udział w ceremonii zaprzysiężenia prezydenta Brazylii Jaira Boulsonaro w Brasilii. Przy tej okazji Netanjahu spotkał się z chilijskim prezydentem Sebastianem Pińerem, węgierskim premierem Viktorem Orbanem, serbskim prezydentem Alexandrem Vucicem, prezydentem Zielonego Przylądka, Jorge Carlos Fonseca, sekretarzem stanu USA Mike Pompeo i innymi przywódcami. W rozmowie z Sebastianem Pińerem obaj przywódcy zgodzili się, że będą współpracować, aby przyspieszyć uruchomienie bezpośrednich lotów do Izraela przez Afrykę, skracając w ten sposób czas podróży. Omówili także pogłębienie dwustronnych powiązań handlowych. Inne rozmowy dotyczyły otwarcia ambasady Hondurasu w Jerozolimie. Hernandez poprosił, by konsulat Izraela w Tegucigalpa przekształcić w pełnoprawną ambasadę. Koszt utrzymania ambasady oszacowano na 1 mln $ rocznie. Inne żądania Hondurasu obejmują bliższe więzi gospodarcze, a także pomoc technologiczną ze strony Izraela. Natomiast Mike Pompeo powtórzył zapewnienie Stanów Zjednoczonych, że będą dbać o interesy bezpieczeństwa Izraela i nadal będą współpracować w kwestiach Syrii i Iranu.

2 stycznia 2019 r. wysoki urzędnik powiedział, że Honduras prawdopodobnie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy przeniesie swoją ambasadę do Jerozolimy. Towarzyszyć temu będzie otwarcie ambasady Izraela w Hondurasie. "Honduras zażądał od Izraela pomocy w otwartych rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi, co doprowadziło do trójstronnego spotkania pomiędzy Netanjahu, Hernandezem, a sekretarzem stanu Mike Pompeo. Izrael chce pomóc krajom Ameryki Łacińskiej w radzeniu sobie z problemem braku wody, wzrostem gospodarczym i bezpieczeństwem, a Stany Zjednoczone również są zainteresowane tym wszystkim." Urzędnik powiedział, że spotkanie trójstronne było dużym sukcesem. "Izrael otrzymał prawie wszystko, o co poprosił. Izrael miał osiem próśb i siedem z nich zostało spełnionych. Jedyną kwestią, której nie udało nam się spełnić z żądań Izraela, jest umowa Stanów Zjednoczonych na sprzedaż używanych izraelskich samolotów odrzutowych F-16I do Chorwacji."
    2 stycznia 2019 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że 54% nowo przybyłych w minionym roku do Izraela imigrantów nie jest uznawanych za Żydów przez religijne prawo halachiczne i ortodoksyjny judaizm. W wyniku tego są oni klasyfikowani jako "inni" w zestawieniach dotyczących mieszkańców kraju. Większość z nich przyjechała do Izraela na podstawie prawa do powrotu, gdyż posiadali któregoś z żydowskich przodków. Napotykają oni jednak na trudności z konwersją na judaizm.

2 stycznia 2019 r. po południem kilkudziesięciu Palestyńczyków usiłowało zapobiec budowie bariery bezpieczeństwa wokół osiedla żydowskiego Shaked w północnej części Samarii. Wcześniej sąd ogłosił wyrok zezwalający na budowę bariery na obszarach rolniczych, które nie były uprawiane, podczas gdy obszary rolnicze będą ewakuowane zgodnie z obowiązującymi procedurami państwowymi. W odpowiedzi Palestyńczycy wkroczyli na tereny przy osiedlu Shaked i podjęli próbę zaorania gruntów ciągnikiem. Doszło do starć między Arabami a osadnikami żydowskimi. Arabowie domagają się uznania sąsiedniej nielegalnej arabskiej wioski Dahar al-Malek, i starają się przejąć siłą okoliczne grunty rolne. Szef tamtejszego samorządu regionalnego, Jossi Dagan, powiedział: "Nadszedł czas, aby powstrzymać Autonomię Palestyńską przed przejęciem kontroli nad gruntami państwowymi w Judei i Samarii, co jest częścią ogólnego planu działania Palestyńczyków, mającego na celu przejęcie obszaru C i ustalenie faktów na miejscu. Jest nie do pomyślenia, aby Rada Regionalna Samarii musiała sama prowadzić wojnę, którą powinno prowadzić państwo. Nie powinniśmy musieć być strażnikami przy bramie, ale winę ponosi państwo, które od lat dopuszczało nielegalną budowę arabskich domów, i nie powstrzymało jej nawet w czasie, kiedy atakowano sąsiednią istniejącą żydowską osadę."
    2 stycznia 2019 r. wieczorem palestyński terrorysta rzucił improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy przy arabskim mieście Ja'bad na północy Samarii. Nikt nie został ranny. Żołnierze odpowiedzieli ogniem, ale napastnik zbiegł. Miasto Ja'bad leży w pobliżu osiedla żydowskiego Shaked, przy którym dzisiaj doszło do niepokojów.

3 stycznia 2019 r. rano duże siły policyjne wkroczyły do placówki osadniczej Amona w środkowej części Samarii, gdzie usunięto niedawno rozstawione przyczepy kempingowe. Doszło do starć z żydowskimi osadnikami, podczas których obrażenia odniosło 23 policjantów. Aresztowano 7 młodych aktywistów. Siłą ewakuowano około 300 osadników. Policja graniczna zablokowała okoliczne drogi, aby uniemożliwić prawicowym działaczom przenikanie w pobliże osiedla Amona. Demonstranci zablokowali więc na kilka godzin skrzyżowanie przy sąsiednim żydowskim osiedlu Ofra.
    3 stycznia 2019 r. pięć palestyńskich ugrupowań utworzyło nowe ciało polityczne w Autonomii Palestyńskiej, próbując przełamać podział pomiedzy Fatahem a Hamasem. Frakcja została nazwana Demokratyczną Kliką. Jej celem jest doprowadzenie do przeprowadzenia demokratycznych wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej.

3 stycznia 2019 r. egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi potwierdził, że egipska armia współpracuje z Izraelem w działaniach przeciwko terrorystom na Północnym Synaju. Podkreślił, że jest to "szeroki zakres współpracy". Opublikowany w zeszłym roku raport mówi, że izraelskie siły powietrzne w ciągu dwóch lat przeprowadziły za zgodą Egiptu ponad 100 ataków na cele terrorystyczne na Synaju.

4 stycznia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu przeprowadził telefoniczną konsultację sytuacji w Syrii z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Rozmowa skoncentrowała się na problematyce wycofania amerykańskich wojsk z Syrii, i dalszej współpracy w walce z terroryzmem.

4 stycznia 2019 r. kilka tysięcy Palestyńczyków demonstrowało wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Rzucano kamieniami i bombami zapalającymi, oraz podejmowani próby uszkodzenia płotu granicznego.

5 stycznia 2019 r. – Szabat.

5 stycznia 2019 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Migdal Oz w bloku osiedli Gusz Etzion w północnej części Judei. Strzały padły z sąsiedniej arabskiej wioski Beit Fajjur. Izraelscy żołnierze natychmiast przeprowadzili rozległą operację antyterrorystyczną, przeszukując domy w całej okolicy. W wyniku tych działań rozbito komórkę terrorystyczną, aresztując jej członków i przejmując broń użytą w ostrzale.

6 stycznia 2019 r. palestyńscy terroryści wypuścili ze Strefy Gazy falę balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi. Był to pierwszy tego typu incydent od kilku tygodni. Wypuszczono także drona z podwieszonym ładunkiem wybuchowym. W odwecie po południem izraelskie helikoptery ostrzelały dwa przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu.

7 stycznia 2019 r. w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która została zestrzelona przez system Iron Dome. Rakieta leciała w kierunku miasta Aszkelon.
    7 stycznia 2019 r. izraelski samolot myśliwski F-15 doznał niezwykle rzadkiego uszkodzenia podczas lotu szkoleniowego nad Judeą. Podczas lotu doszło do samoczynnego odpadnięcia owiewki chroniącej pilotów. Piloci zachowali jednak spokój i zdołali powrócić oraz bezpiecznie wylądować w bazie lotniczej Nevatim. Do usterki doszło na wysokości około 9 km nad powierzchnią ziemi, przy ekstremalnie niskiej temperaturze i silnym wietrze. Do czasu ustalenia przyczyny awarii wstrzymano loty wszystkich samolotów F-15.

7 stycznia 2019 r. nad ranem izraelskie siły powietrzne zbombardowały bazę szkoleniową Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy.
    7 stycznia 2019 r. po południem izraelscy żołnierze postrzelili podejrzaną Palestynkę, która na skrzyżowaniu przy żydowskim osiedlu Tapuach nie zatrzymała się na wezwanie żołnierzy. Po oddaniu strzałów ostrzegawczych, kobietę postrzelono w nogi i aresztowano. Nie znaleziono przy niej noża, ani żadnych niebezpiecznych rzeczy.

8 stycznia 2019 r. szef agencji bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet, Nadav Argaman ostrzegł, że chińskie inwestycje w sektor telekomunikacyjny mogą umożliwić innym państwom ingerencję w zbliżające się wybory w Izraelu. "Wpływy Chin w Izraelu są szczególnie niebezpieczne we wszystkim, co wiąże się ze strategiczną infrastrukturą i inwestycjami w duże firmy w gospodarce." Argaman wskazał na fakt, że chińskie firmy budują nowy port w Hajfie i kolej w Tel Awiwie, a chińskie firmy usiłują przejąć firmy ubezpieczeniowe Phoenix i Clal. Powiedział, że jego zdaniem potrzebne są przepisy, aby nadzorować chińskie inwestycje w Izraelu. "Prawo izraelskie pozostaje w tyle za potrzebami bezpieczeństwa w zakresie nadzoru nad zagranicznymi inwestycjami, a to może być niebezpieczne. Potrzebne jest nowe ustawodawstwo."
    8 stycznia 2019 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot ostrzegł, że decyzja o wstrzymaniu transferu pieniędzy z Kataru do Strefy Gazy przyspieszy gwałtowne konfrontacje z organizacją terrorystyczną Hamas. Podkreślił, że transfer pieniędzy z Kataru służył rozładowaniu napięcia w Strefie Gazy, i bez niego "eksplozja nastąpi wcześniej". Transfery tych pieniędzy tak naprawdę służyły interesom Izraela, gdyż wzmacniały gospodarkę Gazy.
    8 stycznia 2019 r. wieczorem zużycie energii osiągnęło 12 592 MW. Rekordowe zużycie odnotowano 26 stycznia 2016 r. (12 624 MW).

8 stycznia 2019 r. w nocy izraelscy komandosi aresztowali palestyńskiego terrorystę Assema Barghotiego, który odpowiada za atak terrorystyczny na skrzyżowaniu Assaf 13 grudnia i atak przy osiedlu Ofra 9 grudnia 2018 r.
    8 stycznia 2019 r. palestyńscy terroryści rzucili rano trzy improwizowane ładunki wybuchowe na teren bazy izraelskiej policji granicznej przy arabskiej miejscowości Abu Dis na wschód od Jerozolimy. Saperzy zneutralizowali bomby.
    8 stycznia 2019 r. rada żydowskich osadników w Judei i Samarii poinformowała, że liczba Żydów mieszkających na tych ziemiach osiągnęła pod koniec 2018 r. wielkość 448 672 osób, co oznacza wzrost o 3% w porównaniu do poprzedniego roku. Przed objęciem w 2008 r. prezydentury przez Baracka Obamę, żydowska populacja w Judei i Samarii rosła 5,6% rocznie, czyli prawie trzykrotnie szybciej niż cała populacja Izraela (3%). W kolejnych latach nastąpiło wyraźne spowolnienie, będące wynikiem nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych. Pod tymi naciskami w listopadzie 2009 r. izraelski rząd zamroził budownictwo w żydowskich osiedlach, co doprowadziło do długofalowego spowolnienia osadnictwa w tym regionie. Liczba zezwoleń na budowy wzrosła dopiero w 2018 r.

8 stycznia 2019 r. sekretarz stanu USA Mike Pompeo przyleciał do Jordanii, gdzie odbył rozmowy na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. Pompeo zwrócił na duże zagrożenie, jakie Iran stwarza dla Jordanii i innych państw w regionie. Jordański minister spraw zagranicznych Ajman Safadi, odrzucił suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan, określając ten obszar jako "terytorium okupowane w Syrii" i domagając się, by Izrael wycofał swoje siły.

9 stycznia 2019 r. rano palestyński terrorysta zranił nożem 15-letnią Izraelkę, która czekała na przystanku autobusowym w dzielnicy Armon HaNatziv w Jerozolimie. Napastnik uciekł. Dziewczyna została ugodzona nożem w szyję.
    9 stycznia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z amerykańskim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem, który wyraził obawy w kwestii wykorzystania chińskiego sprzętu telekomunikacyjnego w newralgicznych sektorach w Izraelu. Bolton zwrócił uwagę, że chińskie firmy telekomunikacyjne są zaangażowane w działalność szpiegowską, i gromadzą dane wywiadowcze oraz poufne informacje dotyczą technologii i gospodarki innych państw. Największy niepokój Stanów Zjednoczonych jest związany z dostawami chińskiego sprzętu do rozbudowywanego portu w Hajfie (od 2021 r.), który stanowi ważną bazę VI Floty USA na Bliskim Wschodzie. John Bolton powiedział także, że Stany Zjednoczone mogą zachować swoją wojskową obecność w enklawie w bazie lotniczej Al-Tanf w południowo-wschodniej Syrii.

9 stycznia 2019 r. w południe Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Har Bracha w środkowej części Samarii. Ranna została Izraelka.

10 stycznia 2019 r. władze wodne poinformowały, że opady deszczu w ciągu minionego dnia przyniosły wzrost poziomu wody w jeziorze Kinneret o 5,5 cm. Od początku tygodnia poziom wody wzrósł o 25 cm, osiągając poziom 1,185 metra poniżej dolnej czerwonej linii. Na Wzgórzach Golan wystąpiły opady śniegu. Przy dolnej stacji kolejki linowej na górze Hermon zgromadziło się już ponad 120 cm śniegu. W rejonie szczytu jest około 1,5 metra śniegu.
    10 stycznia 2019 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot powiedział, że w razie potrzeby Siły Obronne Izraela nie zawahają się podjąć działań przeciwko irańskiemu establishmentowi w Libanie. "Jeśli w Libanie będą irańskie siły zbrojne, to Liban będzie celem izraelskiej akcji. Nie atakujemy otwarcie Libanu, ale działamy w wielu ukrytych i tajnych wymiarach."

10 stycznia 2019 r. do Strefy Gazy przyjechała delegacja wysokich oficerów egipskiego wywiadu, którzy mają przeprowadzić rozmowy z przywództwem Hamasu na temat rozejmu z Izraelem. Celem jest powstrzymanie eskalacji podczas jutrzejszych demonstracji, które mogą być bardziej intensywne po decyzji o wstrzymaniu transferu funduszy z Kataru do Strefy Gazy.

10 stycznia 2019 r. sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas wizyty w Egipcie powiedział, że Stany Zjednoczone będą kontynuować walkę z organizacją terrorystyczną ISIS pomimo wycofania swoich wojsk z Syrii. Pompeo podkreślił, że w polityce administracji Trumpa w kwestii Syrii nie ma żadnej sprzeczności. „Kontynuujemy walkę z ISIS w wielu regionach Syrii, a nasze zaangażowanie zapobiegło wzrostowi ISIS. Jest to dla nas ważne i będziemy to kontynuować. Decyzja prezydenta Trumpa o wycofaniu naszych oddziałów została podjęta, i my to zrobimy. Jednak nawet po wycofaniu naszych sił, prezydent będzie mógł przeprowadzać dalsze działania wojskowe w Syrii. Administracja Trumpa nie będzie bezczynnie siedzieć, jeśli Baszar Assad użyje broni chemicznej przeciwko swojemu narodowi. Prezydent Trump rozpętał już furię amerykańskiej armii nie raz, ale dwa razy, i jest gotów z pomocą sojuszników zrobić to ponownie, chociaż mamy nadzieję, że nie będziemy musieli tego robić. Będziemy kontynuować kampanię, by powstrzymać wrogie wpływy Iranu i działania przeciwko Bliskiemu Wschodowi i całemu światu. Narody Bliskiego Wschodu nigdy nie będą cieszyć się bezpieczeństwem, nie osiągną stabilności gospodarczej, ani nie spełnią marzeń swoich obywateli, jeśli rewolucyjny reżim Iranu będzie kontynuować swoje obecne działania. Stany Zjednoczone w pełni popierają prawo Izraela do obrony przed agresywnym awanturnictwem irańskiego reżimu. Będziemy nadal dbać o to, by Izrael posiadał zdolności wojskowe." Pompeo jest obecnie w podróży po Bliskim Wschodzie, aby przygotować konferencję międzynarodową w Warszawie, zaplanowaną na 13 lutego.
    10 stycznia 2019 r. Unia Europejska przyznała 800 tys. euro na realizację projektu opisania, zbadania i ochrony ponad 120 żydowskich cmentarzy w krajach Europy środkowo-wschodniej. Proces mapowania zostanie przeprowadzony przy użyciu najnowocześniejszej technologii z użyciem inżynieryjnych dronów, które dokonują pomiarów i sfotografują cmentarze z powietrza, dostarczając wyniki do dogłębnego historycznego procesu badawczego. W Europie środkowo-wschodniej znajduje się ponad 10 tys. żydowskich cmentarzy, o różnym stopniu zniszczenia lub dewastacji. Rabin Isaac Schapira powiedział: "Celem naszej wyjątkowej i świętej misji jest ratowanie i zachowanie cmentarzy żydowskich, miejsca spoczynku naszych przodków. Obecnie istnieje wiele różnych zagrożeń dla tych cmentarzy z powodu pogorszenia ich stanu, wandalizmu i antysemityzmu, ale także są one zagrożone z powodów finansowych i rozszerzających się planów urbanizacyjnych przez lokalne samorządy."
    10 stycznia 2019 r. chorwacki minister obrony Damir Krsticevic poinformował o niepowodzeniu w zakupie izraelskich samolotów myśliwskich F-16I, z powodu braku zgody Stanów Zjednoczonych. Chorwacja zamierzała zakupić 12 używanych izraelskich samolotów F-16I, aby zastąpić swoje zużyte samoloty MiG-21. Stany Zjednoczone jednak sprzeciwiły się tej sprzedaży, ponieważ myśliwce te posiadają najnowocześniejsze izraelskie elektroniczne ulepszenia. Transakcja mogłaby być zrealizowana po zdemontowaniu wszystkich tych systemów, na co nie zgodziła się Chorwacja. Transakcja miała być warta 500 mln $. Chorwacji ofertę sprzedaży samolotów złożyły także Grecja, Korea Południowa, Szwecja i Stany Zjednoczone, jednak nie są to tak nowoczesne samoloty jak izraelskie F-16I „Sufa”. Izrael przeprosił Chorwację za brak możliwości sprzedaży samolotów z powodu sprzeciwu ze strony Stanów Zjednoczonych.

11 stycznia 2019 r. około 12 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach zginęła 1 Palestynka. W odwecie izraelskie samoloty ostrzelały wieczorem dwa przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu.
    11 stycznia 2019 r. po południem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem Izraelczyków przy żydowskim osiedlu Kiryat Arba w środkowej Judei. Izraelscy żołnierze zauważyli napastnika i wezwali go do zatrzymania się, a następnie go postrzelili i aresztowali. Nikt inny nie został ranny.

11 stycznia 2019 r. libański minister spraw zagranicznych Gebran Bassil powiedział, że budowa przez Izrael granicznego muru przy przygranicznej libańskiej wiosce Kfar Kela jest naruszeniem Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i zapowiedział złożenie w tej sprawie skargi w ONZ. Izrael twierdzi, że graniczny mur budowany jest po izraelskiej stronie granicy w koordynacji z siłami pokojowymi UNIFIL.
    11 stycznia 2019 r. sekretarz stanu USA Mike Pompeo zaprosił premiera Benjamina Netanjahu do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji w Warszawie w dniu 13 lutego. W konferencji wezmą udział ministrowie spraw zagranicznych państw arabskich z krajów takich jak Egipt, Jordania, Arabia Saudyjska, Bahrajn, Maroko i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Szczyt ma promować stabilność i wolność na Bliskim Wschodzie, i skupi się na przeciwdziałaniu zagrożenia ze stronu Iranu. Pompeo powiedział: "Zgromadzimy dziesiątki krajów z całego świata. Kraje skupią się razem, aby zapewnić stabilność, pokój, wolność i bezpieczeństwo w regionie Bliskiego Wschodu, a to obejmuje ważny element upewnienia się, że Iran nie będzie miał destabilizującego wpływu." Dodał, że szczyt zgromadzi kraje z Azji, Afryki, Europy i Bliskiego Wschodu. Równocześnie Pentagon poinformował, że amerykańska armia zaczęła wycofywać sprzęt wojskowy z Syrii, pozostawiając na miejscu jedynie niezbędne wyposażenie. Obecne wycofanie obejmuje jedynie sprzęt, ale nie żołnierzy. Początkowo planowane było wycofanie amerykańskich oddziałów z Syrii w ciągu 30 dni od decyzji prezydenta Trumpa, jednak po konsultacjach postanowiono opóźnić wycofanie i rozłożyć je na etapy w okresie czterech miesięcy.

12 stycznia 2019 r. – Szabat.
    12 stycznia 2019 r. Siły Obronne Izraela zlokalizowały kolejny tunel terrorystyczny Hezbollahu, który rozpoczyna się w rejonie libańskiej przygranicznej wioski Ramiya i wkracza na terytorium Izraela. O odkryciu poinformowano międzynarodowe siły UNIFIL.
    12 stycznia 2019 r. odchodzący szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot powiedział, że izraelskie siły powietrzne wielokrotnie atakowały cele w Libanie i Syrii podczas jego kadencji. "Od dwóch i pół roku operowaliśmy do pewnego progu, którego nie przekraczaliśmy. Potem zauważyliśmy istotną zmianę w strategii Iranu, która miała na celu wywarcie znaczącego wpływu na Syrię. Starali się stworzyć siły liczące do 100 tys. szyickich bojowników z Pakistanu, Afganistanu i Iraku. Zbudowali bazy wywiadowcze i bazy sił powietrznych w każdej syryjskiej bazie lotniczej. I indoktrynowali cywili. Hezbollah miał nadzieję na pozyskanie w ten sposób setek rakietowych pocisków o dużej precyzji rażenia celów na średnim i długim dystansie, a dotychczas posiadał tylko minimalne takie zdolności. My posiadamy lepszy wywiad i cieszymy się całkowitą przewagą powietrzną ... Posiadamy silne środki odstraszania i mamy uzasadnienie do podjęcia działań ... Siła, jakie użyliśmy w ciągu ostatnich dwóch lat były zdeterminowane, ale niezbyt imponująca w swoich możliwościach." Eizenkot przyznał, że Izrael tysiące razy atakował cele w Syrii. Podkreślił, że Izrael nigdy nie pozwoli Hezbollahowi na uzyskanie precyzyjnych pocisków, które mogłyby zagrozić wrażliwym celom i doprowadzić do eskalacji zagrożenia z Libanu. Z tego powodu Izrael wielokrotnie podejmował działania przeciwko irańskim transportom z bronią w Syrii i Libanie. Hezbollah posiada obecnie ponad 150 tys. pocisków, co jest większą liczbą niż większość krajów NATO. Dlatego Hezbollah obok Iranu jest obecnie głównym zagrożeniem dla Izraela.
    12 stycznia 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie. Nie odnotowano żadnych strat.

12 stycznia 2019 r. Palestyńczycy wszczęli gwałtowne zamieszki w Ramallah, aby uniemożliwić w ten sposób izraelskim siłom bezpieczeństwa prowadzenie działań operacyjnych związanych z poszukiwaniem terrorystów. Palono opony i rzucano kamienie w stronę izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.
    12 stycznia 2019 r. rzecznik prasowy Hamasu, Fawzi Barhoum, powiedział: "Ciągłe szaleństwo okupanta przeciwko pokojowym demonstrantom, ich celowe zabijanie i ostrzeliwanie celów Hamasu jest niebezpieczną eskalacją i grą z ogniem, która nie przyniesie wrogowi bezpieczeństwa, a jego osadnicy i poniosą konsekwencje."

12 stycznia 2019 r. syryjskie media poinformowały, że w nocy izraelskie samoloty zbombardowały magazyny przy międzynarodowym lotnisku w Damaszku. Według informacji, izraelskie samoloty zaatakowały co najmniej trzy cele w rejonie Damaszku, jednak najważniejszym celem był magazyn rakiet oraz precyzyjnych urządzeń przeznaczonych dla libańskiego Hezbollahu. Izraelskie samoloty operowały także w przestrzeni powietrznej Libanu. Rosyjskie źródła poinformowały, że atak przeprowadziło 6 izraelskich samolotów F-16, które wystrzeliły 16 pocisków rakietowych. Syryjska obrona przeciwlotnicza miała zestrzelić 14 rakiet, jednak magazyn z bronią został zniszczony. Podkreślono przy tym, że syryjska obrona nie odpowiedziała z pełnym zaangażowaniem, ponieważ nie chciała przypadkowego trafienia rosyjskiego samolotu pasażerskiego, który został skierowany znad Damaszku do rosyjskiej bazy lotniczej w Latakia. Syryjczycy wystrzelili 30 rakiet przeciwlotniczych.
    12 stycznia 2019 r. Syria skierowała do sekretarza generalnego ONZ Antonia Guterresa i Rady Bezpieczeństwa ONZ skargę na Izrael, podkreślając, że "izraelska agresja jest częścią trwających izraelskich prób przedłużenia kryzysu i wojny w Syrii. Ataki powietrzne są wyraźnym dowodem, że to, co robi Izrael, nie różni się od tego, co robią organizacje terrorystyczne Daesh i Dżabhat al-Nusra, i pod względem stosowanych metod terrorystycznych zagraża międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu, co odsłania prawdziwą rzeczywistość wspólnej agendy Izraela i tych terrorystycznych podmiotów. Syria podkreśla, że kontynuacja przez Izrael jego agresywnego zachowania nie byłaby możliwa bez politycznej, militarnej i medialnej osłony zapewnionej przez administrację Stanów Zjednoczonych, w kontekście zapewnienia immunitetu przed jakąkolwiek odpowiedzialnością w Radzie Bezpieczeństwa, co umożliwia Izraelowi dalsze kontynuowanie terroryzmu państwowego oraz stanowi zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w regionie i na świecie." Również Liban złożył skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Izrael dopuścił się kolejnego naruszenia libańskiej suwerenności, przystępując do budowy muru granicznego i innych instalacji na terytorium libańskim w punktach wzdłuż Niebieskiej Linii, w odniesieniu do których Liban utrzymuje swoje roszczenia terytorialne, w pobliżu osady o nazwie Misgav Am. Liban powtarza swoją wolę obrony każdego centymetra swojej ziemi i wód, oraz wzywa Radę Bezpieczeństwa do działania w zakresie jej obowiązków ... i natychmiastowego zakończenia tego izraelskiego naruszenia." W odpowiedzi izraelski ambasador Danny Danon powiedział: "Zamiast składać fałszywe oskarżenia, nadszedł czas, aby libański rząd zakasał rękawy i odniósł się do naruszeń Hezbollahu, które mogą spowodować, że mieszkańcy południowego Libanu zapłacą bardzo wysoką cenę. Podejmijcie działania obronne na swoim terytorium i powstrzymajcie zagrożenia wobec swoich cywilów."
    12 stycznia 2019 r. sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział podczas wizyty w Abu Dhabi, że wycofanie amerykańskich oddziałów z Syrii jest jedynie "zmianą taktyczną", która nic nie zmieni w walce z Państwem Islamskim lub Iranem. Dodał, że jest optymistą odnośnie sposobów chronienia Kurdów, przy jednoczesnym zachowaniu prawa Turcji do obrony ich kraju przed terrorystami. "Jesteśmy przekonani, że możemy osiągnąć rozwiązanie, które pozwoli osiągnąć oba te cele." Pompeo zwrócił uwagę na wystrzelenie przez Iran kolejnego satelity, mówiąc, że można uznać to za fakt rozwijania programu balistycznych rakiet międzykontynentalnych, co jest pogwałceniem Rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 2231.
    12 stycznia 2019 r. Malezja poinformowała, że nie pozwoli izraelskim pływakom wziąć udział w zawodach kwalifikacyjnych do Igrzysk Paraolimpijskich w 2020 roku. Malezja jest jednym z wielu muzułmańskich krajów, które nie mają oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Izraelem, a wjazd do tego kraju z izraelskiego paszportu jest zabroniony. Miasto Kuching we wschodnim stanie Sarawak będzie gościć pływaków z 70 krajów od 29 lipca do 4 sierpnia. Malezyjski premier Tun Dr Mahathir Mohamad powiedział: "Utrzymujemy nasze stanowisko w sprawie zakazu. Jeśli przyjdą, będzie to naruszenie przepisów. Jeśli Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski zechce wycofać prawo Malezji do organizacji mistrzostw, mogą to zrobić."

13 stycznia 2019 r. Siły Obronne Izraela poinformowały rano o zakończeniu Operacji Północna Tarcza. W trakcie prowadzonych działań odkryto na granicy z Libanem sześć podziemnych tuneli szturmowych Hezbollahu. Poinformowano także, że Siły Obronne Izraela monitorują jeszcze kilka innych miejsc, w których Hezbollah drąży podziemne tunele, jednak nie przekroczyły one jeszcze granicy Izraela. "Operacja Północna Tarcza pozbawiła Hezbollah unikalnych zdolności ofensywnych, które budowano przez lata w ramach planowanego ataku na terytorium Izraela. Operacja odzwierciedla zaawansowane technologiczne możliwości operacyjne i wywiadowcze oraz wielostopniowy proces wykrywania podziemnych tuneli, które jeszcze bardziej rozwinięto w ciągu ostatnich kilku tygodni."
    13 stycznia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael jest gotowy do eskalacji ataków na irańskie siły zbrojne rozmieszczone w Syrii. "Ostatnio Izrael uderzył w irański skład broni na lotnisku w Damaszku. Jest to częścią naszej polityki i zdecydowanych wysiłków, aby zapobiec irańskiemu umocnieniu się w Syrii. W razie potrzeby zintensyfikujemy nasze ataki. Będziemy kontynuować wszystkie działania przeciwko Hezbollahowi, a także Iran i jego pełnomocnikom, i zrobimy wszystko, co potrzebne, aby zapewnić bezpieczeństwo Izraela. Myślę, że każdy rozumie, że udało się uniknąć bardzo poważnego zagrożenia. Plan operacyjny Hezbollahu polegał na użyciu broni tunelowej do infiltracji wielu bojowników, liczących od tysiąca do dwóch tysięcy terrorystów, do Galilei, w celu przejęcia tutejszych społeczności. Spójrzcie, czy bataliony Hezbollahu znajdują się w Galilei, a także czy irańska armia znajduje się naprzeciwko Wzgórz Golan? Zapobiegliśmy temu i nadal będziemy mu zapobiegać."
    13 stycznia 2019 r. władze wodne poinformowały, że dzięki opadom deszczu podczas szabatu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł dodatkowe 3 cm (w sumie o 53 cm od początku zimy). Obecnie poziom wody w jeziorze wynosi 214,13 metra poniżej poziomu morza, i brakuje 5,33 metra do osiągnięcia pełnego napełnienia zbiornika.

13 stycznia 2019 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały dwa podziemne tunele Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

13 stycznia 2019 r. jordański król Abdullah II i egipski prezydent Abdel Fattah As-Sisi spotkali się w Ammanie (Jordania) i wydali wspólne oświadczenie zwracające uwagę na konieczność wznowienia negocjacji pokojowych między Izraelem a Autonomią Palestyńską. "Negocjacje powinny opierać się na rozwiązaniu dwupaństwowym i arabskiej inicjatywie pokojowej, zmierzającej do osiągnięcia sprawiedliwego rozwiązania, które honoruje prawo Palestyńczyków do ustanowienia państwa w granicach z 1967 r., ze Wschodnią Jerozolimą jako jego stolicą."

14 stycznia 2019 r. ulewne deszcze wywołały lokalne powodzie w północnej części kraju. W rejonie strumienia Nahal Hilazon służby ratownicze uratowały 3 osoby uwięzione w dwóch jeepach, które zostały zmyte z drogi przez powódź. Do podtopień doszło także w rejonie Tyberiady i Kiryat Szmona. W najbliższych dniach spodziewane są opady śniegu. Władze miejskie Jerozolimy poinformowały, że na atak zimy przygotowały około 150 pługów śnieżnych i solarek, a także 250 ton soli. W przypadku wystąpienia dużych opadów śniegu, główne prace odśnieżania zostaną skoncentrowane na głównych drogach, aby umożliwić działania sił ratowniczych. Poproszono mieszkańców, aby w takiej sytuacji nie wyjeżdżali prywatnymi samochodami i słuchali instrukcji odpowiednich służb. Oczekuje się, że sztorm na Morzu Śródziemnym będzie miał fale o wysokości od 2 do 4metrów, a prędkość wiatru będzie 90 km/h. Na Negewie spodziewana jest burza piaskowa.

14 stycznia 2019 r. minister energetyki Juval Steinitz wziął udział w międzynarodowej konferencji poświęconej kwestiom gazu ziemnego, która została zorganizowana w Kairze (Egipt). Wizyta Steinitza była wynikiem zaproszenia egipskiego rządu. Steinitz powiedział: "Rozwój pól gazowych ma wartość geopolityczną i geostrategiczną. Tutaj po raz pierwszy prawdziwa współpraca gospodarcza między państwami pokoju - obejmuje Izrael, Egipt i Jordanię, a także kraje europejskie." Minister Steinitz został zaproszony do odwiedzenia Egiptu w maju tego roku, kiedy oczekuje się, że ustanowienie Organizacji Gazu Ziemnego Morza Śródziemnego z udziałem Izraela, Egiptu, Włoch, Grecji, Cypru, Jordanii i Autonomii Palestyńskiej.

15 stycznia 2019 r. w bazie wojskowej Kirya w Tel Awiwie odbyła się uroczystość powołania nowego szefa Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela, którym został gen. Aviv Kohavi. Obecni byli: premier i minister obrony Benjamin Netanjahu, ministrowie, członkowie Knesetu, forum Sztabu Głównego, członkowie rodziny i inni. Gen. Aviv Kohavi, który wcześniej służył jako zastępca szefa Sztabu Głównego, zastąpi gen. Gadi Eisenkota na stanowisku szefa Sztabu Głównego. Gen. Gadi Eisenkot pełnił tę funkcję przez cztery lata i skończył czterdzieści lat służby w Siłach Obronnych Izraela. Później obaj dowódcy oddali cześć poległym izraelskim żołnierzom w sali pamięci na cmentarzu wojskowym na górze Herzl w Jerozolimie. Prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Aviv, w tobie, Siły Obronne Izraela otrzymują wspaniałego szefa sztabu. Najlepszego z najlepszych. Jestem pewien, że poprowadzisz Siły Obronne Izraela przez kolejne wyzwania z taką samą determinacją, jak dotychczas. Rozumiesz złożoność i ciężar odpowiedzialności. Teraz nikt nie ponosi większej odpowiedzialności niż ty." Gen. Aviv Kohavi urodził się w 1964 r., a służbę wojskową rozpoczął w Brygadzie Spadochronowej. Był kolejno dowódcą 101 Batalionu, Brygady Spadochronowej, szefem wywiadu wojskowego, szefem Dowództwa Północnego i zastępcą szefa Sztabu Głównego. Ukończył Uniwersytet Hebrajski i Uniwersytet Harvard.
    15 stycznia 2019 r. Siły Obronne Izraela poinformowały wieczorem, że doszło do infiltracji granicy izraelsko-libańskiej. Podczas rutynowych działań odkryto, że ktoś przekroczył granicę z Izraela do Libanu. Libańska armia poinformowała później, że zatrzymała mężczyznę, który okazał się obywatelem Stanów Zjednoczonych.
    15 stycznia 2019 r. Israel Railways poinformowała, że w związku ze spodziewaną w dniu jutrzejszym burzą śnieżną i możliwością zablokowania głównych arterii komunikacyjnych prowadzących do Jerozolimy, linie kolejowe wydłużą godziny pracy na połączeniu Tel Awiw - Jerozolima, przy zachowaniu tej samej częstotliwości. Umożliwi to przejęcie osób, które nie będą mogły skorzystać z transportu drogowego. Burmistrz Jerozolimy Mosze Leon postanowił, że szkoły w stolicy zakończą zajęcia wcześniej, aby umożliwić uczniom bezpieczny powrót do domów. Dyrektywa dotyczy zajęć w szkołach podstawowych, przedszkolach, ośrodkach opieki dziennej i instytucjach kształcenia specjalnego. Zapewniony zostanie specjalny transport, aby sprowadzić studentów do domu.

15 stycznia 2019 r. islamscy terroryści zaatakowali kompleks hotelowy DusitD2 w Nairobi w Kenii. Po 12 godzinach strzelaniny służby bezpieczeństwa opanowały sytuację. Zginęło 21 osób, w tym 1 amerykański Żyd - Jason Spindler, dyrektor generalny firmy konsultingowej, którego zastrzelono w biurze. Podczas operacji antyterrorystycznej ewakuowano około 700 osób. Zabito wszystkich 5 terrorystów. Do ataku przyznała się grupa terrorystyczna Al-Shabaab, która wydała oświadczenie, że przeprowadziła śmiertelny atak w Nairobi w odwecie za decyzję prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimie jako stolicy Izraela. "Jerozolima nigdy nie będzie judaizowana. Wiedzcie, że rozliczymy was za każdą muzułmańską krew rozlaną w Palestynie, uncję za uncję."
    15 stycznia 2019 r. armia Stanów Zjednoczonych poprosiła Kongres o 373 mln $, by kupić dwie baterie izraelskiego systemu obrony rakietami Iron Dome. Amerykanie rzadko kupują systemy uzbrojenia z innych krajów, głównie ze względu na względy bezpieczeństwa narodowego, ale także dlatego, że Stany Zjednoczone zwykle utrzymują przewagę technologiczną. Podczas gdy Izrael od dziesięcioleci kupuje amerykańskie systemy technologiczne, to po raz pierwszy sprzeda Stanom Zjednoczonym pełen system uzbrojenia. Według amerykańskiej strony informacyjnej Inside Defense, armia amerykańska chce nabyć dwie gotowe do użycia baterie z terminem dostawy do 2020 r. Baterie będą zawierać 12 wyrzutni, dwa sensory, dwie centrale dowodzenia oraz 240 rakiet przechwytujących. Amerykanie planują rozmieścić baterie za granicą, aby bronić swoich żołnierzy w newralgicznych miejscach na całym świecie. W przeszłości Stany Zjednoczone próbowały zbudować systemy przechwytywania oparte na pociskach produkowanych w Ameryce - AIM-120 AMRAAM i AIM-9 Sidewinder - ale koszty były zbyt wysokie, a systemy te nie spełniały wszystkich wymagań armii. Ze względu na pilny charakter zamówienia, wydaje się, że Amerykanie planują również zakup izraelskiego wielozadaniowego radaru ELM-2084, ponieważ dostosowanie amerykańskiego radaru do Iron Dome opóźniłby uruchomienie systemu. Amerykanie przetestowali już system Iron Dome we wrześniu 2017 r. w stanie Nowy Meksyk. Amerykanie byli wówczas pod wrażeniem wysokiego wskaźnika przechwytywania. Według Inside Defense, izraelski system Iron Dome jest również znacznie tańsze niż inne amerykańskie systemy. Na przykład system oparty na AIM-120 AMRAAM kosztuje 12 mln $ za baterię i 800 tys. $ za każdy pocisk przechwytujący. Natomiast Iron Dome będzie kosztować Amerykanów 1,37 mln $ za każdy wyrzutnię, 150 tys. $ za każdy pocisk przechwytujący, 4 mln $ za centrum prowadzenia ognia i 34,7 mln $ za radar. Według raportu armia amerykańska żąda 289,7 mln $ na transakcję w bieżącym roku podatkowym, i 83,8 mln $ w następnym roku podatkowym. Ponadto armia prosi Kongres o zainwestowanie dodatkowych 1,6 mld $ do 2024 roku w integrację wyrzutni i pocisków Iron Dome z własnym systemem obrony przeciwrakietowej IFPC Inc 2-I, co może oznaczać, że armia planuje nabyć więcej pocisków Tamir z Iron Dome w przyszłości. Podczas gdy system Iron Dome został opracowany przez Izrael, to od 2011 roku Stany Zjednoczone zainwestowały 1,4 mld $ w jego rozwój. Raytheon, który produkuje system rakietowy Patriot, nawiązał współpracę z Rafaelem, aby wyprodukować system Iron Dome. Oczekuje się, że Raytheon odegra również ważną rolę w produkcji pocisków Tamir dla armii amerykańskiej.

16 stycznia 2019 r. władze wodne poinformowały, że dzięki opadom deszczu w ciągu minionej doby poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 2 cm (od początku sezonu wzrósł o 68 cm), osiągając poziom 213,96 metrów poniżej poziomu morza.
    16 stycznia 2019 r. stacja telewizyjna Reshet 13 podała informacje dotyczące amerykańskiego planu pokojowego, które uzyskała od nieznanego amerykańskiego źródła. Według tych informacji, amerykański plan przewiduje ustanowienie państwa palestyńskiego w około 90% Judei i Samarii, przy czym co najmniej część wschodniej Jerozolimy będzie jej stolicą. Większość arabskich dzielnic we Wschodniej Jerozolimie będzie pod władzą palestyńską jako przyszła stolica. Zgodnie z planem, Wzgórze Świątynne, Ściana Płaczu i Wzgórze Oliwne miałyby pozostać pod izraelską suwerennością, ale z pełnym partnerstwem administracyjnym z Palestyńczykami. Plan zakłada także, że Izrael zaanektuje żydowskie bloki osadnicze w Judei i Samarii, podczas gdy izolowane osady zostaną ewakuowane lub ich budowa zostanie przerwana. Specjalny Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych ds. negocjacji międzynarodowych Jason Greenblatt, powiedział wieczorem, że sprawozdanie Reshet 13 było niedokładne. "Podczas gdy szanuję Baraka Ravida, to jego informacje przekazane w Reshet 13 nie są dokładne. Spekulacje na temat treści planu nie są pomocne. Bardzo niewielu ludzi na świecie wie, co jest w środku tego planu."
    16 stycznia 2019 r. Instytut Badań Bezpieczeństwa Narodowego przedstawił ocenę strategiczną bezpieczeństwa Izraela na 2019 r. Prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Nie trzeba dodawać, że obecnie cała uwaga publiczna koncentruje się wokół wyborów, które tu i teraz stają się swoistym wyścigiem zbrojeń. W tym kontekście roczna ocena strategiczna INSS rzuca wyjątkowe światło, a dokument leżący przed nami jest wynikiem analizy trendów i próbą stworzenia kompleksowego obrazu naszej obecnej rzeczywistości. Ale są też aspekty, które spoglądają w przyszłość i które starają się zrozumieć przyszłość, i umożliwić podejmowanie właściwych decyzji militarnych i dyplomatycznych na niespotykanym dotąd poziomie. Musimy to wykorzystać, aby zabezpieczyć nasze interesy w przyszłości. Coroczna ocena i zawarte w niej zalecenia dotyczące polityki są jasnym dokumentem, który nie sprzeciwia się naszej wyważonej polityce, a jednocześnie wskazuje na autentyczne obawy o przyszłość i bezpieczeństwo Izraela, dlatego ocena strategiczna jest lśniącym światłem patriotyzmu i odwagi cywilnej." Szef INSS, gen Amos Jadlin powiedział: "Najpoważniejszym zagrożeniem, z jakim mamy do czynienia, nie jest trzecia wojna w Libanie, ale pierwsza wojna północna - jednoczesny konflikt z Hezbollahem w Libanie, Syrii i Iranie, do którego może dołączyć Hamas na południu. Izrael 2019 roku jest silnym krajem, Siły Obronne Izraela są niezwykle potężne i odstraszają naszych wrogów. Wyzwanie polega na tym, aby wykorzystać tę siłę i wzmocnić właściwą politykę."
    16 stycznia 2019 r. po południem nad terytorium niemal całego kraju wystąpiła gwałtowna burza połączona z intensywnymi opadami deszczu i śniegu, oraz porywistym wiatrem. Służby meteorologiczne poinformowały, że wystąpiło 523 wyładowań atmosferycznych. W rejonie Jerozolimy i bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion spadł śnieg. Policja zamknęła dla ruchu drogowego część dróg w północnej i centralnej części kraju. Służby ratunkowe udzieliły pomocy 25 osobom. Z powodu niskich temperatur odnotowano rekordowe zużycie energii elektrycznej w wysokości 13 058 MW. Na Negewie wystąpiła burza pyłowa. Ministerstwo zdrowia zaleciło, aby osoby z chorobami serca, chorobami płuc, osoby starsze, dzieci i ciężarne, powstrzymały się od aktywności fizycznej na zewnątrz domów.

16 stycznia 2019 r. rzecznik palestyńskiego przewodniczącego, Nabil Abu Rudeineh powiedział, że jakikolwiek plan pokojowy, który nie obejmuje ustanowienia niepodległego państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 r. i ze wschodnią Jerozolimą jako stolicą, zakończy się niepowodzeniem. Zauważył, że wszystkie propozycje związane z procesem dyplomatycznym muszą opierać się na międzynarodowej legitymacji i zasadzie rozwiązania dwupaństwowego. Abu Rudeineh dodał, że droga do osiągnięcia pokoju w regionie jest jasna i musi przejść przez palestyńskie przywództwo, którego nie sposób obejść, jak to starają się zrobić Amerykanie.

17 stycznia 2019 r. władze wodne poinformowały, że dzięki obfitym opadom deszczu poziom wody w jeziorze Kinneret w ciągu ostatniej doby wzrósł o 6 cm, osiągając poziom 213,9 metra poniżej poziomu morza. Do rana zdołano udrożnić niemal wszystkie drogi, a pozostałości śniegu w wielu miejscach zmył deszcz. Poinformowano, że szkoły i przedszkola będą normalnie otwarte. Z powodu sztormowej pogody i zagrożenia powodziami zamknięto Rezerwat Ein Gedi nad Morzem Martwym.
    17 stycznia 2019 r. władze miejskie Tel Awiwu zapowiedziały, że będą zapobiegać umieszczaniu publikacji misyjnych w ulicznych bibliotekach w mieście. Biblioteki uliczne są dostępne dla wszystkich chętnych, umożliwiając udostępnianie innym różnych książek. Otworzyło to drogę do propagowania chrześcijańskich ulotek. Sprzeciwiła się temu ultraortodoksyjna żydowska organizacja Yad L'Achim. Władze nakazały usunąć z ulicznych bibliotek wszystkie ulotki i książki o treściach misyjnych.

17 stycznia 2019 r. organizacje terrorystyczne ze Strefy Gazy wydały wspólne oświadczenie wzywające do zintensyfikowania protestów przeciwko obecności izraelskiej na terenie meczetu Al-Aksa w Jderozolimie. Wezwano także izraelskich Arabów do organizowania protestów i nękania instytucji izraelskiego rządu. Oskarżono także Izrael o trudną sytuację humanitarną w Strefie Gazy.
    17 stycznia 2019 r. w południe Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Karmei Tzur w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Nikt nie został ranny, ale pojazd został uszkodzony.

17 stycznia 2019 r. sekretarz generalny Ligi Arabskiej Ahmed Aboul Gheit oświadczył, że w ostatnich latach zostało zredukowane znaczenie, jaki w krajach arabskich odgrywał konflikt arabsko-izraelski. "Musimy walczyć z pilniejszymi sprawami, ponieważ świat arabski radykalnie się zmienił. Arabskie kraje przeszły ostatnio najtrudniejszy czas. Nie możemy zapomnieć o błędach popełnionych przez arabskich władców, powodujących tragedie w regionie. Ważniejszym kwestiami są wewnętrzne sprawy Arabów w Jemenie, Libii i Syrii."

18 stycznia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Jerozolimie z rumuńską premier Vioricą Dancilą i wyraził nadzieję, że Rumunia przeniesie swoją ambasadę w Izraelu do Jerozolimy. "To wspaniała okazja, aby znów się z tobą zobaczyć. Stosunki między Izraelem a Rumunią są fantastyczne i będą jeszcze silniejsze dzięki waszej wizycie. Mam nadzieję, że podejmiecie działania, aby powstrzymać złe rezolucje przeciwko Izraelowi w Unii Europejskiej, a także przeniesiecie ambasadę do Jerozolimy. Czekamy na was w Jerozolimie.” Omówiono zagadnienia dwustronnej współpracy, a także kwestie zagrożenia ze strony Iranu i terroryzmu.

18 stycznia 2019 r. nad ranem izraelscy żołnierze wyburzyli dom terrorysty Khalila Jabareena w jego rodzinnym arabskim mieście Jatta w środkowej Judei. Jabareen odpowiada za atak terrorystyczny i morderstwo Izraelczyka w centrum handlowym w bloku żydowskich osiedli Gush Etzion we wrześniu 2018 r. Terrorysta został zastrzelony. W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy wydał ostateczną decyzję nakazującą wyburzenie trzeciego piętra jego rodzinnego domu (na tym piętrze mieszkał terrorysta). W ten sposób zostało odrzucone ostatnie odwołanie jego rodziny. Podczas wyburzania jego domu doszło do gwałtownych rozruchów w mieście. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.
    18 stycznia 2019 r. około 14 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach rannych zostało 14 Palestyńczyków. Starcia były mniej intensywne niż w minionym tygodniu. Zatrzymano 1 Palestyńczyka, który zdołał przekroczyć ogrodzenie graniczne.

18 stycznia 2019 r. nad ranem izraelska marynarka dostrzegła nieznaną łódź zbliżającą się do zamkniętej strefy przy wybrzeżu Strefy Gazy. Po identyfikacji okazało się, że na pokładzie żaglowej łodzi znajdował się obywatel Francji, który przez kilka tygodni dryfował uszkodzoną łodzią po Morzu Śródziemnym. Francuzowi udzielono pomocy i ewakuowano go na ląd.
    18 stycznia 2019 r. wydawana w Londynie arabska gazeta Al-Quds Al-Arabi napisała, że Rosja wysłała do Izraela wiadomość, że nie będzie tolerować dalszych nalotów w rejonie międzynarodowego portu lotniczego w Damaszku w Syrii. Rosja zamierza odbudować port lotniczy, i z tego powodu dalsze naloty są niepożądane, gdyż linie lotnicze odmawiają wznowienia działalności w Syrii.

19 stycznia 2019 r. - Szabat.

19 stycznia 2019 r. nieznany sprawca rzucił kamień wybijając okno w synagodze w Sofii (Bułgaria). Społeczność żydowska była wstrząśnięta całkowitym brakiem jakiejkolwiek reakcji ze strony przechodniów.
    19 stycznia 2019 r. saudyjski przedstawiciel mediów, Abd Al-Hamid Al-Ghubin, powiedział, że Izrael jest niezależnym państwem uznanym przez ONZ i ma historyczne prawo do ziemi nie mniejsze niż Arabowie. "Nawet Koran mówił o ludzie Izraela, a nie o Palestyńczykach."

20 stycznia 2019 r. syryjski pocisk rakietowy wleciał nad Wzgórza Golan i w rejonie góry Hermon został zestrzelony przez system obrony Irone Dome. Początkowo myślano, że była to jedna z wystrzelonych izraelskich rakiet przeciwlotniczych, jednak eksperci wojskowi powiedzieli, że był to standardowy ciężki pocisk rakietowy klasy ziemia-ziemia, używany przez Irańczyków. Rzecznik armii gen. W poniedziałek rano generał Ronen Manelis powiedział, że atak Iranu na północny Izrael jest poważną eskalacją i wiadomością wysłaną Izraelowi. "Pocisk wystrzelono z odległości kilkunastu kilometrów od granicy z rejonu Damaszku, z obszaru, na którym działają siły irańskie. Pocisk był standardowym pociskiem produkowanym przez Irańczyków, wystrzelonym przez Irańczyków, a jego jedynym celem było uderzenie w cywilów i żołnierzy. Irańczycy planowali to wydarzenie od długiego czasu i celowali w północny Golan, gdzie są cywile, a także instalacje wojskowe. Irańczycy próbują zmienić wzorce operacyjne sił powietrznych i kiedy wystrzelili pocisk w Izrael, próbowali przekazać Izraelowi wiadomość. Planowali tę operację przez długi czas. Zmienia się wzór zachowania wszystkich czynników w tym obszarze." Siły Obronne Izraela w obszarze Wzgórz Golan zostały postawione w stan gotowości, a rejon góry Hermon zamknięto dla turystów. Nie wydano jednak specjalnych dyrektyw dla mieszkańców Wzgórz Golan.
    20 stycznia 2019 r. władze wodne poinformowały, że podczas szabatu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 4,5 cm (od początku sezonu wzrósł o 88 cm), osiągając poziom 213,77 metrów poniżej poziomu morza i jest 77 cm poniżej dolnej czerwonej linii.

20 stycznia 2019 r. Autonomia Palestyńska ujawniła, że 26 grudnia 2018 r. palestyński premier Ramami Hamdallahem, napisał list do sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, informując amerykańską administrację, że od 31 stycznia Autonomia Palestyńska nie będzie już akceptować pomocy finansowej ze strony Stanów Zjednoczonych. Ma to związek z tym, że 31 stycznia w Stanach Zjednoczonych wchodzi w życie ustawa mająca na celu przeciwdziałanie przekazywanie funduszy Autonomii Palestyńskiej na terroryzm, którą palestyński rząd uznał jako próbę ograniczenia ich niezawisłości i narzucenia amerykańskiej jurysdykcji.
    20 stycznia 2019 r. al-Fatah opublikował informacje o przygotowaniach swojego militarnego skrzydła Brygad Męczenników Al-Aksa do zbrojnej walki z Izraelem. Nagranie zrealizowano w Strefie Gazy, w bazie szkoleniowej Batalionu Nidal Al-Amoudi. Rzecznik batalionu, Abu Muhammad powiedział, że Brygady Al-Aksa dążą do "wyzwolenia Palestyny i zniszczenia Izraela." Dodał, że najgorsze dopiero nadejdzie, ponieważ Brygady Al-Aksa mają nowe jednostki, które we właściwym czasie ujawnią się.

20 stycznia 2019 r. syryjskie media poinformowały, że nad ranem syryjska obrona przeciwlotnicza odparła izraelski nalot na południe od Damaszku. Rosyjska armia poinformowała, że w nalocie uczestniczyły 4 izraelskie samoloty myśliwskie F-16I, które od strony Morza Śródziemnego wleciały w przestrzeń powietrzną Syrii, wystrzeliwując 7 pocisków rakietowych w stronę Damaszku. Syryjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła wszystkie izraelskie rakiety. Pomimo tych oficjalnych informacji, mieszkańcy Damaszku donieśli o odgłosach silnych eksplozji, co wskazuje na trafienie celów naziemnych. Prawdopodobnie celem był irański samolot, który z nieznanym ładunkiem zbliżał się do lądowania w Damaszku. Z powodu nalotu, irański samolot zawrócił i odleciał do Iranu.
    20 stycznia 2019 r. wysłannik Kataru na Bliski Wschód Mohammad Al-Amadi powiedział, że trzecia transza pieniędzy z Kataru, 15 mln $, dotrze do Strefy Gazy w ciągu kilku najbliższych dni.
    20 stycznia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Ndżamenie z prezydentem Czadu, Idris Deby. Obaj przywódcy podpisali memorandum o odnowieniu stosunków dyplomatycznych między oboma państwami. Netanjahu powiedział: "To historyczna wizyta, która ma miejsce po historycznej waszej wizycie w Izraelu dwa miesiące temu. Jestem tutaj, aby oficjalnie nawiązać stosunki dyplomatyczne. Chad jest bardzo ważnym krajem i jest bardzo ważny dla Izraela. Przyszłość Afryki zależy od przyszłości Sahelu, a to, co dzieje się tutaj, może wpłynąć na cały świat. Wiemy, że rozumiecie to. Musimy zapewnić, aby nasi główni sprzymierzeńcy także to zrozumieli, dlatego uczestniczymy w wysiłkach mających na celu kształtowanie przyszłości bezpieczeństwa i dobrobytu zarówno dla naszych krajów, jak i dla Afryki." Czad zerwał stosunki z Izraelem w 1972 r. pod naciskiem ze strony świata arabskiego. Teraz wyrażono nadzieję, że Mali będzie kolejnym afrykańskim państwem, które nawiąże stosunki dyplomatyczne z Izraelem.
    20 stycznia 2019 r. islamscy terroryści z grupy Nusrat al-Islam wal Muslimeen zaatakowali bazę sił pokojowych ONZ w Mali, zabijając 10 żołnierzy sił pokojowych (obywatele Czadu) i raniąc 25 kolejnych. Poinformowano, że atak był odpowiedzią na odnowienie stosunków dyplomatycznych z Izraelem przez Czad.

21 stycznia 2019 r. - Tu B'Shevat.
    21 stycznia 2019 r. szef Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem Narodowym gen. Amos Jadlin powiedział: "Wczoraj wieczorem Izrael działał przeciwko irańskim siłom Quds, decydując się nie przechodzić w milczeniu wobec wystrzelenia ciężkiej rakiety ziemia-ziemia na Wzgórza Golan. Postanowiono zażądać od Syryjczyków zapłacenia ceny za umożliwienie ostrzału Izraela z ich terytorium. Jest to także ważna wiadomość dla Libanu. Ważne jest, aby syryjskie baterie rakietowe, które ostrzelały nasze samoloty, zostały zniszczone, co jest zasadniczym elementem kształtowania północnej kampanii." Szef Jerozolimskiego Instytutu Strategii i Bezpieczeństwa prof. Efraim Inbar powiedział: "Izrael jest zdeterminowany, aby zapobiec obecności irańskiego wojskowego establishmentu w Syrii. Chcemy uniemożliwić utworzenie baz rakietowych i budowę dodatkowych baz, które wzmocnią obecność Iranu w Syrii, a Izrael nauczył się lekcji z Libanu, gdzie Iran uzbroił Hezbollah w tysiące pocisków, dzisiaj chcemy zapobiec podobnej sytuacji w południowej Syrii. Ostrzał rakietowy północnej części Wzgórz Golan był irańską próbą odstraszenia Izraela. Oni próbowali odpłacić się za naszą działalność wojskową przeciwko ustanowieniu irańskiej infrastruktury wojskowej w Syrii, ale to nie odstraszy Izraela. Nie ma wątpliwości, że rosyjska obecność wojskowa w Syrii ogranicza Izrael. Z tego powodu nie latamy w przestrzeni powietrznej Syrii, lecz operujemy z zewnątrz. Izrael nie jest zainteresowany konfliktem z siłami rosyjskimi, ale Izrael będzie nadal działał, ponieważ od tego zależy nasze bezpieczeństwo i o tym rozmawiamy. Nasze oficjalne przyznanie się i wzięcie odpowiedzialności za ataki w Syrii, jest wyraźnym sygnałem potwierdzającym zaangażowanie się oraz naszą determinację w kontynuowanie tych działań, co może być również związane z wycofaniem sił amerykańskich z Syrii. Myślę, że możemy ograniczyć obecność Iranu w Syrii. Oni tam zainwestowali dużo pieniędzy, gdyż chcą stworzyć korytarz do Morza Śródziemnego i uczynić z Syrii swoją bazę. Siły Obronne Izraela zrobią wszystko, aby tak się nie stało."
    21 stycznia 2019 r. przed południem odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia nowego międzynarodowego portu lotniczego im. Ilana Ramona, który znajduje się na pustyni Negew i będzie stanowił alternatywę dla portu lotniczego Ben Guriona przy Tel Awiwie. W uroczystości wziął udział premier Benjamin Netanjahu. Początkowo lotnisko Ramon będzie obsługiwać wyłącznie loty krajowe obsługiwane przez izraelskich przewoźników Arkia i Israir. Nie podano jeszcze daty rozpoczęcia lotów międzynarodowych. Strona internetowa mówi, że będzie początkowo w stanie obsłużyć do 2 mln pasażerów rocznie, ale od 2030 r. będzie w stanie rozwinąć się do 4,2 mln pasażerów rocznie. Posiada pas startowy o długości 3600 metrów i miejsce parkingowe dla 9 dużych i szerokich samolotów. Posiada również urządzenia do przeładunku towarów. Ramon znajduje się około 18 km od izraelskiego kurortu Ejlat nad Morzem Czerwonym. Oczekuje się, że tanie i czarterowe linie lotnicze, które obecnie latają na lotnisko Ovda, około 60 km od Eilatu, przeniosą się do Ramon. Należą do nich Ryanair, Wizz Air, EasyJet, SAS, Finnair i Ural Airlines. Nowe lotnisko zastąpi także małe miejskie lotnisko w Ejlacie, gdzie przez dziesięciolecia lądujące samoloty zakłócały spokój odpoczywających turystów. Koszty budowy nowego portu lotniczego wyniosły 1,7 mld szekli. Lotnisko posiada liczne zabezpieczenia terrorystyczne, w tym wysokie na 26 metry siatki chroniące przed ostrzałem rakietowym oraz inteligentny system antyrakietowy. Ocenia się, że w razie wybuchu wojny, w sytuacji awaryjnej, cała izraelska flota pasażerska będzie mogła tutaj lądować.
    21 stycznia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z ukraińskim prezydentem Petro Poroshenko. Minister gospodarki Eli Cohen, podpisał umowę o wolnym handlu z ukraińskim odpowiednikiem Stepanem Kubiwem. Cohen powiedział: "Umowa wzmocni stosunki gospodarcze między dwoma krajami i będzie promować izraelski przemysł." Jest to czwarte takie porozumienie podpisane od początku roku, po Kanadzie, Panamie i Unii Europejskiej.

21 stycznia 2019 r. w nocy około 1,5 tys. ultraortodoksyjnych Żydów modliło się w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Palestyńczycy wszczęli zamieszki, obrzucając kamieniami izraelskich żołnierzy, zabezpieczających przejazd modlących się Żydów. Rannych zostało 2 żołnierzy.
    21 stycznia 2019 r. wieczorem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przed bazą wojskową w Samarii. Terrorysta przyjechał samochodem z miasta Nablus, wyszedł z niego i próbował dźgnąć nożem żołnierze na punkcie kontrolnym. Inny żołnierz zastrzelił napastnika. Nikt więcej nie odniósł obrażeń.

21 stycznia 2019 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały szereg irańskich pozycji w Syrii. Zniszczone zostały magazyny broni, obiekty irańskiego wywiadu oraz baza szkoleniowa wykorzystywana przez irańskie siły Quds. Zniszczono także kilka syryjskich baterii przeciwlotniczych. Zginęło 21 osób, w tym 12 irańskich żołnierzy oraz 6 syryjskich żołnierzy. Syryjskie źródła wojskowa poinformowały, że nalot był ciężki, i przychodził kolejnymi falami. Atak spowodował znaczne szkody materialne. Rosyjska armia poinformowała, że Izrael użył zarówno samoloty myśliwskie, jak i rakiety dalekiego zasięgu, dodając, że syryjska obrona przeciwlotnicza zdołała zniszczyć około 30 izraelskich samosterujących pocisków rakietowych.
    21 stycznia 2019 r. dowódca irańskich sił powietrznych, gen. Aziz Nasirzadeh powiedział: "Jesteśmy przygotowani na decydującą walkę z Izraelem, która doprowadzi do ich zniszczenia."
    21 stycznia 2019 r. Niemcy poinformowały, że irańskie linie lotnicze Mahan Air otrzymały zakaz korzystania z niemieckich lotnisk. Mahan Air jest drugim pod względem wielkości irańskim przewoźnikiem (po linii Iran Air), i cztery razy w tygodniu wykonuje połączenia lotnicze między Teheranem a niemieckimi miastami Duesseldorf i Monachium. W przeszłości Mahan Air wielokrotnie wykonywał potajemne loty przewożąc samolotami pasażerskimi rannych żołnierzy oraz amunicję do Syrii i Jemenu. W 2011 r. Stany Zjednoczone umieściły tę linię na czarnej liście, ponieważ zapewniała techniczne wsparcie dla irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.

22 stycznia 2019 r. rano Stany Zjednoczone i Izrael przeprowadziły wspólny test systemu obrony przed pociskami balistycznymi Arrow 3. Poinformowano, że test zakończył się sukcesem. System Arrow 3 jest wspólnym izraelsko-amerykańskim projektem, który jest przeznaczony do przechwytywania i niszczenia międzykontynentalnych pocisków balistycznych w kosmosie, zanim ponownie wejdą w atmosferę ziemską. Test przeprowadzono w bazie Palmachim w centralnej części Izraela. Wiadomo, że podczas testu pocisk Arrow 3 został wystrzelony i przechwycił cel.
    22 stycznia 2019 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu powiedział, że po dzisiejszym incydencie w Strefie Gazy, Izrael wstrzyma transfer kolejnej transzy pieniędzy z Kataru do strefy.

22 stycznia 2019 r. po południem grupa 5 Palestyńczyków zbliżyła się i zaczęła uszkadzać ogrodzenie graniczne w południowej części Strefy Gazy. Gdy na miejsce przybył izraelski patrol, Palestyńczycy uciekli do wnętrza strefy, a do izraelskich żołnierzy ogień otworzył ukryty arabski snajper. Kula trafiła w hełm jednego z żołnierzy, ale go nie przebiła. Lekko rannego żołnierza ewakuowano. W odpowiedzi izraelski czołg uciszył ogniem snajpera oraz ostrzelał pobliski przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu. Zginął 1 Palestyńczyk.
    22 stycznia 2019 r. późnym wieczorem izraelskie siły powietrzne zbombardowały bazę szkoleniową Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Była to odpowiedź za dzisiejsze incydenty zbrojne w strefie.
    22 stycznia 2019 r. wieczorem rzecznik prasowy Hamasu Fawzi Barhoum obwinił Izrael za eskalację napięcia w Strefie Gazy. "Izrael ponosi pełną odpowiedzialność za eskalację i konsekwencje trwających ataków na palestyńską ludność i palestyński ruch oporu, który nie pozwoli na wykorzystanie palestyńskiej krwi w wyborach w Izraelu, i podejmie działania w celu ochrony swoich ludzi." Rzecznik Islamskiego Dżihadu Abu Hamza, powiedział, że jego organizacja będzie nadal uważać sprawę uwolnienia palestyńskich więźniów za najważniejszą. Abu Hamza podkreślił, że palestyńskie siły oporu są w dobrej formie i będą nadal za wszelką cenę podążać swoją drogą.

22 stycznia 2019 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon, ujawnił członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ, że Iran stara się zbudować siatkę terrorystyczną w Judei i Samarii, ale jego działania obejmują cały Bliski Wschód. "Obsesja irańskiego reżimu wobec Izraela jest dobrze znana - jest ona także bardzo kosztowna, gdyż siedem miliardów dolarów rocznie Iran przeznacza na niekończące się próby zniszczenia Izraela. Podążając krwawym szlakiem pieniędzy zaczynającym się w Teheranie, docieramy do tuneli terrorystycznych w Libanie i Strefie Gazy, oraz do magazynów broni w Syrii, a teraz próbują przeniknąć do Judei i Samarii. Z pomocą zastępcy politycznego Hamasu Saleh Al-Arouri i szefa palestyńskiego oddziału irańskich sił Quds Saeeda Izadi, Iran próbuje zmienić Judeę i Samarię w czwarty militarny front przeciwko Izraelowi. Milczenie świata umożliwia Iranowi kontynuowanie swoich działań i agresji, aby podważać stabilność na całym Bliskim Wschodzie." Danon wezwał Radę Bezpieczeństwa, by uznała Hamas i Hezbollah za organizacje terrorystyczne i nałożyła na nie sankcje.
    22 stycznia 2019 r. komisarz Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Vera Jourova pojawiła się w Muzeum Żydowskim w Brukseli, gdzie w maju 2014 r. zastrzelono cztery osoby. Jourova zwróciła uwagę, że 90% europejskich Żydów uważa, że w całej Europie nasilają się zjawiska i incydenty antysemickie. "Faktycznie, czterech na dziesięciu Żydów myśli o opuszczeniu Europy. Kiedy w przeszłości Żydzi opuszczali Europę, nigdy nie było to dobrym znakiem dla Europy." Jourova zapowiedziała, że utworzy grupę roboczą, której zadaniem będzie przekonanie krajów Unii Europejskiej do sformułowania w ciągu dwóch lat własnych planów walki z antysemityzmem.
    22 stycznia 2019 r. serwis informacyjny Bloomberg opublikował listę indeksu innowacyjności, w którym Izrael awansował na 5, z 10 miejsca w minionym roku. Pierwsze miejsca zajęła Korea Południowa, Niemcy, Finlandia i Szwajcaria. Natomiast za Izraelem uklasyfikowały się Singapur, Szwecja i Japonia. Indeks Bloomberga uwzględnia różne elementy, w tym inwestycje w badania i rozwój, zdolności produkcyjne oraz koncentrację firm z sektora high-tech.

23 stycznia 2019 r. ministerstwo spraw strategicznych przedstawiło raport pokazujący, że pomimo oświadczeń złożonych przez przedstawiciela Unii Europejskiej Federicę Mogherini, wbrew ich oficjalnej polityce, różne organy Unii Europejskiej w latach 2017-2018 przekazały ponad 5 mln euro dla dziesięciu europejskich i palestyńskich organizacji promujących kampanię bojkotu Izraela.
    23 stycznia 2019 r. zebrał się gabinet bezpieczeństwa, który zatwierdził transfer pieniędzy z Kataru do Strefy Gazy w najbliższych dniach. Trzecia transza pieniędzy będzie liczyć 15 mln $. Premier Benjamin Netanjahu ostrzegł wszystkie ugrupowania terrorystyczne w Strefie Gazy, aby nie eskalowały konfliktu z Izraelem. "Jeśli w Strefie Gazy jest ktoś, który myśli o podniesieniu głowy, radzę mu tego nie robić, ponieważ nasza odpowiedź będzie śmiertelna i bardzo bolesna. Mamy do czynienia z irańską armią w Syrii. Siły Obronne Izraela to jedyna armia na świecie, które walczy z armią Iranu."
    23 stycznia 2019 r. szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kohavi spotkał się z szefem Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych gen. Josephem Votelem, którego odznaczył medalem uznania za wyjątkowe partnerstwo między siłami zbrojnymi. Rozmowy dotyczyły sytuacji w Syrii i Libanie.
    23 stycznia 2019 r. Siły Obronne Izraela rozmieściły dodatkowe baterie obrony przeciwrakietowej Iron Dome w rejonie aglomeracji miejskiej Gusz Dan.

23 stycznia 2019 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Paryżu z francuskim prezydentem Emmanuelem Macron. Omówiono sytuację w Syrii i Libanie, oraz problematykę Iranu. Popołudniem prezydent spotkał się z przywódcami społeczności żydowskiej i muzułmańskiej we Francji. Rivlin powiedział: "Istnieje powszechne przekonanie, że religia jest w centrum napięć etnicznych. Ale to pomyłka. Przekonanie, które łączy judaizm i islam, musi być kluczem do pokoju, a nie usprawiedliwieniem dla przemocy. Teraz, kiedy nacjonalizm i religijny ekstremizm rosną na świecie i na Zachodzie, wasze przywództwo jest niezbędne. To, co wy i przywódcy wszystkich społeczności mówią, jest szczególnie ważne w tym czasie - nie dla antysemityzmu, zero tolerancji dla jakiegokolwiek rodzaju rasizmu." Według oficjalnych szacunków we Francji żyje około 8,7 mln muzułmanów oraz jest około 3000 meczetów z 7000 imamami. Większość społeczności to sunnici pochodzący z Maghrebu i innych afrykańskich krajów.

24 stycznia 2019 r. islamscy terroryści ostrzelali w nocy izraelskich żołnierzy prowadzących działania operacyjne przy granicy syryjskiej na Wzgórzach Golan. Nikt nie został ranny. Żołnierze odpowiedzieli ogniem.
    24 stycznia 2019 r. Siły Obronne Izraela rozmieściły na południu kraju dodatkowe baterie obrony przeciwrakietowej Iron Dome.

24 stycznia 2019 r. rzecznik Hamasu, Khalil al-Hajja, powiedział, że jego organizacja odmówiła przyjęcia trzeciej transzy pieniędzy z Kataru, ponieważ Izrael „wykorzystuje ja do swojej kampanii wyborczej”.
    24 stycznia 2019 r. wieczorem izraelscy policjanci postrzelili Palestyńczyka, którzy rzucał koktajle Mołotowa przy arabskiej dzielnicy Shuafat w Jerozolimie. Aresztowano także 2 innych Arabów.

24 stycznia 2019 r. władze Egiptu zamknęły przejście graniczne w Rafah między Egiptem a Strefą Gazy w obu kierunkach. Przejście graniczne ma wznowić działalność 27 stycznia, umożliwiając przejście tylko w jednym kierunku.
    24 stycznia 2019 r. Niemcy nakazali wstrzymanie lotów irańskich linii lotniczych Air Iran do niemieckich portów lotniczych. Oskarżono irańskie linie lotnicze o wykorzystywanie swoich samolotów do przewożenia sprzętu wojskowego i personelu wojskowego do Syrii oraz innych krajów na Bliskim Wschodzie.

25 stycznia 2019 r. w nocy w północnej części kraju wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 3,6 w skali Richtera. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się około 8 km na północ od miasta Nazaret.

25 stycznia 2019 r. około 10 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W północnej części strefy rzucono dwa granaty w stronę izraelskiego pojazdu wojskowego. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.
    25 stycznia 2019 r. po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowskie samochody przy arabskiej miejscowości Silwad w środkowej części Samarii. Przybyli na miejsce izraelscy żołnierze zastrzelili 1 Araba, a drugiego postrzelili i zatrzymali.

25 stycznia 2019 r. wysłannik Kataru ds. pomocy w Strefie Gazy, Mohammed Al-Emadi poinformował, że trzecia transzy pieniędzy w wysokości 20 mln $ zostanie przekazana na sfinansowanie projektów humanitarnych realizowanych i koordynowanych w Strefie Gazy przez ONZ. W ten sposób został znaleziony kompromis po odmowie Hamasu przyjęcia pomocy finansowej z Kataru.

26 stycznia 2019 r. - Szabat.

27 stycznia 2019 r. na porannym posiedzeniu rządu minister spraw zagranicznych Naftali Bennett przedstawił Raport Global Anti-Semitism z 2018 r. "W roku 2018 odnotowano rekordowy poziom antysemityzmu na ulicach, w Internecie i na arenie politycznej na całym świecie - w tym roku zamordowano najwięcej Żydów od antysemickich ataków w latach 90-tych. Ministerstwo spraw Diaspory będzie nadal pracować nad budowaniem mostów z Żydami na całym świecie i zwalczać antysemityzm za pośrednictwem legalnych, dyplomatycznych i publicznych kanałów medialnych, szczególnie w tym tygodniu, kiedy świat będzie obchodził Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Wzywam rządy na całym świecie do działania: Uwolnijcie swoje społeczeństwa od antysemityzmu i nienawiści do Żydów." W 2018 r. w trzech dużych antysemickich atakach terrorystycznych zamordowano 13 Żydów. Odnotowano wzrost antysemityzmu na ulicach i w Internecie, z czego około 70% zdarzeń miało charakter przeciwko państwu Izrael. Miało to związek z decyzją Stanów Zjednoczonych o przeniesieniu swojej ambasady w Izraelu do Jerozolimy. W przeciwieństwie do poprzednich lat, w 2018 r. większością antysemickich działań kierowali biali neonaziści i skrajnie prawicowi nacjonaliści. We Francji, po zauważalnym zmniejszeniu liczby ataków antysemickich w poprzednim roku, ze względu na zmiany w polityce rządu i rozmieszczeniu dodatkowych sił bezpieczeństwa, odnotowano 69% wzrost liczby incydentów antysemickich. W Wielkiej Brytanii incydenty antysemickie osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Badanie przeprowadzone przez Unię Europejską pokazało, że 85% europejskich Żydów uważa, że antysemityzm jest problemem w ich krajach, 89% uważa że w krajach ich zamieszkania antysemityzm wzrósł w ciągu ostatnich pięciu lat, a 38% wzięło pod uwagę lub rozważa emigrację z powodu obaw o swoje dalsze życie. Badanie wykazało również, że 80% incydentów nie zostało zgłoszonych władzom. Definicja antysemityzmu zdefiniowana przez IHRA (Międzynarodowe Przymierze Pamięci o Holokauście) stała się międzynarodowym standardem oceny osądów i czynów antysemickich. Ta definicja została przyjęta przez sześć kolejnych krajów w tym roku, co oznacza, że została ratyfikowana do tej pory przez dwanaście państw: Izrael, Wielką Brytanię, Austrię, Szkocję, Rumunię, Niemcy, Bułgarię, Litwę, Republikę Macedonii, Holandię, Słowację i Mołdowę.

27 stycznia 2019 r. od rana zaczęto w Strefie Gazy wypłacanie środkowych z pomocy finansowej Kataru. Ocenia się, że około 94 tys. palestyńskich rodzin otrzyma po 100 $. Ambasador Kataru w Strefie Gazy, Mohammed al-Emadi powiedział, że jego kraj nie będzie już finansować wypłacania wynagrodzeń urzędników Hamasu w Gazie. Podkreślił, że teraz pomoc Kataru skoncentruje się na biednych rodzinach. Katar przekaże 60 mln $ na programy humanitarne realizowane przez ONZ w Strefie Gazy.
    27 stycznia 2019 r. w Gazie odbyła się tajna narada przywództwa Hamasu, na której zdecydowano się na stopniową eskalację do czasu wyborów w Izraelu, aby naciskać na izraelski rząd w celu promowania dużych projektów w Strefie Gazy. Hamas uważa, że jest to odpowiedni moment, aby wywrzeć presję na Netanjahu, i że mogą oni osiągnąć w okresie wyborczym więcej, niż udało się dotychczas.
    27 stycznia 2019 r. członek biura politycznego Islamskiego Dżihadu, Walid al-Katati podkreślił znaczenie utrzymania jedności między palestyńskimi ugrupowaniami w konfrontacji z Izraelem w przypadku kolejnej wojny. Dodał, że istnieje możliwość wybuchu wojny w bieżącym roku, i że prawdopodobnie wystąpi zarówno na północy, jak i na południu, na dwóch frontach. „To, że wybuchnie następna wojna z Izraelem jest pewne." Pochwalił także wsparcie Iranu dla palestyńskiego ruchu oporu i Islamskiego Dżihadu, oraz zauważył, że stosunki między Iranem a jego grupą są zdecydowanie dobre. W 2016 r. Iran zobowiązał się przeznaczać 70 mln $ rocznie na pomoc dla dżihadu grupy terrorystycznej przeciwko państwu Izrael.

27 stycznia 2019 r. polski premier Mateusz Morawiecki podczas przemówienia na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau powiedział, że za Holokaust odpowiedzialne są hitlerowskie Niemcy a nie naziści. "Hitlerowskie Niemcy żywiły się faszystowską ideologią ... Ale całe zło pochodziło z tego niemieckiego państwa i nie możemy o tym zapomnieć, ponieważ w przeciwnym razie relatywizujemy zło. Państwo polskie działa jako strażnik prawdy, której nie można w żaden sposób relatywizować. Chciałbym tu obiecać (zachować) pełną prawdę o tamtej epoce." W uroczystości w obozie wzięło udział wielu byłych więźniów. Podczas ceremonii demonstrowali polscy prawicowi nacjonaliści, protestując przeciwko wpływom żydowskim w Polsce.
    27 stycznia 2019 r. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski odebrał Malezji prawo do organizacji mistrzostw świata parasportowców w pływaniu w 2019 r. w związku z odmową zezwolenia sportowcom izraelskim na wjazd do tego kraju. Malezyjski minister spraw zagranicznych Mahathir Mohamad powiedział, że izraelscy sportowcy zostaną wykluczeni z jakichkolwiek zawodów w Malezji. Malezja nie ma stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Wjazd do Malezji z izraelskim paszportem jest zabroniony.

28 stycznia 2019 r. Kneset odwołał zaplanowaną wizytę izraelskich parlamentarzystów w irlandzkim parlamencie, w proteście przeciwko wstępnemu przyjęciu przez Irlandię uchwały zakazującej irlandzkim firmom prowadzenie interesów z izraelskimi firmami z Judei i Samarii. Odwołanie delegacji wysokiego szczebla jest oznaką coraz bardziej napiętych stosunków między Izraelem a Irlandią.
    28 stycznia 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się rano z włoskim ministrem spraw zagranicznych Enzo Moavero Milanesi. Obaj dyskutowali o wzroście współpracy między krajami w zakresie technologii, innowacji i przemysłu. Omówili również kwestię budowy gazociąg East Med, który ma eksportować gaz z Izraela przez Cypr i Grecję do południowej Europy.
    28 stycznia 2019 r. amerykański koncern informatyczny Intel ogłosił, że zainwestuje 10 mld $ w budowę nowej fabryki mikroprocesorów w Kiryat Gat. Minister gospodarki i przemysłu Eli Cohen powiedział, że jest to największa inwestycja zagraniczna, jaką kiedykolwiek zrobiono w Izraelu.
    28 stycznia 2019 r. rząd zatwierdził eksport marihuany używanej w celach medycznych z Izraela. Tak jak każdy inny produkt medyczny, będzie ona zawierać określone etykiety, instrukcje oraz zalecane dawki, i będzie sprzedawana w aptekach za receptami. Po przyjęciu ustawy przez parlament będzie można eksportować marihuanę do Australii, Niemiec, Austrii, Meksyku i innych krajów. Obecnie Holandia i Kanada już eksportują marihuanę w celach medycznych. W Izraelu cała procedura uzyskania licencji będzie trwała około rok czasu, i będzie wiązać się z wymogiem uzyskania zgody policji. Obecnie w Izraelu osiem firm prowadzi taką działalność. Ocenia się, że Izrael może w ten sposób zarobić 1 mld szekli rocznie z samych podatków pochodzących z eksportu.

    28 stycznia 2019 r. prezydent Reuven Rivlin dokonał przeglądu wyzwań stojących przed państwem Izrael podczas przemówienia podczas sesji otwierającej doroczną konferencję Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym w Tel Awiwie. "Wybrałbym dwa słowa, aby opisać strategiczną pozycję Izraela w najbliższej przyszłości: eskalacja i złożoność. Z jednej strony eskalacja i intensyfikacja, a z drugiej strony komplikacje i rosnąca złożoność. To są dwie główne cechy bezpieczeństwa i sceny politycznej w ubiegłym roku i w niedalekiej przyszłości.” Odnosząc się do problematyki irańskiej powiedział, że "są tacy, którzy uważają, że irańskie plany regionalne zostały zatrzymane lub zostały zmienione przez izraelskie działania. Są tacy, którzy dostrzegają eskalację konfliktu i, w każdym razie, Iran - jak sądzę - zareaguje mocniej na izraelską politykę na północy, zarówno w Syrii, jak i w Libanie. Wyzwanie irańskie nie leży na naszej północy, ale w sferze międzynarodowej dyplomacji. Ciągłe irańskie testy rakiet balistycznych i zabójcze spiski, które wychodzą z Teheranu, od dawna są źródłem sporów w stosunkach między Iranem a członkami Unii Europejskiej. W moich rozmowach z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w zeszłym tygodniu, problem ten pojawił się obok kwestii Libanu. Sądzę, że Europejczycy coraz bardziej zbliżają się do poglądu Izraela na temat sytuacji związanych z niebezpieczeństwami emanującymi z reżimu irańskiego. Strefa Gazy wciąż bulgocze, sytuacja humanitarna jest poważna i jest napędzana przez politykę nienawiści i podziału, zarówno wewnętrzną Palestyńczyków, jak i przeciwko Izraelowi. Mamy wewnętrzny palestyński konflikt między Hamasem i Fatahem, a także decyzję Mahmouda Abbasa o nałożeniu ciężkich sankcji na Gazę. Wszystko to zmusza nas do podejmowania decyzji, które są mniejszym szkodą. Izraelski establishment bezpieczeństwa uważa, że samo rozwiązanie militarne nie może przynieść długoterminowej poprawy sytuacji w Strefie Gazy. Jest to połączenie siły militarnej, polityki częściowego powstrzymywania i dyplomacji izraelsko-egipskiej, które razem odnoszą sukces. Ale wydaje się, że społeczeństwo izraelskie ma trudności z zaakceptowaniem tego powstrzymywania, szczególnie, gdy jego konsekwencje utrudniają życie w rejonie Izraela przylegającym do Gazy. Moim zdaniem, z czasem problem Hamasu w Strefie Gazy jeszcze bardziej się skomplikuje. Działania Hamasu niepokojąco rozprzestrzeniają się w Judei i Samarii. Jeśli Hamas i jego droga były kiedyś uważane za problem i zagrożenie dla palestyńskich przywódców, dziś część ludności i część oficjalnego przywództwa palestyńskiego postrzega drogę Hamasu jako rozwiązanie. Ten nowy trend zaczął tworzyć prawdziwą złożoność dla Izraela … Izraelska scena polityczna jest bardziej złożona niż kiedykolwiek wcześniej, a teraz jest także otwarta na ekstremizm ze względu na potrzebę rozróżnienia partii i motywowania wyborców poprzez etykietowanie nas i ich, pozbawienie legitymizacji grup politycznych i osób z prawa lub lewa. Rywalizacja polityczna i ideologiczna stają się prawdziwymi wrogami. Co gorsza, organy państwowe, głównie organy ścigania i sądownictwo stały się kwestiami wyborów. Nie muszę tu tłumaczyć, jak niebezpieczny jest ten trend dla izraelskiego społeczeństwa, a nawet dla bezpieczeństwa Izraela. Izrael jest silny i zdolny do obrony w tej chwili. Ci po lewej i po prawej stronie, którzy twierdzą, że Izrael stoi bezbronny i bierny w obliczu złożoności i eskalacji, są w błędzie i wprowadzają nas w błąd. Nie jesteśmy pasywni. Odpowiadamy mądrością, siłą, ale także śmiertelnie silnie wszystkim zewnętrznym zagrożeniom. Wydaje się jednak, że dzisiejsze odpowiedzi nie wystarczą. Musimy przejąć inicjatywę. Musimy sformułować strategię i wprowadzić ją w życie. Trująca polityka irańskiego reżimu jest zasilana przez próżnię władzy Assada w Syrii, systemową słabość rządu libańskiego i wycofanie sił demokratycznych z zaangażowania się na Bliskim Wschodzie. Musimy zrobić wszystko, aby sprowadzić naszych bliskich sojuszników z powrotem do regionu, być może w ramach regionalnej inicjatywy politycznej. Status quo z Palestyńczykami nie jest na korzyść Izraela. Musimy podjąć wysiłki, aby to zmienić, szczególnie poprzez środki budowy zaufania, dla naszej korzyści i dla dobra Palestyńczyków. Izraelska arena polityczna może i powinna przyjąć bardziej znaczącą odpowiedzialność za to, co jest, a co nie jest dozwolone. Porozumienia, które przekraczają granice partii i bloków o normach zachowania, nie zacierają pozycji i nie tracą głosów, ale raczej zwiększają obywatelskie zaufanie do polityki i wzmacniają nas jako społeczeństwo i państwo. Od początku istnienia syjonizmu aż po dzień dzisiejszy Izrael jest zwycięskim Izraelem. Teraz jest czas na inicjację; teraz jest czas na zwycięstwo."
    28 stycznia 2019 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu postanowił nie przedłużać mandatu cywilnym obserwatorom międzynarodowym Temporary International Presence in Hebron (TIPH). "Nie pozwolimy na ciągłą obecność międzynarodowych sił działających przeciwko nam." Organizacja TIPH została powołana do życia w 1994 r., za zgodą Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Składa się ona z cywilnych obserwatorów (głównie z Norwegii, Włoch, Danii, Szwecji, Szwajcarii i Turcji), którzy monitorują sytuację w Hebronie i rejestruje przypadki naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego. Organizacja wielokrotnie wchodziła w kontrowersyjne konflikty z izraelskimi siłami bezpieczeństwa oraz z żydowskimi mieszkańcami Hebronu. W lipcu 2018 r. członek TIPH, który brał udział w wycieczce w Hebronie, uderzył 10-letniego żydowskiego chłopca. Członek został aresztowany i zmuszony do opuszczenia Izraela. Kilka tygodni później opublikował on materiał filmowy szkalujący żydowskich mieszkańców Hebronu.

28 stycznia 2019 r. dowódca Sił Obronnych Izraela w Judei i Samarii, gen. Eran Niv wysłał list do dowódców i żołnierzy w regionie. Ostrzegł w nim, że żołnierze, którzy użyją siły przeciwko Palestyńskim Arabom, zostaną ukarani. Odnotował w tym liście trzy incydenty, w których izraelscy żołnierze niepotrzebnie użyli siły. Wyjaśnił, że odtąd użycie siły będzie się odbywać w trzech sytuacjach: na potrzeby działań operacyjnych, w celu odróżnienia tych, którzy stanowią zagrożenie, od tych, którzy nie stanowią zagrożenia. "Ktokolwiek nie podejmie się profesjonalnego działania w ramach misji bezpieczeństwa i zgodnie z duchem Sił Obronnych Izraela - jego miejsce nie będzie z nami."

28 stycznia 2019 r. do Brazylii dotarła izraelska ekipa ratunkowo poszukiwawcza, która ma podjąć działania na miejscu katastrofy po zawaleniu się zapory i powodzi w Brumadinho. Izraelski zespół składa się z około 130 żołnierzy, wśród których znajdują się eksperci techniczni, lekarze, zespoły poszukiwawcze i ratownicze, strażacy służb pożarniczych i ratowniczych, żołnierze jednostki podwodnej (YALTAM 707) i inni. Dowódcą zespołu jest płk. Golan Vach.
    28 stycznia 2019 r. Senat USA przedstawił projekt ustawy o Bliskim Wschodzie, który kodyfikuje pomoc dla Izraela i chroni państwa, które zakazują kontaktów z krajami uczestniczącymi w bojkocie Izraela. Senat z wyprzedzeniem przegłosował projekt ustawy (74-19). Ustawa zatwierdza prawie 38 mld $ pomocy dla Izraela w ciągu następnej dekady.

29 stycznia 2019 r. nieznani sprawcy zdewastowali w nocy francuską synagogę w dzielnicy Kiryat Jovel w Jerozolimie. Uszkodzone zwoje Tory, zniszczono modlitewniki oraz rozbito meble. Burmistrz Jerozolimy, Mosze Lew powiedział: "Dziś rano otrzymaliśmy powiadomienie o szokującym przypadku zbezczeszczenia synagog i zniszczeniu zwojów Tory w Kiryat Jovel. Ten straszny incydent przypomina nam mroczne czasy narodu żydowskiego. Nie możemy pozwolić, aby takie zbrodnie zdarzały się dzisiaj. Właśnie rozmawiałem z komendantem policji okręgu jerozolimskiego i jestem pewien, że izraelska policja wkrótce dostanie w ręce przestępców."
    29 stycznia 2019 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu spotkał się ze specjalnym wysłannikiem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina ds. Syrii, Aleksandrem Ławriewiewem, oraz z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Siergiejem Vershininem. W spotkaniu uczestniczył doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Meir Ben-Szabat i gen. Aaron Haliva. Wśród omawianych kwestii znalazł się Iran i sytuacja w Syrii oraz wzmocnienie mechanizmu koordynacji bezpieczeństwa między siłami zbrojnymi w celu zapobiegania powstawaniu tarć. Rosyjscy przedstawiciele potwierdzili zaangażowanie Rosji w utrzymanie bezpieczeństwa narodowego Izraela.

29 stycznia 2019 r. członek biura politycznego Islamskiego Dżihadu, Jusuf al-Hasajna powiedział, że zdolności militarne palestyńskiego ruchu oporu znacznie wzrosły w ostatnich latach. "Palestyńskie organizacje są gotowe odpowiedzieć na każdą izraelską agresję i przenieść kampanię na izraelski front, atakując wielkie miasta w Izraelu." Dodał, że Islamski Dżihad współpracuje z Iranem i przygotował niespodzianki na wypadek wybuchu wojny w Strefie Gazy.
    29 stycznia 2019 r. palestyński premier Rami Hamdallah ogłosił, że złoży rezygnację swojego rządu. Hamdallah powiedział, że ma nadzieję, że nowa rządząca koalicja powstanie "tak szybko jak to możliwe" i uda się osiągnąć "narodowe pojednanie" z rządzoną przez Hamas Strefą Gazy. Jednak wysoki członek Fatahu, Azzan al-Ahmad, powiedział, że następny rząd w Ramallah będzie pracował nad izolacją Hamasu.

29 stycznia 2019 r. Transparency International opublikowała indeks korupcji za 2018 r., który objął 180 krajów z całego świata. Izrael został uklasyfikowany na 34 miejscu, z wynikiem 61 na 100 punktów. W 2017 r. Izrael znajdował się na 32 miejscu, z wynikiem 62 na 100 punktów.
    29 stycznia 2019 r. polski pływak Bartosz Kizierowski, któremu zaproponowano objęcie posady trenera reprezentacji Malezji w pływaniu, odmówił. Jako powód podał decyzję Malezji, która odmówiła prawa udziału w zawodach kwalifikujących do Paraolimpiady izraelskim sportowcom.
    29 stycznia 2019 r. brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt nazwał Białą Księgę z 1939 r. "czarnym momentem" w historii Wielkiej Brytanii. Dokument ten zablokował żydowską imigrację do Brytyjskiego Mandatu Palestyny do zaledwie 75 tys. osób w ciągu pięciu lat, przy czym nawet ta liczba podlegała aprobacie miejscowego arabskiego przywództwa. W sumie w okresie od 1939 do 1944 r. zezwolono legalnie wejść na terytorium Mandatu Palestyny zaledwie 51 tys. Żydom, uniemożliwiając w ten sposób setkom tysiącom europejskich Żydów ucieczkę z hitlerowskich Niemiec i okupowanych przez nich państw Europy, a w konsekwencji skazując ich na Holokaust. "Były pewne czarne momenty, kiedy zrobiliśmy coś złego, na przykład opublikowaliśmy Białą Księgę z 1939 r., która ograniczyła liczbę wiz wydawanych Żydom, którzy chcieli udać się do Brytyjskiego Mandatu Palestyny." Oświadczenie Hunta jest uważane za pierwsze w swoim rodzaju przez brytyjskiego sekretarza zagranicznego, krytykującego brytyjską politykę dotyczącą żydowskiej imigracji przed i podczas II wojny światowej. Hunt potwierdził także "absolutnie bezwarunkowe" prawo Izraela do samoobrony i powiedział, że Izrael jest jedynym narodem na świecie, który jest otoczony przez wrogów pragnących jego "całkowitego zniszczenia".
    29 stycznia 2019 r. wieczorem organizacja Amnesty International opublikowała raport wzywający strony internetowe związane z turystyką do bojkotu miejsc dziedzictwa żydowskiego. Raport stwierdza, że wzrost wpływów z turystyki wzmacnia okupację Palestyny, oraz jest próbą zerwania historycznych więzi Palestyńczyków z tym obszarem. Wskazano na trzy najczęściej odwiedzane w 2017 r. miejsca przez turystów: dzielnica żydowska, Zachodni Mur oraz Kościół Grobu Świętego w Jerozolimie. Nie wskazano, że są to miejsca święte dla judaizmu i chrześcijaństwa, jedynie podkreślono fakt, że znajdują się one na terytorium „okupowanym od wojny sześciodniowej”. Zaznaczono przy tym, że stanowią one część problemu, który musi zostać rozwiązany.

30 stycznia 2019 r. rano ornitolodzy poinformowali, że około 47 tys. żurawi wylądowało w Dolinie Hula na północy kraju. Są one w trakcie powrotnej migracji z Afryki do Europy.
    30 stycznia 2019 r. rano w jednej z baz lotniczych na południu kraju doszło do wypadku, podczas którego samolot transportowy Hercules C-130HI nagle zmienił kierunek jazdy podczas kołowania i przejechał około 100 metrów, aby zatrzymać się w rowie. Podczas tego incydentu samolot bez żadnej kontroli przejechał przez sąsiednią aleję do kołowania samolotów. W zdarzeniu rannych zostało 2 pracowników obsługi technicznej. Wszczęto dochodzenie wyjaśniające okoliczności zdarzenia.
    30 stycznia 2019 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan zagroził zakazem działalności Amnesty International w Izraelu po tym, jak grupa opublikowała raport wzywający strony internetowe popularnych serwisów turystycznych do bojkotowania żydowskich miejsc dziedzictwa. "Amnesty International, ta obłudna organizacja, która przemawia w imieniu obrony praw człowieka, ale w rzeczywistości działa na rzecz promowania bojkotu Izraelczyków w ramach kampanii antysemickiej delegitymizacji. Poinstruowałem ministerstwo spraw strategicznych, aby zbadał możliwość uniemożliwienia wjazdu członków Amnesty do Izraela. Kilka tygodni temu poszedłem do ministerstwa finansów, aby poprosić o anulowanie ulg podatkowych przyznanych organizacji."
    30 stycznia 2019 r. kilkuset imigrantów z Etiopii demonstrowało wieczorem w Tel Awiwie przeciwko nadmiernej przemocy i brutalności policji. Dwa tygodnie temu policjanci śmiertelnie postrzelili 24-letniego Jehudę Biadgi, który wymachiwał na ulicy nożem w Bat Jam i nie reagował na wezwania policji. Demonstranci nieśli izraelskie flagi i skandowali hasła oskarżające policję o ukrywanie prawdy. Pomimo pokojowej demonstracji, część uczestników wznieciła zamieszki, w trakcie których rzucano kamieniami w policjantów, podpalano kosze na śmiecie i usiłowano blokować ulice. Rannych zostało 6 policjantów, aresztowano także 11 demonstrantów.

30 stycznia 2019 r. w nocy nieznani sprawcy zdewastowali 3 arabskie samochody w arabskiej wiosce Al-Lubban ash-Sharqija w południowej części Samarii. Na pojazdach wymalowano gwiazdy Dawida i napisy w języku hebrajskim, oraz przecięto opony. Policja wszczęła dochodzenie.
    30 stycznia 2019 r. przed południem palestyńska terrorystka usiłowała zaatakować nożem izraelskich żołnierzy w pobliżu miasta Maaleh Adumim w Judei. Żołnierze zastrzelili napastniczkę. Nikt więcej nie odniósł obrażeń.
    30 stycznia 2019 r. przywódca żydowskiej społeczności w rejonie Hebronu, Jochai Damari, skrytykował działania Amnesty International. "Działania Amnesty International to najnowszy element z długiego łańcuchu antysemickich działań podszywających się pod ideologię, która próbuje podważyć legitymację Izraela oraz osadnictwa żydowskiego w Judei i Samarii, a nawet w Jerozolimie. Działania Amnesty próbują podważyć historyczny fakt, że Ziemia Izraela należy do narodu żydowskiego historycznie, moralnie, a nawet archeologicznie. Palestyńczycy i ich europejscy zwolennicy są sfrustrowani faktem, że nie znaleźli ani jednego archeologicznego miejsca łączącego Palestyńczyków z Ziemią Izraela, a nawet okazało się, że cała Judea i Samaria są wypełnione znaleziskami archeologicznymi sięgającymi 3000 lat, które potwierdzają prawdziwość słów Biblii. Miejsca takie jak Miasto Dawida w Jerozolimie, starożytne miasto Shilo i Grób Patriarchów, to miejsca żydowskiego dziedzictwa, które przyciągają tysiące gości z całego kraju i całego świata. Ta kolejna próba wymazania żydowskiej historii poprzez atakowanie miejsc dziedzictwa, nie jest niczym nowym. Już ISIS niszczyła historyczne miejsca, a wezwanie organizacji pozarządowej Amnesty International do bojkotu tych miejsc, nie ma nic innego w zamyśle."

30 stycznia 2019 r. kuwejcka gazeta Al-Qabas napisała, że w Jordanii dojdzie do spotkania ministrów spraw zagranicznych Egiptu, Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu i Bahrajnu w celu omówienia normalizacji stosunków z Izraelem. Omówione mają być także kwestie nałożenia sankcji na Iran oraz walka z terroryzmem.
    30 stycznia 2019 r. dyrektor generalny Światowego Kongresu Żydów, Robert Singer wezwał Amnesty International do zwrócenia swojej uwagi z powrotem na prawa człowieka. "Amnesty International jest poważną i szanowaną organizacją walczącą o prawa człowieka, której działania mające na celu powstrzymanie nadużyć na całym świecie nigdy nie powinny być niedoceniane, ale jej szczególny nacisk na przedsiębiorstwa prowadzące działalność w izraelskich osadach jest poważnym błędem. Jeśli Amnesty chce zaangażować się w konflikt izraelsko-palestyński, powinna skoncentrować swoją uwagę na prawdziwych nadużyciach praw człowieka dziejących się na terytoriach palestyńskich, a nie atakować korporacyjne firmy, które starają się działać ponad podziałami i budować pokój poprzez globalną turystykę i interakcje."

31 stycznia 2019 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan podpisał rano przedłużenie zakazu działalności Autonomii Palestyńskiej we wschodniej Jerozolimie. Wcześniej minister skonsultował sprawę z agencją bezpieczeństwa wewnętrznego Shin Bet oraz z policją. Zakaz najbardziej dotyczy ograniczenia działalności tzw. "Domu Orientu", budynku położonego we wschodniej Jerozolimie, który w latach 80. i 90. XX wieku de facto służył jako centrala OWP. Ograniczenie dotyczy również działalności Izby Gospodarczej Wschodniej Jerozolimy, Najwyższej Rady Arabskiego Przemysłu Turystycznego, Centrum Studiów Palestyńskich, Palestyńskiego Klubu Więźniów oraz Ministerstwa Studiów Społecznych i Statystycznych ze względu na ich przynależność do Autonomii Palestyńskiej. "Przedłużenie zamknięcia tych palestyńskich instytucji jest przesłaniem dla Autonomii Palestyńskiej i mieszkańców wschodniej Jerozolimy, że państwo Izrael nie zamierza w żaden sposób zrezygnować z suwerenności nad wschodnią Jerozolimą i nie pozwoli sobie na żadne przyczółki. Autonomia Palestyńska ostatnio poczyniła wielkie wysiłki, aby w wyrafinowany sposób wzmocnić swoją obecność we wschodniej Jerozolimie, w tym poprzez transfer znaczących funduszy na działania prowadzone w jej imieniu, ale służby wywiadowcze i policja nieustannie pracują nad wykryciem tych prób i ich powstrzymaniem. Będziemy nadal wzmacniać suwerenność i izraelskie rządy w całej Jerozolimie, i powstrzymamy wszelkie palestyńskie próby ustanowienia przyczółku we wschodniej części miasta. Każda próba zdobycia przyczółku przez Autonomię Palestyńską na terytorium państwa Izrael zostanie natychmiast powstrzymana. Będziemy nadal działać, aby inne kraje na świecie uznały Jerozolimę za stolicę Izraela i wyraziły to w praktyce, przenosząc swoje ambasady do Jerozolimy." Zakaz jest zgodny z porozumieniem zawartym w 1994 r., które zakazuje Autonomii Palestyńskiej otwarcia lub prowadzenia przedstawicielstwa, a także działalności w granicach państwa Izrael.
    31 stycznia 2019 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w 2018 r. odnotowano spadek ilości wypadków drogowych, jednak zginęło w nich 316 osób (o 48 mniej niż w 2017 r.), a 22 349 zostały ranne (spadek o 9,1% w porównaniu do 2017 r.).

31 stycznia 2019 r. w Gazie miało odbyć się spotkanie oficerów egipskiego wywiadu z przedstawicielami palestyńskich frakcji. Zostało ono odwołane przez stronę egipską po tym, jak Hamas poprosił Katar o objęcie patronatem wewnętrznego dialogu palestyńskiego. Egipt postrzega to jako "niedopuszczalne zachowanie ze strony Hamasu", ponieważ to właśnie egipski wywiad tradycyjnie od lat pośredniczy we wszystkich tych negocjacjach. Szefem egipckiej delegacji jest Ahmed Abdel Khalek.
    31 stycznia 2019 r. palestyńskie organizacje terrorystyczne działające w Strefie Gazy wezwały do eskalacji intifady na okupowanym Zachodnim Brzegu. Organizacje dodały, że eskalacja intifady na wszystkich frontach jest jedyną drogą wyjścia z okupacji. Wezwali także Autonomię Palestyńską do anulowania porozumienia o koordynacji działań bezpieczeństwa z Izraelem i do "odcięcia rąk syjonistycznych złodziei". Organizacje zauważyły, że ustanowienie nowego palestyńskiego rządu bez wcześniejszego osiągnięcia konsensusu narodowego pogłębiłoby rozłam na wewnętrznej arenie palestyńskiej, ponieważ ten rząd nie reprezentuje narodu palestyńskiego, a jedynie ruch Fatah.

31 stycznia 2019 r. minister spraw zagranicznych Anwar Gergash ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich powiedział, że strategiczny przełom w odniesieniu do Izraela musi być powiązany z procesem pokojowym.
    31 stycznia 2019 r. zastępca dowódcy Korpusu Gwardii Rewolucyjnej Iranu, Hossein Salami oświadczył, że w przypadku nowej wojny Izrael zostanie pokonany w ciągu trzech dni. Wcześniej w tym tygodniu szef sztabu irańskich sił zbrojnych Mohammad Bagheri powiedział, że Iran może zmienić politykę obronną na taktykę "ofensywną", jeśli jej interesy narodowe zostaną zagrożone.

1 lutego 2019 r. rano izraelska delegacja ratunkowa powróciła z Brazylii. Przeprowadziła ona szereg misji ratowania zaginionych ludzi na terenach objętych katastrofalną powodzią po przerwaniu tamy. Pomagano w lokalizowaniu i ratowaniu osób uwięzionych w ruinach domów. Udzielono także wsparcia innowacyjnymi technologiami lokalnym władzom.

1 lutego 2019 r. wysłannik ONZ na Bliski Wschód Nikołaj Mładenow przybył do Strefy Gazy, aby przedyskutować sposoby realizacji porozumień między Izraelem i Hamasem oraz zapewnić spokój na granicy z Izraelem. Przywódca polityczny Hamasu, Ismail Hanijeh, określił to spotkanie jako "bezprecedensowe", ale nie podał żadnych szczegółów.
    1 lutego 2019 r. około 10 tysięcy Palestyńczyków demonstrowało wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Rzucano kamieniami i bombami zapalającymi, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach rannych zostało 32 Palestyńczyków.
    1 lutego 2019 r. rzecznik palestyńskiego przewodniczącego, Nabil Abu Rudeineh powiedział: "Zawieszenie pomocy naszym obywatelom, w tym krytycznym sektorom, takim jak zdrowie i edukacja, będzie miało negatywny wpływ na wszystkich, stworzy negatywną atmosferę i zwiększy niestabilność."

1 lutego 2019 r. specjalny wysłannik USA ds. negocjacji międzynarodowych Jason Greenblatt skrytykował najnowszą wypowiedź palestyńskiego rzecznika prasowego Nabil Abu Rudeineh. "Po pierwsze - pomoc ta została obcięta, a nie tylko zawieszona, na prośbę Autonomii Palestyńskiej, ponieważ nie chciała podlegać amerykańskim sądom, co wymagałoby od niej płacenie odszkodowań obywatelom Stanów Zjednoczonych zabitych przez palestyńskich terrorystów, gdyby uznano Autonomię Palestyńską za winną. Po drugie - Autonomia Palestyńska ma pieniądze na zdrowie i edukację, ale musi mądrze wykorzystać swoje pieniądze. Przykład: przestańcie wynagradzać terrorystów, którzy zabijają Izraelczyków. To uratuje fortunę Autonomii Palestyńskiej. Możecie również współpracować ze Stanami Zjednoczonymi i innymi podmiotami, aby poprawić swoją gospodarkę i wtedy będziecie potrzebować coraz mniejszej pomocy zagranicznej. Po trzecie - Palestyńczycy są zbyt sprytni, i chcą nadal żyć jako ofiary i poszkodowani, a w rezultacie być odbiorcami zagranicznej pomocy. Dopóki nie znajdzie się rozwiązanie polityczne, być może będzie to nasz plan pokojowy, Autonomia Palestyńska musi skupić się na pomaganiu Palestyńczykom w prowadzeniu lepszego życia. Obwinianie innych nie działa. Nigdy nie będzie działać. Po czwarte - zagrożenia związane ze wzrostem niestabilności. Jeśli Autonomia Palestyńska nie otrzymuje tego, czego chce, w tym przypadku pieniędzy, zaczynają być uciążliwi nie tylko dla Stanów Zjednoczonych, ale dla większości krajów na świecie, z którymi rozmawiałem w minionych dwóch latach. Panie Abu Rudeineh: czas na poważną pracę nad pokojem i pracę nad pomaganiem Palestyńczykom. Stare wiadomości i metody już nie działają - nie w Stanach Zjednoczonych, i także nie w wielu innych krajach. To tylko kwestia czasu, dopóki inne kraje nie powiedzą wam tego głośno."
    1 lutego 2019 r. przewodniczący irańskiego komitetu ds. bezpieczeństwa narodowego Majlis Heshmat-Allah Falahat wezwał Rosję do aktywowanie systemu obrony przeciwlotniczej S-300 w Syrii, aby podczas kolejnego izraelskiego ataku lotniczego przetestować jego sprawność. "Rosjanie, Irańczycy i syryjscy żołnierze przelali krew w Syrii. Ta krew nie powinna być poświęcana z jakiegokolwiek powodu. Razem wiele osiągnęliśmy wiele i musimy kontynuować tę drogę. Nie wiem, dlaczego Rosjanie wahają się powiedzieć, że nasz związek ma strategiczne znaczenie. Razem walczyliśmy przeciwko amerykańskim sankcjom. Aby sobie z nimi poradzić, spodziewamy się większej współpracy ze strony rosyjskiej."

2 lutego 2019 r. - Szabat.
    2 lutego 2019 r. do izraelskich mediów przeciekł tajny raport przedłożony przed sześcioma miesiącami w parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony, w którym gen. Icchak Brick ostrzega, że siły lądowe nie są przygotowane do kolejnej wojny. W raporcie tym zacytowano słowa gen. Jaira Golana, który ostrzegł, że naczelne dowództwo armii uważa siły powietrzne i wywiad jako wystarczające do wygrania wojny, a w konsekwencji tego zaniedbuje siły lądowe. "Jednak siły powietrzne, nawet z precyzyjnie sterowanymi rakietami, nie mają zdolności powstrzymania ostrzału rakietowego, a jedynie manewr sił lądowych może to osiągnąć. Podczas operacji Obronna krawędź w Strefie Gazy w 2014 r. lotnictwo użyło 1200 bomb i precyzyjnych rakiet, niszcząc kolejne cele kosztem setek milionów szekli i nie osiągając żadnych rezultatów, a wszystko tylko po to, by złagodzić frustrację związaną z niemożliwością zakończenia wojny przez 52 dni. W tym czasie siły lądowe posiadały plany wejścia do Strefy Gazy, i żołnierze byli do tego przeszkoleni. Jednak brak zaufania do sił lądowych i strach przed stratami spowodowały, że nie przeprowadzono żadnego manewru lądowego. W przyszłej wojnie bez przeprowadzenia operacji lądowej na terytorium wroga, aby powstrzymać ostrzał rakietowy, wielkość strat na froncie domowym może być zbyt trudna do zniesienia, a opinia publiczna będzie tym zszokowana do tego stopnia, że wojna Jom Kippur będzie wydawać się spacerkiem w parku. Podczas operacji wojskowej w 2009 r., Siły Obronne Izraela również nie przeprowadziły właściwego manewru na terytorium wroga. Przywództwo polityczne i wojskowe ograniczyło się do ataków powietrznych, pozostawiając tysiące żołnierzy i czołgi na granicach Strefy Gazy, bez wysyłania ich do akcji. Około dwa lata później, podczas operacji Obronny brzeg działania lądowe ograniczono jedynie do obszaru przygranicznego, koncentrując się wyłącznie na jednym tylko zadaniu – zneutralizowaniu ofensywnych tuneli Hamasu. Nawet po drugiej wojnie w Libanie w 2006 r. nie przeprowadzono żadnych dochodzeń i nie wyciągnięto lekcji, a przesłanie przychodzące od naczelnego dowództwa stawało się coraz bardziej wyraźne, że armia to tylko lotnictwo. To katastrofalny sposób myślenia, który ma poważne konsekwencje dla młodszego pokolenia dowódców, których determinacja się rozpada. Standardy sił lądowych zostały zredukowane do najniższego poziomu, jaki istnieje. Nie ma dążenia do doskonałości. Nie ma dyscypliny i brak wymogu zaangażowania się. Każdy oficer pracuje tak, jak rozumie. Dowódcy nie muszą tłumaczyć się z niczego na temat ich niskiej wydajności, ponieważ nikt nie ustanawia najniższego standardu. Tracimy zdolność do naprawiania rzeczy, ponieważ młodsze pokolenie nie wie, co to są wysokie standardy. Powoduje to nieodwracalne szkody w zaufaniu dowódców do nich samych, ich własnych zdolności i zdolności do wygrywania." Inny wysoki oficer powiedział, że "siły lądowe są w bardzo złym stanie, dowództwo sił lądowych nie działa, nie ma autorytetu ani odpowiedzialności, oraz występują poważne problemy z gotowością bojową sił lądowych. Praktycznie brakuje dowództwa sił lądowych. Nie ma ogólnej perspektywy, a armia jest niezdyscyplinowana. Cyfrowy system dowodzenia i kontroli służący do kierowania żołnierzami na polu walki, nie jest w pełni gotowy. Istnieją poważne problemy ze szkoleniem i utrzymaniem najlepszych dowódców w armii, a wzmacniane jest tylko wywiad oraz siły powietrzne. Siły lądowe zostały zapomniane. Jest to konsekwencja sposobu myślenia, aby w następnej wojnie nie używać sił lądowych, a zatem jednostki operacyjne nie są odpowiednio przygotowane."

3 lutego 2019 r. rano grupa 5 Palestyńczyków przekroczyła barierę graniczną w południowej części Strefy Gazy, po czym zostali natychmiast zatrzymani przez izraelskich żołnierzy. Znaleziono przy nich nożyce do cięcia drutu oraz różne noże.
    3 lutego 2019 r. ministerstwo obrony poinformowało, że rozpoczęło prace nad budową nowej bariery granicznej wzdłuż granicy ze Strefą Gazy. Nowa bariera powstanie nad podziemnym murem, i będzie miała wysokość około 6 metrów. Jej celem jest uniemożliwienie terrorystom przenikanie ze Strefy Gazy na terytorium Izraela.
    3 lutego 2019 r. ministerstwo ds. strategicznych i dyplomacji publicznej opublikowało raport ujawniający ponad sto powiązań pomiędzy międzynarodowymi organizacjami terrorystycznymi Hamas i Ludowym Frontem Wyzwolenia Palestyny z co najmniej trzynastoma międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi zajmującymi się kampanią bojkotu Izraela. Organizacje terrorystyczne wykorzystują w ten sposób sieć organizacji pozarządowych jako swoją dodatkową taktykę w walce z państwem Izrael. Ustalono, że około 30 znanych terrorystów zajmuje kierownicze stanowiska w tych pozarządowych organizacjach, dzięki czemu prowadzone są akcje zbierania funduszy itp. Różne fundusze europejskie oraz fundacje filantropijne przekazały tym organizacjom miliony euro. Izraelski raport wymienia nazwy organizacji pozarządowych oraz wymienia nazwiska terrorystów zaangażowanych w ich działalność. Minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan wezwał przywódców europejskich do zerwania wszelkich związków z tymi grupami i organizacjami.
    3 lutego 2019 r. wieczorem austriacki prezydent Alexander Van der Bellen odwiedził Zachodni Mur w Jerozolimie.

3 lutego 2019 r. rano palestyński terrorysta uzbrojony w nóż usiłował wejść do Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Został aresztowany i przyznał się, że zamierzał przeprowadzić atak terrorystyczny.

3 lutego 2019 r. amerykański prezydent Donald Trump po konsultacjach z senatorem Lindsey Grahamem zgodził się spowolnić wycofanie amerykańskich oddziałów z Syrii o trzy miesiące. Trump podkreślił, że nie będzie nalegał na całkowite wycofanie sił amerykańskich z Syrii, przynajmniej nie od razu. Powiedział, że koalicja kierowana przez Stany Zjednoczone wyzwoliła niemal całe terytorium Syrii i Iraku spod panowania grup terrorystycznych, i dzięki temu większość amerykańskich żołnierzy będzie mogła być wkrótce wycofana. Dodał jednak, że Stany Zjednoczone zachowają swoją obecność w bazie wojskowej Al-Tanf we wschodniej części Syrii. Wycofywanie amerykańskich oddziałów z Syrii przebiega właśnie poprzez bazę Al-Tanf, a następnie poprzez Irak. Jednym z powodów opóźnienia pełnego wycofania żołnierzy są obawy o bezpieczeństwo Izraela. "Musimy chronić Izrael. Musimy chronić także inne wartości, jakie mamy. Jeśli będziemy musieli, to wrócimy. Posiadamy bardzo szybkie samoloty i mamy bardzo dobre samoloty transportowe. Możemy bardzo szybko powrócić. Posiadamy bazę w Iraku, i jest to fantastyczna baza. Byłem tam niedawno, i nie mogłem uwierzyć, że dzięki naszym pieniądzom wybudowano takie wspaniałe pasy startowe. Rzadko można napotkać coś podobnego. Dlatego powoli wycofujemy się z Syrii, i jeśli będzie taka potrzeba ponownie uderzymy kalifat."

4 lutego 2019 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się z austriackim prezydentem Alexandrem Van der Bellena. Obaj prezydenci odwiedzili Instytut Jad Vashem. Prezydent Austrii powiedział: "Austria i Izrael mają wyjątkową historię, a Theodore Herzl, wielki Austriak, jest wizjonerem państwa żydowskiego, duchowym ojcem państwa żydowskiego. Straszna historia również nas łączy. Dziesiątki tysięcy austriackich Żydów zostało zamordowanych przez nazistowski reżim, a wielu innych zostało wygnanych i znalazło nową ojczyznę - zbudowali swój kraj i walczyli w wielu bitwach. Mówię to otwarcie: Austria ponosi wspólną odpowiedzialność za Holocaust. Wielu obywateli Austrii było wśród sprawców i pochylamy głowy przed ofiarami w pokorze i skromności. Zbyt późno podzieliliśmy naszą odpowiedzialność, co spowodowało trudności w naszych relacjach na początku, ale dzisiaj Izrael jest bastionem wolności i stabilności tutaj na Bliskim Wschodzie. Naszym celem jest zapewnienie, aby Żydzi wszędzie czuli się bezpiecznie. Naszym obowiązkiem jako Austriaków wobec ofiar Holocaustu jest zapewnienie, aby Izrael żył w pokoju."
    4 lutego 2019 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon wraz z grupą około 40 ambasadorów delegacji w ONZ, odwiedził północną granicę izraelsko-libańską, pokazując dyplomatom miejsca odkrytych tuneli terrorystycznych Hezbollahu. "Ważne jest, aby to zrozumieć, ponieważ w ONZ dużo mówimy o Hezbollahu, mówimy o finansowaniu przez Iran Hezbollahu w Libanie, ale tam rzeczywiście zobaczyli Hezbollah po drugiej stronie granicy, widzieli tunele, widzieli naruszenie Rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr. 1701." Danon dodał, że obecnie istnieje luka między stosunkami dwustronnymi a areną międzynarodową, i wielu polityków prywatnie przyznaje, że Izrael robi to, co należy, a nawet podziwiają Izrael, ale nie ma to odzwierciedlenia w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.
    4 lutego 2019 r. na lotnisku Ben Guriona wylądował samolot przywożący grupę 82 nowych żydowskich imigrantów z Etiopii. Do końca 2019 r. do Izraela ma być sprowadzonych ogółem 1 tys. emigrantów z Etiopii.

4 lutego 2019 r. wieczorem kilku palestyńskich terrorystów obrzuciło improwizowanymi ładunkami wybuchowymi izraelski patrol wojskowy w rejonie miasta Dżenin, w północnej części Samarii. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem, zabijając 2 napastników. Fatah wydał później oświadczenie, oskarżając Izrael o przeprowadzanie zaplanowanych egzekucji w terenie, których ofiarą padł młody Palestyńczyk w Dżeninie. "Krew shaheedów nie została przelana na próżno, ona wzmocni nasze przywiązanie do Jerozolimy i ziemi, oraz kontynuację walki o wolność i niepodległość."

4 lutego 2019 r. sekretarz generalny Ligii Arabskiej, Ahmed Aboul Gheit pochwalił Europę za pomoc humanitarną i finansową dla Palestyńczyków, wezwał jednak europejskie kraje do uznania państwa Palestyna w granicach sprzed 1967 r. i ze stolicą we wschodniej Jerozolimie.

5 lutego 2019 r. ruch Nahalah przedstawił propozycję nazwaną „Planem Szamira” na cześć zmarłego premiera Icchaka Szamira. Nowa propozycja wzywa rząd do wzmocnienia żydowskiego osadnictwa w Judei i Samarii, aby społeczność żydowska na tych terenach wzrosła z obecnych około 450 tys. do 2 mln. osób. Premier Icchak Szamir był zwolennikiem tej koncepcji, i w 1992 r. zasugerował, że do 2002 r. żydowska populacja Judei i Samarii powinna liczyć 500 tys. osób. Ruch Nahalah posiada poparcie kilkudziesięciu parlamentarzystów i ministrów, którzy podpisali zobowiązanie, że będą sprzeciwiać się dwupaństwowemu rozwiązaniu. Zobowiązanie dotyczy także podjęcia działań na rzecz wzmocnienia żydowskiego osadnictwa w Judei i Samarii.

5 lutego 2019 r. Senat USA zatwierdził (w głosowaniu 77-23) projekt ustawy, która udziela pomoc w wysokości 38 mld $ na obronność Izraela. Pozostałe elementy ustawy wzmacniają relacje Stany Zjednoczone-Jordania oraz wzmacniają sankcje na reżim Assada w Syrii.
    5 lutego 2019 r. wysoki doradca Białego Domu Jared Kushner poinformował, że podczas publicznej sesji na konferencji dotyczącej spraw Bliskiego Wschodu organizowanej w Warszawie (Polska), przedstawi informacje dotyczące długo oczekiwanego planu pokojowego administracji Trumpa. Podczas tej konferencji były norweski minister spraw zagranicznych Borge Brende zorganizuje publiczną debatę na temat prób zakończenia konfliktu izraelsko-arabskiego, w której weźmie udział Jared Kushner. Będzie to pierwszy raz, gdy Kushner wypowie się na temat amerykańskiego planu i będzie odpowiadał na pytania. Autonomia Palestyńska odrzuciła ten plan pokojowy, zanim jeszcze został on ujawniony.
    5 lutego 2019 r. w Teheranie (Iran) doszło do spotkania sekretarza irańskiej rady bezpieczeństwa narodowego Ali Szamchani z syryjskim ministrem spraw zagranicznych Walidem Moalemem. Szamchani powiedział, że izraelskie ataki powietrzne naruszyły integralność terytorialną Syrii i są nie do przyjęcia. „Jeśli te działania będą kontynuowane, aktywujemy niektóre nasze możliwości jako środek odstraszający i jako mocną oraz odpowiednią odpowiedź, aby udzielić lekcji zbrodniarzom i kłamliwym władcom Izraela." Moalem powiedział: "Rząd syryjski uważa, że jego obowiązkiem jest utrzymanie irańskich sił bezpieczeństwa na terytorium Syrii."

6 lutego 2019 r. w prawie całym kraju wystąpiły opady deszczu z podmuchami silnego wiatru. Wydano ostrzeżenie przed możliwością wystąpienia lokalnych powodzi.
    6 lutego 2019 r. biuro ds. zwalczania terroryzmu wydało ostrzeżenie przed podróżowaniem do Kenii, ponieważ "organizacje terrorystyczne zamierzają zaatakować żydowskie cele w tym kraju".
    6 lutego 2019 r. ministerstwo obrony poinformowało, że zawarto porozumienie z Departamentem Obrony USA w sprawie zakupu izraelskich systemów obrony przeciwrakietowej Iron Dome do natychmiastowego użytku przez amerykańską armię. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "To wielkie osiągnięcie dla Izraela, a także kolejny wyraz wzmocnienia naszego silnego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, i wyraz rosnącego statusu Izraela w świecie. Izrael ma Iron Dome i nasze systemy wiedzą, jak radzić sobie z każdym zagrożeniem, zarówno w obronie, jak i w ataku. Nie polecałbym naszym wrogom, aby nas wypróbowali."
    6 lutego 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie. Nie odnotowano żadnych strat.

6 lutego 2019 r. Bet El Institutions opublikowało raport pokazujący wielkość żydowskiej populacji w Judei i Samarii. Najnowsze dane mówią, że w żydowskich osiedlach w Judei i Samarii mieszka 419 508 Żydów, w porównaniu do 435 159 rok wcześniej (wzrost o 3,3%). Dla porównania, według danych Centralnego Biura Statystycznego, całkowita populacja Izraela wzrosła w zeszłym roku o 1,9% do 8 907 000 ludzi. Analizując dane statystyczne z Judei i Samarii, okazało się, że dwie trzecie populacji osadników to religijni Żydzi, którzy mają duże rodziny. Dodatkowo niskie koszty zakupu mieszkań przyciągnęły wiele młodych rodzin, których nie było stać na zakup mieszkań w Izraelu.
    6 lutego 2019 r. wieczorem izraelski czołg ostrzelał posterunek obserwacyjny Hamasu w centralnej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał rakietowy terytorium Izraela.

6 lutego 2019 r. przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah powiedział, że w przypadku wybuchu wojny jego organizacja stanie po stronie Iranu. Powiedział, że Iran jest najsilniejszym państwem na Bliskim Wschodzie, a ruch oporu jest silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Dodał, że wycofanie amerykańskich wojsk z tego regionu uniemożliwi Stanom Zjednoczonym dalsze wywieranie presji na Iran w postaci sankcji. "Możliwość, że Izrael rozpocznie wojnę z Iranem, odeszła od świata. Natomiast jeśli Stany Zjednoczone rozpoczną wojnę z Iranem, Iran nie będzie sam." Nasrallah złożył także ofertę armii libańskiej, by zakupiła system obrony przeciwlotniczej z Iranu.
    6 lutego 2019 r. przywódca Islamskiego Dżihadu, Ziad al-Nakhala, podczas przemówienia w Bejrucie (Liban) powiedział, że naród palestyński nieustannie walczy z izraelską okupacją, a dzięki pomocy Iranu te działania są coraz bardziej agresywne. Nakhala przyrównał także Izraelczyków do nazistowskich morderców.

7 lutego 2019 r. w całym kraju utrzymywały się lokalne opady deszczu, które spowodowały podtopienia w rejonie sezonowych rzek na Negewie, w Judei i w obszarze Arava. Czasowo zamknięto drogi w rejonie Morza Martwego i Mitzpeh Ramona na Negewie.
    7 lutego 2019 r. szef cyberobrony Sił Obronnych Izraela gen. Noam Sha'arem poinformował, że ponad rok temu udaremniono duży cybernetyczny atak ze strony Iranu, który miał na celu zniszczenie systemu ostrzegania izraelskiej obrony cywilnej. Atak odkryto podczas rutynowego śledzenia aktywności irańskich informatyków w cyberprzestrzeni. Okazało się, że grupa była zaangażowana w działania przeciwko kilku systemom w Izraelu, w tym systemom wykrywania i ostrzegania. Generał dodał, że tylko w ubiegłym roku udaremniono 130 takich ataków, z których większość była dziełem Iranu. "Widzimy stałą aktywność Iranu skierowaną na sferę izraelską. Ta aktywność jest zwykle skierowana na bardziej eksponowane obszary Sił Obronnych Izraela, a my działamy na wiele sposobów i metod, aby zapobiec uszkodzeniom naszych sieci."
    7 lutego 2019 r. ambasada Polski w Izraelu przedstawiła wyniki sondażu opinii publicznej w Izraelu na temat Polski. Sondaż przygotował Instytut Keevoon. Okazało się, że 49% Izraelczyków ma niekorzystny stosunek do Polski, natomiast 42% korzystny. Przy czym, po zakończeniu serii pytań, na końcu ponownie postawiono to samo pytanie respondentom, i okazało się, że 76% Izraelczyków wyraziło pozytywne uczucia do Polski, a tylko 19% negatywne. 60% Izraelczyków spotkało Polskę po raz pierwszy w ramach wyjazdu na miejsca pamięci związane z Holokaustem lub do rodziny. Członkowie społeczności religijnej mają bardziej pozytywny stosunek do Polski niż do innych krajów europejskich, a wynika to najwyraźniej z bogatej historii jesziw w Polsce. Autorzy badania zauważyli, że nie było negatywnych odpowiedzi dotyczących Polski wśród respondentów z sektora arabskiego. 72% Izraelczyków zgodziło się ze stwierdzeniem, że Polacy byli także ofiarami reżimu nazistowskiego, ale ich cierpienia nie można porównać do cierpienia Żydów. Zapytani, czy Izrael i Polska były partnerami w misji upamiętnienia Holokaustu, 71% odpowiedziało, że tak. 67% respondentów zgodziło się jednak, że Polska odmawia przyjęcia pełnej odpowiedzialności za rolę odgrywaną przez jej obywateli podczas Holokaustu.

7 lutego 2019 r. palestyńskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie nazywające konferencję poświęconą sprawom Bliskiego Wschodu, która odbędzie się w dniach 13-14 lutego w Warszawie (Polska), "amerykańskim spiskiem mającym na celu skłonienie uczestników do przyjęcia amerykańskich poglądów na kwestie regionu, w szczególności na kwestię Palestyny". Przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej nie zostali zaproszeni na tą konferencję, ponieważ stosunki amerykańsko-palestyńskie uległy załamaniu po przeniesieniu ambasady Stanów Zjednoczonych w Izraelu do Jerozolimy.

7 lutego 2019 r. Pew Research Center opublikował wyniki sondażu, z którego wynika, że około 77% dorosłych mieszkańców Izraela korzysta z mediów społecznościowych, co stawia ten kraj na pierwszym miejscu na świecie. Drugie miejsce zajęła Korea Południowa z wynikiem 76%, natomiast Stany Zjednoczone uklasyfikowały się na szóstym miejscu z wynikiem 70%. W tym samym czasie Izrael zajmuje drugie miejsce w posiadaniu smartfonów - 88% dorosłych posiada smartfony. Korea Południowa zajęła pierwsze - 95% dorosłych posiadało smartfona, a Stany Zjednoczone 81%. Te dwie kategorie są z sobą powiązane, ponieważ serwisy społecznościowe są dostępne za pośrednictwem smartfonów, a właściciele smartfonów mają większe szanse na dostęp do serwisów społecznościowych niż ci, którzy posiadają podstawowy telefon. Sondaż przeprowadzono w 27 krajach na całym świecie.

8 lutego 2019 r. w nocy lesie przy Jerozolimie znaleziono ciało 19-letniej Izraelki (Ori Ansbacher), która służyła w programie cywilnej służby jako alternatywa dla służby wojskowej. Ciało było nagie, z objawami skrajnej przemocy. Znaleziono ją w dzielnicy Ein Jael w pobliżu biblijnego zoo w Jerozolimie. W pobliżu miejsca morderstwa zatrzymano kilkoro Palestyńczyków, ale po przesłuchaniu zostali zwolnieni. Policja nie wyklucza motywów przestępczych i terrorystycznych. Pogrzeb odbył się na cmentarzu w osiedlu żydowskim Tekoa w bloku osiedli Gusz Etzion w Judei. Premier Benjamin Netanjahu zapowiedział, że mordercy zostaną znalezieni.

8 lutego 2019 r. sekretarz generalny Organizacji Wyzwolenia Palestyny Saeb Erekat powiedział, że przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej nie wezmą udziału w przyszłotygodniowej konferencji w Warszawie. "Warszawska konferencja to próba ominięcia arabskiej inicjatywy pokojowej i zniszczenia projektu narodowego Palestyny. Jeśli chodzi o wypowiedzi, w których by nas zapraszano, to możemy powiedzieć, że tylko dzisiaj był jakiś kontakt ze strony polskiej. Nasze stanowisko pozostaje jasne: Nie będziemy uczestniczyć w tej konferencji i powtarzamy, że nie upoważniliśmy nikogo do prowadzenia rozmów w imieniu Palestyny."
    8 lutego 2019 r. około 8 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż granicy Strefy Gazy. Palono opony, rzucano kamienie oraz różne urządzenia wybuchowe, a także podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. Palestyńskie źródła poinformowały, że w starciach zginęło 2 Palestyńczyków, a 17 osób zostało rannych.

8 lutego 2019 r. rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Vershinin wezwał Izrael do zaprzestania przeprowadzania ataków lotniczych na suwerenne terytorium Syrii. "W odniesieniu do ostatnich izraelskich ataków powiedzieliśmy, że takie arbitralne ataki na suwerenne terytorium Syrii powinny zostać powstrzymane i wykluczone, gdyż wszelkie takie naloty jeszcze bardziej destabilizują sytuację Nikt nie powinien prowadzić działań w Syrii wykraczających poza cele antyterrorystyczne." Rosyjski wiceminister pochwalił także funkcjonowanie rosyjsko-izraelskiego mechanizmu informowania się, dzięki czemu unika się niepotrzebnych konfliktów między siłami zbrojnymi obu krajów.

9 lutego 2019 r. - Szabat.
    9 lutego 2019 r. wieczorem agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że na podstawie zebranych informacji wywiadowczych, brutalne zabójstwo 19-letniej Izraelki w lesie w Jerozolimie w minionym tygodniu, było atakiem terrorystycznym. W związku z tym morderstwem aresztowano 29-letniego Palestyńczyka, Arafata Afariah. Podczas przesłuchania przyznał się i opowiedział policji wszystkie szczegóły morderstwa – zamordowana nastolatka opuściła ośrodek w którym pracowała, po kłótni z młodzieżą, szukając chwili w samotności. Wtedy została zaatakowana i wielokrotnie ugodzona nożem. Motywy zabójstwa były nacjonalistyczne.

9 lutego 2019 r. rosyjski ambasador w Libanie, Aleksander Zasypkin ostrzegł, że polityka Stanów Zjednoczonych w regionie może doprowadzić do wybuchu nowego konfliktu zbrojnego między Libanem a Izraelem. "Jeśli chodzi o konflikt między Izraelem a Libanem, nic nie da się przewidzieć z pewnością, ponieważ region znajduje się na rozdrożu, a ludność domaga się rozwiązania istniejących kryzysów, powrotu do spokojnego życia i rozwoju współpracy. Amerykanie są negatywną alternatywną do tego, która podburza do nowych konfliktów mogących objąć wiele krajów, a także różne siły etniczne i religijne." Jako największą trudność, Zasypkin wskazał amerykańską kampanię przeciwko Iranowi i Hezbollahowi, która powoduje, że region staje się coraz mniej stabilny. "Kiedy w Syrii zaczęły rozwijać się negatywne wydarzenia, Hezbollah stanął po stronie legalnych władz, spostrzegając walkę z terrorystami w regionie jako swój obowiązek. Hezbollah bezpośrednio zaangażował się w operacje wojskowe na prośbę Syrii, stając obok Rosji i Iranu. To co działo się w Syrii i regionie jako całości, znacząco przyczyniło się do porażki terrorystów." Zasypkin nazwał Hezbollah silną partią polityczną, która jest aktywnie zaangażowaną w działalność libańskiego parlamentu i rządu na rzecz stabilności, bezpieczeństwa, pokoju międzywyznaniowego i dialogu narodowego.
    9 lutego 2019 r. irańska agencja informacyjna Tasnim oraz rosyjska agencja informacyjna Sputnik napisały, że izraelskie siły działały w amerykańskiej bazie Shindand Air Force w zachodnim Afganistanie, w odległości około 120 km od irańskiej granicy. Ta rzekoma działalność miała być prowadzona bez wiedzy i aprobaty afgańskiego rządu, w ramach działalności sił amerykańskich.

10 lutego 2019 r. rano doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego, w którym na północny zachód od Jerozolimy doszło do zderzenia się autobusu z samochodem autobusowym. Autobus linii 304 przewrócił się i uderzył w balustradę drogową. Zginęły 2 osoby, a 41 zostało rannych.

10 lutego 2019 r. po południem kilkuset Palestyńczyków demonstrowało przy barierze granicznej w północnej części Strefy Gazy. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Kilka arabskich łodzi rybackich usiłowała przełamać blokadę morską, zostały jednak zmuszone do zawrócenia do Strefy Gazy.

10 lutego 2019 r. brytyjskie media poinformowały, że agencje wywiadowcze Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Izraela umożliwiły ucieczkę z Iranu ważnego naukowca posiadającego wiedzę o irańskim programie nuklearnym. Droga jego ucieczki wiodła przez Turcję, Grecję, Albanię, Serbię, Chorwację, Słowenię, Austrię, Niemcy i Francję, by następnie łodzią przedostać się do Wielkiej Brytanii. Na początku bieżącego roku, razem z 12 innymi imigrantami przepłynął łodzią przez kanał La Manche. W całą operację były zaangażowane wywiady MI6, CIA oraz Mossad. Nie podano żadnych innych szczegółów operacji, oraz powodów tłumaczących, dlaczego została ona przeprowadzona właśnie w taki sposób. Prawdopodobnie w pościg za naukowcem zostali wysłani irańscy agenci specjalni, którzy mieli zadanie zabicia uciekiniera lub sprowadzenie go z powrotem do Iranu.

11 lutego 2019 r. premier Benjamin Netanjahu odpowiedział na groźby Iranu: "Nie ignoruję gróźb irańskiego reżimu, ale też się ich nie boję. Jeśli ten reżim popełni okropny błąd, i spróbuje zniszczyć Tel Awiw i Hajfę, to im się nie uda. Ale byłaby to ostatnia rocznica rewolucji, którą świętują. I powinni wziąć to pod uwagę."

11 lutego 2019 r. w nocy palestyńscy terroryści usiłowali ostrzelać z moździerza przygraniczne tereny przy Strefie Gazy. Pociski jednak spadły na terytorium strefy. Do incydentu doszło w pobliżu przejścia granicznego Kissufim.
    11 lutego 2019 r. Hamas poinformował, że w nocy zginęło 2 Palestyńczyków w tunelu przemytniczym pomiędzy Strefą Gazy a egipskim półwyspem Synaj. Istnieją niepotwierdzone doniesienia, że egipska armia w nocy wtłoczyła toksyczny gaz do podziemnych tuneli, w wyniku czego zginęło tych 2 Arabów.
    11 lutego 2019. przed południem palestyński terrorysta usiłował wejść z ukrytym nożem do Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelscy żołnierze aresztowali go.

11 lutego 2019 r. syryjskie media poinformowały, że izraelskie czołgi ostrzelały szpital w mieście Quneitra oraz punkt obserwacyjny w pobliskim rejonie Jubata Al-Khashab na Wzgórzach Golan. W wyniku ostrzału zginęło kilkunastu syryjskich żołnierzy oraz 2 Irańczyków. Celem był system obserwacyjny tworzony przez Hezbollah przy współudziale irańskich ekspertów wojskowych.

12 lutego 2019 r. przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony Avi Dichter powiedział, że istnieje potrzeba przeprowadzenia w Strefie Gazy nowej dużej operacji militarnej. "Nie widzę innego wyjścia, jak tylko uruchomienie nowej operacji wojskowej w Gazie, i wierzę, że operacja zakończy się z zatrzymaniem 20 tys. terrorystów, zabiciem 10 tys. terrorystów i kolejnymi 10 tys., którzy uciekną do Egiptu i innych krajów arabskich."
    12 lutego 2019 r. przewodniczący Najwyższej Rady Islamskiej w Jerozolimie, Szejk Ikrima Sabri, wydał fatwę stwierdzając, że Zachodni Mur jest nieodłączną częścią meczetu Al-Aksa i jest uważany za islamskie sanktuarium. W fatwie Sabri napisał, że Zachodni Mur jest częścią struktury meczetu Al-Aksa, do której prorok Mahomet przywiązał swojego wspaniałego konia Buraq, zanim wyruszył w niebiańską podróż. Dodał także, że Zachodni Mur należy wyłącznie do muzułmanów, którzy nigdy nie uznają prawa własności Żydów do tego miejsca. Podkreślił także, że w Zachodnim Murze nie ma nawet najmniejszego kamyka, który byłby związany z żydowską historią.

12 lutego 2019 r. kilkuset Palestyńczyków demonstrowało przy ogrodzeniu granicznym w północnej części Strefy Gazy. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.

12 lutego 2019 r. rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow spotkał się w Moskwie z przedstawicielami palestyńskich organizacji. Ławrow powiedział, że długo oczekiwany amerykański plan pokojowy może zniszczyć wszystko, co zostało do tej pory zrobione dla pokoju w regionie. Ławrow poruszył także kwestię rozłamu między palestyńskimi frakcjami: "Ta, prawdopodobnie trudna decyzja o zjednoczeniu się, jest wyjątkowa, ponieważ zależy tylko od was i nie zależy od zewnętrznych stron. Te zewnętrzne strony, które posiadają swoje różne agendy, będą próbowały załamać wasz proces, aby zapobiec brzemiennej decyzji o zjednoczeniu się, co, jak sądzę, musicie zrobić. Zakończenie podziału wzmocni pozycję Rosji i społeczności międzynarodowej, wspierając rozwiązanie dyplomatyczne oparte na decyzjach społeczności międzynarodowej. Są kraje, które nie widzą końca podziału, a zatem dochodzą do wniosku, że bez niego rozwiązanie dwupaństwowe stało się niemożliwą do zrealizowania misją." Przedstawiciele palestyńskich organizacji wydali po rozmowach wspólne oświadczenie podkreślające pragnienie pracy na rzecz jedności w obozie palestyńskim i zakończenia podziału. Podkreślono przy tym, że Palestyńczycy mają prawo walczyć z "okupacją", używając wszystkich legalnych środków i metod, a także mają prawo przeciwstawiać się próbom nazywania ich ruchu oporu jako terroryzmu. Zwrócono uwagę, że nie będzie trwałego pokoju, jeśli nie zostaną zaspokojone naturalne prawa narodu palestyńskiego do samostanowienia i ustanowienia niezależnego państwa palestyńskiego na terytoriach sprzed 1967 r. ze stolicą we wschodniej Jerozolimie, z zachowaniem prawa do powrotu uchodźców palestyńskich. Islamski Dżihad odmówił podpisania wspólnego oświadczenia.
    12 lutego 2019 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Rijadzie (Arabia Saudyjska) z saudyjskim królem Salmanem. Król podkreślił poparcie dla niepodległości narodu palestyńskiego i utworzenia niepodległego państwa ze stolicą we wschodniej Jerozolimie.
    12 lutego 2019 r. holenderski rząd zezwolił, aby ludzie, którzy urodzili się na terytorium Brytyjskiego Mandatu Palestyny przed 1948 r. mogli rejestrować w oficjalnych dokumentach miejsce ich urodzin jako Palestyna. Holenderski sekretarz stanu ds. wewnętrznych Raymond Knops powiedział, że decyzja ta nie oznacza uznania państwa palestyńskiego. Uczyniono to, by uniknąć pozwania Holandii przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Wcześniej osoby takie musiały wpisywać jako miejsce urodzenia „kraj nieznany”, ponieważ Holandia jak do tej pory nie uznała niepodległego państwa Palestyna.

13 lutego 2019 r. szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi zapoznał się z rocznym raportem wywiadu, który ocenił sytuację na granicy Strefy Gazy jako najbardziej palącą kwestię bezpieczeństwa po Iranie. W ocenie wywiadu, potencjał ofensywny Hamasu i Islamskiego Dżihadu jest bardzo wysoki i może stanowić realne zagrożenie jeszcze przed kwietniowymi wyborami. W każdym momencie można spodziewać się podjęcia ze Strefy Gazy działań ofensywnych, które mogą przybrać postać ataków z tuneli terrorystycznych lub ostrzału terenów przygranicznych. Hamas usilnie stara się znieść blokadę Strefy Gazy, i jest gotów podjąć działania przed wyborami parlamentarnymi w Izraelu. Mniejszy potencjał strategiczny posiada region Judei i Samarii, gdzie sytuację może rozpalić odejście przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa lub odsłonięcie amerykańskiego planu pokojowego. Na północnej arenie nieustannie rosną wyzwania. Potencjał ofensywny Hezbollahu został znacznie ograniczony poprzez zniszczenie tuneli ofensywnych na granicy z Libanem. Hezbollah nie dysponuje jeszcdze precyzyjnymi rakietami, ale dąży do zmienienia tego stanu rzeczy. Najpoważnieszjym zagrożeniem na całej północnej arenie jest Iran. Sankcje gospodarcze doprowadziły do poważnego kryzysu w Iranie, jednak zachował on zdolności wzbogacania uranu i w ciągu dwóch lat może zbudować bombę atomową. Iran może również poczekać na wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, usiłując wpłynąć na ich wynik, aby usunąć prezydenta Donalda Trumpa. Kolejnym regionalnym zagrożeniem jest Turcja, która jest definiowana jako "rosnąca wrogość". Aby sprostać zagrożeniom, gen Kochavi polecił przyspieszenie produkcji systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome, aby do końca roku dysponować ośmioma w pełni sprawnymi bateriami rakiet. W ocenie wywiadu, przyszłe wojny będą charakteryzować się wysokim stopniem manewrowalności sił lądowych, oraz będą obejmować bardziej rozległe obszary. Postanowiono więc rozszerzyć zakres szkoleń wojskowych żołnierzy. Siły pancerne i inżynieryjne będą co dwa lata przeprowadzać 17-tygodniowe szkolenia, a siły piechoty co roku będą odbywać 17-tygodniowe szkolenia. Będzie to oznaczać konieczność utrzymania 15 rezerwowych batalionów. Zdecydowano się także na utworzenie zaawansowanej sieci informatycznej przeznaczonej do gromadzenia danych wojskowych. W celu wzmocnienia zdolności operacyjnych armii w terenie postanowiono zakupić dodatkowy sprzęt optyczny oraz broń przeciwpancerną.

13 lutego 2019 r. w nocy premier Benjamin Netanjahu wylądował w Warszawie (Polska). Przed wylotem odrzucił saudyjską inicjatywę pokojową przedstawioną mu na tajnym spotkaniu w 2014 r. Inicjatywa dyplomatyczna Arabii Saudyjskiej dotyczyła wznowienia rozmów pokojowych izraelsko-palestyńskich, odbudowy Strefy Gazy oraz konfrontacji z Iranem. Netanjahu dodał, że udaje się na konferencję w Warszawie, która skupi się na sposobach przeciwstawienia się irańskiej agresji na Bliskim Wschodzie. "W Europie dzieje się coś dziwnego. Iran wysyła swoje terrorystyczne oddziały, które już zabiły ludzi w Europie, wysyła tam swoich terrorystów, a jednocześnie niektóre europejskie rządy są za Iranem, próbując przekupić oraz zapewnić sobie korzystne sposoby obchodzenia amerykańskich sankcji. Fakt, że dzisiaj na europejskiej ziemi ma miejsce spotkanie z udziałem wielu europejskich państw, jest bardzo ważny. Działania, które podejmujemy, blokują Iran. Działamy codziennie przeciwko Iranowi i przeciwko jego próbom osiedlenia się w regionie. Ta ekonomiczna presja jest odczuwana w Iranie, i jest widoczna w ich próbach zaszkodzenia nam. Iran ma trudności z rozmieszczeniem nowych zaawansowanych systemów uzbrojenia w regionie, po części z powodu ograniczeń budżetowych, ale także w wyniku ogólnych działań, jakie podejmujemy."
    13 lutego 2019 r. wieczorem w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa Konferencja bliskowschodnia poświęcona głównie problematyce irańskiej. W konferencji biorą udział przedstawiciele 60 państw, w większości na poziomie ministerialnym. Premier Benjamin Netanjahu spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Omanu, Jusuf ibn Alawi ibn Abdullahem. "To rewolucja w stosunkach zagranicznych Izraela."
    13 lutego 2019 r. sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas wizyty w Warszawie podniósł kwestię restytucji mienia z czasów Holocaustu. "Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nie przyjął kompleksowej regulacji prawnej, aby przywrócić lub zapewnić rekompensatę za prywatną własność skonfiskowaną przez nazistów lub znacjonalizowaną przez reżim komunistyczny."

14 lutego 2019 r. zakończyły się 10-dniowe wspólne izraelsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe Juniper Falcon 2019, w których wzięło udział 300 amerykańskich i 400 izraelskich żołnierzy. Celem ćwiczeń była poprawa koordynacji między armiami, oraz przećwiczenie procedur w sytuacjach nagłego zagrożenia atakiem rakietowym. Przećwiczono różne scenariusze, w ramach których wojska amerykańskie zostały rozlokowane w Izraelu, aby wesprzeć działania izraelskiej obrony przeciwrakietowej. Ciężkimi samolotami transportowymi przerzucono do Izraela potrzebną infrastrukturę i baterie rakiet Patriot, oraz sprawdzono skuteczność współpracy wspólnych środków komunikacji. W porcie w Hajfie zacumował amerykański okręt desantowy USS "Iwo Jima". Jego załoga liczy ponad 1 tys. marynarzy oraz 1,9 tys. żołnierzy desantu. Na pokładzie znajduje się 20 samolotów pionowego startu i lądowania Harrier oraz 48 helikopterów. Jest on okrętem flagowym 24 Grupy Ekspedycyjnej Marines, która wspiera operacje w obszarach odpowiedzialności 5 Flotę (Zatoka Perska, Morze Czerwone, Zatoka Arabska i część Oceanu Indyjskiego) i 6 Flotę (Morze Śródziemne) US Navy.

14 lutego 2019 r. wysoki doradca palestyńskiego przewodniczącego, Nabil Shaath skrytykował konferencję warszawska jako próbę normalizacji izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich. "Amerykanie w pełni popierając rząd izraelski próbowali znormalizować izraelską okupację poprzez systematyczne zaprzeczanie palestyńskiemu prawu do samostanowienia. Konferencja warszawska jest częścią tego kontekstu. Procesu pokojowego nie można przekształcić w próbę uzyskania amnestii za zbrodnie wojenne, ani w zmuszeniu jednej ze stron do zrzeczenia się podstawowych praw wynikających z karty ONZ."
    14 lutego 2019 r. palestyńskie organizacje wydały w Gazie wspólne oświadczenie stwierdzające, że wszystkie znaki wskazują na możliwość zbliżającej się eksplozji w Strefie Gazy, wskazując na blokadę strefy jako przyczynę postępującej eskalacji. Wezwano arabskich i międzynarodowych mediatorów do zwiększenia presji na Izrael. Podkreślono, że blokada Strefy Gazy wyrządza wielkie szkody w ochronie zdrowia i edukacji, powodując, że region jest coraz bardziej podatny na wybuch.

14 lutego 2019 r. w Warszawie odbyły się regularne obrady konferencji poświęconej sprawom Bliskiego Wschodu. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo odniósł się do irańskiego zagrożenia na Bliskim Wschodzie, twierdząc: "Nie można osiągnąć pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie bez konfrontacji z Iranem. To po prostu niemożliwe. To złośliwy wpływ w Libanie, Jemenie, Syrii, Iraku, i w trzech organizacjach - Houti, Hamas, Hezbollah - to jest prawdziwe zagrożenie. Są też inne, i z ich powodu nie można uzyskać pokoju na Bliskim Wschodzie. Dlatego musimy przeciwstawić się Iranowi." Wysoki doradca Białego Domu, Jared Kushner, powiedział, że amerykański plan pokojowy na Bliski Wschód zostanie przedstawiony po kwietniowych wyborach w Izraelu. Kushner powstrzymał się od szczegółowego omówienia planu, ale powiedział, że obie strony będą musiały "pójść na kompromisy". "Jeśli spojrzeć na zasadę jednoczącą wiele arabskich państw w przeszłości, to myślę, że nienawiść do Izraela była taką jednoczącą zasadą, a teraz widzimy w wielu arabskich krajach pragnienie ich obywateli, aby zapewnić im jak najlepszą szansę rozwoju i zapobiec szkodom, i myślę, że doprowadzi to wiele z tych krajów do podjęcia różnych decyzji i wybrania różnych dróg. Rozmawialiśmy o arabskiej inicjatywie pokojowej, o której często słyszę, i myślę, że była to świetna inicjatywa w 2002 r., kiedy ona się pojawiła, ale nie przyniosła pokoju. Chciałabym tylko zachęcić wszystkich, aby w ciągu najbliższych miesięcy zachować otwarty umysł ... Mamy nadzieję, że znajdziemy twórcze rozwiązania, w których obie strony będą mogły zyskać o wiele więcej, i będziemy pracować razem z niektórymi tradycyjnymi stronami, aby spróbuj znaleźć sposób, w jaki ludzie mogą lepiej żyć." Saudyjski minister spraw zagranicznych Adel Al-Jubeir powiedział, że "wszyscy obecni zgodzili się, że głównym wyzwaniem jest rola Iranu w destabilizacji i bezpieczeństwie w regionie. W całym regionie Iranu odgrywa destrukcyjną rolę, spogląda na Palestyńczyków - popiera Hamas i Islamski Dżihad, które szkodzą Autonomii Palestyńskiej - czynią bałagan w Syrii, próbują przemycić broń chemiczną do Kuwejtu i Bahrajnu, budują fabryki broni w Sudanie i usiłują zrobić bałagan w Afryce, Indonezji oraz Tajlandii. Iran można znaleźć wszędzie. Nie da się ustabilizować regionu bez pokoju między Izraelem a Palestyńczykami, ale także nie da się ustabilizować regionu bez pokoju w Libanie i Syrii. A za każdym razem, gdy jedziemy do tego regionu, widzimy złe postępowanie Iranu ... Jeśli chcemy pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie, musimy wyjaśnić Irańczykom, że jeśli chcą być traktowani jak normalny kraj, muszą zachowywać się jak normalny kraj." Dodał, że "Arabia Saudyjska jasno wyraziła swoje stanowisko w kwestii palestyńskiej, która opiera się na arabskiej inicjatywie pokojowej." Minister spraw zagranicznych Bahrajnu Khalid bin Ahmed Al Khalifa również ostro skrytykował Iran. "Dorastaliśmy, rozmawiając o sporze o Palestynę z Izraelem jako o najważniejszym problemie, który musimy rozwiązać w taki czy inny sposób, ale potem, na późniejszym etapie, zobaczyliśmy większe wyzwanie stojące przed nami. Zobaczyliśmy bardziej toksyczną rzeczywistość w naszej nowoczesnej historii, pochodzącą z Islamskiej Republiki Iranu." Dodał, że pomimo trwającego konfliktu izraelsko-arabskiego, granice Egiptu i Jordanii z państwem żydowskim są jasne, jednak nie ma granic konfliktu z Iranem. "Gdyby nie toksyczne pieniądze, broń i żołnierze z Republiki Islamskiej, myślę, że bylibyśmy dzisiaj znacznie bliżej rozwiązania tej kwestii z Izraelem. Iran zagraża nie tylko swojemu krajowi, ale również wielu innym narodom na Bliskim Wschodzie." Khalid bin Ahmed Al Khalifa powiedział, że Bahrajn "w pewnym punkcie" ustanowi więzy z Izraelem.
    14 lutego 2019 r. po południem premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie z amerykańskim wiceprezydentem Mike'em Pencem. Pence powiedział, że Izrael jest "cenionym sprzymierzeńcem Stanów Zjednoczonych" i prezydent Donald Trump jest wdzięczny za przywództwo premiera i zaangażowanie w sojusz Stany Zjednoczone-Izrael. Pence potwierdził nierozerwalne więzi między oboma narodami. Netanjahu powiedział, że spotkanie na terenie dawnego getta warszawskiego ma dla niego głębokie symboliczne znaczenie. "To było zaledwie jakieś 75 lat temu, gdy naród żydowski był absolutnie bezbronny. Byliśmy tutaj milionami zabijani przez nazistów i ich współpracowników. I nie mogli nic zrobić. Myślę, że to znaczące, że w tej godzinie rozpaczy, właśnie tutaj na tej ziemi, młodzi żydowscy bohaterowie stanęli przeciwko tysiącom nazistowskich żołnierzy. Powiedzieli, że jeśli umrzemy, umrzemy jako wolni mężczyźni i kobiety, ocalimy honor narodu żydowskiego. Niewiele wiedzieli o tym, że pod wieloma względami faktycznie symbolizowali odrodzenie narodu żydowskiego, odrodzenie państwa żydowskiego, które wkrótce miało nadejść, oraz odrodzenie żydowskiej armii, która teraz broni żydowską przyszłość. Nikt nie przyszedł, aby im pomóc. Dzisiaj zbudowaliśmy własną zdolność do obrony, ale mamy także wspaniałego przyjaciela. A naszym największym przyjacielem są Stany Zjednoczone Ameryki. Nie ma takiego sojuszu jak nasz." Dodał, że oczekuje na publikację planu pokojowego prezydenta Trumpa, która ma nastąpić po wyborach parlamentarnych w Izraelu.
    14 lutego 2019 r. polski prezydent Andrzej Duda wezwał do odwołania planowanego szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu w przyszłym tygodniu. Była to reakcja na słowa premiera Benjamina Netanjahu o współpracy Polaków z nazistami podczas Holokaustu. Duda powiedział: "Jeśli wypowiedź Netanjahu brzmiała tak, jak podają media, gotów jestem udostępnić rezydencję Prezydenta RP w Zameczku w Wiśle na spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej. Izrael nie jest dobrym miejscem by się spotykać." Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari przekazała dementi słów premiera Izraela: "Szanowny Panie Dyrektorze, bardzo proszę o przekazanie Kancelarii Premiera Morawieckiego, że informacje podane przez Jerusalem Post na temat wypowiedzi premiera Netanjahu są nieprawdziwe. Byłam obecna przy briefingu premiera i nie mówił on, że polski naród kolaborował z nazistami, a jedynie że żadna osoba nie została pozwana do sądu za wspominanie o tych Polakach, którzy z nimi współpracowali. Przede wszystkim Premier Netanjahu chce podziękować za ciepłe przyjęcie podczas swojej wizyty. Jeśli chodzi o briefing dla prasy izraelskiej - odpowiadając na pytanie o wspólną deklarację dwóch Premierów [z 27 czerwca 2018 r.], Premier Netanjahu powiedział, że jednoznacznie je podtrzymuje i dodał, że nikt nie został pozwany do sądu za wypowiadanie stwierdzeń o tym że byli Polacy, którzy indywidualnie współpracowali z Niemcami. W żadnym momencie nie wspominał w tym kontekście o ťpolskim narodzieŤ. Premier Netanjahu z niecierpliwością czeka na spotkanie z premierem Morawieckim w przyszłym tygodniu. To jest osobista wiadomość od mojego premiera. Jerusalem Post już zmienił swój artykuł, odnotowując, że wcześniejsza wersja była nieprawdziwa - stało się tak na prośbę Premiera Netanjahu." Rzekomo Netanjahu miał powiedzieć następujące słowa: "Polacy kolaborowali z nazistami. Nie znam nikogo, kto zostałby pozwany za tego typu stwierdzenie."
    14 lutego 2019 r. w Soczi (Rosja) odbyła się konferencja przywódców Rosji, Turcji i Iranu. Rosyjski prezydent Władimir Putin wyraził zadowolenie z decyzji Stanów Zjednoczonych o wycofaniu swoich wojsk z Syrii, uznając to za "pozytywny krok, który pomoże ustabilizować sytuację w tym regionie, gdzie prawowity rząd powinien ostatecznie odzyskać całą kontrolę". Recep Tayyip Erdogan i Hassan Rouhani zgodzili się z Putinem na wzmocnienie współpracy regionalnej i utworzenie komitetu konstytucyjnego na rzecz znalezienia trwałego rozwiązania politycznej przyszłości Syrii. Erdogan wezwał do usunięcia kurdyjskich sił z północno-wschodniej części Syrii.

    14 lutego 2019 r. wieczorem na lotnisku w Warszawie pojazd holujący uderzył w goleń samolotu El Al, uszkadzając w ten sposób koło samolotu, którym premier Netanjahu miał powrócić do Izraela. Lot został odwołany, a El Al poinformował, że do Polski poleci nowy samolot, aby izraelską delegację przywieźć do Izraela. Premier Izraela nie posiada własnego samolotu, korzysta więc z lotów krajowej sieci El-Al Israel Airlines.

15 lutego 2019 r. biuro premiera Benjamina Netanjahu wydało oświadczenie wyjaśniające uwagi premiera uczynione dzień wcześniej podczas briefingu z izraelskimi dziennikarzami w Warszawie. "Podczas briefingu premier Netanjahu mówił o Polakach, a nie o polskim narodzie lub państwie Polska. Zostało to błędnie zinterpretowane i błędnie przedstawione w doniesieniach prasowych, a następnie poprawione przez dziennikarza, od którego pochodziło zniekształcenie." Netanjahu podczas wizyty w Warszawie powiedział następujące słowa: "Polacy współpracowali z nazistami. Widzisz, mówię to. To jest fakt. I nie znam ani jednej osoby, która kiedykolwiek zostałaby pozwana z tego powodu." Słowa te zostały zniekształcone i przekazane jako: "Polska współpracowała z nazistami."

15 lutego 2019 r. po południem Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Nablusu w Samarii. Rzucano kamienie w stronę izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Palestyńczyk.
    15 lutego 2019 r. około 11 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W wybuchu rzuconego improwizowanego ładunku wybuchowego ranny został 1 izraelski żołnierz. W północnej części strefy zatrzymano uzbrojonego Palestyńczyka, który sforsował płot graniczny. W kilku miejscach wypuszczono balony z podwieszonymi bombami zapalającymi. W starciach rannych zostało 20 Palestyńczyków.
    15 lutego 2019 r. wieczorem funkcjonariusze policji granicznej zatrzymali podejrzanie zachowującego się Palestyńczyka, którzy przyszedł na punkt kontrolny przy arabskiej wiosce al-Jib, na północ od Jerozolimy. Przy zatrzymanym znaleziono ukryty duży nóż.

15 lutego 2019 r. Światowy Kongres Żydowski wyraził zaniepokojenie wzrostem działalności skrajnie prawicowych organizacji w Europie, które próbują promować antysemityzm, nienawiść, ksenofobię oraz gloryfikują nazistowskie symbole głównie wśród młodzieży. Robert Singer, powiedział w oświadczeniu, że "jest absolutnie obrzydliwe, że w 2019 roku w Europie, w tym samym miejscu, w którym naziści usiłowali wymazać całą populację żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci, skrajni prawicowcy nadal mogą w nieskrępowany sposób paradować ulicami ze swastykami, symbolami SS i przesłaniami nienawiści do Żydów i innych mniejszości."
    15 lutego 2019 r. amerykański wiceprezydent Mike Pence wspólnie z polskim prezydentem Andrzejem Dudą odwiedził teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Pence powiedział: "Mamy w Teheranie reżim, który wypowiada mordercze groźby, z tą samą nikczemną antysemicką nienawiścią, która ożywiała nazistów w Europie." Obecny był także doradca prezydenta Donalda Trumpa, Jared Kushner. W obozie zagłady Birkenau, Pence ukląkł i umieścił różę na desce wagonu stojącego na torach, którymi naziści przywozili więźniów do obozu z całej Europy.

16 lutego 2019 r. - Szabat.

17 lutego 2019 r. na porannym posiedzeniu rządu zatwierdzono nowo mianowanego ministra spraw zagranicznych, którym został Israel Katz. Gabinet bezpieczeństwa zdecydował o wprowadzeniu polityki kompensującej płatności Autonomii Palestyńskiej na rzecz terrorystów. Zgodnie z uchwaloną przez Kneset ustawą (w lipcu 2018 r.) kwota 507 mln szekli miała być potrącona z ceł pobieranych na rzecz Autonomii Palestyńskiej. Według oceny ministerstwa obrony, Autonomia Palestyńska taką kwotę wypłaciła terrorystom i ich rodzinom w 2018 r. Dlatego izraelski rząd postanowił wstrzymać przekazanie tej kwoty palestyńskim władzom. Premier Netanjahu polecił siłom bezpieczeństwa przeanalizowanie kolejnych płatności. Przed podjęciem decyzji premier i rząd zostali poinformowani, że Autonomia Palestyńska prawdopodobnie dokładnie taką kwotę odliczy od środków przekazywanych do Strefy Gazy, co wpłynie destrukcyjnie na sytuację humanitarną i bezpieczeństwo w strefie.
    17 lutego 2019 r. izraelska policja eksmitowała arabską rodzinę z domu w muzułmańskiej dzielnicy na Starym Mieście Jerozolimy, po tym, jak Sąd Najwyższy orzekł, że prawowitymi właścicielami budynku są Żydzi. Podczas eksmisji doszło do starć z policjantami, którzy aresztowali 2 Arabów. Budynek był własnością żydowskiej rodziny do 1948 r., kiedy to podczas wojny o niepodległość Izraela zostali zmuszeni do opuszczenia Starego Miasta przez jordańskich żołnierzy. Dom został zajęty przez arabską rodzinę Abu Asab, jednak prawowicie właściciele od 1967 r. dochodzili swoich praw.

17 lutego 2019 r. wieczorem kilkuset Palestyńczyków demonstrowało przy ogrodzeniu granicznym w północnej części Strefy Gazy. Palono opony i rzucano kamienie w stronę izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W pewnym momencie rzucono improwizowany ładunek wybuchowy, którego wybuch zranił 1 izraelskiego żołnierza. W odpowiedzi izraelskie czołgi ostrzelały 2 przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu. W starciach rannych zostało 9 Palestyńczyków.

17 lutego 2019 r. podczas Konferencji Pokoju i Bezpieczeństwa w Monachium (Niemcy) irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zasrif oskarżył Izrael o dążenie do wojny. "Na pewno niektórzy ludzie szukają wojny." Zarif potwierdził, że irańskie siły były obecne w Syrii, ale "na zaproszenie syryjskiego rządu i wyłącznie w celu zwalczania terroryzmu". Zarzucił Izraelowi łamanie międzynarodowego prawa poprzez kampanię bombardowania Syrii, oraz skrytykował europejskie mocarstwa za milczenie w tej kwestii. "Ryzyko wojny jest wysokie. Ryzyko będzie jeszcze większe, jeśli będziecie przymykali oczy na poważne naruszenia prawa międzynarodowego." Przedstawiciel Izraela, Benny Gantz powiedział: "Właśnie wysłuchaliście ministra spraw zagranicznych Zarifa. Nie dajcie się zwieść jego elokwencji. Nie dajcie się zwieść jego kłamstwom. Jako były szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela posiadałem dokładne informacje z pierwszej ręki na temat tego, co naprawdę dzieje się w Iranie, dlatego mogę z całą pewnością stwierdzić, że reżim, który reprezentuje Zarif, jest jednym wielkim złem. Publicznie apeluje o zniszczenie mojego narodu, wiesza homoseksualistów, uciska kobiety, prześladuje mniejszości i łamie prawa człowieka, podkopuje stabilność na całym Bliskim Wschodzie i sponsoruje terror na całym świecie, stanowiąc poważne zagrożenie dla Bliskiego Wschodu." Gantz dodał, że libański Hezbollah jest najbardziej niebezpieczną organizacją terrorystyczną na świecie.
    17 lutego 2019 r. polski premier Mateusz Morawiecki odwołał planowany udział na zbliżającym się w tym tygodniu szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Zamiast tego Polska wyśle ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza.

18 lutego 2019 r. władze wodne poinformowały, że dzięki ostatnim opadom deszczu, w ciągu tygodnia czasu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 10,5 cm, a od początku zimy wzrósł o 1,405 metra. Poziom wody znajduje się teraz 23 cm poniżej dolnej czerwonej linii, ale oczekuje się, że do końca pory deszczowej powinien ją przekroczyć. Ostrzeżono jednak, że pomimo dobrych opadów, podczas lata poziom wody w jeziorze ponownie spadnie poniżej dolnej czerwonej linii.
    18 lutego 2019 r. premier Benjamin Netanjahu przemawiając na Konferencji Przewodniczących Głównych Amerykańskich Organizacji Żydowskich powiedział: "W krajach arabskich, podobnie jak w wielu krajach muzułmańskich, pytanie brzmi: Jak walczyć z radykalnym islamem. W zeszłym tygodniu w Warszawie zobaczyliśmy coś niesamowitego - było 64 ministrów, przedstawicieli 60 państw, wraz z przedstawicielami krajów arabskich - przedstawiciele arabskich państw przyjechali na konferencję i rozmawiali o Iranie. Powiedzieli, że Iran jest dziś największym niebezpieczeństwem, a jeden z nich, gdy został zapytany o wojskową działalność Izraela przeciwko wysiłkom Iranu na rzecz osiedlenia się w Syrii, to jego odpowiedź brzmiała: Każdy kraj ma prawo się bronić. Mówili o znalezieniu rozwiązań problemów na Bliskim Wschodzie i powiedzieli: Tak, chcemy rozwiązać problem izraelsko-palestyński, ale nie da się go rozwiązać, dopóki nie powstrzymamy irańskiej agresji."
    18 lutego 2019 r. po południem Palestyńczycy wszczęli rozruchy na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, domagając się swobodnego wejścia na teren meczetu Al-Aksa. Doszło do starć z izraelskimi policjantami, którzy aresztowali 5 demonstrantów. Policja ze względów bezpieczeństwa zamknęła jedną z bram prowadzących na teren meczetu. Decyzję tę potępiła Jordania.
    18 lutego 2019 r. wieczorem w Jerozolimie minister gospodarki Eli Cohen podpisał umowę o współpracy z brytyjskim sekretarzem ds. handlu międzynarodowego Liam Foxem. Porozumienie upraszcza wymianę handlową i umożliwia firmom swobodny handel bez żadnych dodatkowych barier lub taryf celnych. Handel na tych preferencyjnych warunkach zamiast na warunkach Światowej Organizacji Handlu przyniesie znaczące oszczędności. W 2018 r. wymiana handlowa między Wielką Brytanią i Izraelem miała wartość 4 mld funtów. Porozumienie chroni również istniejący preferencyjny dostęp do rynku dla ważnych produktów. Konsumenci w Wielkiej Brytanii będą nadal korzystać z większego wyboru i niższych cen na towary importowane z Izraela, takie jak produkty farmaceutyczne, a izraelskie firmy będą głównymi dostawcami usług NHS. Umowa zapewni kluczową ochronę praw własności intelektualnej i utrzyma wysokie standardy całej branży. Fox powiedział: "Związek Wielkiej Brytanii z Izraelem jest silniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, z rekordowym poziomem dwustronnej wymiany w handlu i inwestycjach między naszymi dwoma narodami. Dzisiejsze porozumienie jeszcze bardziej pomoże zagwarantować, że brytyjskie i izraelskie firmy, eksporterzy i konsumenci będą mieli pewność, że będą kontynuować handel swobodnie, gdy Wielka Brytania przygotowuje się do opuszczenia Unii Europejskiej."

18 lutego 2019 r. w nocy palestyńscy terroryści rzucili bombę w stronę izraelskich żołnierzy prowadzących rutynowe działania operacyjne w rejonie arabskiej miejscowości Anabta w zachodniej części Samarii. Nikt nie został ranny.
    18 lutego 2019 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas oficjalnie ogłosił, że jeśli Izrael wprowadzi swoje represje fiskalne, wówczas Autonomia Palestyńska odmówi przyjęcia wszystkich środków finansowych należnych od Izraela za pobierane podatki i opłaty celne. W 2018 r. Izrael pobrał 8 mld szekli z podatków i ceł należnych Autonomii Palestyńskiej, średnio 670 mln szekli miesięcznie. W tym samym 2018 r. Autonomia Palestyńska wypłaciła 502,7 mln szekli terrorystom i ich rodzinom. Kwotę tą Izrael odciął od środków przekazywanych Autonomii Palestyńskiej. Jeśli teraz Abbas odmówi przyjęcia pozostałej kwoty funduszy, będzie to oznaczać ukaranie całej palestyńskiej populacji i pogorszenie się sytuacji humanitarnej w Autonomii Palestyńskiej.
    18 lutego 2019 r. wieczorem około 500 Palestyńczyków demonstrowało przy ogrodzeniu granicznym w północnej części Strefy Gazy. Palono opony i rzucano kamienie w stronę izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.

18 lutego 2019 r. polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska nie wyśle swojej delegacji na szczyt Grupy Wyszehradzkiej (V4) organizowany w tym tygodniu w Jerozolimie, podając jako przyczynę napięcie dyplomatyczne między Izraelem a Polską po ostatnich wypowiedziach Netanjahu i Katza. "Słowa izraelskiego ministra spraw zagranicznych są rasistowskie i nie do przyjęcia. Oczywiste jest, że nasz minister spraw zagranicznych Czaputowicz nie pojedzie na szczyt." Morawiecki powiedział także, że kwestia restytucji żydowskiego mienia jest "zamkniętą sprawą" i że Polska została "zwolniono" z odpowiedzialności. "Konsekwentnie zajmujemy się tą sprawą i wyjaśniliśmy, że oczekiwanie polskich odszkodowań za zbrodnie nazistowskie jest oparte na podstawowym nieporozumieniu. Polska padła ofiarą Niemiec i Związku Radzieckiego. Niemcy zniszczyli nasz kraj i chcieli zniszczyć Polaków. Jesteśmy tymi, którzy są uprawnieni do odszkodowań. Co więcej, kwestia zwrotu mienia Żydom amerykańskim pochodzenia polskiego została całkowicie rozwiązana. Wiele lat temu podpisaliśmy umowę z Amerykanami w tej sprawie i zwalnia ona nas od odpowiedzialności. Chcę to jasno powiedzieć, ten problem nie istnieje w tej chwili." Stanowisko Polski poparły Czechy, ogłaszając, że szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie zostaje odwołany. Zamiast tego odbędą się dwustronne spotkania.
    18 lutego 2019 r. naczelny rabin Polski, Rabin Michael Schudrich wraz z przywódcami społeczności żydowskich w Polsce, wystosował ostry list protestacyjny przeciwko wczorajszej wypowiedzi izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza, w której powiedział, że "Polacy wysysają antysemityzm z mleka matki". W liście napisano, że "słowa nieżyjącego premiera Icchaka Szamira, cytowane przez ministra Israela Katza, były niewłaściwe, gdy zostały pierwotnie wypowiedziane w 1989 roku, kiedy stosunki między Polską a Izraelem były odbudowywane po okresie komunistycznym. Jeszcze gorsze są dzisiaj, trzydzieści lat później, kiedy obie strony czynią tak wiele ..."

19 lutego 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się ze słowackim premierem Peterem Pellegrini. Obaj politycy uzgodnili, że Netanjahu odwiedzi Słowację, aby promować izraelskie technologie i przedsiębiorstwa. Pellegrini powiedział: "Zapraszam pana premiera do odwiedzenia Bratysławy. Jesteśmy chyba ostatnim państwem, w którym izraelski premier nigdy nie był lub nigdy nie odwiedził." Netanjahu odpowiedział: "Jestem zachwycony zaproszeniem. Po prostu muszę zostać ponownie wybrany." Netanjahu z zadowoleniem przyjął fakt, że Słowacja wkrótce otworzy nowe centrum informacyjne dla kultury i innowacji w Jerozolimie. Powiedział: "Mam nadzieję, że jest to pierwszy krok do otwarcia słowackiej ambasady w Jerozolimie, ale będziemy mieli czas, aby o tym mówić."
    19 lutego 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z czeskim premierem Miloszem Zemanem. Zeman ogłosił, że w Jerozolimie zostanie otworzony Dom Czeski o statusie konsulatu honorowego.
    19 lutego 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z węgierskim premierem Wiktorem Orbanem, który poinformował, że Węgry postanowiły otworzyć swoje przedstawicielstwo handlowe o statusie dyplomatycznym w Jerozolimie. Netanjahu podziękował Orbanowi za tą decyzję. Premier Orban był jedynym przywódcą, który poruszył wrażliwy temat kryzysu dyplomatycznego Izraela z Polską. Powiedział, że ma nadzieję na rozwiązanie tej sytuacji. O Polsce powiedział: "Razem z nimi jest zawsze lepiej niż bez nich."
    19 lutego 2019 r. wieczorem Palestyńczycy wszczęli zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Doszło do starć z izraelskimi policjantami, którzy aresztowali 19 Arabów. Obecny spór toczy się o niewielkim skrawek terenu we wschodniej części Wzgórza Świątynnego, po wewnętrznej stronie od Bramy Złotej. Miejsce to było w przeszłości wykorzystywane do organizowania spotkań przez Ruch Islamski, i decyzją sądu zostało zamknięte oraz otoczone barierkami. Obecnie Palestyńczycy podjęli próbę sforsowania tych barierek, aby móc ponownie swobodnie korzystać z tego miejsca. W minionym tygodniu muzułmański Waqf zorganizował tam modlitwy, naruszając w ten sposób zakaz sądowy. W odpowiedzi policja zablokowała to miejsce. Wczoraj kilkunastu palestyńskich aktywistów usiłowało sforsować policyjną blokadę, rozpoczynając tym samym nową fazę konfliktu na terenie meczetu Al-Aksa.

19 lutego 2019 r. wieczorem palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział: "Izrael twierdzi, że Autonomia Palestyńska przekazuje fundusze terrorystom i dlatego chce zrekompensować te fundusze. Tak więc mówię, że nie chcemy otrzymywać tych funduszy i każdy pens, jaki posiadamy - przekażemy do rodzin męczenników". Oznacza to, że Autonomia Palestyńska nie przestanie wypłacać pensji terrorystom.

19 lutego 2019 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na 80 nagrobkach na żydowskim cmentarzu w wiosce Quatzenheim we Francji.
    19 lutego 2019 r. polski rząd zażądał, aby Izrael oficjalnie przeprosił za oświadczenia ministra spraw zagranicznych Israel Katza. Polski wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski powiedział, że Izrael musi "zdystansować się od wypowiedzi swojego ministra spraw zagranicznych i za to przeprosić." Jeden z doradców premiera Mateusza Morawieckiego, Marek Suski ostrzegł, że jeśli nie będzie takich przeprosin, wówczas ucierpią stosunki między Izraelem a Polską. "Ponieważ nie możemy dopuścić do oszczerstw na arenie międzynarodowej." Marszałek polskiego senatu, Stanisław Karczewski, wezwał izraelskich przywódców do "powstrzymania się od ich antypolskich wypowiedzi".

20 lutego 2019 r. ministerstwo finansów poinformowało, że zgromadziło około 700 mln szekli z palestyńskich podatków i opłat celnych, z których kwotę około 600 mln szekli przekaże do Autonomii Palestyńskiej, po odliczeniu opłat za energię elektryczną, wodę, ścieki i usługi medyczne.

20 lutego 2019 r. nad ranem Palestyńczycy obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy, prowadzących działania operacyjne w rejonie bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 1 żołnierz. Pozostali żołnierze aresztowali 5 Palestyńczyków.
    20 lutego 2019 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszoną bombą zapalającą. W odpowiedzi izraelski samolot ostrzelał przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu w południowej części strefy.
    20 lutego 2019 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powtórzył, że nie zaakceptuje częściowej zapłaty transferu finansów z podatków należnych od Izraela. "Nie przyjmiemy pieniędzy, jeśli nie zostaną one w pełni opłacane." Abbas powiedział także, że nie zakończy wsparcia finansowego dla rodzin terrorystów uwięzionych lub zabitych przez Izrael. "Każdy dostępny grosz zostanie przydzielony rodzinom męczenników i więźniom."

20 lutego 2019 r. ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher wezwała izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza, by przeprosił Polskę za uwagi, które doprowadziły do kryzysu dyplomatycznego. "Po prostu uważałem, że dwaj silni sojusznicy, tacy jak Izrael i Polska, którzy oczywiście są silnymi sojusznikami Stanów Zjednoczonych, nie powinni używać tego rodzaju retoryki. Jesteśmy dla siebie zbyt ważni, aby nie rozwiązywać tych problemów."
    20 lutego 2019 r. irański minister spraw zagranicznych Mohammad Javad Zarif oskarżył Izrael o angażowanie się w "awanturnictwo" poprzez kampanie bombardowania w Syrii. Dodałc, że nie może wykluczyć możliwości wybuchu konfliktu zbrojnego między oboma krajami. "Po stronie Izraela jest awanturnictwo, a awanturnictwo jest zawsze niebezpieczne."

21 lutego 2019 r. premier Benjamin Netanjahu rano rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Omówili rozwój sytuacji w regionie, w szczególności sytuację w Syrii. Obaj zgodzili się zorganizować w najbliższej przyszłości spotkanie robocze w Rosji.

21 lutego 2019 r. przywódca Hamasu Ismail Hanijeh wezwał muzułmanów do obrony meczetu Al-Aksa w Jerozolimie. "Wzywam nasz naród w Jerozolimie, na Zachodnim Brzegu i w ziemi, która od 1948 r. jest okupowana, przybądźcie do Meczetu Al-Aksa, zostańcie tam, chrońcie go i stańcie jako silna budowla, aby udaremnić okupację." Wezwał palestyńskie organizacje ruchu oporu do obrony meczetu Al-Aksa "na wszystkie możliwe sposoby".

21 lutego 2019 r. wieczorem z Cape Canaveral wystartowała rakieta Falcon 9, która wyniosła izraelski lądownik księżycowy Beresheet. Lądownik został zbudowany przez SpaceIL we współpracy z Israel Aerospace Industries. Waży on 585 kg i kosztował 100 mln $, które prawie w całości zostały dostarczone przez prywatnych darczyńców. Beresheet ma odbyć dwumiesięczną podróż w przestrzeni kosmicznej, aby 11 kwietnia wylądować na Księżycu. Po wylądowaniu robot wykona zdjęcia lądowiska, zmierzy pole magnetyczne Księżyca, oraz prześle dane z powrotem na Ziemię. Jeśli misja zakończy się powodzeniem, Izrael będzie czwartym krajem, którego satelita osiągnęła powierzchnię księżyca Ziemi. Beresheet jest prototypem serii przyszłych misji lądowania na Księżycu planowanych wspólnie przez IAI i niemiecki OHB w imieniu Europejskiej Agencji Kosmicznej.

22 lutego 2019 r. premier Benjamin Netanjahu pochwalił SpaceIL za udany start rakiety z izraelskim lądownikiem księżycowym. "Są cztery kraje, które wystrzeliły statek kosmiczny na Księżyc, jeden z nich jest 800 razy większy od nas (ZSRR), drugi z nich jest 500 razy większy od nas (USA), i trzeci podobny do nas (Japonia). Jesteśmy małym krajem, ale z ogromnymi osiągnięciami i inicjatywą. Mam nadzieję, że jest już zaplanowane wysłanie sondy kosmicznej na Marsa." Prezydent Reuven Rivlin również z zadowoleniem przyjął wystartowanie statku kosmicznego Beresheet na Księżyc. "Mazel Tov, państwo Izrael. Mamy statek kosmiczny. Jeśli Beresheet pokona trudną drogę i wyląduje na Księżycu, Izrael będzie czwartym krajem, którego statek kosmiczny wylądował na Księżycu. Kiedyś było to marzeniem, ale teraz jest rzeczywistością. Niezwykły krok dla państwa. Pierwszorzędny projekt naukowy, technologiczny i edukacyjny."
    22 lutego 2019 r. Palestyńczycy wszczęli zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Uczestnicy zamieszek przedarli się przez policyjne barierki i dotarli do Złotej Bramy. Najwyższy imam Waqfu, Szejk Abdel-Azeem Salhab osobiście otworzył bramę prowadzącą do meczetu Bab al-Rahmeh. Aby nie zaostrzać sytuacji, policja nie usunęła demonstrantów. Mały meczet Bab al-Rahmeh, który Salhab otworzył, leży po wschodniej stronie kompleksu meczetu Al-Aksa.
    22 lutego 2019 r. w Tel Awiwie odbył się doroczny maraton. Wzięło w nim udział około 40 tys. biegaczy, w tym 2,5 tys. z różnych krajów (Chiny, Niemcy, Polska, Rosja, USA, Wielka Brytania, Włochy, Francja i inne). Maraton wygrał etiopski biegacz Demi Samuel Getachew, a wśród kobiet wygrała kenijska biegaczka Margaret Wangui Njuguna.

22 lutego 2019 r. w nocy izraelscy żołnierze zatrzymali 2 palestyńskich terrorystów w rejonie Jerycha. Podczas próby zatrzymania zaczęli oni uciekać. Po ich ujęciu, znaleziono przy nich ukryte noże oraz bomby zapalające.
    22 lutego 2019 r. około 8 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach zginęła 1 Palestynka, a rannych zostało 30 osób.
    22 lutego 2019 r. członek biura politycznego Hamasu, Fathi Hammad powiedział, że Palestyńczycy oczyszczą Palestynę z brudu syjonistycznego wroga. Kilka dni wcześniej powiedział, że arabskie państwa, które znormalizowały stosunki z Izraelem, zostaną pochowane pod stosami historii. Podkreślił, że Żydzi są wrogami Allaha.

22 lutego 2019 r. Izrael otworzył swoją ambasadę w Rwandzie, oferując wsparcie dla narodów Afryki Wschodniej, od technologii medycznych po edukację i rolnictwo, a także technologie komunikacyjne, w tym bezpieczeństwo cybernetyczne. Nowy ambasador Izraela Ron Adam spotkał się z rwandyjskim prezydentem Paulem Kagame. Rwanda to w dużej mierze chrześcijański kraj, który jest bardzo atrakcyjny dla turystów.

23 lutego 2019 r. - Szabat.

23 lutego 2019 r. członkowie al-Fatah w obozie uchodźców Jabalaja w Gazie zorganizowali demonstrację poparcia dla przewodniczącego Mahmuda Abbasa. Aktywiści Hamasu zaatakowali uczestników demonstracji pałkami i aresztowali kilku z nich.

24 lutego 2019 r. izraelska policja zatrzymała na kilka godzin najwyższego imama Waqfu, Szejka Abdel-Azeem Salhaba, po tym jak wzywał do arabskich zamieszek na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie i otworzył zamknięty budynek na zboczu wzgórza. Zatrzymano także jego zastępcę, Szejka Najacha Baqirata. Jordański ambasador w Izraelu złożył skargę do ministerstwa spraw zagranicznych przeciwko zatrzymaniu i przesłuchaniu urzędników muzułmańskiego Waqfu. Adwokat Salhaba powiedział, że izraelska policja zabroniła mu dostępu do kompleksu meczetu Al-Aksa przez siedem dni.

24 lutego 2019 r. Hamas zorganizował wielotysięczną demonstrację w Gazie, podczas której wzywano Mahmouda Abbasa do rezygnacji ze stanowiska przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej. Wezwano Autonomię do wypłacenia zaległych pensji, oraz zażądano zwiększenia dostaw energii elektrycznej.
    24 lutego 2019 r. oficjalny rzecznik militarnego skrzydła Islamskiego Dżihadu, Brygad Al-Quds, Abu Hamza powiedział, że jego organizacja posiada rakiety zdolne do uderzania celów znajdujących się na północ od izraelskiego miasta Netanja. Hamza powiedział, że inżynierom Islamskiego Dżihadu udało się opracować rakiety zdolne do uderzenia w Jerozolimę, Tel Awiw, Netanię, a nawet na północ od niej. Dodał, że to, co zostało zabrane siłą, zostanie zwrócone tylko siłą. Ostrzegł "wroga syjonistycznego", mówiąc, że jednostka rakietowa Islamskiego Dżihadu jest gotowa odpowiedzieć na każdy głupi akt agresji, przekształcając miasta i miejscowości w Izraelu w "piekło". "Wróg syjonistyczny nie ma miejsca na ziemi Palestyny, musi opuścić tą błogosławioną ziemię lub będzie cierpiał od zadawanych mu ciosów jeden po drugim."

24 lutego 2019 r. egipski prezydent Abdel Fattah Al-Sisi i saudyjski król Salman na szczycie Liga Arabska - Unia Europejska. w mieście Sharm el-Sheikh (Egipt) oświadczyli, że sprawa palestyńska pozostaje najważniejszą sprawą dla wszystkich krajów arabskich. Al-Sisi podkreślił, że sprawa palestyńska jest jednym z głównych źródeł konfliktów regionalnych. "Nie mogę nie ostrzec przed skutkami kontynuacji tego konfliktu we wszystkich naszych krajach." Król Salman podkreślił znaczenie sprawy palestyńskiej, chwalając przy tym stanowisko państw Unii Europejskiej w tej sprawie. "Sprawa palestyńska jest priorytetem dla państw arabskich i należy podjąć wysiłki, aby odzyskać prawa narodu palestyńskiego." Szczyt państw Ligi Arabskiej i Unii Europejskiej zebrał przedstawicieli 28 krajów europejskich i 21 państw arabskich, którzy przez dwa dni dyskutują nad wyzwaniami i możliwościami wzmocnienia współpracy. Palestyński przewodniczący Mahmud Abbas powiedział, że amerykańska inicjatywa pokojowa i wszelkie inne plany polityczne, które nie opierają się na międzynarodowych rezolucjach, zawiodą, jeśli nie doprowadzą do ustanowienie niezależnego i suwerennego państwa palestyńskiego ze wschodnią Jerozolimą jako jego stolicą. Dodał, że arabska inicjatywa pokojowa z 2002 r. jest jedynym sposobem na osiągnięcie pokoju. Abbas wezwał także kraje europejskie do podjęcia kroków w celu zaprowadzenia pokoju, przede wszystkim do powstrzymania izraelskiego osadnictwa, ustanowienia dwupaństwowego rozwiązania, uznania państwa Palestyna oraz przyznania temu państwu pełnego członkostwa w instytucjach ONZ.
    24 lutego 2019 r. izraelski reżyser Guy Nattiv zdobył Oscara za krótkometrażowy film fabularny w "Skin". Film opowiada o przestępstwie z nienawiści i jego konsekwencjach. Opowiada historię dwójki dzieci, jedno białe i drugie czarne.

25 lutego 2019 r. rano na lotnisku Ben Guriona wylądował samolot przywożący do Izraela grupę 243 nowych żydowskich imigrantów z Ukrainy. Ich przelot zorganizowała Międzynarodowa Wspólnota Chrześcijan i Żydów (Keren L'Yedidut).

25 lutego 2019 r. przywódca Hamasu, Ismail Hanijeh, ogłosił, że jego organizacja będzie wywierać na Izrael jak największą presję, tak aby przestał nękać więźniów terrorystycznych przebywających w izraelskich więzieniach. Hanijeh podkreślił, że Hamas ściśle monitoruje wydarzenia w izraelskich więzieniach i jest w stałym kontakcie z przywódcami palestyńskich więźniów.

25 lutego 2019 r. wysoki doradca amerykańskiego prezydenta Jared Kushner oraz specjalny przedstawiciel ds. negocjacji międzynarodowych Jason Greenblatt i specjalny przedstawiciel Stanów Zjednoczonych ds. Iranu Brian Hook spotkali się w Omanie z sultanem Qaboosem bin Said al Saidem. Rozmowy dotyczyły współpracy między Stanami Zjednoczonymi i Omanem, ze szczególnym uwzględnieniem wysiłków administracji Trumpa zmierzającymi do ustanowienia pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami. Kushner powiedział: "Konflikt między Izraelem i Palestyńczykami był od wielu lat używany, by podburzać i radykalizować świat arabski, i nienawiść do Izraela jednoczyła wszystkie kraje w regionie. Dziś to się zmieniło z powodu Iranu, który jest największym zagrożeniem dla całego regionu i wszystkich jednoczy." Administracja Trumpa ma opublikować swój plan pokojowy po wyborach w Izraelu w kwietniu.

26 lutego 2019 r. grupa naukowców z Uniwersytetu Ben-Guriona i Uniwersytetu Tel Awiwu opublikowała raport z którego wynika, że pogarszające się warunki sanitarne w Strefie Gazy mogą mieć bezpośredni wpływ na Izrael, ponieważ Palestyńczycy będą coraz bardziej uciekać z tej biednej nadmorskiej enklawy. W raporcie zwrócono uwagę, że Izrael od lat boryka się z licznymi zagrożeniami ze Strefy Gazy, i Siły Obronne Izraela są doskonale wyposażone oraz wyszkolone, aby stawić czoła tym wyzwaniom, jednak teraz pojawiło się zupełnie nowe zagrożenie, które jest równie niebezpieczne jak tunele terrorystyczne lub rakiety. "Ciągłe pogarszanie się stanu sanitarnego, środowiskowego i zdrowotnego w Strefie Gazy może stanowić największe zagrożenie dla Izraela. Scenariusz, w którym Palestyńczycy gromadzą się na granicy Strefy Gazy, jest wyzywająco prawdopodobny, a Izraelczycy żyjący w społecznościach graniczących z Gazą będzie pierwszym, którzy poniosą konsekwencje. Załamanie się kanalizacji, systemu zaopatrzenia w wodę i systemu opieki zdrowotnej w Gazie doprowadzi do wybuchu chorób zakaźnych, co może doprowadzić do rozpaczliwej sytuacji tamtejszej populacji, która będzie chciała przekroczyć granicę Izraela lub weźmie udział w brutalnych starciach wzdłuż ogrodzenia granicznego. Kontynuacja obecnej sytuacji sanitarnej w Strefie Gazy stwarza wiele zagrożeń, które stanowią znaczące wyzwanie strategiczne, które wymaga wielodyscyplinarnego i wielosektorowego działania." Raport przedstawia ekstremalny scenariusz, w którym w Strefie Gazy wybucha epidemia chorób zakaźnych, zmuszając tysiące Palestyńczyków do opuszczenia swoich domów i zgromadzenia się na granicach izraelskich w oczekiwaniu na leczenie, pomoc lub wpuszczenie na terytorium Izraela. W scenariuszu tym pojawił się termin "uchodźców środowiskowych". Zwrócono przy tym uwagę, że niewłaściwa eksploatacja kanalizacji w Gazie w ciągu kilku ostatnich lat doprowadziła do skażenia izraelskiej plaży Zikim oraz zakłóceń pracy zakładu odsalania wody morskiej w Aszkelonie. Kolejną niepokojącą konsekwencją jest postępujące zanieczyszczenie zbiorinika wody Shikma, który znajduje się na terytorium Izraela. Dalsze zanieczyszczenie tego zbiornika może przynieść niekontrolowane rozmnażanie się komarów przenoszących takie choroby jak np. gorączkę zachodniego Nilu, z którą są trudności w sąsiednim Egipcie. Ta nowa rzeczywistość jest zupełnie nowym zagrożeniem dla mieszkańców Izraela, a wybuch epidemii mógłby pochłonąć więcej ofiar niż rakiety wystrzeliwane ze Strefy Gazy.
    26 lutego 2019 r. Siły Obronne Izraela zakończyły trzydniowe niezapowiedziane ćwiczenia wojskowe Południowego Dowództwa. Ćwiczenie obejmowało niezapowiedzianą mobilizację oddziałów, transport jednostek do centrum treningowego Tze'alim na pustyni Negew, przygotowania się do działań bojowych oraz symulację wielozadaniowych działań operacyjnych w Strefie Gazy. W ćwiczeniach wzięły udział jednostki piechoty, siły pancerne, artyleria, lotnictwo, oddziały inżynieryjne i transportowe, oraz wywiad. Celem było sprawdzenie zdolności mobilizacyjnych i możliwości operacyjnych do bitwy w Strefie Gazy. Południowe Dowództwo wykorzystało mobliność jednostek, sprawność związków operacyjnych oraz siłę ognia artylerii i lotnictwa. Sprawdzono także wsparcie jednostek logistycznych oraz służb ratowniczych, które tranowały różne sytuacje awaryjne na polu walki w terenie. Całe ćwiczenie odbyło się w trybie szybkiej bitwy, z szerokim wykorzystaniem nocnych działań jednostek pancernych. Z wynikami ćwiczeń zapoznał się szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi.
    26 lutego 2019 r. wieczorem przed odlotem do Rosji, premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Jutro w Moskwie spotkam się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W centrum naszych rozmów jest irański establishment w Syrii, przeciwko któremu działamy, atakujemy jego bazy i nadal będziemy działać przeciwko niemu - i porozmawiam o tym z prezydentem. Będziemy działać, dopóki nie usuniemy Irańczyków z Syrii, ponieważ Iran grozi zniszczeniem Izraela, a my nie pozwolimy na utworzenie jego baz blisko naszej granicy." Spotkanie Netanjahu z Putinem miało pierwotnie odbyć się w zeszłym tygodniu, ale zostało opóźnione o tydzień z powodu kampani wyborczej w Izraelu.

26 lutego 2019 r. palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki zwrócił się do Rady Praw Człowieka ONZ o podjęcie praktycznych kroków w celu ochrony rozwiązania dwupaństwowego. Jego prośba obejmuje działania mające na celu zapewnienie sprawiedliwości narodu palestyńskiego, realizację jego praw do samostanowienia, utworzenie niezależnego państwa palestyńskiego z Jerozolimą jako jego stolicą, oraz zapewnienie "prawa do powrotu" uchodźców palestyńskich do domów, z których pochodzą. Maliki użył słów takich jak "izraelska okupacja", która jest "nielegalna i kolonialistyczna" oraz "rasistowska", co znalazło odzwierciedlenie w 180 "rasistowskich" ustawach przyjętych przez Kneset.
    26 lutego 2019 r. wieczorem grupa Palestyńczyków podjęła próbę uszkodzenia ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze wezwali do oddalenia się, a następnie otworzyli ogień. Rannych zostało 4 Arabów.

26 lutego 2019 r. w nocy nieznani sprawcy ciężko pobili naczelnego rabina Argentyny, Rabina Gabriela Dawidowicza. Został on brutalnie zaatakowany w swoim domu w Buenos Aires. Zaatakowano również jego żonę, oraz ukradziono ich rzeczy osobiste. W wyniku ataku rabin został hospitalizowany w lokalnym szpitalu i jest w ciężkim stanie (złamane co najmniej dziewięć żeber oraz siniaki na całym ciele). Dzień wcześniej zdewastowano żydowski cmentarz w mieście San Luis w Argentynie.
    26 lutego 2019 r. Bloomberg opublikował indeks najbardziej zdrowych państw, w którym Izrael uklasyfikował się na 10. miejscu. Sondaż przeprowadzono w 169 państwach na całym świecie, biorąc pod uwagę długość życia, dostęp do opieki medycznej, zagrożenia dla zdrowia itp. Najzdrowszą dietą okazała się dieta śródziemnomorska uzupełniona oliwą z oliwek z orzechami. Cechą charakterystyczną jest obniżona zawartość tłuszczu w pokarmach, co ma wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Pierwszych najlepszych dziesięć państw to: Hiszpania, Włochy, Islandia, Japonia, Szwajcaria, Szwecja, Australia, Singapur, Norwegia i Izrael. Stany Zjednoczone uplasowały się na 64 pozycji, w dużej mierze z powodu wysokiego wskaźnika otyłości.

27 lutego po południem wybuch urządzenia wybuchowego podwieszonego pod balon wypuszczony ze Strefy Gazy, uszkodził budynek w przygranicznej osadzie na terytorium Izraela. Nikt nie został ranny.

27 lutego 2019 r. szef palestyńskich negocjatorów Saeb Erekat skrytykował działania Jareda Kushnera. "Kushner odwiedził sześć krajów Bliskiego Wschodu, aby rozmawiać o przyszłości Palestyńczyków, ale zdecydował się nie rozmawiać z nami - jest to niedopuszczalna sytuacja."
    27 lutego 2019 r. izraelskie helikoptery zaatakowały wieczorem bazę szkoleniową Hamasu w środkowej części Strefy Gazy. Była to odpowiedź za wcześniejszy atak z użyciem balonów do których podwieszono urządzenie wybuchowe.

27 lutego 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Było to pierwsze spotkanie obu polityków od czasu zestrzelenia nad Syrią rosyjskiego samolotu wywiadowczego. Podczas trzygodzinnego spotkania na Kremlu, szef wywiadu wojskowego Tamir Heiman przekazał Putinowi dane wywiadowcze dotyczące irańskiej obecności wojskowej w Syrii. Netanjahu powiedział: "Największym zagrożeniem dla stabilności i bezpieczeństwa regionu jest Iran, a my zrobimy wszystko, aby zapobiec temu zagrożeniu." Netanjahu i Putin uzgodnili utworzenie wspólnego zespołu do realizacji celu wyparcia irańskich sił z Syrii. Ponadto obaj przywódcy omówili obecność Irańczyków na Wzgórzach Golan w pobliżu granicy z Izraelem, co jest sprzeczne z wcześniejszymi deklaracjami Rosji. Obaj politycy zapewnili o dobrych więziach między oboma krajami, a Netanjahu zaprosił Putina do odwiedzenia Jerozolimy w celu otwarcia pomnika upamiętniającego ofiary oblężenia Leningradu podczas II wojny światowej. Putin powiedział, że przyjedzie.
    27 lutego 2019 r. wysoki doradca prezydenta Jared Kushner, specjalny przedstawiciel ds. negocjacji międzynarodowych Jason Greenblatt oraz specjalny przedstawiciel ds. Iranu Brian Hook spotkali się z królem Bahrajnu Hamad binem Isa Al Khalifem i księciem Salmanem bin Hamadem Al Khalifem. Omówiono amerykański plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu.
    27 lutego 2019 r. amerykański dziennik New York Times napisał, że amerykański plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu przewiduje zainwestowanie 25 mld $ w Autonomii Palestyńskiej w ciągu dekady. Pieniądze te mają pochodzić z krajów arabskich.

28 lutego 2019 r. obfite opady deszczu spowodowały wystąpienie lokalnych podtopień w rejonie Jerozolimy. W ciągu trzech godzin w Jerozolimie spadło 30 mm deszczu, a w ciągu ostatniej doby około 107 mm. W dzielnicy Ein Karem ewakuowano uczniów szkoły rolniczej. Służby ratownicze ewakuowały także pasażerów samochodów, które zostały unieruchomione przez powódź. Zagrożenie możliwością wystąpienia powodzi ogłoszono także w rejonie Doliny Jordanu, Morza Martwego i na pustyni Judzkiej.
    28 lutego 2019 r. premier Benjamin Netanjahu potępił sprawozdanie Rady Praw Człowieka ONZ w sprawie izraelskiej reakcji na zamieszki w Strefie Gazy. "Izrael odrzuca raport Rady Praw Człowieka ONZ. Rada tworzy nowe zapisy obłudy i kłamstwa, z obsesyjną nienawiścią do Izraela, jedynej demokracji na Bliskim Wschodzie. Hamas jest tym, który strzela rakietami w izraelskich cywilów, rzuca bomby i przeprowadza terrorystyczne działania podczas gwałtownych demonstracji wzdłuż ogrodzenia granicznego. Izrael nie pozwoli Hamasowi szkodzić suwerenności Izraela i jego obywatelom, oraz będzie bronił swojego prawa do samoobrony. Żołnierze Sił Obronnych Izraela będą kontynuować zdecydowaną obronę obywateli Izraela przed atakami Hamasu i innych organizacji terrorystycznych finansowanych przez Iran, który deklaruje zamiar zniszczenia Izraela."
    28 lutego 2019 r. wieczorem rozpoczęła się oficjalna sprzedaż biletów na Konkurs Piosenki Eurowizja 2019, który odbędzie się w Tel Awiwie. W ciągu półtora godziny sprzedano wszystkie bilety, a dodatkowa pula zostanie sprzedana w okolicach święta Pesach. Ceny biletów wahają się od 1150 do 1350 szekli na sali, 1500 szekli w pierwszym rzędzie, a najlepsze miejsca siedzące kosztują 1700 szekli, przy czym miejsca z posiłkami i napojami kosztują 2000 szekli.

28 lutego 2019 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat powiedział, że pokój na Bliskim Wschodzie nie zostanie osiągnięty bez "sprawiedliwego i trwałego politycznego rozwiązania kwestii palestyńskiej". Dodał, że "jedynym rozwiązaniem dla życia w bezpieczeństwie i pokoju jest wdrożenie rozwiązania dwupaństwowego, w przeciwnym razie jedyną alternatywą jest rozwiązanie oparte na jednym państwie." Zwrócił przy tym uwagę, że byłoby to państwo apartheidu. Erekat stwierdził także, że "Judaizm nie jest i nie jest dla nas zagrożeniem, a źródłem problemu jest izraelska okupacja, która dąży do przekształcenia konfliktu w konflikt religijny".

28 lutego 2019 r. przewodniczący niezależnej komisji śledczej ONZ ds. protestów na okupowanych terytoriach palestyńskich, Santiago Canton przedstawił raport do Rady Praw Człowieka ONZ. Canton oświadczył: "Izraelscy żołnierze dopuszczali się łamania międzynarodowych praw człowieka i prawa humanitarnego, a niektóre z tych naruszeń mogą stanowić zbrodnie wojenne lub zbrodnie przeciwko ludzkości. Ponad sześć tysięcy nieuzbrojonych demonstrantów zostało postrzelonych przez wojskowych snajperów w ciągu kilku tygodni protestów. Komisja znalazła uzasadnione powody, aby sądzić, że izraelscy snajperzy strzelali do dziennikarzy, pracowników służby zdrowia, dzieci i osób niepełnosprawnych, wiedząc, że są one wyraźnie rozpoznawalne jako takie. Demonstracje miały charakter cywilny, z wyraźnie określonymi celami politycznymi. Pomimo pewnych aktów znacznej przemocy, Komisja stwierdziła, że demonstracje nie stanowiły kampanii bojowej ani militarnej." Komisja badała wydarzenia z okresu od 30 marca do 31 grudnia 2018 r.

1 marca 2019 r. służby wodne poinformowały, że dzięki opadom deszczu w ciągu ostatniej doby poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 6 cm. Na górze Hermon spadło 20 cm śniegu. Rzecznik władz wodnych, Uri Schor powiedział: "Po pięciu latach suszy w końcu mieliśmy względnie dobry rok, który nawet trochę przewyższał średnią pod względem źródeł wody. Jeśli na przykład weźmiemy Kinneret, widzimy, że w wyniku ostatnich opadów poziom wzrósł o sześć centymetrów od wczoraj do dzisiejszego ranka. Jesteśmy dokładnie osiem i pół centymetra nad dolną czerwoną linią. Od początku sezonu odnotowaliśmy wzrost o 72,5 cm, co stanowi fantastyczny wzrost. Średni zimowy wzrost poziomu Kinneret wynosi około 65 cm, więc jesteśmy powyżej średniej. Zima jeszcze się nie skończyła i oczekuje się dalszego wzrostu Kinneret. Deszcz teraz pada na północy, i będzie padał w weekend, dodając jeszcze więcej centymetrów do Kinneretu, co jest dobre. Większość zbiorników na północy jest całkowicie wypełniona - jest to jeden z czynników, który przyczynił się do wzrostu Kinneret. Gleba jest nasycona i deszcz spływa do Kinneret, a silne przepływy strumieni będą nadal dostarczać wodę do Kinneretu jeszcze przez cały marzec. Wszyscy modlimy się o kolejne dobre lata błogosławieństw, ale musimy być przygotowani na coś przeciwnego, zarówno na szczeblu państwowym, jak i w indywidualnym korzystaniu z wody, która musi być bardziej rozsądna, aby zapobiec marnowaniu wody. Kinneret jest nadal cztery i pół metra za nisko. Odnotowaliśmy imponujący wzrost, ale latem poziom wody drastycznie spadnie. Musimy utrzymać wodę z powodu zmian klimatycznych. W ciągu ostatnich trzydziestu lat obserwujemy spadek ilości opadów w naszym regionie, co w połączeniu ze wzrostem zapotrzebowania na wodę ze względu na wzrost liczby ludności i poziomu jakości życia, wymusiło na państwie budowę kolejnych zakładów odsalania wody i oczyszczalni ścieków. Tworzymy także kompletny system, który ma transportować odsoloną wodę z zachodniej Galilei do Kinneret, aby uzupełnić niedobory wody, abyśmy nie straciliśmy tego źródła wody pitnej. Ale teraz wszyscy są naprawdę szczęśliwi i zadowoleni z obecnego wzrostu."
    1 marca 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z prezydentem Liberii Georgem Manneha Weaha. Netanjahu powiedział: "Liberię i Izrael łączą więzi wspaniałej przyjaźni. Niedawno odwiedziłem wasz kraj, a teraz wy odwiedzacie Izrael i Jerozolimę. Mamy wspólne tradycje i wspólne pragnienie, by zobaczyć lepszą przyszłość dla naszych narodów, a ta wizyta, na pewno, wzmocni ją. Izrael w wielkim stylu wraca do Afryki. Afryka przybywa do Izraela, podobnie jak cały świat, a Izrael staje się globalną potęgą."

1 marca 2019 r. około 8 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamieniami, granatami i urządzeniami wybuchowymi w stronę izraelskich żołnierzy, strzegących płotu granicznego. W starciach rannych zostało 17 Arabów.

1 marca 2019 r. izraelska delegacja spotkała się w Waszyngtonie z amerykańskimi senatorami. Urzędnicy izraelscy powiedzieli, że obecność Izraela na Wzgórzach Golan jest faktem, który w każdym razie nie podlega dyskusji, i dlatego jest jasne, że ewentualne przyjęcie przez Senat Stanów Zjednoczonych ustawy o uznaniu suwerenności Izraela na Golanem będzie jedynie stymulować dyskusję na ten temat i jest to niepotrzebne w tym czasie. Amerykańscy senatorowie byli zaskoczeni stanowiskiem izraelskich urzędników, ponieważ uważali, że Izrael jest zainteresowany uznaniem przez Stany Zjednoczone suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan.

2 marca 2019 r. - Szabat.

2 marca 2019 r. zastępca przewodniczącego al-Fatah, Mahmud al-Aloul powiedział, że istnieje realne zagrożenie dla istnienia Palestyńczyków, a to wymaga podjęcia wspólnych działań w celu konfrontacji z Izraelczykami i udaremnienia planów administracji Stanów Zjednoczonych. Aloul powiedział, że Izrael próbuje wykorzystać obecną sytuację, aby przekonać świat, że nie jest wrogiem. W praktyce, z pomocą Stanów Zjednoczonych stworzono komfortową atmosferę dla premiera Netanjahu i jego "skrajnie prawicowego" rządu, który popełnił "zbrodnie" przeciwko Palestyńczykom, zabijając, przejmując ziemię, atakując święte miejsca i ustanawiając fakty na miejscu. Dodał, że stanowisko administracji Trumpa w kwestii palestyńskiej jest jasne. Amerykanie są zainteresowani wyrzeczeniem się swoich pragnień narodowych przez Palestyńczyków i zaakceptowaniem ich planu pokojowego. Z tego powodu, według Aloula, Stany Zjednoczone nie są odpowiednim partnerem dla negocjacji pokojowych.
    2 marca 2019 r. w ciągu dnia Palestyńczycy kilkakrotnie wypuszczali ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi. Wieczorem kilkuset Palestyńczyków wznieciło rozruchy przy ogrodzeniu granicznym w południowej części Strefy Gazy. Palono opony, śpiewano pieśni, uruchamiano ręczne syreny alarmowe oraz celowano laserowymi rzutnikami w izraelskich żołnierzy. Izraelskie dowództwo poleciło wzmożenie czujności z obawy, że nocna demonstracja może służyć jakom kamuflaż do ataku terrorystycznego z próbą porwania żołnierza.
    2 marca 2019 r. wieczorem izraelskie samoloty ostrzelały dwa przygraniczne posterunki graniczne Hamasu w południowej części Strefie Gazy. Był to odwet za wcześniejsze ataki z użyciem balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi.

2 marca 2019 r. nieznani sprawcy wywrócili pomnik upamiętniający miejsce w którym stała stara synagoga w Strasburgu we Francji. Synagoga została splądrowana i spalona przez niemieckich żołnierzy w dniu 12 września 1940 r.

3 marca 2018 r. władze wodne poinformowały, że dzięki opadom deszczu podczas weekendu poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 7,5 cm, a od początku zimy wzrósł o 1 metr i 87 cm.
    3 marca 2019 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu poinformował o przebiegu rozmów z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Premier powiedział Putinowi, że Izrael nie pozwoli na umocnienie się Iranu w Syrii, i będzie nadal podejmować działania wojskowe. Uzgodniono mechanizm koordynacji bezpieczeństwa pomiędzy wojskiem izraelskim i rosyjskim w Syrii. "Prezydent Putin i ja zgodziliśmy się na wspólny cel - usunięcie z Syrii obcych sił, które przybyły po wybuchu wojny domowej. Uzgodniliśmy utworzenie wspólnej grupy zadaniowej, która wraz z innymi będzie działała na rzecz osiągnięcia tego celu."

3 marca 2019 r. Jordania oskarżyła władze izraelskie o usunięcie czołowych muzułmańskich urzędników Waqfu z meczetu Al-Aksa w Jerozolimie. Szejk Abdel Azim Salhab, przywódca religijnego organu Waqfu, został usunięty na 40 dni, a jego zastępca na cztery miesiące, po tym jak Izrael oskarżył Waqf o podżeganie do zamieszek na Wzgórzu Świątynnym.

4 marca 2019 r. służby cybernetycznej obrony poinformowały, że w weekend udaremniono duży atak hakerski na izraelskie strony internetowe. Hakerzy próbowali zainstalować złośliwe oprogramowanie na ponad milionie izraelskich stron internetowych, blokując użytkowników, dopóki nie zapłacą okupu. Chociaż udaremniono próbę zablokowania większości stron internetowych, to jednak na wielu pojawiły się hasła: "Jerozolima jest stolicą Palestyny". Wśród zaatakowanych stron były serwisy informacyjne Makor Rishon i Calcalist, a także strona oddziału McDonalds Israel. Hakerzy wykorzystali hebrajską stronę internetową Nagich, która udostępnia serwisy internetowe, aby były bardziej dostępne dla niepełnosprawnych użytkowników, aby atakować witryny korzystające z usług Nagich. Serwis Nagich wstrzymał swoje usługi ze względów bezpieczeństwa już w 20 minut po otrzymaniu ostrzeżenia o ataku hakerskim. Cyberatak jest obecnie przedmiotem dochodzenia.
    4 marca 2019 r. na polecenie sekretarza obrony USA amerykańskie dowództwo europejskie rozpoczęło rozmieszczanie rakietowego systemu antybalistycznego THAAD w Izraelu. Jest to najbardziej zaawansowany technologicznie zintegrowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na świecie. Jego przeniesienie do Izraela odbywa się w ramach ćwiczeń wojskowych, których celem jest pokazanie zdolności szybkiego transportu przez amerykańską armię, która może szybko reagować na każde zagrożenie w dowolnym miejscu i czasie. Amerykańskie samoloty transportowe od rana lądują w izraelskiej bazie wojskowej Nevatim. Baterie systemu THAAD przeniesiono z bazy wojskowej Fort Bliss w stanie Teksas. Należą one do 11 Brygady Artylerii Obrony Przeciwlotniczej podlegającej 32 Dowództwu Sił Powietrznych i Obrony Przeciwrakietowej (AAMDC). W ćwiczeniach weźmie udział około 200 amerykańskich i izraelskich żołnierzy. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Wdrożenie amerykańskiego systemu antyrakietowego w Izraelu jest dodatkowym świadectwem zaangażowania Stanów Zjednoczonych w kwestię bezpieczeństwo Izraela. Amerykański system THAAD jest uważany za jeden z najbardziej zaawansowanych systemów na świecie, a wraz z naszymi systemami obronnymi jesteśmy teraz jeszcze silniejsi, aby radzić sobie z bliskimi i odległymi zagrożeniami z całego Bliskiego Wschodu. Więzi między Stanami Zjednoczonymi a Izraelem nigdy nie były silniejsze. Z zadowoleniem przyjmuję przeprowadzenie tych wspólnych ćwiczeń."

4 marca 2019 r. nad ranem palestyńscy terroryści staranowali samochodem grupę izraelskich żołnierzy przy wjeździe do arabskiej wioski Kafr Nima w południowo zachodniej części Ramallah. Rannych zostało 2 żołnierzy. Pozostali żołnierze otworzyli ogień do samochodu, zabijając 3 napastników i raniąc czwartego, którego aresztowano. Wstępne dochodzenie wykazało, że terroryści należeli do komórki Hamasu, którą w ostatnich dniach izraelskie służby rozpracowywały (aresztowano 11 jej członków).
    4 marca 2019 r. Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi bombami zapalającymi. W odpowiedzi izraelskie helikoptery ostrzelały dwa przygraniczne posterunki obserwacyjne Hamasu w środkowej części Strefy Gazy.

4 marca 2019 r. papież Franciszek postanowił otworzyć archiwum papieża Piusa Xll, obejmujące lata 1939-1958. Watykan zwykle otwiera archiwa papieskie w terminie 70 lat po zakończeniu kadencji danego papieża. Archiwa papieża Piusa XII powinny być więc otwarte dopiero w 2028 r. Jednakże Watykan zdecydował się na wcześniejsze otwarcie ze względu na ostatnich ocalonych z Holokaustu, którzy jeszcze żyją. Archiwum zostanie otwarte 2 marca 2020 r.
    4 marca 2019 r. US News and World Report opublikował raport najsilniejszych państw w 2019 r. W raporcie tym Izrael uklasyfikował się na 8. miejscu. Ranking uwzględnia przywództwo kraju, wpływy ekonomiczne i polityczne, sojusze międzynarodowe oraz siłę militarną. Pierwsze miejsce zajmują Stany Zjednoczone, a następnie Rosja, Chiny, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Japonia, Izrael i Arabia Saudyjska.

5 marca 2019 r. ulewne deszcze, połączone z burzami i gradobiciem, spowodowały lokalne podtopienia w wielu miejscach kraju. W mieście Modi'in zalane zostało centrum handlowe. Najcięższa burza uderzyła w Negew, gdzie rzeka Revivim zalała okoliczne tereny. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto wiele dróg, w tym drogę nr 40 wzdłuż Morza Martwego.
    5 marca 2019 r. muzułmański Waqf poinformował, że nie zastosuje się do nakazów izraelskiego sądu, które zakazują dostępu do meczetu Bab al-Rahmeh znajdującego się przy Bramie Złotej wewnątrz obszaru Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Budynek ten został zamknięty przez władze izraelskie w 2003 r., ponieważ zbierali się w nim terroryści. W dniu 22 lutego b.r. najwyższy imam Waqfu, Szejk Abdel-Azeem Salhab osobiście otworzył bramę prowadzącą do meczetu, umożliwiając wiernym modlitwy. Następnie izraelski sąd poprosił Waqf, by do 10 marca złożył stosowne wyjaśnienia, dlaczego ten budynek powinien być ponownie udostępniony. Izraelska grupa strażnicza Ir Amim wydała jednak oświadczenie: "Ponieważ Waqf formalnie nie uznaje izraelskiego systemu sądownictwa, jest mało prawdopodobne, aby udzielił oficjalnej odpowiedzi, w którym to przypadku sąd powinien zdecydować o zamknięciu budynku. Przewiduje się, że przymusowe zamknięcie przez policję spowoduje zgromadzenie się znacznej liczby Palestyńczyków protestujących przeciwko zamknięciu. Może to doprowadzić do ostrej reakcji policji na Wzgórzu Świątynnym." Natomiast Szejk Abdel Azim Salhab powiedział: "Decyzje sądów nie mają zastosowania do meczetu Al-Aksa. Naszym prawem religijnym i państwowym, jest dostęp do Złotej Bramy i utrzymywanie tych drzwi otwartych dla muzułmanów, aby się modlili." Waqf zapowiedział także renowację meczetu meczetu Bab al-Rahmeh.

5 marca 2019 r. po południem Palestyńczycy zorganizowali gwałtowne demonstracje wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz wypuszczano balony z podwieszonymi urządzeniami wybuchowymi. Wieczorem rzucono improwizowany ładunek wybuchowy w stronę izraelskich żołnierzy. Nikt nie został ranny.
    5 marca 2019 r. wieczorem izraelskie siły powietrzne zbombardowały szereg obiektów Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za ataki z użyciem balonów do których podwieszane są bomby zapalające.
    5 marca 2019 r. wieczorem delegacja oficerów egipskiego wywiadu przyjechała do Strefy Gazy, by spotkać się z przywództwem Hamasu i zapobiec dalszej eskalacji na granicy z Izraelem. Egipcjanie wcześniej rozmawiali z szefem Mosadu, Jossi Cohenem, w sprawie porozumienia Izraela ze Strefą Gazy.

6 marca 2019 r. premier Benjamin Netanjahu podczas uroczystości ukończenia szkolenia kadetów marynarki wojennej w bazie w Hajfie, zwrócił uwagę na ważną rolę marynarki w rozwiązywaniu międzynarodowych problemów związanych z bezpieczeństwem. "Iran poprzez tajny przemyt ropy naftowej przez morze próbuje ominąć nałożone na niego sankcje, a gdy te próby rozwiną się, marynarka odegra ważniejszą rolę w staraniach o zablokowanie tych irańskich działań. Wzywam społeczność międzynarodową do powstrzymania, w jakikolwiek sposób, prób Iranu ominięcia sankcji przez morze... Za kilka dni przywódcy Cypru i Grecji przyjadą tutaj, wraz z amerykańskim sekretarzem stanu Pompeo. Ich przyjazd ma na celu przyspieszenie budowy gazociągu z Izraela do Europy poprzez te kraje. Marynarka wojenna również będzie chronić ten rurociąg." Premier Netanjahu razem z ambasadorem USA w Izraelu Davidem Friedmanem odwiedzili miejsce amerykańsko-izraelskich ćwiczeń wojskowych na południu kraju. Obaj politycy zwiedzili stanowiska systemu obrony przeciwrakietowej THAAD. GFriedman powiedział: "Nie mogę wymyślić lepszego przykładu niewiarygodnie bliskiej współpracy między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi. Jest to znakomity przykład tego, jak amerykańskie siły zbrojne zobowiązały się do zapewnienia bezpieczeństwa Izraela." Netanjahu odpowiedział: "Myślę, że jest to świadectwem siły sojuszu między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi, który nigdy nie był silniejszy, a zobowiązania do wspólnej obrony są tu wyrażane nie tylko w intencjach, ale w rzeczywistych siłach na ziemi, Myślę, że jest niezwykłe."
    6 marca 2019 r. izraelska policja i członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego przeprowadzili negocjacje z muzułmańskim Waqfem, aby przedyskutować incydent na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie sprzed dwóch tygodni. Spór dotyczy Złotej Bramy, którą zamknięto 16 lat temu, po odkryciu, że budynek małego meczetu Bab al-Rahmeh był wykorzystywany przez osoby powiązane z organizacją terrorystyczną Hamas. Negocjacje zakończyły się porozumieniem, na mocy którego izraelscy archeolodzy i policjanci pomogą Waqfowi naprawić nieszczelności na dachu tego meczetu, po czym Waqf będzie mógł korzystać z budynku dwa razy w miesiącu.
    6 marca 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, które zostały zestrzelone przez system obrony Iron Dome. Były to pierwsze rakiety wystrzelone po trzech miesiącach względnego spokoju na granicy strefy.

6 marca 2019 r. palestyński minister spraw zagranicznych Rijad Al-Maliki wezwał arabskie państwa do wdrożenia rezolucji Ligi Arabskiej i podjęcia niezbędnych działań przeciwko każdemu państwu, które uznaje Jerozolimę za stolicę Izraela lub przenosi swoją ambasadę do Jerozolimy. "Nigdy nie porzucimy naszej ziemi, będziemy bronić naszych praw, dopóki ich nie zrealizujemy, ale suwerenność Palestyńczyków nie zostanie osiągnięta bez wsparcia naszych arabskich braci." Al-Maliki zażądał, by Liga Arabska odpowiedziała na twierdzenia premiera Netanjahu, że pokój z "Palestyną" nie jest warunkiem pokoju z Arabami. Wspomniał o decyzjach arabskiego szczytu w Bejrucie w 2002 r., które uzależniały uznanie Izraela od osiągnięcia porozumienia pokojowego na podstawie całkowitego wycofania się z terytoriów palestyńskich i realizacji "prawa do powrotu" uchodźców palestyńskich.
    6 marca 2019 r. arabskie media poinformowały, że delegacja oficerów egipskiego wywiadu przekazała przywództwu Hamasu w Gazie ostrzeżenie od izraelskiego rządu. Przekazana informacja mówi, że izraelski rząd jest skłonny do negocjacji pod warunkiem, że Hamas upora się z przemocą na granicy Strefy Gazy. W przeciwnym razie będzie nieunikniona szeroko zakrojona operacja wojskowa w Strefie Gazy. Egipski wywiad od kilku miesięcy pośredniczy pomiędzy Izraelem a Hamasem, negocjacje utknęły jednak w martwym punkcie z powodu kontynuacji brutalnych palestyńskich przygranicznych demonstracji. Izrael postawił teraz warunek uzależniający przekazanie do Gazy kolejnej transzy pieniędzy z Kataru od powstrzymania wszelkiej przemocy wzdłuż granicy. Dotyczy to wszelkich demonstracji, jak i wypuszczania balonów z podwieszonymi urządzeniami wybuchowymi lub zapalającymi. W minionym roku spowodowały one wielkie straty na terenach przygranicznych w Izraelu.
    6 marca 2019 r. po południem kilkuset Palestyńczyków demonstrowało przy ogrodzeniu granicznym w Strefie Gazy. Doszło do kilku prób uszkodzenia płoty granicznego. W starciach rannych zostało 5 Palestyńczyków.

6 marca 2019 r. jordański sąd skazał dwóch mężczyzn na 10 lat więzienia za zaplanowanie ataku na izraelskie siły na granicy Jordanii z Izraelem. Sąd w Ammanie orzekł, że ci dwaj Jordańczycy zamierzali zaatakować izraelskich żołnierzy za pomocą karabinu szturmowego Kałasznikow i pistoletu. Plan ataku powstał w minionym roku, podczas wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Jerozolimie, co wywołało oburzenie wśród arabskich środowisk nacjonalistycznych. Obaj mężczyźni przyznali także, że w przypadku wykrycia ich ataku byli gotowi otworzyć ogień do jordańskich funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Zostali oni zatrzymani przez jordańską straż graniczną, zanim zdołali przekroczyć granicę i zaatakować izraelskich żołnierzy.
    6 marca 2019 r. przewodnicząca Rady Praw Człowieka ONZ Michelle Bachelet wyraziła rozczarowanie z powodu "natychmiastowego odrzucenia" przez Izrael raportu ONZ o śmiertelnej przemocy ze strony izraelskich sił bezpieczeństwa przeciwko protestującym w Gazie w zeszłym roku. Izrael odrzucił ustalenia komisji ONZ, nazywając je "wrogimi, podstępnymi i stronniczymi".

7 marca 2019 r. ministerstwo spraw zagranicznych podpisało umowę z Jordanią o zwiększeniu dziennego limitu jordańskich pracowników pracujących w Ejlacie. Limit zwiększono o 500 dodatkowych pracowników w sektorze hotelarskim, co oznacza, że w Ejlacie będzie mogło każdego dnia legalnie pracować do 2 tys. jordańskich pracowników. Umowę zawarto w ramach realizacji projektu, który ma na celu wzmocnienie więzi gospodarczych między oboma krajami.

7 marca 2019 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały szereg celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Była to odpowiedź za ostrzał rakietowy terytorium Izraela oraz wysyłanie balonów z podwieszonymi urządzeniami wybuchowymi.
    7 marca 2019 r. po południem palestyńscy terroryści ostrzelali izraelskie pozycje przy granicy północnej części Strefy Gazy. W odpowiedzi izraelski czołg ostrzelał pozycje Hamasu, z których padły strzały. Wcześniej ostrzelano przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu w środkowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wypuszczanie kolejnych balonów z podwieszonymi urządzeniami wybuchowymi.

7 marca 2019 r. Liban ostrzegł swoich śródziemnomorskich sąsiadów, że planowany gazociąg EastMed z Izraela do Unii Europejskiej nie może naruszać granic libańskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Śródziemnym. Liban uważa, że strefa ta rozciąga się na powierzchni około 860 km2, i oskarża Izrael o łamanie jego praw w tym obszarze. Tymczasem Izrael stara się pozyskać współpracę kilku europejskich krajów do budowy gazociągu o długości ponad 2000 km, który po dnie Morza Śródziemnego połączy Izrael poprzez Cypr z Grecją i Włochami. Libański minister spraw zagranicznych Gebran Bassil powiedział, że napisał w tej sprawie listy protestacyjne do sekretarza generalnego ONZ Antonia Guterresa, szefa unijnej dyplomacji Federici Mogherini oraz ministrów spraw zagranicznych Cypru, Grecji i Włoch.

8 marca 2019 r. rano 2 palestyńskich terrorystów usiłowało nielegalnie przekroczyć ogrodzenie graniczne Strefy Gazy. Po ich zatrzymaniu, znaleziono przy nich 3 noże. Przekazano ich służbom bezpieczeństwa do przesłuchania. Po południem 2 Palestyńczykom udało się przeniknąć na terytorium Izraela. Monitoring potwierdził infiltrację granicy i w rejonie rozmieszczono duże siły policyjne oraz wojskowe. Znaleziono ich ukrywających się w odległości kilkuset metrów od jednego z kibuców. Po zatrzymaniu, znaleziono przy nich granat i nóż.
    8 marca 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.

8 marca 2019 r. po południem około 8 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego Strefy Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i bomby zapalające, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 44 zostało rannych. Palestyńczycy powiedzieli, że w odwecie za śmierć demonstranta, wieczorem wystrzelono rakietę.

8 marca 2019 r. izraelska delegacja spotkała się w Ammanie z jordańskim rządem, próbując znaleźć rozwiązanie kryzysu wokół Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie. Jordania sprawuje zwierzchnictwo nad muzułmańskim Waqfem, który odpowiada za kompleks meczetu Al-Aksa.
    8 marca 2019 r. przywódca Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah zarzucił Izraelowi i Stanom Zjednoczonym prowadzenie kampanii przeciwko Hezbollahowi nie tylko na polu walki, ale także na poziomie gospodarczym, próbując wyrządzić jego organizacji poważne straty finansowe. "Izraelczycy nie wierzą w swoje systemy obronne i boją się, dlatego stworzyli finansowane przez Stany Zjednoczone systemy obronne. Izraelska armia boi się wojny z nami i wie dlaczego, a my ich pokonamy na polu bitwy. Żadne zaawansowane systemy obrony przeciwrakietowej nie pomogą." Nasrallah wezwał muzułmanów na całym świecie, aby wsparli finansowo Islamskie Stowarzyszenie Wspierania Oporu: "Hezbollah jest w wojnie ekonomicznej, umieszczają nas na liście organizacji terrorystycznych i podejmują przeciwko nam środki karne, ale my jesteśmy silni i przełamiemy tę wojnę gospodarczą, która jest skierowana nie tylko przeciwko nam, ale także przeciwko Iranowi i Syrii. Czego Ameryka, Izrael i ich sprzymierzeńcy nie osiągnęli w bitwie, usiłują teraz osiągnąć poprzez wojnę ekonomiczną."
    8 marca 2019 r. prezydent RPA Cyril Ramaphosa powiedział, że zamierza obniżyć status dyplomatyczny ambasady RPA w Izraelu. W zeszłym roku rządzący Afrykański Kongres Narodowy przyjął rezolucję wzywającą do obniżenia statusu ambasady RPA w Tel Awiwie do rangi konsulatu z powodu tego, co zostało opisane jako "ciągłe izraelskie łamanie praw Palestyńczyków".

9 marca 2019 r. - Szabat.
    9 marca 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.

9 marca 2019 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały pewną liczbę celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Zaatakowano ośrodek szkoleniowy Hamasu w południowej części strefy oraz struktury podziemnej infrastruktury na północy strefy. Był to odwet za wcześniejsze ataki terytorium Izraela.
    9 marca 2019 r. palestyńskie media w Strefie Gazy poinformowały, że egipski wywiad wynegocjował porozumienie między Izraelem a Hamasem. Porozumienie przewiduje całkowite zaprzestanie demonstracji przygranicznych w Strefie Gazy, oraz zakończenie wypuszczania balonów i latawców terrorystycznych. W zamian Izrael naprawi linię energetyczną do Strefy Gazie, rozszerzy strefę połowów, oraz umożliwi realizację międzynarodowych projektów odbudowy strefy.
    9 marca 2019 r. Palestyńczycy kontynuowali wypuszczanie ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi urządzeniami wybuchowymi i zapalającymi.

10 marca 2019 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały pewną liczbę celów terrorystycznych w Strefie Gazy. Zaatakowano ośrodek szkoleniowy Hamasu w północnej części strefy oraz dwie łodzie należące do Hamasu. Był to odwet za wcześniejsze ataki terytorium Izraela.
    10 marca 2019 r. w nocy izraelscy żołnierze zastrzelili Palestyńczyka na punkcie kontrolnym w Dolinie Jordanu. Podczas kontroli pojazdu, inny pojazd ominął zatrzymany samochód i szybko ruszył dalej, nie reagując na wezwania izraelskich żołnierzy do zatrzymania się. W tej sytuacji żołnierze otworzyli ogień, śmiertelnie raniąc kierowcę. Pojazd zatrzymał się, a dwóch jego pasażerów uciekło. W trakcie dochodzenia okazało się, że samochód był kradziony.
   10 marca 2019 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powierzył Mahommadowi Sztajjehowi misję utworzenia nowego rządu Autonomii Palestyńskiej. Szatijeh jest wysokim członkiem Komitetu Centralnego al-Fatah. Jest wykształconym w Wielkiej Brytanii ekonomistą (doktorat z ekonomii na University of Sussex), który pełnił funkcję ministra w palestyńskim rządzie i negocjatora w rozmowach pokojowych z Izraelem. Jako technokrata ostatnio kierował radą gospodarczą ds. badań i rozwoju. Poprzedni premier Hamdallah podał się do dymisji pod koniec stycznia b.r. Popierał on pojednanie między Fatahem a Hamasem, jednak obecnie przywództwo al-Fatah opowiada się za izolacją Hamasu. W tym kierunku idzie też wybór Szatijeha na premiera. Szatijeh zapowiedział natychmiastowe rozpoczęcie konsultacje z frakcjami należącymi do Organizacji Wyzwolenia Palestyny w sprawie utworzenia nowego rządu. Powiedział także, że będzie działał "w celu ustanowienia niepodległego i suwerennego państwa palestyńskiego w granicach z 1967 r., a Jerozolima będzie jego stolicą." Podkreślił, że walka Palestyńczyków z Izraelem będzie trwała z pełną siłą. "Palestyńscy mieszkańcy Jerozolimy prowadzą walkę o ochronę miasta przed judaizacją i zachowanie go jako arabskiego palestyńskiego miasta, a walka o zachowanie narracji o meczecie Al-Aksa i Jerozolimie prowadzi do wzmocnienia niezłomności muzułmańskich i chrześcijańskich mieszkańców miasta przeciwko Żydom."
   10 marca 2019 r. rzecznik Hamasu Fawzi Barhoum i rzecznik prasowy Islamskiego Dżihadu, Khader Habib, oświadczyli w Gazie, że ich organizacje odmawiają uznania nowego premiera rządu Autonomii Palestyńskiej.

11 marca 2019 r. władze miejskie Jerozolimy podpisały strategiczne porozumienie z ministerstwem finansów, na mocy którego w starych dzielnicach miasta powstanie 23 tys. nowych mieszkań oraz sklepy o łącznej powierzchni 3 mln metrów kwadratowych. Inwestycja w rozbudowę infrastruktury w mieście będzie kosztować 1,5 mld szekli.
    11 marca 2019 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że liczba uprawnionych wyborców obecnie mieszkających w Izraelu wynosi 5,8 mln, z czego 79% to Żydzi. Około 14% uprawnionych do głosowania to ludzie młodzi w wieku 18–24 lat, około 30% to osoby w wieku 25–39 lat, a 32% to osoby w wieku od 59 do 40 lat. Udział osób w wieku 60 lat i więcej wynosi 25%.
    11 marca 2019 r. minister spraw zagranicznych Israel Katz spotkał się z norweskim ministrem spraw zagranicznych Ine Marie Eriksen Soreide. Dyskusja dotyczyła możliwościach współpracy między tymi dwoma krajami, w dziedzinie badań, technologii wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, oraz walki z terroryzmem. Katz poprosił Norwegię o pomoc w zwalczaniu rosnącego antysemityzmu w Europie, oraz przedstawił inicjatywę utworzenia komunikacyjnego mostu drogowego, który połączyłby Morze Śródziemne i Zatokę Perską przez Izrael.
    11 marca 2019 r. minister bezpieczeństwa wewnętrznego i spraw strategicznych Gilad Erdan ogłosił, że "nie będzie kolejnego meczetu na Wzgórzu Świątynnym". Zwrócił uwagę, że arabskie niepokoje na Wzgórzu Świątynnym rozpoczęły się zaraz po wygaśnięciu zarządzenia zamykającego Bramę Miłosierdzia na 16 lat. Równocześnie pojawiły się żądania otworzenia nowego meczetu w tym miejscu. Erdan podkreślił jednak, że w tej chwili nie ma możliwości na zezwolenie otwarcia kolejnego stałego meczetu na Wzgórzu Świątynnym.

    11 marca 2019 r. po południem groźny pożar wybuch w lesie Be'eri w zachodniej części Negewu. Pożar spowodował wybuch urządzenia zapalającego podwieszonego do balonów wypuszczonych ze Strefy Gazy.

11 marca 2019 r. do Strefy Gazy przekazano kolejną transzę pieniędzy pomocy humanitarnej z Kataru. Wypłata rozpoczęła się od przekazania po 100 dolarów dla każdej z 55 tys. biednych rodzin w strefie. Pieniądze są wypłacane na urzędach pocztowych. Obecnie przekazany grant jest w wielkości 5,5 mln $.

11 marca 2019 r. jordański król Abdullah II spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem stanu USA Mike Pompeo, wysokim doradcą Białego Domu Jaredem Kushnerem i Jasonem Greenblattem. Rozmowy dotyczyły perspektyw pokoju na Bliskim Wschodzie. Później Abdullah spotkał się także z sekretarzem obrony Patrickiem Shanahanem, aby omówić współpracę wojskową i obronną między dwoma krajami. Abdullah spotkał się również z wiceprezydentem Mike'em Pence.

12 marca 2019 r. po południem Palestyńczycy rzucili bombę zapalającą w posterunek izraelskiej policji na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Posterunek stanął w ogniu, a jedna z policjantek ucierpiała od dymu. Natychmiast na Wzgórze Świątynne wkroczyły duże siły policyjne, zamykając wszystkie wejścia i wyjścia do kompleksu meczetu Al-Aqsa. Podjęto działania mające na celu zlokalizowanie sprawców ataku. Zatrzymano 10 Palestyńczyków, w tym 3 sprawców tego ataku. Na miejsce zdarzenia przybył dowódca policji okręgu jerozolimskiego, gen. Doron Jedid, który nakazał zamknięcie dostępu do Wzgórza Świątynnego w celu dokładnego przeszukania terenu. Znaleziono kilka pojemników zawierających materiały łatwopalne, a także koktajle Mołotowa i petardy. Policja poinformowała, że wstęp na Wzgórze Świątynne zostanie otwarty dla wiernych i gości jutro rano. Na Starym Mieście i we Wschodniej Jerozolimie rozmieszczono dodatkowe siły policyjne, aby uniknąć jakichkolwiek rozruchów.
    12 marca 2019 r. muzułmański Waqf oświadczył, że cały incydent w obszarze meczetu Al-Aqsa został celowo sfabrykowany i zaplanowany przez izraelską policję. Wielki mufti Jerozolimy, Szejk Muhammad Hussein powiedział, że meczet Al-Aqsa jest muzułmańskim meczetem i dlatego znajduje się wyłącznie pod jurysdykcją islamskiego prawa. Dodał, że muzułmanie mają prawo swobodnie modlić się na tym miejscu, bez żadnej interwencji obcych stron. „Będziemy działać przeciwko każdemu izraelskiemu ruchowi przeciwko meczetowi Al-Aqsa, ponieważ meczet Al-Aqsa należy tylko do muzułmanów.”
    12 marca 2019 r. premier Benjamin Netanjahu ujawnił, że Izrael ma kontakty z sześcioma arabskimi państwami, które wcześniej były wrogie Izraelowi. „Nadal podejmujemy energiczne działania przeciwko próbom Iranu umocnienia swoich sił w Syrii. Robimy to również w obliczu agresji Hezbollahu i Hamasu, których tunele systematycznie demontujemy. Były premier Levi Eszkol stanął przed bardzo ciężką próbą podczas oblężenia Izraela przed Wojną sześciodniową. Eszkol nie cieszył się z niepotrzebnych wojen; żaden odpowiedzialny przywódca Izraela nie cieszy się z niepotrzebnych wojen. Rozumiał koszt takiej wojny, ale kiedy wojna została nam narzucona, było dla niego jasne, że musimy mocno odeprzeć agresję skierowaną przeciwko nam. To prawda, że Mosze Dajan zastąpił go jako minister obrony na kilka dni przed wojną, ale trzeba to wyjaśnić - nasze miażdżące zwycięstwo, w tym wyrzucenie syryjskiego wroga ze Wzgórz Golan, zostało osiągnięte dzięki gotowości Sił Obronnych Izraela, którą Eszkol promował w latach przed wojną. Miażdżące zwycięstwo w Wojnie sześciodniowej było jedną z najsilniejszych warstw żelaznej ściany, którą utworzyliśmy przeciwko arabskiej supremacji, tak jak przewidywał Jabotinsky. Tylko wtedy, gdy nasi sąsiedzi są przekonani, że nasza siła i nasza obecność tutaj są niepodważalnymi faktami, tylko wtedy niektórzy z nich zostaną przekonani do zawarcia pokoju z nami. My w pełni popieramy ten proces porozumienia z naszymi pozostałymi sąsiadami, ale nie ze wszystkimi z nich, lecz z większością z nich ... Czynimy to z rozległymi częściami arabskiego i islamskiego świata, w celu przyspieszenia procesu normalizacji, i ludzie widzą tylko część tych działań. Utrzymujemy ten proces w tajemnicy, ale Izrael jest obecnie w kontakcie z pół tuzinem ważnych arabskich i islamskich państw, które do niedawna były wrogo nastawione do Izraela. Jest to niezwykle ważne dla wizji pokoju - pokoju przez siłę. Eszkol, który zastąpił Dawida Ben-Guriona, wykreował sobie specjalną ścieżkę prowadzenia kraju. Starannie unikał zbędnych wojen, ale w momencie podejmowania takiej decyzji, używał Sił Obronnych Izraela jako pięści przeciwko wrogom, którzy grozili naszej egzystencji na trzech frontach."

12 marca 2019 r. w nocy palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód przy osiedlu Rechelim w środkowej części Samarii. Nikt nie został ranny, ale samochód został uszkodzony.
    12 marca 2019 r. po południem palestyński terrorysta usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym na obrzeżach Hebronu w Judei. Żołnierze zastrzelili napastnika.
    12 marca 2019 r. po południem Palestyńczycy wzniecili zamieszki przy arabskim mieście Salfit w zachodniej części Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.

12 marca 2019 r. Biały Dom przesłał do Kongresu USA raport z którego wynika, że pomimo cięć wydatków w planie budżetu Stanów Zjednoczonych na 2020 r., pomoc wojskowa dla Izraela będzie utrzymana. W raporcie znajduje się pełna kwota 3,3 mld $ w 10-letnim planie pomocy wojskowej dla Izraela, oraz 500 mln $ pomocy na programy współpracy w zakresie obrony przeciwrakietowej na 10 lat.

13 marca 2019 r. Siły Obronne Izraela ujawniły informacje wskazujące na to, że libański Hezbollah rozpoczął tworzenie tajnych struktur swojej organizacji na syryjskich Wzgórzach Golan. W nazewnictwie Hezbollahu jest to określane jako: "kartoteka Golanu". Obejmuje ona listę dziesiątek zwerbowanych agentów, na czele których stoi Abu Hussein Sajid. Struktura jest taka ukryta, że nawet reżim Assada nie jest świadomy jej istnienia. Obecnie agenci Hezbollahu koncentrują się na rozpoznawaniu terenu i gromadzeniu informacji wywiadowczych w celu ustanowienia kolejnego frontu przeciwko Izraelowi w następnej wojnie.
    13 marca 2019 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Izrael ujawnił sieć terrorystyczną Hezbollahu na Wzgórzach Golan. Hezbollah jest organizacją terrorystyczną. To pełnomocnik Iranu. Jest to licytacja Iranu, i ta sieć terrorystyczna jest częścią agresji Iranu na Izrael. Mam więc jasny przekaz dla Iranu i Hezbollahu: Izrael wie co robisz. Izrael wie, gdzie to robisz. To, co ujawniliśmy, to tylko wierzchołek góry lodowej - wiemy o wiele więcej. Izrael będzie nadal czynił wszystko, co konieczne, aby się bronić. Nadal będziemy wykorzystywać wszelkie środki - jawne i ukryte - aby zablokować wysiłki Iranu, by wykorzystać Syrię, Liban i Gazę jako bazę do ataku na Izrael." Minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan ostrzegł: "Jeśli dojdzie do konfliktu z Hezbollahem, obywatele Libanu i Syrii będą tymi, którzy zapłacą cenę." ImageSat International opublikował zdjęcia satelitarne przedstawiające budynek fabryki w mieście Safita, położonym w północno-wschodniej Syrii. Zdjęcia pokazują zabezpieczone miejsce otoczone ogrodzeniem, z trzema hangarami i nowo wybudowaną wieżą ciśnień. W ostatnich miesiącach wokół fabryki odnotowano wzmożoną aktywność pojazdów, oraz obecność pojazdów załadowanych wyrzutniami rakiet. "Komponenty budynku i wzory aktywności na terenie kompleksu i wokół niego zwiększają prawdopodobieństwo, że jest to zakład produkujący rakiety." Wydaje się jednak, że obiekt nie produkuje silników rakietowych ani głowic, ponieważ nie zidentyfikowano żadnych potrzebnych do tego konstrukcji. Prawdopodobnie dwa hangary służą jako linia produkcyjna, a trzeci jest przeznaczony do montażu pocisków rakietowych.

13 marca 2019 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły w nocy dużą operację antyterrorystyczną w Judei i Samarii, aresztując 29 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. W Hebronie odkryto skrytkę z bronią, konfiskując karabin maszynowy, pistolet i duże ilości amunicji. Przejęto także duże sumy pieniędzy z funduszy terrorystycznych. W rejonie Jerozolimy rozbito komórkę terrorystyczną, aresztując jej 6 członków.
    13 marca 2019 r. rzecznik palestyńskiego przewodniczącego, Nabil Abu Rudeineh, skrytykował decyzję Stanów Zjednoczonych, by nie odnosić się do "ziem palestyńskich i Golanu" jako terytoriów "okupowanego". Abu Rudeineh powiedział, że decyzja ta odzwierciedla wrogą politykę amerykańskiej administracji wobec narodu palestyńskiego i jest sprzeczna z międzynarodowymi rezolucjami o legitymacji. Podkreślił, że amerykańska terminologia nie zmieni rzeczywistości, że "okupowane ziemie palestyńskie" istnieją od 1967 r., a „okupowany arabski Golan” jest obszarem okupowanym przez Izrael zgodnie z rezolucjami ONZ i prawem międzynarodowym. Mahmoud Abbas powiedział: "Ta decyzja nie zmienia prawdy, że Zachodni Brzeg jest terytorium okupowanym od 1967 r., a syryjskie Wzgórza Golan są okupowanym terytorium arabskim."
    13 marca 2019 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus w pobliżu osiedla Anatot, położonego na północny wschód od Jerozolimy. Kierowca został lekko ranny.

13 marca 2019 r. ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon, złożył skargę do Rady Bezpieczeństwa w sprawie tajnej działalności libańskiego Hezbollahu na syryjskich Wzgórzach Golan. "Państwo Izrael nie zignoruje konwersji Syrii i Libanu na utworzenie wojskowego frontu przeciwko nam, i będzie działać z całą mocą i siłą przeciwko agresji Teheranu." Danon wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do potępienia działalności Hezbollahu i do promowania uznania jej jako organizacji terrorystycznej.
    13 marca 2019 r. izraelska delegacja złożyła skargę w Radzie Praw Człowieka ONZ w Genewie na raport dotyczący izraelskiej działalności na okupowanych terytoriach palestyńskich. Delegacja oskarżyła śledczych ONZ o zbagatelizowanie zarówno przemocy obecnej w palestyńskich protestach w Strefie Gazy, jak i faktu, że zamieszki były od samego początku zaaranżowane przez Hamas. "Dla komisji, Hamas jest całkowicie nieobecny w tym raporcie. Nie widzą Hamasu, nie słyszą Hamasu." Przedstawiono dowody potwierdzające zaangażowanie Hamasu podczas protestów, w tym koordynację poważnych aktów przemocy wymierzonych w izraelskich żołnierzy. "Hamas ma pełną kontrolę nad tymi wydarzeniami." Zgłoszono także zastrzeżenia do listy cywilnych ofiar opublikowanej przez komisję ONZ. Wskazano dowody potwierdzające, że niektóre z tych ofiar były członkami terrorystycznych organizacji.
    13 marca 2019 r. sekretarz stanu USA Mike Pompeo opublikował raport o stanie praw człowieka za 2018 r., który w szczególności odnosił się do Wzgórz Golan jako "kontrolowanych przez Izrael" zamiast "okupowanych przez Izrael" i po raz pierwszy porzucił słowa "zajęte" oraz "okupacja" wobec Judei i Samarii. Raport szczegółowo wymienia także inne istotne problemy: "Począwszy od 30 marca siły izraelskie wdały się w konflikt z Palestyńczykami w Strefie Gazy, gdzie uzbrojeni terroryści oraz bojownicy używają urządzenia zapalające przeciwko Izraelowi, i podobno do końca roku miały miejsca 190 zgonów palestyńskich nieuzbrojonych demonstrantów." Inne kwestie związane z prawami człowieka obejmowały doniesienia o bezprawnych lub arbitralnych zabójstwach, w tym atakach rakietowych terrorystów ze Strefy Gazy i atakach terrorystycznych na Izraelczyków, w których zginęło 16 osób w Izraelu, na Zachodnim Brzegu i w Gazie; nierozwiązane kwestie ziemi i mieszkań dla arabskich obywateli, zwłaszcza izraelskich Beduinów, wyburzenia domów członków rodzin palestyńskich terrorystów, nadmierne użycie siły w odpowiedzi na protesty niektórych grup. Zwrócono także uwagę na łamanie praw człowieka przez Autonomię Palestyńską i Hamas. "Na obszarach kontrolowanych przez Autonomię Palestyńską pojawiły się zarzuty torturowania więźniów politycznych, ograniczenia wolności wypowiedzi prasy, pracy przymusowej i pracy dzieci. Naruszenie praw człowieka pod rządami Hamasu w Gazie miało podobno obejmować ataki rakietowe i moździerzowe na cele cywilne w Izraelu, bezprawne i arbitralne zabójstwa, zaginięcia, tortury, arbitralne i bezprawne zatrzymania, w tym więźniów politycznych, ograniczenia wolności słowa, takie jak przemoc wobec dziennikarzy i arbitralna ingerencja w działalność organizacji pozarządowych i partii politycznych."

------- Atak rakietowy na Tel Awiw -------

14 marca 2019 r. władze wodne poinformowały, że padające od wczoraj deszcze przyniosły wzrost poziomu wody w jeziorze Kinneret o 2 cm. Poziom wody wynosi obecnie 212 metry 51 cm poniżej poziomu morza, i jest 49 cm poniżej dolnej czerwonej linii i 3 metry 71 cm poniżej górnej czerwonej linii. Na górze Hermon spadł śnieg.
    14 marca 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety, które doleciały do aglomeracji miejskiej Gusz Dan i przeleciały nad Tel Awiwem. Obie rakiety spadły w otwartym terenie w północnym Tel Awiwie. Prawdopodobnie były to irańskiej produkcji rakiety Fajr 5 (kaliber 333 mmm). Rakiety te mają zasięg około 75 km i przenoszą głowicę z 90 kg ładunku wybuchowego. Informacje wywiadowcze wskazują, że takimi rakietami dysponuje zarówno Hamas jak i Islamski Dżihad w Strefie Gazy. Siły Obronne Izraela przyznały, że zostały całkowicie zaskoczone tym atakiem i nie zdążono aktywować systemu obrony przeciwrakietowej Irone Dome.
    14 marca 2019 r. wieczorem w Tel Awiwie zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Po konsultacjach podjęto decyzje dotyczące odpowiedzi Izraela na ostrzał rakietowy Tel Awiwu. W konsultacjach uczestniczył premier Benjamin Netanjahu, szef sztabu gen. Aviv Kochavi, szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Meir Ben-Szabat, dyrektor Szin Bet Nadav Argaman oraz inni wysocy dowódcy wojskowi. Wiadomo, że minister Naftali Bennett zażądał od armii przedstawienia planu zniszczenia Hamasu. Rozmowy trwały do północy.
    14 marca 2019 r. władze miejskie Tel Awiwu i Riszon LeSyjon poleciły otworzenie schronów publicznych i pomieszczeń chronionych w swoich miastach.

14 marca 2019 r. do Strefy Gazy przyjechała delegacja oficerów egipskiego wywiadu, która będzie rozmawiać z przywódcami palestyńskich frakcji nad rozejmem z Izraelem.
    14 marca 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Beit El w południowej części Samarii. Trafiony został dom, ale nikt nie odniósł obrażeń. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem i rozpoczęli poszukiwania sprawców ataku.

15 marca 2019 r. w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety. Aktywowano system Iron Dome, który zestrzelił 1 rakietę. Druga rakieta spadła w otwartym terenie nie powodując strat. Jeszcze inna rakieta spadła wewnątrz Strefy Gazy.
    15 marca 2019 r. rano palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety, z których trzy zostały zestrzelone przez system obrony Iron Dome. Czwarta rakieta trafiła w budynek szkoły w mieście Sderot. Nikt nie został ranny.
    15 marca 2019 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ocenie ekspertów wojskowych, wczorajsze wystrzelenie rakiet ze Strefy Gazy na Tel Awiw było pomyłką Palestyńczyków. Prawdopodobnie doszło to pomyłkowego wystrzelenia rakiet. Pomimo to, Siły Obronne Izraela uznały Hamas odpowiedzialnym za wszystko, co dzieje się w Strefie Gazy. Fragmenty jednej z rakiet znaleziono w niezamieszkałym terenie miasta Holon. Zostały one zneutralizowane przez saperów. Druga rakieta eksplodowała w powietrzu, i eksperci rozważają dwie możliwości, mianowicie eksplozję silnika (częsta awaria w tych rakietach) lub przedwczesne uruchomienie mechanizmu detonacji.

15 marca 2019 r. w nocy Hamas i Islamski Dżihad wydały formalne oświadczenia, twierdzące, że nie mają nic wspólnego z ostrzałem rakietowym centralnego Izraela. Hamas zobowiązał się, że podejmie działania przeciwko osobom odpowiedzialnym za ostrzał rakietowy Izraela. "Wystrzelenie rakiet zostało przeprowadzone bez zgody frakcji palestyńskich. Siły bezpieczeństwa w Strefie Gazy podejmą działania przeciwko tym, którzy naruszyli konsensus narodowy." Hamas potwierdził także, że do wystrzelenie rakiet doszło podczas spotkania przywódców Hamasu z egipską delegacją, które miało na celu ustalenie rozejmu z Izraelem. Potwierdzono także, że rzeczywiście rakiety zostały wystrzelone ze Strefy Gazy, nie wiadomo jednak kto za tym stoi.
    15 marca 2019 r. pod naciskiem Izraela w nocy Strefę Gazy opuściła egipska delegacja. Poinformowano jednak, że egipski wywiad nadal prowadzi intensywne rozmowy ze stronami, aby zapobiec dalszej eskalacji sytuacji.
    15 marca 2019 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały 100 celów terrorystycznych Hamasu i Islamskiego Dżihadu w Strefie Gazy. Wśród celów znajduje się kompleks biurowy Hamasu w dzielnicy Rimal w północnej części miasta Gaza. Znajdowało się w nim centrum dowodzenia działalnością Hamasu w Judei i Samarii. Ponadto uderzono w miejsca produkcji rakiet, obiekty wojskowe, magazyny broni, obiekty infrastruktury podziemnej oraz w poligon służący bezzałogowym dronom Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Rannych zostało 5 Palestyńczyków. Wybuchy były tak potężne, że ich odgłos był słyszany w odległości 25 km. Izraelskie samoloty celowo przelatywały nad Strefą Gazy na dopalaczach, rykiem silników pokazując mieszkańcom Gazy możliwości wojskowe Izraela.

    15 marca 2019 r. Islamski Dżihad podniósł poziom alarmu wśród swoich członków w Strefie Gazy. "Wygląda na to, że wróg źle zrozumiał nasze milczenie i nadal agresywnie atakuje naszych ludzi, ale wydaje się, że wróg nie zrozumiał dobrze przesłania ruchu oporu."
    15 marca 2019 r. Hamas poinformował, że aresztował osoby odpowiedzialne za wystrzelenie rakiet na centralny Izrael. Egipski wywiad potwierdził, że Hamas był zakłopotany sytuacją i był całkowicie zaskoczony wystrzeleniem rakiet na Tel Awiw. Przypuszcza się, że osoby podejrzane przypadkowo uruchomiły wyrzutnię, która była skierowana w obszar Tel Awiwu. Ujawniono także, że oficerowie egipskiego wywiadu byli wściekli z powodu tego ostrzału. Jeden z oficerów miał powiedzieć do Ismaila Hanije: "Jak myślisz, gdzie skończysz grając podwójną grę? Za naszymi plecami pozwoliłeś swoim ludziom wystrzelić rakiety na Tel Awiw? Jeśli Izrael zdecyduje się rozpocząć szeroko zakrojoną operację w Gazie, tym razem nie zrobimy nic, by powstrzymać izraelskie ataki. Nawet jeśli Izrael zdecyduje się obalić wasze rządy w Gazie, zabijając każdego z was, i odzyska Gazę, Egipt i jego regionalni sojusznicy nie poruszą nawet palcem, by powstrzymać izraelską reakcję."
    15 marca 2019 r. w kilku miejscach Strefy Gazy doszło do palestyńskich demonstracji przeciwko wysokim kosztom życia. Protesty rozpoczęły się w mieście Khan Junis w południowej części strefy, gdzie milicje Hamasu brutalnie rozpędziły demonstrantów. Później protesty przeniosły się do miasta Deir al-Balach w środkowej części strefy. Demonstranci protestują przeciwko rządom Hamasu. Protest jest napędzany, po raz pierwszy, przez uporządkowane przywództwo złożone z dziennikarzy, naukowców i internetowe gwiazdy mediów. Aresztowano 150 demonstrantów.

16 marca 2019 r. – Szabat.

16 marca 2019 r. w kilku miejscach Strefy Gazy doszło do palestyńskich demonstracji przeciwko pogarszającym się warunkom socjalnym. Demonstranci żądali od władz Hamasu podjęcia kroków w celu poprawy warunków życia i obniżenia podatków nakładanych na podstawowe towary. W kilku miejscach demonstranci podpalili opony. Milicje Hamasu brutalnie zaatakowały uczestników tych protestów. Do gwałtownych starć doszło w kilku miejscach w Gazie, a także w Khan Junis, oraz w obozach uchodźców al-Maghazi i al-Bureij. Hamas aresztował około 80 osób. Aresztowano dwóch przywódców demonstracji, dziennikarzy Mustafę Ajjasz i Osamę Kahalutu, których ciężko pobito i złamano im ręce, po czym uwolniono.

16 marca 2019 r. Argentyna poinformowała, że rano aresztowano dwoje Irańczyków, którzy próbowali wjechać do kraju na podstawie sfałszowanych izraelskich paszportów. Osoby są podejrzane o działalność terrorystyczną. Zatrzymanych zidentyfikowano jako Sajjaad Samiel Naseraniego (27 lat) i Maszoreh Sabzali (30 lat). Podawali się oni za izraelską parę Netanela i Rivkę Toledano. Okazało się jednak, że prawdziwi Netanel i Rivka przyjechali do Argentyny tydzień wcześniej i skradziono im paszporty, o czym poinformowali odpowiednie służby. Na podstawie tych skradzionych paszportów z podrobionymi zdjęciami, do Argentyny usiłowali wjechać irańscy terroryści.

17 marca 2019 r. władze wodne poinformowały, że dzięki ostatnim opadom deszczu od czwartku poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 7,5 cm, osiągając poziom 212,45 metra p.p.m., co nadal jest 58,5 cm poniżej dolnej czerwonej linii. Od początku pory deszczowej poziom jeziora wzrósł łącznie o 2,2 metra. Pora deszczowa dobiega jednak już końca.
    17 marca 2019 r. sąd miejski Jerozolimy nakazał rano przedłużenie zamknięcie kompleksu Bab al-Rahma na Wzgórzu Świątynnym, w którym to niedawno muzułmański Waqf polecił utworzenie nielegalnego meczetu. Sprawa została wysłuchana za zamkniętymi drzwiami. Zamknięcie kompleksu przedłużono do czasu rozpatrzenia całej sprawy. W ostatnich miesiącach muzułmański Waqf podjął działania zmierzające do otworzenia budynku małego meczetu Bab al-Rahma na Wzgórzu Świątynnym. Został on zamknięty przez izraelskie władze w 2003 r., ponieważ zbierali się w nim terroryści z Hamasu. W połowie lutego b.r. Waqf otworzył Bramę Miłosierdzia i zorganizował modlitwy wiernych wewnątrz Bab al-Rahma, usiłując poprzez politykę dokonanych faktów otworzyć ponownie meczet. Ponieważ jednak wszystko odbywało się poza prawem, izraelska policja zamknęła budynek i ustawiła barierki. Kolejne próby przełamania barierek doprowadziły do zamieszek na Wzgórzu Świątynnym. Waqf zajął stanowisko, że izraelskie sądy nie są upoważnione do rozpatrywania tej sprawy, ponieważ obszar meczetu Al-Aksa znajduje się poza izraelską jurysdykcją i podlega Jordanii.

17 marca 2019 r. rano palestyński terrorysta zadźgał nożem izraelskiego żołnierza na skrzyżowaniu przy wjeździe do miasta Ariel w zachodniej części Samarii. Zabitemu żołnierzowi skradł broń i otworzył ogień do przejeżdżających samochodów. Gdy jeden z samochodów zatrzymał się, terrorysta wyrzucił kierowcę i odjechał ukradzionym pojazdem. Na pobliskim skrzyżowaniu otworzył ogień raniąc izraelskiego żołnierza i cywila stojących na stacji autostopowej i zbiegł. Oba ranni są w stanie krytycznym (19-latek postrzał kręgosłupa i żołądka, 47-latek postrzał w głowę). Zabity to 19-letni sierżant Gal Keidan. Izraelscy żołnierze rozpoczęli obławę w poszukiwaniu zbiegłego napastnika. Otoczono okoliczne arabskie wioski Hares, Kifl Haris, Deir Istija, Marda, Qira, Jamma’in, Zaita, Qarawat Bani Hassan, Biddja i Sarta. Zamknięto drogi dojazdowe, a żołnierze z wykorzystaniem psów rozpoczęli przeszukiwania domów. Ujawniono, że poszukiwany terrorysta jest ranny. W akcję poszukiwania zaangażowano także siły specjalne.
    17 marca 2019 r. po południem palestyńska terrorystka usiłowała wejść z ukrytym nożem do Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Gdy została zatrzymana na punkcie kontrolnym, wyciągnęła nóż i usiłowała zaatakować żołnierzy. Żołnierze obezwładnili i aresztowali napastniczkę.

18 marca 2019 r. rano zmarł rabin Ahiad Ettinger ranny w dniu wczorajszym w ataku terrorystycznym przy mieście Ariel w Samarii. Miał 47 lat i mieszkał w osiedlu żydowskim Eli w Samarii. Pozostawił żonę i dwanaścioro dzieci w wieku od 1 do 20 lat.
    18 marca 2019 r. władze wodne poinformowały, że dzięki opadom deszcza w ciągu tylko ostatniego dnia poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 6,5 cm, i wynosi obecnie 212,35 metra p.p.m.
    18 marca 2019 r. minister finansów Mosze Kahlon zainicjował projekt infrastrukturalny, który ma być odpowiedzią na ostatni atak terrorystyczny przeprowadzony przy mieście Ariel w Samarii. Projekt przewiduje wybudowanie 840 nowych budynków mieszkalnych w południowej części miasta Ariel. Projekt został zatwierdzony dwa lata temu i obecnie prace zostaną przyśpieszone jako odpowiedź dla terrorystów.
     18 marca 2019 r. wieczorem odbył się ostatni odlot z lotniska w Ejlacie. Lotnisko zostanie zamknięte z powodu rozpoczęcia normalnej działalności nowego międzynarodowego portu lotniczego Ramon.

18 marca 2019 r. izraelskie siły bezpieczeństwa kontynuowały działania zmierzające do schwytania sprawcy wczorajszego ataku terrorystycznego przy mieście Ariel w Samarii. Duże siły działały w mieście Kalkilia w zachodniej części Samarii. Równocześnie agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet prowadzi szerokie działania operacyjne i wywiadowcze w celu zlokalizowania i zatrzymania napastnika. Terrorysta został zidentyfikowany jako 20-letni Omar Abu Lila. Przeszukano jego rodzinny dom i przesłuchano członków rodziny. Aresztowano także 2 Palestyńczyków, którzy dopomogli napastnikowi dostać się w rejon miasta Ariel.

19 marca 2019 r. Węgry otworzyły nowe biuro handlowe w Jerozolimie, wypełniając zobowiązanie premiera Viktora Orbana złożone podczas wizyty w Izraelu. Premier Benjamin Netanjahu spotkał się przy tej okazji z węgierskim ministrem spraw zagranicznych Peterem Szijjarto. Netanjahu powiedział: "To pierwsza europejska misja dyplomatyczna, która otworzyła się w Jerozolimie od wielu dziesięcioleci. Jest to ważne dla handlu, dla dyplomacji, i Węgry przewodzą teraz ruchowi mającemu na celu zmienienie postawę Europy wobec Jerozolimy." Biuro w Jerozolimie ma być oddziałem węgierskiej ambasady w Tel Awiwie.
    19 marca 2019 r. szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kochavi spotkał się z amerykańskim przewodniczącym szefów sztabów gen. Josephem F. Danfordem. Omówiono szereg kwestii operacyjnych, a Danford podkreślił zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wzmocnienie relacji pomiędzy siłami zbrojnymi obu krajów. Poinformowano także o zakończonym sukcesem teście systemu obrony przeciwrakietowej Magic Wand, który jest także nazywany David's Sling. Testy przeprowadzono na południu kraju we współpracy z Amerykanami, sprawdzając wiele scenariuszy przyszłych zagrożeń, z którymi system może się zmierzyć podczas konfrontacji. Netanjahu powiedział: "Z zadowoleniem przyjmuję udane testy Magic Wand, które są uzupełnieniem niedawno zakończonego udanego testu Arrow 3. Izrael nadal jest światowym pionierem w tworzeniu systemów obrony przeciwrakietowej. Wyrażamy szczególne uznanie dla naszego sojusznika i naszego partnera Stanów Zjednoczonych w promowaniu tego ważnego projektu bezpieczeństwa." System obrony rakietowej Magic Wand jest centralnym elementem wielopoziomowego systemu obrony, który opiera się na czterech operacyjnych warstwach obrony rakietowej: Iron Dome, Magic Wand, Arrow 2 i Arrow 3.

19 marca 2019 r. w nocy izraelskie siły bezpieczeństwa przeszukał arabską wioskę Az-Zawija w środkowej części Samarii. W całym rejonie trwają poszukiwania sprawcy ataku terrorystycznego przy mieście Ariel. W rejonie Nablusu przejęto pistolet maszynowy i 2 pistolety z amunicją. Ogółem aresztowano 15 osób.
    19 marca 2019 r. w nocy Palestyńczycy wznowili demonstracje wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Hamas poinformował, że jest to odpowiedź na opieszałość Izraela w realizacji postanowień porozumienia o rozejmie.
    19 marca 2019 r. Komitet Wykonawczy OWP stanowczo potępił brutalne tłumienie społecznych protestów w Strefie Gazy przez milicje Hamasu. Demonstracje odbywały się pod hasłem "Chcemy żyć!" i zaowocowały dziesiątkami pobitych osób. Wiele ofiar ma połamane kończyny. Milicje Hamasu włamywały się także nocami do domów podejrzanych, aresztując setki osób, w tym dziennikarzy. OWP oskarżyło Hamas o bezprawne nakładanie podatków na mieszkańców Strefy Gazy, co w rezultacie pogorszyło ciężką sytuację społeczno-gospodarczą strefy. Członek Palestyńskiej Rady Narodowej Mahmoud al-Zak wezwał Hamas do zrzeczenia się kontroli nad Strefą Gazy. "Jedynym rozwiązaniem obecnej sytuacji w Gazie jest zrzeczenie się przez Hamas władzy i umożliwienie rządowi palestyńskiemu sprawowania władzy w Strefie Gazy."
    19 marca 2019 r. w ciągu dnia Palestyńczycy kontynuowali demonstracje wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Wypuszczano także balony z podwieszonymi urządzeniami wybuchowymi i bombami zapalającymi. Po południem izraelskie samoloty ostrzelały dwie grupy Palestyńczyków wypuszczających takie balony.

    19 marca 2019 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły, że od dzisiejszego wieczoru zostanie wprowadzone całkowite zamknięcie palestyńskich terytoriów w Samarii, Judei i Strefie Gazy. Będzie ono obowiązywać przez cały czas świąt Purim do sobotniego wieczoru. Jedynym wyjątkiem będą sytuacje medyczne i humanitarne. Decyzję podjęto ze względów bezpieczeństwa, w świetle ostatniego śmiertelnego ataku terrorystycznego i trwających starć na granicy ze Strefą Gazy.

19 marca 2019 r. greckie media poinformowały, że Izrael, Grecja i Cypr osiągnęły porozumienie w sprawie budowy wspólnie zarządzanego morskiego systemu radarowego. System morskiego radaru Long Horizon, zostanie zbudowany we wschodniej części Cypru, a jego koszt szacuje się na 8 mln dolarów. Pozwoli on monitorować wschodnią część basenu Morza Śródziemnego.
    19 marca 2019 r. nieznani sprawcy wymalowali antysemickie hasła na 30 nagrobkach na cmentarzu żydowskim w Fall River, w stanie Massachusetts (USA).

20 marca 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem z sekretarzem stanu USA Mike Pompeo. Netanjahu podziękował afministracji Donalda Trumpa za przeniesienie ambasady Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy i zwrócił uwagę na zagrożenie ze strony Iranu. Pompeo podkreślił, że Izrael zajmuje szczególne miejsce dla Stanów Zjednoczonych.

20 marca 2019 r. w nocy izraelscy komandosi wkroczyli do arabskiej wioski Abwein w zachodniej części Samarii, i otoczyli dom w którym ukrywał się poszukiwany terrorysta, odpowiedzialny za atak obok miasta Ariel. Podczas próby aresztowania, poszukiwany Omar Abu-Liden otworzył ogień i zginął w wymianie ognia.
    20 marca 2019 r. w nocy palestyńscy terroryści wrzucili improwizowane ładunki wybuchowe na teren grobowca Józefa na przedmieściach Nablusu w Samarii. Nikt nie został ranny, a izraelscy żołnierze otworzyli ogień do napastników. Inżynieryjne pojazd wojskowy uderzył w samochód, którym usiłowali uciec napastnicy, zabijając 2 terrorystów.

21 marca 2019 r. premier Benjamin Netanjahu wraz z sekretarzem stanu USA Mike Pompeo odwiedzili Zachodni Mur w Jerozolimie. Podczas dalszych rozmów Pompeo zasugerował, że Stany Zjednoczone mogą zostać zmuszone do obniżenia swojej współpracy wywiadowczej z Izraelem w związku z rosnącymi powiązaniami państwa żydowskiego z Chinami. "Chiny są potęgą gospodarczą i stwarzają wiele możliwości krajom, które chcą współpracować z Chinami. Kiedy Chiny zachowują się w sposób przejrzysty, kiedy Chiny angażują się w rzeczywiste transakcje gospodarcze, jesteśmy spokojni. Ale kiedy Chiny wykorzystują zadłużenie jako pułapkę, kiedy Chiny stosują przekupstwo, gdy Chiny angażują się w szpiegostwo w komercyjnych przedsiębiorstwach państwowych i stwarzają zagrożenie za pośrednictwem swoich systemów technologicznych - takich jak Huawei, które stanowią realne zagrożenie dla narodu izraelskiego - kiedy to się dzieje, chcemy mieć pewność, że kraje wiedzą o tym, znają ryzyko, a następnie te kraje mogą podjąć własne suwerenne decyzje. I my będziemy musieli zrobić to samo. Chcę się upewnić, że każdy kraj rozumie zagrożenia stwarzane przez Chiny, a następnie zrozumie, że również Ameryka będzie musiała podejmować decyzje. Jeśli pewne systemy znajdą się w określonych miejscach, to wysiłki Ameryki zmierzające do współpracy z wami będą trudniejsze, a w niektórych przypadkach nie będziemy w stanie już tego dalej robić. Na pewno udostępnianie informacji wywiadowczych może zostać zmniejszone. Może być także konieczne ograniczenie kolokacji urządzeń bezpieczeństwa. Chcemy mieć pewność, że kraje to rozumieją i znają te zagrożenia ... Historia stosunków między naszymi krajami jest głęboka. Jest silna. Przetrwa prezydentów i premierów. To naprawdę jest przyjaźń między dwoma narodami, w których narody mają wspólne wartości, dwie demokracje, dwa narody, które mają również wspólne zagrożenia. Głównym problemem administracji w regionie jest przeciwdziałanie zagrożeniu Iranu we wszystkich jego aspektach, od programu nuklearnego po wsparcie dla terrorystów. W ten sposób myślimy w szerszym kontekście. Celem jest stabilność na Bliskim Wschodzie, pokój i mniej przemocy na Bliskim Wschodzie, a także mniej sytuacji kryzysowych na Bliskim Wschodzie. Taki jest cel. Dzisiaj głównym motorem szkodliwych wpływów na Bliskim Wschodzie jest Islamska Republika Iranu, niezależnie od tego, czy jest to kampania zamachów w Europie, finansowanie Hutich, pieniądze, które trafiają do Hamasu i Hezbollahu, wsparcie dla PMC w Iraku , nadużycia w Syrii. Lista irańskiej agresji i zagrożeń dla świata jest długa. To, o co prosimy Iran, to po prostu zatrzymanie tych działań i zachowywanie się jak normalny naród, tak jak każde inne państwo."

21 marca 2019 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że "Hamas, który dokonał zamachu stanu w Gazie, znajdzie się na śmietniku historii. Palestyńczycy nie wybaczą Hamasowi jego działań." Członek Palestyńskiej Rady Narodowej Mahmoud al-Zak, wezwał Hamas do zrzeczenia się kontroli nad Strefą Gazy.

22 marca 2019 r. około 10 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony i rzucano bomby zapalające, usiłując uszkodzić płot graniczny. Wypuszczano także balony z podwieszonymi bombami zapalającymi i urządzeniami wybuchowymi. W starciach zginęło 2 Palestyńczyków. Hamas zapowiedział kontynuowanie demonstracji przygranicznych podczas nocy.

22 marca 2019 r. sekretarz stanu USA Mike'a Pompeo podczas wizyty w Bejrucie powiedział, że Liban musi wybrać stronę po której stoi. Pompeo wezwał naród libański do stawienia czoła "przestępczości, terroryzmowi i zagrożeniom" Hezbollahu, który jest regionalnym pełnomocnikiem Iranu. Podczas wyborów parlamentarnych w maju 2018 r. Hezbollah zdobył ponad połowę w 128-osobowym libańskim parlamencie, i posiada trzy teki ministerialne w rządzie. Libański minister spraw zagranicznych Gebrana Bassila, stojąc obok sekretarza stanu Pompeo, upierał się, że Hezbollah jest "libańską grupą, która nie jest organizacją terrorystyczną i został wybrany przez naród." Pompeo ostrzegł jednak, że "Libańczycy stoją przed wyborem: dzielnie posuwajcie się naprzód lub pozwólcie mrocznym ambicjom Iranu i Hezbollahu podyktować waszą przyszłość." Dodał, że Stany Zjednoczone będą nadal używać "wszystkich pokojowych środków", by ograniczyć wpływ Hezbollahu i Iranu.
    22 marca 2019 r. syryjski rząd przyrzekł odzyskać Wzgórza Golan. "Naród syryjski jest bardziej zdeterminowany niż kiedykolwiek wcześniej, aby wyzwolić ten cenny kawałek syryjskiej ziemi narodowej za pomocą wszystkich dostępnych środków."

23 marca 2019 r. - Szabat.

23 marca 2019 r. Palestyńczycy kontynuowali rozruchy wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony i rzucano bomby zapalające, usiłując uszkodzić płot graniczny. Wypuszczano także balony z podwieszonymi bombami zapalającymi i urządzeniami wybuchowymi. Takie balony często wypełniane są kolorowymi świecącymi lampkami i zabawkami, aby zachęcić dzieci do zbliżenia się do nich, i spowodować ich śmierć lub obrażenia. Wieczorem izraelski samolot w odwecie ostrzelał dwa posterunki obserwacyjne Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.

24 marca 2019 r. władze wodne poinformowały, że dzięki obfitym deszczom padającym w weekend poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł o 3,5 cm, osiągając poziom 212 metrów i 21,5 cm p.n.p.m. Obecny poziom wciąż jest niższy o 78,5 cm od dolnej czerwonej linii.
    24 marca 2019 r. wieczorem palestyńscy więźniowie zaatakowali izraelskich strażników w więzieniu K'tziot na pustyni Negew. Rannych zostało 2 strażników. Atak przeprowadzili członkowie Hamasu. Podczas tłumienia protestu więźniów, rannych zostało 9 osadzonych Palestyńczyków. Więzienie K'tziot jest wykorzystywane przede wszystkim do potrzeb odbywania wyroków przez terrorystów.

24 marca 2019 r. Palestyńczcycy kontynuowali rozruchy wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony i rzucano bomby zapalające, usiłując uszkodzić płot graniczny. Wypuszczano także balony z podwieszonymi bombami zapalającymi i urządzeniami wybuchowymi. Wybuch jednej z takich bomb zranił beduińskiego pastrza przy kibucu Be'eri na Negewie. Wieczorem izraelski czołg ostrzelał w odpowiedzi pozycje Hamasu w północnej części Strefy Gazy. W starciach rannych zostało 3 Palestyńczyków.
    24 marca 2019 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski autobus przy arabskiej wiosce Jit w środkowej części Samarii. Autobus całkowicie spłonął, ale nikt nie został ranny.

24 marca 2019 r. rumuńska premier Viorica Dancila podczas dorocznej konferencji AIPAC w Waszyngtonie ogłosiła plany przeniesienia ambasady Rumunii w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. "Mam przyjemność ogłosić dzisiaj, przed tą publicznością AIPAC ... że jako premier Rumunii, przeniosę naszą ambasadę do Jerozolimy, stolicy państwa Izrael. Mogę wam to obiecać: Rumunia pozostanie tym samym lojalnym przyjacielem i najsilniejszym europejskim głosem popierającym naród żydowski i państwo Izrael." Wypowiedź Dancila wywołała oburzenie rumuńskiego prezydenta Klausa Iohannisa, który powiedział, że nie pozwoli rządowi Dancila na przeniesienie ambasady. "Ostateczna decyzja o przeniesieniu ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy spoczywa na mnie. Premier pokazuje całkowitą ignorancję w sprawach zagranicznych."
    24 marca 2019 r. prezydent Hondursasu Juan Orlando Hernandez ogłosił podczas konferencji w Waszyngtonie, że jego kraj "natychmiast" otworzy nową ambasadę w Jerozolimie. Oznacza to przeniesienie placówki dyplomatycznej Hondurasu z Tel Awiwu do Jerozolimy i podniesieniu jej rangi do statusu ambasady.

------- Ostrzał rakietowy równiny Szaron -------

25 marca 2019 r. rano palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która trafiła w dom mieszkalny w moszawie Miszmaret na równinie Szaron. Rannych zostało 7 Izraelczyków, w tym troje dzieci. Dom został zniszczony. Eksperci wojskowi poinformowali, że rakieta została wystrzelona z pozycji Hamasu w rejonie Rafah w południowej części Strefy Gazy i przeleciała 120 km. W rejonie równiny Szaron nie rozlokowano żadnej baterii Iron Dome, dlatego wroga rakieta nie została przechwycona. Nie spodziewano się ataku rakietowego na tę część kraju. Dochodzenie wskazuje, że prawdopodobnie system Iron Dome nie aktywował się z powodu wczorajszej burzy z piorunami.
    25 marca 2019 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły rano częściową mobilizację rezerwistów ze służb wywiadu i personelu obsługi baterii Iron Dome. Rozpoczęto także przegrupowywanie na południe kraju dwóch brygad piechoty oraz wzmocniono sił pancerne wokół Strefy Gazy. Wydany komunikat stwierdza, że Siły Obronne Izraela są przygotowane na szeroki wybór sytuacji. Ogłoszono zamknięcie wszystkich dróg i terenów położonych wokół Strefy Gazy. Nałożono ograniczenia połowów wzdłuż wybrzeża Strefy Gazy. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto przejścia graniczne Eretz i Kerem Szalom. Popołudniem odwołano wszelkie imprezy publiczne zaplanowane w rejonie. Dotyczy to między innymi miast Sderot i Aszkelon. Otworzono publiczne schrony. Nakazano także wstrzymanie prac rolniczych prowadzonych na terenach położonych przy granicy strefy. Mieszkańców poproszono o przestrzeganie instrukcji bezpieczeństwa. Wstrzymano także połączenia kolejowej z Aszkelonu do Sderot. Równocześnie rozmieszczono na południu kraju dodatkowe baterie Iron Dome.
    25 marca 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza ze Strefy Gazy tereny przygraniczne w Izraelu. Dwa pociski spadły w otwartym terenie nie powodując żadnych strat. Izraelskie służby bezpieczeństwa ogłosiły, że wstrzymane zostają wszystkie pociągi kursujące na południe od Tel Awiwu. Ogłoszono także otwarcie wszystkich schronów publicznych. Dotyczy to także rejonu Karmel na północy kraju.
    25 marca 2019 r. późnym wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy dużą salwę rakiet. W całym perymetrze Strefy Gazy ogłoszono alarm. Wystrzelono około 30 rakiet, z których 10 zestrzelił system Iron Dome. Rakiety trafiły w domy w Sderot i Netivot. Nie ma ofiar. W odpowiedzi rzecznik Sił Obronnych Izraela powiedział, że armia posiada bardzo długą listę celów do zniszczenia w Strefie Gazy.

25 marca 2019 r. przedstawiciele Hamasu poinformowali egipski wywiad, że rakieta wystrzelona rano na centralny Izrael została odpalona przypadkowo. Podkreślono, że nie był to umyślny incydent. Hamas zobowiązał się także do zbadania całego incydentu, jednak rozpoczął pośpieszne ewakuowanie swoich obiektów w Strefie Gazy, spodziewając się odwetowych izraelskich bombardowań.
    25 marca 2019 r. Islamski Dżihad ostrzegł rano Izrael, aby nie podejmował żadnych działań odwetowych na ostrzał rakietowy. "Ostrzegamy Izrael przed prowadzeniem agresywnych działań przeciwko Strefie Gazy. Izraelskie przywództwo powinno wiedzieć, że zareagujemy z siłą na każdy atak."
    25 marca 2019 r. po południem izraelskie siły powietrzne rozpoczęły bombardowanie celów terrorystycznych w Strefie Gazy. W pierwszej fali zaatakowano 20 celów Hamasu. Zburzono między innymi budynek w dzielnicy Rimal w Gazie, który był siedzibą służb bezpieczeństwa wewnętrznego Hamasu. W dzielnicy Tzabra zburzono 3-piętrowy budynek, który mieścił tajną siedzibę wywiadu Hamasu. Nikt nie został ranny, ponieważ wszystkie budynki były już wcześniej ewakuowane.
    25 marca 2019 r. wieczorem Islamski Dżihad opublikował oświadczenie, że odpowie siłą na izraelskie ataki na Strefę Gazy. Przywódca Hamasu, Ismail Hanijeh powiedział, że jego organizacja również odpowie jeśli izraelskie ataki będą zbyt silne.
    25 marca 2019 r. późnym wieczorem celem izraelskiego ataku było biuro przywódcy politycznego Hamasu, Ismaila Hanijeh w dzielnicy Rimla. Po tym ataku palestyńskie frakcje powiedziały, że oznacza to koniec mediacji i zapowiedziały, że ta noc będzie piekłem dla Izraelczyków. Palestyńskie frakcje zagroziły, że jeśli izraelskie naloty będą kontynuowane, to użyją rakiet o większym zasięgu.

25 marca 2019 r. premier Benjamin Netanjahu przebywając w Waszyngtonie (USA) odbył konsultacje telefoniczne z dowództwem Sił Obronnych Izraela. "Miał miejsce kryminalny atak na państwo Izrael i zdecydowanie odpowiemy na niego. W świetle wydarzeń związanych z bezpieczeństwem postanowiłem przerwać moją wizytę w Stanach Zjednoczonych, a za kilka godzin spotkam się z prezydentem Trumpem, i wkrótce wrócę do Izraela, aby zarządzać naszymi działaniami z bliska." Natenajhu miał wziąć udział w jutrzejszej konferencji AIPAC w Waszyngtonie.
    25 marca 2019 r. po południem premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Trump powiedział, że oficjalnie podpisuje zarządzenie uznające przez Stany Zjednoczone suwerenność Izraela na Wzgórzach Golan. Trump podkreślił także prawo Izraela do samoobrony. Prezydent Trump podkreślił przywiązanie Stanów Zjednoczonych do bezpieczeństwa Izraela, w tym utrzymanie jakościowej przewagi wojskowej Izraela. Premier Netanjahu wyraził uznanie dla uznania przez prezydenta suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan, a obaj przywódcy potwierdzili potrzebę dalszego przeciwdziałania Iranowi i jego pełnomocnikom, aby chronić Izrael i region przed irańską agresją.
    25 marca 2019 r. libańskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie potępiające decyzję Stanów Zjednoczonych o uznaniu suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan. Określono to jako naruszenie międzynarodowego prawa i podważenie perspektyw pokoju. "Wzgórza Golan to syryjska ziemia arabska, i żadna decyzja nie może tego zmienić, a żaden kraj nie może zmienić historii, przenosząc własność ziemi z jednego kraju na inny." Przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah spotkał się z delegacją Hamasu, na czele której stał Saleh Arouri. Omówiono możliwości współpracy w obliczu izraelskiej agresji na Strefę Gazy.
    25 marca 2019 r. Syria skrytykowała decyzję Stanów Zjednoczonych o uznaniu suwerenności Izraela na Wzgórzach Golan. "W rażącym ataku na suwerenność i integralność terytorialną Syrii prezydent Stanów Zjednoczonych uznał aneksję syryjskiego Golanu. Prezydent Trump nie ma prawa i prawa do legitymizacji okupacji."

26 marca 2019 r. w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 30 rakiet, z których kilkanaście przechwycił system Iron Dome. Pozostałe spadły w otwartym terenie.
    26 marca 2019 r. ze względów bezpieczeństwa rano odwołano zajęcia szkolne we wszystkich miejscowościach wokół Strefy Gazy. Obejmuje to także Beer Szewę.
    26 marca 2019 r. premier Benjamin Netanjahu po powrocie ze Stanów Zjednoczonych zwołał posiedzenie gabinetu bezpieczeństwa. Po zapoznaniu się ze stanem bezpieczeństwa kraju polecił przenieść dodatkową brygadę piechoty i batalion artylerii w rejon Strefy Gazy. Ponadto szef Sztabu Generalnego gen. Aviv Kohavi zatwierdził mobilizację dodatkowych rezerwistów, oraz anulowano zaplanowaną na ten tydzień wymianę batalionów w wielu regionach kraju. Oznacza to gotowość do ich nowej dyslokacji. Minister finansów Mosze Kahlon pochwalił mieszkańców południa, którzy muszą stawiać czoła nieustannym atakom ze Strefy Gazy. "Ci ludzie to nasza prawdziwa siła. To prawdziwi syjoniści." Dodał, że Izrael musi jasno określić czas w którym całkowicie odetnie się od Strefy Gazy. "Musimy całkowicie i w pełni odłączyć się od Strefy Gazy i przerzucić wszystkie zobowiązania na państwo trzecie." Nie wyrażono zgody na przyjęcie zawieszenia broni. "Nie ma zgody na zawieszenie broni. Walka może zostać wznowiona w dowolnym momencie."
    26 marca 2019 r. wieczorem palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie.

26 marca 2019 r. przez całą noc trwały ograniczone izraelskie naloty na cele terrorystyczne w Strefie Gazy. Wiadomo, że bombardowano stanowiska rakiet oraz tunele służące do transportu rakiet na stanowiska startowe. Rano izraelskie samoloty zbombardowały kompleks wojskowy Hamasu w Dir al-Balah w środkowej części Strefy Gazy. Dodatkowo czołgi i helikoptery ostrzelały kilkanaście celów Hamasu położonych przy samej granicy.
     26 marca 2019 r. rano Hamas poinformował egipski wywiad, że nie jest zainteresowany eskalacją i jest gotowy wstrzymać ostrzał rakietowy, jednak nie zgodzi się na zawieszenie broni za wszelką cenę. Hamas podkreślił jednak, że jest gotowy zobowiązać się do zakończenia demonstracji wzdłuż ogrodzenia granicznego i nocnych konfrontacji. Egipcjanie zażądali całkowitego wstrzymania ostrzału rakietowego, co musi nastąpić zanim będzie można rozpocząć jakiekolwiek dalsze negocjacje. Palestyńskie frakcje zgodziły się na egipskie żądanie, o ile Izrael zaprzestanie swoje działania odwetowe.
    26 marca 2019 r. rano Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski samochód przy osiedlu Tekoa w północnej części Judei. Nikt nie został ranny, ale samochód został uszkodzony.
    26 marca 2019 r. po południem wysocy urzędnicy Hamasu powiedzieli, że wczorajszy ostrzał rakietowy Izraela nie był przypadkiem i został przeprowadzony na zlecenie Iranu, aby w ten sposób wpłynąć na wynik zbliżających się wyborów parlamentarnych w Izraelu. Oczekiwano, że nagła eskalacja może zaszkodzić Netanjahu i uniemożliwić jego ponowną reelekcję. Podkreślono jednak, że Iran działał poza wiedzą przywództwa Hamasu, zlecając komórce Islamskiego Dżihadu przeprowadzenie ataku. Egipski wywiad potwierdził, że Iran zlecił przeprowadzenie ataku, jednak przywództwo Hamasu było świadome prowokacji i wyraziło na nią zgodę. "Możliwe, że wysocy przywódcy Hamasu nie zostali poinformowani o ataku, jednak dowódcy wojskowego skrzydła Hamasu zostali o nim poinformowani, a nawet koordynowali działania we współpracy z przywództwem Islamskiego Dżihadu, który był odpowiedzialny za przygotowania do ataku. W Gazie uważa się, że na dwa tygodnie przed wyborami Izrael nie rozpocznie poważnej operacji w Gazie. Hamas był zaskoczony, gdy Izrael odpowiedział serią nocnych nalotów na Strefę Gazy, odrzucając propozycję Hamasu przekazaną za pośrednictwem Egiptu, że w zamian za spokój będzie cisza."
    26 marca 2019 r. po południem Palestyńczycy wypuścili ze Strefy Gazy balony z podwieszonymi urządzeniami wybuchowymi i bombami zapalającymi. Wybuch jednego z takich balonów spowodował pożar pola rolniczego przy granicy.
    26 marca 2019 r. późnym wieczorem Hamas i Islamski Dżihad wspólnie oświadczyły, że wieczorne wystrzelenie rakiety na Izrael nie było autoryzowane i przeprowadziła je nieznane grupa militarna.

26 marca 2019 r. specjalny przedstawiciel Białego Domu ds. międzynarodowych negocjacji Jason D. Greenblatt nazwał zawieszenie broni w Strefie Gazy jako dezinformacjęHamasu. "To nie jest zawieszenie broni. Wysłanie materiałów wybuchowych do Izraela to akcja terrorystyczna!”
    26 marca 2019 r. przedstawiciele Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Polski w ONZ przedstawili stanowisko swoich krajów, że Unia Europejska zgodnie z międzynarodowym planem nadal uznaje Wzgórza Golan za terytorium Syrii okupowane przez Izrael.
    26 marca 2019 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ spotkała się, aby omówić eskalację w Strefie Gazy. Podczas dyskusji ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon wezwał członków Rady do potępienia Hamasu i natychmiastowego uznania go za organizację terrorystyczną. Danon powiedział: "Nie zaakceptujemy rzeczywistości, w której nasze dzieci stają się celem Hamasu. Nie mylcie się: jeśli terror z Gazy będzie trwał, przywództwo Hamasu poczuje moc Sił Obronnych Izraela i zostanie pochowane w tunelach w Gazie. Społeczność międzynarodowa musi jednoznacznie potępić Hamas i uznać go za organizację terrorystyczną." Podczas dyskusji, wysłannik ONZ ds. Bliskiego Wschodu, Nickolaj Mladenov, ostrzegł przed katastrofalnymi konsekwencjami eskalacji przemocy w Gazie. Mladenov powiedział: "Obawiam się, że możemy ponownie stanąć w obliczu kolejnej bardzo niebezpiecznej eskalacji przemocy w Strefie Gazy z potencjalnie katastrofalnymi konsekwencjami. Ostatnie dwa dni pokazały, jak gwałtownie znaleźliśmy się na krawędzi wojny." Mladenow wezwał Radę do potępienia "ciągłego masowego wystrzeliwania rakiet Hamasu w stronę Izraela", a także wezwania wszystkich stron do okazania powściągliwości.

27 marca 2019 r. w nocy palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, którą zestrzeliłsystem obrony Iron Dome. Rakieta leciała w kierunku strefy przemysłowej Aszkelonu. Do ataku przyznał się Hamas. Nad ranem system Iron Dome zestrzelił rakietę wystrzeloną w kierunku Aszkelonu.
    27 marca 2019 r. opublikowano wyniki sondażu przeprowadzonego przez Direct Polls, z którego wynika, że 53% Izraelczyków uważa reakcję Izraela na ostrzał rakietowy za słabą. Jedynie 3% respondentów stwierdziła, że reakcja była nadmierna. Natomiast 29% stwierdziła, że odpowiedź Izraela była wystarczająca. Ponadto sondaż wykazał, że 24% dorosłych Izraelczyków oceniło działalność Netanjahu w ciągu ostatnich kilku dni jako "dobrą", 33% stwierdziło, że była słaba, a 33% dało premierowi umiarkowaną ocenę.

27 marca 2019 r. w nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały szereg celów terrorystycznych w południowej części Strefy Gazy. Celem był między innymi kompleks wojskowy i warsztat produkujący broń Hamasu w Khan Junis.
     27 marca 2019 r. w nocy Hamas wydał oświadczenie, że jeśli izraelskie bombardowania nie ustaną, to wystrzeli rakiety na Tel Awiw.
    27 marca 2019 r. w środku nocy izraelskie siły powietrzne zbombardowały cele terrorystyczne położone w rejonie Rafah na południu Strefy Gazy.
    27 marca 2019 r. rano Palestyńczycy wszczęli zamieszki w rejonie Betlejem, w północnej części Judei. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 3 zostało rannych. Zamieszki wybuchły po tym, jak nad ranem izraelscy żołnierze aresztowali 3 osoby podejrzane o działalność terrorystyczną.
    27 marca 2019 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat spotkał się w Ramallah z dyplomatami kilku krajów europejskich, którym oświadczył, że uznanie przez Stany Zjednoczone suwerenności Izraela na Wzgórzach Golan otwiera drogę do "aneksji Zachodniego Brzegu". Erekat powiedział: "Premier Benjamin Netanjahu i prezydent Donald Trump mają swoją strategię - Autonomię Palestyńską bez władzy. Gdy Jerozolima została uznana jako stolica Izraela, a Golan znalazł się pod ich suwerennością, trzecim krokiem będzie umieszczenie Zachodniego Brzegu pod zwierzchnictwem Izraela i uznanie państwa Gazy." Erekat ostrzegł, że aneksja Judei i Samarii będzie oznaczać zniszczenie i zakończenie istnienia Autonomii Palestyńskiej.

    27 marca 2019 r. wieczorem do Strefy Gazy przez przejście graniczne Eretz wjechała delegacja oficerów egipskiego wywiadu, którzy będą rozmawiać z palestyńskimi frakcjami na temat zawieszenia broni z Izraelem. Oczekuje się, że Egipcjanie przedstawią przywódcom Hamasu memorandum w sprawie zawieszenia broni na rok czasu.

27 marca 2019 r. szef zagranicznej dyplomacji Unii Europejskiej, Federica Mogherini, oświadczyła, że Unia Europejska nie uzna suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan. "Stanowisko Unii Europejskiej w kwestii statusu Wzgórz Golan nie zmieniło się. Zgodnie z prawem międzynarodowym i rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ 242 i 497, Unia Europejska nie uznaje suwerenności Izraela nad okupowanymi Wzgórzami Golan."
    27 marca 2019 r. sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że decyzja administracji Trumpa o uznaniu suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan pomoże rozwiązać konflikt arabsko-izraelski. "Uważamy, że zwiększa to prawdopodobieństwo rozwiązania konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami. Uważamy, że przemawia to z jasnością, która odbiera wszelką niepewność co do tego, jak będziemy postępować." Pompeo zasugerował także, że zbliżające się ogłoszenie amerykańskiego planu pokojowego zerwie z dotychczasowym podejściem do takich kwestii jak Jerozolima i osiedla żydowskie, ponieważ stare podejście zawiodło. "Jestem przekonany, że to, co próbowano wcześniej, zawiodło i jestem optymistą, że to, co robimy, da nam większe prawdopodobieństwo, że osiągniemy wyniki, które byłyby lepsze zarówno dla narodu izraelskiego, jak również i dla narodu palestyńskiego. Amerykański plan będzie oparty na faktach na ziemi i realistycznej ocenie tego, co przyniesie nam dobre wyniki." Plan pokojowy administracji Trumpa zostanie ujawniony po wyborach w Izraelu (po 9 kwietnia).
    27 marca 2019 r. na prośbę Syrii zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ na specjalnej sesji poświęconej kwestii uznania przez Stany Zjednoczone suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan. Ambasador Izraela przy ONZ, Danny Danon, powiedział, że "żaden naród na świecie nie odda strategicznej ziemi swemu najniebezpieczniejszemu wrogowi. Izrael bez Wzgórz Golan zobaczy irańskich żołnierzy blisko Morza Galilejskiego. Nigdy do tego nie dopuścimy. Przez lata reżim Assada mordował swoich ludzi i pozwolił Iranowi ustanowić swoją obecność wojskową w Syrii, by zaszkodzić Izraelowi. Komu ONZ chce oddać Golan? Bojownikom irańskim, milicji szyickiej, czy siłom dżihadystów? Zbrodnie wojenne dyktatora z Damaszku zostaną pewnego dnia zatrzymane. Ale suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan będzie trwać wiecznie." Ambasador Syrii, Baszar Jaafari powiedział: "Jest to kryminalny projekt Stanów Zjednoczonych. Oświadczenie Prezydenta Trumpa jest policzkiem w twarz całego świata."
    27 marca 2019 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła decyzję Stanów Zjednoczonych o uznaniu suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan. Rezolucję poparły wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej.

28 marca 2019 r. agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet poinformowała, że w 2018 r. ze Strefy Gazy wystrzelono przeciwko Izraelowi ogółem 1146 rakiet.
    28 marca 2019 r. Siły Obronne Izraela zakończyły przygotowania do spodziewanych na dzień jutrzejszy gwałtownych demonstracji wzdłuż granicy Strefy Gazy. W międzyczasie zakończono przekazywanie pod Południowe Dowództwo trzech brygad i batalionu artylerii, które wzmocniły siły Dywizji Gazy. Premier Benjamin Netanjahu przeprowadził wizytację strefy przygranicznej. „Spotkałem się z dowódcami dywizji i brygad, które są na linii frontu. Zacieśniamy pierścień bezpieczeństwa wokół Strefy Gazy. W ciągu ostatnich kilku dni poinstruowałem nasze siły, aby wzmocniły jednostki, które w razie potrzeby są gotowe do przeprowadzenia szerokiej kampanii. Wszyscy obywatele Izraela powinni wiedzieć, że jeśli będziemy potrzebować takiej szerokiej kampanii, to wejdziemy silnym i bezpiecznym ruchem. Operacja wojskowa w Strefie Gazy zostanie przeprowadzona tylko w ostateczności. Działamy na wielu płaszczyznach. Niedaleko stąd są Wzgórza Golan, które trzy dni temu prezydent Trump uznał za będące pod naszą suwerennością, a jest to ogromne osiągnięcie polityczne dla państwa Izrael. Za Wzgórzami Golan jest Syria, a potem Iran. Iran nieustannie próbuje wprowadzić do Syrii rakiety dalekiego zasięgu, bardzo zaawansowane i wysoce zabójcze. Nie zaakceptujemy tego, dlatego nasza działalność skupia się przeciwko próbom Iranu ustanowienia bazy wojskowej w Syrii.”

28 marca 2019 r. około południa egipska delegacja opuściła Strefę Gazy. Przedstawiono izraelską ofertę, która przewiduje zwiększenie liczby ciężarówek przepuszczanych do strefy przez przejście graniczne Kerem Szalom, zwiększenie projektów ONZ umożliwiających udzielenie tymczasowej pracy dla 40 tys. Palestyńczyków, zwiększenie strefy połowów do 12 mil morskich, poprawienie dostaw energii elektrycznej, złagodzenie ograniczeń w wydawaniu zezwoleń na przewóz towarów, oraz zniesienie zakazów wwozu do strefy niektórych materiałów zaklasyfikowanych jako mające podwójne zastosowanie. W zamian Izrael zażądał zakończenia nocnych konfrontacji na granicy, zaprzestania protestów w rejonie kibucu Zikim i wstrzymanie prób wpłynięcia na izraelskie wody. Dodatkowo zażądano, by przygraniczna demonstracja zaplanowana na Dzień Ziemi w sobotę miała spokojny przebieg. Jeden z liderów Hamasu, Ismail Radwan powiedział, że zaplanowane na dzień jutrzejszy przygraniczne demonstracje będą miały spokojny przebieg. Egipcjanie ostrzegli Hamas, że jeśli popełnią błąd podczas szabatu, mogą doprowadzić do wojny. Podkreślili, że tylko ich wysiłki w ostatnich dniach zapobiegły wybuchowi wojny. Egipcjanie zażądali od Hamasu rozmieszczenia sił milicji wzdłuż ogrodzenia granicznego, aby uniemożliwić demonstrantom zbliżanie się do płotu i podejmowanie prób infiltracji granicy.
    28 marca 2019 r. Palestyńczycy kontynuowali kampanię wypuszczania ze Strefy Gazy balonów z podwieszonymi bombami zapalającymi. Po południem izraelski samolot ostrzelał jedną z takich grup Palestyńczyków w północnej części Strefy Gazy.
     28 marca 2019 r. po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus przy obozie uchodźców El-Aroub w północnej części Judei. Nikt nie został ranny, ale autobus jest uszkodzony.

28 marca 2019 r. syryjskie media oskarżyły Izrael o przeprowadzenie nocnego nalotu na irańskie instalacje wojskowe w rejonie Aleppo. W ataku miało zginąć 25 Irańczyków. Irańskie obiekty miały zostać zniszczone. Celem było wojskowe lotnisko oraz magazyny amunicji używane przez irańską armię. Obiekty te są położone w strefie przemysłowej w północnej części Aleppo.
    28 marca 2019 r. nieznany sprawca rzucił bombę zapalającą w synagogę Beth Israel w Izmirze w Turcji. Bomba spadła jednak na chodnik i nie uszkodziła budynku synagogi.
    28 marca 2018 r. administracja Białego Domu zatwierdziła sześć wniosków amerykańskich firm ubiegających się o zezwolenie na sprzedaż do Arabii Saudyjskiej technologii energetyki jądrowej. Sekretarz ds. energii Rick Perry powiedział, że zatwierdzono ogółem dziewięć zezwoleń dla Bliskiego Wschodu – sześć dotyczy Arabii Saudyjskiej, dwa dotyczą Jordanii, a jedno nieznanego państwa. Arabia Saudyjska ma zamiar wybudować 16 elektrowni jądrowych, aby dzięki temu zmodernizować infrastrukturę kraju i zmniejszyć własne zużycie ropy naftowej, umożliwiając jej większą sprzedaż na eksport. Kontrakt ten był konsultowany z Izraelem, który postawił warunek, że Amerykanie będą usuwać z Arabii Saudyjskiej całe zużyte paliwo jądrowe, aby uniemożliwić jego przetwarzanie.

29 marca 2019 r. ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że Francuz – Romain Franck – został skazany za nielegalny handel bronią. Pracował on jako kierowca francuskiego konsulatu w Jerozolimie, i w lutym 2018 r. został aresztowany pod zarzutem przemycania broni ze Strefy Gazy do Judei i Samarii. Wykorzystując dokumenty zwalniające z kontroli bezpieczeństwa dyplomatów, przemycił w ten sposób 70 pistoletów i 2 karabiny automatyczne. W zamian otrzymał od Hamasu około 5500 $. Podczas przesłuchań oświadczył, że działał na własną rękę, bez wiedzy konsulatu Francji. Podczas rozprawy sądowej przyznał się do trzech przestępstw. Po uznaniu go za winnego sąd wyda wyrok prawdopodobnie 8 kwietnia. Grozi mu nawet do 7 lat więzienia.
    29 marca 2019 r. szef łączności z Gazą, płk. Ijad Sirhan zwrócił się bezpośrednio do mieszkańców Strefy Gazy. Powiedział, że są wykorzystywani przez organizację terrorystyczną Hamas, która marnotrawi fundusze przeznaczone na odbudowę Gazy i organizuje brutalne oraz bezsensowne marsze ku ogrodzeniu granicznemu. "Mieszkańcy Gazy, jaką chcecie zobaczyć nadchodzącą sobotę? Przez cały rok w każdy piątek Hamas marnował ogromne sumy pieniędzy na organizowanie marszów, które nie posuwały się naprzód ani nic nie przyczyniały się dla was, ale powodowały tylko śmierć i obrażenia, jako wyniki gwałtownych aktów terrorystycznych podczas tych demonstracji, które są dalekie od opisu mówiącego, że są one bez przemocy. Wasza krew jest cenniejsza niż wszystkie te marsze. Mieszkańcy Gazy, jaką chcecie zobaczyć nadchodzącą sobotę? Czy chcecie zobaczyć swoją rodziną podczas nieprzyjemnych incydentów na ogrodzeniu ochronnym? Siły Obronne Izraela nie będą tolerować prób krzywdzenia cywilów, żołnierzy i ogrodzenia bezpieczeństwa. My też chcemy, by sobota minęła bez ofiar, ale to zależy tylko od was. Powtarzam: Odsuńcie się od granicy i nie zbliżajcie się do ogrodzenia, pozostańcie co najmniej 300 metrów od granicy. Państwo Izrael jest zdecydowane nadal bronić swoich obywateli i nie będzie tolerować ognia rakietowego i aktów terrorystycznych. Każde takie naruszenie będzie skutkować surową reakcją. Trzymajcie się z daleka, trzymajcie niewinnych ludzi z dala od punktów starć i aktów terroru w Strefie Gazy."

29 marca 2019 r. przywódca Hamasu, Ismail Hanijeh po południem powiedział: "Kontynuujemy maraton rozmów z Egiptem, w celu osiągnięcia poważnego porozumienia, które Izrael uzna za honorowe. Jesteśmy na rozdrożu, a nadchodzące godziny zadecydują, w którym kierunku pójdziemy." Zasugerował on w ten sposób, że jeśli rozmowy zakończą się porażką, może wybuchnąć wojna. Na sobotę planowany jest wielki marsz, o którym się mówi, że może w nim wziąć udział nawet kilkadziesiąt tysięcy uczestników.
    29 marca 2019 r. Islamski Dżihad wydał wezwanie dla mieszkańców Strefy Gazy Gazy do udziału w pokojowych marszach protestacyjnych wzdłuż granicy z Izraelem w sobotę. Jednocześnie ostrzeżono Izrael, że śmierć cywilów "doprowadzi do wojny". "Wzywamy naród palestyński do udziału w obchodzeniu Dnia Ziemi i uczestniczenia w marszach powrotnych, aby oprzeć się okupacji za pomocą pokojowych środków. Naród palestyński podjął decyzję o zakończeniu syjonistycznego oblężenia Gazy. Nie będziemy żyć pod oblężeniem w takich warunkach. Ostrzegamy syjonistycznego wroga przed przelaniem palestyńskiej krwi. Zabijanie cywilów doprowadzi do wojny."
    29 marca 2019 r. wieczorem około 200 Palestyńczyków demonstrowało wzdłuż ogrodzenia granicznego w północnej części Strefy Gazy. Ostrzelano izraelskich żołnierzy, a także rzucono około 500 różnego rodzaju urządzeń wybuchowych, granatów, rac i petard w stronę płotu granicznego. W odpowiedzi izraelski czołg ostrzelał pobliski przygraniczny posterunek obserwacyjny Hamasu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.

29 marca 2019 r. około 3 tys. Jordańczyków demonstrowało w Ammanie (Jordania) przeciwko decyzji Stanów Zjednoczonych o uznaniu suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan. Demonstranci nieśli transparenty z antyizraelskimi hasłami i skandowali hasła poparcia dla Hamasu. Marsz został zorganizowany przez ruch Bractwa Muzułmańskiego.

30 marca 2019 r. - Szabat.
    30 marca 2019 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu podziękował Egiptowi za wynegocjowanie zawieszenia broni z Hamasem. "Teraz, po Szabacie, powiedziałem naszym siłom, aby pozostały na miejscu. Nie wiemy, czy ten spokój będzie utrzymany i jesteśmy gotowi na każdy rozwój sytuacji. W ten sposób zarządzamy sprawami: używamy siły, gdy jest to konieczne, i unikamy, jeśli to możliwe, niepotrzebnych wojen."

30 marca 2019 r. przez całą noc Palestyńczycy kontynuowali demonstracje wzdłuż ogrodzenia granicznego Strefy Gazy. Palono opony i rzucano petardy, a z głośników puszczano głośną arabską muzykę nacjonalistyczną. Hamas twierdzi, że celem organizacji tych nocnych demonstracji jest osłabienie i stłumienie izraelskiej czujności, oraz obniżenie morale mieszkańców przygranicznych izraelskich społeczności.
    30 marca 2019 r. rano izraelscy żołnierze zatrzymali 2 dzieci palestyńskich, które przekroczyły ogrodzenie graniczne w południowej części Strefy Gazy. Przy dzieciach znaleziono ukryty nóż. Po przesłuchaniu, dzieci zostały odstawione do Strefy Gazy.
    30 marca 2019 r. wysoki przywódca Hamasu, Saleh al-Arouri powiedział, że dzięki egipskiej mediacji zostało zawarte porozumienie z Izraelem. „Nie jest to porozumienie pokojowe i nie ma ono żadnego związku z dyplomacją. Jesteśmy zainteresowani zaprzestaniem walki w zamian za zniesienie oblężenia. Spodziewamy się, że umowa zostanie podpisana w ciągu kilku dni. Oczekujemy, że wkrótce to nastąpi - spokój znacząco złagodzi oblężenie.”
    30 marca 2019 r. około 40 tys. Palestyńczyków demonstrowało w kilku miejscach wzdłuż ogrodzenia granicznego w Strefie Gazy. Palono opony, rzucano kamienie i różne urządzenia wybuchowe, oraz podejmowano próby uszkodzenia płotu granicznego. W starciach zginęło 2 Palestyńczyków, a 64 osoby zostały ranne. Izraelscy żołnierze powiedzieli, że w ciągu dnia doszło do wielu incydentów, jednak było o wiele mniej przemocy niż dawniej. W wielu miejscach widać było ochotników w fluoroscencyjnych kamizelkach, którzy starali się powstrzymać demonstrantów przed zbliżaniem się do ogrodzenia granicznego. Podczas demonstracji przemówił przywódca Hamasu, Jahja Sinwar: "Palestyńczycy domagają się podstawowych praw, takich jak prawa powrotu i zerwania oblężenia, i popierają ruch oporu. Palestyńczycy mówią, że chcą żyć w godności i chcą żyć, a Brygady Al-Qassam chcą bombardować Tel Awiw."

30 marca 2019 r. papież Franciszek i marokański król Mohammed VI wezwali do zachowania Jerozolimy jako symbolu pokojowego współistnienia muzułmanów, Żydów i chrześcijan, z zachowaniem pełnej wolności wyznawanej religii.

31 marca 2019 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 5 rakiet, które spadły w otwartym terenie na Negewie. Nie odnotowano żadnych strat.
    31 marca 2019 r. Siły Obronne Izraela rano otworzyły przejścia graniczne Kerem Szalom i Eretz ze Strefą Gazy. Jest to część realizacji wynegocjowanego przez Egipt porozumienia o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem.
    31 marca 2019 r. władze wodne poinformowały, że dzięki ostatnim opadom deszczu, poziom wody w jeziorze Kinneret wzrósł podczas szabatu o 4,5 cm.
    31 marca 2019 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z brazylijskim prezydentem Jairem Bolsonaro. Przy okazji tej wizyty, otworzono w Jerozolimę misję handlową Brazylii, która jest częścią ambasady w Tel Awiwie. Netanjahu powiedział: "„Mam nadzieję i chciałbym wierzyć, że to biuro jest pierwszym krokiem w kierunku otwarcia ambasady Brazylii w Jerozolimie." Bolsonaro nie wypowiedział się publicznie na temat planów przeniesienia ambasady. Powiedział tylko po hebrajsku: "Kocham Izrael". Równoległe odbyły się rozmowy delegacji brazyliskiej z izraelskimi ministerstwami, a póniej minister energetyki Juval Steinitz powiedział, że brazylijska firma naftowa Petrobras weźmie udział w najnowszym przetargu na poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego na dnie Morza Śródziemnego przy wybrzeżu Izraela.

31 marca 2019 r. w nocy izraelskie czołgi ostrzelały kilka przygranicznych posterunków obserwacyjnych Hamasu w Strefie Gazy. Był to odwet za ostrzał rakietowy Izraela.
    31 marca 2019 r. delegacja oficerów egipskiego wywiadu opuściła rano Strefę Gazy i udała się do Izraelu na konsultacje. Hamas wydał oświadczenie, że czeka na powrót egipskich mediatorów z harmonogramem wdrażania przez Izrael postanowień porozumienia o zawieszeniu broni. „Izrael nie ma innego wyboru, jak spełnić zobowiązania osiągniętego porozumienia. Izrael spełni żądania naszego narodu.”
    31 marca 2019 r. po południem palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę, która spadła wewnątrz terytorium Strefy Gazy.
    31 marca 2019 r. po południem Palestyńczycy obrzucili kamieniami kilka żydowskich samochodów przy arabskiej wiosce Dir Nizam w zachodniej części Samarii. 1 Izraelczyk został ranny.

31 marca 2019 r. w Tunezji zebrał się szczyt przywódców Ligii Arabskiej. Głównym tematem obrad jest decyzja Stanów Zjednoczonych o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela, oraz kwestia uznania suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan. Oczekuje się także, że Liga Arabska rozważy ponowne przyjęcie Syrii, która została wydalona w 2011 r. Palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział: "Izrael nie jest usatysfakcjonowany kradzieżą ziemi i zasobów, ale zabiera także nasze pieniądze podatkowe pod pretekstem, że płacimy je męczennikom i więźniom. Celem Izraela, z pomocą Stanów Zjednoczonych, jest wywieranie presji na nas, ale my mówimy Izraelowi, że nie oddamy naszego ludu, zwłaszcza tych, którzy złożyli ofiary. Jesteśmy u progu trudnych czasów. Po tym, jak Izrael zniweczył porozumienia i wycofał się ze wszystkich zobowiązań Oslo, kontynuuje politykę niszczenia rozwiązania dwupaństwowego w sposób, który powoduje, że tracimy nadzieję na proces pokojowy. Wyjaśniam, że nie będziemy mogli dłużej znosić obecnej sytuacji i dlatego prędzej czy później będziemy musieli podjąć fatalne kroki. Izraelska polityka, której Palestyńczycy są świadkami, przy wsparciu Stanów Zjednoczonych usunęła ze stołu negocjacyjnego kwestię osadnictwa i praw uchodźców, kładąc w ten sposób kres zasadzie dwóch państw. Nie zgodzimy się na żaden plan, który nie szanuje podstaw pokoju. Izraelskie próby normalizacji stosunków z krajami arabskimi nie powiodą się. Ostrzegamy was przed próbami Izraela, aby skłonić niektóre kraje do przeniesienia swoich ambasad do Jerozolimy." Szefowa polityki zagranicznej Unii Europejskiej, Federica Mogherini powiedziała na szczycie: "Ignorowanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Wzgórz Golan nie jest rozwiązaniem, i stanowisko Unii Europejskiej jest jasne, nie będziemy uznawać suwerenności Izraela nad terytoriami zajętymi w 1967 r." Arabscy przywódcy zapowiedzieli, że będą dążyć do przyjęcia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ przeciwko amerykańskiej decyzji uznania izraelskiej suwerenności nad Wzgórzami Golan i obiecali poprzeć Palestyńczyków w ich dążeniu do państwowości. Obecny szczyt w Tunisie jest bardzo ważny, ponieważ przywódcy Arabii Saudyjskiej i Kataru spotkali się po raz pierwszy od 2017 r., kiedy to na Katar zostały nałożone sankcje gospodarcze. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt oskarżają Katar o wspieranie terroryzmu i twierdzą, że współpracuje w tym zakresie z Iranem.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: kwiecień-czerwiec 2019 r.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2019 by Gedeon