TURYSTYKA  -  BE'ER - SHEVA



  -  Turystyka - Dystrykt Południowy
 
          regiony:
     -  Szefela
     -  Pustynia Negew
     -  Morze Martwe
     -  Okolice Eilatu
 
          największe miasta:
     -  Arad
     -  Ashdod
     -  Ashqelon
 - Be'er-Sheva
     -  Dimona
     -  Eilat
     -  Netivot
     -  Ofaqim
     -  Qiryat Gat
     -  Qiryat Mal'akhi
     -  Rahat
     -  Sederot
 
          rezerwaty przyrody:
     -  Park Narodowy Ashqelon
     -  Park Narodowy Avdat
     -  Park Narodowy Beit Govrin
     -  Park Narodowy Ben-Guriona
     -  Park Narodowy Coral Beach
     -  Park Narodowy Ein Avdat
     -  Park Narodowy Ein Gedi
     -  Park Narodowy Ein Gedi
                                            Antiquities
     -  Park Narodowy Eshkol
     -  Park Narodowy Mamshit
     -  Park Narodowy Massada
     -  Park Narodowy Ramon
     -  Park Narodowy Shivta
     -  Park Narodowy Tel Arad
 - Park Narodowy Tel Be'er-Sheva
     -  Park Narodowy Timna
     -  Park Narodowy Yotvata Hai-Bar


 

 

 

Miasto Be'er-Sheva jest największym miastem na pustyni Negew (w Dystrykcie Południowym, w Izraelu). Według danych Israel Central Bureau of Statistics miasto liczy 184 500 mieszkańców (dane z 2003 r.).
    Miasto jest "stolicą" pustyni Negew i regionalnym węzłem komunikacyjnym.

Rys historyczny:

Be'er-Sheva jest starożytnym miastem, kilkakrotnie wymienianym przez Biblię. W czasach Izraela Be'er-Sheva była najdalej wysuniętym izraelskim miastem na południe. To starożytne miasto zostało całkowicie zniszczone i jego pozostałości są przedmiotem badań archeologicznych w miejscu zwanym Tel Be'er-Sheva.
    Na początku XIX wieku wśród tutejszych ruin żyli jedynie Beduini. Turcy Osmańscy pod koniec XIX wieku wybudowali w Be'er-Shevie posterunek policji, obok którego z czasem rozwinęło się małe miasteczko. Turcy wybudowali stację kolejową i linię łączącą Be'er-Shevę z Ashkelonem.
    Podczas I wojny światowej, 31 października 1917 roku Be'er-Sheva została zdobyta przez wojska brytyjsko-australijskie.

Zgodnie z ONZ planem podziału Palestyny, Be'er-Sheva miała się znaleźć w rękach arabskich. Podczas wojny żydowsko-arabskiej, 21 października 1948 roku Izraelczycy zajęli Be'er-Shevę.

Rys turystyczny:

Be'er-Sheva leży na płaskim północnym skraju Negewu, gdzie nowoczesny system irygacji i gromadzenia wody radykalnie zmienił krajobraz. Współczesne miasto Be'er-Sheva jest ważnym ośrodkiem przemysłu maszynowego , elektronicznego, chemicznego, włókienniczego i odzieżowego, materiałów budowlanych i spożywczego. Przez miasto przechodzi rurociąg z Ejlatu do Hajfy.
    W 1969 roku założono tutaj The Ben-Gurion University of the Negev. Działalność uniwersytetu jest skoncentrowana na propagowaniu idei zagospodarowania regionu Negewu. Jest to jeden z najszybciej rozwijających się uniwersytetów w Izraelu. Po upadku Związku Radzieckiego osiedliło się tutaj wielu znanych profesorów z uczelni w Leningradzie, Rydze, Moskwy, Charkowa i innych. Obok uniwersytetu działa znany na całym świecie ośrodek badań nad przyrodą pustyni. Tutejsi naukowcy bezustannie pracują nad nowymi systemami nawadniania pustyni i lepszymi rodzajami upraw rolniczych.

         -  The Ben-Gurion University of the Negev

Z atrakcji turystycznych można wymienić ruiny starego miasta, na którym to obszarze utworzono Park Narodowy Tel Be'er-Sheva. To miejsce ma niezwykłe znaczenie dla archeologii. Naukowcy odkryli ponad dwie trzecie starożytnych zabudowań, z których najstarsze pochodzą sprzed X wieku p.n.e. Drobiazgowo zaplanowane wodociągi miejskie są dowodem wspaniałej inżynierii tamtych czasów. Można tutaj podziwiać dobrze zachowane ulice miejskie, magazyny, budynki użyteczności publicznej, domy prywatne, mury miejskie i bramy. Na szczycie wzgórza wybudowano wieżę obserwacyjną, z której rozciąga się wspaniała panorama okolicy.

W centrum Be'er-Shevy, w dawnym meczecie mieści się Muzeum Negewu z kolekcją prehistorycznych znalezisk z tych okolic.
    Charakterystycznym dla Be'er-Shevy jest targ wielbłądzi, przypominający o tym, że miasto stanowi centralny ośrodek dla Beduinów zamieszkujących te okolice. Ich ciekawa kultura zanika. To już chyba ostatni moment, żeby zapoznać się z ich życiem i obyczajami. Kompleks muzealny poświęcony kulturze Beduinów znajduje się w pobliskim kibucu Lahav. W pobliżu znajdują się miasteczka beduińskie Rahat, Tel-Sheva i Laqiya.

         -  Muzeum Kultury Beduinów

Be'er-Sheva jest otoczona przez kilka miast satelitarnych: Omer, Lehavim i Meitar. Okolice stanowią największe skupisko wydm piaskowych w Izraelu.
    W pobliżu znajduje się duża baza lotnicza Izraelskich Sił powietrznych w Hazerim. Na jej terenie umieszczono wyjątkową ekspozycję muzealną przedstawiającą historię lotnictwa. Można tu podziwiać wszystkie typy samolotów i śmigłowców latających w Izraelu. W ekspozycji umieszczono również maszyny arabskie zdobyte podczas działań wojennych. Niektóre z eksponowanych maszyn nagle zaczynają kołować na pas startowy i startują do lotów ćwiczebnych, gdyż prezentuje się tam także najnowsze maszyny lotnicze z ich uzbrojeniem.

Z Be'er-Shevy możemy dojechać autobusami w każde miejsce kraju. Do Tel Awiwu jedzie się 80 minut, do Jerozolimy 90 minut, do Micpa Ramon 80 minut, do Ejlatu 3 godziny.

         -  Be'er Sheva Oficjal web-site

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon