TURYSTYKA  -  NIZINA  JUDZKA  I  SZEFELA



  -  Turystyka - Dystrykt Centralny
 
          regiony:
     -  Wybrzeże Morza Śródziemnego
     -  Okolice rzeki Yarkon
 - Nizina Judzka i Szefela
 
          największe miasta:
     -  Hod HaSharon
     -  Kefar Sava
     -  Lod
     -  Modi'in
     -  Nes Ziyyona
     -  Netanya
     -  Petah Tiqwa
     -  Qalansawe
     -  Ra'annana
     -  Ramla
     -  Rehovot
     -  Rishon LeZion
     -  Rosh HaAyin
     -  Tayibe
     -  Tira
     -  Yavne
     -  Yehud
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Yarkon


 

 

 

Na południe od Równiny Sharon zaczyna się bogata Nizina Judei. Jest to obszar ożywionej gospodarki rolniczej. Nizina dzieli się na dwie części - północną i południową. Część północna ma długość około 85 kilometrów, zaczyna się za rzeką Jarkon (Yarkon) i sięga na południu do rzeki Nahal Lakisz, wpadającej do morza na północ od miasta Ashdod. Cała Nizina Judei jest nawadniana rzekami spływającymi z gór i wpadającymi do morza. To wspaniałe tereny dla rolnictwa, dlatego znajdziemy tutaj liczne osady o charakterze rolniczym. Nie mają one jednak takiego samego charakteru, jak te z Równiny Sharonu. Tutejsza ziemia traci swój urodzajny charakter przybrzeżnych ogrodów warzywnych oraz sadów owocowych i zamienia się w pola zbożowe.
    Kierując się na wschód z Niziny Judei, wjedziemy na równiny obszar Szefeli. Jest to teren "przejściowy" w południowej części Izraela, przechodzący na zachodzie w nadbrzeżną nizinę, a na wschodzie - w centralną krainę górzystą. Obszar zwany Szefelą to pięć dolin leżących pomiędzy równiną nadmorską a wzgórzami Judei. Są to: Ayalon, Sorek, Elah, Sarepta i Lakhish. To pas falującej ziemi - wzdętej, nierównej, poprzecinanej dolinami, które od niepamiętnych czasów służyły jako ciągi komunikacyjne w poprzek kraju. Szerokie doliny zaczynające się na przybrzeżnej nizinie głęboko wciskają się między wzgórza, z których spływają potoki. Wydaje się, że te wzgórza należą jeszcze do niziny, jest to jednak już Szefela. Wzgórza dochodzą w tej części do wysokości mniej więcej 120 do 350 metrów i są zbudowane głównie z miękkiego wapienia i kredy. Typowym krajobrazem, który tutaj zobaczymy, to szerokie doliny i łagodne wzgórza. W tych licznych dolinach nie brakuje żyznej gleby. Przy wykorzystaniu najnowszych technologii, rozwija się tutaj na dużą skalę rolnictwo. Rejon ten słynie z oliwek i sykomor. Do nawadniania wybudowano sieć kanałów, w których przepływem wody sterują komputery.
    Na południu Szefela dochodzi do rzeki Nahal Sziqma, a na północy do uskoku geologicznego przechodzącego w Basen Lod. W środkowej części, ciągną się krótkie serie dolin, oddzielających zachodnie wzgórza od wyższych wschodnich. Prowadzi się tutaj obecnie na dużą skalę sadzenie drzew, dzięki czemu ta kraina nabiera pięknego wyglądu. Występuje tutaj znaczne zróżnicowanie opadów. W części północnej przypada średnio 500 mm opadów, na część środkową 350 mm, a na jej południową już tylko 250 mm rocznie.

Przez te tereny biegnie nowoczesna autostrada nr 1, łącząca aglomerację miejską Tel Awiwu z lotniskiem Ben-Guriona, i dalej z Jerozolimą. Mniej więcej w połowie drogi między Tel Awiwem a Jerozolimą, w Dolinie Ayalon leży miasto Latrun.
    Można odwiedzić tutejszy klasztor francuskich mnichów, który słynie z produkcji win (ich historia sięga 1899 r.). Można na miejscu kupić produkowane tutaj wina, wódki, wermuty i oliwę. Mnisi zagospodarowali teren otaczający klasztor przekształcając go w piękne ogrody. Rosną tu oliwki i winorośla. Na miejscach bardziej skalistych rosną sosny i cyprysy. W pobliżu znajdują się ruiny kościoła w Emaus. Jednak Latrun stanowi największą atrakcję historyczną, gdyż podczas wojny żydowsko-arabskiej 1948 roku stanowił linię frontu. Decydowało o tym strategiczne położenie miasta, na linii komunikacyjnej z wybrzeża do Jerozolimy. Doszło tutaj do krwawej bitwy i Latrun pozostało pod okupacją jordańską. Strona izraelska wybudowała obwodnicę, która łączyła wybrzeże z żydowską częścią Jerozolimy. Dopiero w 1967 roku Latrun przeszło pod władzę Izraela.
    Dawny fort brytyjski z lat 30-tych XX wieku pozostał turystyczną atrakcją, przy którym wybudowano pomnik poległych żołnierzy i muzeum izraelskich sił pancernych (Yad La-Shiryon). Prezentuje się tutaj ponad 100 różnego rodzaju pojazdów pancernych, wliczając w to słynne T-72 oraz czołgi Merkava.


Latrun

            -  Muzeum Yad La'Shiryon

Wokół Latrun rozciąga się wielki kompleks leśny Parku Kanadyjskiego. To efekt programu zadrzewiania Izraela zainicjowanego przez Żydowski Fundusz Narodowy. Na terenie parku można wypoczywać w cieniu drzew i rozkoszować się przyjemnym chłodem przeróżnych oczek wodnych i kanałów.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon