KWIECIEŃ - CZERWIEC 2017 r.



  -  HISTORIA
  - styczeń-marzec 2017 r.
 - kwiecień-czerwiec 2017 r.
  - lipiec-wrzesień 2017 r.






 

1 kwietnia 2017 r. - Szabat.
    1 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta zaatakował nożem przechodniów przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Rannych zostało 2 studentów jesziwy oraz policjant. Policjanci po pościgu zastrzelili napastnika.

1 kwietnia 2017 r. nieznani sprawcy powywracali nagrobki na żydowskim cmentarzu w Waldwisse, we Francji. Wywróconych zostało 80% nagrobków na cmentarzu.

2 kwietnia 2017 r. ministerstwo obrony poinformowało, że rozpoczęto rozległe prace modernizacyjne infrastruktury bezpieczeństwa przy przejściu kontrolnym Kalandia na północ od Jerozolimy. Modernizacja obejmie drogi wejściowe dla pieszych oraz stanowiska identyfikacji i inspekcji. Modernizowane będzie także przejście kontrolne Rachel. Całkowity koszt planowanych prac wyniesie 300 mln szekli.
    2 kwietnia 2017 r. po południem odbyła się oficjalna ceremonia rozpoczęcia działalności operacyjnej systemu antyrakietowego David Sling. System jest przeznaczony do zwalczania rakiet średniego zasięgu. ale współpracuje także z systemem obrony przed rakietami krótkiego zasięgu Iron Dome oraz z systemem obrony przed rakietami balistycznymi Arrow-2 i Arrow-3. Uzupełnienie całego systemu stanowią baterie rakiet Patriot, które będą jeszcze służyć przez 5 lat - ich przeznaczeniem jest walka z wrogimi samolotami. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Dzisiejsze wydarzenie jest kamieniem milowym w rozwoju naszych najnowszych technologii obrony przeciwrakietowej. Zmagamy się z coraz bardziej złożonymi zagrożeniami, ale wielokrotnie wykazaliśmy, że możemy sprostać tym wyzwaniom znacznie lepiej niż jakikolwiek inny naród. W czasie, gdy musimy ograniczać wydatki budżetowe, rząd Izraela i Izraelczycy są bardzo wdzięczni Stanom Zjednoczonym za pomoc w rozwijaniu tego kluczowego dla obronności Izraela programu. Mamy tu pionierską technologię. Izrael przoduje w tej dziedzinie na całym świecie. Pomysłowość naszych ludzi i duch walki naszych żołnierzy, zwiększają naszą siłę przeciwko naszym wrogom, i pozwalają nie tylko nam bronić domu, ale osiągać zwycięstwa."

2 kwietnia 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przejęły nad ranem w arabskiej wiosce Jatta pod Hebronem, walizkę z 800 tys. podrabianych dolarów.
    2 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować zaostrzonym śrubokrętem izraelskich żołnierzy przed wjazdem do żydowskiego osiedla Tzufim w Samarii. Żołnierze obezwładnili i aresztowali napastnika.

3 kwietnia 2017 r. w Tel Awiwie odbyło się spotkianie ministrów ds. energii Izraela, Włoch, Grecji i Cypru oraz komisarz Unii Europejskiej ds. energii Miguel Arias Canete. Ministrowie zobowiązali się, że powstanie najdłuższy na świecie podmorski gazociąg, który umożliwi dostawy gazu ziemnego z Izraela do południowej Europy. Koszt budowy gazociągu wyceniono na 6,2 mld $. W budowę zaangażuje się Unia Europejska. Minister ds. energii Juval Steinitz powiedział: "Będzie to najdłuższy i najgłębszy na świecie gazociąg podmorski." Cante powiedział: "Nord Strem jest gazociągiem, który nie zapewnia bezpieczeństwa dostaw. Cypr i Izrael są bardzo wiarygodnymi dostawcami. Dostawy gazu z tego regionu mogą stanowić cenny wkład w naszą strategię dywersyfikacji źródeł, tras i dostawców."

3 kwietnia 2017 r. rano doszło do eksplozji w ośrodku szkoleniowym Hamasu w południowej części Strefy Gazy. Rannych zostało 3 terrorystów.
    3 kwietnia 2017 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wieczorem żydowskie osiedle Shavei Shomron w Samarii. Napastnicy zbiegli.

3 kwietnia 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump spotkał się w Białym Domu z egipskim prezydentem Abdel al-Sisi. Rozmowa dotyczyła wzajemnej współpracy między Stanami Zjednoczonymi i Egitpem oraz perspektyw procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Al-Sisi przedstawił stanowiska państw arabskich, które opiera się na rozwiązaniu dwupaństwowym. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostanie zwołana konferencja pokojowa w Stanach Zjednoczonych. Obecnie Egipt otrzymuje każdego roku 1,3 mld $ pomocy wojskowej od Stanów Zjednoczonych.
    3 kwietnia 2017 r. nowy przewodniczący Rady Bezpieczeństwa ONZ, Nikki Haley powiedziała, że Stany Zjednoczone nie pozwolą już na zdominowanie porządku obrad Rady przez konflikt izraelsko-arabski. "Do tej pory wiele kroków podjęto względem Izraela i Autonomii Palestyńskiej, a niewiele uczyniono w innych kwestiach ... Moje rozmowy z przedstawicielem Autonomii Palestyńskiej w ONZ były bardzo ważne ... Chcemy aby doszło do zbliżenia przy stole negocjacyjnym. Powiedziałam mu, że nie będziemy wspierać działań Palestyńczyków w ONZ, dopóki nie zasiądą przy stole. Musimy zobaczyć ich prawdziwą chęć przyjścia do stołu. Nie chcemy widzieć żadnych kolejnych kroków podejmowanych w ONZ, które mogłyby zaszkodzić Izraelowi lub pomóc Autonomii Palestyńskiej, dopóki nie uda się nam doprowadzić do tych negocjacji. Myślę, że dotychczasowe dyskusje, jakie miały miejsce w ONZ, były bardziej utrudnieniem, niż pomocą w procesie pokojowym."
    3 kwietnia 2017 r. muzułmański terrorysta zamordował swoją żydowską sąsiadkę w Paryżu (Francja). Ofiarą jest 66-letnia Sara Lucy Halimi. Została ona zamordowana podczas snu. Morderca następnie wyrzucił jej zwłoki z trzeciego piętra na ulicę, krzycząc przy tym: "Allah Akbar!" Policja aresztowała 21-letniego terrorystę, które oświadczył, że to Koran polecił mu zamordować Żydówkę.

4 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy obrzucili w nocy kamieniami patrol izraelskiej policji granicznej w dzielnicy Issawija we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 policjant.
    4 kwietnia 2017 r. w południe w rejonie Hajfy wystąpiło lekkie trzęsienie ziemi. Epicentrum wstrząsów o sile 3 stopni w skali Richtera, znajdowało się w Zatoce Hajfy.

4 kwietnia 2017 r. kilkuset Żydów pod eskortą wojska udało się w nocy na modlitwy przy grobowcu Józefa, na przedmieściach Nablusu w Samarii. Przywódca żydowskich społeczności w Judei i Samarii, Jossi Dagan powiedział: "W przeddzień Paschy, święta wolności, zasłużyliśmy na urzeczywistnienie naszej wolności w naszym kraju i posiadania prawa do modlenia się w naszych świętych miejscach. Dlatego odwiedzamy miejsca, które były kolebką żydowskiej historii. Niestety, jeszcze nie posiadamy tej pełnej wolności. Kiedy wchodzimy do grobowca Józefa, musimy to robić w nocy, a nie w świetle dnia."

5 kwietnia 2017 r. minister transportu Israel Katz poinformował na konferencji prasowej, że istnieją plany stworzenia sieci linii kolejowych łączących Izrael przez Jordanię z państwami Zatoki Perskiej. W ten sposób powstałaby regionalna sieć izraelsko-arabskich linii kolejowych.
    5 kwietnia 2017 r. Kneset przyjął poprawkę do ustawy o budownictwie, która przewiduje zreformowanie działań przeciwko szeroko rozpowszechnionemu problemowi nielegalnego budownictwa. Premier Netanjahu powiedział: "Rząd, którym kieruję, zainwestował i nadal inwestuje w sektor arabski więcej niż jakikolwiek inny poprzedni rząd, aby w ten sposób zmniejszyć istniejące różnice w edukacji, płacach, kulturze i zdrowiu. Izraelscy Arabowie chcą być częścią państwa Izrael, chcą być częścią dobrobytu gospodarki Izraela, chcą stać się obywatelami Izraela. Dlatego tak dużo inwestujemy. Chcemy, aby arabscy obywatele integrowali się w państwie Izrael, ale oznacza to również integrację z prawem państwa Izrael. Dzisiaj przyjęliśmy historyczną ustawę, która umożliwi równe egzekwowanie prawa budowlanego. Obejmuje ona nie tylko sektor arabski, ale dotyczy egzekwowania prawa we wszystkich częściach państwa i obejmuje wszystkich obywateli tego kraju. Jedno państwo, jedno prawo, jedno egzekwowanie. Właśnie dzisiaj to zrobiliśmy."

5 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy zaatakowali rano izraelskich żołnierzy, prowadzących działania operacyjne w rejonie arabskiej wioski Dehaishe koło Betlejem w Judei. Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 Arab.
    5 kwietnia 2017 r. władze Autonomii Palestyńskiej zmniejszyły o jedną trzecią wynagrodzenie urzędników w Strefie Gazy. Od przejęcia władzy w Gazie przez Hamas, w rzeczywistości oni nie pracują, jednak każdego miesiąca pobierają normalne wynagrodzenie od władz Autonomii Palestyńskiej. Obecna decyzja dotknie 50 tys, mieszkańców Strefy Gazy.

5 kwietnia 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump spotkał się w Białym Domu z jordańskim królem Abdullahem. Rozmowa dotyczyła wzajemnej współpracy między Stanami Zjednoczonymi i Jordanią, wojny domowej w Syrii, oraz perspektyw procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie. Abdullah powiedział, że inicjatywa pokojowa Ligii Arabskiej może pomóc w osiągnięciu porozumienia pokojowego.
    5 kwietnia 2017 r. syryjski prezydent Baszar Al-Assad powiedział, że obawy przed wybuchem wojny z Izraelem są dalekie od rzeczywistości, ponieważ Syria od dawna jest w stanie wojny z Izraelem. "Izrael jest partnerem Turcji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Arabii Saudyjskiej, Kataru i innych państw. Ta wojna wybuchła z użyciem nowych narzędzi, ale w efekcie to my odnieśliśmy zwycięstwo nad terrorystami, którzy walczą dla Izraela. Jest to zwycięstwo nad wszystkimi tymi państwami. Izrael stara się pomagać terrorystom wszędzie tam, gdzie porusza się syryjska armia, i atakują w różny sposób, aby powstrzymać impet natarcia armii."

6 kwietnia 2017 r. Israeli Aircraft Industries podpisał kontrakt o sprzedaży do Indii zaawansowanego technologicznie systemu obrony przeciwlotniczej Barak-8. Wartość kontraktu wynosi 1,6 mld $.
   6 kwietnia 2017 r. po południem pocisk wystrzelony z terytorium Syrii trafił w mieszkalny dom w moszawie Alonei Habashan na Wzgórzach Golan. Nikt nie został ranny.

6 kwietnia 2017 r. milicja Hamasu powiesiła rano w Gazie 3 Palestyńczyków, których oskarżono o współpracę z Izraelem.
    6 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta wjechał rano rozpędzonym samochodem w grupę izraelskich żołnierzy stojących obok przystanku autobusowego przy osiedlu żydowskim Ofra w Samarii. Zginął 1 żołnierz, a drugi został ranny. Samochód napastnika wylądował w rowie, a rannego terrorystę aresztowano. Pochodzi on z sąsiedniej arabskiej wioski Silwad, a jego rodzina jest powiązana z Hamasem. Ochronne słupy uniemożliwiły napastnikowi wjechanie w przystanek autobusowy, na którym stały cywilne osoby. Zginął 21-letni żołnierz z Brygady Golani, sierżant Elhai Taharlev. Pochodził z osiedla Talmon w Samarii. Jego ojcem jest rabin Ohad Teharlev.
    6 kwietnia 2017 r. przed południem izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Silwad w Samarii. Przeszukano dom terrorysty, który dzisiaj rano przeprowadził atak przy osiedlu Ofra. Aresztowano jego brata.
    6 kwietnia 2017 r. wieczorem izraelscy żołnierze podczas rutynowej kontroli przy żydowskim osiedlu Tapuach w Samarii, zatrzymali Palestyńczyka, w którego samochodzie znaleziono pistolet. Przekazano go na przesłuchanie.
    6 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta ostrzelał wieczorem z przejeżdżającego samochodu izraelski posterunek wojskowy przy żydowskim osiedlu Psagot w Samarii. Nikt nie został ranny. Napastnik zbiegł.

6 kwietnia 2017 r. rano Izrael przekazał do Jordanii szczątki trzech jordańskich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny sześciodniowej w 1967 r. Ich ciała odnaleziono podczas prac budowlanych w Sur Baher, gdzie mieściła się baza jordańskiej armii. Zostali oni przekazani do Jordanii, aby można ich było z godnością pochować w swojej ojczyźnie.
    6 kwietnia 2017 r. rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało wieczorem nieoczekiwane oświadczenie, zgodnie z którym Rosja uznała Zachodnią Jerozolimę jako stolicę państwa Izrael. "Potwierdzamy nasze zobowiązania wobec rezolucji ONZ i zasad dotyczących porozumienia palestyńsko-izraelskiego, które obejmują status Wschodniej Jerozolimy jako stolicy przyszłego państwa palestyńskiego. Jednocześnie musimy stwierdzić, że w tym kontekście uznajemy Zachodnią Jerozolimę jako stolicę Izraela."

7 kwietnia 2017 r. w nocy doszło do kolejnego ostrzelania przygranicznego moszawu Aloni Habashan na Wzgórzach Golan. Ranna została 1 Izraelka. Specjaliści wojskowi twierdzą, że była to przypadkowa kula, którą wystrzelono podczas walk miedzy zwalczającymi się syryjskimi ugrupowaniami. Wykluczono celowy ostrzał moszawu.
    7 kwietnia 2017 r. premier Benjamin Netanjahu oświadczył rano, że Izrael w pełni popiera decyzję Stanów Zjednoczonych o uderzeniu w cele położone na terytorium Syrii. "Podejmując te działania, prezydent Trump wysłał silną i jasną wiadomość, że nie będzie tolerowane stosowanie i rozprzestrzenianie broni chemicznej. Izrael w pełni popiera decyzję prezydenta Trumpa, i ma nadzieję, że przyczyni się to do ukrócenia koszmarnych działań reżimu Assada, i będzie także usłyszane nie tylko w Damaszku, ale także w Teheranie, Korei Północnej i gdzie indziej."

7 kwietnia 2017 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do arabskiej wioski Silwad w Samarii. Podczas przeszukań znaleziono we wsi sześć skradzionych samochodów. Ponadto skonfiskowano 40 tys. szekli pochodzących z terrorystycznych funduszy. Dom wczorajszego terrorysty został przeznaczony do rozbiórki, o czym powiadomiono jego rodzinę.

7 kwietnia 2017 r. w nocy dwa amerykańskie niszczyciele rakietowe USS "Ross" i USS "Porter" (należące do 6 Floty Stanów Zjednoczonych) wystrzeliły 59 pocisków rakietowych Tomahawk. Celem była baza lotnicza Al-Shajrat w Syrii, która według informacji wywiadu była użyta podczas ostatniego ataku chemicznego na przedmieściach Idlib. Rakiety zniszczyły samoloty na lotnisku, a także schrony lotnicze, zbiorniki z paliwem, magazyny, a także systemy radarowe, logistyczne i obronne. Zginęło 7 syryjskich żołnierzy, a 9 zostało rannych. Stany Zjednoczone przed atakiem poinformowały o tym swoich sojuszników w regionie, a także Rosję.

8 kwietnia 2017 r. - Szabat.
    8 kwietnia 2017 r. Siły Obronne Izraela ogłosiły obszar Wzgórz Golan strefą zakazu lotów. Jest to związane ze wzrostem napięcia w Syrii.

8 kwietnia 2017 r. nieznani sprawcy wywrócili 30 nagrobków na żydowskim cmentarzu w Pennsylwanii (USA).

9 kwietnia 2017 r. siły policji aresztowały w nocy kilku żydowskich aktywistów, którzy planowali zorganizować ceremonię ofiarowania Paschy na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Reprezentujący interesy aktywistów, adwokat Itamar Ben-Griv powiedział: "Mówimy o aresztowaniach mających na celu zmuszenie do milczenia, a policja ma obowiązek pozwolić działaczom na wolność wielbienia Boga w Świątyni. Izrael traci swój demokratyczny charakter. Nie może być tak, że ludzie są aresztowani w środku nocy tylko dlatego, że starają się wypełnić wymagania żydowskiej praktyki religijnej."
    9 kwietnia 2017 r. minister transportu Israel Katz powiedział rano, że Izrael musi pokazać swoją determinację, aby utrzymać kontrolę nad Wzgórzami Golan. W tym celu potrzeba kolejnych 100 tys. osadników, aby umocnić obecność Izraela na terytoriach.
    9 kwietnia 2017 r. premier Benjamin Netanjahu na poranny6m posiedzeniu rządu powiedział, że Izrael nadal będzie udzielał pomocy medycznej rannym Syryjczykom. "Izrael troszczy się o rannych Syryjczyków w ramach pomocy humanitarnej. Nadal będziemy to robić." Od początku wojny domowej w Syrii, Izrael udzielił pomocy medycznej już około 3 tys. Syryjczykom. Otrzymywali oni pomoc w przygranicznych ambulatoriach, szpitalu polowym lub w cięższych przypadkach, w szpitalach położonych wewnątrz kraju. Premier polecił także sprawdzenie możliwości leczenia w Izraelu syryjskich dzieci rannych podczas ataków chemicznych.
    9 kwietnia 2017 r. biuro antyterrorystyczne wieczorem ponownie ostrzegło Izraelczyków przed podróżami na Półwysep Synaj w Egipcie. "Ostatnie ataki terrorystyczne w Egipcie odzwierciedlają zdolności terrorystyczne Państwa Islamskiego. W świetle tych zagrożeń, biuro antyterrorystyczne doradza Izraelczykom obecnie przebywającym na Synaju, aby natychmiast powrócili do Izraela."

9 kwietnia 2017 r. izraelscy żołnierze przejęli wieczorem warsztat proukujący broń w Judei. Skonfiskowano 7 tokarek służących do produkcji broni.

10 kwietnia 2017 r. islamscy terroryści wystrzelili rano z terytorium Egiptu rakietę, która spadła na Negew. Uszkodzona została szklarnia. Nikt nie został ranny. Do ataku przyznał się ISIS.
    10 kwietnia 2017 r. Izrael w południe zamknął przejście graniczne Taba z Egiptem. Przejście będzie jedynie otwarte dla Izraelczyków wracających do kraju po wypoczynku na Półwyspie Synaj. Zamknięcie przejścia wprowadzono ze względów bezpieczeństwa.

10 kwietnia 2017 r. brytyjska premier Theresa May powiedziała, że Wielka Brytania bez społeczności żydowskiej nie będzie już brytyjska. "Wasza wspólnota wnosi ogromny wkład w Wielką Brytanię i osiągnęła sukcesy w każdej dziedzinie, pomagając zbudować zamożny kraj."

11 kwietnia 2017 r. - Pascha.
    11 kwietnia 2017 r. władze miejskie Jerozolimy poinformowały, że przygotowują 10 tys. izraelskich flag, które zostaną wywieszone w mieście podczas Dnia Jerozolimy (24 maja). Burmistrz Jerozolimy Nir Barkat powiedział: "Jerozolima jest sercem państwa Izrael i narodu żydowskiego. W tym roku, pięćdziesiąt lat od zjednoczenia, miasto będzie wypełnione państwowymi flagami, które wzmocnią więzi nas wszystkich, tych którzy popierają Jerozolimę. Wzmocni także nasz obowiązek zapewnienia przyszłości dla Jerozolimy i Izraela."

11 kwietnia 2017 r. jordański król Abdullah II powiedział, że Jordańczycy i Egipcjanie mają specjalne relacje z Izraelem. Podkreślił przy tym, że nie widzi żadnej alternatywy dla dwu-państwowego rozwiązania. "Izrael chce nawiązać relacje z Arabami. Ale problemem, który stoi pomiędzy Arabami i Izraelczykami, to Palestyńczycy. Ważnym punktem naszej inicjatywy pokojowej są gwarancje bezpieczeństwa dla Izraela. Jeśli rozwiążemy problem Palestyny, otworzy to nową epokę stabilności w naszym regionie, gdzie Izraelczycy będą naprawdę stanowić część tego regionu. Pragnę zaangażować się na rzecz osiągnięcia porozumienia pokojowego między Izraelczykami i Palestyńczykami."

12 kwietnia 2017 r. - Pascha.

13 kwietnia 2017 r. - Pascha.
    13 kwietnia 2017 r. tysiące Żydów zgromadziło się rano przy Zachodnim Murze w Jerozolimie na tradycyjnym błogosławieństwie kapłańskim.
    13 kwietnia 2017 r. izraelska policja aresztowała rano 5 Żydów, którzy usiłowali wejść na teren Wzgórza Świątynnego w Jerozolimie, aby zmówić tam tradycyjne modlitwy żydowskie. Przy tej okazji policja poinformowała, że od rozpoczęcia się świąt Pesach, Wzgórze Świątynne odwiedziło już 1800 osób.

13 kwietnia 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas zapowiedział, że podejmie bezprecedensowe kroki, aby zakończyć podział polityczny między Fatahem a Hamasem. Nie wyjaśnił jednak, czego miałyby dotyczyć owe kroki.

14 kwietnia 2017 r. - Pascha.
    14 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta zaatakował w południe pasażerów jadących tramwajem w pobliżu Starego Miasta w Jerozolimie. Zginęła brytyjska studentka, a 2 osoby zostały ranne. Policjanci aresztowali napastnika. Terrorysta jest mieszkańcem Wschodniej Jerozolimy. Cierpiał on na zaburzenia psychiczne i był leczony.

15 kwietnia 2017 r. - Szabat i Pascha.

16 kwietnia 2017 r. - Pascha.
    16 kwietnia 2017 r. Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję rządu o zamknięciu przejścia granicznego w Tabie z Egiptem. Sprawa została wniesiona do sądu przez dwóch Izraelczyków, którzy pragnęli spędzić święta Pesach na Półwyspie Synaj. Sąd orzekł, że decyzje dotyczące infrastruktury przejść granicznych państwa nie podlegają debacie, gdyż rząd nie może ujawnić źródeł posiadanych informacji. Przejście w Tabie zostało zamknięte 10 kwietnia po otrzymaniu informacji wywiadowczych, że ISIS planuje przeprowadzenie ataków na cele żydowskie i izraelskie podczas święta Pesach. Przez przejscie mogą przechodzić izraelscy turyści powracający do kraju, oraz zagraniczni turyści udający się na Synaj.
    16 kwietnia 2017 r. szef nowej jednostki obrony cybernetycznej, gen. Jaron Rozen powiedział: "Izrael musi przygotować strategię obrony przed cybernetycznymi zagrożeniami. Jest to globalne zjawisko, które zmienia ludzkość. Zmiany obecnie zachodzące są bardzo szybkie, tak że nikt nie wie, co stanie się jutro. Sieć cyberprzestrzeni ignoruje światowy porządek, nie ma żadnych ograniczeń, żadnych reguł. Izrael jest częścią tej nowej globalnej gry, a obecnie coraz więcej państw zaczyna rozumieć militarną i polityczną siłę, jaką można zyskać dzięki posiadaniu biegłości w cyberprzestrzeni. Jest to wojna informacji. Czy trudno jest włamać się na konto e-mail, skraść poufne informacje, upublicznić je, i zmusić cię do zrobienia czegoś konkretnego? A jeśli ISIS użyje izraelskiego cywilnego serwera, jednego z wielu jakie posiadamy w kraju, aby przeprowadzić atak terrorystyczny? Większość mieszkańców żyje w cywilnym świecie, a tylko jednostki są w wojsku. Spójrzcie jak długo kraje z całego świata musiały dogadywać się, aby podpisać protokół z Kioto, który przeciwdziała globalnemu ociepleniu dotykającemu nas wszystkich. Cybernetyczne narody nie są supermocarstwami, ale są nimi ogromne międzynarodowe korporacje takie jak Google, Facebook czy Kaspersky. Chcemy zapobiegać wojnom, a cyberprzestrzeń pomaga nam w tych działaniach. Cyberobrona nie przypomina ochrony centrum handlowego. Jest to ciągły strumień operacyjnej aktywności cybernetycznej, który obejmuje działania odnoszące się do rzeczywistości fizycznej, włączając w to izraelskie siły powietrzne, marynarkę i inne. Dlatego powinniśmy być ostrożni. Izrael jest technologiczną potęgą, i tutaj wszystko jest cybernetyczne. Gdybyś spojrzał na cyberprzestrzeń Izraela, zobaczyłbyś jeden z największych narodów na świecie. Z tym idzie zrozumienie o którym powinniśmy pamiętać, że jeśli dom jest zrobiony ze szkła, to najlepiej unikać rzucania kamieni. Problem cyberobrony zaczyna się od tego, że wszystkie wojskowe systemy bojowe są skomputeryzowane: począwszy od terminali wejściowych do baz wojskowych i komputera wydającego polecenia o wystrzeleniu obronnej rakiety Arrow, poprzez czołgi Merkava, po systemy operacyjne kontroli i nadzoru w Sztabie Generalnym prowadzącym operacje wojskowe Izraela. Jednak systemy operacyjne Sił Obronnych Izraela zostały tak zaprojektowane, że nie jest łatwo je złamać. Pomimo to, ci, którzy mają takie możliwości, mogą włamać się nawet do systemów operacyjnych. Zdolności cybernetyczne mówią o możliwościach fizycznych danego państwa. Powiedzmy na przykład: Czy wyłączenie systemu kontroli świateł ulicznych w państwie jest atakiem na jego suwerenność? Czy to usprawiedliwia rozpoczęcie wojny? Kto zamierza wypowiedzieć wojnę, i komu? Czyjego ambasadora wezwać, aby udzielić mu reprymendy? Na tym froncie nie ma żadnych zasad. Nie bez znaczenia pozostaje pytanie, na które trzeba znaleźć odpowiedź przy planowaniu ataku - w jaki sposób powinniśmy zaatakować cel? Samolotem czy zdalnie, poprzez cyberprzestrzeń?"

16 kwietnia 2017 r. z powodu wyczerpania oleju opałowego po południem została zatrzymana jedyna czynna elektrownia w Strefie Gazy. Wyczerpało się paliwo, które zakupiono dzięki pomocy Kataru i Turcji. Szef energetyki w Gazie, Samir Metir powiedział, że mieszkańcy strefy będą otrzymywać dostawy energii elektrycznej w dwóchsześcio godzinnych okresach dziennie. Jest to energia kupowana z Izraela i Egiptu.

17 kwietnia 2017 r. kilkuset palestyńskich więźniów przebywających w izraelskich więzieniach rozpoczęło strajk głodowy. Organizatorem i przywódcą strajku głodowego jest więzień i terrorysta Marwan Barghouti. Liczbę strajkujących więźniów szacuje się na około 1100 osób. W większości są to członkowie al-Fatah, do których dołączyły także tzw. "samotne wilki". Strajkujący domagają się poszerzenia ich praw, w tym udostępnienia telefonów oraz umożliwienia odwiedzin rodzin dwa razy w miesiącu. Służba więzienna w odpowiedzi zablokowała możliwość odwiedzin adwokatów do strajkujących więźniów. Wydano oświadczenie: "Służba więzienna ma wiele doświadczenia w walce ze strajkami głodowymi, ma także możliwości radzenia sobie z takimi protestami. Służba więzienna jest przygotowana do strajku głodowego i koordynuje działania z odpowiednimi władzami, takimi jak Siły Obronne Izraela, ministerstwo zdrowia, agencja bezpieczeństwa Szabak, policja i inne. Więźniowie, którzy zdecydują się na strajk głodowy, będą musieli ponieść poważne konsekwencje, a zaburzenia i inne sposoby protestowania są nielegalne i będą ukarane ściśle według prawa."

17 kwietnia 2017 r. izraelscy żołnierze zatrzymali wieczorem 2 Palestyńczyków, którzy z ukrytymi nożami usiłowali wejść na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei.
    17 kwietnia 2017 r. wieczorem Hamas poinformował, że w południowej części miasta Gaza zawalił się podziemny tunel. Zginął 1 Palestyńczyk.

18 kwietnia 2017 r. minister spraw wewnętrznych Gilad Erdan powiedział, że nie będzie negocjować z setkami strajkujących palestyńskich więźniów. Dodał, że Marwan Barghouti został przewieziony do innego więzienia i umieszczony w odosobnieniu. "To są terroryści i uwięzieni mordercy, którzy otrzymali to, na co zasługują. Nie mamy powodu, aby negocjować z nimi. Kluczową sprawą jest, abyśmy nie spełnili ich żądań. Mogłoby to zniszczyć w przyszłości naszą zdolność określania warunków życia więźniów. Nie zapominajmy, że mówimy o brutalnych mordercach, którzy popełnili swoje zbrodnie z pobudek nacjonalistycznych. To nie są drobni przestępcy, którzy odsiedzą swoje wyroki, a następnie zostaną zrehabilitowani i powrócą do izraelskiego społeczeństwa."
    18 kwietnia 2017 r. adwokaci więźnia Marwana Barghoutiego złożyli pozew do Sądu Najwyższego, sprzeciwiając się decyzji służby więziennej o odmowie wizyt adwokackich dla strajkujących palestyńskich więźniów.

19 kwietnia 2017 r. wysoki oficer powiedział, że pomimo zaatakowaniu wojskowych celów w Syrii w minionym miesiącu, stosunki oraz koordynacja działań bezpieczeństwa między Izraelem i Rosją są bardzo dobre. Co dwa tygodnie szef oddziału operacji Sił Obronnych Izraela odwiedza Rosję, aby koordynować działania ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. "Zdolności operacyjne Sił Obronnych Izraela w Syrii nie uległy zmianie, ale nie zamierzamy działać jawnie wraz z innymi państwami zaangażowanymi w wojnę. Wyznaczyliśmy sobie wiele celów - bez jawnego zaangażowania uniemożliwiamy transfer broni dla Hezbollahu w Libanie. Odpowiadamy także na każde naruszenie izraelskiej suwerenności, wspierając przy tym siły UNDOF w powracaniu na ich pozycje w północnej i środkowej części Wzgórz Golan." Odnosząc się do Hezbollahu, oficer powiedział, że organizacja ta została poważnie osłabiona w wyniku zaangażowania się w wojnę domową w Syrii. Jednak pomimo to, nadal pozostaje poważnym zagrożeniem dla Izraela. Pokój na północy udaje się utrzymywać dzięki odstraszającej roli Sił Obronnych Izraela. W ostatnim czasie armia znacznie poprawiła poziom gotowości do ewentualnej wojny. Ponad 230 mln szekli zainwestowano w bazy wojskowe w całym kraju. Zwiększono także liczbę batalionów będących w gotowości na granicach państwa. Odnosząc się do Strefy Gazy powiedział, że armia nie spodziewa się wybuchu konfliktu zbrojnego i rozpoczyna budowę podziemnej bariery chroniącej przed tunelami terrorystycznymi. Zaznaczył jednak, że niepozorny incydent w każdej chwili może przeobrazić się w ciąg taktycznych działań, na które armia nieustannie się przygotowuje. Odnosząc się do sytuacji w Judei i Samarii, powiedział, że od początku roku aresztowano na tym obszarze 1100 osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. "Dostrzegamy nowe wzorce działalności terrorystycznej i reorganizujemy się, aby sobie z nimi poradzić."

19 kwietnia 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że chce spotkać się z Benjaminem Netanjahu w Waszyngtonie. "Jestem gotowy spotkać się z premierem Izraela w Waszyngtonie pod patronatem prezydenta Trumpa. Wyślę moją delegację do Stanów Zjednoczonych, aby przygotować moją wizytę tam." Wizyta Abbasa w Białym Domu jest zaplanowana na 3 maja.
    19 kwietnia 2017 r. palestyński minister ds. więźniów Issa Qaraqe potępił decyzję Izraela o odmowie negocjacji ze strajkującymi palestyńskimi więźniami. Qaraqe podkreślił, że do strajku głodowego doszło po wielu miesiącach prób rozpoczęcia negocjacji z izraelskimi władzami. "Jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, wówczas więcej więźniów dołączy do strajku. Poprosiliśmy międzynarodową społeczność i ONZ o natychmiastową interwencję. Jeśli jacyś więźniowie umrą, może to doprowadzić do wybuchu nowej intifady."
    19 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta wjechał po południem samochodem w grupę osób stojących przy wjeździe do bloku żydowskich osiedli Gusz Etzion w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.

    19 kwietnia 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły wieczorem operację w rejonie arabskich wiosek Abu Dis Azarija i Szeik Saad w Judei. Przejęto broń, amunicję, około 1 tys. $ przeznaczonych na działalność terrorystyczną, a także 11 skradzionych samochodów i 13 nielegalnych pojazdów. Zatrzymano 3 osoby.

20 grudnia 2017 r. do Izraela przyleciał sekretarz obrony USA James Mattis. Celem jego misji jest potwierdzenie sojuszu wojskowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. W niedzielę do Izraela przylecą trzy najnowsze samoloty myśliwskie F-35-I. Wylądują one w bazie lotniczej Nevatim na Negewie, gdzie dołączą do dwóch maszyn F-35, które od grudnia 2016 r. służą już w izraelskich siłach powietrznych. Zostaną one pokazane podczas parady w Dzień Niepodległości.
    20 kwietnia 2017 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że obecnie na całym świecie żyje 14 mln 411 tys. Żydów, z czego w Izraelu mieszka 6 mln 335 tys. Żydów, w Stanach Zjednoczonych 5,7 mln, we Francji 460 tys., w Kanadzie 388 tys., w Wielkiej Brytanii 290 tys., w Argentynie 181 tys., w Rosji 180 tys., w Niemczech 117 tys. i w Australii 113 tys. Obecna populacja Żydów na świecie zbliża się do wielkości jaką posiadała w 1939 roku przed Holokaustem (w 1939 r. żyło 16,6 mln Żydów, a w 1948 r. 11,5 mln Żydów).

20 kwietnia 2017 r. wysoki przywódca Hamasu, Mahmoud al-Zahar oświadczył, że jego organizacja przygotowuje się do "wyzwolenia meczetu al-Aksa i całej ziemi palestyńskiej ... Tunele sił zbrojnych są pobłogosławione, ponieważ zostały poświęcone krwią naszych męczenników."
    20 kwietnia 2017 r. wysłannik Autonomii Palestyńskiej, Rijad Mansour wezwał Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża do interwencji w celu zakończenia strajku głodowego prowadzonego przez palestyńskich więźniów w więzieniach w Izraelu.

20 kwietnia 2017 r. przedstawiciele Hezbollahu zebrali grupę około 100 lokalnych i międzynarodowych dziennikarzy, zabierając ich w objazd wzdłuż granicy libańsko-izraelskiej. Wzdłuż całej ich drogi wystawieni byli uzbrojeni bojówkarze Hezbollahu, którzy otwarcie prezentowali broń, nierzadko celując przy tym w stronę Izraela. Hezbollah uczynił tak pomimo faktu, że Rezolucja ONZ zabrania obecności osób uzbrojonych w rejonie strefy demarkacyjnej wzdłuż granicy w południowym Libanie.
    20 kwietnia 2017 r. zastępca sekretarza generalnego Hezbollahu, Naim Qassem powiedział, że Izrael obawia się wybuchu wojny w Libanie w te lato, gdyż spowodowałaby ona ciężkie straty. "Wszystko wskazuje, że Izrael przestraszył się i nie podejmie żadnej decyzji o przeprowadzeniu nowej ofensywy przeciwko Libanowi. Jeśli Izrael na zaskoczy i przyśpieszy kroki, Hezbollah jest gotowy na każdy scenariusz."

21 kwietnia 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman spotkał się sekretarzem obrony USA Jimem Mattisem. Mattis dużo czasu poświęcił omówieniu problematyki Syrii. "Najważniejszym jest, aby społeczność międzynarodowa nie miała żadnych wątpliwości, że Syria z naruszeniem porozumień zachowała broń chemiczną. Jest to naruszeniem Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i jeśli oni jeszcze raz jej użyją, to będą musiały być podjęte działania dyplomatyczne. Wyraziliśmy się w tej kwestii bardzo jasno." Assad wielokrotnie mówił, że w 2013 r. zniszczył wszystkie zapasy broni chemicznej. Uczynił to pod naciskiem Stanów Zjednoczonych, dzięki mediacji Rosji. Podczas spotkania z premierem Benjaminem Netanjahu, Mattis powiedział: "Przed Izraelem i wszystkimi innymi państwami w regionie stoją dwa niebezpieczeństwa, które zagrażają stabilności, spokojowi i zamożności regionu. Są nimi ISIS i irański reżim. O tym będę dyskutować z panem premierem." Netanjahu powiedział: "Odczuwamy ogromną zmianę w kierunku amerykańskiej polityki. Widzimy to po jasnych i szczerych wypowiedziach pana sekretarza, że potępiasz Iran. Widzimy to po bardzo silnych i szczerych wypowiedziach prezydenta Trumpa, i bardzo radykalnych działaniach przeciwko wykorzystaniu broni chemicznej przez irańskiego pełnomocnika - Syrię. Zostało to docenione w naszym regionie i na całym świecie. Myślę, że jest to pożądana zmiana, strategiczna zmiana amerykańskiego przywództwa i amerykańskiej polityki. Mamy wspólne wartości, a także wspólne zagrożenia. Niebezpieczeństwa opierają się na podwójnym zagrożeniu radykalnego islamu - szyickich ekstremistów pod przywództwem Iranu i sunickich ekstremistów pod przywództwem Państwa Islamskiego. Zobowiązujemy się powstrzymać te zagrożenia."
    21 kwietnia 2017 r. po południem na wzgórza Golan spadły trzy syryjskie pociski moździerzowe. Wojskowi obserwatorzy poinformowali, że był to przypadkowy ostrzał. Pociski wystrzelono podczas starcia, gdy jedna z bojówek zaatakowała pozycje syryjskiej armii w rejonie Kuneitra.

21 kwietnia 2017 r. około 8 tys. Żydów modliło się w nocy w grobowcu proroka Jozuego w miejscowości Kifl Hares w Samarii. Izraelscy żołnierze zabezpieczali całe zdarzenie.
    21 kwietnia 2017 r. władze izraelskie przekazały do Autonomii Palestyńskiej ciało zabitego terrorysty, który na początku kwietnia przeprowadził atak nożowy na Starym Mieście Jerozolimy. Został on zastrzelony przez policjantów. Jego ciało przekazano rodzinie w Nablusie.

21 kwietnia 2017 r. libański premier Saad Hariri wraz z ministrem obrony i szefem armii odwiedzili południe Libanu. Hariri skrytykował wczorajszą prowokację ze strony Hezbollahu. "To, co wydarzyło się wczoraj, jest czymś, czego my, jako rząd, nie akceptujemy. Chcę powiedzieć, że tylko libańskie siły zbrojne są legalnymi siłami odpowiedzialnymi z obronę naszych granic." Obecnie Hezbollah posiada większy potencjał militarny niż libańska armia. Hariri jest synem ministra Rafika Hariri, który został zamordowany w 2005 r. O to zabójstwo oskarżono Hezbollah. Pomimo wielu lat sporów, obecnie w rządzie Hariri zasiadają członkowie Hezbollahu. UNIFIL wydał odrębne oświadczenie, że nic nie wiedział o planowanej trasie przejazdu dziennikarzy pod przywództwem Hezbollahu.
    21 kwietnia 2017 r. izraelska artyleria ostrzelała wieczorem pozycje syryjskiej armii na Wzgórzach Golan, skąd wcześniej wystrzelono pociski moździerzowe na terytorium Izraela. Ostrzał spowodował straty materialne. Syria oskarżyła Izrael, że w ten sposób udzielił on poparcia terrorystom.

22 kwietnia 2017 r. - Szabat.
    22 kwietnia 2017 r. po południem przywrócono normalne funkcjonowanie przejścia granicznego Taba z Egiptem. Zalecono jednak Izraelczykom, aby ze względów bezpieczeństwa unikali wyjazdów na Półwysep Synaj.
    22 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy wzniecili po południem zamieszki w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami izraelskich policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 policjant.

22 kwietnia 2017 r. sekretarz generalny OWP Saeb Erekat powiedział, że istnienie państwa palestyńskiego opiera się na międzynarodowym prawie, a społeczność międzynarodowa odpowiada za wyegzekwowanie na Izraelu uznania granic sprzed 1967 r. Erekat podkreślił potrzebę powstania narodowego rządu jedności, ponieważ obecnie nie może być niezależnego państwa palestyńskiego w Strefie Gazy, a nie może powstać państwo palestyńskie bez Strefy Gazy.
    22 kwietnia 2017 r. grupa radykalnych żydowskich osadników wkroczyła wieczorem do arabskiej wioski Beit Urif w sąsiedztwie żydowskiego osiedla Itzchar w Samarii. Arabowie i Żydzi obrzucili się kamieniami. Ranny został 1 Arab. Na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, którzy rozdzielili obie strony.

22 kwietnia 2017 r. przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydów, dr Mosze Kantor opublikował wieczorem roczny raport o antysemityzmie za 2016 r. "Pomimo, że liczba antysemickich incydentów, szczególnie gwałtownych, zmniejszyła się w 2016 r. na całym świecie, to wrogowie narodu żydowskiego odkryli nowe drogi, aby wyrażać swój antysemityzm. Dlatego wystąpił znaczny wzrost nienawiści on-line i wzrosła liczba ataków na słabo chronione obiekty, takie jak cmentarze. To oznacza, że motywacja nie słabnie, a poczucie bezpieczeństwa wielu żydowskich społeczności pozostaje niepewne. Pozytywne symptomy zostały jednak zrównoważone gwałtownym wzrostem antysemickich incydentów w krajach anglojęzycznych, które w przeszłości były bardziej przyjazne dla Żydów. Co najważniejsze, liczba antysemickich incydentów w kampusach amerykańskich uniwersytetów wzrosła o 45%, a żydowscy studenci stają przed coraz większą nienawiścią i nietolerancją." Liczba najcięższych incydentów w 2016 r. wyniosła 361, i spadła o 12% w porównaniu do 2015 r., kiedy było 410 takich incydentów. Największy spadek ilości antysemickich incydentów odnotowano we Francji (spadek o 61%). Jest to głównie wynik wprowadzenia zupełnie nowych procedur bezpieczeństwa w całej Francji, co przełożyło się na stan bezpieczeństwa tamtejszych społeczności żydowskich. Natomiast w Wielkiej Brytanii wzrosła o 11% i w Australii o 10%.

23 kwietnia 2017 r. służba więzienna poinformowała rano, że 186 palestyńskich wieźniów zaprzestało strajku głodowego.
    23 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta zaatakował po południem nożem osoby przebywające w holu Hotelu Herods w Tel Awiwie. Rannych zostały 4 osoby. Ochraniarze postrzelili i aresztowali napastnika.
    23 kwietnia 2017 r. w bazie lotniczej Nevatim po południem wylądowały trzy nowe myśliwce wielozadaniowe F-35I Adir.
    23 kwietnia 2017 r. wieczorem w Jad Vashem odbyły się oficjalne uroczystości Jom HaShoah (Dnia Pamięci Holokaustu). Premier benjamin Netanjahu powiedział, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja zdawały sobie sprawę, że pod koniec 1942 r. hitlerowcy wymordowali już co najmniej dwa miliony Żydów i kontynuują swoją zbrodniczą działalność, a pomimo to, nic nie uczynili, aby to powstrzymać. "Światowe mocarstwa wiedziały i nie podjęły żadnych działań. Mogli uratować cztery miliony Żydów. Antysemityzm radykalnego islamu, Iranu i Państwa Islamskiego chce nas zniszczyć. Nienawiść do Żydów jest teraz skierowana przeciwko państwu żydowskiemu. A jeśli chodzi o obojętność świata, tyo w tym względzie nic się nie zmieniło. Jest wiele przypadków, w których świat stoi i nie zapobiega ludobójstwu. Od czasów II wojny światowej nie było takiej tragedii jak Holokaust, ale w wielu przypadkach świat nie zapobiegł ludobójstwu. Było tak w Kambodży, Rwandzie, Sudanie i Syrii. Jest tylko kilka punktów świecących w ciemnościach. Jeden z nich ostatnio się pojawił, a była nim zdecydowana reakcja Donalda Trumpa na masakrę syryjskich dzieci z wykorzystaniem broni chemicznej. Ci, którzy grożą nam zniszczeniem, ryzykują, że sami zostaną zniszczeni. Jako ludzie bezbronni staliśmy się państwem o defensywnym potencjale, który jest jednym z najsilniejszych na świecie." Prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Komory gazowe nie zostały zbudowane jako przestępstwo kryminalne przeciwko ludzkości. One zostały wybudowane w celu unicestwienia narodu żydowskiego, konkretnie naszego narodu. Nigdy wcześniej nie było takiego wydarzenia historycznego, aby eksterminacja była oderwana od jakiegokolwiek konfliktu politycznego, oderwana od kwestii terytorialnych czy walki o dominację. Był to zorganizowany proceder terrorystyczny, który zgromadził Żydów z całego świata, z różnych kontynentów, Żydów, którzy nie znali nawzajem swoich języków, zarówno wierzących, jak i niewierzących, zasymilowanych i ortodoksyjnych Żydów. Celem było ich zgładzenie i ich potomstwa z oblicza ziemi. Shoah nie zdarzyło się w starożytnym świecie, ani nie zdarzyło się tak dawno temu. Stało się to w samym sercu oświeconej Europy. W sercu Niemiec Kanta - ojca współczesnej etyki. W sercu Francji - deklaracji praw człowieka, praw obywateli. Tam właśnie się to stało, zaplanowano i zrealizowano plan zgładzenia nas, Żydów. Dlatego zawsze będziemy organizować naszą własną obronę - państwo Izrael nie jest rekompensatą za Holokaust, ale Holocaust nuczył nas, że musimy brać nasz los w swoje własne ręce. Żydzi mają prawo i obowiązek posiadania sił obronnych, aby bronić narodową niepodległość, suwerenność, tutaj w naszej historycznej ojczyźnie. Wróciliśmy do naszej ziemi, a nigdy stąd nie odejdziemy. Kwiat pamięć o naszych braciach i siostrach jest związany z naszym życiem."
    23 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy wzniecili wieczorem zamieszki w dzielnicy Sur Baher we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Uszkodzony został policyjny pojazd.

23 kwietnia 2017 r. radykalni żydowscy osadnicy zaatakowali rano kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy przybyli w rejon Huwara w Samarii, aby zapobiec incydentom izraelsko-arabskim. Ranny został 1 żołnierz.
    23 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem żydowskie samochody w pobliżu osiedla Hizme w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.

23 kwietnia 2017 r. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przemawiając na Światowym Kongresie Żydów w Nowym Jorku zapewnił przywódców społeczności żydowskich, że przeciwstawi się wszelkim objawom antysemityzmu na świecie. "Jako sekretarz generalny ONZ uważam, że państwo Izrael musi być traktowane jak każde inne państwo." Na kongresie odtworzono nagranie z przemówieniem prezydenta Dondalda Trumpa, który powiedział: "Podczas Dnia Holokaustu patrzymy na najciemniejszy rozdział ludzkiej historii. Opłakujemy, pamiętamy, modlimy się i przyrzekamy: Nigdy więcej! Umysł nie może zrozumieć tak wielkiego bólu, przerażenia i straty. Sześć milionów Żydów, dwie trzecie wszystkich Żydów Europy, zamordowanych przez nazistowskie ludobójstwo. Zostali zamordowani przez zło, którego nie można opisać słowami, a ludzkie serce nie może znieść. Dzisiaj, zaledwie kilka dziesięcioleci po Holocauście, widzimy wielki naród powstały z pustyni, i widzimy, że dumna Gwiazda Dawida powiewa nad Izraelem. Ta gwiazda jest symbolem żydowskiej wytrwałości. To pomnik nieustępliwej siły. Przypomina słynne słowa napisane przez Teodora Herzla: jeśli będziesz tego pragnął, to nie będzie snem. Jeśli to zrobisz, to nie będzie snem. Musimy usunąć wszelkie uprzedzenia i antysemityzm wszędzie tam, gdzie się on znajduje. Musimy pokonać terroryzm. Nie wolno nam ignorować gróźb reżimu, który otwarcie mówi o zniszczeniu Izraela. Nie możemy pozwolić, aby nawet kiedykolwiek pomyślał o tym. Wszystkim wam, którzy dzisiaj przybyli z całego świata, niech będzie wiadomo, że Ameryka mocno stoi z państwem Izrael."

24 kwietnia 2017 r. - Jom Ha Shoah (Dzień Pamięci Holokaustu).

24 kwietnia 2017 r. palestyńska terrorystka zaatakowało rano izraelską żołnierkę na punkcie kontrolnym Kalandia na północ od Jerozolimy, w Judei. Ranna została 1 żołnierka. Pozostali żołnierze postrzelili i aresztowali napastniczkę.

25 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przed siedzibą wywiadu wojskowego w Huwara, w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika.

25 kwietnia 2017 r. grupa nastolatków wywróciła kilka nagrobków na cmentarzu żydowskim Bukareszcie w Rumunii. Policja zatrzymała sprawców. Uszkodzonych zostało 10 nagrobków.
    25 kwietnia 2017 r. egipski prezydent Adel Fattah al-Sisi powiedział, że utworzona na granicy ze Strefą Gazy strefa buforowa jest niewystarczająca, aby powstrzymać działalność przemytniczą. Obecnie strefa buforowa ma szerokość 1 km. "Znaleźliśmy tunele, które mają trzy kilometry długości i przebiegają na głębokości 35 metrów pod ziemią - są to tunele, którymi mogą przemieszczać się nie tylko ludzie, ale także pojazdy." W ten sposób Egipt rzucił nieco światła na swoją walkę z przemytem na granicy ze Strefą Gazy.

26 kwietnia 2017 r. przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Jacques De Maio powiedział podczas wizyty w Izraelu: "Tutaj nie ma żadnego reżimu, który opierałby się na wyższości jednej rasy nad drugą. Tutaj nie ma łamania podstawowych praw człowieka na podstawie tak zwanej dyskryminacji rasowej. Musimy jednak wyjaśnić izraelskiemu społeczeństwu, kim jesteśmy, co tutaj robimy i jakie są nasze zasady. Oferujemy pomoc ludziom jako istotom ludzkim, tym wszystkim, którzy potrzebują naszej pomocy. Prawie wszystko robimy cicho, bez upublicznienia, często w tajemnicy, a naszym jedynym celem jest ochrona naturalnych praw człowieka. W odróżnieniu od instytucji bezpieczeństwa w wielu innych krajach, w tym w krajach zachodnich - Izrael daje nam szybki dostęp do wysokich rangą urzędników Sił Obronnych Izraela, Służby Więziennej i innych służb bezpieczeństwa. W kwestii strzelania do napastników, którzy dokonują ataków terrorystycznych wyciągnęliśmy jednoznaczny wniosek, że Siły Obronne Izraela nie mają rozkazu zabijania podejrzanych. Zasady zaangażowania nie uległy zmianie, a faktycznie takie zdarzenia miały miejsce. To prawda, że poszczególni żołnierze często popełniali złe decyzje, a na przejściach granicznych miało miejsce wiele skandalicznych przypadków zachowań - czasami w całkowitym naruszeniu przepisów. Dlatego nie wahajcie się zgłoszać tego do Sił Obronnych Izraela, a my zwykle uzyskujemy od nich profesjonalną odpowiedź. Dlatego odrzuciliśmy oskarżenie. Oczywiście, natychmiast pojawiły się oskarżenia, że ukrywamy zbrodnie wojenne popełnione przez Siły Obronne Izraela, a my służymy syjonistom. Czerwony Krzyż był bardzo dobrze zaznajomiony z reżimem w Republice Południowej Afryki podczas apartheidu, i każdemu, kto twierdzi, że Izrael jest państwem apartheidu odpowiadamy: Nie, tutaj nie ma apartheidu. Nie ma wyższość jednej rasy nad drugą, nie ma wstrzymywania podstawowych praw człowieka na podstawie tzw. niższości rasowej. Tutaj jest krwawy konflikt narodowy, wyróżniający się i tragiczny od dziesięcioleci, ale nie apartheid."
    26 kwietnia 2017 r. izraelskie służby bezpieczeństwa poinformowały, że w ciągu kilku ostatnich dni doszło do próby planowego cyberataku na różne izraelskie cele. Napastnicy rozesłali e-maile pod przykrywką legalnie działającej organizacji. Dotarły one do około 210 izraelskich organizacji, urzędów państwowych, instytucji publicznych i prywatnych obywateli. E-maile posiadały certyfikaty bezpieczeństwa, co wskazywało na pochodzenie od rzekomo bezpiecznej organizacji. Nie podając żadnych dodatkowych szczegółów, poinformowano, że zagrożenie zostało wyeliminowane. Alberto Hasson powiedział, że "był to masowy atak, jeden z największych, jakich byliśmy świadkami. Jego zamiarem było przejęcie kontroli nad komputerami firm. Gdyby do tego doszło, ten kto by to zrobił, mógłby zrobić, co tylko zechce." Wydano dodatkowe instrukcje dla osób fizycznych, przedsiębiorstw i ministerstw w celu ochrony przed cybernetycznymi atakami w przyszłości.

26 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta usiłował w południe zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przed dowództwem Brygady Szomron w Huwara, w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika.

26 kwietnia 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman spotkał się w Moskwie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Szojgu i rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Omówiona została aktualna sytuacja w Syrii, a także koordynacja bezpieczeństwa działań izraelskiej i rosyjskiej armii na tym obszarze. Liberman wyraził zaniepokojenie z powodu irańskiej działalnością wojskowej w Syrii oraz wykorzystywaniu przez Iran terytorium Syrii do przemytu broni dla Hezbollahu w Libanie. Liberman dodał, że "nie pozwolimy, aby doszło do koncentracji sił irańskich i Hezbollahu na granicach Wzgórz Golan." Liberman omówił także sytuację na granicy Strefy Gazy. "Hamas nakłada podatki od mieszkańców Strefy Gazy, ale zamiast je wykorzystywać w celu poprawy warunków życia w strefie, inwestuje je w rozwijanie rakiet i kopanie tuneli terrorystycznych."

27 kwietnia 2017 r. minister wywiadu Israel Katz potwierdził rano, że za atakiem na lotnisko w Damaszku stoi Izrael. "Działamy, aby zapobiec przekazaniu zaawansowanych broni z Iranu poprzez Syrię dla Hezbollahu w Libanie. Kiedy otrzymamy poważne informacje o zamiarze przekazania broni Hezbollowi, będziemy działać. Ten incydent jest całkowicie zgodny z tą polityką."
    27 kwietnia 2017 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że liczba mieszkańców Izraela wynosi 8 mln 680 tys. osób. W 1948 r. Izrael liczył zaledwie 806 tys. mieszkańców. Od ubiegłego roku populacja wzrosła o 1,9% (159 tys. osób).
    27 kwietnia 2017 r. wieczorem bezzałogowy samolot obserwacyjny wleciał od strony Syrii w obszar izraelskich Wzgórz Golan. Dron został namierzony i po kilku minutach zestrzelony przez baterię rakiet Patriot.

27 kwietnia 2017 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano izraelskich żołnierzy wykonujących rutynowe czynności przy barierze granicznej w południowej części Strefy Gazy. Nikt nie został ranny. W odpowiedzi izraelski czołg ostrzelał pobliski punkt obserwacyjny Hamasu.
    27 kwietnia 2017 r. władze Autonomii Palestyńskiej poinformowały rano, że natychmiast zaprzestaną płacenia za dostawy energii elektrycznej z Izraela do Strefy Gazy. Obecnie Izrael dostarcza energię elektryczną do Strefy Gazy poprzez 10 linii przesyłowych. Jest to 125 MW, czyli około 30% energii elektrycznej potrzebnej w Strefie Gazy. Miesięczny koszt wynosi około 40 mln szekli miesięcznie. Ponieważ kwota ta nie była płacona, Izrael doliczał ją do zadłużenia Autonomii Palestyńskiej, i potrącał z transferów celnych lub podatkowych.
    27 kwietnia 2017 r. palestyński terrorysta z ukrytym nożem usiłował wieczorem wejść na teren Gorobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelscy żołnierze aresztowali napastnika.
    27 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem bombami zapalającymi ogrodzenie grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem w Judei. Ranny został 1 izraelski żołnierz.

27 kwietnia 2017 r. syryjskie media poinformowały, że nad ranem izraelskie samoloty zbombardowały instalacje wojskowe przy lotnisku w Damaszku. Zniszczone miały być zbiorniki z paliwem orqaz magazyny broni wykorzystywane przez irańskie oddziały biorące udział w wojnie domowej w Syrii. Zginęły 3 osoby, a 2 zostały ranne.

28 kwietnia 2017 r. ministerstwo obrony opublikowało oficjalne dane dotyczące poległych żołnierzy w walkach o niepodległość Izraela. Dane dotyczą wszystkich tych, którzy od 1860 r. zginęli w obronie żydowskich społeczności w Ziemi Izraela. Od tego czasu zginęło ogółem 23 540 żydowskich i izraelskich policjantów, strażników i żołnierzy. W najbliższą niedzielę w Izraelu będzie obchodzony Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy. W ciągu ostatniego roku do listy tej dodano 67 nowych ofiar, oraz 37 wojskowych weteranów, którzy zmarli w wyniku obrażeń odniesionych w walce. Oficjalne dane za 2017 r. obejmują 9157 rodziców, którzy stracili synów lub córki w walce, 4881 wdów, 1843 sierot w wieku poniżej 30 roku życia. Obchody Dnia Pamięci zawsze poprzedzają Dzień Pamięci Izraela.
    28 kwietnia 2017 r. Centralne Biuro Statystyczne opublikowało dane z których wynika, że większość izraelskich Żydów identyfikuje się jako religijni lub tradycyjni (przestrzegający religijnej tradycji). Obecna populacja Izraela wynosi 8 mln 680 tys. mieszkańców, z czego 6 mln 484 tys. Żydów (74,7%), 1 mln 808 tys. Arabów (20,8%) i 388 tys. innych (4,5%). Dane statystyczne pokazują, że 44% izraelskich Żydów uważa się za osoby świeckie lub nie-religijne. 32% izraelskich Żydów uważa się za religijnych, a 24% za osoby przestrzegające tradycję. Dla porównania, wśród Żydów mieszkających w Stanach Zjednoczonych zaledwie 10% określa się jako religijni.

28 kwietnia 2017 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami żydowskie samochody przy osiedlu Ofra w Samarii. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

29 kwietnia 2017 r. - Szabat.

30 kwietnia 2017 r. minister spraw wewnętrznych Gilad Erdan poinformował, że 300 palestyńskich wieźniów zgodziło się zakończyć strajk głodowy prowadzony w izraelskich więzieniach. Podkreślił przy tym, że nie spełniono żadnego z żądań stawianych przez więźniów. Obecnie 920 więźniów nadal kontynuuje strajk głodowy. Służba więzienna planuje utworzenie w więzieniach 400 punktów medycznych, dzięki czemu nie będzie potrzeby przewożenia osadzonych do szpitali.

30 kwietnia 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas spotkał się w Ammanie z jordańskim królem Abdullahem, aby przedyskutować szczegóły wizyty Abbasa w Stanach Zjednoczonych i jego spotkania z prezydentem Trumpem (3 maja). Abbas i Abdullah zgodzili się, że jakiekolwiek przyszłe porozumienie musi opierać się na dwóch państwach w granicach sprzed 1967 r. Podkreślono potrzebę wznowienia negocjacji pokojowych na podstawie arabskiej inicjatywy z 2002 r., która obiecuje Izraelowi normalizację stosunków z państwami arabskimi pod warunkiem pełnego wycofania się z Judei i Samarii. Odrzucono także możliwość zmiany wcześniejszych decyzji odnośnie Jerozolimy, której wschodnia część powinna stać się stolicą państwa palestyńskiego.

1 maja 2017 r. Dzień Pamięci Poległych w wojnach o niepodległość Izraela.
    1 maja 2017 r. na cmentarzu wojskowym na Górze Herzla w Jerozolimie po południem odbyła się oficjalna uroczystość poświęcona pamięci cywilów zamordowanych podczas ataków terrorystycznych. Na liście ofiar znajduje się 3175 nazwisk osób cywilnych. W ciągu minionego roku do listy dopisano kolejnych 11 osób. Premier Benjamin Netanjahu wezwał palestyńskiego przewodniczącego Mahmouda Abbasa do zaprzestania finansowania terrorystów i ich rodzin, gdyż to zacheca do kolejnych aktów terroru. "Jak można mówić o pokoju z Izraelem, równocześnie finansując morderców, którzy przelewają krew niewinnych Izraelczyków? Czy chcesz podjąć prawdziwe kroki w kierunku pokoju? To anuluj płatności dla terrorystów. Inwestuj w pokój, a nie w morderstwa. Kiedy rozpoczynamy Dzień Niepodległości, to patrzę na cały rok i rozglądam się dookoła na muzyków orkiestr i kasjerek w supermarketach, a także na stacjach benzynowych, wykładowców na uniwersytetach i sędziów w sądach - to nasi bracia i siostry, członkowie rodzin pogrążonych w żałobie. Terroryści celowo atakują niewinnych - Żydów i nie-Żydów, w Izraelu i poza granicami, aby siać śmierć, zniszczenie i strach. Podżeganie do przemocy wobec naszego narodu wyssali z mlekiem swoich matek. W ich społeczeństwie uważani są za bohaterów. Ale jakimi bohaterami może być młodzież, która z nożem wpada do pokoju śpiącej dziewczyny, i dźga ją podczas snu? Widziałem taki pokój, widziałem krew - to po prostu było zwierzę. Jaki heroizm jest w akcie morderstwa?"
    1 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wystąpił wieczorem w telewizyjnym przemówieniu: "Z roku na rok nasz kraj wzmacnia się, rozwija się i wysuwa się na pozycje światowej potęgi z wielkimi osiągnięciami w dziedzinie bezpieczeństwa, gospodarki, stosunków międzynarodowych, technologii, nauki, kultury i na innych polach. Dla naszego młodego pokolenia niepodległość może wydawać się czymś zupełnie naturalnym, ale niepodległość Izraela nie była darmowym darem. Wysuwamy Izrael na nowe wyżyny, a osiągnięcia z przeszłości dają nam wielkie nadzieje na przyszłość."

1 maja 2017 r. przywódca polityczny Hamasu, Khaled Mashaal powiedział w Katarze, że opracowano nowy dokument, który odzwierciedla cele działania jego organizacji. Dokument wskazuje, że głównym celem Hamasu jest idea utworzenia państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 r., przy czym Hamas odmówił uznania państwa Izrael. Dokument stwierdza także, że Hamas nie walczy przeciwko Żydom, ale przeciwko okupantom. "Negacjacje z okupantem nie znajdują się wśród podstawowych zasad, a nasza obecna polityka polega na tym, że nie prowadzimy bezpośrednich negocjacji, gdyż nie ma równowagi, a to służy okupantowi. Hamas wywodzi się ze szkoły Bractwa Muzułmańskiego, chociaż jest niezależną i samodzielną organizacją palestyńską, a jej instytycje przywódcze nie są nikomu podporządkowane."

2 maja 2017 r. - Dzień Niepodległości Izraela.
    2 maja 2017 r. izraelskie siły powietrzne zorganizowały tradycyjną lotniczą paradę z okazji Dnia Niepodległości Izraela. W paradzie wzięły udział ciężkie samoloty transportowe Herkules Samson, samoloty zwiadowcze Beechcraft King Air, samoloty dyspozycyjne Gulfstream G550, samolot do tankowania Boeing 707, samoloty myśliwskie F-15 i F-16, a także trzy najnowsze myśliwce stealth F-35. Parada trwała przez 2,5 godziny i można ją było podziwiać w ponad 40 różnych miejscowościach od Ejlatu przez Tel Awiw po Safed na północy. Po wylądowaniu na lotnisku, piloci samolotów transportowych Hercules zgłosili lekkie uszkodzenia płatów skrzydeł. Prawdopodobnie samoloty zbyt blisko siebie leciały, i musiało dojść do fizycznego kontaktu. Trwa dochodzenie wyjaśniające zdarzenie.

2 maja 2017 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym przy arabskiej wiosce Hizma na północny wschód od Jerozolimy. Żołnierze postrzelili i aresztowali napastnika.
    2 maja 2017 r. Autonomia Palestyńska z zadowoleniem przyjęła najnowszą rezolucję UNESCO dotyczącą Jerozolimy. "Powtarzamy, że jednym z najpoważniejszych zagrożeń przed którymi stoi Jerozolima i inne ważne miejsca dziedzictwa kulturowego w Palestynie, jest izraelska okupacja i jej nielegalne praktyki, a także nieustępliwość i odmowa respektowania międzynarodowego prawa i rezolucji, które powinna respektować. Palestyna będzie kontynuować współpracę z międzynarodową społecznością w celu przestrzegania międzynarodowego prawa i zagwarantowania, że ten aspekt będzie uniwersalny." Oświadczenie wyraziło także rozczarowanie, że niektóre państwa uległy cynicznej kampanii politycznej manipulacji przeciwko rezolucji.

2 maja 2017 r. ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon przekazał specjalny list do Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie łamania przez Hezbollah postanowień Rezolucji ONZ. "Hezbollah bez przerwy buduje wojskową infrastrukturę w miastach i wioskach południowego Libanu, co jest wyraźnym naruszeniem Rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 1701 i 1559. Każdego dnia pojawiają się nowe dowody łamania rezolucji przez Hezbollah, i w przeważającej mierze są one widoczne. W dniu 20 kwietnia media poinformowały, że Hezbollah przeprowadził turnee dla kilkudziesięciu dziennikarzy wzdłuż libańskiej strony linii demarkacyjnej pomiędzy Libanem a Izraelem. Byli oni świadkami i robili zdjęcia bojowników Hezbollahu w pełnym rynsztunku wojskowym z bronią i wyrzutniami RPG rozlokowanych wzdłuż trasy. W następstwie incydentu, UNIFIL wydał oświadczenie do mediów mówiące, że: Krótko zanim delegacja mediów dotarła do tego obszaru, armia Libanu poinformowała UNIFIL o przyjeździe dziennikarzy na Niebieską Linię, bez podania żadnych szczegółów. Niniejsze wyjaśnienie jasno wskazuje, że libańskie siły zbrojne zdawały sobie sprawę, że Hezbollah z wyprzedzeniem planuje turnee. Stanowi to alarmujący dowód na rosnącą współpracę między Hezbollahem o libańską armią. Jest bardzo niepokojącym, że uzbrojeni bojownicy Hezbollahu mogą swobodnie poruszać się w strefie działania UNIFIL, bez żadnych działań ze strony personelu UNIFIL i libańskich sił zbrojnych. Ta rażąca prowokacja jest dobrze udokumentowana licznymi fotografiami i stanowi dowód, że Hezbollah utrzymuje broń w południowym Libanie, co jest wyraźnym naruszeniem Rezolucji Rady Bezpieczeństwa nr 1701 i 1559 ... Hezbollah rozbudowuje swój arsenał, przenosi broń z Syrii do Libanu, a według niektórych publikacji wykorzystuje fabrykę uzbrojenia wybudowaną przez Iran na terytorium Libanu. Wysiłki armii Hezbollahu są widoczne - organizacja terrorystyczna zgromadziła ponad 150 tys. rakiet i pocisków, rozlokowując swój arsenał wśród ludności cywilnej w południowym Libanie. Obecnie ponad dwie trzecie cywilnych budynków w szyickich wsiach południowego Libanu stanowi integralną część armii Hezbollahu. Prezydent Libanu Michel Aoun stwierdził w ostatnim wywiadzie, że broń Hezbollahu stanowi uzupełnienie działań libańskiej armii. Ponadto oświadczenie ministra libańskiej Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2016 r. podkreśla prawo obywateli Libanu do oporu wobec Izraela. Wspólnota międzynarodowa nie może nadal ignorować łamania przez Hezbollah Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1701 i 1559. Rada Bezpieczeństwa musi wysłać silną wiadomość do Rządu Libanu i domagać się, aby w pełni wdrożył te rezolucje, nie tylko w słowach, ale w konkretnych działaniach."
    2 maja 2017 r. UNESCO przyjęło rezolucję potępiającą działania Izraela w Jerozolimie. "Wszelkie ustawy i decyzje administracyjne oraz działania państwa okupacyjnego, Izraela, które zmieniły lub miały wpływ na zmianę charakteru i statusu Świętego Miasta Jerozolimy, a zwłaszcza podstawowe prawo odnoszące się do Jerozolimy, są nieważne i muszą być niezwłocznie wycofane." Rezolucję poparło 22 państw (Algieria, Egipt, Liban, Maroko, Oman, Katar, Sudan, Iran, Malezja, Mauretania, Nigeria, Senegal, Południowa Afryka, Bangladesz, Pakistan, Wietnam, Szwecja, Rosja, Chiny, Brazylia, Nikaragua i Czad), 10 głosowało przeciwko (USA, Włochy, Wielka Brytania, Holandia, Litwa, Grecja, Paragwaj, Ukraina, Togo i Niemcy), a 23 wstrzymały się od głosu (Francja, Haiti, Dominikana, Meksyk, Hiszpania, Saint Kitts i Nevis, Kenia, Trynidad i Tobago, Albania, Kamerun, Estonia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Słowenia, Ghana, Mozambik, Uganda, Argentyna, Indie, Salwador, Japonia, Korea Południowa, Sri Lanka i Nepal) - 3 były nieobecne podczas glosowania (Nepal, Serbia i Turkmenistan).

3 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu polecił wstrzymać transfer 1 mln dolarów jako składki Izraela na UNESCO. "Wczoraj UNESCO ponownie wydało rozochoconą rezolucję dotyczącą statusu Jerozolimy, stolicy narodu żydowskiego przez 3 tys. lat. Bardzo doceniam jedność niemal wszystkich sił politycznych w odrzuceniu tej absurdalnej rezolucji. Chciałbym powiedzieć, że takie systematyczne prześladowanie ma swoją cenę. Izrael nie będzie cicho siedzieć, podczas gdy UNESCO wzywa do odrzucenia naszej suwerenności w Jerozolimie. Muszę również podkreślić jeden jasny punkt. Więcej państw sprzeciwiło się tej rezolucji niż w minionym roku, i mniej państw ją poparło."
    3 maja 2017 r. palestyński terrorysta usiłował po południem zaatakować nożem izraelskich policjantów na punkcie kontrolnym przy dzielnicy Shuafat we Wschodniej Jerozolimie. Policjanci wymierzyli broń w napastnika, który poddał się i odrzucił nóż. Nikt nie został ranny.

3 maja 2017 r. rzecznik Hamasu, Sami Abu Zuhri powiedział, że jego organizacja stanowczo odrzuca zgodę Mahmouda Abbasa na rozpoczęcie procesu pokojowego. "Nikt nie upoważnił Mahmouda Abbasa do reprezentowania Palestyńczyków i nikt nie jest zobowiązany do przestrzegania stanowiska, jakie przedstawił. Odrzucamy stwierdzenie Abbasa, że wszystkie kwestie dotyczące końcowego porozumienia są możliwe do negocjowania, ponieważ prawa narodowe należą do Palestyńczyków i nikt nie może z nich zrezygnować". Zuhri podkreślił, że cała Palestyna należy do Arabów.

3 maja 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump spotkał się w Białym Domu z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Trump wezwał przywódców Autonomii Palestyńskiej do zakończenia podżegania i powstrzymania organizacji terrorystycznych, które zagrażają pokojowi. "Pokój będzie oznaczał pokonanie ISIS i innych ugrupowań terrorystycznych. Grupy te stanowią zagrożenie dla wszystkich ludzi ceniących ludzkie życie. Nie będzie trwałego pokoju, chyba że palestyńscy przywódcy jednoznacznie opowiedzą się przeciwko podżeganiu do przemocy i nienawiści. Teraz jest taka nienawiść, ale mam nadzieję, że już wkrótce nie będzie takiej nienawiści. Wszystkie dzieci Boże muszą uczyć się wartości i szacunku dla ludzkiego życia, potępiając wszystkich tych, którzy mordują niewinnych. Jakiekolwiek porozumienie nie może być narzucone przez Stany Zjednoczone lub jakikolwiek inny naród." Trump w ten sposób wskazał na konieczność wznowienia bezpośrednich dwustronnych negocjacji pokojowych między Izraelem a Palestyńczykami. Abbas wyraził nadzieję, że pod przywództwem Stanów Zjednoczonych takie negocjacje są możliwe. Wezwał przy tym Izrael do wycofania się z Judei i Samarii. "Nadszedł czas, aby Izrael po 50 latach zakończył okupację naszego narodu i naszej ziemi. Jesteśmy jedynym narodem na świecie żyjącym pod okupacją." Pomimo to Abbas powiedział, że osiągnięcie pokoju jest możliwe i "stoimy przed nową szansą, która pozwoli nam przynieść pokój."

4 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Wczoraj usłyszałem jak prezydent Abbas powiedział, że Palestyńczycy uczą swoje dzieci pokoju. Niestety jest to nieprawdą, gdyż ich szkoły noszą imiona masowych morderców Izraelczyków i wypłacają pieniądze terrorystom. Mam jednak nadzieję, że można osiągnąć zmianę i dążyć do prawdziwego pokoju. Jest to coś, na co Izrael jest zawsze gotowy. Zawsze jestem gotowy na prawdziwy pokój."
    4 maja 2017 r. władze wodne oficjalnie poinformowały, że Izrael wszedł w kolejny czwarty z rzędu rok suszy. Średnia rocznych opadów wyniosła około 71% (przy opadach poniżej 80% średniej rocznej ogłaszana jest susza). Poinformowano, że rozważana jest możliwość przepompowania dziesiątek milionów metrów sześciennych morskiej wody do jeziora Kinneret, aby zapobiec jego wyschnięciu. Woda ta pochodziłaby z zakłądu odsalania wody morskiej. Już obecnie niedobór wody w tym jeziorze powoduje wzrost zasolenia wody, co wpływa na degradację środowiska.

4 maja 2017 r. jednostka izraelskich żołnierzy wkroczyła nad ranem do rządowego szpitala w Ramallah. Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami i innymi przedmiotami, na co żołnierze odpowiedzieli granatami hukowymi, gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Brak informacji czy ktoś został aresztowany.
    4 maja 2017 r. palestyński terrorysta usiłował rano wejść z nożem do grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Izraelscy żołnierze usiłowali go zatrzymać, a wobec oporu postrzelili napastnika i aresztowali go. Znaleziono przy nim atrapy pistoletu i granatu, oraz nóż.
    4 maja 2017 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowski samochód przy arabskiej wiosce Hussan w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

4 maja 2017 r. Liga Arabska wezwała ONZ do wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie naruszenia przez Izrael praw więźniów terrorystycznych osadzonych w izraelskich więzieniach. Miało by to być komisja śledcza, która udałaby się do Izraela, w celu przeprowadzenia dochodzenia w więzieniach. Liga Arabska wezwała także odpowiednie instytucje i organy międzynarodowe, aby natychmiast interweniowały o izraelskiego rządu w celu wymuszenia stosowania przez Izrael praw człowieka.
    4 maja 2017 r. delegacja 52 amerykańskich kongresmenów wezwała prezydenta Donalda Trumpa do rezygnacji z przepisu, który zabrania Amerykanom urodzonym w Jerozolimie podawanie Izraela jako miejsca urodzenia w oficjalnych dokumentach. Zmiana tego przepisu będzie oznaczać uznanie przez Stany Zjednoczone, że Jerozolima jest częścią Izraela. "Piszemy, aby wezwać do zmiany polityki Departamentu Stanu dotyczącej nazwy miejsca narodzin w paszportach i dokumentach konsularnych dotyczących narodzin za granicą obywateli amerykańskich urodzonych w Jerozolimie. Zgodnie z obecną polityką, Amerykanie urodzeni w Jerozolimie nie mają żadnego kraju urodzenia wymienionego w tych dokumentach. Są oni identyfikowani tylko jako urodzeni w Jerozolimie. Prosimy, abyś zmienił politykę, aby pozwolić urodzonym w Jerozolimie Amerykanom pisać Izrael jako miejsca urodzenia."

5 maja 2017 r. kilkuset Jordańczyków protestowało w Ammanie w celu okazania poparcia palestyńskim więźniom prowadzącym strajk głodowy w izraelskich więzieniach. Demonstranci nazywali palestyńskich terrorystów bohaterami i śpiewali o nich pieśni. Jordańskie władze szacują, że kilka tysięcy Jordańczyków przyłączyło się do ISIS, biorąc udział w walkach w Syrii i Iraku. Również w samej Jordanii zaobserwowano aktywność licznych komórek terrorystycznych, których status określono jako aktywne. Wzywają one Jordańczyków do ideologicznej reformy religijnej i ekstremizmu islamskiego.

6 maja 2017 r. - Szabat.
    6 maja 2017 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się wieczorem z niemieckim prezydentem Frankiem Walterem Steinmeierem. Obaj prezydenci odbyli wieczorna wycieczkę po Starym Mieście Jerozolimy.

6 maja 2017 r. Hamas wybrał nowego szefa biura politycznego, którym został Ismail Hanijeh. Po 21 latach zastąpił on Khaleda Mashaala, który z emigracji w Katarze zarządzał Hamasem. Ismail Hanijeh przebywa na stałe w Gazie.
    6 maja 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas podpisał uchwałę znoszącą z mieszkańców Strefy Gazy obowiązek płacenia podatków na rzecz Autonomii Palestyńskiej. Celem tego kroku jest wywarcie presji na przywódców Hamasu, którzy utrzymują się z pobieranych w strefie podatków. Hamas natychmiast ogłosił w Gazie, że decyzja Abbasa jest nielegalna i nie obowiązuje w Strefie Gazy.

7 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu poinformował, że amerykański prezydent Donald Trump odwiedzi Izrael 22 maja. "Za dwa tygodnie państwo Izrael będzie gościć prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i jego żonę, podczas pierwszej podróży prezydenckiej poza Stanami Zjednoczonymi. Prezydent Trump zostanie ciepło przywitany jako wielki przyjaciel Izraela i zwyczajowo jako nasz największy sojusznik. Prezydent stara się poznać możliwości wznowienia procesu pokojowego z Palestyńczykami. Podzielam to pragnienie i podobnie jak obywatele Izraela pragnę pokoju. Chcemy uczyć nasze dzieci w pokoju. Słyszałem prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, jak chwalił terrorystów i płacił im zgodnie z wagą morderstw, jakie popełnili przeciwko Izraelczykom. Słyszałem również jak Abbas mówił, że Palestyńczycy wychowują swoje dzieci na rzecz pokoju, ale żałuję, że jest to po prostu kłamstwo."
    7 maja 2017 r. komisja ministerialna zatwierdziła projekt ustawy o obywatelstwie, która podkreśla, że Izrael jest państwem narodu żydowskiego ze stolicą w Jerozolimie. Język hebrajski jest urzędowym językiem w państwie, a arabski otrzymał specjalny status. Projekt zostanie teraz przedstawiony w Knesecie jako rządowa propozycja.
    7 maja 2017 r. niemiecki prezydent Frank Walter Steinmeier odwiedził rano Instytut Jad Vashem w Jerozolimie. W księdze pamiątkowej napisał: "My Niemcy, wzięliśmy na siebie niewyobrażalne winy. Tu w tym miejscu pamięci stoję z bólem, smutkiem i wstydem. Biorąc odpowiedzialność za to, co się stało, stoimy przy Izraelu i współpracujemy na rzecz wspólnej przyszłości."

7 maja 2017 r. palestyńska terrorystka usiłowała wieczorem zaatakować nożem izraelskich policjantów przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Policjanci zatstrzelili napastniczkę.

8 maja 2017 r. szef połączonych sztabów US Army gen. Joseph Dunford przyleciał z oficjalną wizytą do Izraela.
    8 maja 2017 r. ministerstwo spraw zagranicznych wieczorem odpowiedziało na ataki ze strony tureckiego prezydenta Recep Tayyipa Erdogana. "Kto w swoim kraju systematycznie narusza prawa człowieka, nie będzie nauczał moralności jedynej prawdziwej demokracji w regionie. Izrael ściśle przestrzega pełnej wolności religii dla Żydów, muzułmanów i chrześcijan - i nadal będzie to robił pomimo bezpodstawnych oszczerstw."

8 maja 2017 r. turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan wezwał muzułmanów, aby przybyli do Jerozolimy, by bronić meczet Al-Aksa przed "izraelską okupacją". Erdogan w ten sposób potępił izraelską uchwałę, która ogranicza głośność modlitw muezinów w nocy i wczesnym rankiem. Wezwał także Stany Zjednoczone do rezygnacji z pomysłu przeniesienia ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy.

9 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z szefem połączonych sztabów USA gen. Josephem Dunfordem. Podkreślono ważność silnego przymierza pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Wcześniej szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot wręczył Dunfordowi medal uznania.
    9 maja 2017 r. ministerstwo turystyki poinformowało, że kwiecień był rekordowym miesiącem w wielkości turystów - 349 tys. turystów przyjechało do Izraela. Jest to wzrost o 38% w stosunku do kwietnia z minionego roku, i wzrost o 21% w stosunku do kwietnia 2015 r.

9 maja 2017 r. izraelscy żołnierze wkroczyli nad ranem do obozu uchodźców Balata przy Nablusie, w Samarii. Przyjęto warsztat produkujący broń, w którym zarekwirowano 3 tokarki oraz broń. Aresztowano 1 Palestyńczyka.
    9 maja 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas powiedział, że jest gotowy spotkać się z Benjaminem Netanjahu na rozmowy pod auspicjami prezydenta Donalda Trumpa.

10 maja 2017 r. szef połączonych sztabów USA gen. Joseph Dunford powiedział, że obecność sił Hezbollahu w południowej Syrii jest poważnym zagrożeniem dla Izraela. W przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego, może to oznaczać dla Izraela konieczność prowadzenia wojny na dwóch frontach. Dunford powiedział, że z izraelskimi wojskowymi omówił sytuację polityczną w Syrii i na całym Bliskim Wschodzie.

10 maja 2017 r. izraelscy żołnierze wieczorem zlikwidowali warsztat produkujący broń w Hebronie, w Judei. Skonfiskowano dwie tokarki.

11 maja 2017 r. wysoki oficer armii powiedział, że większość Sił Obronnych Izraela opiera się na rezerwach, a nie na żołnierzach służby regularnej, jak można by przypuszczać. Obecnie 79% żołnierzy bojowych znajduje się w siłach rezerwy, a tylko 21% w służbie regularnej. Przeciętny wiek żołnierzy słuzących w rezerwach to 32 lata.

11 maja 2017 r. izraelscy żołnierze przeprowadzili nad ranem rajd w obozie uchodźców w Tulkarem, w Samarii. Przejęto cztery bomby domowej roboty oraz broń. Aresztowano 2 Palestyńczyków.
    11 maja 2017 r. przywódca polityczny Hamasu, Ismail Hanijeh poinformował, że aresztowano osobę podejrzaną o zamordowanie lidera jego organizacji Mazena Fukaha. "Morderca złożył w naszej agencji bezpieczeństwa szczegółowe zeznania. Przyznał się, że stosował się do rozkazów otrzymanych od izraelskich agentów."
    11 maja 2017 r. Palestyńczycy wzniecili po południem zamieszki przy wjeździe do Ramallah. Demonstranci protestowali w ramach okazania poparcia dla palestyńskich wieźniów prowadzących strajk głodowy w izraelskich więzieniach. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli gazem łzawiącym i gumowymi kulami. Rannych zostało 2 Arabów.

11 maja 2017 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon przedstawił członkom Rady Bezpieczeństwa ONZ dowody na to, że Autonomia Palestyńska wspiera finansowo terrorystów. W 2016 r. władze Autonomii Palestyńskiej wypłaciły prawie 130 mln $ terrorystom i kolejne 175 mln $ rodzinom terrorystów, którzy zginęli w zamachach lub odsiadują wyroki w izraelskich wiezieniach.
    11 maja 2017 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hasan Nasrallah powiedział wieczorem, że Izrael zdaje sobie sprawę, że przyszła konfrontacja będzie miała miejsce "wewnątrz okupowanych palestyńskich terytoriów i boi się tego." Odnosząc się do sytuacji w Syrii powiedział, że Hezbollah demontuje swoje wojskowe stanowiska na wschodniej granicy Libanu z Syrią. Podkreślił przy tym, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo tej granicy spoczywa na państwie libańskim. Dodał, że konflikt w Syrii wkracza w "nową i krytyczną fazę."

12 maja 2017 r. agencja bezpieczeństwa Shin Bet poinformowała, że we współpracy z policją i US Secret Service przygotowywana jest duża operacja "Niebieska Tarcza", której celem jest zabezpieczenie dwudniowej wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Izraelu (22-23 maja). W operacji weźmie udział 10 tys. policjantów. Podczas przylotu samolotu Air Force One zostanie zamknięta przestrzeń powietrzna nad Izraelem. Wcześniej do Izraela przyleci 30 amerykańskich samolotów transportowych C-17, które przywiozą sprzęt, samochody i ludzi zabezpieczenia. Wśród 56 pojazdów znajduje się 14 limuzyn. Amerykańska delegacja będzie liczyć 900 osób.

12 maja 2017 r. Palestyńczycy wzniecili po południem zamieszki przy wiosce Nabi Saleh w Samarii. Obrzucono kamieniami izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. W starciach zginął 1 Palestyńczyk.

12 maja 2017 r. nieznani sprawcy zdewastowali żydowski cmentarz Verano w Rzymie (Włochy). Wywróconych i uszkodzonych zostało kilkaset nagrobków.

13 maja 2017 r. - Szabat.
    13 maja 2017 r. palestyński terrorysta po południem zaatakował nożem izraelskich policjantów przy Bramie Lwów na Starym Mieście Jerozolimy. Ranny został policjant, który pomimo obrażeń zdołał zastrzelić napastnika.
    13 maja 2017 r. jednostka obrony cybernetycznej poinformowała wieczorem, że podczas masowego ataku cybernetycznego, systemy operacyjne Sił Obronnych Izraela nie zostały naruszone. Atak cybernetyczny dotknął 150 państw na całym świecie.

14 maja 2017 r. - Lag ba Omer. Podczas głównych uroczystości na górze Meron w Galilei uczestniczyło 50 tys. osób. Służby medyczne udzieliły pomocy 532 osobom cierpiącym na omdlenia, problemy z sercem, lekkie urazy itp.
    14 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu powiedział: "Jesteśmy w trakcie globalnego ataku cybernetycznego, który dotknął blisko 100 państw. Do tej pory nie wpłynął on na krytyczną infrastrukturę Izraela, ale w kilku obszarach ponieśliśmy niewielki uszczerbek. Jednak jest to prawdą do tej chwili, a stan rzeczy może zmienić się w każdej chwili. Kilka lat temu stworzyliśmy system obrony, aby bronić się przed atakami cybernetycznymi. Wiedzieliśmy, co będzie w przyszłości i rozumieliśmy, że stajemy przed zupełnie nowym zagrożeniem. Cywilów i przedsiębiorstwa Izraela proszę tylko o jedno: Proszę słuchać instrukcji obrony cybernetycznej."

14 maja 2017 r. w Ammanie odbyło się spotkanie jordańskiego ministra spraw zagranicznych Ajmana Safadi z egipskim ministrem Sameh Shoukrim i sekretarzem generalnym OWP Saebem Erekatem. Omówiono przyszłe kroki dotyczące procesu pokojowego, podkreślając przy tym, że jedynym rozwiązaniem konfliktu palestyńsko-izraelskiego jest rozwiązanie dwupaństwowe.

15 maja 2017 r. izraelski okręt patrolowy ostrzelał rano arabską łódź rybacką, która wypłynęła poza granice obszaru połowów przy północnej części Strefy Gazy. Oddano strzały ostrzegawcze i wezwano łódź do zatrzymania się. Gdy Palestyńczycy zignorowali wezwanie, łódź została ostrzelana. Śmiertelnie ranny został 1 arabski rybak.
    15 maja 2017 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Jerozolimie z ukraińskim premierem Wołodymirem Grojsmanem, który powiedział: "Jestem tutaj, aby rozwijać jeszcze lepsze stosunki z naszym przyjacielem Izraelem i pogłębiać nasze strategiczne partnerstwo." Grojsman przyjechał do Izraela z delegacją ministrów, którzy przeprowadzą szereg rozmów ze swoimi izraelskimi odpowiednikami.
    15 maja 2017 r. Palestyńczycy wieczorem wzniecili zamieszki w dzielnicy Isawija we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi posterunek policji. Nikt nie został ranny.

16 maja 2017 r. władze miejskie Aszkelonu zwróciły się do ministra obrony, ministra ochrony środowiska i koordynatora działań rządowych na terytoriach o interwencję w problemie zanieczyszczania wód rzeki Nahal Hanoun. Tydzień temu oczyszczalnia ścieków z Beit Hanoun w północnej części Strefy Gazy zaczęła pompować nieoczyszczone surowe ścieki do koryta tej rzeki. Powoduje to zanieczyszczenie całego przybrzeżnego obszaru wodonośnego. "Pompowanie tych ścieków tworzy bezprecedensowe ogniska rozwoju komarów. Chciałbym podkreślić, że od wielu lat w rejonie rzeki Nahal Hanoun koncentruje się ognisko gorączki Nilu. Wybuch epidemii tej choroby może stanowić rzeczywiste zagrożenie dla zdrowia społeczeństwa."
     16 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się wieczorem z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Izraelu, Dawidem Friedmanem. Rozmowa dotyczyła regionalnych problemów, perspektyw procesu pokojowego i wizyty prezydenta Trumpa w Izraelu. Po spotkaniu Netanjahu powiedział: "Rozmawialiśmy o przyjaźni miedzy naszymi państwami. Powiedziałem, że ambasada Stanów Zjednoczonych, jak również wszystkie inne ambasady, powinna być przeniesiona do Jerozolimy."

16 maja 2017 r. izraelscy żołnierze przeprowadzili w nocy rozległą operację w Judei i Samarii. Aresztowano 17 Palestyńczyków. Podczas działań w obozie uchodźców Balata w Nablusie, żołnierzy obrzucono ładunkami wybuchowymi. Nikt nie został ranny. W rejonie Hebronu przejęto karabin szturmowy M-16 i amunicję.
    16 maja 2017 r. Palestyńczycy rano obrzucili kamieniami żydowski samochód przy wiosce Sinjil w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.

16 maja 2017 r. Global Firepower opublikował doroczny ranking największych potęg militarnych świata. Izrael zajął 15 miejsce (w zeszłym roku zajmował 11 miejsce). Ranking opiera się na 50 czynnikach, takich jak różnorodność uzbrojenia, położenie geograficzne, zasoby naturalne i zasoby ludzkie. Najsilniejszymi armiami bez zmian dysponują w kolejności: Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Indie, Francja, Wielka Brytania, Japonia i Turcja. Egipt zajął 11 miejsce (w zeszłym roku 18 miejsce), a Iran 20 miejsce (w zeszłym roku 23 miejsce).

17 maja 2017 r. prezydent Reuven Rivlin spotkał się w Jerozolimie z delegacją jordańskich szejków. Spotkanie miało na celu pogłębienie zrozumienia między oboma narodami. Rivlin powiedział: "Izrael i Królestwo Haszymickie współpracują ze sobą w zrozumieniu, że razem mieszkamy na tej ziemi. W pełni wierzymy, że każdy z nas musi mieć możliwość służenia Bogu zgodnie z jego wiarą. Kiedy idziesz dookoła Jerozolimy, widzisz jak muzułmanie idą do meczetu, chrześcijanie do kościoła, a Żydzi do synagogi. W każdej grupie są skrajne elementy, ale musimy szukać tego, co mamy wspólnego, a nie tego, co nas dzieli." Szejkowie powiedzieli: "Przybyliśmy z ziemi bohatera pokoju, króla Husajna, kraju porozumienia, współpracy i daru, ziemi spokoju i tolerancji. Przybyliśmy tutaj, aby zrealizować proces pokojowy, w imię przywódców Królestwa Haszymidzkiego i przynosimy słowa pokoju wszystkim, z którymi mówimy."
    17 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z duńskim ministrem spraw zagranicznych Andersem Samuelsenem. Rozmowa dotyczyła dwustronnej współpracy w dziedzinie innowacji. Netanjahu powiedział, że prawdziwym powodem braku rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest podżeganie i poprosił, aby Dania wstrzymała pomoc dla organizacji wspierających działalność bojkotu i dyskredytacji Izraela.
    17 maja 2017 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że pod koniec 2016 r. w Jerozolimie mieszkało 883 tys. osób. Od 2015 r. liczba mieszkańców wzrosła o 16 tys. osób - 8,2 tys. Żydów i 7,8 tys. Arabów. Większość nowych żydowskich mieszkańców przeprowadziła się do Jerozolimy z Bnei Brak, Tel Awiwu, Beit Szemesz, Maaleh Adumim i Beitar Illit. Ci, którzy wyprowadzili się z Jerozolimy, najczęściej przeprowadzali się do Beit Szemesz, Tel Awiwu, Givat Ze'ev, Beitar Illit, Bnei Brak i Modiin. 53% mieszkańców Jerozolimy mieszka we własnym mieszkaniu, 33% mieszka w wynajmowanych mieszkaniach, a reszta mieszka w akademikach studenckich lub innych formach zamieszkania. Wartość przeciętnego mieszkania w 2015 r. wynosiła 894 tys. szekli, a średni czynsz to 2923 szekli miesięcznie. Przeciętna kobieta w Jerozolimie rozpoczyna pracę zawodową w wieku 21,3 lat, w porównaniu do 24,7 roku życia w pozostałej części kraju. Żydówki w Jerozolimie wychodzą za mąż w wieku 22,2 lat, podczas gdy w pozostałej części kraju jest to wiek 27,3 lat. Dla mężczyzn średnia ta wynosi w Jerozolimie 23,6 lata, a w reszcie kraju 27,8 lata. W 2015 r. w Jerozolimie urodziło się 23 581 niemowląt - w tym 15 438 dzieci żydowskich (65%) i 8143 dzieci arabskich (35%). Dzieci urodzone w Jerozolimie stanowiły 13,2% wszystkich niemowląt urodzonych w Izraelu. W 2015 r. w Jerozolimie średnio 3,87 dzieci przypadało na matkę, co jest wyższe niż średnia krajowa wynosząca 3,09 dzieci na matkę. Wśród żydowskich mieszkańców Jerozolimy w wieku powyżej 20 lat, 35% uważa się za haredi (w całym kraju 10%), 12% tradycyjnie religijnych (w kraju 13%), 12% religijnych ale nie praktykujących (w kraju 22%), a 21% uważa się za świeckich (w kraju 44%). Przynależność pozostałych 1% nie jest znana. W latach 2015-2016 w szkołach w Jerozolimie uczyło się 75 244 uczniów, w tym 49 tys. uczniów (65%) uczyło się w szkołach religijnych, 13,5 tys. studiowało na państwowych uczelniach religijnych, a 12,5 tys. uczyło się w szkołach świeckich. 34% uczniów w Jerozolimie przystąpiło do egzaminów maturalnych (średnia w kraju to 55%). Dyplom ukończenia szkoły średniej uzyskało 64% uczniów. Wśród studentów, którzy studiowali w szkołach prywatnych w Jerozolimie, 70% z nich otrzymało dyplom szkoły średniej (w porównaniu do 77% w całym kraju). Spośród studentów państwowych szkół religijnych, 73% uzyskało dyplom ukończenia szkoły średniej (w całym kraju 76%). W szkołach religijnych heredi tylko 4% uczniów przystąpiło do egzaminów maturalnych, w porównaniu do 11% studentów haredi na całym świecie. 88,6% mieszkańców Jerozolimy pracuje w swoim mieście, w porównaniu do 71,9% mieszkańców Hajfy, 65,2% mieszkańców Tel Awiwu, 58,7% mieszkańców Aszdod, 46,5% mieszkańców Petah Tikva i 37,1% mieszkańców Riszon Lezion. 78% turystów odwiedzonych Izrael w 2016 r. odwiedziło również Jerozolimę, a 51% turystów spędziło noc w mieście. 69% turystów odwiedziło Zachodni Mur, 64% odwiedziło dzielnicę żydowską na Starym Mieście, 55% odwiedziło kościół grobu Świętego, 49% odwiedziło Via Dolorosa, 49% odwiedziło Górę Oliwną, 37% odwiedziło Miasto Dawida, 28% odwiedził wieżę Dawida, 20% odwiedził Yad Vashem, 16% odwiedziło Muzeum Izraela, a 8% odwiedziło meczet Al-Aqsa.

17 maja 2017 r. egipski prezydent Abdel Fatah As-Sisi powiedział, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump jest kluczem do osiągnięcia rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego. "W praktyce jest szansa, a jeśli zostanie ona wykorzystana, to osiągniemy rozwiązanie, a konflikt przejdzie do historii. Trump jest decydującym ogniwem w rozwiązaniu."

18 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się z węgierskim ministrem spraw zagranicznych Péterem Szijjártó. Podczas spotkania Netanjahu podkreślił, że "między Izraelem a Węgrami istnieją dobre stosunki i silna przyjaźń."
    18 maja 2017 r. ministerstwo środowiska ostrzegło mieszkańców Ejlatu i rejonu Arava przed burzami piaskowymi i wystąpieniem wysokiej koncentracji drobnych cząstek piasku w powietrzu. Zalecono, aby osoby starsze, chorzy i dzieci nie przebywali na wolnym powietrzu. Zalecono także, aby w najbliższym czasie w tym obszarze nie uprawiać sportu na wolnym powietrzu. Czasowo zamknięte zostało lotnisko w Ejlacie.

18 maja 2017 r. Palestyńczycy obrzucili po południem kamieniami żydowski samochód na punkcie kontrolnym Huwara w Samarii. Niewiele brakowało, a doszłoby do linczu na żydowskim kierowcy, który w swojej obronie użył broni. Zginął 1 Palestyńczyk. Interweniowali izraelscy żołnierze, którzy użyli środków do rozproszenia tłumu. Na punkcie kontrolnym demonstrowało około 200 Palestyńczyków domagając się, aby Izrael spełnił żądania palestyńskich więźniów prowadzących strajk głodowy w izraelskich więzieniach.
    18 maja 2017 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili bombami zapalającymi żydowski autobus w pobliżu osiedla Ma'ale Amos w Judei. Nikt nie został ranny.

18 maja 2017 r. grupa 29 amerykańskich senatorów i kongresmenów wzięła udział w Waszyngtonie w obchodach uroczystości z okazji zjednoczenia Jerozolimy po wojnie sześciodniowej. Louie Gohmert powiedział: "Premier Benjamin Netanjahu ma szansę być jednym z największych przywódców Izraela, gdyż kocha hebrajską Biblię i ją studiuje. Musimy być najlepszym przyjacielem, jakiego może mieć Izrael. Nie sądzę, że byliśmy tak dobrym przyjacielem, jak powinniśmy być. Myślę, że zdradzanie zaufania Izraela nie jest dobrym sposobem na przyjaźń, ale musimy współpracować. Mamy na Bliskim Wschodzie demokrację, pomiędzy państwami, które chcą uznać Izrael. Gdyby nie było Izraela, nigdy nie udałoby się nam ustanowić takiej obronności, jakiej potrzebujemy w tej części świata, aby nas chronić. Nie mogę doczekać się kolejnych trzech i pół roku, i mam wielkie nadzieje z tym związane. Myślę, że Izrael będzie błogosławiony i myślę, że najlepszym sposobem na błogosławieństwo dla Stanów Zjednoczonych nie jest przeklinanie Izraela, ale stanie się błogosławieństwem dla Izraela i właśnie tego chcę. Jeśli myślicie, że rozwiązaniem dla Izraela jest powstanie w Ziemi Obiecanej dwóch państw, to wasza wiara i wasz Bóg są zbyt małe."
    18 maja 2017 r. Biały Dom wydał oficjalny komunikat: "W przeciwieństwie do doniesień mediów, prezydent Trump jeszcze nie podjął decyzji o przeniesieniu ambasady Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy i nie planuje podjęcia decyzji w tej sprawie do czasu swojej wizyty w Izraelu."

19 maja 2017 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w najbliższym czasie podejmą szereg działań mających na celu ograniczenie masowych protestów Palestyńczyków w Samarii i Judei. W tym celu wzmocnione kilkuset żołnierzami mają być regionalne brygady działające w tym obszarze. Szczególny nacisk ma być położony na najbardziej zapalne punkty. Prawdopodobnie wzmocnienia będą pochodzić z batalionów bojowych. "Planowane wzmocnienia nie wynikają z jakiś konkretnych ostrzeżeń o atakach, ale raczej z oceny sytuacji i historii, z której wiemy, że w okresie Ramadanu istnieje większa wrażliwość i powstają zawirowania. Dlatego w nadchodzącym okresie musimy wyostrzyć nasze zmysły, zwłaszcza wywiad. Działania podjęte przeciwko terroryzmowi przez Dywizję Judei i Samarii wraz z Szin Bet są realizowane przy użyciu zaawansowanych technologii w celu identyfikacji poszczególnych terrorystów. Dzięki temu osiągnęliśmy znaczne zmniejszenie ataków terrorystycznych. W rozmowach, które przeprowadzamy z aresztowanymi terrorystami, widzimy, że dla Palestyńczyków ważna jest kwestia ekonomiczna. Oznaczanie wioski jako wrogiej może być samospełniającym się proroctwem. Pracujemy w sposób precyzyjny, aby zapobiegać atakom i aresztować terrorystów, a także aby uspokoić sytuację i ułatwić życie palestyńskim cywilom."

19 maja 2017 r. w wielu miejscach Samarii i Judei doszło do masowych wystąpień arabskich, organizowanych jako poparcie dla palestyńskich więźniów prowadzących strajk głodowy w izraelskich więzieniach. W starciach przy wiosce Abud w Samarii ranny został 1 izraelski żołnierz. Podczas marszu zorganizowanego w Strefie Gazy, izraelscy żołnierze otworzyli ogień do tłumu, który usiłował zbliżyć się do bariery granicznej. Rannych zostało 8 Palestyńczyków. Źródła palestyńskie mówią nawet o 160 rannych.

20 maja 2017 r. - Szabat.

20 maja 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump przyleciał z oficjalną wizytą do Arabii Saudyjskiej. Trump odbył długą rozmowę z saudyjskim królem Salmanem. Rozmowa dotyczyła budowy regionalnej koalicji w walce przeciwko terroryzmowi, oraz problematyka Iranu. Podpisano także kontrakty o współpracy gospodarczej między oboma państwami. 15 mld dolarów zostanie zainwestowanych we wsparcie techniczne przemysłu naftowo-gazowego Arabii. Pakiet wojskowy obejmuje sprzedaż do Arabii Saudyjskiej 115 czołgów M1A2 Abrams, cztery okręty wojenne, system obrony przeciwrakietowej THAAD, baterie rakiet Patriot MIM-104F, 48 helikopterów transportowych CH-47 Chinook, systemy radarowe i łączności. W Arabii zostanie także zmontowanych 150 śmigłowców Black Hawk S-70 za 6 mld dolarów. Wartość amerykańskiego sprzętu wojskowego sprzedanego do Arabii wyniesie 110 mld dolarów. Saudyjski minister spraw zagranicznych Adel Al-Jubeir powiedział, że Arabia Saudyjska jest optymistyczna względem możliwości osiągnięcia porozumienia izraelsko-palestyńskiego pod auspicjami Stanów Zjednoczonych. "Królestwo Arabii Saudyjskiej jest gotowe współpracować ze Stanami Zjednoczonymi, aby doprowadzić do pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami, Izraelczykami i Arabami". Arabia Saudyjska była liderem inicjatywy pokojowej, która przewiduje, że 22 kraje arabskie znormalizują stosunki z Izraelem w zamian za wycofanie Izraela z Judei i Samarii.

21 maja 2017 r. po południem na Starym Mieście Jerozolimy odbyła się uroczystość otwarcia obchodów 50. rocznicy wyzwolenia i zjednoczenia Jerozolimy. Prezydent Reuven Rivlin powiedział: "Czasami słyszę, jak mówią o problemie z Jerozolimą. Ale Jerozolima nie jest problemem, Jerozolima jest rozwiązaniem. Są marzyciele pragnący rozwiązania politycznego, które przetnie miasto na dwie części, ale każdy kto mówi o Jerozolimie jak chirurg, przynosi miastu i jego mieszkańcom katastrofę, cofając je do dni niskiej wartości. Od wielu lat usiłowali podważyć fundamenty Jerozolimy, i oni nigdy nie zatrzymali się w swoich działaniach. Nawet teraz konferencja UNESCO usiłuje zmienić historię, mówiąc, że nie mamy żadnego związku z miastem. Wszystkim, którzy potępiają Jerozolimę, mamy jedną odpowiedź: Jerozolima została spalona, złamana i rozbita, ale powróciła do swoich synów, otwierając bramy dla tysięcy wiernych z różnych religii. Zjednoczona Jerozolima nie jest budowana słowami, jest budowana czynami. Jeśli mówimy światu, że Jerozolima jest jedna i że Jerozolima nie może być podzielona, to nie możemy sami jej dzielić. Każdy, kto dziś patrzy na Jerozolimę, nie może nie zauważyć, że nadal zachodzi różnica między zachodnią częścią miasta a wschodnią częścią miasta. Suwerenność w Jerozolimie oznacza odpowiedzialność za całą Jerozolimę. Rząd Izraela, który inwestuje w ogromne i chwalebne inwestycje w Jerozolimie, musi w tej chwili spojrzeć bezpośrednio na rzeczywistość we wschodniej części Jerozolimy. Rząd Izraela i miasto Jerozolima muszą podjąć odważne i zdecydowane decyzje o rozpoczęciu długiej podróży zjednoczenia miasta w praktyce. Pięćdziesiąt lat później musimy połączyć siły, aby stworzyć wieloletni plan zjednoczenia miasta. Plan ten wyraża nasz obowiązek nie tylko wobec mieszkańców wschodniej części miasta, ale także wszystkich jego mieszkańców i wobec naszej stolicy, wiecznej zjednoczonej stolicy." Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Dziś wieczorem mówię całemu światu, że Jerozolima była i zawsze będzie stolicą Izraela. Wzgórze Świątynne i Zachodni Mur zawsze będą pod izraelską suwerennością. To nie jest nasze zbliżanie się do Jerozolimy, z którego musielibyśmy się tłumaczyć, ale raczej odpowiedź na haniebne próby zerwania naszych więzi z Jerozolimą i naszej suwerenności w Jerozolimie. Gdzie było UNESCO, gdy przez 19 lat pozbawiano nas prawa do swobodnego dostępu do świętych miejsc naszego narodu? Dlaczego nie słyszeliśmy ich głosów, gdy niszczone były wszystkie ślady żydowskiej obecności we wschodniej Jerozolimie? Cóż, w obliczu tej hipokryzji, która osiągnęła poziom urojeń, nadal będziemy powtarzać z całą siłą: Jerozolima zawsze była stolicą narodu żydowskiego, a nie innych narodów. Nie musimy tłumaczyć się naszej obecności w Jerozolimie. Nie musimy za to przepraszać. Mamy prawo być w Jerozolimie, mamy do tego absolutne prawo, a to prawo jest tylko wzmocnione przez naszą jedyną prawdziwą demokrację na Bliskim Wschodzie. Na całym Bliskim Wschodzie mniejszości są prześladowane i mordowane. Miejsca kultu są niszczone - synagogi, kościoły i meczety. Święte miejsca są zamieniane w gruzy, a cenne zabytki równane z ziemią. Z drugiej strony, spójrzcie co dzieje się w Jerozolimie pod izraelską suwerennością. Starannie pielęgnujemy święte miejsca, gwarantując wszystkim ludziom wolność wielbienia. I nadal będziemy żyć w Jerozolimie ze wzajemną tolerancją i szacunkiem. Nadal będziemy budować Jerozolimę jako naszą stolicę." Wieczorem na murach Starego Miasta odbyła się wielka multimedialna prezentacja ukazująca historię Jerozolimy.
    21 maja 2017 r. wieczorem zebrał się gabinet bezpieczeństwa. Omówiono konsekwencje decyzji Stanów Zjednoczonych, które podpisały z Arabią Saudyjską kontrakt o sprzedaży uzbrojenia o wartości 110 mld dolarów. Umowa ta może w ciągu 10 lat wzrosnąć do 350 mld dolarów. Minister energetyki Juval Steinitz powiedział: "Ta sprawa naprawdę powinna nas martwić. Musimy upewnić się, że ta broń za setki milionów dolarów w Arabii Saudyjskiej nie zaszkodzi w jakimkolwiek stopniu przewadze jakościowej Izraela. Arabia Saudyjska nadal jest naszym wrogiem bez stosunków dyplomatycznych z nami, i nikt nie wie, jaka będzie przyszłość." Minister wywiadu Israel Katz poparł koncepcję regionalnej koalicji z Arabią Saudyjską, ale podkreślił, że powinny istnieć granice pomocy wojskowej dla Arabii. "Regionalna koalicja powinna zostać zbudowana pod przywództwem Stanów Zjednoczonych, aby zablokować i powstrzymać Iran, ale jednocześnie należy zachować przewagę wojskową Izraela." Na posiedzeniu podjęto decyzję o okazaniu gestu dobrej woli wobec Autonomii Palestyńskiej, aby zachęcić Palestyńczyków do wznowienia negocjacji pokojowych. Wydano zgodę na zwiększenie liczby arabskich budów realizowanych w obszarze C, który znajduje się pod nadzorem administracji i sił bezpieczeństwa Izraela. Postanowiono także utworzyć nowe strefy przemysłowe dla mieszkańców Autonomii Palestyńskiej i ułatwić procedury przekraczania granicy z Jordanią na moście Allenby dla Palestyńczyków.
    21 maja 2017 r. koncern Israel Aerospace Industries podpisał umowę o sprzedaży systemu obrony przeciwrakietowej LRSAM dla czterech okrętów indyjskiej marynarki wojennej. Wartość kontraktu wynosi 630 mln dolarów.

21 maja 2017 r. wysoki przedstawiciel władz Autonomii Palestyńskiej powiedział, że podczas wizyty Mahmouda Abbasa w Waszyngtonie, prezydent Donald Trump powiedział mu, że jeśli Palestyńczycy postawią wstępne warunki do rozpoczęcia negocjacji pokojowych z Izraelczykami, to Stany Zjednoczone poprą regionalne porozumienie w sprawie normalizacji stosunków między Izraelem a arabskimi państwami Zatoki Perskiej, nawet bez rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Dodał, że Abbas niedawno zwrócił się do Egiptu i Jordanii z prośbą o zapobiegnięcie zawarcia takiej regionalnej umowy z Izraelem przed osiągnięciem porozumienia izraelsko-palestyńskiego.

21 maja 2017 r. jordański król Abdullah II wezwał amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa do zwiększenia wysiłków w celu znalezienia rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Król podkreślił, że takie porozumienie będzie miało zasadnicze znaczenie dla wojny z terroryzmem, a brak palestyńskiego państwa byłby największą niesprawiedliwością pobudzającą ekstremistów w całym regionie Bliskiego Wschodu.
    21 maja 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump przemawiał na szczycie amerykańsko-arabskim w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Trump wezwał do walki z barbarzyńskim terroryzmem, wzywają do zjednoczenia sił i utworzenia wspólnego regionalnego frontu przeciwko terroryzmowi. "To nie jest walka między różnymi wyznaniami, różnymi sektami czy różnymi cywilizacjami. Jest to walka z barbarzyńskimi przestępcami, którzy chcą zniszczyć ludzkie życie i mordować w imię religii przyzwoitych ludzi. A ludzie chcą chronić życie i chcą chronić swoją religię. Jest to walka między dobrem a złem. Oznacza to konfrontację z islamskim ekstremizmem i islamskim terrorem wszelkiego rodzaju." Trump wymienił Al-Kaidę, ISIS, Hamas i Hezbollah jako największe organizacje terrorystyczne. "Niektóre szacunki mówią, że ponad 95% ofiar terroryzmu to sami muzułmanie. Jest to tragedia o epickich rozmiarach. Żaden opis nie może w pełni przedstawić tych cierpień." Po szczycie opublikowano Deklarację z Rijadu. Postanowiono do 2018 r. utworzyć strategiczny sojusz państw arabskich Bliskiego Wschodu. Koalicja zapewni 34 tys. żołnierzy do walki z terroryzmem w Syrii i Iraku, natomiast Stany Zjednoczone zapewnią wsparcie wojskowe.
    21 maja 2017 r. libańskie media poinformowały, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni Hezbollah przegrupował swoją elitarną jednostkę Divisiat al-Rodan z Syrii do południowego Libanu. Będzie ona stacjonować na południe od rzeki Litani. Gazeta Al-Mustaqbal napisała, że dzięki temu Hezbollah wzmocnił swoje sił przeciwko Izraelowi.

====== Wizyta Donalda Trumpa ======

22 maja 2017 r. około 11 tys. policjantów i agentów służb bezpieczeństwa zabezpieczyło obszar lotniska im. Dawida Ben Guriona oraz Jerozolimę. W południe spodziewany jest przylot prezydenta Donalda Trumpa. Obszar jest patrolowany przez helikoptery i drony.
    22 maja 2017 r. w południe samolot Air Force One wylądował w Izraelu. Prezydenta Donalda Trumpa przywitali prezydent Reuven Rivlin, premier Benjamin Netanjahu, ambasadorowie David Friedman i Ron Dermer, oraz członkowie izraelskiego gabinetu. Trump powiedział: "Dziękuję i Szalom. Wspaniale jest być tutaj, w Izraelu. Prezydencie Rivlin, pani Rivlin, premier Netanjahu, pani Netanjahu, bardzo dziękuję. Jestem głęboko wdzięczny za zaproszenie i bardzo, bardzo zaszczycony, że jestem z wami. Podczas mojej pierwszej zagranicznej podróży jako prezydent, dotarłem do tej świętej i starożytnej ziemi, aby potwierdzić niełatwe więzi między Stanami Zjednoczonymi a państwem Izrael. W tej bogatej w historię krainie, Izrael wybudował jedną z największych cywilizacji świata. Silny, sprężysty, zdecydowany i zamożny naród. To także naród powtarzający zobowiązanie, że nigdy nie pozwolimy, aby okropności z ostatniego stulecia powtórzyły się. Teraz musimy wspólnie budować przyszłość, w której narody regionu będą żyć w pokoju, a wszystkie nasze dzieci będą mogły rosnąć, dorastać bez terroryzmu i przemocy. Kocham Izrael. Szanuję Izrael. Wysyłam waszym ludziom najserdeczniejsze pozdrowienia od przyjaciela i sprzymierzeńca, wszystkich ludzi w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Jesteśmy z Wami."
    22 maja 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump po południem odwiedził prezydenta Reuvena Rivlina w jego rezydencji w Jerozolimie. Rivlin powiedział: "Nawet w naszych najtrudniejszych momentach nie rezygnowaliśmy z naszego marzenia o tym, żeby żyć w pokoju z naszymi sąsiadami. Naszym przeznaczeniem, Palestyńczyków i Żydów, jest mieszkać w tej ziemi." Trump powiedział: "Czuję się zaszczycony, że jestem w wielkim państwie Izrael, ojczyźnie narodu żydowskiego. Jestem zachwycony pięknem i majestatem tej świętej ziemi. Jest to niesamowity kraj - a właściwie to, co zrobiliście, praktycznie nigdy wcześniej nie zostało zrobione. Przybyłem do tej starożytnej ziemi, aby potwierdzić trwałą przyjaźń między Stanami Zjednoczonymi a państwem Izrael, która będzie zawsze trwała. Izrael i Ameryka stają wobec wspólnych zagrożeń z ISIS i innymi grupami terrorystycznymi z takich krajów jak Iran, które sponsorują terroryzm i nękają strasznym terrorem. Co najważniejsze, Stany Zjednoczone i Izrael mogą mówić jednym głosem, że Iran nigdy nie będzie mieć prawa do posiadania broni nuklearnej."
    22 maja 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump po południem odwiedził Zachodni Mur w Jerozolimie. Oprowadził go rabin Szmuel Rabinowicz. Trump podczas wizyty założył na głowę czarną kipę, pomodlił się przy Zachodnim Murze i pozostawił tradycyjną karteczkę z prośbami do Boga. Donald Trump jest pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który odwiedził Zachodni Mur. W kobiecej części Zachodniego Muru modliła się córka Trumpa, Ivanka. Równocześnie Sara Netanjahu i Melania Trump odwiedziły chore dzieci w szpitalu Hadassah Ein-Kerem w Jerozolimie. Natomiast Donald Trump odwiedził Bazylikę Grobu Pańskiego na Starym Mieście, a następnie spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu w Hotelu Kong David.
    22 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wieczorem zjadł kolację w swojej rezydencji w Jerozolimie z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Trump ujawnił, że wszyscy arabscy przywódcy biorący udział w szczycie w Rijadzie byli gotowi na ustępstwa wobec Izraela, jeśli nastąpi postęp w procesie pokojowym izraelsko-palestyńskim. Później obaj politycy zorganizowali konferencję prasową. Netanjahu powiedział: "Chronimy chrześcijańskie miejsca, jak nikt inny w regionie. Jesteśmy oddani wolności wszystkich wyznań i wszystkich praw." Trump powiedział: "Po raz pierwszy widzę prawdziwą nadzieję na zmianę i pokój."

22 maja 2017 r. około 5 tys. Żydów modliło się w nocy w grobowcu patriarchy Józefa na przedmieściach Nablusu. W modlitwach uczestniczył gubernator stanu Arkansas, Mike Huckabee. Ich przejazd był zabezpieczany przez wojsko. Palestyńczycy obrzucili żołnierzy kamieniami i bombami zapalającymi. Nikt nie został ranny. Huckabee powiedział: "W tym tygodniu chciałem zapoznać się miejscem, do którego przyjeżdża prezydent Trump. Tutaj wiele osób przyjeżdża do świętych miejsc. Dlatego przyszedłem z wami do świętego miejsca ze swoją modlitwą. Mam nadzieję, że te święte miejsca będą dostępne i nie będziemy musieli przychodzić do nich w nocy, w ciemnościach nocy, aby modlić się i szukać oblicza Pana. Nie powinno tak być, i mam nadzieję, że nadejdzie dzień, kiedy przyjdzie wolność ludu Bożego i modlitwy nie będą tłumione i nie będą narażone na żadną przemoc ze strony tych, którzy chcą uniemożliwić wam zmawianie tych modlitw. Będzie można to robić w dzień, w słońcu, a nie w mrokach nocy."
    22 maja 2017 r. Palestyńczycy podpalili w nocy jesziwę przy dawnym żydowskim osiedlu Homesh w Samarii. Budynek jesziwy został poważnie uszkodzony.
    22 maja 2017 r. Palestyńczycy po południem obrzucili kamieniami izraelskich żołnierzy na punkcie kontrolnym Huwara w Samarii. Żołnierze odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu.
    22 maja 2017 r. kilkuset Palestyńczyków demonstrowało wieczorem w Gazie przeciwko Stanom Zjednoczonym i prezydentowi Donaldowi Trumpowi, który nazwał Hamas organizacją terrorystyczną.

22 maja 2017 r. izraelski dron Skyrider rozbił się po południem w południowym Libanie. Dron był wykorzystywany do celów zwiadowczych przez artylerię Sił Obronnych Izraela. Incydent jest w trakcie wyjaśniania.

23 maja 2017 r. islamscy terroryści wystrzelili rano z egipskiego Półwyspu Synaj rakietę, która spadła na przygraniczne tereny na Negewie. Nie odnotowano żadnych strat.
    23 maja 2017 r. palestyńscy terroryści ostrzelali rano z moździerza przygraniczne tereny przy południowej części Strefy Gazy. Nie odnotowano żadnych strat.
    23 maja 2017 r. palestyński terrorysta zaatakował rano nożem izraelskiego policjanta na ulicy w Netanii. Policjant został lekko ranny. Napastnika postrzelono i aresztowano.
    23 maja 2017 r. amerykański prezydent Donald Trump spotkał się w Betlejem z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Trump wezwał do zaprzestania wszelkiego finansowania działalności terrorystycznej i zakończenia jakichkolwiek form wynagradzania za akty terroryzmu. "Pokój nigdy nie będzie mógł się zakorzenić w miejscu, gdzie przemoc jest tolerowana, finansowana, a nawet nagradzana. Musimy stanowczo jednym głosem potępić takie czyny. Pokój jest wyborem, który musimy podejmować każdego dnia. Dzisiaj Stany Zjednoczone są tutaj, aby pomóc żydowskim, chrześcijańskim i muzułmańskim dzieciom zrealizować te marzenia w całym regionie. Jestem zaangażowany w próbę osiągnięcia porozumienia pokojowego między Izraelczykami a Palestyńczykami, i zamierzam zrobić wszystko, aby pomóc w osiągnięciu tego celu. Prezydent Abbas zapewnił mnie, że jest gotów działać na rzecz tego celu w dobrej wierze. Premier obiecał tak samo. Pragnę współpracować z tymi liderami w kierunku trwałego pokoju." Trump nie wspomniał o rozwiązaniu dwupaństwowym. Spotkanie z Abbasem trwało godzinę i miało niskie znaczenie (Trump odmowił spotkania się w Ramallah, wybierając Betlejem).
   23 maja 2017 r. grupa 167 żydowskich imigrantów z Ukrainy przyleciała specjalnym lotem do Izraela. W grupie jest 45 rodzin, w tym 30 dzieci w wieku poniżej 10 lat. Najstarsza osoba liczy 88 lat. Imigranci zamieszkają w różnych częściach kraju.
    23 maja 2017 r. po południem samolot Air Force One opuścił Izrael udając się dalej do Włoch.

24 maja 2017 r. kilkadziesiąt tysięcy Żydów zebrało się rano przy Zachodnim Murze, modląc się o błogosławieństwo dla Jerozolimy. W ten sposób rozpoczęto obchody Dnia Jerozolimy. Na wzgórzu Świątynnym zawisła największa izraelska flaga - 18 metrów długości i 10 metrów szerokości.
    24 maja 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman powiedział, że jest zaniepokojony umową o sprzedaży przez Stany Zjednoczonej wielkich ilości uzbrojenia dla Arabii Saudyjskiej. "Nie popieram żadnego wyścigu zbrojeń, a ogromne zakupy Arabii Saudyjskiej na pewno nie mają większego znaczenia dla naszego spokoju. Uważnie śledzimy rozwój sytuacji i zdajemy sobie sprawę z tego, z czym mamy do czynienia. To nie tylko Saudyjczycy, ale także Emiraty, także Katar, także Iran, wszyscy kupują broń. Wartość kontraktów zbrojeniowych na Bliskim Wschodzie w 2016 r. wyniosła 215-216 mld dolarów, i nie jest to mała suma. Należy zrozumieć, że trwa szalony wyścig zbrojeń. Rośnie ilość uzbrojenia u wszystkich graczy w regionie, a w takich miejscach jak Jemen i Liban rosną potrzeby posiadania broni." Premier Benjamin Netanjahu dodał, że Stany Zjednoczone powiększyły o 75 mln dolarów pomoc wojskową dla izraelskich systemów przeciwrakietowych. Minister sprawiedliwości Ajelet Szaked powiedziała, że Izrael musi umieścić problem przeniesienia amerykańskiej ambasady do Jerozolimy we właściwej perspektywie. "Przeniesienie ambasady Stanów Zjednoczonych było obietnicą, którą prezydent Donald Trump dał swoim wyborcom, zanim został wybrany. Tej obietnicy nie dał Izraelowi. Uważam, że nawet jeśli Trump złoży wniosek o opóźnienie przeniesienia ambasady, to opóźni sprawę jeszcze o sześć miesięcy. Chcę wierzyć, że pod koniec kadencji spełni obietnicę. Tak, musimy o to prosić, jak powiedział to minister edukacji Naftali Bennett, ale musimy też pamiętać, że ta obietnica nie została nam uczyniona. Jeśli chodzi o obietnicę Trumpa, że nie pozwoli Iranowi na zdobycie broni nuklearnej, to ogromna zmiana polityki w porównaniu do poprzedniej administracji. To, że Trump wrócił z Arabii Saudyjskiej z takim przesłaniem, oznacza, że możemy utworzyć koalicję Stany Zjednoczone-Izrael-Arabia Saudyjska przeciwko Iranowi. Byłam bardzo podekscytowana słuchając przemówienia Trumpa - było to syjonistyczne przemówienie, z wieloma ważnymi elementami. Izrael ma bardzo, bardzo bliskiego przyjaciela w Białym Domu."
    24 maja 2017 r. premier Benjamin Netanjahu przemawiając w południe z okazji Dnia Jerozolimy w Knesecie powiedział: "Nie wrócimy do sytuacji, w której jedynie mogliśmy patrzeć na Mur Zachodni, ale nie mogliśmy się do niego zbliżać. Pragnienie uderzenia Izraela nie jest czymś, co opiera się na faktach. I teraz znowu starają się usunąć nasze korzenie, zaprzeczyć naszym historycznym związkom z Jerozolimą i zniszczyć naszą suwerenność nad nią. Wam, członkom Knesetu, obywatelom Izraela i całemu światu, chcę to jasno powiedzieć: Wzgórze Świątynne i Zachodni Mur na zawsze pozostaną pod suwerennością Izraela. Są tacy, którzy uważają wojnę sześciodniową za katastrofę dla Izraela. Ja widzę to jako cud i zbawienie dla Izraela. Jak moglibyśmy istnieć z takimi wąskimi granicami, z codziennymi zagrożeniami dla naszej egzystencji i życia naszych obywateli? Nawet chodząc po ulicy króla Jerzego w Jerozolimie było się zagrożonym. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że w tym tygodniu cały świat patrzy na Jerozolimę. Z całą pewnością razem z nami świętuje cały żydowski świat, obchodząc pięćdziesiąt lat od wyzwolenia i zjednoczenia naszej wiecznej stolicy. Jestem jednak pewien, że cały świat był podekscytowany, gdy patrzył, jak prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump i jego rodzina spotkali się z ciepłym i honorowym przyjęciem w Jerozolimie, podeszli do Zachodniego Muru i dotknęli jego kamieni. To dokładnie to, co zrobili nasi żołnierze, którzy pięćdziesiąt lat temu podczas wojny sześciodniowej wyzwolili Jerozolimę. Te uczucia są tymi samymi uczuciami i pochodzą z głębi duszy. Jerozolima jest odbudowana, kwitnie, jest otwarta dla wszystkich i szanuje wyznawców wszystkich religii. My jesteśmy tymi, którzy wyzwolili Jerozolimę od jej ciągłego zaniedbania i niepokoju. My jesteśmy tymi, którzy rozwinęli miasto w to, czym jest dzisiaj."
    24 maja 2017 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu wziął udział w uroczystościach w jesziwie Mercaz Harav w Jerozolimie. Premier powiedział do zgromadzonych rabinów: "Mam wielki obowiązek kontynuowania utrzymania zjednoczonej Jerozolimy, aby chronić Zachodni Mur, Wzgórze Świątynne i wszystkie święte miejsca Izraela. Jerozolima nie powróci do nazwy Aelia Capitolina, Jerozolima nie powróci do stanu podzielonego miasta, tak jak to miało miejsce po 1948 r. Słyszę, jak ludzie opisują wydarzenia z wojny sześciodniowej jako katastrofa. Ale to było nasze zbawienie, to było nasze odkupienie. Wtedy wszyscy tak się czuliśmy i dzisiaj tak samo się czuję. Czy jest ktoś, kto chce, abyśmy cofnęli się w czasie? Do czego byśmy wrócili? Podzielone miasto? Z ISIS na Wzgórzu Świątynnym? W północnej części Jerozolimy działał Ruch Islamski - czy słyszeliście o tym? Przestali. Ostrzegali nas, abyśmy tego nie robili, ale i tak ich zatrzymaliśmy, i nic się nie stało. Chcą, abyśmy zmienili ten mały kilometr kwadratowy w to, co widzimy w Palmyrze, w Aleppo czy Mosulu, ale tak się nie stanie. Jedynie pod izraelską suwerennością jest wolność dla wszystkich religii, a my nie zrezygnujemy ze Wzgórza Świątynnego lub Zachodniego Muru, i nie podzielimy miasta. Nie jesteśmy narodem uchodźców. To jest nasza ojczyzna i mamy pierwsze prawo do niej. Ta fundamentalna prawda stoi przed moimi oczami, zawsze wtedy, gdy mocno i zdecydowanie stoję naprzeciw tych elementów na świecie, które chcą zaprzeczyć naszej suwerenności w Jerozolimie i dążą do powrotu do dawnych granic. Ale ja nigdy nie zapominam, skąd pochodzimy i gdzie zmierzamy. I nie mówię tylko o Jerozolimie, ale o całej naszej ojczyźnie, Ziemi Izraela. Powiadam światu - Izraelici wrócili do swego kraju. Powróciliśmy do naszej ziemi i naszej stolicy Jerozolimy, i będziemy pogłębiać nasze korzenie i nadal wyciągać gałęzie do góry ... Dla Żydów nie ma istnienia bez państwa Izrael w Ziemi Izraela, i właśnie to mi powierzono jako premierowi. A przy pomocy Boga i waszej pomocy, nie zapominam o tym nawet przez ułamek sekundy. Świat Tory rozwija się, a Jesziwa Mercaz Harav jest jedną z głównych flag, które dumnie ją prowadzą. Nadal będziemy wzmacniać stolicę Izraela i dodamy jej miary piękna oraz głębi, aby wzmocnić duszę. Szczęśliwych świąt dla was, dla przyjaciół, i błogosławieństwa z Syjonu dla miłujących Jerozolimę w Izraelu i za granicą." W wydarzeniu wzięli udział główny rabin David Lau, główny rabin Jerozolimy Szlomo Amar, główny rabin Raman Gana Jakub Ariel, minister edukacji Naftali Bennett, minister Ze'ev Elkin, burmistrz miasta Nir Barkat i wielu innych. Sefardyjski rabin Itzchak Josef pochwalił tych, którzy wykupują domy w arabskiej części Starego Miasta Jerozolimy i przekazują je Żydom. "Nadejdzie dzień, że wykupimy całą muzułmańską dzielnicę."
    24 maja 2017 r. około 100 tys. Izraelczyków wzięło wieczorem udział w tradycyjnym marszu flag w Jerozolimie. Marsz przeszedł z flagami i śpiewem z Wielkiej Synagogi na Stare Miasto, gdzie odbyły się uroczystości Dnia Jerozolimy przy Zachodnim Murze. Policja zatrzymała 15 Żydów, którzy weszli na Wzgórze Świątynne, gdzie odśpiewali hymn Hatikva. Policja udaremniła także kilka prób obchodzenia uroczystości we wschodniej części miasta.

24 maja 2017 r. izraelscy żołnierze aresztowali rano w Samarii 2 Palestyńczyków, którzy przenosili na siebie improwizowane ładunki wybuchowe przygotowane do przeprowadzenia zamachu. Saperzy rozbroili bomby. Zamachowców aresztowano.
    24 maja 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas potępił dzisiejsze wypowiedzi Netanjahu na temat Jerozolimy. Abbas powiedział: "Wschodnia Jerozolima, ze swymi świętami miejscami islamu i chrześcijaństwa, jest stolicą państwa palestyńskiego i pozostanie taką na zawsze." Wysoki urzędnik palestyńskich władz powiedział, że prezydent Donald Trump podczas spotkania z Abbasem w Betlejem przedstawił swój plan działania w przyszłości. Trump powiedział, że w pierwszej kolejności będzie promować kompleksowy plan regionalny, oparty na arabskiej inicjatywie pokojowej. Dopiero potem przystąpi do promowania przejściowej umowy, w ramach której miałoby dojść do negocjacji izraelsko-palestyńskich w celu osiągnięcia trwałego porozumienia.
    24 maja 2017 r. izraelscy żołnierze i agenci Szin Bet weszli wieczorem do Ramallah w Samarii. Zamknięto drukarnię w której drukowano materiały wzywające do przemocy i terroryzmu. Skonfiskowano maszyny drukarskie.

24 maja 2017 r. czeski parlament przyjął uchwałę wzywającą rząd Czech do uznania Jerozolimy za stolicę Izraela. Wezwano także do nałożenia sankcji na UNESCO do czasu ustania antysemickich ataków ze strony tej organizacji ONZ.

25 maja 2017 r. koordynator działań rządu na terytoriach gen. Joaf Mordechai powiedział, że Izrael będzie zmuszony ograniczyć o jedną czwartą dostawy energii elektrycznej do Strefy Gazy. Powodem jest rosnące zadłużenie za dostawy prądu. Obecnie Izrael każdego miesiąca dostarcza do Strefy Gazy 125 MW energii elektrycznej o wartości około 40 mln szekli. W Strefie Gazy Hamas pobiera od mieszkańców opłaty w postaci podatków, jednak pieniądze te nie są przekazywane do Autonomii Palestyńskiej, która zmniejszyła kwotę przekazywaną do Izraela ołat za dostawy prądu do Gazy z 40 mln do około 30 mln szekli. Hamas wszystkie pozyskiwane od mieszkańców pieniądze przeznacza na swoje własne cele, nie dbając o dobro populacji strefy. "Hamas woli dbać o własne interesy i o swoich wysokich członków. Każdy tunel w Strefie Gazy jest wyposażony we własny generator, który jest włączany przy braku elektryczności. Ten prąd powinien docierać do ludzi. W tej kwestii jest konflikt między Hamasem a Autonomią Palestyńską. Jeśli Hamas zdecyduje, że prąd elektryczny trafi do szpitali i cywilów, zamiast do członków Hamasu, wówczas społeczeństwo Strefy Gazy nie będzie miało problemów."
    25 maja 2017 r. służby więzienne poinformowały, że obecnie 836 palestyńskich więźniów kontynuuje strajk głodowy, a 182 więźniów zostało przeniesionych do szpitali w celu leczenia, obserwacji medycznej lub badań.

25 maja 2017 r. jordański rząd zdecydowanie potępił odśpiewanie w dniu wczorajszym hymnu Hatikva na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. "Rząd Jordanii nakłada na rząd Izraela, jako władzę okupacyjną, odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną meczetowi Al-Aksa, i zachęcanie osadników do zniszczenia meczetu, i odpowiedzialność za nie powstrzymanie podżegania czynionego niektórych członków izraelskiego rządu oraz członków Knessetu, które doprowadziły do szturmu ekstremistów."
    25 maja 2017 r. lider libańskiego Hezbollahu szejk Hassan Nasrallah skrytykował porozumienie zawarte przez państwa arabskie ze Stanami Zjednoczonymi. "Arabia Saudyjska dała Trumpowi, to, o co mu chodziło - pieniądze, które zostaną wykorzystane w Izraelu. Szczyt w Arabii Saudyjskiej całkowicie zignorował Palestyńczyków i palestyńskich więźniów."

26 maja 2017 r. minister obrony Avigdor Liberman zaakceptował szereg ustępstw dla Palestyńczyków na miesiąc Ramadan. Zniesiono na ten czas część ograniczeń dotyczących odwiedzin arabskich rodzin mieszkających w Izraelu, jak również modlitw na Wzgórzu Świątynnym. Aby ułatwić podróżowanie, wydłużono czas pracy punktów kontrolnych, których praca będzie koordynowana we współpracy z portem lotniczym im. Ben Guriona.

26 maja 2017 r. rzecznik ONZ Nickolaj Mladenow ostrzegł, że kryzys energetyczny w Strefie Gazy będzie miał poważne konsekwencje i może doprowadzić do wybuchu przemocy w regionie. W dniu 16 kwietnia elektrownia zasilająca w 30% energii elektrycznej Strefę Gazy zaprzestała działalności. Jest to skutek sporu między Autonomią Palestyńską a Hamasem o opodatkowanie paliwa. Gaza otrzymuje energię elektryczną z Izraela, jednak od kilku miesięcy narastają zaległości finansowe. Obecnie mieszkańcy strefy otrzymują pra przez 4 godziny dziennie, przy czym przywódcy Hamasu mogą korzystać z energii elektrycznej przez 24 godzinny przez 7 dni w tygodniu. "Jeśli dostawy energii elektrycznej zostaną zredukowane do dwóch godzin dziennie, to jak długo oni wytrzymają? Kto poniesie cenę za następującą przemoc i eskalację?" Szpitale zostały zmuszone do odroczenia zabiegów operacyjnych, a instalacje odsalania działają na poziomie 15%, zapewniając wodę pitną przez kilka godzin co dwa lub cztery dni. Również oczyszczalnie ścieków nie pracują na normalnym obciażeniu, w wyniku czego każdego dnia do Morza Śródziemnego odprowadzanych jest 100 tys. metrów sześciennych ścieków. "Będzie to katastrofa ekologiczna dla Izraela, Egiptu i Strefy Gazy."

26 maja 2017 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na posiedzeniu w Genewie przyjęła rezolucję wzywającą do poprawy warunków życia Palestyńczyków, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb zdrowotnych palestyńskich więźniów przebywających w izraelskich więzieniach. Projekt rezolucji wysunęły Syria, Autonomia Palestyńska, Wenezuela, Kuba, Ekwador, Pakistan, RPA i pięć innych państw afrykańskich. Przeciwko przyjęciu rezolucji głosowały Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Gwatemala i Togo.

27 maja 2017 r. - Szabat.
    27 maja 2017 r. służby więzienne poinformowały wieczorem, że udało się osiągnąć porozumienie z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem i władzami Autonomii Palestyńskiej w sprawie zakończenia strajku palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach. Negocjacje prowadzono w zakładzie karnym w Aszkelonie. Zezwolono, aby rodziny mogły częściej widywać się ze swoimi uwięzionymi krewnymi.

28 maja 2017 r. poranne posiedzenie rządu odbyło się w tunelach pod Zachodnim Murem na Starym Mieście Jerozolimy. Premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Na cześć 50 lat od wyzwolenia i zjednoczenia Jerozolimy odbywamy posiedzenie gabinetu w tunelach Zachodniego Muru. W tym miejscu król Salomon zbudował pierwszą Świętą Świątynię, i w tym miejscu ci, którzy powrócili z babilońskiego wygnania, wybudowali Drugą Świętą Świątynię. Po zniszczeniu Drugiej Świątyni miejsce to przez tysiące lat służyło na zebrania Żydów. Tysiące lat później naród Izraela powrócił do swego kraju. Dzisiaj podejmiemy wiele decyzji na rzecz wzmocnienia Jerozolimy. Rozwinie się obszar Starego Miasta, poprawimy usługi zdrowotne we Wschodniej Jerozolimie." Rząd zatwierdził plan utworzenia międzyresortowego zespołu roboczego, który przedłoży szczegółowy plan działań w celu zmniejszenia różnic społeczno-ekonomicznych we Wschodniej Jerozolimie. Celem pięcioletniego planu jest poprawa poziomu edukacji we Wschodniej Jerozolimie, ze szczególnym naciskiem na zachęcanie do przyłączenia się do izraelskiego programu nauczania w szkołach. Program obejmuje budowę nowych sal lekcyjnych, podniesienie poziomu uprawnień oraz zmniejszenie liczby uczniów w klasach. Na ochronę środowiska i zmniejszenie uciążliwości odpadów komunalnych we Wschodniej Jerozolimie przeznaczono 177 mln szekli. Na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza spalinami samochód w stolicy przeznaczono 24 mln szekli.
    28 maja 2017 r. Palestyńczycy podpalili synagogę na Starym Mieście w Jerozolimie. Synagoga była pusta w momencie podpalenia i nikt nie odniósł obrażeń. Policja podejrzewa, że podłożem ataku była nienawiść do Żydów.
    28 maja 2017 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan uczestniczył w uroczystości otwarcia pierwszego nowego posterunku policji miejskiej w Jerozolimie. Jest to pierwszy z kilkunastu nowych komisariatów, których otwarcie ma poprawić stan bezpieczeństwa w stolicy. Minister Erdan powiedział: "Nasza suwerenność w Izraelu zaczyna się w Jerozolimie, a utworzenie policji miejskiej wzmocni bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców."

28 maja 2017 r. władze Autonomii Palestyńskiej oficjalnie przyznały, że rządzona przez Hamas Strefa Gazy przekształciła się w niezależną jednostkę administracyjną.

29 maja 2017 r. Palestyńczycy wzniecili w nocy zamieszki w dzielnicy Isawiya we Wschodniej Jerozolimie. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Aresztowano kilku Arabów.
    29 maja 2017 r. rząd zaakceptował plan budowy kolejki linowej, która połączy Wzgórze Oliwne z Zachodnim Murem w Jerozolimie, umożliwiając szybki i wygodny dostęp turystów do tych atrakcji turystycznych. Planowana trasa ma mieć długość około 1,4 km, a 40 wagoników będzie przewozić po 10 pasażerów jednorazowo - maksimum do około 130 tys. turystów dziennie. Koszt całego projektu wyniesie 200 mln szekli, i ma rozpocząć działalność w 2021 r. Minister turystyki Jariv Levin powiedział: "Kolejka linowa zmieni oblicze Jerozolimy. Aby zapewnić łatwy i wygodny dostęp turystów do Zachodniego Muru ... nie ma lepszego sposobu na uczczenie 50. rocznicy zjednoczenia Jerozolimy."

29 maja 2017 r. Europejski Kongres Żydowski wystosował pismo do wszystkich posłów Parlamentu Europejskiego, wzywając ich do przyjęcia w Unii Europejskiej definicji antysemityzmu zgodnej z definicją Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Zwalczania Holokaustu (IHRA). Moshe Kantor powiedział: "zasadniczo wierzymy, że brak zaakceptowanych definicji antysemityzmu w ustawodawstwie niektórych państw członkowskich, a nawet w samej Unii Europejskiej, jest poważną przeszkodę w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów związanych z bezpieczeństwem naszych społeczności, a tym samym uniemożliwia skuteczne wykorzystanie zasobów przez rządy w ich podstawowej roli ochrony swoich obywateli. Zdecydowanie odrzucamy próby niektórych osób i organizacji politycznych, które upolityczniają i marginalizują walkę z antysemityzmem jako walkę przeciwko wszelkim formom rasizmu i dyskryminacji, potępiając współczesne doświadczenia żydowskie w Europie i próbując zdefiniować dyskryminację Żydów w ramach wytyczonych kategorii politycznych."

30 maja 2017 r. instytucja badawcza Avda Center opublikowała raport będący analizą równości i sprawiedliwości społecznej w Izraelu. W raporcie napisano, że trzy dekady sprawowania wojskowego nadzoru nad palestyńskimi terytoriami kosztowała Izrael około 55 mld szekli. Stanowi to znaczącą część krajowego PKB i spowalnia rozwój gospodarczy kraju. W wyniku drugiej Intifady największe szkody poniosła branża turystyczna, która osiągnęła spadek przyjazdu turystów do wielkości mniejszej niż 1 mln rocznie. Dopiero po siedmiu latach, w 2010 r. zdołano odzyskać poprzednią wielkość ruchu turystycznego na poziomie 2,5 mln osób rocznie.

30 maja 2017 r. palestyńska terrorystka usiłowała wieczorem z ukrytym nożem wejść na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie, w Judei. Została zatrzymana przez izraelskich żołnierzy.

31 maja 2017 r. - Szawuot.

31 maja 2017 r. minister finansów Mosze Kahlon spotkał się wieczorem w Ramallah z palestyńskim premierem Rami Hamdallah. Kahlon przedstawił propozycje izraelskiego rządu: (1) otwarcie przejścia granicznego z Jordanią na moście Allenby dla Palestyńczyków przez 24 godziny na dobę, (2) zwiększenie liczby pozwoleń budowlanych dla Palestyńczyków mieszkających w strefie C Autonomii Palestyńskiej, i (3) rozwój stref przemysłowych w pobliżu miast Dżenin i Hebron. Propozycje mają na celu budowanie zaufania między stronami przed wznowieniem negocjacji pokojowych. Strona palestyńska nie skomentowała decyzji Izraela.

1 czerwca 2017 r. biuro premiera wyraziło smutek z powodu decyzji prezydenta Donalda Trumpa o opóźnieniu przeniesienia ambasady Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy. Biuro powtórzyła, że stanowisko Izraela jest niezmienne, i ambasady wszystkich państw powinny znajdować się w stolicy Izraela, czyli w Jerozolimie. Opóźnienie tej decyzji przez Stany Zjednoczone spowolni proces pokojowy, ponieważ przyczyni się do umocnienia Palestyńczyków w ich błędnych przekonaniach, że Żydzi nie mają żadnego historycznego związku z Jerozolimą.

1 czerwca 2017 r. palestyńska terrorystka zaatakowała rano nożem izraelskich żołnierzy przy wjeździe do żydowskiego osiedla Mevo Dotan w Samarii. Ranny został 1 żołnierz. Pozostali żołnierze postrzelili i aresztowali napastniczkę (zmarła od ran w szpitalu).
    1 czerwca 2017 r. palestyński przewodniczący Mahmoud Abbas pochwalił decyzję prezydenta Donalda Trumpa o nie przenoszeniu ambasady Stanów Zjednoczonych z Tel Awiwu do Jerozolimy. "Jest to ważna decyzja, która wzmocni szansę na osiągnięcie pokoju."

1 czerwca 2017 r. Biały Dom poinformował, że prezydent Donald Trump podjął decyzję o opóźnieniu o pół roku decyzji w sprawie przeniesienia ambasady Stanów Zjednoczonych w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy.
    1 czerwca 2017 r. Parlament Europejski przyjął definicję antysemityzmu International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA). Parlament wezwał wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej do przyjęcia tej definicji i podjęcia działań przeciwko antysemityzmowi.

2 czerwca 2017 r. rzecznik prasowy armii Ronen Manelis poinformował, że od początku miesiąca Ramadan około 65 tys. Palestyńczyków otrzymało pozwolenie na opuszczenie Strefy Gazy, aby udać się na modlitwy do Jerozolimy. W tym celu skoordynowano działania armii, administracji, policji granicznej i policji izraelskiej, aby zachować maksymalne bezpieczeństwo.

3 czerwca 2017 r. - Szabat.

3 czerwca 2017 r. wysoki przedstawiciel al-Fatah, Jibril Rajoub powiedział w telewizji, że Zachodni Mur powinien pozostać pod żydowską suwerennością. "Rozumiemy, że ściana ... jest święta dla Żydów, i nie ma wątpliwości, że pod koniec negocjacji musi ona znajdować się pod suwerenią żydowską."

4 czerwca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu wziął udział w szczycie ekonomicznym państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) w Liberii. Prezydent Mali Ibrahim Boubacar Keita wyraził chęć wznowienia współpracy z Izraelem. Zawarto także porozumienie dzięki któremu do Senegalu powróci ambasador Izraela. Szczyt został zbojkotowany przez króla Maroka, który w ten sposób zaprotestował przeciwko obecności premiera Netanjahu.

5 czerwca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że podczas negocjacji pokojowych z Palestyńczykami nie pozwoli na podważenie wojskowej kontroli jaką Izrael sprawuje nad Doliną Jordanu. "Staramy się o pokój z naszymi sąsiadami, prawdziwy pokój, który będzie trwał przez pokolenia. Dlatego w każdym zawartym porozumieniu utrzymamy kontrolę nad całym terytorium na zachód od rzeki Jordan. Nalegamy aby Palestyńczycy ostatecznie uznali Izrael za dom narodu żydowskiego. Jest to podstawa pokoju, a odmowa tego uniemożliwia osiągnięcie porozumienia."
    5 czerwca 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman odpowiadał na pytania przed Knesetem. "Faktem jest, że zawarliśmy pokój z Egiptem i Jordanią - i nie było to uzależnione od pokoju z Palestyńczykami. Dla wszystkich, nawet dla państw arabskich jasne jest, że zagrożeniem nie jest syjonizm, lecz terroryzm. Trump promuje koalicję przeciwko terroryzmowi, a państwo Izrael jest otwarte na współpracę - piłka jest teraz po drugiej stronie."
    5 czerwca 2017 r. Siły Obronne Izraela poinformowały, że w ciągu ostatnich dwóch dni przeprowadzono zupełnie niespodziewane ćwiczenia wojskowe Północnego Dowództwa. Scenariusz przewidywał pojawienie się niespodziewanego zdarzenia, które szybko rozwinęło się w regularną wojnę. Ćwiczenia były całkowitym zaskoczeniem dla wojsk lądowych i lotnictwa, które musiały zmoblizować dostępne regularne siły, a następnie kilka tysięcy żołnierzy przegrupować śmigłowcami i pojazdami lądowymi. Działania operacyjne objęły zasięgiem dwie dywizje isiły specjalne, które w ciągu 2 godzin znalazły się w obszarze działań operacyjnych. Wszystkie siły osiągnęły cele w ciągu 4-6 godzin. Ćwiczenia potwierdziły gotowość Północnego Dowództwa do wojny. Szef Sztabu Generalnego, gen. Gadi Eisenkot zauważył, że największym wyzwaniem przed którymi stoi Izrael od 1967 r. jest Syria. "Brak silnej władzy w Syrii powoduje, że organizacje terrorystyczne tworzą wyzwania, z którymi mamy do czynienia dzisiaj i będziemy musieli nadal zajmować się nimi w najbliższej przyszłości."

5 czerwca 2017 r. Najwyższa Rada Islamska odrzuciła sobotnie oświadczenie Jibril Rajouba, który powiedział, że Zachodni Mur powinien pozostać pod żydowską suwerennością. Rada oświadczyła, że takie stwierdzenie jest zafałszowaniem historycznych faktów dotyczących Zachodniego Muru, który jako część meczetu Al-Aksa należy do muzułmanów i pozostani takim aż do Dnia Sądu.
    5 czerwca 2017 r. palestyński premier Rami Hamdallah powiedział, że izraelska polityka wobec mieszkańców Autonomii Palestyńskiej uniemożliwiła w październiku 2015 r. wybuch trzeciej Intifady. Hamdallah pochwalił Izrael za skuteczną politykę oddzielania niewinnych cywilnych mieszkańców od terrorystów.
    5 czerwca 2017 r. Palestyńczycy obrzucili wieczorem kamieniami barierę graniczną w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień, raniąc 2 Arabów.

5 czerwca 2017 r. Senat Stanów Zjednoczonych jednogłośnie przyjął uchwałę z okazji 50. rocznicy zjednoczenia Jerozolimy po wojnie sześciodniowej w 1967 r. Uchwała wzywa prezydenta Donalda Trumpa do przestrzegania uchwały z 1995 r., zgodnie z którą ambasada Stanów Zjednoczonych w Izraelu powinna być przeniesiona z Tel Awiwu do Jerozolimy.
    5 czerwca 2017 r. sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wydał oświadczenie z okazji 50. rocznicy wojny sześciodniowej. "Dzisiaj minęło 50 lat od rozpoczęcia wojny arabsko-izraelskiej w 1967 r., która doprowadziła do okupacji przez Izraela na Zachodnim Brzegu, Wschodniej Jerozolimy, Strefy Gazy i syryjskich Wzgórz Golan, oraz wyparcia setek tysięcy Palestyńczyków i Syryjczyków. Okupacja narzuciła ludności palestyńskiej ogromne humanitarne i rozwojowe obciążenie. Całe pokolenie Palestyńczyków było zmuszone dorastać i żyć w coraz bardziej zatłoczonych obozach dla uchodźców, wielu w skrajnym ubóstwie, z niewielką lub żadną szansą na lepsze życie swoich dzieci. Okupacja napędza powtarzające się cykle przemocy i zemsty. Jego utrwalenie wysyła wiadomość dla pokolenia Palestyńczyków, że ich marzenie o państwowości może pozostać tylko snem, i Izraelczykom, że ich pragnienie pokoju, bezpieczeństwa i regionalnego uznania, także pozostanie nieosiągalne. Zakończenie okupacji, która rozpoczęła się w 1967 r. i osiągnięcie w wyniku negocjacji wyniku dwupaństwowego, jest jedynym sposobem na ustanowienie fundamentów trwałego pokoju, odpowiadającego izraelskim potrzebom w zakresie bezpieczeństwa i palestyńskim aspiracjom do państwowości i suwerenności. To jedyny sposób na osiągnięcie niezbywalnych praw narodu palestyńskiego. Wzywam do powrotu do bezpośrednich negocjacji między Izraelem a Autonomią Palestyńską, w celu rozwiązywania wszystkich kwestii związanych z ostatecznym statusem na podstawie odpowiednich rezolucji, porozumień i międzynarodowego prawa ONZ. 14 maja 1948 r. narodziło się państwo Izrael. Prawie siedemdziesiąt lat później świat nadal czeka na narodziny niezależnego państwa palestyńskiego. Sekretarz Generalny powtarza swoją ofertę współpracy z wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu poparcia prawdziwego procesu pokojowego."
    5 czerwca 2017 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon potępił dzisiejsze oświadczenie sekretarza generalnego ONZ Guterresa. "Ataki na Izrael ze strony naszych sąsiadów nie rozpoczęły się w 1967 roku, a próba stawiania moralnej równoważności między zabijaniem niewinnych ludzi a budową domów jest absurdalna. Zamiast rozpowszechniać palestyńskie dezinformacje, byłoby lepiej, gdyby ONZ trzymała się prawdy. Niepokojące jest, że o terroryzm i przemoc na Bliskim Wschodzie obwinia się jedyną prawdziwą demokrację w tym regionie. Gdy palestyńscy przywódcy porzucą terroryzm, przestaną podburzać przeciwko naszym ludziom, i wreszcie powrócą do bezpośrednich negocjacji, to będzie można osiągnąć prawdziwy postęp w kierunku pokoju."
    5 czerwca 2017 r. Arabia Saudyjska, Egipt, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie zerwały wszystkie stosunki dyplomatyczne z Katarem, wzywając ten kraj do zaprzestania wspierania organizacji terrorystycznych. Równocześnie zamknięto wszystkie połączenia lądowe, morskie i lotnicze z Katarem. W mieście Doha od wielu lat znajduje się zagraniczne przedstawicielstwo Hamasu, a Katar wspiera finansowo Hamas i Bractwo Muzułmańskie. Wiele arabskich państw wstrzymało także współpracę z telewizją Al-Jazeera, która ma siedzibę w Katarze i jest oskarżana o to, że swoimi przekłamaniami prawdy doprowadziła do wybuchu Wiosny Arabskiej.

6 czerwca 2017 r. w nocy wybuchły gwałtowne zamieszki w arabskiej miejscowości Kafr Qassem w centralnej części kraju. Do starć doszło, gdy policjanci usiłowali zatrzymać jednego Araba na przesłuchanie. W jego obronie stanęło 50 innych Arabów, co doprowadziło do wybuchu przemocy. Ochraniarz zastrzelił 1 Araba. Obawiał się on o własne życie, gdy tłum zaatakował lokalny posterunek policji. Ranny został także policjant. Spalono trzy policyjne samochody. W nocy policja wprowadziła stan wyjątkowy w mieście, a rano wystawiono blokady drogowe przy wjazdach do miasta. Blokady mają na celu utrzymanie porządku publicznego. W ostatnich dwóch miesiącach w Kafr Qassem zostało zamordowanych sześć osób, a policja w ostatnich dniach podjęła zdecydowane działania aby powstrzymać tę falę mordów. Ze względów bezpieczeństwa czasowo zamknięto wszystkie szkoły w mieście.
    6 czerwca 2017 r. władze wodne poinformowały rano o niemal całkowitym zaprzestaniu pompowania wody z jeziora Kinneret. Pomimo tej decyzji nadal istnieje zagrożenie, że poziom wody w jeziorze będzie nadal spadać, zwiększając możliwość wystąpienia poważnych szkód ekologicznych. Obecnie poziom wody jest niższy o 12 cm od dolnej czerwonej linii. "Nie ma wątpliwości, że musimy myśleć o alternatywnych źródłach wody i oczywiście ograniczyć ilość ścieków. Musi być wybudowana nowa fabryka odsalania wody morskiej w celu wzmocnienia północnego regionu. Jest ona zaplanowana w Galilei Zachodniej, ale mieszkańcy nie zgodzili się, aby ona powstała w w ich obszarze, co oznacza, że stoimy w obliczu poważnego niedoboru wody dla rolników na północy. Po czterech latach nadzwyczajnej suszy na północy, nigdy nie widzieliśmy takiej suszy na północy. Na północy jesteśmy przyzwyczajeni do deszczy, a to południe jest sucha - więc wybudowaliśmy rurociągi sprowadzające wodę z północy, ale teraz wszystko się odwróciło."
    6 czerwca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Wzgórza Golan zawsze będą znajdować się pod izraelską suwerennością. Nigdy nie opuścimy Wzgórz Golan. Są nasze. Proponuję tam pojechać, aby zobaczyć starożytne synagogi. Kiedy łopatą przekopiesz ziemię, zobaczysz tutejsze synagogi i pismo w języku hebrajskim z okresu talmudycznego. Golan jest nasz i pozostanie nasz. Jeśli nas tu nie będzie, przyjdzie radykalny islam i wszyscy zrozumiemy tego implikacje."
    6 czerwca 2017 r. specjalna komisja rządowa zatwierdziła plan budowy nowego osiedla żydowskiego Amichai w Samarii. W osiedlu powstaną 102 domy dla mieszkańców ewakuowanego w lutym osiedla Amona. Wstępnie zatwierdzone zostały także plany budowy dalszych 1800 domów w kilku istniejących żydowskich osiedlach w Judei i Samarii. Komisja stwierdziła, że po analizie dokumentów dotyczących własności gruntów ustalono, że w obszarze między Karnei Szomron na północy a Ariel i Modi'in na południu, można natychmiast przystąpić do budowy około 67 tys. mieszkań dla co najmniej 340 tys. osób. Nowe plany zakładają, że czteropokojowe mieszkanie będzie mogło kosztować 1,2 mln szekli.

6 czerwca 2017 r. rzecznik Mahmouda Abbasa, Nabil Abu Rudeineh powiedział, że ostatnie wypowiedzi premiera Netanjahu pokazują, że Izrael jeszcze nie jest gotowy na pokój. Dodał, że uwagi o tym, że Dolina Jordanu musi pozostać pod kontrolą Izraela zostaną uznane przez amerykańską administrację jako przeszkoda w drodze do pokoju. Równocześnie wezwał Izrael, by w ramach przyszłego porozumienia pokojowego z Autonomią Palestyńską całkowicie wycofał się z Doliny Jordanu.
    6 czerwca 2017 r. przez cały dzień dziesiątki Palestyńczyków demonstrowało przy barierze granicznej w południowej części Strefy Gazy. Rzucano kamienie, palono opony i usiłowano uszkodzić ogrodzenie. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień, zabijając 1 Palestyńczyka i raniąc dalszych 7 osób.
    6 czerwca 2017 r. Palestyńczycy wzniecili wieczorem zamieszki w Hebronie, w Judei. Kamieniami obrzucono izraelskich żołnierzy, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 żołnierz.

6 czerwca 2017 r. delegacja Hamasu spotkała się w Kairze z przedstawicielami egipskiego wywiadu. Nowy przywódca Hamasu w Strefie Gazy, Jahija Sinwar przedstawił kwestie dotyczące sytuacji humanitarnej w strefie. Podkreślił on potrzebę otwarcia przejścia granicznego Rafah i pomocy ze strony Egiptu.
    6 czerwca 2017 r. minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, Adel Al-Jubair, powiedział, że Katar musi zaprzestać wspierania takich organizacji terrorystycznych jak Bractwo Muzułmańskie i Hamas, w przeciwnym razie nie rozwiążę kryzysu w stosunkach z innymi arabskimi państwami. Jordania, Libia, Malediwy i Mauretania dołączyły do państw, które nałożyły sankcje na Katar.

7 czerwca 2017 r. arabski sektor ogłosił strajk generalny w proteście wobec śmierci Mohammeda Taha podczas ostatnich zamieszek w mieście Kefar Qassem. Strajk objął szkoły, lokalne urzędy oraz służby miejskie.
    7 czerwca 2017 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot powiedział, że w czasie drugiej wojny libańskiej w 2006 r. Hezbollah stracił około 1300 do 1400 swoich ludzi. "To było bardzo silne uderzenie w infrastrukturę tej organizacji. Gdy wojna się zakończyła, Siły Obronne Izraela były od 7 do 14 km w Libanie. W ciągu ostatnich 11 lat Hezbollah odbudowywał swoje zdolności wojskowe i pomimo wszystkich utrudnień jest zdolny do prowadzenia walki. Z drugiej strony, okres tych 11 lat był najspokojniejszy na granicy północnej od momentu powstania państwa Izrael. Dzieci w Kirjat Szmona i Nahariji dorastają bez syren ostrzegających przed ostrzałem, bez terrorystów przenikających przez granicę do ich miast, bez jakichkolwiek problemów związanych z bezpieczeństwem, którymi północ charakteryzowała się przez dziesiątki lat. Rozumiemy jak jest to ważne, i mogę powiedzieć, że Izrael jako priorytet uznaje nasze zdolność do walki - zarówno ogólnie, jak i na północy. Siły Obronne Izraela są silną, potężną armią, która ma zdecydowaną przewagę nad swoimi wrogami. Jeśli chodzi o Hezbollah, to jedna trzecia ich bojowników jest obecnie w Syrii, Iraku i Jemenie. Większość z nich jest w Syrii, gdzie w ciągu ostatnich 3 lat stracili 1700 z nich. Są w poważnych tarapatach, gdyż mają blisko 7000 rannych oraz mają trudności w walce z użyciem batalionów i większych formacji. Usiłują nauczyć się prowadzenia walki w formacjach brygad. Z drugiej strony Hezbollah zdobywa doświadczenie na wojnie, i tego Siły Obronne Izraela nie ignorują. Poza różnymi problemami budżetowymi i spadkiem morale, musimy pamiętać, że organizacja w ciągu ostatnich 7 czy 8 lat straciła swoich dwóch dowódców polowych. Jednym z nich był Imad Mughniyah, który zginął w Damaszku. Drugim był kapitan, który w ubiegłym roku został zabity przez swoich podwładnych, a jak już mówiłem, mamy bardzo dobry wywiad. Hezbollah ma do czynienia z niezwykle skomplikowaną sytuacją., bo walczy w Syrii i ponosi straty, ale nie pozwolimy, aby nas oszukał. Wolimy umieścić naszą północną granicę i Hezbollah na szczycie listy priorytetów. Mamy plany obronne, plany ofensywne i utrzymujemy wysoki poziom gotowości do walki."
    7 czerwca 2017 r. minister spraw wewnętrznych Aryeh Deri ogłosił, że rozważa przyjęcie wniosku o zjednoczenie do 2023 r. miast Bat Yam i Tel Awiw-Jafa. "Jest to znaczący krok w kierunku wzmocnienia miasta Bat Yam. Zastanawiam się nad przyjęciem zaleceń komisji, która zbadała kwestię zjednoczenia Bat Yam i Tel Awiw-Jafa."

7 czerwca 2017 r. rzecznik Hamasu, Mushir al-Musri powiedział, że wczorajsze oświadczenie Arabii Saudyjskiej na temat Kataru "stanowi szok dla Palestyńczyków, narodów arabskich i islamskich. Arabia saudyjska w ten sposób poparła amerykańskie i syjonistyczne działania, aby umieścić Hamas na liście organizacji terrorystycznych."
    7 czerwca 2017 r. wieczorem Palestyńczycy obrzucili kamieniami rutynowy patrol izraelskich żołnierzy na przedmieściach Hebronu. Ranny został 1 żołnierz.
    7 czerwca 2017 r. izraelscy żołnierze późnym wieczorem wykryli warsztat produkujący broń, który był ukryty w wiosce Beit Fajr, w pobliżu Betlejem w Judei.

7 czerwca 2017 r. minister spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Anwar Gargash powiedział, że nie ma nic do negocjowania z Katarem. Podkreślił on, że Katar już dawno temu zdecydował się na wspieranie ekstremizmu i terroryzmu, i teraz musi zapłacić za to cenę. "Odciski ich palców są wszędzie przy finansowaniu terroryzmu. To wystarczy. Katar musi wyrzucić członków Hamasu i zaprzestać wspierania grup terrorystycznych na całym świecie."

8 czerwca 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman powiedział, że Izrael jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej do porozumienia pokojowego z Autonomią Palestyńską. "W ostatnim czasie kraje arabskie zrozumiały, że ich problemem nie jest Izrael. Izrael może stanowić rozwiązanie problemu."
    8 czerwca 2017 r. źródła dyplomatyczne poinformowały, że w ciągu miesiąca odbędzie się trójstronne spotkanie prezydenta Donalda Trumpa, premiera Benjamina Netanjahu i przewodniczącego Mahmouda Abbasa. Celem spotkania będzie zakończenie impasu między stronami i przyspieszenie negocjacji politycznych. Abbas ogłosił już, że zgodzi się na rozpoczęcie negocjacji bez wstępnych warunków, co oznacza, że zrezygnował z żądania zamrożenia budownictwa żydowskich osiedli w Judei i Samarii.

8 czerwca 2017 r. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża wezwał Hamas do przestrzegania zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego i przedstawił aktualizację stanu obywateli izraelskich, którzy zaginęli w Strefie Gazy w okresie od lipca 2014 r. do 2016 r. "Osoby zaginione, niezależnie od ich statusu - polegli lub wzięci do niewoli podczas walk żołnierzy, czy cywile ujęci przez stronę niepożądaną - są chronieni prawem humanitarnym. Osoby, które żyją, muszą być traktowane humanitarnie, a ludzkie szczątki muszą być traktowane z godnością, zidentyfikowane i odesłane do zainteresowanych rodzin. Są to jedne z najbardziej powszechnie akceptowanych reguł wojny." Hamas przetrzymuje ciała izraelskich żołnierzy Hadara Goldina i Orona Szaula, którzy zginęli podczas operacji Obronny Brzeg w 2014 roku. Ponadto w Strefie Gazy przetrzymywani są dwaj izraelscy obywatele, Abraham Mengistu i Hisham al-Sayed, których uznaje się za chorych psychicznie. Hamas nie tylko odmówił udzielenia informacji na temat ich stanu zdrowia lub miejsca pobytu, ale także drwił z rodzin Szaula i Goldina.

8 czerwca 2017 r. Katar poinformował, że jego terytorium opuściło kilku członków Hamasu, w tym szef departamentu politycznego Khaled Mashaal. Wyjechali oni do Malezji.
    8 czerwca 2017 r. amerykańska policja aresztowała 2 islamskich terrorystów, którzy planowali przeprowadzenie zamachów na attaché wojskowego Izraela w Stanach Zjednoczonych i Panamie. Do zatrzymania doszło w Nowym Jorku. Ujawniono, że terroryści są powiązani z Hezbollahem i przeszli szkolenie w Libanie.
    8 czerwca 2017 r. Israel Aerospace Industries zawarło kontrakt z Chinami w sprawie budowy centrum szkoleniowego w mieście Shantou. W ośrodku będą szkoleni chińscy pracownicy obsługi samolotów. Ocenia się, że w ciągu najbliższych 20 lat Chiny będą musiały zakupić 7 tys. nowych samolotów pasażerskich. Wartość kontraktu wynosi 10 mln dolarów.

9 czerwca 2017 r. od samego rana w rejonie Jerozolimie podniesiono stan alarmu wszystkich izraelskich służb bezpieczeństwa. W mieście rozmieszczono dodatkowych kilka tysięcy policjantów, którzy mają zabezpieczyć obszar Wschodniej Jerozolimy podczas piątkowych modlitw. W okresie miesiąca Ramadan wyjątkowo wielu muzułmanów uczestniczy w modlitwach. W rejonie Starego Miasta zostaną wprowadzone dodatkowe procedury bezpieczeństwa, włącznie z możliwością zamknięcia niektórych dróg.
    9 czerwca 2017 r. w Tel Awiwie odbyła się Parada Równości organizowana przez środowiska LGBT. W paradzie wzięły udział około 200 tys. osób, w tym ponad 30 tys. zagranicznych turystów.
    9 czerwca 2017 r. izraelskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że półtora tygodnia temu odkryto podziemny tunel Hamasu pod szkołą UNRWA w al-Maazi w Strefie Gazy.

9 czerwca 2017 r. kilkuset Palestyńczyków wszczęło zamieszki w północnej części Strefy Gazy. Palono opony i obrzucano kamieniami barierę graniczną, usiłując się do niej zbliżyć w celu uszkodzenia siatki. Izraelscy żołnierze otworzyli ogień, zabijając 1 Araba i raniąc 6 dalszych. Zabity był członkiem Islamskiego Dżihadu. Żołnierze wezwali wcześniej demonstrantów do zatrzymania się i cofnięcia, jednak ich prośby zostały zignorowane.

9 czerwca 2017 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon ostro skomentował dzisiejsze informacje o odkryciu tunelu Hamasu pod szkołą UNRWA w Strefie Gazy. "Ten tunel potwierdza to, o czym zawsze mówiliśmy, że okrucieństwo Hamasu nie zna granic, ponieważ używają dzieci Gazy jako ludzkie tarcze. Zamiast wykorzystywać szkoły prowadzone przez ONZ jako ośrodki kształcenia i edukacji, Hamas przekształcił je w bazy terrorystyczne do atakowania Izraela." Danon wezwał sekretarza generalnego i Radę Bezpieczeństwa ONZ do interwencji w celu zapewnienia ścisłego nadzoru nad UNRWA. "ONZ musi podjąć natychmiastowe działania, aby zapewnić, że ich struktury i instytucje nie są wykorzystywane do rozbudowy infrastruktury terrorystycznej Hamasu." Izraelski wywiad ocenia, że Hamas każdego miesiąca buduje około 10 km podziemnych tuneli. Są one przygotowywane do przeprowadzania ataków terrorystycznych na Izrael, ale także jako ukryte wyrzutnie rakiet działające pod ukryciem szkół, boisk i innych miejsc użyteczności publicznej.
    9 czerwca 2017 r. nieznani sprawcy podpalili dwie koszerne restauracje w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Policja wszczęła dochodzenie wyjaśniające.
    
9 czerwca 2017 r. w Kongresie Stanów Zjednoczonych zaprezentowano dwustronną ustawę, która wymaga od prezydenta konsultację z Izraelem jego potrzeb wojskowych, zanim zezwoli na sprzedaż broni któremuś z krajów Bliskiego Wschodu. Projekt przedstawili kongresmeni Brad Schneider i Claudia Tenney. Schneider powiedział: "Stany Zjednoczone muszą zadbać o to, aby Izrael, nasz najbardziej bliski i najbardziej wiarygodny sojusznik na Bliskim Wschodzie, jeśli nie w świecie, dysponuje odpowiednimi narzędziami do utrzymania jakościowej militarnej przewagi nad tymi, którzy chcą to zrobić."

10 czerwca 2017 r. - Szabat.
    10 czerwca 2017 r. minister obrony Avigdor Liberman powiedział wieczorem: "Moim zadaniem jako ministra obrony i zadaniem Sił Obronnych Izraela jest zapobiec następnej wojnie. Z determinacją i odstraszaniem możemy to osiągnąć tylko wtedy, gdy będziemy rozważnie działać. Prezydent Syrii, Baszar al-Assad, nie może nadal rządzić, jednak nie jest to w naszych rękach, i nie posiadamy żadnej wyższej mocy. Jeśli chodzi o możliwość kolejnej wojny w Strefie Gazy, to nie interesuje nas odzyskanie Strefy Gazy. Nie możemy co dwa lata prowadzić operację wojskową, ale jeśli będziemy musieli znowu walczyć w Strefie Gazy, to nie wolno nam pozostawić tam żadnej infrastruktury wojskowej. Jeśli chodzi o Autonomię Palestyńską, to jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek wcześniej osiągnięcia rozwiązania dyplomatycznego. Kraje arabskie rozumieją, że Izrael nie jest problemem, ale rozwiązaniem."

10 czerwca 2017 r. amerykańska policja ewakuowała 3 synagogi w Los Angeles po otrzymani ostrzeżenia o podłożeniu bomb. Nie znaleziono żadnych materiałów wybuchowych.
    10 czerwca 2017 r. minister spraw zagranicznych Kataru, szejk Mohammed bin Abdulrahman al Thani powiedział, że Hamas jest legalnym ruchem oporu, a nie organizację terrorystyczną, jak to usiłują zdefiniować Stany Zjednoczone. Podkreślił, że Katar przekazuje pomoc finansową Palestyńczykom i Autonomii Palestyńskiej, a nie terrorystom. Natomiast obecność kilku przywódców Hamasu w Doha nie oznacza, że Katar ich popiera, a jedynie umożliwia im zamieszkanie, aby być reprezentacją polityczną swojej organizacji.

11 czerwca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu powiedział: "Kilka dni temu odkryliśmy tunel terrorystyczny Hamasu pod dwiema szkołami w Gazie. Hamas używa uczniów jako ludzkiej tarczy. Jest to wróg, z którym od wielu lat walczymy i popełnił on już liczne zbrodnie wojenne. Nie tylko atakuje niewinnych obywateli Izraela, ale również wykorzystuje palestyńskie dzieci jako ludzkie tarcze. Poleciłem ministrowi spraw zagranicznych złożenie oficjalnego protestu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W zeszłym tygodniu spotkałem się z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w ONZ Nikki Haley i podziękowałem jej za dobre słowa. Powiedziałem jej, że nadszedł czas, aby ONZ ponownie zbadała potrzebę istnienia UNRWA. Od czasu drugiej wojny światowej UNHCR zajmowała się kilkoma milionami uchodźców, ale Palestyńczycy mają własną komisję UNRWA, która publicznie podżega przeciwko Izraelczykom. UNRWA wyolbrzymia problem uchodźców palestyńskich zamiast go rozwiązać, dlatego musimy rozwiązać UNRWA i zintegrować jej różne komponenty z innymi komisjami ONZ."
    11 czerwca 2017 r. młodzi Palestyńczycy zaatakowali rano kamieniami grupę żydowskich tyrustów, którzy zwiedzali Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Ranny został 1 Żyd. Policja zatrzymała 4 Arabów. Ze względów bezpieczeństwa na kilka godzin zamknięto wejście na Wzgórze Świątynne.
    11 czerwca 2017 r. Uniwersytet Hebrajski wygrał przetarg na budowę demonstracyjnego systemu krajowego systemu łączności kwantowej. Wartość kontraktu wynosi 7,5 mln szekli. W sieciach kwantowych poufność przekazywanej informacji gwarantują podstawowe prawa fizyki. Klucz szyfrowy przesyłany jest za pomocą pojedynczych kwantów światła (fotonów), których nie da się ukradkiem skopiować. Każda próba przechwycenia i podglądnięcia fotonów musi skończyć się zmianą ich stanu kwantowego, co alarmuje odbiorcę, że ktoś próbuje założyć podsłuch. Prof. Nadav Katz powiedział: "Ten projekt budowy krajowego systemu komunikacji kwantowej sprawi, że Izrael stanie się liderem w dziedzinie badań nad zabezpieczonymi systemami komunikacyjnymi. Dzięki wsparciu rządu Izraela oraz we współpracy z naszymi partnerami badawczymi, jest to pierwszy izraelski projekt rozwijany w obszarze kwantowych technologii informacyjnych."
    11 czerwca 2017 r. gabinet bezpieczeństwa podjął wieczorem decyzję o ograniczeniu dostaw energii elektrycznej do Strefy Gazy. Decyzja była odpowiedzią na działania przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa, który dąży do zmniejszenia wydatków na utrzymanie Strefy Gazy. Od 16 kwietnia nie działa elektrownia, która dostarczała 30% prądu w strefie. Dowódcy wojskowi uważają, że dalsza redukcja dostaw energii elektrycznej do Gazy prawdopodobnie przyspieszy eskalację. Jednakże od kilku miesięcy Izrael nie otrzymuje należności za dostawy prądu.

12 czerwca 2017 r. minister edukacji Naftali Bennett powiedział, że na początku wojny w 1948 r. były premier Dawid Ben-Gurion postanowił skoncentrować wysiłki głównie na Jerozolimie, i to pomimo sprzeciwu oficerów wojskowych wobec tegoplanu. "Jerozolima jest ponad logiką. Wolimy raczej zjednoczoną Jerozolimę niż dyplomatyczne porozumienie. Niektórzy turyści mogą się nie zgodzić z tym, co powiedziałem, ale zgadza się z tym 85% społeczeństwa izraelskiego. Dajcie mi tę samą szansę, abym mógł to powiedzieć, tak jak dano szansę arcy-terroryście Marwanowi Barghouti. "W 2013 r., kiedy weszliśmy do izraelskiej polityki, utworzyliśmy rząd z żelaznym kręgosłupem, zakończyliśmy zamrożenie osiedli, zatrzymaliśmy uwolnianie terrorystów, zwolniliśmy z więzienia terrorystów wzamian za uwolnienie Szalita. Nadal będziemy pracować z tym samym żelaznym kręgosłupem. Jeśli z tej perspektywy spojrzymy na ostatnie dziesięć lat, zrozumiecie, że rok 2013 był rokiem, kiedy sprawy zaczęły się zmieniać. Jak osiągniemy pokój? Nazywam to pokojem prawicowym. Pokój nie jest porozumieniem dyplomatycznym, pokój nie jest wojną. Lewica nie ma monopolu na pokój. Chcę pokoju nie mniej niż wy. Prawica nie ma monopolu na patriotyzm, a 80% ziemi zostało nam przyznane w ramach Deklaracji Balfoura i na Konferencji San Remo z 1922 r. I zabrali 80%. To był wielki kompromis - i to już zostało zrobione. Drugie państwo palestyńskie, inne niż w Gazie, nie zostanie utworzone, nie będziemy mieli innego państwa palestyńskiego, a Izrael nie popełni tego samego błędu. Mamy interes w utrzymaniu spokoju w Strefie Gazy. Musimy nauczyć się odpowiednich lekcji z operacji Obronny Brzeg w 2014 r. Musimy być mądrzy i silni, i robić wszystko, aby zapobiec kolejnej wojnie w Gazie, a jeśli będziemy musimy stoczyć kolejną wojnę, musimy wygrać. Judea i Samaria muszą być podzielone na dwa obszary: obszar C musi posiadać maksimum dużo ziemi i jak najmniej arabskich mieszkańców. Rozciągniemy obywatelstwo Izraela na kilka tysięcy Arabów zamieszkujących te tereny. Inne obszary Judei i Samarii będą autonomiczne, mogą mieć własny hymn, własną flagę, własne Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ale nie mogą posiadać dwóch rzeczy: nie mogą mieć kontroli nad kwestiami bezpieczeństwa i nie mogą mieć zdolności sprowadzenia uchodźców na ten obszar. Jeśli przybędą uchodźcy, to będziemy mieli kryzys demograficzny - Palestyna przerośnie nas dzięki uchodźcom. Ben-Gurion powiedział, że żaden Żyd, ani całe pokolenie, nie ma prawo rezygnować nawet z małej części Izraela - a jeśli zrezygnujemy z części Izraela, to nasza decyzja będzie błędna."
    12 czerwca 2017 r. minister bezpieczeństwa publicznego Gilad Erdan poinformował o wczorajszej decyzji gabinetu bezpieczeństwa w sprawie zmniejszenia dostaw energii elektrycznej do Strefy Gazy. "Nie spodziewamy się w tej chwili wybuchu konfrontacji z Hamasem w Strefie Gazy. Oni czują się słabi i wiedzą, że nie mogą nas testować. Decyzja podjęta przez gabinet była mądrą. Nie mogliśmy opóźniać płatności na rzecz Abbasa i jednocześnie decydować, kto dostanie dostawy elektryczności. Prawnicy wyjaśnili rządowi, że takie działanie byłoby nielegalne." Minister obrony Avigdor Liberman ostrzegł Hamas, że Izrael nie będzie tolerował jakichkolwiek prowokacji ze Strefy Gazy. "Na wszystkie prowokacje będziemy reagować z pełną siłą. Nie będzie już więcej ostrzału ze strefy. W tej kwestii nie będzie kompromisu, a za prowokacje będą skutki. Piłka jest po stronie Hamasu. Musi zdecydować, czego w końcu chce ... Musi zdecydować, czy chce, aby jego dzieci były męczennikami i spędziły życie w tunelach, czy też chce, aby byli lekarzami, inżynierami i mogli podróżować po świecie bez strachu. Przed wycofaniem się ze Strefy Gazy rozmawiałem z premierem Arielem Szaronem i wyjaśnił mi, że chce stworzyć Palestyńczykom okazję, aby udowodnili, że mogą utworzyć własne państwo. Powiedział mi, że za dziesięć lat Gaza może być Singapurem na Bliskim Wschodzie. Ale teraz jest bardziej jak Mosul czy Raqqa. Kierownictwo Hamasu musi zdecydować, czego chce. W tej chwili prowadzą strefę w stronę krwawego Mosulu i Raqqi. Niepojęte jest to, że Hamas pobiera podatki od mieszkańców Strefy Gazy, które idą na budowę tuneli i rakiety, a nie na rozwój Gazy w sektorach energii elektrycznej i wody."
    12 czerwca 2017 r. El Al ogłosił podpisanie kontraktu o zakupie 16 nowych samolotów pasażerskich Boeing Dreamliner 787. Wartość inwestycji wynosi ponad 1,25 mld dolarów. Pierwszy samolot przyleci do Izraela we wrześniu 2017 r. i będzie obsługiwać połączenia z Europą. Od października kolejne samoloty będą stopniowo włączane do obsługi połączeń z Ameryką Północną i Dalekim Wschodem. Ostatni wejdzie do służby w 2020 r. Zastąpią one Boeingi 747-400 i 767-300.

12 czerwca 2017 r. Hamas potępił decyzję Izraela o ograniczeniu dostaw energii elektrycznej do Strefy Gazy. Rzecznik Hamasu nazwał tę decyzję "poważną" i "katastrofalną", ponieważ szkodzi ona wszystkim aspektom życia w Strefie Gazy i może spowodować pogorszenie sytuacji humanitarnej i eksplozję w regionie. "Ci, którzy są odpowiedzialni za tą decyzję, to izraelski wróg, który narzucił oblężenie Strefy Gazy oraz prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmoud Abbas, który współpracuje z okupantami."
    12 czerwca 2017 r. rzecznik rządu Autonomii Palestyńskiej, Jusuf al-Mahmoud, obwinił Hamas odpowiedzialnością za kryzys elektroenergetyczny w kontrolowanej przez niego Strefie Gazy. Oświadczenie mówi, że Hamas przejął kontrolę nad Gazą w wyniku krwawego zamachu. Od ponad dziesięciu lat pobiera od mieszkańców strefy opłaty za prąd, ale fundusze te nigdy nie były przekazane do władz Autonomii Palestyńskiej. Hamas liczy na to, że Autonomia Palestyńska nadal będzie opłacać koszty dostaw energii elektrycznej do Gazy, a jednocześnie odmawia osiągnięcia porozumienia pojednawczego między Hamasem i al-Fatah, które zakończyłoby rozłam. Oświadczenie jednoznacznie wskazuje, że odpowiedzialność za kryzys energetyczny w Gazy spada na Hamas.
    12 czerwca 2017 r. palestyńska terrorystka usiłowała wieczorem wejść z ukrytym nożem na teren Grobowca Patriarchów w Hebronie. Podczas kontroli upuściła nóż, a izraelscy żołnierze ją aresztowali.

12 czerwca 2017 r. Egipt poinformował, że zamierza wstrzymać dostawy energii elektrycznej do Strefy Gazy. W ten sposób Egipcjanie dołączyli do posunięć Mahmouda Abbasa, który próbuje wpłynąć na niezadowolenie mieszkańców Gazy i doprowadzić do ich sprzeciwu wobec rządów Hamasu.

13 czerwca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu powiedział, że "nie jest zainteresowany eskalacją w Strefie Gazy, a każdy, kto mówi inaczej, jest w błędzie." Podkreślił, że problem w rzeczywistości jest wewnątrzną sprawą palestyńską, a władze Autonomii Palestyńskiej odmówiły zapłat za dostawy energii elektrycznej do Gazy. Sytuacją nienormalną byłoby, gdyby to Izrael płacił część tego rachunku za prąd.
    13 czerwca 2017 r. biuro premiera poinformowało o normalizacji stosunków dyplomatycznych między Izraelem i Nową Zelandią. W najbliższym czasie dojdzie do wymiany ambasadorów. Premier Nowej Zelandii, Bill English wysłał list do premiera Benjamina Netanjahu, w którym napisał: "Żałuję szkody wyrządzonej stosunkom między Izraelem i Nową Zelandią w wyniku działań Nowej Zelandii poparcia Rezolucji nr 2334 w Radzie Bezpieczeństwa ONZ."

13 czerwca 2017 r. egipska komisja parlamentarna zatwierdziła porozumienie w sprawie przekazania Arabii Saudyjskiej wysp Tiran i Sanafir na Morzu Czerwonym. Wyspy zajmują strategiczne położenie, ponieważ znajdują się na torze wodnym prowadzącym do portu Ejlat.

14 czerwca 2017 r. specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, Jason Greenblatt spotkał się urzędnikami Autonomii Palestyńskiej, którym przedstawił plan negocjacji pokojowych. Do dyskusji będą przedstawione następujące tematy: spowolnienie budownictwa żydowskich osiedli w Judei i Samarii, utworzenie systemu bezpieczeństwa we współpracy z Jordanią i państwami Zatoki Perskiej, oraz normalizacja stosunków między Izraelem i państwami arabskimi. Negocjacje będą mogły rozpocząć się we wrześniu w Waszyngtonie. Stany Zjednoczone pomogą umocnić współpracę w zakresie bezpieczeństwa między Izraelem a Autonomią Palestyńską. Po tym jak obie strony osiągną wyższy poziom wzajemnego zaufania, dojdzie do drugiego etapu negocjacji. Kwestie statusu Jerozolimy i palestyńskich uchodźców zostały odsunięte właśnie na ten etap negocjacji.
    14 czerwca 2017 r. władze Autonomii Palestyńskiej wydały oświadczenie potępiające Hamas. Stwierdziło ono, że dzień przejęcia przez Hamas władzy nad Strefą Gazy był dniem Nakba, który to termin dotychczas stosowano jedynie do ogłoszenia niepodległości przez państwo Izrael. „Rządy Hamasu obciążają podatkami mieszkańców Strefy Gazy, zbierając miliony dolarów miesięcznie. Cierpi na tym sektor prywatny, sektor budowlany, handel i przemysł, które płacą podatki. Jednak Hamas nie opłaca rachunków za energię elektryczną. Hamas rozkrada także sprzęt medyczny i pomoc przekazywaną przez Autonomię Palestyńską do szpitali w Strefie Gazy. Są one wykorzystywane w prywatnych klinikach należących do organizacji, aby wojskowi funkcjonariusze Hamasu mogli się leczyć kosztem zwykłych cywilnych mieszkańców Gazy. Hamas przekształcił Strefę Gazy w miejsce nie do zniesienia.”

15 czerwca 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman wypowiedział się przeciwko planom budowy sztucznej wyspy przy Strefie Gazy. "To, co dzieje się w Gazie, to wewnętrzna walka między Hamasem a Fatahem, między Mahmoudem Abbasem a Jihja Sinwarem. Hamas jest tą stroną, która jest odpowiedzialna za obecny kryzys ... Jesteśmy gotowi dostarczyć energię elektryczną do Gazy, ale muszą za nią płacić. To przede wszystkim powinno być jasne, zwłaszcza dla społeczności międzynarodowej. Wybudowanie wyspy i portu w Strefie Gazy będzie oznaczało przyznanie nagrody za terroryzm i zachęcanie do niej. Hamas powie, że dzięki swojej walce uzyskał inwestycje warte miliardy oraz nowy port w Gazie. Kto z punktu widzenia bezpieczeństwa będzie kontrolował ten port? Byłaby to najlepsza droga dla przemytu broni do Strefy Gazy. Mamy gorzkie doświadczenia z takimi sprawami, między innymi z międzynarodowymi siłami, które przyszły aby monitorować sytuację, a potem wszystkie uciekły w momencie próby prawdy. Niepokojące jest utrzymywanie bezpieczeństwa w Strefie Gazy poprzez międzynarodowych inspektorów. Jesteśmy gotowi współpracować z arabskimi państwami. Mamy doświadczenie w walce z terroryzmem i jesteśmy gotowi zostać sojusznikami. Traktaty pokojowe z Egiptem i Jordanią udowodniły to, i to jest dobry przykład dla innych. Nie widzę jednak prawdziwej gotowości ze strony Palestyńczyków, aby pójść naprzód i osiągnąć kompleksowe porozumienie. W tej chwili nie udało się. Oszołomiony propozycją Ehuda Olmerta w Annapolis, Abbas odmówił jej podpisania. Formuła ziemi za pokój była wielkim błędem."

15 czerwca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu spotkał się w Grecji z greckim premierem Alexis Tsiprasem i cypryjskim prezydentem Nicos Anastasiadesem. Głównym celem spotkania była promocja budowy podmorskiego gazociągu z Izraela przez Cypr do Grecji, i dalej do Europy.

16 czerwca 2017 r. trzech palestyńskich terrorystów wieczorem zaatakowało nożami i pistoletem automatycznym izraelskich policjantów przy Bramie Damasceńskiej na Starym Mieście Jerozolimy. Zginęła 1 policjantka - płk. Hadas Malka z policji granicznej. Ranne zostały także 4 inne osoby. Policjanci odpowiedzieli ogniem zabijając wszystkich napastników. Hamas wydał oświadczenie, że atak przeprowadziły trzy osoby - dwóch z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny i jeden z Hamasu.
    16 czerwca 2017 r. izraelska policja graniczna wieczorem zawórciła wszystkie autobusy z Palestyńczykami jadącymi do Jerozolimy na modlitwy. Autobusy zawrócono do Autonomii Palestyńskiej.

17 czerwca 2017 r. - Szabat.

17 czerwca 2017 r. Palestyńczycy wieczorem obrzucili kamieniami izraelską karetkę, która jechała z pomocą medyczną do odwodnionej kobiety w żydowskim osiedlu Yitzhar w Samarii. Ambulans został uszkodzony.

18 czerwca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu na porannym posiedzeniu rządu obarczył Autonomię Palestyńską odpowiedzialnością za piątkowy atak terrorystyczny przy Bramie Damasceńskiej w Jerozolimie. Poinformował, że od razu siły bezpieczeństwa wkroczyły do rodzinnej wioski terrorystów Deir Abu Mash'al, gdzie prowadzą działania operacyjne i przygotowują się do wyburzenia rodzinnych domów terrorystów. Wstrzymano także mwszystkie zezwolenia jakie wcześniej wydano Palestyńczykom na miesiąc Ramadan. "Kierowany przez Mahmouda Abbasa Fatah, zamiast potępić atak, wydał oświadczenie, w którym potępia policjantów, którzy zabili terrorystów i przedstawia morderców jako bohaterów. Wydaje się, że ich kłamstwa i bezczelność nie mają granic. Autonomia Palestyńska odmawia potępienia ataku terrorystycznego, i będzie teraz wypłacać rekompensatę finansową rodzinom morderców. Wzywam wszystkie państwa świata do potępienia zarówno morderstwa, jak i tych, którzy go pochwalają. Wzywam do natychmiastowego wstrzymania przez władze Autonomii Palestyńskiej finansowania rodzin terrorystów, gdyż to tylko zachęca do terroryzmu."
    18 czerwca 2017 r. grupa Palestyńczyków zaatakowała w południe dwóch izraelskich policjantów, którzy weszli na Wzgórze Świątynne w Jerozolimjie prowadząc swoje rutynowe działania patrolowe. Na Wzgórze wprowadzono duże siły policyjne, które przywróciły porządek. Policjanci zatrzymali 2 Arabów.
    18 czerwca 2017 r. minister obrony Avigdor Liberman powiedział, że Izrael nie jest zaniepokojony irańskim ostrzałem rakietowym terytorium Syrii. "Izrael jest przygotowany na każdy rozwój wydarzeń. Jesteśmy przygotowani, nie mamy obaw ani zmartwień."
    18 czerwca 2017 r. wieczorem rząd zamroził budowę ponad 6 tys. mieszkań w Jerozolimie. Wśród zablokowanych planów znajduje się 2,2 tys. mieszkań w dzielnicy Gilo, a pozostałe w dzielnicach Har Homa i Pisgat Ze'ev.

18 czerwca 2017 r. wysoki przywódca Hamasu, Khalil al-Hayya, powiedział, że jego organizacja nie jest zainteresowana eskalacją z Izraelem. "My nie inicjujemy wojen i nasza polityka nie dąży do tego. Ponieważ nie jesteśmy tym zainteresowani, a okupanci również mówią, że nie są tym zainteresowani, dlatego nie spodziewamy się wojny."

18 czerwca 2017 r. amerykańska gazeta The Wall Street napisała, że Izrael regularnie kontaktuje się z syryjskimi rebeliantami, którzy działają w pobliżu jego granic. Pomoc obejmuje wypłacanie wynagrodzeń dowódcom rebelianckich oddziałów, a także dostawy broni, amunicji, żywności, paliwa i lekarstw. Izrael miał również powołać specjalną jednostkę wojskową, która nadzoruje udezielanie pomocy do Syrii. Izrael nie skomentował tych doniesień. Wiadomo jednak, że od 2013 r. około 3 tys. Syryjczyków otrzymało pomoc medyczną w Izraelu. Wszystkie powyższe informacje mają rzekomo pochodzić od Moatasem al-Golani, który jest rzecznikiem grupy rebeliantów o nazwie Fursan al-Joulan. Powiedział on: "Izrael w heroiczny sposób obok naszej sprawy. Bez pomocy Izraela nie przeżylibyśmy." Celem Izraela ma być utrzymanie Irańczyków oraz Hezbollahu jak najdalej od granicy na Wzgórzach Golan. Dowódca grupy Fursan al-Joulan ma zarabiać w ten sposób około 5 tys. dolarów miesięcznie. Podobną współpracę utrzymywano z pięcioma dowódcami.
    18 czerwca 2017 r. irańska Gwardia Rewolucyjna wystrzeliła 7 rakiet średniego zasięgu, z których jedna trafiła w cel ISIS w regionie Deir Ez-Zour w północno wschodniej Syrii. Zginęło 17 osób. Miał to być odwet za ostatni atak terrorystyczny w Teheranie. Trzy irańskie rakiety w ogóle nie doleciały do Syrii i spadły w Iraku. Jedna rakieta spadła w odległości kilkuset metrów od celu. Piąta rakieta spadła w regionie Deir Ezzor, w dużej odległości od celu. Los szóstej rakiety jest nieznany. W ten sposób Iran zaprezentował swoje zdolności rażenia celów także na terytorium Izraela.

19 czerwca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu ostrzegł Iran przed próbą zaatakowania Izraela. "Mam jedną wiadomość dla Iranu: nie zagrozicie Izraelowi. Nasza armia i nasze siły bezpieczeństwa pilnie monitorują działalność Iranu w regionie. Działalność ta obejmuje również próby usamodzielnienia się w Syrii i, oczywiście, próby przekazywania zaawansowanej broni dla Hezbollahu i inne działania."
    19 czerwca 2017 r. Izrael zaczął zmniejszać dostawy energii elektrycznej do Strefy Gazy. Dotychczas Izrael dostarczał do Gazy 120 MW energii elektrycznej (stanowi to 80% dostępnej mocy elektrycznej w strefie), za którą otrzymywał opłatę w wysokości 12,6 mln dolarów. Obecne zmniejszenie dostaw jest w wielkości 8MW dziennie na wszystkich dziesięciu liniach przesyłowych.
    19 czerwca 2017 r. do Izraela przyleciał specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, Jason Greenblatt. Odwiedził on rodzinę zabitej w piątek izraelskiej policjantki. Modlił się także przy Zachodnim Murze w Jerozolimie. "Dzisiaj przy Kotel modliłem się o zakończenie aktów terroru, i o doświadczenie błogosławieństw pokoju." Celem misji Greenblatta jest przygotowanie rozmów pokojowych między Izraelem a Autonomią Palestyńską.
    19 czerwca 2017 r. premier Benjamin Netanjahu potępił wieczorem Autonomię Palestyńską za decyzję o nazwaniu placu miejskiego w Dżeninie imieniem terrorysty Khaleda Nazzala. "Prezydent Palestyny Abbas opowiada światu, że kształci palestyńskie dzieci w pokoju. To kłamstwo. W ubiegłym tygodniu władze Palestyny nazwały plac publiczny po Khaledzie Nazzalu, palestyńskim dowódcy terrorystycznym, który zaplanował masakrę w Ma'alot w 1974, podczas której palestyńscy terroryści zamordowali w szkole 22 dzieci i 4 dorosłych. Nazwanie jeszcze jednego publicznego placu imieniem masowego mordercy uczy palestyńskie dzieci mordowania Izraelczyków. Jest to zupełnie przeciwieństwo pokoju. Nic dziwnego, że ruch Fatah prezydenta Abbasa nie potępił piątkowego śmiertelnego ataku na izraelską policjantkę, i ozdobił dom jednego z morderców flagami. Prezydencie Abbas: Przestań zatruwać umysły palestyńskiej młodzieży. Edukacja dla pokoju, nie dla terroru." Premier Netanjahu odrzucił doniesienia mediów o rzekomej pomocy Izraela dla grup rebeliantów walczących w Syrii. "Nie interweniujemy w ten straszny krwawy konflikt, ale udzielamy humanitarnej pomocy rannym dzieciom. W szpitalu w Safedzie widzę mężczyzn, kobiety i dzieci, które kiedyś spostrzegały nas jako wrogów, a teraz są tutaj. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej rozumieją teraz, że państwo Izrael jest moralnym bastionem i promieniami światła w naszym regionie, reprezentując różne religie i całe wspólnoty, Żydów i nie-Żydów, Druzów, chrześcijan, muzułmanów i Beduinów. Wszystkie są tak samo traktowane, i jest to promień światła w naszym regionie."

19 czerwca 2017 r. palestyński rząd zażądał, aby Hamas de facto przekazał kontrolę nad Strefą Gazy władzom Autonomii Palestyńskiej. Rzecznik rządu, Tariq Ramshawi, powiedział, że Hamas musi zlikwidować Komitet Wykonawczy Strefy Gazy i przekazać władzę wszystkich instytucji rządowych, aby Mahmoud Abbas mógł wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec mieszkańców Gazy. Ramshawi podkreślił, że polityka Hamasu umacnia różnice pomiędzy palestyńskimi Arabami i intensyfikuje cierpienia mieszkańców Gazy. Jednocześnie Komitet Centralny al-Fatah zażądał też, aby Hamas zlikwidował rząd cieni, który ustanowił w Gazie, i pozwolił rządowi Autonomii Palestyńskiej na wypełnienie swojego mandatu w Strefie Gazy.

19 czerwca 2017 r. amerykański samolot myśliwski F-15 zestrzelił nad Syrią irański samolot bezzałogowy Shaheed-129, Dron zbliżał się do bazy syryjskich rebeliantów w pobliżu irackiej granicy i został uznany za zagrożenie dla interesów Stanów Zjednoczonych w regionie. Dzień wcześniej amerykańskie myśliwce F-18 zestrzeliły syryjski samolot SU-22, który bombardował pozycje rebeliantów popieranych przez Stany Zjednoczone.
    19 czerwca 2017 r. Rosja zagroziła, że zawiesi wszelką łączność ze Stanami Zjednoczonymi odnośnie wymiany informacji o ruchach swoich sił wojskowych na terytorium Syrii. "Jakiekolwiek samoloty, w tym samoloty i drony koalicji międzynarodowej, wykryte na zachód od rzeki Eufrat, będą namierzane jako obiekty lotnicze." Pod wpływem rosyjskiej groźby z nalotów na cele ISIS w Syrii wycofała się Australia.
    19 czerwca 2017 r. Biały Dom oświadczył, że Stany Zjednoczone rezerwują sobie prawo do samoobrony swoich samolotów nad terytorium Syrii. Sekretarz prasowy, Sean Spicer powiedział: "Oczywiście, zrobimy wszystko, co możemy, aby chronić nasze interesy. Eskalacja działań wojennych pomiędzy wieloma frakcjami, które działają w tym regionie, nie pomoże nikomu. Dlatego Stany Zjednoczone opowiadają się za utrzymaniem komunikacji z Rosją, jednak zawsze będziemy zachowywać prawo do samoobrony." Rzecznik prasowy Pentagonu, Jeff Davis,, powiedział: "Nie szukamy konfliktu z jakąkolwiek partią w Syrii, która nie jest ISIS, ale jeśli będziemy w stanie zagrożenia, to nie zawahamy się bronić sami siebie i naszych partnerów." Przewodniczący Połączonych Szefów Sztabu gen. Joseph Dunford powiedział: "Jestem pewien, że nadal utrzymujemy komunikację między naszym centrum operacyjnym a centrum operacyjnym Federacji Rosyjskiej - i jestem też pewien, że nasze siły mają możliwość zadbania o siebie."

20 czerwca 2017 r. specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, Jason Greenblatt spotkał się w Jerozolimie z przedstawicielem premiera Netanjahu, prawnikiem Icchakiem Molcho. Netanjahu zgodził się przyjechać do Białego Domu, aby rozpocząć proces pokojowy i trójstronne rozmowy z Palestyńczykami.
    20 czerwca 2017 r. szef Sztabu Generalnego gen. Gadi Eizenkot powiedział, że na północnej granicy istnieje poważne zagrożenie ze strony Hezbollahu, który "brutalnie złamał Rezolucję ONZ nr 1701 i odbudował swoje zdolności militarne. Gdy spojrzymy na południowy Liban to widzimy, że ta organizacja działa w 200 wsiach i miasteczkach, ukrywając w nich dziesiątki tysięcy rakiet. Jesteśmy wyraźnie zainteresowani uniemożliwieniem transferu zaawansowanych broni do Hezbollahu. Jak to opublikowano, podjęliśmy już działania mające na celu zapobieganie przewiezieniu zaawansowanych broni przeznaczonych do szkodzenia Izraelowi. Tak było w przeszłości i tak będzie w przyszłości." Odnosząc się do irańskiego ostrzału rakietowego celów w Syrii, Eizenkot powiedział, że "osiągnięcia operacyjne były znacznie mniejsze niż to co zostało publicznie ogłoszone. Rakiety spadły daleko od celów."
    20 czerwca 2017 r. minister finansów Mosze Kahlon przekazał 10 mln szekli na pomoc dla rolników z północnych regionów, które cierpią z powodu braku deszczów i suszy. Środki mają pomóc w rozbudowie systemów nawadniania w szczególności w sadach.

20 czerwca 2017 r. specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód, Jason Greenblatt spotkał się w Ramallah z szefem palestyńśkiej delegacji Saebem Erekatem i dwoma przedstawicielami przewodniczącego Mahmouda Abbasa. Abbas zgodził się przyjechać do Białego Domu, aby rozpocząć proces pokojowy i trójstronne rozmowy z Izraelem.
    20 czerwca 2017 r. kilkuset Palestyńczyków demonstrowało przy barierze granicznej Strefy Gazy, protestując przeciwko ograniczeniu dostaw energii elektrycznej. Krzyczeli: "Życie umiera. Żywność w lodówce psuje się następnego dnia."
    20 czerwca 2017 r. palestyński terrorysta po południem usiłował zaatakować nożem izraelskich żołnierzy przy żydowskim osiedlu Adama w Samarii. Żołnierze zastrzelili napastnika.

20 czerwca 2017 r. Egipt poinformował, że udzieli pomocy Strefie Gazy i postara się, aby w ciągu 24 godzin uruchomić elektrownię w Gazie. Przez przejście graniczne Rafah będą regularnie przesyłane dostawy oleju opałowego do elektrowni.
    20 czerwca 2017 r. ambasador Stanów Zjednoczonych w ONZ, Nikki Haley, wezwała Radę Bezpieczeństwa ONZ do podjęcia działań przeciwko organizacji terrorystycznej Hamas, a także krajom, które ją wspierają. "Kilka tygodni temu urzędnicy ONZ odkryli tunel pod dwoma szkołami prowadzonymi przez ONZ w Strefie Gazy. To był dokładnie taki sam rodzaj tunelu, który Hamas od lat wykorzystuje. Tych tuneli Hamas używa do przemycania materiałów, których potrzebują do rakiet, abo włamać się do Izraela, aby atakować cywili lub porywać ich w zmroku nocy. Wyobraźcie sobie dzieci bawiące się w ich szkole, podczas gdy Hamas przenosi materiały wybuchowe pod ich nogi. Wyobraźcie sobie, że dzieci starają się uczyć, a kilka stóp poniżej, terroryści mogą się czołgać do Izraela. Wszystko to dzieje się pod budynkiem szkolnym pod flagą Narodów Zjednoczonych. To oburzające. Gaza posiada ważne atuty na Morzu Śródziemnym i ma olbrzymi potencjał, ale ten potencjał jest niszczony przez terrorystów, którzy nią rządzą. Kryzys humanitarny w Strefie Gazy opiera się dokładnie na jednej grupie, która rzeczywiście kontroluje Gazę - Hamas. Hamas sprawuje kontrolę nad Gazą od 2007 roku. Po dziesięciu latach rządów Hamasu, życie mieszkańców Gazy jest gorsze niż kiedykolwiek wcześniej. Zamiast rządzić, Hamas postanowił poświęcić swoje zasoby na rozbudowę arsenału terrorystycznego. Zamiast dążyć do pokoju, Hamas decyduje się wywoływać niszczycielskie wojny. Zamiast dopomagać, aby dotrzeć do Palestyny, Hamas zdecydował się odrzucić niezliczone oferty pomocy, aby utrzymać swoje siły militarne. Hamas pozostaje organizacją terrorystyczną skoncentrowaną na zniszczeniu Izraela. Jego celem jest siłowe pokonanie Izraela. Aby kontynuować tą walkę będzie wykorzystywać wszystkie zasoby. Rada Bezpieczeństwa musi się zjednoczyć, aby powiedzieć, że już wystarczy. Musimy wywrzeć nacisk na Hamas, aby zakończyć jego tyranię nad ludem Gazy. W naszych rezolucjach i oświadczeniach powinniśmy potępić Hamas. Powinniśmy wymienić Hamas jako grupę odpowiedzialną za ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy lub budowę nowych tuneli. I powinniśmy w rezolucji uznać Hamas jako organizację terrorystyczną. A to będzie miało konsekwencje dla każdego, kto nadal ich popiera. Musimy zrobić o wiele więcej, aby pokazać Hamasowi, że nigdy nie będziemy tolerować terroryzmu. Musimy wykazać, że jeśli Hamas użyje domów i szkół do ukrycia swojej infrastruktury terrorystycznej, poniesie tego konsekwencje. Ci, którzy dają Hamasowi broń, pieniądze i polityczne wsparcie, muszą przestać. A jeśli tego nie zrobią, państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych muszą zebrać się, aby wywrzeć realną presję na zwolenników Hamasu, aby ich powstrzymać. Każda uncja tego, co robimy, powinna być przeciwko Hamasowi. Oni są niebezpiecznym aktorem, który nie troszczy się o Palestyńczyków, nie troszczy się o Izraelczyków, i są zdeterminowani zniszczyć wszystko na swojej drodze."
    20 czerwca 2017 r. Autonomia Palestyńska zwróciła się do Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, aby uznać miasto Hebron i jaskinię patriarchów jako miejsce palestyńskiego dziedzictwa. Komitet ma zajać się tą sprawą w ciągu dwóch tygodni.

21 czerwca 2017 r. biuro premiera wyraziło zgodę na realizację planu budowy około 7 tys. nowych mieszkań w Jerozolimie. W osiedlu Gilo powstanie 3500 mieszkań, kolejne około 2200 w Har Homa, 900 w Pisgat Zeev, 500 w Ramat Shlomo i kolejne 100 w Ramot.
    21 czerwca 2017 r. po południem premier Benjamin Netanjahu spotkał się ze specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód Jasonem Greenblattem i doradcą prezydenta Trumpa, Jaredem Kushnerem. Spotkanie dotyczyło problematyki wznowienia procesu pokojowego z Palestyńczykami.
    21 czerwca 2017 r. dowódca sił powietrznych gen. Amir Eshel powiedział, że każdym przyszłym konflikcie z Libanem, państwo żydowskie będzie posiadać niewyobrażalną siłę wojskową, której nie zawaha się użyć. "Od czasu drugiej wojny libańskiej w 2006 roku zdolności dowodzenia Sił Obronnych Izraela zostały znacznie poprawione. To co siły powietrzne mogły zrobić w 2006 roku w ciągu 34 dni, teraz możemy zrobić w ciągu 48-60 godzin. Jest to niewyobrażalny potencjał, znacznie różniący się od tego, co widzieliśmy w przeszłości i znacznie większy niż ludzie szacują. Jeśli na północy wybuchnie wojna, będziemy musieli od razu uderzyć z całą naszą siłą. Jest to konieczne ze względu bardzo prawdopodobnej międzynarodowej presji na Izrael, aby szybko ogłosić zawieszenie broni, zanim osiągniemy nasze wszystkie strategiczne cele. W wojnę domową w Syrii jest zaangażowanych wiele elementów, które są zajęte osiągnięciem swoich własnych celów. Są one zainteresowane zapobiegnięciem wybuchu nowej wojny w Libanie, gdzie Hezbollah zgromadził arsenał ponad 10 tys. rakiet. Od wojny sześciodniowej siły Hezbollahu koncentrowały się w Syrii na popieraniu prezydenta Baszara Assada. W sojuszu z Iranem i Rosją rzucili tysiące swoich bojowników do walki z syryjskimi rebeliantami. Ale ta szyicka organizacja nie zmieniła swojego stanowiska wobec Izraela, który jest dla niej największym wrogiem, a armia Izraela tak samo spostrzega Hezbollah. Pomimo, że Izrael utrzymuje się na marginesie wojny w Syrii, to izraelskie samoloty atakowały podejrzane transporty, które mogły transportować irańską broń dla Hezbollahu. Operacje te były skomplikowane ze względu na rosyjską i amerykańską działalność powietrzną w regionie. Niebo na Bliskim Wschodzie jest dużo bardziej zatłoczone niż przedtem, z obecnością wielu graczy. Siły powietrzne muszą tak prowadzić działania operacyjne, aby uniknąć popełnienia błędów. Z drugiej strony, takie ataki działają jako czynnik hamujący dla Hezbollahu, uzmysławiając mu, że izraelskie wojsko i siły powietrzne mogą zaangażować się w ewentualną wojnę w Libanie. Ostrzegam mieszkańców południowego Libanu, który jest twierdzą Hezbollahu. Jeśli wybuchnie nowy konflikt opuście swoje domy, które są wykorzystywane jako bazy dla rakiet. Żadne zagrożenia nie zatrzymają izraelskich sił powietrznych na libańskiej arenie. Mogą zakłócić prowadzenie operacji, ale nas nie powstrzymają."

21 czerwca 2017 r. wieczorem specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bliski Wschód Jason Greenblatt i doradca prezydenta Trumpa, Jared Kushner spotkali się w Ramallah z palestyńskim przewodniczącym Mahmoudem Abbasem. Spotkanie dotyczyło problematyki wznowienia procesu pokojowego z Izraelem.

21 czerwca 2017 r. rano Egipt rozpoczął dostawy paliwa do elektrowni w Gazie. Koszty dostaw paliwa zostały pokryte przez Katar. W sumie 22 ciężarówki mają dostarczyć do Gazy milion litrów oleju (220 tys. galonów).

22 czerwca 2017 r. szef wywiadu wojskowego gen. Hertzi Halevi powiedział: "Terror nadal tu jest. ISIS utraciło terytorium i skurczyło się, ale zamiast islamskiego kalifatu widzimy wirtualny kalifat. Istnieje wyraźne powiązanie między ofensywą na Mosul i al-Raka i falą terroryzmu w Europie. Ataki terrorystyczne w Europie będą kontynuowane w dającej się przewidzieć przyszłości. Obecnie istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wszczęcia wojny przeciwko Izraelowi. Procesy budujące władzę, zwłaszcza w Strefie Gazy i Libanie, przenoszą siłę militarną w nieodpowiedzialne ręce. Nasi wrogowie, którzy starają się szkodzić Izraelowi, mogą doprowadzić do kolejnej wojny. Jednak dzisiejsze wojny inaczej się zaczynają i inaczej kończą. Są to wojny z organizacjami, które nie zaczynają się decyzją, ale pogorszeniem stosunków z organizacjami. I nie kończą się jednostronną decyzją spadochroniarzy przy Zachodnim Murze. Obecnie główne zagrożenie dla regionu stanowią Iran, reżim Assada i Hezbollah. Posiadają one globalne finansowanie i są poważnym zagrożeniem dla państwa Izrael. Iran jest problematyczny nie tylko z powodu kwestii nuklearnej. Jest to w Iraku, Syrii i Jemenie. Jasno widzimy, że Hezbollah buduje przemysł wojskowy z irańską technologią, wytwarza broń i przenosi ją do południowego Libanu. W minionym roku Iran pracował nad stworzeniem infrastruktury do produkcji precyzyjnych broni w Jemenie i Iraku. Porozumienie nuklearne zabrania Iranowi rozwijanie pewnych broni, ale produkują inne bronie. W wyniku rozmieszczenia irańskich rakiet Zelzal zagrożonych jest dwadzieścia państw. Ostatnio widzieliśmy pokaz pocisków rakietowych średniego zasięgu. Myślę, że ISIS został trafiony. Ale pytam sam siebie: Czy Iran będąc tak zaangażowany w Syrii, musiał w taki sposób uderzyć w te cele? To był pokaz siły. Nie jest jasne, na ile był udany, ale jest niepokojący. Przechodząc do kwestii Strefy Gazy, w ciągu trzech lat od operacji Obronny Brzeg, Izrael przekazał do Gazy ponad siedem milionów ton materiałów budowlanych. Jak wiele z tego przyniosło korzyści ludności cywilnej w Strefie Gazy? Czy dzieci w Strefie Gazy otrzymały lepszy dostęp do systemu edukacji? Zwykle odpowiedź brzmi: nie. Jest to dużym problemem, gdyż Izrael ma interes w tym, aby w Gazie nie było kryzysu. Problem z energią elektryczną odzwierciedla sytuację, gdyż z jednej strony do energii elektrycznej podłączone są maski tlenowe w szpitalach, ale maszyny kopiące w tunelach Hamasu są podłączone do tej samej energii elektrycznej. Musimy pozwolić Hamasowi wybrać, ale nie możemy pozwolić Hamasowi tak łatwo budować armii."
    22 czerwca 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman powiedział, że decyzja Autonomii Palestyńskiej o wycofaniu się z opłacania dostaw energii elektrycznej do Strefy Gazy, nie była koordynowana z Izraelem i była próbą wciągnięcia Hamasu w wojnę z Izraelem. "Sytuacja w Strefie Gazy nie może trwać wiecznie. Jest to wewnętrzny kryzys palestyński, który się nie skończy. Abbas podjął decyzję, aby nie płacić za prąd dostarczany do strefy, pozostawiając Izrael bez możliwości wyboru. Musieliśmy zredukować dostawy prądu do Gazy, a tym samym zaostrzyć kryzys. Abbas może zwiększyć cięcia i wkrótce zaprzestać wypłat wynagrodzeń w Gazie i przekazać paliwo do strefy jako dwutorową strategię - osłabić Hamas i przeciągnąć go na wojnę z Izraelem. Abbas robi to jednostronnie, bez koordynowania z Izraelem lub Egiptem. Niezależnie od tego, Izrael nie ma zamiaru wyruszać na wojnę, ani na północy, ani na południu." Hezbollah wykorzystuje niestabilną sytuację w Syrii i nieustannie usiłuje utworzyć nowy front przeciwko Izraelowi na Wzgórzach Golan. Równocześnie podejmuje próby przerzucenia zaawansowanych broni do Libanu i umacnia swoje bazy przy granicach Izraela. Syria ponosi odpowiedzialność za przemyt broni dla Hezbollahu, dlatego przy kolejnych próbach nie zawahamy się podjąć stosowne działania. Jedynym sposobem osiągnięcia pokoju jest zawarcie regionalnego prozumienia pokojowego ze wszystkimi umiarkowanymi państwami sunickimi, w tym z Kuwejtem i Arabią Saudyjską, przy czym porozumienie z Palestyńczykami będzie wynikiem tej umowy. Takie porozumienie dałoby 45 mld dolarów państwu Izrael. Obecnie nie ma możliwości osiągnięcia bezpośredniego porozumienia, ponieważ Izrael nigdy nie zaproponuje tego co oferował Olmert, a co Palestyńczycy wtedy odrzucili."
    22 czerwca 2017 r. dyrektor departamentu badań Banku Izraela, prof. Nathan Sussman powiedział, że produktywność Izraelczyków należy do jednej z najniższych w krajach OECD. "Izrael ma poważny problem z wydajnością i musi rozwiązać problem nierówności w ramach kształcenia technologicznego i zawodowego. Nierówności społeczne prowadzą do słabego wykształcenia, co prowadzi do niskich kwalifikacji, co prowadzi do niskiej wydajności, co prowadzi do niskiego PKB, co prowadzi do niskiej jakości życia. Problemy te są coraz większe w miarę wzrostu populacji. Robimy zbyt mało, na przykład w inwestycjach w kształcenie zawodowe osób starszych. Jesteśmy w złym cyklu, który trwa i nie wypuści nas. Ludzie muszą rozwijać unikalne umiejętności, ponieważ w przeciwnym razie będą mieć niskie zarobki i będą musieli konkurować z pracownikami krajów rozwijających się. Dla osób o wyjątkowych umiejętnościach będą liczne premie. Absolwent elektrotechniki z Technion po dwóch latach zarabia około 25 000 szekli miesięcznie, a rynek nagradza ludzi ze specjalnymi umiejętnościami. Ci, którzy nie posiadają specjalnych umiejętności, będą zmagać się z Chinami, Filipinami i Tajlandią."

22 czerwca 2017 r. rano palestyński kierowca ciężarówki usiłował celowo wjechać w grupę osób wysiadających z autobusu przy żydowskim osiedlu Efrat w Judei. Nikt nie został ranny, a kierowcę aresztowano.
    22 czerwca 2017 r. w Gazie wznowiła działalność elektrownia. Było to możliwe dzięki dostawom egipskiego paliwa. Obecny zapas paliwa umożliwia na działanie elektrowni przez 3,5 dnia.

22 czerwca 2017 r. saudyjskie media poinformowały o rzekomym podpisaniu porozumieniu przez Stany Zjednoczone, Jordanię i Rosję w sprawie utworzenia strefy bezpieczeństwa w południowej Syrii. Strefa będzie się rozciągać 30 km od granicy Jordanii. W ramach porozumienia, do strefy buforowej nie będą miały wstępu siły Hezbollahu i milicje wspierane przez Iran. Będzie obowiązywać w niej zawieszenie broni, aby umożliwić prowadzenie działań humanitarnych.
    22 czerwca 2017 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon wystosował list do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zwrócił on uwagę, że finansowana przez Hezbollah organizacja Green Without Borders odmówiła żołnierzom sił międzynarodowych UNIFIL dostępu do punktu obserwacyjnego na granicy z Izraelem. Oficjalnie Green Without Borders ma na celu podnoszenie świadomości w zakresie ochrony środowiska, promowanie rolnictwa i gromadzenie danych ekologicznych. Organizacja ta między innymi prowadzi akcję zalesiania przygranicznych obszarów w południowym Libanie. Zgodnie z danymi wywiadu, pod przykrywką działalności tej organizacji, Hezbollah buduje sieć posterunków obserwacyjnych wzdłuż granicy z Izraelem. Danon przekazał do Rady Bezpieczeństwa ONZ zdjęcia pięciu wybudowanych już stanowisk obserwacyjnych z mapą dokładnych ich lokalizacji. Danon zaapelował do społeczności międzynarodowej o zażądanie likwidacji tych stanowisk w Libanie.

23 czerwca 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman powiedział: "Niech będzie jasne przed porozumieniem z Palestyńczykami, że nie zgodzimy się, aby nawet jeden palestyński uchodźca powrócił do granic z 1967 r. Jeśli chcą ich przyjąć w Nablusie, Hebronie lub Kalkilii - niech to zrobią." W odpowiedzi wiceminister spraw wewnętrznych Naftali Bennett ostro skrytykował te słowa. "Jest to poważny błąd i nie pozwolimy na to. Żaden potomek palestyńskiego uchodźcy nie przekroczy Jordanu do Ziemi Izraela. Ktokolwiek wprowadzi miliony potomków palestyńskich uchodźców do Judei i Samarii, zniszczy żydowską większość, którą osiągnęliśmy między morzem a rzeką Jordan. Żyją w Libanie? Niech tam zostaną obywatelami. Mieszkają w Egipcie lub Jordanii? Niech tam zostaną obywatelami. Pozwolę sobie przypomnieć, że w wojnie o niepodległość powstało 650 tys. żydowskich uchodźców, którzy zostali wypędzeni z arabskich krajów. Przybyli do Izraela i natychmiast stali się obywatelami Izraela. Problem potomków palestyńskich uchodźców zostanie rozwiązany w ich miejscu zamieszkania - w Libanie, Syrii, Jordanii, Iraku itd., a nie pomiędzy rzeką Jordan a Morzem Śródziemnym. W krajach arabskich jest wystarczająco dużo ziemi - 300 razy więcej niż w Izraelu - i nie trzeba ich tutaj przenosić. Przywiezienie miliona Palestyńczyków do Kalkilii przy autostradzie nr 6, będzie katastrofą. Dlatego mówię: żaden uchodźca nie przekroczy Jordanu, ani w granice z 1967 r., ani z 1948 roku."

23 czerwca 2017 r. przywódca libańskiego Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah ostrzegł Izrael przed atakowaniem Libanu. "Izraelski wróg powinien wiedzieć, że jeśli rozpocznie atak na Syrię lub Liban, to nie wiadomo, czy wojna pozostanie ograniczona tylko do Libanu i Izraela, lub Syrii i Izraela. Nie twierdzę, że inne kraje interweniowałyby bezpośrednio - ale otworzyłoby to drzwi dla setek tysięcy bojowników z całego arabskiego i islamskiego świata, którzy będą chcieli wziąć udział w tej walce - z Iraku, Jemenu, Iranu, Afganistanu, Pakistanu."
    23 czerwca 2017 r. międzynarodowe siły UNIFIL odrzuciły skargę Izraela na budowę przez Hezbollah punktów obserwacyjnych na granicy Libanu z Izraelem. Wydano oświadczenie mówiące, że organizacja Green Without Borders posadziła wzdłuż granicy wiele drzew, ale "nie zauważono żadnych nielegalnych uzbrojonych osób we wskazanych miejscach, ani nie znaleziono podstaw do zgłaszania naruszenia Rezolucji nr 1701."

24 czerwca 2017 r. - Szabat.
    24 czerwca 2017 r. po południem na Wzgórza Golan spadło 10 pocisków moździerzowych wystrzelonych ze strony Syrii. Nie odnotowano żadnych szkód, zalecono jednak rolnikom unikania przebywania w otwartym terenie w okolicach Emek Habakha.

24 czerwca 2017 r. rzecznik Hamasu, Abu Obeida, wezwał naród arabski i islamski do zakończenia wszelkich wewnętrznych walk i podjęcia działań mających na celu wyeliminowanie "raka", czyli "syjonistycznej okupacji". Wezwał on naród islamski do poparcia Palestyny i walczących o niepodległość Palestyńczyków. Szef rządu Hamasu, Ahmad Abu Hilbijja, wezwał Autonomię Palestyńską do poparcia intifady i umożliwienia bojownikom prowadzenia walki z okupantem w obronie meczetu Al-Aksa.

24 czerwca 2017 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały wieczorem trzy cele na syryjskich Wzgórzach Golan. Zniszczone zostały 2 czołgi i stanowisko ciężkiego karabinu maszynowego. Zginęło co najmniej 2 Syryjczyków. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał moździerzowy terytorium Izraela.
    24 czerwca 2017 r. ambasador Izraela w ONZ, Danny Danon wyraził oburzenie na ostatnie oświadczenie UNIFIL. "Niesamowite jest to, że UNIFIL w taki sposób odwrócił fakty, bo przecież Hezbollah prowadzi działania w regionie. Pozarządowa organizacja Green Without Borders nie chroni środowiska, ale prowadzi aktywność wzdłuż naszej granicy. Nadszedł czas, aby UNIFIL wypełniał swój mandat i zadbał o to, aby rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ były przestrzegane."

25 czerwca 2017 r. na porannym posiedzeniu rządu premier Benjamin Netanjahu powiedział: "Nasza polityka w Syrii jest jasna, nie akceptujemy żadnych ataków rakietowych czy innego rodzaju ostrzałów naszego terytorium. Ostro odpowiadamy na każdy atak na nasze terytorium lub naszych obywateli. Potępiamy także próby ustanowienia przez Iran obecności wojskowej w Syrii i starania o uzbrojenie Hezbollahu w zaawansowaną broń za pośrednictwem Syrii i Libanu." Rząd podjął decyzję o zamrożeniu budowy dużej i znaczącej placówki modlitewnej przy Zachodnim Murze. Miała być ona położona na południe od mostu Mugrabi, i stać się integralną częścią kompleksu Zachodniego Muru. W placówce miała być dopuszczona wspólna modlitwa mężczyzn i kobiet na wzór zachodnich zwyczajów. Projekt ten został wstrzymany. Rząd przyjął także trzy dyrektywy w tej sprawie. (1) Prace nad przygotowaniem południowego placu zostaną przyśpieczone, tak aby Żydzi ze wszystkich strumieni judaizmu mogli modlić się przy Zachodnim Murze. (2) Żydzi z wszystkich strumieni mogą modlić się przy Zachodnim Murze tak, jak to robią obecnie. (3) Będzie prowadzony dialog ze wszystkimi stronami, aby rozwiazać istniejące problemy. Wszystkie strony muszą być zapoznane z wszystkimi faktami dotyczącymi problemu.
    25 czerwca 2017 r. ministerstwo obrony poinformowało, że już w lipcu rozpocznie się budowa nowego ogrodzenia bezpieczeństwa na granicy z Libanem. Celem budowy bariery granicznej jest powstrzymanie infiltracji terrorystów Hezbollahu na terytorium Izraela. Oczekuje się, że sama bariera nie powstrzyma takich incydentów, jednak opóźni działania terrorystów, dając więcej czasu Siłom Obronnym Izraela na działania. W pierwszym etapie powstanie bariera chroniąca Hanita i Szlomi w Zachodniej Galilei, oraz bariera chroniąca Metulę i Misgav Am na północy.
    25 czerwca 2017 r. po południem kilkanaście syryjskich pocisków moździerzowych spadło na północną część Wzgórz Golan. Nie odnotowano żadnych strat.
    25 czerwca 2017 r. Palestyńczycy wszczęli wieczorem zamieszki w dzielnicy Issawiya w Jerozolimie Wschodniej. Obrzucono kamieniami i bombami zapalającymi policjantów, którzy odpowiedzieli środkami do rozpraszania tłumu. Ranny został 1 policjant. Aresztowano 5 Arabów.

25 czerwca 2017 r. izraelska artyleria ostrzelała stanowiska syryjskiej armii na Wzgórzach Golan. Zniszczone zostały dwa stanowiska artylerii oraz ciężarówka z amunicją w rejonie Quneitra. Rannych zostało 5 osób. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał terytorium Izraela.
    25 czerwca 2017 r. syryjska armia ostrzegła Izrael przed reperkusjami, jeśli będą kontynuowane naloty po syryjskiej stronie Wzgórz Golan. Wydane oświadczenie oskarżyło Izrael, że desperacko próbuje wspierać grupy terrorystyczne wypierane przez armię z tego obszaru. Syria uznaje wszystkie grupy rebeliantów walczących z reżimem Baszara Al-Assada jako terrorystów, a na Wzgórzach Golan dodatkowo jako wrogich izraelskich agentów.

26 czerwca 2017 r. na Uniwersytecie w Tel Awiwie odbyła się międzynarodowa konferencja cyberprzestrzeni. Wysoki doradca prezydenta USA Donalda Trumpa, Thomas Bossert powiedział, że Stany Zjednoczone i Izrael oczekują pogłębienia współpracy w cyberprzestrzeni. "Stany Zjednoczone są jedną z najważniejszych potęg technologicznych na świecie, i chcą współpracy z Izraelem." Szef izraelskiego działu komunikacji, gen. Nadav Padan powiedział: "W ostatnich latach zasady gry w zakresie ochrony cybernetycznej uległy zmianie. Ze względu na zagrożenia w przestrzeni cybernetycznej, nasze wyzwania w Siłach Obronnych Izraela poszerzyły się." Między innymi podjęto decyzję o utworzeniu wspólnych zespołów na czele których po stronie amerykańśkiej stanął doradca cybernetyczny Białego Domu Rob Joyce, a po stronie izraelskiej szef krajowej sieci cybernetycznej przy biurze premiera dr Eviatar Matania. Po stronie amrykańskiej do współpracy przyłączyły się Departament Stanu, FBI i Administracja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a po stronie izraelskiej Państwowy Zespół Cybernetyczny, Szin Bet i inne organy Sił Obronnych Izraela. Celem są badania i rozwój zagadnień związanych z ochroną krytycznej infrastruktury, oraz wymiana informacji itp.
    26 czerwca 2017 r. Siły Obronne Izraela wieczorem ogłosiły na Wzgórzach Golan obszary Quneitra i Doliny Łez zamkniętą strefą wojskową. Decyzję podjęto z powodu kontynuacji ciężkich walk po syryjskiej stronie granicy. Do strefy wstęp mają wyłącznie rolnicy, za wyjątkiem terenów położonych bezpośrednio przy granicy. Decyzja ma charakter tymczasowy.
    26 czerwca 2017 r. palestyńscy terroryści wieczorem wystrzelili ze Strefy Gazy rakietę, która spadła w otwartym terenie na Negewie. Do ataku przyznała się salaficka organizacja Aknaf Bait al-Maqdis, która jest powiązana z ISIS.

26 czerwca 2017 r. pociski spadły na bazę międzynarodowych sił pokojowych UNDOF na syryjskich Wzgórzach Golan.

27 czerwca 2017 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy dwa budynki należące do Hamasu w północnej i południowej części Strefy Gazy. Był to odwet za wcześniejszy ostrzał terytorium Izraela.

27 czerwca 2017 r. minister obrony Avigdor Lieberman spotkał się w Monachium (Niemcy) z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem. Omówiono strategiczne kwestie regionalne oraz zagadnienia dotyczące dalszego wzmacniania więzi między izraelskimi i amerykańskimi siłami bezpieczeństwa.

28 czerwca 2017 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu odwiedził miejscowość Katzrin na Wzgórzach Golan. "Jesteśmy tu, aby obchodzić rocznicę czterdziestolecia Katzrin, stolicy Wzgórz Golan. Mówię, że nie będziemy tolerować ostrzału i odpowiemy na każdy pocisk. Podczas mojej wizyty z syryjskiej strony wylądował pocisk na naszym terytorium, a Siły Obronne Izraela już odpowiedziały. Ktokolwiek nas zaatakuje - zaatakujemy go. Jest to nasza polityka i będziemy nadal ją kontynuować."
    28 czerwca 2017 r. wieczorem syryjski pocisk moździerzowy spadł na przygraniczne tereny na Wzgórzach Golan. Nie odnotowano żadnych strat.

28 czerwca 2017 r. dowódca Regionalnej Brygady Judei, Nir Jogev powiedział, że tegoroczny miesiąc Ramadan był pierwszym takim okresem od wielu lat, który w Judei i Samarii minął względnie spokojnie. "Cały miesiąc przeżyliśmy bez ataków i niemal bez zakłóceń spokoju. Wydaje się więc, że w do tej chwili udało się nam zrealizować naszą misję. Znam historię miesiąca Ramadan i wrażliwość występującą w tym miesiącu. Chodzi o większą motywację do ataków w tym okresie. My, jako regionalna brygada i wszystkie inne jednostki Sił Obronnych Izraela byliśmy przygotowani na to w Judei i Samarii. Działaliśmy, aby zminimalizować ryzyko ataków - a jeśliby zostały przeprowadzone, aby zapobiec ich następstwom. Udało się nam to dzięki rozprzestrzenieniu dużej liczby funkcjonariuszy policji granicznej. Jestem przekonany, że mieszkańcy Judei i Samarii czują się bezpieczniej na drogach. Obecność Sił Obronnych Izraela była widoczna na skrzyżowaniach i drogach, a to wszystko zwiększało zaufanie kierowców, którzy widzieli izraelskie flagi i dużą liczbę żołnierzy. Oczywiście istniała działalność, która nie była widoczna dla ogółu społeczeństwa, i ona zapobiegała wszelkim próbom terroru. Działały zespoły technologiczne i wywiadowcze, których zadaniem było monitorowanie wszystkich tych, którzy starają się zaszkodzić Żydom, a następnie uniemożliwić im realizację ich planów. Z satysfakcję zauważam, że zrobiliśmy wszystko co tylko było możliwe, aby umożliwić muzułmanom sprawowanie kultu religijnego w Jaskini Machpela, a modlitwy tam przebiegały spokojnie. Pokazaliśmy, że można odprawiać modlitwy bez uszczerbku dla bezpieczeństwa, co z pewnością zwiększa zaufanie wszystkich tych, którzy chcą się modlić - Żydów i muzułmanów."
    28 czerwca 2017 r. Hamas poinformował, że rozpoczyna tworzenie strefy buforowej wzdłuż południowej granicy Strefy Gazy z Egiptem. Strefa będzie miała długość 12 km i szerokość 100 metrów. W obszarze tym zostaną rozmieszczone posterunki wojskowe oraz kamery monitoringu. "Będzie to zamknięty obszar wojskowy, dzięki czemu łatwiejsze będzie nadzorowanie granicy, oraz zapobieganie infiltracji i przemytowi narkotyków." Hamas stara się poprawić swoje relacje z Egiptem.
    28 czerwca 2017 r. wieczorem palestyński terrorysta zaatakował nożem izraelskich żołnierzy w Hebronie, w Judei. Żołnierze zastrzelili napastnika, przy którym znaleziono pistolet automatyczny.

28 czerwca 2017 r. wieczorem izraelska artyleria ostrzelała pozycje syryjskiej artylerii w rejonie Quneitra na Wzgórzach Golan. Z pozycji tych wcześniej wystrzelono rakietę na terytorium Izraela.

29 czerwca 2017 r. wojskowe służby cybernetyczne poinformowały o ataku hakerskim na terenie Izraela, w którym zaatakowanych zostało kilka terminali komputerowych. Zainfekowanych wirusem zostało około 50 komputerów w dwóch szpitalach. "Gdy tylko nasze służby zauważały atak, natychmiast rozpoczęły pracować nad rozwiązaniem problemu i przerwały ten atak. Szpitale pracują bez zakłóceń i na szczęście nie doszło do żadnych szkód, a zdolności działania szpitali nie zostały naruszone." Ten lokalny atak cybernetyczny nie miał związku z ostatnimi globalnymi atakami cybernetycznymi.

29 czerwca 2017 r. nad ranem grupa około 2 tys. Żydów udała się na modlitwy do grobowca Józefa na przedmieściach Nablusu, w Samarii. Przejazd 35 autobusów zabezpieczali izraelscy żołnierze. Nie doszło do żadnych incydentów bezpieczeństwa.
    29 czerwca 2017 r. w Ramallah doszło do demonstracji byłych palestyńskich więźniów, którym władze Autonomii Palestyńskiej wstrzymały wypłaty. Według palestyńskich źródeł wstrzymano comiesięczne wypłaty dla 277 byłych więźniów. Demonstranci protestowali przeciwko niesprawiedliwości, gdyż wypłaty wstrzymano jedynie dla członków Hamasu i Islamskiego Dżihadu, a nadal otrzymują je członkowie al-Fatah.
    29 czerwca 2017 r. wieczorem Palestyńczycy wrzucili improwizowany ładunek wybuchowy na teren grobowca Racheli na przedmieściach Betlejem. Izraelscy saperzy zdetonowali ładunek.

29 czerwca 2017 r. komitet służb wojskowych amerykańskiego Kongresu zaaprobował zwiększenie pomocy wojskowej i współpracy w projektach obrony przeciwrakietowej z Izraelem. Zatwierdzono przekazanie 705 mln dolarów na rozwój i zaopatrzenie systemów obrony przeciwrakietowej Iron Dome, David Sling, Arrow-2 i Arrow-3 (jest to wzrost o 558 mln dolarów w porównaniu z minionym rokiem).
    29 czerwca 2017 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła stronę syryjską za prowadzenie walk w strefie buforowej na granicy z Izraelem i wezwała syryjski rząd oraz siły rebeliantów do wycofania się z obszaru nadzorowanego przez UNDOF. Rezolucja stwierdza, że prowadzenie działań wojskowych w strefie buforowej może potencjalnie eskalować i zagrozić zawieszeniu broni między Izraelem a Syrią, stwarzając zagrożenie dla personelu sił ONZ. Rezolucja potępiła użycie ciężkiej broni i czołgów w tym obszarze.

30 czerwca 2017 r. wysoki oficer wywiadu gen. Eli Ben Muir wezwał zachodnie państwa do poważnego traktowania zagrożeń cybernetycznych. Obecne samozadowolenie wobec cyberataków porównał do zadowolenia Stanów Zjednoczonych i służb wywiadowczych przed atakami terrorystycznymi z 11 września. "Potrzeba było dwóch samolotów i śmierci tysiąca Amerykanów, aby światowe rządy zdały sobie sprawę z zagrożenia i podjęły współpracę wywiadowczą przeciwko terroryzmowi. 11 września był dla rządów wezwaniem do umiejscowienia w centralnym miejscu wysiłków i podjęcia strategicznych decyzji o współpracy między agencjami i wielopoziomowej walce z terroryzmem. Obecnie światowe rządy ponownie bagatelizują zagrożenia, podczas gdy zagrożenie cybernetyczne rośnie. Masowy atak cybernetyczny, który w tym tygodniu dotknął kraje wschodniej Europy mógł być złagodzony, ponieważ poprawka techniczna dla WannaCry była dostępna dla firm i instytucji, ale zdecydowanie nie została wdrożona w wystarczająco szerokim zakresie. Mam nadzieję, że po ostatnim cyberataku rządy zdadzą sobie sprawę o obecności cyberprzestępczości, która będzie tylko coraz bardziej intensywna i niebezpieczna. Może rządy zdadzą sobie sprawę, że nadszedł czas na opracowanie skutecznej, wyczerpującej i długotrwałej odpowiedzi. Agencje wywiadowcze muszą opracować nowe zasady dotyczące cyberbezpieczeństwa. Cybernetyczni terroryści nie respektują granic, nie grają zgodnie z zasadami gry, więc dlaczego my musimy? Nie aresztujesz złodzieja banku z zawiązanymi oczami lub związanymi na plecach rękami. Izrael został zmuszony do poważnego traktowania cyberbezpieczeństwa, ponieważ mamy wielu wrogów, a nasze zagrożenia są bardziej bezpośrednie. Dlatego Izrael przyjął scentralizowaną strategię dla rozwiązania tych problemów, która łączy najbardziej zaawansowane technologie w celu identyfikacji, zapobieganiu i ochrony przed cyberprzestępczością. Izrael jest gotowy podzielić się z resztą świata swoją wiedzą z zakresu cyberobrony. Ta wiedza nie jest tajna, jest ona do dyspozycji światowych liderów. Może ona okazać się nieoceniona jeśli wygramy to, co niewątpliwie jest już międzynarodowym konfliktem. Współpraca regionalna i międzynarodowa między scentralizowanymi agencjami ma kluczowe znaczenie dla odblokowania najważniejszych rozwiązań cybernetycznych, które najwyraźniej są potrzebne."
    30 czerwca 2017 r. po południem syryjski pocisk moździerzowy spadł na północną część Wzgórz Golan. Nie odnotowano żadnych szkód.
    30 czerwca 2017 r. doszło do katastrofy ekologicznej na pustyni Judzkiej. W wyniku pęknięcia ściany zbiornika z odpadami chemicznymi, do rzeki Ashalim wyciekło około 100 tys. m3 kwaśnej wody. Zbiornik należał do firmy Rotem Fertilizers. Wezwano turystów, aby unikali wycieczek w rejonie koryta rzeki Ashalim. Podjęto działania ratownicze i wszczęto dochodzenie wyjaśniające okoliczności zdarzenia.

30 czerwca 2017 r. izraelskie siły powietrzne zbombardowały pozycje syryjskiej armii na Wzgórzach Golan, skąd godzinę wcześniej wystrzelono pocisk, który spadł na terytorium Izraela.
    30 czerwca 2017 r. wieczorem premier Benjamin Netanjahu niespodziewanie przyleciał do Strasburga we Francji. Odwiedził lokalną synagogę, gdzie wziął udział w uroczystości rozpoczęcia szabatu. Netanjahu powiedział: "Przyleciałem tutaj, aby uczcić wielkiego przyjaciela państwa Izrael, Helmuta Kohla - tutaj w Parlamencie Europejskim. Ale oczywiście nie ma wizyty bez spotkania się ze społecznością żydowską. Cieszę się widząc was przestrzegających tradycji narodu izraelskiego. Są dwa składniki żydowskiego życia: pierwszy to zachowanie naszego dziedzictwa, a drugi to zapewnienie naszej przyszłości w państwie Izrael, co jest kluczem dla istnienia diaspory. Ochrona dziedzictwa Izraela jest czymś, co tutaj robicie, a my robimy to w naszym domu."
    30 czerwca 2017 r. niezidentyfikowane osoby rzuciły bombę zapalającą w synagogę we Lwowie (Ukraina). Mie odnotowano żadnych strat. Na dawnym budynku społeczności żydowskiej w mieście przy ulicy Szalom Aleichem wymalowano antysemickie hasła, między innymi: "Żydzi, pamiętajcie 1 lipca". Odnosi się to do pogromu Żydów w Lwowie, do którego doszło 1 lipca 1941 r.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: lipiec-wrzesień 2017 r.


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright © 2017 by Gedeon