7 PAŹDZIERNIKA 2023 ROKU  -  OBSZAR  POŁUDNIOWY



  -  Czasy i fakty
      -  Atak 7 października 2023 r.
         -  Obszar północny
         -  Obszar środkowy
  -  Obszar południowy
      -  Operacja "Żelazne Miecze"


Zobacz także:

    -  [2016 r.] Dziesięć lat spokoju
                             - Co dalej?
    -  [2016 r.] Jakie lekcje z
                             irackiego Mosulu?
    -  [2017 r.] Widok z Kirya
    -  [2017 r.] Wiatry wojny wieją na
                             granicach Izraela
    -  [2018 r.] Wiatr wieje od północy
    -  [2018 r.] Co dalej z Autonomią
                 Palestyńską i Strefą Gazy?
    -  [2018 r.] Dlaczego Netanjahu
                    podjął decyzję o rozejmie?
    -  [2019 r.] Islamski Dżihad
    -  Runda walk z 2021 r. była inna
                            niż wcześniejsze
    -  [2021 r.] Operacja
                          "Strażniik Murów"
    -  [2021 r.] Hamas i
                             Islamski Dżihad
    -  [2021 r.] Zmiany w
                     Autonomii Palestyńskiej
    -  [2021 r.] Czy Iron Dome jest
                 tak skuteczny jak myślano?
    -  [2022 r.] Operacja
                         "Przed Świtem"
    -  [2023 r.] Czego IDF obawia się
                       w najbliższym czasie?
    -  [2023 r.] O co chodzi w sporze
                    Izraela z Egiptem wokół
                             Strefy Gazy?




 




Atak z 7 października 2023 roku był serią ściśle ze sobą skoordynowanych ataków terrorystycznych, przeprowadzonych przez palestyńskie ugrupowania ze Strefy Gazy na przygraniczne obszary w Izraelu.

Arabowie określili ten atak nazwą "Operacji Burza Al-Aksa", natomiast Żydzi nazwali go "Masakrą Simchat Tora" lub "Czarnym Szabatem", ponieważ doszło do niej w Szabat w który obchodzono radosne religijne święto Simchat Tora (po zakończeniu świąt Sukkot).

Po przedstawieniu wydarzeń w północnej i środkowej części terenów przygranicznych, teraz przejdziemy do opisu zdarzeń, które wydarzyły się 7 października w południowej części terenów przygranicznych ze Strefą Gazy.

------------------------------------------

ATAK NA BAZĘ KISSUFIM

W odległości 5 km na zachód od kibucu Re'im znajduje się kibuc Kissufim. Około 400 metrów od tego kibucu jest wojskowa baza Kissufim. Jest ona położona przy drodze nr 242 prowadzącej do dawnego przejścia granicznego Kissufim ze Strefą Gazy. Przejście znajduje się w odległości 1,2 km na zachód od bazy. Przejeżdżali tędy izraelscy obywatele oraz towary do bloku osiedli żydowskich Gusz Katif w Strefie Gazy. Wraz z ewakuacją w 2005 roku osiedli w strefie, zlikwidowano także przejście Kissufim.

Współczesna baza Kissufim jest niewielkim ufortyfikowanym obiektem, w którego narożnikach umieszczono wieże obserwacyjne. Od strony Strefy Gazy umieszczono pozycje ziemne dla kilku pojazdów pancernych. Wewnątrz bazy, poza pomieszczeniami administracyjnymi jest także budynek monitoringu i kierowania systemem ochrony bariery granicznej. Na stałe są tutaj żołnierze z północnego batalionu z Brygady Terytorialnej "Katif" ze wsparciem technicznym Kompanii Inżynieryjnej "Knights of Steel". Za obsługę urządzeń monitoringu odpowiadały kobiety żołnierze z 414 Batalion Wywiadu Bojowego "Nesher".

W związku ze świętami Sukkot, wielu żołnierzy otrzymało przepustki do domu. W dnia 7 października w bazie było 32 nieuzbrojonych żołnierek z jednostki obserwacji granicy oraz 3 cywili, którzy przyjechali na święta do żołnierzy. Ochronę bazy stanowiło 14 żołnierzy z kompani z 51 Batalionu 1 Brygady "Golani" i kompania czołgów Merkava Mk4 z 77 Batalionu 7 Brygady Pancernej "Chatiwa Szewa".

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, w ataku na bazę Kissufim zginęło co najmniej 11 izraelskich żołnierzy. Listy ofiar wciąż nie są kompletne, ponieważ ze względu na trwającą wojnę nie opublikowano oficjalnych raportów.

Rankiem 7 października terroryści rozpoczęli masowy ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. Równocześnie grupy szturmowe Hamasu dokonały wyłomu w barierze granicznej przy dawnym przejściu granicznym Kissufim. Granicę patrolowało wtedy kilku żołnierzy z Brygady Golani. Natychmiast otworzyli oni ogień do terrorystów, powstrzymując ich na pewien czas. Pozwoliło to siłom w bazie Kissufim i w sąsiednim kibucu Kissufim przygotować się do obrony. Dzięki ich odwadze, znaczna część mieszkańców kibucu została ocalona. W tej przygranicznej potyczce zginął 20-letni sierżant sztabowy Adi Tzur.

O godz. 6:50 około 50 ciężko uzbrojonych terrorystów zaatakowało bazę Kissufim. Obserwatorki zaryglowały od środka żelazne drzwi wejściowe do budynku monitoringu i zaczęły obsługiwać automatyczne systemy karabinów maszynowych, które prowadziły skuteczny ogień aż do wyczerpania się amunicji. Wkrótce potem, terroryści uszkodzili kamery powiązane z punktem monitoringu. Obserwatorki podjęły próbę podłączenia się do innych systemów kamer, ale one również były uszkodzone, co pozostawiło je "ślepymi" na sytuację na zewnątrz.

Korzystając z wyłączenia automatycznych karabinów maszynowych, około 20-30 terrorystów zaatakowało bramę wejściową do bazy. Przez pewien czas powstrzymywało ich tam dwóch żołnierzy, którzy jednak ulegli przewadze liczbowej i ogniowej przeciwnika. Terroryści zdołali następnie odciąć zasilanie elektryczne bazy, co spowodowało otwarcie drzwi do bezpiecznych pomieszczeń na terenie obiektu wojskowego. Terroryści podjęli wówczas próbę włamania się do środka budynku monitoringu, ale przy wejściu do niego stanęli żołnierze z Brygady Golani, strzelając do każdego napastnika, który próbował się zbliżyć. W tej sytuacji terroryści zaczęli ostrzeliwać z pocisków przeciwpancernych budynki wewnątrz bazy. W budynku jadalni zginęło 2 żołnierzy, a kilku innych zostało rannych. Wiadomo, że w walce zginął 19-letni kapral Re'em Meir-Betito.

Jeden z czołgów Merkava Mk4 został wtedy trafiony rakietą przeciwpancerną Cornet. Dowódca kompanii czołgów z 77 Batalionu, obawiając się, że jego żołnierze mogli zostać wtedy porwani do Strefy Gazy, podjął niezwykle odważną decyzję. Ruszył drugim czołgiem w stronę granicy, a następnie wjechał na około 500 metrów do strefy, strzelając z armaty czołgowej i karabinów maszynowych do terrorystów. Wtedy w rejon starcia nadjechały dwa pojazdy terenowe terrorystów, z których wystrzelono rakiety przeciwpancerne, uszkadzając czołg. Uszkodzony czołg Merkava nie był w stanie obracać wieży, wobec tego wycofał się z terenu walki. Jego załoga pojechała polami uprawnymi i obok kibucu Magen wyjechała na drogę nr 232. Czołg rozjechał tam napotkanych 5 terrorystów, zanim następni trafili go kolejną rakietą przeciwpancerną. W rezultacie tego czołg został unieruchomiony, a załoga opuściła pojazd. Żołnierze wsiedli wtedy do napotkanego pojazdu wojskowego i powrócili w pobliże bazy Kissufim, gdzie wsiedli do innego stojącego czołgu, który nie miał załogi na miejscu. W ten sposób dalej kontynuowali walkę.

Około godz. 10:30 do bazy Kissufim dotarło z odsieczą 13 żołnierzy z elitarnej jednostki sił specjalnych Sayeret Egoz, która specjalizuje się w wojnie partyzanckiej i akcji bezpośredniej. Jednostka objęła dowodzenia w walce i rozmieściła żołnierzy wokół budynku monitoringu, aby zabezpieczyć zespół obserwatorek. Komandosi rozpoczęli walkę bardzo ostrożnie, gdyż pojawiła się informacja, że w jednym z odrębnych pomieszczeń przebywają w zamknięciu dwie obserwatorki. W pierwszej więc kolejności, żołnierze Egoz dostali się do tych dwóch obserwatorek i bezpiecznie sprowadzili je do budynku monitoringu. Dopiero potem rozpoczęli regularną walkę i oczyszczanie bazy z terrorystów. Po kolejnych sześciu i pół godzinach walki baza została całkowicie odbita i zabezpieczona. W walce zginęło trzech żołnierzy jednostki Egoz: 21-letni starszy sierżant Elad Michael Sasson, 21-letni sierżant sztabowy Amit Peled i 21-letni sierżant sztabowy Jonathan Savitsky. Czterech kolejnych było rannych. Dzięki ofiarności żołnierzy baza Kissufim została utrzymana.

------------------------------------------

MASAKRA W KIBUCU KISSUFIM

W odległości 400 metrów na północny wschód od bazy Kissufim znajduje się kibuc Kissufim. Jest on w odległości 5 km na zachód od kibucu Re'im, którego historię wcześniej opisaliśmy.

Kibuc Kissufim został założony w 1951 roku, a w 2021 roku liczył 292 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy rolnicze, hodowla bydła mlecznego i drobiu, gaj cytrusowy i sad awokado. W kibucu jest jadalnia, dom kultury, przychodnia zdrowia, boisko sportowe, basen pływacki oraz żłobek i przedszkole. Na zachód od kibucu jest wadi strumienia Silka, a po stronie zachodniej jest wadi strumienia Kissufim. Po stronie południowej osady przebiega droga nr 242. W odległości 1,5 km na zachód przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu kibuc stanowi pierwszą linię obrony. Po stronie północnej zlokalizowana jest niewielka placówka wojskowa, w której rozmieszczono część kompani z 51 Batalionu 1 Brygady "Golani". Chronili oni kibuc od strony pól uprawnych.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, w masakrze w kibucu Kissufim zamordowano co najmniej 15 cywilów, a kilka osób uprowadzono do Strefy Gazy. W walkach o oczyszczeniu kibucu zginęło około 10 izraelskich żołnierzy. Listy ofiar wciąż nie są kompletne, ponieważ ze względu na trwającą wojnę nie opublikowano oficjalnych raportów.

Rankiem 7 października terroryści rozpoczęli masowy ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, a oddział bezpieczeństwa zajął pozycje obronne w kibucu. Krótko później do kibucu dotarło ostrzeżenie od żołnierzy będących na patrolu wzdłuż granicy, że do osady zbliżają się uzbrojeni terroryści. Ocenia się, że kibuc Kissufim został następnie zaatakowano przez około kilkudziesięciu ciężko uzbrojonych terrorystów. Przez dwie i pół godziny ataki odpierał oddział bezpieczeństwa wspierany przez żołnierzy z kompanii B 51 Batalionu Brygady Golani. Pomimo tych wysiłków, około 70 terrorystów wdarło się do wnętrza osady, mordując napotkanych cywilów i powodując duże zniszczenia. Kilka domów zostało podpalonych. Zamordowani zostali: 90-letnia Gina Smiatich, 76-letnia Menuha Hulati, Ofer Ron, 56-letni Reuven Heinek, 53-letni Etaj Zak, 50-letnia Etty Zak, 48-letni Tom Gudu, 47-letnia Dafna Garcovich, 46-letni Iván Illarramendi Saizar, 37-letni Saar Margolis i 14-letni Sagi Zak. Wiadomo, że do Strefy Gazy uprowadzono został 85-letni Shlomo Mantzour i 19-letni Edan Alexander. W pobliżu kibucu zamordowano sześciu tajlandzkich pracownik, w tym Saksit Khotmee i Somkhoun Pansa-Ard. W trakcie walk do kibucu Kissufim dotarła 30-letnia Maajan Mor, która brała udział w festiwalu muzycznym przy kibucu Re'im. Gdy tylko rozpoczął się tam atak terrorystyczny, uciekła i zdołała dotrzeć do Kissufim, gdzie została zamordowana przez terrorystów.

Około godz. 11:00 z pobliskiej wojskowej bazy Kissufim dotarła pierwsza odsiecz. Była to niewielka grupa żołnierzy z drugiej kompanii 51 Batalionu Brygady Golani. W walce zginęli z tego batalionu: 24-letni kapitan Raz Peretz, 21-letni sierżant sztabowy Michael Ben Chemo, 21-letni sierżant Or Esto, 19-letni kapral Guy Bazak i 19-letni kapral Uriel Segal.

Popołudniem do kibucu przedostała się z odsieczą grupa żołnierzy ze 101 Batalionu Spadochroniarzy z 35 Brygady Spadochronowej, a następnie elementy z 450 Batalionu z 828 Brygady Szkoleniowej Piechoty "Bislamach". Walki o oczyszczenie kibucu i okolicy trwały do późnych godzin nocnych. W walce zginęli ze 101 Batalionu: sierżant Regev Amar, 19-letni sierżant Matan Malka, 19-letni kapral Bar Jancolov i 20 -letni kapral Lavie Buchnik. Zginął także 20 -letni sierżant sztabowy Omri Peretz z 450 Batalionu. Po ustaniu walk ewakuowano wszystkich mieszkańców kibucu.

Dwa dni po ataku, kierownik mleczarni w Kissufim, Reuven Heinik zwrócił się do wojska z prośbą o pozwolenie na pojechania do kibucu w celu nakarmienia krów, które od około 60 godzin nie otrzymywały jedzenia ani wody. Kiedy przebywał w mleczarni, zamordował go ukrywający się tam terrorysta.

------------------------------------------

MASAKRA W KIBUCU EIN HASHLOSHA

W odległości 1 km na południe od kibucu Kissufim znajduje się kibuc Ein HaShlosha. Został on założony w 1950 roku, a w 2021 roku liczył 369 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy rolnicze (pszenica, ziemniaki, marchew, papryka i słonecznik) oraz hodowli bydła mlecznego i drobiu. W osadzie jest zakład produkujący sprzęt biurowy. Przy osadzie jest elektrownia słoneczna. W kibucu jest jadalnia, dom kultury, przychodnia zdrowia, boisko sportowe, basen pływacki oraz żłobek i przedszkole. Na północ od osady jest wadi strumienia Kissufim, a na południowym wschodzie jest wadi strumienia Asaf. Po stronie wschodniej osady przebiega droga nr 2410. W odległości 1,6 km na zachód przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu kibuc stanowi pierwszą linię obrony.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, w masakrze w kibucu Ein HaShlosha zamordowano co najmniej 15 cywilów, a kilka osób uprowadzono do Strefy Gazy. W walkach o oczyszczeniu kibucu zginęło około 10 izraelskich żołnierzy. Listy ofiar wciąż nie są kompletne, ponieważ ze względu na trwającą wojnę nie opublikowano oficjalnych raportów.

Rankiem 7 października terroryści rozpoczęli masowy ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, a oddział bezpieczeństwa zajął pozycje obronne w kibucu. O godz. 6:45 kibuc zaatakowało około 150 ciężko uzbrojonych terrorystów, którzy szybko przedarli się przez ogrodzenie osady i weszli do środka Ein HaShlosha. Niewielki oddział bezpieczeństwa (liczący 15 osób) przez sześć godzin walczył z napastnikami, uniemożliwiając im swobodne grabienie kibucu. Terroryści jednak zdewastowali osadę i podpalili część domów. Większość mieszkańców ukryła się w schronach i bezpiecznych pomieszczeniach, dzięki czemu przeżyli masakrę. Trzy dni po ataku żołnierze odnaleźli trzydzieści ukrytych osób, z czego czternastu było obywatelami Tajlandii. Zamordowani zostali: 80-letnia Silvia Marnasky, 65-letnia Talia Marcel, 61-letni Olag Lifshitz, 60-letni Rami Negbi, 57-letni Sanunu Mustafa Mofed i Noa Glazberg.

Około godz. 12:00 do kibucu dotarły oddziały wojskowe z odsieczą. Podczas oczyszczania osady i jego otoczenia zginął 19-letni kapral Jaron Zohar z 13 Batalionu Brygady Golani. Następnie wszystkich mieszkańców kibucu ewakuowano do Ejlatu.

------------------------------------------

MASAKRA W KIBUCU NIRIM

W odległości 0,5 km na południe od kibucu Ein HaShlosha znajduje się kibuc Nirim. Został on założony w 1946 roku, a w 2021 roku liczył 407 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy rolnicze (pszenica, ziemniaki, marchew, rzepa, jęczmień, awokado i orzeszki ziemne), hodowle szklarniowe warzyw oraz hodowli bydła mlecznego. W kibucu jest jadalnia, dom kultury, przychodnia zdrowia, boisko sportowe, basen pływacki oraz żłobek i przedszkole. Na wschód od osady jest wadi strumienia Asaf. Po stronie wschodniej osady przebiega droga nr 2410. W odległości 1,2 km na zachód przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu kibuc stanowi pierwszą linię obrony.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, w masakrze w kibucu Nirim zamordowano co najmniej 5 cywilów, a kilka osób uprowadzono do Strefy Gazy. W walkach o oczyszczeniu kibucu zginęło 2 izraelskich żołnierzy. Listy ofiar wciąż nie są kompletne, ponieważ ze względu na trwającą wojnę nie opublikowano oficjalnych raportów.

Rankiem 7 października terroryści rozpoczęli masowy ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, a oddział bezpieczeństwa zajął pozycje obronne w kibucu. O godz. 7:00 kibuc zaatakowała pierwsza grupa około 20 ciężko uzbrojonych terrorystów, którzy zostali szybko odparci. Wtedy do oddziału bezpieczeństwa dołączył przebywający w osadzie na urlopie policjant Amit Levy. Z jego inicjatywy utworzono strategiczny punkt obserwacyjny na dachu silosu, który zapewnił obrońcom pełną orientację w rozwoju wydarzeń w najbliższej okolicy.

Jakiś czas później do kibucu przyjechało kilka pojazdów terenowych i motorów, z których wysiadło około 50 terrorystów z grupy szturmowej Hamasu. Ostrzelali oni osadę pociskami przeciwpancernymi, powodując uszkodzenia domów i pożary. Następnie rozpoczęli oni szturm z kilku stron. W tym samym czasie z obrońcami nawiązał radiowy kontakt helikopter szturmowy AH-64 "Apache". Uzgodniono, że helikopter zaatakuje terrorystów będących wzdłuż ogrodzenia i poza nim, natomiast obrońcy będą walczyć wewnątrz kibucu. Walka trwała ponad dwie godziny, po czym terroryści zaczęli wycofywać się. Około godz. 13:30 do kibucu dotarła odsiecz. Byli to żołnierze z elitarnej jednostki sił specjalnych Duvdevan, którzy specjalizują się w tajnych operacjach w obszarach miejskich. Pomogli oni oczyścić kibuc z terrorystów oraz zabezpieczyć sąsiedni teren.

W masakrze zamordowani zostali: 66-letni Gidon Bavani, 58-letni Doron Meir, 54-letni Roey Popplewell, 22-letni Oran Elfassi i 17-letnia Mor Meir. Uprowadzeni do Strefy Gazy zostali: 79-letnia Channa Peri, 60-letni Norlin Agujo, 51-letni Nadav Popplewell, 36-letnia Rimon Kirsht Buchshtab i 34-letni Jagev Buchshtab. Przy oczyszczaniu okolicy zginęli: 21-letni sierżant sztabowy Ofek Arbiv (Brygada Spadochroniarzy) i 20-letni kapral Tomer Nagar (51 Batalion z Brygady Golani). Mieszkańców kibucu ewakuowano.

------------------------------------------

MASAKRA NA FESTIWALU PSYDUCK

Na małym terenie rekreacyjnym położonym w odległości 400 metrów na południe od kibucu Ein HaShlosha i 800 metrów na północ od kibucu Nir Oz, mieszkańcy osad zorganizowali niewielkie spotkanie, które nazwano Festiwalem Psyduck. Jego nazwa nawiązywała do anime Pokemonów, gdzie jedna z postać ma nazwę Psyduck i jest tak nierozgarnięta, że nawet nie umiała pływać. Stąd pochodziły wypowiedzi typu: "Jesteś tępy jak Psyduck, w ogóle nie kumasz czaszy". Na tej małej imprezie plenerowej w ogrodzie rzeźb zebrało się około 100 uczestników.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, na festiwalu Psyduck zamordowano co najmniej 16 cywilów i 2 izraelskich żołnierzy. Listy ofiar wciąż nie są kompletne, ponieważ ze względu na trwającą wojnę nie opublikowano oficjalnych raportów.

Rankiem 7 października terroryści rozpoczęli masowy ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. Uczestnicy imprezy plenerowej Psyduck wpadli wówczas w panikę i większość z nich rzuciła się do ucieczki do pobliskich kibuców, gdzie szukali schronienia. Niektórzy pozostali na miejscu, ale wkrótce zobaczyli nadchodzących uzbrojonych terrorystów i zdali sobie sprawę, że nie jest to bezpieczne miejsce. Wielu z nich rozbiegło się po okolicy w poszukiwaniu różnych miejsc schronienia. Zostali oni odnalezieni podczas akcji poszukiwawczo ratowniczej. W masakrze zginęli: 34-letni Shachar Kedman, 30-letni Dor Shafir Hanan, 28-letni Gilad Ben-Jehuda, 28-letnia Zlata Kosovsky, 27-letni Itay Hadar Houston, 27-letnia Noy Zafraani, Juval Rabia, Juval Ben-Jehuda, Dudi Sharon, Daniel Cohen Asher, Noam Rabia i Itay Cohen. Kilkoro osób próbowało uciekać drogą nr 232 na południe, jednak niektórzy spośród nich wpadali w zasadzki terrorystów. Przy moszawie Jesza zginęli: Moti Elkabatz, Noy Maodi i 17-letni Matan Rozeberg. Podczas działań ratowniczych zginęli 20-letni sierżant Benyamin Blay i 20 letni Shalev Dagan.

------------------------------------------

MASAKRA W KIBUCU NIR OZ

W odległości 1 km na południe od kibucu Nirim znajduje się kibuc Nir Oz. Został on założony w 1955 roku, a w 2021 roku liczył 393 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy rolnicze, hodowla bydła mięsnego i drobiu. Rozwinięto tutaj innowacyjne technologie nawadniania, ale kibuc zasłynął z upraw szparagów i eukaliptusów. Zakład Nir-Lat produkuje silikonowe uszczelniacze i inne produkty dla budownictwa. W kibucu jest jadalnia, dom kultury, przychodnia zdrowia, boisko sportowe, basen pływacki oraz żłobek i przedszkole. Do kibucu dojeżdża się drogą nr 2428, która prowadzi na północ do drogi nr 2410. W odległości 1,8 km na zachód przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu kibuc stanowi pierwszą linię obrony.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, w masakrze w kibucu Nir Oz zamordowano co najmniej 30 cywilów, a 80 osób uprowadzono do Strefy Gazy. Listy ofiar wciąż nie są kompletne, ponieważ ze względu na trwającą wojnę nie opublikowano oficjalnych raportów.

Rankiem 7 października terroryści rozpoczęli masowy ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, a oddział bezpieczeństwa zajął pozycje obronne w kibucu. Pomimo to, około godz. 6:40 wielu ciężko uzbrojonych terrorystów nadeszło z wielu stron jednocześnie. Poprzez kilka wyłomów w ogrodzeniu weszli do kibucu. Obrońcy nie byli w stanie ich powstrzymać. Terroryści posiadali bardzo dokładne mapy kibucu oraz zdjęcia lotnicze, dzięki czemu dobrze wiedzieli, gdzie stoi karetka i gdzie są ewentualne punkty obrony. Miejsca te stały się pierwszymi celami ataku. Następnie terroryści przez długie godziny przeszukiwali domy, wysadzali je przy użyciu butli gazowych lub podpalali. Wielu mieszkańców, w tym całe rodziny zostało wymordowanych. W drugiej fali to kibucu weszło wielu mieszkańców Strefy Gazy, którzy plądrowali i kradli wszystko co napotkali. Doszło wtedy do licznych aktów gwałtu na kobietach.

Zamordowani zostali: 85-letni Arye Zalmanovich, 80-letnia Carol Siman-Tov, 80-letnia Carmela Sara Dan, 80-letni Gidon Pauker, 76-letni Jermijahu Shafir, 75-letni Sai'd Moshe, 75-letni Jossef Gross, 75-letni David Shalev, 75-letnia Bracha Levinson, 74-letnia Rebecca Ben-Horin, 71-letnia Shifra Noy, 68-letnia Efrat Katz, Avraham Katzir, 67-letni Josef Jossi Silberman, 65-letni Jossef Vahav, 63-letnia Margit Silberman, 56-letni Avner Goren, 53-letni Tal Shalev, 50-letni Roey Munder, 50-letni Vitaly Trupanob, Amitai Ben-Zvi, 36-letni Jonatan Siman-Tov, 35-letnia Tamar Kedem Siman-Tov, 22-letnia Carolin Bohl, 13-letnia Noya Dan, 6-letni Shachar Siman-Tov, 6-letni Arbel Siman-Tov i 4-letni Omer Siman-Tov. Uprowadzeni do Strefy Gazy zostali: 85-letnia Jafa Adar, 85-letnia Jocheved Lifshitz, 84-letni Amiram Cooper, 83-letni Oded Lifshitz, 80-letni Joram Metzger, 79-letni Chaim Peri, 79-letni Gadi Moshe Mozes, 79-letnia Nurit Cooper, 78-letni Abraham Munder, 78-letnia Ruth Munder, 78-letnia Tamar Metzger, 77-letnia Ofelia Roitman, 77-letnia Hanna Katzir, 76-letni Eliyahu Margalit, 75-letnia Ada Sagi, 75-letni Alexander Dancyg, 73-letni Gad Haggai, 73-letnia Irena Tati, 72-letnia Adina Moshe, 70-letnia Judy Weinstein, 68-letni Icchak Elgarat, 59-letni Jair Jaakov, 59-letni Michel Nisenbaum, 56-letnia Maja Goren, 54-letnia Keren Munder, 54-letni Ronen Engel, 53-letni Ofer Kalderon, 53-letnia Meirav Tal, 51-letni Ravid Katz, 51-letnia Karina Engel-Bert, 50-letnia Jelena Trupanob, 49-letni Aviv Atzili, 49-letnia Liat Atzili, 49-letni Ohad Jahalomi, 45-letnia Daniel Aloni, 45-letni Jair Horn, 41-letnia Nili Margalit, 40-letnia Amit Soussana, 38-letni Tamir Adar, 37-letni Eitan Horn, Santi Boonphrom, Uthai Sangnuan, Wichai Kalapat, 35-letni Dolev Jehoud, 35-letni Sagui Dekel Chen, Uthai Thunsri, 34-letni Jarden Bibas, 34-letnia Doron Katz Asher, 34-letnia Sharon Aloni Konio, 33-letni David Konio, 33-letni Gelienor Pacheco, 32-letnia Shiri Bibas, 30-letnia Ilana Gritzewsky, 29-letnia Shani Goren, 29-letnia Sapir Cohen, 28-letnia Arbel Jehoud, 28-letni Alexander Trupanob, 26-letni Ariel Konio, 24-letni Matan Zangauker, 22-letni Omer Neutra, 18-letnia Mika Engel, 17-letni Or Jaakov, 16-letnia Sahar Kalderon, 13-letni Jagel Jaakov, 12-letni Erez Kalderon, 12-letni Eitan Jahalomi, 11-letnia Juval Engel, 9-letni Ohad Munder Zachri, 5-letnia Emilia Aloni, 4-letnia Raz Katz Asher, 4-letni Ariel Bibas, 3-letnia Ema Konio, 2-letnia Aviv Katz Asher, 9-miesięczny Kfir Bibas oraz tajlandzcy pracownicy Mongkhol Phajuabboon, Boonthom Phankhong, Buddee Saengboon, Withoon Phumee, Jimmy Pacheco i Bancha Kongmanee.

Dopiero późnym popołudniem do kibucu dotarła odsiecz wojska. Podczas przebijania się do kibucu zginął 19-letni kapral Lidor Makayes. Następnego dnia zgromadzono ocalałych mieszkańców i ewakuowano do Ejlatu. Zniszczenia kibucu są tak duże, że władze oszacowały, że pełna odbudowa Nir Oz może zająć dwa lata.

------------------------------------------

BITWA POD KIBUCEM MAGEN

W odległości 1,5 km na południowy wschód od kibucu Nir Oz znajduje się kibuc Magen. Został on założony w 1949 roku, a w 2021 roku liczył 537 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy rolnicze (pszenica, ziemniaki, marchew, rzodkiew, orzeszki ziemne), sadownictwo i gospodarstwo mleczne. Zakład Magan Eco-Energy produkuje systemy paneli słonecznych. W kibucu jest jadalnia, dom kultury, przychodnia zdrowia, boisko sportowe, basen pływacki oraz żłobek i przedszkole. W osadzie działa dom dziecka, w którym dzieci przebywają do trzeciego roku życia. Od północy do kibucu przylega obszar z wieloma instytucjami publicznymi, w tym z biurami samorządu regionalnego, szkołami, klubem seniora, domem kultury. Wzdłuż wschodniej granicy kibucu przebiega droga nr 232. W odległości 4 km na zachód przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu kibuc stanowi pierwszą linię obrony.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, w bitwie pod kibucem Magen zginęło 6 osób, a podczas oczyszczania okolicy zginęło 5 izraelskich żołnierzy. Listy ofiar wciąż nie są kompletne, ponieważ ze względu na trwającą wojnę nie opublikowano oficjalnych raportów.

Rankiem 7 października terroryści rozpoczęli masowy ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, a oddział bezpieczeństwa zajął pozycje obronne w kibucu. O godz. 7:00 rano grupa około 20 ciężko uzbrojonych terrorystów zbliżyła się od strony zachodniej do kibucu. Okolicę objechali terroryści poruszający się na motocyklach, którzy zamordowali tajlandzkich pracowników: Bancha Dachtuyawat, Phichit Najan i Jakkaphong Jantharasena. Następnie dwaj terroryści podjechali do ogrodzenia kibucu, wysadzając je w powietrze. Oddział bezpieczeństwa otworzył jednak ogień do podchodzących terrorystów, uniemożliwiając im wtargnięcie do środka osady. W starciu zginęli: 63-letni Avi Fleisher, 51-letni Ofir Mordechai Jaron i 31-letni Amir Skoury. Po około ośmiu godzinach do kibucu dotarły posiłki wojskowe.

W niedzielę 8 października, terroryści podjęli drugą próbę ataku na kibuc, zostali jednak odparci przez żołnierzy. Następnie siły izraelskie przeprowadziły kontratak czołgami. Na północ od kibucu jest skrzyżowanie Maon dróg nr 232, nr 241 i nr 2410. Przy oczyszczaniu okolicy skrzyżowania zginęli: 21-letnia porucznik Sahar Saudin (obsługa systemów Iron Dome), pierwszy sierżant Jorai Eliyahu Cohen (antyterrorysta), 21-letni kapral Hillel Shmuel-Sa'adon (Sayeret Nachal), 19-letni sierżant sztabowy Daniel Rashad (51 Batalion Brygady Golani) i 21-letni kapral Tomer Nagar (51 Batalion Brygady Golani). Następnego dnia mieszkańców kibucu Magen ewakuowano w rejon Morza Martwego.

------------------------------------------

BITWA POD MOSZAWEM EIN HABESOR

W odległości 300 metrów na południowy wschód od kibucu Magen znajduje się moszaw Ein HaBesor. Został on założony w 1982 roku, a w 2021 roku liczył 1114 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy rolnicze na polach i w szklarniach (przyprawy, warzywa, kwiaty) oraz hodowla drobiu. Jest tutaj także zakład produkujący rozwiązania automatyzacji procesów produkcji dla potrzeb rolnictwa. W moszawie jest jadalnia, dom kultury, boisko sportowe, basen pływacki oraz żłobek i przedszkole. Na północny wschód od moszawu znajduje się Park Narodowy Eszkol, w którego centrum jest największe źródło w dorzeczu strumieni Besor i Gaza. Wzdłuż zachodniej granicy moszawu przebiega droga nr 232. W odległości 5,5 km na zachód przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu moszaw stanowi pierwszą linię obrony.

W latach 2022-2023 moszaw Ein HaBesor nawiedziła plaga kradzieży samochodów i różnych narzędzi rolniczych. Aby uporać się z kradzieżami zdecydowano o zwiększeniu oddziału bezpieczeństwa z 12 do 78 członków. System organizacji ochrony moszawu zorganizowano w taki sposób, że każdej nocy ogrodzenie było patrolowane przez 5-7 uzbrojonych członków oddziału. To właśnie ten system ochrony sprawił, że moszaw uniknął infiltracji terrorystów i masakry mieszkańców, czego doświadczyły inne przygraniczne społeczności. W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, w bitwie pod moszawem Ein HaBesor nie zginął nikt z Izraelczyków.

Rankiem 7 października terroryści rozpoczęli masowy ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, a oddział bezpieczeństwa zajął pozycje obronne w moszawie. O godz. 6:40 przed główną bramę wjazdową do moszawu podjechało kilka pojazdów terenowych z około 30-50 ciężko uzbrojonymi terrorystami. Doszło tam do ciężkiego starcia, w którym napastnicy zostali odparci. Oddział bezpieczeństwa zatrzymał nawet 4 terrorystów, których później przekazano siłom bezpieczeństwa. Przez następne 36 godzin moszaw był odizolowaną "wyspą", gdyż ruch na wszystkich sąsiednich drogach był blokowany przez terrorystów. Gdy do moszawu dotarła wojskowa odsiecz, wszystkich jego mieszkańców ewakuowano nad Morze Martwe i do rejonu Arawa.

------------------------------------------

MOSZAW JESZA

W odległości 3 km na południowy zachód od moszawu Ein HaBesor znajduje się moszaw Jesza. Został on założony w 1957 roku, a w 2021 roku liczył 429 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy w szklarniach (przyprawy, warzywa, kwiaty) i sadownictwo. W moszawie jest jadalnia, dom kultury, boisko sportowe, oraz żłobek i przedszkole. Wzdłuż północno wschodniej granicy moszawu przebiega droga nr 2310, którą jadąc na północ dojeżdża się do drogi nr 232. W odległości 6 km na północny zachód przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu moszaw stanowi pierwszą linię obrony.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, przy moszawie Jesza zginęły 4 osoby, a później przy oczyszczaniu okolicy z terrorystów zginął 1 izraelski żołnierz. Listy ofiar wciąż nie są kompletne, ponieważ ze względu na trwającą wojnę nie opublikowano oficjalnych raportów.

Rankiem 7 października terroryści rozpoczęli masowy ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, a oddział bezpieczeństwa zajął pozycje obronne w moszawie. Około godz. 7:00 rano na drogach przy moszawie pojawili się terroryści, którzy atakowali przejeżdżające samochody. Zamordowano wtedy pracujących w sąsiednich szklarniach tajlandzkiego pracownika Sakda Surakhai, a Khomkrit Chombua został uprowadzono do Strefy Gazy. Zginął także 64-letni Amnon Bezalel. Gdy sytuację próbował opanować tutejszy oddział bezpieczeństwa, zginął szef ochrony moszawu Jesza 56-letni Gil Avital. Tutejszy oddział bezpieczeństwa interweniował także w sąsiednim moszawie Mivtachim, gdzie poniósł straty. W rejonie szklarni zginął także 21-letni sierżant Dvir Haim Resler z 51 Batalionu z Brygady Golani. Mieszkańców moszawu ewakuowano ze względów bezpieczeństwa.

------------------------------------------

MOSZAW AMI'OZ

W odległości 400 metrów od moszawu Jesza znajduje się moszaw Ami'oz. Został on założony w 1956 roku, a w 2021 roku liczył 208 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy w szklarniach (przyprawy, warzywa, kwiaty) i hodowla drobiu. W moszawie jest jadalnia, dom kultury, boisko sportowe, basen pływacki, oraz żłobek i przedszkole. Wzdłuż południowej granicy moszawu przebiega droga nr 2310, którą jadąc na północ dojeżdża się do drogi nr 232. W odległości 6 km na północny zachód przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu moszaw stanowi pierwszą linię obrony.

Gdy rankiem 7 października 2023 roku rozpoczął się atak terrorystyczny ze Strefy Gazy, oddział bezpieczeństwa zajął pozycje obronne w moszawie. Ami'oz nie został zaatakowany. Mieszkańców moszawu ewakuowano ze względów bezpieczeństwa.

------------------------------------------

BITWA W MOSZAWIE MIVTACHIM

W odległości 400 metrów na południe od moszawu Ami'oz znajduje się moszaw Mivtachim. Został on założony w 1947 roku, a w 2021 roku liczył 463 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy w szklarniach (przyprawy, warzywa, kwiaty) i hodowla drobiu. W moszawie jest jadalnia, dom kultury, boisko sportowe, oraz żłobek i przedszkole. Wzdłuż północnej granicy moszawu przebiega droga nr 2310, którą jadąc na północ dojeżdża się do drogi nr 232. W odległości 7 km na północny zachód przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu moszaw stanowi pierwszą linię obrony.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, w bitwie w moszawie Mivtachim zginęło 9 osób. Listy ofiar wciąż nie są kompletne, ponieważ ze względu na trwającą wojnę nie opublikowano oficjalnych raportów.

Gdy rankiem 7 października 2023 roku rozpoczął się atak terrorystyczny ze Strefy Gazy, oddział bezpieczeństwa zajął pozycje obronne w moszawie. Krótko po godz. 7:00 do bramy wjazdowej moszawu podjechało kilka pojazdów terenowych z ciężko uzbrojonymi terrorystami, którzy usiłowali dostać się do środka osady. Zostali oni powstrzymani przez lokalny oddział bezpieczeństwa, a w starciu zginęli 38-letni Tal Maman i 38-letni Dan Asulin. Pomimo tych wysiłków, kilku napastnikom udało przedostać się do wnętrza chronionego obszaru, gdzie zamordowani zostali: 72-letni Zion Levy, 57-letni Rodolfo Fabian Skariszewski, 30-letnia Dalia Abu Madi'am i 28-letni Osamah Abu Madi'am. Na odgłos strzelaniny do Mivtachim przybyła część oddziału bezpieczeństwa z sąsiedniego moszawu Jesza. Stanęli oni naprzeciwko terrorystów, którzy zajęli pozycje snajperskie na dachach domów. W walkach zginęli członkowie oddziału z Jesza: 56-letni Gil Avital, 44-letni Lior Ben-Jakov i 20-letni Itay Nahmias.

O godz. 14:00 do moszawu przybyły z odsieczą pierwsze oddziały wojskowe. Ze względów bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców ewakuowano.

------------------------------------------

WIOSKA KOMUNALNA TZOHAR

W odległości 0,5 km na wschód od moszawu Mivtachim znajduje się wioska komunalna Tzohar. Została ona założona w 1973 roku, a w 2021 roku liczyła 475 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy w szklarniach (przyprawy, warzywa, kwiaty). Wioska spełnia centralną rolę dla okolicznych wiejskich społeczności, z tego powodu znajduje się tutaj szkoła podstawowa i średnia, a także biblioteka, dom kultury, przychodnia zdrowia i kilka obiektów sportowych. Wzdłuż północnej granicy wioski przebiega droga nr 2310, którą jadąc na północ dojeżdża się do drogi nr 232. W odległości 8 km na północny zachód przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu moszaw stanowi drugą linię obrony.

Gdy rankiem 7 października 2023 roku rozpoczął się atak terrorystyczny ze Strefy Gazy, oddział bezpieczeństwa zajął pozycje obronne w wiosce, jednak Tzohar nie został zaatakowany. Mieszkańców wioski ewakuowano ze względów bezpieczeństwa.

------------------------------------------

MOSZAW OHAD

W bezpośrednim sąsiedztwie wioski Tzohar, po jej wschodniej stronie, znajduje się moszaw Ohad. Został on założony w 1969 roku, a w 2021 roku liczył 413 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy w szklarniach (przyprawy, warzywa, kwiaty). Na zachód od osady jest elektrownia słoneczna. W moszawie jest jadalnia, dom kultury, boisko sportowe, oraz żłobek i przedszkole. Wzdłuż północnej granicy moszawu przebiega droga nr 2310, którą jadąc na północ dojeżdża się do drogi nr 232. W odległości 9 km na północny zachód przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu moszaw stanowi drugą linię obrony.

Gdy rankiem 7 października 2023 roku rozpoczął się atak terrorystyczny ze Strefy Gazy, oddział bezpieczeństwa zajął pozycje obronne w wiosce, jednak Ohad nie został zaatakowany. Mieszkańców moszawu ewakuowano ze względów bezpieczeństwa.

------------------------------------------

MOSZAW SDE NITZAN

W bezpośrednim sąsiedztwie wioski komunalnej Tzohar, na południe od niej jest moszaw Sde Nitzan. Został on założony w 1973 roku, a w 2021 roku liczył 387 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy warzyw w szklarniach oraz uprawy owoców pitaji. Jest tu zakład Strauss Health Fresh Clothes, który produkuje mrożonki warzyw. W moszawie jest jadalnia, dom kultury, boisko sportowe, oraz żłobek i przedszkole. W odległości 9 km na północny zachód przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu moszaw stanowi drugą linię obrony.

Gdy rankiem 7 października 2023 roku rozpoczął się atak terrorystyczny ze Strefy Gazy, oddział bezpieczeństwa zajął pozycje obronne w wiosce, jednak Sde Nitzan nie został zaatakowany. Mieszkańców moszawu ewakuowano ze względów bezpieczeństwa.

------------------------------------------

MASAKRA W KIBUCU NIR ICCHAK

W odległości 3 km na zachód od moszawu Jesza znajduje się kibuc Nir Icchak. Został on założony w 1949 roku, a w 2021 roku liczył 649 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy rolnicze (pszenica, ziemniaki, marchew, rzodkiew, orzeszki ziemne), sadownictwo i gospodarstwo mleczne. Zakład Polysack Flexible Packaging produkuje wyroby z tworzyw sztucznych, a zakład Kimada produkuje produkty dla przemysłu farmaceutycznego. W kibucu jest jadalnia, dom kultury, boisko sportowe, basen pływacki oraz żłobek i przedszkole. Wzdłuż południowej granicy kibucu przebiega droga nr 232. W odległości 3 km na zachód przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu kibuc stanowi pierwszą linię obrony.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, w masakrze w kibucu Nir Icchak zginęło co najmniej 6 osób, a 7 osób uprowadzono do Strefy Gazy. Podczas oczyszczania okolicy zginęło 4 izraelskich żołnierzy. Listy ofiar wciąż nie są kompletne, ponieważ ze względu na trwającą wojnę nie opublikowano oficjalnych raportów.

Rankiem 7 października terroryści rozpoczęli masowy ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, a oddział bezpieczeństwa zajął pozycje obronne w kibucu. Około godz. 7:00 kilkudziesięciu ciężko uzbrojonych terrorystów zaatakowało kibuc, przełamując w kilku miejscach jego ogrodzenie. W otoczeniu wioski zamordowano tajlandzkich pracowników: Parinya Tamkang i Srithat Kawao. Tymczasem wewnątrz osady rozpoczęły się walki między oddziałem bezpieczeństwem a napastnikami. Większość mieszkańców zamknęła się w bezpiecznych pomieszczeniach, w których przez ponad 14 godzin przebywali bez dostępu do wody i innych potrzebnych rzeczy. Tymczasem na zewnątrz trwała grabież dobytku z domów. Z oddziału bezpieczeństwa w walce zginęli: 61-letni Abraham Boaz, 51-letni Jaron Shahar, 33 letni Oren Goldin i 28-letni Ofek Arazi. Do Strefy Gazy zostali uprowadzeni: 70-letni Louis Har, 63-letnia Clara Rosa Marman, 61-letni Lior Rudaeff, 60-letni Fernando Marman, 59-letnia Gabriela Leimberg, 41-letni Tal Chaimi i 17-letnia Mia Leimberg.

Wieczorem w rejon kibucu dotarły pierwsze posiłki wojskowe. Podczas oczyszczania kibucu i jego okolic zginęli: 22-letni sierżant sztabowy Matania Elaster (221 Batalion z 2 Brygady "Carmeli"), 21-letni sierżant sztabowy Jonatan Golan (77 Batalion 7 Brygady Pancernej), sierżant Roni Abuharon i 21-letni kapral Hillel Shmuel-Sa'adon (Sayeret Nahal). Następnie ze względów bezpieczeństwa ewakuowano wszystkich mieszkańców.

------------------------------------------

BITWA O WOJSKOWĄ BAZĘ SUFA

W odległości 500 metrów na zachód od kibucu Nir Icchak znajduje się kibuc Sufa. Po jego północnej stronie znajduje się wojskowa baza Sufa. W odległości 1,5 km na północ przebiega granica Strefy Gazy i jest dawne przejście graniczne Sufa. Przejście to służyło głównie Arabom pracującym na izraelskich przygranicznych farmach rolniczych. W 2008 roku przejście zostało zamknięte i na stałe zlikwidowane. Baza jest połączona z przejściem granicznym drogą nr 240.

Baza Sufa jest niewielkim ufortyfikowanym obiektem, w którego narożnikach umieszczono wieże obserwacyjne. Na zachód od bazy umieszczono wieżę komunikacyjną. Od strony Strefy Gazy umieszczono pozycje ziemne dla kilku pojazdów pancernych. Wewnątrz bazy, poza pomieszczeniami administracyjnymi jest także budynek monitoringu i kierowania systemem ochrony bariery granicznej. Na stałe są tutaj żołnierze z południowego batalionu z Brygady Terytorialnej "Katif" ze wsparciem technicznym Kompanii Inżynieryjnej "Knights of Steel". Za obsługę urządzeń monitoringu odpowiadały kobiety żołnierze z 414 Batalion Wywiadu Bojowego "Nesher".

W związku ze świętami Sukkot, wielu żołnierzy otrzymało przepustki do domu. Ochronę bazy stanowiła grupa żołnierzy z 51 Batalionu 1 Brygady "Golani". Dodatkowo w dniu 7 października w bazie znajdowała się niewielka grupa żołnierzy 934 Batalionu Rekonesansu (Sayeret Nahal) i 50 Batalionu z 933 Brygady "Nahal".

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, w ataku na bazę Sufa zginęło co najmniej 7 izraelskich żołnierzy. Listy ofiar wciąż nie są kompletne, ponieważ ze względu na trwającą wojnę nie opublikowano oficjalnych raportów.

Rankiem 7 października, około godz. 5:00 żołnierze 50 Batalionu z Brygady Nahal zostali rozmieszczeni wokół bazy. Była to standardowa procedura bezpieczeństwa w tej bazie. Gdy o godz. 6:26 terroryści rozpoczęli masowy ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, żołnierze ci byli na pozycjach obronnych, a pozycje w bazie zajęli żołnierze z 51 Batalionu Brygady Golani. W tym czasie grupy szturmowe Hamasu dokonały wyłomu w barierze granicznej przy dawnym przejściu granicznym Sufa. Granicę patrolowało wtedy kilku żołnierzy z jednostki Sayeret Nahal. Widząc zbliżających się ciężko uzbrojonych terrorystów, ostrzegli oni bazę Sufa oraz sąsiednie kibuce Sufa i Holit, zapobiegając wielu ofiarom. Następnie żołnierze ci uderzyli w dwa pojazdy terenowe załadowane terrorystami, neutralizując tę grupę napastników. Potem koordynowali działaniami czołgu Merkava Mk4 z bazy Sufa, który prowadził ogień w wyłom uczyniony przez terrorystów w ogrodzeniu granicznym. Siły napastników były jednak zbyt duże i jednostka Sayeret Nahal została zmuszona do wycofania się wzdłuż drogi nr 240. W starciu tym zginęli: 25-letni Roey Chapell i 21-letni sierżant sztabowy Tomer Jaakov Mizrahi.

Tymczasem większość żołnierzy opuściła już bazę Sufa, zajmując różne pozycje w otoczeniu sąsiednich kibuców. Dzięki temu mocno ograniczono infiltrację terrorystów na terytorium Izraela, a oba kibuce ocalały. Ci, którzy pozostali w bazie, zabarykadowali się w jadalni. Gdy terroryści przedarli się do bazy, byli zaskoczeni widokiem całkowicie pustych budynków. Usiłując zdobyć budynek jadalni, rzucili w jego stronę około piętnastu granatów, nie zdołali jednak pokonać obrońców. Później Hamas opublikował nagranie video przedstawiające swoich bojowników przejmujących bazę Sufa, pokazujące ciała zabitych izraelskich żołnierzy. Baza nie została jednak w całości zdobyta, gdyż żołnierze z 51 Batalionu 1 Brygady "Golani" przez cały czas bronili się w budynku jadalni i w bunkrze.

Po kilku godzinach w rejon bazy Sufa dotarła elitarna jednostka Shayetet 13, która jest przeznaczona do tajnych operacji rozpoznawczych, a także działań sabotażu i dywersji na terytorium wroga. Rezerwiści tej jednostki zostali wysadzeni z helikoptera w pobliżu bazy. Po cichu podeszli do terrorystów i bardzo szybko ich wyeliminowali, odzyskując kontrolę nad całą bazą. Natychmiast zorganizowano grupę ratowniczą, która ruszyła z pomocą pobliskim kibucom.

Do pomocy przy oczyszczaniu okolicy wezwano helikopter szturmowy AH-64 Apache, który zajął się ostrzeliwaniem wyłomów w granicy. Ocenia się, że w bitwie o bazę Sufa zginęło co najmniej 50 terrorystów. W walce zginęli z jednostki Sayeret Nahal 21-letni sierżant sztabowy Ofir Melman i 21-letni sierżant sztabowy Halel Saadon, 20-letni sierżant Nahman Dekel z 50 Batalionu Brygady Nahal oraz 19-letni kapral Amir Lavi z obsługi bazy. Bitwa trwała 14 godzin.

------------------------------------------

BITWA POD KIBUCEM SUFA

W odległości 500 metrów na zachód od kibucu Nir Icchak znajduje się kibuc Sufa. Został on założony w 1982 roku, a w 2021 roku liczył 227 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy rolnicze, uprawy ziół (m.in. dziurawca), gospodarstwo mleczne oraz ferma drobiu. Zakład Polskiek produkuje wyroby z tworzyw sztucznych. W kibucu jest jadalnia, dom kultury, boisko sportowe, basen pływacki oraz żłobek i przedszkole. Na południe od kibucu przebiega droga nr 232, a po stronie zachodniej przebiega droga nr 240. W odległości 1,5 km na północ przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu kibuc stanowi pierwszą linię obrony. Na północ od osady jest wojskowa baza Sufa.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, w masakrze w kibucu Sufa zginęły co najmniej 3 osoby. Podczas oczyszczania okolicy zginęło 2 izraelskich żołnierzy. Listy ofiar wciąż nie są kompletne, ponieważ ze względu na trwającą wojnę nie opublikowano oficjalnych raportów.

Rankiem 7 października terroryści rozpoczęli masowy ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, a oddział bezpieczeństwa zajął pozycje obronne w kibucu. Krótko potem ciężko uzbrojeni terroryści zaatakowali pobliską wojskową bazę Sufa, a następnie kilkudziesięciu terrorystów podeszło do kibucu Sufa. Zostali oni powstrzymani przy ogrodzeniu osady. W ciągu kolejnych godzin nieustannej walki, kilku napastnikom udało się przedostać do wnętrza wioski. Zamordowani zostali: Bernard Cohen, Ofir Erez i 36-letni Ido Hubara.

Około godz. 11:00 do kibucu Sufa dotarła pierwsza odsiecz wojskowa. Były to dwa jeepy z 12 żołnierzami 33 Batalionu "Caracal" z 512 Brygady "Paran". Dowodził nimi podpułkownik Or Livni-Ben Jehuda. Była to regularna jednostka patrolowa, która natychmiast włączyła się do walki, eliminując 7 terrorystów wewnątrz kibucu. Później do osady dotarła grupa ratunkowa z sąsiedniej bazy Sufa. Przy oczyszczaniu okolicy zginęli: 21-letni sierżant sztabowy Ofir Tzioni (51 Batalion Brygady Golani) i 22-letni sierżant sztabowy Daniel Bezgodov (Sayeret Nahal). Wśród ciał zabitych terrorystów znaleziono flagę Państwa Islamskiego (ISIS).

------------------------------------------

MASAKRA W KIBUCU HOLIT

W odległości 1 km na zachód od kibucu Sufa znajduje się kibuc Holit. Został on założony w 1982 roku, a w 2021 roku liczył 203 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy rolnicze (ziemniaki, marchew, pszenica), sadownictwo (pomarańcze, mango, cytryny, orzeszki), gospodarstwo mleczne oraz ferma drobiu. Jest tu zakład produkujący sokorowirówki. W kibucu jest jadalnia, dom kultury, boisko sportowe, basen pływacki oraz żłobek i przedszkole. Na wschód od kibucu przebiega droga nr 240, a po stronie południowej przebiega droga nr 232. W odległości 1,5 km na północ przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu kibuc stanowi pierwszą linię obrony. Przy pobliskim kibucu Sufa jest baza wojskowa o tej samej nazwie.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, w masakrze w kibucu Holit zginęły co najmniej 14 osoby, a kolejne 4 zostały uprowadzone do Strefy Gazy. Podczas oczyszczania okolicy zginęło 2 izraelskich żołnierzy. Listy ofiar wciąż nie są kompletne, ponieważ ze względu na trwającą wojnę nie opublikowano oficjalnych raportów.

Rankiem 7 października terroryści rozpoczęli masowy ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, a oddział bezpieczeństwa zajął pozycje obronne w kibucu. Krótko potem ciężko uzbrojeni terroryści zaatakowali pobliską wojskową bazę Sufa i kibuc Sufa. Okolicznymi drogami poruszali się terroryści na motorach, którzy strzelali do napotkanych osób. W ten sposób zamordowano tajlandzkiego pracownika Phirun Thanonphim.

O godz. 8:00 rano duża grupa terrorystów zaatakowała i wdarła się do wnętrza kibucu Holit. Napastnicy szli od domu do domu, zabijając znalezionych ludzi. W kibucu odcięto prąd i ocaleni siedzieli w bezpiecznych pomieszczeniach bez światła i wody. Zamordowani zostali: 91-letni Mosze Ridler, 62-letnia Lily Keisman, 56-letni Avraham Gabriel Korin, 55-letnia Ronit Sułtan, Roland Sułtan, Tehila Katabi, Shlomi Mathias, Shachar Deborah Troen Matias, 36-letni Bosco Petro, Meir Elharar, Liz Elharar, 33-letnia Adi Kaploun Vital i 32-letni Haim Katzman. Do Strefy Gazy uprowadzeni zostali: 53-letni Josef Hamis Alziadana, 22-letni Hamza Alziadana, 21-letni Bilal Alziadana i 16-letnia Aisha Alziadana.

Wczesnym popołudniem do kibucu dotarły posiłki z jednostki sił specjalnych Sheldag, które później wzmocniono jednostką rekonesansu Sayeret Nahal i jednostką szkoleniową grup antyterrorystycznych Lotar. W walkach zginęli: 29-letni major Ido Israel-Shani (Sayeret Nahal) i 42-letni starszy sierżant Liran Almosnino (jednostka Lotar). Następnie ewakuowano wszystkich mieszkańców kibucu.

------------------------------------------

BITWA W MOSZAWIE PRI GAN

W odległości 1,5 km na południowy wschód od kibucu Holit znajduje się moszaw Pri Gan. Został on założony w 1981 roku, a w 2021 roku liczył 252 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy warzyw i kwiatów w szklarniach. W moszawie jest jadalnia, boisko sportowe oraz żłobek i przedszkole. Przez wioskę przebiega droga nr 2206, którą jadąc na północ dojeżdża się do drogi nr 232. W odległości 3 km na północ przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu moszaw stanowi drugą linię obrony.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, w bitwie w moszawie Pri Gan zginęły co najmniej 4 osoby. Listy ofiar wciąż nie są kompletne, ponieważ ze względu na trwającą wojnę nie opublikowano oficjalnych raportów.

Rankiem 7 października terroryści rozpoczęli masowy ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, a oddział bezpieczeństwa zajął pozycje obronne w moszawie. Jakiś czas później osadę zaatakowali ciężko uzbrojeni terroryści. Gdy tutejszy oddział bezpieczeństwa zaczął ustępować pod przewagą przeciwnika, nadano sygnał wzywający pomocy. W pobliżu moszawu przejeżdżała część grupy bezpieczeństwa z pobliskiej wioski Szlomit, która została zaalarmowana masowym atakiem terrorystycznym. Grupa ta natychmiast przyłączyła się do walki w moszawie Pri Gan. W pięciogodzinnej walce zginęło czterech członków tej grupy, ale mieszkańcy osady ocaleli. W walce zginęli: 41-letni Aviad Gad Cohen, 36-letni Reuven Shishportish, 32-letni Bechor Sueid i 30-letni Oriel Bibi.

------------------------------------------

MOSZAW TALMEI JOSEF

W odległości 1,5 km na południe od moszawu Pri Gan znajduje się moszaw Talmei Josef. Został on założony w 1982 roku, a w 2021 roku liczył 339 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy warzyw, owoców i kwiatów w szklarniach. Przy osadzie jest elektrownia słoneczna i duży zbiornik wody dla celów rolniczych. W moszawie jest jadalnia, boisko sportowe oraz żłobek i przedszkole. Z wioski wyjeżdża się na północ drogą nr 2206, którą dojeżdża się do drogi nr 232. W odległości 5 km na północ przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu moszaw stanowi drugą linię obrony.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, moszaw Talmei Josef nie został bezpośrednio zaatakowany, jednak w jego sąsiedztwie zginął 81-letni Duvdevani Giora.

------------------------------------------

MOSZAW SDEI AVRAHAM

W odległości 800 metrów na południe od kibucu Holit znajduje się moszaw Sdei Avraham. Został on założony w 1981 roku, a w 2021 roku liczył 367 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie. W moszawie jest jadalnia, boisko sportowe oraz żłobek i przedszkole. Wzdłuż zachodniej granicy osady przebiega droga nr 2211, którą jadąc na północ dojeżdża się do drogi nr 232. W odległości 2,5 km na północ przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu moszaw stanowi drugą linię obrony.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, moszaw Sdei Avraham nie został bezpośrednio zaatakowany, jednak w jego sąsiedztwie działali terroryści.

------------------------------------------

MOSZAW DEKEL

W odległości 400 metrów na południe od moszawu Sdei Avraham znajduje się moszaw Dekel. Został on założony w 1982 roku, a w 2021 roku liczył 381 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie. W moszawie jest jadalnia, regionalne muzeum, dom kultury, basen pływacki, boisko sportowe oraz żłobek i przedszkole. Wzdłuż zachodniej granicy osady przebiega droga nr 2211, którą jadąc na północ dojeżdża się do drogi nr 232. W odległości 5 km na północ przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu moszaw stanowi drugą linię obrony.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, moszaw Dekel nie został bezpośrednio zaatakowany.

------------------------------------------

MOSZAW JATED

W odległości 1 km na południowy zachód od kibucu Holit znajduje się moszaw Jated. Został on założony w 1982 roku, a w 2021 roku liczył 563 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - zaawansowane uprawy warzyw i kwiatów w szklarniach. W moszawie jest jadalnia, boisko sportowe oraz żłobek i przedszkole. Wzdłuż wschodniej granicy osady przebiega droga nr 2211, którą jadąc na północ dojeżdża się do drogi nr 232. W odległości 4,5 km na północny zachód przebiega granica Strefy Gazy, a w odległości 4 km na zachód przebiega granica Egiptu, z tego powodu moszaw stanowi pierwszą linię obrony.

Po stronie południowej osady jest las Pithat Shalom, natomiast na zachód od moszawu jest pomnik poświęcony pamięci żołnierzy z 162 Dywizji "Ha Plada", poległych podczas Wojny sześciodniowej w 1967 roku. W centrum pamiątkowego miejsca wznosi się 25-metrowa wieża widokowa, z której rozciąga się widok na okolicę i trójkąt graniczny Egiptu, Izraela oraz Strefy Gazy. Wokół wieży znajduje się 400 betonowych filarów, z których niektóre zawierają w sobie fragmenty zniszczonych pojazdów pancernych. Na froncie pomnika znajduje się tablica pamiątkowa oraz lista poległych żołnierzy.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, moszaw Jated nie został bezpośrednio zaatakowany. Jednak następnego dnia, ukrywająca się w okolicy grupa terrorystów przedostała się do osady i została wyeliminowana w wymianie ognia z izraelskimi żołnierzami. W starciu zginął 19-letni sierżant sztabowy Daniel Rashad (13 Batalion Brygady Golani) i 19-letni kapral Ariel Erez (51 Batalion Brygady Golani).

------------------------------------------

WIOSKA KOMUNALNA AVSHALOM

W odległości 400 metrów na południe od moszawu Jated znajduje się wioska komunalna Avshalom. Została ona założona w 1990 roku, a w 2021 roku liczyła 345 mieszkańców. Gospodarka opiera się na sadownictwie i usługach. W wiosce jest jadalnia, boisko sportowe oraz żłobek i przedszkole. Utworzono tu centrum sportu i rekreacji z basenem pływackim i boiskami. Na południe od osady tworzona jest strefa przemysłowa i usługowa ze sklepami. Na północy jest las Pithat Shalom. Wzdłuż wschodniej granicy osady przebiega droga nr 2211, którą jadąc na północ dojeżdża się do drogi nr 232. W odległości 5 km na północny zachód przebiega granica Strefy Gazy, a w odległości 4 km na zachód przebiega granica Egiptu, z tego powodu wioska stanowi pierwszą linię obrony.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, wioska Avshalom nie została bezpośrednio zaatakowana.

------------------------------------------

MOSZAW JEVUL

W odległości 500 metrów na zachód od wioski Avshalom znajduje się moszaw Jevul. Został on założony w 1981 roku, a w 2021 roku liczył 352 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy gruntowe, szklarnie i sadownictwo. W moszawie jest jadalnia, boisko sportowe oraz żłobek i przedszkole. Z moszawu wyjeżdża się drogą nr 2204 na północ. W odległości 4,5 km na północny zachód przebiega granica Strefy Gazy, a w odległości 2 km na zachód przebiega granica Egiptu, z tego powodu moszaw stanowi pierwszą linię obrony.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, moszaw Jevul nie został bezpośrednio zaatakowany.

------------------------------------------

BITWA W KIBUCU KEREM SHALOM

W odległości 2,5 km na zachód od kibucu Holit znajduje się kibuc Kerem Shalom. Został on założony w 1967 roku, a w 2021 roku liczył 194 mieszkańców. Gospodarka opiera się na rolnictwie - uprawy rolnicze oraz ferma drobiu. W kibucu jest jadalnia, dom kultury, boisko sportowe, basen pływacki oraz żłobek i przedszkole. Po stronie południowej osady jest elektrownia słoneczna. Ze społeczności wyjeżdża się na południe drogą nr 2234, którą dojeżdża się do drogi nr 232. W odległości 100 metrów na północny zachód przebiega granica Strefy Gazy, z tego powodu kibuc stanowi pierwszą linię obrony. Przy kibucu jest niewielka wojskowa baza Kerem Shalom z centrum monitoringu bariery granicznej. Za obsługę urządzeń monitoringu odpowiadały kobiety żołnierze z 414 Batalion Wywiadu Bojowego "Nesher". Ich ochronę zapewniało 6 żołnierzy 933 Brygady "Nahal".

W odległości 700 metrów na południowy zachód od kibucu jest przejście graniczne Kerem Shalom pomiędzy Izraelem a Strefą Gazy. Pod koniec 2005 roku wybudowano tutaj duży terminal, który umożliwia przepływ towarów do Strefy Gazy. Jest tu także przejście graniczne z Egiptem, które jest używane w wyjątkowych sytuacjach. W odległości 1 km na południe jest wojskowa baza Amitai. Na stałe są tutaj żołnierze z południowego batalionu z Brygady Terytorialnej "Katif" ze wsparciem technicznym Kompanii Inżynieryjnej "Knights of Steel". Tuż obok jest osobna baza 585 Batalionu Zwiadu Pustyni, składającego się z beduińskich ochotników.

W ataku terrorystycznym z dnia 7 października 2023 roku, w bitwie w kibucu Kerem Shalom zginęły 2 osoby cywilne oraz 3 izraelskich żołnierzy. Listy ofiar wciąż nie są kompletne, ponieważ ze względu na trwającą wojnę nie opublikowano oficjalnych raportów.

Rankiem 7 października terroryści rozpoczęli masowy ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy, a oddział bezpieczeństwa zajął pozycje obronne w kibucu. Do tej sześcioosobowej grupy dołączyli żołnierze z Brygady Nahal. Odegrali oni kluczową rolę w heroicznej obronie osady, którą zaatakowało kilkudziesięciu ciężko uzbrojonych terrorystów. Cywilni mieszkańcy kibucu schronili się w bezpiecznych pomieszczeniach swoich domów, natomiast 15 kobiet żołnierzy z jednostki wywiadu, zabarykadowało się w centrum dowodzenia. Kiedy terroryści wdarli się do środka osady, porucznik Joav Levinson z Brygady Nahal, podjechał opancerzonym jeepem w miejsce, gdzie terroryści uczynili wyrwę w ogrodzeniu i zablokował dalszą infiltrację napastników. Zamordowani zostali: 33-letni Amichai Israel Vitzan i 31-letni Jedidya Moshe Raziel. W walce zginęli: 43-letni pułkownik Jonathan Steinberg (dowódca Brygady Nahal), 23-letni kapitan Tomer Shoham (dowódca plutonu Sayeret Nahal) i 21-letni sierżant Jaron Oree Shay (Sayeret Nahal). Jakiś czas później, w rejon walki nadleciał helikopter szturmowy AH-64 Apache, który wystrzelił kilka rakiet oraz ostrzelał terrorystów, zabijając większość z nich. Pozostali uciekli do Strefy Gazy.

O godz. 13:00 do kibucu dotarły posiłki z Brygady Nahal, oczyszczając osadę i jej okolicę. Następnie mieszkańców ewakuowano do Ejlatu.

------------------------------------------

PRZEJŚCIE GRANICZNE KEREM SHALOM

W odległości 700 metrów na południowy zachód od kibucu Kerem Shalom znajduje się przejście graniczne Kerem Shalom, które zostało utworzone po wycofaniu się Izraela w 2005 roku ze Strefy Gazy, aby umożliwić przepływ towarów do strefy. Po stopniowym zamykaniu innych przejść, jest to jedyne przejście umożliwiające transport towarów do i ze Strefy Gazy. Dla obsługi ruchu pieszego jest przeznaczone przejście graniczne Erez na północy Strefy Gazy. Przejście Kerem Shalom jest zarządzane przez pracowników cywilnych, a ich ochronę zapewniają izraelscy żołnierze i licencjonowani ochroniarze.

W dniu 7 października 2023 roku przejście Kerem Shalom było nieczynne. W okolicy przejścia działali terroryści, jednak sam terminal nie został bezpośrednio zaatakowany. Jednak na drodze nr 232, która prowadzi do przejścia, doszło do starcia z grupą około 20 terrorystów. W starciu uczestniczyły izraelskie czołgi, a przypadkowo wystrzelony pocisk uderzył w pobliski egipski posterunek przygraniczny. W starciu z terrorystami zginął 51 letni kapitan rezerwy Jiftach Gorny z jednostki szkoleniowej grup antyterrorystycznych Lotar.

--------------------------------------------------

    (X) Wstęp

    (1) Obszar północny

    (2) Obszar środkowy

    (3) Obszar południowy

--------------------------------------------------

- Opracowanie na podstawie Wikipedia, Arutz Scheva, IDF, Ynetnews, The Times of Israel.

 



Na poczatek

  Izrael Kultura Historia Turystyka Pomoc duchowa Żydzi w Polsce Czasy i Fakty

Copyright ©2023 by Gedeon