TURYSTYKA  -  EGIPT



  -  Egipt




Arabska Republika Egiptu











































Klasztor Św. Katarzyny
u podnóża Góry Synaj
(źródło: Werner Braun - Jerozolima)

 

Arabska Republika Egiptu w 1979 roku zawarła porozumienie pokojowe z Izraelem. Od tej pory nastąpiła stopniowa normalizacja stosunków politycznych i gospodarczych. Wraz za tym pojawiła się możliwość normalnego ruchu turystycznego pomiędzy obydwoma państwami.

Egipt ma powierzchnię 1 001,4 tys. km2. Ludność: 68,5 mln mieszkańców (2000 r.). Stolicą jest Kair.

Głównymi ośrodkami turystycznymi Egiptu są: Kair, Luksor i Aleksandria. Egipcjanie oferują do zwiedzania liczne zabytki kultury starożytnej (Memfis, Teby, Abu Simbel, File), rejsy po Nilu i wycieczki w głąb pustyni. Na liście światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO znajdują się:
  - Abu Mina, ruiny miasta (dziedzictwo kulturalne);
  - Abu Simbel, zabytki Nubii od Abu Simbel do File (dziedzictwo kulturalne);
  - Kair, zabytki architektury Islamu (dziedzictwo kulturalne);
  - Memfis, nekropola, piramidy i świątynie starożytne (dziedzictwo kulturalne);
  - Teby, starożytne miasto z nekropolą (dziedzictwo kulturalne).
Rezerwaty biosfery UNESCO:
  - Omayed Experimental Research Area, na Saharze (pustynie i półpustynie gorące), utworzony w 1981 r. (rozszerzony w 1998 r.), powierzchnia 75.800 hektarów, położony na wysokości 0-110 metrów n.p.m.
  - Wadi Allaqi Research Area, na Saharze, obszar rezerwatu często zalewany przez jezioro Nasera (pustynie i półpustynie gorące), utworzony w 1993 r., powierzchnia 2.380.000 hektarów, położony na wysokości 165-1500 metrów n.p.m.

 

Na szczególną uwagę zasługują wycieczki organizowane z Izraela na Półwysep Synaj. Ma on powierzchnię 61,2 tys. km2. Jest to teren w przeważającej mierze pustynny, lecz nazwa pustynia może być myląca, jeśli ma sugerować rozległe połacie piasku. W rzeczywistości jest tu tylko jeden większy teren piaszczysty, który rozdziela wielki płaskowyż ciągnący się ku północy od łańcuchów górskich, tworzących podstawę trójkąta uformowanego przez zatoki Akaba i Sueską. Jest to właśnie teren wyżynno-górzysty, a najwyższym wzniesieniem jest Góra Św. Katarzyny (2637 metrów n.p.m.).
    I właśnie, można pojechać na wycieczkę do klasztoru św. Katarzyny. Najczęściej wyjazd jest porą wieczorną, by autobus mógł przejechać nocą gorącą pustynię i turyści mogli jeszcze przed świtem wejść na górę, by podziwiać przepiękny wschód słońca. Nie trzeba martwić się drogą powrotną, gdyż w Izraelu klimatyzacja jest standardem w autobusach. Wiele osób jest również zainteresowanych odbyciem wycieczki do Dżebel Musa, tradycyjnie uważanej za Górę Synaj. Stanowi ona część łańcucha górskiego, którego najwyższy szczyt sięga około 2640 metrów n.p.m. Zgodnie z tradycją biblijną, jest to miejsce, w którym Mojżesz otrzymał od Boga Dekalog (Dziesięć Przykazań Bożych). Jest to miejsce wyjątkowo szczególne i bardzo ważna, tak dla Żydów jak i dla Chrześcijan. Jeśli będziemy mieli szczęście, to w trakcie naszej wycieczki spotkamy piękną gazelę Ariel, która zamieszkuje właśnie te strony.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek

  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon
Izrael Jordania