TURYSTYKA  -  GÓRA  KARMEL



  -  Turystyka - Dystrykt Hajfy
 
          regiony:
     -  Region Hajfy
 - Karmel
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
 
          największe miasta:
     -  Baqa al-Gharbiyye
     -  Hadera
     -  Hajfa
     -  Nesher
     -  Or Aqiwa
     -  Qiryat Atta
     -  Qiryat Bialik
     -  Qiryat Motzkin
     -  Qiryat Yam
     -  Tirat Karmel
     -  Umm al-Fahm
     -  Zikhron Ya'aqow
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Alexander River
 - Park Narodowy Carmel Hai-Bar
     -  Park Narodowy Cezarea
     -  Park Narodowy Ein Afek
 - Park Narodowy Mount Carmel
 - Park Narodowy Nahal Me'arot
     -  Park Narodowy Sharon


 

 

 

Góra Karmel jest przybrzeżnym masywem górskim, wznoszącym się nad Zatoką Hajfy. Miasto Hajfa częściowo znajduje się na górze Karmel, podobnie jak Nesher i Tirat Karmel.

 

Przy południowo-wschodnim krańcu tego masywu znajduje się "róg Karmelu", uznawany przez tradycję za pole zmagań Eliasza z prorokami Baala. Miejsce to, zwane Muhraqa, leży na wysokości 482 metrów, skąd rozciąga się wspaniały widok na wszystkie strony świata. Znajduje się tutaj jedno z najświętszych miejsc w Izraelu - Grota Eliasza. To właśnie tutaj ukrywał się prorok Eliasz przed królem Achabem i królową Jezabelą, po tym, gdy zabił 450 bałwochwalczych kapłanów Baala (1 Królewska 17-19). Grotę można zwiedzać od niedzieli do czwartku w godz. 8.00-18.00, a w piątki od 8.00 do 13.00.
    Niedaleko od groty znajduje się dolna stacja kolejki linowej, którą można wjechać na szczyt góry Karmel. Na szczycie znajduje się klasztor Stella Maris i punkt obserwacyjny ze wspaniałym widokiem na miasto i zatokę Hajfy.

Najwyżej położona dzielnicą Hajfy jest dzielnica HaCarmel. To tutaj miejscowa elita wybudowała swoje rezydencje. Rozciąga się stąd wspaniały widok na całą Zatokę Hajfy i miasto w dole. Jest tutaj najlepsze, czyste powietrze i wieje przyjemny wiatr od strony morza. Jest to dzielnica ludzi najbardziej bogatych w Hajfie.
    Na samym szczycie góry Karmel zbudowano miasteczko uniwersyteckie. Na terenie miasteczka uniwersyteckiego znajduje się wieża Eskhol. Z jej najwyższego 25-piętra rozciąga się najpiękniejsza panorama miasta i okolicy.

Około 300 metrów od Uniwersytetu Hajfy znajduje się wejście do Parku Narodowego Carmel Hai-Bar. Jest to największy w Izraelu rezerwat przyrody, szczególnie bogaty w dziką zwierzynę, w tym: koziorożce, daniele, sarny, dzikie owce, egipskie sępy, orły Bonelli i sępy Gryfa. Z Grecji sprowadzono kozły kreteńskie, których liczba tak się rozmnożyła, że obecnie monitoruje się ich zwyczaje poprzez specjalne przenośniki radiowe. Występuje tu także największe na świecie stado jeleni mezopotamskich.
    W 1992 roku otwarto park dla zwiedzających, którzy mogą spacerować po lesie (o powierzchni ponad 1 500 akrów), oczywiście wyznaczonymi ścieżkami i obserwować zwierzęta w ich naturalnych warunkach życia. Duże połacie lasów rosną na stokach wzgórz z bardzo ograniczoną liczbą dróg. Rosną tu barwne drzewa pistacjowe oraz szarańczyny (chleb świętojański) i oliwki. Drzewem najczęściej występującym na Karmelu jest sosna.
    Park jest jednym z najpopularniejszych regionów kraju, odwiedzany corocznie przez około 2 miliony turystów. W tej okolicy znajdziemy liczne miejsca do wypoczynku, tak aktywnego, jak i biernego.

Ponad jedna trzecia masywu górskiego Karmelu stanowi Park Narodowy Góry Karmel. Na tym obszarze zachowało się ponad 250 miejsc zamieszkiwanych w prehistorii przez ludzi. Jednak najbardziej charakterystyczną cechą tego parku narodowego jest wspaniały zespół leśny, w skład którego wchodzą między innymi dęby, szarańczyny i sosny. Niezwykłe pod względem wielkości są najstarsze dęby kermes. W przeszłości miejscowa ludność uważała te wielkie drzewa za święte i otaczała je szczególną opieką. Przez leśną gęstwinę można przemieszczać się jedynie wytyczonymi szlakami turystycznymi. Na wiosnę zakwitają zawilce, fiołki alpejskie, storczyki i całe mnóstwo innych kwiatów.

Stanowiska archeologicznych badań w masywie Karmelu zostały udostępnione do zwiedzania przez turystów w jaskiniach Nahal Mearot, które znajdują się na terenie specjalnie utworzonego Parku Narodowego Nahal Me'arot. Są one dla archeologów i paleontologów bezcennym zapisem historii człowieka. W specjalnie przygotowanych grotach znajdują się rekonstrukcje różnych scen z przeszłości, a w tle, na trzech ekranach wyświetlany jest film. W jaskiniach na Karmelu jest jeszcze dość materiału archeologicznego na co najmniej dwieście lat badań. Ten bezcenny dla naukowców teren, został tak przygotowany, że zachwyca zwykłych turystów, a nawet dzieci. Część parku jest dostępna dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

 

 

Dobrze rozwinięta komunikacja pozwala szybko dostać się w rejon Hajfy, nad którą rozciąga się od strony południowej pasmo Karmelu. Wznosi się ono stromo poczynając od doliny rzeki Nahal Kiszon. Wysokość góry wzrasta w kierunku południowym i dochodzi do 548 metrów nad poziomem morza. Przetrwały tutaj piękne lasy sosnowe i wiecznie zielone dęby. Z góry, wśród lasów, spływają do Morza Śródziemnego potoki. To piękne okolice wspaniale nadające się na pieszą turystykę górską.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon