TURYSTYKA  -  DOLINA  RZEKI  JORDAN



  -  Turystyka - Dystrykt Judei
                                                   i Samarii
 
          regiony:
     -  Samaria
 - Dolina rzeki Jordan
     -  Judea
     -  Morze Martwe
 
          największe miasta:
     -  Ariel
     -  Betlejem
     -  Hebron
     -  Jenin
     -  Jerycho
     -  Ma'ale Adummim
     -  Nablus
     -  Qalqilyah
     -  Ramallah
     -  Tulkarm















Miejsce chrztu Jezusa w rzece Jordan
(źródło: Garo Nalbandian)

 

 

 

Dolina Jordanu to rów tektoniczny, ciągnący się na Bliskim Wschodzie przez Izrael i Jordanię. Stanowi on odgałęzienie Wielkich Rowów Afrykańskich. Powstał w trzeciorzędzie. Ma długość około 450 kilometrów, szerokość do 30 kilometrów i maksymalną głębokość około 800 metrów (dno Morza Martwego). Dnem Doliny biegnie kręta rzeka Jordan.

Rzeka Jordan (hebr. Nehar Hayarden, arab.Nahr al-Urdun) jest mała i płytka, lecz bardzo ważna dla tych pustynnych okolic Izraela. Jordan nie jest na ogół szerszy niż 31 metrów ani głębszy niż około 3 metry, z tym, że zależnie od ilości opadów, mogą tu występować nawet znaczne zmiany. Rzeka ma długość 252 kilometry.
    Jej dopływami są: Hasbani (hebr. Senir, arab. Hasbani) wypływająca z Libanu, Banias (hebr. Hermon, arab. Banias) wypływająca ze źródła przy Banias u podnóża Góry Hermon, i Dan (hebr. Dan, arab. Leddan) również wypływający u podnóża Góry Hermon. Te trzy rzeki łączą się by stworzyć rzekę Jordan w północnym Izraelu. Ich połączenie następuje w pobliżu Kibbutz Sede Nehemya.
    Następnie Jordan szybko przypływa przez bagienną dolinę Hula, która jest jeszcze nieznacznie poniżej poziomu morza. Po czym mocno spada w dół do jeziora Galilejskiego.

W dzisiejszych czasach około 70-90% wody rzeki Jordan zużywa się do celów rolniczych. Opuszczając jezioro Galilejskie, rzeka Jordan ma już mniejszy stopień nachylenia i powoli płynie wijąc się zakrętami w kierunku południowym. Dołaczają do niej ze wschodu dwa dopływy: rzeki Yarmouk i Jabbok.
    Wzdłuż Jordanu biegnie droga nr 90, a co jakiś czas znajdują się małe żydowskie osady rolnicze. Spełniają one także ważną rolę z punktu widzenia strategicznego. Są to punkty wczesnego ostrzegania dla państwa Izrael przed napaścią wroga. Liczba tych osad wzrasta im bardziej zbliżamy się do miejsca, gdzie łączą się Dolina Jordanu z Doliną Beit-She'an. Szeroka dolina Beit-She'an prowadzi wygodnymi drogami prosto do Doliny Jizreel i do nadbrzeżnej niziny przy Hajfie. Liczba osad i upraw rolniczych w Dolinie Beit-She'an jest doprawdy uderzająca.
    Dolina Jordanu, od Belvoir do Beit She'an, i dolina Beit She'an, dopływu Jordanu, zostały wybrane na tereny realizacji ambitnego programu zabezpieczenia zasobów wodnych Izraela. Większość wody pochodzi z Jeziora Galilejskiego, co nie zaspokaja potrzeb kraju, a z kolei opady zimowe powodują częste wylewy Jordanu. Żydowski Fundusz Narodowy buduje więc w tych dwóch dolinach sieć 40 zbiorników wodnych, przyjmujących wodę w zimie i oddających w lecie. Zbiorniki te pozwolą zwiększyć zapasy wody o 50 milionów metrów sześciennych.

Kierując się dalej na południe dotrzemy do Morze Martwego. Jednak wcześniej znajduje się przejście graniczne z Jordanią, a w jego pobliżu leży miejsce uznawane tradycyjnie za miejsce chrztu Chrystusa. Obok znajduje się XIX-wieczny grecki klasztor prawosławny.
    Niestety, strefa przygraniczna jest bardzo mocno strzeżona przez izraelskie wojsko i dostęp do tych miejsc jest często utrudniony.
    Można z tego miejsca szybko dojechać do Jerozolimy, która jest położona 30 kilometrów na wschód. Na tym krótkim odcinku droga wznosi się z poziomu 395 metrów poniżej poziomu morza do wysokości około 820 metrów nad poziomem morza. Na tym krótkim odcinku doświadczymy gwałtownej zmiany scenerii i temperatury.
    Po drodze mija się miejsca znane z Nowego Testamentu, między innymi Betanię. Za jej ocienionymi stokami droga nr 1 wije się na wschód przez nagle opustoszały krajobraz, ożywiany jedynie od czasu do czasu przez samotne obozy Beduinów.

Rzeka Jordan kończy swój bieg wpadając do słonych wód Morza Martwego. W tym miejscu opady są nieliczne i wynoszą około 100 mm rocznie. Z tego powodu oraz z wysokiego odparowania poziom Morza Martwego stopniowo spada. Jest to widoczne zwłaszcza w jego południowej części.

 

Wody rzeki Jordan są niezwykle ważnym zasobem słodkiej wody i z tego powodu kością niezgody pomiędzy Libanem, Syrią, Jordania, Izraelem a Palestyńczykami.

 

 

 

--------------------------------------------------

Opracowano na podstawie "Explorer Izrael", "Pascal Izrael", "Winnica", "Świat Biblii", biuletynów Ambasady Izraela w Polsce, witryn internetowych rządu Izraela i innych opracowań dotyczących Państwa Izrael.

--------------------------------------------------

Na poczatek
  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2006 by Gedeon