TURYSTYKA  -  GAZA



  -  Turystyka - Strefa Gazy
 
          regiony:
     -  Strefa Gazy
 
          największe miasta:
 - Gaza
     -  Khan Yunis
     -  Rafiah


 

 

 

Miasto Gaza jest największym miastem Strefy Gazy. Liczy około 400 tys. mieszkańców, prawie w całości muzułmańskich Arabów.

Rys historyczny:

Starożytne miasto Gaza było położone na przybrzeżnym szlaku handlowym pomiędzy Egiptem a Syrią. Około XV wieku p.n.e. miasto zajęli Egipcjanie. Następnie okolica została zasiedlona przez Filistynów i Gaza była ich głównym miastem.
    W 600 roku n.e. Gazę zajęli Arabowie. Muzułmanie przyjęli, że pochowano tutaj dziadka proroka Mahometa. Od tej pory Gaza jest ważnym ośrodkiem Islamu. Po krótkim okresie podbicia przez Krzyżowców, w 1187 roku Gaza powróciła pod arabską kontrolę. W XVI wieku kontrolę nad Gazą przejęli Turcy Osmańscy.

Po I wojnie światowej Gaza znalazła się w obszarze Brytyjskiego Mandatu.
    Jako wynik wojny żydowsko-arabskiej 1948 roku, Gaza znalazła się pod okupacją egipską. Napłynęło wówczas tutaj dużo arabskich uciekinierów z Izraela.
    W 1967 roku Gazę zajęły wojska izraelskie. Wraz z wybuchem palestyńskiego powstania (Intifada) w 1987 roku, Gaza stała się centrum fermentu politycznego Palestyńczyków. We wrześniu 1993 roku Izrael i OWP zawarły porozumienie o ograniczonej autonomii palestyńskiej w mieście Jerycho i w Strefie Gazy. Porozumienia wprowadzono w życie w 1994 roku. Palestyński przywódca Jaser Arafat wybrał Gazę na swoją pierwszą prowincjonalną stolicę.

Rys turystyczny:

Miasto Gaza jest centrum gospodarczym całej Strefy Gazy. Znajdują się tutaj niewielkie zakłady tkackie i rzemieślnicze. W okolicy rozwija się rolnictwo i uprawy cytrusów. Nie żyje się tu łatwo, gdyż miasto jest zatłoczone, o chaotycznej zabudowie, tak charakterystycznej dla wszystkich arabskich metropolii. Powszechne jest ubóstwo, nędza i bezrobocie.
    Jeszcze kilka lat temu Gaza miała ambicje stać się nadmorskim kurortem, jednakże wybuchy kolejnych fal nienawiści i przemocy palestyńskiej, doprowadzają miasto i strefę na krawędź upadłości. Tutejsze plaże są zaśmiecone, a rury miejskiej kanalizacji odprowadzają nieczystości bezpośrednio do morza. Nadmorski krajobraz szpecą pozostałości po opustoszałym, nieukończonym i rozkradzionym porcie. Przy samym wybrzeżu mieszczą się wszystkie tutejsze hotele (niewielki wybór i niski standard usług, choć ceny są z tego względu niskimi) i restauracje. Znajduje się tutaj dzielnica Rimal (Piaski), zamieszkiwana przez najbogatszych mieszkańców Gazy. Wśród wielu willi znajduje się tutaj jedna z rezydencji Jasira Arafata.
    W kierunku południowym od wybrzeża biegnie ulica Omar al-Mukhtar Street. Aktywność mieszkańców koncentruje się w rejonie południowego krańca Omar al-Mukhtar Street, zwanego Palestine Square i na Al-Shajaria Square. Jest to najstarsza okolica miasta. Znajduje się tutaj Wielki Meczet Al-Omari. W śródmieściu jest również umiejscowiona cytadela Napoleona z 1799 roku. Atrakcją są tutejsze targi i sklepiki arabskie.

W mieście znajduje się Uniwersytet Muzułmański.

            -  Gaza City

            -  Al-Azhar University Gaza

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon