MARTYROLOGIA  -  GETTO  W  ŁODZI



   -  Getta
         -  Kraków
 - Łódź
         -  Warszawa


















 

 


(zdjęcie: Gedeon)

Getto w Łodzi utworzono 8 lutego 1940 roku, w dzielnicy Bałuty i Stare Miasto. Więziono tu ponad 200 tysięcy Żydów (także z Niemiec, Austrii, Czech, Holandii i Luksemburga).

W 1942 roku nastąpiły deportacje Żydów z getta w Łodzi do ośrodka zagłady w Chełmnie, gdzie straciło życie 116 tysięcy Żydów łódzkich. Około 45 tysięcy osób zginęło z głodu i w skutek epidemii tyfusu. W 1942 roku getto zamieniono w obóz pracy przymusowej dla Żydów.

Ostateczna likwidacja getta w Łodzi nastąpiła 30 sierpnia 1944 roku, kiedy to wywieziono 76.701 Żydów do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Pozostałych w getcie 870 Żydów doczekało końca wojny.

Przy ul. Brzeskiej znajduje się pomnik ku czci pomordowanych, zaś przy ulicy Limanowskiego tablica ku czci Żydów getta łódzkiego.

 

- Dworzec kolejowy Radegast (Aleja Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto)


(zdjęcia: Kasia Dobrzańska)

Dworzec kolejowy Radogoszcz znajduje się kilkadziesiąt metrów od granic getta łódzkiego. W latach 1941-1942 ta mała stacja przeładunkowa (Verladebahnhof Radegast - getto) stała się ostatnim przystankiem dla deportowanych do getta łódzkiego (getto Litzmannstadt) około 38 tys. Żydów z centralnej Europy i Kraju Warty oraz około 5 tys. Cyganów.
    W drugiej połowie 1942 roku z tej stacji wysłano transporty kolejowe z 70 tys. Żydów do ośrodka natychmiastowej zagłady w Chełmnie nad Nerem (Kulmhof am Ner). W sierpniu 1944 roku transporty kolejowe z 80 tys. Żydów zostały skierowane do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu (Auschwitz-Birkenau). Potem, sześć transportów kolejowych wysłano jeszcze do obozów koncentracyjnych Ravensbruck, Sachsenhausen-Oranienburg, Gross Rosen i Stutthof.

                        

        
(zdjęcia: Kasia Dobrzańska)

Zachowały się oryginalne tory kolejowe, którymi wywożono na zagładę Żydów oraz drewniany, prowizoryczny budynek dworcowy, który miał służyć tylko na czas istnienia getta.

 

 

 

 

 


Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006-2013 by Gedeon