LIPIEC - SIERPIEŃ  2005 r.



  -  HISTORIA
      -  kwiecień-czerwiec 2005 r.
          - lipiec-sierpień 2005 r.
      -  Ewakuacja Gazy


Szesnasty Knesset (2003-2006)





 

 

1 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicach kibucu Yad Mordechai.

1 lipca 2005 r. izraelska armia zniosła rano wprowadzone dzień wcześniej "czasowo" ograniczenia, dotyczące ruchu osobowego w osiedlach żydowskich na terenie Strefy Gazy.
    1 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerzy żydowskie osiedla Netzarim i Gadid w Strefie Gazy.
    1 lipca 2005 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa przy wiosce Bil'in. Podczas starcia zostało ranny 1 izraelski żołnierz oraz 6 Palestyńczyków. Aresztowano 4 izraelskich aktywistów.

1 lipca 2005 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rakietami pozycje Hezbollahu w południowym Libanie.

3 lipca 2005 r. żydowscy osadnicy z osiedli Ganim i Kadim rozpoczęli opuszczanie swoich osad na Zachodnim Brzegu Jordanu. Osiedla te mają ulec likwidacji w sierpniu.

4 lipca 2005 r. palestyński premier Ahmed Korei oświadczył, że władze palestyńskie są przygotowane na przejęcie kontroli w Strefie Gazy po likwidacji żydowskich osiedli przez Izrael. Aktualnie trwa szkolenie 5 tys. funkcjonariuszy specjalnej jednostki palestyńskich sił bezpieczeństwa, która przejmie kontrolę nad terenami opuszczonymi przez Izraelczyków.
    4 lipca 2005 r. radykalna organizacja islamska Hamas odrzuciła propozycję przystąpienia do palestyńskiego rządu jedności narodowej. Rzecznik Hamasu, Muszir al-Masri oświadczył, że powinny odbyć się jak najszybciej wybory do parlamentu i jednolity komitet narodowy powinien nadzorować wycofywanie Izraelczyków ze Strefy Gazy.

5 lipca 2005 r. przedstawiciele rządu izraelskiego i władz palestyńskich osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie transportu pomiędzy Strefą Gazy a Zachodnim Brzegiem Jordanu. Palestyńczycy będą poruszać się pomiędzy Strefą a Zachodnim Brzegiem w konwojach, eskortowanych przez armię izraelską.

5 lipca 2005 r. izraelska armia przekazała miasto Tulkarem pod palestyńską kontrolę.

6 lipca 2005 r. Izrael podjął decyzję o przyśpieszeniu prac przy budowie bariery bezpieczeństwa wokół Zachodniego Brzegu Jordanu. Najszybciej ma być ukończony dodatkowy pierścień muru wokół Jerozolimy.

7 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Morag w Strefie Gazy.
    7 lipca 2005 r. dwóch palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników al-Aksa ostrzelało grupę żydowskich osadników idących na modlitwy w pobliżu Nablusu. Ogniem odpowiedzieli izraelscy żołnierze zabijając 1 napastnika i raniąc drugiego.

8 lipca 2005 r. na południu Izraela doszło do zderzenia pociągu pasażerskiego z ciężarówką na przejeździe kolejowym. W katastrofie zostało rannych ponad 30 osób.

8 lipca 2005 r. na zakończenie szczytu państw Grupy G-8 (w szkockim Gleneagles) przyznano Autonomii Palestyńskiej pakiet pomocy w wysokości 3 mld dolarów.

12 lipca 2005 r. Instytut Planowania Polityki Narodu Żydowskiego poinformował, że w 2006 roku po raz pierwszy Izrael stanie się miejscem, w którym żyje największa na świecie liczba Żydów, i wyprzedzi pod tym względem USA. Izrael ma najwyższą stopę urodzin Żydów. Liczba Żydów żyjących w diasporze kurczy się na skutek o wiele większej liczby małżeństw zawieranych z osobami innej narodowości, procesów asymilacji, niższej stopie urodzin i zawieraniu małżeństw w późniejszym wieku. Państwo Izrael ma obecnie 5,23 mln żydowskich obywateli, w porównaniu z 5,28 mln zamieszkałych w USA. Jednak liczba imigrantów przybywających do Izraela spadła w 2004 roku o 10% , do 20 900 osób. Spośród tej liczby jedynie około 4 tys. emigrowało z USA i Europy. Obecnie na świecie żyje 13 milionów Żydów.
    12 lipca 2005 r. lekki samolot rozbił się w pobliżu Tyberiady. W wypadku zginęły 2 osoby.
    12 lipca 2005 r. w Ramat Gan rozpoczęła się 17 żydowska olimpiada Makabii, w której w tym roku bierze udział 40 tys. kibiców i zawodników z 52 krajów.
    12 lipca 2005 r. palestyński terrorysta-samobójca wysadził się przed centrum handlowym w Netanii, zabijając 3 Izraelczyków i raniąc 90 osób. Do zamachu przyznał się Islamski Dżihad.

12 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali samochód-pułapkę w pobliżu żydowskiego osiedla Shavei Shomron, na południe od Tulkarem.

12 lipca 2005 r. rząd Izraela zwrócił się do Stanów Zjednoczonych o pomoc wartości 2,2 mld dolarów na pokrycie wydatków związanych z wycofaniem się ze Strefy Gazy i części Zachodniego Brzegu Jordanu.

13 lipca 2005 r. premier Ariel Szaron podpisał rozporządzenie, na mocy którego osiedla żydowskie w Strefie Gazy pozostaną zamknięte dla wszystkich, z wyjątkiem stałych mieszkańców. Takie restrykcje prawdopodobnie obowiązywać będą do czasu zakończenia operacji wycofania i likwidacji osiedli.
    13 lipca 2005 r. grupy izraelskiej skrajnej prawicy zablokowały autostradę między Jerozolimą i Tel Awiwem, protestując przeciwko decyzji premiera Szarona o zamknięciu wstępu do osiedli żydowskich w Strefie Gazy. Policja aresztowała wielu osadników.
    13 lipca 2005 r. grupa ponad 500 żydowskich imigrantów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady przyleciała dwoma samolotami do Izraela.
    13 lipca 2005 r. premier Ariel Szaron zapowiedział podjęcie "bezwzględnych działań" przeciwko organizacji i liderom Islamskiego Dżihadu. Jak informuje agencja Reutera, Szaron miał wydać rozkaz siłom bezpieczeństwa, by "wzięły na celownik" przywódców Dżihadu.

13 lipca 2005 r. izraelska armia wprowadziła całkowitą blokadę Zachodniego Brzegu oraz Strefy Gazy.
    13 lipca 2005 r. kolumna izraelskich pojazdów wojskowych wjechała do Tulkarem, z którego pochodził zamachowiec, który przeprowadził ostatni zamach w Netanii. W wymianie ognia zginął 1 palestyński policjant, a drugi został ranny. Ranncy zostało także 2 izraelskich żołnierzy. W mieście wprowadzono godzinę policyjną. Podczas przeszukiwań domów wykryto laboratorium z 70 kg materiałów wybuchowych. Aresztowano 5 aktywistów Islamskiego Dżihadu.

14 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Moshav Netiv Ha'Asara, uszkadzając dom. Zginęła 1 Izraelka.

14 lipca 2005 r. doszło do gwałtownych starć izraelskiej policji i wojska z osadnikami żydowskimi i działaczami prawicy na przejściu granicznym Kisufim w Strefie Gazy.
    14 lipca 2005 r. w nocy izraelskie oddziały wkroczyły do miasta Nablus. W wymianie ognia zginął aktywista Brygad Męczenników al-Aksa. Aresztowano członka Islamskiego Dżihadu. Na Zachodnim Brzegu zatrzymano ogółem 10 Palestyńczyków.
    14 lipca 2005 r. izraelska armia nadal kontynuowała operację w Tulkarem. Podczas starcia zginął 1 Palestyńczyk, który atakował żołnierzy butelkami z płonącą benzyną.
    14 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili 3 rakiety Qassam na żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy. Z moździerza ostrzelano osiedle Gadid.
    14 lipca 2005 r. trzech palestyńskich terrorystów usiłowało zaatakować przejście graniczne Karni w Strefie Gazy. Zostali ostrzelani i zbiegli. Na miejscu wykryto sporą ilość granatów.
    14 lipca 2005 r. niemiecki minister spraw zagranicznych Joschka Fischer spotkał się w Ramalli z palestyńskim premierem Ahmedem Korei. Joschka Fischer ostro skrytykował działalność palestyńskiego rządu. "Nie będzie państwa palestyńskiego, dopóki nie skończą się przemoc i terroryzm".
    14 lipca 2005 r. doszło do starć pomiędzy palestyńską policją a członkami Hamasu w północnej części Strefy Gazy. Policjanci zaatakowali samochód, którym terroryści przewozili rakiety Qassam, gotowe do wystrzelenia na Izrael. Rannych zostało co najmniej 16 Palestyńczyków. Po starciu władze Autonomii ogłosiły w Gazie stan wyjątkowy.

14 lipca 2005 r. wieczorem z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem skontaktowała się amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice: wedle jej asystenta w rozmowie Rice przekazała Abbasowi, że USA domagają się podjęcia przez władze Autonomii stanowczych działań przeciwko dalszym atakom na Izrael.
    14 lipca 2005 r. nieznani sprawcy zdewastowali 6 nagrobków na żydowskim cmentarzu w Michałowicach, w Słowacji. Jest to trzeci akt wandalizmu na żydowskim cmentarzu w tym kraju w ciągu ostatnich miesięcy.

15 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 11 rakiet Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot i strefy przemysłowej Shaar HaNegev.

15 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Neve Dekalim, Gadid, Netzer Hazani i Rafiah Jam w Strefie Gazy. Uszkodzeniu uległ 1 budynek.
    15 lipca 2005 r. izraelskie śmigłowce ostrzelały rakietami cele w Strefie Gazy. W centralnej części Strefy zginęło 4 terrorystów Hamasu, którzy przygotowywali się do ostrzału moździerzowego żydowskich osiedli. Zniszczono także 4 budynki w Khan Yunis wykorzystywane przez Hamas jako magazyny broni.
    15 lipca 2005 r. izraelskie oddziały wkroczyły do Strefy Gazy dzieląc ją na trzy sektory. Główna autostrada została zamknięta. Duże siły pancerne zajęły pozycje w północnej części Strefy. Rejon żydowskich osiedli w Gush Katif został odizolowany od reszty Strefy, aby zapobiegać kolejnym terrorystycznym ostrzałom. Równocześnie zamknięto wszystkie przejścia graniczne do Strefy.
    
15 lipca 2005 r. doszło do gwałtownych starć palestyńskiej policji z terrorystami Hamasu i Islamskiego Dżihadu w Gazie. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 25 zostało rannych.
    15 lipca 2005 r. terroryści z Hamasu zaatakowali posterunek palestyńskiej policji w Nablusie, uwalniając 1 więźnia.
    15 lipca 2005 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał arabski samochód w pobliżu żydowskiego osiedla Ariel na Zachodnim Brzegu, zabijając 3 terrorystów z Hamasu.
    
15 lipca 2005 r. palestyńskie władze wezwały społeczność międzynarodową do zastosowania sankcji wobec firm zaopatrujących izraelskie przedsiębiorstwa w sprzęt, który wykorzystywany jest do budowy muru, oddzielającego Izrael od Autonomii Palestyńskiej. Minister spraw zagranicznych Autonomii Nasser al-Kidwa oskarżył o to amerykański koncern Caterpillar, który dostarcza Izraelowi maszyny które są używane przy budowie muru.

16 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Nisanit w Strefie Gazy. Rakieta Qassam spadła na dom, raniąc 16 Izraelczyków, w tym 7 dzieci.
    16 lipca 2005 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zwrócił się z apelem telewizyjnym do narodu i oświadczył, że palestyńskie siły bezpieczeństwa nie pozwolą bojownikom islamskim na "sianie anarchii" i niszczenie jedności narodowej.
    16 lipca 2005 r. minister spraw wewnętrznych Autonomii Palestyńskiej, Nasser Jusef, oświadczył, że uczyni wszystko, aby doprowadzić na wszystkich terytoriach Autonomii do przestrzegania prawa. Próbując opanować sytuację, minister Jusuf ogłosił stan nadzwyczajny i wydał policji i pozostałym palestyńskim siłom bezpieczeństwa rozkaz udaremnienia dalszych ataków rakietowych na Izrael. Podkreślił, że szkodzą one palestyńskim interesom.
    16 lipca 2005 r. izraelski samolot bezzałogowy ostrzelał rakietami grupę palestyńskich terrorystów przygotowujących się do ostrzału żydowskiego osiedla na południu Strefy Gazy. Następnie izraelskie śmigłowce ostrzelały rakietami warsztaty mechaniczne Hamasu w Khan Junis i w Gazie.
    16 lipca 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały 26 aktywistów Hamasu i Islamskiego Dżihadu na Zachodnim Brzegu.

17 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili 6 rakiet Qassam, które spadły na miasta Sderot i Netiv Ha'asara. Rannych zostało 7 Izraelczyków.
    17 lipca 2005 r. premier Ariel Szaron dał armii wolną rękę - może ona "działać bez żadnych ograniczeń", żeby powstrzymać palestyńskich terrorystów ostrzeliwujących terytorium Izraela ze Strefy Gazy.

17 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerzy żydowskie osiedla w rejonie Gush Katif w Strefie Gazy.
    17 lipca 2005 r. izraelski strzelec wyborowy w Khan Junis zabił strzałem w głowę jednego z szefów politycznych Hamasu w Strefie Gazy, 27-letniego Saida Siama. Siam był od dawna ścigany przez izraelskie siły bezpieczeństwa.
    
17 lipca 2005 r. grupa Palestyńczyków demonstrowała w Khan Junis przeciwko atakom bojówkarzy Hamasu na żydowskie osiedla w Strefie Gazy. Terroryści z Hamasu ostrzelali demonstrację, raniąc 3 Palestyńczyków. W Beit Lahia, na północy Strefy, palestyńscy policjanci usiłowali powstrzymać bojówkarzy przed wystrzeleniem rakiety Qassam na Izrael. W wymianie ognia został ranny palestyński policjant.
    17 lipca 2005 r. doszło do wybuchu bomby domowej roboty w domu w Nuseirat, w Strefie Gazy. Zginął członek Hamasu, który konstruował bombę.

19 lipca 2005 r. izraelskie władze postawiły policję w stan najwyższego pogotowia. Na granicy ze Strefą Gazy zmobilizowano 10 tys. funkcjonariuszy oraz oddziały wojska.
    19 lipca 2005 r. wielki marsz 15 tys. protestujących Żydów wyruszył z Izraela do osiedla Gush Katif w Strefie gazy. Po przejściu 3 km został zatrzymany przez duże siły wojskowo-policyjne. Doszło do starć. Aresztowano 20 osób.

19 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Morag i Neve Dekalim w Strefie Gazy. Rakieta Qassam spadła na osiedle Ganei Tal, raniąc 1 robotnika z Nepalu.
    19 lipca 2005 r. palestyńska policja rozpoczęła przeszukiwania domów działaczy Hamasu w obozie uchodźców Jabalaya w Strefie Gazy. Doszło wówczas do poważnych starć, w których zostało rannych 9 palestyńskich policjantów i 2 aktywistów Hamasu.
    19 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rakietami przeciwpancernymi patrol izraelskiej armii w pobliżu Gush Katif w Strefie Gazy.
    19 lipca 2005 r. oddział izraelskich komandosów wkroczył do wsi Jamun pod Dżeninem. Podczas próby aresztowania 2 poszukiwanych terrorystów doszło do wymiany ognia. Zginęło 2 terrorystów z Brygad Męczenników al-Aksa.

20 lipca 2005 r. izraelski parlament, Knesset, odrzucił propozycję przesunięcia daty likwidacji osiedli żydowskich w Strefie Gazy. Znacząca większość deputowanych sprzeciwiła się odłożeniu zaplanowanej na połowę sierpnia operacji o okres od trzech do 12 miesięcy. Głosowanie zaproponowali posłowie ze skrajnej prawicy.
    20 lipca 2005 r. przywódcy żydowskich osadników, koczujących od poniedziałku w Kfar Meimon w pobliżu przejścia granicznego ze Strefą Gazy, wezwali wieczorem do zakończenia protestu. Bentzi Liberman, przywódca Rady Osadników na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, wskazał protestującym Żydom nową taktykę na przedostanie się do osiedla Gush Katif w Strefie Gazy. "Przekradniemy się do Gush Katif w małych grupkach. Za dwa tygodnie będzie nas tam 10 tys."
    20 lipca 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały około 300 Żydów, którzy usiłowali nielegalnie w nocy przedostać się do osiedla Gush Katif w Strefie Gazy.

20 lipca 2005 r. radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas zawarło porozumienie z ruchem al-Fatah, mające na celu położenie kresu zbrojnym starciom w Strefie Gazy.

21 lipca 2005 r. anonimowy przedstawiciel urzędu premiera Izraela poinformował, że termin wycofania wojsk izraelskich ze Strefy Gazy i likwidacji osiedli żydowskich na tym obszarze może zostać przyspieszony. Planowo operacja wycofania ma rozpocząć się w połowie sierpnia. Przyspieszenie operacji zależeć będzie od analizy "możliwości prawnych i operacyjnych".

21 lipca 2005 r. palestyński minister bezpieczeństwa Mohammad Dahlan oskarżył radykalny Hamas o próby obalenia władz Autonomii Palestyńskiej. "Kiedy ktoś usiłuje zaatakować posterunek policji używając rakiet przeciwczołgowych, to mamy do czynienia z próbą zamachu stanu". Równocześnie Dahlan zarzucił Szaronowi, że "nie podjął żadnych poważnych wysiłków dla umocnienia obozu pokoju w społeczeństwie palestyńskim".

22 lipca 2005 r. premier Ariel Szaron potwierdził, iż osiedla żydowskie, istniejące na Zachodnim Brzegu Jordanu "pozostaną na zawsze częścią Izraela".
    22 lipca 2005 r. przebywająca w Izraelu sekretarz stanu USA, Condoleezza Rice zaproponowała zorganizowanie szczytu izraelsko-arabskiego. Szczyt taki miałby odbyć się po zakończeniu operacji wycofania wojska izraelskiego i likwidacji osiedli żydowskich w Strefie Gazy. Celem szczytu byłoby "doprowadzenie do wznowienia stosunków pomiędzy Izraelem a krajami Afryki Północnej i Zatoki Perskiej". Dziś z Izraelem stosunki dyplomatyczne utrzymują tylko trzy kraje Ligi Arabskiej - Egipt, Jordania i Mauretania. Attache handlowy Izraela przebywa też w Katarze. Maroko,Tunezja i Oman zamroziły stosunki z Jerozolimą w ciągu ostatnich czterech lat palestyńskiego powstania - Intifady.

22 lipca 2005 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice przybyła z nieoczekiwaną wizytą do Bejrutu, żeby zapewnić nowy libański rząd o wsparciu USA. Rice powtórzyła żądania Waszyngtonu, dotyczące rozbrojenia antyizraelskiego Hezbollahu zgodnie z rezolucją ONZ, bez względu na udział tego ugrupowania w nowym rządzie, a jednocześnie wezwała Syrię do zakończenia blokady granicy z Libanem.

23 lipca 2005 r. izraelskie służby bezpieczeństwa zatrzymały palestyńskiego terrorystę-samobójcę, który przedostał się ze Strefy Gazy na teren kibucu Nir Am. Wtargnięcie zarejestrowały czujniki elektroniczne zamontowane wzdłuż granicy. Przy zatrzymanym znaleziono 5-kg materiałów wybuchowych.

23 lipca 2005 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice spotkała się z palestyńskim przywódcą Mahmudem Abbasem w Ramalli. Rice pochwaliła władze palestyńskie za walkę z radykalnymi bojownikami. Oceniła jednak, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Podkreśliła, że po wycofaniu się Izraela ze Strefy Gazy, przewidzianym na połowę sierpnia, nie powinna ona pozostać odizolowana, lecz musi mieć połączenie z Zachodnim Brzegiem.

23 lipca 2005 r. nieznani sprawcy zdewastowali synagogę w Dniepropietrowsku, na Ukrainie.
    23 lipca 2005 r. nieznani sprawcy wrzucili butelkę ze żrącym kwasem do przyszkolnej synagogi pod Paryżem, we Francji. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2005 roku we Francji doszło do 290 antysemickich incydentów.

24 lipca 2005 r. w nocy palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu przejścia Kissufim w Strefie Gazy. Zginęło 2 Izraelczyków, a 4 osoby zostały ranne. Interweniowali izraelscy żołnierze, którzy zastrzelili 2 napastników. Do ataku przyznał się Islamski Dżihad, Komitety Oporu Ludowego i Brygady Męczenników al-Aksa.

24 lipca 2005 r. Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały chęć wybudowania w Strefie Gazy nowego miasta dla około 40 tysięcy Palestyńczyków. Jego budowa miałaby kosztować co najmniej 100 milionów dolarów. Nie wiadomo jednak, kiedy miałoby ono powstać.

25 lipca 2005 r. premier Ariel Szaron zapowiedział, że Izrael podejmie zdecydowane, niespotykane dotąd, środki, gdyby Palestyńczycy kontynuowali ataki podczas ewakuacji Izraela ze Strefy Gazy w przyszłym miesiącu.
    25 lipca 2005 r. w Izraelu opublikowano wyniki sondażu, z którego wynika, że zdecydowana większość osadników żydowskich z Zachodniego Brzegu Jordanu i ze Strefy Gazy jest przeciwna uciekaniu się do przemocy wobec sił porządkowych, by przeszkodzić wycofaniu się Izraela ze Strefy Gazy w połowie sierpnia. Około 91% badanych sprzeciwia się użyciu siły, a 8% takie rozwiązanie popiera. Z sondażu wynika, że 60% osadników jest przeciwnych burzeniu osad żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu.
    25 lipca 2005 r. do Izraela przybyło 330 nowych żydowskich imigrantów z Francji.
    25 lipca 2005 r. izraelskie MSZ wezwało nuncjusza apostolskiego i spytało go, dlaczego w niedzielnym kazaniu papież Benedykt XVI nie wspomniał o palestyńskich zamachowcach, którzy wysadzają się w Izraelu. Benedykt XVI potępił "śmierć, zniszczenia i cierpienia krajów, w tym Egiptu, Turcji, Iraku i Wielkiej Brytanii" i poprosił Boga, by "powstrzymał rękę morderców ... powodowanych fanatyzmem i nienawiścią". Izrael uznał, że pominięcie ostatniego zamachu w Netanii "woła o pomstę do nieba".

25 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę w pobliżu granicy Strefy Gazy z Egiptem. W północnej części Strefy wykryto i unieszkodliwiono 25-kg bombę, natomiast przy osiedlu Atzmona 50-kg bombę.
    25 lipca 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 9 aktywistów Islamskiego Dżihadu i 1 Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny na Zachodnim Brzegu.

26 lipca 2005 r. dowództwo izraelskiej armii przedstawiło raport z którego wynika, że palestyńscy terroryści przeprowadzają średnio 10 ataków dziennie na Izraelczyków.
    26 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot uszkadzając 14 samochodów.

26 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Neve Dekalim i Gadid w Strefie Gazy.
    26 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści zdetonowali 25-kg bombę w pobliżu przejścia granicznego Kissufim w Strefie Gazy.
    26 lipca 2005 r. izraelscy żołnierze zatrzymali w Tulkarem poszukiwanego aktywistę Islamskiego Dżihadu. Przejęto broń maszynową i amunicję.

27 lipca 2005 r. grupa 150 nowych imigrantów żydowskich ze Stanów Zjednoczonych przyleciała do Izraela. Jednocześnie do Izraela przybyło 80 nowych imigrantów żydowskich z Etiopii.

27 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę Qassam na osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    27 lipca 2005 r. izraelscy komandosi aresztowali w Tulkarem jednego z przywódców Islamskiego Dżihadu, Thamer Hassin Sa'id Gha'era. Odpowiada on za śmierć co najmniej 100 Izraelczyków w ciągu ostatnich 6 miesięcy. W podobnej operacji w Dżeninie zginął aktywista Islamskiego Dżihadu, a inny został zatrzymany. Rannych zostało także 2 izraelskich żołnierzy.

27 lipca 2005 r. premier Ariel Szaron spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Jacquesem Chirakiem, wyrażając nadzieję na "wzmocnienie" stosunków między obu krajami i chwaląc Francję za jej rolę w bliskowschodnim procesie pokojowym. Ostatnio Szaron wypowiadał się, że Francja powinna być wzorem do naśladowania dla reszty Europy, jeśli chodzi o rozprawianie się z antysemickimi aktami przemocy.

28 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na pustyni Negew.

28 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę Qassam, która spadła na osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    28 lipca 2005 r. izraelscy komandosi zastrzelili przy próbie aresztowania palestyńskiego terrorystę z Islamskiego Dżihadu, który odpowiadał za zorganizowanie ostatniego zamachu w Netanii.

28 lipca 2005 r. amerykański generał Wm. Ward oświadczył, że nie wiadomo gdzie się znajdują tysiące sztuk karabinów M-16, które Izrael w latach 90-tych przekazał Autonomii Palestyńskiej. Wartość przekazanej wówczas broni wynosiła 50 mln USD.
    28 lipca 2005 r. w odpowiedzi na izraelską krytykę, Watykan oświadczył, że nie potępia każdego palestyńskiego zamachu, gdyż czasami reakcja Izraela na taki atak jest sprzeczna z prawem międzynarodowym. Watykan nie podał żadnego przykładu łamania prawa przez Izraelczyków.

29 lipca 2005 r. policja izraelska zapowiedziała, że zablokuje drogę do Strefy Gazy prawicowym ekstremistom, którzy zamierzają w najbliższy wtorek zorganizować marsz protestacyjny z terytorium Izraela przeciwko ewakuacji osiedli żydowskich.
    29 lipca 2005 r. izraelska armia przedstawiła projekt budowy nowoczesnego systemu zabezpieczeń, który ma otoczyć Strefę Gazy i chronić terytorium Izraela. Ten elektroniczny system ma kosztować 220 mln USD i będzie się składał z elektronicznej bariery z urządzeniami optycznymi itp. oraz z drogi patrolowej.
    29 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot.

29 lipca 2005 r. izraelscy żołnierze wykryli 40-kg bombę podłożoną w pobliżu żydowskiego osiedla Dagit w Strefie Gazy. Saperzy zdetonowali bombę.

30 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.

31 lipca 2005 r. wiceminister obrony Zeew Boim oświadczył, że Izrael przeprowadzi wielką ofensywę wojskową w Strefie Gazy, jeśli jego żołnierze będą atakowani przez zbrojne ugrupowania palestyńskie. "Jeżeli otworzą do nas ogień, przerwiemy na 10 dni lub dwa tygodnie repatriację osadników żydowskich zaplanowaną na sierpień, a nasze wojska zajmą pozycje w palestyńskich miejscowościach wokół tych osiedli". Zeew Boim podkreślił, że jeśli Izrael będzie zmuszony dokonać interwencji wojskowej w Strefie Gazy, będzie to operacja "na wielka skalę".
    31 lipca 2005 r. pierwszych 12 rodzin żydowskich osadników z Gush Katif wprowadziło się do nowych domów w Nitzan. W tym moszawie, położonym pomiędzy Ashdod i Aschkelon, powstaje 350 nowych domów.
    31 lipca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły w pobliżu kibucu Nahal Oz.

31 lipca 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 2 aktywistów Islamskiego Dżihadu w pobliżu Ramallah.

31 lipca 2005 r. rzecznik Watykanu Joaquin Navarro Valls oświadczył, że "Watykan nie może słuchać pouczeń do swoich kazań". Powiedział to odpowiadając Izraelowi, dlaczego wśród wyliczonych przez papieża krajów dotkniętych terroryzmem zabrakło Izraela. Rzecznik dodał jeszcze: "Ojciec Święty nie może słuchać pouczeń i rozkazów od żadnych państw".
    31 lipca 2005 r. nieznani sprawcy zdewastowali centrum żydowskie w Taganrog, w okolicy Rostowa (Rosja).

1 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w rejonie miasta Sderot.

1 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    1 sierpnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa wykryły tunel podziemny kopany przez Islamski Dżihad do żydowskiego osiedla Neve Dekalim w Strefie Gazy. Tunel miał być wykorzystany do przeprowadzenia ataku samobójczego.
    1 sierpnia 2005 r. izraelscy komandosi wykryli w Hebronie materiały wybuchowe. Przejęto 2 bomby domowej roboty oraz około 1 kg materiałów wybuchowych.

2 sierpnia 2005 r. około 40 tys. żydowskich osadników i ich sympatyków demonstrowało w Sderot przeciwko ewakuacji osiedli ze Strefy Gazy.

2 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Neve Dekalim i Atzmona w Strefie Gazy.
    2 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili 2 rakiety Qassam, które zmieniły tor lotu i spadły na Beit Hanoun w Strefie Gazy, zabijając 3-letnie dziecko oraz raniąc 10 osób.

2 sierpnia 2005 r. Iran zapowiedział ponowne uruchomienie swojego programu uzdatniania uranu.

3 sierpnia 2005 r. do Izraela przyleciała grupa 220 nowych żydowskich imigrantów ze Stanów Zjednoczonych.
    3 sierpnia 2005 r. grupa około 10 tys. żydowskich osadników przeszła z miasta Sderot do Ofakim. Zapowiedzieli podjęcie próby przedostania się do Strefy Gazy. Aby temu zapobiec, na granicy Strefy stacjonuje około 15 tys. izraelskich żołnierzy i policjantów. Przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy aresztowano 20 osób.

3 sierpnia 2005 r. radykalna palestyńska organizacja Islamski Dżihad wydała rozkaz wstrzymania ostrzału rakietowego Izraela, prowadzonego ze Strefy Gazy. Rozkaz ma obowiązywać by operacja "wycofywania syjonistów ze Strefy Gazy przebiegła spokojnie".
    3 sierpnia 2005 r. do Gazy przybyło 30 egipskich oficerów, którzy mają dopomóc w rozlokowaniu palestyńskich sił bezpieczeństwa na terytoriach opuszczanych przez Izraelczyków w Strefie Gazy. Do wykonania tego zadania przeszkolono 5 tys. palestyńskich policjantów.

4 sierpnia 2005 r. izraelskie ministerstwo budownictwa poinformowało o rozpisaniu przetargu na rozbudowę osiedla żydowskiego na Zachodnim Brzegu Jordanu, Beitar Ilit (na południe od Jerozolimy). Przetarg ma obejmować budowę 72 mieszkań.
    4 sierpnia 2005 r. izraelska policja i wojsko zablokowało marsz kilku tysięcy żydowskich osadników na Strefę Gazy. Aresztowano 440 osób.
    4 sierpnia 2005 r. Izraelczyk otworzył ogień z broni maszynowej w autobusie w druzyjskiej miejscowości Shfaram, w północnym Izraelu. Zginęły 4 osoby, a 15 zostało rannych. Wszystkie ofiary to Arabowie. Rozjuszony tłum ukamienował zamachowca, który był członkiem żydowskiej organizacji ekstermistycznej Kach.
    4 sierpnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały grupę Beduinów, którzy przemycali broń przez Synaj z Egiptu do Autonomii Palestyńskiej. Przejęto 150 sztuk broni automatycznej.
    4 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

4 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Gadid i Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    4 sierpnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 8 aktywistów Islamskiego Dżihadu na Zachodnim Brzegu Jordanu.

4 sierpnia 2005 r. brytyjska sieć informacyjna BBC ujawniła, że Wielka Brytania zasadniczo przyczyniła się do rozwoju programu atomowego Izraela, dostarczając w końcu lat 50-tych temu krajowi kluczowych komponentów. Wielka Brytania w 1958 roku sprzedała Izraelowi 20 ton ciężkiej wody. Wcześniej Stany Zjednoczone odmówiły udostępnienia Izraelowi ciężkiej wody bez uzyskania gwarancji, iż nie zostanie ona wykorzystana dla celów innych niż pokojowe. Dostarczona Izraelowi ciężka woda została zakupiona przez Wielką Brytanię w Norwegii dla własnych celów. Potrzeby brytyjskie okazały się jednak mniejsze i zadecydowano, że część może zostać przekazana Izraelowi. Ciężka woda została przetransportowana z Wielkiej Brytanii przez izraelskie statki i znalazła się w centrum atomowym Dimona na pustyni Negew.

5 sierpnia 2005 r. policja izraelska aresztowała trzech chłopców w wieku 15-17 lat, przyjaciół 19-letniego izraelskiego dezertera-ekstremisty Natana Edena Zady, który wczoraj zabił w autobusie czworo Arabów w mieście Szfaram, na północy Izraela. Zatrzymani należą do zwolenników ekstremistycznej izraelskiej organizacji Kah, których wielu mieszka w Tapuah.

5 sierpnia 2005 r. izraelscy żołnierze zastrzelili 3 palestyńskich terrorystów, którzy przygotowywali się do ostrzelania z moździerza osiedla Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    5 sierpnia 2005 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły operację w wiosce Beit Fajar, pod Betlejem. Aresztowano 14 Palestyńczyków podejrzanych o działalność terrorystyczną.

5 sierpnia 2005 r. władze Izraela nakazały czterem izraelskim statkom pasażerskim zmierzającym do Turcji zawinięcie do innych portów, tłumacząc to zagrożeniem dla ich bezpieczeństwa. Na ich pokładzie jest w sumie 3,5 tys. Izraelczyków. Dwa statki zawiną na Cypr, a dwa zawrócą do Hajfy.

6 sierpnia 2005 r. izraelscy żołnierze zastrzelili palestyńskiego terrorystę, który przygotowywał się do zamachu bombowego w pobliżu osiedla Ganei Tal w Strefie Gazy.

7 sierpnia 2005 r. izraelski rząd ostatecznie zaaprobował ewakuację pierwszej grupy żydowskich osadników z okupowanej Strefy Gazy. Jako pierwsze zostaną zlikwidowane osiedla: Morag, Netzarim i Kfar Darom. W proteście przeciwko tej decyzji do dymisji podał się minister finansów Bejamin Netanjahu.
    7 sierpnia 2005 r. nastąpiło uruchomienie zakładu destylacji morskiej wody pod Ashkelonem.

7 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Morag w Strefie Gazy.
    7 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Jerozolimy, raniąc 10-letniego Izraelczyka.

8 sierpnia 2005 r. źródła rządowe poinformowały, że prawie 60% żydowskich osadników z likwidowanych osiedli zgadza się na opuszczenie swych domów. Dane oparto na podstawie wypełnionych wniosków o wypłatę odszkodowania. Takie wnioski złożyło 1.018 rodzin na 1.700 wszystkich rodzin osadników.
    8 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w okolicach miasta Sderot.

8 sierpnia 2005 r. Izrael zawrócił dwa statki wycieczkowe z ponad 1.600 Izraelczykami płynące do Turcji. Statki skierowały się na Cypr.
    8 sierpnia 2005 r. syryjski prezydent Baszar Asad powiedział w Teheranie, że współpraca Syrii, Iranu i Iraku będzie w stanie stworzyć w regionie barierę przeciwko amerykańskim okupantom w Iraku. Syria i Iran w wielu punktach polityki regionalnej zajmują podobne stanowisko - oba kraje wspierają walczące z Izraelem libańskie ugrupowanie zbrojne Hezbollah. Oba kraje wzywają też do "konstruktywnej współpracy" z organizacjami zbrojnymi, w celu "uniemożliwienia łamania praw Irakijczyków i Palestyńczyków".
    8 sierpnia 2005 r. zastępca szefa Irańskiej Agencji Energii Atomowej Mohammad Saidi poinformował, że Iran wznowił dziś prace nad wzbogacaniem uranu w zakładach atomowych w Isfahanie.
    8 sierpnia 2005 r. izraelski samolot dowiózł do Indii lekarstwa i środki pierwszej pomocy. W Indiach panuje powódź.

9 sierpnia 2005 r. izraelska armia ogłosiła rejon żydowskich osiedli Ganim i Kadim w północnej Samarii zamkniętą strefą wojskową.
    9 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści zaatakowali bombami zapalającymi patrol izraelskiej armii w Tulkarem. Jeden z jeepów spłonął. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem zabijając 1 napastnika.
    9 sierpnia 2005 r. palestyński przywódca Mahmud Abbas zaapelował do Palestyńczyków o utrzymanie rozejmu z Izraelem, wstrzymanie ostrzału rakietowego izraelskiego terytorium i przejęcie Strefy Gazy w sposób "cywilizowany". Zapowiedział też przeprowadzenie w styczniu przyszłego roku wyborów parlamentarnych na ziemiach Autonomii Palestyńskiej.

10 sierpnia 2005 r. prezydent Mosze Kacaw poprosił o wybaczenie osadników ze Strefy Gazy i z północnej części Samarii, którzy od 17 sierpnia będą ewakuowani z tych terenów. "W imieniu państwa izraelskiego chciałbym prosić o wybaczenie, ponieważ jesteście zmuszeni do opuszczenia waszych siedlisk po dziesiątkach lat ... Łączę się z wami w bólu. Jesteśmy świadomi, że osiedliliście się w Strefie Gazy w wyniku decyzji władz izraelskich. Daliście dowód bohaterstwa w obliczu zagrożenia" - podkreślił Kacaw.
    10 sierpnia 2005 r. w Jerozolimie około 50 tys. Izraelczyków zebrało się przed Ścianą Płaczu na wspólne modły przeciw wycofaniu Izraela z 21 osiedli w Strefie Gazy i czterech osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu.
    10 sierpnia 2005 r. były główny aszkenazyjski rabin Izraela, Awraham Szapira, jest stanowczym przeciwnikiem planu premiera Szarona dotyczącego wycofania się przez Izrael z terenu Strefy Gazy. Jego opinię podziela m.in były główny rabin sefardyjski, Mordechai Eliyahu, a także lider duchowy religijnych syjonistów, rabin Ovadia Josef. Rabin Szapira opublikował ostatnio halachiczny werdykt dotyczący zgodności planu Szarona z prawem żydowskim - wedle Szapiry plan ten nie daje się pogodzić z halachą. Twierdzi także, że prawo żydowskie złamie każdy, kto będzie uczestniczył w ewakuacji osadników lub w jakikolwiek sposób w niej pomagał.
    10 sierpnia 2005 r. izraelski trybunał wojskowy skazał na osiem lat więzienia byłego żołnierza armii Izraela, uznanego za winnego zabójstwa brytyjskiego obrońcy praw Palestyńczyków (z The International Solidarity Movement). Były żołnierz w kwietniu 2003 roku podczas operacji wojskowej w Strefie Gazy zastrzelił Brytyjczyka, Toma Hurndalla, który pomagał palestyńskim dzieciom w ucieczce przed izraelskimi czołgami.

10 sierpnia 2005 r. w czasie rozmowy telefonicznej z sekretarz stanu USA Condoleezzą Rice, lider Autonomii Mahmud Abbas zapewnił, że strona palestyńska jest przygotowana do operacji wycofania osiedli żydowskich ze Strefy Gazy. Jednocześnie Abbas zaapelował do Rice, by Stany Zjednoczone wywarły presję na Izrael w sprawie jednoczesnego przekazania pod zarząd Autonomii przejścia granicznego między Strefą a Egiptem w Rafah. Izrael zapowiedział, iż nadal kontrolować będzie ten strategiczny punkt.

10 sierpnia 2005 r. policja turecka poinformowała, że zatrzymała niedawno na południu kraju 10 ekstremistów, którzy przygotowywali się do zamachów na izraelskie statki pasażerskie pod szyldem terrorystycznej siatki Al-Kaida. Prawdopodobnie przygotowywali oni atak terrorystyczny na izraelskie statki turystyczne, które zawijają do portu Alanyi, niedaleko Antalyi.
    10 sierpnia 2005 r. nieznani sprawcy zdewastowali nagrobki na cmentarzu żydowskim w Dmitrovo-Cherkassakh w Rosji.

11 sierpnia 2005 r. około 250 tysięcy Izraelczyków sprzeciwiających się likwidacji żydowskich osiedli w Strefie Gazy zebrało się w Tel Awiwie na wielkiej demonstracji. Jej uczestnicy przybyli na znajdujący się w centrum miasta plac Icchaka Rabina. Inicjatorem protestu jest rada osadników żydowskich, od miesięcy występująca przeciwko rządowemu planowi likwidacji osiedli żydowskich w Strefie Gazy i w północnej Samarii.

12 sierpnia 2005 r. izraelskie władze poinformowały, że zagraniczni darczyńcy wykupią szklarnie żydowskich osadników w Strefie Gazy i przekażą je Palestyńczykom, aby wesprzeć podupadającą lokalną gospodarkę.

12 sierpnia 2005 r. izraelscy żołnierze aresztowali w rejonie Dżeninu i Nablusu 10 członków Islamskiego Dżihadu.
    12 sierpnia 2005 r. palestyńska radykalna organizacja Hamas ogłosiła, że po opuszczeniu przez Izrael Strefy Gazy nie złoży broni i nadal - z bronią w ręku - zabiegać będzie o izraelskie wycofanie z reszty okupowanych ziem arabskich. Hamas określił jako "zbrodnicze" apele lidera Autonomii Mahmuda Abbasa w sprawie złożenia broni przez grupy palestyńskie.
    12 sierpnia 2005 r. około tysiąca bojowników Hamasu przeprowadziło ćwiczenia, w ramach których dokonano symulowanego ataku na osiedle żydowskie i chroniące je oddziały izraelskiej armii.
    12 sierpnia 2005 r. palestyński przywódca Mahmud Abbas ogłosił, że zbliżające się wycofanie Izraela ze Strefy Gazy będzie początkiem "marszu wolności" ku powstaniu niepodległego państwa palestyńskiego z Jerozolimą jako stolicą. "Dziś Gaza - jutro Jerozolima, jeśli Bóg pozwoli" - powiedział Abbas do tysięcy Palestyńczyków zebranych w porcie w Gazie na "festiwalu zwycięstwa i wolności".

13 sierpnia 2005 r. oddziały palestyńskich sił bezpieczeństwa rozpoczęły zajmować pozycje w pobliżu osiedli żydowskich w Strefie Gazy. Rozmieszczanie tych jednostek odbywa się w porozumieniu z Izraelem. Stanowi część palestyńskiego planu bezpieczeństwa i koordynowania operacji wycofania ze Strefy Gazy między Palestyńczykami i Izraelem.

13 sierpnia 2005 r. prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush oświadczył w wywiadzie dla izraelskiej telewizji, że nie wyklucza użycia siły jako ostatecznego środka nacisku na Iran, by zrezygnował z prób budowy broni jądrowej. "Wszystkie opcje są na stole".

14 sierpnia 2005 r. około 10 tys. Izraelczyków zgromadziło się przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie, obchodząc święto Tisha B'Av.
    14 sierpnia 2005 r. izraelska armia utworzyła liczne blokady drogowe na drogach prowadzących do Strefy Gazy. Liczne drogi na Negewie zostały całkowicie zamknięte dla ruchu cywilnego. Armia szacuje, że około 5 tys. osób nielegalnie przedostało się do żydowskich osiedli w Strefie Gazy.

14 sierpnia 2005 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Kfar Darom w Strefie Gazy. W odpowiedzi ogień otworzył izraelski czołg, który omyłkowo ostrzelał izraelski pojazd wojskowy, raniąc 5 żołnierzy.
    14 sierpnia 2005 r. Brygady Męczenników Al-Aksy w Gazie oświadczyły, że nie ma możliwości rozbrojenia ich ugrupowania po wycofaniu się Izraelczyków ze Strefy Gazy. "Popieramy naszych braci z Hamasu i potwierdzamy, że żadna zbrojna grupa palestyńska nie zostanie rozwiązana, ponieważ Palestyna to nie tylko Gaza. Palestyna rozciąga się od rzeki Jordan po Morze Śródziemne i mamy prawo jej bronić". Brygady Al-Aksy zapowiedziały, że broń "będzie w dalszym ciągu skierowana na Izrael".
    14 sierpnia 2005 r. główny negocjator palestyński, minister Saeb Erkat stwierdził, że jednostronne wycofanie się przez Izrael ze Strefy Gazy przez wielu Palestyńczyków jest postrzegane jako "zwycięstwo terroryzmu". Jego zdaniem klęska w negocjacjach pomiędzy Autonomią a Izraelem oraz podjęcie przez rząd Izrael decyzji o realizacji tzw. planu Szarona skłoni wielu palestyńskich mieszkańców terytoriów okupowanych do wiary w to, że wycofanie jest rezultatem zamachów terrorystycznych i ostrzału rakietowego.
    14 sierpnia 2005 r. tysiące Palestyńczyków świętowało w Gazie zbliżające się wycofanie Izraela ze Strefy Gazy. Pomiędzy świętującymi były setki uzbrojonych bojówkarzy Hamasu i Islamskiego Dżihadu.
    14 sierpnia 2005 r. żydowski osadnik podpalił swój dom, magazyn i mikrobus w jednym osiedli w Strefie Gazy. Powiedział: "Nie chcę pozostawić niczego Palestyńczykom, co mogłoby im się przydać. Nie zasługują na to. Spalę wszystko, a czego nie będę mógł spalić, zniszczę".
    14 sierpnia 2005 r. żydowski osadnik Aryeh Yitzhaki z osiedla Kfar Yam w Strefie Gazy, ogłosił powstanie Żydowskich Władz w Strefie. Osadnicy chcą utworzyć niepodległe terytorium i odłączyć się od Izraela. Liczni osadnicy zapowiadają stawianie oporu przy ewakuacji ich osiedli.
    14 sierpnia 2005 r. grupa żydowskich osadników usiłowała wedrzeć się do zamkniętej wojskowej strefy wokół osiedli Sa-Nur i Homesh w północnej Samarii. W starciu ranny został 1 izraelski oficer.

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Ewakuacja Gazy

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2005-2012 by Gedeon