2000-2001  -  INTIFADA  AL-AKSA



  -  HISTORIA
      -  1994-2000 -
                               Autonomia Palestyńska
   - 2000-2001 - Intifada al-Aksa
      -  Po 11 września 2001 r.


Pietnasty Knesset (1999-2003)
Wybuch przemocy izraelsko-arabskiej
Fragmenty z piatkowego kazania w meczecie Zayed bin Sultan Aal Nahyan w strefie Gazy
Premier Ariel Szaron - jego biografia
Jakie sa fakty na temat `wiecznej przyjazni amerykańsko-izraelskiej`?





 

 

---------- Wizyta Szarona na Wzgórzu Świątynnym ----------

28 września 2000 r. przywódca prawicowej partii politycznej Likud, Ariel Szaron odwiedził Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Wizyta trwała 34 minuty. Na zarzuty, że jego wizyta jest prowokacją, Szaron odpowiedział, że przybył z "przesłaniem pokoju."
    28 września 2000 r. grupa młodych Palestyńczyków wszczęła zamieszki na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Rzucane kamienie zraniły 25 osób. W starciach z policją rannych zostało 3 Palestyńczyków. Policja użyła gazu łzawiącego.
    28 września 2000 r. premier Ehud Barak powiedział, że jest gotów zgodzić się na utworzenie stolicy państwa palestyńskiego we Wschodniej Jerozolimie. Stolica Izraela znajdowałaby się w Jerozolimie, a stolica Palestyny w Al-Quds.

28 września 2000 r. palestyński policjant zastrzelił izraelskiego policjanta podczas wspólnego patrolu w Kalkilii, w Samarii.

29 września 2000 r. wybuchły duże palestyńskie rozruchy na Starym Mieście w Jerozolimie. Palestyńczycy obrzucili kamieniami modlących się Żydów przy Zachodnim Murze. W odpowiedzi izraelska policja wkroczyła na Wzgórze Świątynne. W starciach 5 Palestyńczyków, a 200 osób zostało rannych. Około 70 izraelskich policjantów również odniosło obrażenia.

29 września 2000 r. oficjalne palestyńskie media w Autonomii Palestyńskiej poinformowały, że Ariel Szaron wkroczył z "tysiącami izraelskich żołnierzy" na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Izraelczycy sprowokowali wybuch zamieszek podczas których zmasakrowano cywilnych Palestyńczyków. Oficjalna palestyńska rozgłośnia radiowa "Głos Palestyny" wezwała "wszystkich
Palestyńczyków do powstania i obrony meczetu al-Aqsa.
" Palestyńskie władze zamknęły wszystkie szkoły w Autonomii Palestyńskiej, aby umożliwić uczniom i studentom udanie się do Jerozolimy.
    29 września 2000 r. starcia izraelsko-palestyńskie objęły swoim zasięgiem wszystkie miasta w Samarii, Judei i Strefie Gazy.
    29 września 2000 r. palestyński policjant zastrzelił izraelskiego policjanta podczas wspólnego patrolu w pobliżu Kalkilii, w Samarii.
    We wrześniu 2000 r. palestyńscy aktywiści z ruchu al-Fatah utworzyli zbrojne ramię swojej organizacji, pod nazwą: Brygady Męczenników Al-Aksa.

30 września 2000 r. Palestyńczycy obrzucili kamieniami modlących się Żydów przy Zachodnim Murze. Obchodzono wówczas żydowskie święto Rosh Hashanah. W starciach rannych zostało 28 izraelskich policjantów.

W dniach 29-30 września 2000 r. w starciach izraelsko-palestyńskich zginęło 15 Palestyńczyków.

      Wybuch przemocy izraelsko-arabskiej

1 października 2000 r. izraelscy Palestyńczycy ogłosili generalny strajk. W wielu miejscach na północy Izraela doszło do gwałtownych zamieszek z izraelską policją. W Umm al-Fahm zginęło 2 izraelskich Arabów, a w Jad zginął 1 izraelski Arab.

2 października 2000 r. doszło do gwałtownych starć izraelsko-palestyńskich w arabskich miejscowościach na północy Izraela. W Sakhnin zginęło 2 Palestyńczyków. W Nazarecie zginął 1 Palestyńczyk, a około 100 zostało rannych. W Umm al-Fahm rannych zostało 7 Palestyńczyków. W wielu miejscach izraelska policja użyła ostrej amunicji.

2 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Ramallah w Samarii. Zginął 1 Izraelczyk.

3 października 2000 r. doszło do gwałtownych starć izraelsko-palestyńskich w rejonie Kafar Manda na północy Izraela. Zginął 1 Palestyńczyk, a 1 osoba została ranna.

4 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Gush Katif w Strefie Gazy.
    4 października 2000 r. władze Autonomii Palestyńskiej uwolniły więzionych bez wyroków sądowych w palestyńskich więzieniach przywódców radykalnej organizacji terrorystycznej Hamas.

4 października 2000 r. w Paryżu (Francja) odbyły się rozmowy premiera Izraela Ehuda Baraka z przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem. Barak zgodził się na wycofanie wojsk na pozycje sprzed wybuchu drugiej Intifady (28 września), w zamian za co Arafat obiecał powstrzymać antyizraelskie wystąpienia.

5 października 2000 r. wybuchły arabskie zamieszki w Jaffie. Palestyńczycy palili opony, niszczyli sklepy i bili żydowskich przechodniów.

6 października 2000 r. doszło do gwałtownych arabskich zamieszek na północy Izraela. Rzucony przez Palestyńczyków zranił Izraelczyka z Tyberiady.

7 października 2000 r. grupy młodych Izraelczyków wywołały antyarabskie zamieszki w okolicach Tyberiady. Palono opony na ulicach, obrzucono kamieniami meczety i atakowano napotkanych Palestyńczyków. Do ciężkich starć grup cywilnych Izraelczyków z izraelskimi Arabami doszło do Nazarecie. Zginął 1 Izraelczyk.
    7 października 2000 r. grupa szyickich terrorystów z Hezbollahu zaatakowała patrol izraelskiej armii na granicy z południowym Libanem. Uprowadzonych do Libanu zostało 3 izraelskich żołnierzy.

7 października 2000 r. grupa Palestyńczyków zniszczyła grobowiec Józefa w Nablusie, w Samarii. Było to ważne religijne miejsce dla judaizmu. Terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa porwali żydowskiego osadnika w rejonie grobowca Józefa. Jego ciało odnaleziono 28 października.

8 października 2000 r. grupy młodych Izraelczyków wywołały starcia z Arabami w Nazarecie. Policja użyła gazu łzawiącego i ostrej amunicji. Zginął 1 Palestyńczyk, a 5 osób zostało rannych. Do starć doszło także w Tel Awiwie. Izraelczycy wyrzucili dwóch Arabów z restauracji, w odwecie za co zaczęli oni podpalać zaparkowane w pobliżu samochody.

9 października 2000 r. grupy młodych Izraelczyków zdemolowały arabskie sklepy w Nazarecie, Bat Yam i Petah Tikva. Zdewastowano meczet w Akko. W odwecie izraelscy Palestyńczycy podpalili dwie synagogi w Jaffie i jedną synagogę w Lod.

9 października 2000 r. żydowski osadnik zastrzelił Palestyńczyka na drodze w pobliżu Ramallah, w Samarii.

10 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Rehelim w Samarii.
    10 października 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabski autobus w pobliżu Hebronu, w Judei.

11 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Betar Ilit w Samarii. Ostrzelano także izraelski ambulans medyczny, który odwoził rannych z wypadku samochodowego pod Hebronem, w Judei.

12 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Beit Omar w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.
    12 października 2000 r. palestyńscy policjanci aresztowali dwóch izraelskich żołnierzy, którzy pomyłkowo wjechali cywilnym samochodem do Ramallah w Samarii. Tłum Palestyńczyków wdarł się na posterunek policji i dokonał linczu zabijając obu żołnierzy (Vadim Nurzhitz i Jossi Avraham).
    12 października 2000 r. w godzinę po bestialskim linczu, izraelski helikopter "Apache" ostrzelał rakietami posterunek palestyńskiej policji w Ramallah. W budynku zawaliła się podłoga piętra i rannych zostało 16 Palestyńczyków.
    12 października 2000 r. Izraelskie Siły Obronne wprowadziły całkowitą blokadę palestyńskich terytoriów w Samarii, Judei i Strefie Gazy.

      Fragmenty z piatkowego kazania w meczecie Zayed bin Sultan Aal Nahyan w strefie Gazy

12 października 2000 r. islamscy terroryści z Al-Qaedy przeprowadzili samobójczy atak bombowy na amerykański niszczyciel USS "Cole" w porcie Aden (Jemen). Zginęło 17 amerykańskich marynarzy, a 39 zostało rannych.

13 października 2000 r. żydowski imigrant z krajów byłego ZSRR otworzył ogień z broni maszynowej na Jafo Street w Hajfie. Ranne zostały 4 osoby.

13 października 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabskie wioski al-Khadir, Hosan, Beit Enoon i Arta w Judei. Rannych zostało 4 Palestyńczyków.

W dniach 16-17 października 2000 r. w Sharm el-Sheikh (Egipt) odbył się szczyt palestyńsko-izraelski z udziałem prezydenta Stanów Zjednoczonych Billem Clintonem. Zawarte porozumienie zobowiązywało obie strony do powstrzymania przemocy.

17 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk. Strzały padły z arabskiej wioski Beit Jala.

17 października 2000 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy. Izraelscy żołnierze wykryli i zdetonowali bombę.
    17 października 2000 r. palestyńska organizacja Hamas oświadczyła, że będzie nadal prowadzić walkę z Izraelem niezależnie od zawartych przez Jasera Arafata porozumień pokojowych.
    17 października 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabskich rolników pracujących na polu przy wiosce Beit Fureik, w rejonie Nablusu w Samarii. Zginął 1 Palestyńczyk, a 5 osób zostało rannych. Ostrzelano także arabską wioskę Hawareh w Samarii.

18 października 2000 r. oddział izraelskich komandosów wjechał do Ramallah w Samarii. Aresztowano 8 poszukiwanych Palestyńczyków, którzy brali udział w linczu dwóch izraelskich żołnierzy (12 października).
    18 października 2000 r. Izraelskie Siły Obronne wycofały swoje oddziały z terenów Autonomii Palestyńskiej. Izrael otworzył także przejścia graniczne z Jordanią i Egiptem, oraz umożliwił otwarcie palestyńskiego lotniska międzynarodowego w Strefie Gazy.
    18 października 2000 r. władze Autonomii Palestyńskiej wezwały za pośrednictwem telewizji całą ludność palestyńską do powstrzymania się od aktów przemocy. Równocześnie palestyńskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły akcję aresztowania licznych wysokich działaczy Hamasu.
    18 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Kfar Darom w Strefie Gazy.

18 października 2000 r. Komisja Praw Człowieka ONZ potępiła Izrael za stosowanie nadmiernej siły przeciwko cywilnej ludności palestyńskiej.

20 października 2000 r. doszło do gwałtownych starć izraelsko-palestyńskich w rejonie Nablusu i Ramallah w Samarii. Zginęło 10 Palestyńczyków, a około 400 osób zostało rannych.
    20 października 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabskich rolników pracujących w gaju oliwnym przy wiosce Kufr Qallel, w rejonie Nablusu w Samarii.

21 października 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali palestyńskich rolników w sadzie oliwnym w pobliżu wioski Husan w Judei.

22 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.
    22 października 2000 r., premier Ehud Barak oficjalnie oznajmił, że eskalacja palestyńskiego terrorujest wyraźnym dowodem na to, że strona palestyńska nie dotrzymuje zawartych prozumień. Wymusza to na Izraelu wstrzymanie wszelkich rozmów pokojowych z przedstawicielami Autonomii Palestyńskiej. Negocjacje mogą zostać wznowione tylko w przypadku wstrzymania palestyńskiego terroru.

22 października 2000 r. Izraelskie Siły Obronne wprowadziły ponowną blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej, zamykając palestyńskie lotnisko międzynarodowe w Strefie Gazy oraz przejścia graniczne z Jordanią i Egiptem.
    22 października 2000 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat oświadczył, że Palestyńczycy mają prawo do niepodległego państwa ze stolicą w Jerozolimie bez względu na zgodę Izraela.

22 października 2000 r. państwa Ligi Arabskiej zapowiedziały udzielenie pomocy finansowej Palestyńczykom w wysokości 1 mld USD.

24 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Psagot, w pobliżu Ramallah w Samarii.

26 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Kadim w Samarii.

27 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Uszkodzonych zostało 5 mieszkań.

27 października 2000 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym patrolu izraelskiej straży granicznej w pobliżu Betlejem, w Judei. Ranny został 1 izraelski policjant.

28 października 2000 r. odnaleziono ciało zamordowanego żydowskiego osadnika w pobliżu Ramallah, w Samarii. Został on 7 października uprowadzony przez palestyńskich terrorystów w pobliżu grobowca Józefa w Nablusie.

29 października 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali z broni maszynowej wejście do szpitala Augusta Victoria we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został palestyński ochraniarz.

29 października 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabską wioskę Hares w Judei. Rannych zostało 3 Palestyńczyków.

30 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali budynek Urzędu Ubezpieczeń Społecznych we wschodniej Jerozolimie. Zginął izraelski ochraniarz, a 1 osoba została ranna.

30 października 2000 r. żydowski osadnik postrzelił Palestyńczyka na drodze w pobliżu Hebronu, w Judei. W pobliżu Hawareh osadnicy postrzelili drugiego Palestyńczyka.
    30 października 2000 r. wojsko izraelskie ostrzelało siedzibę palestyńskiej organizacji al-Fatah oraz posterunki palestyńskiej policji.

31 października 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedla Efrata w Judei i Pesagot w Samarii. Ostrzelano także bazę izraelskiej straży granicznej w pobliżu Tulkarem, w Samarii.
    W październiku 2000 r. w starciach izraelsko-palestyńskich zginęło 103 Palestyńczyków i 10 Izraelczyków.

1 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali moszaw Nizzane Oz. Strzały padły z rejonu pobliskiego arabskiego miasta Tulkarem.

1 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę podłożoną przy wjeździe do żydowskiego osiedla Netzer-Hazani w Samarii. Ostrzelano także osiedle Bet Hefer, w pobliżu Nablusu.
    1 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali gaj oliwny przy arabskiej wiosce Oreef, w pobliżu Nablusu w Samarii. Rannych zostało 2 Palestyńczyków. Ostrzelano także arabski autobus w pobliżu al-Khadir.

2 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu zdetonowali bombę ukrytą w samochodzie-pułapce na targowisku Mahane Jehuda w Jerozolimie. Zginęło 2 Izraelczyków, a 10 osób zostało rannych.
    2 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

2 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Ma'ale Efrayim w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk. Ostrzelano osiedle Pesagot, rzucono koktajl Mołotowa w samochód w pobliżu osiedla Shavey Shomron oraz rzucono bombę zapalającą w zakłady Amkor w strefie przemysłowej Atarot.

5 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Pesagot w Samarii.

7 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

7 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.

8 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali żydowski samochód w pobliżu przejścia granicznego Rafiah, na południu Strefy Gazy. Zginęło 2 Izraelczyków.
    8 listopada 2000 r. Izraelskie Siły Obronne przerzuciły dodatkowe oddziały wojska do Strefy Gazy oraz do Samarii i Judei.

9 listopada 2000 r. Izraelskie Siły Obronne rozpoczęły kampanię likwidacji wysokich dowódców palestyńskich organizacji terrorystycznych. Wykorzystano do tego celu sterowane pociski rakietowe wystrzeliwane przez helikoptery bojowe AH-64 "Apache".
    9 listopada 2000 r. izraelski helikopter "Apache" zniszczył pociskiem rakietowym arabski samochód w Samarii, zabijając wysokiego dowódcę palestyńskiego ruchu al-Fatah.

10 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę podłożoną przy murach Starego Miasta w Jerozolimie. Ranny został izraelski policjant.

10 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali bazę izraelskiej straży granicznej w pobliżu Tulkarem, w Samarii. Ostrzelano żydowskie osiedla Susya i Otniel (rejon Hebronu, w Judei) oraz osiedle Kadim (rejon Dżeninu, w Samarii) Ostrzelano także żydowskie domy w Hebronie, w Judei.

12 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali osiedle Gilo we wschodniej Jerozolimie.

12 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód przy przejściu granicznym Kissufim w Strefie Gazy. Zginął 1 Izraelczyk. W rejonie przejścia granicznego Karni zdetonowano bombę przy przejeżdżającym żydowskim autobusie. Autobus został poważnie uszkodzony.
    12 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Rammalah, w Samarii. Zginął 1 Izraelczyk. Ostrzelano także żydowskie samochody w rejonie osiedla Otzrim i Neve Tzuf, oraz bazę izraelskiej straży granicznej w pobliżu Tulkarem, w Samarii.
    12 listopada 2000 r. żydowski osadnik postrzelił 1 Palestyńczyka na drodze w pobliżu Betlejem, w Judei.

13 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

13 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści otworzyli ogień z broni maszynowej do samochodów stojących na punkcie kontrolnym Kamishtara Habriti, na północ od żydowskiego osiedla Ofra w Samarii. Zginęło 3 Izraelczyków, a 8 osób zostało rannych. Do ataku przyznały się Bataliony Salah al-Din. Ostrzelano także punkt kontrolny Huwareh.
    13 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabski autobus w pobliżu Ramallah, w Samarii.

14 listopada 2000 r. Izraelskie Siły Obronne zaostrzyły blokadę miast w Autonomii Palestyńskiej, wystawiając liczne punkty kontrolne na strategicznych drogach w Samarii i Judei. Równocześnie izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały niektórych ważnych palestyńskich przywódców.
    14 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali konwój z żydowskimi osadnikami z osiedla Netzarim w Strefie Gazy.
    14 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie domy w Hebronie, w Judei. Ostrzelano także żydowskie osiedle Karmey Tzur w Judei i autobus w Samarii.

    14 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabską wioskę Kharis w Samarii.

15 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

15 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Brakha w Samarii.
    15 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabską wioskę Toura w Samarii. Ranny został 1 Palestyńczyk.

16 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści rzucili koktajle Mołotowa w żydowskie samochody w pobliżu Ma'ale Adumim w Judei.
    16 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabskie samochody na punkcie kontrolnym Za'atarea w Samarii. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.

19 listopada 2000 r. izraelskie helikoptery bojowe "Apache" ostrzelały rakietami siedzibę władz Autonomii Palestyńskiej w Gazie, dając tym samym do zrozumienia, że należy powstrzymać palestyńskich terrorystów od dalszych ataków na Izrael.
    19 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Psagot w Samarii.
    19 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabski samochód w pobliżu Nablusu, w Samarii. Ranny został 1 Palestyńczyk.

20 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści rzucili granat ręczny w żydowski dom na osiedlu Ra'a al-Amud we Wschodniej Jerozolimie.

20 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy przy przejeżdżającym żydowskim autobusie szkolnym w pobliżu Gush Katif, w Strefie Gazy. Zginęło 2 Izraelczyków, a 9 osób zostało rannych.
    20 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy postrzelili 1 Palestyńczyka w pobliżu Kalkilia, w Samarii. Ostrzelano także arabski samochód w pobliżu Dżeninu. Ranny został 1 Palestyńczyk.

21 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści rzucili bomby zapalające w autobus w pobliżu wioski Majdal Krum w Galilei. Autobus jechał z Akko do Karmiel. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

21 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gush Katif w Strefie Gazy. Zginął 1 Izraelczyk. Przy osiedlu Netzer Hazani zginął postrzelony 1 Izraelczyk.
    21 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedla Nahal Elisha, Bet El, Pesagot i Nizzane Oz, oraz bazę izraelskiej straży granicznej w pobliżu Tulkarem, w Samarii. Ostrzelano także żydowskie domy w Hebronie, w Judei.
    21 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabską wioskę Hawara w rejonie Nablusu w Samarii i wioskę Kufr Deek w rejonie Salfit.

22 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę ukrytą w samochodzie-pułapce zaparkowanym w centrum Hadery. Zginęło 2 Izraelczyków, a 60 osób zostało rannych.
    22 listopada 2000 r. ponad 10 tys. Izraelczyków demonstrowało wieczorem w Jerozolimie pod hasłami "Pozwólcie armii zwyciężyć!", żądając od władz dania swobody działania armii w walce z Palestyńczykami.

22 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Pesagot w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
    22 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabską wioskę Selit al-Daher, w pobliżu Dżeninu w Samarii. Rannych zostało 4 Palestyńczyków.

23 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

23 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści obrzucili koktajlami Mołotowa żydowski samochód w pobliżu wioski al-Awja w Dolinie Jordanu. Rannych zostało 2 Izraelczyków.
    23 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Pesagot w Samarii. Ostrzelano żydowski samochód w rejonie osiedla Kafr Salim w Samarii.

24 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści zastrzelili 1 Izraelczyka na Zachodnim Brzegu.
    24 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym żydowskim autobusie w pobliżu Hebronu, w Judei. Autobus został zniszczony. Ostrzelano także grobowiec Racheli w Hebronie.

25 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści rzucili bomby zapalające w żydowski dom w arabskiej dzielnicy Bet Yuri we Wschodniej Jerozolimie.

25 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Dugit w Strefie Gazy.
    25 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus w pobliżu Hebronu w Judei. Zdetonowano także bombę podłożoną przy żydowskim osiedlu Elisha. Ostrzelano żydowskie osiedle Pesagot w Samarii oraz żydowskie domy w Hebronie, w Judei.

27 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk.

27 listopada 2000 r. z okazji rozpoczynającego się muzułmańskiego miesiąca postu Ramadan, dowództwo Izraelskich Sił Obronnych złagodziło represje wobec Autonomii Palestyńskiej. Był to gest dobrej woli obliczony na zrozumienie i podjęcie działań zmierzających do zakończenia starć izraelsko-palestyńskich.
    27 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym konwoju z żydowskimi osadnikami z osiedla Netzarim w Strefie Gazy.
    27 listopada 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabską wioskę Aldeek w Strefie Gazy. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.
    27 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie domy w Hebronie, w Judei. Ostrzelano także osiedle Pesagot w Samarii oraz żydowski autobus w pobliżu osiedla Bet El w Judei.

28 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus w pobliżu Hebronu w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

29 listopada 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Awsarin w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
    W listopadzie 2000 r. podczas starć izraelsko-palestyńskich zginęło 110 Palestyńczyków i 22 Izraelczyków. Dodatkowo Palestyńczycy zabili 2 Arabów oskarżonych o współpracę z Izraelem.

1 grudnia 2000 r. Izraelskie Siły Obronne częściowo otworzyły palestyńskie lotnisko międzynarodowe w Strefie Gazy.
    1 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali liczne żydowskie samochody w rejonie Bet El, na północ od Ramallah w Samarii.

3 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Zniszczone zostały dwa mieszkania.

3 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Pesagot i Neve Tzuf, w Samarii. Ostrzelano także żydowski samochód w pobliżu osiedla Rimonim oraz autobus w pobliżu Ramallah w Samarii. Zdetonowano bombę przy przejeżdżającym autobusie w pobliżu Jerycha w Judei.
    3 grudnia 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabską wioskę Kufr-Addek w Samarii. Ranny został 1 Palestyńczyk.

5 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus w pobliżu Hebronu w Judei.

6 grudnia 2000 r. izraelskie władze wydały zezwolenie izraelskim Arabom na dostarczenie 200 ton żywności i odzieży w ramach pomocy humanitarnej na tereny Autonomii Palestyńskiej.

7 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w rejonie Atarot, w pobliżu Ramallah w Samarii. Ostrzelano także zaparkowane żydowskie samochody w pobliżu arabskiej wioski Burqa. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Ostrzelano żydowski autobus w pobliżu Dżeninu, w Samarii.

8 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód przy wjeździe do osiedla Qiryat Arba, przy Hebronie w Judei. Zginęło 2 Izraelczyków, a 1 osoba została ranna. Ostrzelano także żydowski autobus w pobliżu Jerycha w Judei. Zginął 1 Izraelczyk, a 1 osoba została ranna.

10 grudnia 2000 r. żydowscy osadnicy zaatakowali domostwa palestyńskie w Hebronie, niszcząc 11 domów.

11 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk.

11 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści zdetonowali dwie bomby przy przejeżdżających żydowskich autobusach w pobliżu Hebronu, w Judei.

12 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

12 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu punktu kontrolnego Beqa'ot w Dolinie Jordanu. Ranny został 1 Izraelczyk. W innych incydentach ostrzelano punkt kontrolny Narqis w pobliżu żydowskiego osiedla Bdolah w Judei. Ostrzelano także żydowski samochód w pobliżu punktu kontrolnego Hado'ar, raniąc 1 Izraelczyka.
    12 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Morag w Strefie Gazy. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

13 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Morag w Strefie Gazy.
    13 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu arabskiej wioski Turmus Ayya, przy Ramallah w Samarii.

14 grudnia 2000 r. Izraelskie Siły Obronne otworzyły przejścia graniczne z Autonomią Palestyńską, wydając zezwolenia dla 13 tys. palestyńskich robotników, by mogli wjechać do Izraela do pracy.
    14 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Halamish przy Ramallah, w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.

15 grudnia 2000 r. żydowski osadnik otworzył ogień z broni maszynowej do grupy Palestyńczyków, która weszła na jego pole przy osiedlu Tapuakh, w rejonie Nablusu w Samarii. Ranny został 1 Palestyńczyk.

17 grudnia 2000 r. żydowski osadnik zastrzelił Palestyńczyka w Aboud w Samarii.

18 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Kefar Darom w Strefie Gazy.
    18 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Itamar w Samarii. Samochód został zniszczony. Ostrzelano także żydowski autobus w pobliżu Jerycha w Judei. Rannych zostało 2 Izraelczyków.
    18 grudnia 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali z samochodów z broni maszynowej szkołę w arabskiej wiosce Hawwarah, w pobliżu Nablusu w Samarii. Rannych zostało 2 arabskich uczniów. W rejonie punktu kontrolnego Huwwarah przy Nablusie (w Samarii) żydowscy osadnicy zranili 2 Palestyńczyków.

19 grudnia 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali z broni maszynowej arabską szkołę w Hebronie, w Judei.

W dniach 19-23 grudnia 2000 r. odbyły się rozmowy pokojowe izraelsko-palestyńskie w Waszyngtonie (USA). Prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton zaproponował obu stronom ogłoszenie zawieszenia broni i wznowienie procesu pokojowego. Izrael zgodził się na amerykańską propozycję stawiając jako warunek powstrzymanie palestyńskiego terroru.

20 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści zastrzelili Palestyńczyka oskarżonego o współpracę z Izraelem. Zabity pochodził z obozu dla uchodźców Askar.

21 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Eyal, przy Kalkilia w Samarii. W pobliżu Ramallah zastrzelono z przejeżdżającego samochodu 1 Izraelczyka.

22 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu arabskiej wioski Salim, przy Nablusie w Samarii. Ostrzelano także żydowskie osiedla Mahane Bezeq i Mahane Ofer, w rejonie Ramallah w Samarii.

24 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści zdetonowali małą bombę podłożoną w centrum Netanii.

27 grudnia 2000 r. skończył się muzułmański miesiąc postu - Ramadan.
    27 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus w pobliżu Hebronu w Judei.

28 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści przeprowadzili dwa zamachy bombowe w centrum Tel Awiwu, oraz jeden zamach bombowy na szosie w pobliżu Gazy, zabijając 2 Izraelczyków i raniąc wielu.

28 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Kadim w Samarii. Ostrzelano żydowski samochód w pobliżu osiedla Elon More. Ranny został 1 Izraelczyk. Ostrzelano także żydowski autobus w pobliżu Hebronu w Judei.
    28 grudnia 2000 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabski samochód w pobliżu osiedla Ariel w Samarii. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.

30 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus jadący w konwoju w pobliżu osiedla Netzarim w Strefie Gazy.

31 grudnia 2000 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu żydowskiego osiedla Ofra w Judei. Zginął Rabbin Binjamin Ze'ev Kahane i jego żona. Rannych zostało 5 jego córek. Rabbi Kahane był przywódcą grupy radykalnych żydowskich osadników skupionych w organizacji Kach. Jego pogrzeb zgromadził 20 tys. żydowskich osadników.
    31 grudnia 2000 r. palestyński terrorysta ostrzelał żydowskie domy w Hebronie, w Judei. Postrzelono 1 Izraelczyka z przejeżdżającego samochodu w rejonie Atarot. Ostrzelano żydowski samochód przy osiedlu Bet Horon.
    W grudniu 2000 r. podczas starć izraelsko-palestyńskich zginęło 51 Palestyńczyków i 8 Izraelczyków. Spadek ilości ofiar wiązał się z obchodzonym przez Muzułmanów miesiącem postu Ramadan.
    W całym 2000 r. podczas starć izraelsko-palestyńskich zginęło 297 Palestyńczyków (od 28 września: 279) i 43 Izraelczyków (od 28 września: 40).

Do końca 2000 r. do Izraela przyjechało ponad 60 tys. nowych imigrantów, w tym 50.7 tys. z krajów byłego ZSRR.

1 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści zdetonowali samochód-pułapkę w pobliżu przystanku autobusowego w Netanii. Rannych zostało 60 Izraelczyków.

1 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu arabskiej wioski Hizma, w rejonie Ramallah w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
    1 stycznia 2001 r. żydowscy osadnicy wjechali dwoma samochodami do arabskiej wioski Hizma, w rejonie Ramallah w Samarii. Zastrzelono 1 Palestyńczyka. Grupa 10 żydowskich osadników weszła do arabskiej wioski Beit Dajan, w pobliżu Nablusu. Osadnicy ostrzelali z broni maszynowej arabskie domy.

2 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód na autostradzie w pobliżu Modi'in. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

2 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy.
    2 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali bazę izraelskiej straży granicznej w pobliżu Dżeninu, w Samarii.

4 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus w pobliżu osiedla Ma'ale Levona w Judei.

5 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści podłożyli dwie bomby przy punkcie kontrolnym al-Khidr, w pobliżu Betlejem w Judei. Izraelscy żołnierze wykryli i zdetonowali bomby.

8 stycznia 2001 r. ponad 100 tys. ortodoksyjnych Żydów demonstrowało w Jerozolimie przeciwko rządowym projektom kompromisu w sprawie przyszłości Jerozolimy.
    8 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

8 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wojskowy punkt kontrolny Giv'on Hahadasha w Samarii.

9 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Kadim, w rejonie Dżeninu w Samarii. Ostrzelano także żydowski autobus w pobliżu osiedla Ofra w Samarii.

11 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę w dzielnicy Mea Shearim w Jerozolimie. Policja wykryła i rozbroiła bombę. Była ona zbudowana z dwóch pocisków moździerzowych i zapalnika połączonego z telefonem komórkowym.

11 stycznia 2001 r. Izraelskie Siły Obronne w geście dobrej woli otworzyły dla Palestyńczyków przejścia graniczne z Egiptem i Jordanią.

W dniach 13-14 stycznia 2001 r. na przejściu granicznym Erez w Strefie Gazy odbyły się rozmowy Szymona Peresa z przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem. Rozmowy zakończyły się niepowodzeniem.

14 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk.

14 stycznia 2001 r. Izraelskie Siły Obronne wprowadziły całkowitą blokadę Strefy Gazy.
    14 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści z Grupy Salah Khalef porwali i zamordowali żydowskiego osadnika z osiedla Kefar Jam.

15 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Neve Jakow w Jerozolimie.

15 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy konwoju żydowskich samochodów w pobliżu osiedla Netzarim w Strefie Gazy.
    15 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w rejonie Elon More w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.

17 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali szklarnie przy żydowskim osiedlu Gadid w Strefie Gazy. Palestyńczycy zdetonowali także dwie bomby przy żydowskim osiedlu Netzarim w Strefie Gazy.
    17 stycznia 2001 r. żydowscy osadnicy zastrzelili Palestyńczyka w pobliżu osiedla Netzarim w Strefie Gazy.
    17 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu wioski Jaba w Samarii.

21 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali wojskowy punkt kontrolny Yasmin, w pobliżu osiedla Ganei Tal w Strefie Gazy.

W dniach 21-27 stycznia 2001r. odbyły się rozmowy izraelsko-palestyńskie w Tabie (Egipt). W rozmowach uczestniczyli minister spraw zagranicznych Izraela Ben-Ami oraz przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat. Wydano wspólne oświadczenie deklarując chęć zakończenia walk i doprowadzenia do pokojowego rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie.

22 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy konwoju z żydowskimi osadnikami z osiedla Netzarim w Strefie Gazy.

23 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści z Hamasu zastrzelili 2 Izraelczyków w rejonie Tulkarem w Samarii.

24 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy.

28 stycznia 2001 r. przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat podczas Światowego Forum Gospodarczego w Davos (USA) potępił działania izraelskiej armii, określając je jako antypalestyńskie. Tym samym Arafat zaprzeczył wszystkim własnym słowom wypowiedzianym podczas rozmów izraelsko-palestyńskich w Tabie (Egipt).

28 stycznia 2001 r. rząd Izraela w odpowiedzi na oświadczenie Jasera Arafat ogłosił zawieszenie wszelkich rozmów z Palestyńczykami.

29 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    29 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Adam, w rejonie Ramallah w Samarii. Zginął 1 Izraelczyk. Ostrzelano także żydowski autobus w pobliżu Ramallah.

30 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy. Na osiedle spadły także rakiety Qassam.

31 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy.
    31 stycznia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu wjazd do żydowskiego osiedla Shavei Shomron w Samarii.

W styczniu 2001 r. podczas starć izraelsko-palestyńskich zginęło 18 Palestyńczyków i 6 Izraelczyków. Dodatkowo palestyńscy terroryści zabili 4 Palestyńczyków oskarżonych o współpracę z Izraelem.

1 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści zastrzelili żydowskiego osadnika w Dżeninie, w Samarii. Osadnik odbierał samochód z naprawy w warsztacie w dzielnicy Sabah al-Hir w Dżeninie. Ostrzelano także żydowski samochód przy obozie uchodźców al-Arrub w Judei. Zginął 1 Izraelczyk, a 3 osoby zostały ranne.

2 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie domy w Hebronie, w Judei.

4 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Bet El. Ostrzelano także żydowski autobus przy osiedlu Burqa.

6 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie domy w Hebronie, w Judei.

7 lutego 2001 r. premierem izraelskiego rządu został wybrany Ariel Szaron.

      Premier Ariel Szaron - jego biografia

7 lutego 2001 palestyńscy terroryści ostrzelali strefę przemysłową Erez, w północnej części Strefy Gazy. Ostrzelano także konwój żydowskich samochodów w pobliżu osiedla Netzarim w Strefie Gazy.
    7 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Pesagot w Samarii.

9 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedla Netzarim i Dugit w Strefie Gazy.
    9 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedla Pesagot i Efrata w Samarii.

10 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy.

11 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.
    11 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści z Badr Forces ostrzelali żydowski samochód na obwodnicy Jerozolimy. Ranny Izraelczyk zmarł w szpitalu.

11 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali ochraniarzy przy wjeździe do żydowskiego osiedla Elon More, w pobliżu Nablusu w Samarii.

12 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę przy szklarniach żydowskiego osiedla Morag w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony wykryli i zdetonowali bombę.

13 lutego 2001 r. palestyński snajper ostrzelał żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy. Ranny został student lokalnej jesziwy.
    13 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali dwa żydowskie samochody w pobliżu Ramallah i Tulkarem w Samarii. Ostrzelano także żydowskie domy w Hebronie, w Judei.

14 lutego 2001 r. palestyński kierowca autobusu staranował grupę izraelskich żołnierzy stojących na przystanku autobusowym w Holonie. Zginęło 8 Izraelczyków, a 25 osób zostało rannych.

15 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy.
    15 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści postrzelili żydowskiego osadnika w pobliżu Hebronu, w Judei. Postrzelony został 1 Izraelczyk w strefie przemysłowej Atarot. Ostrzelano żydowskie domy w Hebronie, żydowskie osiedle Pesagot oraz bazę izraelskiej straży granicznej w pobliżu Dżeninu, w Samarii. Zdetonowano także bombę przy przejeżdżającym żydowskim autobusie pomiędzy osiedlami Otni'el i Bet Hagay, w rejonie Hebronu w Judei.

16 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę przy szklarniach żydowskiego osiedla Morag w Strefie Gazy. Żołnierze ochrony wykryli i zdetonowali bombę. Ostrzelano żydowskie osiedle Gush Katif i pozycje izraelskiej straży granicznej przy Rafiah. Ostrzelano także żydowski autobus w osiedlu Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    16 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedla Pesagot i Ariel w Samarii.

18 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Neve Dekalim w Strefie Gazy. Ostrzelano także żydowski autobus przy przejściu granicznym Erez w Strefie Gazy. Ostrzelano także autobus w osiedlu Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    18 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu wjazd do żydowskiego osiedla Halamish, w Samarii.

19 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści podłożyli pięć małych bomb przy żydowskim osiedlu Homesh w Samarii. Żołnierze wykryli i zdetonowali bomby. Ostrzelane zostały żydowskie osiedla Pesagot i Kadim, w Samarii.
    19 lutego 2001 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabską wioskę Sawia w Samarii.

20 lutego 2001 r. palestyński terrorysta zranił nożem żydowskiego osadnika w Hebronie, w Judei. Ostrzelano także żydowskie domy w Hebronie.

22 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści postrzelili Izraelczyka w rejonie French Hill w Jerozolimie.

22 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerzy żydowskie osiedla Elei Sinai i Dugit w Strefie Gazy.
    22 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus przy osiedlu Migdalim.

24 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski autobus w osiedlu Neve Dekalim w Strefie Gazy.

25 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z samochodu mijany żydowski samochód w pobliżu osiedla Ateret. Ranny został 1 Izraelczyk. W ostrzelanym samochodzie w pobliżu osiedla Ofra ranny został 1 Izraelczyk.

27 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w rejonie Atarot. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Ostrzelano także żydowskie osiedle Pesagot oraz żydowski samochód w pobliżu wioski Shuwaykah przy Tulkarem, w Samarii.

28 lutego 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskich robotników budujących drogę przy kibucu Eyal w Samarii. Ranny został ochraniarz. Ostrzelano żydowski samochód w rejonie Elon More w Samarii.
    28 lutego 2001 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabską wioskę Seelit Dahir w pobliżu Dżeninu, w Samarii.
    W lutym 2001 r. podczas starć izraelsko-palestyńskich zginęło 20 Palestyńczyków i 12 Izraelczyków. Dodatkowo palestyńscy terroryści zabili 2 Palestyńczyków oskarżonych o współpracę z Izraelem.

2 marca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Modi'in. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

2 marca 2001 r. palestyński terrorysta zastrzelił żydowskiego osadnika w pobliżu Ramallah w Samarii. Ostrzelano także patrol izraelskiej straży granicznej przy obozie uchodźców Qalandiyah, na południe od Ramallah.

3 marca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedla Itamar i Pesagot w Samarii.

4 marca 2001 r. palestyński zamachowiec-samobójca wysadził się w Netanii. Zginęło 3 Izraelczyków, a 66 osób zostało rannych.
    4 marca 2001 r. Izraelczyk zranił nożem 3 Palestyńczyków na ulicy w Netanii.

7 marca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali szklarnie przy żydowskim osiedlu Netzarim w Strefie Gazy.

8 marca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy.
    8 marca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie samochody w pobliżu osiedla Ariel w Samarii i przy Hebronie w Judei. Podłożono dwie bomby przy drodze do osiedla Elon More w Samarii. Żołnierze ochrony wykryli i zdetonowali bomby. Oostrzelano także żydowski autobus w pobliżu osiedla Ofra w Samarii.

9 marca 2001 r. żydowski osadnik postrzelił Palestyńczyka w pobliżu osiedla Susya w Samarii.

10 marca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie domy w Hebronie, w Judei. Ranny został żydowski osadnik.

13 marca 2001 r. rząd Ariela Szarona wydał dyrektywy polityczne dotyczące negocjacji z Palestyńczykami. Izraelski rząd za najważniejszy cel postawił przed sobą przywrócenie bezpieczeństwa i pokoju dla obywateli państwa Izrael. Jeżeli pojawi się jakaś rozsądna propozycja pokojowa, rząd Izraela jest gotowy przystąpić do negocjacji, pod warunkiem powstrzymania terroru i zachowania pokoju.

13 marca 2001 r. Izraelskie Siły Obronne w geście dobrej woli zniosły blokadę miast Tulkarem, Kalkilia, Betlejem i Hebronu w Autonomii Palestyńskiej.

15 marca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie samochody w rejonie Ramallah, w Samarii.

17 marca 2001 r. palestyńscy terroryści wystrzelili rakietę przeciwpancerną i ostrzelali żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    17 marca 2001 r. palestyńscy terroryści podłożyli dwie bomby przy punkcie kontrolnym Halhul w pobliżu Hebronu, w Judei. Izraelscy żołnierze wykryli i zdetonowali bomby.

18 marca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu wioski Turmus Ayya, w rejonie Ramallah w Samarii.

19 marca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Neve Daniyel w Judei. Zginął 1 Izraelczyk. Ostrzelano także dwa żydowskie autobusy w pobliżu osiedli Ofra i Bet El, w Samarii.

20 marca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w rejonie Nablusu w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.
    20 marca 2001 r. żydowscy osadnicy postrzelili Palestyńczyka przy arabskiej wiosce Luban al-Sharqiyah.

20 marca 2001 r. siedmiu niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ zaproponowało ustanowienie w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu placówek obserwacyjnych ONZ. Stany Zjednoczone zawetowały tę propozycję.

21 marca 2001 r. palestyńscy terroryści z Hamasu ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Netzarim i Morag w Strefie Gazy.

25 marca 2001 r. palestyński terrorysta zranił nożem Izraelczyka w dzielnicy Ramot w Jerozolimie.

25 marca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.
    25 marca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali punkt kontrolny Itzhar, na południe od Nablusu w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.

26 marca 2001 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę przy zakładach przemysłowych w Petah Tikva. Policja wykryła i rozbroiła bombę.

26 marca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie domy w Hebronie, w Judei. Zginął 1 Izraelczyk, a 1 osoba została ranna. Ostrzelano także żydowski autobus przy wjeździe do osiedla Bet El w Samarii.

27 marca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Neve Dekalim w Strefie Gazy.

31 marca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

31 marca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali patrol izraelskiej straży granicznej w pobliżu Betlejem w Judei. Ostrzelano także grobowiec Racheli przy Betlejem.
    W marcu 2001 r. podczas starć izraelsko-palestyńskich zginęło 26 Palestyńczyków i 8 Izraelczyków. Dodatkowo palestyńscy terroryści zabili 1 Palestyńczyka oskarżonego o współpracę z Izraelem.

2 kwietnia 2001 r. żydowscy osadnicy wrzucili bombę zapalającą do arabskiego sklepu w Hebronie, w Judei.

3 kwietnia 2001 r. żydowscy terroryści z Komitetu Obrony Dróg ostrzelali arabski samochód w pobliżu Hebronu, w Judei. Rannych zostało 2 Palestyńczyków.

4 kwietnia 2001 r. premier Ariel Szaron spotkał się w Atenach (Grecja) z negocjatorami Autonomii Palestyńskiej. Podjęto próbę ponownego nawiązania rozmów izraelsko-palestyńskich.

11 kwietnia 2001 r. premier Ariel Szaron wykluczył możliwość likwidacji żydowskiego osadnictwa, gdyż stanowi ono "strategiczne zaplecze izraelskiego bezpieczeństwa".

16 kwietnia 2001 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy pięć pocisków moździerzowych, które spadły na miasto Sderot.

19 kwietnia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedla Nir Am i Kfar darom w Strefie Gazy.

22 kwietnia 2001 r. palestyński terrorysta-samobójca wysadził się na przystanku autobusowym w Kfar Sava. Zginął 1 Izraelczyk, a 61 osób zostało rannych.
    22 kwietnia 2001 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę podłożoną na ulicy w Hajfie. Ranny został 1 izraelski policjant, który usiłował rozbroić bombę.

22 kwietnia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Ramallah, w Samarii. Zginął 1 Izraelczyk.

23 kwietnia 2001 r. palestyńscy terroryści z Hamasu zdetonowali bombę ukrytą w samochodzie-pułapce przed sklepem w Or Yehuda. Rannych zostało 8 osób.

24 kwietnia 2001 r. Centralne Biuro Statystyczne poinformowało, że w Izraelu mieszka 6.400.000 ludzi, z czego 5.120.000 Żydów (81% ogółu mieszkańców). Przyrost naturalny wyniósł 2.4%.

29 kwietnia 2001 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę w centrum Netanii. Policja wykryła i zdetonowała bombę.

29 kwietnia 2001 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym żydowskim autobusie szkolnym przy punkcie kontrolnym Dir Saraf w Samarii. Terroryści przerzucili dwie bomby przez ogrodzenie żydowskiego osiedla Sha'arei Tikva. Uszkodzone zostały dwa budynki mieszkalne.

W kwietniu 2001 r. podczas starć izraelsko-palestyńskich zginęło 24 Palestyńczyków i 7 Izraelczyków. Dodatkowo palestyńscy terroryści zabili 4 Palestyńczyków oskarżonych o współpracę z Izraelem.

6 maja 2001 r. izraelscy komandosi marynarki (Shayetet 13) przejęli na wodach międzynarodowych statek "Santorini", płynący do portu w Gazie. Na jego pokładzie znaleziono duże ilości brani i amunicji (4 rakiety przeciwlotnicze Streła-2, 50 rakiet 107 mm, 100 pocisków moździerzowych, 450 rakiet przeciwpancernych RPG, 70 min przeciwpancernych, 30 karabinów AK-47), o wartości 10 mln USD. Broń została zakupiona przez Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny. Statek został skierowany do Hajfy. Operację eskortowały dwie łodzie patrolowe "Dabur" i dwa okręty rakietowy.

8 maja 2001 r. palestyńscy terroryści zastrzelili izraelskiego żołnierza z ochrony osiedla Itamar w Samarii.

11 maja 2001 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy pociski moździerzowe, które spadły na kibuce Nahal Oz i Nir Am na Negewie.

12 maja 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy.

14 maja 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Betlejem, w Judei. Ranny został 1 Izraelczyk.

15 maja 2001 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy pociski moździerzowe, które spadły na kibuc Nir Am na Negewie.

15 maja 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Rimonim, w Judei. Zginął 1 Izraelczyk, a 2 osoby zostały ranne.

18 maja 2001 r. palestyński terrorysta-samobójca z Hamasu wysadził się w centrum handlowym Hasharon, w którym ludzie robili zakupy przed szabasem, w Netanii. Zginęło 5 Izraelczyków, a 50 osób zostało rannych.

W dniach 18 i 19 maja 2001 r. izraelskie myśliwce bombardujące F-16 zbombardowały budynki palestyńskich służb bezpieczeństwa w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. Zginęło 16 Palestyńczyków.

19 maja 2001 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę w kawiarni w centrum Jerozolimy. Policja wykryła i zdetonowała bombę.

21 maja 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Netzer Hazani w Strefie Gazy.

24 maja 2001 r. w katastrofie budowlanej zginęło 23 Izraelczyków, a ponad 300 osób zostało rannych. Zawalił się budynek restauracji podczas uroczystości weselnej.

24 maja 2001 r. izraelski helikopter AH-64 Apache zestrzelił cywilny samolot syryjski Cesna.

25 maja 2001 r. dwóch palestyńskich terrorystów-samobójców z Islamskiego Dżihadu wysadziło się w samochodzie-pułapce przy dworcu autobusowym w Haderze. Rannych zostało 65 Izraelczyków.

25 maja 2001 r. palestyński terrorysta-samobójca z Hamasu wysadził się w samochodzie-pułapce przy posterunku wojskowym przy wjeździe do żydowskiego osiedla Netzarim w Strefie Gazy.

26 maja 2001 r. palestyńscy terroryści z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny zdetonowali bombę podłożoną w samochodzie-pułapce w pobliżu posterunku policji w Jerozolimie.

27 maja 2001 r. rząd zatwierdził plan budowy 700 nowych domów dla żydowskich osadników w Samarii i Judei.
    27 maja 2001 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu zdetonowali bombę podłożoną w samochodzie-pułapce w centrum Jerozolimy.

28 maja 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Nablusu, w Samarii. Zginął 1 Izraelczyk. Ostrzelano także żydowski samochód przy osiedlu Neve Daniel, rejon Betlejem w Judei.

30 maja 2001 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu zdetonowali bombę podłożoną w samochodzie-pułapce zaparkowanym przy szkole w Netanii.

30 maja 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu wioski Baka a-Sharkia w Samarii. Zginął 1 żydowski osadnik.
    W maju 2001 r. podczas starć izraelsko-palestyńskich zginęło 45 Palestyńczyków i 17 Izraelczyków. Dodatkowo palestyńscy terroryści zabili 2 Palestyńczyków oskarżonych o współpracę z Izraelem.

1 czerwca 2001 r. palestyński terrorysta-samobójca z Hamasu wysadził się przed wejściem do dyskoteki "Pascha" w pobliżu Delfinarium w Tel Awiwie. Zginęło 21 Izraelczyków, a 121 osób zostało rannych. Większość ofiar była imigrantami lub dziećmi imigrantów z byłego ZSRR.
    1 czerwca 2001 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy pociski moździerzowe, które spadły na osiedle Slav na Negewie.

6 czerwca 2001 r. grupa Palestyńczyków obrzuciła kamieniami żydowski samochód w pobliżu wioski Luban a-Sharkiya w Samarii. Ciężko ranne zostało 5-miesięczne dziecko.

13 czerwca 2001 r. przedstawiciele Izraela i Autonomii Palestyńskiej zatwierdzili porozumienie o zawieszeniu broni.
    13 czerwca 2001 r. w dwie godziny po ogłoszeniu zawieszeniu broni palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w rejonie Ofra w Samarii. Ranna została 1 Izraelka.
    13 czerwca 2001 r. żydowscy osadnicy ostrzelali arabski samochód w Samarii. Zginął 1 Palestyńczyk, a 3 osoby zostały ranne.

23 czerwca 2001 r. palestyńscy terroryści podłożyli minę na drodze izraelskich patroli straży granicznej wzdłuż granicy Strefy Gazy. W wybuchu miny zginęło 2 izraelskich żołnierzy.

24 czerwca 2001 r. rząd i Agencja Żydowska rozpoczęły realizacji narodowego projektu poprawy warunków absorpcji żydowskich imigrantów z Etiopii. W ciągu następnych 9 lat zainwestowano ponad 600 mln USD w edukację i tworzenie nowych miejsc pracy.

26 czerwca 2001 r. około 1 tys. żydowskich liderów z całego świata uczestniczyło w konferencji Agencji Żydowskiej. Postanowiono rozpocząć kampanię solidarności z Izraelem, pod hasłem "Teraz Izrael".

29 czerwca 2001 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę ukrytą w samochodzie-pułapce w Tel Awiwie. Zginął 1 Izraelczyk.

30 czerwca 2001 r. szyiccy terroryści z Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu rakiety Katiusza, które spadły na przygraniczne tereny w Izraelu.

30 czerwca 2001 r. izraelska artyleria w odwecie ostrzelała pozycje Hezbollahu w południowym Libanie.

W czerwcu 2001 r. podczas starć izraelsko-palestyńskich zginęło 13 Palestyńczyków i 28 Izraelczyków. Dodatkowo palestyńscy terroryści zabili 1 Palestyńczyka oskarżonego o współpracę z Izraelem.

1 lipca 2001 r. szyiccy terroryści z Hezbollahu wystrzelili z południowego Libanu rakiety Katiusza, które spadły na przygraniczne tereny w Izraelu.

1 lipca 2001 r. izraelska artyleria w odwecie ostrzelała pozycje Hezbollahu w południowym Libanie. Izraelskie siły powietrzne zbombardowały bazy Hezbollahu w Dolinie Bekaa.

2 lipca 2001 r. palestyńscy terroryści z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny zdetonowali dwie bomby ukryte w dwóch samochodach-pułapkach w Yehud. Jeden z samochodów wybuchł przy placu zabaw dla dzieci.

2 lipca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w rejonie Nablusu. Ranny został 1 Izraelczyk. W Judei zastrzelono żydowskiego osadnika.

4 lipca 2001 r. rząd wydał armii zezwolenie na użycie wszelkich środków do obrony cywilów i żołnierzy izraelskich przed atakami Palestyńczyków.

W 2001 r. Izrael podpisał ze Stanami Zjednoczonymi kontrakt na zakup 50 myśliwców wielozadaniowych F-16I "Sufa". Pierwsze dostawy zaczęły docierać do Izraela pod koniec 2003 r.

7 lipca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Avraham Avin w pobliżu Hebronu, w Judei. Gdy na miejsce przybyli izraelscy żołnierze, doszło do gwałtownej wymiany ognia w której zginął 1 Palestyńczyk, a kilka osób zostało rannych.

8 lipca 2001 r. wojskowe buldożery rozpoczęły operację wyburzenie 25 palestyńskich domów, które zostały nielegalnie wybudowane we Wschodniej Jerozolimie.

9 lipca 2001 r. palestyński terrorysta-samobójca z Hamasu wysadził się na przejściu granicznym Erez w Strefie Gazy. Zamachowcem był 11-letni chłopiec z Gazy.
    9 lipca 2001 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym izraelskim patrolu wojskowym. Zginął 1 izraelski żołnierz, a 1 został ranny.

11 lipca 2001 r. palestyński terrorysta-samobójca usiłował wysadzić się w centrum Afuli. Izraelscy policjanci aresztowali zamachowca, który miał 17 lat.

11 lipca 2001 r. palestyński terrorysta przebrany w mundur izraelskiej armii ostrzelał żydowski samochód w Samarii. Rannych zostało 3 Izraelczyków. Zdetonowano bombę podłożoną przy ogrodzeniu żydowskiego osiedla Eilon Morah.

12 lipca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Nablusu, w Samarii. Rannych zostało 3 Izraelczyków (małżeństwo z dzieckiem).
    12 lipca 2001 r. żydowscy osadnicy zaatakowali arabskie plantacje oliwek w rejonie Nablusu w Samarii.
    12 lipca 2001 r. izraelscy żołnierze ostrzelali posterunek palestyńskich sił bezpieczeństwa w Nablusie. Zginęło 2 palestyńskich policjantów.

13 lipca 2001 r. izraelski oddział wojskowy wkroczył do arabskiej części Hebronu, w Judei. Przeprowadzono przeszukania domów. W wymianie ognia zostało rannych 17 Palestyńczyków.

15 lipca 2001 r. minister spraw zagranicznych Szymon Peres spotkał się w Kairze (Egipt) z przewodniczącym Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem. Spotkanie odbyło się przy obecności specjalnego wysłannika Rosji na Bliski Wschód. Bezskutecznie usiłowano rozpocząć dialog izraelsko-palestyński.

16 lipca 2001 r. palestyński terrorysta-samobójca z Islamskiego Dżihadu wysadził się na dworcu kolejowym w Binjamina, w pobliżu Hajfy. Zginęło 2 izraelskich żołnierzy, a 8 osób zostało rannych.
    16 lipca 2001 r. w przedwczesnym wybuchu bomby zginęło 2 palestyńskich terrorystów w Jerozolimie.

18 lipca 2001 r. palestyńscy terroryści obrzucili bombami zapalającymi osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.
    18 lipca 2001 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę w centrum Tel Awiwu. Policja wykryła i rozbroiła bombę.
    18 lipca 2001 r. palestyńscy terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy pociski moździerzowe, które spadły na kibuc Nahal Oz na Negewie.

18 lipca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowskie osiedle Netzarim w Strefie Gazy.
    18 lipca 2001 r. Izraelskie Siły Obronne przerzuciły dodatkowe oddziały w rejon Strefy Gazy. Było to spowodowane nasileniem się ostrzału tamtejszych osiedli żydowskich.

18 lipca 2001r. w Kairze (Egipt) odbyła się konferencja ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich Ligi Arabskiej. Potępiono Izrael za ataki na Palestyńczyków.

19 lipca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza żydowskie osiedle Kfar Darom w Strefie Gazy.
    19 lipca 2001 r. żydowscy osadnicy zastrzelili 3 Palestyńczyków w rejonie wioski Idna przy Hebronie, w Judei.

20 lipca 2001 r. żydowscy terroryści z Komitetu Obrony Dróg ostrzelali arabski samochód w pobliżu Hebronu, w Judei. Zginęło 3 Palestyńczyków, a 5 osób zostało rannych.

22 lipca 2001 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę przy przejeżdżającym żydowskim autobusie przy wjeździe do kibucu Malkishua.
    22 lipca 2007 r. izraelska policja aresztowała palestyńskiego terrorystę-samobójcę w Hajfie. Zamachowiec przygotowywał się do zamachu bombowego w centrum miasta.

25 lipca 2001 r. Izba Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych wezwała prezydenta George W. Buscha do nałożenia sankcji na Organizację Wyzwolenia Palestyny, jeśli nie spełni ona zobowiązań zwalczania terroryzmu.

      Jakie sa fakty na temat `wiecznej przyjazni amerykańsko-izraelskiej`?

27 lipca 2001 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę w autobusie w Jerozolimie. Policja wykryła i rozbroiła bombę.

27 lipca 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w rejonie Giv'at Ze'ev. Zginał 1 Izraelczyk.

29 lipca 2001 r. ortodoksyjni Żydzi zorganizowali w Jerozolimie demonstrację upamiętniającą rocznicę zburzenia Drugiej Świątyni. Przy tej okazji wmurowano 4-tonowy kamień węgielny pod budowę Trzeciej Świątyni.
    29 lipca 2001 r. grupy młodych Palestyńczyków obrzuciły kamieniami modlących się Żydów pod Zachodnim Murem w Jerozolimie. Doszło do starć z policją, w których rannych zostało 40 Palestyńczyków.
    29 lipca 2001 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę podłożoną w samochodzie-pułapce zaparkowanym na parkingu w Jerozolimie. Rannych zostało 2 Izraelczyków.

30 lipca 2001 r. palestyńscy terroryści zdetonowali dwie bomby w supermarkecie i w autobusie w Jerozolimie, powodując straty materialne.

30 lipca 2001 r. Izraelskie Siły Obronne wprowadziły całkowitą blokadę terytoriów Autonomii Palestyńskiej.
    30 lipca 2001 r. izraelskie helikoptery "Apache" ostrzelały rakietami główną kwaterę Hamasu w Nablusie w Samarii. Zginęło 8 Palestyńczyków, a 15 osób zostało rannych.

31 lipca 2001 r. izraelskie oddziały przeprowadził odwetowe operacje wojskowe w Strefie Gazy. W starciach zginęło 2 Palestyńczyków, a 2 osoby zostały ranne.
    W lipcu 2001 r. podczas starć izraelsko-palestyńskich zginęło 35 Palestyńczyków i 10 Izraelczyków. Dodatkowo palestyńscy terroryści zastrzelili 2 Palestyńczyków oskarżonych o współpracę z Izraelem.

1 sierpnia 2001 r. palestyńscy terroryści zdetonowali małą bombę podłożoną w ogrodzie przed hotelem King David w Jerozolimie. Ranny został 1 Izraelczyk.

2 sierpnia 2001 r. palestyński terrorysta-samobójca usiłował wysadzić się w autobusie w Jerozolimie. Policja aresztowała zamachowca.

2 sierpnia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerzy żydowskie osiedla Kfar Darom i Morag w Strefie Gazy.
    2 sierpnia 2001 r. palestyński terrorysta usiłował podłożyć bombę przy drodze w rejonie Nablusu, w Samarii. Izraelscy żołnierze ostrzelali terrorystę, który zginął w wybuchu bomby. Ranny został 1 Palestyńczyk.

2 sierpnia 2001 r. Unia Europejska oficjalnie potępiła Izrael za eskalację przemocy na Bliskim Wschodzie.

3 sierpnia 2001 r. palestyńska terrorystka usiłowała podłożyć bombę na dworcu autobusowym w Tel Awiwie. Policja aresztowała terrorystkę.

3 sierpnia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z ciężkiego moździerza 120 mm żydowskie osiedla Elei Sinai i Kfar Darom w Strefie Gazy. Rannych zostało 3 Izraelczyków.

5 sierpnia 2001 r. palestyński terrorysta otworzył ogień z broni maszynowej przed Ministerstwem Obrony Izraela w Tel Awiwie. Rannych zostało 10 Izraelczyków.

5 sierpnia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z przejeżdżającego samochodu żydowski samochód w pobliżu Kalkilia, w Samarii. Zginęła 1 Izraelka, a 4 osoby zostały ranne. W pobliżu osiedla Alfei Menashe ostrzelano konwój trzech żydowskich samochodów. Zginęło 2 Izraelczyków, a 3 osoby zostały ranne.

7 sierpnia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Nablusu w Samarii. Zginął 1 izraelski Arab.

8 sierpnia 2001 r. palestyński zamachowiec-samobójca wysadził się na izraelskim posterunku kontrolnym raniąc 1 żołnierza.

9 sierpnia 2001 r. palestyński terrorysta-samobójca z Hamasu wysadził się na parterze pizzerni "Sbarro" na skrzyżowaniu King George St i Jaffie Road w centrum Jerozolimy. Zginęło 15 Izraelczyków, a 132 osoby zostały ranne.

10 sierpnia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Beit Shean. Zginął 1 Izraelczyk, a 3 osoby zostały ranne.
    10 sierpnia 2001 r. przedstawiciel Izraelskich Sił Obronnych poinformował, że od początku wybuchu drugiego powstania palestyńskiego (Intifada Al-Aksa) funkcjonariusze palestyńskich służb bezpieczeństwa wzięli udział w ponad 40% przypadków użycia broni przeciwko Izraelczykom. Był to bezpośredni powód rozpoczęcia działań wymierzonych bezpośrednio przeciwko palestyńskim siłom bezpieczeństwa.

10 sierpnia 2001 r. izraelskie myśliwce bombardujące F-16 zbombardowały budynki palestyńskich służb bezpieczeństwa w Ramallah, w Samarii. Równocześnie izraelskie oddziały zmechanizowane wjechały do wielu arabskich miasteczek, otaczając obiekty palestyńskich sił bezpieczeństwa.

12 sierpnia 2001 r. palestyński terrorysta-samobójca z Islamskiego Dżihadu wysadził się w kawiarni w Hajfie. Rannych zostało 20 Izraelczyków.

13 sierpnia 2001 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę podłożoną przy budynku jesziwy w żydowskim osiedlu Gush Katif w Strefie Gazy. Uszkodzone zostały okoliczne domy.

14 sierpnia 2001 r. izraelskie oddziały zajęły pozycje wokół miasta Betlejem i wioski Beit Jala w Judei. Była to akcja odwetowa, mająca na celu powstrzymanie ostrzału żydowskiego osiedla Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

15 sierpnia 2001 r. palestyńscy terroryści z al-Fatah ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Gilboa. Zginął 1 Izraelczyk, a 3 osoby zostały ranne.

19 sierpnia 2001 r. izraelskie helikoptery bojowe "Apache" zniszczyły budynek palestyńskiej gwardii prezydenckiej Jasera Arafata w Khan Younis, na południu Strefy Gazy. Był to odwet za pomoc udzielaną palestyńskim terrorystom, którzy ostrzeliwali żydowskie osiedla w Strefie.

23 sierpnia 2001 r. palestyńscy terroryści podłożyli bombę ukrytą w samochodzie-pułapce zaparkowanym przed posterunkiem policji w Jerozolimie. Policja wykryła i rozbroiła bombę.
    23 sierpnia 2001 r. grupa młodych Izraelczyków obrzuciła kamieniami arabskie samochody w Jerozolimie. Izraelska policja aresztowała 6 najbardziej agresywnych osób.

23 sierpnia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerzy żydowskie osiedle Gush Katif i przejście graniczne Karni w Strefie Gazy.

23 sierpnia 2001 r. Iranu przeznaczył 1,25 mln. USD na pomoc dla Palestyńczyków walczących z Izraelem.

25 sierpnia 2001 r. palestyński terrorysta ostrzelał żydowski samochód w Jerozolimie. Zginęło 2 Izraelczyków, a 3 osoby zostały ranne.
    25 sierpnia 2001 r. żydowscy terroryści podłożyli małą bombę przed wejściem do meczetu w Hajfie. Ranny został 1 izraelski Arab.

25 sierpnia 2001 r. dwóch palestyńskich terrorystów z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny zaatakowało żydowskie osiedle Neve Dekalim w Strefie Gazy. Zginęło 3 izraelskich żołnierzy, a 7 osób zostało rannych.
    25 sierpnia 2001 r. Izraelskie Siły Obronne wprowadziły całkowitą blokadę południowej części Strefy Gazy.

26 sierpnia 2001 r. w akcjach odwetowych izraelskiej armii w Strefie Gazy zginęło co najmniej 2 Palestyńczyków, a 17 osób zostało rannych.
    26 sierpnia 2001 r. palestyńscy terroryści z Brygad Męczenników Al-Aksa ostrzelali żydowski samochód przy kibucu Magal. Zginął 1 Izraelczyk.

27 sierpnia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

27 sierpnia 2001 r. palestyński terrorysta z Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny zastrzelił żydowskiego osadnika w pobliżu Nablusu, w Samarii. W ostrzelanym samochodzie ranny został 1 Izraelczyk. Ostrzelano także żydowski autobus w pobliżu Hebronu, w Judei.

28 sierpnia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali z moździerza osiedle Gilo we Wschodniej Jerozolimie.

28 sierpnia 2001 r. izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Beit Jala, w Judei. W wymianie ognia zginęło 3 Palestyńczyków, a 30 osób zostało rannych. Z Beit Jala prowadzono ostrzał osiedla Gilo we Wschodniej Jerozolimie.
    28 sierpnia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu osiedla Neve Tzuf w Samarii. Ranny został 1 Izraelczyk.

29 sierpnia 2001 r. palestyńscy terroryści rzucili koktajle Mołotowa w osiedle Pisgat Ze'ev w Jerozolimie.
    29 sierpnia 2001 r. rząd Ariela Szarona pod naciskiem Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych rozpoczął wycofywanie swoich wojsk z arabskiej wioski Beit Jala na przedmieściach Jerozolimy.

29 sierpnia 2001 r. władze Autonomii Palestyńskiej zobowiązały się powstrzymać ostrzał osiedla Gilo we Wschodniej Jerozolimie.
    29 sierpnia 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu Jerycha w Judei.
    29 sierpnia 2001 r. żydowscy terroryści ostrzelali arabski samochód w rejonie Anatot Arez w Judei. Zginął 1 Palestyńczyk, a 2 osoby zostały ranne.

W sierpniu 2001 r. podczas starć izraelsko-palestyńskich zginęło 35 Palestyńczyków i 26 Izraelczyków. Dodatkowo palestyńscy terroryści zastrzelili 5 Palestyńczyków oskarżonych o współpracę z Izraelem.

3 września 2001 r. palestyńscy terroryści zdetonowali bombę podłożoną w samochodzie-pułapce zaparkowanym na osiedlu Gilo we Wschodniej Jerozolimie. Rannych zostało 4 Izraelczyków. Policja wykryła i rozbroiła dwie kolejne bomby.

3 września 2001 r. podczas Światowej Konferencji ONZ przeciwko Rasizmowi odbywającej się w Durbanie (RPA) określono Izrael jako państwo rasistowskie. Była to palestyńska propozycja, którą poparły państwa muzułmańskie. W proteście Izrael i Stany Zjednoczone wycofały swoje delegacje z udziału w konferencji.

4 września 2001 r. palestyński terrorysta-samobójca z Hamasu wysadził się w Jerozolimie. Zginęło 5 Izraelczyków, a 24 osoby zostały ranne.

6 września 2001 r. palestyńscy terroryści ostrzelali żydowski samochód w pobliżu kibucu Bahan, w rejonie Tulkarem w Samarii. Zginął 1 Izraelczyk, a 1 osoba została ranna.

9 września 2001 r. palestyński terrorysta-samobójca z Hamasu wysadził się przy dworcu kolejowym w Nahariyya. Zginęło 4 Izraelczyków, a 30 osób zostało rannych. Był to pierwszy samobójczy zamach przeprowadzony przez izraelskiego Araba.
    9 września 2001 r. palestyński terrorysta-samobójca wysadził się obok przystanku autobusowego pod Netanya. Rannych zostało 3 izraelskich żołnierzy.

9 września 2001 r. palestyńscy terroryści z Islamskiego Dżihadu ostrzelali żydowski mikrobus szkolny pod Jerychem w Judei. Zginęło 2 Izraelczyków, a 3 uczniów zostało rannych.
    9 września 2001 r. izraelskie helikoptery bojowe "Apache" ostrzelały posterunki palestyńskiej policji w Ramallah, Jerychu i Kabatti. Zginęło 6 Palestyńczyków.

11 września 2001 r. izraelska armia zajęła tereny wokół Hebronu w Samarii i wokół Dżeninu w Samarii. W starciach rannych zostało 19 Palestyńczyków.

 

--------------------------------------------------

Materiały opracowywane na podstawie serwisów informacyjnych: PAP, AP, Haaretz, Jerusalem Post, Arutz Sheva.

--------------------------------------------------

    CIĄG DALSZY HISTORII: Po 11 września 2001 r.

Na poczatek

  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2002-2012 by Gedeon