KWIECIEŃ - CZERWIEC  2006 r.



  -  HISTORIA
      -  styczeń-marzec 2006 r.
          - kwiecień-czerwiec 2006 r.
      -  lipiec-wrzesień 2006 r.


Siedemnasty Knesset (2006- )
Premier Ehud Olmert - jego biografia





 

 

1 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 6 rakiet Qassam, które spadły na Negew.

1 kwietnia 2006 r. izraelski samolot bojowy zniszczył rano rakietą opuszczony budynek w północnej części Strefy Gazy. Budynek był wykorzystywany przez palestyńskich terrorystów do ostrzału terytorium Izraela. Izraelska artyleria i marynarka ostrzelały drogi dojazdowe do północnej części Strefy Gazy.
    1 kwietnia 2006 r. palestyński premier Ismail Hanije ostrzegł przed "groźną sytuacją", jaką stwarzają walki pomiędzy palestyńskimi frakcjami w Strefie Gazy. "Przede wszystkim chciałbym podkreślić, że nie możemy dopuścić do wojny domowej. Nie zwracajmy naszych mieczy przeciwko sobie". Jednocześnie Hanije zapowiedział, że władze "postarają się" usunąć z ulic Gazy "naszych cywilnych bojowników".
    1 kwietnia 2006 r. grupa około 40 żydowskich osadników zaatakowała arabskich rolników pod Nablusem, w Samarii. Ranny został 1 Palestyńczyk. Izraelska policja wszczęła śledztwo w tej sprawie.

2 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili przed południem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    2 kwietnia 2006 r. izraelska policja aresztowała 3 Palestyńczyków, którzy przygotowywali zamach terrorystyczny w strefie przemysłowej Beit Shean.
    2 kwietnia 2006 r. w Izraelu spadł ulewny deszcz. W gwałtownych powodziach zginęło 5 osób. W południowej części kraju zamknięto kilka dróg. Policja ewakuowała ludzi uwięzionych w samochodach. W ciągu ostatnich 24 godzin spadło 112 milimetrów w rejonie Jerozolimy, 67 mm w Tel Awiwie, 21 mm w Hajfie i 17 mm w Be'er Shevie. Poziom jeziora Galilejskiego podniósł się o 1,5 cm.
    2 kwietnia 2006 r. prezydent Moshe Katsav rozpoczął cykl negocjacji mających na celu ustalenie koalicji rządzącej. Bezpośrednie rozmowy koalicyjne rozpoczną się, gdy prezydent wyznaczy przywódcę zwycięskiej partii Kadima, Ehuda Olmerta, jako premiera odpowiedzialnego za sformowanie rządu.

2 kwietnia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy.
    2 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy posterunki izraelskiej armii w pobliżu Tulkarem i żydowskiego osiedla Psagot, w Samarii.
    2 kwietnia 2006 r. izraelskie samoloty rozrzuciły nad Strefą Gazy ulotki ostrzegające mieszkańców, że trwający ostrzał rakietowy Izraela spowoduje militarną odpowiedź i narazi ich na niebezpieczeństwo. Wezwano do zaprzestania ostrzału Izraela.

2 kwietnia 2006 r. główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni powiedział, że Jan Paweł II był z pewnością papieżem, który bardziej niż wszyscy jego poprzednicy przyczynił się do poprawienia stosunków między judaizmem a chrześcijaństwem.
    2 kwietnia 2006 r. władze Iranu ogłosiły, że przeprowadziły udaną próbę najszybszego - według nich - podwodnego pocisku na świecie. Miało do tego dojść podczas trwających tydzień irańskich manewrów wojskowych w Zatoce Perskiej.

3 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła przy kibucu Yad Mordechai. Popołudniem kolejna rakieta Qassam spadła na Negew. Wieczorem 2 rakiety spadły w pobliżu przejścia granicznego Sufah.
    3 kwietnia 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 5 Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę Strefy Gazy z Izraelem. Na granicy z Egiptem zatrzymano 4 Arabów.
    3 kwietnia 2006 r. amerykańska firma BMC Software kupiła Israel's Identify Software za około 150 mln USD.

3 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Specjalny oddział komandosów aresztował w Kalkilii wysokiego dowódcę Brygad Męczenników Al-Aksa. W Betlejem podczas próby zatrzymania zastrzelono innego dowódcę Brygad Al-Aksa, Ra'ad Abiata, oraz jego ochraniarza.
    3 kwietnia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy.
    3 kwietnia 2006 r. izraelscy żołnierze wykryli 3 bomby podłożone przy drodze pomiędzy osiedlami Itamar i Yitzhar, w Samarii. Saperzy zdetonowali bomby.
    3 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem patrol izraelskiej armii w pobliżu Betlejem, w Judei.
    3 kwietnia 2006 r. palestyński minister spraw wewnętrznych, Sa'id Siyam oświadczył, że Hamas nie będzie współdziałał z Izraelem w sprawie aresztowania palestyńskich bojówkarzy. Podkreślił, że dla nowego rządu Hamasu nie jest możliwa żadna współpraca z Izraelem.
    3 kwietnia 2006 r. palestyński minister spraw zagranicznych Mahmud Zahar powiedział, że marzy "że któregoś dnia powieszę w moim domu w Gazie wielką mapę świata, na której nie będzie już Izraela". Dodał przy tym, że Palestyńczycy bynajmniej nie zieją nienawiścią do Żydów. "Nienawidzimy jedynie izraelskiej okupacji. W przyszłości muzułmanie, żydzi i chrześcijanie będą zgodnie żyli w islamskiej Palestynie, która powstanie na miejscu Izraela."

4 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. W południe 5 rakiet Qassam spadło w rejonie elektrowni w Ashkelonie.
    4 kwietnia 2006 r. burzowa pogoda przyniosła kolejna zniszczenia w Izraelu. W zachodniej Galilei tornado i gradobicie spowodowały urazy u co najmniej 70 osób, w tym u 20 dzieci. Zerwane zostały linie wysokiego napięcia oraz linie telefoniczne. Uszkodzeniu uległo wiele dachów. Na południu Izraela burza piaskowa naniosła 20 cm piasku na ulice w dolinie Ovdat.
    4 kwietnia 2006 r. Izraelska Partia Pracy zawarła koalicję rządową ze zwycięską partią Kadima.
    4 kwietnia 2006 r. izraelskie władze nie wyraziły zgody na wydanie kart VIP palestyńskim deputowanym parlamentu oraz członkom rządu Hamasu. Karty VIP umożliwiają swobodne podróżowanie pomiędzy Samarią, Judeą i Strefą Gazy. Kartę taką zachował jedynie prezydent Mahmoud Abbas.

------- Operacja "Południowa Strzała" -------

4 kwietnia 2006 r. izraelska armia rozpoczęła nową operację "South Arrow", której celem jest powstrzymanie ostrzału rakietowego terytorium Izraela ze Strefy Gazy.
    4 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 22 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    4 kwietnia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała rano północne tereny Strefy Gazy. Wieczorem powtórzono ostrzał. Pociski spadły na okolicę Beit Lahia, zabijając 1 Palestynkę i raniąc 6 osób.
    4 kwietnia 2006 r. izraelski samolot bojowy wystrzelił popołudniem 3 rakiety, które trafiły w budynki palestyńskich sił bezpieczeństwa w Gazie. Rannych zostały 3 osoby.

4 kwietnia 2006 r. Iran przeprowadził próby z rakietą ziemia-morze o nazwie "Kowsar". Według Iranu, rakieta jest niewykrywalna dla radarów, przeznaczona jest m.in. do rażenia okrętów.

5 kwietnia 2006 r. ulewne deszcze spowodowały lokalne podtopienia na obszarze Wadi Ara, między Haderą a Afulą w Galilei. Na górze Hermon spadł śnieg.
    5 kwietnia 2006 r. premier Ariel Szaron pomyślnie przeszedł operację uzupełniania kości czaszki w szpitalu Hadassah w Jerozolimie. 78-letni Szaron przebywa od 4 stycznia w stanie śpiączki, która wystąpiła po rozległym wylewie krwi do mózgu. Eksperci medyczni pozostawiają niewiele nadziei na pełny powrót do zdrowia Szarona.
    5 kwietnia 2006 r. prezydent Moshe Katzav po przeprowadzeniu konsultacji z przywódcami partii, poinformował, że jedynym realnym kandydatem do sformowania nowego rządu jest Ehud Olmert, przywódca zwycięskiej partii Kadima. Jeśli Olmert przyjmie propozycję, wówczas będzie miał 42 dni na stworzenie koalicji rządowej. Kadimę wesprze Partia Pracy i prawdopodobnie Partia Emerytów, co daje razem 55 mandatów w 120-osobowym Knessecie. Olmert będzie poszukiwał porozumienia z małymi religijnymi partiami i z Israel Beteinu, jednak ich żądania są trudne do przyjęcia.
    5 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu kibucu Yad Mordechai. Wieczorem rakieta Qassam spadła na strefę przemysłową miasta Sderot.

5 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie został raniony 1 izraelski żołnierz. W trakcie operacji aresztowano 2 terrorystów-samobójców, którzy przygotowywali się do zamachu w centrum Izraela.
    5 kwietnia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy.
    5 kwietnia 2006 r. palestyński premier Ismail Hanije powiedział na pierwszym posiedzeniu całego nowego gabinetu utworzonego przez radykalny Hamas, że "skarb państwa jest pusty". Palestyńskie Ministerstwo Finansów poza zadłużeniem "odziedziczyło całkowicie pusty skarbiec".
    5 kwietnia 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas przejął kontrolę nad przejściami granicznymi Strefy Gazy i mianował nowych, lojalnych wobec siebie szefów palestyńskich służb specjalnych.
    5 kwietnia 2006 r. palestyński minister finansów Omar Abdel Razek poinformował, że Autonomia Palestyńska otrzyma w marcu od Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich 80 mln USD, które zostaną przeznaczone na wypłaty dla palestyńskich urzędników i funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Suma marcowych wynagrodzeń dla 140 tys. osób wynosi 118 mln USD.

    5 kwietnia 2006 r. izraelscy żołnierze wykryli 15-kg bombę podłożoną przy drodze do żydowskiego osiedla Itamar w Samarii. Saperzy rozbroili ładunek wybuchowy.
    5 kwietnia 2006 r. izraelski samolot bojowy wystrzelił wieczorem 3 rakiety, które trafiły w budynki palestyńskich władz w Gazie. Rannych zostało 2 palestyńskich policjantów.

5 kwietnia 2006 r. brytyjski dziennik "The Telegraph" napisał, że Iran wykorzystał wycofanie się wojsk izraelskich z południowego Libanu w 2000 roku do budowy całego systemu wywiadowczego przy granicy z Izraelem. Wzdłuż całej granicy izraelsko-libańskiej Hezbollah wzniósł za pieniądze Iranu żelbetonowe wieże z kuloodpornymi szybami. Są one wykorzystywane do kontroli lotów i monitoringu całej granicy. W ten sposób Iran gromadzi informacje przydatne do przyszłych ataków. Co więcej Iran regularnie dostarcza Hezbollahowi broń i amunicję.

6 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 6 rakiet Qassam, które uszkodziły szklarnie na Negewie. Przed południem rakieta Qassam uszkodziła zakład produkujący materace w kibucu Zikim, raniąc 1 osobę. Do ostrzału przyznał się Islamski Dżihad. Wieczorem rakieta Qassam uszkodziła szklarnię w moszawie Pri Gan. Inna rakieta spadła w rejonie miasta Sderot.
    6 kwietnia 2006 r. izraelska policja aresztowała rano palestyńskiego ministra Chaleda Abu Arafa, gdy wraz ze swym ochraniarzem udawał się do Jerozolimy. Policja podała, że zatrzymania dokonano za usiłowanie nielegalnego przekroczenia punktu kontrolnego. Izrael nie wydał zgody na swobodne poruszanie się członków nowego rządu Hamasu.
    6 kwietnia 2006 r. prezydent Moshe Katzav powierzył misję utworzenia nowego rządu pełniącemu obowiązki premiera Ehudowi Olmertowi. Przyjmując propozycję, Olmert wyraził nadzieję, że nowy rząd powstanie szybko. Zapowiedział, że podstawą działań nowego rządu będą plany wycofania Izraela z dużej części Zachodniego Brzegu Jordanu i wzmocnienie kontroli nad głównymi osiedlami żydowskimi oraz określenie ostatecznych granic państwa do roku 2010. Plany te prezentował podczas kampanii wyborczej. Olmert, którego centroprawicowa partia Kadima w ubiegłym tygodniu zwyciężyła w wyborach do Knessetu, na utworzenie gabinetu ma 28 dni, a na stworzenie rządzącej koalicji złożonej z co najmniej 61 parlamentarzystów - 42 dni.
    6 kwietnia 2006 r. izraelska spółka Emblaze jako pierwsza na świecie udostępniła bezpieczne połączenia e-mail i usługi PIM. System jest kompatybilny z wszystkimi urządzeniami Microsoft Pocket PC, oraz z urządzeniami koncernów Nokia, Samsung i Motorola.
    
6 kwietnia 2006 r. egipski helikopter naruszył wieczorem przestrzeń powietrzną Izraela, kierując się w stronę ośrodka nuklearnego Dimona na Negewie. Izraelskie myśliwce zmusiły intruza do zawrócenia na Półwysep Synaj. Zgodnie z międzynarodowym porozumieniem, Egipt może posiadać 6 nieuzbrojonych helikopterów na Półwyspie Synaj, jednak nie wolno im przekraczać granicy Izraela.

6 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    6 kwietnia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy. Ostrzał powtórzono w południe.
    6 kwietnia 2006 r. palestyński premier Ismail Hanije odrzucił decyzję prezydenta Mahmouda Abbasa o przejściu pod prezydencką jurysdykcję punktów granicznych w Strefie Gazy. Decyzja wzmogła napięcie pomiędzy prezydentem (al-Fatah) a radykalnym islamskim ruchem Hamas, który wygrał styczniowe wybory w Autonomii Palestyńskiej i utworzył nowy rząd.
    6 kwietnia 2006 r. Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP) zażądała od palestyńskiego rządu Hamasu, aby uzgadniał z nią wszystkie deklaracje dotyczące polityki zagranicznej. OWP, której szefuje Mahmoud Abbas, jest nadal jedynym oficjalnym reprezentantem Palestyńczyków na arenie międzynarodowej i sygnatariuszem układów rozejmowych z Izraelem. Odrzuca deklaracje Hamasu, który wciąż odmawia Izraelowi prawa do istnienia.
    
6 kwietnia 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali w Dżeninie palestyńskiego terrorystę z Islamskiego Dżihadu, który przygotowywał zamach w Izraelu.
    6 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali wieczorem ładunek wybuchowy w pobliżu posterunku izraelskiej armii przy grobowcu Racheli w Betlejem, w Judei.

6 kwietnia 2006 r. Szimon Peres spotkał się w Watykanie z papieżem Benedyktem XVI. Audiencja trwała 40 minut. Papież zapowiedział, że odwiedzi Izrael na początku 2007 roku.

7 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    7 kwietnia 2006 r. lekki samolot Cessna rozbił się podczas przymusowego lądowania w pobliżu Masady. Ranne zostały 4 osoby.
    7 kwietnia 2006 r. wojskowy wywiad poinformował, że od początku roku nastąpił wzrost aktywności palestyńskich grup terrorystycznych, które planują zwiększyć ilość ataków rakietowych i przeprowadzić nowe zamachy bombowe w Izraelu. Wzrost aktywności wynika głównie z przekazania dużych środków finansowych przez Iran i Syrię, które dotarły głównie do Islamskiego Dżihadu.

7 kwietnia 2006 r. izraelskie śmigłowce bojowe dwukrotnie ostrzelały w nocy rakietami budynki używane przez Brygady Męczenników Al-Aksa w Beit Lahia, na północy Strefy Gazy. Śmigłowce zaatakowały także lądowisko helikopterów w Gazie. Ranne zostały 2 osoby.
    7 kwietnia 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do Nablusu. W strzelaninie zginął 1 Palestyńczyk, a rannych zostało 2 izraelskich żołnierzy.
    7 kwietnia 2006 r. izraelska artyleria i marynarka ostrzelały rano północne tereny Strefy Gazy.
    7 kwietnia 2006 r. palestyński minister spraw zagranicznych Mahmud al-Zahar nie wykluczył możliwości przeprowadzenia przez nowy rząd referendum w sprawie uznania Izraela, a także koncepcji współistnienia dwu państw - Izraela i niezależnej Palestyny.

7 kwietnia 2006 r. Stany Zjednoczone przekazały 300 mln USD humanitarnej pomocy dla organizacji ONZ działających na terenie Autonomii Palestyńskiej. Środki mają ominąć palestyński rząd Hamasu.

8 kwietnia 2006 r. izraelski samolot wojskowy wystrzelił w nocy rakietę na arabski samochód pod Khan Yunis, na południu Strefy Gazy. W ataku zginęło 6 palestyńskich terrorystów z Ludowych Komitetów Oporu, a 14 osób zostało rannych. Wśród zabitych jest jeden z dowódców Ludowych Komitetów Oporu oraz konstruktor bomb. Do ataku doszło na terenie bazy szkoleniowej Ludowych Komitetów Oporu.
    8 kwietnia 2006 r. izraelscy żołnierze wykryli w nocy laboratorium produkujące materiały wybuchowe w Hebronie. Palestyńczycy w momencie wykrycia zdetonowali bombę, niszcząc całe laboratorium. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.
    8 kwietnia 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas wyraził przekonanie, że w razie zapowiadanego przez Izrael jednostronnego wytyczenia granic z Autonomią Palestyńską, w ciągu dekady dojdzie do nowych walk.
    8 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w Hizme, w pobliżu Jerozolimy, palestyńskiego terrorystę działającego na rzecz Al-Qaedy na terenie Autonomii Palestyńskiej.
    8 kwietnia 2006 r. izraelski samolot bezzałogowy wystrzelił wieczorem rakietę niszcząc arabski samochód w północnej części Strefy Gazy. W ataku zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa.

8 kwietnia 2006 r. Izrael, Algieria i Maroko wyraziły zgodę na dołączenie do morskich patrolów antyterrorystycznych NATO w rejonie Morza Śródziemnego.

9 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Wieczorem na Negew spadły kolejne 3 rakiety Qassam.
    9 kwietnia 2006 r. izraelska policja zatrzymała w nocy w Be'er-Shevie 19 Arabów, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej.
    9 kwietnia 2006 r. izraelski wywiad poinformował, że otrzymał 70 ostrzeżeń o planowanych zamachach terrorystycznych w Izraelu. Służby bezpieczeństwa zostały postawione w stan wysokiego pogotowia w całym kraju na okres świąt Paschy.
    9 kwietnia 2006 r. wicepremier Ehud Olmert powiedział, że Izrael nie będzie próbował negocjować układu pokojowego z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem, ponieważ stracił on autorytet, odkąd Hamas doszedł do władzy. Olmert powiedział, że rozmowy pokojowe powinny być prowadzone z Autonomią Palestyńską, obecnie kierowaną przez Hamas, a nie z Abbasem. "Abu Mazen (Abbas) pozbawił się praktycznie całej władzy rządowej" dodał Olmert.
    9 kwietnia 2006 r. około 20 tys. chrześcijańskich pielgrzymów przeszło w Niedzielę Palmową z Góry Oliwnej do Starego Miasta w Jerozolimie trasą triumfalnego wjazdu Jezusa. Doroczna procesja drugi rok z rzędu przyciągnęła rzesze pielgrzymów. Główne uroczystości wielkanocne w Ziemi Świętej odbędą się w Wielki Piątek i w Niedzielę Wielkanocną w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

9 kwietnia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy, z których wystrzeliwane są rakiety Qassam.
    9 kwietnia 2006 r. izraelski samolot bojowy ostrzelał w nocy rakietami bazę szkoleniową al-Fatah w Khan Junis, na południu Strefy Gazy. Zginęło 6 palestyńskich terrorystów.
    9 kwietnia 2006 r. izraelscy komandosi zatrzymali w Dżeninie 2 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu. Podczas operacji w Nablusie raniono i aresztowano dowódcę Brygad Męczenników Al-Aksa, Haysem el-Masira. W Betlejem podczas próby aresztowania zastrzelono dowódcę Tanzimu, Jabar Akhrasa. Ogółem w nocy zatrzymano 8 poszukiwanych Palestyńczyków.
    9 kwietnia 2006 r. izraelscy żołnierze wykryli i rozbroili 10-kg bombę podłożoną przy drodze w pobliżu punktu kontrolnego pod Nablusem, w Samarii.
    9 kwietnia 2006 r. armia izraelska ogłosiła, że wyraża zgodę na przemieszczanie się w okazji świąt wielkanocnych 34 tys. palestyńskich chrześcijan.
    9 kwietnia 2006 r. przedstawiciele palestyńskiego ruchu Hamas oświadczyli, że Izrael dopuścił się "masakry". Przywódca Hamasu i minister spraw wewnętrznych w nowym rządzie Sayid Seyam potępili ataki izraelskie jako "eskalację agresji". Rzecznik prasowy palestyńskiego rządu, doktor Razi Hemed nazwał Izrael "państwem terrorystycznym, które musi być izolowane i zlikwidowane".
    9 kwietnia 2006 r. w wypadku zawalenia się tunelu przemytniczego z Egiptu do południowej Strefy Gazy zginęło 2 Arabów, a 4 zostało rannych. Tunelem przemycano broń.

10 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na teren wojskowej bazy IDF przy Zikim, na Negewie. Popołudniem rakieta Qassam spadła na miasto Sderot.
    10 kwietnia 2006 r. izraelski dziennik "Jedijot Achronot" poinformował, że desygnowany na premiera Ehud Olmert zamierza wytyczyć granicę między Izraelem i Autonomią Palestyńską do listopada 2008 roku. Doradca Olmerta Joram Turbowicz w rozmowach z mniejszymi partiami na temat utworzenia rządu koalicyjnego powiedział, że wycofanie "musi nastąpić do listopada 2008 r.", czyli przed nowymi wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.
    10 kwietnia 2006 r. w pożarze wieżowca w Bat Yam, zostało rannych 96 osób, w większości osoby starsze wiekiem.
    10 kwietnia 2006 r. władze cywilnego lotnictwa ogłosiły, że zostanie wybudowane nowe lotnisko krajowe w Megiddo. Lotnisko zajmie powierzchnię 100 akrów i będzie kosztować 35 mln USD. Niewątpliwie pomoże rozwojowi turystyki w rejonie Doliny Jezreel.
    10 kwietnia 2006 r. Shin Bet aresztowała w Jerozolimie 3 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy odpowiadają za kilka napaści z użyciem noża.

10 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 19 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    10 kwietnia 2006 r. izraelska artyleria kontynuowała ostrzał północnych terenów Strefy Gazy. Podczas ostrzału okolic Beit Lahiya zginęła 8-letnia dziewczynka, a 13 osób zostało rannych.
    10 kwietnia 2006 r. izraelscy komandosi aresztowali popołudniem 3 palestyńskich terrorystów w rejonie Hebronu, w Judei.
    10 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści z Ludowych Komitetów Oporu ostrzelali wieczorem przejście graniczne Erez w Strefie Gazy.

10 kwietnia 2006 r. ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej postanowili czasowo wstrzymać pomoc dla kierowanego przez radykalny ruch Hamas rządu w Autonomii Palestyńskiej. Chodzi o co najmniej 30 mln euro. Tym samym Unia chce wymusić na rządzie palestyńskim, by uznał Izrael, wyrzekł się przemocy i zaakceptował tzw. mapę drogową, czyli plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu.
    10 kwietnia 2006 r. irańska witryna prasowa "Iran Press Service" poinformowała, że irańscy naukowcy wzbogacili uran do poziomu 3,5%, co wystarcza do wykorzystania go w reaktorach jądrowych.

11 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew w okolicy Kerem Shalom. Rano kolejna rakieta spadła na Negew. Wieczorem rakieta spadła w pobliżu miasta Sderot.
    11 kwietnia 2006 r. rząd Izraela oficjalnie uznał premiera Ariela Szarona za trwale niezdonego do kierowania gabinetem. Premier Szaron od trzech miesięcy leży w szpitalu w stanie śpiączki. Uznanie go za niezdolnego do pracy oznacza oficjalne objęcie stanowiska premiera przez Ehuda Olmerta, który jako wicepremier pełnił jedynie obowiązki szefa rządu.

            Premier Ehud Olmert - jego biografia

11 kwietnia 2006 r. doszło do wybuchu w zakładach zbrojeniowych w Zichron Ya'akow, na północy Izraela. W wypadku zginęła 1 osoba, a 4 zostały ranne.
    11 kwietnia 2006 r. koncern Arotech wygrał kontrakt na dostawę opancerzonych jeepów "David" dla izraelskiej armii. Kontrakt jest wart 22 mln USD. "David" to specjalny pojazd opancerzony, przystosowany do walki w mieście. Zabiera na pokład desant 6 żołnierzy. Pojazdy będą budowane w zakładach w Alabamie, USA.

11 kwietnia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy. Popołudniem powtórzono ostrzał. Marynarka ostrzelała posterunek palestyńskiej policji w Gazie.
    11 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    11 kwietnia 2006 r. oddziały palestyńskich sił bezpieczeństwa lojalne prezydentowi Mahmoudowi Abbasowi przejęły kontrolę nad granicą Strefy Gazy z Egiptem. Przybycie tych 150 funkcjonariuszy zostało z zadowoleniem przywitane przez obserwatorów UE na przejściu granicznym Rafah.
    11 kwietnia 2006 r. izraelscy komandosi aresztowali wieczorem w pobliżu Ramallah poszukiwanego terrorystę z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. W Betlejem zatrzymano terrorystę z Al-Fatah.

11 kwietnia 2006 r. dwóch izraelskich dyplomatów spotkało się z wysokimi urzędnikami Indonezji. Była to pierwsza wizyta dyplomatyczna w Indonezji od 6 lat. Rozmowy dotyczyły współpracy dyplomatycznej, handlowej, technicznej i medycznej.
    11 kwietnia 2006 r. były prezydent Iranu Ali Akbar Haszemi Rafsandżani poinformował, że Iran uruchomił pierwszą jednostkę 164 wirówek, które wzbogacają uran. Prezydent Mahmud Ahmadineżad ogłosił, że "kraj niebawem dołączy do klubu państw dysponujących technologią jądrową". Szef irańskiej agencji atomowej Gholamreza Aghazadeh powiedział: "Żeby rozpocząć produkcję wzbogaconego uranu na poziomie przemysłowym do marca 2007 r. uruchomimy zespół 3000 wirówek", których instalacja rozpocznie się w ostatnim kwartale 2006 r. Iran ma zapasy 110 ton sześciofluorku uranu (UF6) - gazu używanego przy wzbogacaniu uranu w wirówkach. Z takiej ilości gazu można - zdaniem ekspertów - wyprodukować kilkanaście bomb atomowych.
    11 kwietnia 2006 r. amerykański rząd oświadczył, że Iran zrobił "krok w złą stronę". Stany Zjednoczone uważają, że pod przykrywką energetyki cywilnej Iran szykuje się do budowy bomby atomowej, a wzbogacony uran jest jej zasadniczym komponentem. Do wyprodukowania jednej bomby potrzebny jest roczny efekt pracy 1500 wirówek.
    11 kwietnia 2006 r. ONZ przyjęła nową, restrykcyjną politykę w stosunkach z Autonomią Palestyńską kierowaną przez Hamas. Według tej polityki kontakty polityczne ONZ z Autonomią będą badane przypadek po przypadku.
    11 kwietnia 2006 r. Gazit Globe poinformował o podjęciu decyzji o kupnie centrum handlowego w Hamburgu, w Niemczech. Centrum o powierzchni 12.250 metrów kwadratowych jest warte 33 mln euro.

12 kwietnia 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 4 Arabów, którzy usiłowali przekroczyć granicę z Egiptu do Izraela.
    12 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa ogłosiły alarm antyterrorystyczny na terytorium całego Izraela. Będzie on obowiązywał przez całe święta Pesach.
    12 kwietnia 2006 r. premier Ehud Olmert zapowiedział, że 60 żydowskich osiedli w Samarii i Judei zostanie zniszczonych, a ich mieszkańcy powinni w przeciągu najbliższych 18 miesięcy przenieść się do 7 osiedli, które pozostaną pod kontrolą Izraela.
    12 kwietnia 2006 r. szef sztabu generalnego izraelskich sił zbrojnych generał Dan Haluc uznał za "niepokojące" dla Izraela i całego świata doniesienia, że Iranowi udało się wzbogacić uran. Iran realizujący program nuklearny "stanowi zagrożenie dla wolnego świata, nie tylko dla Izraela". Szef izraelskiego wywiadu wojskowego generał Amos Jadlin ocenił, że "Irańczykom może się udać wyprodukować broń nuklearną w ciągu trzech lat". Dodał, że jest to "nowe wyzwanie" dla wspólnoty międzynarodowej.

12 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie ostrzelano izraelskich żołnierzy. W wiosce Burkin pod Dżeninem wykryto fabrykę materiałów wybuchowych Islamskiego Dżihadu. Przejęto 30-kg materiałów wybuchowych oraz 4 bomby gotowe do użycia.
    12 kwietnia 2006 r. izraelskie lotnictwo zbombardowało w nocy główną kwaterę al-Fatah i Brygad Męczenników Al-Aksy w Gazie.
    12 kwietnia 2006 r. izraelska armia wprowadziła całkowite zamknięcie Samarii, Judei i Strefy Gazy na czas żydowskich świąt Pesach.
    12 kwietnia 2006 r. dwóch palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa próbowała przedostać się ze Strefy Gazy do Izraela. Zostali zastrzeleni przy próbie przekroczenia bariery granicznej.

12 kwietnia 2006 r. przedstawiciel rosyjskiego MSZ Michaił Kamynin wezwał Iran do "zaprzestania wszelkich prac nad wzbogacaniem uranu, w tym badań naukowych".
    12 kwietnia 2006 r. Iran odrzucił apel Rosji, twierdząc, że nie może wstrzymać swego programu nuklearnego. "Działania nuklearne Iranu są jak wodospad, który zaczął już płynąć. Nie można ich zatrzymać" powiedział przedstawiciel władz irańskich, zastrzegając sobie anonimowość. Zastępca szefa Irańskiej Organizacji Atomowej Mohammad Saidi powiedział, że Iran zamierza wzbogacać uran na większą skalę stosując do tego 54 tysiące wirówek. Taka liczba wirówek będzie mogła wyprodukować wystarczająco dużo wzbogaconego uranu, żeby dostarczyć paliwo do elektrowni atomowych o mocy 1000 MW.
    12 kwietnia 2006 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice powiedziała, że irańskie deklaracje o produkcji wzbogaconego uranu wymagają od Rady Bezpieczeństwa ONZ "zdecydowanych kroków na rzecz zachowania przez społeczność międzynarodową wiarygodności".
    12 kwietnia 2006 r. przedstawiciel Chin w ONZ oświadczył, że sprawę irańskiego programu nuklearnego należy rozwiązać na drodze dyplomacji, a sankcje ekonomiczne czy opcja militarna mogłyby przynieść odwrotny skutek.
    12 kwietnia 2006 r. rosyjski koncern Gazprom wyraził zainteresowanie eksploatacją największego złoża gazu na terenie Iranu. Równocześnie planuje się budowę gazociągu łączącego Iran, Pakistan i Indie. Iran znajduje się na drugim miejscu w świecie, po Rosji, pod względem potwierdzonych rezerw gazu.

13 kwietnia 2006 r. w nocy obchodzono w Izraelu święto Pesach. W ciągu dnia ponad 370 tys. ludzi odwiedziło rezerwaty przyrody, parki i lasy.

13 kwietnia 2006 r. izraelscy żołnierze po raz pierwszy wkroczyli na krótki czas do Strefy Gazy. Poszukiwano podłożonych ładunków wybuchowych w pobliżu przejścia granicznego Kissufim. Żołnierze wkroczyli na głębokość 50 metrów w głąb Strefy.
    13 kwietnia 2006 r. grupa palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksy wtargnęło do biur rządowych Autonomii Palestyńskiej w Ramallah, w Samarii.
    13 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali 2 ładunki wybuchowe w pobliżu posterunku izraelskiej armii przy grobowcu Racheli w Betlejem, w Judei.

13 kwietnia 2006 r. dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Mohamed El-Baradei zaapelował osobiście do władz Iranu, aby zaprzestały wzbogacania uranu. El-Baradei przybył w nocy na rozmowy do Teheranu i oświadczył, że podejmie próbę przekonania władz Iranu do wstrzymania procesów technologicznych w tym zakresie.

14 kwietnia 2006 r. tysiące pielgrzymów wypełniły w Wielki Piątek wąskie uliczki starej Jerozolimy chcąc przejść drogę krzyżową śladami Jezusa z Nazaretu. Wszystkie procesje kończyły się w Bazylice Grobu Świętego, gdzie znajduje się również Golgota.

14 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    14 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali w nocy ładunek wybuchowy w pobliżu patrolu izraelskiej armii w rejonie Hebronu, w Judei.
    14 kwietnia 2006 r. izraelska armia oficjalnie wprowadziła rano patrole czołgów wzdłuż bariery granicznej w rejonie przejścia Kissufim w Strefie Gazy. Przyczyną jest bardzo duże zagrożenie terrorystyczne.

14 kwietnia 2006 r. Stany Zjednoczone zablokowały projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która wzywała Izrael do powstrzymania się od "nadmiernego stosowania siły" wobec Palestyńczyków.
    14 kwietnia 2006 r. Departament Skarbu USA zabronił indywidualnym Amerykanom prowadzenia interesów z władzami Autonomii Palestyńskiej, zdominowanymi przez radykalny Hamas, uważany przez Waszyngton, a także Unię Europejską i Izrael, za ugrupowanie terrorystyczne.
    14 kwietnia 2006 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad nazwał zagrożeniem dla świata muzułmańskiego istnienie "syjonistycznego reżimu", który to termin Teheran stosuje na określenie Izraela. "Istnienie syjonistycznego reżimu równa się niekończącej się, nieograniczonej niczym groźbie, wobec której żaden z narodów i krajów islamu w tym regionie i poza nim nie może czuć się bezpiecznie". Prezydent dodał, że Izrael jest "uschłym, spróchniałym drzewem", które runie zniszczone przez "burzę".

15 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 8 rakiet Qassam, z których jedna spadła na stadion sportowy w kibucu Yad Mordechai.
    15 kwietnia 2006 r. szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy biurze premiera, Eiland powiedział, że palestyński rząd musi przejąć kontrolę nad Strefą Gazy i musi powstrzymać ataki rakietowe na Izrael.
    15 kwietnia 2006 r. Szimon Peres oświadczył, że "prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad, który porównał Izrael do próchniejącego drzewa, skończy jak Saddam Husajn". "Ahmadineżad reprezentuje szatana, a nie Boga. Historia zdyskredytowała szaleńców i tych, którzy wymachiwali mieczem" dodał Peres.

15 kwietnia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy.
    15 kwietnia 2006 r. setki zamaskowanych uzbrojonych Palestyńczyków zablokowało główną drogę w Strefie Gazy. Doszło także do szturmu na budynki rządowe Autonomii Palestyńskiej w Khan Yunis. W ten sposób okazano niezadowolenie z nowego rządu palestyńskiego.

15 kwietnia 2006 r. Rosja poinformowała, że udzieli doraźnej pomocy finansowej władzom Autonomii Palestyńskiej, izolowanym na arenie międzynarodowej po utworzeniu rządu palestyńskiego przez radykalne ugrupowanie Hamas.

16 kwietnia 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 6 Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę z Egiptu do Izraela.
    16 kwietnia 2006 r. około 90 tys. turystów świętowało chrześcijańską Wielkanoc i żydowską Paschę w Jerozolimie. Łaciński patriarcha Jerozolimy Michel Sabbah celebrował wielkanocną mszę w Bazylice Grobu Pańskiego. Przy Ścianie Płaczu zebrało się 15 tys. modlących Żydów.
    16 kwietnia 2006 r. premier Ehud Olmert zatwierdził budżet kolei na lata 2006-2010, o wysokości 25,9 mld NIS. Z tego 2,2 mld NIS zostanie przeznaczone na zakup nowego taboru, 500 mln NIS na przebudowę przejazdów kolejowych, 400 mln NIS na budowę czwartej nitki torów wzdłuż autostrady Ayalon i dodatkowej linii omijającej od wschodu Tel Awiw, 300 mln NIS na infrastrukturę pod przyszłą linię do Ejlatu. Zawieszono realizację projektu linii Akko-Karmiel.
    16 kwietnia 2006 r. izraelskie linie lotnicze El Al zdecydowały się po raz pierwszy na zakup 8 samolotów A-330 Airbus, które zastąpią wysłużone maszyny Boeing 767. Wartość kontraktu wynosi 500 mln USD.

    16 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na miasto Sderot.

16 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii.
    16 kwietnia 2006 r. radykalna organizacja palestyńska Islamski Dżihad wydała oświadczenie, że będzie kontynuować akcje, wymierzone przeciwko Izraelowi, w tym ostrzał rakietowy i zamachy samobójcze. Lider ugrupowania Ramadan Szallah dodał, że zamachowcy Dżihadu bezustannie podejmować będą próby przedostania się do Izraela i atakowania nieprzyjaciela na miejscu.
    16 kwietnia 2006 r. palestyński terrorysta postrzelił popołudniem żydowskiego osadnika w pobliżu osiedla Dolev w Samarii.

    16 kwietnia 2006 r. około 1 tys. żydowskich osadników przeszło w demonstracyjnym marszu z osiedla Beit El do osiedla Yad Yair w Samarii. Doszło do starć z izraelskimi siłami bezpieczeństwa, które usiłowały zatrzymać demonstrację. Ranny został 1 żołnierz, aresztowano 6 osadników.
    16 kwietnia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem północne tereny Strefy Gazy.

16 kwietnia 2006 r. irański minister spraw zagranicznych Manouchehr Mottaki oświadczył, że Iran wesprze rząd palestyński 50 mln USD. Jednocześnie Mottaki wezwał muzułmanów na całym świecie do wspierania Palestyńczyków: "Świat islamski powinien pomóc nowemu palestyńskiemu rządowi przezwyciężyć obecne problemy".

17 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Rano kolejna rakieta Qassam spadła na Negew. W południe 2 rakiety Qassam spadły na Negew.
    17 kwietnia 2006 r. nowy parlament izraelski Knesset został zaprzysiężony.
    17 kwietnia 2006 r. przywódca izraelskich Arabów Sheik Raed Saleh oświadczył, że "Jerozolima jest stolicą islamskiego narodu". Saleh powiedział, że wojna 1967 roku jeszcze się nie zakończyła, gdyż wcześniej Jerozolima musi zostać wyzwolona spod okupacji Żydów.
    17 kwietnia 2006 r. generał Shlomo Gazit, jeden z twórców porozumienia z Oslo, powiedział, że izraelska armia musi przejąć kontrolę nad Strefą Gazy aby powstrzymać ostrzał rakietowy Izraela. Dodał, że to tylko kwestia czasu zanim palestyńscy terroryści zaczną wystrzeliwać rakiety Qassam z Samarii i Judei.
    17 kwietnia 2006 r. palestyński terrorysta-samobójca wysadził się popołudniem przed wejściem do restauracji na dworcu autobusowym w Tel Awiwie, zabijając 9 Izraelczyków i raniąc 66 osób. Do zamachu przyznał się Islamski Dżihad.
    17 kwietnia 2006 r. premier Ehud Olmert oświadczył, że Izrael odpowie na atak "w adekwatny sposób". Obarczył odpowiedzialnością Hamas, który po wygraniu wyborów samodzielnie rządzi Autonomią Palestyńską.

17 kwietnia 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali w nocy 2 Palestyńczyków, którzy usiłowali przenieść 2 bomby przez punkt kontrolny pod Nablusem. Saperzy rozbroili bomby.
    17 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 10 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie palestyńscy terroryści zdetonowali 2 bomby przy izraelskim patrolu.
    17 kwietnia 2006 r. rzecznik Hamasu Sami Abu Zuhri oświadczył, że zamachy są usprawiedliwione. "To naturalny skutek kontynuowania izraelskich zbrodni wobec naszego narodu. Nasi ludzie są zmuszeni do samoobrony i mają pełne prawo użycia wszelkich środków dla własnej obrony."
    17 kwietnia 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas potępił zamach, nazywając go "aktem terroryzmu".

    17 kwietnia 2006 r. izraelska kolumna wojskowa wjechała wieczorem do centrum Nablusu w Samarii. W strzelaninie zostało rannych 6 Palestyńczyków. Aresztowano kilka osób.

17 kwietnia 2006 r. około 100 tys. Syryjczyków demonstrowało w mieście Kunejtra, domagając się zwrotu Wzgórz Golan. Przedstawiciel rządzącej w Syrii Partii Socjalistycznego Odrodzenia Arabskiego Mohammed Saed Bchejtan obiecał zebranym, że Syria odzyska "każdą piędź swojego terytorium".
    17 kwietnia 2006 r. Stany Zjednoczone i Rosja potępiły palestyński zamach terrorystyczny w Tel Awiwie. Rzecznik Białego Domu Scott McClellan oświadczył: "To nikczemny akt terroru, dla którego nie ma żadnego usprawiedliwienia".
    17 kwietnia 2006 r. Katar poinformował, że przekaże 50 mln USD pomocy rządowi Autonomii Palestyńskiej.
    17 kwietnia 2006 r. amerykańska armia poinformowała, że planuje instalować izraelskie systemy ochrony w swoich czołgach i pojazdach opancerzonych w Iraku. System produkowany przez grupę Israel Aircraft Industries Ltd., Elta Systems i Rafael przeszedł pomyślnie próby w centrum wojskowym w Virginia, w USA. Koszt wyposażenia amerykańskich dywizji w nowy sprzęt wyniesie 300-400 mln USD.
    17 kwietnia 2006 r. Spacecom Satellite Communications Ltd. Poinformowało o sprzedaży pakietu 18 kanałów telewizyjnych przekazywanych przez satelitę Amos-2 dla Rumunii. Rumunia wyraziła także chęć zakupu dodatkowego segmentu z satelity Amos-3, który zostanie uruchomiony w czerwcu 2008 roku. Wartość kontraktu wynosi 90 mln USD.

18 kwietnia 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 8 Arabów, którzy usiłowali przekroczyć granicę z Egiptu do Izraela.
    18 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa ogłosiły najwyższy stan alarmu antyterrorystycznego na całym terytorium Izraela.
    18 kwietnia 2006 r. rząd Izraela obarczył władze Autonomii Palestyńskiej winą za zamach w Tel Awiwie. Jednocześnie premier Ehud Olmert podjął decyzję o nie podejmowaniu środków odwetowych i ograniczeniu akcji przeciw Palestyńczykom.

18 kwietnia 2006 r. izraelska armia wprowadziła w nocy całkowitą blokadę terytorium Autonomii Palestyńskiej. W nocnych operacjach zatrzymano 21 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 kwietnia 2006 r. lotnictwo izraelskie dokonało w nocy nalotu na dzielnicę Zeitun w mieście Gaza, wyrządzając poważne zniszczenia w miejscowych zakładach metalowych, w których według wywiadu produkowano rakiety Qassam.
    18 kwietnia 2006 r. Islamski Dżihad wydał oświadczenie, że wczorajszy zamachowiec był pierwszym z grupy 70 przygotowywanych zamachowców, którzy w najbliższym czasie przeprowadzą swoje akcje przeciwko Izraelowi.
    
18 kwietnia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem północne tereny Strefy Gazy.

18 kwietnia 2006 r. izraelski ambasador w ONZ Dan Gillerman określił ostatni zamach w Tel Awiwie jako "deklarację wojenną", ostrzegając przed militarnymi celami nowej "osi zła", do której zaliczył Iran, Syrię i palestyńską organizację Hamas.
    18 kwietnia 2006 r. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan poinformował o spotkaniu na początku maja w Nowym Jorku uczestników bliskowschodniego procesu pokojowego (tzw. kwartetu madryckiego). Przedstawiciele ONZ, USA, UE i Rosji mieliby pilnie przedyskutować sprawy związane z konfliktem izraelsko-palestyńskim. W spotkaniu mogliby wziąć udział także "regionalni partnerzy" kwartetu, przedstawiciele Egiptu i Jordanii.
    18 kwietnia 2006 r. Rosja poinformowała, że udzieli Autonomii Palestyńskiej doraźnej pomocy finansowej w wysokości 10 mln USD.
    18 kwietnia 2006 r. Arabia Saudyjska poinformowała, że przekaże 92 mln USD dla władz Autonomii Palestyńskiej.
    
18 kwietnia 2006 r. Japonia zdecydowała, że nie przyzna nowej pomocy dla władz Autonomii Palestyńskiej, jeśli nie zyska pewności, że rząd Hamasu popiera proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. W marcu Japonia przeznaczyła 6 mln USD na zakup żywności dla Autonomii poprzez Światowy Program Żywnościowy ONZ.
    18 kwietnia 2006 r. irański prezydent Mahmud Ahmadineżad ostrzegł, że Iran "utnie rękę każdemu agresorowi", który pokusiłby się o zaatakowanie kraju.
    
18 kwietnia 2006 r. rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że Białoruś nie sprzeda Iranowi rakietowych systemów obrony powietrznej S-300 SP.
    18 kwietnia 2006 r. amerykański prezydent George W. Bush nie wykluczył operacji militarnej, której celem byłoby uniemożliwienie Iranowi zbudowania broni nuklearnej. Prezydent wypowiedział się też o potrzebie zjednoczonego frontu krajów, "które zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakim byłaby broń nuklearna w rękach Iranu". Podkreślił, że USA ściśle współpracują w tej sprawie z Wielką Brytanią, Francją i Niemcami.
    18 kwietnia 2006 r. Niemcy otworzyły archiwa dotyczące nazistowskich obozów zagłady, obozów przymusowej pracy i prześladowań Żydów podczas II wojny światowej.

19 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę Qassam ,która spadła w pobliżu kibucu Karamiyah.
    19 kwietnia 2006 r. Sąd Najwyższy Izraela wydał zgodę na dokończenie budowy "bariery bezpieczeństwa" wokół Jerozolimy. Budowa była wstrzymana ze względu pozwu sądowego złożonego przez mieszkańców arabskich wiosek Bir Naballah, Beit Hanina, Al Jib, Jedira i Qalandiyah. Decyzją sądu, władze muszą zaplanować budowę dróg i nowych przejść granicznych dla Palestyńczyków w rejonie Jerozolimy.
    19 kwietnia 2006 r. izraelska policja znalazła dwa worki z 270-kg marihuany na plaży przy kibucu Ma'agan Michael.
    19 kwietnia 2006 r. w pobliżu Hajfy zauważono grupę około 15 rekinów. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto plaże. Jest to pierwszy przypadek, aby rekiny zbliżyły się tak blisko do plaż Izraela.

    19 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem z moździerza bazę izraelskiej armii w Nachal Oz, w zachodniej części Negewu.

19 kwietnia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem północne tereny Strefy Gazy.

19 kwietnia 2006 r. jordański rząd poinformował, że według informacji wywiadu Hamas zrealizował udany przemyt broni i pocisków na terytorium Jordanii. Broń została przemycona z Syrii. W proteście Jordania odwołała zapowiadaną wizytę przedstawiciela Autonomii Palestyńskiej w Ammanie.
    19 kwietnia 2006 r. podsekretarza stanu USA Nicholas Burns zwrócił się do Rosji i innych krajów z apelem, by zaprzestały współpracy nuklearnej z Iranem, zwłaszcza związanej z elektrownią atomową w Buszerze. Burns podkreślił, że żadne państwo nie powinno pomagać Iranowi w tej dziedzinie, nawet jeśli chodzi o cele cywilne.

20 kwietnia 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 4 Arabów usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę z Egiptu do Izraela.
    20 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, z których jedna spadła na szklarnie w Netiv Ha'asara, trzy w pobliżu miasta Ashkelon, a jedna blisko kibucu Carmiyah.
    20 kwietnia 2006 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyraził swoje oczekiwania, że wzrost gospodarczy Izraela w latach 2006-1007 będzie znacznie wyższy od najbardziej rozwiniętych krajów Ameryki Północnej i Europy. Zgodnie z prognozą, rzeczywisty PKB Izraela wzrośnie do 4,2% w 2006 i 2007 roku. Prognozowana inflacja będzie 2.4% w 2006 i 2% w 2007, a bezrobocie spadnie do 8,5% w 2006 i 8,2% w 2007 roku.

20 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Izraelska armia ustawiła dodatkowe punkty kontrolne wokół Nablusu, Tulkarem i Dżeninu w Samarii. Jest to izraelska odpowiedź na brak działań palestyńskich władz z organizacjami terrorystycznymi.
    20 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelskich robotników pracujących przy ogrodzeniu granicznym Strefy Gazy.
    20 kwietnia 2006 r. palestyński minister finansów Omar Abdel Razek przyznał, że rząd Hamasu od trzech tygodni nie ma z czego wypłacić zaległych pensji dla 165 tys. osób zatrudnionych przez władze Autonomii Palestyńskiej. Z rządowych pensji utrzymuje się aż jedna trzecia mieszkańców Autonomii. Zachód uzależnia swoją dalszą pomoc od odstąpienia Hamasu od terroryzmu i zaangażowania w proces pokojowy z Izraelem.
    20 kwietnia 2006 r. palestyński minister spraw wewnętrznych z ramienia Hamasu, Said Sijam, ogłosił, iż powołuje do życia nowe siły specjalne, złożone z członków organizacji zbrojnych wszystkich frakcji palestyńskich oraz mianuje dyrektorem generalnym MSW Abu Samhadanę, szefa Ludowych Komitetów Oporu.

20 kwietnia 2006 r. izraelska Czerwona Dwiazda Dawida (Magen David Adom) wysłała pracowników pomocy społecznej z pomocą dla Rumunii, która walczy z wielką powodzą.
    20 kwietnia 2006 r. prezydenci Francji Jacques Chirac i Egiptu Hosni Mubarak wezwali w Kairze do rozwiązań dyplomatycznych w sprawie Iranu oraz kontynuowania pomocy zagranicznej dla Autonomii Palestyńskiej. Jednocześnie Mubarak opowiedział się za uznaniem przez Hamas porozumień pokojowych pomiędzy Autonomią Palestyńską i Izraelem.
    20 kwietnia 2006 r. szef rosyjskiej Federalnej Agencji ds. Energii Atomowej (Rosatom) Siergiej Kirijenko zapewnił, że działalność irańskiej centrali atomowej w Buszer (budowanej z pomocą Rosji) w niczym nie narusza zasad traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).

21 kwietnia 2006 r. dowódca południowoizraelskiego okręgu wojskowego, generał Joaw Galant, zagroził ponownym zajęciem przez armię części palestyńskiej Strefy Gazy, jeśli kierowany przez radykałów z Hamasu rząd Autonomii nie doprowadzi do wstrzymania ostrzału rakietowego Izraela, prowadzonego z obszaru Strefy Gazy. Armia nie przewiduje obecnie żadnej operacji lądowej, ale w każdej chwili jest gotowa zaatakować "cele związane z Hamasem" i podjąć ofensywę w Strefie Gazy.
    21 kwietnia 2006 r. Izrael poinformował, że wybudowano już 330 km "bariery bezpieczeństwa". Trwa budowa 140 km, a w trakcie przygotowań jest dalszych 280 km.

21 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 15 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    21 kwietnia 2006 r. palestyński prezydent Mahmud Abbas nazwał "nieuzasadnionym" wstrzymanie przez Unię Europejską (UE) pomocy dla kierowanego przez radykalny ruch Hamas rządu Autonomii Palestyńskiej.
    21 kwietnia 2006 r. młody Palestyńczyk zranił nożem izraelskiego żołnierza na punkcie kontrolnym na północ od Jerozolimy.
    
21 kwietnia 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała 2 Palestyńczyków, którzy usiłowali przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy w rejonie przejścia Karni.
    21 kwietnia 2006 r. przywódca polityczny Hamasu, Khaled Meshal, oskarżył członków al-Fatah o współpracę z Izraelem. Meshal skrytykował decyzję palestyńskiego prezydenta Abbasa odnoście sprawowania kontroli nad palestyńskimi siłami bezpieczeństwa.
    21 kwietnia 2006 r. późnym wieczorem Rewolucyjna Rada al-Fatah wydała oświadczenie potępiająca uwagi uczynione przez przywódcę Hamasu, Khaleda Meshala, oskarżając go o "przygotowania do wojny domowej" w Autonomii Palestyńskiej.

21 kwietnia 2006 r. izraelski dziennik "Haarec" napisał, że Egipt i Arabia Saudyjska wywierają presję na palestyńską organizację Hamas w sprawie uznania przez nią Izraela. Egipcjanie i Saudyjczycy chcą, by Hamas zaaprobował formalnie deklarację Ligi Arabskiej, przyjętą w Bejrucie w 2002 roku. W deklaracji mówi się o uznaniu przez Ligę granic z 1967 roku i "sprawiedliwym rozwiązaniu" sprawy palestyńskich uchodźców.
    21 kwietnia 2006 r. Komisja Europejska odrzuciła oskarżenia, że wstrzymanie przez nią pomocy dla rządu Hamasu doprowadziło Autonomię Palestyńską do obecnego kryzysu finansowego, częściową odpowiedzialnością za to obarczając Izrael. Największa część palestyńskiego budżetu pochodzi z pieniędzy przekazywanych przez Izrael, m.in. z tytułu ceł i podatków. Izrael wstrzymał transfer tych kwot, które sięgają 50 mln USD miesięcznie.
    21 kwietnia 2006 r. nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w mieście Omsk, na Syberii w Rosji.

22 kwietnia 2006 r. negocjacje koalicyjne miedzy Kadimą a Partią Pracy zbliżają się do końca. Partia Pracy otrzyma siedem ministerstw (w tym rolnictwo i oświata), włączając w to obronę, na której czele stanie Peretz. Kadima zachowa ministerstwo finansów. Trwają jeszcze negocjacje dotyczące propozycji Partii Pracy o podniesieniu płacy minimalnej do 4.600 NIS (1.000 USD) i zasiłku rentowego. Kadima chciałaby stopniowego podwyższania o 250 NIS. Równocześnie trwają negocjacje ze Shasem, Zjednoczonym Judaizmem Tory, Partią Emerytów i Israel Beitenu.
    22 kwietnia 2006 r. prawosławni obchodzili w Jerozolimie Wielkanoc według kalendarza juliańskiego. Zgodnie z tradycją, wierni udali się w procesji kilkunastokilometrową trasą od Grobu Pańskiego w Jerozolimie do Betlejem w Judei, aby zanieść ogień do Bazyliki Narodzenia.

22 kwietnia 2006 r. w Strefie Gazy doszło do gwałtownych demonstracji zwolenników ruchu al-Fatah protestujących przeciwko wczorajszej wypowiedzi przywódcy Hamasu, Khaleda Meshala. Doszło do starć ze zwolennikami Hamasu w pobliżu uniwersytetu w Gazie. Dopiero po kilku godzinach palestyńska policja zdołała opanować sytuację. W starciach rannych zostało ponad 20 osób. Zajęcia na uniwersytecie odwołano do wtorku. W obozie uchodźców Jabalaya demonstrowało ponad tysiąc zwolenników al-Fatah nazywając Meshala "brudnym zwierzem". W Khan Yunis demonstrowało 6 tys. zwolenników al-Fatah.
    22 kwietnia 2006 r. grupa 15 uzbrojonych zwolenników ruchu al-Fatah wdarła się do gmachu palestyńskiego sądu w Nablusie, w Samarii. Po wyrzuceniu pracowników oświadczyli, że przywódca Hamasu, Khaled Meshal chce doprowadzić do wybuchu "palestyńskiej wojny domowej".
    22 kwietnia 2006 r. przedstawiciel palestyńskiego rządu Hamasu skrytykowali wczorajszą wypowiedź Khaleda Meshala, mówiąc: "przemówienie Meshala nie reprezentuje nas".
    22 kwietnia 2006 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w rejonie Hirbet Atwani, na południe od Hebronu w Judei. Doszło do starć z izraelską policją. Aresztowano 2 Palestyńczyków i 5 żydowskich aktywistów pokojowych.
    22 kwietnia 2006 r. izraelscy żołnierze aresztowali 2 Palestyńczyków, którzy usiłowali przemycić bombę przez punkt kontrolny pod Dżeninem, w Samarii. Pod Tulkarem aresztowano innego Palestyńczyka, który usiłował przemycić nóż szturmowy.

22 kwietnia 2006 r. ambasador Iranu przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Ali-Asghar Soltanieh powiedział, że Teheran osiągnął wstępne porozumienie w sprawie wzbogacania uranu w ramach joint venture w Rosji. Soltanieh zapowiedział też, że w przyszłym miesiącu Iran ogłosi przetargi na budowę dwóch kolejnych elektrowni atomowych. We współpracy z Rosją Iran buduje już elektrownię atomową w miejscowości Buszer.
    22 kwietnia 2006 r. podsekretarz stanu USA Nicholas Burns powiedział, że Rosja musi zaprzestać interesów zbrojeniowych z Iranem, a inne kraje muszą zakazać sprzedaży temu krajowi technologii podwójnego przeznaczenia.
    
22 kwietnia 2006 r. grupa Ukraińców zaatakowała młodego Żyda w mieście Dniepropietrowsk na Ukrainie. Młodzieniec został raniony nożem.

23 kwietnia 2006 r. minister obrony Shaul Mofaz poinformował rząd, że palestyńscy terroryści przygotowują się w Strefie Gazy do użycia radzieckiej wyrzutni rakietowej "Grad". Hamas i Islamski Dżihad kupują rakiety od Hezbollahu w Libanie. Mofaz poinformował także o wzroście ilości ostrzeżeń o planowanych zamachach terrorystycznych w Izraelu. W ostatnim czasie izraelskie siły bezpieczeństwa zapobiegły 10 samobójczym zamachom, aresztowano także 160 terrorystów od początku roku.
    23 kwietnia 2006 r. izraelska marynarka wojenna przedstawiła raport z podjętych działań przeciwko ostrzałowi rakietowemu Izraela prowadzonemu ze Strefy Gazy. Marynarka używa szerokiego systemu radarowego, którym wykrywają miejsca odpalania rakiet Qassam. Następnie okręty marynarki biorą udział w ostrzale artyleryjskim pozycji terrorystów.
    23 kwietnia 2006 r. rządowy komitet zatwierdził plan rozbudowy dróg i kolei w rejonie Tel Awiwu. Nowoczesna linia kolejowa połączy Tel Awiw, Petah Tikva, Bnei Brak, Kfar Sava, Ra'anana i Herzliya. Rozbudowana zostanie linia kolejowa miedzy Uniwersytetem Tel Awiw i Rishpona. Zostanie wybudowana autostrada 531 łącząca autostradę nadbrzeżną z autostradą 6 koło Kfar Sava.

23 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy z moździerza okolicę przejścia granicznego Kerem Shalom w Strefie Gazy.
    23 kwietnia 2006 r. nowy dowódca palestyńskich sił bezpieczeństwa, Jamal Abu Samhadana oświadczył rano, że "mamy jednego wroga. Są to Żydzi. Nie mamy żadnego innego wroga." Samhadan jest od wielu lat poszukiwany przez izraelskie siły bezpieczeństwa.
    23 kwietnia 2006 r. egipskie siły bezpieczeństwa zorganizowały w Strefie Gazy spotkanie przywódców Hamasu i al-Fatah, aby zakończyć trwające od wczoraj starcia.
    23 kwietnia 2006 r. rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri, oświadczył, że "ideologia Hamasu jest całkowicie odmienna od ideologii szejka Bin Ladena". W ten sposób Hamas zdystansował się od nadanej wczoraj przez Al-Dżazirę wypowiedzi Osamy bin Ladena na temat "krucjaty syjonistyczno-chrześcijańskiej" przeciwko Islamowi.
    23 kwietnia 2006 r. zwolennicy ruchu al-Fatah wznowili popołudniem walki ze zwolennikami Hamasu w Gazie. W tracie starć ostrzelano budynek palestyńskiego ministerstwa zdrowia w Gazie. Palestyńscy policjanci ocalili życie ministrowi zdrowia, opłacając za niego okup bojówkarzom al-Fatah. Ranne zostały 3 osoby.
    23 kwietnia 2006 r. uzbrojeni zwolennicy al-Fatah zaatakowali wieczorem budynek władz miejskich w Nablusie, w Samarii. Wyprowadzili burmistrza Hamasu z budynku i dali mu termin 30 dni na zamknięcie biur w mieście.
    23 kwietnia 2006 r. izraelscy komandosi ostrzelali arabski samochód w pobliżu Betlejem, w Judei. W ataku zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa, a 1 ranny został aresztowany.

24 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Popołudniem kolejna rakieta Qassam spadła w pobliżu miasta Ashkelon.
    24 kwietnia 2006 r. grupa izraelskich ekspertów przedstawiła rządowi raport o programie nuklearnym Iranu. Według raportu, Iran stanowi obecnie główne zagrożenie dla Izraela, a pozyskanie przez Teheran broni jądrowej zasadniczo zwiększy owo zagrożenie i może stać się zarzewiem nowego regionalnego konfliktu. Gdyby Iran uzyskał broń jądrowo, niewątpliwie w ślad jego poszłyby inne państwa Bliskiego Wschodu. Z tego powodu Izrael powinien kontynuować swoją politykę "dwuznaczności", jeśli chodzi o broń jądrową. Izrael ani nie zaprzecza, ani nie potwierdza informacji, że posiada broń jądrową.
    24 kwietnia 2006 r. wieczorem w Yad Vashem rozpoczęły się oficjalne obchody Dnia Pamięci o Zagładzie. W państwowej ceremonii uczestniczył prezydent Moshe Kacav, premier Ehud Olmert oraz korpus dyplomatyczny.

24 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Hebronie wykryto skład broni i amunicji.
    24 kwietnia 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała rano północne tereny Strefy Gazy.
    24 kwietnia 2006 r. grupa uzbrojonych palestyńskich terrorystów zbliżyła się rano do ogrodzenia granicznego Strefy Gazy, w pobliżu Khan Yunis. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień zabijając 1 terrorystę, który przygotowywał się do próby przekroczenia granicy.
    24 kwietnia 2006 r. nieznani sprawcy ostrzelali w Gazie dowódcę zbrojnego ramienia Hamasu, Ahmada Randora.
    24 kwietnia 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział, że ma uprawnienia, by odsunąć od władzy rząd radykalnego Hamasu i uprzedził go, że nie ma wielkiego wyboru jak negocjacje z Izraelem.
    24 kwietnia 2006 r. pytany o możliwość odsunięcia przez Abbasa rządu Hamasu, wypowiadający się anonimowo wysoki rangą przedstawiciel na Zachodnim Brzegu tej radykalnej organizacji palestyńskiej powiedział, że grupa "nie odejdzie w milczeniu" i zagroził zerwaniem zawieszenia broni z Izraelem.
    
24 kwietnia 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali popołudniem po pościgu palestyńskiego terrorystę-samobójcę, który usiłował przedostać się do Jerozolimy, aby przeprowadzić zamach.

24 kwietnia 2006 r. irański minister obrony Mustafa Mohammad Nadżar powiedział, że jakikolwiek amerykański atak wojskowy na irańskie obiekty nuklearne zakończy się dla Stanów Zjednoczonych upokarzająca porażką.
    24 kwietnia 2006 r. jordański król Abdullah zwrócił się z apelem do świata, by zażądać od Izraela rozbrojenia się ze swojej broni jądrowej. Abdullah powiedział, że nie wypada stawiać warunki Iranowi, podczas gdy Izrael posiada arsenał głowic jądrowych. Aby mógł zaistnieć prawdziwy pokój w regionie "Izrael musi zrezygnować z nuklearnej broni".
    24 kwietnia 2006 r. w Nowym Yorku zmarł rabin Moses Teitelbaum, przywódca ultraortodoksyjnej grupy chasydzkiej Satmar. Pogrzeb odbędzie się następnego dnia w Brooklynie. Uroczystości pogrzebowe i żałobę zakłóca konflikt pomiędzy synami rabina - Aronem i Zalmenem - dotyczący tego, który z nich obejmie przywództwo po śmierci ojca. Satmar jest ruchem stanowczo sprzeciwiającym się istnieniu państwa Izrael. Zdaniem jego członków państwową suwerenność powinien Żydom przynieść dopiero Mesjasz.
    24 kwietnia 2006 r. islamscy terroryści zdetonowali trzy ładunki wybuchowe w kurorcie turystycznym Dahab, na Półwyspie Synaj w Egipcie. Zginęły 23 osób, a 64 zostało ranionych. Wśród rannych jest 3 Izraelczyków.

25 kwietnia 2006 r. rząd Izraela zaapelował w nocy do swoich obywateli, aby opuścili rejon Półwyspu Synaj. Według doniesień służb granicznych, większość izraelskich turystów zaczęło pośpiesznie opuszczać Egipt. W rejonie Ejlatu wprowadzono alarm dla wszystkich służb bezpieczeństwa.
    25 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    25 kwietnia 2006 r. w całym Izraelu zabrzmiały rano syreny, obwieszczając Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu (Jom HaShoah). W Yad Vashem i przy Knessecie odczytano nazwiska wszystkich ofiar Holokaustu.
    25 kwietnia 2006 r. izraelska spółka badawcza poinformowała, że w 2005 roku nastąpił wzrost o 20% łącznych aktywów 40 największych izraelskich holdingów, osiągając wartość 300 mld NIS. Największym towarzystwem Izraela jest Nochi Dankner's IDB Holdings, który posiada aktywa o wartości 78,8 mld NIS. Na drugim miejscu znajduje się FIBI Holdings, z aktywami 72,1 mld NIS. Największy wzrost osiągnęła spółka El Al, kontrolowana przez rodzinę Borovich. Aktywa El Al wynoszą 9,1 mld NIS, co dało spółce wzrost w notowaniach z miejsca 20 na 8 w 2005 roku.
    25 kwietnia 2006 r. Eastman Kodak ogłosił, że otworzy swoje pierwsze biuro w Tel Awiwie. Przedsiębiorstwo Kodak posiada swoje biura w Polsce i Afryce Południowej.

    25 kwietnia 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała 3 Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę z Egiptu do Izraela.

25 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 18 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    25 kwietnia 2006 r. izraelscy komandosi zatrzymali popołudniem w Al-Tira (Samaria) poszukiwanego terrorystę z Hamasu, Assada.
    25 kwietnia 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali wieczorem 6 Palestyńczyków, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy.
    25 kwietnia 2006 r. Palestyńczycy zaatakowali wieczorem patrol izraelskiej armii przy wjeździe do obozu uchodźców Askar w pobliżu Nablusu, w Samarii. Podczas starcia rannych zostało 6 Palestyńczyków.

25 kwietnia 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas powiedział w Ankarze (Turcja), że nie dopuści do wybuchu wojny domowej w Autonomii Palestyńskiej. Zaapelował również do społeczności międzynarodowej o pomoc finansową dla palestyńskich władz.
    25 kwietnia 2006 r. Holandia i Belgia poinformowały o zamiarze sprzedaży Jordanii 20 myśliwców F-16, z dostawą w 2008 roku.
    25 kwietnia 2006 r. brytyjski dziennik "Times" opublikował listę największych brytyjskich biznesmenów. Na 18 miejscu w Wielkiej Brytanii został umieszczony izraelski potentat handlowy Poju Zabludowicz, z majątkiem 2 mld funtów. Jest on właścicielem grupy inwestycyjnej Tamares, która ma siedziby w Londynie, Nowym Yorku, Lichtensteinie i Tel Awiwie. Inwestuje w nieruchomości, technikę, produkcję, komunikację i wypoczynek. Ojciec Zabludowicza był założycielem Israel's Soltam Systems Ltd.

26 kwietnia 2006 r. rozmowy koalicyjne Kadima z partią Emerytów zakończyły się zawarciem porozumienia w celu stworzenia wspólnego rządu. Natomiast negocjacje Kadima z Shasem utknęły.
    26 kwietnia 2006 r. Instytut Stephena Rotha z Tel Awiwu opublikował raport dotyczący ilości antysemickich incydentów na świecie w 2005 roku. Wynika z niego, że było ich w tym roku znacząco mniej niż w latach ubiegłych. Niemniej częstotliwość incydentów nadal pozostaje bardzo wysoka. W 2005 na świecie odnotowano 406 brutalnych incydentów o antysemickim charakterze (w roku 2004 było ich 501). Sprawcami najczęściej są członkowie ekstremalnych ugrupowań prawicowych lub przedstawiciele drugiego albo trzeciego pokolenia muzułmańskich imigrantów.

26 kwietnia 2006 r. izraelscy komandosi wykryli skład broni w arabskiej wiosce pod Hebronem, w Judei. Przejęto pociski moździerzowe, rakietnice i materiały wybuchowe. Aresztowano 2 Palestyńczyków. Wieczorem komandosi aresztowali w pobliżu Dżeninu poszukiwanego terrorystę z Islamskiego Dżihadu. Podczas akcji doszło do wymiany ognia.
    26 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści usiłowali wjechać samochodem-pułapką na teren przejścia granicznego Karni w Strefie Gazy. Palestyńscy policjanci otworzyli ogień, przeganiając zamachowców. Przejście zostało zamknięte.

26 kwietnia 2006 r. islamscy terroryści zdetonowali 2 ładunki wybuchowe przy bazie lotniczej międzynarodowych sił pokojowych na Półwyspie Synaj (Egipt), w pobliżu przejścia granicznego Rafah ze Strefą Gazy. Ranni zostali 2 żołnierze międzynarodowych sił (Norweg i Nowozelandczyk) oraz 2 egipskich policjantów.
    26 kwietnia 2006 r. po południu z rosyjskiego kosmodromu na Syberii wystrzelono rakietę, która wyniosła satelitę Eros B. W ważącym 280 kilogramów satelicie umieszczono sprzęt, który pozwala zaobserwować i sfotografować przedmioty wielkości 70 centymetrów. Eros B jest unowocześnioną wersją satelity Eros A, który jest już na orbicie. Ma on między innymi obserwować realizację irańskiego programu nuklearnego. Kontrola naziemna satelity znajduje się w Yehud.
    
26 kwietnia 2006 r. irański przywódca duchowy, ajatollah Ali Chamenei zagroził, że Iran odpowie na amerykański atak, uderzając w interesy USA na całym świecie.
    26 kwietnia 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas wezwał w Oslo (Norwegia) do zorganizowania nowej międzynarodowej konferencji pokojowej (Oslo 3).

27 kwietnia 2006 r. przedstawiciele premiera i szefa centrowej partii Kadima Ehuda Olmerta oraz szefa Partii Pracy Amira Pereca zawarli porozumienie w sprawie utworzenia koalicji rządowej.
    27 kwietnia 2006 r. mały prywatny samolot pilotowany przez rosyjskiego pilota nie zastosował się do procedur lotniczych nad Izraelem. Izraelskie myśliwce zmusiły niesfornego pilota do wylądowania na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie.
    27 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili wieczorem ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

27 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    27 kwietnia 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rano rakietami dwa arabskie samochody w Dir al-Balah w Strefie Gazy, raniąc 2 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu. W samochodach przewożono rakiety Qassam.

27 kwietnia 2006 r. szefowa dyplomacji USA Condoleezza Rice, wzywając ONZ o zdecowanie wobec Iranu po fiasku międzynarodowych nacisków, by wyrzekł się ambicji nuklearnych. Jest wątpliwe, by Iran spełnił żądania ONZ i zaniechał prac nad wzbogacaniem uranu - przyznała Rice. USA uważają, że w takim razie Rada Bezpieczeństwa powinna ukarać Iran sankcjami. Pomysł ten popierają Wielka Brytania i Francja. Przeciwne są Rosja i Chiny, które mogą utrącić rezolucję.

28 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.

28 kwietnia 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków.
    28 kwietnia 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali w nocy izraelskich żołnierzy przy posterunku granicznym Karno w Strefie Gazy.

29 kwietnia 2006 r. palestyński prezydent Mahmud Abbas wystosował listowne zaproszenie do podjęcia ogólnonarodowego dialogu na temat sposobów wyjścia kraju z kryzysu politycznego i gospodarczego. W rozmowach wzięliby udział członkowie władz wykonawczych Organizacji Wyzwolenia Palestyny, której przewodniczy prezydent Abbas, przedstawiciele palestyńskich instytucji oraz reprezentanci różnych ugrupowań i stronnictw politycznych.

29 kwietnia 2006 r. Iran zaproponował możliwość otwarcia swych instalacji jądrowych dla niezapowiadanych inspekcji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), pod warunkiem jednak zwrotu sprawy irańskiego programu jądrowego z Rady Bezpieczeństwa ONZ do MAEA.

30 kwietnia 2006 r. rzecznik Białego Domu Blaine Rethmeier odrzucił wczorajszą propozycję Iranu. Ambasador USA przy ONZ John Bolton bezpośrednio po przedstawieniu raportu MAEA opowiedział się za tym, by podstawą planowanej rezolucji Rady Bezpieczeństwa był rozdział VII Karty Narodów Zjednoczonych (traktujący o akcji w razie zagrożenia pokoju, naruszenia pokoju i aktów agresji), który nie wyklucza użycia siły militarnej. Także sekretarz stanu USA Colin Powell powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego radia, że wobec stanowiska Iranu, sankcje wydają się nieuniknione.
    30 kwietnia 2006 r. rząd Egiptu wystąpił do parlamentu kraju z formalnym wnioskiem o przedłużenie na dwa lata stanu wyjątkowego, który obowiązuje od 1981 roku.

1 maja 2006 r. do koalicji z Kadimą dołączyła partia Szas, która dostanie najprawdopodobniej cztery ministerstwa: przemysłu, transportu, pracy oraz komunikcji oraz dodatkowo dwóch ministrów bez teki. Partia Sefardyjskich Strażników Tory zastrzegła w umowie koalicyjnej, że wszelkie decyzje dotyczące możliwości wprowadzenia w Izraelu małżeństw cywilnych wymagać będą zgody wszystkich koalicjantów. Kwestia ślubów cywilnych stanowiła jeden z ważniejszych punktów przedwyborczej rywalizacji - za ich wprowadzeniem opowiadała się m.in. Kadima.
    1 maja 2006 r. izraelska armia ujawniła, że co najmniej 17 żołnierzy jest objętych dochodzeniem w sprawie gwałtów popełnionych trzy lata temu na 11-letniej dziewczynce w bazie wojskowej na południu kraju. O udział w przestępstwie, okrzykniętym przez miejscową prasę "największym seksualnym skandalem w historii izraelskiej armii", jest podejrzewanych nawet 35 żołnierzy.
    1 maja 2006 r. wieczorem w Izraelu rozpoczęły się obchody Dnia Pamięci, podczas którego Izraelczycy oddają cześć poległym żołnierzom Cahalu oraz członkom innych służb mundurowych. Od roku 1860 prowadzony jest spis osób, które zginęły w obronie Izraela. Do dnia dzisiejszego na liście znajduje się ponad 22 tysiące nazwisk. Jedynie w ubiegłym roku śmierć poniosło 138 członków sił bezpieczeństwa.

1 maja 2006 r. palestyński prezydent Mahmud Abbas oświadczył, że nie będzie ubiegał się o drugą kadencje po wygaśnięciu w 2009 roku jego obecnego, czteroletniego mandatu. Abbas powiedział, że kierujące rządem palestyńskim radykalne ugrupowanie Hamas zwróciło się do szefów Al-Kaidy, aby nie ingerowali w sprawy palestyńskie. Prezydent Autonomii przyznał, że obawia się przenikania na terytoria palestyńskie członków tej organizacji terrorystycznej.
    1 maja 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do Tulkarem w Samarii. Otoczono dom, w którym ukrywał się poszukiwany palestyński terrorysta. W trakcie operacji zginęła 1 Palestynka, a 2 osoby zostały ranne. Poszukiwany terrorysta został aresztowany.

2 maja 2006 r. Centralne Biuro Statystyki Izraela poinformowało, że populacja Izraela sięgnęła liczby 7.026.000 obywateli.
    2 maja 2006 r. wieczorem w Izraelu rozpoczęły się obchody Dnia Niepodległości. Podczas tradycyjnej uroczystości na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie przemawiał Szimon Peres: "Zwracam się najpierw i przede wszystkim do naszych sąsiadów, do Palestyńczyków. Odłóżcie broń. Mówmy o pokoju. Potrzebujemy uścisku rąk, a nie naciskania na spust. Qassamy niczego nie dadzą. Spotkajmy się w połowie drogi, aby nasze dzieci mogły żyć w pokoju." Izraelczyków zapewnił, że mają być z czego dumni i że Izrael potrafi obronić się w razie potrzeby.

2 maja 2006 r. doszło do wybuchu w budynku palestyńskich sił bezpieczeństwa na północy Strefy Gazy. Zginęło 2 Palestyńczyków, a 3 zostało rannych. Izraelska armia poinformowała, że wybuch nie był spowodowany żadną ich operacją.

2 maja 2006 r. dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, kontradmirał Mohammad-Ebrahim Dehqani, powiedział, że Izrael będzie pierwszym naszym celem w odpowiedzi na każdą "złowrogą" akcję Stanów Zjednoczonych przeciwko Iranowi.

3 maja 2006 r. izraelska łódź patrolowa Dabur udaremniła w nocy próbę przemytu broni do Strefy Gazy. Po ostrzelaniu podejrzanego statku, przemytnicy wyrzucili swój ładunek do morza. Nurkowie wydobyli z morza 11 worków z 550 kg materiałów wybuchowych.

3 maja 2006 r. Francja, USA i Wielka Brytania przedstawiły tekst kolejnej rezolucji w sprawie budującego arsenał nuklearny Iranu. Nowa rezolucja ma ciężar prawny - niepodporządkowanie się jej przez Teheran byłoby złamaniem prawa międzynarodowego. Jednak w projekcie nowej rezolucji nie ma zapisanych żadnych ewentualnych konsekwencji za jej niewypełnienie. Do nałożenia jakichkolwiek sankcji, nie mówiąc już o ataku na Iran, potrzebna byłaby jeszcze jedna rezolucja.

4 maja 2006 r. Knesset wybrał 53- letnią Dalię Icyk z rządzącej partii Kadima na przewodniczącą parlamentu. Jest ona pierwszą w historii kraju kobietą na tym stanowisku.
    4 maja 2006 r. Knesset zatwierdził nowy rząd premiera Ehuda Olmerta. W skład gabinetu wchodzi 25 osób. Koalicja rządząca dysponuje w 120-miejscowym Knesecie większością 67 miejsc. Koalicję tworzą: Kadima, Awoda, Sefardyjska Partia Strażników Tory (Szas - partia ortodoksyjnych Żydów sefardyjskich) i Partia Emerytów.
    4 maja 2006 r. premier Ehud Olmert powiedział w Knessecie, że bloki osiedli w Samarii i Judei "na zawsze" pozostaną w granicach państwa Izrael. Olmert przedstawił swój plan, zgodnie z którym tysiące osadników rozproszonych w mniejszych osiedlach zostaną przeniesione do obecnie istniejących dużych zespołów osiedli chronionych przez "barierę bezpieczeństwa". Dodał również, że Izrael sam wytyczy swoje granice, jeśli władze palestyńskie nie będą z nim współpracować. Zaznaczył, że wolałby, żeby do porozumienia z Palestyńczykami doszło na drodze negocjacji opartych na międzynarodowym planie pokojowym, tzw. mapie drogowej, jednak Hamas odrzuca wszelkie pokojowe porozumienia.
    4 maja 2006 r. jeden z architektów nowego planu pokojowego Izraela, Otniel Schneller, powiedział, że nowy rząd izraelski łamie tabu, sporządzając plany podzielenia Jerozolimy, tzn. zrezygnowania z arabskich części tego miasta. Niemniej jednak plany te przewidują zatrzymanie przez Izrael jerozolimskiego Starego Miasta z jego miejscami świętymi dla żydów, muzułmanów i chrześcijan.

4 maja 2006 r. palestyński prezydent Mahmud Abbas zaapelował do izraelskiego premiera Olmerta o natychmiastowe wznowienie negocjacji pokojowych, zaznaczając, że przyszłe porozumienia pokojowe z Izraelem zamierza poddać pod referendum, omijając rząd, kontrolowany przez Hamas.

4 maja 2006 r. rosyjskie MSZ poinformowało o przesłaniu 10 mln USD jako doraźnej pomocy finansowej władzom Autonomii Palestyńskiej.

5 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły na Negew.
    5 maja 2006 r. izraelska firma Mirage Innovations poinformowała, że stworzyła osobisty wyświetlacz LightVu, przeznaczony dla użytkowników przenośnych odtwarzaczy filmowych, konsoli do gier czy telefonów komórkowych. Mające postać okularów urządzenie charakteryzuje się niewielka masą i rozmiarami. Z danych przedstawionych przez Mirage Innovations wynika, że dzięki wbudowanym dwóm kolorowym mikrowyświetlaczom urządzenie jest w stanie wygenerować obraz, który dla użytkownika będzie substytutem 42-calowego ekranu oglądanego z odległości ok. 2,5 m. Zestaw wyposażony będzie też w głośniki stereofoniczne.

5 maja 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków.
    5 maja 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała kilkakrotnie północne tereny Strefy Gazy.
    5 maja 2006 r. izraelski samolot bezzałogowy wystrzelił rakietę na obóz treningowy Ludowych Komitetów Oporu w Gazie. W ataku zginęło 5 palestyńskich terrorystów.
    5 maja 2006 r. izraelska armia ogłosiła centrum Hebronu "zamkniętą strefą wojskową". Jest to związane z odmową opuszczenia domu w centrum Hebronu przez trzy żydowskie rodziny. Dom został kupiony przez Żydów, jednak Sąd Najwyższy wydał zezwolenie armii na eksmisję, która ma zostać przeprowadzona w niedzielę.

6 maja 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała kilkakrotnie północne tereny Strefy Gazy. Jednocześnie samoloty rozrzuciły nad tą częścią Strefy ulotki wzywające Palestyńczyków do położenia kresu atakom rakietowym przeciwko celom izraelskim. W przeciwnym wypadku na Strefę Gazy spadną ciężkie represje.
    6 maja 2006 r. izraelscy żołnierze wykryli ładunek wybuchowy podłożony w rejonie osiedla Gush Etzion. Saperzy zdetonowali bombę.

6 maja 2006 r. nieznani sprawcy zdewastowali żydowski cmentarz w Niżnym Nowgorodzie, w Rosji.

7 maja 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 3 Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę z Egiptu do Izraela.
    7 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na moszaw Shuva.
    
7 maja 2006 r. doszło do pożaru w izraelskiej bazie wojskowej w rejonie Wzgórz Golan. Rannych zostało 3 żołnierzy.
    7 maja 2006 r. izraelski rząd zaakceptował projekt budżetu na 2006 rok. Zostanie on przedstawiony komisji finansów w Knessecie, a następnie będzie zaprezentowany w trzech czytaniach w parlamencie. Rozmowy koalicyjne o budżecie zostaną ukończone w ciągu 45 dni.
    7 maja 2006 r. amerykański miliarder Warren Buffett z Omaha, Nebraska, kupił 80% akcji izraelskiego przedsiębiorstwa Iscar Metalworking Companies (IMC) za 4 mld USD. Iscar ma swoją główną siedzibę w Tefen, w zachodniej Galilei. Buffett jest drugim najbogatszym człowiekiem na świecie.

7 maja 2006 r. kilkuset izraelskich policjantów wkroczyło rano do domu zajętego przez żydowskich osadników w pobliżu izraelskiego osiedla wewnątrz Hebronu, Avraham Avinu. Doszło do starć, podczas których rannych zostało 13 policjantów. Z budynku usunięto wszystkich osadników. Aresztowano 28 osób. Siły bezpieczeństwa zgromadziły na miejscu około 700 policjantów i 1 tys. żołnierzy.
    7 maja 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali uzbrojonego palestyńskiego terrorystę w pobliżu Tulkarem, w Samarii.

7 maja 2006 r. irański parlament zagroził, że zmusi rząd do wypowiedzenia układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (skrót nazwy angielskiej NPT), jeśli Stany Zjednoczone nie przestaną żądać od Iranu, by wstrzymał wzbogacanie uranu.

8 maja 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 3 Arabów usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę z Egiptu do Izraela.
    8 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 8 rakiet Qassam, które spadły w rejonie kibuców Yad Mordechai i Zikim.
    8 maja 2006 r. w koalicji rządowej doszło do poważnego kryzysu, którego przyczyną stała się wysoka podwyżka cen na pieczywo. W proteście pięciu deputowanych z Partii Pracy i socjalnej Partii Emerytów zagroziło głosowaniem przeciw budżetowi lub opuszczeniem sali Knessetu. Głosowanie przełożono do środy, aby wcześniej znaleźć kompromisowe rozwiązanie.
    8 maja 2006 r. wicepremier Szimon Peres ostrzegł Iran, że może mu grozić zniszczenie, jeśli ten kraj będzie zapowiadał zagładę Izraela. "Bądźcie ostrożni z waszymi groźbami. Tym, którzy grożą niszczeniem, grozi to, że sami zostaną zniszczeni." Zdaniem Peresa, jeśli cały świat zjednoczy się przeciwko Iranowi, akcji militarnej można będzie uniknąć.

8 maja 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w nocy 20 poszukiwanych Palestyńczyków.
    8 maja 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano patrol izraelskiej armii przy granicy z południową częścią Strefy Gazy.
    8 maja 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała przed południem północne tereny Strefy Gazy.
    8 maja 2006 r. doszło do walk zwolenników Hamasu ze zwolennikami al-Fatah w rejonie Khan Yunis, na południu Strefy Gazy. Zginęło 3 Palestyńczyków, a rannych zostało 8 osób.
    
8 maja 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali arabską ciężarówkę, która usiłowała przemycić 93 Palestyńczyków do nielegalnej pracy do Izraela.

8 maja 2006 r. Bank Światowy poinformował, że kryzys finansowy Autonomii Palestyńskiej jest głębszy niż przewidywano i może uczynić ją niemożliwą do rządzenia. Prognozy z marca przewidujące wzrost poziomu bezrobocia w Autonomii do 40%, ubóstwa do 67% oraz spadek dochodów o 30% były niedoszacowane. "Wskaźniki te będą wyższe".
    8 maja 2006 r. Amerykański Komitet Żydowski (American Jewish Committee) poinformował, że ortodoksyjny judaizm zdobywa coraz większą popularność wśród 30-letnich Żydów w Stanach Zjednoczonych.

9 marca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    9 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy rakietę Qassam, która spadła na wieś Beit Hanoun w Strefie Gazy.
    9 marca 2006 r. rano doszło do starć zwolenników Hamasu ze zwolennikami al-Fatah w Gazie. Zginął 1 Palestyńczyk, a 10 osób zostało rannych. Do starć doszło także w Khan Yunis.
    9 marca 2006 r. organizacja przedstawiająca się jako Al-Qaeda w Palestynie poinformowała o utworzeniu Islamskiej Armii Jerozolimy (Jaish Al-Quds Al-Islami), która będzie "walczyć z Krzyżowcami, niewiernymi i Żydami".

9 maja 2006 r. kwartet madrycki (ONZ, UE, USA i Rosja) zaaprobował tymczasowy program pomocy dla Autonomii Palestyńskiej, który przewiduje finansowanie potrzeb Autonomii z pominięciem rządu Hamasu. Stany Zjednoczone planują dokonać cesji 10 mln USD dla Autonomii Palestyńskiej. Fundusze będą przeznaczone na rozwój systemu zdrowia.
    9 maja 2006 r. nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w Berdichev na Ukrainie.

10 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    10 maja 2006 r. Knesset przyjął w pierwszym czytaniu budżet państwa na 2006 rok. Teraz budżet zostanie skierowany do zaopiniowania przez komisję finansów Knessetu.
    10 maja 2006 r. minister sprawiedliwości Chaim Ramon powiedział, że Izrael już w końcu obecnego roku może rozpocząć operację jednostronnego wycofania z części terytorium Zachodniego Brzegu Jordanu. Dodał, że proces wycofania, a także ostatecznego określenia granic izraelskich może zakończyć się w 2008 roku. Minister zastrzegł jednak, że takie "jednostronne" kroki zostałyby podjęte w sytuacji, gdyby negocjacje pokojowe z Palestyńczykami okazały się niemożliwe.
    10 maja 2006 r. minister spraw zagranicznych Cipi Liwni zaprzeczyła słowom ministra Ramona mówiąc, że data rozpoczęcia realizacji planu premiera Olmerta nie jest wyznaczona.

    10 maja 2006 r. amerykański miliarder zakupił 60% akcji izraelskiego przedsiębiorstwa rolniczego Agrologic, produkującego systemy klimatyzacji oraz systemy produkcyjne pasz i dla ferm drobiu. Agrologic ma siedzibę w Netanya.
    10 maja 2006 r. przedstawiciel ministerstwa finansów Eran Pollak powiedział, że budowa dużego zakładu odsalania wody w Ashkelonie było błędem, gdyż została źle dokonana lokalizacja tak dużej fabryki. Większość wody z zakładu jest obecnie kierowana na Negew, z przeznaczeniem dla rolnictwa. Jednak nie jest to dobra woda do tego celu, gdyż jest pozbawiona większości minerałów. Właściwsza lokalizacja tego zakładu byłaby w pobliżu dużych ośrodków miejskich regionu Tel Awiwu.
    
10 maja 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali popołudniem ładunek wybuchowy przy izraelskim patrolu wojskowym w pobliżu przejścia granicznego Arava, pomiędzy Izraelem a Jordanią. W ataku rannych zostało 2 żołnierzy. Na granicy z Egiptem został postrzelony 1 izraelski żołnierz.

10 maja 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.
    10 maja 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie doszło do wymiany ognia.
    10 maja 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas spotkał się z premierem Ismailem Haniyeh. Po negocjacjach zawarto rozejm pomiędzy walczącymi z sobą grupami zbrojnymi Hamasu i Fatah.
    10 maja 2006 r. władze Autonomii Palestyńskiej wyraziły zadowolenie z decyzji kwartetu bliskowschodniego ustanawiającej m.in. nowy mechanizm pomocy dla Palestyńczyków. Izrael ten system wsparcia określił jako "do przyjęcia".
    10 maja 2006 r. izraelska armia wstrzymała wieczorem dostawy paliw do stacji benzynowych na terenie Autonomii Palestyńskiej. Formalną przyczyną są zaległe rachunki, które nie zostały pokryte przez palestyńskie władze.

10 maja 2006 r. jordańskie siły bezpieczeństwa aresztowały ponad 20 palestyńskich terrorystów z Hamasu, którzy byli zamieszani w przemyt broni z Syrii do Jordanii. 18 kwietnia wykryto w Jordanii duży skład broni, w tym pociski przeciwpancerne i rakiety Katiusza.

11 maja 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 4 Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę z Egiptu do Izraela.
    11 maja 2006 r. partia Kadima wynegocjowała kompromis ze Zjednoczonym Judaizmem Tory (United Torah Judaism Party). UTJ zrzekła się wszystkich żądań o działanie wstecz zasiłku na dzieci, w zamian za utworzenie nowego comiesięcznego zasiłku dla rodzin wielodzietnych.
    11 maja 2006 r. Izrael i Indie podpisały pierwsze porozumienie dotyczące planu 3-letniej współpracy rolniczej. Plan obejmuje rozwój przemysłu przetwórczego, współpracę w badaniach, wymianę rolników oraz dostarczenie do Indii technologii nawadniania.

11 maja 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 23 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    11 maja 2006 r. izraelski samolot ostrzelał w nocy dwoma rakietami stanowisko dowodzenia Brygad Abu Risz (należą do al-Fatah) w obozie szkoleniowym utworzonym w dawnym żydowskim osiedlu Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    11 maja 2006 r. ponownie wybuchły starcia pomiędzy Hamasem i Fatah w Gazie. W starciach zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne.
    11 maja 2006 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami żydowski autobus w pobliżu Nablusu, w Samarii.

12 maja 2006 r. izraelski Sąd Najwyższy podtrzymał prawo wyłączające studentów jesziw z powszechnego obowiązku służby wojskowej. Tym samym Sąd Najwyższy odrzucił petycje, których autorzy sprzeciwiali się temu, że studenci jesziw nie służą w izraelskim wojsku. Równocześnie jednak Sąd zwrócił uwagę na to, że implementacja tego prawa może potencjalnie być niekonstytucyjna i w ten sposób wskazał na możliwość zmiany stanu prawnego w przyszłości.

12 maja 2006 r. radykalni osadnicy żydowscy włamali się w nocy do arabskiego kamieniołomu przy wsi Hawara, w Samarii. Podłożyli ogień pod baraki i pobili palestyńskiego strażnika. Izraelska policja wszczęła śledztwo w tej sprawie.
    12 maja 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Podczas operacji w Nablusie zastrzelono uzbrojonego terrorystę z Fatahu. W Tulkarem doszło do oblężenia domu, w którym ukryło się 4 terrorystów z Islamskiego Dżihadu, którzy ostatecznie poddali się.
    12 maja 2006 r. szef politycznego biura Hamasu Chaled Maszaal zaapelował do muzułmanów świata o udzielenie pomocy Palestyńczykom w formie dostaw broni, ludzi i pieniędzy. Po wstrzymaniu pomocy USA i UE dla Autonomii Palestyńskiej po przejęciu władzy przez Hamas, kraje arabskie przekazały już na konto pomocy dla rządu palestyńskiego sumę 70 mln USD, która jednak w wyniku nacisków Waszyngtonu pozostaje zablokowana na koncie w banku egipskim.
    12 maja 2006 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w pobliżu wioski Bilin, w Samarii. Doszło do starć z izraelską policją, podczas których zostały ranne 3 osoby. Palestyńczycy obrzucili koktajlami Mołotowa izraelski pojazd wojskowy, raniąc 2 żołnierzy.
    12 maja 2006 r. palestyński prezydent Mahmud Abbas zawarł z Izraelem porozumienie o wznowieniu dostaw paliw do Autonomii Palestyńskiej. Zagwarantował wypłatę należnych pieniędzy w ciągu 10 dni.
    12 maja 2006 r. izraelska firma energetyczna Dor Alon wznowiła dostawy paliwa do Autonomii Palestyńskiej.

12 maja 2006 r. władze izraelskie poinformowały o negocjacjach prowadzonych z Turcją w kwestii wielkiego projektu energetycznego, który obejmuje budowę rurociągów na ropę, gaz ziemny i wodę z Turcji do Izraela. Cztery rurociągi miałyby zostać poprowadzone po dnie morza. Woda byłaby przeznaczona także dla Autonomii Palestyńskiej i Jordanii. Gaz ziemny stałby się siłą napędową izraelskiej gospodarki, gdyż planuje się uzyskiwanie 40% energii z gazu. Natomiast turecka ropa byłaby z Izraela przewożona tankowcami dalej na Daleki Wschód, włączając w to Indie, Chiny i Korę Południową. Obecnie Turcja jest najważniejszym miejscem wypoczynku wakacyjnego Izraelczyków. Rocznie w Turcji wypoczywa 380 tys. Izraelczyków, z czego połowa w Antalya.
    12 maja 2006 r. nieznani sprawcy wymalowali swastyki na fasadzie synagogi w Dniepropietrowsku na Ukrainie.

13 maja 2006 r. izraelscy żołnierze wykryli w nocy 10-kg bombę w Nablusie. Saperzy zdetonowali ładunek.
    13 maja 2006 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" w rejonie A-Ram pod Jerozolimą. Doszło do starć z izraelską policją, która aresztowała 12 osób.

13 maja 2006 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad podczas wizyty w Indonezji powiedział, że jego kraj jest gotów do dialogu z każdym państwem wyjąwszy Izrael, lecz nie pod groźbą siły. Ahmadineżad powtórzył, że "wszyscy wiedzą na sto procent, że irański program nuklearny jest w pełni pokojowy", toteż "nie ma powodu do nerwowości".

14 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    14 maja 2006 r. izraelska policja zatrzymała 1.009 Arabów, którzy nielegalnie pracowali na terytorium Izraela. Zostaną oni wydalenie na tereny Autonomii Palestyńskiej. Aresztowano także 31 Izraelczyków, organizujących przewóz i zatrudnienie Palestyńczyków.
    14 maja 2006 r. Najwyższy Sąd Izraela utrzymał w mocy kontrowersyjne prawo ograniczające przyznawanie Arabom obywatelstwa izraelskiego. Kilka lat temu służby wywiadu poinformowały, że 26 palestyńskich terrorystów zawarło fikcyjne związki małżeńskie z izraelskimi Arabkami, i w ten sposób uzyskali oni obywatelstwo i wolny wstęp na terytorium państwa Izrael. Dopomogło to w przeprowadzeniu kilkunastu zamachów terrorystycznych. W efekcie Knesset ograniczył prawo przyznawania obywatelstwa izraelskiego Arabom. Obrońcy praw człowieka zaskarżyli nową ustawę do Sądu Najwyższego, który je utrzymał argumentując względami bezpieczeństwa.
    14 maja 2006 r. przewodniczący składu sędziowskiego Sądu Najwyższego Izraela, Aaron Barak, oświadczył, że nie obecna ustawa o przyznawaniu obywatelstwa jest dyskryminująca. Arabski poseł Jamal Zahalka oświadczył, że decyzja Sądu Najwyższego jest "aprobatą dla deptania praw obywatelskich". Zahalka powiedział, że zamierza skierować wezwanie do międzynarodowej społeczności, aby odwołać to dyskryminujące prawo.
    14 maja 2006 r. minister rolnictwa Shalom Simchon powiedział, że decyzja Sądu Najwyższego jest wyrazem nadziei, że Izrael nadal będzie żydowskim państwem i dlatego nie może bezwarunkowo otworzyć drzwi dla nie-Izraelczyków.
    14 maja 2006 r. rabin Daniel Shiloh, rzecznik Rady Rabinów Judei i Samaria, powiedział, że decyzja Sądu Najwyższego Izraela może zagrozić istnieniu Izraela jako państwu żydowskiemu. Prawo Powrotu gwarantuje każdemu Żydowi prawo zostania obywatelem państwa Izraela. Jednak teraz można łatwo uznać za nielegalne to prawo, gdyż rozróżnia ono Żydów od Arabów.

14 maja 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie ostrzelano izraelski patrol.
    14 maja 2006 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy w pobliżu przejeżdżającego patrolu izraelskiej armii przy żydowskim osiedlu Shilo, w Samarii. Ranny został 1 żydowski osadnik.
    
14 maja 2006 r. izraelscy żołnierze przeprowadzili atak na główną kwaterę palestyńskiego wywiadu w Dżeninie, w Samarii. Podczas wymiany ognia zginęło 2 palestyńskich oficerów, a 4 zostało rannych. W budynku wywiadu ukrywał się poszukiwany terrorysta z Islamskiego Dżihadu, Elias Ashkar, który odpowiadał za organizację ostatniego zamachu w Tel Awiwie. Zginął w wymianie ognia z izraelskimi komandosami.
    14 maja 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do wioski Kabatija pod Dżeninem, w Samarii. Otoczono dom, w którym ukrywał się palestyński terrorysta z Brygad Męczenników Al-Aksa. W wymianie ognia zginęło 6 terrorystów.
    14 maja 2006 r. izraelska armia wprowadziła podwyższony stan alarmu w całej Samarii.
    14 maja 2006 r. palestyński terrorysta postrzelił w Gazie ochroniarza szefa palestyńskiego wywiadu w Strefie Gazy, Tareka Abu Radżaba.
    
14 maja 2006 r. izraelska marynarka zatrzymała arabską łódź przemycającą około 450 kg materiałów wybuchowych i części do min z Egiptu do Strefy Gazy.

15 maja 2006 r. izraelska policja zamknęła rano drogi prowadzące do Góry Meron w Galilei. Ma to związek z początkiem święta Lag B'Omer i pielgrzymką wielu tysięcy pobożnych Żydów do grobu Rabbi Shimona Bar Yochai.
    15 maja 2006 r. izraelski przewoźnik Arkia Airlines Ltd. prowadził negocjacje o zakupie 4 samolotów Boeing 787 Dreamliner za 280 mln USD. Pierwsze dwie maszyny mają być dostarczone w 2008 roku.
    15 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w południe ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w pobliżu bazy wojskowej Zikim na Negewie.
    15 maja 2006 r. wieczorem ponad 150 tys. Żydów świętowało Lag B'Omer w Safedzie w Galilei.

15 maja 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy. Ostrzał powtórzono rano.
    15 maja 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    15 maja 2006 r. nieznani sprawcy zdetonowali ładunek wybuchowy przy domu wysokiego dowódcy al-Fatah, Salaha Kadasa, w Gazie. Prawdopodobnie sprawcą byli zwolennicy Hamasu.
    15 maja 2006 r. izraelski samolot ostrzelał wieczorem arabski samochód w pobliżu Khan Yunis w Strefie Gazy. W wyniku ataku zginął 1 członek Islamskiego Dżihadu, a 3 osoby zostały ranne.

16 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy rakiety Katiusza, które spadły na fermę drobiu w Netiv HaAsarah.
    16 maja 2006 r. izraelska policja poinformowała, że prawie 500 tys. Żydów zgromadziło się w nocy w okolicach Meron podczas święta Lag Ba'Omer.
    16 maja 2006 r. w Jerozolimie rozpoczęła się 18 Konwencja Postępowego Judaizmu. Zebrało się 1.000 rabinów i członków ruchu. Wybrano nowego przewodniczącego ruchu, którym została kobieta, Rabin Ada Zavidov.
    16 maja 2006 r. wieczorem odbył się wielki pokaz ogni sztucznych na nadmorskiej promenadzie w Tel Awiwie. Podczas widowiska użyto 12 tys. kg materiałów wybuchowych, które wystrzelono w 15 tys. rakiet.

16 maja 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 23 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    16 maja 2006 r. palestyńskie służby bezpieczeństwa ujawniły, że planowano zamach na prezydenta Mahmuda Abbasa. Miał go dokonać skrajny Islamski Dzihad. W sąsiedztwie rezydencji Mahmouda Abbasa w Gazie odnaleziono tunel, który mógł służyć do podłożenia ładunku wybuchowego.
    
16 maja 2006 r. izraelscy komandosi popołudniem aresztowali w Betlejem poszukiwanego palestyńskiego terrorystę z Tanzim.

16 maja 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zaapelował w Parlamencie Europejskim, aby Hamasowi dano "szansę na dostosowanie się" do międzynarodowych wymogów i nie wstrzymywano pomocy dla Autonomii Palestyńskiej.
    16 maja 2006 r. nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w Milanie, we Włoszech.
    16 maja 2006 r. szef unijnej dyplomacji Javier Solana zaproponował Iranowi pomoc Unii Europejskiej w budowie reaktora chłodzonego lekką wodą. W tego typu reaktorach nie można wzbogacać uranu na tyle, by później zastosować go do produkcji broni atomowej. Ponadto UE zaoferowała Iranowi pomoc w staraniach o przyjęcie do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Jedynym warunkiem jest rezygnacja Iranu z programu atomowego i ratyfikacja dodatkowego protokołu do traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.
    16 maja 2006 r. prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad odrzucił ofertę Unii Europejskiej pokojowego rozwiązania konfliktu wokół jego programu nuklearnego.

17 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły w pobliżu kibucu Nir Am.
    17 maja 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 6 Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę z Egiptu do Izraela.
    17 maja 2006 r. izraelska policja zatrzymała 726 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w okolicy Tel Awiwu. Zostaną oni wydaleni na tereny Autonomii Palestyńskiej.
    17 maja 2006 r. Izraelskie Centralne Biuro Statystyki poinformowało, że produkt krajowy brutto w pierwszym kwartale 2006 r. wzrósł o 6,6%. We wcześniejszym kwartale zanotowano wzrost o 5,6%, a jeszcze wcześniej o 4%. Równocześnie nastąpił wzrost wydatków na konsumpcję o 10,3%, wzrost inwestycji w nieruchomości o 16,3% i wzrost eksportu o 2,4%. Natomiast wydatki publiczne spadły o 0,6%. Inflacja za kwiecień wyniosła 0,9%.
    17 maja 2006 r. Israel Aircraft Industries Ltd. podpisał umowę o współpracy z francuskim przedsiębiorstwem CS Group. Projekty dotyczą budowy bezzałogowych samolotów, robotyki i różnych systemów bezpieczeństwa. Wartość kontraktu wynosi 10 mln USD.

17 maja 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Podczas strzelaniny w Nablusie zginęło 2 palestyńskich terrorystów. W Nablusie wykryto 25 kg materiałów wybuchowych.
    17 maja 2006 r. doszło do nocnych starć bojówek Hamasu z Fatahem w Gazie. Zginęło 1 osoba. Natomiast w Khan Yunis zostało ranionych kilka osób.
    17 maja 2006 r. grupa 30 Palestyńczyków usiłowała przedostać się przez barierę graniczną Strefy Gazy. Izraelska straż graniczna otworzyła ogień raniąc 3 osoby.

17 maja 2006 r. rzecznik wenezuelskiej armii oświadczył, że jego kraj może sprzedać amerykańskie myśliwce F-16 Iranowi.

18 maja 2006 r. w czołowym zderzeniu autobusu z taksówką koło Kfar Tabor, zostało rannych 16 osób.
    18 maja 2006 r. wysoki dowódca IDF poinformował o wstrzymaniu prac nad strukturami obronnymi chroniącymi przed atakami Qassam na zachodnim Negewie. Z budżetu 210 mln NIS przeznaczonego na ten cel, pozostało 52 mln NIS, które zostaną wydane na budowę elektronicznej bariery granicznej wzdłuż granicy ze Strefą Gazy.
    18 maja 2006 r. izraelska policja zatrzymała 381 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej. Aresztowano także 4 Izraelczyków, trudniących się przemytem i zatrudnianiem Arabów.
    18 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 6 rakiet Qassam, które spadły w okolicy izraelskiej bazy wojskowej przy Ashkelonie.
    18 maja 2006 r. Microsoft kupił izraelską firmę informatyczną Whale Communications za 75 mln USD. Whale tworzy systemy osobistych zabezpieczeń używając kodowania SSL. Główna centrala znajduje się w Rosh Ha'ayin, z dwoma biurami sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Francji.

18 maja 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    18 maja 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zażądał wycofania z ulic Gazy zbrojnych patroli, powołanych przez rząd Hamasu.
    18 maja 2006 r. kilkuset palestyńskich policjantów zorganizowało w Gazie wiec poparcia dla rządu Hamasu. W reakcji na to tysiące zwolenników Fatahu zorganizowało w Gazie kontrdemonstrację poparcia dla prezydenta Abbasa.
    18 maja 2006 r. zwolennicy al-Fatah ostrzelali siedzibę gubernatora w Tulkarem, w Samarii. Brygady Męczenników Al-Aqsa zagroziły usunięciem go siłą z miasta.
    
18 maja 2006 r. izraelscy żołnierze wykryli i rozbroili 50-kg bombę podłożoną przy barierze granicznej Strefy Gazy.
    18 maja 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem żydowski samochód w pobliżu osiedla Migdalim w Samarii. Rannych zostało 2 Izraelczyków. Do ataku przyznały się Brygady Męczenników Al-Aksa.

18 maja 2006 r. Elbit Systems Ltd. poinformował, że jego spółka joint venture Vision Systems International LLC podpisała kontrakt z Rockwell Collins o wartości 80 mln USD. VSI przejęło bezpośrednie kontrakty z amerykańską marynarką wojenną i lotnictwem.

19 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła do morza.

19 maja 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie zaatakowano izraelskich żołnierzy.
    19 maja 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali rano Palestyńczyka z bombą domowej roboty, którą usiłował przemycić przez punkt kontrolny pod Nablusem, w Samarii.
    19 maja 2006 r. doszło do starć zwolenników Hamasu i Fatahu w Gazie. Rannych zostały 3 osoby.
    19 maja 2006 r. palestyńska służba celna skonfiskowała rzecznikowi Hamasu 639 tys. euro na przejściu granicznym Rafah między Strefą Gazy a Egiptem. Rzecznik Hamasu Sami Abu Zuhri odmówił opuszczenia przejścia granicznego, dopóki nie zostaną mu zwrócone pieniądze. Na przejście przybyły bojówki Hamasu.

19 maja 2006 r. szwajcarska agencja wywiadowcza wykryła i rozbiła grupę terrorystyczną planującą zastrzelić samolot El Al podczas startu z lotniska w Genewie. Miano się w tym celu posłużyć pociskiem RPG. W ostatnich tygodniach samoloty El Al omijały Genewę i lądowały w oddalonym o 140 mil Zurychu.

20 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew. Izrael ostrzelano także z moździerza.
    20 maja 2006 r. izraelski miliarder Sami Ofer ogłosił, że sfinansuje zażywanie dwóch leków stosowanych do leczenia raka okrężnicy, które nie zostały wprowadzone na rządową listę leków dofinansowywanych. Na ten cel Ofer przeznaczył 3 mln NIS. Dofinansowanie obejmie pacjentów stosujących leki przez okres miesiąca czasu. Ma to na celu zakończenie strajku głodowego pacjentów, którzy protestują przeciwko usunięciu tych leków z rządowej listy.

20 maja 2006 r. w nocy doszło do starć Fatahu z Hamasem w Gazie, podczas których rannych zostało 5 osób.
    20 maja 2006 r. nieznani sprawcy zdetonowali rano ładunek wybuchowy w głównej kwaterze palestyńskich sił bezpieczeństwa i wywiadu w Gazie. Zginęła 1 osoba, a co najmniej 3 zostały ranne.
    20 maja 2006 r. izraelski samolot ostrzelał rano rakietami arabski samochód w centrum Gazy. Zginął wysoki dowódca Islamskiego Dżihadu, Mohammed Dahduh i jego żona. Rannych zostało 6 Palestyńczyków. Dahduh odpowiadał za ostrzał rakietami Qassam Izraela.
    20 maja 2006 r. izraelscy żołnierze aresztowali uzbrojonego Palestyńczyka, który w pobliżu Dżeninu usiłował podłożyć bombę. Saperzy zdetonowali bombę.

    20 maja 2006 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie "bariery bezpieczeństwa" przy wiosce Bi'ilin. Doszło do starć, podczas których ranny został 1 izraelski policjant. Aresztowano 20 osób.

21 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot, uszkadzając budynek szkoły Netiv Yeshivati. Wieczorem rakieta Qassam spadła w pobliżu Zikim na Negewie.
    21 maja 2006 r. rząd Izraela poinformował o uwolnieniu sumy 11,18 mln USD (50 mln NIS) zamrożonych przez Izrael podatków, należnych Autonomii Palestyńskiej. Środki te zostaną przekazane na potrzeby szpitali palestyńskich.
    21 maja 2006 r. Centralne Biuro Statystyki poinformowało, że produkcja przemysłowa w pierwszym kwartale 2006 roku wzrosła o 5.6%. Prognozowany wzrost w 2006 roku ma wynieść 8%.

21 maja 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. Podczas wymiany ognia w obozie dla uchodźców Balata zginęła 1 Palestynka.
    21 maja 2006 r. zamaskowani Palestyńczycy podpalili w nocy w Ramallach pojazdy należące do stacji telewizji satelitarnej al-Jazeera.
    21 maja 2006 r. Palestyńczycy zniszczyli w nocy część ogrodzenia cmentarza żydowskiego w Hebronie, w Judei.
    
21 maja 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała rano północne tereny Strefy Gazy. W pobliżu Beit Hanoun ranny został 1 Palestyńczyk.
    21 maja 2006 r. grupa 16 Palestyńczyków usiłowała przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy. Zostali ostrzelani przez izraelską strać graniczną.
    21 maja 2006 r. organizacja terrorystyczna Al Qaeda ogłosiła, że jest odpowiedzialna za próbę zamachu przeciwko dowódcy palestyńskiego wywiadu, Tarik Abu Rag'iva, który został ranny wczoraj w Gazie.
    
21 maja 2006 r. izraelska armia wydała rozkaz zezwalający czterem żydowskim osiedlom w Samarii i Judei powiększyć ich "obszar jurysdykcji". Dotyczy to osiedli: Maskiyot (w północnej części Doliny Jordanu), Oranit (na zachodnim stoku góry Samaria), Beitar Illit (w rejonie Gush Etzion) i podmiejska dzielnica Jerozolimy, Givat Ze'ev.

21 maja 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas spotkał się w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk z ministrem spraw zagranicznych Izraela Cipi Liwni. Spotkanie odbyło się na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego. Tematem rozmów było stworzenie nowego kanału kontaktów izraelsko-palestyńskich, biegnącego poza rządem Autonomii, kierowanym przez radykałów z Hamasu, wykluczających rokowania z Izraelem. Omówiono też kwestie humanitarne.
    21 maja 2006 r. Jordania oskarżyła Hamas o przemyt broni i odwołała wizytę ministra Autonomii Palestyńskiej.
    21 maja 2006 r. Elbit Medical Imaging Ltd. poinformował o swoich planach rozwoju działalności we Wschodniej Europie. W Budapeszcie zostanie wybudowane centrum turystyczne Obuda Island na rzece Dunaj. Znajdzie się tam 10 hoteli, kasyno, opera, supermarkety i przystań jachtowa. Wartość inwestycji to 1,5 mld euro.
    21 maja 2006 r. Malezja poinformowała, że przekaże 16 mln USD pomocy finansowej dla Autonomii Palestyńskiej.

22 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.
    22 maja 2006 r. Izraelska Biblioteka Narodowa poinformowała, że w 2005 roku opublikowano 6.840 nowych tytułów hebrajskich (w 2004 r. było 6.436 nowych tytułów).
    22 maja 2006 r. rząd zgodził się na żądania grup ekologów, aby zmniejszyć o jedną trzecią ilość ryb w farmach hodowlanych w Zatoce Aqaba. Ograniczenia będą wprowadzane etapami do 2008 roku.
    22 maja 2006 r. paralotniarz naruszył strefę zakazaną wokół ośrodka nuklearnego Dimona na Negewie. Armia wysłała przeciwko niemu dwa samoloty bojowe, które zmusiły go do wylądowania. Został zatrzymany przez policję.

22 maja 2006 r. izraelska łódź patrolowa ostrzelała w nocy 2 łodzie arabskie, które usiłowały dopłynąć do Strefy Gazy. Łodzie zawróciły na pełne morze.
    22 maja 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    22 maja 2006 r. w nocnych starciach Hamasu z Fatahem w Khan Yunis (Strefa Gazy) zostało rannych 2 Palestyńczyków.
    22 maja 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas ostrzegł Palestyńczyków przed wybuchem wojny domową w Autonomii Palestyńskiej.
    22 maja 2006 r. nieznani sprawcy zastrzelili popołudniem w Gazie pracownika ambasady Jordanii. W starciach pomiędzy Hamasem i Fatahem zostało rannych 11 Palestyńczyków.
    22 maja 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem patrol izraelskiej armii w pobliżu Herodian, w rejonie Gush Etzion w Samarii. Żołnierze odpowiedzieli ogniem raniąc 4 Palestyńczyków.

22 maja 2006 r. izraelska firma autobusowa Egged zakupiła 51% akcji bułgarskiej spółki komunikacyjnej Trans Triumf, która posiada 140 autobusów w Warnie. Wartość transakcji: 6 mln euro.
    22 maja 2006 r. premier Ehud Olmert przybył z oficjalną wizytą do Stanów Zjednoczonych. Na obiedzie spotkał się z sekretarz Stanu Condoleezza Rice i doradcą bezpieczeństwa narodowego USA Stephenem Hadley. Rozmowa dotyczyła planu Olmerta dotyczącego wycofania się Izraela z terytorium Autonomii Palestyńskiej. Omawiano także kryzys irański.

23 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na szklarnie w Netiv Ha'Asarah.
    23 maja 2006 r. Federacja Przemysłu Kibuców poinformowała, że przemysł ulokowany w kibucach przyniósł w 2005 roku zysk 2,2 mld USD (20 mln NIS). Jest to wzrost o 12% w porównaniu z 2004 rokiem. Jest to głównie wynikiem skoncentrowaniu produkcji na eksporcie.
    23 maja 2006 r. generał Dan Halutz powiedziało w Knessecie, że palestyńscy terroryści ze Strefy Gazy przenikają do Izraela, wykorzystując Egipt. Granica izraelsko-egipska ciągnie się przez sto mil przez środek pustyni i jest bardzo trudna do upilnowania. Wzmocnienie patroli straży granicznej przynosi pozytywne rezultaty, gdyż przestępczość przy granicy spadła o 50%, jednak terroryści korzystają z pomocy miejscowej ludności arabskiej i przenikają granicę. Zaobserwowano również wzrost przemytu broni i amunicji do Strefy Gazy.
    23 maja 2006 r. izraelski rabinat potwierdził, że rabiniczne sądy w Izraelu nie będą uznawać konwersji i rozwodów przeprowadzonych przez większość ortodoksyjnych rabinów na świecie. Na liście przygotowanej przez rabinat znajduje się około 50 nazwisk rabinów ortodoksyjnych, których konwersje będą uznawane w Izraelu. Pozostali będą musieli zdać specjalny egzamin przed komisją złożoną z trzech członków głównego rabinatu Izraela. W efekcie tej decyzji konwertyci przyjeżdżając do Izraela będą zmuszeni do ponownego przejścia konwersji na judaizm. Podobnie osoby rozwiedzione, które będą chciały ponownie zawrzeć małżeństwo w Izraelu, będą musiały ponownie uzyskać dokumenty rozwodowe. Za wprowadzeniem nowych zasad stoi główny sefardyjski rabin Izraela, Szlomo Amar.

23 maja 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 5 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie ostrzelano patrol izraelskiej armii.
    23 maja 2006 r. izraelscy komandosi wkroczyli do Ramallah i aresztowali jednego z dowódców zbrojnego skrzydła Hamasu, Brygad Ezzedina al-Kasima na Zachodnim Brzegu Jordanu, Ibrahima Hameda. Odpowiada on bezpośrednio za śmierć co najmniej 80 Żydów.
    23 maja 2006 r. palestyński premier Ismail Hanije przyrzekł, że nie dojdzie do wojny domowej w Autonomii Palestyńskiej. Wezwał jednocześnie do powściągliwości rywalizujące ze sobą siły Hamasu, z którego się wywodzi, i Fatahu prezydenta Mahmuda Abbasa.
    23 maja 2006 r. palestyński premier Ismail Hanije powtórzył, że długotrwały rozejm z Izraelem jest możliwy pod warunkiem powrotu Izraela do granic z roku 1967. Czyli Izrael musiałby opuścić Zachodni Brzeg Jordanu i wschodnią Jerozolimę. Hanije odmówił uznania przez Hamas prawa Izraela do istnienia.
    23 maja 2006 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu wioski Beit Awa. Podczas starcia ranny został 1 izraelski policjant.

23 maja 2006 r. premier Ehud Olmert spotkał się z sekretarzem obrony USA Donaldem Rumsfeldem, a następnie z prezydentem George'em W. Bushem. Prezydent Bush poparł izraelski plan "jednostronnych kroków pokojowych", dotyczący przebiegu granic, a także przyszłości Samarii i Judei. Bush zastrzegł jednak, że najlepszą gwarancją pokoju między Izraelem a Palestyńczykami byłoby wynegocjowane porozumienie. Bush zapowiedział wsparcie dla Izraela w wypadku ataku na ten kraj.
    23 maja 2006 r. Rabin Pinchas Goldshmidt, przewodniczący jednej z komisji Europejskiej Konferencji rabinów, podkreślił konieczność ustalenia wspólnych standardów dotyczących konwersji w porozumieniu z rabinatem izraelskim. Zauważył równocześnie, że idea, aby wszyscy rabini przybywali do Izraela na specjalne kursy oraz egzamin jest "wysoce problematyczna".

24 maja 2006 r. minister sprawiedliwości Chaim Ramon zapowiedział, że Izrael daje palestyńskiemu rządowi Hamasu czas do końca roku na nawiązanie rokowań pokojowych. Jeśli do tego czasu Hamas nie uzna Izraela i nie zrezygnuje z przemocy, rząd izraelski przystąpi do realizacji planów jednostronnego wytyczenia ostatecznego przebiegu granic z Autonomią Palestyńską. Wówczas wytyczanie granic zostanie zakończone w 2010 roku.
    24 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Jedna z rakiet spadła na Netiv Ha'asarah.

24 maja 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie ostrzelano izraelskich żołnierzy.
    24 maja 2006 r. nieznani sprawcy porwali rano i zamordowali 3 aktywistów Hamasu w rejonie Khan Yunis w Strefie Gazy. Palestyńska policja podejrzewa o dokonanie zabójstwa działaczy Fatahu.
    
24 maja 2006 r. oddział izraelskich komandosów w cywilnych przebraniach wkroczył do Ramallah w Samarii i aresztował 5 poszukiwanych Palestyńczyków. W strzelaninie zginęło 4 Palestyńczyków, a 36 osób zostało rannych. Ranny został także 1 izraelski żołnierz. Aresztowano przywódcę Islamskiego Dżihadu w rejonie Kalkilii, Mohammeda Shubake.
    24 maja 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem północne tereny Strefy Gazy.
    24 maja 2006 r. nieznani sprawcy wysadzili samochód zabijając szefa palestyńskich sił bezpieczeństwa w centralnej części Strefy Gazy, Nabila Hodhoda z Fatahu.

24 maja 2006 r. władze Egiptu poinformowały, że śledztwo wykazało związek zamachu w kurorcie Dahab (24 kwietnia) na Synaju z Palestyńczykami. Beduińscy terroryści zostali wyszkoleni w Strefie Gazy i mieli dostać od Palestyńczyków pieniądze za przeprowadzenie zamachu.
    24 maja 2006 r. premier Ehud Olmert wystąpił przed Kongresem USA. Olmert oświadczył, że "nie może czekać w nieskończoność" na palestyńskiego partnera w procesie pokojowym. Zapowiedział, że Izrael sam określi swą ostateczną granicę w Samarii i Judei, jeśli po stronie palestyńskiej nie będzie z kim o tym rozmawiać. Olmert podkreślił, że wsparcie Stanów Zjednoczonych jest dla Izraela sprawą najwyższej wagi.

25 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    25 maja 2006 r. wieczorem rozpoczęły się uroczystości z okazji Dnia Jerozolimy. W paradach i zabawach ulicznych weźmie udział ponad 1 mln ludzi. Podczas uroczystości prezydent Moshe Katzav powiedział, że Jerozolima jest żydowską stolicą i "magnesem przyciągającym Żydów".

25 maja 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Dżeninu ostrzelano izraelski patrol.
    25 maja 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała rano północne tereny Strefy Gazy, z których zazwyczaj wystrzeliwane są rakiety Qassam. Ostrzał powtórzono w południe.
    25 maja 2006 r. rozpoczęły się rozmowy pomiędzy Hamasem i Fatahem. Za pośrednictwem łączy video uczestniczy w nich palestyński premier Mahmoud Abbas i premier Ismail Hanije. Abbas postawił ultimatum: jeśli strony nie porozumieją się w ciągu 10 dni, zarządzi referendum w sprawie rozszerzenia granic państwa.
    25 maja 2006 r. w starciach rywalizujących ze sobą Hamasu i Fatahu w Gazie, zginął 1 palestyński oficer, a 5 osób zostało rannych.

26 maja 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała w nocy 2 Arabów, usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę z Egiptu do Izraela.
    26 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu kibucu Yad Mordechai.
    26 maja 2006 r. wybuchł pożar w rezerwacie przyrody rzeki Bsor na Negewie. Straż pożarna ewakuowała wszystkich turystów i do gaszenia ognia użyła ciężkiego sprzętu i samolotów. Ogień strawił ponad 80% lasów w rezerwacie przyrody.

26 maja 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała rano północne tereny Strefy Gazy. Podczas ostrzału zginęło 4 Palestyńczyków, a 5 osób zostało rannych.
    26 maja 2006 r. Hamas wycofał swoje paramilitarne oddziały ulic miast Strefy Gazy. Ma to być gest ułatwiający palestyński "dialog narodowy". Al-Fatah z zadowoleniem przyjął decyzję Hamasu.
    26 maja 2006 r. palestyński premier Ismail Hanije powiedział do wiernych w meczecie w Gazie, że kierowany przez niego rząd Hamasu nie poczyni żadnych ustępstw wobec ultimatum prezydenta Mahmouda Abbasa, który postawił Hamas przed wyborem: bezwarunkowe uznanie Izreala, albo referendum w tej sprawie.

    26 maja 2006 r. izraelscy żołnierze zamknęli biura non-profit palestyńskiej organizacji w Tulkarem, w Samarii. Organizacja zbierała fundusze, które były później przekazywane rodzinom wiezionych w Izraelu terrorystów Hamasu i rodzinom terrorystów-samobójców.
    26 maja 2006 r. palestyńscy terroryści rzucili bombę w żydowskie przedszkole Beit Hadassah w Hebronie, w Judei. Bomba nie wybuchła i została rozbrojona przez saperów.
    26 maja 2006 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu wioski Bilin. Podczas starcia z policją zostało rannych 3 zachodnich aktywistów i 1 izraelski policjant.

26 maja 2006 r. nieznani sprawcy wysadzili samochód w Sydonie (południowy Liban) zabijając przywódcę Islamskiego Dżihadu w Libanie, Mahmouda Majzouba i jego brata Nidala. Islamski Dżihad obwinił odpowiedzialnością za zamach izraelski wywiad. Izrael zaprzeczył jakimkolwiek związkom z tym zamachem w Libanie.
    26 maja 2006 r. izraelski wywiad przekazał ostrzeżenie europejskim agencjom wywiadowczym o planowanym zamachu terrorystycznym podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Niemczech. Za organizacją zamachu stoją struktury Hezbollahu.
    26 maja 2006 r. piątek irański minister spraw zagranicznych Manuszehr Mottaki powiedział, że Iran odpowie atakiem na każdy atak ze strony Stanów Zjednoczonych.

27 maja 2006 r. Izraelskie Centralne Biuro Statystyczne podało najnowsze dane demograficzne. Na świecie żyje 13 mln Żydów, z czego ponad 5 mln 200 tys. mieszka w Izraelu. Większość Żydów, bo aż 60% żyje w diasporze. Największym miastem żydowskim na świecie jest Tel Awiw, a po nim Nowy Jork. W Europie najwięcej Żydów żyje we Francji (prawie 500 tys.).
    27 maja 2006 r. Palestyńczyk zranił nożem młodego Żyda przy bramie Damasceńskiej w Jerozolimie.
    27 maja 2006 r. przedstawiciele obrony powiedzieli ministrowi sprawiedliwości Haim Ramonowi, że na początku 2007 roku zostanie ukończona budowa 486 km bariery bezpieczeństwa. Będzie to stanowić 93% z planowanych 523 km bariery, nie licząc około 300 km, które czekają na sądowe decyzje. Wybudowana bariera uniemożliwi palestyńskim terrorystom-samobójcom swobodne przenikanie na terytorium Izraela.

27 maja 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do obozu uchodźców Balata przy Nablusie, w Samarii. W wymianie ognia został raniony dowódca Brygad Męczenników Al-Aqsa.

28 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Kfar Maimon na Negewie. Rano kolejna rakieta Qassam wylądowała w morzu. W południe rakieta spadła na kibuc Nahal Oz. Wieczorem rakieta Qassam spadła przy kibucu Alumim, a kolejna w pobliżu miasta Sderot.
    28 maja 2006 r. islamscy terroryści z Hezbollahu wystrzelili rano z południowego Libanu kilka rakiet Katiusza, które spadły na izraelską bazę wojskową w pobliżu Safed. Ranny został 1 izraelski żołnierz.
    28 maja 2006 r. izraelska policja poinformowała o zatrzymaniu 1.164 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej. Aresztowano także 2 Izraelczyków, którzy przemycali i zatrudniali nielegalnie Arabów.
    28 maja 2006 r. dowódca IDF generał Dan Halutz spotkał się rano z rządem, aby ocenić sytuację po ostrzale rakietowym północnego Izraela. Minister obrony Amir Peretz powiedział, że Izrael nie pozwoli na ostrzał swojego terytorium, zapowiadając przeprowadzenie odwetowego nalotu na południowy Liban.

28 maja 2006 r. izraelska łódź patrolowa Dabur ostrzelała w nocy arabską łódź rybacką, która naruszyła wody terytorialne zbliżając się do brzegów Strefy Gazy. Arabska łódź zawróciła na pełne morze.
    28 maja 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Nablusu ostrzelano izraelski patrol. Izraelscy żołnierze ranili uzbrojonego palestyńskiego terrorystę w pobliżu Dżeninu, w Samarii.
    28 maja 2006 r. palestyńscy terroryści rzucili bombę na teren bazy wojskowej Bal Hatzor, koło osiedla Ofrah w Samarii. Bomba zapalająca wybuchła nie powodując żadnych szkód.

28 maja 2006 r. izraelskie samoloty ostrzelały w południe rakietami bazę Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny w Dolinie Bekaa oraz bazę Naameh pod Bejrutem, w Libanie. Co najmniej 2 osoby zginęły, a 6 zostało rannych. Równocześnie izraelska artyleria ostrzelała pozycję Hezbollahu w południowym Libanie.

28 maja 2006 r. islamscy terroryści ostrzelali popołudniem z południowego Libanu tereny przygraniczne Izraela. W ostrzelanym kibucu Manara został ciężko raniony 1 Izraelczyk. Liczne rakiety Katiusza spadły w rejonie Mitzpei Adi i kibucu Yiftach. W licznych miejscach ostrzelano izraelskie posterunki graniczne. Snajper śmiertelnie postrzelił 1 izraelskiego żołnierza.
    28 maja 2006 r. izraelskie władze wydały popołudniem polecenie mieszkańcom terenów przygranicznych z Libanem, aby schronili się w schronach. W stan gotowości postawiono służby ratunkowe w północnym Izraelu.
    28 maja 2006 r. premier Ehud Olmert spotkał się popołudniem z prezydentem Moshe Katzavem. Po spotkaniu, Olmert ostrzegł arabskich terrorystów w Libanie, że "izraelski odwet będzie tylko ostrzeżeniem przed tym, co może ich spotkać jeśli będą kontynuować ostrzał izraelskiego terytorium". Jednocześnie wyraził nadzieję, że odpowiedź zostanie zrozumiana i nie będzie już więcej prób atakowania Izraela.

28 maja 2006 r. izraelskie śmigłowce szturmowe Apache ostrzelały wieczorem rakietami 20 baz Hezbollahu w południowym Libanie. Między innymi zniszczono ciężarówkę przewożącą rakiety Katiusza. Tereny przygraniczne ostrzelała także artyleria.
    28 maja 2006 r. papież Benedykt XVI odwiedził teren KL Auschwitz-Birkenau. Odmówiono kadisz i modlitwę El Male Rahamim.

28 maja 2006 r. islamscy terroryści ostrzelali wieczorem z południowego Libanu okolice miasta Avivim w północnym Izraelu. W mieście Shlomi rakieta Katiusza uszkodziła budynek mieszkalny. Ostrzelano izraelski posterunek wojskowy na Górze Meron.
    28 maja 2006 r. dowódca Północnego Dowództwa IDF generał Udi Adam powiedział, że Izrael oczekuje od libańskiej armii przejęcia kontroli nad terenami przygranicznymi z Izraelem. "Jeśli nie zapanuje spokój i Hezbollah będzie kontynuować ostrzał terytorium Izraela, wówczas poważnie odpowiemy."

28 maja 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem północne tereny Strefy Gazy, z których wystrzeliwane są rakiety Qassam na Izrael.
    28 maja 2006 r. wieczorem wybuchły starcia pomiędzy Hamasem i Fatahem w Khan Yunis, na południu Strefy Gazy. Zginął 1 Palestyńczyk.
    28 maja 2006 r. Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny ogłosił wieczorem przystąpienie do koalicji rządowej palestyńskiego rządu premiera Ismaila Haniyeh. LFWP poinformowało także, że rozważa możliwość połączenia się ze zbrojnym skrzydłem Hamasu.

28 maja 2006 r. libański premier Fuad Siniora obarczył Izrael odpowiedzialnością za wybuch dzisiejszych starć na południu Libanu. Sinior wezwał międzynarodową społeczność do wywarcia nacisku na Izrael, aby zwrócił Libanowi obszar farm Shaba.

29 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w okolicy Nahal HaBesor na Negewie. Rano 2 rakiety spadły w pobliżu kibucu Yad Mordechai. Wieczorem kolejna rakieta spadła na Negew.
    29 maja 2006 r. izraelscy Palestyńczycy strajkowali na znak protestu wobec niedostatecznej wysokości finansowania społeczności arabskiej w Izraelu. Strajk objął arabskie zakłady usługowe, wliczając w to edukację i służbę zdrowia.
    29 maja 2006 r. izraelska marynarka wojenna poinformowała, że jej okręty rakietowe wezmą po raz pierwszy udział we wspólnej operacji antyterrorystycznej z okrętami NATO. Będą to działania patrolowe na Morzu Czarnym. Aktualnie w porcie w Hajfie cumuje osiem okrętów wojennych NATO (z Niemiec, Hiszpanii, Włoch, USA, Wielkiej Brytanii, Turcji, Grecji i Holandii).

29 maja 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 13 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    29 maja 2006 r. izraelscy żołnierze zatrzymali rano w pobliżu Nablusu 2 palestyńskich terrorystów, którzy przenosili ładunki wybuchowe i planowali przeprowadzenie zamachu. Zatrzymani pracowali dla Fatahu.
    29 maja 2006 r. dwóch uzbrojonych palestyńskich terrorystów usiłowało rano przekroczyć barierę graniczną Strefy Gazy. Izraelscy żołnierze ostrzelali ich, zabijając jednego i raniąc drugiego. Zabity był terrorystą-samobójcą z Ludowych Komitetów Oporu.
    29 maja 2006 r. wysokiej rangi przedstawiciel Hamasu Mahmud al-Zahar (palestyński minister spraw zagranicznych), skrytykował zapowiadane przez palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa referendum, które pośrednio zakłada uznanie Izraela, gdyż byłoby ono zbędną stratą pieniędzy. "Wymaga to pieniędzy, a my nie mamy pieniędzy. Nikt nie uzna Izraela, nie trzeba referendum."

    29 maja 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem północne tereny Strefy Gazy.

29 maja 2006 r. brytyjskie stowarzyszenie wykładowców szkół wyższych "Nafthe" uchwaliło rezolucję wzywającą do bojkotu izraelskich naukowców, uczelni i publikacji naukowych.
    29 maja 2006 r. Leader Tech poinformował, że kupuje kompleks sportowy i budowę domu starców w Berlinie (Niemcy) za 127 mln NIS. Roczny zysk z wynajmu sal sportowych wyniesie około 50 mln NIS. Rok wcześniej Leader Tech kupił biurowiec w Stuttgarcie.

30 maja 2006 r. izraelska straż graniczna usiłowała zatrzymać grupę 6 Arabów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę z Egiptu do Izraela. W wymianie ognia zginął 1 Arab, pozostali zbiegli.
    30 maja 2006 r. minister obrony Amir Perec, zapowiedział, że będą kontynuowane operacje wojskowe mające na celu zniszczenie stanowisk, z których palestyńscy ekstremiści ostrzeliwują terytorium Izraela.
    30 maja 2006 r. gabinet rządowy zatwierdził budżet państwa na 2006 rok. Budżet wprowadza niewielkie ograniczenia wydatków w ministerstwie obrony, spraw wewnętrznych i edukacji. Obecnie budżet przejdzie drugie i trzecie czytanie w Knessecie, po czym wejdzie w życie.
    30 maja 2006 r. izraelska policja aresztowała w Tel Awiwie 108 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej. Podczas operacji rannych zostało 2 izraelskich policjantów. Aresztowano także 3 Izraelczyków.
   30 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w południe ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła na Negew.

30 maja 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał w nocy grupę palestyńskich terrorystów na północy Strefy Gazy, raniąc 1 osobę. Zabijając 3 członków Islamskiego Dżihadu i raniąc 5 osób. Terroryści przygotowywali się do wystrzelenia rakiet Qassam i wpadli w zasadzkę zastawioną przez izraelskich komandosów, którzy wezwali śmigłowiec wsparcia.
    30 maja 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli w nocy do obozu uchodźców Balata pod Nablusem, w Samarii. Podczas starcia zginęło 2 palestyńskich terrorystów z Islamskiego Dżihadu. Ogółem w nocnych operacjach aresztowano 23 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    30 maja 2006 r. izraelscy żołnierze zastrzelili palestyńskiego terrorystę z Islamskiego Dżihadu w wiosce Anabta, pod Tulkarem w Samarii. W strzelaninie rannych zostało 3 Palestyńczyków.
    30 maja 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała popołudniem północne tereny Strefy Gazy.
    30 maja 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas potępił izraelskie operacje wojskowe, nazywając je "nieuzasadnioną eskalację przemocy, która doprowadzi region do destabilizacji". Równocześnie Abbas wezwał do zaprzestania ostrzału rakietowego Izraela.
    30 maja 2006 r. izraelscy żołnierze aresztowali wieczorem 2 uzbrojonych palestyńskich terrorystów, którzy planowali zaatakować żydowskie osiedle Kiryat Arba pod Hebronem, w Judei.

30 maja 2006 r. minister spraw zagranicznych Iranu Manuszehr Mottaki powiedział, że jego kraj jest gotów do rozpoczęcia negocjacji z Unią Europejską na temat nuklearnego programu bez warunków wstępnych.
    30 maja 2006 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Gillerman, powiedział na forum zgromadzenia ogólnego, że globalna wojna z islamskim terroryzmem jest III wojną światową. Gillerman wskazał na oś terroryzmu światowego, która przebiega przez Iran, Syrię, Hezbollah i Hamas. W ten sposób finansuje się i realizuje światowy terroryzm. Ambasador wezwał społeczność międzynarodową o pomoc w walce z islamskim terroryzmem.
    30 maja 2006 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice powiedziała, że "jeśli Iran wstrzyma wzbogacanie uranu, będziemy bezpośrednio rozmawiać o jego programie atomowym". Jak powiedziała pani Rice, Iran ma szansę na współpracę gospodarczą z USA, ale musi stać się krajem odpowiedzialnym, a nie "głównym sponsorem terroryzmu".

31 maja 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot, uszkadzając dom mieszkalny.

31 maja 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała rano północne tereny Strefy Gazy.
    31 maja 2006 r. izraelscy komandosi aresztowali w Jerycho 4 poszukiwanych palestyńskich terrorystów. W pobliżu Dżenina aresztowano 3 członków Islamskiego Dżihadu.
    31 maja 2006 r. palestyńska organizacja terrorystyczna Islamski Dżihad przyznała się do dzisiejszego rannego ostrzału rakietowego Izraela, oświadczając, że wystrzelono nowe rakiety oparte na bazie pocisku Katiusza, o zasięgu do 20 km. Rzecznik organizacji powiedział: "Będziemy kontynuować ostrzał syjonistycznych osiedli założonych w ziemi Palestyna".
    31 maja 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem izraelski punkt kontrolny w pobliżu Nablusu, w Samarii.

31 maja 2006 r. na opublikowanej liście 100 największych przedsiębiorstw działających w Europie znalazło się 17 izraelskich firm: D-Pharm, BiolineRX, BitBand, Genova, Altair Semiconductor, Axerra Networks, cVidya Networks, Discretix Technologies, Double Fusion, Gteko Technologies, Negevtech, Power Paper, Siano Mobile Silicon, SpeedBit, Targetize Innovative Solutions, Xeround i Voltaire.
    31 maja 2006 r. Szwajcarski Międzynarodowy Instytut Rozwoju umieścił Izrael na 22 miejscu najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata (w 2005 r. na 42 miejscu). W ocenie działań rządu, biurokracji, infrastruktury i handlu, Izrael zajął 25 miejsce. Pod względem podatków zajął 55 miejsce. Pierwsze miejsce zajął pod względem wydatków publicznych na edukację, jako procent PKB.
    31 maja 2006 r. największy związek zawodowy w kanadyjskiej prowincji Ontario postanowił jednogłośnie ogłosić bojkot Izraela "do czasu uznania prawa Palestyńczyków do samostanowienia" i przyznania im prawa powrotu. Związek zawodowy CUPE ma 450 tys. członków.

1 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadły w pobliżu kibicu Nahal Oz.

1 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 6 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    1 czerwca 2006 r. w Gazie doszło do ponownych walk Hamasu z Fatahem. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.
    1 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Ofra w Samarii, raniąc 1 Izraelczyka.

1 czerwca 2006 r. wysoki przedstawiciel USA powiedział, że na spotkaniu sześciu światowych potęg w Wiedniu osiągnięto "porozumienie w kwestiach istotnych" w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Porozumienie osiągnęli szefowie dyplomacji Chin, Francji, Niemiec, Rosji, USA i Wielkiej Brytanii.

2 czerwca 2006 r. arabscy terroryści ostrzelali w nocy izraelski posterunek graniczny przy Górze Sagi na Negewie, na granicy izraelsko-egipskiej. Izraelscy żołnierze odpowiedzieli ogniem zabijając 2 napastników, którzy okazali się funkcjonariuszami egipskich sił bezpieczeństwa.

2 czerwca 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli rano do Nablusu i aresztowali w szpitalu poszukiwanego palestyńskiego terrorystę.
    2 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem izraelski patrol przy barierze granicznej Strefy Gazy.
    2 czerwca 2006 r. Palestyńczycy zorganizowali demonstrację przeciwko budowie bariery bezpieczeństwa w pobliżu wsi Bilin. Podczas starcia rannych zostało 6 Palestyńczyków i 1 izraelski policjant.

2 czerwca 2006 r. rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że wypracowane porozumienie w sprawie Iranu wyklucza użycie siły. Mocarstwa są gotowe wstrzymać zapowiedziane procedury Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym nałożenie na Teheran sankcji, jeśli Iran zamrozi program atomowy.

3 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot niszcząc 2 samochody.

3 czerwca 2006 r. al-Fatah rozlokował nowe oddziały milicji w Dżeninie, w Samarii. Liczą one 2,5 tys. ludzi i są odpowiedzią na 3-tys. siły bezpieczeństwa Hamasu utworzono w Strefie Gazy. W Gazie znajdują się również około 3-tys. siły Fatahu, które oczekują na rozkazy dyslokacji.
    3 czerwca 2006 r. podczas starć w Gazie został raniony wysoki dowódca Hamasu.

3 czerwca 2006 r. grupa neonazistów napadła na Naczelnego Rabina Chorwacji Eliezera Aloni na ulicy w Zagrzebie (Chorwacja).
    3 czerwca 2006 r. rosyjski dziennik "Kommiersant" napisał, że Rosja planuje budowę morskich baz wojennych w syryjskich portach Tartus i Latakia. Miałyby tam stacjonować okręty wojenne, w tym atomowe, należące dziś do Floty Czarnomorskiej. Gdyby ten projekt został zrealizowany, wówczas Izrael oraz amerykańskie bazy w Iraku znalazłyby się w zasięgu rosyjskich rakiet.

4 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili popołudniem ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które zniszczyły szklarnię na Negewie.
    4 czerwca 2006 r. izraelska policja poinformowała, że w ostatnich trzech dniach aresztowano 800 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej.
    4 czerwca 2006 r. fala upałów która nawiedziła Izrael, zmusiła energetyczne przedsiębiorstwo The Electric Company do wprowadzenia ograniczeń w dostawach energii elektrycznej. Wyłączenia prądu trwały w wybranych obszarach kraju przez 30-60 minut, za wyjątkiem szpitali i innych podobnych instytucji. Służby ratowniczy ostrzegały ludność przed wyłączeniem prądu, aby nie używać wind, dźwigów itp. Pomimo to ponad 200 osób zostało uwięzionych w windach. Z powodu wyłączenia ulicznej sygnalizacji doszło do kilku wypadków drogowych, w których zginęła 1 osoba, a kilka zostało rannych.

4 czerwca 2006 r. wybuchły starcia Hamasu z Fatahem w rejonie przejście granicznego Rafah w Strefie Gazy. Rannych zostało 6 Palestyńczyków.

4 czerwca 2006 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Sharm El-Sheik z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Olmert powiedział o swoim egipskim partnerze rozmów, iż jest on "prawdziwym wspólnikiem w wysiłku by przywrócić spokój w naszym regionie".
    4 czerwca 2006 r. najwyższy przywódca Iranu Ajatollah Ali Chamenei zagroził "zakłóceniami" w dostawach ropy i gazu z regionu Zatoki Perskiej i zapowiedział, że Teheran nie wstrzyma programu atomowego.

5 czerwca 2006 r. izraelska policja aresztowała w Tel Awiwie 81 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej.
    5 czerwca 2006 r. premier Ehud Olmert spotkał się z wysokim przedstawicielem Unii Europejskiej, Javier Solaną, który następnie pojechał do Ramallah na spotkanie z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem.
    5 czerwca 2006 r. energetyczne przedsiębiorstwo The Electric Company wprowadziło ograniczenia w dostawach energii elektrycznej. Wyłączenia prądu trwały w wybranych obszarach kraju przez 30-60 minut, za wyjątkiem szpitali i innych podobnych instytucji. Służby ratowniczy ostrzegały ludność przed wyłączeniem prądu, aby nie używać wind, dźwigów itp. Pomimo to ponad 100 osób zostało uwięzionych w windach.
    5 czerwca 2006 r. energetyczne przedsiębiorstwo The Electric Company poinformowało, że przerwy w dostawach prądu mogą się powtórzyć w następnych tygodniach. W wydanym oświadczeniu IEC przeprosiło odbiorców za utrudnienia i zapowiedziało, że prace remontowe bloków energetycznych zostaną szybko ukończone i w okresie letnim nie będzie ograniczeń w dostawach energii. Możliwości IEC wynoszą około 7.700 MW, z maksimum w godzinach popołudniowych 8.200 MW. Obecne utrudnienia wynikają z awarii bloku energetycznego (550 MW) w elektrownii Rotenberg, w pobliżu Ashkelonu. Plany rozwoju IEC przewidują uzyskanie w 2007 roku mocy 9.700 MW, z maksymalną zdolnością produkcyjną 10.700 MW.

5 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 14 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Dżeninu ostrzelano izraelski patrol.
    5 czerwca 2006 r. w nocnych starciach Hamasu z Fatahem w Strefie Gazy zginęło 5 Palestyńczyków. Grupa terrorystów z Hamasu zaatakowała stację palestyńskiej telewizji w Khan Yunis, niszcząc wyposażenie stacji.
    5 czerwca 2006 r. palestyńskie organizacje terrorystyczne wydały ostrzeżenie dla palestyńskich banków państwowych, które odmawiają wypłacenia zaległych pensji urzędnikom administracji Autonomii Palestyńskiej. "Palestyńskie banki są instytucją państwową służącą ludności, jednak ich funkcja została unieważniona, gdyż są narzędziem w rękach syjonistycznego oblężenia."
    5 czerwca 2006 r. Czerwony Półksiężyc ogłosił stan wyjątkowy w Strefie Gazy, w związku z nasileniem się znaków wojny domowej. Organizacja poradziła ludności cywilnej w Strefie Gazy noszenie ochronnego ubrania.
    5 czerwca 2006 r. grupa 30 uzbrojonych Palestyńczyków zaatakowało popołudniem siedzibę Banku Arabskiego w Gazie. Interweniowała palestyńska policja, która zamknęła bank.
    5 czerwca 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał wieczorem arabski samochód na północy Strefy Gazy, zabijając 2 palestyńskich terrorystów z Ludowych Komitetów Oporu. Rannych zostało 5 osób. Terroryści przewozili rakiety Qassam.
    5 czerwca 2006 r. wieczorem ostatecznie załamały się negocjacje polityczne prowadzone w Ramallah pomiędzy delegatami rządu Hamasu i przywództwem Fatahu. Hamas nie uznaje prawa Izraela do istnienia i żąda, by taką samą linię obrał prezydent Mahmoud Abbas.
    5 czerwca 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zapowiedział późnym wieczorem, że przeprowadzi referendum w sprawie przyszłości Autonomii Palestyńskiej i uznania przez Palestyńczyków istnienia państwa Izrael. Jego termin prawdopodobnie zostanie wyznaczony na przyszły miesiąc.
    5 czerwca 2006 r. przywódcy Hamasu zapowiedzieli, że referendum będzie nielegalne. Hamas domaga się, by Palestyna odrodziła się w swych historycznych granicach od Jordanii po Morze Śródziemne, a nie tylko na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Z tego powodu odmawiają uznania prawa do istnienia Izraela.

5 czerwca 2006 r. rząd jordański poinformował wieczorem, że zamknie swoich 20 banków w Autonomii Palestyńskiej jeśli będą powtarzać się ataki członków Hamasu.
    5 czerwca 2006 r. w Nowym Jorku (USA) odbyła się doroczna parada z okazji Dnia Izraela. W paradzie wzięło udział około 20 tys. Żydów, których oklaskiwało ponad 100 tys. zgromadzonych ludzi. W towarzyszących koncertach wzięło udział około 200 tys. ludzi.

6 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 7 rakiet Qassam, które spadły na miasto Sderot. Jedna z rakiet trafiła w dom, raniąc 1 osobę. Kolejna rakieta Qassam trafiła w bazę wojskową w Nachal Oz na Negewie.
    6 czerwca 2006 r. izraelska policja aresztowała 428 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej Zatrzymano także 3 Izraelczyków.
    6 czerwca 2006 r. Uniwersytet Hebrajski nadał tytuły doktoratu pisarzowi Amos Oz, założycielowi izraelskiego Radia Voice of Music Michaelowi Zamora-Cohenowi oraz profesorowi historii Carlo Ginsbergowi. Oficjalne uroczystości odbędą się w niedzielę.
    6 czerwca 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała popołudniem 16 Arabów, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę z Egiptu do Izraela.
    6 czerwca 2006 r. Shin Bet przedstawił w Knessecie raport po raz pierwszy odkrywający ruch islamskiego Dżihadu w obrębie granic Izraela. W ostatnim czasie izraelskie siły bezpieczeństwa robiły rozwijającą się grupę Dżihadu w rejonie Nablusu i Jerozolimy. Grupa korzystała z międzynarodowego wsparcie finansowego i stwarzała poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Przechwycone dokumenty wskazują na istnienie infrastruktury Dżihadu w Jordanii i Egipcie. Władze jordańskie uczyniły duży wysiłek ograniczając możliwość działania tej organizacji, natomiast w Egipcie ruch się rozwija. Egipskie władze nie są w stanie powstrzymać przemytu ludzi, broni i materiałów wybuchowych do Strefy Gazy. Zgodnie z danymi izraelskiej armii, od września 2005 r. do Strefy Gazy przemycono 11 ton materiałów wybuchowych, 3 mln sztuk amunicji, 19.600 karabinów, 1.600 pistoletów, 65 wyrzutni RPG, 430 pocisków RPG i około 10 ręcznych wyrzutni rakietowych. Działalność Hamasu została zasilona 20 mln USD pochodzącymi z Iranu. Ta sytuacja stwarza realne zagrożenie dla Izraela.

    6 czerwca 2006 r. ministerstwo gospodarki poinformowało, że tylko w maju 2006 r. eksport diamentów wzrósł o 9,5%, głównie za sprawą wystawy diamentów w Las Vegas (USA). Wartość eksportu w miesiącu maju wyniosła 880 mln USD (maj 2005 r. to 804 mln USD). Izrael jest światowym centrum handlu nieoszlifowanymi diamentami.

6 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie i Ramallah ostrzelano izraelskie patrole wojskowe.
    6 czerwca 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała rano północne tereny Strefy Gazy.
    6 czerwca 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas dał rządzącemu Hamasowi dodatkowe trzy dni na zaakceptowanie dokumentu, pośrednio uznającego Izrael. W razie odmowy Abbas zapowiada poddanie tej kwestii pod referendum.

6 czerwca 2006 r. francuski sąd orzekł, że państwo Francja i państwowe koleje francuskie (SNCF) muszą wypłacić 62.000 euro odszkodowania dla eurodeputowanego Alain Lipietza i jego siostry Helene Lipietz, radnej Rady Regionalnej Wielkiego Paryża, których członkowie rodzin byli deportowani podczas II wojny światowej z Tuluzy do obozu koncentracyjnego Drancy. Przez ten obóz przeszło 75 tys. francuskich Żydów, kierowanych następnie do ośrodków zagłady we Wschodniej Europie. Francuskie koleje zarabiały na transportach Żydów podczas Holokaustu.
    6 czerwca 2006 r. szef dyplomacji Unii Europejskiej Javier Solana przedstawił Iranowi europejską i amerykańską propozycję, która ma nakłonić Teheran do wstrzymania programu nuklearnego. W zamian za zaprzestanie wzbogacania uranu UE i USA są gotowe znieść sankcję nałożone na Iran oraz udostępnić technologię nowoczesnych reaktorów na lekką wodę. Równocześnie Irańczycy uzyskaliby gwarancje dostaw wzbogaconego uranu, który byłby paliwem w irańskich elektrowniach jądrowych.

7 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w pobliżu Nahal Oz na Negewie.
    7 czerwca 2006 r. Knesset przyjął w głosowaniu budżet państwa na 2006 rok. Za przyjęciem głosowało 53 posłów, przeciwko 22, a 45 wstrzymało się.
    7 czerwca 2006 r. Uniwersytet Bar-Ilan poinformował, że zainwestuje 100 mln USD w rozwój nowego Centrum Nanotechnologii. Obiekt zostanie ukończony w 2008 roku. Będzie w nim pracować ponad 50 wybitnych naukowców z Izraela i zagranicy, a każdy z nich otrzyma grant w wysokości 1 mln USD na badania naukowe. Przewiduje się, że badania będzie prowadzić około 200 naukowców.
    7 czerwca 2006 r. izraelska korporacja Zim Integrated Shipping Services Ltd., kontrolowana przez rodzinę Ofer, wyraziła zgodę na zakup ośmiu nowych kontenerowców w stoczni Hyundai w Korei Południowej. Wartość kontraktu wyniesie 1 mld USD, z dostawą statków do 2009 roku.

7 czerwca 2006 r. izraelskie samoloty ostrzelały w nocy rakietami bazę treningową Ludowych Komitetów Oporu w Gazie. W zbombardowanym budynku produkowano i przechowywano rakiety Qassam.
    7 czerwca 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała w nocy północne tereny Strefy Gazy.
    7 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    7 czerwca 2006 r. palestyński premier Ismail Hanije wykluczył możliwość wybuchu wojny domowej w Autonomii Palestyńskiej.
    7 czerwca 2006 r. palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas wycofała swoje oddziały z ulic Gazy. Ma to na celu zmniejszyć napięcie i nie dopuścić do dalszych walk z Fatahem.
    7 czerwca 2006 r. dwóch palestyńskich terrorystów zaatakowało popołudniem kamieniami, a następnie ugodziło nożami 2 Izraelczyków przy wjeździe do żydowskiego osiedla Alon Shvot, w rejonie Gush Etzion w Judei.

8 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot. Jedna spadła na fabrykę hi-tech w strefie przemysłowej Sderot-Sha'ar Hanegev. Druga rakieta uszkodziła kilka domów mieszkalnych w pobliskiej dzielnicy Gavim. 5 osób doznało szoku. Wieczorem 2 rakiety Qassam spadły w pobliżu Moshavu Netiv Ha'Asara. Jedna rakieta spadła na południe od Ashkelonu.
    8 czerwca 2006 r. izraelska policja aresztowała prawie 100 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali na północy Izraela. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej.

8 czerwca 2006 r. izraelscy żołnierze aresztowali w nocy 7 palestyńskich terrorystów w Hebronie, w Judei. Przejęto także skład amunicji i broni.
    8 czerwca 2006 r. izraelskie lotnictwa zaatakowało rano osiem najważniejszych dróg dojazdowych do północnej części Strefy Gazy, z której wystrzeliwane są rakiety Qassam na Izrael.
    8 czerwca 2006 r. zawarto porozumienie pomiędzy Hamasem i Fatahem w Gazie, w kwestii "wygaszenia napięć" na terytoriach Autonomii Palestyńskiej. Na mocy porozumienia Hamas wycofa swoje siły bezpieczeństwa z ulic miast Strefy Gazy.
    8 czerwca 2006 r. tysiące członków Hamasu i Islamskiego Dżihadu demonstrowało w Gazie przeciwko referendum zaproponowanemu przez Mahmouda Abbasa.
    8 czerwca 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas rozpisał na 31 lipca referendum, w którym Palestyńczycy wypowiedzą się, czy chcą powstania suwerennego państwa palestyńskiego z jednoczesnym uznaniem istnienia Izraela. Hamas nie uznaje Izraela i nie wyrzekł się dotąd przemocy. Referendum będzie więc próbą sił między radykałami z rządu a ugodowo nastawionym prezydentem.

8 czerwca 2006 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Ammanie z jordańskim królem Abdullahem II. Omawiano plan jednostronnego wycofania się Izraela z Samarii i Judei, oraz kwestię niepokojów w Autonomii Palestyńskiej.
    8 czerwca 2006 r. telewizja al Dżazira wyemitowała taśmę z nagraniem wysokiego przywódcy Al Kaidy, Ajmana al Zawahiriego. Zwrócił się on do Palestyńczyków, by nie godzili się na referendum w sprawie uznania istnienia państwa Izrael.

9 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na miasto Sderot.
    9 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że otrzymały rekordową liczbę 90 ostrzeżeń o planowanych palestyńskich zamachach terrorystycznych przeciwko Izraelowi.
    9 czerwca 2006 r. izraelski dziennik "Haaretz" opublikował wyniki badania opinii publicznej w sprawie akceptacji planu Olmerta. Niemal 56% Izraelczyków odrzuca plan jednostronnego wycofania się z Samarii i Judei, plan popiera zaledwie 37% społeczeństwa. Niezdecydowanych jest 7%. Z działalności Olmerta jako premiera jest zadowolonych 35% Izraelczyków, ale równocześnie 35% jest niezadowolonych.

9 czerwca 2006 r. izraelski samolot wystrzelił w nocy cztery rakiety na obóz szkoleniowy Ludowych Komitetów Oporu w Khan Yunis, na południu Strefy Gazy. W ataku zginęło 4 Palestyńczyków, w tym szef resortu bezpieczeństwa w palestyńskim rządzie Hamasu, Jamal Abu Samhadana. Samhadan był dowódcą Ludowych Komitetów Oporu, które odpowiadają za większość rakietowego ostrzału terytorium Izraela. W ataku zostało również rannych co najmniej 10 osób.
    9 czerwca 2006 r. rzecznik Ludowych Komitetów Oporu w Strefie Gazy powiedział w nocy: "Syjonistyczny twór i syjonistyczne osiedla w pobliżu Gazy nie będą już więcej czuły się pewne i bezpieczne. Nasze rakiety wedrą się w głąb syjonistycznej jednostki, a nasi bohaterowie wysadzą się w powietrze w otoczeniu ich brudnych ciał".
    
9 czerwca 2006 r. izraelski samolot ostrzelał rano rakietami arabski samochód na północy Strefy Gazy, ciężko raniąc wysokiego dowódcę Ludowych Komitetów Oporu. Później ostrzelano rakietami drugi samochód, w którym zginęło 3 terrorystów z Ludowych Komitetów Oporu.
    9 czerwca 2006 r. izraelska marynarka wojenna trzykrotnie ostrzelała północne tereny Strefy Gazy, w pobliżu Beit Lahia. Jeden z pocisków trafił w plażę, zabijając 13 Palestyńczyków i raniąc 35 osób.
    9 czerwca 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas nazwał dzisiejszy izraelski atak "krwawą masakrą".

9 czerwca 2006 r. największa organizacja zrzeszająca amerykańskich rabinów ortodoksyjnych Rabinic Council of America osiągnęła wstępne porozumienie z izraelskim rabinatem w kwestii konwersji. Zostanie powołana wspólna komisji, która będzie analizować problem i we wrześniu przedstawi propozycje jego rozwiązania.

9 czerwca 2006 r. dowództwo izraelskie zaoferowało wieczorem pomoc medyczną dla palestyńskich ofiar ostrzału i ogłosiło, że ubolewa z powodu śmierci niewinnych cywilów na plaży w północnej części Strefy Gazy. Izraelski sztab generalny wstrzymał chwilowo ostrzał i zarządził śledztwo w sprawie masakry. Rano przetransportowano rannego 9-letniego chłopca do szpitala w Izraelu.

10 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 15 rakiet Qassam, które spadły na Negew.
    10 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa ogłosiły najwyższy stan pogotowia antyterrorystycznego na terenie całego Izraela. Wywiad poinformował o 90 ostrzeżeniach o planowanych zamachach.
    10 czerwca 2006 r. premier Ehud Olmert nazwał palestyńskie referendum w sprawie uznania państwa Izrael jako "pozbawione znaczenia". "Referendum jest wewnętrzną grą miedzy jedną (palestyńską) frakcją a drugą. W szerszej perspektywie jest ono pozbawione znaczenia dla szans na jakiś rodzaj dialogu między nami a Palestyńczykami". Zastrzegł jednak, że Abbas będzie musiał w końcu rozliczyć się z realizacji międzynarodowych ustaleń i nie będzie mógł wtedy wytłumaczyć się tym, że przeforsował referendum, na mocy którego uznany został program pozostające w tyle za podstawowymi ustaleniami wspólnoty międzynarodowej.

10 czerwca 2006 r. jedna z rakiet Qassam spadła na obóz uchodźców Jabalaya w Strefie gazy, raniąc 5 Palestyńczyków.
    10 czerwca 2006 r. zbrojne ramię Hamasu, Brygady Izedina al-Kasima przyznały się do dzisiejszego ostrzału rakietowego Izraela. Rzecznik organizacji powiedział, że "ostrzał stanowił jedynie początek akcji, która będzie kontynuowana... Następnym razem rakiety będą mieć dalszy zasięg i uderzą w miejsca położone dalej na terenach syjonistycznych."
    10 czerwca 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas zdecydował, że referendum w sprawie uznania Izraela odbędzie się 26 lipca. Dekret wydany przez niego w tej sprawie odczytał w jego imieniu przed prasą sekretarz generalny Autonomii Palestyńskiej Tajeb Abdelrahim.
    10 czerwca 2006 r. radykalne ugrupowanie Hamas, które tworzy rząd Autonomii Palestyńskiej, nazwało decyzję o referendum "zamachem stanu" przeciwko rządowi utworzonemu w wyniku zwycięstwa Hamasu w styczniowych wyborach parlamentarnych.

10 czerwca 2006 r. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Francji wyraziło ubolewanie z powodu izraelskiej operacji, która miała "nieproporcjonalny charakter". Paryż zaapelował do obu stron o umiarkowanie i położenie kresu spirali przemocy i przekazał kondolencje rodzinom zabitych Palestyńczyków. Hiszpańskie MSZ wyraziło swój sprzeciw wobec stosowania siły w celu rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Rosja określiła ostatnie ataki na Strefę Gazy jako "nieproporcjonalny" i "niemożliwy do zaakceptowania" odwet.
    10 czerwca 2006 r. Stany Zjednoczone wstrzymały się od jednoznacznego potępienia ostrzału, podkreślając prawo Izraela do obrony.

11 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 10 rakiet Qassam. Jedna z nich trafiła w szkołę w mieście Sderot, raniąc 1 osobę. Uszkodzony został także budynek w strefie przemysłowej na południe od Ashkelonu. Popołudniem kolejne rakiety Qassam spadły na kibuc Nahal Oz, uszkadzając dom mieszkalny i budynek fermy drobiu. W kibucu Sa'ad rakieta spadła tuż przy szkole. Na miasto Sderot spadły popołudniem 3 rakiety i 1 wieczorem. Wieczorem rakiety trafiły także kibuc Nahal Oz.
    11 czerwca 2006 r. burmistrz miasta Sdert Eli Moyal ślubował, że mieszkańcy pozostaną w mieście na zawsze. Poprosił także rząd o wydanie zgody dla armii na zniszczenie arabskiej miejscowości Beit Hanoun w Strefie Gazy. Jest ona wykorzystywana przez palestyńskich terrorystów do ostrzału rakietowego miasta Sderot.
    11 czerwca 2006 r. minister obrony Amir Peretz zapoznał się z planami IDF i Szin Bet dotyczącymi ofensywy w Strefie Gazy. Peretz nie wyraził zgody na przeprowadzenie operacji wojskowej, ostrzegł jednak, że jeśli ostrzał rakietowy będzie kontynuowany, wówczas nastąpi surowa odpowiedź Izraela.
    11 czerwca 2006 r. posłowie Izraelskiej Partii Pracy oskarżyli Kadimę o próbę przejęcie kontroli nad Sądem Najwyższym Izraela. Minister sprawiedliwości Haim Ramon (Kadima) miał wpływać na skład sądu.
    11 czerwca 2006 r. premier Ehud Olmert powiedział, że izraelska armia posiada "najwyższą moralność na świecie" i nigdy celowo nie zaatakuje cywilów. W ten sposób premier odniósł się do przypadkowego ostrzelania grupy cywilów na plaży w Strefie Gazy.
    11 czerwca 2006 r. izraelska armia rozpoczęła wielkie manewry, które potrwają do środy. Ćwiczenia wojsk lądowych odbywają się na obszarze Doliny Jezreel, dolnej Galilei, Wzgórz Golan, okolic Hajfy, portów Ashdod i Ejlatu. Lotnictwo wojskowe ćwiczy na terytorium całego kraju.

11 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    11 czerwca 2006 r. palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas przyznała się do rannego ostrzału rakietowego Izraela. Rzecznik powiedział: "Postanowiliśmy doprowadzić miasto Sderot do wymarcia i nie zaprzestaniemy ostrzału rakietowego, aż wszyscy mieszkańcy je opuszczą."
    11 czerwca 2006 r. izraelski samolot bezzałogowy wystrzelił przed południem rakietę w grupę palestyńskich terrorystów przygotowujących się do wystrzelenia rakiety Qassam z północnej części Strefy Gazy. W wyniku ataku zginęło 2 terrorystów, a 4 zostało rannych.
    11 czerwca 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas przeprowadził rozmowy z premierem Ismail Hanijem. Nie osiągnięto porozumienia co do referendum w sprawie uznania Izraela. Hanije powtórzył stanowisku Hamasu, który odrzuca ideę referendum.

12 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 16 rakiet Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot. W południe rakieta Qassam spadła na północ od Sderot. Popołudniem w okolice miasta uderzyły kolejne 3 rakiety. Wieczorem 2 rakiety spadły na Negew.
    12 czerwca 2006 r. pociąg pasażerski zderzył się z ciężarówką w okolicach Netanii. Wykoleiła się lokomotywa i kilka wagonów. W wypadku zginęło 5 osób, a 80 zostało rannych. Wojskowe śmigłowce ewakuowały rannych do szpitali.
    12 czerwca 2006 r. szef parlamentarnej komisji obrony Cachi Hanegbi ostrzegł, że odpowiedzią na palestyńskie zamachy samobójcze może być atak na konkretnych polityków Autonomii Palestyńskiej, w tym także na samego premiera palestyńskiego rządu Ismaila Hanije. Ocenił także, że "konfrontacja pomiędzy Izraelem a Hamasem jest nieunikniona".

12 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 3 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    12 czerwca 2006 ro doszło do nocnych starć Hamasu z Fatahem w mieście Rafah, na południu Strefy Gazy. W walkach zginęło 2 Palestyńczyków, a 15 osób zostało rannych.

12 czerwca 2006 r. premier Ehud Olmert spotkał się z brytyjskim premierem Tony Blair'em w Londynie. Rozmawiano na temat procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Olmert powiedział, że "podstawowym warunkiem rozpoczęcia przyszłych negocjacji jest zakończenie terroru na Bliskim Wschodzie", ale jednocześnie dodał, że "uczyni wszelki możliwy wysiłek by podjąć rozmowy z Palestyńczykami". Dodał, że "pierwszym priorytetem dla Izraela są negocjacje".
    12 czerwca 2006 r. prezydent Moshe Katzav spotkał się z bułgarskim prezydentem Georgi Parvanovem w Sofii, podczas uroczystości otwarcia forum biznesu Bułgarii w którym bierze udział 15 ważnych izraelskich biznesmenów. Podpisano porozumienie o podróżowania bez wizowego pomiędzy Izraelem a Bułgarią. Obecnie w Bułgarii żyje około 6 tys. Żydów, najwięcej w Sofii.

13 czerwca 2006 r. izraelski dziennik "Haaretz" poinformował, że izraelski rząd od pewnego czasu pracuje nad nowym planem bliskowschodnim, który byłby alternatywą dla "jednostronnego planu" premiera Ehuda Olmerta. Nowy plan opierałby się na negocjacjach izraelsko-palestyńskich. Państwo palestyńskie miałoby powstać w Strefie Gazy i na 90% terytorium Samarii i Judei. Palestyńskie granice miałyby początkowo charakter tymczasowy. Dolina Jordanu pozostałaby pod kontrolą Izraela. W przypadku fiasku negocjacji pokojowych, Izrael powróciłby do "jednostronnego planu".
    13 czerwca 2006 r. komisja śledcza w sprawie ostrzału palestyńskich cywili na plaży w Beit Lahia opublikowała wyniki dochodzenia. Ustalono, że wybuch na plaży nie był spowodowany pociskiem artyleryjskim, lecz eksplozją materiału wybuchowego znajdującego się pod piaskiem. Nie wiadomo czy była to stara izraelska mina, czy też ładunek umieszczony przez palestyńskich terrorystów (Hamas od pewnego czasu zaminowuje plaże, aby uniemożliwić akcje izraelskim komandosom). Dokładne dane izraelskich ostrzałów artyleryjskich wykluczają możliwość wystrzelenia pocisku przez izraelską armię.
    13 czerwca 2006 r. przedstawiciel rządu ujawnił, że premier Ehud Olmert zaaprobował dostawę broni i amunicji dla straży palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa. Broń i amunicję dostarczą Egipt i Jordania, które zajmą się też szkoleniem straży palestyńskiego prezydenta.

13 czerwca 2006 r. zwolennicy al-Fatah podpalili w nocy biura palestyńskiego rządu Hamasu w Ramallah. Przy budynku parlamentu doszło do strzelaniny.
    13 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy 4 rakiety Qassam, które spadły w Strefie Gazy.
    13 czerwca 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał rakietami arabski samochód na północy Strefy Gazy. W ataku zginęło 2 terrorystów z Islamskiego Dżihadu. Gdy na miejscu ataku zebrał się tłum Palestyńczyków, we wrak samochodu uderzyła trzecia rakieta, zabijając 7 osób i raniąc 32 osoby. Samochodem były przewożone rakiety Katiusza.
    13 czerwca 2006 r. doszło do starć żydowskich osadników z izraelską policją w Hebronie, w Judei. Ranny został 1 policjant. Aresztowano 20 osadników.

13 czerwca 2006 r. Międzynarodowa Grupa Kryzysowa ostrzegła, że Autonomii Palestyńskiej grozi wybuch wojny domowej.
    13 czerwca 2006 r. Egipt ostrzegł władze Autonomii Palestyńskiej, że przeciwstawi się przenikaniu członków Hamasu na półwysep Synaj, gdyż szkolą oni tam terrorystów-samobójców.
    13 czerwca 2006 r. Izrael przedstawił sekretarzowi generalnemu ONZ Kofi Ananowi specjalny raport informujący, że w ciągu ostatnich 4 dni na terytorium Izraela spadło prawie 100 rakiet Qassam.
    13 czerwca 2006 r. premier Ehud Olmert uczestniczył w najstarszej synagodze w Londynie w uroczystościach z okazji 350-lecia społeczności żydowskiej w Anglii. Przewodniczył Naczelny Rabin Wielkiej Brytanii, Jonathan Sacks. Obecnie w Wielkiej Brytanii żyje około 350 tys. Żydów, tworząc mocno zintegrowaną i zamożną społeczność.

    13 czerwca 2006 r. Rafael podpisał wraz ze Steyerem kontrakt o dostawie bojowych wozów opancerzonych Panudr II dla armii Czech. Wartość kontraktu wynosi 120 mln USD.

14 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu kibucu Alumim na Negewie. Popołudniem rakieta spadła w pobliżu kibucu Yad Mordechai.
    14 czerwca 2006 r. parlamentarny komitet obrony dyskutował nad ostrzałem rakietowym miasta Sderot. Przewodniczący komitetu, Tzahi HaNegbi (z Kadimy) ślubował, że armia "znajdzie rozwiązanie".

14 czerwca 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli w nocy do Dżeninu w Samarii. W miejscowym szpitalu aresztowano ukrywającego się palestyńskiego terrorystę. Doszło do strzelaniny z bojówką Brygad Męczenników Al-Aksa, podczas której zginął 1 terrorysta. W innych operacjach aresztowano 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    14 czerwca 2006 r. palestyńscy urzędnicy państwowi wdarli się do budynku parlamentu w Ramallah, zmuszając przewodniczącego izby do ucieczki. Żądają oni wypłaty zaległych poborów. Demonstranci zaatakowali deputowanych z rządzącego Hamasu. Interweniowała ochrona.
    14 czerwca 2006 r. członkowie Hamasu zaatakowali lokalnego dowódcę palestyńskich sił bezpieczeństwa w Khan Yunis, Refata Kullaba (z Fatahu). Został on ranny. Zginął także 1 napastnik z Hamasu.

14 czerwca 2006 r. premier Ehud Olmert spotkał się w Paryżu z francuskim prezydentem Chirackiem i premierem Dominique de Villepin. Olmert oświadczył, że plan jego rządu dotyczący wytyczenia granic Izraela i opuszczenia części Zachodniego Brzegu Jordanu, jest "nie do zatrzymania". "Zostanie on zrealizowany... Mam nadzieję, że z negocjacjami, ale możliwe, że bez nich".

15 czerwca 2006 r. izraelski okręt rakietowy "Achi Eilat" wypłynął w nocy z Hajfy, aby wziąć udział w ćwiczeniach NATO na Morzu Czarnym. W ćwiczeniach wezmą udział Turcja, Rumunia, Bułgaria, Francja, Albania, Algieria, Gruzja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i inne.
    15 czerwca 2006 r. izraelska armia przepuściła przez przejście graniczne Allenby transport broni z Jordanii przeznaczony dla palestyńskich sił bezpieczeństwa. Przekazano 1.050 karabinów Kałasznikow i 1 mln sztuk amunicji. Broń trafi do oddziałów, nad którymi kontrolę sprawuje prezydent Mahmoud Abbas.
    15 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 5 rakiet Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot. Jedna z rakiet trafiła w budynek fabryki, raniąc 1 robotnika. Popołudniem 6 rakiet spadło w rejonie Zikim na Negewie.
    15 czerwca 2006 r. izraelska policja zatrzymała 625 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej.
    15 czerwca 2006 r. minister obrony Amir Peretz nakazał wzmocnić ochronę i zabezpieczenia 24 szkół znajdujących się w siedmiomilowej strefie wokół Strefy Gazy. Koszt prac budowlanych wyniesie około 165 mln NIS.
    15 czerwca 2006 r. Centralne Biuro Statystyczne opublikowało dane za 2005 rok. Wynika z nich, że 82% Izraelczyków w wieku powyżej 20 lat jest zadowolonych z życia. Jednak 46% ludności w wieku produkcyjnym (25-64) nie jest w stanie utrzymać się z dochodów. Również 57% ludzi w wieku ponad 65 lat ma problemy z utrzymaniem się. Połowa Izraelczyków jest zadowolona z własnej sytuacji ekonomicznej. 67% Izraelczyków ma komputer osobisty, a spośród nich 81% ma połączenie internetowe. 83% Izraelczyków posiada co najmniej jeden telefon komórkowy. 70% pełnoletnich Izraelczyków posiada własny dom, 23% mieszkanie czynszowe, 4% żyje z rodziną lub przyjaciółmi. 65% pełnoletnich Izraelczyków posiada samochód, 29% posiada dwa lub więcej samochody.

15 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 4 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    15 czerwca 2006 r. palestyński rząd Hamasu zaoferował Izraelowi powrót do rozejmu zerwanego tydzień temu, kiedy w wybuchu na plaży w Gazie zginęła palestyńska rodzina. Od tamtej pory Hamas ostrzeliwuje rakietami terytorium Izraela. Rzecznik Hamasu oświadczył, że jego organizacja wstrzyma wszystkie zbrojne operacje, jeśli Izrael uczyni podobnie.
    15 czerwca 2006 r. Islamski Dżihad przyznał się do dzisiejszego ostrzału rakietowego Izraela, odrzucając jednocześnie możliwość wprowadzenie rozejmu.
    15 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści porwali wieczorem 2 Żydówki w Samarii. Jedna z nich uciekła porywaczom i zaalarmowała wojsko, które wszczęło poszukiwania. Dziewczęta jechały samochodem w pobliżu Nablusu, w Samarii.

15 czerwca 2006 r. premier Ehud Olmert spotkał się z przywódcami społeczności żydowskiej we Francji. Powiedział, że francuscy Żydzi powinni emigrować do Izraela.
    15 czerwca 2006 r. ambasador Izraela przy Watykanie, Oded Ben Hur, przekazał drogą dyplomatyczną papieżowi Benedyktowi XVI dokumentację od władz Izraela świadczącą, że to nie wojska izraelskie dokonały masakry na plaży w Gazie.
    15 czerwca 2006 r. amerykański prezydent George W. Bush przełożył o dalsze sześć miesięcy przeniesienie ambasady USA do Jerozolimy. Przyczyną decyzji jest "ochrona interesów bezpieczeństwa narodowego" Stanów Zjednoczonych.

16 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 7 rakiet Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot. W południe 2 rakiety spadły na szklarnie moszawu Shuva na Negewie.

16 czerwca 2006 r. izraelski samolot bezzałogowy ostrzelał w nocy grupę palestyńskich terrorystów, usiłujących podłożyć bombę przy przejściu granicznym Kisufim w Strefie Gazy. Zginęło 3 terrorystów.
    16 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie został raniony 1 izraelski żołnierz.
    16 czerwca 2006 r. izraelska artyleria ostrzelała rano północne tereny Strefy Gazy.

16 czerwca 2006 r. przywódcy krajów Unii Europejskiej, obradujący na szczycie w Brukseli, przyjęli plan pomocy finansowej dla Palestyńczyków w wysokości około 100 mln euro. Pieniądze mają zostać przekazane na specjalny fundusz, aby pominąć rząd Hamasu, który odmawia wyrzeczenia się przemocy i uznania Izraela.
    16 czerwca 2006 r. francuscy Żydzi założyli własną Żydowską Ligę Obronę (JDL), do patrolowania ulic i ochrony Żydów przed antysemityzmem.

17 czerwca 2006 r. izraelski samolot bezzałogowy ostrzelał w nocy arabski samochód na północy Strefy Gazy. W ataku zginęło 2 wysokich dowódców Islamskiego Dżihadu, a rannych zostało 2 dalszych terrorystów.
    17 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 11 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    17 czerwca 2006 r. rzecznik palestyńskiego rządu Hamasu skrytykował propozycję pomocy dla Autonomii Palestyńskiej, jaką zaproponowała Unia Europejska. Hamas wyraził pogląd, że Unia w ten sposób podważa wiarygodność wyborów parlamentarnych i nie chce uznać palestyńskiego rządu.

17 czerwca 2006 r. przedstawiciele kwartetu bliskowschodniego (USA, ONZ, Rosja, UE) porozumieli się w sprawie nowego planu pomocy Autonomii Palestyńskiej, który omijałby rząd Hamasu. Jednocześnie, w swoim komunikacie kwartet zwrócił się do władz Autonomii o wyrzeczenie się przemocy, uznania prawa Izraela do istnienia i przestrzegania porozumień międzynarodowych.
    17 czerwca 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas spotkał się w Kairze z egipskim prezydentem Hosni Mubarakiem. Rozmawiano na temat sytuacji w Autonomii Palestyńskiej i planowanym przez Egipt zorganizowaniu szczytu izraelsko-palestyńskiego w Kairze.

18 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot.
    18 czerwca 2006 r. izraelska policja poinformowała o zatrzymaniu 937 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej. Aresztowano także 33 osoby trudniące się przemytem Palestyńczyków. Zajęto 6 samochodów, którymi przewożono Arabów przez granicę.

18 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 2 poszukiwanych Palestyńczyków w pobliżu Nablusu, w Samarii. Przejęto około 15 kg materiałów wybuchowych.
    18 czerwca 2006 r. odbyły się tajne rozmowy negocjatorów Hamasu i Fatahu w Gazie. Zawarto porozumienie w sprawie zwierzchnictwa nad siłami bezpieczeństwa w Strefie Gazy. Będą one podlegać palestyńskiemu prezydentowi Mahmoudowi Abbasowi.

18 czerwca 2006 r. Syria i Iran zawarły umowę o współpracy wojskowej, na mocy której Syria zakupi irańskie rakiety i wybuduje zakłady zbrojeniowe. Ministrowie obrony obu krajów powiedzieli, że umowa jest skierowana przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym.

19 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu biblioteki w mieście Sderot. Popołudniem rakieta spadła na Negew.
    19 czerwca 2006 r. w Jerozolimie podpisano dwie umowy pomiędzy Izraelem a Brazylią. Dotyczą one współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia oraz wymiany handlowej.
    19 czerwca 2006 r. minister obrony Amir Peretz znalazł się pod obstrzałem prawicowych posłów podczas spotkania parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony. Powodem licznych oskarżeń był brak skutecznych działań armii wobec ostrzału rakietowego Izraela.
    19 czerwca 2006 r. prezydent Moshe Katzav odwiedził miasto Sderot, którego mieszkańcy nasilają akcje protestacyjne przeciwko nieustannemu ostrzałowi rakietowemu ze Strefy Gazy. Burmistrz miasta Eli Moyal powiedział, że "jeśli rząd nie może zapewnić bezpieczeństwa mieszkańcom miasta, to powinien ustąpić albo się do tego przyznać. Mieszkańcy są wyczerpani i nie mogą dłużej żyć w sytuacji, gdy rząd nic nie robi."
    19 czerwca 2006 r. sędzia Aharon Barak, członek izraelskiego Sądu Najwyższego, stwierdził, że brak możliwości zawierania cywilnych ślubów w Izraelu jest równoznaczny z odmawianiem obywatelom pewnych praw człowieka. Zgodnie z izraelskim prawem możliwe są jedynie małżeństwa zawierane w synagodze ortodoksyjnej.
    19 czerwca 2006 r. w Jerozolimie wieczorem rozpoczęły się obrady 35. Światowego Kongresu Syjonistycznego, w którym bierze udział 2 tys. delegatów i obserwatorów. Omawiane będą takie tematy jak: walka z antysemityzmem, rozwój diaspory, rozwój Negewu i Galilei, rozwój edukacji w Izraelu.

19 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie ostrzelano izraelski patrol.
    19 czerwca 2006 r. Brygady Męczenników Al-Aksa, zbrojne ramię Fatahu, oświadczyło, że pozostają lojalni karcie OWP sprzed porozumienia w Oslo. Oznacza to, że domagają się "wyzwolenia całej palestyńskiej ziemi i likwidacji jednostki syjonistycznej gospodarczo, politycznie, militarnie i kulturalnie."
    19 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali popołudniem żydowski autobus w pobliżu osiedla Benjamin w Samarii. Ranne zostały 3 Izraelki.

20 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w okolicy miasta Sderot.
    20 czerwca 2006 r. premier Ehud Olmert rozmawiał z byłymi szefami izraelskiego rządu Ehudem Barakiem, Benjaminem Netanjahu i Szimonem Peresem na temat programu nuklearnego Iranu. Barak (lewicowa Partia Pracy) radzi ostrożne podejście do Iranu, ponieważ ukończenie irańskiego programu atomowego nie nastąpi w tym dziesięcioleciu. Netanjahu (prawicowy Likudu) uważa, że potrzebne jest uderzenie uprzedzające, które zniszczy atomowe instalacje w Iranie. Natomiast Peres popiera starania Zachodu o powściągnięcie ambicji nuklearnych Iranu środkami dyplomatycznymi, ale nie chce wykluczyć użycia w ostateczności siły przeciwko Iranowi.
    20 czerwca 2006 r. minister obrony Amir Peretz wyraził zgodę na wpuszczenie dodatkowych 3 tys. palestyńskich robotników do Izraela. Nowe zezwolenia będą wydawane dla mieszkańców Samarii i Judei, aby w ten sposób zmniejszyć kryzys gospodarczy w Autonomii Palestyńskiej. W ten sposób do Izraela będzie mogło legalnie przyjeżdżać do pracy 26 500 Palestyńczyków, z czego 10 tys. to kupcy i 16,5 tys. robotników. Ze Strefy Gazy zezwolenia posiada wyłącznie 300 kupców.
    20 czerwca 2006 r. według raportu Merill Lynch i Capgemini's World Wealth w 2005 roku w Izraelu żyło 7 400 milionerów (to wzrost o 12%). Liczba multimilionerów wyniosła 84 (wzrost o 20%). Milioner to osoba posiadająca co najmniej 1 mln USD, natomiast multimilioner posiada co najmniej 30 mln USD. Według raportu, 9 Izraelczyków znajduje się na światowej liście 500 najbogatszych ludzi. Głównym źródłem wzrostu bogactwa Izraelczyków jest wzrost na światowych giełdach papierów wartościowych oraz międzynarodowe inwestycje w Izraelu.

20 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 16 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    20 czerwca 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał w nocy zakład metalowy produkujący rakiety Qassam na północy Strefy Gazy.
    20 czerwca 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas wezwał palestyńskie ugrupowania zbrojne, aby przestały ostrzeliwać rakietami terytorium Izraela i przestrzegały zawieszenia broni. Jeśli ostrzał nie ustanie, a na Palestyńczyków spadną represje ze strony Izraela, wówczas pełna odpowiedzialność spadnie na palestyńskie ugrupowania zbrojne.
    
20 czerwca 2006 r. izraelscy komandosi aresztowali popołudniem w Nablusie palestyńskiego terrorystę z Fatahu, który wczoraj ostrzelał żydowski autobus raniąc trzy osoby.
    20 czerwca 2006 r. izraelski śmigłowiec zniszczył wieczorem rakietą arabski samochód w pobliżu obozu uchodźców Jabalaya, na północy Strefy Gazy. W ataku zginął 1 członek Brygad Męczenników Al-Aksa oraz 3 przypadkowych dzieci, a 14 osób zostało rannych. Samochodem przewożono rakiety Qassam.

21 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy rakietę Qassam, która spadła w pobliżu kibucu Gavim.
    21 czerwca 2006 r. generał Zeev Snie udzialił dziennikarzom informacji o planie przebudowy izraelskich sił powietrznych (IAF). Kluczową częścią planu jest uzyskanie od Stanów Zjednoczonych zgody na zakup odrzutowca nowej generacji F-35. Izrael zamierza kupić 100 maszyn F-35, które zastąpią wycofywane F-16. Pierwsze izraelskie F-35 miałyby wejść do służby około 2010 roku. Całość kontraktu wyniesie conajmniej 5 mld USD. Izrael także przygotowuje się do testów najnowszej amerykańskiej wersji samolotu transportowego C-130J Hercules. Planuje się zakup 6 takich maszyn, w cenie 500 mln USD. Czynione są także starania o zakup 25 maszyn F-22. Aktualnie trwa kończenie kontraktu dostawy do Izraela 102 maszyn F-16I Sufa. Modernizowane są także śmigłowce transportowe Sikorsky CH-53 Yasur.

21 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały 12 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.

21 czerwca 2006 r. Izrael i Jordania zawarły porozumienie o wspólnej budowie nowego międzynarodowego lotniska w Aqabie, z terminalami izraelskim oraz jordańskim. Zawarto także porozumienie w sprawie realizacji projektu "Morze Martwe - Morze Czerwone", w którym będzie wybudowany 250 km kanał łączący Morze Czerwone z Morzem Martwym.
    21 czerwca 2006 r. międzynarodowa organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch (HRW) oceniła jako "mało wiarygodne" śledztwo izraelskiej armii w sprawie wybuchu na plaży w północnej części Strefy Gazy. Zdaniem prowadzących śledztwo odłamki wyjęte przez palestyńskich, a także izraelskich lekarzy z ciał rannych wskazują jednoznacznie na palestyńską minę, a nie izraelski pocisk. Według HRW, wybuch mógł być spowodowany przez izraelski pocisk rakietowy wystrzelony kilka godzin wcześniej. Organizacja ponowiła swój apel o przeprowadzenie niezależnego śledztwa w tej w sprawie.

22 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Popołudniem rakieta uszkodziła szklarnię w moszawie Netiv Ha'Asara.
    22 czerwca 2006 r. straż graniczna zatrzymała w nocy Araba, który usiłował nielegalnie przekroczyć granicę z Egiptu do Izraela.
    22 czerwca 2006 r. Instytut Studiów nad Współczesnym Antysemityzmem i Rasizmem przy Uniwersytecie w Tel Awiwie przedstawił doroczny raport o antysemityzmie w świecie. W 2005 r. doszło do 406 aktów antysemityzmu (w porównaniu w 2004 r. było 501). Największy spadek zanotowano w Kanadzie i Francji, na stałym poziomie utrzymuje się Wielka Brytania, wzrasta liczba w Rosji i na Ukrainie.
    22 czerwca 2006 r. Światowa Organizacja Syjonistyczna zatwierdziła Ze'eva Bielskiego na przewodniczącego Agencji Żydowskiej.
    22 czerwca 2006 r. izraelska policja poinformowała o zatrzymaniu 1 169 Palestyńczyków, którzy nielegalnie przebywali i pracowali w Izraelu. Zostaną oni wydaleni do Autonomii Palestyńskiej. Aresztowano także 23 osoby zajmujące się przemytem ludzi oraz zajęto 9 samochodów.

22 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 9 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W Nablusie ostrzelano izraelski patrol.
    22 czerwca 2006 r. izraelskie łodzie patrolowe wykryły w nocy 2 pływaków usiłujących morzem przedostać się z Egiptu do Strefy Gazy. Zostali zmuszeni strzałami ostrzegawczymi do zawrócenia.

22 czerwca 2006 r. premier Ehud Olmert spotkał się nieformalnie w Petrze (Jordania) z palestyńskim prezydentem Mahmoud Abbasem. Wśród gości znaleźli się jordański król Abdullah II, wicepremier Tajlandii Surakiart Sathirathai, wicepremier Izraela Szimon Peres oraz noblista Elie Wiesel. Politycy omawiali szczegóły przygotowywanego szczytu palestyńsko-izraelskiego. Podczas spotkania Olemrt przeprosił Abbasa za śmierć palestyńskich cywilów na plaży w Gazie. Politycy zgodzili się poprzeć ideę stworzenia strefy wolnego handlu w Dolinie Jordanu.
    22 czerwca 2006 r. Międzynarodowy Czerwony Krzyż przyjął rezolucję umożliwiającą wejście w jego struktury organizacji humanitarnych Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Przyjęciu do struktur izraelskiego stowarzyszenia Magen David Adom (Czerwona Gwiazda Dawida) sprzeciwiały się kraje muzułmańskie. Teraz Magen David Adom będzie posługiwało się symbolem czerwonego rombu na białym tle, tzw. Czerwony Kryształ.

23 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Rano 2 rakiety spadły w pobliżu moszawu Netiv Ha'Asara.
    23 czerwca 2006 r. przed klasztorem trapistów w Latrun odbył się koncert założyciela zespołu muzycznego Pink Floyd - Rogera Watersa. Obecnych było ponad 60 tys. widzów.
    23 września 2006 r. doszło do rozruchów w więzieniu Shata na północy Izraela. Po muzułmańskich modlitwach grupa więźniów z al-Fatah zaatakowała grupę więźniów z Islamskiego Dżihadu, po tym jak publicznie skrytykowano prezydenta Abbasa. Podczas rozruchów rannych zostało 2 Palestyńczyków.

23 czerwca 2006 r. izraelscy komandosi wkroczyli w nocy do Ramallah w Samarii. Podczas próby aresztowania poszukiwanego terrorysty doszło do strzelaniny, w której zginął oficer palestyńskiego wywiadu.
    23 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści porwali popołudniem żydowskiego osadnika, 18-letniego Eliahu Aszeri. Został on porwany w okolicach Jerozolimy. Do porwania przyznały się Ludowe Komitety Oporu.

23 czerwca 2006 r. premier Ehud Olmert podczas spotkania w Petrze (Jordania) przedstawił nową możliwość rozwiązania konfliktu bliskowschodniego. Olmert zapowiedział likwidację 10 dużych osiedli żydowskich w Samarii i Judei, w wyniku czego ewakuowanych zostanie około 70 tys. Żydów. Jednak po raz pierwszy Olmert powiedział, że żydowscy osadnicy będą mogli samemu zdecydować o swoim losie i będą mogli pozostać w swoich domach wybierając obywatelstwo palestyńskie zamiast izraelskiego.
    23 czerwca 2006 r. ministerstwo obrony Izraela poinformowało kwaterę główną NATO w Brukseli o gotowości zwiększenia wzajemnej współpracy. Izraelskie ekipy ratunkowe mogą być użyte w miarę potrzeb NATO. Izrael jest również skłonny do wysłania szpitali polowych w ramach operacji pokojowych NATO prowadzonych na całym świecie. Nie zapadły jeszcze decyzje o możliwości udziału izraelskich oddziałów bojowych w międzynarodowych siłach pokojowych. Do dowództwa operacji antyterrorystycznych NATO w Neapolu został wysłany wysoki oficer izraelskiej marynarki wojennej, który będzie koordynował współpracę i ułatwi wymianę informacji dotyczących basenu Morza Śródziemnego.

24 czerwca 2006 r. izraelscy komandosi przed świtem wkroczyli do Strefy Gazy i aresztowali 2 palestyńskich terrorystów z Hamasu w domu na przedmieściach Gazy. Była to pierwsza taka izraelska operacja od czasu wycofania się ze Strefy Gazy. W ostatnich miesiącach często izraelskie jednostki specjalne prowadziły działania na północy Strefy.
    24 czerwca 2006 r. wieczorem doszło do spotkania palestyńskiego prezydenta Mahmouda Abbasa (Fatah) z premierem Ismail Hanije (Hamas). Hamas wciąż nie może osiągnąć wewnętrznego porozumienia co do zgody na proponowane przez uwięzionych w Izraelu działaczy uznanie prawa państwa Izrael do istnienia. Hamas upiera się przy utrzymaniu ogólnej klauzuli, mówiącej, że Palestyńczycy i ich ugrupowania nie uznają "okupacji wszystkich ziem palestyńskich". Osiągnięto jednak porozumienie co do zaprzestania ataków na Izrael z terytoriów palestyńskich.

24 czerwca 2006 r. jordański król Abdullah II wezwał świat Islamu do wyrzeczenia się terroryzmu.

25 czerwca 2005 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły w okolicy miasta Sderot. Rano kolejne 2 rakiety spadła w okolicy Sderot.

25 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści zaatakowali o świcie izraelski posterunek graniczny w pobliżu przejścia granicznego Sufa, na południu Strefy Gazy. Posterunek został ostrzelany rakietą przeciwpancerną, a następnie terroryści wdarli się na teren bazy poprzez 300-metrowy wykop podziemny. Uszkodzony został czołg i pojazd opancerzony. Zginęło 2 izraelskich żołnierzy, 4 zostało rannych, a 1 został porwany. W strzelaninie zginęło także 7 palestyńskich terrorystów z Ludowych Komitetów Oporu i Brygad Al-Kassam.
    25 czerwca 2006 r. do południowej części Strefy Gazy wkroczyły rano duże izraelskie siły pancerne. Podjęły one działania poszukiwawcze porwanego rano izraelskiego żołnierza, kierując się w stronę przejścia granicznego Rafah z Egiptem.

25 czerwca 2006 r. obserwatorzy z ramienia Unii Europejskiej nadzorujący granicę w Rafah, pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem, zapowiedzieli rano, że pozostanie ona zamknięta, a jej przekraczanie przez Palestynczyków będzie niemożliwe. Obserwatorzy znajdują się w izraelskiej bazie wojskowej Kerem Szalom na terytorium Izraela i nie mogę w obecnej sytuacji wjechać do Strefy Gazy.
    25 czerwca 2006 r. izraelskie siły ratunkowe w całej południowej części kraju zostały rano postawione w stan alarmu. Policja rozpoczęła dokładne patrolowanie wszystkich terenów przyległych do Strefy Gazy. Zespoły medyczne przygotowano do natychmiastowego użycia w razie potrzeby.
    25 czerwca 2005 r. minister obrony Amir Perec zażądał uwolnienia porwanego 19-letniego izraelskiego żołnierza Guilad Szalita. Jednocześnie zagroził śmiercią wszystkim Palestyńczykom, którzy brali udział w uprowadzeniu izraelskiego żołnierza podczas porannych ataków. Izraelska armia zapowiedziała, że jeżeli porwanemu stanie się krzywda, wówczas nastąpi odpowiedź z użyciem "wszystkich środków, jakimi dysponujemy".
    25 czerwca 2006 r. generał Effie Eitam powiedział, że armia musi przeprowadzić dużą ofensywę lądową w Strefie Gazy odnajdując porwanego izraelskiego żołnierza, zabijając przy tym dziesiątki lub setki terrorystów, wliczając w to przywódców Hamasu. Ofensywa musiałby mieć trzy cele: obalenie rządu Hamasu, eliminacja terrorystów i odnalezienie porwanego żołnierza. Eitam dodał, że "to nie jest kwestia liczby ofiar, ale raczej suwerenności. To nie jest rosyjska ruletka, w której widzimy ludzi zabijanych przez rakiety Qassam. Żaden kraj nie może tolerować ataków na swoich cywilnych obywateli lub żołnierzy, takie ataki są powodem do rozpoczęcia wojny".
    25 czerwca 2006 r. premier Ehud Olmert wskazał po południu na odpowiedzialność najwyższych władz palestyńskich za dzisiejszy akt agresji wobec Izraela. Według Olmerta, był to "najcięższy atak Hamasu (...) Państwo Izrael traktuje władze Autonomii Palestyńskiej pod kierownictwem prezydenta Mahmuda Abbasa i rząd palestyński (którym kieruje Hamas) jako odpowiedzialnego za to wydarzenie ze wszystkimi implikacjami".
    25 czerwca 2006 r. rząd izraelski zaaprobował wieczorem wszystkie propozycje ministra obrony Amira Pereca dotyczące przeprowadzenie w Strefie Gazy "twardej operacji odwetowej". Rząd dał Palestyńczykom dwa dni na uwolnienie porwanego żołnierza.

25 czerwca 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas potępił dzisiejszą palestyńską akcję zbrojną. Oświadczył, że atak na posterunki izraelskie był naruszeniem porozumienia zawartego przez ugrupowania palestyńskie w sprawie powstrzymania się od ataków na terytorium Izraela. Jednocześnie Abbas wezwał społeczność międzynarodową o podjęcie działań, które zapobiegłyby "dokonaniu pod pretekstem tego ataku agresji na wielką skalę przeciwko Strefie Gazy".
    25 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem żydowski autobus w pobliżu Nablusu, w Samarii.

25 czerwca 2006 r. nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz żydowski w Wilnie, na Litwie.

26 czerwca 2006 r. premier Izraela Ehud Olmert poinformował o postawieniu armii w stan podwyższonej gotowości w związku z planowaną dużą operacją w Strefie Gazy przeciwko ekstremistom palestyńskim, którzy uprowadzili izraelskiego żołnierza. Olmert powiedział: "Niech to będzie jasne: dosięgniemy ich wszystkich, gdzie by nie byli i oni o tym wiedzą".
    26 czerwca 2006 r. wysoki oficer wywiadu poinformował komisję obrony w Knessecie, że Hezbollah przygotowuje się do otworzenia drugiego frontu przeciwko Izraelowi, jeśli izraelskie siły rozpoczną operację lądową w Strefie Gazy.

26 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 17 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    26 czerwca 2006 r. Komitety Ludowego Oporu przyznały się do wczorajszego uprowadzenia izraelskiego żołnierza.
    26 czerwca 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia działań, które zapobiegłyby dokonaniu przez Izrael agresji na wielką skalę przeciwko Strefie Gazy.

26 czerwca 2006 r. Unia Europejska wezwała Palestyńczyków do uwolnienia porwanego izraelskiego żołnierza. Francja bezpośrednio zaangażowała się w mediację w Strefie Gazy, gdyż porwany Gilad Shalit jest także francuskim obywatelem.

27 czerwca 2006 e. Palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 3 rakiety Qassam, które spadły w okolicach miasta Sderot raniąc 4 osoby.
    27 czerwca 2006 r. premier Ehud Olmert ponownie zażądał od Palestyńczyków uwolnienia porwanego izraelskiego żołnierza. Powiedział: "Macie czas do wtorku. Potem nie będzie wśród was osób nietykalnych. Nasza armia jest gotowa do interwencji w Strefie Gazy... Dałem rozkazy dowódcom wojskowym, by przygotowali armię na szeroko zakrojoną i długotrwałą operację, mającą na celu uderzenie w przywódców terrorystów i wszystkich zaangażowanych w porwanie Szalita. To powinno być jasne. Dla nikogo nie będzie immunitetu."
    27 czerwca 2006 r. izraelska armia przeprowadziła dużą dyslokację oddziałów, koncentrując siły przy granicach Strefy Gazy. Duże siły pancerne skoncentrowano w rejonie kibucu Nahal Oz, przy przejściu granicznym Karni, naprzeciwko miasta Gaza.

27 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 43 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei. W pobliżu Dżeninu ostrzelano izraelski patrol.
    27 czerwca 2006 r. izraelska armia wprowadziła całkowitą blokadę Strefy Gazy.
    27 czerwca 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas postawił w stan alarmu siły bezpieczeństwa w Strefie Gazy. Jednak poszukiwania porwanego izraelskiego żołnierza nic nie dały.
    27 czerwca 2006 r. przedstawiciele Hamasu i Fatahu zawali porozumienie i podpisali "Dokument zgody narodowej", który zakłada zaprzestanie zamachów na terytorium Izraela i utworzenie państwa palestyńskiego na terytoriach okupowanych od 1967 roku, co praktycznie oznacza uznanie państwa Izrael. Rządzący Hamas wyklucza jednak taką interpretację. Sytuacja pozostaje niejasna.
    27 czerwca 2006 r. Ludowe Komitety Oporu przedstawiły żądanie, aby Izrael uwolnił wszystkich palestyńskich więźniów w zamian za uwolnienie porwanego żołnierza. Do tego momentu Komitety nie widzą możliwości uwolnienia porwanego.
    27 czerwca 2006 r. Islamski Dżihad wezwał wszystkie palestyńskie ugrupowania zbrojne do jedności i utworzenia wspólnego dowództwa wojskowego w obliczu izraelskiej inwazji na Strefę Gazy.
    27 czerwca 2006 r. w Gazie doszło do wybuchu bomby domowej roboty. W wybuchu zginął 1 Palestyńczyk.

27 czerwca 2006 r. egipskie służby bezpieczeństwa rozlokowały 2,5 tys. policjantów na granicy ze Strefą Gazy. Uczyniono to w celu zachowania pełnej kontroli sytuacji w przypadku pojawienia się fali palestyńskich uchodźców uciekających ze Strefy Gazy.
    27 czerwca 2006 r. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice przeprowadziła rozmowy telefoniczne z ministrem spraw zagranicznych Izraela Cipi Liwni oraz z palestyńskim prezydentem Mahmoudem Abbasem. Wezwała Izrael, by pozwolił wygrać dyplomacji w sprawie porwanego przez palestyńskich ekstremistów izraelskiego żołnierza.
    27 czerwca 2006 r. sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zaapelował do Izraelczyków i Palestyńczyków o "wykazanie się w tym ważnym momencie umiarkowaniem i podjęły wszelkie środki, by uniknąć eskalacji i przelewu krwi". Annan zaapelował o natychmiastowe uwolnienie porwanego w niedzielę żołnierza.

28 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rano ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na Negew. Popołudniem spadła kolejna rakieta Qassam.
    28 czerwca 2006 r. premier Ehud Olmert zadeklarował gotowość zastosowania "radykalnych środków" w celu uwolnienia porwanego izraelskiego żołnierza. Olmert dodał także, że Izrael nie zamierza ponownie okupować Strefy Gazy, a jedynie odnaleźć swego żołnierza. Odpowiedzialnością za zaistniałą sytuację obarczył Hamas i jego dowództwo w Syrii.
    28 czerwca 2006 r. minister sprawiedliwości Haim Ramon poinformował, że celem zamachu sił specjalnych jest szef biura politycznego palestyńskiego Hamasu, przebywający w Syrii Chaled Maszaal. Według izraelskiego wywiadu, Maszaal jest odpowiedzialny za atak na posterunek izraelskiej armii na granicy ze Strefą Gazy. Minister Ramon zaapelował do społeczności międzynarodowej, aby wywarła presję w celu wydalenia Maszaala z Damaszku.
    28 czerwca 2006 r. około 100 ultra-ortodoksyjnych Żydów zaatakowało grupę 50 pro-izraelskich chrześcijan w dzielnicy Mea She'arim w Jerozolimie. Rannych zostało 3 turystów. Interweniowała policja.

28 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 7 poszukiwanych Palestyńczyków w Judei i Samarii.

---------- Operacja "Letni Deszcz" ----------

28 czerwca 2006 r. izraelskie lotnictwo zbombardowało w nocy trzy strategiczne mosty na południu Strefy Gazy. W ten sposób południowa część Strefy została całkowicie odcięta od północnej. Równocześnie zbombardowana została elektrownia, której zniszczenie pogrążyło część Strefy Gazy w ciemnościach.
    28 czerwca 2006 r. dwie izraelskie brygady wkroczyły w nocy 2 kilometry w głąb południowej części Strefy Gazy. Oddziały zajęły pozycje obserwacyjne wokół miasta Rafah. Zajęto także dawne lotnisko międzynarodowe Dahaniyeh. Nie doszło do incydentów zbrojnych. Wywiad wojskowy twierdzi, że porwany żołnierz znajduje się w obozie uchodźców Khan Yunis. Nad Strefą Gazy nieustannie przelatują izraelskie samoloty bojowe.
    28 czerwca 2006 r. palestyński prezydent Mahmoud Abbas potępił izraelską akcję militarną w Strefie Gazy nazywając ją "karaniem zbiorowym" narodu palestyńskiego. Rzecznik prezydenta, Nabil Abu Rudein powiedział, że "prezydent uważa tę napaść na cywilne cele i infrastrukturę karą zbiorową i zbrodnią przeciwko ludzkości". Abbas zaapelował do społeczności międzynarodowej, by wywarła presję na Izrael w celu powstrzymania jego operacji.
    28 czerwca 2006 r. palestyński rząd Ismaila Hanii przyłączył się do ultimatum porywaczy i w zamian za izraelskiego żołnierza zażądał uwolnienia ponad 400 palestyńskich więźniów.
    28 czerwca 2006 r. palestyńska organizacja terrorystyczna Ludowe Komitety Oporu zagroziły, że jeśli Izrael nie wstrzyma swojej operacji w Strefie Gazy, wówczas zabiją porwanego 18-letniego żydowskiego osadnika z Itamar.
    28 czerwca 2006 r. palestyńskie służby energetyczne poinformowały, że naprawa zbombardowanej elektrowni zajmie co najmniej 2 tygodnie i przez ten czas część Strefy Gazy będzie pozbawiona energii elektrycznej.
    28 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści zaczęli fortyfikować obrzeża miasta Rafah, przygotowując się do walki z Izraelczykami. Równocześnie tysiące cywili ucieka do południowej części miasta. Istnieje obawa użycia cywili jako tarczy.
    28 czerwca 2006 r. w Khan Yunis doszło do wybuchu bomby domowej roboty. W wybuchu zginęło 3 Palestyńczyków.
    
28 czerwca 2006 r. izraelskie samoloty zbombardowały popołudniem obóz szkoleniowy Hamasu w Rafah, na południu Strefy Gazy. Obóz był opuszczony.
    28 czerwca 2006 r. izraelscy żołnierze wkroczyli wieczorem do Ramallah, w Samarii. Zajeto między innymi biura al-Fatah w mieście. Wywiad wojskowy twierdzi, że porwany 18-letni żydowski osadnik znajduje się właśnie w Ramallah.
    28 czerwca 2006 r. Brygady Męczenników Al-Aksa poinformowały wieczorem, że porwały 62-letniego Izraelczyka z Rishon Lezion, Noah Moskovitcha.

28 czerwca 2006 r. rzecznik Białego Domu Tony Snow powiedział, że "Izrael ma prawo bronić siebie i życia swych obywateli. We wszystkich akcjach, jakie rząd Izraela może podejmować, Stany Zjednoczone nalegają, by zapewnił, aby nie ucierpieli niewinni cywile."
    28 czerwca 2006 r. grupa marokańskich hackerów zaatakowało ponad 750 izraelskich witryn internetowych (z rozszerzeniem co.il). Ich ofiarą padły między innymi witryny Globus Group, szpitala Rambam, Bank Hapoalim i Bank Otsar Hahayal.

29 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 2 rakiety Qassam, które spadły na Negew.
    29 czerwca 2006 r. palestyńscy więźniowie z Hamasu i Fatahu starli się z sobą w nocy na dziedzińcu więzienia Megido. Interweniowały służby więzienne.
    29 czerwca 2006 r. policja odnalazła rano ciało porwanego Noah Maskowitza na cmentarzu w pobliżu Tel Awiwu.
     29 czerwca 2006 r. wysocy dowódcy izraelskiej armii poinformowali, że są gotowi podjąć w najbliższych godzinach "kolejne dotkliwe kroki" w Strefie Gazy. Minister obrony Amir Perec dał popołudniem "zielone światło" armii na rozpoczęcie kolejnego etapu ofensywy.
    29 czerwca 2006 r. dowództwo izraelskiej armii oświadczyło, że palestyński rząd przyłączając się do żądań porywaczy pokazał, że niczym nie różni się od islamiskich ekstremistów.

29 czerwca 2006 r. izraelska armia odnalazła w nocy w Ramallah ciało porwanego 18-letniego żydowskiego osadnika Eliehu Aszera, pochodzącego z osiedla Itamar. Do zabójstwa przyznały się Ludowe Komitety Oporu.
    29 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy w Samarii i Judei 8 ministrów palestyńskiego rządu Hamasu oraz 20 palestyńskich posłów. Wśród aresztowanych są wicepremier Nasser A-Din Sha'ar, minister pracy Muhammad Barghouti, minister spraw Jerozolimy Khaled Abu-Arfa. Przed świtem aresztowano także 36 wysokich urzędników administracji palestyńskiej i innych 23 poszukiwanych Palestyńczyków. Rano zatrzymano 17 terrorystów z Hamasu.
    29 czerwca 2006 r. izraelska kolumna pancerna Brygady Givati wjechała przed świtem do północnej części Strefy Gazy, zajmując pozycje obserwacyjne w pobliżu Beit Hanoun.
    29 czerwca 2006 r. izraelska artyleria i marynarka prowadziły ostrzał przygranicznych terenów wewnątrz Strefy Gazy, uniemożliwiając tym samym przeprowadzenie Palestyńczykom ostrzału rakietowego terytorium Izraela. Izraelskie samoloty zniszczyły rano na południu Strefy warsztat Hamasu, w którym wytwarzano rakiety Qassam. Zniszczono także warsztaty zbrojeniowe i magazyny Fatahu w Gazie. Równocześnie izraelskie samoloty rozrzuciły ulotki nad Gazą, ostrzegając ludność palestyńską i zapowiadając rozszerzenie ofensywy.
    29 czerwca 2006 r. wiceprzewodniczący parlamentu palestyńskiego Ahmed Bahar oświadczył, że Izrael rozpoczął przeciwko utworzonemu przez Hamas rządowi palestyńskiemu "otwartą wojnę", której celem jest jego "zlikwidowanie".
    29 czerwca 2006 r. palestyńska rozgłośnia radiowa oskarżyła Izrael o wypowiedzenie wojny rządowi Hamasu. Zacytowano oświadczenie palestyńskiego ministerstwa informacji, że izraelska operacja w Gazie jest "niewłaściwą odpowiedzią na pojmanie najeżdżającego izraelskiego żołnierza i zmierza do niebezpiecznej eskalacji na wszystkich frontach."
    29 czerwca 2006 r. Palestyńczycy zdetonowali popołudniem miny lądowe przy barierze granicznej Strefy Gazy z Egiptem. Palestyńscy policjanci zatrzymali tłum Arabów usiłujących uciec do Egiptu. Egipscy żołnierze utworzyli kordon po swojej stronie granicy.

    29 czerwca 2006 r. izraelski śmigłowiec ostrzelał wieczorem rakietami arabski samochód w Gazie. W ataku raniony został dowódca Islamskiego Dżihadu ze swoimi ochroniarzami.

29 czerwca 2006 r. izraelskie myśliwce F-16 przeleciały w nocy nad domem syryjskiego prezydenta Bashir Assada w Damaszku.
    29 czerwca 2006 r. zamknięto ambasadę Izraela w Berlinie (Niemcy), z powodu zagrożenia zamachem terrorystycznym.

30 czerwca 2006 r. palestyńscy terroryści wystrzelili w nocy ze Strefy Gazy 4 rakiety Qassam, które spadły na południe od miasta Ashkelon. Rano kolejna rakieta spadła na Negew.
    30 czerwca 2006 r. minister spraw wewnętrznych Izraela Ronni Bar-on pozbawił prawa do przebywania na terenie Jerozolimy palestyńskiego ministra do spraw jerozolimskich, Chaleda Abu Arafa, a także trzech palestyńskich parlamentarzystów z Hamasu.
    30 czerwca 2006 r. izraelska straż graniczna zatrzymała samochód, który usiłował nielegalnie przejechać przez granicę izraelsko-egipską w pobliżu miasta Nahal Farn. Żołnierze zastrzelili uciekającego Sudańczyka. Aresztowano 9 Sudańczyków, 3 Palestyńczyków i 3 Rosjan.

30 czerwca 2006 r. izraelska artyleria prowadziła w nocy intensywny ostrzał terenów przygranicznych na północy i południu Strefy Gazy. Zniszczono dwie stacje transformatorowe w Gazie, pozbawiając energii elektrycznej północną i centralną część Strefy Gazy.
    30 czerwca 2006 r. izraelskie lotnictwo ostrzelało rakietami w nocy budynek palestyńskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Gazie. Opuszczony budynek stanął w płomieniach. Zbombardowano także biura al-Fatah w Gazie.
    30 czerwca 2006 r. izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały w nocy 8 poszukiwanych Palestyńczyków w Samarii i Judei.
    30 czerwca 2006 r. palestyński premier Ismail Hanije zapowiedział, że nie pójdzie na żadne ustępstwa pod presją. Hanije powiedział: "To bezbożny sojusz przeciwko narodowi palestyńskiemu, który chce ten naród upokorzyć i zniszczyć jego rząd. Nie będzie żadnych ustępstw. Uważamy, że agresja przeciwko naszemu narodowi wykracza poza kwestię porwanego żołnierza." Hanije zażądał od Izraela wstrzymania ofensywy i oświadczył, że pracuje nad rozwiązaniem kryzysu.
    
30 czerwca 2006 r. izraelski oddział wkroczył rano do Nablusu, w Samarii. Żołnierze okrążyli dom, w którym ukryło się 2 poszukiwanych terrorystów z Brygad Męczenników Al-Aksa. W wyniku wymiany ognia terroryści zginęli. Żołnierze otoczyli także cmentarz, na którym ukryli się 4 palestyńscy terroryści. W wyniku przeszukiwań zatrzymano dwóch z nich.
    30 czerwca 2006 r. wielotysięczna demonstracja Palestyńczyków przeszła ulicami Nablusu, w Samarii. Demonstrowano przeciwko aresztowaniu przez izraelskie wojsko działaczy i ministrów Hamasu.

30 czerwca 2006 r. egipski prezydent Hosni Mubarak poinformował, że palestyńscy bojownicy zgodzili się na uwolnienie porwanego izraelskiego żołnierza pod pewnymi warunkami, ale nie przystała na nie strona izraelska, która domagała się bezwarunkowego wypuszczenia zakładnika.
    30 czerwca 2006 r. tysiące Muzułmanów przeszło ulicami Kairu w Egipcie. Bractwo Muzułmańskie wezwało kraje arabskie do podjęcia działań w obronie Palestyńczyków. Do podobnych demonstracji doszło w Libanie, Jordanii, Syrii i Turcji.
    30 czerwca 2006 r. NASA poinformowało, że 38-letni żydowski imigrant Garett E. Reisman z New Jersey będzie członkiem załogi wahadłowca kosmicznego w przyszłym roku. Będzie drugim izraelskim astronautą.

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: lipiec-wrzesień 2006 r.

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2012 by Gedeon